2013 Ridgerocker Run & Bike

back to results

Nov. 9, 2013

2013 Ridgerocker Run & Bike
Island Lake Rec Area, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Ridgerocker Run & Bike
Age Group Results
November 09, 2013
Results by Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Advanced Bike
Female 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sue Stephens 39 5 1:09:31 3:40/M
2 Becca Caldwell Milford MI 41 13 1:18:10 4:07/M
3 Cynthia Tomlinson Birmingham MI 45 16 1:25:11 4:29/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Don Cameron White Lake MI 47 1 1:04:15 3:23/M
2 Collin Snyder Plymouth MI 27 2 1:06:50 3:31/M
3 Joe Brzuchanski Highland 40 3 1:06:50 3:31/M
4 Dave Caldwell Milford MI 41 4 1:08:16 3:36/M
5 Eric Schieck West Bloomfield MI 55 6 1:09:32 3:40/M
6 Rob Tomlinson Birmingham MI 43 7 1:10:52 3:44/M
7 Mitchell Deyoung Saint Johns MI 31 8 1:11:54 3:47/M
8 Zack Buddish Dearborn MI 28 9 1:11:57 3:47/M
9 William Nottenkamper Novi MI 43 10 1:15:20 3:58/M
10 Steve Poirier Livonia MI 32 11 1:15:24 3:58/M
11 James Mazey Toledo OH 44 12 1:17:28 4:05/M
12 George Anderson Brighton MI 46 14 1:21:29 4:17/M
13 Tony Sharp Brighton MI 46 15 1:21:31 4:17/M
14 Thomas Mitchell Pinckney MI 52 17 1:26:50 4:34/M
15 Unknown Partic. 959 18 1:43:27 5:27/M
16 Paul Horchler Jeddo MI 47 19 2:02:22 6:26/M
17 Unknown Partic. 695 20 2:03:46 6:31/M

Bike 16-24
Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Killian Williams Ann Arbor MI 23 1 1:20:09 4:13/M
2 Ross Sharp South Lyon MI 24 2 1:29:01 4:41/M

Bike 25-34
Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 William Johnson Canton MI 30 1 1:13:09 3:51/M
2 Jonathan Bolenbaugh Milford MI 25 2 1:18:55 4:09/M
3 Brian Pawlowski Troy MI 28 3 1:21:47 4:18/M
4 Jesse Ramsey Ann Arbor MI 28 4 1:21:47 4:18/M
5 Josh Kenney Ypsilanti MI 29 5 1:24:03 4:25/M
6 Landon Helmuth Ypsilanti MI 27 6 1:38:39 5:12/M
7 Bret Gergehy Grosse Ile MI 31 7 1:42:22 5:23/M
8 Nick Bishop Linden MI 24 8 1:46:38 5:37/M

Bike 35-44
Female 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Malik Warren MI 36 7 1:22:33 4:21/M
2 Vikki Rohrer Milford MI 43 10 1:32:33 4:52/M
3 Kari Kawakami Northville MI 43 11 1:35:04 5:00/M
4 Tiffany Rouse Howell MI 42 17 2:04:09 6:32/M
5 Angela Fessler Troy MI 35 19 2:04:35 6:33/M
6 Andrea Ferrera Southfield MI 37 20 2:57:17 9:20/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matt Gorski Highland 39 1 1:11:41 3:46/M
2 Brian Roginski South Lyon MI 38 2 1:11:41 3:46/M
3 Brian Engel Ypsilanti MI 41 3 1:13:01 3:51/M
4 Steffen Mueller Plymouth MI 36 4 1:15:35 3:59/M
5 Nathan Cleminson Warren MI 35 5 1:16:28 4:01/M
6 Jay Ellis Ann Arbor MI 41 6 1:20:21 4:14/M
7 Jason Davis Whitmore Lake MI 38 8 1:28:03 4:38/M
8 Robert Geise Milford MI 44 9 1:29:55 4:44/M
9 Chad Warner Commerce Twp. MI 40 12 1:43:17 5:26/M
10 Anthony Frank Sapeto Walled Lake MI 44 13 1:43:47 5:28/M
11 Tom Lemkau Howell MI 43 14 1:47:28 5:39/M
12 Miles Stearn Berkley MI 37 15 1:49:26 5:46/M
13 Jason Hunter Howell MI 40 16 1:49:48 5:47/M
14 James Rouse Howell MI 43 18 2:04:09 6:32/M

