2013 OAA White Division Jamboree #2

back to results

Sep. 24, 2013

2013 OAA White Division Jamboree #2
Bloomer Park
Rochester, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



OAA White Division #2
Overall Finish List
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Boys
Boys Reserve
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 287 Ryan Gietzen Stoney Creek 18:24.3 5:55/M
2 2 308 Mark Prosser Stoney Creek 18:38.7 5:59/M
3 3 272 Jacob Bozeman Stoney Creek 18:40.3 6:00/M
4 4 301 Philip Mai Stoney Creek 18:43.1 6:01/M
5 5 275 Ben Danforth Stoney Creek 18:47.1 6:02/M
6 6 326 Drew Viges Stoney Creek 18:55.2 6:05/M
7 7 195 Jordan Garcia Bloomfield Hills 19:03.2 6:08/M
8 8 267 Kevin Trumble Royal Oak 19:15.1 6:11/M
9 9 250 Cameron Greene Royal Oak 19:15.3 6:11/M
10 10 320 Shawn Stukenborg Stoney Creek 19:25.0 6:15/M
11 11 259 Austin Queener Royal Oak 19:31.4 6:17/M
12 (> 7) 325 Jaden Vaught Stoney Creek 19:39.1 6:19/M
13 (> 7) 312 Casey Schlitts Stoney Creek 19:45.1 6:21/M
14 12 260 Brendan Queener Royal Oak 19:45.6 6:21/M
15 (> 7) 315 Brad Setera Stoney Creek 19:55.8 6:24/M
16 13 217 Ismail Siddiqui Bloomfield Hills 20:00.2 6:26/M
17 14 347 Alexander Ball West Bloomfield 20:02.9 6:26/M
18 15 200 Ben Kaufman Bloomfield Hills 20:06.3 6:28/M
19 (> 7) 305 Nicolas Napoleone Stoney Creek 20:12.2 6:30/M
20 16 247 Ryan Dawson Royal Oak 20:17.5 6:31/M
21 17 223 Trevor Woods Bloomfield Hills 20:20.5 6:32/M
22 18 341 Christian McCalister Troy Athens 20:22.0 6:33/M
23 19 212 Thomas Paul Bloomfield Hills 20:24.4 6:34/M
24 20 352 Alexander Chau West Bloomfield 20:25.8 6:34/M
25 21 367 Jason Lin West Bloomfield 20:30.0 6:35/M
26 (> 7) 284 Quinton Farrar Stoney Creek 20:34.4 6:37/M
27 (> 7) 329 Josh Wilhelm Stoney Creek 20:40.8 6:39/M
28 22 244 Christian Coker Royal Oak 20:41.1 6:39/M
29 23 245 Dalton Cymbal Royal Oak 20:42.0 6:39/M
30 24 210 Patrick Mucci Bloomfield Hills 20:43.0 6:40/M
31 (> 7) 316 Daniel Shutter Stoney Creek 20:44.6 6:40/M
32 25 381 Nolan Tomkovicz West Bloomfield 20:49.4 6:42/M
33 26 372 Elan Pezenica West Bloomfield 20:53.1 6:43/M
34 (> 7) 278 Mitchel Desantis Stoney Creek 20:54.4 6:43/M
35 27 365 Kevin Kempf West Bloomfield 20:54.4 6:43/M
36 (> 7) 300 Ryan Lynch Stoney Creek 20:55.6 6:44/M
37 (> 7) 299 Owen Lee Stoney Creek 20:56.2 6:44/M
38 (> 7) 286 Garrett Galia Stoney Creek 20:57.5 6:44/M
39 28 197 Robert Goldstein Bloomfield Hills 21:01.8 6:45/M
40 (> 7) 289 Kevin Hawthorne Stoney Creek 21:04.1 6:46/M
41 29 339 Kevin Jones Troy Athens 21:08.7 6:48/M
42 30 382 Eric Vrbensky West Bloomfield 21:09.3 6:48/M
43 (> 7) 380 Ben Tomkovicz West Bloomfield 21:10.2 6:48/M
44 (> 7) 361 William Grakul West Bloomfield 21:11.3 6:49/M
45 (> 7) 376 Anoop Ravella West Bloomfield 21:11.5 6:49/M
46 (> 7) 273 Ben Clough Stoney Creek 21:14.7 6:50/M
47 (> 7) 277 Hunter Desantis Stoney Creek 21:15.6 6:50/M
