2013 EMU Holiday Invite

back to results

Dec. 6, 2013

2013 EMU Holiday Invite
Bowen Field House, Eastern Michigan University
Ypsilanti, MI
Provided by A2 Race Management


Licensed to A2 Race Management - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 12/6/2013 07:54 PM
EMU Holiday Meet - 12/6/2013
Bowen Field House, Eastern Michigan
Results

Event 1 Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Section 1
1 Chauchard, Sarah Eastern Mich 8.65 8.78
2 SanCartier, Serena Oakland 8.90 8.94
3 Sledge, Jillian Toledo 8.95 8.99
4 Peabody, Breanna Unat-Oakland 8.60 9.02
5 Michell, Sami Unattached 8.70 9.32
6 Wolanin, Kate Eastern Mich 8.80 9.35
Section 2
1 Cerdan, Elena Toledo 9.25 9.01
2 Howell, Aaron Unattached 9.40 9.10
3 Chiariglione, Pauline Eastern Mich 8.99 9.19
3 Uy, Natalie Eastern Mich 9.16 9.19
5 Moen, Sarah Oakland 9.00 9.20
6 Mabone, Kortney Toledo 9.35 9.43
Section 3
1 Coyne, Kristina Eastern Mich 9.43 9.26
2 MacDonald, Hayley Oakland 9.77
3 Johnston, Laura Oakland 9.78
4 Townsend, Te'Anne Toledo 9.65 11.29
-- Barnes, Akili Toledo 9.40 DNS

Event 2 Women 1 Mile Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Section 1
1 Addison, Rebecca Unattached 4:46.00 4:46.23
2 McNamara, Gina Unattached 5:04.00 5:08.87
3 Manjon Rivadulla, Marina Eastern Mich 5:05.00 5:09.19
4 Munley, Courtney Unattached 5:00.00 5:10.05
5 Keur, Karli Oakland 5:10.00 5:12.72
6 Knoll, Taylor Eastern Mich 5:15.00 5:14.22
7 Robinson, Brittany Unattached 5:07.00 5:16.41
8 Middlebrook, Hailey Unattached 5:00.00 5:17.65
9 Cleverley, Autumn Oakland 5:20.00 5:19.50
10 Pearson, Megan Unattached 5:24.00 5:21.15
11 Burr, Ashley Oakland 5:15.00 5:23.07
12 Smith, Jillian Unattached 5:05.00 5:24.54
13 Stauffer, Courtney Oakland 5:20.00 5:33.08
14 Catania, Kaitlin Oakland 5:30.00 5:47.33

Event 3 Women 60 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 McKinney, Aaliyah Eastern Mich 7.63 7.54
2 Brown, Amber Toledo 7.61 7.60
3 Yeadon, Morgan Eastern Mich 7.68 7.91
4 Williams, Lexis Toledo 7.80 7.93
4 Clark, Danielle Eastern Mich 7.70 7.93
6 Mitchell, DeVanae Toledo 7.95 7.98
7 Sledge, Jillian Toledo 7.95 8.03
Section 2
1 Parnell, Paris Unattached 8.12 7.88
2 Peabody, Breanna Unat-Oakland 8.00 7.91
3 Wold, Jackie Unattached 8.00 7.94
4 McClure, Danielle Oakland 8.29
-- SanCartier, Serena Oakland DNS
-- Johnston, Laura Oakland DNS

Event 4 Women 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Section 1
1 Woodrum, Sarah Toledo 57.25 58.15
2 Townsend, Te'Anne Toledo 58.25 58.63
3 Dickerson, Ciara Toledo 57.80 1:02.35
Section 2
1 Ragland, Darrea Toledo 59.50 1:02.21
2 Stone, Natalie Oakland 1:04.00 1:04.05
3 Girardot, Elizabeth Oakland 1:02.00 1:06.92
-- Matthews, Jessika Toledo 58.50 DNS

Event 5 Women 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Section 1
1 Phelan, Jaimie Unattached 2:16.00 2:13.77
2 Morrissey, Jamie Unattached 2:16.00 2:14.24
3 Pacaric, Maja Toledo 2:16.00 2:17.91
4 Long, Maya Unattached 2:21.33
5 Wyrick, Emily Toledo 2:18.00 2:26.00
6 Quaintance, Rebecca Eastern Mich 2:20.00 2:26.01

