2013 St. Johns MS XC Invitational

back to results

Sep. 19, 2013

2013 St. Johns MS XC Invitational
St. Johns, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 332 Emily Stewart White Pine (Saginaw) 13:10.9 6:35/M 8
2 2 213 Amanda Hicks St Johns 13:19.8 6:40/M 8
3 3 321 Rachel Kempf White Pine (Saginaw) 13:27.8 6:44/M 8
4 4 214 Lauren Lasceski St Johns 13:37.0 6:49/M 7
5 5 147 Chloe Wandell Ionia 13:38.1 6:49/M 8
6 6 50 Natalie Yabs DeWitt 13:43.1 6:52/M 7
7 7 39 Kara Johnson DeWitt 13:47.6 6:54/M 8
8 8 130 Allyson Diebel Ionia 13:50.2 6:55/M 7
9 9 31 Emorie Bond DeWitt 13:52.1 6:56/M 7
10 10 29 Hannah Adler DeWitt 13:53.7 6:57/M 8
11 11 216 Meagan Moeggenborg St Johns 13:57.7 6:59/M 7
12 12 45 Shelby Sims DeWitt 13:58.8 6:59/M 7
13 13 172 Kailen Brennan Portland 13:59.2 7:00/M 8
14 14 48 Katie Vitou DeWitt 14:07.9 7:04/M 8
15 15 324 Colleen Miller White Pine (Saginaw) 14:08.9 7:04/M 8
16 16 178 Abby Grys Portland 14:09.9 7:05/M 8
17 17 217 Madison Montle St Johns 14:12.7 7:06/M 8
18 18 44 Ashley Shipps DeWitt 14:13.4 7:07/M 7
19 19 142 Sydni Tillottson Ionia 14:14.3 7:07/M 8
20 20 139 Rebecca Rowley Ionia 14:14.6 7:07/M 8
21 21 315 Chloe Fry White Pine (Saginaw) 14:17.1 7:09/M 7
22 22 95 Kathleen Stattleman Haslett 14:18.5 7:09/M 8
23 23 322 Kasey Klaczkiewicz White Pine (Saginaw) 14:18.9 7:09/M 8
24 24 87 Juliana Marks Haslett 14:19.5 7:10/M 8
25 25 82 Susanna Henry Haslett 14:19.9 7:10/M 8
26 26 333 Rebecca Sullivan White Pine (Saginaw) 14:27.3 7:14/M 8
27 27 218 Mariah Munro St Johns 14:31.2 7:16/M 8
28 28 134 Sarah Letts Ionia 14:38.2 7:19/M 8
29 29 305 Lynsey Amthor White Pine (Saginaw) 14:43.2 7:22/M 8
30 30 209 Chloe Durgan St Johns 15:01.2 7:31/M 8
31 31 145 Monica Velasco Ionia 15:02.0 7:31/M 8
32 32 93 Fiona Shine Haslett 15:03.1 7:32/M 7
33 33 89 Jessie Pekrul Haslett 15:05.0 7:33/M 8
34 34 143 Tyra Townsend Ionia 15:19.0 7:40/M 7
35 35 275 Sarah Zhao West Int. Mt. Pleasant 15:24.0 7:42/M 8
36 36 81 Sophie Hall Haslett 15:26.1 7:43/M 8
37 37 86 Annaliese Marks Haslett 15:37.9 7:49/M 8
38 38 245 Haylee Geisthardt West Int. Mt. Pleasant 15:49.6 7:55/M 8
39 39 241 Alexis Epple West Int. Mt. Pleasant 15:57.6 7:59/M 7
40 (< 5) 60 Sophia Spalding Fowlerville 16:05.7 8:03/M 7
41 40 186 Allison Sandbrook Portland 16:20.5 8:10/M 8
42 41 239 Kayla Campbell West Int. Mt. Pleasant 16:29.0 8:15/M 8
43 42 171 Shelby Battley Portland 16:32.9 8:16/M 8
44 43 260 Emily Odykirk West Int. Mt. Pleasant 16:35.0 8:18/M 8
45 44 185 Olivia Sandborn Portland 17:00.0 8:30/M 8
46 45 189 Zoe Slisher Portland 17:04.1 8:32/M 7
47 46 248 Faith Jurick West Int. Mt. Pleasant 17:24.5 8:42/M 8
48 47 263 Kaleigh Reilly West Int. Mt. Pleasant 17:27.7 8:44/M 7
49 48 181 Rachel Kapcia Portland 17:57.9 8:59/M 8
50 (< 5) 59 Alexia Saucedo Fowlerville 19:23.7 9:42/M 7
51 (< 5) 61 Audrey Trinka Fowlerville 19:25.7 9:43/M 8
52 (< 5) 156 Lily Kostanko Lakewood (Lake Odessa) 23:05.2 11:33/M 7
53 (< 5) 63 Gabrielle Heiser Fowlerville 23:27.9 11:44/M 7



