2013 Hansons Invitational

back to results

Sep. 28, 2013

2013 Hansons Invitational
Delia Park
Sterling Heights, MI
Provided by Hansons Race Management



Hanson's Invitational Girls Other Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Girls
Team - Grosse Pointe NorthFinish Position - 1
Team Score (places): 28 Team Score (times): 1:57:44.5 Ave Time: 23:32.9
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 636 Cate Troost 9 3 3 23:10.0 23:10.0 0:00.0
2 630 Chloe Bigwood 10 4 7 23:10.5 46:20.5 0:00.5
3 631 Rebecca Flynn 10 5 12 23:17.0 1:09:37.5 0:07.0
4 633 Audrey Kam 10 7 19 23:51.0 1:33:28.5 0:41.0
5 632 Sarah Cherry 10 9 28 24:16.0 1:57:44.5 1:06.0
6 635 Anne Race 11 14 42 24:37.0 2:22:21.5 1:27.0
7 634 Olivia Hoover 10 19 61 25:54.0 2:48:15.5 2:44.0

Team - ClarkstonFinish Position - 2
Team Score (places): 30 Team Score (times): 1:57:19.0 Ave Time: 23:27.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 585 Kelsey Catania 10 1 1 22:14.0 22:14.0 0:00.0
2 590 Monica Wanat 12 2 3 22:41.0 44:55.0 0:27.0
3 589 Amanda Wakefield 12 6 9 23:30.0 1:08:25.0 1:16.0
4 584 Clara Zeder 12 10 19 24:26.0 1:32:51.0 2:12.0
5 581 Haley Orr 12 11 30 24:28.0 1:57:19.0 2:14.0
6 588 Mckenzie Suarez 11 12 42 24:34.0 2:21:53.0 2:20.0
7 580 Sarah Snyder 9 15 57 24:59.0 2:46:52.0 2:45.0

Team - Warren MottFinish Position - 3
Team Score (places): 76 Team Score (times): 2:05:45.0 Ave Time: 25:09.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 861 Mariam Kamel 12 8 8 24:15.0 24:15.0 0:00.0
2 865 Andrea Prenkocevic 12 13 21 24:36.0 48:51.0 0:21.0
3 860 Kristyn Bawol 12 17 38 25:15.0 1:14:06.0 1:00.0
4 859 Cristina Al-Jagete 12 18 56 25:39.0 1:39:45.0 1:24.0
5 862 Erica Kaschalk 12 20 76 26:00.0 2:05:45.0 1:45.0
6 863 Mary Marogi 10 24 100 27:00.0 2:32:45.0 2:45.0
7 864 Sarah Praschan 12 25 125 28:15.0 3:01:00.0 4:00.0

Team - Birmingham MarianFinish Position - 4
Team Score (places): 108 Team Score (times): 2:13:25.0 Ave Time: 26:41.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 554 Lili Lyne 12 16 16 25:12.0 25:12.0 0:00.0
2 548 Mary Rockwell 12 21 37 26:27.0 51:39.0 1:15.0
3 552 Kristin Dimambro 10 22 59 26:30.0 1:18:09.0 1:18.0
4 543 Lina Farion 10 23 82 26:43.0 1:44:52.0 1:31.0
5 551 Allison Davis 12 26 108 28:33.0 2:13:25.0 3:21.0
6 550 Lauren Goralczyk 10 27 135 29:44.0 2:43:09.0 4:32.0

Team - RosevilleFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 887 Eleni Haralampopoulos 11 Less Than 5 23:45.0 23:45.0 0:00.0
2 888 Meaghan Allen 11 Less Than 5 29:28.0 53:13.0 5:43.0


Hanson's Invitational Girls Other Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Girls
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 585 Kelsey Catania Clarkston 22:14.0 7:10/M 10
2 2 590 Monica Wanat Clarkston 22:41.0 7:19/M 12
3 3 636 Cate Troost Grosse Pointe North 23:10.0 7:28/M 9
4 4 630 Chloe Bigwood Grosse Pointe North 23:10.5 7:28/M 10
5 5 631 Rebecca Flynn Grosse Pointe North 23:17.0 7:31/M 10
6 6 589 Amanda Wakefield Clarkston 23:30.0 7:35/M 12
7 (< 5) 887 Eleni Haralampopoulos Roseville 23:45.0 7:40/M 11
8 7 633 Audrey Kam Grosse Pointe North 23:51.0 7:42/M 10
9 8 861 Mariam Kamel Warren Mott 24:15.0 7:49/M 12
10 9 632 Sarah Cherry Grosse Pointe North 24:16.0 7:50/M 10
11 10 584 Clara Zeder Clarkston 24:26.0 7:53/M 12
12 11 581 Haley Orr Clarkston 24:28.0 7:54/M 12
13 12 588 Mckenzie Suarez Clarkston 24:34.0 7:55/M 11
14 13 865 Andrea Prenkocevic Warren Mott 24:36.0 7:56/M 12
15 14 635 Anne Race Grosse Pointe North 24:37.0 7:56/M 11
16 15 580 Sarah Snyder Clarkston 24:59.0 8:04/M 9
17 16 554 Lili Lyne Birmingham Marian 25:12.0 8:08/M 12
18 17 860 Kristyn Bawol Warren Mott 25:15.0 8:09/M 12
19 18 859 Cristina Al-Jagete Warren Mott 25:39.0 8:16/M 12
20 19 634 Olivia Hoover Grosse Pointe North 25:54.0 8:21/M 10
21 20 862 Erica Kaschalk Warren Mott 26:00.0 8:23/M 12
22 21 548 Mary Rockwell Birmingham Marian 26:27.0 8:32/M 12
23 22 552 Kristin Dimambro Birmingham Marian 26:30.0 8:33/M 10
24 23 543 Lina Farion Birmingham Marian 26:43.0 8:37/M 10
25 24 863 Mary Marogi Warren Mott 27:00.0 8:43/M 10
26 25 864 Sarah Praschan Warren Mott 28:15.0 9:07/M 12
27 26 551 Allison Davis Birmingham Marian 28:33.0 9:13/M 12
28 (< 5) 888 Meaghan Allen Roseville 29:28.0 9:30/M 11
29 27 550 Lauren Goralczyk Birmingham Marian 29:44.0 9:35/M 10



Hanson's Invitational Girls Div. 2-3-4 Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Girls
Team - MarysvilleFinish Position - 1
Team Score (places): 38 Team Score (times): 1:53:09.0 Ave Time: 22:37.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 700 Kenzie Weingartz 10 3 3 21:58.0 21:58.0 0:00.0
2 701 Megan White 12 7 10 22:39.0 44:37.0 0:41.0
3 696 Makenna Hill 9 8 18 22:45.0 1:07:22.0 0:47.0
4 695 Brooke Bennett 12 9 27 22:51.0 1:30:13.0 0:53.0
5 698 Meghan Sylvia 11 11 38 22:56.0 1:53:09.0 0:58.0
6 697 Audrey Sylvia 9 13 51 22:59.0 2:16:08.0 1:01.0
7 699 Rachael Warren 10 20 71 23:57.0 2:40:05.0 1:59.0

Team - Birmingham MarianFinish Position - 2
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:54:42.0 Ave Time: 22:56.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 547 Elli Johnson 9 1 1 21:20.0 21:20.0 0:00.0
2 545 Julia Griesman 12 4 5 22:06.0 43:26.0 0:46.0
3 546 Annika Johnson 12 12 17 22:57.0 1:06:23.0 1:37.0
4 549 Samantha Shilling 10 17 34 23:28.0 1:29:51.0 2:08.0
5 553 Sydney Dunn 11 27 61 24:51.0 1:54:42.0 3:31.0
6 544 Jaclyn Engel 11 28 89 25:06.0 2:19:48.0 3:46.0
7 556 Irene Wilson 10 36 125 26:17.0 2:46:05.0 4:57.0

Team - Lutheran NorthFinish Position - 3
Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:58:14.0 Ave Time: 23:38.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 678 Catlyn Stark 11 6 6 22:33.0 22:33.0 0:00.0
2 676 Rachel Hoegeman 11 10 16 22:53.0 45:26.0 0:20.0
3 679 Alyssa Wood 12 18 34 23:37.0 1:09:03.0 1:04.0
4 675 Meredith Griffin 10 24 58 24:22.0 1:33:25.0 1:49.0
5 677 Claire Schomaker 11 25 83 24:49.0 1:58:14.0 2:16.0
6 680 Katie Wrege 9 26 109 24:49.5 2:23:03.5 2:16.5
7 674 Kristin Freeman 11 33 142 25:35.0 2:48:38.5 3:02.0

Team - AvondaleFinish Position - 4
Team Score (places): 104 Team Score (times): 2:00:17.0 Ave Time: 24:03.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 534 Anna Haritos 12 2 2 21:44.0 21:44.0 0:00.0
2 531 Angie Delacruz 12 19 21 23:47.0 45:31.0 2:03.0
3 530 Mikaela Cantu 11 22 43 24:10.0 1:09:41.0 2:26.0
4 529 Abbey Blanchette 12 30 73 25:14.0 1:34:55.0 3:30.0
5 532 Carly Gomez 11 31 104 25:22.0 2:00:17.0 3:38.0

Team - FerndaleFinish Position - 5
Team Score (places): 124 Team Score (times): 2:04:59.0 Ave Time: 24:59.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 903 Izabel Kolanowski 9 5 5 22:07.0 22:07.0 0:00.0
2 906 Tessa Triest 11 15 20 23:25.0 45:32.0 1:18.0
3 905 Nadia Shoot 10 23 43 24:16.0 1:09:48.0 2:09.0
4 907 Colleen McQueeney 12 40 83 27:31.0 1:37:19.0 5:24.0
5 904 Sidney Jackson 9 41 124 27:40.0 2:04:59.0 5:33.0

