2013 MHSAA Regional D2-15

back to results

Oct. 26, 2013

2013 MHSAA Regional D2-15
Delta College
University Center, MI
Provided by MHSAA


RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Mike Nesbitt, Bay City Western High School

Division 2 Region 15 - 10/18/2013 4:46:03 PM
Delta College, Unversity Center, MI



Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 McKayla Guy 10 Linden 19:09.54 1
2 Jenna Jeczmionka 9 Essexville Garber 19:10.90 2
3 Sydney Elmer 12 Linden 19:44.07 3
4 Julia Jeczmionka 11 Essexville Garber 19:52.62 4
5 Allison Dorr 12 Birch Run 19:55.88 5
6 Jordan Holscher 10 Linden 19:59.13 6
7 Savannah Ferrara 11 Linden 19:59.88 7
8 Morgan Sawgle 12 North Branch 20:02.08 8
9 Mariah Hart 10 Goodrich 20:14.74 9
10 Kristina Ayotte 11 Clio 20:20.36 10
11 Hannah Schultz 10 Lapeer West 20:26.11 11
12 Courtney Davis 11 Linden 20:33.29 12
13 Jessica Bishop 10 Birch Run 20:41.93 13
14 Maddy Harville 9 Goodrich 20:45.78 14
15 Claudia Raines 10 Saginaw Swan Valley 20:47.81 15
16 Alexis Elliott 10 Essexville Garber 20:55.33 16
17 Marybeth Gormley 9 North Branch 20:59.66 17
18 Jacqueline Reneau 12 Goodrich 21:06.95 18
19 Taylor Ganger 10 Linden 21:07.94 19
20 Maya Gossett 10 Linden 21:13.64 20
21 Laura Carlson 12 Lake Fenton 21:19.18 21
22 Kaitlyn Petit 9 Goodrich 21:29.28 22
23 Courtney Dykema 12 Birch Run 21:33.17 23
24 Lindsay Christensen 11 Essexville Garber 21:39.22 24
25 Alexis Cash 10 Lake Fenton 21:39.58 25
26 Lizzy Kippe 12 Goodrich 21:47.02 26
27 Denise Carlson 12 Lake Fenton 21:52.01 27
28 Kaylee Dykema 12 Birch Run 21:55.18 28
29 Emily Krueger 12 Essexville Garber 21:57.61 29
30 Haley Gorski 11 Essexville Garber 22:13.22 30
31 Tyeshia Bower 9 Flint Southwestern A 22:18.11 31
32 Chelsee Larsen 11 Saginaw Swan Valley 22:34.66 32
33 Kim Roe 11 Lake Fenton 22:41.57 33
34 Rachel Anderson 12 Clio 22:42.79 34
35 Casi Hudak 9 Goodrich 22:44.63 35
36 Sydnee English 9 North Branch 22:44.87 36
37 Mackenzie Hirth 9 Lapeer West 22:58.14 37
38 Robynn Verhaeghe 9 Essexville Garber 23:13.00 38
39 Maddison Preston 10 Birch Run 23:17.52 39
40 Rachael Kosik 10 Goodrich 23:23.52 40
41 Kayla Weiss 12 Birch Run 23:25.10 41
42 Danielle Schwartz 12 Lake Fenton 23:27.59 42
43 Lavern Williams 11 Clio 23:33.91 43
44 Maddy Green 9 Lapeer West 23:34.44 44
45 Alexis Duffett 10 Birch Run 23:39.10 45
46 Mykenzie Garza 9 Saginaw Swan Valley 23:44.60 46
47 Briana Kingsbury 11 Clio 23:47.02 47
48 Amber Skinner 12 Mt Morris-EA Johnson 23:55.35 48
49 Sarah Wagner 11 Clio 23:56.70 49
50 Kennedy Thayer 12 Saginaw Swan Valley 24:05.04 50
51 Dena Bartel 10 North Branch 24:17.65 51
52 Vicki Martindale 12 Lapeer West 24:26.97 52
53 Shannon deRuiter 11 Lapeer West 24:31.03 53
54 Sydney Graham 11 Flint Southwestern A 24:39.97 54
55 Emily Keesling 11 Lapeer West 24:54.86 55
56 Madison Krieger 10 Saginaw Swan Valley 24:55.03 56
57 Kara VanAlst 12 Mt Morris-EA Johnson 25:04.08 57
58 Amore Brown 12 Flint Southwestern A 25:07.41 58
59 Autumn Kirby 10 North Branch 25:08.50 59
60 Eva Walker 9 Lapeer West 25:18.19 60
61 Rosalyn Symons 10 Lake Fenton 25:38.23 61
62 Mildrenae Young 11 Flint Southwestern A 25:53.13 62
63 Kayleigh Zechmeister 9 Saginaw Swan Valley 26:15.96 63
64 Alexis Mooney 11 Mt Morris-EA Johnson 26:19.37 64
65 Rachel Herman 11 Lake Fenton 26:25.67 65
66 Beth Anne Shifflett 10 North Branch 26:57.03 66
67 Jenna Jimenez 12 Saginaw Swan Valley 27:16.80 67
68 Danielle Horton 11 Flint Southwestern A 27:29.82 68
69 Kayla Brown 9 Flint Southwestern A 27:31.97 69
70 Shyteanna Thomas 11 Northwestern Academy 27:47.03 70
71 Amber Echlin 12 Mt Morris-EA Johnson 28:59.09 71
72 Brooke Novess 11 Mt Morris-EA Johnson 29:05.84 72
73 Armour Aliyah 11 Northwestern Academy 29:31.94 73
74 Harley Liberty 12 Mt Morris-EA Johnson 30:35.10 74
75 Louise-Marie Fontaine 12 North Branch 31:34.36 75
76 Brooklyn Golden 11 Northwestern Academy 32:13.58 76
77 Keosha Thomas 11 Northwestern Academy 32:22.21 77
78 Marrisa Pannett 11 Clio 32:26.84 78
79 Alexandria Rogers 11 Northwestern Academy 32:45.06 79
80 Raven Chaltraw 12 Flint Southwestern A 32:56.07 80
81 Melissa Blacque 11 Flint Southwestern A 36:23.44 --
82 Sarah Johnson 11 North Branch 41:11.43 --