Top
Overall Finish List - Girls

Open Girls 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 361 Isabelle Herb Williamston 14:03.5 7:02/M 8
2 1 337 Marlee Weber White Pine (Saginaw) 14:10.4 7:05/M 8
3 2 40 Delaney Kirinovic DeWitt 14:26.7 7:13/M 7
4 3 326 Kazmira Nalazek White Pine (Saginaw) 14:47.8 7:24/M 7
5 4 215 Anna McCastle St Johns 14:54.3 7:27/M 7
6 5 323 Katrina Kreszowski White Pine (Saginaw) 14:59.7 7:30/M 8
7 6 312 Kayla Chingman White Pine (Saginaw) 15:01.8 7:31/M 8
8 7 320 Amanda Kalkman White Pine (Saginaw) 15:05.8 7:33/M 8
9 (< 5) 360 Emma Davis Williamston 15:09.2 7:35/M 8
10 8 338 Emerson Woodbury White Pine (Saginaw) 15:11.5 7:36/M 7
11 9 94 Anneliese Stattleman Haslett 15:22.6 7:41/M 8
12 10 42 Kiki Powell DeWitt 15:31.0 7:46/M 8
13 11 41 Sydney Potter DeWitt 15:32.7 7:46/M 7
14 (< 5) 362 Amanda Maurer Williamston 15:36.3 7:48/M 8
15 12 138 Grace Riccius Ionia 15:56.7 7:58/M 8
16 13 133 Madison Kemp Ionia 15:57.1 7:59/M 7
17 14 787 Ann Marie Falor St Johns 15:57.4 7:59/M 8
18 15 219 Payton Simon St Johns 16:01.6 8:01/M 8
19 16 334 Jaden Talbert White Pine (Saginaw) 16:10.3 8:05/M 8
20 17 49 Betsy Williams DeWitt 16:12.0 8:06/M 7
21 18 270 Charlotte Weis West Int. Mt. Pleasant 16:16.1 8:08/M 7
22 (> 7) 314 Sydney Espinosa White Pine (Saginaw) 16:17.7 8:09/M 7
23 19 77 Mckenna Arkell Haslett 16:24.2 8:12/M 8
24 20 90 Anjani Raja Haslett 16:24.9 8:12/M 8
25 21 91 Reagan Russell Haslett 16:35.1 8:18/M 8
26 22 268 Amy Vandermey West Int. Mt. Pleasant 16:37.9 8:19/M 8
27 23 137 Emily Peterson Ionia 16:39.4 8:20/M 7
28 24 254 Schylar Mars West Int. Mt. Pleasant 16:44.1 8:22/M 7
29 (> 7) 335 Karly Terry White Pine (Saginaw) 16:46.3 8:23/M 8
30 (> 7) 328 Autumn Schneider White Pine (Saginaw) 16:47.0 8:24/M 8
31 (> 7) 319 Adison Hohwart White Pine (Saginaw) 16:49.1 8:25/M 8
32 25 259 Rachel Moran West Int. Mt. Pleasant 16:49.7 8:25/M 8
33 26 210 Baylie Dush St Johns 16:50.5 8:25/M 7
34 27 250 Natalie Kea West Int. Mt. Pleasant 16:53.0 8:27/M 8
35 28 128 Rachel Bestrom Ionia 16:53.8 8:27/M 8
36 29 211 Alyssa Elms St Johns 16:58.9 8:29/M 8
37 (> 7) 331 Emily Spaedt White Pine (Saginaw) 17:00.0 8:30/M 7
38 (> 7) 308 Abbie Bethune White Pine (Saginaw) 17:05.9 8:33/M 8
39 30 43 Olivia Roragen DeWitt 17:09.1 8:35/M 7
40 (> 7) 310 Kaitlyn Callahan White Pine (Saginaw) 17:18.3 8:39/M 8
41 31 236 Lexi Arends West Int. Mt. Pleasant 17:19.7 8:40/M 7
42 (> 7) 309 Latecia Buendia White Pine (Saginaw) 17:21.8 8:41/M 7
43 32 35 Cragen Davies DeWitt 17:22.2 8:41/M 8
44 33 253 Carlie Lux West Int. Mt. Pleasant 17:22.5 8:41/M 7
45 34 175 Erin Duff Portland 17:26.6 8:43/M 7
46 (> 7) 318 Haylee Histed White Pine (Saginaw) 17:28.0 8:44/M 7
47 (> 7) 327 Jordan Pinet White Pine (Saginaw) 17:38.0 8:49/M 7
48 (> 7) 249 Sarah Kahn West Int. Mt. Pleasant 17:38.8 8:49/M 8
49 35 37 Jules Fenneuff DeWitt 17:40.7 8:50/M 8
50 (> 7) 329 Ariana Shokoohi White Pine (Saginaw) 17:42.9 8:51/M 7
51 36 85 Lucy James Haslett 17:44.1 8:52/M 7
52 (> 7) 317 Mara Hill White Pine (Saginaw) 17:48.7 8:54/M 8
53 37 187 Sydney Schneider Portland 17:58.1 8:59/M 8
54 (> 7) 47 Sydni Victoria DeWitt 18:00.8 9:00/M 8
55 38 190 Caroline Svanda Portland 18:11.8 9:06/M 8
56 (> 7) 307 Britney Berry White Pine (Saginaw) 18:17.7 9:09/M 8
57 (> 7) 306 Tara Badour White Pine (Saginaw) 18:19.2 9:10/M 8
58 (> 7) 240 Caitlinq Ducharme West Int. Mt. Pleasant 18:21.5 9:11/M 7
59 (> 7) 255 Kaitlynn McQueen West Int. Mt. Pleasant 18:23.7 9:12/M 8
60 (> 7) 238 Cali Boose West Int. Mt. Pleasant 18:24.7 9:12/M 7
61 39 183 Adrianna Novara Portland 18:25.3 9:13/M 7
62 (> 7) 269 Megan Watters West Int. Mt. Pleasant 18:27.0 9:14/M 8
63 (> 7) 244 Maddie Fox West Int. Mt. Pleasant 18:28.2 9:14/M 7
64 (> 7) 311 Hope Castanon White Pine (Saginaw) 18:35.3 9:18/M 7
65 (> 7) 30 Katie Allen DeWitt 18:37.1 9:19/M 8
66 40 188 Kayla Shaw Portland 18:53.5 9:27/M 8
67 41 144 Cassidy Vaarberg Ionia 18:57.2 9:29/M 8
68 (> 7) 262 Olivia Potie West Int. Mt. Pleasant 18:58.0 9:29/M 7
69 42 88 Shannon McCloskey Haslett 19:04.1 9:32/M 8
70 43 92 Lexie Salazar Haslett 19:05.3 9:33/M 8
71 (> 7) 32 Megan Brannan DeWitt 19:07.7 9:34/M 8
72 (> 7) 34 Emily Buffa DeWitt 19:08.5 9:34/M 7
73 (> 7) 273 Andrea Wiczak West Int. Mt. Pleasant 19:13.4 9:37/M 7
74 (> 7) 46 Megan Stockenauer DeWitt 19:17.9 9:39/M 7
75 44 191 Taylor Trierweiler Portland 19:22.5 9:41/M 8
76 (> 7) 330 Emilia Shokoohi White Pine (Saginaw) 19:25.4 9:43/M 8
77 (> 7) 316 Jasmine Glick White Pine (Saginaw) 19:32.3 9:46/M 7
78 (> 7) 84 Maggie Hill Haslett 19:36.1 9:48/M 7
79 (> 7) 274 Taylor Wood West Int. Mt. Pleasant 19:36.5 9:48/M 8
80 (> 7) 247 Javira Griffin West Int. Mt. Pleasant 19:41.3 9:51/M 7
81 (> 7) 246 Megan Griffes West Int. Mt. Pleasant 19:42.6 9:51/M 8
82 (> 7) 258 Isabel Mink West Int. Mt. Pleasant 19:43.0 9:52/M 7
83 (> 7) 264 Regan Selvidge West Int. Mt. Pleasant 20:16.1 10:08/M 7
84 45 132 Kimberlyn Hollon-MorseIonia 20:17.3 10:09/M 7
85 (> 7) 325 Arianna Mullikin White Pine (Saginaw) 20:19.7 10:10/M 7
86 (> 7) 261 Alexa Pflaum West Int. Mt. Pleasant 20:28.6 10:14/M 7
87 46 184 Courtney Pohl Portland 20:40.8 10:20/M 7
88 (> 7) 257 Alisha Melcher West Int. Mt. Pleasant 21:22.1 10:41/M 7
89 (> 7) 313 Lorissa Coronado White Pine (Saginaw) 21:27.5 10:44/M 8
90 (> 7) 272 Sydney White West Int. Mt. Pleasant 21:40.3 10:50/M 7
91 47 135 Paige Mutschler Ionia 21:49.5 10:55/M 7
92 (> 7) 182 Julia Livingston Portland 21:53.7 10:57/M 8
93 (> 7) 252 Emily Little West Int. Mt. Pleasant 21:59.7 11:00/M 7
94 (> 7) 256 Sarah Meadows West Int. Mt. Pleasant 22:58.1 11:29/M 7
95 (> 7) 243 Lucy Fleming West Int. Mt. Pleasant 22:59.1 11:30/M 7
96 (> 7) 80 Audrey Fiero Haslett 23:18.3 11:39/M 8
97 (> 7) 78 Avery Beyea Haslett 23:20.9 11:40/M 8
98 (> 7) 146 Emily Vriese Ionia 27:35.6 13:48/M 7
99 (> 7) 265 Morgan Smith West Int. Mt. Pleasant 28:04.9 14:02/M 8
100 (> 7) 127 Izola Anders Ionia 28:48.4 14:24/M 8