Team - ArmadaFinish Position - 6
Team Score (places): 151 Team Score (times): 2:06:13.0 Ave Time: 25:14.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 516 Deanna Flaim 12 21 21 24:00.0 24:00.0 0:00.0
2 519 Natasha Kechnie 10 29 50 25:07.0 49:07.0 1:07.0
3 517 Karalee Jerse 11 32 82 25:28.0 1:14:35.0 1:28.0
4 518 Claudia Johns 9 34 116 25:38.0 1:40:13.0 1:38.0
5 520 Brittany Groen 10 35 151 26:00.0 2:06:13.0 2:00.0
6 521 Laurel Payne 11 38 189 26:39.0 2:32:52.0 2:39.0
7 515 Kayla Campis 11 39 228 27:07.0 2:59:59.0 3:07.0

Team - AlmontFinish Position - 7
Team Score (places): 152 Team Score (times): 2:08:59.0 Ave Time: 25:47.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 507 Jordan Wichman 12 14 14 23:15.0 23:15.0 0:00.0
2 502 Clare Biolchini 11 16 30 23:27.0 46:42.0 0:12.0
3 504 Jenna Roland 10 37 67 26:35.0 1:13:17.0 3:20.0
4 503 Annalise Bourdeau 10 42 109 27:43.0 1:41:00.0 4:28.0
5 506 Kaitlyn Sedorchuk 10 43 152 27:59.0 2:08:59.0 4:44.0
6 505 Holly Russell 11 44 196 28:07.0 2:37:06.0 4:52.0
7 501 Heidi Theisen 12 45 241 28:29.0 3:05:35.0 5:14.0



Hanson's Invitational Girls Div. 2-3-4 Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Girls
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 547 Elli Johnson Birmingham Marian 21:20.0 6:53/M 9
2 2 534 Anna Haritos Avondale 21:44.0 7:01/M 12
3 3 700 Kenzie Weingartz Marysville 21:58.0 7:05/M 10
4 4 545 Julia Griesman Birmingham Marian 22:06.0 7:08/M 12
5 5 903 Izabel Kolanowski Ferndale 22:07.0 7:08/M 9
6 6 678 Catlyn Stark Lutheran North 22:33.0 7:16/M 11
7 7 701 Megan White Marysville 22:39.0 7:18/M 12
8 8 696 Makenna Hill Marysville 22:45.0 7:20/M 9
9 9 695 Brooke Bennett Marysville 22:51.0 7:22/M 12
10 10 676 Rachel Hoegeman Lutheran North 22:53.0 7:23/M 11
11 11 698 Meghan Sylvia Marysville 22:56.0 7:24/M 11
12 12 546 Annika Johnson Birmingham Marian 22:57.0 7:24/M 12
13 13 697 Audrey Sylvia Marysville 22:59.0 7:25/M 9
14 14 507 Jordan Wichman Almont 23:15.0 7:30/M 12
15 15 906 Tessa Triest Ferndale 23:25.0 7:33/M 11
16 16 502 Clare Biolchini Almont 23:27.0 7:34/M 11
17 17 549 Samantha Shilling Birmingham Marian 23:28.0 7:34/M 10
18 18 679 Alyssa Wood Lutheran North 23:37.0 7:37/M 12
19 19 531 Angie Delacruz Avondale 23:47.0 7:40/M 12
20 20 699 Rachael Warren Marysville 23:57.0 7:44/M 10
21 21 516 Deanna Flaim Armada 24:00.0 7:45/M 12
22 22 530 Mikaela Cantu Avondale 24:10.0 7:48/M 11
23 23 905 Nadia Shoot Ferndale 24:16.0 7:50/M 10
24 24 675 Meredith Griffin Lutheran North 24:22.0 7:52/M 10
25 25 677 Claire Schomaker Lutheran North 24:49.0 8:00/M 11
26 26 680 Katie Wrege Lutheran North 24:49.5 8:00/M 9
27 27 553 Sydney Dunn Birmingham Marian 24:51.0 8:01/M 11
28 28 544 Jaclyn Engel Birmingham Marian 25:06.0 8:06/M 11
29 29 519 Natasha Kechnie Armada 25:07.0 8:06/M 10
30 30 529 Abbey Blanchette Avondale 25:14.0 8:08/M 12
31 31 532 Carly Gomez Avondale 25:22.0 8:11/M 11
32 32 517 Karalee Jerse Armada 25:28.0 8:13/M 11
33 33 674 Kristin Freeman Lutheran North 25:35.0 8:15/M 11
34 34 518 Claudia Johns Armada 25:38.0 8:16/M 9
35 35 520 Brittany Groen Armada 26:00.0 8:23/M 10
36 36 556 Irene Wilson Birmingham Marian 26:17.0 8:29/M 10
37 37 504 Jenna Roland Almont 26:35.0 8:35/M 10
38 38 521 Laurel Payne Armada 26:39.0 8:36/M 11
39 39 515 Kayla Campis Armada 27:07.0 8:45/M 11
40 40 907 Colleen McQueeney Ferndale 27:31.0 8:53/M 12
41 41 904 Sidney Jackson Ferndale 27:40.0 8:55/M 9
42 42 503 Annalise Bourdeau Almont 27:43.0 8:56/M 10
43 43 506 Kaitlyn Sedorchuk Almont 27:59.0 9:02/M 10
44 44 505 Holly Russell Almont 28:07.0 9:04/M 11
45 45 501 Heidi Theisen Almont 28:29.0 9:11/M 12



Hanson's Invitational Girls Div. 1 Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Girls
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 671 Gina Patterson Lutheran North 19:05.0 6:09/M 11
2 2 786 Samantha Hanson Stevenson 19:42.0 6:21/M 10
3 3 788 Allison Shannon Stevenson 19:55.0 6:25/M 10
4 4 623 Katelyn Carney Grosse Pointe North 19:59.0 6:27/M 10
5 5 789 Miranda Wolanin Stevenson 20:06.0 6:29/M 12
6 6 627 Sarah Rustmann Grosse Pointe North 20:10.0 6:30/M 12
7 7 626 Julia Rustmann Grosse Pointe North 20:15.0 6:32/M 12
8 8 577 Sage Beauregard Clarkston 20:30.0 6:37/M 12
9 9 628 Natalie Schaefer Grosse Pointe North 20:32.0 6:37/M 12
10 10 855 Shelby Knoll Warren Mott 20:35.0 6:38/M 10
11 11 783 Jenna Anderson Stevenson 20:43.0 6:41/M 11
12 (< 5) 819 Esther Yan Troy Athens 20:57.0 6:45/M 12
13 12 809 Veronica Towianski Utica Ford 21:00.0 6:46/M 11
14 13 673 Briana Weglarz Lutheran North 21:12.0 6:50/M 10
15 14 760 Danielle Uppleger Lakeview 21:13.0 6:51/M 10
16 15 578 Kaitlyn Cavallo Clarkston 21:14.0 6:51/M 10
17 16 670 Alana Patterson Lutheran North 21:19.0 6:53/M 9
18 17 672 Emily Schomaker Lutheran North 21:20.0 6:53/M 9
19 18 579 Alex Glading Clarkston 21:21.0 6:53/M 9
20 19 669 Megan Miller Lutheran North 21:25.0 6:55/M 9
21 20 807 Elisabeth Pettibone Utica Ford 21:25.5 6:55/M 9
22 21 582 Helen Jeffers Clarkston 21:36.0 6:58/M 11
23 22 583 Morgan Martin Clarkston 21:42.0 7:00/M 12
24 23 755 Natalie Anderson Lakeview 21:43.0 7:00/M 9
25 24 743 Jenna John Rochester Adams 21:44.0 7:01/M 9
26 25 744 Grace Vanden Bossche Rochester Adams 21:45.0 7:01/M 9
27 (< 5) 657 Jessica Taylor L'anse Creuse North 21:45.5 7:01/M 11
28 26 610 Lynn Pytell Fraser 21:52.0 7:03/M 11
29 27 742 Mackenzie Ginste Rochester Adams 21:55.0 7:04/M 12
30 28 761 Rachel Wilson Lakeview 21:56.0 7:05/M 12
31 29 787 Alex Huey Stevenson 21:57.0 7:05/M 9
32 30 624 Maddy Denison Grosse Pointe North 21:57.5 7:05/M 11
33 31 625 Keri Hryciuk Grosse Pointe North 21:59.0 7:05/M 10
34 (< 5) 731 Alyssa Modrich Port Huron Northern 22:03.0 7:07/M 12
35 32 805 Gabrielle Duncan Utica Ford 22:10.0 7:09/M 10
36 33 745 Lauren Lowes Rochester Adams 22:11.0 7:09/M 12
37 34 586 Hannah Hawkins Clarkston 22:15.0 7:11/M 12
38 35 758 Libby Smith Lakeview 22:16.0 7:11/M 12
39 36 741 Andrea Cicatello Rochester Adams 22:16.5 7:11/M 11
40 37 668 Jenna Cundy Lutheran North 22:18.0 7:12/M 11
41 38 746 Serena Sabuda Rochester Adams 22:24.0 7:14/M 11
42 39 611 Nicole Thompson Fraser 22:27.0 7:15/M 12
43 40 852 Sara Bey Warren Mott 22:29.0 7:15/M 11
44 41 629 Alaina Streberger Grosse Pointe North 22:40.0 7:19/M 10
45 (< 5) 652 Sadie Huggler L'anse Creuse North 22:40.5 7:19/M 11
46 42 609 Kristen Lintz Fraser 22:43.0 7:20/M 12
47 43 853 Becca Goslow Warren Mott 22:46.0 7:21/M 9
48 44 747 Maddie Walsh Rochester Adams 22:59.0 7:25/M 11
49 45 784 Hannah Chores Stevenson 23:01.0 7:25/M 10
50 46 587 Mackenzie Proper Clarkston 23:04.0 7:26/M 12
51 47 785 Mckenna Gray Stevenson 23:06.0 7:27/M 10
52 48 858 Susan Zadorski Warren Mott 23:07.0 7:27/M 12
53 49 890 Sam Costanzo Lakeshore 23:08.0 7:28/M 11
54 50 806 Nicole Kozlowski Utica Ford 23:13.0 7:29/M 12
55 (< 5) 658 Nicole Werthmann L'anse Creuse North 23:24.0 7:33/M 11
56 51 857 Kennedy Pleith Warren Mott 23:26.0 7:34/M 9
57 (< 5) 732 Marie Mullally Port Huron Northern 23:27.0 7:34/M 11
58 52 854 Kathleen Hawkey Warren Mott 23:28.0 7:34/M 11
59 53 756 Dana Martini Lakeview 23:42.0 7:39/M 10
60 (< 5) 728 Savannah Garcia Port Huron Northern 23:45.0 7:40/M 10
61 54 810 Princess Wells Utica Ford 23:50.0 7:41/M 9
62 55 856 Shelby Payok Warren Mott 23:54.0 7:43/M 12
63 56 607 Therese Jensen Fraser 23:56.0 7:43/M 10
64 57 808 Kristina Slifco Utica Ford 23:58.0 7:44/M 10
65 58 804 Emma Axelsson Utica Ford 24:02.0 7:45/M 12
66 (< 5) 733 Lauren Westrick Port Huron Northern 24:25.0 7:53/M 12
67 (< 5) 818 Alyssa Lalko Troy Athens 24:33.0 7:55/M 10
68 59 757 Sarah Seccombe Lakeview 24:40.0 7:57/M 9
69 60 605 Sonja Berger Fraser 25:07.0 8:06/M 12
70 61 759 Angela Swierczynski Lakeview 25:10.0 8:07/M 9
71 62 892 Kat Finn Lakeshore 25:46.0 8:19/M 11
72 63 606 Annabelle Hoover Fraser 26:05.0 8:25/M 9
73 64 891 Alex Costanzo Lakeshore 26:32.0 8:34/M 11
74 (< 5) 656 Julia Sundberg L'anse Creuse North 28:38.0 9:14/M 12
75 65 893 Grace Bommarito Lakeshore 31:25.0 10:08/M 11
76 66 894 Maddie McPeak Lakeshore 32:43.0 10:33/M 9



Hanson's Invitational Girls Div. 1 Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Girls
Team - StevensonFinish Position - 1
Team Score (places): 50 Team Score (times): 1:42:23.0 Ave Time: 20:28.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 786 Samantha Hanson 10 2 2 19:42.0 19:42.0 0:00.0
2 788 Allison Shannon 10 3 5 19:55.0 39:37.0 0:13.0
3 789 Miranda Wolanin 12 5 10 20:06.0 59:43.0 0:24.0
4 783 Jenna Anderson 11 11 21 20:43.0 1:20:26.0 1:01.0
5 787 Alex Huey 9 29 50 21:57.0 1:42:23.0 2:15.0
6 784 Hannah Chores 10 45 95 23:01.0 2:05:24.0 3:19.0
7 785 Mckenna Gray 10 47 142 23:06.0 2:28:30.0 3:24.0

Team - Grosse Pointe NorthFinish Position - 2
Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:42:53.5 Ave Time: 20:34.7
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 623 Katelyn Carney 10 4 4 19:59.0 19:59.0 0:00.0
2 627 Sarah Rustmann 12 6 10 20:10.0 40:09.0 0:11.0
3 626 Julia Rustmann 12 7 17 20:15.0 1:00:24.0 0:16.0
4 628 Natalie Schaefer 12 9 26 20:32.0 1:20:56.0 0:33.0
5 624 Maddy Denison 11 30 56 21:57.5 1:42:53.5 1:58.5
6 625 Keri Hryciuk 10 31 87 21:59.0 2:04:52.5 2:00.0
7 629 Alaina Streberger 10 41 128 22:40.0 2:27:32.5 2:41.0

Team - Lutheran NorthFinish Position - 3
Team Score (places): 66 Team Score (times): 1:44:21.0 Ave Time: 20:52.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 671 Gina Patterson 11 1 1 19:05.0 19:05.0 0:00.0
2 673 Briana Weglarz 10 13 14 21:12.0 40:17.0 2:07.0
3 670 Alana Patterson 9 16 30 21:19.0 1:01:36.0 2:14.0
4 672 Emily Schomaker 9 17 47 21:20.0 1:22:56.0 2:15.0
5 669 Megan Miller 9 19 66 21:25.0 1:44:21.0 2:20.0
6 668 Jenna Cundy 11 37 103 22:18.0 2:06:39.0 3:13.0

Team - ClarkstonFinish Position - 4
Team Score (places): 84 Team Score (times): 1:46:23.0 Ave Time: 21:16.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 577 Sage Beauregard 12 8 8 20:30.0 20:30.0 0:00.0
2 578 Kaitlyn Cavallo 10 15 23 21:14.0 41:44.0 0:44.0
3 579 Alex Glading 9 18 41 21:21.0 1:03:05.0 0:51.0
4 582 Helen Jeffers 11 21 62 21:36.0 1:24:41.0 1:06.0
5 583 Morgan Martin 12 22 84 21:42.0 1:46:23.0 1:12.0
6 586 Hannah Hawkins 12 34 118 22:15.0 2:08:38.0 1:45.0
7 587 Mackenzie Proper 12 46 164 23:04.0 2:31:42.0 2:34.0

Team - Rochester AdamsFinish Position - 5
Team Score (places): 145 Team Score (times): 1:49:51.5 Ave Time: 21:58.3
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 743 Jenna John 9 24 24 21:44.0 21:44.0 0:00.0
2 744 Grace Vanden Bossche 9 25 49 21:45.0 43:29.0 0:01.0
3 742 Mackenzie Ginste 12 27 76 21:55.0 1:05:24.0 0:11.0
4 745 Lauren Lowes 12 33 109 22:11.0 1:27:35.0 0:27.0
5 741 Andrea Cicatello 11 36 145 22:16.5 1:49:51.5 0:32.5
6 746 Serena Sabuda 11 38 183 22:24.0 2:12:15.5 0:40.0
7 747 Maddie Walsh 11 44 227 22:59.0 2:35:14.5 1:15.0

Team - LakeviewFinish Position - 6
Team Score (places): 153 Team Score (times): 1:50:50.0 Ave Time: 22:10.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 760 Danielle Uppleger 10 14 14 21:13.0 21:13.0 0:00.0
2 755 Natalie Anderson 9 23 37 21:43.0 42:56.0 0:30.0
3 761 Rachel Wilson 12 28 65 21:56.0 1:04:52.0 0:43.0
4 758 Libby Smith 12 35 100 22:16.0 1:27:08.0 1:03.0
5 756 Dana Martini 10 53 153 23:42.0 1:50:50.0 2:29.0
6 757 Sarah Seccombe 9 59 212 24:40.0 2:15:30.0 3:27.0
7 759 Angela Swierczynski 9 61 273 25:10.0 2:40:40.0 3:57.0

Team - Utica FordFinish Position - 7
Team Score (places): 168 Team Score (times): 1:51:38.5 Ave Time: 22:19.7
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 809 Veronica Towianski 11 12 12 21:00.0 21:00.0 0:00.0
2 807 Elisabeth Pettibone 9 20 32 21:25.5 42:25.5 0:25.5
3 805 Gabrielle Duncan 10 32 64 22:10.0 1:04:35.5 1:10.0
4 806 Nicole Kozlowski 12 50 114 23:13.0 1:27:48.5 2:13.0
5 810 Princess Wells 9 54 168 23:50.0 1:51:38.5 2:50.0
6 808 Kristina Slifco 10 57 225 23:58.0 2:15:36.5 2:58.0
7 804 Emma Axelsson 12 58 283 24:02.0 2:39:38.5 3:02.0

Team - Warren MottFinish Position - 8
Team Score (places): 192 Team Score (times): 1:52:23.0 Ave Time: 22:28.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 855 Shelby Knoll 10 10 10 20:35.0 20:35.0 0:00.0
2 852 Sara Bey 11 40 50 22:29.0 43:04.0 1:54.0
3 853 Becca Goslow 9 43 93 22:46.0 1:05:50.0 2:11.0
4 858 Susan Zadorski 12 48 141 23:07.0 1:28:57.0 2:32.0
5 857 Kennedy Pleith 9 51 192 23:26.0 1:52:23.0 2:51.0
6 854 Kathleen Hawkey 11 52 244 23:28.0 2:15:51.0 2:53.0
7 856 Shelby Payok 12 55 299 23:54.0 2:39:45.0 3:19.0

Team - FraserFinish Position - 9
Team Score (places): 223 Team Score (times): 1:56:05.0 Ave Time: 23:13.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 610 Lynn Pytell 11 26 26 21:52.0 21:52.0 0:00.0
2 611 Nicole Thompson 12 39 65 22:27.0 44:19.0 0:35.0
3 609 Kristen Lintz 12 42 107 22:43.0 1:07:02.0 0:51.0
4 607 Therese Jensen 10 56 163 23:56.0 1:30:58.0 2:04.0
5 605 Sonja Berger 12 60 223 25:07.0 1:56:05.0 3:15.0
6 606 Annabelle Hoover 9 63 286 26:05.0 2:22:10.0 4:13.0

Team - LakeshoreFinish Position - 10
Team Score (places): 306 Team Score (times): 2:19:34.0 Ave Time: 27:54.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 890 Sam Costanzo 11 49 49 23:08.0 23:08.0 0:00.0
2 892 Kat Finn 11 62 111 25:46.0 48:54.0 2:38.0
3 891 Alex Costanzo 11 64 175 26:32.0 1:15:26.0 3:24.0
4 893 Grace Bommarito 11 65 240 31:25.0 1:46:51.0 8:17.0
5 894 Maddie McPeak 9 66 306 32:43.0 2:19:34.0 9:35.0

Team - L'anse Creuse NorthFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 657 Jessica Taylor 11 Less Than 5 21:45.5 21:45.5 0:00.0
2 652 Sadie Huggler 11 Less Than 5 22:40.5 44:26.0 0:55.0
3 658 Nicole Werthmann 11 Less Than 5 23:24.0 1:07:50.0 1:38.5
4 656 Julia Sundberg 12 Less Than 5 28:38.0 1:36:28.0 6:52.5

Team - Port Huron NorthernFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 731 Alyssa Modrich 12 Less Than 5 22:03.0 22:03.0 0:00.0
2 732 Marie Mullally 11 Less Than 5 23:27.0 45:30.0 1:24.0
3 728 Savannah Garcia 10 Less Than 5 23:45.0 1:09:15.0 1:42.0
4 733 Lauren Westrick 12 Less Than 5 24:25.0 1:33:40.0 2:22.0

Team - Troy AthensFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 819 Esther Yan 12 Less Than 5 20:57.0 20:57.0 0:00.0
2 818 Alyssa Lalko 10 Less Than 5 24:33.0 45:30.0 3:36.0



Hanson's Invitational Boys Other Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Boys
Team - Sterling HeightsFinish Position - 1
Team Score (places): 32 Team Score (times): 1:33:16.5 Ave Time: 18:39.3
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 782 Furat Zomay 12 1 1 18:07.0 18:07.0 0:00.0
2 776 Michael Burley 9 2 3 18:09.0 36:16.0 0:02.0
3 781 Chris Yatooma 11 3 6 18:33.0 54:49.0 0:26.0
4 779 Alex Put 10 8 14 19:03.0 1:13:52.0 0:56.0
5 778 Chris Lebelt 9 18 32 19:24.5 1:33:16.5 1:17.5
6 780 Brendan Tomayko 11 35 67 20:26.0 1:53:42.5 2:19.0
7 777 Devin Favorite 12 58 125 21:45.0 2:15:27.5 3:38.0

Team - UticaFinish Position - 2
Team Score (places): 90 Team Score (times): 1:37:04.0 Ave Time: 19:24.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 836 Luke Walters 10 9 9 19:05.0 19:05.0 0:00.0
2 835 Adam Walters 9 13 22 19:13.0 38:18.0 0:08.0
3 833 Jack Felts 9 21 43 19:26.0 57:44.0 0:21.0
4 831 Tyler Cassisi 11 23 66 19:36.0 1:17:20.0 0:31.0
5 834 David Tanner 12 24 90 19:44.0 1:37:04.0 0:39.0
6 837 Andrzej Wasilewski 11 25 115 19:45.0 1:56:49.0 0:40.0
7 832 Noah Chapman 11 26 141 19:51.0 2:16:40.0 0:46.0

Team - LakeviewFinish Position - 3
Team Score (places): 96 Team Score (times): 1:37:43.5 Ave Time: 19:32.7
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 770 Jay Benoit 12 5 5 18:39.0 18:39.0 0:00.0
2 773 Caleb Shaw 11 6 11 18:59.0 37:38.0 0:20.0
3 772 Jake Lau 11 12 23 19:12.0 56:50.0 0:33.0
4 769 Zach Barringer 11 31 54 20:08.0 1:16:58.0 1:29.0
5 774 Justin Walters 12 42 96 20:45.5 1:37:43.5 2:06.5
6 771 Nick Driscoll 11 49 145 21:00.0 1:58:43.5 2:21.0
7 775 Patrick Murdock 12 55 200 21:22.0 2:20:05.5 2:43.0

Team - ClarkstonFinish Position - 4
Team Score (places): 113 Team Score (times): 1:38:19.5 Ave Time: 19:39.9
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 599 Timothy Dalrymple 9 14 14 19:17.0 19:17.0 0:00.0
2 600 Andrew Dever 11 19 33 19:25.0 38:42.0 0:08.0
3 602 Jacob Ryan 9 20 53 19:25.5 58:07.5 0:08.5
4 598 Andrew Brewer 12 28 81 19:55.0 1:18:02.5 0:38.0
5 603 Bo Simpson 12 32 113 20:17.0 1:38:19.5 1:00.0
6 601 Trevor Luebbert 12 33 146 20:18.0 1:58:37.5 1:01.0
7 604 Nicholas Sprague 10 43 189 20:50.0 2:19:27.5 1:33.0

Team - De LaSalleFinish Position - 5
Team Score (places): 120 Team Score (times): 1:39:02.0 Ave Time: 19:48.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 851 Moshen Mokhtari 11 7 7 19:02.0 19:02.0 0:00.0
2 848 Anthony Ficarra 10 17 24 19:24.0 38:26.0 0:22.0
3 847 Nick Deneau 12 27 51 19:54.0 58:20.0 0:52.0
4 849 Everett Latos 10 29 80 19:58.0 1:18:18.0 0:56.0
5 850 Rj Michielutti 12 40 120 20:44.0 1:39:02.0 1:42.0
6 846 Matt Brunsman 11 57 177 21:23.0 2:00:25.0 2:21.0
7 845 Chris Bratt 11 67 244 23:55.0 2:24:20.0 4:53.0

Team - CantonFinish Position - 6
Team Score (places): 129 Team Score (times): 1:39:32.0 Ave Time: 19:54.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 571 Brendan Noble 12 10 10 19:08.0 19:08.0 0:00.0
2 567 Zac Clark 9 16 26 19:23.0 38:31.0 0:15.0
3 572 Isaac Pennock 11 22 48 19:33.0 58:04.0 0:25.0
4 568 Hunter Hall 9 37 85 20:37.0 1:18:41.0 1:29.0
5 573 Xavier Reinders 10 44 129 20:51.0 1:39:32.0 1:43.0
6 566 Zach Cannon 9 47 176 20:56.0 2:00:28.0 1:48.0
7 565 Jeff Blackman 10 50 226 21:04.0 2:21:32.0 1:56.0

Team - RosevilleFinish Position - 7
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:39:56.0 Ave Time: 19:59.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 874 Maleek Thomas 12 4 4 18:37.0 18:37.0 0:00.0
2 875 Anthony Moss 11 11 15 19:11.0 37:48.0 0:34.0
3 877 Julio Rosario 10 34 49 20:23.0 58:11.0 1:46.0
4 879 Joe Manfreda 10 38 87 20:39.0 1:18:50.0 2:02.0
5 878 Tristan Sparks 10 51 138 21:06.0 1:39:56.0 2:29.0
6 885 Jordan Levy 12 53 191 21:16.0 2:01:12.0 2:39.0
7 881 Brendan Sluchak 10 68 259 23:57.0 2:25:09.0 5:20.0

Team - Grosse Pointe NorthFinish Position - 8
Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:42:13.0 Ave Time: 20:26.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 646 Josh Fischer 10 15 15 19:22.0 19:22.0 0:00.0
2 649 Ryan Race 9 30 45 20:00.0 39:22.0 0:38.0
3 648 Adam Schreck 11 41 86 20:45.0 1:00:07.0 1:23.0
4 645 Justin Clayton 12 48 134 20:58.0 1:21:05.0 1:36.0
5 644 Adrian Carmer 10 52 186 21:08.0 1:42:13.0 1:46.0
6 647 Tim Herd 11 69 255 24:28.0 2:06:41.0 5:06.0

Team - Lutheran NorthFinish Position - 9
Team Score (places): 246 Team Score (times): 1:45:55.0 Ave Time: 21:11.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 692 Ryan Peck 11 36 36 20:32.0 20:32.0 0:00.0
2 694 Kyle Schwark 12 45 81 20:52.0 41:24.0 0:20.0
3 691 Joe Milanov 9 46 127 20:54.0 1:02:18.0 0:22.0
4 693 Alex Schneider 9 59 186 21:46.0 1:24:04.0 1:14.0
5 690 William Martin 9 60 246 21:51.0 1:45:55.0 1:19.0
6 688 Sam Hiestand 11 61 307 21:55.0 2:07:50.0 1:23.0
7 689 Tyler Kressbach 11 63 370 21:59.0 2:29:49.0 1:27.0

Team - FraserFinish Position - 10
Team Score (places): 304 Team Score (times): 1:55:01.0 Ave Time: 23:00.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 618 Elijsha Baetiong 11 39 39 20:41.0 20:41.0 0:00.0
2 619 Kyle Disney 10 64 103 22:37.0 43:18.0 1:56.0
3 613 Nicholas Binkowski 9 65 168 23:06.0 1:06:24.0 2:25.0
4 621 Dylan Schornack 11 66 234 23:41.0 1:30:05.0 3:00.0
5 622 Matt Visger 10 70 304 24:56.0 1:55:01.0 4:15.0

Team - StevensonFinish Position - 11
Team Score (places): 315 Team Score (times): 1:55:16.5 Ave Time: 23:03.3
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 798 Drew Forrest 12 54 54 21:17.0 21:17.0 0:00.0
2 800 Cal Novara 9 56 110 21:22.5 42:39.5 0:05.5
3 801 Niculae Pintea 10 62 172 21:58.0 1:04:37.5 0:41.0
4 803 Nathan Zehnpfennig 9 71 243 24:59.0 1:29:36.5 3:42.0
5 797 Christian Dondonan 11 72 315 25:40.0 1:55:16.5 4:23.0

Team - Orchard Lake St. Mary'sFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 726 Jacob Walsh 10 Less Than 5 23:02.0 23:02.0 0:00.0
2 723 Brian Agomuoh 10 Less Than 5 28:37.0 51:39.0 5:35.0
3 727 Dominic Yousif 10 Less Than 5 28:38.0 1:20:17.0 5:36.0



Hanson's Invitational Boys Other Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Boys
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 782 Furat Zomay Sterling Heights 18:07.0 5:51/M 12
2 2 776 Michael Burley Sterling Heights 18:09.0 5:51/M 9
3 3 781 Chris Yatooma Sterling Heights 18:33.0 5:59/M 11
4 4 874 Maleek Thomas Roseville 18:37.0 6:00/M 12
5 5 770 Jay Benoit Lakeview 18:39.0 6:01/M 12
6 6 773 Caleb Shaw Lakeview 18:59.0 6:07/M 11
7 7 851 Moshen Mokhtari De LaSalle 19:02.0 6:08/M 11
8 8 779 Alex Put Sterling Heights 19:03.0 6:09/M 10
9 9 836 Luke Walters Utica 19:05.0 6:09/M 10
10 10 571 Brendan Noble Canton 19:08.0 6:10/M 12
11 11 875 Anthony Moss Roseville 19:11.0 6:11/M 11
12 12 772 Jake Lau Lakeview 19:12.0 6:12/M 11
13 13 835 Adam Walters Utica 19:13.0 6:12/M 9
14 14 599 Timothy Dalrymple Clarkston 19:17.0 6:13/M 9
15 15 646 Josh Fischer Grosse Pointe North 19:22.0 6:15/M 10
16 16 567 Zac Clark Canton 19:23.0 6:15/M 9
17 17 848 Anthony Ficarra De LaSalle 19:24.0 6:15/M 10
18 18 778 Chris Lebelt Sterling Heights 19:24.5 6:15/M 9
19 19 600 Andrew Dever Clarkston 19:25.0 6:16/M 11
20 20 602 Jacob Ryan Clarkston 19:25.5 6:16/M 9
21 21 833 Jack Felts Utica 19:26.0 6:16/M 9
22 22 572 Isaac Pennock Canton 19:33.0 6:18/M 11
23 23 831 Tyler Cassisi Utica 19:36.0 6:19/M 11
24 24 834 David Tanner Utica 19:44.0 6:22/M 12
25 25 837 Andrzej Wasilewski Utica 19:45.0 6:22/M 11
26 26 832 Noah Chapman Utica 19:51.0 6:24/M 11
27 27 847 Nick Deneau De LaSalle 19:54.0 6:25/M 12
28 28 598 Andrew Brewer Clarkston 19:55.0 6:25/M 12
29 29 849 Everett Latos De LaSalle 19:58.0 6:26/M 10
30 30 649 Ryan Race Grosse Pointe North 20:00.0 6:27/M 9
31 31 769 Zach Barringer Lakeview 20:08.0 6:30/M 11
32 32 603 Bo Simpson Clarkston 20:17.0 6:33/M 12
33 33 601 Trevor Luebbert Clarkston 20:18.0 6:33/M 12
34 34 877 Julio Rosario Roseville 20:23.0 6:35/M 10
35 35 780 Brendan Tomayko Sterling Heights 20:26.0 6:35/M 11
36 36 692 Ryan Peck Lutheran North 20:32.0 6:37/M 11
37 37 568 Hunter Hall Canton 20:37.0 6:39/M 9
38 38 879 Joe Manfreda Roseville 20:39.0 6:40/M 10
39 39 618 Elijsha Baetiong Fraser 20:41.0 6:40/M 11
40 40 850 Rj Michielutti De LaSalle 20:44.0 6:41/M 12
41 41 648 Adam Schreck Grosse Pointe North 20:45.0 6:42/M 11
42 42 774 Justin Walters Lakeview 20:45.5 6:42/M 12
43 43 604 Nicholas Sprague Clarkston 20:50.0 6:43/M 10
44 44 573 Xavier Reinders Canton 20:51.0 6:44/M 10
45 45 694 Kyle Schwark Lutheran North 20:52.0 6:44/M 12
46 46 691 Joe Milanov Lutheran North 20:54.0 6:45/M 9
47 47 566 Zach Cannon Canton 20:56.0 6:45/M 9
48 48 645 Justin Clayton Grosse Pointe North 20:58.0 6:46/M 12
49 49 771 Nick Driscoll Lakeview 21:00.0 6:46/M 11
50 50 565 Jeff Blackman Canton 21:04.0 6:48/M 10
51 51 878 Tristan Sparks Roseville 21:06.0 6:48/M 10
52 52 644 Adrian Carmer Grosse Pointe North 21:08.0 6:49/M 10
53 53 885 Jordan Levy Roseville 21:16.0 6:52/M 12
54 54 798 Drew Forrest Stevenson 21:17.0 6:52/M 12
55 55 775 Patrick Murdock Lakeview 21:22.0 6:54/M 12
56 56 800 Cal Novara Stevenson 21:22.5 6:54/M 9
57 57 846 Matt Brunsman De LaSalle 21:23.0 6:54/M 11
58 58 777 Devin Favorite Sterling Heights 21:45.0 7:01/M 12
59 59 693 Alex Schneider Lutheran North 21:46.0 7:01/M 9
60 60 690 William Martin Lutheran North 21:51.0 7:03/M 9
61 61 688 Sam Hiestand Lutheran North 21:55.0 7:04/M 11
62 62 801 Niculae Pintea Stevenson 21:58.0 7:05/M 10
63 63 689 Tyler Kressbach Lutheran North 21:59.0 7:05/M 11
64 64 619 Kyle Disney Fraser 22:37.0 7:18/M 10
65 (< 5) 726 Jacob Walsh Orchard Lake St. Mary's 23:02.0 7:26/M 10
66 65 613 Nicholas Binkowski Fraser 23:06.0 7:27/M 9
67 66 621 Dylan Schornack Fraser 23:41.0 7:38/M 11
68 67 845 Chris Bratt De LaSalle 23:55.0 7:43/M 11
69 68 881 Brendan Sluchak Roseville 23:57.0 7:44/M 10
70 69 647 Tim Herd Grosse Pointe North 24:28.0 7:54/M 11
71 70 622 Matt Visger Fraser 24:56.0 8:03/M 10
72 71 803 Nathan Zehnpfennig Stevenson 24:59.0 8:04/M 9
73 72 797 Christian Dondonan Stevenson 25:40.0 8:17/M 11
74 (< 5) 723 Brian Agomuoh Orchard Lake St. Mary's 28:37.0 9:14/M 10
75 (< 5) 727 Dominic Yousif Orchard Lake St. Mary's 28:38.0 9:14/M 10



Hanson's Invitational Boys Div. 2-3-4 Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Boys
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 911 Zac New Ferndale 17:25.0 5:37/M 11
2 2 912 Mike Murray Ferndale 17:29.0 5:38/M 12
3 3 511 Jack Miles Almont 18:05.0 5:50/M 11
4 4 707 James Sturtridge Marysville 18:10.0 5:52/M 12
5 5 540 James Saylor Avondale 18:13.0 5:53/M 12
6 6 687 Danny Weglarz Lutheran North 18:31.0 5:58/M 11
7 7 509 Trevor Edie Almont 18:33.0 5:59/M 12
8 8 539 Ben Hoffmann Avondale 18:40.0 6:01/M 11
9 9 719 Stephen Koski Orchard Lake St. Mary's 18:50.0 6:05/M 10
10 10 537 Brendan Foley Avondale 18:56.0 6:06/M 11
11 11 717 Ryan Herrmann Orchard Lake St. Mary's 18:57.0 6:07/M 9
12 12 542 Ben Zaremba Avondale 18:59.0 6:07/M 9
13 13 722 Brendan Wallington Orchard Lake St. Mary's 19:00.0 6:08/M 11
14 14 721 Jack Madigan Orchard Lake St. Mary's 19:01.0 6:08/M 11
15 15 909 Nick Schoenkneckt Ferndale 19:02.0 6:08/M 10
16 16 508 Erich Dineen Almont 19:03.0 6:09/M 12
17 17 682 Peter Freeman Lutheran North 19:08.0 6:10/M 9
18 18 910 Bennie Buckner Ferndale 19:08.5 6:10/M 11
19 19 716 Ryan Arnoldy Orchard Lake St. Mary's 19:09.0 6:11/M 11
20 20 683 Brad Kotenko Lutheran North 19:09.5 6:11/M 11
21 21 706 Noah Rogers Marysville 19:23.0 6:15/M 10
22 22 704 Jay Martin Marysville 19:24.0 6:15/M 11
23 23 708 Jacob Turpel Marysville 19:25.0 6:16/M 10
24 24 512 Rocky Roland Almont 19:29.0 6:17/M 11
25 25 510 Alec Giles Almont 19:41.0 6:21/M 9
26 26 718 Eapen James Orchard Lake St. Mary's 19:44.0 6:22/M 11
27 27 513 Chris Roumaya Almont 19:48.0 6:23/M 11
28 28 720 Zachary Lenzen Orchard Lake St. Mary's 19:51.0 6:24/M 11
29 29 514 Grant Turnmire Almont 19:55.0 6:25/M 11
30 30 538 Adam Gongal Avondale 19:55.5 6:25/M 10
31 31 913 Josh Hughes Ferndale 19:56.0 6:26/M 12
32 32 908 Nick Major Ferndale 20:01.0 6:27/M 9
33 33 685 Tyler Prisby Lutheran North 20:02.0 6:28/M 10
34 34 705 Dillen Perron Marysville 20:05.0 6:29/M 11
35 35 681 Anthony Devroy Lutheran North 20:12.0 6:31/M 10
36 36 702 Nick Bucko Marysville 20:16.0 6:32/M 10
37 37 917 Blake Muglia Armada 20:17.0 6:33/M 12
38 38 686 Zach Stadnika Lutheran North 20:25.0 6:35/M 10
39 39 703 Austin Coha Marysville 20:27.0 6:36/M 10
40 40 914 Adam Yu Ferndale 20:40.0 6:40/M 12
41 41 920 Brendan Bushbaker Armada 20:44.0 6:41/M 10
42 42 541 Cory Tyrell Avondale 20:57.0 6:45/M 12
43 43 916 Collin Tobey Armada 21:03.0 6:47/M 12
44 44 915 Daniel Riedel Armada 21:52.0 7:03/M 11
45 45 921 Dan Goubert Armada 22:07.0 7:08/M 12
46 46 919 Corey Sutton Armada 22:12.0 7:10/M 9
47 47 536 Charlie Connell Avondale 22:45.0 7:20/M 11


Hanson's Invitational Boys Div. 2-3-4 Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Boys
Team - AvondaleFinish Position - 1
Team Score (places): 65 Team Score (times): 1:34:43.5 Ave Time: 18:56.7
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 540 James Saylor 12 5 5 18:13.0 18:13.0 0:00.0
2 539 Ben Hoffmann 11 8 13 18:40.0 36:53.0 0:27.0
3 537 Brendan Foley 11 10 23 18:56.0 55:49.0 0:43.0
4 542 Ben Zaremba 9 12 35 18:59.0 1:14:48.0 0:46.0
5 538 Adam Gongal 10 30 65 19:55.5 1:34:43.5 1:42.5
6 541 Cory Tyrell 12 42 107 20:57.0 1:55:40.5 2:44.0
7 536 Charlie Connell 11 47 154 22:45.0 2:18:25.5 4:32.0

Team - Orchard Lake St. Mary'sFinish Position - 2
Team Score (places): 66 Team Score (times): 1:34:57.0 Ave Time: 18:59.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 719 Stephen Koski 10 9 9 18:50.0 18:50.0 0:00.0
2 717 Ryan Herrmann 9 11 20 18:57.0 37:47.0 0:07.0
3 722 Brendan Wallington 11 13 33 19:00.0 56:47.0 0:10.0
4 721 Jack Madigan 11 14 47 19:01.0 1:15:48.0 0:11.0
5 716 Ryan Arnoldy 11 19 66 19:09.0 1:34:57.0 0:19.0
6 718 Eapen James 11 26 92 19:44.0 1:54:41.0 0:54.0
7 720 Zachary Lenzen 11 28 120 19:51.0 2:14:32.0 1:01.0

Team - FerndaleFinish Position - 3
Team Score (places): 67 Team Score (times): 1:33:00.5 Ave Time: 18:36.1
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 911 Zac New 11 1 1 17:25.0 17:25.0 0:00.0
2 912 Mike Murray 12 2 3 17:29.0 34:54.0 0:04.0
3 909 Nick Schoenkneckt 10 15 18 19:02.0 53:56.0 1:37.0
4 910 Bennie Buckner 11 18 36 19:08.5 1:13:04.5 1:43.5
5 913 Josh Hughes 12 31 67 19:56.0 1:33:00.5 2:31.0
6 908 Nick Major 9 32 99 20:01.0 1:53:01.5 2:36.0
7 914 Adam Yu 12 40 139 20:40.0 2:13:41.5 3:15.0

Team - AlmontFinish Position - 4
Team Score (places): 75 Team Score (times): 1:34:51.0 Ave Time: 18:58.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 511 Jack Miles 11 3 3 18:05.0 18:05.0 0:00.0
2 509 Trevor Edie 12 7 10 18:33.0 36:38.0 0:28.0
3 508 Erich Dineen 12 16 26 19:03.0 55:41.0 0:58.0
4 512 Rocky Roland 11 24 50 19:29.0 1:15:10.0 1:24.0
5 510 Alec Giles 9 25 75 19:41.0 1:34:51.0 1:36.0
6 513 Chris Roumaya 11 27 102 19:48.0 1:54:39.0 1:43.0
7 514 Grant Turnmire 11 29 131 19:55.0 2:14:34.0 1:50.0

Team - MarysvilleFinish Position - 5
Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:36:27.0 Ave Time: 19:17.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 707 James Sturtridge 12 4 4 18:10.0 18:10.0 0:00.0
2 706 Noah Rogers 10 21 25 19:23.0 37:33.0 1:13.0
3 704 Jay Martin 11 22 47 19:24.0 56:57.0 1:14.0
4 708 Jacob Turpel 10 23 70 19:25.0 1:16:22.0 1:15.0
5 705 Dillen Perron 11 34 104 20:05.0 1:36:27.0 1:55.0
6 702 Nick Bucko 10 36 140 20:16.0 1:56:43.0 2:06.0
7 703 Austin Coha 10 39 179 20:27.0 2:17:10.0 2:17.0

Team - Lutheran NorthFinish Position - 6
Team Score (places): 111 Team Score (times): 1:37:02.5 Ave Time: 19:24.5
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 687 Danny Weglarz 11 6 6 18:31.0 18:31.0 0:00.0
2 682 Peter Freeman 9 17 23 19:08.0 37:39.0 0:37.0
3 683 Brad Kotenko 11 20 43 19:09.5 56:48.5 0:38.5
4 685 Tyler Prisby 10 33 76 20:02.0 1:16:50.5 1:31.0
5 681 Anthony Devroy 10 35 111 20:12.0 1:37:02.5 1:41.0
6 686 Zach Stadnika 10 38 149 20:25.0 1:57:27.5 1:54.0

Team - ArmadaFinish Position - 7
Team Score (places): 210 Team Score (times): 1:46:03.0 Ave Time: 21:12.6
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 917 Blake Muglia 12 37 37 20:17.0 20:17.0 0:00.0
2 920 Brendan Bushbaker 10 41 78 20:44.0 41:01.0 0:27.0
3 916 Collin Tobey 12 43 121 21:03.0 1:02:04.0 0:46.0
4 915 Daniel Riedel 11 44 165 21:52.0 1:23:56.0 1:35.0
5 921 Dan Goubert 12 45 210 22:07.0 1:46:03.0 1:50.0
6 919 Corey Sutton 9 46 256 22:12.0 2:08:15.0 1:55.0


Hanson's Invitational Boys Div. 1 Varsity
Final Team Results
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Class - Boys
Team - Port Huron NorthernFinish Position - 1
Team Score (places): 52 Team Score (times): 1:25:03.5 Ave Time: 17:00.7
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 740 Matt Thomas 11 2 2 16:30.0 16:30.0 0:00.0
2 737 Bradley Mallory 11 3 5 16:49.0 33:19.0 0:19.0
3 738 Brett Parent 12 9 14 17:01.0 50:20.0 0:31.0
4 735 Ty Dickinson 12 10 24 17:01.5 1:07:21.5 0:31.5
5 739 Bailey Paulus 11 28 52 17:42.0 1:25:03.5 1:12.0
6 736 Brad Hunt 12 37 89 18:02.5 1:43:06.0 1:32.5
7 734 Tyler Champenoy 10 49 138 18:27.0 2:01:33.0 1:57.0

Team - LakeviewFinish Position - 2
Team Score (places): 102 Team Score (times): 1:27:19.0 Ave Time: 17:27.8
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 764 Timmy Martin 12 16 16 17:11.0 17:11.0 0:00.0
2 765 Everett Ottoy 11 18 34 17:20.0 34:31.0 0:09.0
3 767 Jordan Walters 11 20 54 17:33.0 52:04.0 0:22.0
4 768 Tyler Walters 11 21 75 17:34.0 1:09:38.0 0:23.0
5 763 Nathan Holland 11 27 102 17:41.0 1:27:19.0 0:30.0
6 766 Garrett Parzynski 11 29 131 17:45.0 1:45:04.0 0:34.0
7 762 Alex Feleo 11 32 163 17:51.0 2:02:55.0 0:40.0

Team - Rochester AdamsFinish Position - 3
Team Score (places): 113 Team Score (times): 1:27:36.0 Ave Time: 17:31.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 751 Matt Schram 9 12 12 17:04.5 17:04.5 0:00.0
2 748 Adam Beck 11 15 27 17:10.0 34:14.5 0:05.5
3 753 Peter Tkac 11 25 52 17:40.0 51:54.5 0:35.5
4 750 Matt Schiller 10 26 78 17:40.5 1:09:35.0 0:36.0
5 749 Colin Crusoe 10 35 113 18:01.0 1:27:36.0 0:56.5
6 754 Diego Toral 10 51 164 18:32.0 1:46:08.0 1:27.5
7 752 Josh Matthews 11 76 240 19:23.0 2:05:31.0 2:18.5

Team - Orchard Lake St. Mary'sFinish Position - 4
Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:28:17.5 Ave Time: 17:39.5
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 712 Joe Gallagher 11 4 4 16:51.0 16:51.0 0:00.0
2 713 Colin Herrmann 11 11 15 17:04.0 33:55.0 0:13.0
3 715 Scott Sawyer 9 31 46 17:48.0 51:43.0 0:57.0
4 710 Harrison Coe 11 45 91 18:13.5 1:09:56.5 1:22.5
5 709 Bennett Coe 9 48 139 18:21.0 1:28:17.5 1:30.0
6 714 Kyle McCormick 11 56 195 18:44.5 1:47:02.0 1:53.5
7 711 Carson Eby 11 57 252 18:45.0 2:05:47.0 1:54.0

Team - CantonFinish Position - 5
Team Score (places): 151 Team Score (times): 1:28:52.5 Ave Time: 17:46.5
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 563 Billy Toth 11 8 8 17:00.0 17:00.0 0:00.0
2 560 Evan Dunklee 12 13 21 17:07.0 34:07.0 0:07.0
3 559 Ammar Chishti 11 34 55 17:57.0 52:04.0 0:57.0
4 558 Evan Childs 11 38 93 18:03.0 1:10:07.0 1:03.0
5 561 Mike Roberts 11 58 151 18:45.5 1:28:52.5 1:45.5
6 562 Nick Socha 9 61 212 18:47.0 1:47:39.5 1:47.0
7 557 Sean Carey 11 68 280 19:01.0 2:06:40.5 2:01.0

Team - UticaFinish Position - 6
Team Score (places): 153 Team Score (times): 1:29:02.0 Ave Time: 17:48.4
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 830 Justin Ursaki 12 17 17 17:16.0 17:16.0 0:00.0
2 827 Paul Garbarino 11 22 39 17:35.0 34:51.0 0:19.0
3 825 Jared Felts 10 33 72 17:56.0 52:47.0 0:40.0
4 829 Kollin Poindexter 11 40 112 18:07.0 1:10:54.0 0:51.0
5 826 Gabe Garbarino 9 41 153 18:08.0 1:29:02.0 0:52.0
6 824 Anthony Aul 11 54 207 18:43.0 1:47:45.0 1:27.0
7 828 Collin Newton 12 78 285 19:28.0 2:07:13.0 2:12.0

Team - De LaSalleFinish Position - 7
Team Score (places): 169 Team Score (times): 1:28:41.0 Ave Time: 17:44.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 839 Mickey Davey 11 1 1 16:04.0 16:04.0 0:00.0
2 841 Matt Molinaro 12 19 20 17:27.0 33:31.0 1:23.0
3 843 Nick Scott 10 39 59 18:05.0 51:36.0 2:01.0
4 842 Aaron Robert 11 43 102 18:10.0 1:09:46.0 2:06.0
5 844 Jim Stehlin 12 67 169 18:55.0 1:28:41.0 2:51.0
6 838 David Ackley 11 69 238 19:03.0 1:47:44.0 2:59.0
7 840 John Evans 12 71 309 19:04.5 2:06:48.5 3:00.5

Team - Grosse Pointe NorthFinish Position - 8
Team Score (places): 234 Team Score (times): 1:31:30.2 Ave Time: 18:18.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 643 Connor Sickmiller 10 5 5 16:55.0 16:55.0 0:00.0
2 640 Joe Ciaravino 11 30 35 17:46.0 34:41.0 0:51.0
3 641 Ryan Kolp 10 64 99 18:52.4 53:33.4 1:57.4
4 638 Alex Brady 12 65 164 18:52.8 1:12:26.2 1:57.8
5 637 Mike Bakowski 12 70 234 19:04.0 1:31:30.2 2:09.0
6 639 Daniel Brady 10 73 307 19:12.0 1:50:42.2 2:17.0

Team - StevensonFinish Position - 9
Team Score (places): 244 Team Score (times): 1:32:05.0 Ave Time: 18:25.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 792 Jeremiah Jean 11 36 36 18:02.0 18:02.0 0:00.0
2 794 Nathan Schneider 12 44 80 18:13.0 36:15.0 0:11.0
3 793 Zechariah Jean 11 46 126 18:14.0 54:29.0 0:12.0
4 795 Gary Snyder 12 55 181 18:44.0 1:13:13.0 0:42.0
5 791 Dylan Gaines 10 63 244 18:52.0 1:32:05.0 0:50.0
6 790 Mykola Bilyk 10 85 329 20:02.0 1:52:07.0 2:00.0

Team - ClarkstonFinish Position - 10
Team Score (places): 264 Team Score (times): 1:32:46.0 Ave Time: 18:33.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 594 Grant Henley 10 6 6 16:56.0 16:56.0 0:00.0
2 592 Derrick Egli 10 53 59 18:35.0 35:31.0 1:39.0
3 593 William Eisert 9 59 118 18:46.0 54:17.0 1:50.0
4 597 Nick Paris 10 72 190 19:08.0 1:13:25.0 2:12.0
5 596 Luke Oldford 9 74 264 19:21.0 1:32:46.0 2:25.0

Team - L'anse Creuse NorthFinish Position - 11
Team Score (places): 275 Team Score (times): 1:33:35.5 Ave Time: 18:43.1
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 662 Thomas Michno 9 7 7 16:57.0 16:57.0 0:00.0
2 659 Nick Actis 11 47 54 18:20.0 35:17.0 1:23.0
3 665 Nick Vance 10 60 114 18:46.5 54:03.5 1:49.5
4 663 Eric Passeno 10 75 189 19:22.0 1:13:25.5 2:25.0
5 666 Michael Zonca 10 86 275 20:10.0 1:33:35.5 3:13.0

Team - Warren MottFinish Position - 12
Team Score (places): 313 Team Score (times): 1:35:05.0 Ave Time: 19:01.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 871 David Saporito 11 14 14 17:09.0 17:09.0 0:00.0
2 869 Kevin Lalik 10 52 66 18:34.0 35:43.0 1:25.0
3 872 Jeffrey Wainz 11 79 145 19:29.0 55:12.0 2:20.0
4 866 Kevin Boa 12 81 226 19:40.0 1:14:52.0 2:31.0
5 870 Nick Riley 10 87 313 20:13.0 1:35:05.0 3:04.0
6 868 Kaleb Diana 9 97 410 21:44.0 1:56:49.0 4:35.0

Team - ArmadaFinish Position - 13
Team Score (places): 314 Team Score (times): 1:36:07.5 Ave Time: 19:13.5
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 522 Zach Chodnicki 12 23 23 17:38.0 17:38.0 0:00.0
2 523 Alec Kownacki 11 42 65 18:08.5 35:46.5 0:30.5
3 527 Mason Rozgowski 12 66 131 18:53.0 54:39.5 1:15.0
4 524 Brendan Mantey 11 91 222 20:40.0 1:15:19.5 3:02.0
5 528 Jeremy Winkel 10 92 314 20:48.0 1:36:07.5 3:10.0
6 525 Christian Matthews 11 94 408 21:31.0 1:57:38.5 3:53.0

Team - Utica FordFinish Position - 14
Team Score (places): 341 Team Score (times): 1:36:45.0 Ave Time: 19:21.0
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 817 Mitch Vermeulen 12 24 24 17:39.0 17:39.0 0:00.0
2 813 Shane Luksch 11 62 86 18:50.0 36:29.0 1:11.0
3 815 Alex Towianski 9 83 169 20:00.0 56:29.0 2:21.0
4 811 Andrew Herppich 11 84 253 20:01.0 1:16:30.0 2:22.0
5 814 Spencer Scott 11 88 341 20:15.0 1:36:45.0 2:36.0
6 816 Matt Vermeulen 11 89 430 20:23.0 1:57:08.0 2:44.0
7 812 Alex Klump 12 90 520 20:27.0 2:17:35.0 2:48.0

Team - FraserFinish Position - 15
Team Score (places): 401 Team Score (times): 1:41:16.0 Ave Time: 20:15.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 617 Steven Stine 9 50 50 18:30.0 18:30.0 0:00.0
2 615 Andrew Mezin 11 77 127 19:26.0 37:56.0 0:56.0
3 612 Brandon Binkowski 12 80 207 19:33.0 57:29.0 1:03.0
4 614 Brendan Mandziara 11 95 302 21:33.0 1:19:02.0 3:03.0
5 616 Nick Paulson 9 99 401 22:14.0 1:41:16.0 3:44.0

Team - LakeshoreFinish Position - 16
Team Score (places): 469 Team Score (times): 1:47:21.0 Ave Time: 21:28.2
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 896 Jake Kler 12 82 82 19:42.0 19:42.0 0:00.0
2 897 Nick West 12 93 175 21:03.0 40:45.0 1:21.0
3 898 Marco Lin 12 96 271 21:41.0 1:02:26.0 1:59.0
4 899 Alex Wielbinski 12 98 369 22:07.0 1:24:33.0 2:25.0
5 901 Sean Mitchell 10 100 469 22:48.0 1:47:21.0 3:06.0
6 900 Kyree Jackson 9 101 570 23:32.0 2:10:53.0 3:50.0
7 902 Jordan Hill 9 102 672 24:24.0 2:35:17.0 4:42.0

Team - Troy AthensFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 823 Ryan Mooney 11 Less Than 5 16:45.0 16:45.0 0:00.0
2 821 John Ghaly 12 Less Than 5 18:23.0 35:08.0 1:38.0
3 822 Noah Leong 9 Less Than 5 20:37.0 55:45.0 3:52.0
4 820 Brian Bowles 10 Less Than 5 22:47.0 1:18:32.0 6:02.0


Hanson's Invitational Boys Div. 1 Varsity
Overall Finish List
September 28, 2013
Results By Hanson's Race Management

Boys
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
1 1 839 Mickey Davey De LaSalle 16:04.0 5:11/M 11
2 2 740 Matt Thomas Port Huron Northern 16:30.0 5:19/M 11
3 (< 5) 823 Ryan Mooney Troy Athens 16:45.0 5:24/M 11
4 3 737 Bradley Mallory Port Huron Northern 16:49.0 5:25/M 11
5 4 712 Joe Gallagher Orchard Lake St. Mary's 16:51.0 5:26/M 11
6 5 643 Connor Sickmiller Grosse Pointe North 16:55.0 5:27/M 10
7 6 594 Grant Henley Clarkston 16:56.0 5:28/M 10
8 7 662 Thomas Michno L'anse Creuse North 16:57.0 5:28/M 9
9 8 563 Billy Toth Canton 17:00.0 5:29/M 11
10 9 738 Brett Parent Port Huron Northern 17:01.0 5:29/M 12
11 10 735 Ty Dickinson Port Huron Northern 17:01.5 5:29/M 12
12 11 713 Colin Herrmann Orchard Lake St. Mary's 17:04.0 5:30/M 11
13 12 751 Matt Schram Rochester Adams 17:04.5 5:30/M 9
14 13 560 Evan Dunklee Canton 17:07.0 5:31/M 12
15 14 871 David Saporito Warren Mott 17:09.0 5:32/M 11
16 15 748 Adam Beck Rochester Adams 17:10.0 5:32/M 11
17 16 764 Timmy Martin Lakeview 17:11.0 5:33/M 12
18 17 830 Justin Ursaki Utica 17:16.0 5:34/M 12
19 18 765 Everett Ottoy Lakeview 17:20.0 5:35/M 11
20 19 841 Matt Molinaro De LaSalle 17:27.0 5:38/M 12
21 20 767 Jordan Walters Lakeview 17:33.0 5:40/M 11
22 21 768 Tyler Walters Lakeview 17:34.0 5:40/M 11
23 22 827 Paul Garbarino Utica 17:35.0 5:40/M 11
24 23 522 Zach Chodnicki Armada 17:38.0 5:41/M 12
25 24 817 Mitch Vermeulen Utica Ford 17:39.0 5:42/M 12
26 25 753 Peter Tkac Rochester Adams 17:40.0 5:42/M 11
27 26 750 Matt Schiller Rochester Adams 17:40.5 5:42/M 10
28 27 763 Nathan Holland Lakeview 17:41.0 5:42/M 11
29 28 739 Bailey Paulus Port Huron Northern 17:42.0 5:43/M 11
30 29 766 Garrett Parzynski Lakeview 17:45.0 5:44/M 11
31 30 640 Joe Ciaravino Grosse Pointe North 17:46.0 5:44/M 11
32 31 715 Scott Sawyer Orchard Lake St. Mary's 17:48.0 5:45/M 9
33 32 762 Alex Feleo Lakeview 17:51.0 5:45/M 11
34 33 825 Jared Felts Utica 17:56.0 5:47/M 10
35 34 559 Ammar Chishti Canton 17:57.0 5:47/M 11
36 35 749 Colin Crusoe Rochester Adams 18:01.0 5:49/M 10
37 36 792 Jeremiah Jean Stevenson 18:02.0 5:49/M 11
38 37 736 Brad Hunt Port Huron Northern 18:02.5 5:49/M 12
39 38 558 Evan Childs Canton 18:03.0 5:49/M 11
40 39 843 Nick Scott De LaSalle 18:05.0 5:50/M 10
41 40 829 Kollin Poindexter Utica 18:07.0 5:51/M 11
42 41 826 Gabe Garbarino Utica 18:08.0 5:51/M 9
43 42 523 Alec Kownacki Armada 18:08.5 5:51/M 11
44 43 842 Aaron Robert De LaSalle 18:10.0 5:52/M 11
45 44 794 Nathan Schneider Stevenson 18:13.0 5:53/M 12
46 45 710 Harrison Coe Orchard Lake St. Mary's 18:13.5 5:53/M 11
47 46 793 Zechariah Jean Stevenson 18:14.0 5:53/M 11
48 47 659 Nick Actis L'anse Creuse North 18:20.0 5:55/M 11
49 48 709 Bennett Coe Orchard Lake St. Mary's 18:21.0 5:55/M 9
50 (< 5) 821 John Ghaly Troy Athens 18:23.0 5:56/M 12
51 49 734 Tyler Champenoy Port Huron Northern 18:27.0 5:57/M 10
52 50 617 Steven Stine Fraser 18:30.0 5:58/M 9
53 51 754 Diego Toral Rochester Adams 18:32.0 5:59/M 10
54 52 869 Kevin Lalik Warren Mott 18:34.0 5:59/M 10
55 53 592 Derrick Egli Clarkston 18:35.0 6:00/M 10
56 54 824 Anthony Aul Utica 18:43.0 6:02/M 11
57 55 795 Gary Snyder Stevenson 18:44.0 6:03/M 12
58 56 714 Kyle McCormick Orchard Lake St. Mary's 18:44.5 6:03/M 11
59 57 711 Carson Eby Orchard Lake St. Mary's 18:45.0 6:03/M 11
60 58 561 Mike Roberts Canton 18:45.5 6:03/M 11
61 59 593 William Eisert Clarkston 18:46.0 6:03/M 9
62 60 665 Nick Vance L'anse Creuse North 18:46.5 6:03/M 10
63 61 562 Nick Socha Canton 18:47.0 6:04/M 9
64 62 813 Shane Luksch Utica Ford 18:50.0 6:05/M 11
65 63 791 Dylan Gaines Stevenson 18:52.0 6:05/M 10
66 64 641 Ryan Kolp Grosse Pointe North 18:52.4 6:05/M 10
67 65 638 Alex Brady Grosse Pointe North 18:52.8 6:05/M 12
68 66 527 Mason Rozgowski Armada 18:53.0 6:05/M 12
69 67 844 Jim Stehlin De LaSalle 18:55.0 6:06/M 12
70 68 557 Sean Carey Canton 19:01.0 6:08/M 11
71 69 838 David Ackley De LaSalle 19:03.0 6:09/M 11
72 70 637 Mike Bakowski Grosse Pointe North 19:04.0 6:09/M 12
73 71 840 John Evans De LaSalle 19:04.5 6:09/M 12
74 72 597 Nick Paris Clarkston 19:08.0 6:10/M 10
75 73 639 Daniel Brady Grosse Pointe North 19:12.0 6:12/M 10
76 74 596 Luke Oldford Clarkston 19:21.0 6:15/M 9
77 75 663 Eric Passeno L'anse Creuse North 19:22.0 6:15/M 10
78 76 752 Josh Matthews Rochester Adams 19:23.0 6:15/M 11
79 77 615 Andrew Mezin Fraser 19:26.0 6:16/M 11
80 78 828 Collin Newton Utica 19:28.0 6:17/M 12
81 79 872 Jeffrey Wainz Warren Mott 19:29.0 6:17/M 11
82 80 612 Brandon Binkowski Fraser 19:33.0 6:18/M 12
83 81 866 Kevin Boa Warren Mott 19:40.0 6:21/M 12
84 82 896 Jake Kler Lakeshore 19:42.0 6:21/M 12
85 83 815 Alex Towianski Utica Ford 20:00.0 6:27/M 9
86 84 811 Andrew Herppich Utica Ford 20:01.0 6:27/M 11
87 85 790 Mykola Bilyk Stevenson 20:02.0 6:28/M 10
88 86 666 Michael Zonca L'anse Creuse North 20:10.0 6:30/M 10
89 87 870 Nick Riley Warren Mott 20:13.0 6:31/M 10
90 88 814 Spencer Scott Utica Ford 20:15.0 6:32/M 11
91 89 816 Matt Vermeulen Utica Ford 20:23.0 6:35/M 11
92 90 812 Alex Klump Utica Ford 20:27.0 6:36/M 12
93 (< 5) 822 Noah Leong Troy Athens 20:37.0 6:39/M 9
94 91 524 Brendan Mantey Armada 20:40.0 6:40/M 11
95 92 528 Jeremy Winkel Armada 20:48.0 6:43/M 10
96 93 897 Nick West Lakeshore 21:03.0 6:47/M 12
97 94 525 Christian Matthews Armada 21:31.0 6:56/M 11
98 95 614 Brendan Mandziara Fraser 21:33.0 6:57/M 11
99 96 898 Marco Lin Lakeshore 21:41.0 7:00/M 12
100 97 868 Kaleb Diana Warren Mott 21:44.0 7:01/M 9
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Age
101 98 899 Alex Wielbinski Lakeshore 22:07.0 7:08/M 12
102 99 616 Nick Paulson Fraser 22:14.0 7:10/M 9
103 (< 5) 820 Brian Bowles Troy Athens 22:47.0 7:21/M 10
104 100 901 Sean Mitchell Lakeshore 22:48.0 7:21/M 10
105 101 900 Kyree Jackson Lakeshore 23:32.0 7:35/M 9
106 102 902 Jordan Hill Lakeshore 24:24.0 7:52/M 9

Check out our 2013 Hansons Cross Country Invitational Coverage Page