2013 Berrien County Championship

back to results

Sep. 28, 2013

2013 Berrien County Championship
Berrien County, MI
Provided by Michiana Timing


Berrien Country Championships

September 28, 2013

Results by Michiana Timing
Overall Finish List - Girls

6th Grade - Girls

Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 200 Jacqueline Hausman MS__New Buffalo 11:42.5 5:51/M 6
2 (< 5) 147 Mikayla Ball MS__Lake Michigan Catholic 12:38.5 6:19/M 6
3 2 222 Ava Dowell MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:23.5 6:42/M 6
4 (< 5) 117 Mikaela Owen MS__Bridgman 13:49.7 6:55/M 6
5 3 162 Ella Jeske MS__Lakeshore (Stevensville) 14:30.9 7:15/M 6
6 (< 5) 148 Anne Marie Nuter MS__Lake Michigan Catholic 14:52.8 7:26/M 6
7 4 166 Alena Louie MS__Lakeshore (Stevensville) 15:13.3 7:37/M 6
8 5 231 Claire LaValley MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:28.5 7:44/M 6
9 6 680 Dakota Fonseca MS__Buchanan 15:35.7 7:48/M 6
10 7 236 Carmen Newstead MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:40.8 7:50/M 6
11 (< 5) 282 Jessie Gearhart MS__Watervliet 15:45.6 7:53/M 6
12 8 159 Aniya Harris MS__Lakeshore (Stevensville) 15:52.3 7:56/M 6
13 9 155 Ally Chuss MS__Lakeshore (Stevensville) 15:59.1 8:00/M 6
14 10 230 Emma Inman MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:59.4 8:00/M 6
15 11 228 Madelyn Gresham MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 16:01.8 8:01/M 6
16 12 160 Lillie Hoose MS__Lakeshore (Stevensville) 16:05.1 8:03/M 6
17 13 164 Sophia Kormacher MS__Lakeshore (Stevensville) 16:06.2 8:03/M 6
18 14 171 Cora Pica MS__Lakeshore (Stevensville) 16:13.8 8:07/M 6
19 (< 5) 150 Hayden Starr MS__Lake Michigan Catholic 16:15.5 8:08/M 6
20 (> 7) 174 Ivy Zaroff MS__Lakeshore (Stevensville) 16:29.3 8:15/M 6
21 15 240 Madison Scott MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 16:43.9 8:22/M 6
22 (> 7) 161 Halie Iliff MS__Lakeshore (Stevensville) 16:56.8 8:28/M 6
23 16 129 Catherine Lietz MS__Buchanan 16:59.2 8:30/M 6
24 17 233 Jenyse McGinnis MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:18.2 8:39/M 6
25 18 198 Grace Gradowski MS__New Buffalo 17:41.6 8:51/M 6
26 (< 5) 104 Zoey Dortch MS__Berrien Springs 17:47.2 8:54/M 6
27 (> 7) 242 Eileen Spiegel MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:56.0 8:58/M 6
28 19 137 Hannah Vergon MS__Buchanan 18:23.8 9:12/M 6
29 20 196 Sarah Eberly MS__New Buffalo 18:54.0 9:27/M 6
30 (< 5) 100 Jacklyn Alsbro MS__Berrien Springs 18:56.8 9:28/M 6
31 21 206 Leigha Vinson MS__New Buffalo 19:08.8 9:34/M 6
32 (< 5) 149 Baily Siglow MS__Lake Michigan Catholic 19:47.6 9:54/M 6
33 (> 7) 158 Gillian Fell MS__Lakeshore (Stevensville) 19:58.5 9:59/M 6
34 22 127 Nora Kaltenbach MS__Buchanan 20:19.9 10:10/M 6
35 23 124 Madison Cole MS__Buchanan 20:45.9 10:23/M 6
36 24 203 Alissa Nesbitt MS__New Buffalo 22:39.0 11:20/M 6
37 (< 5) 103 Jennifer Chin MS__Berrien Springs 24:12.3 12:06/M 6
38 (< 5) 94 Tamia Walker MS__Benton Harbor Charter 31:04.0 15:32/M 6



Overall Finish List - Boys

6th Grade - Boys

Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 179 Mason Gardiner MS__Lakeshore (Stevensville) 12:29.0 6:15/M 6
2 2 266 Luke Hedstrom MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:09.2 6:35/M 6
3 3 277 Ayden Moyer MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:14.0 6:37/M 6
4 4 176 Bay De La Torre MS__Lakeshore (Stevensville) 13:41.2 6:51/M 6
5 5 190 Jackson Schmaltz MS__Lakeshore (Stevensville) 13:42.8 6:51/M 6
6 6 274 Casey Miller MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:45.4 6:53/M 6
7 7 177 Eric Dubbert MS__Lakeshore (Stevensville) 14:08.5 7:04/M 6
8 8 246 Will Armstrong MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:11.8 7:06/M 6
9 9 270 Kellen Lear MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:37.5 7:19/M 6
10 10 145 Zeke Rohl MS__Buchanan 14:42.2 7:21/M 6
11 11 279 Ryan Scouler MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:44.8 7:22/M 6
12 12 140 Ezekiel Furst MS__Buchanan 14:57.7 7:29/M 6
13 13 272 Zach Mandarino MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:57.8 7:29/M 6
14 14 144 Case Rohl MS__Buchanan 15:00.7 7:30/M 6
15 (> 7) 244 Luke Adent MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:01.3 7:31/M 6
16 (> 7) 273 Dylan Marzke MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:04.3 7:32/M 6
17 15 187 Jared Newman MS__Lakeshore (Stevensville) 15:15.2 7:38/M 6
18 (> 7) 271 Sam Mandarino MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:16.5 7:38/M 6
19 16 141 Jacob Hoover MS__Buchanan 15:22.5 7:41/M 6
20 (> 7) 255 Brandon Burrow MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:23.8 7:42/M 6
21 (< 5) 115 John Simmons MS__Berrien Springs 15:51.2 7:56/M 6
22 17 146 Brad VanOverberghe MS__Buchanan 16:00.8 8:00/M 6
23 18 184 Maxwell Li MS__Lakeshore (Stevensville) 16:06.5 8:03/M 6
24 (< 5) 293 Kody Edmonds MS__Watervliet 16:16.0 8:08/M 6
25 (> 7) 258 Zachary Conybeare MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 16:44.8 8:22/M 6
26 (< 5) 208 Michael Comer MS__New Buffalo 16:50.3 8:25/M 6
27 (< 5) 679 Logan Payne River Valley 16:51.4 8:26/M 6
28 19 143 Dominic Manley MS__Buchanan 16:53.8 8:27/M 6
29 (> 7) 268 Zach Kreiner MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:14.6 8:37/M 6
30 (> 7) 254 Tyler Burnette MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:19.7 8:40/M 6
31 (> 7) 265 James Grant MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:28.5 8:44/M 6
32 20 189 Diego Sanchez MS__Lakeshore (Stevensville) 17:30.4 8:45/M 6
33 (< 5) 216 Justin Smith MS__New Buffalo 17:56.8 8:58/M 6
34 (> 7) 259 Jonah Cox MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 18:32.9 9:16/M 6
35 (> 7) 260 Adam Dressander MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 19:43.0 9:52/M 6
36 (< 5) 296 Ryan Jerue MS__Watervliet 20:40.7 10:20/M 6
37 (< 5) 301 Noah Weber MS__Watervliet 21:28.4 10:44/M 6
38 (< 5) 294 Logan Geisler MS__Watervliet 21:39.4 10:50/M 6
39 (< 5) 111 Xavier Haynes MS__Berrien Springs 23:31.3 11:46/M 6
40 (> 7) 262 Dominic Ferrell MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 23:55.3 11:58/M 6
41 (< 5) 99 Isaiah Wilson MS__Benton Harbor Charter 28:13.7 14:07/M 6
42 (< 5) 97 Eddy Perez MS__Benton Harbor Charter 28:13.8 14:07/M 6