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

101 (> 7) 140 Kylie Sibley Ionia 28:50.7 14:25/M 7
Top
Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 DeWitt 44 6 7 9 10 12 14 18
Top 5 Times: 1:09:15.5
Average Time: 13:51.1

2 St Johns 61 2 4 11 17 27 30
Top 5 Times: 1:09:38.5
Average Time: 13:55.7

3 White Pine (Saginaw) 63 1 3 15 21 23 26 29
Top 5 Times: 1:09:23.8
Average Time: 13:52.7

4 Ionia 80 5 8 19 20 28 31 34
Top 5 Times: 1:10:35.7
Average Time: 14:07.1

5 Haslett 136 22 24 25 32 33 36 37
Top 5 Times: 1:13:06.1
Average Time: 14:37.2

6 Portland 155 13 16 40 42 44 45 48
Top 5 Times: 1:18:02.7
Average Time: 15:36.5

7 West Int. Mt. Pleasant 196 35 38 39 41 43 46 47
Top 5 Times: 1:20:15.4
Average Time: 16:03.0

Inc. Fowlerville 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Inc. Lakewood (Lake Odessa) 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:

Top
Team Summary Report - Girls

Open Girls 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 White Pine (Saginaw) 22 1 3 5 6 7 8 16
Top 5 Times: 1:14:05.7
Average Time: 14:49.1

2 DeWitt 70 2 10 11 17 30 32 35
Top 5 Times: 1:18:51.7
Average Time: 15:46.3

3 St Johns 88 4 14 15 26 29
Top 5 Times: 1:20:43.0
Average Time: 16:08.6

4 Haslett 105 9 19 20 21 36 42 43
Top 5 Times: 1:22:31.3
Average Time: 16:30.2

5 West Int. Mt. Pleasant 116 18 22 24 25 27 31 33
Top 5 Times: 1:23:20.9
Average Time: 16:40.2

6 Ionia 117 12 13 23 28 41 45 47
Top 5 Times: 1:24:24.4
Average Time: 16:52.8

7 Portland 188 34 37 38 39 40 44 46
Top 5 Times: 1:30:55.5
Average Time: 18:11.1

Inc. Williamston 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:



Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 299 Nick Sonnenberg White Pine (Saginaw) 11:30.5 5:45/M 8
2 2 21 Zack Rollis DeWitt 11:41.5 5:51/M 8
3 3 279 Jack Doyle White Pine (Saginaw) 11:43.8 5:52/M 8
4 4 281 Michael Fiore White Pine (Saginaw) 11:52.0 5:56/M 8
5 5 292 Jacob McDowell White Pine (Saginaw) 12:11.7 6:06/M 7
6 6 26 Kalyn Vanwormer DeWitt 12:12.2 6:06/M 8
7 7 283 Andrew Garza White Pine (Saginaw) 12:17.8 6:09/M 8
8 8 122 Owen Sweeney Ionia 12:20.9 6:10/M 8
9 9 291 Tyler Laugh White Pine (Saginaw) 12:32.2 6:16/M 8
10 10 288 William Koepke White Pine (Saginaw) 12:33.5 6:17/M 8
11 11 68 Patrick Hintz Haslett 12:35.0 6:18/M 8
12 12 101 Malachi Davis Ionia 12:35.1 6:18/M 8
13 13 99 Yordi Cardenas Ionia 12:37.7 6:19/M 8
14 14 203 David Pung St Johns 12:38.6 6:19/M 8
15 15 206 James Thalison St Johns 12:40.3 6:20/M 8
16 16 195 Joseph Fox St Johns 12:40.5 6:20/M 8
17 17 57 Tyler Steinhelper Fowlerville 12:45.8 6:23/M 8
18 18 200 Andrew Menard St Johns 12:53.1 6:27/M 8
19 19 339 Kenneth Abraham Williamston 12:53.1 6:27/M 7
20 20 205 Bryce Smith St Johns 12:53.9 6:27/M 7
21 21 194 Travis Feldpaucsh St Johns 12:54.6 6:27/M 8
22 22 71 Paul Schmidt Haslett 12:55.3 6:28/M 7
23 23 103 Garrett Gould Ionia 12:56.1 6:28/M 8
24 24 347 Jon Hurlbert Williamston 12:56.8 6:28/M 8
25 25 52 Aaron Davis Fowlerville 12:57.6 6:29/M 8
26 26 102 Tyler Esch Ionia 12:58.3 6:29/M 7
27 27 351 Mitchell Nemeth Williamston 12:58.6 6:29/M 8
28 28 120 Foster Skoog Ionia 13:08.1 6:34/M 8
29 29 208 Nathan Wenzlick St Johns 13:08.1 6:34/M 7
30 30 126 Rj Wilson Ionia 13:28.7 6:44/M 8
31 31 352 Luke Schafer Williamston 13:30.8 6:45/M 7
32 32 53 Chris Davis Fowlerville 13:31.8 6:46/M 8
33 33 25 Kalyb Vanwormer DeWitt 13:36.9 6:48/M 7
34 34 157 Oliver Alvesteffer Portland 13:59.2 7:00/M 7
35 35 2 Travis Barr DeWitt 14:00.6 7:00/M 8
36 36 56 Colin Smar Fowlerville 14:09.8 7:05/M 8
37 37 12 Adam Kahler DeWitt 14:18.0 7:09/M 8
38 38 168 Blaine Rosier Portland 14:26.7 7:13/M 7
39 39 150 Andrew Mathews Lakewood (Lake Odessa) 14:27.5 7:14/M 8
40 40 4 Matthew Brandell DeWitt 14:37.0 7:19/M 7
41 41 234 Tim Wilson West Int. Mt. Pleasant 14:37.6 7:19/M 8
42 42 232 Cole Smallwood West Int. Mt. Pleasant 14:37.9 7:19/M 8
43 43 346 Brent Hurlbert Williamston 14:42.5 7:21/M 8
44 44 166 Ryan Ramsey Portland 14:43.2 7:22/M 8
45 45 67 Logan Hidey Haslett 14:49.5 7:25/M 8
46 46 65 Matt Garnett Haslett 14:52.0 7:26/M 8
47 47 220 Tyler Beeman West Int. Mt. Pleasant 14:56.9 7:28/M 7
48 48 343 Max Eyster Williamston 15:00.5 7:30/M 7
49 49 345 Stephen Hunt Williamston 15:02.5 7:31/M 7
50 50 152 Chase Salgat Lakewood (Lake Odessa) 15:06.2 7:33/M 7
51 51 66 Aaron Gillengerten Haslett 15:08.0 7:34/M 8
52 52 151 Ben Peters Lakewood (Lake Odessa) 15:16.5 7:38/M 7
53 53 230 Caleb Nieporte West Int. Mt. Pleasant 15:23.6 7:42/M 8
54 54 164 Jacob Nowak Portland 15:36.3 7:48/M 8
55 55 74 Alex Wall Haslett 15:38.4 7:49/M 8
56 56 231 Mason Payton West Int. Mt. Pleasant 15:47.1 7:54/M 7
57 57 162 Ethan Jensen Portland 16:07.4 8:04/M 8
58 58 161 Martin Frazee Portland 17:06.8 8:33/M 7
59 59 155 Garrett Zuver Lakewood (Lake Odessa) 17:15.8 8:38/M 7
60 60 69 Adam Krause Haslett 17:26.9 8:43/M 8
61 61 51 Robby Bilyk Fowlerville 17:34.8 8:47/M 7
62 62 165 Aiden Pung Portland 17:48.6 8:54/M 7
63 63 148 Jordan Bustance Lakewood (Lake Odessa) 17:53.9 8:57/M 8
64 64 235 Eric Wyman West Int. Mt. Pleasant 18:03.8 9:02/M 8
65 65 225 Jake Freed West Int. Mt. Pleasant 18:26.4 9:13/M 8
66 66 153 Cameron Stoepker Lakewood (Lake Odessa) 18:52.0 9:26/M 7
67 67 55 Justin Placido Fowlerville 23:52.2 11:56/M 7
68 68 58 Gavin Tait Fowlerville 24:01.4 12:01/M 7



