2013 Kiwanis Boyne City Turkey Trot 5K

back to results

Nov. 28, 2013

2013 Kiwanis Boyne City Turkey Trot 5K
Boyne City, Michigan
Provided by Superior Timing


Male
1 13 Ethan Book Boyne Falls, MI M14&U (*) 19:57.9 6:26 Min/Mi
2 91 Kyle Sitkins Boyne City, MI M15-19 (1) 19:59.0 6:26 Min/Mi
3 17 Ryan Book Boyne Falls, MI M40-49 (1) 21:01.6 6:46 Min/Mi
4 53 Steve Kosc Boyne Falls, MI M30-39 (1) 21:17.5 6:52 Min/Mi
5 133 Joel Schraw Boyne City, MI M30-39 (2) 21:43.7 7:00 Min/Mi
6 123 Nic Matelski Boyne City, MI M30-39 (3) 21:53.0 7:03 Min/Mi
7 35 Tom Harbaugh Boyne City, MI M60-69 (1) 21:58.3 7:05 Min/Mi
8 59 Eric Leaman Boyne City, MI M40-49 (2) 22:12.5 7:09 Min/Mi
9 147 Matt Kosc Muskegon, MI M30-39 (4) 22:45.7 7:20 Min/Mi
10 143 Robert Grove Boyne City, MI M60-69 (2) 22:47.2 7:21 Min/Mi
11 78 Tim Peters Dayton, OH M40-49 (3) 22:48.5 7:21 Min/Mi
12 100 Cole Thornton Traverse City, MI M20-29 (1) 22:56.9 7:24 Min/Mi
13 66 Alan McCutcheon Boyne City, MI M50-59 (1) 23:08.7 7:27 Min/Mi
14 122 Tony Amato Charlevoix, MI M30-39 (5) 23:41.0 7:38 Min/Mi
15 139 Noah Lounsbury Boyne City, MI M15-19 (2) 24:18.4 7:50 Min/Mi
16 92 Elliott Sitkins Boyne City, MI M14&U (1) 24:33.2 7:55 Min/Mi
17 95 Jim Stieber Boyne City, MI M50-59 (2) 25:00.7 8:04 Min/Mi
18 120 Chandler Roberts Boyne City, MI M15-19 (3) 25:02.6 8:04 Min/Mi
19 110 Grant Wakeland Williamston, MI M14&U (2) 25:14.8 8:08 Min/Mi
20 1 Steve Anderson Boyne City, MI M50-59 (3) 25:28.8 8:13 Min/Mi
21 132 Craig Napont Boyne City, M40-49 (4) 25:29.6 8:13 Min/Mi
22 11 Kevin Book Boyne Falls, MI M40-49 (5) 25:35.8 8:15 Min/Mi
23 107 David Wakeland Williamston, MI M40-49 (6) 25:37.3 8:15 Min/Mi
24 75 Henk Pauw Oman, M50-59 (4) 27:10.2 8:45 Min/Mi
25 89 Bud Shear Boyne City, MI M50-59 (5) 27:44.7 8:57 Min/Mi
26 159 Dominic Petitjean Boyne Falls, Mi M14&U (3) 27:52.0 8:59 Min/Mi
27 23 Neal Cross Minneapolis, MN M20-29 (2) 28:08.0 9:04 Min/Mi
28 41 Craig Higby East Jordan, MI M50-59 (6) 28:17.8 9:07 Min/Mi
29 170 Curt Reynolds , M50-59 (7) 28:42.5 9:15 Min/Mi
30 113 Mike Wasch Northwood, OH M50-59 (8) 28:58.7 9:20 Min/Mi
31 73 Joshua Newell Bay City, MI M15-19 (4) 29:52.5 9:38 Min/Mi
32 155 Peter Smith Boyne City, MI M40-49 (7) 30:11.7 9:44 Min/Mi
33 27 Mark Dunlop Boyne City, MI M20-29 (3) 30:44.6 9:55 Min/Mi
