2013 Run A Munk

back to results

Nov. 9, 2013

2013 Run A Munk
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Abbey Houser 15 9 23:26.3 7:34/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dianne Kettel 43 17 25:38.3 8:16/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Lareau 53 27 26:53.1 8:40/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Kettel 14 20 26:02.2 8:24/M
2 Mikayla Kribbs 12 24 26:48.5 8:39/M
3 Sophia Shoemaker 11 28 26:53.2 8:40/M
4 Larisa Demass 14 30 27:09.9 8:45/M
5 Rebekah Hartges 14 31 27:10.3 8:46/M
6 Morgan Greenman 14 54 31:00.6 10:00/M
7 Lucy James 12 58 32:07.3 10:22/M
8 Nicole Stvcc 9 71 34:10.1 11:01/M
9 Sydney George 12 79 35:34.1 11:28/M
10 Noela Fedewa 6 98 37:56.3 12:14/M
11 Laina Wood 11 99 37:57.5 12:15/M
12 Marriah Stvcc 10 143 51:09.0 16:30/M
13 Giavonni Stvcc 10 144 51:10.8 16:30/M
14 Sierra Baron 10 162 58:51.9 18:59/M
15 Ronnietta Stvcc 14 175 1:00:20.7 19:28/M
16 Destiny Stvcc 14 184 1:02:05.4 20:02/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erica Oram 19 11 24:22.8 7:52/M
2 Alexa Roxwell 18 85 36:07.8 11:39/M
3 Kelsey Fischer 18 92 37:04.3 11:57/M
4 Sarah Laszlo 19 95 37:29.7 12:05/M
5 Ashley Holcomb 15 109 40:55.4 13:12/M
6 Latresha Stvcc 17 111 41:03.2 13:15/M
7 Vanessa Lacrosse 19 128 46:00.3 14:50/M
8 Aleena Smedley 17 130 46:25.8 14:58/M
9 Brittney Stvcc 16 148 54:07.1 17:27/M
10 Cheyenne Keeler 15 153 54:57.8 17:44/M
11 Shamia Stvcc 15 160 58:25.7 18:51/M
12 Brittany Stvcc 15 163 58:59.3 19:02/M
13 Jessica Stvcc 15 171 1:00:13.4 19:25/M
14 Acacia Stvcc 15 173 1:00:18.8 19:27/M
15 Kiley Stvcc 15 176 1:00:25.5 19:29/M
16 Keeley Stvcc 15 179 1:00:42.9 19:35/M
17 Alyssa Stvcc 16 183 1:01:18.0 19:46/M
18 Kaitlyn Gleason 15 185 1:02:15.4 20:05/M
19 Alivia Stvcc 15 189 1:03:17.3 20:25/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karin Hanisch 22 32 27:40.1 8:55/M
2 Kamryn Kurtz 21 41 29:25.1 9:29/M
3 Shea Farley 20 77 34:58.7 11:17/M
4 Kathryn Best 23 90 36:54.8 11:54/M
5 Amiee Woodrow 24 103 38:49.8 12:31/M
6 Samantha Dietz 22 106 39:51.4 12:51/M
7 Jessica Maher 24 108 40:39.3 13:07/M
8 Emily Lawler 24 115 41:38.2 13:26/M
9 Renae Pullman 24 147 53:51.7 17:22/M
10 Brittly McBride 24 161 58:28.4 18:52/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paige Finney 26 64 33:19.2 10:45/M
2 Amanda Ross 26 73 34:12.1 11:02/M
3 Michaela Norman 26 86 36:07.9 11:39/M
4 Samantha Friedlander 28 114 41:31.8 13:24/M
5 Laken Blakslee 28 133 46:57.7 15:09/M
6 Trisha Dowell 29 137 47:23.0 15:17/M
7 Kylee Abel 26 158 58:05.1 18:44/M
8 Ashley Preston 27 180 1:00:49.9 19:37/M
9 Crystal George 29 181 1:01:00.0 19:41/M
10 Jeausha Calvert 25 192 1:13:05.1 23:35/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heidi Frei 34 19 25:59.7 8:23/M
2 Darcie Whiddon 34 37 28:46.4 9:17/M