Berrien Country Championships

September 28, 2013

Results by Michiana Timing
Overall Finish List - Boys

High School Boys


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 383 Charlie Felton St. Joseph 16:09.2 3:14/K
2 2 33 Cameron Bredice Bridgman 16:24.3 3:17/K
3 3 378 Skyler Arthur St. Joseph 16:37.7 3:19/K
4 4 387 Nick Jewell St. Joseph 16:50.2 3:22/K
5 5 394 Stephen Pfahler St. Joseph 16:53.3 3:23/K
6 6 396 Tanner Rydleski St. Joseph 16:54.5 3:23/K
7 7 468 Brendan Daly Watervliet 17:02.0 3:24/K
8 8 380 Erik Edwards St. Joseph 17:05.8 3:25/K
9 9 314 Kamren English New Buffalo 17:19.9 3:28/K
10 10 469 Michael Foote Watervliet 17:23.6 3:29/K
11 11 23 Michael Robbins Brandywine 17:28.9 3:30/K
12 12 388 Miles Kelleher St. Joseph 17:31.1 3:30/K
13 13 34 Elliott Hanke Bridgman 17:32.2 3:30/K
14 (< 5) 89 Patrick Cecil Lake Michigan Catholic 17:32.4 3:30/K
15 14 40 Brandon Owen Bridgman 17:37.2 3:31/K
16 15 10 Steven Foster Berrien Springs 17:38.1 3:32/K
17 16 318 Alex Woerdehoff New Buffalo 17:39.4 3:32/K
18 17 479 Brock Thumm Watervliet 17:46.2 3:33/K
19 18 22 James Harrell Brandywine 17:46.5 3:33/K
20 19 470 T.J. Hoffman Watervliet 17:46.9 3:33/K
21 20 475 Patrick Lynch Watervliet 17:50.3 3:34/K
22 21 467 Valentin Casiano Watervliet 17:51.3 3:34/K
23 22 14 Grant Parkins Berrien Springs 17:56.2 3:35/K
24 23 57 Ryan Cade Coloma 17:58.6 3:36/K
25 24 471 Reese Jones Watervliet 18:08.7 3:38/K
26 25 60 Ben Olsen Coloma 18:11.9 3:38/K
27 (< 5) 446 Evan Rieth Three Oaks River Valley 18:13.3 3:39/K
28 26 312 Creo Breswter New Buffalo 18:19.8 3:40/K
29 (> 7) 381 Kurt Egelhaaf St. Joseph 18:22.7 3:40/K
30 27 433 Joe Puzycki Stevensville Lakeshore 18:22.9 3:40/K
31 28 35 Karl Hanke Bridgman 18:30.9 3:42/K
32 29 317 Riley VanPelt New Buffalo 18:46.5 3:45/K
33 30 68 Rolando Hernandez Eau Claire 18:47.0 3:45/K
34 31 428 Richard Harris Stevensville Lakeshore 18:51.1 3:46/K
35 32 339 Charles Leonard Niles 18:53.2 3:47/K
36 33 438 Jared Wendland Stevensville Lakeshore 18:56.9 3:47/K
37 (> 7) 474 Benny Loshbough Watervliet 19:04.2 3:49/K
38 (> 7) 466 Nick Brant Watervliet 19:13.5 3:51/K
39 34 13 Amos Leach Berrien Springs 19:15.0 3:51/K
40 35 38 Warren Krettek Bridgman 19:23.6 3:53/K
41 36 36 Kole Hanke Bridgman 19:25.5 3:53/K
42 (> 7) 386 David Hartwell St. Joseph 19:28.4 3:54/K
43 37 69 Jordan Jones Eau Claire 19:31.0 3:54/K
44 38 70 Travis Klitchman Eau Claire 19:32.4 3:54/K
45 39 434 Scott Schueneman Stevensville Lakeshore 19:33.5 3:55/K
46 40 341 Gaige Nichols Niles 19:34.7 3:55/K
47 41 424 Micah Colthorp Stevensville Lakeshore 19:36.0 3:55/K
48 (> 7) 400 Foster Woodruff St. Joseph 19:46.3 3:57/K
49 42 59 Jacob Harvey Coloma 19:48.3 3:58/K
50 43 336 Brenden Hall Niles 19:53.5 3:59/K
51 (> 7) 379 Tyler Darr St. Joseph 19:58.1 4:00/K
52 44 73 Ross Weber Eau Claire 20:09.3 4:02/K
53 45 9 Carlos Contreras Berrien Springs 20:14.4 4:03/K
54 (> 7) 472 Jobe Kerr Watervliet 20:15.1 4:03/K
55 46 419 Drew Brown Stevensville Lakeshore 20:33.8 4:07/K
56 47 435 David Shane Stevensville Lakeshore 20:33.8 4:07/K
57 (> 7) 473 Casey Klimkiewicz Watervliet 20:34.4 4:07/K
58 48 15 Tyler Villwock Berrien Springs 20:36.6 4:07/K
59 49 24 Jushua Youngs Brandywine 20:36.9 4:07/K
60 (< 5) 50 Matt Mitchell Buchanan 20:40.3 4:08/K
61 (> 7) 430 Adam Lucker Stevensville Lakeshore 20:43.3 4:09/K
62 (> 7) 478 Brent Simmons Watervliet 20:44.5 4:09/K
63 50 62 Reese Sample Coloma 20:48.2 4:10/K
64 (> 7) 389 Dawson Kiser St. Joseph 20:53.1 4:11/K
65 51 8 Christian Billman Berrien Springs 20:55.0 4:11/K
66 52 333 Chris Ahlgrim Niles 20:57.8 4:11/K
67 53 66 Nathan Blighton Eau Claire 20:59.9 4:12/K
68 54 42 Adam Poschke Bridgman 21:04.5 4:13/K
69 (< 5) 48 Hunter Crocker Buchanan 21:06.3 4:13/K
70 (> 7) 476 Haydon Richards Watervliet 21:12.1 4:14/K
71 55 58 Austin Ebrecht Coloma 21:15.5 4:15/K
72 (> 7) 39 Zach Noll Bridgman 21:17.0 4:15/K
73 56 344 Lane Wells Niles 21:31.9 4:18/K
74 (> 7) 385 Zack Freye St. Joseph 21:34.3 4:19/K
75 (> 7) 420 Connor Caple Stevensville Lakeshore 21:37.0 4:19/K
76 (> 7) 431 Casey Noack Stevensville Lakeshore 21:49.7 4:22/K
77 (> 7) 421 Ryan Carmody Stevensville Lakeshore 21:50.3 4:22/K
78 57 25 Evan Zacharski Brandywine 21:56.3 4:23/K
79 (> 7) 398 Joe St. Amond St. Joseph 21:58.0 4:24/K
80 58 61 Greg Olsen Coloma 21:58.7 4:24/K
81 (> 7) 417 Kaleb Berry Stevensville Lakeshore 21:59.4 4:24/K
82 (> 7) 426 Sam Gruver Stevensville Lakeshore 22:21.5 4:28/K
83 59 338 Stingray Jaynes Niles 22:21.6 4:28/K
84 (< 5) 85 Andrew Armstrong Lake Michigan Catholic 22:24.6 4:29/K
85 60 335 Christopher Frantz Niles 22:24.8 4:29/K
86 (> 7) 384 Patrick Fisher St. Joseph 22:25.3 4:29/K
87 (> 7) 340 Brenden Meek Niles 22:43.9 4:33/K
88 (< 5) 49 Charlie Johnson Buchanan 22:52.4 4:34/K
89 (< 5) 47 Justin Cowels Buchanan 22:55.6 4:35/K
90 (> 7) 392 Daniel Michaels St. Joseph 22:56.4 4:35/K
91 (> 7) 399 Andrew Wells St. Joseph 23:07.5 4:37/K
92 61 67 Christopher Eichberg Eau Claire 23:08.6 4:38/K
93 (> 7) 436 Caleb Stormont Stevensville Lakeshore 23:40.0 4:44/K
94 (< 5) 87 Gregory Brunner Lake Michigan Catholic 23:53.8 4:47/K
95 (> 7) 391 Noah Marzke St. Joseph 24:27.7 4:53/K
96 (> 7) 393 Anthony Patzer St. Joseph 24:59.2 5:00/K
97 (> 7) 342 Oskar Olalde Niles 25:14.0 5:03/K
98 (> 7) 418 Owen Beshears Stevensville Lakeshore 25:55.4 5:11/K
99 62 20 Gabe Clements Brandywine 26:03.6 5:13/K
100 (> 7) 41 Logan Porter Bridgman 29:15.5 5:51/K