34 21 Tucker Carlile Boyne City, MI M14&U (4) 30:53.8 9:58 Min/Mi
35 20 Hunter Carlile Boyne City, MI M40-49 (8) 31:01.4 10:00 Min/Mi
36 158 George Petitjean Boyne Falls, Mi M40-49 (9) 31:44.5 10:14 Min/Mi
37 124 Al Doss Harrison Twp, MI M30-39 (6) 33:36.7 10:50 Min/Mi
38 128 Nick Evans Boyne City, MI M40-49 (10) 33:38.2 10:51 Min/Mi
39 129 Nathaniel Evans Boyne City, MI M14&U (5) 33:38.4 10:51 Min/Mi
40 156 Dave Smith Boyne City, MI M50-59 (9) 34:46.8 11:13 Min/Mi
41 82 Bradley Rahn Boyne City, MI M30-39 (7) 34:53.5 11:15 Min/Mi
42 165 Shayne May Elmira, MI M30-39 (8) 36:38.4 11:49 Min/Mi
43 164 Tristan May Mancelona, Mi M14&U (6) 36:41.0 11:50 Min/Mi
44 29 Chris Frasz Boyne City, MI M40-49 (11) 37:49.1 12:11 Min/Mi
45 45 Chad Owens Petoskey, MI M40-49 (12) 40:48.5 13:09 Min/Mi
46 101 Kim Tonkavich East Jordan, MI M60-69 (3) 41:26.9 13:22 Min/Mi
47 6 Steve Berry Vanderbilt, MI M60-69 (4) 43:31.8 14:02 Min/Mi
48 70 Greg Mills Bellaire, MI M50-59 (10) 43:41.2 14:05 Min/Mi
49 54 Ken Kramer Waterford, MI M40-49 (13) 45:10.6 14:34 Min/Mi
50 148 Shaun Verville Boyne City, Mi M30-39 (9) 46:28.5 14:59 Min/Mi
51 76 Casper Pauw Oman, M14&U (7) 47:55.2 15:27 Min/Mi
52 8 Leander Beynen East Jordan, MI M14&U (8) 55:47.5 17:59 Min/Mi



Female
1 126 Emily Sterling Boyne City, MI F14&U (*) 22:18.9 7:11 Min/Mi
2 49 Carly Klooster Boyne City, MI F20-29 (1) 22:33.6 7:16 Min/Mi
3 39 Olivia Heimforth Pellston, MI F15-19 (1) 23:25.7 7:33 Min/Mi
4 15 Kristin Book Boyne Falls, MI F30-39 (1) 24:22.6 7:51 Min/Mi
5 2 Anna Baldori Charlevoix, MI F30-39 (2) 25:03.2 8:04 Min/Mi
6 116 Kristy Zechiel Dayton, OH F40-49 (1) 25:16.0 8:09 Min/Mi
7 111 Paige Wakeland Williamston, MI F15-19 (2) 25:21.1 8:10 Min/Mi
8 121 Heather Smith Boyne Falls, MI F20-29 (2) 25:22.4 8:11 Min/Mi
9 151 Rosenn Kirchhoff F.h., Mi F50-59 (1) 26:09.9 8:26 Min/Mi
10 90 Lisa Sitkins Boyne City, MI F40-49 (2) 26:12.3 8:27 Min/Mi
11 94 MaryAnne Stieber Boyne City, MI F50-59 (2) 26:16.3 8:28 Min/Mi
12 74 Samantha Ostrander Kearney, NE F20-29 (3) 26:58.6 8:42 Min/Mi
13 32 Annie Matz Boyne Falls, MI F50-59 (3) 27:24.0 8:50 Min/Mi
14 154 Caroline Smith Boyne City, MI F15-19 (3) 28:00.5 9:02 Min/Mi
15 150 Kelly Neer Boyne City, MI F30-39 (3) 28:03.4 9:03 Min/Mi
16 61 Patti Lounsbury Boyne City, MI F40-49 (3) 28:14.2 9:06 Min/Mi
17 42 Stephanie Poindexter East Jordan, MI F20-29 (4) 28:17.7 9:07 Min/Mi
18 40 Julia Higby East Jordan, MI F40-49 (4) 28:17.7 9:07 Min/Mi
19 43 Mari Poindexter East Jordan, MI F20-29 (5) 28:17.7 9:07 Min/Mi
20 86 Terri Reynolds Charlevoix, MI F40-49 (5) 28:42.3 9:15 Min/Mi
21 146 Kendall Fowler La Crosse, WI F15-19 (4) 28:46.0 9:16 Min/Mi
22 169 Lydia Zuker , F20-29 (6) 29:29.2 9:30 Min/Mi
23 145 Yana Veretennikova Boyne City, MI F20-29 (7) 30:14.9 9:45 Min/Mi
24 144 Rafina Grove Boyne City, MI F40-49 (6) 30:15.6 9:45 Min/Mi
25 137 Molly Burch Boyne City, MI F14&U (1) 30:24.0 9:48 Min/Mi
26 112 Adrienne Wasch Northwood, OH F14&U (2) 30:38.2 9:52 Min/Mi
27 127 Diane Sterling Boyne City, MI F40-49 (7) 30:39.7 9:53 Min/Mi
28 46 Jessica Owens Petoskey, MI F30-39 (4) 30:41.5 9:54 Min/Mi
29 102 Marsha Zimmerman East Jordan, MI F30-39 (5) 30:46.3 9:55 Min/Mi
30 162 Tara Carlile , F40-49 (8) 30:52.3 9:57 Min/Mi
31 136 Nikki Dobberstein Kalamazoo, MI F20-29 (8) 31:16.2 10:05 Min/Mi
32 141 Stephanie Misiak Brighton, MI F40-49 (9) 31:18.9 10:06 Min/Mi
33 31 Vicki Grice Boyne City, MI F40-49 (10) 31:25.2 10:08 Min/Mi
34 119 Rhonda Harasewicz Boyne City, MI F40-49 (11) 31:25.5 10:08 Min/Mi
35 38 Ava Heiler Huntington Woods, MI F14&U (3) 32:17.6 10:25 Min/Mi
36 37 Dina Heiler Huntington Woods, MI F40-49 (12) 32:18.0 10:25 Min/Mi
37 140 Sarah Misiak Brighton, MI F15-19 (5) 32:29.7 10:28 Min/Mi
38 87 Dana Reynolds Charlevoix, MI F15-19 (6) 32:38.5 10:31 Min/Mi
39 22 Vanessa Croome Charlevoix, MI F15-19 (7) 32:38.6 10:31 Min/Mi
40 88 Lindsey Reynolds Charlevoix, MI F20-29 (9) 32:38.7 10:31 Min/Mi
41 3 Country Bearss East Jordan, MI F30-39 (6) 32:57.1 10:37 Min/Mi
42 26 Adrianne Dodd Indian River, MI F30-39 (7) 32:58.5 10:38 Min/Mi
43 69 Christie Meir Boyne City, MI F30-39 (8) 32:58.6 10:38 Min/Mi
44 96 Emily Streffon Boyne City, MI F20-29 (10) 33:01.8 10:39 Min/Mi
45 99 Anne Thornton Traverse City, Mi F30-39 (9) 33:04.2 10:40 Min/Mi
46 168 Dali Giese , F60-69 (1) 33:13.1 10:42 Min/Mi
47 125 Madeline Doss Harrison Twp, MI F30-39 (10) 33:36.8 10:50 Min/Mi
48 135 Jennifer McAndrew Boyne City, MI F30-39 (11) 33:53.7 10:56 Min/Mi
49 152 Jill Woodward Grosse Pointe Park, Mi F40-49 (13) 34:04.1 10:59 Min/Mi
50 134 Mari Ostrander Petoskey, MI F40-49 (14) 34:31.2 11:08 Min/Mi
51 157 Lisa Petitjean Boyne Falls, Mi F30-39 (12) 34:44.5 11:12 Min/Mi
52 131 Amanda Evans Boyne City, MI F14&U (4) 35:43.3 11:31 Min/Mi
53 130 Katelyn Evans Boyne City, MI F15-19 (8) 35:44.6 11:31 Min/Mi
54 24 Melinda Dennis Oman, F30-39 (13) 35:51.0 11:33 Min/Mi
55 67 Michelle McLaren Owosso, MI F50-59 (4) 36:24.1 11:44 Min/Mi
56 163 Paige May Mancelona, mi F14&U (5) 36:32.3 11:47 Min/Mi
57 77 Valerie Pauw Oman, F15-19 (9) 37:15.4 12:01 Min/Mi
58 72 Abigail Newell Bay City, MI F14&U (6) 37:29.6 12:05 Min/Mi
59 12 Ella Book Boyne Falls, MI F14&U (7) 37:40.1 12:09 Min/Mi
60 10 Brittney Book Boyne Falls, MI F40-49 (15) 37:40.3 12:09 Min/Mi
61 30 Lydia Frasz Boyne City, MI F14&U (8) 37:49.3 12:12 Min/Mi
62 62 Linda Mansfield Boyne City, MI F60-69 (2) 38:00.5 12:15 Min/Mi
63 28 Katie Fitzpatrick Chicago, IL F30-39 (14) 39:35.3 12:46 Min/Mi
64 68 Brandi McMillan Boyne City, MI F20-29 (11) 39:49.8 12:50 Min/Mi
65 18 Kris Bullock Bellaire, MI F50-59 (5) 43:02.7 13:53 Min/Mi
66 7 Molly Garland Mattawan, MI F20-29 (12) 43:31.7 14:02 Min/Mi
67 108 Pam Wakeland Williamston, MI F40-49 (16) 45:01.4 14:31 Min/Mi
68 5 Barb Berry Vanderbilt, MI F60-69 (3) 45:01.6 14:31 Min/Mi
69 138 Tina Felton Boyne City, F40-49 (17) 46:27.4 14:59 Min/Mi
70 149 Rebecca Verville Boyne City, Mi F20-29 (13) 46:31.9 15:00 Min/Mi
71 56 Caroline Kramer Waterford, MI F14&U (9) 46:46.0 15:05 Min/Mi
72 55 Jordie Kramer Waterford, MI F40-49 (18) 47:06.7 15:11 Min/Mi
73 114 Tida Wasch Northwood, OH F40-49 (19) 47:43.5 15:23 Min/Mi
74 160 Dawn Smith Boyne City, MI F50-59 (6) 47:51.1 15:26 Min/Mi
75 153 Marybeth Smith Boyne City, MI F40-49 (20) 47:51.5 15:26 Min/Mi
76 71 Kathryn Newell Bay City, MI F30-39 (15) 48:32.8 15:39 Min/Mi
77 44 MaryMargaret Hornbaker Petoskey, MI F50-59 (7) 49:20.6 15:55 Min/Mi
78 19 Angie Burke Petoskey, MI F50-59 (8) 49:21.2 15:55 Min/Mi
79 115 Lori Willis Charlevoix, MI F40-49 (21) 52:09.9 16:49 Min/Mi
80 51 Ruth Knitter Petoskey, MI F40-49 (22) 52:10.0 16:49 Min/Mi
81 93 Kim Smith Boyne City, MI F40-49 (23) 52:10.3 16:49 Min/Mi
82 64 Laura Massey Boyne City, MI F40-49 (24) 55:48.2 18:00 Min/Mi


Check out our 2013 Boyne City Turkey Trot Coverage Page