Event 6 Women 200 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Michell, Sami Unattached 25.00 25.64
2 Hardiman, Iesha Eastern Mich 25.15 25.98
3 Williams, Lexis Toledo 25.85 26.39
4 Parnell, Paris Unattached 25.90 26.43
-- Brown, Amber Toledo 25.87 DNS
Section 2
1 Mack, Candice Oakland 26.80 26.30
2 Wold, Jackie Unattached 26.00 26.77
-- Dickerson, Ciara Toledo 26.30 DNS
-- Woodrum, Sarah Toledo 26.25 DNS
-- Girardot, Elizabeth Oakland 27.50 DNS
Section 3
1 SanCartier, Serena Oakland 26.89
2 McClure, Danielle Oakland 27.79
3 Moen, Sarah Oakland 28.20
4 MacDonald, Hayley Oakland 29.09
5 Johnston, Laura Oakland 29.18

Event 7 Women 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Section 1
1 Florie, Corinne Unattached 10:00.00 10:01.61
2 Zieve, Sarah Unattached 10:00.00 10:03.51
3 Pfund, Kayla Eastern Mich 10:00.00 10:06.22
4 Russeau, Kaylin Unattached 10:20.61
5 Mondry, Sammy Oakland 10:20.00 10:25.20
6 Hallenborg, Nicola Unattached 10:00.00 10:29.58
7 DeFlorio, Gabriella Unattached 10:15.00 10:35.83
8 Curley, Jenae Oakland 10:40.00 10:47.76
9 Quilez Ribera, Anna Eastern Mich 10:20.00 10:52.70
10 Scherer, Hannah Oakland 10:40.00 10:54.48
11 Stanley, Lydia Oakland 10:40.00 10:55.41
12 Oren, Sarah Oakland 10:40.00 11:01.00
13 Frauhammer, Amy Eastern Mich 10:30.00 11:08.70
14 Varacalli, Mayce Oakland 10:50.00 11:21.92
15 Bravender, Leigh Oakland 11:00.00 11:24.82
16 Auxier, Christine Oakland 11:30.00 11:38.76
17 Czarnowski, Megan Oakland 12:00.00 11:49.29
18 Claucherty, Emma Oakland 12:00.00 11:54.98
-- Aldrich, Anna Eastern Mich 10:15.00 DNS
-- Ramsay, Devyn Toledo 11:00.00 DNS

Event 8 Women 4x200 Meter Relay FieldEventer
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Eastern Michigan 'A' 1:46.20 1:50.56
1) Braidic, Ellie 2) Oates, Tiara
3) DeBardelaben, Makeda 4) Pollatz, Janina
2 Toledo 'A' 1:39.76 1:56.47
1) Townsend, Te'Anne 2) Saba, Hannah
3) Sares, Liz 4) Jarrett, Alexa
3 Toledo 'B' 2:09.72
1) Neal, Kyesha 2) Molls, Carly
3) Missler, Allie 4) Mabone, Kortney
4 Oakland 'A' 2:19.67

Event 9 Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Unattached 'D' 3:59.49
2 Toledo 'B' 4:05.00 4:00.75
1) Williams, Lexis 2) Freeman, Tyshai
3) Mitchell, DeVanae 4) Ragland, Darrea
3 Unattached 'B' 4:10.14
4 Eastern Michigan 'C' 4:05.00 4:20.12
1) Coyne, Kristina 2) Manjon Rivadulla, Marina
3) Quaintance, Rebecca 4) Knoll, Taylor
5 Oakland 'B' 4:18.00 4:25.07
1) Cleverley, Autumn 2) Burr, Ashley
3) Catania, Kaitlin 4) Stauffer, Courtney
6 Unattached 'C' 4:30.28
Section 2
1 Eastern Michigan 'A' 3:50.00 3:51.76
1) Yeadon, Morgan 2) McKinney, Aaliyah
3) Clark, Danielle 4) Hardiman, Iesha
2 Eastern Michigan 'B' 3:55.00 4:07.62
1) Chauchard, Sarah 2) Uy, Natalie
3) Wolanin, Kate 4) Chiariglione, Pauline
3 Oakland 'A' 4:05.00 4:24.04
1) Mack, Candice 2) Girardot, Elizabeth
3) Stone, Natalie 4) Keur, Karli
-- Unattached 'E' DNS
-- Toledo 'A' 3:55.00 DNS
1) Dickerson, Ciara 2) Sledge, Jillian
3) Cerdan, Elena 4) Woodrum, Sarah
-- Unattached 'A' DNS