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

101 (> 7) 427 Shepherd Gruver Stevensville Lakeshore 29:17.9 5:51/K
102 63 315 Vicky Patel New Buffalo 29:43.7 5:57/K
Team Summary Report - Boys

High School Boys


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 St. Joseph 19 1 3 4 5 6 8 12
Top 5 Times: 1:23:25.1

2 Watervliet 73 7 10 17 19 20 21 24
Top 5 Times: 1:27:49.3

3 Bridgman 92 2 13 14 28 35 36 54
Top 5 Times: 1:29:28.4

4 New Buffalo 143 9 16 26 29 63
Top 5 Times: 1:41:49.4

5 Berrien Springs 164 15 22 34 45 48 51
Top 5 Times: 1:35:40.4

6 Stevensville Lakeshore 171 27 31 33 39 41 46 47
Top 5 Times: 1:35:20.6

7 Coloma 195 23 25 42 50 55 58
Top 5 Times: 1:38:02.6

8 Brandywine 197 11 18 49 57 62
Top 5 Times: 1:43:52.5

9 Eau Claire 202 30 37 38 44 53 61
Top 5 Times: 1:38:59.7

10 Niles 223 32 40 43 52 56 59 60
Top 5 Times: 1:40:51.3

Inc. Buchanan 4 finishers
Top 5 Times:

Inc. Lake Michigan Catholic 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Three Oaks River Valley 1 finishers
Top 5 Times:





Berrien Country Championships

September 28, 2013

Results by Michiana Timing
Overall Finish List - Girls

High School Girls


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 345 Jessie Armstrong St. Joseph 20:04.3 4:01/K
2 2 5 Mara McFarland Berrien Springs 20:13.6 4:03/K
3 3 361 Natalie Hepburn St. Joseph 20:24.7 4:05/K
4 4 376 Vanessa Veersma St. Joseph 20:25.6 4:05/K
5 5 462 Gabby Tavolacci Watervliet 20:25.9 4:05/K
6 6 405 Lindsay Ebeling Stevensville Lakeshore 20:37.6 4:07/K
7 7 323 Ellie Burck Niles 21:05.7 4:13/K
8 8 32 Mary Wheeler Bridgman 21:07.9 4:13/K
9 9 308 Eve O'Halloran New Buffalo 21:15.0 4:15/K
10 10 357 Sarah Corbe St. Joseph 21:25.8 4:17/K
11 11 377 Natalie Whise St. Joseph 21:38.0 4:20/K
12 12 324 Abigail Gaines Niles 21:42.3 4:20/K
13 13 457 Brittney Johnson Watervliet 21:42.6 4:20/K
14 14 352 Megan Buckingham St. Joseph 21:53.2 4:23/K
15 15 358 Maya Fitzstephens St. Joseph 21:54.0 4:23/K
16 16 458 Darbie Jones Watervliet 21:55.1 4:23/K
17 (> 7) 373 Mariah Rifenberg St. Joseph 22:00.1 4:24/K
18 (> 7) 363 Sonal Jain St. Joseph 22:01.4 4:24/K
19 17 407 Jacquelyn Frazier Stevensville Lakeshore 22:03.4 4:25/K
20 18 56 Sydney Sample Coloma 22:09.5 4:26/K
21 19 449 Martha Casiano Watervliet 22:13.3 4:27/K
22 20 416 Nikki Shenker Stevensville Lakeshore 22:13.9 4:27/K
23 (> 7) 368 Leah McQuone St. Joseph 22:15.0 4:27/K
24 (> 7) 370 Emily Perrin St. Joseph 22:24.5 4:29/K
25 (< 5) 64 Elsie Jorgensen Eau Claire 22:30.4 4:30/K
26 21 322 Chelsea Best Niles 22:31.1 4:30/K
27 22 453 Mary Gelder Watervliet 22:31.7 4:30/K
28 (> 7) 364 Annie Klusendorf St. Joseph 22:35.6 4:31/K
29 (> 7) 356 Bridget Cook St. Joseph 22:40.5 4:32/K
30 23 329 Meygan Rudlaff Niles 22:45.4 4:33/K
31 (> 7) 346 Carley Beemer St. Joseph 22:46.1 4:33/K
32 24 80 Carolyn Hardman Lake Michigan Catholic 22:56.0 4:35/K
33 25 54 Alexis Pflugradt Coloma 22:56.4 4:35/K
34 (> 7) 371 Tara Randall St. Joseph 23:12.9 4:38/K
35 (> 7) 360 Sarah Hartwell St. Joseph 23:23.2 4:41/K
36 26 448 Kayle Baumeister Watervliet 23:33.9 4:43/K
37 27 76 Erin Bruce Lake Michigan Catholic 23:39.8 4:44/K
38 28 404 Ashley Dine Stevensville Lakeshore 23:59.2 4:48/K
39 29 82 Courtney Kangas Lake Michigan Catholic 24:02.1 4:48/K
40 30 411 Morgan McClure Stevensville Lakeshore 24:02.6 4:48/K
41 31 29 Allison Graves Bridgman 24:14.1 4:51/K
42 32 460 Kaela Morlock Watervliet 24:16.7 4:51/K
43 33 327 Kylee Meyer Niles 24:18.2 4:52/K
44 34 74 Allie Adent Lake Michigan Catholic 24:19.8 4:52/K
45 35 325 Hannah Jackowiak Niles 24:21.3 4:52/K
46 36 27 Carli Bredice Bridgman 24:23.5 4:53/K
47 37 77 Katie Golden Lake Michigan Catholic 24:25.3 4:53/K
48 38 415 Julia Russell Stevensville Lakeshore 24:33.4 4:55/K
49 (> 7) 354 Abi Cihlar St. Joseph 24:33.5 4:55/K
