2013 MHSAA Regional D3-19

back to results

Oct. 26, 2013

2013 MHSAA Regional D3-19
Grand Traverse Resort
Traverse City, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Regional Division 3 Region 19

Varsity Girls D3 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Amber Way 11 Charlevoix 19:06.42 1
2 Annie Fuller 11 Manistee 19:57.36 2
3 Ashley Lindeman 10 Manistee 20:06.58 3
4 Bryce Cutler 12 Benzie Central 20:13.45 4
5 Jennie Gottardo 11 Hart 20:30.91 5
6 Stephanie Schaub 10 Benzie Central 20:37.98 6
7 Sierra Albus 9 Hart 20:57.22 7
8 Logan Luckett 10 Elk Rapids 20:58.58 8
9 Caroline Boss 12 Charlevoix 21:00.28 9
10 Leta Larsen 10 Mason County Central 21:07.30 10
11 Alyssa Bennett 12 Benzie Central 21:12.66 11
12 Devyn Powell 12 Leroy-Pine River Are 21:16.30 12
13 Lindsay Larsen 12 Mason County Central 21:19.28 13
14 Sophie Shriver 11 Manistee 21:26.39 14
15 Natalee Kott 9 Manistee 21:26.86 15
16 Rachael Peabody 12 Benzie Central 21:40.72 16
17 Claire Fleming 10 Harbor Springs 21:48.69 17
18 Madison Kruschinska 11 Lake City 21:57.12 18
19 Morgan Burch 9 Benzie Central 21:58.23 19
20 Betsey Simons 12 Harbor Springs 22:12.44 20
21 Makayla Huddleston 12 Benzie Central 22:15.84 21
22 Maddie Hodges 11 Hart 22:17.25 22
23 Chloe Kimes 10 Mason County Central 22:24.33 23
24 Jordyn Sanders 10 Mason County Central 22:30.12 24
25 Charlotte Cullip 11 Harbor Springs 22:37.95 25
26 Cheyanna Rizor 11 Leroy-Pine River Are 22:42.62 26
27 Sabrina Smith 12 Hart 22:44.92 27
28 Emily White 9 Benzie Central 22:54.05 28
29 Olivia Nelson 12 McBain 22:54.56 --
30 Jody Fuller 9 Manistee 23:05.36 29
31 Salix Sampson 11 Harbor Springs 23:07.34 30
32 Josie Durecki 9 Kingsley 23:08.19 31
33 Kyra LaRue 11 Harbor Springs 23:11.69 32
34 Presley Petzak 10 Manistee 23:34.03 33
35 Alyssa Geer 10 Leroy-Pine River Are 23:38.97 34
36 Kassidy Baum 10 Hart 23:45.08 35
37 Katie Mousseau 9 Charlevoix 23:47.23 36
38 Jessica Allen 12 Mason County Central 23:50.16 37
39 Isabelle Buday 9 Charlevoix 23:52.61 38
40 Ellie Way 11 Charlevoix 23:55.05 39
41 Nicole Brown 12 Kingsley 24:00.97 40
42 Jessica Worm 10 Harbor Springs 24:04.94 41
43 Veronica Sosa 9 Boyne City 24:06.67 42
44 Carrie Long 10 McBain 24:08.03 --
45 Nicole Johnson 10 Mason County Central 24:10.39 43
46 Courtney Adams 12 Kingsley 24:11.89 44
47 Mallory Stefanski 10 Manistee 24:16.09 45
48 Autumn Kihnke 12 Harbor Springs 24:17.77 46
49 Allie Hodge 11 Charlevoix 24:23.16 47
50 Cami Williams 12 McBain 24:23.89 --
51 CeCe McKenzie 11 Shelby 24:24.62 48
52 Cora Taylor 12 Charlevoix 24:36.81 49
53 Katelyn Graczyk 12 Mason County Central 24:45.16 50
54 Julia Lucas 11 Leroy-Pine River Are 24:52.81 51
55 McKenzie Cornelius 10 Reed City 24:54.28 52
56 Hanna Helfrich 10 Elk Rapids 25:01.37 53
57 Laken South 9 Boyne City 25:08.95 54
58 Emilie Lolk-Ottosen 12 Lake City 25:11.44 55
59 Jade Prange 9 Kingsley 25:11.87 56
60 Kayleigh Gordon 10 Hart 25:12.28 57
61 Lindsey Greer 10 Reed City 25:12.67 58
62 Joelynn Gamble-Brown 9 Reed City 25:49.91 59
63 Jasmine Blackrick 12 Leroy-Pine River Are 25:58.41 60
64 Hannah Roberts 10 Shelby 26:01.83 61
65 Ali Altland 9 Hart 26:14.50 62
66 Cheyenne Smith 12 Shelby 26:20.30 63
67 Riley Vandenboss 9 McBain 26:26.02 --
68 Katelyn Banner 11 Boyne City 26:32.98 64
69 Holly Bailor 9 Leroy-Pine River Are 26:41.42 65
70 Paige Goughler 12 Shelby 26:47.11 66
71 Emily Perkins 10 Kalkaska 26:57.91 67
72 Lauren Peterson 9 Elk Rapids 27:02.30 68
73 Lindsey Kienitz 10 Reed City 27:04.31 69
74 Hannah Sterling 10 Boyne City 27:09.55 70
75 Sidney McLeod 11 Boyne City 27:11.81 71
76 Rachel Wilson 10 Shelby 27:12.55 72
77 Marissa Smith 10 Shelby 27:13.11 73
78 Lisa Marie Paulisch 12 Lake City 27:14.91 74
79 Elizabeth Ashton 10 Lake City 27:15.86 75
80 Brianne Westmoreland 10 Shelby 27:16.45 76
81 Victoria Garrow 9 Elk Rapids 27:21.34 77
82 Emily Nardone 11 Reed City 27:23.80 78
83 Brooke Pennington 12 Leroy-Pine River Are 27:25.23 79
84 Bailee Drogowski 9 Elk Rapids 27:27.86 80
85 Hailey Richards 10 Boyne City 27:42.58 81
86 Allie Wandrie 11 Boyne City 27:56.37 82
87 Kaylee Coy 9 Elk Rapids 28:15.69 83
88 Kathleen Bradley 11 Lake City 28:44.41 84
89 Kinga Kruszena 11 Kingsley 29:02.58 85
90 Shawna Riley 12 Reed City 31:55.98 86
91 Nancy Vanderstel 12 Kalkaska 32:10.62 87
92 Emma Wendel 9 Kalkaska 33:56.89 88
93 Leanne Kneer 12 Kalkaska 34:45.87 89
94 Taylor Rainier 12 Lake City 37:38.67 90
95 Mackenzie Luck 9 Kalkaska 37:51.19 91



Varsity Girls D3 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Benzie Central 56 4 6 11 16 19 21 28
4 Bryce Cutler 20:13.45
6 Stephanie Schaub 20:37.98
11 Alyssa Bennett 21:12.66
16 Rachael Peabody 21:40.72
19 Morgan Burch 21:58.23
21 Makayla Huddleston 22:15.84*
28 Emily White 22:54.05*
Total Time: 1:45:44 Average: 21:08.61 1-5 Split: 1:45
2 Manistee 63 2 3 14 15 29 33 45
2 Annie Fuller 19:57.36
3 Ashley Lindeman 20:06.58
14 Sophie Shriver 21:26.39
15 Natalee Kott 21:26.86
29 Jody Fuller 23:05.36
33 Presley Petzak 23:34.03*
45 Mallory Stefanski 24:16.09*
Total Time: 1:46:03 Average: 21:12.51 1-5 Split: 3:08
3 Hart 96 5 7 22 27 35 57 62
5 Jennie Gottardo 20:30.91
7 Sierra Albus 20:57.22
22 Maddie Hodges 22:17.25
27 Sabrina Smith 22:44.92
35 Kassidy Baum 23:45.08
57 Kayleigh Gordon 25:12.28*
62 Ali Altland 26:14.50*
Total Time: 1:50:16 Average: 22:03.08 1-5 Split: 3:15
4 Mason County Central 107 10 13 23 24 37 43 50
10 Leta Larsen 21:07.30
13 Lindsay Larsen 21:19.28
23 Chloe Kimes 22:24.33
24 Jordyn Sanders 22:30.12
37 Jessica Allen 23:50.16
43 Nicole Johnson 24:10.39*
50 Katelyn Graczyk 24:45.16*
Total Time: 1:51:12 Average: 22:14.24 1-5 Split: 2:43
5 Charlevoix 123 1 9 36 38 39 47 49
1 Amber Way 19:06.42
9 Caroline Boss 21:00.28
36 Katie Mousseau 23:47.23
38 Isabelle Buday 23:52.61
39 Ellie Way 23:55.05
47 Allie Hodge 24:23.16*
49 Cora Taylor 24:36.81*
Total Time: 1:51:42 Average: 22:20.32 1-5 Split: 4:49
6 Harbor Springs 124 17 20 25 30 32 41 46
17 Claire Fleming 21:48.69
20 Betsey Simons 22:12.44
25 Charlotte Cullip 22:37.95
30 Salix Sampson 23:07.34
32 Kyra LaRue 23:11.69
41 Jessica Worm 24:04.94*
46 Autumn Kihnke 24:17.77*
Total Time: 1:52:59 Average: 22:35.63 1-5 Split: 1:23
7 Leroy-Pine River Are 183 12 26 34 51 60 65 79
12 Devyn Powell 21:16.30
26 Cheyanna Rizor 22:42.62
34 Alyssa Geer 23:38.97
51 Julia Lucas 24:52.81
60 Jasmine Blackrick 25:58.41
65 Holly Bailor 26:41.42*
79 Brooke Pennington 27:25.23*
Total Time: 1:58:30 Average: 23:41.83 1-5 Split: 4:43
8 Kingsley 256 31 40 44 56 85 - -
31 Josie Durecki 23:08.19
40 Nicole Brown 24:00.97
44 Courtney Adams 24:11.89
56 Jade Prange 25:11.87
85 Kinga Kruszena 29:02.58
Total Time: 2:05:36 Average: 25:07.10 1-5 Split: 5:55
9 Elk Rapids 286 8 53 68 77 80 83 -
8 Logan Luckett 20:58.58
53 Hanna Helfrich 25:01.37
68 Lauren Peterson 27:02.30
77 Victoria Garrow 27:21.34
80 Bailee Drogowski 27:27.86
83 Kaylee Coy 28:15.69*
Total Time: 2:07:52 Average: 25:34.29 1-5 Split: 6:30
10 Boyne City 301 42 54 64 70 71 81 82
42 Veronica Sosa 24:06.67
54 Laken South 25:08.95
64 Katelyn Banner 26:32.98
70 Hannah Sterling 27:09.55
71 Sidney McLeod 27:11.81
81 Hailey Richards 27:42.58*
82 Allie Wandrie 27:56.37*
Total Time: 2:10:10 Average: 26:02.00 1-5 Split: 3:06
11 Lake City 306 18 55 74 75 84 90 -
18 Madison Kruschinska 21:57.12
55 Emilie Lolk-Ottosen 25:11.44
74 Lisa Marie Paulisch 27:14.91
75 Elizabeth Ashton 27:15.86
84 Kathleen Bradley 28:44.41
90 Taylor Rainier 37:38.67*
Total Time: 2:10:24 Average: 26:04.75 1-5 Split: 6:48
12 Shelby 310 48 61 63 66 72 73 76
48 CeCe McKenzie 24:24.62
61 Hannah Roberts 26:01.83
63 Cheyenne Smith 26:20.30
66 Paige Goughler 26:47.11
72 Rachel Wilson 27:12.55
73 Marissa Smith 27:13.11*
76 Brianne Westmoreland 27:16.45*
Total Time: 2:10:47 Average: 26:09.29 1-5 Split: 2:48
13 Reed City 316 52 58 59 69 78 86 -
52 McKenzie Cornelius 24:54.28
58 Lindsey Greer 25:12.67
59 Joelynn Gamble-Brown 25:49.91
69 Lindsey Kienitz 27:04.31
78 Emily Nardone 27:23.80
86 Shawna Riley 31:55.98*
Total Time: 2:10:25 Average: 26:05.00 1-5 Split: 2:30
14 Kalkaska 422 67 87 88 89 91 - -
67 Emily Perkins 26:57.91
87 Nancy Vanderstel 32:10.62
88 Emma Wendel 33:56.89
89 Leanne Kneer 34:45.87
91 Mackenzie Luck 37:51.19
Total Time: 2:45:43 Average: 33:08.50 1-5 Split: 10:54





MHSAA Regional Division 3 Region 19

Varsity Boys D3 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Zac Benham 10 Mason County Central 16:41.89 1
2 Jake Keena 11 Kingsley 17:03.25 2
3 Chase Barnett 12 Mason County Central 17:10.91 3
4 Kyle Bailey 11 Benzie Central 17:31.22 4
5 Marcus Garrow 11 Harbor Springs 17:35.97 5
6 Max Gaft 12 Benzie Central 17:41.99 6
7 Ismael Halaweh 12 Benzie Central 17:42.47 7
8 Brayden Huddleston 9 Benzie Central 17:46.20 8
9 Noah Robotham 10 Benzie Central 17:51.80 9
10 Jake Williams 10 Benzie Central 18:05.44 10
11 Jackson Buday 12 Charlevoix 18:07.94 11
12 Ben Rigling 11 Leroy-Pine River Are 18:09.67 12
13 Dylan Felt 11 Shelby 18:12.52 13
14 Tristen Rudolph 12 Charlevoix 18:14.30 14
15 Mitch Lange 10 Mason County Central 18:20.77 15
16 Austin Persoon 12 Mason County Central 18:22.83 16
17 Richard Durecki 11 Kingsley 18:25.33 17
18 Michael Gorman 11 Harbor Springs 18:26.52 18
19 Bryce Cameron 11 Manistee 18:29.17 19
20 Nick Veine 12 Manistee 18:35.03 20
21 Montgomery Finch 10 Elk Rapids 18:36.91 --
22 Chris Terburgh 12 Leroy-Pine River Are 18:37.39 21
23 Drew Griffis 11 Mason County Central 18:43.28 22
24 Luke Buday 9 Charlevoix 18:46.75 23
25 Jonathon Vanderstelt 12 Hart 18:48.55 24
26 Noah Jeakle 11 Charlevoix 18:50.03 25
27 Derek Hartline 10 Leroy-Pine River Are 18:50.47 26
28 Nicholas Plude 11 Charlevoix 18:54.47 27
29 Andrew Hayden 12 Benzie Central 18:55.38 28
30 Colin Bachinski 12 Manistee 18:57.50 29
31 Nolan Asiala 10 Mason County Central 18:59.41 30
32 Juan Lugo 11 Hart 19:00.22 31
33 Will Shriver 10 Manistee 19:02.83 32
34 Derek Willis 10 Boyne City 19:05.64 33
35 Devin Whitney 10 Hart 19:13.67 34
36 Lucas VonLau 11 Charlevoix 19:18.67 35
37 James Hittle 12 Kalkaska 19:19.74 36
38 David Crowe 11 Elk Rapids 19:20.64 --
39 Travess Smith 12 Hart 19:26.81 37
40 Zach Hunt 9 Harbor Springs 19:27.58 38
41 Kyle Sitkins 10 Boyne City 19:32.66 39
42 Kurtis Alessi 10 Harbor Springs 19:37.78 40
43 Elliott VanDreumel 12 Leroy-Pine River Are 19:41.02 41
44 Jacob Mayle 12 McBain 19:41.44 42
45 Jacob Shoop 9 Mason County Central 19:43.50 43
46 Brendan Sutten 9 McBain 19:44.52 44
47 Truman Gilde 11 McBain 19:48.69 45
48 Devon Smith 11 Shelby 19:55.22 46
49 Austin Fancher 12 Manistee 19:56.94 47
50 Drake Walker 12 Reed City 20:01.61 --
51 Dylan Zenner 12 Kingsley 20:04.97 48
52 Parker Skeel 11 Charlevoix 20:07.83 49
53 Garrett Fogo 11 Boyne City 20:08.28 50
54 Teddy Barco 11 Shelby 20:19.35 51
55 Cole Nabozny 9 Kalkaska 20:20.03 52
56 David Green 11 Shelby 20:24.22 53
57 Tony Moore 11 Leroy-Pine River Are 20:29.63 54
58 Matt McGahey 11 Reed City 20:32.75 --
59 Kris Kellogg 11 Reed City 20:34.45 --
60 Nolan Linderman 10 Lake City 20:38.13 55
61 Tyler Sterk 11 McBain 20:38.58 56
62 Konrad Stein 11 Kingsley 20:39.02 57
63 Trevor Day 11 Boyne City 20:41.16 58
64 Dominic Santina 10 Boyne City 20:43.16 59
65 Thomas Stoneman 12 Hart 20:49.13 60
66 Vlad Robinson 10 Harbor Springs 20:51.95 61
67 Ethan Tippett 10 Harbor Springs 20:56.88 62
68 Jacob Stefanski 10 Manistee 21:09.81 63
69 Tyrus Zenner 9 Kingsley 21:11.28 64
70 Josh Blasko 9 Kingsley 21:15.30 65
71 Jonah Gale 10 Hart 21:23.17 66
72 Matthew Fought 11 Harbor Springs 21:25.66 67
73 Patrick Maloney 12 McBain 21:30.88 68
74 Nick Bauman 12 Manistee 21:32.38 69
75 Garth Bogart 11 Kingsley 21:33.36 70
76 Jordan Stone 11 Leroy-Pine River Are 21:35.64 71
77 Nick Roberts 10 Shelby 21:36.02 72
78 Mike Stosio 9 Kalkaska 21:48.35 73
79 Jake Gillow 12 Lake City 21:54.39 74
80 Max Crowe 9 Elk Rapids 22:01.11 --
81 Dillon Cool 10 Kalkaska 22:04.55 75
82 Ira Waters 9 Leroy-Pine River Are 22:06.14 76
83 Amador Vazquez 12 Lake City 22:10.74 77
84 Logan Orban 12 Boyne City 22:11.17 78
85 Craig Sterk 9 McBain 22:22.20 79
86 Dan Cuevas 12 Lake City 22:32.85 80
87 Ethan Habasco 11 Boyne City 22:48.17 81
88 Dylan Towne 9 Shelby 22:56.86 82
89 Logan Taylor 9 McBain 23:01.30 83
90 Christopher Harvey 12 Lake City 23:11.81 84
91 Brandon Schwandt 12 Kalkaska 23:25.66 85
92 Joe Liestenfeltz 11 Lake City 23:33.77 86
93 Jack Wittman 9 Hart 23:58.39 87
94 Zack Borst 11 Reed City 24:27.17 --
95 Cameron Shea 9 Lake City 24:27.52 88
96 Simon Luckett 10 Elk Rapids 24:44.72 --
97 Jordan Gunning 9 Kalkaska 30:17.61 89



Varsity Boys D3 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Benzie Central 34 4 6 7 8 9 10 28
4 Kyle Bailey 17:31.22
6 Max Gaft 17:41.99
7 Ismael Halaweh 17:42.47
8 Brayden Huddleston 17:46.20
9 Noah Robotham 17:51.80
10 Jake Williams 18:05.44*
28 Andrew Hayden 18:55.38*
Total Time: 1:28:34 Average: 17:42.74 1-5 Split: 21
2 Mason County Central 57 1 3 15 16 22 30 43
1 Zac Benham 16:41.89
3 Chase Barnett 17:10.91
15 Mitch Lange 18:20.77
16 Austin Persoon 18:22.83
22 Drew Griffis 18:43.28
30 Nolan Asiala 18:59.41*
43 Jacob Shoop 19:43.50*
Total Time: 1:29:20 Average: 17:51.94 1-5 Split: 2:02
3 Charlevoix 100 11 14 23 25 27 35 49
11 Jackson Buday 18:07.94
14 Tristen Rudolph 18:14.30
23 Luke Buday 18:46.75
25 Noah Jeakle 18:50.03
27 Nicholas Plude 18:54.47
35 Lucas VonLau 19:18.67*
49 Parker Skeel 20:07.83*
Total Time: 1:32:54 Average: 18:34.70 1-5 Split: 47
4 Manistee 147 19 20 29 32 47 63 69
19 Bryce Cameron 18:29.17
20 Nick Veine 18:35.03
29 Colin Bachinski 18:57.50
32 Will Shriver 19:02.83
47 Austin Fancher 19:56.94
63 Jacob Stefanski 21:09.81*
69 Nick Bauman 21:32.38*
Total Time: 1:35:02 Average: 19:00.30 1-5 Split: 1:28
5 Leroy-Pine River Are 154 12 21 26 41 54 71 76
12 Ben Rigling 18:09.67
21 Chris Terburgh 18:37.39
26 Derek Hartline 18:50.47
41 Elliott VanDreumel 19:41.02
54 Tony Moore 20:29.63
71 Jordan Stone 21:35.64*
76 Ira Waters 22:06.14*
Total Time: 1:35:49 Average: 19:09.64 1-5 Split: 2:20
6 Harbor Springs 162 5 18 38 40 61 62 67
5 Marcus Garrow 17:35.97
18 Michael Gorman 18:26.52
38 Zach Hunt 19:27.58
40 Kurtis Alessi 19:37.78
61 Vlad Robinson 20:51.95
62 Ethan Tippett 20:56.88*
67 Matthew Fought 21:25.66*
Total Time: 1:35:60 Average: 19:11.96 1-5 Split: 3:16
7 Hart 186 24 31 34 37 60 66 87
24 Jonathon Vanderstelt 18:48.55
31 Juan Lugo 19:00.22
34 Devin Whitney 19:13.67
37 Travess Smith 19:26.81
60 Thomas Stoneman 20:49.13
66 Jonah Gale 21:23.17*
87 Jack Wittman 23:58.39*
Total Time: 1:37:19 Average: 19:27.68 1-5 Split: 2:01
8 Kingsley 188 2 17 48 57 64 65 70
2 Jake Keena 17:03.25
17 Richard Durecki 18:25.33
48 Dylan Zenner 20:04.97
57 Konrad Stein 20:39.02
64 Tyrus Zenner 21:11.28
65 Josh Blasko 21:15.30*
70 Garth Bogart 21:33.36*
Total Time: 1:37:24 Average: 19:28.77 1-5 Split: 4:09
9 Shelby 235 13 46 51 53 72 82 -
13 Dylan Felt 18:12.52
46 Devon Smith 19:55.22
51 Teddy Barco 20:19.35
53 David Green 20:24.22
72 Nick Roberts 21:36.02
82 Dylan Towne 22:56.86*
Total Time: 1:40:28 Average: 20:05.47 1-5 Split: 3:24
10 Boyne City 239 33 39 50 58 59 78 81
33 Derek Willis 19:05.64
39 Kyle Sitkins 19:32.66
50 Garrett Fogo 20:08.28
58 Trevor Day 20:41.16
59 Dominic Santina 20:43.16
78 Logan Orban 22:11.17*
81 Ethan Habasco 22:48.17*
Total Time: 1:40:11 Average: 20:02.18 1-5 Split: 1:38
11 McBain 255 42 44 45 56 68 79 83
42 Jacob Mayle 19:41.44
44 Brendan Sutten 19:44.52
45 Truman Gilde 19:48.69
56 Tyler Sterk 20:38.58
68 Patrick Maloney 21:30.88
79 Craig Sterk 22:22.20*
83 Logan Taylor 23:01.30*
Total Time: 1:41:25 Average: 20:16.83 1-5 Split: 1:50
12 Kalkaska 321 36 52 73 75 85 89 -
36 James Hittle 19:19.74
52 Cole Nabozny 20:20.03
73 Mike Stosio 21:48.35
75 Dillon Cool 22:04.55
85 Brandon Schwandt 23:25.66
89 Jordan Gunning 30:17.61*
Total Time: 1:46:59 Average: 21:23.67 1-5 Split: 4:06
13 Lake City 370 55 74 77 80 84 86 88
55 Nolan Linderman 20:38.13
74 Jake Gillow 21:54.39
77 Amador Vazquez 22:10.74
80 Dan Cuevas 22:32.85
84 Christopher Harvey 23:11.81
86 Joe Liestenfeltz 23:33.77*
88 Cameron Shea 24:27.52*
Total Time: 1:50:28 Average: 22:05.59 1-5 Split: 2:34