Bike 45 & Over
Female 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lola Kuehl Walled Lake MI 52 16 1:41:09 5:19/M
2 Cheryl Dostert Carleton MI 52 17 1:45:31 5:33/M
3 Krista Reaid Brighton MI 45 19 1:55:44 6:05/M
4 Debbie Kenyon-Cassidy West Bloomfield MI 47 20 1:59:52 6:19/M
5 Carol Lee Northville MI 48 22 2:03:24 6:30/M
DQ Kelly Faber Pinckney MI 45 DQ 1:45:34 5:33/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Zilinskas Milford MI 54 1 1:12:16 3:48/M
2 Richard Haslinger Grand Rapids MI 56 2 1:12:16 3:48/M
3 Jack Lee Northville MI 53 3 1:12:29 3:49/M
4 Jim Cerva Milford MI 51 4 1:14:53 3:56/M
5 Don Campbell Dexter MI 66 5 1:15:08 3:57/M
6 Larry Bohnsack Brighton MI 59 6 1:17:18 4:04/M
7 Kevin Skipworth Findlay OH 48 7 1:17:37 4:05/M
8 Craig Rohrer Milford MI 52 8 1:17:37 4:05/M
9 Joihn Boerema Walled Lake MI 46 9 1:21:40 4:18/M
10 Jack Miner West Bloomfield MI 51 10 1:21:42 4:18/M
11 Anthony Loe Ann Arbor MI 52 11 1:26:30 4:33/M
12 Charles Russo Canton MI 60 12 1:29:17 4:42/M
13 Mike Watkins Hartland MI 56 13 1:29:28 4:43/M
14 Robert Kroezen Commerce Twp. MI 49 14 1:38:18 5:10/M
15 Davaid Frigerid Commerce Twp. MI 45 15 1:38:18 5:10/M
16 Jeff Faber Pinckney MI 45 18 1:48:20 5:42/M
17 John Courson Livonia MI 62 21 2:02:44 6:28/M
18 Heather Traub 45 23 2:03:24 6:30/M
19 Mike Strozeski South Lyon MI 61 24 2:05:24 6:36/M



Ridgerocker Run & Bike
Age Group Results
November 09, 2013
Results by Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Advanced Duathlon
Female 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 7 Alexandra Akemann 50 1 20:43 6:54 1 1:18:18 4:07 1:39:01
2 12 Tammy McCullough 48 3 21:35 7:12 2 1:28:13 4:39 1:49:48
3 14 Gretchen Thomas 48 2 21:02 7:01 3 1:30:46 4:47 1:51:49
4 16 Lisa Reilly 49 5 27:28 9:09 5 1:43:26 5:27 2:10:55
5 17 Heidi Wiegand 46 6 35:56 11:59 4 1:40:58 5:19 2:16:54
6 18 Candice Cooper 45 4 26:21 8:47 6 1:50:33 5:49 2:16:54

Male 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 1 David Toutant 44 4 18:36 6:12 1 1:08:00 3:35 1:26:37
2 2 Ryan Rivamonte 22 1 16:43 5:34 3 1:09:53 3:41 1:26:37
3 3 Pat Foley 45 3 18:22 6:07 2 1:09:26 3:39 1:27:48
4 4 Dave Furey 55 2 17:42 5:54 6 1:16:11 4:01 1:33:54
5 5 Austin Loper 16 8 20:31 6:50 4 1:15:40 3:59 1:36:11
6 6 Sam Gresle 54 11 23:03 7:41 5 1:15:56 4:00 1:39:00
7 8 James Rivamonte 57 10 22:45 7:35 7 1:18:04 4:07 1:40:49
8 9 Andrew Dever 16 6 19:50 6:37 8 1:22:58 4:22 1:42:49
9 10 Joel Sattgast 27 5 19:27 6:29 9 1:26:11 4:32 1:45:38
10 11 Dennis Lappin 38 7 20:22 6:47 11 1:28:58 4:41 1:49:20
11 13 James Cleer 46 12 24:17 8:06 10 1:26:29 4:33 1:50:46
12 15 Ralf Mielke 37 9 22:38 7:33 12 1:29:45 4:43 1:52:24
13 19 Darin Keir 45 13 25:56 8:39 13 1:52:30 5:55 2:18:27

Duathlon 16-24
Female 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 1 Gina Apone 21 1 21:23 7:08 1 1:36:08 5:04 1:57:31
2 4 Brooke Kenney 24 2 26:29 8:50 2 1:41:52 5:22 2:08:22

Male 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 2 Ryan Unruh 23 2 28:03 9:21 2 1:35:19 5:01 2:03:23
2 3 Jack Johnson 20 3 41:36 13:52 1 1:23:41 4:24 2:05:18
3 5 Edward Kewley 22 1 27:43 9:14 3 2:13:30 7:02 2:41:14

Duathlon 25-34
Female 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 9 Amber Headley 31 1 25:04 8:21 2 1:35:58 5:03 2:01:02
2 10 Michelle Loomis 25 3 31:39 10:33 1 1:31:31 4:49 2:03:11
3 11 Emily Kowalski 32 4 32:37 10:52 3 1:40:16 5:17 2:12:53
4 16 Stephanie Breuker 34 2 28:30 9:30 4 2:12:49 6:59 2:41:20
5 19 Megan Holt 29 6 52:13 17:24 5 2:30:29 7:55 3:22:43
DQ DQ Maria Gretch 26 5 52:13 17:24 DQ 1:00:00 3:09 1:52:14

Male 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 1 Ric Hummel 27 2 19:51 6:37 1 1:14:06 3:54 1:33:57
2 2 Ben Johnson 28 5 21:46 7:15 2 1:22:04 4:19 1:43:50
3 3 Ronald Chapman 30 1 19:42 6:34 4 1:28:09 4:38 1:47:51
4 4 Mike Bobbitt 29 4 21:38 7:13 7 1:33:01 4:54 1:54:40
5 5 Michael Remsburg 28 14 29:59 10:00 3 1:25:47 4:31 1:55:47
6 6 Mike Lewis 30 8 26:24 8:48 5 1:29:51 4:44 1:56:15
7 7 Ian Mewhinney 26 9 27:34 9:11 6 1:29:53 4:44 1:57:27
8 8 David Struble 34 3 20:23 6:48 8 1:39:25 5:14 1:59:48
9 12 Robert Martell 32 6 22:06 7:22 9 1:51:54 5:53 2:14:01
10 13 Jack Hartner 26 12 27:50 9:17 10 1:56:15 6:07 2:24:06
11 14 Rodrigo Lopez 26 7 22:50 7:37 11 2:01:34 6:24 2:24:24
12 15 Michael Gretch 32 10 27:42 9:14 12 2:06:41 6:40 2:34:23
13 17 Dan Cytacki 33 11 27:47 9:16 13 2:17:09 7:13 2:44:57
14 18 Thomas Freel 34 13 28:33 9:31 14 2:54:08 9:10 3:22:42

Duathlon 35-44
Female 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 11 Laura Fletcher 44 4 24:28 8:09 1 1:27:20 4:36 1:51:48
2 12 Susan Thompson 40 1 22:29 7:30 2 1:29:23 4:42 1:51:52
3 16 Antje Mueller 37 2 23:44 7:55 4 1:33:44 4:56 1:57:28
4 17 Heidi Snyder 43 6 25:32 8:31 3 1:32:31 4:52 1:58:04
5 19 Barbara Niess May 43 3 24:03 8:01 5 1:36:53 5:06 2:00:57
6 26 Lynda Krupanksy 42 7 27:04 9:01 6 1:44:35 5:30 2:11:40
7 27 Lindsey McGlinch 36 5 24:58 8:19 9 1:49:45 5:47 2:14:44
8 28 Jennifer Eichenberg 41 8 28:33 9:31 7 1:47:18 5:39 2:15:51
9 31 Jenny Schultz 35 10 30:28 10:09 8 1:49:09 5:45 2:19:37
10 32 Jennifer Kilbourne 42 9 29:16 9:45 10 1:51:30 5:52 2:20:47

Male 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 1 Jakob Bills 35 5 20:59 7:00 2 1:20:48 4:15 1:41:47
2 2 Paul Leonard 42 10 23:36 7:52 1 1:18:14 4:07 1:41:50
3 3 Petri Du Plessis 36 3 20:44 6:55 6 1:23:18 4:23 1:44:03
4 4 Ryan McLaughlin 43 6 22:33 7:31 5 1:22:51 4:22 1:45:25
5 5 Jason Mulligan 35 13 24:15 8:05 3 1:21:53 4:19 1:46:08
6 6 Jon Miller 42 20 25:32 8:31 4 1:22:09 4:19 1:47:42
7 7 Darin Kowalski 36 16 24:25 8:08 7 1:23:55 4:25 1:48:21
8 8 Jim Pollock 42 11 23:46 7:55 8 1:26:03 4:32 1:49:50
9 9 Andy Reichert 42 7 22:35 7:32 10 1:27:29 4:36 1:50:05
10 10 Matthew Mikkola 36 2 20:44 6:55 12 1:29:54 4:44 1:50:39
11 13 Robert Headley 37 18 25:14 8:25 9 1:27:11 4:35 1:52:25
12 14 Phil Eichbauer 40 4 20:57 6:59 13 1:31:55 4:50 1:52:52
13 15 Steven Deutch 36 25 28:54 9:38 11 1:28:33 4:40 1:57:27
14 18 Blake Hatlem 41 12 23:59 8:00 14 1:35:58 5:03 1:59:57
15 20 Ryan Trierweiler 36 1 19:47 6:36 20 1:41:52 5:22 2:01:39
16 21 Scott Kowalski 43 8 22:50 7:37 15 1:39:36 5:15 2:02:26
17 22 Dan Gillay 37 15 24:21 8:07 17 1:40:41 5:18 2:05:02
18 23 John Carpenter 44 17 25:03 8:21 16 1:40:15 5:17 2:05:18
19 24 Mike Seebaldt 36 14 24:18 8:06 19 1:41:29 5:20 2:05:48
20 25 Steve Hoyer 42 23 27:04 9:01 18 1:40:53 5:19 2:07:58
21 29 Pat Zuber 46 22 26:05 8:42 21 1:51:29 5:52 2:17:35
22 30 Jim Ryan 36 21 25:59 8:40 23 1:52:31 5:55 2:18:31
23 33 Kevin Krupansky 39 19 25:25 8:28 24 2:02:12 6:26 2:27:37
24 34 Greg Koenig 39 26 36:20 12:07 22 1:51:44 5:53 2:28:05
25 35 Scott Benefield 44 24 27:06 9:02 25 2:07:49 6:44 2:34:55

Duathlon 45 & Over
Female 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 4 Kathryn Joseph 45 2 24:50 8:17 1 1:28:12 4:39 1:53:02
2 8 Sandy Logan 51 3 25:40 8:33 2 1:37:57 5:09 2:03:37
3 11 Renee Ann Obert 48 1 24:25 8:08 4 1:56:44 6:09 2:21:09
4 12 Lisa Apone 46 4 27:54 9:18 3 1:54:27 6:01 2:22:21

Male 0-99
Place Overall Plc Name Age Run Rnk Run Time Run Pace Bike Rnk Bike Time Bike Pace Total Time
1 1 Dan Skinner 54 2 19:40 6:33 1 1:23:22 4:23 1:43:03
2 2 Michael Eckert 54 1 16:00 5:20 4 1:31:26 4:49 1:47:26
3 3 Gary Duke 56 3 22:06 7:22 2 1:25:55 4:31 1:48:01
4 5 Robb Deroeck 52 6 24:20 8:07 3 1:28:45 4:40 1:53:06
5 6 Simon Iregbu 47 5 23:50 7:57 6 1:37:49 5:09 2:01:40
6 7 Mike Webb 45 8 26:33 8:51 5 1:35:54 5:03 2:02:28
7 9 Kurt Golding 46 4 22:36 7:32 8 1:41:27 5:20 2:04:04
8 10 Jeff Girard 50 7 25:28 8:29 7 1:40:04 5:16 2:05:32