Top
Overall Finish List - Boys

Open Boys 2 mile


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 303 Nicolas Trevino White Pine (Saginaw) 12:44.5 6:22/M 8
2 2 289 Zachary Kolaja White Pine (Saginaw) 12:56.7 6:28/M 7
3 3 293 Eathan McKenzie White Pine (Saginaw) 12:59.8 6:30/M 8
4 4 286 Garrett HirschenbergerWhite Pine (Saginaw) 13:25.1 6:43/M 8
5 5 113 Sam Luginbuhl Ionia 13:25.3 6:43/M 7
6 6 196 Alex George St Johns 13:31.8 6:46/M 7
7 7 278 Liam Burns White Pine (Saginaw) 13:40.4 6:50/M 8
8 8 124 Alec White Ionia 13:54.2 6:57/M 8
9 9 295 Benjamin Pike White Pine (Saginaw) 14:00.8 7:00/M 7
10 10 290 Derek Kreszowski White Pine (Saginaw) 14:04.2 7:02/M 7
11 11 125 Grant Wiles Ionia 14:06.7 7:03/M 8
12 12 204 Luke Purtill St Johns 14:07.7 7:04/M 7
13 13 197 Bobby Goerge St Johns 14:13.9 7:07/M 7
14 14 199 Lucas Jandernoa St Johns 14:15.0 7:08/M 8
15 15 27 Nick Wieferich DeWitt 14:15.4 7:08/M 8
16 16 17 Nathan Potter DeWitt 14:16.0 7:08/M 8
17 17 123 Brady Swinehart Ionia 14:18.5 7:09/M 8
18 (> 7) 300 Joey Spencer White Pine (Saginaw) 14:19.9 7:10/M 8
19 (> 7) 282 Grant Freudenstein White Pine (Saginaw) 14:21.3 7:11/M 8
20 18 202 Jacob Nurenberg St Johns 14:23.7 7:12/M 7
21 19 96 Jeremy Bernstein Ionia 14:29.4 7:15/M 7
22 (> 7) 301 Ben Spradlin White Pine (Saginaw) 14:34.2 7:17/M 8
23 20 98 Nick Brown Ionia 14:37.7 7:19/M 7
24 21 16 Joey Popowitz DeWitt 14:38.8 7:19/M 8
25 22 117 Gabe Platte Ionia 14:40.7 7:20/M 8
26 23 11 Stephen Hostetler DeWitt 14:41.5 7:21/M 8
27 (> 7) 294 Joshua Norman White Pine (Saginaw) 14:42.4 7:21/M 7
28 24 193 Dylan Childrey St Johns 14:43.8 7:22/M 7
29 25 15 Zach Matson DeWitt 14:51.6 7:26/M 8
30 (> 7) 110 Keith Kasper Ionia 14:56.3 7:28/M 7
31 (> 7) 106 Justin Helmer Ionia 15:00.9 7:30/M 8
32 (> 7) 298 Aidan Shaw White Pine (Saginaw) 15:08.3 7:34/M 7
33 26 358 Hudson Yu Williamston 15:09.1 7:35/M 7
34 (> 7) 119 Jon Sena Ionia 15:12.5 7:36/M 8
35 27 228 Joe Hathaway West Int. Mt. Pleasant 15:18.7 7:39/M 8
36 28 192 Gabe Carpenter St Johns 15:19.8 7:40/M 7
37 (> 7) 201 Jack Morse St Johns 15:20.4 7:40/M 8
38 (> 7) 207 Jordan Vanamburg St Johns 15:20.7 7:40/M 8
39 (> 7) 118 Noah Sanford Ionia 15:21.4 7:41/M 8
40 29 24 Kyle Vanlake DeWitt 15:22.7 7:41/M 7
41 30 350 Jesse Munson Williamston 15:23.1 7:42/M 8
42 31 14 Jarred Kleitch DeWitt 15:30.2 7:45/M 8
43 (> 7) 296 Dennis Quackenbush White Pine (Saginaw) 15:34.1 7:47/M 7
44 (> 7) 116 Bryce Phelps Ionia 15:36.9 7:48/M 7
45 32 349 Paul Muir Williamston 15:37.3 7:49/M 7
46 (> 7) 3 Mauricio Barrera DeWitt 15:40.5 7:50/M 8
47 (> 7) 280 Emilio Estrada White Pine (Saginaw) 15:43.4 7:52/M 7
48 33 353 Alex Scott Williamston 15:56.4 7:58/M 8
49 34 357 Seth Woodbury Williamston 15:56.6 7:58/M 7
50 (> 7) 5 Nick Counseller DeWitt 15:57.7 7:59/M 8