3 Jenny Essell 34 49 29:58.9 9:40/M
4 Carrie Pearson 34 57 31:35.7 10:11/M
5 Renae Mead 34 87 36:45.4 11:51/M
6 Lisa Hicks 33 119 43:10.5 13:55/M
7 Brandi Perry 33 127 45:00.3 14:31/M
8 Jana Wilson 34 131 46:49.1 15:06/M
9 Barbara Zaremski 31 156 56:03.8 18:05/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Fedewa 35 39 29:20.1 9:28/M
2 Marisa Evans 36 48 29:51.8 9:38/M
3 Ana Kelly 35 56 31:30.3 10:10/M
4 Melodie Kosloski 36 74 34:15.0 11:03/M
5 Theresa Oegema 38 82 35:52.9 11:34/M
6 Mary Bengtsson 37 97 37:52.9 12:13/M
7 Jennifer Quinliven 37 132 46:57.5 15:09/M
8 Kirsten Grady 36 190 1:03:38.4 20:32/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Bronantes 43 22 26:25.9 8:31/M
2 Theresa Vedder 44 104 39:16.4 12:40/M
3 Lori Fountain 41 112 41:04.8 13:15/M
4 Mary Lester 44 149 54:31.8 17:35/M
5 Kathy Collins 42 159 58:05.2 18:44/M
6 Carrie Twichell 43 164 59:35.7 19:13/M
7 Ann Roiter 43 168 1:00:03.6 19:22/M
8 Tamaiko Rothhorn 40 182 1:01:15.2 19:45/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristin James 46 67 33:45.8 10:53/M
2 Kathleen Duraud 48 84 35:57.3 11:36/M
3 Debi Cole 47 93 37:09.9 11:59/M
4 Selina Laszlo 47 96 37:35.5 12:07/M
5 Kelly Puma 45 105 39:25.9 12:43/M
6 Rosemary Anderson 48 110 40:56.0 13:12/M
7 Robin Ellison 49 116 42:10.8 13:36/M
8 Cindy Lewis 47 117 42:36.9 13:45/M
9 Michelle Johns 46 165 59:39.8 19:15/M
10 Mashell Failer 46 166 59:40.9 19:15/M
11 Roxanne Gleason 45 186 1:02:15.8 20:05/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sherry Dunn 51 43 29:29.3 9:31/M
2 Ruth Sleight 51 55 31:26.2 10:08/M
3 Colleen Maylee 53 69 33:46.2 10:54/M
4 Stephanie Doherty 54 75 34:32.8 11:08/M
5 Cathy Rauchholz 51 81 35:51.1 11:34/M
6 Denise Brembeck 54 88 36:48.3 11:52/M
7 Sandy Campbell 50 113 41:06.2 13:15/M
8 Brenda Seeger 50 121 43:17.1 13:58/M
9 Bethany Deschaine 53 136 47:22.8 15:17/M
10 Jodi Baron 52 174 1:00:19.2 19:27/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Fickies 59 62 32:49.0 10:35/M
2 Nancy Hamlin-Anderson 58 66 33:43.0 10:53/M
3 Maryann Baxter 56 89 36:53.9 11:54/M
4 Sheila Kniffin 57 101 38:22.9 12:23/M
5 Ann Forshee-Crane 57 107 40:04.3 12:55/M
6 Sharon Mauro 57 120 43:11.2 13:56/M
7 Brenda Birchman 55 126 44:41.4 14:25/M
8 Nancy Pike 58 138 47:48.2 15:25/M
9 Christine Wilcox 56 141 50:36.6 16:19/M
10 Karen Eisele 56 145 52:58.4 17:05/M
11 Phyllis Strong 57 146 53:33.0 17:16/M
12 Linda Maloney 57 152 54:33.9 17:36/M
13 Jillonne Deroshia 56 170 1:00:12.7 19:25/M
14 Julie Mielka 57 191 1:05:01.7 20:58/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Fuhrmann 62 83 35:55.4 11:35/M
2 Ruth Crichton 61 188 1:03:14.6 20:24/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Karschnick 66 118 42:43.2 13:47/M
2 Francie Herring 65 167 1:00:01.2 19:22/M

Female 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Tyler 82 172 1:00:18.2 19:27/M

Female no age

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Medrano 99 155 55:16.5 17:50/M
2 Avonna Carr 99 178 1:00:42.8 19:35/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Grant Fedewa 14 1 20:50.0 6:43/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Hartges 51 5 21:28.6 6:55/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Bush 55 12 24:45.3 7:59/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Demass 12 6 21:32.0 6:57/M
2 Brett Cribley 14 7 21:43.2 7:00/M
3 Vince Fedewa 12 13 24:58.9 8:03/M
4 Jacob Kletzka 12 35 28:39.8 9:15/M
5 Mason Shroad 10 52 30:30.1 9:50/M
6 Chris Fauson 14 65 33:35.7 10:50/M
7 Caleb Wood 13 68 33:46.0 10:54/M
8 Lance Fedewa 8 70 33:47.4 10:54/M
9 Timothy Stvcc 8 72 34:10.8 11:01/M
10 Octavion Stvcc 13 91 36:58.0 11:55/M
11 Nate Booth 14 100 38:03.5 12:16/M
12 Andrew Stvcc 12 154 55:10.2 17:48/M
13 Robert Stvcc 13 169 1:00:04.7 19:23/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Alvarado 18 2 21:11.8 6:50/M
2 Ben Cady 16 4 21:16.7 6:52/M
3 Chase Bats 17 15 25:21.1 8:11/M
4 Armaan Dandavati 19 21 26:06.1 8:25/M
5 Traverse Cottrell 18 45 29:35.0 9:33/M
6 Joseph Foreback Marcoa 15 53 30:39.4 9:53/M
7 Caleb Norris 15 123 44:36.1 14:23/M
8 Zachary Cowden 15 124 44:36.4 14:23/M
9 Maxwell Fagan 19 129 46:00.3 14:50/M
10 David Stvcc 15 194 1:19:58.5 25:48/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Perkins 23 10 23:54.2 7:43/M
2 Robert Phillips 24 26 26:49.9 8:39/M
3 Patrick Drinan 23 42 29:27.2 9:30/M
4 Henry Weyland 22 102 38:49.3 12:31/M

Men 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Pohl 25 3 21:15.6 6:51/M
2 Joshua Endsley 27 50 30:13.2 9:45/M

Men 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Fedewa 34 14 25:08.3 8:06/M
2 Jason Beam 30 33 27:49.4 8:58/M
3 Christopher Smith 34 61 32:47.3 10:35/M
4 Darius Long 32 78 35:08.2 11:20/M
5 David Wasinger 31 94 37:24.1 12:04/M

Men 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Wood 39 16 25:29.7 8:13/M
2 Ryan Cummins 37 34 27:57.9 9:01/M
3 Ryan Brzak 36 36 28:45.8 9:16/M

Men 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Hunt 42 44 29:31.4 9:31/M
2 J Hatfield 43 51 30:29.5 9:50/M

Men 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Gamper 46 8 23:00.5 7:25/M
2 David Allen 49 63 32:53.3 10:36/M
3 Jim Gleason 45 187 1:02:16.6 20:05/M

Men 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carl Parker 54 18 25:53.7 8:21/M
2 Timothy Payne 50 29 26:58.5 8:42/M
3 Scott Loper 53 122 43:37.2 14:04/M
4 Warren Lester 50 150 54:33.5 17:36/M
5 Charles Wilkins 54 157 58:04.5 18:44/M

Men 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Greg Upshur 58 38 28:58.4 9:21/M
2 Stephen Brenner 58 40 29:23.5 9:29/M
3 Michael Larue 58 59 32:08.9 10:22/M
4 John Derose 57 60 32:28.6 10:28/M
5 Frederick Doherty 59 76 34:32.9 11:08/M
6 Lyle Birchman 55 125 44:40.2 14:25/M
7 Mantesh Dandavati 55 140 48:50.0 15:45/M
8 Steven Wilcox 57 142 50:37.0 16:20/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Windsand 63 23 26:35.7 8:35/M
2 Charles Lawson 62 25 26:49.8 8:39/M
3 Larry McCaskey 64 46 29:36.0 9:33/M
4 Robert Dyhouse 62 80 35:34.9 11:28/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Herring 65 177 1:00:29.9 19:31/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Brooks 70 47 29:45.4 9:36/M
2 Larry Parker 71 134 46:58.7 15:09/M
3 Maynard Shier 72 193 1:13:52.7 23:50/M

