2013 Outrun Hunger

back to results

Nov. 2, 2013

2013 Outrun Hunger
Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Outrun Hunger
Age Group Results
November 02, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Tracy 13 7 20:45.6 6:42/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Deren 54 13 21:46.8 7:01/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Butler 52 70 28:06.8 9:04/M

Female 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chloe Cotter 8 135 34:31.0 11:08/M
2 Karen Allen 5 206 50:28.9 16:17/M
3 Olivia Bednarz 8 210 54:14.1 17:30/M

Female 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Collins 14 18 22:40.7 7:19/M
2 Andrea Bruletti 11 19 22:58.7 7:25/M
3 Kelli Flynn 13 24 23:57.5 7:44/M
4 Lauren Munson 13 31 24:22.5 7:52/M
5 Grace Hickey 12 39 25:08.2 8:06/M
6 Molly Libby 10 46 25:57.0 8:22/M
7 Anne Buller 11 57 27:04.2 8:44/M
8 Kelly Hickey 10 59 27:04.8 8:44/M
9 Corinne Hickey 14 78 28:46.8 9:17/M
10 Arielle Smith 11 83 29:03.7 9:22/M
11 Macy Robison 12 93 29:54.7 9:39/M
12 Daphnie Uhrich 13 96 30:09.0 9:44/M
13 Katie Flowers 10 119 32:46.8 10:34/M
14 Megan Bell 11 122 33:05.0 10:40/M
15 Zoe Grotz 12 147 35:42.1 11:31/M
16 Caitlin Maloney 13 153 36:19.3 11:43/M
17 Samantha Potter 13 168 38:49.7 12:31/M
18 Brooke Bruletti 12 188 44:30.3 14:21/M
19 Ava Cotter 10 194 47:11.3 15:13/M
20 Hannah Miller 14 204 50:15.7 16:13/M
21 Elizabeth Bednarz 12 211 54:21.5 17:32/M
22 Hannah Schneider 14 215 55:02.6 17:45/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mercedes Howie 16 16 22:30.9 7:15/M
2 Rachel Collins 15 47 25:58.8 8:23/M
3 Jessica Fugate 19 108 31:28.9 10:09/M
4 Kara Flowers 18 120 32:48.1 10:35/M
5 Taylor Wallace 16 150 36:16.6 11:42/M
6 Emily Ureste 18 154 36:20.4 11:43/M
7 Sarah Schneider 15 214 55:02.3 17:45/M
8 Joanna Saad 15 216 55:03.3 17:45/M
9 Marielle Dewicki 16 217 55:05.6 17:46/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Liz Jackson 24 33 24:46.8 7:59/M
2 Rebecca Davis 22 58 27:04.5 8:44/M
3 Vanessa Petros 24 109 31:45.1 10:15/M
4 Erica Toton 22 140 34:41.9 11:11/M
5 Alyssa Dijkers 21 220 59:28.8 19:11/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Mocny 25 54 26:54.5 8:41/M
2 Sarah Vano 29 62 27:35.4 8:54/M
3 Ashlee Carnahan 26 68 27:52.3 8:59/M
4 Brienne Metcalf 27 69 28:02.0 9:03/M
5 Jennifer Allen 29 72 28:15.8 9:07/M
6 Katie Ventura 26 115 32:13.5 10:24/M
7 Amy Gasso 25 128 33:23.1 10:46/M
8 Melissa Hyer 26 131 33:33.8 10:49/M
9 Catherine Jeffrey 27 141 34:54.7 11:15/M
10 Nicole Erckman 28 142 34:55.2 11:16/M
11 Holly Bart 26 158 36:57.0 11:55/M
12 Kara Fisher 27 161 37:01.8 11:56/M
13 Emily McJones 26 174 40:41.1 13:07/M
14 Michele Messenger 27 178 41:00.0 13:14/M
15 Christine Marcoux 28 209 53:53.6 17:23/M
16 Lauren Dijkers 26 224 59:29.7 19:11/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Truan 30 28 24:11.7 7:48/M
2 Mackenzie Contesti 34 29 24:14.9 7:49/M
3 Julie Charles 30 60 27:27.9 8:51/M
4 Colleen Cruff 34 173 40:29.9 13:04/M
5 Angela McJones 33 175 40:41.6 13:07/M
6 Sarah Lueck 33 179 41:03.8 13:15/M
7 Erin Currin 30 191 44:56.1 14:30/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Christenson 36 35 24:55.3 8:02/M
2 Lacy Debruyn 35 65 27:49.0 8:58/M
3 Courtney Dahl 39 73 28:23.4 9:09/M
4 Sandy Bailey 38 104 31:14.1 10:05/M
5 Michelle Shemanski 38 107 31:24.6 10:08/M
6 Ramona Neil 39 112 31:50.4 10:16/M
7 Maria Birkett 37 116 32:24.7 10:27/M
8 Kristen Ridderikhoff 37 146 35:15.6 11:22/M
9 Kristie Hargreaves 36 172 40:29.7 13:04/M
10 Jennifer Spicer 35 180 41:04.3 13:15/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stacey Michalik 42 38 25:01.9 8:04/M
2 Jennifer Gottschalk 42 45 25:56.4 8:22/M
3 Melissa Bradley 41 63 27:35.6 8:54/M
4 Shawna Broida 43 67 27:51.7 8:59/M
5 Leslie Robison 42 85 29:04.2 9:23/M
6 Sandra Lebleis 40 86 29:07.6 9:24/M
7 Lisa Massat 42 98 30:15.1 9:45/M
8 Kathy Edwards 44 99 30:25.1 9:49/M
9 Lisa Farabi 41 106 31:15.9 10:05/M
10 Robin Maloney 42 111 31:48.2 10:15/M
11 Victoria Kean 42 113 31:59.0 10:19/M
12 Lisa Day 41 136 34:31.9 11:08/M
13 Noelle Cotter 43 137 34:33.0 11:09/M
14 Kelly Tracy 42 159 36:58.3 11:55/M
15 Lana Coder 41 166 37:58.0 12:15/M
16 Tracy Bruletti 43 189 44:41.3 14:25/M
17 Stephanie Smith 40 201 48:04.6 15:30/M
18 Machelle Kling 44 213 54:29.1 17:35/M
19 Jody Paris 43 225 59:29.8 19:11/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dianna Gardner 48 41 25:39.5 8:16/M
2 Anne Marie Potter 45 50 26:39.8 8:36/M
3 Jackie Nell 48 55 26:58.9 8:42/M
4 Kim Crawford 49 76 28:28.7 9:11/M
5 Cheryl Hinsberg 47 101 30:45.7 9:55/M
6 Mary Flynn 46 102 31:03.6 10:01/M
7 Michelle Miller 46 117 32:41.7 10:33/M
8 Jennifer Barett 45 126 33:19.8 10:45/M
9 Susan Okeefe 45 144 35:09.7 11:20/M
10 Renee Walsh 47 164 37:17.5 12:02/M
11 Dina Sowers 45 171 40:26.2 13:03/M
12 Sandy Didomizio 47 181 41:17.7 13:19/M
13 Barb Edwards 46 187 44:29.3 14:21/M
14 Lisa Miller 47 202 48:43.0 15:43/M
15 Shari McFall 48 205 50:23.5 16:15/M
16 Aimee Bednarz 49 218 55:39.4 17:57/M
17 Alisa Morche 48 223 59:29.4 19:11/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Penny Turner 51 74 28:27.4 9:11/M
2 Barbara Mozer 54 97 30:12.2 9:45/M
3 Suzanne Schulte 54 127 33:21.5 10:45/M
4 Anne Bettig 53 138 34:33.5 11:09/M
5 Donna Pylar 54 169 39:40.0 12:48/M
6 Laura Vogel 50 170 39:52.3 12:52/M
7 Paula Famie 51 207 53:53.2 17:23/M
8 Patti Barber 54 208 53:53.4 17:23/M
9 Lisa Noblet 51 219 58:05.4 18:44/M
10 Robin Johnson 51 221 59:29.0 19:11/M
11 Susan Powell 51 222 59:29.2 19:11/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Judy McKenna 55 84 29:04.0 9:23/M
2 Joan Janks 55 124 33:16.0 10:44/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Fisher 61 77 28:37.7 9:14/M
2 Sandra Freeman 62 157 36:55.6 11:55/M
3 Darlene Klien 61 183 42:23.1 13:40/M
4 Deborah Beauvais 60 184 43:32.3 14:03/M
5 Ann Fraser 61 193 45:49.3 14:47/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Arndt 65 192 45:23.6 14:38/M
2 Mary Ellen Cotter 68 196 47:16.1 15:15/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ginny Wilking 71 199 47:28.6 15:19/M

Female 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dee Ruen 75 198 47:25.6 15:18/M

Female no age

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Schneider 99 226 1:02:36.4 20:12/M
2 Lori Anderson 99 227 1:02:37.5 20:12/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Troy Taliaferro 13 1 18:44.7 6:03/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Munson 41 4 19:56.4 6:26/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Goodhue 71 10 21:08.7 6:49/M

Male 9 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Luke Parliament 8 5 20:27.9 6:36/M
2 Cristiano Bruletti 9 36 24:59.4 8:04/M
3 Caiden Carlson 9 37 25:00.2 8:04/M
4 Christopher Potter 9 88 29:11.7 9:25/M
5 Alex Kalin 9 92 29:54.5 9:39/M
6 Trevor Smith 9 200 48:04.4 15:30/M

Male 10 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sam Barrett 14 2 18:54.3 6:06/M
2 Kyle Flowers 12 9 21:08.5 6:49/M
3 Trevor Moffatt 14 17 22:39.8 7:18/M
4 Brendan Nell 12 21 23:19.0 7:31/M
5 Mike Trombetta 11 25 24:02.2 7:45/M
6 Paul Vangel 12 42 25:41.9 8:17/M
7 Blake Collins 11 48 25:59.5 8:23/M
8 Zachary Massat 11 87 29:08.3 9:24/M
9 Nole Kalin 11 91 29:54.0 9:39/M
10 Jonah Farabi 11 105 31:15.1 10:05/M
11 Luke Dittman 10 123 33:15.6 10:44/M
12 Seth Geelhood 11 132 33:43.7 10:53/M
13 Blake Bordelove 13 134 34:07.0 11:00/M
14 Ilan Farabi 11 156 36:32.2 11:47/M
15 Dylan Sokol 11 160 36:59.2 11:56/M
16 Zachary Currin 11 190 44:52.8 14:28/M
17 Alex Kling 13 212 54:23.8 17:33/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joey Mercier 15 3 19:07.8 6:10/M
2 Riley Hibbard 15 6 20:45.4 6:42/M
3 Alek Gohrmann 17 14 21:48.7 7:02/M
4 Seth Edwards 15 20 23:06.8 7:27/M
5 Jake Grotz 17 90 29:48.0 9:37/M
6 Matt Fraser 18 118 32:46.5 10:34/M
7 Christian Griemert 16 151 36:16.8 11:42/M
8 Justin Pahl 17 163 37:15.1 12:01/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Corey Davis 23 56 27:03.3 8:44/M
2 John Shaw Jr 24 152 36:17.1 11:42/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ravi Shukla 29 40 25:27.4 8:13/M
2 Michael Kearney 25 61 27:34.0 8:54/M
3 Ryan Dittman 27 125 33:16.9 10:44/M
4 Lawrence Fisher 26 162 37:02.1 11:57/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Rutherford 33 8 20:58.0 6:46/M
2 Thomas Czinder 33 23 23:44.6 7:39/M
3 Elliott Marshall 30 129 33:23.4 10:46/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Okeefe 39 15 21:50.0 7:03/M
2 Eric Moler 38 34 24:52.8 8:01/M
3 William Kalin 38 79 28:50.0 9:18/M
4 Jason Waddell 38 167 38:44.4 12:30/M
5 Joel McJones 36 176 40:41.8 13:07/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark McCaslin 44 11 21:18.1 6:52/M
2 Brian Flynn 44 12 21:26.5 6:55/M
3 Scott Bradley 41 26 24:05.1 7:46/M
4 David Elwood 41 43 25:44.1 8:18/M
5 Mark Bordelove 44 51 26:43.1 8:37/M
6 Patrick Debruyn 42 66 27:49.4 8:58/M
7 Jason Arndt 43 71 28:09.3 9:05/M
8 Mike O'Connor 43 82 29:02.8 9:22/M
9 Michael Hickey 43 95 30:02.3 9:41/M
10 David Kean 42 114 31:59.4 10:19/M
11 Chris Trombetta 44 121 32:50.0 10:35/M
12 Andrew Toton 41 139 34:41.7 11:11/M
13 Emanuele Bruletti 44 145 35:10.1 11:21/M
14 Kevin Maloney 44 165 37:28.8 12:05/M
15 Matthew Cotter 42 195 47:12.8 15:14/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Keith Black 47 22 23:38.0 7:37/M
2 Matt McElwee 47 27 24:09.6 7:47/M
3 Gerhard Griemert 46 30 24:18.2 7:50/M
4 Paul Ureste 46 52 26:51.4 8:40/M
5 Stephen Beasley 48 80 28:51.5 9:18/M
6 Carmi Edwards 46 103 31:08.6 10:03/M
7 Ed Barrett 47 130 33:24.3 10:46/M
8 Kevin Okeefe 45 143 35:02.4 11:18/M
9 Bill Grotz 48 148 35:43.5 11:31/M
10 Hicham Farabi 46 149 35:58.4 11:36/M
11 Dave Pahl 48 155 36:22.9 11:44/M
12 Scott Cartier 45 186 44:29.1 14:21/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Pontious 54 44 25:50.9 8:20/M
2 Chris Fowler 50 49 26:01.5 8:24/M
3 Barry Sokol 52 64 27:42.4 8:56/M
4 Jim Hinsberg 50 100 30:28.1 9:50/M
5 John Shaw 54 133 34:05.0 11:00/M
6 Steve Didomizio 50 182 41:18.0 13:19/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Geoffrey Osgood 55 32 24:35.2 7:56/M
2 John Head 55 75 28:27.7 9:11/M
3 Larry Barnett 58 81 29:02.1 9:22/M
4 Bruce Berndt 55 89 29:33.4 9:32/M
5 Rick Franczak 56 110 31:47.9 10:15/M
6 Jim Staschke 59 177 40:45.7 13:09/M
7 Paul Ranke 58 203 49:28.0 15:57/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Stewart 64 53 26:52.3 8:40/M
2 Keith Andrews 61 94 30:00.1 9:41/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike Cotter 69 197 47:24.1 15:17/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 D J Boyd 73 185 44:25.2 14:20/M



Outrun Hunger
Age Group Results
November 02, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

1 Mile Run
Female 0-99

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Taliaferro 6 2 18:06.0 18:06/M
2 Laura Taliaferro 45 4 18:21.2 18:21/M
3 Nakia Lamarbe 34 6 19:00.6 19:00/M
4 Margaret Mahoney 47 7 20:26.7 20:26/M
5 Charlotte Charles 5 8 21:27.7 21:27/M
6 Pam Follick 47 11 24:50.6 24:50/M
7 Mackenzie Montagano 9 12 26:12.9 26:12/M
8 Dot Vangel 46 13 27:51.8 27:51/M
9 Ciara Taliaferro 10 16 29:46.0 29:46/M
10 Olivia Kappler 3 18 30:32.7 30:32/M
11 Courtney Kappler 36 19 30:32.9 30:32/M
12 Kathy Young 63 20 30:42.8 30:42/M
13 Katlyn Kuriwchak 12 22 31:13.2 31:13/M
14 Taylor Mroz 8 24 31:51.8 31:51/M
15 Rachel Mroz 36 26 31:55.0 31:55/M
16 Julie Urbaniak 41 27 31:55.3 31:55/M
17 Cheryl Boyce 59 28 31:55.7 31:55/M
18 Sydney Urbaniak 10 29 31:56.0 31:56/M
19 Claire Charles 2 30 32:12.3 32:12/M

Male 0-99

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Simon Griemert 9 1 14:26.0 14:26/M
2 Vikram Akkala 6 3 18:20.9 18:20/M
3 Brady Lemarbe 5 5 18:59.7 18:59/M
4 Brent Charles 33 9 21:28.1 21:28/M
5 Kye Follick 8 10 24:50.4 24:50/M
6 Connor Parliament 10 14 27:54.0 27:54/M
7 Andrew Mahoney 4 15 29:42.5 29:42/M
8 Leon Kappler 39 17 30:32.4 30:32/M
9 Devin Mroz 10 21 30:52.6 30:52/M
10 Steve Urbaniak 43 23 31:32.5 31:32/M
11 Rick Boyce 61 25 31:52.0 31:52/M
12 Siddarth Akkala 8 31 34:33.2 34:33/M

Commerce Township, MI
Provided by Michigan Running Foundation