51 35 344 Samuel Hetheringto Williamston 16:00.6 8:00/M 8
52 (> 7) 23 Tj Tice DeWitt 16:01.7 8:01/M 8
53 (> 7) 8 Noah Guerrero DeWitt 16:04.8 8:02/M 7
54 (> 7) 284 Connor Good White Pine (Saginaw) 16:18.1 8:09/M 8
55 (> 7) 105 Dathan Hall Ionia 16:25.9 8:13/M 7
56 (> 7) 115 Jorge Oliveros Ionia 16:38.9 8:19/M 7
57 (> 7) 10 Max Helser DeWitt 16:40.0 8:20/M 7
58 (> 7) 7 Ryan Fogel DeWitt 16:53.8 8:27/M 7
59 36 160 Vaughn Cross Portland 16:55.6 8:28/M 7
60 37 341 Charlie Buckley Williamston 17:10.2 8:35/M 8
61 (> 7) 18 Alton Powell DeWitt 17:13.9 8:37/M 7
62 (> 7) 277 Jackson Borders White Pine (Saginaw) 17:15.7 8:38/M 8
63 (> 7) 355 Joshua Springsteen Williamston 17:19.2 8:40/M 8
64 (> 7) 786 Lance Boruszewski White Pine (Saginaw) 17:31.6 8:46/M 8
65 (> 7) 285 David Gordon White Pine (Saginaw) 17:35.3 8:48/M 7
66 38 158 Sam Alvesteffer Portland 17:39.2 8:50/M 8
67 (> 7) 302 Kevin Terry White Pine (Saginaw) 17:53.4 8:57/M 8
68 (> 7) 112 Bobbie Luginbuhl Ionia 17:58.8 8:59/M 7
69 (> 7) 356 Zach Steele Williamston 18:14.0 9:07/M 8
70 (> 7) 19 Gabe Pulido DeWitt 18:22.3 9:11/M 7
71 (> 7) 304 Matthew Wolfgram White Pine (Saginaw) 18:30.2 9:15/M 7
72 39 163 Finn Mull Portland 18:38.2 9:19/M 7
73 (> 7) 1 Ryan Alexander DeWitt 18:48.4 9:24/M 7
74 40 221 Kyle Bixby West Int. Mt. Pleasant 18:49.3 9:25/M 8
75 (> 7) 6 Ryan Donovan DeWitt 18:52.0 9:26/M 7
76 (> 7) 13 Thomas Kelleher DeWitt 18:58.5 9:29/M 7
77 41 233 Owen Smith West Int. Mt. Pleasant 18:59.7 9:30/M 8
78 (> 7) 276 Jeremiah Arnold White Pine (Saginaw) 19:05.9 9:33/M 7
79 42 224 Aaric Fairchild West Int. Mt. Pleasant 19:08.5 9:34/M 8
80 (> 7) 100 Gabe Croel Ionia 19:12.8 9:36/M 7
81 43 167 Cullen Rapson Portland 19:16.4 9:38/M 7
82 (> 7) 342 Will Davis Williamston 19:16.7 9:38/M 8
83 (> 7) 111 Jt Longanbach Ionia 19:21.7 9:41/M 8
84 44 223 Blayze Courtney West Int. Mt. Pleasant 19:25.8 9:43/M 8
85 45 222 Tyler Burrows West Int. Mt. Pleasant 19:32.9 9:46/M 7
86 (> 7) 28 Drew Yesmunt DeWitt 20:34.9 10:17/M 7
87 (< 5) 73 Zack Sneed Haslett 20:40.2 10:20/M 8
88 (> 7) 114 Alex Martin Ionia 20:50.7 10:25/M 7
89 (> 7) 121 Trevor Stedman Ionia 21:03.1 10:32/M 7
90 46 169 Ben Stallard Portland 21:21.2 10:41/M 7
91 (> 7) 108 Ayden Hurst Ionia 21:25.1 10:43/M 7
92 (< 5) 72 Aadi Shankar Haslett 21:54.0 10:57/M 8
93 (> 7) 348 Gavin Laforge Williamston 22:39.3 11:20/M 8
94 (< 5) 76 William Zsigo Haslett 24:11.5 12:06/M 7
95 (< 5) 64 Thomas Ashley Haslett 24:17.5 12:09/M 7
96 (> 7) 297 Brodie Sanchez White Pine (Saginaw) 24:40.2 12:20/M 7
97 47 229 Chris Kennard West Int. Mt. Pleasant 25:14.8 12:37/M 7
Top
Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 White Pine (Saginaw) 20 1 3 4 5 7 9 10
Top 5 Times: 59:35.8
Average Time: 11:55.1

2 Ionia 82 8 12 13 23 26 28 30
Top 5 Times: 1:03:28.3
Average Time: 12:41.6

3 St Johns 83 14 15 16 18 20 21 29
Top 5 Times: 1:03:46.6
Average Time: 12:45.3

4 DeWitt 113 2 6 33 35 37 40
Top 5 Times: 1:05:49.4
Average Time: 13:09.8

5 Williamston 144 19 24 27 31 43 48 49
Top 5 Times: 1:07:02.1
Average Time: 13:24.4

6 Fowlerville 171 17 25 32 36 61 67 68
Top 5 Times: 1:11:00.0
Average Time: 14:12.0

7 Haslett 175 11 22 45 46 51 55 60
Top 5 Times: 1:10:20.1
Average Time: 14:04.0

8 Portland 227 34 38 44 54 57 58 62
Top 5 Times: 1:14:53.1
Average Time: 14:58.6

9 West Int. Mt. Pleasant 239 41 42 47 53 56 64 65
Top 5 Times: 1:15:23.3
Average Time: 15:04.6

10 Lakewood (Lake Odessa) 263 39 50 52 59 63 66
Top 5 Times: 1:20:00.1
Average Time: 16:00.0

Top
Team Summary Report - Boys

Open Boys 2 mile


Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 White Pine (Saginaw) 17 1 2 3 4 7 9 10
Top 5 Times: 1:05:46.7
Average Time: 13:09.3

2 Ionia 60 5 8 11 17 19 20 22
Top 5 Times: 1:10:14.3
Average Time: 14:02.8

3 St Johns 63 6 12 13 14 18 24 28
Top 5 Times: 1:10:32.2
Average Time: 14:06.4

4 DeWitt 100 15 16 21 23 25 29 31
Top 5 Times: 1:12:43.5
Average Time: 14:32.7

5 Williamston 155 26 30 32 33 34 35 37
Top 5 Times: 1:18:02.7
Average Time: 15:36.5

6 West Int. Mt. Pleasant 194 27 40 41 42 44 45 47
Top 5 Times: 1:31:42.2
Average Time: 18:20.4

7 Portland 202 36 38 39 43 46
Top 5 Times: 1:33:50.7
Average Time: 18:46.1

Inc. Haslett 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time: