2013 Origami Haunted 5K

back to results

Oct. 26, 2013

2013 Origami Haunted 5K
Mason, MI
Provided by Epic Race Timing


5K Run


Female Open Winners

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Rachel Warner ST. JOHNS MI 326 2 20:33.1 6:38/M

Female 13 to 19

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Jenna Krause DEWITT MI 334 6 22:29.4 7:15/M
2 Annie Ford EATON RAPIDS MI 265 48 32:26.2 10:28/M
3 Mckenna Hull OKEMOS MI 277 54 33:17.1 10:44/M

Female 20 to 29

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Rachel Warner ST. JOHNS MI 326 2 20:33.1 6:38/M
2 Danielle Pyle DIAMONDALE MI 305 18 24:50.7 8:01/M
3 Danielle Krause OAK PARK IL 333 21 25:18.5 8:10/M
4 Dana Hensley DEWITT MI 272 23 25:20.1 8:10/M
5 Stephanie Hall KALAMAZOO MI 269 24 25:22.0 8:11/M
6 Kelsie White RIVES JUNCTION MI 328 34 26:39.1 8:36/M
7 Marykatherine Mott EAST LANSING MI 296 39 28:29.6 9:11/M
8 Jolene Roth MASON MI 311 46 31:00.7 10:00/M
9 Aubree Swab CHARLOTTE MI 317 57 35:17.3 11:23/M
10 Allie Hill LANSING MI 274 58 35:19.5 11:24/M
11 Courtney Flores LANSING MI 264 64 37:53.5 12:13/M
12 Leslie Ring MASON MI 307 65 39:04.8 12:36/M
13 Ashley Rowland PARCHMENT MI 312 67 41:34.7 13:25/M
14 Emily Mcelmurry LANSING MI 291 77 50:16.6 16:13/M
15 Kristen Murphy LANSING MI 298 78 50:17.0 16:13/M

Female 30 to 39

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Charissa Chadduck DEWITT MI 257 8 23:17.1 7:31/M
2 Crissy Dochoda 399 13 23:39.0 7:38/M
3 Danielle Mulka WALLED LAKE MI 297 29 26:11.4 8:27/M
4 Ana Kelly 385 41 29:01.3 9:22/M
5 Siobhann Allstott MASON MI 252 42 29:02.9 9:22/M
6 Beverly Rosier LESLIE MI 309 43 29:15.3 9:26/M
7 Nicole Cross DEWITT MI 259 47 31:21.8 10:07/M
8 Nicki Judd DEWITT MI 280 60 35:30.7 11:27/M
9 Brigette Booser 386 74 45:28.5 14:40/M
10 Allison Shiflet 398 79 51:21.7 16:34/M

Female 40 to 49

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Cathy Brubaker 400 7 23:04.8 7:26/M
2 Cathy Smalley 387 26 25:43.5 8:18/M
3 Wanda Darrow POTTERVILLE MI 261 38 28:12.5 9:06/M
4 Mary Beth Minarik OLIVET MI 295 49 32:32.6 10:30/M
5 Shannon Wonnacott OLIVET MI 330 50 32:33.9 10:30/M
6 Pennie Button 391 52 32:49.4 10:35/M
7 Janet Tenhove EAST LANSING MI 318 63 37:26.6 12:05/M
8 Judith Tombaugh POTTERVILLE MI 319 71 43:55.4 14:10/M
9 Heidi Hopper MASON MI 275 73 44:11.0 14:15/M

Female 50 to 59

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Patricia Kuptz WILLIAMSTON MI 285 44 29:46.0 9:36/M
2 Nancy Hamlin-Anderson 395 45 30:01.0 9:41/M
3 Denise Brembeck EATON RAPIDS MI 255 53 33:16.1 10:44/M
4 K.C. Sanders BATH MI 337 61 36:54.6 11:54/M
5 Marianne Perry 394 72 43:59.6 14:11/M

Female 60 and over

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Libby Heppler 393 76 49:18.4 15:54/M

Male Open Winners

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Roland Hensley 273 1 19:28.2 6:17/M

Male 12 and under

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Brendan Leffler DEWITT MI 286 5 22:27.4 7:15/M

Male 13 to 19

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Jacob Finger 390 9 23:30.7 7:35/M

Male 20 to 29

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Tony Pyle DIAMONDALE MI 306 4 20:52.7 6:44/M
2 Michael Townsend KALAMAZOO MI 323 10 23:33.0 7:36/M
3 Mike Guyeakey 384 14 24:05.9 7:46/M
4 Domingh Jan 383 15 24:08.0 7:47/M
5 Chad Antcliff LANSING MI 253 17 24:20.5 7:51/M
6 Daniel Vandreumel 341 22 25:19.0 8:10/M
7 Gene Martin 288 25 25:36.8 8:15/M
8 Brad Mccarty PARCHMENT MI 289 32 26:33.7 8:34/M
9 David Willson HOLT MI 329 40 28:44.1 9:16/M
10 Josef Welbes POTTERVILLE MI 327 51 32:41.7 10:33/M
11 Nate Burns 256 59 35:28.8 11:26/M
12 Paul Dutcher ASHLEY MI 262 75 46:05.4 14:52/M

Male 30 to 39

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Karl Kowalske KALAMAZOO MI 282 12 23:36.2 7:37/M
2 Eric Culp HOLT MI 260 16 24:15.1 7:49/M
3 Jonathan Mulder 388 27 25:57.9 8:22/M
4 Brent Meyer PORTAGE MI 335 31 26:30.8 8:33/M
5 Rob Burghdoff 396 36 27:28.7 8:52/M
6 Tom Judd DEWITT MI 281 56 35:11.5 11:21/M
7 Scott Ring MASON MI 308 66 39:09.4 12:38/M
8 Eric Phillips KALAMAZOO MI 304 69 43:23.1 14:00/M

Male 40 to 49

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Dan Leffler DEWITT MI 287 11 23:36.0 7:37/M
2 Walter Shiflet 369 19 24:59.5 8:04/M
3 Michael Donnellan 389 30 26:29.4 8:33/M
4 Gustaw Garcia EAST LANSING MI 267 33 26:35.3 8:35/M
5 Bob Finger 392 55 34:57.3 11:16/M
6 Chris Hull OKEMOS MI 276 68 43:14.4 13:57/M

Male 50 to 59

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Roland Hensley 273 1 19:28.2 6:17/M
2 Richard White 397 3 20:37.6 6:39/M
3 Michael Rosier LESLIE MI 310 20 25:15.1 8:09/M
4 Matt Mercure BRIGHTON MI 292 28 26:06.8 8:25/M
5 Tim Heenah GRAND LEDGE MI 271 35 27:17.0 8:48/M
6 Jeffrey Smith LAWTON MI 316 37 27:56.3 9:01/M
7 Brent Sanders BATH MI 336 62 36:55.5 11:55/M

Male 60 and over

Place Name City Bib No OverallTotal Time Pace
1 Larry Parker OKEMOS MI 300 70 43:26.0 14:01/M