48 (> 7) 291 Quinn Hill Stoney Creek 21:16.4 6:50/M
49 (> 7) 248 Henry Eising Royal Oak 21:20.2 6:52/M
50 (> 7) 321 Shane Tazzia Stoney Creek 21:25.2 6:53/M
51 (> 7) 249 Nick Finlayson Royal Oak 21:39.0 6:58/M
52 (> 7) 304 Dane Mazzaro Stoney Creek 21:39.5 6:58/M
53 (> 7) 196 Nate Gittleman Bloomfield Hills 21:39.7 6:58/M
54 (> 7) 331 Jeremy Wink Stoney Creek 21:39.9 6:58/M
55 (> 7) 303 Michael Marchelletta Stoney Creek 21:50.8 7:01/M
56 (> 7) 311 Austin Robbins Stoney Creek 21:51.1 7:02/M
57 (> 7) 358 Stephen Fong West Bloomfield 21:55.9 7:03/M
58 (> 7) 332 Zachary Yacteen Stoney Creek 22:08.1 7:07/M
59 (> 7) 313 Karl Schneider Stoney Creek 22:09.3 7:07/M
60 (> 7) 207 Xavier Mattison Bloomfield Hills 22:16.4 7:10/M
61 (> 7) 270 Alex Bogoniewski Stoney Creek 22:22.0 7:12/M
62 (> 7) 283 Ryan Fantin Stoney Creek 22:24.7 7:12/M
63 (> 7) 256 Andy Johnson Royal Oak 22:30.4 7:14/M
64 (> 7) 251 Justin Hailer Royal Oak 22:32.7 7:15/M
65 (> 7) 293 Samuel Isken Stoney Creek 22:43.1 7:18/M
66 (> 7) 330 Kevin Wilson Stoney Creek 22:43.8 7:18/M
67 (> 7) 295 Alex Klauke Stoney Creek 22:44.7 7:19/M
68 (> 7) 221 Ryan Waldman Bloomfield Hills 22:46.4 7:19/M
69 31 337 Mike Delong Troy Athens 22:48.2 7:20/M
70 (> 7) 206 Lake Majestic Bloomfield Hills 22:58.3 7:23/M
71 (> 7) 371 Kush Pandya West Bloomfield 23:01.9 7:24/M
72 (> 7) 368 Angelo Negrito West Bloomfield 23:05.4 7:25/M
73 (> 7) 327 Arjun Vivek Stoney Creek 23:10.9 7:27/M
74 (> 7) 357 Morgan Flynn West Bloomfield 23:14.9 7:28/M
75 (< 5) 239 Alan Shan Farmington Hills North Farmington 23:15.2 7:29/M
76 (> 7) 253 Benjamin Hedge Royal Oak 23:15.7 7:29/M
77 (> 7) 318 Tyler Sinak Stoney Creek 23:16.3 7:29/M
78 (> 7) 298 Cam Lee Stoney Creek 23:26.6 7:32/M
79 (> 7) 288 Alex Hampton Stoney Creek 23:26.7 7:32/M
80 (> 7) 274 Chris Cook Stoney Creek 23:29.4 7:33/M
81 32 345 Mena Shenouda Troy Athens 23:39.5 7:36/M
82 33 336 Michael Collison Troy Athens 23:54.5 7:41/M
83 (> 7) 383 Chase Yarber West Bloomfield 24:42.0 7:57/M
84 (> 7) 222 Scott Wirthlin Bloomfield Hills 24:43.1 7:57/M
85 (> 7) 302 Braden Marchelletta Stoney Creek 24:49.5 7:59/M
86 (< 5) 233 Chase Goodman Farmington Hills North Farmington 24:54.1 8:00/M
87 (> 7) 307 Brandon Noonan Stoney Creek 24:54.9 8:00/M
88 (> 7) 211 Karthik Nagappan Bloomfield Hills 25:08.3 8:05/M
89 (< 5) 240 Anthony Szczepanik Farmington Hills North Farmington 25:09.1 8:05/M
90 (> 7) 377 Andrew Ruby West Bloomfield 25:18.6 8:08/M
91 (> 7) 265 Russell Sykes Royal Oak 25:23.5 8:10/M
92 (> 7) 373 Cole Phillabaum West Bloomfield 25:58.5 8:21/M
93 (> 7) 362 Samuel Horne West Bloomfield 26:09.2 8:25/M
94 (> 7) 359 Yashmeet Gambhir West Bloomfield 26:19.9 8:28/M
95 (> 7) 191 Noah Cicurel Bloomfield Hills 26:20.4 8:28/M
96 (> 7) 333 Jacob Zysnarski Stoney Creek 26:24.5 8:29/M
97 (> 7) 375 Divan Putrus West Bloomfield 30:37.7 9:51/M
98 (> 7) 374 D'Angelo Putrus West Bloomfield 30:44.0 9:53/M


OAA White Division #2
Team Summary Report - Boys
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Boys Reserve
Place Team Top 5 Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Stoney Creek 15 1 2 3 4 5 6 10
Top 5 Times: 1:33:13.6

2 Royal Oak 56 8 9 11 12 16 22 23
Top 5 Times: 1:38:05.1

3 Bloomfield Hills 71 7 13 15 17 19 24 28
Top 5 Times: 1:39:54.8

4 West Bloomfield 106 14 20 21 25 26 27 30
Top 5 Times: 1:42:41.3

5 Troy Athens 143 18 29 31 32 33
Top 5 Times: 1:51:53.1

Inc. Farmington Hills North Farmington 3 finishers






OAA White Division #2
Overall Finish List
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Girls
Girls Reserve
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 4 Marie Baenen Bloomfield Hills 22:22.4 7:12/M
2 2 21 Addie Koerner Bloomfield Hills 22:24.3 7:12/M
3 3 11 Jackie Dalian Bloomfield Hills 22:27.9 7:13/M
4 4 124 Sophia Mai Stoney Creek 22:40.7 7:17/M
5 5 6 Alanah Bratley Bloomfield Hills 22:44.3 7:19/M
6 6 9 Scarlett Charles Bloomfield Hills 22:52.6 7:21/M
7 7 17 Jolie Gittleman Bloomfield Hills 23:07.7 7:26/M
8 8 159 Alyssa Lalko Troy Athens 23:19.9 7:30/M
9 9 98 Lizzy Blake Stoney Creek 23:30.0 7:33/M
10 10 12 Sarah Dalian Bloomfield Hills 23:38.3 7:36/M
11 (> 7) 7 Alexis Carey Bloomfield Hills 23:41.8 7:37/M
12 (> 7) 36 Kali Smith Bloomfield Hills 23:59.2 7:43/M
13 11 130 Sam Pankey Stoney Creek 24:16.4 7:48/M
14 (> 7) 34 Margaux Sellnau Bloomfield Hills 24:19.4 7:49/M
15 (< 5) 54 Haley Nelson Farmington 24:25.3 7:51/M
16 12 158 Jessica Krolik Troy Athens 24:28.2 7:52/M
17 13 125 Allison Markaity Stoney Creek 24:41.1 7:56/M
18 14 156 Katie Kasnak Troy Athens 24:44.3 7:57/M
19 15 154 Kendra Grulke Troy Athens 24:47.5 7:58/M
20 16 116 Erika Hozeski Stoney Creek 24:50.4 7:59/M
21 (> 7) 2 Olivia Atto Bloomfield Hills 24:52.6 8:00/M
22 (> 7) 42 Erin Weingarten Bloomfield Hills 24:57.4 8:01/M
23 17 135 Jenna Richardville Stoney Creek 25:00.6 8:02/M
24 (< 5) 47 Isabella Kalakailo Farmington 25:04.5 8:04/M
25 18 157 Nancy Kast Troy Athens 25:05.7 8:04/M
26 19 99 Mandy Blake Stoney Creek 25:12.5 8:06/M
27 (> 7) 94 Marissa Andreou Stoney Creek 25:24.5 8:10/M
28 (> 7) 123 Michelle Lopiccolo Stoney Creek 25:25.8 8:10/M
29 20 166 Michelle Shen Troy Athens 25:29.4 8:12/M
30 (> 7) 149 Yimeng Zhao Stoney Creek 25:30.8 8:12/M
31 (< 5) 72 Yael Plotnick Farmington Hills North Farmington 25:31.3 8:12/M
32 (> 7) 119 Sydney Koh Stoney Creek 25:33.5 8:13/M
33 (> 7) 129 Jenna Mrocko Stoney Creek 25:37.9 8:14/M
34 21 153 Stacey Grosse Troy Athens 25:38.9 8:15/M
35 (> 7) 14 Melissa Degiulio Bloomfield Hills 25:39.5 8:15/M
36 (< 5) 65 Maya Goldman Farmington Hills North Farmington 25:40.8 8:15/M
37 (> 7) 162 Olivia Orlando Troy Athens 25:52.2 8:19/M
38 (> 7) 161 Grace Oneill Troy Athens 25:52.7 8:19/M
39 (> 7) 101 Rachel Butler Stoney Creek 26:12.2 8:25/M
40 22 169 Alexa Dulmage West Bloomfield 26:16.2 8:27/M
41 (> 7) 144 Leia Stephan Stoney Creek 26:26.8 8:30/M
42 (> 7) 102 Amy Cardin Stoney Creek 26:39.4 8:34/M
43 (> 7) 30 Nicole Rhoads Bloomfield Hills 26:42.3 8:35/M
44 (> 7) 131 Paula Prost Stoney Creek 26:42.6 8:35/M
45 (> 7) 10 Sarah Chen Bloomfield Hills 26:46.7 8:36/M
46 (> 7) 15 Sophie Formanek Bloomfield Hills 26:46.9 8:36/M
47 (> 7) 122 Hannah Langsdorf Stoney Creek 26:53.3 8:39/M
48 (> 7) 112 Elise Fournier Stoney Creek 26:54.2 8:39/M
49 (> 7) 104 Colleen Cobb Stoney Creek 26:56.9 8:40/M
50 (> 7) 115 Erin Hicks Stoney Creek 26:59.5 8:41/M
51 23 176 Jade Hatcher West Bloomfield 26:59.6 8:41/M
52 (> 7) 141 Emily Sinak Stoney Creek 27:00.5 8:41/M
53 (> 7) 142 Clare Smydra Stoney Creek 27:13.2 8:45/M
54 (< 5) 74 Karoun Tcholakian Farmington Hills North Farmington 27:17.0 8:46/M
55 (< 5) 43 Adrianna Dedivani Farmington 27:18.9 8:47/M
56 (> 7) 132 Kylie Purdom Stoney Creek 27:23.8 8:48/M
57 (> 7) 150 Sarah Barton Troy Athens 27:25.1 8:49/M
58 (> 7) 27 Sarah O'Mara Bloomfield Hills 27:33.1 8:52/M
59 (> 7) 147 Claire Trygstad Stoney Creek 27:55.2 8:59/M
60 (> 7) 155 Natalie Harris Troy Athens 28:05.3 9:02/M
61 24 185 Emily Poronto West Bloomfield 28:11.2 9:04/M
62 25 184 Madison Orow West Bloomfield 28:12.6 9:04/M
63 (> 7) 109 Kailey Dilorenzo Stoney Creek 29:09.0 9:22/M
64 (> 7) 139 Tatiana Ruperd Stoney Creek 29:09.8 9:22/M
65 (> 7) 106 Taylor Dante Stoney Creek 29:12.8 9:23/M
66 26 186 Katelyn Sheena West Bloomfield 29:27.0 9:28/M
67 (> 7) 111 Lauren Eichberger Stoney Creek 29:31.0 9:29/M
68 (< 5) 66 Rachel Gringlas Farmington Hills North Farmington 30:02.1 9:39/M
69 27 174 Kelsey Gasso West Bloomfield 30:09.6 9:42/M
70 (> 7) 146 Hannah Trethewey Stoney Creek 30:15.0 9:44/M
71 (> 7) 100 Lizzie Bouranis Stoney Creek 30:16.6 9:44/M
72 (< 5) 78 Samantha Austin Royal Oak 30:21.4 9:46/M
73 (< 5) 93 Julia Woodford Royal Oak 30:44.6 9:53/M
74 (> 7) 95 Marissa Andrews Stoney Creek 30:59.0 9:58/M
75 28 181 Rebecca Kaufman West Bloomfield 31:05.3 10:00/M
76 (> 7) 140 Liz Setera Stoney Creek 31:32.3 10:08/M
77 (> 7) 25 Amberianna May Bloomfield Hills 32:08.7 10:20/M
78 (< 5) 92 Hannah Wickersham Royal Oak 32:17.9 10:23/M
79 (< 5) 82 Roisin Carr Royal Oak 32:47.0 10:32/M
80 (> 7) 170 Samantha Fincannon West Bloomfield 35:37.7 11:27/M


OAA White Division #2
Team Summary Report - Girls
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Girls Reserve
Place Team Top 5 Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Bloomfield Hills 17 1 2 3 5 6 7 10
Top 5 Times: 1:52:51.6

2 Stoney Creek 53 4 9 11 13 16 17 19
Top 5 Times: 1:59:58.7

3 Troy Athens 67 8 12 14 15 18 20 21
Top 5 Times: 2:02:25.7

4 West Bloomfield 120 22 23 24 25 26 27 28
Top 5 Times: 2:19:06.8

Inc. Farmington 3 finishers

Inc. Farmington Hills North Farmington 4 finishers

Inc. Royal Oak 4 finishers





OAA White Division #2
Overall Finish List
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Boys
Boys Varsity
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 255 Ben Hill Royal Oak 16:05.0 5:10/M
2 2 242 Calum Ahmed Royal Oak 16:18.7 5:14/M
3 3 271 Eric Boyle Stoney Creek 16:21.8 5:15/M
4 4 230 Max Bradley Farmington Hills North Farmington 16:24.1 5:16/M
5 5 342 Ryan Mooney Troy Athens 16:30.4 5:18/M
6 6 188 Cooper Bellinson Bloomfield Hills 16:36.2 5:20/M
7 7 306 Casey Neal Stoney Creek 16:51.4 5:25/M
8 8 350 Brandon Burton West Bloomfield 16:52.8 5:25/M
9 9 297 Alex Landuyt Stoney Creek 17:17.5 5:33/M
10 10 209 Ryan McClelland Bloomfield Hills 17:20.9 5:34/M
11 11 317 Brandon Siewert Stoney Creek 17:21.9 5:35/M
12 12 219 Max Threlkeld Bloomfield Hills 17:26.6 5:36/M
13 13 213 Jackson Prepolec Bloomfield Hills 17:27.0 5:37/M
14 14 285 Adam Freer Stoney Creek 17:36.6 5:40/M
15 15 246 Justin Davenport Royal Oak 17:38.3 5:40/M
16 16 208 Bryce McClelland Bloomfield Hills 17:44.9 5:42/M
17 17 279 Chris Dibble Stoney Creek 17:45.2 5:42/M
18 18 189 Nick Bellinson Bloomfield Hills 17:48.8 5:43/M
19 19 328 Jacob Whitlow Stoney Creek 17:56.1 5:46/M
20 20 354 Nic Clark West Bloomfield 17:57.2 5:46/M
21 21 187 Kevin Allen Bloomfield Hills 17:57.6 5:46/M
22 22 369 Robby Niehof West Bloomfield 18:02.5 5:48/M
23 23 266 Milo Taylor Royal Oak 18:05.7 5:49/M
24 (> 7) 280 Jon Dilorenzo Stoney Creek 18:14.8 5:52/M
25 24 353 Justin Christopher Moody West Bloomfield 18:16.5 5:52/M
26 (> 7) 220 Will Threlkeld Bloomfield Hills 18:19.9 5:53/M
27 (> 7) 296 Andrew Lajoie Stoney Creek 18:28.2 5:56/M
28 (> 7) 201 Mike Kemeny Bloomfield Hills 18:33.8 5:58/M
29 (> 7) 281 Joey Dipanni Stoney Creek 18:40.0 6:00/M
30 25 338 John Ghaly Troy Athens 18:48.7 6:03/M
31 26 231 Joseph Burger Farmington Hills North Farmington 18:52.0 6:04/M
32 27 348 Ryan Brice West Bloomfield 18:54.5 6:05/M
33 28 252 Peter Harris Royal Oak 18:57.3 6:06/M
34 29 360 Grant Gloceri West Bloomfield 18:58.8 6:06/M
35 30 254 Lee Hewson Royal Oak 19:00.3 6:07/M
36 31 366 Vamsidhar Kurakula West Bloomfield 19:04.5 6:08/M
37 32 257 Dale Mallette Royal Oak 19:07.0 6:09/M
38 (> 7) 261 Paul Richter Royal Oak 19:08.1 6:09/M
39 (> 7) 243 Ciaran Carr Royal Oak 19:17.4 6:12/M
40 (> 7) 264 Jacob Smith Royal Oak 19:23.7 6:14/M
41 (> 7) 378 Jacob Schmitt West Bloomfield 19:25.2 6:15/M
42 (> 7) 205 Finnley MacKillop Bloomfield Hills 19:39.2 6:19/M
43 (< 5) 227 Matt Rasak Farmington 19:42.8 6:20/M
44 33 238 Louis Senia-Grant Farmington Hills North Farmington 19:43.7 6:20/M
45 (> 7) 364 Noah Kaufman West Bloomfield 19:55.2 6:24/M
46 (> 7) 355 Brandon Coats West Bloomfield 19:56.4 6:25/M
47 34 236 David Mittelbrun Farmington Hills North Farmington 20:01.5 6:26/M
48 35 340 Noah Leong Troy Athens 20:24.6 6:34/M
49 36 335 Brian Bowles Troy Athens 20:30.0 6:35/M
50 37 344 Phil Reynolds Troy Athens 20:31.8 6:36/M
51 38 241 Justin Weber Farmington Hills North Farmington 20:34.5 6:37/M
52 39 346 Mike Zambaugh Troy Athens 20:36.5 6:37/M
53 40 343 Charlie Oneill Troy Athens 20:46.0 6:41/M
54 (> 7) 334 Alex Beyer Troy Athens 21:16.4 6:50/M
55 (< 5) 229 Ryan Stanek Farmington 21:42.7 6:59/M
56 41 235 Jonathan Huang Farmington Hills North Farmington 21:54.2 7:03/M
57 (< 5) 226 Mark Rasak Farmington 22:11.3 7:08/M
58 (< 5) 228 Kai Schiefer Farmington 22:11.7 7:08/M
59 42 232 Ryan Darnell Farmington Hills North Farmington 22:30.1 7:14/M
60 (> 7) 237 Inaam Mohammed Farmington Hills North Farmington 22:53.1 7:21/M


OAA White Division #2
Team Summary Report - Boys
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Boys Varsity
Place Team Top 5 Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Stoney Creek 44 3 7 9 11 14 17 19
Top 5 Times: 1:25:29.5

2 Bloomfield Hills 57 6 10 12 13 16 18 21
Top 5 Times: 1:26:35.8

3 Royal Oak 69 1 2 15 23 28 30 32
Top 5 Times: 1:27:05.1

4 West Bloomfield 101 8 20 22 24 27 29 31
Top 5 Times: 1:30:03.8

5 Farmington Hills North Farmington 135 4 26 33 34 38 41 42
Top 5 Times: 1:35:36.0

6 Troy Athens 138 5 25 35 36 37 39 40
Top 5 Times: 1:36:45.7

Inc. Farmington 4 finishers



OAA White Division #2
Final Team Results
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Class - Boys
Boys Varsity
Team - Stoney CreekFinish Position - 1
Team Score (places): 44 Team Score (times): 1:25:29.5 Ave Time: 17:05.9
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 271 Eric Boyle 3 3 16:21.8 16:21.8 0:00.0
2 306 Casey Neal 7 10 16:51.4 33:13.3 0:29.6
3 297 Alex Landuyt 9 19 17:17.5 50:30.9 0:55.6
4 317 Brandon Siewert 11 30 17:21.9 1:07:52.8 1:00.0
5 285 Adam Freer 14 44 17:36.6 1:25:29.5 1:14.8
6 279 Chris Dibble 17 61 17:45.2 1:43:14.7 1:23.3
7 328 Jacob Whitlow 19 80 17:56.1 2:01:10.9 1:34.2
8 280 Jon Dilorenzo More Than 7 18:14.8 2:19:25.7 1:52.9
9 296 Andrew Lajoie More Than 7 18:28.2 2:37:53.9 2:06.3
10 281 Joey Dipanni More Than 7 18:40.0 2:56:34.0 2:18.1

Team - Bloomfield HillsFinish Position - 2
Team Score (places): 57 Team Score (times): 1:26:35.8 Ave Time: 17:19.1
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 188 Cooper Bellinson 6 6 16:36.2 16:36.2 0:00.0
2 209 Ryan McClelland 10 16 17:20.9 33:57.2 0:44.7
3 219 Max Threlkeld 12 28 17:26.6 51:23.8 0:50.4
4 213 Jackson Prepolec 13 41 17:27.0 1:08:50.8 0:50.8
5 208 Bryce McClelland 16 57 17:44.9 1:26:35.8 1:08.7
6 189 Nick Bellinson 18 75 17:48.8 1:44:24.6 1:12.5
7 187 Kevin Allen 21 96 17:57.6 2:02:22.2 1:21.4
8 220 Will Threlkeld More Than 7 18:19.9 2:20:42.2 1:43.7
9 201 Mike Kemeny More Than 7 18:33.8 2:39:16.0 1:57.6
10 205 Finnley MacKillop More Than 7 19:39.2 2:58:55.2 3:03.0

Team - Royal OakFinish Position - 3
Team Score (places): 69 Team Score (times): 1:27:05.1 Ave Time: 17:25.0
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 255 Ben Hill 1 1 16:05.0 16:05.0 0:00.0
2 242 Calum Ahmed 2 3 16:18.7 32:23.7 0:13.7
3 246 Justin Davenport 15 18 17:38.3 50:02.0 1:33.3
4 266 Milo Taylor 23 41 18:05.7 1:08:07.8 2:00.7
5 252 Peter Harris 28 69 18:57.3 1:27:05.1 2:52.3
6 254 Lee Hewson 30 99 19:00.3 1:46:05.5 2:55.3
7 257 Dale Mallette 32 131 19:07.0 2:05:12.5 3:02.0
8 261 Paul Richter More Than 7 19:08.1 2:24:20.7 3:03.1
9 243 Ciaran Carr More Than 7 19:17.4 2:43:38.2 3:12.4
10 264 Jacob Smith More Than 7 19:23.7 3:03:01.9 3:18.7

Team - West BloomfieldFinish Position - 4
Team Score (places): 101 Team Score (times): 1:30:03.8 Ave Time: 18:00.7
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 350 Brandon Burton 8 8 16:52.8 16:52.8 0:00.0
2 354 Nic Clark 20 28 17:57.2 34:50.0 1:04.4
3 369 Robby Niehof 22 50 18:02.5 52:52.6 1:09.7
4 353 Justin Christopher Moody 24 74 18:16.5 1:11:09.2 1:23.7
5 348 Ryan Brice 27 101 18:54.5 1:30:03.8 2:01.7
6 360 Grant Gloceri 29 130 18:58.8 1:49:02.6 2:06.0
7 366 Vamsidhar Kurakula 31 161 19:04.5 2:08:07.1 2:11.6
8 378 Jacob Schmitt More Than 7 19:25.2 2:27:32.4 2:32.4
9 364 Noah Kaufman More Than 7 19:55.2 2:47:27.6 3:02.4
10 355 Brandon Coats More Than 7 19:56.4 3:07:24.0 3:03.5

Team - Farmington Hills North FarmingtonFinish Position - 5
Team Score (places): 135 Team Score (times): 1:35:36.0 Ave Time: 19:07.2
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 230 Max Bradley 4 4 16:24.1 16:24.1 0:00.0
2 231 Joseph Burger 26 30 18:52.0 35:16.1 2:27.8
3 238 Louis Senia-Grant 33 63 19:43.7 54:59.9 3:19.6
4 236 David Mittelbrun 34 97 20:01.5 1:15:01.5 3:37.4
5 241 Justin Weber 38 135 20:34.5 1:35:36.0 4:10.3
6 235 Jonathan Huang 41 176 21:54.2 1:57:30.2 5:30.1
7 232 Ryan Darnell 42 218 22:30.1 2:20:00.4 6:06.0
8 237 Inaam Mohammed More Than 7 22:53.1 2:42:53.6 6:29.0

Team - Troy AthensFinish Position - 6
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:36:45.7 Ave Time: 19:21.1
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 342 Ryan Mooney 5 5 16:30.4 16:30.4 0:00.0
2 338 John Ghaly 25 30 18:48.7 35:19.2 2:18.2
3 340 Noah Leong 35 65 20:24.6 55:43.8 3:54.1
4 335 Brian Bowles 36 101 20:30.0 1:16:13.8 3:59.5
5 344 Phil Reynolds 37 138 20:31.8 1:36:45.7 4:01.3
6 346 Mike Zambaugh 39 177 20:36.5 1:57:22.2 4:06.0
7 343 Charlie Oneill 40 217 20:46.0 2:18:08.3 4:15.6
8 334 Alex Beyer More Than 7 21:16.4 2:39:24.7 4:45.9

Team - FarmingtonFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 227 Matt Rasak Less Than 5 19:42.8 19:42.8 0:00.0
2 229 Ryan Stanek Less Than 5 21:42.7 41:25.6 1:59.9
3 226 Mark Rasak Less Than 5 22:11.3 1:03:36.9 2:28.5
4 228 Kai Schiefer Less Than 5 22:11.7 1:25:48.7 2:28.9




OAA White Division #2
Overall Finish List
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Girls
Girls Varsity
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 18 Elizabeth Jenkins Bloomfield Hills 19:01.2 6:07/M
2 2 120 Nicole Kowalchick Stoney Creek 19:07.1 6:09/M
3 3 59 Maddy Trevison Farmington 19:52.7 6:23/M
4 4 160 Claire Nord Troy Athens 20:19.5 6:32/M
5 5 23 Giovanna Leone Bloomfield Hills 20:31.2 6:36/M
6 6 64 Sophia Farquhar Farmington Hills North Farmington 20:36.6 6:37/M
7 7 80 Lauren Bos Royal Oak 20:38.8 6:38/M
8 8 16 Mackenzie Gammons Bloomfield Hills 20:40.1 6:39/M
9 9 167 Esther Yan Troy Athens 20:49.0 6:42/M
10 10 3 Sam Babineau Bloomfield Hills 20:51.4 6:42/M
11 11 8 Saskia Charles Bloomfield Hills 21:08.0 6:48/M
12 12 148 Rachi Willard Stoney Creek 21:09.1 6:48/M
13 13 76 Christina Visser Farmington Hills North Farmington 21:26.9 6:54/M
14 14 60 Shelby Abbott Farmington Hills North Farmington 21:33.3 6:56/M
15 15 90 Lauren McMahon Royal Oak 21:34.4 6:56/M
16 16 128 Ashlyn Moran Stoney Creek 21:36.3 6:57/M
17 17 180 Zoe Kaufman West Bloomfield 21:47.1 7:00/M
18 18 96 Frances Angel Stoney Creek 21:49.7 7:01/M
19 19 29 Laura Perry Bloomfield Hills 21:50.6 7:01/M
20 20 91 Bridget Vial Royal Oak 21:51.6 7:02/M
21 21 55 Hannah Pierce Farmington 21:56.8 7:03/M
22 22 37 Rebecca Sorgenfrei Bloomfield Hills 21:58.2 7:04/M
23 23 46 Celia Haueter Farmington 21:58.4 7:04/M
24 (> 7) 5 Dara Bellinson Bloomfield Hills 21:58.7 7:04/M
25 (> 7) 38 Mackenzie Stephans Bloomfield Hills 22:10.1 7:08/M
26 24 118 Amanda Jacobs Stoney Creek 22:17.0 7:10/M
27 25 175 Roopa Gorur West Bloomfield 22:17.5 7:10/M
28 26 79 Madeline Bolton Royal Oak 22:18.6 7:10/M
29 27 51 Jessica Maddox Farmington 22:19.4 7:11/M
30 28 73 Priyanka Sankaran Farmington Hills North Farmington 22:22.6 7:12/M
31 29 49 Rebecca Lindow Farmington 22:27.5 7:13/M
32 (> 7) 33 Rachel Sabin Bloomfield Hills 22:27.5 7:13/M
33 30 48 Courtney Knoerl Farmington 22:31.7 7:14/M
34 31 97 Kara Blackburn Stoney Creek 22:36.2 7:16/M
35 32 70 Erin Loch Farmington Hills North Farmington 22:37.7 7:16/M
36 33 50 Joelle Locherie Farmington 23:15.1 7:29/M
37 34 182 Rachel Lambert West Bloomfield 23:20.0 7:30/M
38 35 83 Emma Eising Royal Oak 23:21.5 7:30/M
39 36 69 Zosia Kolodziej Farmington Hills North Farmington 23:26.8 7:32/M
40 (> 7) 52 Jessica Moilanen Farmington 23:30.9 7:33/M
41 37 164 Carmen Pripps Troy Athens 23:37.8 7:36/M
42 38 121 Alix Labelle Stoney Creek 23:46.5 7:39/M
43 39 165 Hannah Roll Troy Athens 23:47.0 7:39/M
44 (> 7) 113 Kayla Goisdzinski Stoney Creek 23:52.8 7:40/M
45 40 62 Carolyn Chow Farmington Hills North Farmington 24:01.9 7:43/M
46 41 163 Caroline Pale Troy Athens 24:07.3 7:45/M
47 42 151 Rebecca Bussa Troy Athens 24:13.8 7:47/M
48 (> 7) 68 Jacqueline Katz Farmington Hills North Farmington 24:15.5 7:48/M
49 43 179 Miki Kamiya West Bloomfield 24:25.1 7:51/M
50 (> 7) 136 Shelby Rosalik Stoney Creek 24:28.2 7:52/M
51 44 178 Maki Kamiya West Bloomfield 24:28.3 7:52/M
52 45 84 Danielle Ferrero Royal Oak 24:32.8 7:53/M
53 46 87 Katie Hill Royal Oak 24:48.4 7:58/M
54 (> 7) 89 Savanna Malinowski Royal Oak 25:00.3 8:02/M
55 (> 7) 86 Elise Hewson Royal Oak 25:01.7 8:03/M
56 47 172 Rebecca Fong West Bloomfield 25:06.8 8:04/M
57 (> 7) 85 Cecelia Foley Royal Oak 25:21.8 8:09/M
58 48 183 Alison Miner West Bloomfield 25:33.0 8:13/M
59 (> 7) 71 Rachel Millman Farmington Hills North Farmington 25:34.0 8:13/M
60 (> 7) 57 Karen Rogenkamp Farmington 25:47.5 8:17/M
61 (> 7) 173 Kailyn Gasso West Bloomfield 27:03.9 8:42/M
62 (> 7) 168 Amira Anis West Bloomfield 27:18.4 8:47/M
DQ DQ 58 Jennifer Rogers Farmington


OAA White Division #2
Team Summary Report - Girls
September 24, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Girls Varsity
Place Team Top 5 Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Bloomfield Hills 35 1 5 8 10 11 19 22
Top 5 Times: 1:42:12.0

2 Stoney Creek 72 2 12 16 18 24 31 38
Top 5 Times: 1:45:59.5

3 Farmington Hills North Farmington 93 6 13 14 28 32 36 40
Top 5 Times: 1:48:37.3

4 Farmington 103 3 21 23 27 29 30 33
Top 5 Times: 1:48:34.9

4 Royal Oak 103 7 15 20 26 35 45 46
Top 5 Times: 1:49:45.1

6 Troy Athens 130 4 9 37 39 41 42
Top 5 Times: 1:52:40.8

7 West Bloomfield 163 17 25 34 43 44 47 48
Top 5 Times: 1:56:18.2



OAA White Division #1
Final Team Results
September 17, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Class - Girls
Girls Varsity
Team - Bloomfield HillsFinish Position - 1
Team Score (places): 34 Team Score (times): 1:42:08.6 Ave Time: 20:25.7
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 21 Elizabeth Jenkins 9 1 1 19:17.2 19:17.2 0:00.0
2 26 Giovanna Leone 10 5 6 20:08.8 39:26.0 0:51.6
3 3 Sam Babineau 11 7 13 20:35.7 1:00:01.8 1:18.5
4 10 Saskia Charles 10 9 22 20:53.1 1:20:54.9 1:35.9
5 32 Laura Perry 12 12 34 21:13.6 1:42:08.6 1:56.4
6 19 Mackenzie Gammons 12 13 47 21:19.1 2:03:27.8 2:01.9
7 1 Christina Arens 12 20 67 21:46.2 2:25:14.0 2:29.0
8 41 Mackenzie Stephans 11 More Than 7 22:10.1 2:47:24.1 2:52.9
9 11 Scarlett Charles 9 More Than 7 22:55.2 3:10:19.3 3:38.0
10 4 Marie Baenen 10 More Than 7 24:54.1 3:35:13.5 5:36.9

Team - Stoney CreekFinish Position - 2
Team Score (places): 70 Team Score (times): 1:45:21.0 Ave Time: 21:04.2
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 125 Nicole Kowalchick 12 3 3 19:21.0 19:21.0 0:00.0
2 138 Savannah Rembold 11 10 13 20:53.4 40:14.4 1:32.4
3 153 Rachi Willard 10 17 30 21:32.2 1:01:46.7 2:11.2
4 100 Frances Angel 11 19 49 21:43.5 1:23:30.2 2:22.5
5 107 Reece Chambers 10 21 70 21:50.7 1:45:21.0 2:29.7
6 123 Amanda Jacobs 10 25 95 22:06.8 2:07:27.8 2:45.8
7 133 Ashlyn Moran 9 26 121 22:08.9 2:29:36.7 2:47.9
8 129 Sophia Mai 10 More Than 7 23:08.1 2:52:44.9 3:47.1
9 126 Alix Labelle 11 More Than 7 23:22.2 3:16:07.2 4:01.2
10 101 Kara Blackburn 9 More Than 7 23:55.1 3:40:02.3 4:34.1

Team - Royal OakFinish Position - 3
Team Score (places): 78 Team Score (times): 1:47:01.9 Ave Time: 21:24.3
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 84 Lauren Bos 11 6 6 20:30.2 20:30.2 0:00.0
2 94 Lauren McMahon 12 14 20 21:24.4 41:54.7 0:54.2
3 95 Bridget Vial 12 16 36 21:30.9 1:03:25.7 1:00.7
4 83 Madeline Bolton 12 18 54 21:34.3 1:25:00.1 1:04.0
5 92 Erica Lee 11 24 78 22:01.8 1:47:01.9 1:31.5
6 87 Emma Eising 12 37 115 23:37.0 2:10:39.0 3:06.7
7 91 Katie Hill 9 38 153 23:48.2 2:34:27.2 3:17.9
8 90 Elise Hewson 11 More Than 7 24:39.3 2:59:06.5 4:09.0
9 88 Danielle Ferrero 9 More Than 7 25:05.8 3:24:12.4 4:35.5
10 89 Cecelia Foley 11 More Than 7 26:00.8 3:50:13.2 5:30.5

Team - Farmington Hills North FarmingtonFinish Position - 4
Team Score (places): 85 Team Score (times): 1:48:00.9 Ave Time: 21:36.1
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 68 Sophia Farquhar 12 8 8 20:50.0 20:50.0 0:00.0
2 63 Shelby Abbott 11 11 19 21:01.9 41:51.9 0:11.9
3 80 Christina Visser 11 15 34 21:29.4 1:03:21.3 0:39.4
4 71 Victoria Irwin 12 22 56 21:56.8 1:25:18.1 1:06.8
5 74 Erin Loch 12 29 85 22:42.7 1:48:00.9 1:52.7
6 77 Priyanka Sankaran 11 33 118 23:05.5 2:11:06.4 2:15.5
7 73 Zosia Kolodziej 10 35 153 23:09.9 2:34:16.4 2:19.9
8 72 Jacqueline Katz 12 More Than 7 24:23.9 2:58:40.3 3:33.9
9 66 Carolyn Chow 10 More Than 7 24:29.0 3:23:09.3 3:39.0
10 69 Maya Goldman 10 More Than 7 25:22.7 3:48:32.1 4:32.7

Team - FarmingtonFinish Position - 5
Team Score (places): 94 Team Score (times): 1:47:03.3 Ave Time: 21:24.6
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 61 Jennifer Rogers 12 2 2 19:20.3 19:20.3 0:00.0
2 62 Maddy Trevison 10 4 6 19:43.7 39:04.0 0:23.3
3 49 Celia Haueter 12 27 33 22:10.8 1:01:14.9 2:50.5
4 58 Hannah Pierce 10 30 63 22:52.5 1:24:07.4 3:32.1
5 52 Rebecca Lindow 11 31 94 22:55.9 1:47:03.3 3:35.6
6 55 Jessica Moilanen 11 32 126 23:01.9 2:10:05.2 3:41.5
7 51 Courtney Knoerl 9 36 162 23:15.3 2:33:20.6 3:55.0
8 53 Joelle Locherie 11 More Than 7 23:18.2 2:56:38.8 3:57.8

Team - West BloomfieldFinish Position - 6
Team Score (places): 164 Team Score (times): 1:56:02.6 Ave Time: 23:12.5
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 188 Zoe Kaufman 12 23 23 21:57.8 21:57.8 0:00.0
2 183 Roopa Gorur 9 28 51 22:17.9 44:15.8 0:20.0
3 190 Rachel Lambert 9 34 85 23:08.5 1:07:24.3 1:10.7
4 187 Miki Kamiya 10 39 124 24:16.7 1:31:41.1 2:18.9
5 186 Maki Kamiya 10 40 164 24:21.5 1:56:02.6 2:23.6
6 191 Alison Miner 11 41 205 25:29.7 2:21:32.3 3:31.8
7 184 Jade Hatcher 10 42 247 26:44.3 2:48:16.7 4:46.4
8 177 Amira Anis 10 More Than 7 27:35.9 3:15:52.6 5:38.0
9 178 Alexa Dulmae 9 More Than 7 28:03.9 3:43:56.6 6:06.1

Team - Troy AthensFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 166 Claire Nord 11 Less Than 5 20:06.9 20:06.9 0:00.0
2 176 Esther Yan 12 Less Than 5 20:45.7 40:52.6 0:38.7