2013 Lakewood Invitational

back to results

Aug. 28, 2013

2013 Lakewood Invitational
Lake Odessa, MI
Provided by Playmakers


LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/28/13
BOYS TEAM SCORES
1. Ionia 18 3. Maple Valley 69
2. Hastings 46 4. Lake Odessa Lakewood 110


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Dillon Braun (12) Ionia 18:20.5 1
2. Marshal Rademacher (11) Ionia 18:20.9 2
3. Ronnie Collins (11) Hastings 18:21.4 3
4. Tim Mayer (11) Ionia 18:25.1 4
5. Jordan Zamarron (11) Ionia 18:38.2 5
6. Jorge Cardenas (12) Ionia 18:45.7 6
7. Chance Miller (11) Hastings 18:48.7 7
8. Sam Johnson (9) Hastings 18:52.0 8
9. Peter Pelon (11) Ionia 19:12.0 P
10. Kyle Brumm (12) Maple Valley 19:14.0 10
11. Jake Miller (12) Hastings 19:26.2 11
12. Austin Rood (12) Maple Valley 19:29.2 12
13. Cameron Mahlich (9) Ionia 19:39.6 P
14. Andrew Brighton (11) Maple Valley 19:41.9 14
15. Kyle Card (9) Ionia 19:56.7 -
16. Micah Bromley (12) Maple Valley 20:03.5 15
17. Andrew Hansen-McClellan Lake Odessa Lakewood 20:17.5 16
18. Trevor Piggott (9) Ionia 20:28.5 -
19. Christopher Carpentier (9) Ionia 20:33.2 -
20. Jacob Pratt (11) Hastings 20:36.1 17
21. Tristin Ward (10) Ionia 20:36.4 -
22. Sam Benedict (12) Maple Valley 20:38.8 18
23. Alex Beauchamp (10) Hastings 20:39.2 P
24. Charles Surratt (9) Hastings 20:45.9 P
25. Brandon Gray (11) Hastings 20:55.8 -
26. Jake VanEss (10) Ionia 21:08.8 -
27. Daniel Sauers (12) Lake Odessa Lakewood 21:17.5 21
28. Kahilb Morris (11) Ionia 21:18.9 -
29. Matt Felice (10) Ionia 21:32.8 -
30. Cody Kammers (10) Ionia 22:20.9 -
31. Tyler Schrock (9) Lake Odessa Lakewood 22:23.3 22
32. Luke VanEss (12) Ionia 22:35.4 -
33. Cameron Ross (10) Ionia 22:38.0 -
34. Aidan Winters (9) Ionia 22:44.8 -
35. Felix Pena (11) Maple Valley 22:45.2 P
36. Troy Allen (12) Maple Valley 24:04.3 P
37. Chance McArthur (11) Hastings 24:06.0 -
38. Grant Patrick (10) Lake Odessa Lakewood 24:47.0 25
39. Jesse Waldron (9) Lake Odessa Lakewood 24:47.3 26
40. Kodee Crouch (11) Maple Valley 24:51.1 -
41. Jacob Brighton (9) Maple Valley 25:25.1 -
42. Brandon Miller (9) Ionia 25:38.7 -
43. Kody Simmons (12) Hastings 26:12.6 -
44. Drew Allen (9) Maple Valley 26:19.9 -
45. Treston McGarry (10) Lake Odessa Lakewood 27:02.8 P
46. Dawson Gussey (9) Maple Valley 27:16.3 -
47. Zach Pixley (12) Maple Valley 27:19.4 -
48. Seth Gurd (10) Maple Valley 27:19.7 -
49. Ryan Carlson (11) Hastings 27:51.0 -
50. Reid Colton (10) Maple Valley 29:46.8 -
51. Tyler Carpenter (12) Lake Odessa Lakewood 30:52.9 P
52. Nick Beauchamp (11) Hastings 32:04.1 -
53. Robert Perry (10) Hastings 32:42.9 -
54. Damon Cove (11) Hastings 36:24.5 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ionia Dillon Braun (12) 1 18:20 1
Marshal Rademacer (11) 2 18:20 2
Tim Mayer (11) 4 18:25 4
Jordan Zamarron (11) 5 18:38 5
Jorge Cardenas (12) 6 18:45 6
Peter Pelon (11) 9 19:12
Cameron Mahlich (9) 13 19:39

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:32:28 18

2. Hastings Ronnie Collins (11) 3 18:21 3
Chance Miller (11) 7 18:48 7
Johnson Sam (9) 8 18:52 8
Jake Miller (12) 11 19:26 11
Jacob Pratt (11) 20 20:36 17
Alex Beauchamp (10) 23 20:39
Charles Surratt (9) 24 20:45

Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:36:03 46

3. Maple Valley Kyle Brumm (12) 10 19:14 10
Austin Rood (12) 12 19:29 12
Andrew Brighton (11) 14 19:41 14
Micah Bromley (12) 16 20:03 15
Sam Benedict (12) 22 20:38 18
Felix Pena (11) 35 22:45
Troy Allen (12) 36 24:04

Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 1:39:05 69

4. Lake Odessa Lakewood Andrew Hansen-McClellan 17 20:17 16
Daniel Sauers (12) 27 21:17 21
Tyler Schrock (9) 31 22:23 22
Grant Patrick (10) 38 24:47 25
Jesse Waldron (9) 39 24:47 26
Treston McGarry (10) 45 27:02
Tyler Carpenter (12) 51 30:52

Lake Odessa Lakewood ** TEAM TOTAL ** 1:53:31 110



LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/28/13
GIRLS SCORES
1. Ionia 28 3. Maple Valley 75
2. Hastings 34 4. Lake Odessa Lakewood 104

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Trista Straube (12) Hastings 21:40.5 1
2. Jenna Koelsch (12) Ionia 21:55.4 2
3. Brittany Wright (12) Ionia 22:23.2 3
4. Kayleigh Collins (9) Hastings 22:48.8 4
5. Rachel Rimer (12) Hastings 22:49.9 5
6. Kaitlyn Rademacher (11) Ionia 23:00.4 6
7. Katherine Weinbrecht (9) Hastings 23:24.6 7
8. Serena Lebo (10) Ionia 23:35.6 8
9. Kiersten Reeves (9) Ionia 24:24.1 9
10. Kaylee Shattuck (10) Ionia 24:28.9 P
11. Emily Mattocks (12) Maple Valley 24:44.0 11
12. Breanne Heinze Maple Valley 24:44.4 12
13. Carson Yenchar (9) Ionia 25:08.5 P
14. Davita Mater (9) Lake Odessa Lakewood 25:14.9 14
15. McKayla Lamance (12) Maple Valley 25:30.7 15
16. Emma McGlocklin (11) Maple Valley 26:36.3 16
17. Alex Shumway (11) Hastings 26:37.9 17
18. Destiny Chapa (11) Ionia 27:03.2 -
19. Emily Westers (9) Hastings 27:21.3 P
20. Victoria Joseph (11) Ionia 27:47.1 -
21. Emily Pattok (9) Hastings 27:47.4 P
22. Hanna Howard (9) Ionia 27:59.1 -
23. Betsy Reynolds (11) Lake Odessa Lakewood 28:06.4 20
24. Erica Burkett (11) Maple Valley 28:19.1 21
25. Brooke Stahl (11) Lake Odessa Lakewood 28:40.6 22
26. Kayley Zamarron (9) Ionia 29:09.3 -
27. Nicole Peters (10) Lake Odessa Lakewood 29:28.4 23
28. Kelia Hamilton Maple Valley 30:07.2 P
29. Lindsey Tooker (12) Lake Odessa Lakewood 30:27.6 25
30. Mycah Ridder (12) Lake Odessa Lakewood 30:28.3 P
31. Alexys Roundtree (9) Ionia 30:56.3 -
32. Payton Schrader (10) Maple Valley 31:04.0 P
33. Kristin Jensen (10) Lake Odessa Lakewood 31:16.9 P
34. Jacey Wood (12) Maple Valley 31:25.6 -
35. Anna Zuver (10) Lake Odessa Lakewood 31:32.5 -
36. Lauren Hazel (11) Lake Odessa Lakewood 31:55.0 -
37. Ashley Weinbrecht (12) Hastings 32:07.0 -
38. Katie Pohl (9) Hastings 33:22.1 -
39. Mara Allan (9) Hastings 33:36.7 -
40. Kendall Rooks (9) Lake Odessa Lakewood 33:45.6 -
41. Monica Davis (12) Lake Odessa Lakewood 34:19.4 -
42. Danielle Kosten (11) Lake Odessa Lakewood 34:51.0 -
43. Olivia Louthan (10) Lake Odessa Lakewood 37:15.3 -
44. Mercedes Smith (10) Lake Odessa Lakewood 37:40.9 -
45. Brianne Hampton (10) Maple Valley 38:15.7 -
46. Marissa Michaud (9) Lake Odessa Lakewood 38:24.5 -
47. Macey Mathews (10) Lake Odessa Lakewood 46:52.0 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ionia Jenna Koelsch (12) 2 21:55 2
Brittany Wright (12) 3 22:23 3
Kaitlyn Rademacher (11) 6 23:00 6
Serena Lebo (10) 8 23:35 8
Kiersten Reeves (9) 9 24:24 9
Kaylee Shattuck (10) 10 24:28
Carson Yenchar (9) 13 25:08

Ionia ** TEAM TOTAL ** 1:55:17 28

2. Hastings Trista Straube (12) 1 21:40 1
Kayleigh Collins (9) 4 22:48 4
Rachel Rimer (12) 5 22:49 5
Katherine Weinbrecht (9) 7 23:24 7
Alex Shumway (11) 17 26:37 17
Emily Westers (9) 19 27:21
Emily Pattok (9) 21 27:47

Hastings ** TEAM TOTAL ** 1:57:18 34

3. Maple Valley Emily Mattocks (12) 11 24:44 11
Breanne Heinze 12 24:44 12
McKayla Lamance (12) 15 25:30 15
Emma McGlocklin (11) 16 26:36 16
Erica Burkett (11) 24 28:19 21
Kelia Hamilton 28 30:07
Payton Schrader (10) 32 31:04

Maple Valley ** TEAM TOTAL ** 2:09:53 75

4. Lake Odessa Lakewood Davita Mater (9) 14 25:14 14
Betsy Reynolds (11) 23 28:06 20
Brooke Stahl (11) 25 28:40 22
Nicole Peters (10) 27 29:28 23
Lindsey Tooker (12) 29 30:27 25
Mycah Ridder (12) 30 30:28
Kristin Jensen (10) 33 31:16

Lake Odessa Lakewood ** TEAM TOTAL ** 2:21:55 104