Event 10 Women Weight Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Flight 1
1 Fleming, Joanna Unattached 16.60m 16.22m
2 adwon, amanda Unattached 16.69m 15.32m
3 Neal, Kyesha Toledo 14.00m 15.18m
4 Mioduszewski, Elly Unattached 15.30m 15.17m
5 Cole, Crystal Unattached 12.59m 14.79m
6 Waisner, Adrienne Eastern Mich 14.69m 14.77m
7 Getchen, Shannon Oakland 15.29m 13.58m
8 Missler, Allie Toledo 13.25m 13.54m
9 Molls, Carly Toledo 13.75m 12.67m
10 Grinnell, Abby Unattached 12.35m
11 Jemison, Ashley Oakland 12.03m 11.83m
12 Briggs, Reagan Eastern Mich 13.00m 11.52m
13 Dong-Dobson, Michelle Oakland 9.74m 9.26m

Event 11 Women Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Dickerson, Ciara Toledo 5.36m 5.33m
2 Mitchell, DeVanae Toledo 5.60m 5.30m
3 DeBardelaben, Makeda Eastern Mich 5.54m 5.28m
4 Oates, Tiara Eastern Mich 5.56m 5.24m
5 Chiariglione, Pauline Eastern Mich 5.75m 5.06m
6 Joiner, Meagan Oakland 4.70m 4.61m
7 Quillen, Rachel Oakland 4.60m 4.34m

Event 12 Women High Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Howell, Aaron Unattached 1.65m 1.67m
1 Chauchard, Sarah Eastern Mich 1.70m J1.67m
1 Freeman, Tyshai Toledo 1.70m J1.67m
4 DeBardelaben, Makeda Eastern Mich 1.65m J1.64m
4 Wolanin, Kate Eastern Mich 1.65m 1.64m
4 Coyne, Kristina Eastern Mich 1.65m J1.64m
7 Sares, Liz Toledo 1.60m 1.58m
8 Uy, Natalie Eastern Mich 1.65m 1.55m
9 Quillen, Rachel Oakland 1.60m 1.47m
9 Stone, Natalie Oakland 1.55m J1.47m
11 Barnes, Akili Toledo 1.65m 1.44m
12 Joiner, Meagan Oakland 1.55m 1.41m

Event 13 Women Shot Put FIeld
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Grinnell, Abby Unattached 13.51m
2 Mioduszewski, Elly Unattached 12.72m 13.01m
3 Neal, Kyesha Toledo 13.00m 12.78m
4 Hartman, Katelynne Oakland 13.08m 12.43m
5 Missler, Allie Toledo 12.00m 12.04m
6 Howell, Aaron Unattached 10.50m 11.47m
7 Cole, Crystal Unattached 10.89m 11.13m
8 Jemison, Ashley Oakland 11.11m 10.88m
9 Molls, Carly Toledo 11.75m 9.41m
10 Dong-Dobson, Michelle Oakland 9.20m 8.04m

Event 14 Women Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Braidic, Ellie Eastern Mich 3.85m 3.85m
2 Pollatz, Janina Eastern Mich 3.10m 3.45m
3 Jarrett, Alexa Toledo 3.35m 3.30m
-- Saba, Hannah Toledo 3.20m NH

Event 15 Women Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Freeman, Tyshai Toledo 11.40m 11.06m
2 Mitchell, DeVanae Toledo 11.40m 10.80m
3 Barnes, Akili Toledo 11.00m 10.23m
4 Joiner, Meagan Oakland 11.60m 9.79m