50 (> 7) 350 Sadie Brown St. Joseph 24:33.7 4:55/K
51 (> 7) 452 Bailey Evans Watervliet 24:44.7 4:57/K
52 39 55 Kelsey Sample Coloma 24:53.1 4:59/K
53 (> 7) 362 Kenzie Holden St. Joseph 24:57.0 4:59/K
54 (> 7) 347 Katie Bergman St. Joseph 25:01.5 5:00/K
55 40 309 Ylana Padgett New Buffalo 25:05.8 5:01/K
56 (> 7) 372 Taylor Randall St. Joseph 25:12.2 5:02/K
57 41 78 Kelley Golden Lake Michigan Catholic 25:16.7 5:03/K
58 42 412 Margaret Miller Stevensville Lakeshore 25:20.7 5:04/K
59 (> 7) 374 Megan Rifenberg St. Joseph 25:29.7 5:06/K
60 (< 5) 44 Bre Hartz Buchanan 25:36.3 5:07/K
61 (< 5) 46 Morgan Zelmer Buchanan 25:48.9 5:10/K
62 43 3 Kim Flores Berrien Springs 25:50.6 5:10/K
63 (> 7) 410 Hailey Malone Stevensville Lakeshore 25:55.9 5:11/K
64 (> 7) 459 Kiersten Knight Watervliet 26:02.3 5:12/K
65 (< 5) 43 Rachel Frost Buchanan 26:20.4 5:16/K
66 44 320 Jessica Akey Niles 26:24.9 5:17/K
67 (> 7) 330 Natalie Swailes Niles 26:41.3 5:20/K
68 45 79 Corryn Hannapel Lake Michigan Catholic 26:54.9 5:23/K
69 46 52 Lizzie Martin Coloma 27:03.4 5:25/K
70 (< 5) 18 Emily Pedzinski Brandywine 27:08.4 5:26/K
71 (< 5) 45 Alyssa Rausch Buchanan 27:20.3 5:28/K
72 (> 7) 414 Samantha Peters Stevensville Lakeshore 27:45.8 5:33/K
73 47 7 Abbie Sheline Berrien Springs 27:47.9 5:33/K
74 (> 7) 408 Alex Hengy Stevensville Lakeshore 27:52.3 5:34/K
75 (> 7) 461 Morgan Nigro Watervliet 27:52.8 5:34/K
76 48 1 Jessica Chin Berrien Springs 27:54.3 5:35/K
77 (> 7) 465 Taylor Zehner Watervliet 28:11.1 5:38/K
78 (> 7) 359 Shelby Hancock St. Joseph 28:17.3 5:39/K
79 49 311 Amber Weers New Buffalo 28:22.9 5:40/K
80 50 26 Alexandra Ansinn Bridgman 28:36.5 5:43/K
81 (> 7) 450 Aliea Chapin Watervliet 28:50.7 5:46/K
82 (> 7) 447 Blanca Baumeister Watervliet 28:54.0 5:47/K
83 51 30 Hailey Harrison Bridgman 29:07.1 5:49/K
84 52 306 Nina Gropp New Buffalo 29:19.3 5:52/K
85 53 53 Destiny Motton Coloma 29:32.2 5:54/K
86 54 302 Mariah Artz New Buffalo 29:36.3 5:55/K
87 (> 7) 463 Haleigh Wendzel Watervliet 29:41.5 5:56/K
88 (> 7) 84 Hannah Seger Lake Michigan Catholic 29:43.5 5:57/K
89 (> 7) 367 Serra Lutzen St. Joseph 29:44.9 5:57/K
90 (> 7) 331 Danielle Villa Niles 30:03.1 6:01/K
91 55 4 Lauren Gillette Berrien Springs 30:07.2 6:01/K
92 (> 7) 454 Brenda Hess Watervliet 30:16.6 6:03/K
93 (> 7) 349 Ashley Booth St. Joseph 30:20.0 6:04/K
94 (> 7) 413 Mallory Mishler Stevensville Lakeshore 32:04.4 6:25/K
95 56 310 Hannah Walters New Buffalo 33:00.3 6:36/K
96 (< 5) 19 Katelinn Rose Brandywine 33:30.6 6:42/K
97 57 304 Hana Bradbury New Buffalo 33:35.7 6:43/K
98 (< 5) 17 Katlyn Metz Brandywine 33:56.2 6:47/K
99 (> 7) 303 Maria Baughman New Buffalo 34:18.6 6:52/K
DQ DQ 402 Sydney Cason Stevensville Lakeshore 19:49.5 3:58/K
Team Summary Report - Girls

High School Girls


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 St. Joseph 29 1 3 4 10 11 14 15
Top 5 Times: 1:43:58.7

2 Watervliet 75 5 13 16 19 22 26 32
Top 5 Times: 1:48:48.9

3 Niles 96 7 12 21 23 33 35 44
Top 5 Times: 1:52:22.9

4 Stevensville Lakeshore 101 6 17 20 28 30 38 42
Top 5 Times: 1:52:56.9

5 Lake Michigan Catholic 151 24 27 29 34 37 41 45
Top 5 Times: 1:59:23.2

6 Bridgman 176 8 31 36 50 51
Top 5 Times: 2:07:29.2

7 Coloma 181 18 25 39 46 53
Top 5 Times: 2:06:34.8

8 Berrien Springs 195 2 43 47 48 55
Top 5 Times: 2:11:53.8

9 New Buffalo 204 9 40 49 52 54 56 57
Top 5 Times: 2:13:39.6

Inc. Brandywine 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Buchanan 4 finishers
Top 5 Times:

Inc. Eau Claire 1 finishers
Top 5 Times:





Berrien Country Championships

September 28, 2013

Results by Michiana Timing
Overall Finish List - Girls

Middle School 7-8 - Girls

Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 238 Paige Newton MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 12:53.3 6:27/M 8
2 2 287 Allie Pazera MS__Watervliet 13:02.2 6:31/M 7
3 3 224 Anna Fischer MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:03.4 6:32/M 8
4 4 237 Kaitlin Newton MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:17.3 6:39/M 8
5 5 173 Sami Weaver MS__Lakeshore (Stevensville) 13:24.4 6:42/M 7
6 6 170 Mary Ollis MS__Lakeshore (Stevensville) 13:27.9 6:44/M 8
7 7 221 Megan Corbe MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:29.6 6:45/M 7
8 8 219 Katie Algyre MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:00.9 7:00/M 8
9 9 234 Siobhan Miller MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:01.4 7:01/M 7
10 10 134 Emily Riley MS__Buchanan 14:06.5 7:03/M 7
11 11 491 Taylor Altergott MS__Ring Lardner 14:18.7 7:09/M 8
12 12 286 Sabrina Klimkiewicz MS__Watervliet 14:37.7 7:19/M 7
13 13 499 Kailey Skarbek MS__Ring Lardner 14:42.3 7:21/M 8
14 14 165 Erin Lafrenz MS__Lakeshore (Stevensville) 14:46.6 7:23/M 8
15 15 169 Emily Ogata MS__Lakeshore (Stevensville) 14:48.0 7:24/M 8
16 (< 5) 598 Jessie Rieth River Valley 14:49.3 7:25/M 7
17 16 289 Caley Simmons MS__Watervliet 15:04.1 7:32/M 7
18 17 151 Kendall Berry MS__Lakeshore (Stevensville) 15:16.4 7:38/M 7
19 18 283 Stella Grear MS__Watervliet 15:22.2 7:41/M 8
20 19 284 Alyssa Hobson MS__Watervliet 15:34.3 7:47/M 8
21 20 497 Haley Rudlaff MS__Ring Lardner 15:35.6 7:48/M 8
22 21 498 Ashley Shortman MS__Ring Lardner 15:43.9 7:52/M 8
23 (< 5) 205 Kristen VanPelt MS__New Buffalo 15:45.1 7:53/M 8
24 (< 5) 118 Sidney Wheeler MS__Bridgman 15:55.5 7:58/M 7
25 22 135 Tatum Spencer MS__Buchanan 16:00.4 8:00/M 7
26 23 172 Olivia Street MS__Lakeshore (Stevensville) 16:16.3 8:08/M 7
27 24 167 Hannah Martindale MS__Lakeshore (Stevensville) 16:30.6 8:15/M 7
28 (< 5) 119 Macie Williamson MS__Bridgman 16:32.3 8:16/M 7
29 (> 7) 152 Baylee Bonds MS__Lakeshore (Stevensville) 16:43.6 8:22/M 7
30 (< 5) 599 Dayna Schumm River Valley 17:06.7 8:33/M 7
31 25 496 Kesley Parker MS__Ring Lardner 17:06.7 8:33/M 8
32 26 592 leah Wetmore MS__Ring Lardner 17:13.8 8:37/M 8
33 (> 7) 153 Olivia Carpenter MS__Lakeshore (Stevensville) 17:17.9 8:39/M 7
34 27 493 Jillian Goshorn MS__Ring Lardner 17:18.0 8:39/M 8
35 28 232 Alyssa Main MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:24.7 8:42/M 8
36 (> 7) 243 Sara Trumbley MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:26.9 8:43/M 8
37 29 285 Celina Klimkiewicz MS__Watervliet 17:38.2 8:49/M 7
38 (> 7) 239 Talia Noack MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 17:41.1 8:51/M 7
39 (> 7) 492 Arial Duarte MS__Ring Lardner 17:50.2 8:55/M 8
40 30 131 Leia Luna MS__Buchanan 17:50.4 8:55/M 7
41 31 122 Sydney Bauer MS__Buchanan 17:56.8 8:58/M 7
42 (< 5) 116 Erin Berni MS__Bridgman 18:13.9 9:07/M 8
43 (< 5) 102 Cheyenne Chapman MS__Berrien Springs 19:04.2 9:32/M 7
44 32 281 Trinity Crain MS__Watervliet 19:54.9 9:57/M 7
45 (> 7) 168 Darlene Mattson MS__Lakeshore (Stevensville) 20:01.5 10:01/M 8
46 (< 5) 106 Kyrah Sanders MS__Berrien Springs 20:51.8 10:26/M 8
47 (> 7) 220 Danielle Baldwin MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 20:59.8 10:30/M 8
48 (> 7) 225 Karlee Forker MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 21:03.4 10:32/M 8
49 (> 7) 495 Tressy Mazumder MS__Ring Lardner 21:18.1 10:39/M 8
50 (> 7) 500 Meghan Sokoloski MS__Ring Lardner 21:57.6 10:59/M 8
51 33 132 Aria Nowlin MS__Buchanan 22:00.8 11:00/M 7
52 (> 7) 494 Faith Hyatt MS__Ring Lardner 22:06.8 11:03/M 8
53 (< 5) 105 Crimson Fernandez MS__Berrien Springs 22:17.6 11:09/M 7
54 (> 7) 288 McKenzie Shaffer MS__Watervliet 22:33.6 11:17/M 7
55 (< 5) 857 Amber Boocher MS_Brandywine 22:47.9 11:24/M 8
56 (< 5) 204 Libby Price MS__New Buffalo 22:57.7 11:29/M 7
57 (< 5) 93 Tyshondra Rutz MS__Benton Harbor Charter 23:35.6 11:48/M 8
58 34 133 Madison Phillips MS__Buchanan 23:36.6 11:48/M 7
59 35 126 Carly Greaves MS__Buchanan 28:24.3 14:12/M 7
60 (< 5) 95 An'Terius Whitfield-RaMS__Benton Harbor Charter 28:24.7 14:12/M 8
61 (< 5) 91 Nafitiri Mills MS__Benton Harbor Charter 33:03.7 16:32/M 8
62 (< 5) 201 Jessica Hewitt MS__New Buffalo 34:24.4 17:12/M 7



Overall Finish List - Boys

Middle School 7-8 - Boys

Middle School


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 291 Arun Casiano MS__Watervliet 12:09.8 6:05/M 8
2 1 269 William Lage MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 12:14.0 6:07/M 8
3 2 247 Zhane Arthur MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 12:20.3 6:10/M 8
4 3 180 Eric Jacobson MS__Lakeshore (Stevensville) 12:45.8 6:23/M 8
5 (< 5) 594 Joel Doepker River Valley 12:49.0 6:25/M 8
6 (< 5) 300 Nick Swanson MS__Watervliet 13:00.8 6:30/M 8
7 4 185 Daniel Malone MS__Lakeshore (Stevensville) 13:02.2 6:31/M 7
8 5 263 Griffin Fitts MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:08.7 6:34/M 8
9 (< 5) 298 Austin Roberts MS__Watervliet 13:16.0 6:38/M 7
10 6 256 Michael Chen MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:29.7 6:45/M 8
11 7 485 Hunter Greenman MS__Ring Lardner 13:33.9 6:47/M 8
12 8 192 Aiden Stromont MS__Lakeshore (Stevensville) 13:39.1 6:50/M 8
13 9 209 Jon Gaeta MS__New Buffalo 13:39.4 6:50/M 8
14 (< 5) 120 Connor Blesy MS__Bridgman 13:40.7 6:50/M 7
15 10 252 Andrew Borre MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 13:59.5 7:00/M 8
16 (< 5) 698 Jonathan Youngs MS_Brandywine 14:12.8 7:06/M 8
17 (< 5) 114 Austin Pisarsky MS__Berrien Springs 14:16.3 7:08/M 8
18 11 251 Logan Borah MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:16.4 7:08/M 7
19 12 261 Eric Egelhaaf MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:19.8 7:10/M 8
20 13 210 Josh Kaminske MS__New Buffalo 14:20.4 7:10/M 7
21 (> 7) 253 Noah Brent MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:20.5 7:10/M 8
22 (< 5) 139 Kevin Frost MS__Buchanan 14:23.5 7:12/M 8
23 (< 5) 596 Jarod Volstorf River Valley 14:24.4 7:12/M 7
24 14 183 Andrew Klinke MS__Lakeshore (Stevensville) 14:24.6 7:12/M 7
25 (< 5) 856 Caleb Cole MS_Brandywine 14:41.5 7:21/M 8
26 (> 7) 250 Kai Borah MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:51.9 7:26/M 8
27 (> 7) 264 Nick Gersonde MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:55.6 7:28/M 8
28 (> 7) 275 Jack Moody MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 14:56.5 7:28/M 7
29 15 212 Blake Newton MS__New Buffalo 15:06.3 7:33/M 7
30 (< 5) 481 Camron Jones MS__Eau Claire 15:07.6 7:34/M 8
31 16 193 Philip Timmreck MS__Lakeshore (Stevensville) 15:10.4 7:35/M 7
32 17 194 Mark Washington MS__Lakeshore (Stevensville) 15:12.3 7:36/M 8
33 (< 5) 121 Spencer Noll MS__Bridgman 15:17.3 7:39/M 7
34 (> 7) 278 Nolan Rich MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 15:21.9 7:41/M 7
35 18 484 Johnny Bybee MS__Ring Lardner 15:31.6 7:46/M 8
36 19 175 Ian Beshears MS__Lakeshore (Stevensville) 15:32.3 7:46/M 8
37 (> 7) 195 Cameron Wright MS__Lakeshore (Stevensville) 15:39.6 7:50/M 8
38 (> 7) 186 Pete McAllister MS__Lakeshore (Stevensville) 15:51.9 7:56/M 7
39 20 488 Davin Simpson MS__Ring Lardner 15:52.4 7:56/M 8
40 (< 5) 480 Caleb Falcone MS__Eau Claire 15:54.0 7:57/M 8
41 (< 5) 142 Garrett Lollar MS__Buchanan 16:01.5 8:01/M 7
42 (< 5) 699 Matt Prolost MS_Brandywine 16:12.6 8:06/M 8
43 (> 7) 280 Hudson Woodruff MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 16:16.6 8:08/M 7
44 21 217 Brenden Start MS__New Buffalo 16:21.1 8:11/M 7
45 (< 5) 110 Malcolm Haynes MS__Berrien Springs 17:12.9 8:36/M 7
46 (> 7) 188 Ben Puzycki MS__Lakeshore (Stevensville) 17:15.1 8:38/M 8
47 (> 7) 191 Justin Shepard MS__Lakeshore (Stevensville) 17:18.7 8:39/M 7
48 (< 5) 593 Josh Clark River Valley 17:34.1 8:47/M 7
49 22 490 Rian Williams MS__Ring Lardner 17:40.9 8:50/M 8
50 23 487 Adam Oltz MS__Ring Lardner 18:00.3 9:00/M 8
51 (> 7) 267 Max Hunter MS__St. Joseph Upton (Saint Joseph) 18:36.5 9:18/M 7
52 24 213 Ben O'Donnell MS__New Buffalo 19:35.4 9:48/M 7
53 25 214 Miloh Padgett MS__New Buffalo 19:59.3 10:00/M 7
54 (< 5) 595 Coleman Schroeder River Valley 20:48.6 10:24/M 7
55 26 489 Jorell Turner MS__Ring Lardner 21:03.6 10:32/M 8
56 27 218 Joe Turcotte MS__New Buffalo 21:12.0 10:36/M 7
57 (> 7) 215 Jacob Smith MS__New Buffalo 23:09.0 11:35/M 7

Berrien County, MI
Provided by Michiana Timing