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Linden 29 1 3 6 7 12 19 20
Total Time: 1:39:26 Average: 19:53.19 1-5 Split: 1:24
2 Essexville Garber 75 2 4 16 24 29 30 38
Total Time: 1:43:36 Average: 20:43.14 1-5 Split: 2:47
3 Goodrich 89 9 14 18 22 26 35 40
Total Time: 1:45:24 Average: 21:04.76 1-5 Split: 1:33
4 Birch Run 108 5 13 23 28 39 41 45
Total Time: 1:47:24 Average: 21:28.74 1-5 Split: 3:22
5 Lake Fenton 148 21 25 27 33 42 61 65
Total Time: 1:50:60 Average: 22:11.99 1-5 Split: 2:09
6 North Branch 171 8 17 36 51 59 66 75
Total Time: 1:53:13 Average: 22:38.56 1-5 Split: 5:07
7 Clio 183 10 34 43 47 49 78 -
Total Time: 1:54:21 Average: 22:52.16 1-5 Split: 3:37
8 Lapeer West 197 11 37 44 52 53 55 60
Total Time: 1:55:57 Average: 23:11.34 1-5 Split: 4:05
9 Saginaw Swan Valley 199 15 32 46 50 56 63 67
Total Time: 1:56:08 Average: 23:13.43 1-5 Split: 4:08
10 Flint Southwestern A 273 31 54 58 62 68 69 80
Total Time: 2:05:29 Average: 25:05.69 1-5 Split: 5:12
11 Mt Morris-EA Johnson 312 48 57 64 71 72 74 -
Total Time: 2:13:24 Average: 26:40.75 1-5 Split: 5:11
12 Northwestern Academy 375 70 73 76 77 79 - -
Total Time: 2:34:40 Average: 30:55.97 1-5 Split: 4:59




RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Mike Nesbitt, Bay City Western High School

Division 2 Region 15 - 10/18/2013 4:46:03 PM
Delta College, Unversity Center, MI

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jeremiah Gossett 12 Linden 16:25.82 1
2 Clyde Anderson 12 Clio 16:27.06 2
3 Dave Doyle 12 Linden 16:37.38 3
4 Mikey Varacalli 11 Linden 16:51.79 4
5 Ethan Taljonick 10 Clio 16:57.97 5
6 Dylan Mosher 10 Clio 16:58.75 6
7 Garett Nelson 10 Clio 17:05.88 7
8 Ben Yagiela 11 Essexville Garber 17:06.59 8
9 Ryan Torok 11 Linden 17:07.70 9
10 Scott Schultz 12 Linden 17:07.86 10
11 Zach Martindale 10 Lapeer West 17:14.08 11
12 Caleb Fletcher 12 Lake Fenton 17:16.89 12
13 Chase Badalamenti 11 Essexville Garber 17:28.25 13
14 Brett Boulis 12 Birch Run 17:30.26 14
15 Kody Yorton 9 Clio 17:33.38 15
16 Noah Knutson 12 Birch Run 17:39.56 16
17 Dustin Sack 12 Linden 17:44.14 17
18 Kagen Griffith 10 Linden 17:47.86 18
19 Chris Franks 9 Clio 17:49.21 19
20 Johnny Weingartz 12 Lapeer West 17:49.51 20
21 Hayden Cobley 10 Essexville Garber 17:51.94 21
22 Kyle Gavulic 10 Goodrich 17:52.22 22
23 Hunter Corcoran 9 Lake Fenton 17:53.24 23
24 James Ruff 12 Goodrich 18:00.79 24
25 Jacob Stone 11 Essexville Garber 18:06.92 25
26 Jacob Fletcher 10 Lake Fenton 18:10.27 26
27 Sebastian Ramos 11 Saginaw Swan Valley 18:10.46 27
28 Andrew Yaworski 9 Essexville Garber 18:13.97 28
29 Donovan Ward 11 Mt Morris-EA Johnson 18:14.73 29
30 Grant Bowdish 12 Clio 18:21.41 30
31 Shane Woodcock 10 Birch Run 18:25.92 31
32 Josh Short 12 Goodrich 18:32.44 32
33 Brandon Seeley 11 North Branch 18:38.10 33
34 Jordan Martinus 9 Birch Run 18:42.99 34
35 Dylan Cullimore 11 Lake Fenton 18:45.17 35
36 Winston Ray 11 Lake Fenton 18:46.59 36
37 Shayne Moore 12 Lapeer West 19:01.11 37
38 Adam Grim 11 Birch Run 19:06.43 38
39 Christian Cerny 10 Lapeer West 19:08.85 39
40 Kaleb Bickel 9 North Branch 19:24.90 40
41 Austin Bierkamp 11 Goodrich 19:25.65 41
42 Jasper Lindsay 11 Lake Fenton 19:27.03 42
43 Shane Woodcock 10 Birch Run 19:34.23 43
44 Spencer Reames 12 Essexville Garber 19:39.69 44
45 Noah Shankool 9 Essexville Garber 19:41.33 45
46 Daniel Wood 9 Goodrich 19:41.55 46
47 ChASE Schonermann 9 Goodrich 19:44.11 47
48 Cole Travis 10 Lake Fenton 19:55.84 48
49 Devin Karpovich 11 Lapeer West 20:16.74 49
50 Jeff Ayling 11 Birch Run 20:24.53 50
51 Dillin Ward 10 Mt Morris-EA Johnson 20:29.02 51
52 James Wenzlick 10 Lapeer West 20:34.03 52
53 Nick Skabardis 9 Saginaw Swan Valley 20:45.32 53
54 Travis Deneweth 9 Lapeer West 20:46.37 54
55 Victor Sheffy 11 Northwestern Academy 21:16.15 55
56 Jonathan Ankley 11 North Branch 21:22.76 56
57 Malek Thorton 10 Flint Southwestern A 21:26.86 57
58 Deonte Hopkins 11 Northwestern Academy 21:30.89 58
59 Dominic Premo 11 Saginaw Swan Valley 21:39.92 59
60 Kyle Altman 10 Birch Run 21:41.64 --
61 Jacob Smith 11 Saginaw Swan Valley 21:43.87 60
62 Therald Clayton 12 Flint Southwestern A 22:16.10 61
63 Jacob Peralta 10 North Branch 22:20.76 62
64 Antwoin Nelson 9 Northwestern Academy 22:21.36 63
65 Cody VanGordon 9 Mt Morris-EA Johnson 22:30.58 64
66 Fox Parton 11 North Branch 22:31.04 65
67 Kyle Beatley 9 North Branch 22:46.05 66
68 Jordan Thelkeld 11 Flint Southwestern A 22:56.46 67
69 Anthony Ivey 12 Northwestern Academy 23:02.01 68
70 Bryce Kirby 9 Flint Southwestern A 23:11.51 69
71 Cameron Lintz 10 Mt Morris-EA Johnson 23:28.67 70
72 Antonio Nelson 10 Northwestern Academy 23:53.36 71
73 Jacob Feliciano 9 Mt Morris-EA Johnson 23:55.19 72
74 Kyree Wiggins 10 Flint Southwestern A 24:24.81 73
75 Alex Malott 9 Saginaw Swan Valley 24:38.67 74
76 isiah Pruitt 10 Northwestern Academy 25:20.24 75
77 Ethan Hunt 12 North Branch 25:40.18 76
78 Trevor Samples 9 Mt Morris-EA Johnson 27:05.59 77
79 Deonte Lowe 9 Flint Southwestern A 31:06.56 78
80 Donya Sanders 9 Flint Southwestern A 31:07.09 79



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Linden 27 1 3 4 9 10 17 18
Total Time: 1:24:11 Average: 16:50.11 1-5 Split: 43
2 Clio 35 2 5 6 7 15 19 30
Total Time: 1:25:04 Average: 17:00.61 1-5 Split: 1:07
3 Essexville Garber 95 8 13 21 25 28 44 45
Total Time: 1:28:48 Average: 17:45.54 1-5 Split: 1:08
4 Lake Fenton 132 12 23 26 35 36 42 48
Total Time: 1:30:53 Average: 18:10.44 1-5 Split: 1:30
5 Birch Run 133 14 16 31 34 38 43 50
Total Time: 1:31:26 Average: 18:17.04 1-5 Split: 1:37
6 Lapeer West 156 11 20 37 39 49 52 54
Total Time: 1:33:31 Average: 18:42.06 1-5 Split: 3:03
7 Goodrich 165 22 24 32 41 46 47 -
Total Time: 1:33:33 Average: 18:42.53 1-5 Split: 1:50
8 North Branch 256 33 40 56 62 65 66 76
Total Time: 1:44:18 Average: 20:51.52 1-5 Split: 3:53
9 Saginaw Swan Valley 273 27 53 59 60 74 - -
Total Time: 1:46:59 Average: 21:23.65 1-5 Split: 6:29
10 Mt Morris-EA Johnson 286 29 51 64 70 72 77 -
Total Time: 1:48:39 Average: 21:43.64 1-5 Split: 5:41
11 Northwestern Academy 315 55 58 63 68 71 75 -
Total Time: 1:52:04 Average: 22:24.76 1-5 Split: 2:38
12 Flint Southwestern A 327 57 61 67 69 73 78 79
Total Time: 1:54:16 Average: 22:51.15 1-5 Split: 2:58