2013 MHSAA Regional D1-2

back to results

Oct. 26, 2013

2013 MHSAA Regional D1-2
Delta College (Bay City Western Host)
Provided by MHSAA


RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Mike Nesbitt, Bay City Western High School

Division 1 Region 2 - 10/26/2013 4:24:39 PM
Delta College, Unversity Center, MI

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Grant Fisher 11 Grand Blanc 15:54.29 1
2 Parker Eisengruber 11 Saginaw Heritage 16:11.50 2
3 Jacob Greer 11 Midland 16:18.14 3
4 Vincent Cantu 12 Holly 16:18.37 4
5 Joe Renner 11 Davison 16:18.64 5
6 Jacob Lee 10 Fenton 16:19.72 6
7 Dominic Dimambro 9 Fenton 16:21.51 7
8 Dillyn Foy 12 Grand Blanc 16:21.78 8
9 Zach Hoffman 11 Midland H H Dow 16:22.10 9
10 Dilon Lemond 10 Holly 16:22.39 10
11 Nick Schmidt 11 Davison 16:22.74 11
12 Daniel Billette 11 Clarkston 16:24.60 12
13 Grant Henley 10 Clarkston 16:27.47 13
14 Kris Schwieman 12 Flushing 16:27.82 14
15 Chris Lopez 12 Saginaw Heritage 16:28.11 15
16 Ethan Davenport 12 Saginaw Heritage 16:34.29 16
17 Nate Frasier 11 Holly 16:41.30 17
18 Michael Carey 12 Midland H H Dow 16:49.25 18
19 Sam Toward 12 Ortonville Brandon 16:50.34 19
20 Max Cobb 12 Saginaw Heritage 16:51.33 20
21 Jacqoub Littlejohn 11 Auburn Bay City West 16:57.86 21
22 Andrew Ellsworth 11 Saginaw Heritage 16:58.24 22
23 Tyler Dunn 11 Clarkston 16:58.80 23
24 Kurtis Cooley 11 Holly 16:59.05 24
25 Nathan Heierman 12 Clarkston 16:59.25 25
26 Brandon Blake 12 Grand Blanc 17:02.20 26
27 Drake Gauthier 11 Grand Blanc 17:03.06 27
28 Brendan Nesbitt 9 Auburn Bay City West 17:05.17 28
29 Alec Esparza 12 Saginaw Heritage 17:07.64 29
30 Nicholas Voth 12 Grand Blanc 17:09.13 30
31 Colin Hooker 11 Ortonville Brandon 17:12.01 31
32 Connor Legge 10 Midland 17:13.80 32
33 Max Pasche 10 Midland 17:14.42 33
34 Steven Bednarz 12 Saginaw Heritage 17:14.96 34
35 Rob Roest 11 Flushing 17:15.17 35
36 Evan Vorwerck 9 Auburn Bay City West 17:17.81 36
37 Antonio Wenglikowski 10 Auburn Bay City West 17:18.60 37
38 Tanner Schember 11 Auburn Bay City West 17:19.31 38
39 Tyler Pangerl 11 Flint Carman-Ainswor 17:20.22 39
40 Jonathan Voth 10 Grand Blanc 17:20.69 40
41 Owen Smith 12 Flushing 17:20.92 41
42 Jacob Turgeon 10 Davison 17:21.75 42
43 Kyle Schwieman 9 Flushing 17:22.33 43
44 Chad Lockwood 12 Davison 17:23.17 44
45 Austin Pifer 10 Davison 17:28.14 45
46 Austen Mandernach 11 Grand Blanc 17:28.33 46
47 Cole Davis 10 Davison 17:29.31 47
48 Nichole Clement 11 Saginaw Heritage 17:29.90 --
49 Jackson Storer 11 Midland H H Dow 17:31.26 48
50 Zach Urbanski 11 Auburn Bay City West 17:32.13 49
51 Zac Felix 11 Holly 17:33.83 50
52 Andy Porterfield 12 Midland 17:35.10 51
53 Travis Ames 12 Davison 17:40.94 52
54 Lucas English 9 Fenton 17:41.58 53
55 Max Pasche 10 Midland 17:43.80 54
56 Derrick Egli 10 Clarkston 17:44.03 55
57 Blake Staffne 10 Holly 17:46.81 56
58 James Johnson 12 Flint Carman-Ainswor 17:47.28 57
59 Keenan Steele 10 Holly 17:47.51 58
60 Chaz Babin 12 Midland 17:47.80 59
61 Pierre Marche 12 Midland H H Dow 17:49.31 60
62 Dylan Anderson 10 Midland 17:50.48 61
63 Andrew Bond 9 Fenton 17:50.60 62
64 William Eisert 9 Clarkston 17:55.43 63
65 Sam Michalak 11 Auburn Bay City West 17:59.40 64
66 Travis Sweeney 12 Flint Kearsley 18:02.09 65
67 Nick VanGilder 12 Ortonville Brandon 18:03.57 66
68 Fritz Hyde 11 Midland H H Dow 18:05.76 67
69 Jonathan Altes 10 Midland H H Dow 18:07.05 68
70 Bradley Gilson 9 Swartz Creek 18:11.04 --
71 Luke Oldford 9 Clarkston 18:16.01 69
72 Kohki Nishida 11 Midland H H Dow 18:20.62 70
73 Tommy Haase 10 Ortonville Brandon 18:21.65 71
74 Nick VanGilder 12 Ortonville Brandon 18:22.15 72
75 Smith Alec 10 Flint Kearsley 18:24.49 73
76 John Galvin 10 Fenton 18:29.14 74
77 Luther Houle 11 Bay City Central 18:32.05 --
78 Luke Shabot 10 Fenton 18:32.50 75
79 Jamie Dulin 11 Lapeer East 18:35.59 76
80 Jayson Wolf 10 Fenton 18:36.24 77
81 Andrew Skelly 12 Ortonville Brandon 18:38.65 78
82 Averey Teberian 10 Ortonville Brandon 18:43.04 79
83 Michelle Visconti 12 Flushing 18:45.10 80
84 Chris Keller 11 Lapeer East 18:50.04 81
85 Mark Crandell 9 Swartz Creek 18:51.96 --
86 Jonathan Bright 9 Lapeer East 18:56.95 82
87 Evan Taylor 9 Swartz Creek 19:03.28 --
88 Anton Webster 11 Flint Kearsley 19:11.24 83
89 Jack Lareau 12 Lapeer East 19:12.55 84
90 Travis Treichel 11 Flint Kearsley 19:15.67 85
91 Ryan Gentry 9 Swartz Creek 19:18.18 --
92 Joseph Mier 12 Flint Kearsley 19:20.79 86
93 Jace Bishop 9 Lapeer East 19:26.79 87
94 Steve Romolino 9 Lapeer East 19:43.99 88
95 Thomas Dayton 9 Lapeer East 19:49.11 89
96 Marc Frey 12 Flushing 19:58.53 90
97 Ahmir Dunn 11 Flint Carman-Ainswor 20:11.24 91
98 Juwan Willis 11 Flint Carman-Ainswor 20:25.76 92
99 Ben Anderson 11 Flint Kearsley 20:32.88 93
100 Hunter DeNicolo 10 Flushing 20:36.50 94
101 Ryan Walker 11 Flint Kearsley 20:38.95 95
102 Cameron Briggs 9 Bay City Central 22:07.78 --
103 Aaron Sedrick 9 Flint Carman-Ainswor 22:17.81 96
104 Keith Belk 11 Flint Carman-Ainswor 22:25.45 97
105 Gregg Goodwine 9 Bay City Central 22:56.34 --



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Saginaw Heritage 75 2 15 16 20 22 29 34
Total Time: 1:23:04 Average: 16:36.70 1-5 Split: 47
2 Grand Blanc 92 1 8 26 27 30 40 46
Total Time: 1:23:31 Average: 16:42.10 1-5 Split: 1:15
3 Holly 105 4 10 17 24 50 56 58
Total Time: 1:23:55 Average: 16:46.99 1-5 Split: 1:16
4 Clarkston 128 12 13 23 25 55 63 69
Total Time: 1:24:35 Average: 16:54.83 1-5 Split: 1:20
5 Davison 147 5 11 42 44 45 47 52
Total Time: 1:24:55 Average: 16:58.89 1-5 Split: 1:10
6 Auburn Bay City West 160 21 28 36 37 38 49 64
Total Time: 1:25:59 Average: 17:11.75 1-5 Split: 22
7 Midland 173 3 32 33 51 54 59 61
Total Time: 1:26:06 Average: 17:13.06 1-5 Split: 1:26
8 Midland H H Dow 202 9 18 48 60 67 68 70
Total Time: 1:26:38 Average: 17:19.54 1-5 Split: 1:44
9 Fenton 202 6 7 53 62 74 75 77
Total Time: 1:26:43 Average: 17:20.51 1-5 Split: 2:10
10 Flushing 213 14 35 41 43 80 90 94
Total Time: 1:27:12 Average: 17:26.27 1-5 Split: 2:18
11 Ortonville Brandon 259 19 31 66 71 72 78 79
Total Time: 1:28:50 Average: 17:45.95 1-5 Split: 1:32
12 Flint Carman-Ainswor 375 39 57 91 92 96 97 -
Total Time: 1:38:03 Average: 19:36.47 1-5 Split: 4:58
13 Flint Kearsley 392 65 73 83 85 86 93 95
Total Time: 1:34:15 Average: 18:50.86 1-5 Split: 1:19
14 Lapeer East 410 76 81 82 84 87 88 89
Total Time: 1:35:02 Average: 19:00.39 1-5 Split: 52



RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Mike Nesbitt, Bay City Western High School

Division 1 Region 2 - 10/26/2013 4:24:39 PM
Delta College, Unversity Center, MI


Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Kali Dent 12 Midland H H Dow 18:25.52 1
2 Jordan Storer 12 Midland H H Dow 18:54.55 2
3 Hanne Christensen 12 Grand Blanc 19:06.94 3
4 Nicole Hanson 10 Clarkston 19:12.15 4
5 Jordann McDermitt 12 Davison 19:27.18 5
6 Nichole Clement 11 Saginaw Heritage 19:32.49 6
7 Addie May 11 Flushing 19:39.99 7
8 Madison Marciniak 11 Auburn Bay City West 19:41.27 8
9 Amanda George 11 Davison 19:43.07 9
10 Amy Smith 10 Midland 19:47.14 10
11 Maggie Schneider 10 Holly 19:47.42 11
12 Paige Arney 11 Ortonville Brandon 19:47.79 12
13 Laura Estrada 10 Auburn Bay City West 19:49.21 13
14 Lynsie Gram 11 Clarkston 19:50.52 14
15 Jessi Lindstrom 9 Flushing 19:52.91 15
16 Kelly Pietrzak 12 Auburn Bay City West 19:53.28 16
17 Sage Beauregard 12 Clarkston 20:03.78 17
18 Alex Matvchuk 12 Holly 20:07.48 18
19 Torrey Christopher 12 Fenton 20:19.16 19
20 Abby Brown 12 Holly 20:20.51 20
21 Megan Arlt 11 Midland 20:26.75 21
22 Abigayle Alexander 10 Grand Blanc 20:28.60 22
23 Ashleigh Bicknell 10 Saginaw Heritage 20:31.88 23
24 Beth Hoffman 10 Midland H H Dow 20:33.22 24
25 Kaitlyn Cavallo 10 Clarkston 20:35.09 25
26 Lizzy Burr 11 Midland H H Dow 20:37.46 26
27 Emily Kessler 12 Midland 20:39.04 27
28 Piper Wood 9 Flushing 20:42.63 28
29 Jaydn Fuerst 11 Flushing 20:46.64 29
30 Helen Jeffers 11 Clarkston 20:50.02 30
31 Robyn Young 11 Midland H H Dow 20:52.84 31
32 Danielle Hack 11 Fenton 20:54.51 32
33 Shelby Roesner 11 Davison 20:56.85 33
34 Megan Sullivan 10 Saginaw Heritage 20:57.80 34
35 Tayler Warner 12 Midland 20:59.16 35
36 Alex Glading 9 Clarkston 21:00.14 36
37 Emily Battaglia 10 Fenton 21:01.24 37
38 Victoria Ostrander 10 Davison 21:03.00 38
39 Mary Doran 12 Saginaw Heritage 21:04.93 39
40 Mackenna Rouse 12 Midland 21:06.63 40
41 Erin Hacker 9 Auburn Bay City West 21:09.74 41
42 Scout Crowell 10 Ortonville Brandon 21:10.86 42
43 Rachel Levy 11 Midland 21:13.72 43
44 Andrea Nolan 9 Ortonville Brandon 21:14.03 44
45 Emily Bemis 12 Fenton 21:16.68 45
46 Jenna Keiser 9 Fenton 21:19.60 46
47 Mackenzie Proper 12 Clarkston 21:20.81 47
48 Molly Hecox 9 Auburn Bay City West 21:21.31 48
49 Courtney Kettle 10 Holly 21:23.62 49
50 Madison Brooks 9 Saginaw Heritage 21:28.16 50
51 Olivia Boulton 10 Flushing 21:31.83 51
52 Renee Okenka 12 Swartz Creek 21:32.67 52
53 Emma Lane 10 Fenton 21:38.72 53
54 Monica Pittiglio 11 Ortonville Brandon 21:46.51 54
55 Haley Lapanowski 10 Ortonville Brandon 21:51.14 55
56 Taylor Myers 9 Saginaw Heritage 21:53.25 56
57 Emma Krueger 12 Midland 21:53.43 57
58 Emily Reinhardt 11 Auburn Bay City West 22:01.34 58
59 Madeleine Taylor 12 Swartz Creek 22:02.11 59
60 Hannah Lapanowski 10 Ortonville Brandon 22:03.00 60
61 Caroline Hunt 9 Flushing 22:04.34 61
62 Olivia Allmen 12 Holly 22:13.76 62
63 Hannah Lovelace 12 Ortonville Brandon 22:24.62 63
64 Nicole Romolino 12 Lapeer East 22:25.98 64
65 Jacqueline Brown 11 Grand Blanc 22:27.65 65
66 Carlee McGee 11 Midland H H Dow 22:28.66 66
67 Bailey Flint 10 Midland H H Dow 22:28.99 67
68 Sarah Fillwock 12 Grand Blanc 22:29.35 68
69 Sarah Shapley 10 Saginaw Heritage 22:39.28 69
70 Katelyn Sparzynski 9 Holly 22:44.99 70
71 Dominique Burke 12 Lapeer East 22:47.41 71
72 Mackenzie Figueroa 12 Fenton 22:48.14 72
73 Christine Colasanti 12 Grand Blanc 22:49.14 73
74 Elise Close 11 Davison 22:50.50 74
75 Brennah Donahue 12 Lapeer East 23:05.97 75
76 Lexi Draheim 9 Flushing 23:09.48 76
77 Raegan Price 11 Bay City Central 23:21.11 77
78 Rachel Lanphear 11 Swartz Creek 23:26.63 78
79 Kalie Grice 11 Holly 23:27.27 79
80 Hannah Griswold 9 Davison 23:53.27 80
81 Marina Prawdzik 12 Grand Blanc 24:02.99 81
82 Celeste Lareau 11 Lapeer East 24:06.75 82
83 Courtney Jarvis 11 Lapeer East 24:21.59 83
84 Shelby Vanecek 9 Lapeer East 24:33.60 84
85 Megan Martin 9 Davison 25:04.16 85
86 Shannon Mculiffe 9 Swartz Creek 25:07.97 86
87 Lindsey DeWitt 11 Flint Kearsley 25:14.07 87
88 Katelyn Anthony 11 Swartz Creek 25:40.65 88
89 Leah Crittenden 11 Lapeer East 25:47.05 89
90 Jessica Mata 12 Bay City Central 26:00.11 90
91 Miranda Blaine 11 Flint Kearsley 26:23.21 91
92 Karleigh Krist 12 Flint Kearsley 26:24.05 92
93 Kelyn Blenkhorn 9 Bay City Central 26:32.43 93
94 Merle Six 11 Bay City Central 26:34.58 94
95 Morgan Stephen 11 Flint Kearsley 26:36.31 95
96 Angela Greer 11 Flint Kearsley 27:19.79 96
97 Amanda Crist 12 Flint Kearsley 28:13.92 97
98 Bailey Curtis 9 Flint Carman-Ainswor 29:16.03 --
99 Kaitlyn Gilbert 9 Bay City Central 29:53.76 98
100 Zsofia Took I 11 Bay City Central 33:24.25 99
101 Teaira Davis 9 Flint Carman-Ainswor 34:51.41 --



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Midland H H Dow 84 1 2 24 26 31 66 67
Total Time: 1:39:24 Average: 19:52.72 1-5 Split: 2:28
2 Clarkston 90 4 14 17 25 30 36 47
Total Time: 1:40:32 Average: 20:06.32 1-5 Split: 1:38
3 Auburn Bay City West 126 8 13 16 41 48 58 -
Total Time: 1:41:55 Average: 20:22.97 1-5 Split: 1:41
4 Flushing 130 7 15 28 29 51 61 76
Total Time: 1:42:34 Average: 20:30.80 1-5 Split: 1:52
5 Midland 133 10 21 27 35 40 43 57
Total Time: 1:42:59 Average: 20:35.75 1-5 Split: 1:20
6 Saginaw Heritage 152 6 23 34 39 50 56 69
Total Time: 1:43:36 Average: 20:43.06 1-5 Split: 1:56
7 Davison 159 5 9 33 38 74 80 85
Total Time: 1:44:01 Average: 20:48.12 1-5 Split: 3:24
8 Holly 160 11 18 20 49 62 70 79
Total Time: 1:43:53 Average: 20:46.56 1-5 Split: 2:27
9 Fenton 179 19 32 37 45 46 53 72
Total Time: 1:44:52 Average: 20:58.24 1-5 Split: 1:01
10 Ortonville Brandon 207 12 42 44 54 55 60 63
Total Time: 1:45:51 Average: 21:10.07 1-5 Split: 2:04
11 Grand Blanc 231 3 22 65 68 73 81 -
Total Time: 1:47:22 Average: 21:28.34 1-5 Split: 3:43
12 Swartz Creek 363 52 59 78 86 88 - -
Total Time: 1:57:51 Average: 23:34.01 1-5 Split: 4:08
13 Lapeer East 375 64 71 75 82 83 84 89
Total Time: 1:56:48 Average: 23:21.54 1-5 Split: 1:56
14 Bay City Central 452 77 90 93 94 98 99 -
Total Time: 2:12:22 Average: 26:28.40 1-5 Split: 6:33
15 Flint Kearsley 461 87 91 92 95 96 97 -
Total Time: 2:11:58 Average: 26:23.49 1-5 Split: 2:06