2013 Tim Gordon Memorial

back to results

Oct. 27, 2013

2013 Tim Gordon Memorial
Grand Ledge, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Tim Gordon Memorial Quad 10-Miler & 5k
Age Group Results
October 26, 2013

Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk

Female 12 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabelle Winn 713 10 44 29:14.3 9:26/M
2 Hailey Rose 637 10 45 29:31.4 9:31/M
3 Lauren Villemure 739 10 51 30:37.5 9:53/M
4 Brooke Villemure 738 6 77 48:27.4 15:38/M
Female 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Madeline Pappas 614 14 28 26:09.1 8:26/M
Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Meg Schartzer 622 19 86 56:06.2 18:06/M
Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Clark 753 22 74 44:38.5 14:24/M
Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Heriford 657 28 7 22:49.5 7:22/M
2 Amber Sperry 691 26 19 24:36.9 7:56/M
3 Danielle Goodrich 703 28 52 30:43.5 9:55/M
4 Lisa Goodrich 695 27 65 39:28.2 12:44/M
5 Adrianna Ragain 634 29 70 42:23.8 13:40/M
Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Burgess 696 33 35 27:34.2 8:54/M
2 Jen Branch 665 34 39 28:26.9 9:10/M
3 Jessica Slogor 699 33 41 28:44.8 9:16/M
4 Angela Grimes 666 34 53 30:50.7 9:57/M
5 Dana Graham 653 32 56 31:49.8 10:16/M
Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Eva Darling 682 35 15 24:02.0 7:45/M
2 Lori Imboden 760 37 18 24:16.5 7:50/M
3 Jennifer Neil 690 37 23 24:50.1 8:01/M
4 Jennifer Lawson 708 35 33 27:24.7 8:50/M
5 Karen Willis 765 38 43 28:59.8 9:21/M
6 Katie Harrison 651 35 49 30:22.9 9:48/M
7 Staci Jackson 687 35 62 35:29.0 11:27/M
8 Jennifer Miller 649 35 64 38:57.3 12:34/M
9 Melissa McCain 747 37 78 49:38.8 16:01/M
Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Coyne 617 44 17 24:15.0 7:49/M
2 Kristi Villemure 737 42 38 28:01.1 9:02/M
3 Valerie Martinez 645 43 40 28:38.7 9:14/M
4 Sarah Davidson 763 41 71 43:17.8 13:58/M
5 Jolene Ackerson 755 43 72 43:17.8 13:58/M
Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Foerschler 664 48 21 24:41.0 7:58/M
2 Marie Pappas 613 47 48 30:02.7 9:41/M
3 Angie Stefanick 647 47 73 44:09.3 14:15/M
4 Colette Schartzer 621 49 85 56:00.7 18:04/M
Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Royston 600 50 6 22:44.1 7:20/M
2 Angela Dardas 710 52 22 24:49.9 8:00/M
3 Debby Hanna 698 53 63 37:21.5 12:03/M
4 Connie Benedict 720 52 92 1:02:23.3 20:07/M
Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Forshee-Crane 715 57 25 24:53.4 8:02/M
2 Rosie Kerrins 603 59 37 27:44.8 8:57/M
3 Maryann Baxter 612 56 54 31:36.4 10:12/M
4 Linda Goodrich 694 57 66 39:57.9 12:53/M
5 Jeanne Kidle 683 59 75 44:53.5 14:29/M
6 Debbie Marsh 672 59 80 50:53.6 16:25/M
Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Wicker 686 63 90 58:32.1 18:53/M
2 Esther Munster 728 63 91 58:32.7 18:53/M
Female 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marge Novak 730 68 57 31:51.2 10:16/M
Female 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ellen Nitz 741 73 36 27:42.1 8:56/M
2 Kay Fullerton 611 74 82 51:43.9 16:41/M
Male 12 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Coyne 618 11 12 23:49.5 7:41/M
Male 13 to 14

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Will Jones 723 13 2 19:32.4 6:18/M
2 Jacob Stine 643 13 11 23:39.7 7:38/M
3 Tyler Johnson 717 13 31 26:50.3 8:39/M
4 Clayton Kennedy 623 14 46 29:38.4 9:34/M
Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Castaneda 675 16 4 20:51.1 6:44/M
Male 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Horstman 752 24 8 23:07.4 7:27/M
2 Anthony D'Aguanno 633 21 69 42:16.6 13:38/M
Men 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Gakenheimer 706 25 5 21:15.0 6:51/M
2 Tony Heriford 658 28 26 25:50.3 8:20/M
Men 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Stine 644 34 10 23:38.5 7:37/M
2 Jerrod Willea 655 31 13 23:59.2 7:44/M
3 Michael Goodrich 701 30 42 28:57.4 9:20/M
4 Tj Slogor 700 34 55 31:43.5 10:14/M
Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Burgess 697 35 9 23:24.8 7:33/M
2 William Bratschi 648 36 30 26:34.7 8:34/M
3 Andrew Harrison 679 36 50 30:23.1 9:48/M
4 Jason Willis 766 39 60 34:19.9 11:04/M
Men 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Becker 714 42 1 18:43.4 6:02/M
2 Steve Letts 635 44 24 24:51.1 8:01/M
3 Tim Dardas 711 40 27 26:07.6 8:25/M
4 Michael Eacker 758 44 29 26:21.3 8:30/M
5 David Argo 627 42 47 29:57.4 9:40/M
Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Jones 722 47 3 19:40.2 6:21/M
2 Bud Schartzer 620 48 84 55:59.0 18:04/M
Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Huggett 729 50 16 24:14.5 7:49/M
2 Ken Royston 601 51 81 51:43.4 16:41/M
Men 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Deacon Marlatt 606 56 61 34:57.8 11:16/M
2 Donald Bricker 740 56 68 41:37.3 13:25/M
3 Chris Clark 751 55 79 50:47.9 16:23/M
Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Kreft 724 63 14 24:00.7 7:45/M
2 Fred Moore 731 64 20 24:39.7 7:57/M
3 Gerald Crane 716 61 32 27:06.3 8:45/M
4 Mark Kerrins 602 61 34 27:33.2 8:53/M
5 Randy Fielder 750 62 58 32:37.2 10:31/M
6 Doug Goodrich 693 60 67 39:58.0 12:54/M
7 Ronald Munster 727 63 88 58:29.6 18:52/M
8 Dan Wicker 685 61 89 58:30.4 18:52/M
Male 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Hayes 631 69 59 32:55.2 10:37/M
2 Roger Hoxie 642 65 76 44:56.5 14:30/M
3 John Feiertag 640 65 83 55:34.1 17:55/M
No age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Andy Villemure 736 99 87 56:22.0 18:11/M



Tim Gordon Memorial Quad 10-Miler & 5k
Age Group Results
October 26, 2013

Results by: Michigan Running Foundation

10 Mile Run

Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Helen Hagg 610 22 10 1:09:46.3 6:59/M
2 Anne Forsythe 748 33 11 1:10:19.1 7:02/M
3 Sarah Wynn 705 46 19 1:15:30.0 7:33/M
Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cynthia Ingle 756 23 24 1:18:35.2 7:52/M
Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Ingle 757 26 25 1:18:35.2 7:52/M
Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle McCormic 676 33 35 1:23:49.1 8:23/M
2 Jill Rose 638 30 44 1:32:31.6 9:15/M
3 Carolyn Cartwright 660 32 47 1:33:47.7 9:23/M
4 Beth Curran 681 34 52 1:40:35.0 10:04/M
5 Kelly Felton 749 33 56 2:08:02.5 12:48/M
Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Maurer 762 35 27 1:19:48.7 7:59/M
2 Eustaquia Lee 656 36 36 1:23:53.7 8:23/M
Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracey Cohen 742 42 34 1:23:39.8 8:22/M
2 Katy Stone 608 40 40 1:29:30.7 8:57/M
Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Hasen 607 45 46 1:33:41.4 9:22/M
2 Ann Whitmer 605 49 49 1:34:40.7 9:28/M
3 Jennifer McLean 625 45 50 1:35:09.4 9:31/M
Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Pulver 670 53 30 1:21:48.5 8:11/M
2 Connie MacKenzie 689 52 45 1:33:28.6 9:21/M
Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lynn Feiertag 641 62 51 1:39:39.0 9:58/M
2 Cheryl Hansen 628 63 55 1:53:24.0 11:20/M
Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Thelen 744 23 1 55:32.2 5:33/M
2 David McComb 619 25 2 1:00:33.0 6:03/M
3 Jim Wynn 704 45 3 1:02:54.4 6:17/M
Male 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Daugherty 616 23 6 1:05:36.5 6:34/M
2 Stephen Kerr 680 22 7 1:07:54.7 6:47/M
3 Joshua Patsey 759 24 41 1:29:47.2 8:59/M
Men 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Stanislon Oganyan 629 25 5 1:04:39.7 6:28/M
2 Chris Fugitt 707 29 16 1:14:34.6 7:27/M
3 Michael Ketchum 726 29 29 1:21:31.1 8:09/M
Men 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Grimes 667 32 12 1:11:59.8 7:12/M
2 Takura Nyamfukudza 721 32 18 1:15:26.8 7:33/M
3 Dustin Rose 636 30 20 1:15:52.3 7:35/M
4 Gareth Beaty 734 33 23 1:18:28.4 7:51/M
5 Jonathan Pohl 754 30 28 1:20:43.0 8:04/M
6 Aaron Cartwright 659 33 48 1:33:48.6 9:23/M
Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Hart 761 38 4 1:04:05.4 6:25/M
2 Charles Fritz 650 38 13 1:12:47.0 7:17/M
3 Kibeet Chelilim 662 35 14 1:13:54.1 7:23/M
4 Darren Lea 609 37 15 1:14:12.3 7:25/M
5 Christopher Trudeau 674 37 54 1:47:58.1 10:48/M
Men 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Haakenson 743 44 8 1:08:27.6 6:51/M
2 Matt Cozik 712 44 21 1:15:54.7 7:35/M
3 Joseph Cooper 661 44 37 1:24:41.5 8:28/M
Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobby Prater 663 47 22 1:18:17.0 7:50/M
2 Christopher Merrill 652 47 26 1:19:13.6 7:55/M
3 Michael Garrett 702 48 42 1:30:40.7 9:04/M
4 Shawn Maxwell 735 49 43 1:32:12.8 9:13/M
Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Killips 725 54 17 1:14:57.5 7:30/M
2 Joe Pulver 669 54 31 1:21:48.9 8:11/M
3 Daniel Raynor 646 51 53 1:47:07.3 10:43/M
Men 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Halm 745 58 9 1:08:33.8 6:51/M
2 Bruce Howard 746 59 32 1:22:18.2 8:14/M
Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dick Miles 733 61 33 1:23:17.4 8:20/M
2 Richard Hayhoe 732 61 38 1:25:04.5 8:30/M
3 Tom Swientek 718 61 39 1:25:21.6 8:32/M

Grand Ledge, MI
Provided by Michigan Running Foundation