Male 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Rude 79 139 48:41.5 15:42/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Harrison Hensley 81 135 47:01.6 15:10/M

No age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Farley 99 151 54:33.8 17:36/M



10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Kettel 15 3 43:43.5 7:03/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Stowers 47 30 56:25.8 9:06/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Ringle 52 44 59:59.3 9:40/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Annika Shoemaker 13 10 47:04.5 7:35/M
2 Kolby Marko 14 17 51:41.3 8:20/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Terzian 17 22 53:45.8 8:40/M
2 Melanie Meredith 16 50 1:00:53.5 9:49/M
3 Moriah Clinger 15 64 1:05:31.7 10:34/M
4 Caroline Collins 16 94 1:16:31.4 12:20/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Jacokes 21 25 54:09.8 8:44/M
2 Claire Kaisler 24 29 56:16.7 9:05/M
3 Katie Simon 22 40 59:38.5 9:37/M
4 Jamie Cloyd 20 43 59:50.9 9:39/M
5 Emily Layne 23 80 1:10:50.8 11:25/M
6 Jill Block 23 88 1:12:44.4 11:44/M
7 Kimberly Lebioda 23 92 1:15:38.9 12:12/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelle Sajdak 28 32 57:12.7 9:14/M
2 Kyla Zendler 28 33 57:27.2 9:16/M
3 Megan Simon 26 36 58:41.8 9:28/M
4 Katie Donahue 27 37 58:51.8 9:30/M
5 Lia Spaniolo 28 71 1:07:16.3 10:51/M
6 Magige Burnside 29 96 1:18:29.7 12:40/M
7 Kourtney Bakalyar 29 97 1:19:31.8 12:50/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brandess Wallace 32 38 59:28.7 9:35/M
2 Mary Dillon 31 56 1:02:31.8 10:05/M
3 Nikki Stoin 33 61 1:03:55.1 10:19/M
4 Staci Smith 34 66 1:06:11.6 10:40/M
5 Carey McLamara 30 72 1:07:26.1 10:53/M
6 Melinda Benkovsky 31 86 1:12:35.7 11:42/M
7 Anna Kaschner 33 106 1:51:23.9 17:58/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gabriela Wasilewska 37 26 54:27.2 8:47/M
2 Tracy Walker 37 35 58:36.9 9:27/M
3 Erin House 36 48 1:00:28.8 9:45/M
4 Alexis Ray 35 52 1:01:41.0 9:57/M
5 Stasia Sinicropi 35 54 1:02:29.5 10:05/M
6 Rebecca Koutz 37 63 1:04:49.3 10:27/M
7 Sarah Holden 37 69 1:07:15.8 10:51/M
8 Elizabeth Sollner 36 73 1:07:40.2 10:55/M
9 Shana Mills 36 75 1:08:15.8 11:00/M
10 Heidi Mills 36 78 1:09:32.8 11:13/M
11 Emily Reardon 35 83 1:11:23.5 11:31/M
12 Jessica Fowler 35 85 1:11:44.4 11:34/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Burtnett 41 47 1:00:07.2 9:42/M
2 Brenda Thelen 41 51 1:01:00.3 9:50/M
3 Jessi McCrumb 42 53 1:02:12.6 10:02/M
4 Susan Stone 42 77 1:09:30.7 11:13/M
5 Margaret Rost 41 98 1:20:05.6 12:55/M
6 Kandy McKeown 42 102 1:25:13.7 13:45/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Willing 49 42 59:42.3 9:38/M
2 Meg Johnson 49 58 1:03:00.6 10:10/M
3 Marci Colyer 45 95 1:17:29.7 12:30/M
4 Lori Robinson 46 100 1:23:02.9 13:24/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Peggy Andrews 50 49 1:00:32.6 9:46/M
2 Jenny Transue 52 67 1:06:42.2 10:45/M
3 Shannon Coombs 52 81 1:10:51.9 11:26/M
4 Brenda Rogers 50 82 1:10:52.2 11:26/M
5 Kathleen Battle 50 89 1:12:46.3 11:44/M
6 Annie Dandavati 52 91 1:13:27.6 11:51/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Black 57 70 1:07:15.8 10:51/M
2 Pat Cavanaugh 55 104 1:48:52.1 17:34/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dan Dixon Jr 49 1 38:12.3 6:10/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Hughes 45 2 39:10.4 6:19/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hammond 52 6 45:54.2 7:24/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Grant Taylor 14 13 47:45.4 7:42/M
2 Cater Marko 11 19 51:49.0 8:21/M
3 Nick Booth 13 103 1:46:21.7 17:09/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Dysart 16 8 46:52.2 7:34/M
2 Elliott Shoemaker 18 23 53:48.2 8:41/M
3 Bj Killian 16 31 56:32.2 9:07/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Richard Mooney 22 7 46:51.8 7:33/M
2 Jean Louis Martinez 20 15 49:32.9 7:59/M
3 Alexander Renny 20 93 1:15:39.0 12:12/M

Men 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Geoffrey Brousseau 27 14 49:07.0 7:55/M
2 Matt Hill 25 16 49:34.9 8:00/M
3 Ben Bakalyar 29 28 56:09.3 9:03/M
4 Christopher Jackson 25 34 58:10.8 9:23/M
5 Charles Glime 29 45 1:00:03.1 9:41/M
6 Robert Halpin 29 101 1:23:05.1 13:24/M

Men 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Randal Dell 31 9 46:58.8 7:35/M
2 Darren Mullen 30 20 52:29.0 8:28/M
3 Aaron Hubbard 30 21 53:26.3 8:37/M
4 Adam Mead 33 57 1:02:58.8 10:09/M
5 Brian Wilson 34 76 1:08:59.0 11:08/M

Men 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Bales 35 5 44:16.7 7:08/M
2 Timothy Corson 38 11 47:12.0 7:37/M
3 Tom Lindsey 38 18 51:41.4 8:20/M
4 Tom MacDonald 35 24 53:48.2 8:41/M
5 Sean Mills 38 46 1:00:07.1 9:42/M

Men 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dominic Perrino 40 55 1:02:29.9 10:05/M
2 John Mills 40 79 1:09:33.3 11:13/M

Men 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Shoemaker 47 4 43:44.7 7:03/M
2 Richard Kettel 48 12 47:42.2 7:42/M
3 Ron Long 45 41 59:40.2 9:37/M
4 Henry Elden 48 62 1:03:57.8 10:19/M
5 Ken Dowd 45 74 1:08:09.9 11:00/M

Men 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bradley Jacokes 52 39 59:34.9 9:36/M
2 David Andrews 53 68 1:07:12.1 10:50/M
3 Paul Meredith 53 99 1:20:51.8 13:02/M

Men 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Dejongh 55 60 1:03:24.4 10:14/M
2 Andrew Griffin 55 65 1:05:47.0 10:37/M
3 Jim Paparella 55 84 1:11:28.2 11:32/M
4 Steve Reed 57 87 1:12:35.8 11:42/M
5 John Palacios 56 90 1:13:03.8 11:47/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lester Hershberger 60 27 56:09.1 9:03/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Skabic 66 59 1:03:18.6 10:13/M
2 Robert Chlebnik 65 105 1:51:20.4 17:57/M



Half Marathon
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gerri Farley 99 7 1:32:10.0 7:02/K

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Baker Mandy 45 46 2:06:02.3 9:37/K

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leigh Heskitt 51 68 2:19:14.7 10:38/K

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sydney Delvalle 15 30 1:52:35.0 8:36/K
2 Melanie Demass 18 31 1:53:38.6 8:40/K
3 Daniela Martinez 15 39 2:01:17.7 9:15/K
4 Kyria Shoemaker 15 48 2:07:29.9 9:44/K
5 Lydia Fedewa 16 49 2:07:33.1 9:44/K
6 Jamie Guild 19 59 2:12:41.6 10:08/K
7 Madeline Roman 18 65 2:15:45.7 10:22/K
8 Rachel Sherwin 19 93 2:39:52.9 12:12/K
9 Emma Wilhelm 18 112 2:58:24.7 13:37/K

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hunter Puma 20 61 2:14:45.9 10:17/K
2 Kari Walwood 20 90 2:35:58.4 11:54/K
3 Amanda Rohkohl 22 97 2:41:56.9 12:22/K
4 Margaret Martin 22 104 2:52:24.7 13:10/K
5 Courtney Laban 22 117 3:19:50.5 15:15/K

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Justyna Thomas 25 66 2:16:00.2 10:23/K
2 Nora Shaouni 25 71 2:21:53.6 10:50/K
3 Danielle Schmutz 25 80 2:28:02.8 11:18/K
4 Emily Maxfield 25 116 3:19:46.0 15:15/K

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Forsythe 33 14 1:39:53.0 7:37/K
2 Erin Wasinger 30 54 2:10:01.5 9:55/K
3 Amanda Parker 30 60 2:14:24.5 10:16/K
4 Jessica Whitehead 32 82 2:29:26.6 11:24/K
5 Annie Eggleston 33 85 2:34:24.7 11:47/K
6 Ana Holguin 32 88 2:35:40.0 11:53/K
7 Keeley Condie 31 95 2:40:30.3 12:15/K
8 Stephanie Brock-Knoper 32 96 2:40:47.9 12:16/K
9 Melissa Roberts 34 102 2:46:27.3 12:42/K
10 Dana Graham 32 113 3:05:44.9 14:11/K

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Merrihew 35 33 1:54:35.9 8:45/K
2 Eustaquia Lee 36 43 2:04:38.7 9:31/K
3 Jessica Stuart 35 50 2:08:08.6 9:47/K
4 Amee Paparella 39 83 2:29:37.3 11:25/K
5 Christen Burman 35 84 2:31:53.7 11:36/K
6 Amy James 37 87 2:34:51.6 11:49/K
7 Jessy Henderson 36 91 2:36:47.5 11:58/K
8 Kari Marciniak 37 101 2:43:23.2 12:28/K

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Walters 42 67 2:16:52.9 10:27/K
2 Amber White 41 73 2:23:13.7 10:56/K
3 Leigh Braatz 44 77 2:25:35.6 11:07/K
4 Karenn Vernagus 41 79 2:26:14.1 11:10/K
5 Lisa Tincu 42 98 2:41:57.4 12:22/K
6 Cynthia Chadek-4ER 42 103 2:51:54.2 13:07/K
7 Shannon Baker 42 109 2:55:43.4 13:25/K

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stacey Belanger 45 57 2:12:02.5 10:05/K
2 Karen Alderfer 48 75 2:24:59.8 11:04/K
3 Amy Kaczmarczyk 45 76 2:25:34.3 11:07/K
4 Ann Whitmer 49 86 2:34:25.1 11:47/K

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Jackson 54 89 2:35:46.0 11:53/K

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Spillane 56 69 2:19:36.0 10:39/K
2 Joell Ackerman 57 114 3:07:10.1 14:17/K

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Terri Veldman 61 74 2:23:56.2 10:59/K
2 Ann Chlebnik 60 115 3:13:09.4 14:45/K

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Brandt 36 1 1:25:46.3 6:33/K

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Donohue 42 8 1:32:30.0 7:04/K

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Cook 52 15 1:40:33.3 7:41/K

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Landon Dysart 14 4 1:28:59.8 6:48/K
2 Justin Lundstrom 14 40 2:01:17.7 9:15/K
3 Tucker Marko 12 44 2:05:22.8 9:34/K
4 Turner Marko 9 45 2:05:43.0 9:36/K

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gage Cleveland 15 6 1:31:12.2 6:58/K
2 Corey Zeinstra 17 11 1:36:15.2 7:21/K
3 Brian Ellis 16 12 1:36:22.3 7:21/K
4 Neal Kundu 19 16 1:42:04.5 7:47/K
5 Samuel Lewis 18 19 1:46:22.4 8:07/K
6 George Squillace III 16 21 1:46:45.4 8:09/K
7 Rohan Dandavati 15 23 1:48:18.3 8:16/K
8 Evan Dowd 16 26 1:49:17.3 8:21/K
9 Keenan Noyes 19 42 2:01:59.4 9:19/K
10 Anthony Garvert 19 63 2:15:38.8 10:21/K

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Borchers 20 3 1:28:36.0 6:46/K
2 Justin Mauro 24 9 1:32:59.9 7:06/K
3 Trenton Loomis 20 22 1:46:56.7 8:10/K
4 Joshua Roose 23 28 1:52:13.4 8:34/K
5 Chinnapong Trakuldist 23 56 2:11:53.3 10:04/K

Men 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Benjamin Pankow 29 2 1:27:54.6 6:43/K
2 Eric Greene 26 5 1:31:11.0 6:58/K
3 Joseph McAttee 25 52 2:09:19.5 9:52/K
4 William Guerin 26 53 2:09:20.4 9:52/K
5 Scotty Loper 29 100 2:42:45.8 12:25/K

Men 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Eagleston 30 24 1:48:42.2 8:18/K
2 Elisha Fitch-Cook 31 58 2:12:35.2 10:07/K
3 Carl Seabold 33 105 2:52:47.6 13:11/K

Men 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brendon Thiede 35 10 1:35:44.7 7:18/K
2 Charles Fritz 38 20 1:46:31.0 8:08/K
3 Elijah Gregg 38 29 1:52:20.6 8:35/K
4 Micheal Soulliere 38 55 2:11:14.7 10:01/K
5 John Swords 38 78 2:25:53.0 11:08/K
6 Nathan Condie 37 94 2:40:29.0 12:15/K
7 Mike Vincent 39 108 2:54:56.3 13:21/K

Men 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike Nowak 41 17 1:42:30.5 7:49/K
2 Brent Wedding 44 25 1:48:52.6 8:19/K
3 Corey Baker 44 110 2:55:44.5 13:25/K

Men 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Parker 47 13 1:39:36.9 7:36/K
2 Christopher Merrill 47 36 1:55:50.7 8:51/K
3 David Roman 48 64 2:15:45.6 10:22/K
4 Mat Myers 45 99 2:42:03.7 12:22/K
5 Mark Coscarella 48 107 2:54:03.9 13:17/K

Men 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Booth 51 18 1:45:57.8 8:05/K
2 Ron Alleman 54 34 1:55:00.9 8:47/K
3 Dave Schoeller 50 35 1:55:26.2 8:49/K
4 Bruce Langlois 53 37 1:56:58.4 8:56/K
5 Jeff Anderson 52 72 2:22:53.5 10:54/K
6 Timothy Brisbois 54 81 2:28:58.8 11:22/K
7 Karl Wilhelm 52 111 2:58:23.4 13:37/K

Men 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kirk Heskitt 55 41 2:01:41.7 9:17/K
2 Garry Trammell 57 92 2:38:27.2 12:06/K
3 Martin Ackley 57 106 2:53:59.1 13:17/K

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Crary 62 27 1:49:28.5 8:21/K
2 Gerard Wilbrink 60 32 1:53:45.2 8:41/K
3 Maurice Hicks 60 38 1:59:02.1 9:05/K
4 Duane Clarke 61 47 2:06:35.7 9:40/K
5 Mike Betzner 63 51 2:08:31.8 9:49/K
6 George Van Atta 60 62 2:14:58.5 10:18/K
7 Bill Laitner 63 70 2:19:56.4 10:41/K

5k WALK
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Kuhlman 66 1 39:52.1 12:52/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Perkins 49 5 42:33.7 13:44/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Edgar 54 9 46:53.2 15:07/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Townsend 24 13 52:06.9 16:48/M
2 Samantha Farmer 24 14 52:08.6 16:49/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Kletzka 38 20 1:03:13.4 20:24/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aliesa Tolen 45 11 51:26.4 16:35/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Shinevar 51 12 51:54.0 16:45/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roseann Marlatt 55 15 53:05.4 17:07/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Annette Ryan 73 10 51:26.1 16:35/M
2 Irene Frost 73 16 53:44.7 17:20/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wally Drogt 65 2 40:29.5 13:04/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ron Morley 63 3 41:10.0 13:17/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston 65 6 42:38.0 13:45/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Ballou 22 19 1:02:11.4 20:04/M

Men 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Beedy 42 4 41:45.5 13:28/M

Men 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donald Ballou 51 18 57:41.4 18:36/M

Men 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deacon Marlatt 56 8 45:39.4 14:44/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Sleight 60 7 43:46.0 14:07/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Curtis Henderson 72 17 53:45.5 17:20/M

Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation