2013 MHSAA Regional D4-30

back to results

Oct. 26, 2013

2013 MHSAA Regional D4-30
Carson City, MI
Provided by Michigan Running Foundation


MHSAA CC Regional at Carson City
Overall Finish List
October 26, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

Girls
Division 4 Girls Race
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 95 Kirsten Olling Breckenridge 17:39.8 5:42/M 12
2 2 520 Alexis McConnell Mt. Pleasant Sacred Heart 19:35.3 6:19/M 9
3 3 91 Dominique Adams Breckenridge 19:41.8 6:21/M 12
4 4 494 Taylor Smith Montabella 19:43.9 6:22/M 12
5 5 46 Hannah Steffke Beal City 19:56.1 6:26/M 10
6 6 45 Emily Steffke Beal City 20:08.6 6:30/M 11
7 7 41 Hannah Neyer Beal City 20:12.0 6:31/M 12
8 8 490 Kensington Garvey Montabella 20:14.9 6:32/M 10
9 9 96 Rachel Reiber Breckenridge 20:23.6 6:35/M 11
10 (< 5) 232 Grace Hamilton Evart 20:42.9 6:41/M 12
11 10 93 Lindsay Hoard Breckenridge 20:57.4 6:45/M 12
12 (< 5) 661 Emily Merten Walkerville 20:58.7 6:46/M 9
13 11 40 Brenda Faber Beal City 21:02.3 6:47/M 9
14 12 42 Hayley Neyer Beal City 21:12.7 6:50/M 11
15 13 43 Ariel Salter Beal City 21:19.6 6:53/M 9
16 14 488 Kim Buskirk Montabella 21:36.8 6:58/M 10
17 (< 5) 270 Taylor Bolinger Fulton 21:43.8 7:00/M 12
18 15 649 Andreya McCarty Vestaburg 21:49.4 7:02/M 9
19 16 517 Lizzy Ervin Mt. Pleasant Sacred Heart 21:49.9 7:02/M 11
20 17 97 Ayanna Williams Breckenridge 21:51.2 7:03/M 9
21 18 668 Cara Atwood White Cloud 22:02.7 7:06/M 10
22 19 516 Megan English Mt. Pleasant Sacred Heart 22:07.2 7:08/M 10
23 20 515 Linde Bolle Mt. Pleasant Sacred Heart 22:10.8 7:09/M 9
24 21 651 Johannah McCarty Vestaburg 22:14.8 7:10/M 10
25 22 491 Alyvia Karcher Montabella 22:18.8 7:12/M 10
26 23 94 Carly Jenkins Breckenridge 22:24.3 7:14/M 9
27 (< 5) 259 Bri'Anna Schmitt Fowler 22:32.3 7:16/M 11
28 24 669 Katie Atwood White Cloud 22:33.0 7:16/M 10
29 25 463 Ranae Latoski Merrill 22:34.1 7:17/M 11
30 26 492 Brynn Lobert Montabella 22:48.8 7:21/M 9
31 27 670 Paige Foster White Cloud 22:55.7 7:24/M 12
32 28 521 Skylar Nelson Mt. Pleasant Sacred Heart 22:57.0 7:24/M 11
33 29 92 Kaitlin Fleming Breckenridge 22:59.6 7:25/M 11
34 30 518 Cristina Guytingco Mt. Pleasant Sacred Heart 23:03.6 7:26/M 9
35 31 461 Morgan Dubay Merrill 23:05.6 7:27/M 9
36 32 674 Jessica Sanborn White Cloud 23:26.0 7:34/M 12
37 (< 5) 261 Ashley Vanells Fowler 23:28.0 7:34/M 9
38 (< 5) 550 Verily McClellan Pentwater 23:54.4 7:43/M 9
39 (< 5) 229 Clairese Clark Evart 24:02.7 7:45/M 10
40 33 466 Morgan Wolfgram Merrill 24:04.1 7:46/M 11
41 34 519 Katharine Janes Mt. Pleasant Sacred Heart 24:21.1 7:51/M 12
42 (< 5) 257 Savannah Boak Fowler 24:27.6 7:53/M 10
43 35 672 Emily Hall White Cloud 24:31.1 7:55/M 12
44 36 673 Christiana Jones White Cloud 24:33.6 7:55/M 10
45 37 489 Anna Ferman Montabella 24:37.0 7:56/M 9
46 (< 5) 660 Melanie Drum Walkerville 24:46.0 7:59/M 11
47 (< 5) 228 Brooke Belleville Evart 24:57.7 8:03/M 9
48 38 464 Sydnie Michael Merrill 25:15.9 8:09/M 11
49 39 671 Stephanie Gonzalez White Cloud 25:17.7 8:09/M 10
50 (< 5) 262 Brooke Vanells Fowler 25:24.9 8:12/M 12
51 40 647 Rebecca Gondek Vestaburg 25:46.5 8:19/M 9
52 (< 5) 271 Emily Fife Fulton 25:51.3 8:20/M 11
53 41 650 Essie McCarty Vestaburg 25:54.2 8:21/M 11
54 (< 5) 273 Emily Troub Fulton 26:23.0 8:31/M 9
55 (< 5) 81 Mikayla Kuenzel Big Rapids Crossroads Academy 26:24.1 8:31/M 11
56 (< 5) 230 Stevie Duey Evart 26:31.8 8:33/M 11
57 (< 5) 346 Dominique Waltz Holton 26:58.8 8:42/M 12
58 42 646 Cammi Clouse Vestaburg 27:13.6 8:47/M 10
59 (< 5) 80 Brianna Joldersma Big Rapids Crossroads Academy 27:23.8 8:50/M 10
60 43 493 Sarah Miller Montabella 27:24.6 8:50/M 12
61 44 44 Rachel Schwerin Beal City 27:45.8 8:57/M 11
62 (< 5) 78 Cassie Cole Big Rapids Crossroads Academy 28:10.7 9:05/M 9
63 45 506 Krysta Smith Morrice 28:13.3 9:06/M 11
64 (< 5) 551 Sophia Nyberg Pentwater 28:23.0 9:09/M 10
65 (< 5) 345 Mary Humphreys Holton 28:49.9 9:18/M 11
66 46 460 Cailey Brown Merrill 29:32.0 9:32/M 11
67 (< 5) 272 Morgan Jernstedt Fulton 30:48.3 9:56/M 12
68 47 465 Kristina Rich Merrill 31:21.5 10:07/M 11
69 48 504 Kathleen Martin Morrice 32:03.6 10:20/M 9
70 49 462 Becka Frost Merrill 33:46.2 10:54/M 12
71 50 503 Mallory Curtis Morrice 36:48.9 11:52/M 9
72 51 502 Tricia Brandt Morrice 37:33.5 12:07/M 12
73 52 505 Jenna Smith Morrice 43:53.0 14:09/M 12

Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Breckenridge 40 1 3 9 10 17 23 29
Top 5 Times: 1:40:34.0
Average Time: 20:06.8

2 Beal City 41 5 6 7 11 12 13 44
Top 5 Times: 1:42:32.0
Average Time: 20:30.4

3 Montabella 74 4 8 14 22 26 37 43
Top 5 Times: 1:46:43.4
Average Time: 21:20.6

4 Mt. Pleasant Sacred Heart 85 2 16 19 20 28 30 34
Top 5 Times: 1:48:40.4
Average Time: 21:44.0

5 White Cloud 136 18 24 27 32 35 36 39
Top 5 Times: 1:55:28.7
Average Time: 23:05.7

6 Vestaburg 159 15 21 40 41 42
Top 5 Times: 2:02:58.7
Average Time: 24:35.7

7 Merrill 173 25 31 33 38 46 47 49
Top 5 Times: 2:04:31.8
Average Time: 24:54.3

8 Morrice 246 45 48 50 51 52
Top 5 Times: 2:58:32.5
Average Time: 35:42.5

Inc. Big Rapids Crossroads Academy 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Evart 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Fowler 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Fulton 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Holton 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Pentwater 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Walkerville 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time:



MHSAA CC Regional at Carson City
Overall Finish List
October 26, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

Boys
Division 4 Boys Race
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 513 Cooper Terry Mt. Pleasant Sacred Heart 16:31.5 5:20/M 12
2 2 220 Max Hodges Evart 16:56.4 5:28/M 12
3 3 251 Zach Feldpausch Fowler 17:00.6 5:29/M 12
4 4 508 Logan Moyle Mt. Pleasant Sacred Heart 17:01.8 5:29/M 10
5 5 507 Jim English Mt. Pleasant Sacred Heart 17:04.3 5:30/M 12
6 6 224 Santana Scott Evart 17:05.8 5:31/M 10
7 7 36 Nick Pung Beal City 17:08.1 5:32/M 11
8 8 39 Ethan Schafer Beal City 17:12.1 5:33/M 10
9 9 267 Bohdan Hartman Fulton 17:16.1 5:34/M 11
10 10 343 Jacob Tanner Holton 17:31.1 5:39/M 9
11 11 84 Austin Brittain Breckenridge 17:32.0 5:39/M 11
12 12 67 Mark Brandly Big Rapids Crossroads Academy 17:34.3 5:40/M 12
13 13 89 Jake Partee Breckenridge 17:36.5 5:41/M 12
14 14 483 Kelton Eldred Montabella 17:36.7 5:41/M 10
15 15 249 Drew Bierstetel Fowler 17:36.9 5:41/M 11
16 16 227 Josh Woods Evart 17:50.6 5:45/M 9
17 17 511 Tony Perez Mt. Pleasant Sacred Heart 17:52.8 5:46/M 10
18 18 255 Brice Thelen Fowler 17:56.7 5:47/M 12
19 19 33 Brendan Carrick Beal City 18:04.9 5:50/M 11
20 20 219 Zach Douglas Evart 18:07.1 5:51/M 12
21 21 37 David Reihl Beal City 18:10.5 5:52/M 9
22 22 487 Christian Watson Montabella 18:12.8 5:52/M 12
23 23 34 James Kolb Beal City 18:14.1 5:53/M 11
24 24 663 Steven Bailey White Cloud 18:14.4 5:53/M 12
25 25 509 Sam Neyer Mt. Pleasant Sacred Heart 18:15.9 5:53/M 10
26 26 32 Zach Bellinger Beal City 18:20.9 5:55/M 11
27 27 225 Ryan Tuttle Evart 18:27.8 5:57/M 12
28 28 90 Sam Richardson Breckenridge 18:33.8 5:59/M 11
29 29 38 Apollo Schafer Beal City 18:35.4 6:00/M 10
30 30 68 Adam Curtis Big Rapids Crossroads Academy 18:35.7 6:00/M 10
31 31 658 Sam Sweet Walkerville 18:47.2 6:04/M 12
32 32 340 Aaron Poling Holton 18:49.4 6:04/M 11
33 33 86 Alex Giles Breckenridge 18:52.7 6:05/M 9
34 34 662 Damon Anuci White Cloud 18:56.1 6:06/M 11
35 35 549 Sam Wagner Pentwater 18:59.6 6:07/M 11
36 36 256 Joe Wohlfert Fowler 19:05.1 6:09/M 12
37 37 655 Perrin Kirwin Walkerville 19:05.5 6:09/M 9
38 38 667 Taylor Rodriguez White Cloud 19:10.0 6:11/M 11
39 39 226 Micah Wetters Evart 19:11.1 6:11/M 10
40 40 87 Gavin Marr Breckenridge 19:16.7 6:13/M 10
41 41 544 Gabe McClellan Pentwater 19:20.7 6:14/M 11
42 42 485 Michael Hyde Montabella 19:24.2 6:15/M 12
43 43 339 Tanner Fowler Holton 19:26.2 6:16/M 11
44 44 88 Anthony Olexa Breckenridge 19:32.5 6:18/M 11
45 45 664 Christian Green White Cloud 19:38.9 6:20/M 12
46 46 666 Calvin Nelson White Cloud 19:55.0 6:25/M 9
47 47 218 Andrew Bengry Evart 19:55.5 6:25/M 10
48 48 85 Hunter Chovanec Breckenridge 19:56.9 6:26/M 9
49 49 482 Joel Bucao Montabella 19:58.5 6:26/M 10
50 50 254 Will Schafer Fowler 19:59.7 6:27/M 10
51 51 481 John Amland Montabella 20:04.3 6:28/M 10
52 52 543 Nick Anscombe Pentwater 20:08.7 6:30/M 11
53 (< 5) 645 Tyler Gondek Vestaburg 20:09.2 6:30/M 9
54 53 72 Aron Garland Big Rapids Crossroads Academy 20:10.0 6:30/M 12
55 54 484 Moritz Fehr Montabella 20:10.7 6:30/M 11
56 55 263 Zach Bates Fulton 20:12.5 6:31/M 12
57 56 548 Alex Wagner Pentwater 20:27.1 6:36/M 12
58 57 486 Dakoda Lobert Montabella 20:29.0 6:36/M 12
59 58 253 Cayden Saurbek Fowler 20:35.3 6:38/M 12
60 59 495 Alex Brandt Morrice 20:36.0 6:39/M 9
61 (< 5) 459 Matthew Hall Merrill 20:36.2 6:39/M 11
62 60 514 Nate Thering Mt. Pleasant Sacred Heart 20:40.1 6:40/M 10
63 61 342 Jasman Sidhu Holton 20:50.6 6:43/M 9
64 62 653 Calvin Chase Walkerville 20:56.5 6:45/M 10
65 63 659 Carl Tanner Walkerville 20:57.4 6:45/M 9
66 64 264 Jordan Biddinger Fulton 21:07.2 6:49/M 11
67 65 341 Jarek Russell Holton 21:08.9 6:49/M 10
68 66 654 Carson Chase Walkerville 21:30.0 6:56/M 10
69 67 510 John Obeid Mt. Pleasant Sacred Heart 21:36.2 6:58/M 10
70 68 338 Kyle Elliott Holton 21:36.8 6:58/M 11
71 69 252 Jacob Hong Fowler 21:43.3 7:00/M 10
72 70 501 Damien Proudfoot Morrice 21:44.5 7:01/M 11
73 (< 5) 643 Kirklyn Edwards Vestaburg 22:02.6 7:06/M 11
74 71 500 Logan Palmer Morrice 22:20.1 7:12/M 11
75 72 268 Ryan Womble Fulton 22:27.8 7:15/M 11
76 73 75 James Nystrom Big Rapids Crossroads Academy 22:40.8 7:19/M 10
77 74 498 Josh McGahey Morrice 23:09.7 7:28/M 12
78 75 74 Blake McKenzie Big Rapids Crossroads Academy 23:27.2 7:34/M 12
79 76 266 Jarrett Coblentz Fulton 23:38.8 7:37/M 11
80 77 265 Tom Browne Fulton 23:42.2 7:39/M 12
81 78 665 Aaron Koning White Cloud 23:45.1 7:40/M 11
82 79 546 Jake Quinn Pentwater 26:20.7 8:30/M 9
83 80 499 Kevin McWhirter Morrice 26:21.4 8:30/M 12
84 81 497 Chris Howard Morrice 28:32.1 9:12/M 11

Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Mt. Pleasant Sacred Heart 52 1 4 5 17 25 60 67
Top 5 Times: 1:26:46.5
Average Time: 17:21.3

2 Evart 71 2 6 16 20 27 39 47
Top 5 Times: 1:28:27.9
Average Time: 17:41.5

3 Beal City 78 7 8 19 21 23 26 29
Top 5 Times: 1:28:49.9
Average Time: 17:45.9

4 Fowler 122 3 15 18 36 50 58 69
Top 5 Times: 1:31:39.1
Average Time: 18:19.8

5 Breckenridge 125 11 13 28 33 40 44 48
Top 5 Times: 1:31:51.8
Average Time: 18:22.3

6 Montabella 178 14 22 42 49 51 54 57
Top 5 Times: 1:35:16.6
Average Time: 19:03.3

7 White Cloud 187 24 34 38 45 46 78
Top 5 Times: 1:35:54.6
Average Time: 19:10.9

8 Holton 211 10 32 43 61 65 68
Top 5 Times: 1:37:46.3
Average Time: 19:33.2

9 Big Rapids Crossroads Academy 243 12 30 53 73 75
Top 5 Times: 1:42:28.1
Average Time: 20:29.6

10 Walkerville 259 31 37 62 63 66
Top 5 Times: 1:41:16.7
Average Time: 20:15.3

11 Pentwater 263 35 41 52 56 79
Top 5 Times: 1:45:16.9
Average Time: 21:03.4

12 Fulton 276 9 55 64 72 76 77
Top 5 Times: 1:44:42.6
Average Time: 20:56.5

13 Morrice 354 59 70 71 74 80 81
Top 5 Times: 1:54:11.9
Average Time: 22:50.3

Inc. Merrill 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Vestaburg 2 finishers
Top 5 Times:
Average Time: