2013 St. Joseph Invitational

back to results

Aug. 27, 2013

2013 St. Joseph Invitational
St. Joseph, MI
Provided by Great Lakes Championchip


Page 1
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
1 568 Isaac Harding Rockford 10 17:37 5:41
2 412 Tyler Laninga Grand Rapids South Christian 10 17:45 5:43
3 567 Grayson Harding Rockford 10 17:58 5:47
4 515 Gannon Foley Portage Central 9 18:00 5:48
5 372 Brandon Van Oosten Battle Creek Lakeview 10 18:07 5:50
6 432 Brenden Jones Holland Black River 10 18:14 5:52
7 659 Shawn Bell Sturgis 10 18:22 5:55
8 409 Jason Gilder Grand Rapids South Christian 10 18:23 5:55
9 478 Austin Langlanais Mattawan 9 18:25 5:56
10 563 Grant Gabriel Rockford 10 18:40 6:01
11 557 Jacob Day Rockford 10 18:43 6:02
12 673 Daniel Steele Sturgis 10 18:51 6:04
13 540 Will Kellam Portage Northern 9 18:52 6:05
14 498 Jacob Starr Otsego 10 19:00 6:07
15 519 Jon Koning Portage Central 9 19:03 6:08
16 357 Nate Jones Battle Creek Lakeview 9 19:05 6:09
17 544 Wayne Matunas Portage Northern 10 19:06 6:09
18 564 Kurk Goodson Rockford 9 19:10 6:11
19 581 Kyle Lamos Rockford 10 19:28 6:16
20 577 Julian Kipke Rockford 9 19:30 6:17
21 431 Brian Ellis Holland Black River 10 19:38 6:20
22 612 Kurt Egelhaaf St. Joseph 10 19:40 6:20
23 342 Logan Mays Battle Creek Harper Creek 9 19:44 6:21
24 684 John Hughes Vicksburg 10 19:51 6:24
25 509 Christian Cortes Portage Central 10 20:10 6:30
26 516 Jake Hovda Portage Central 9 20:38 6:39
27 576 Jacob Kelley Rockford 9 20:39 6:39
28 629 Foster Woodruff St. Joseph 10 20:40 6:40
29 584 Matthew MacGregor Rockford 10 20:50 6:43
30 561 Jacob Erste Rockford 10 20:52 6:44
31 428 Oliver Britt Holland Black River 9 20:52 6:44
32 491 Cam Brylowski Otsego 10 20:55 6:44
33 571 Cameron Hazel Rockford 10 20:56 6:45
34 664 Brandon Jones Sturgis 10 20:57 6:45
35 677 Spencer Cripps Vicksburg 10 21:00 6:46
36 473 Thomas Gearhart Mattawan 9 21:07 6:48
37 488 Michael Vandevusse Mattawan 10 21:07 6:48
38 588 Taylor Mrozinski Rockford 10 21:08 6:48
39 686 Tyler Lewis Vicksburg 10 21:08 6:49
40 560 Taylor Edgecomb Rockford 10 21:08 6:49
41 585 Colin McDowell Rockford 10 21:17 6:51
42 340 David Hicks Battle Creek Harper Creek 10 21:19 6:52
43 410 Sam Guikema Grand Rapids South Christian 10 21:22 6:53
44 341 Benji Isaacson Battle Creek Harper Creek 10 21:32 6:56
45 656 John Wendland Stevensville Lakeshore 10 21:33 6:57
46 398 Grant Bradman Grand Rapids South Christian 10 21:38 6:58
47 497 Sammy Moran Otsego 9 21:39 6:58
48 592 Casey Plambeck Rockford 10 21:44 7:00
49 536 Cody Clemens Portage Northern 10 21:46 7:01
50 429 Skylyr Cieply Holland Black River 10 21:48 7:01

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 2
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
51 373 Nate Wiley Battle Creek Lakeview 9 21:55 7:04
52 435 Justin Lundstrom Holland Black River 9 21:59 7:05
53 648 Kyle Ogata Stevensville Lakeshore 10 22:01 7:06
54 640 Skylar Delatorre Stevensville Lakeshore 10 22:12 7:09
55 562 Douglas Ferriby Rockford 10 22:12 7:09
56 594 Phillip Polkowski Rockford 10 22:15 7:10
57 681 Cole Flintrop Vicksburg 9 22:21 7:12
58 423 Aaron Zuverink Grand Rapids South Christian 10 22:22 7:12
59 481 Alex Quardokus Mattawan 10 22:24 7:13
60 679 Zachary Fenwick Vicksburg 10 22:25 7:13
61 548 Mike Stinchcomb Portage Northern 9 22:26 7:14
62 651 Scott Schueneman Stevensville Lakeshore 10 22:29 7:15
63 369 Brendan Stevens Battle Creek Lakeview 10 22:31 7:15
64 682 Caleb Fort Vicksburg 9 22:42 7:19
65 555 Isaac Carr Rockford 9 22:44 7:19
66 392 Jesse Seiler Edwardsburg 10 22:49 7:21
67 351 Scott Bridges Battle Creek Lakeview 9 23:07 7:27
68 587 Ethan Morrisson Rockford 9 23:07 7:27
69 630 Kaleb Berry Stevensville Lakeshore 9 23:07 7:27
70 688 Nick Richards Vicksburg 9 23:14 7:29
71 494 Jacob Goodrich Otsego 9 23:16 7:30
72 370 Alex Sulka Battle Creek Lakeview 9 23:18 7:30
73 417 David Tuttle Grand Rapids South Christian 10 23:18 7:31
74 464 Adam Schwanzl Kalamazoo Hackett 9 23:22 7:32
75 461 Ethan Leonard Kalamazoo Hackett 9 23:24 7:32
76 593 Taylor Plekker Rockford 9 23:27 7:33
77 418 Alec Walstra Grand Rapids South Christian 9 23:30 7:34
78 388 Andrew Markel Edwardsburg 9 23:31 7:35
79 508 William Chung Portage Central 9 23:36 7:36
80 460 Tj Krawczyk Kalamazoo Hackett 9 23:40 7:37
81 420 Jared Walter Grand Rapids South Christian 10 23:41 7:38
82 397 Joshua Boers Grand Rapids South Christian 10 23:49 7:40
83 451 Ryan Wunderly Kalamazoo Christian 10 24:14 7:48
84 454 Palmer Cleaver Kalamazoo Hackett 9 24:15 7:49
85 437 Preston Mills Holland Black River 9 24:17 7:50
86 472 Thomas Fritz Mattawan 9 24:19 7:50
87 480 Jared Pendowski Mattawan 10 24:21 7:51
88 524 Riley Nickell Portage Central 9 24:22 7:51
89 380 Seth Andrews Edwardsburg 10 24:24 7:52
90 578 Carson Klima Rockford 9 24:29 7:53
91 482 Trey Rendon Mattawan 10 24:31 7:54
92 565 Eric Gridley Rockford 10 24:32 7:54
93 599 Alex Searl Rockford 9 24:36 7:56
94 338 Drew Haller Battle Creek Harper Creek 9 24:47 7:59
95 663 Trevor Jacobs Sturgis 9 24:49 8:00
96 424 Tommy Andrew Holland Black River 9 24:50 8:00
97 474 Jordan Hodges Mattawan 9 25:06 8:05
98 366 Austin Schiller Battle Creek Lakeview 9 25:13 8:07
99 487 Keith Udoetok Mattawan 9 25:16 8:08
100 574 Maccoy Kauffman Rockford 10 25:24 8:11

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 3
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
101 393 Clay Sidenbender Edwardsburg 9 25:34 8:14
102 426 Sean Boysen Holland Black River 10 25:38 8:15
103 434 Isaac Langeland Holland Black River 9 25:39 8:16
104 414 James Nykamp Grand Rapids South Christian 9 25:43 8:17
105 390 Andrew Miller Edwardsburg 10 25:45 8:18
106 400 Ren Bykerk Grand Rapids South Christian 9 26:13 8:27
107 383 Frankiin Brown Edwardsburg 10 26:21 8:29
108 436 Evan Milligan Holland Black River 10 26:37 8:34
109 598 Kyle Robach Rockford 9 26:38 8:35
110 634 Ryan Carmody Stevensville Lakeshore 10 26:58 8:41
111 490 Caleb Williams Mattawan 9 27:34 8:53
112 455 Luke Declercq Kalamazoo Hackett 9 27:53 8:59
113 348 Cyle Adams Battle Creek Lakeview 9 28:06 9:03
114 658 Cesar Becerril Sturgis 10 28:40 9:14
115 668 Aaron Rueppel Sturgis 9 28:56 9:19
116 645 Deven Hengy Stevensville Lakeshore 9 29:12 9:24
117 647 Casey Noack Stevensville Lakeshore 9 29:12 9:24
118 690 Nick Spence Vicksburg 9 29:13 9:25
119 358 Andrew Joslyn Battle Creek Lakeview 9 29:40 9:33
120 657 Logan Wilkerson Stevensville Lakeshore 10 29:46 9:35
121 433 Andrew Koeman Holland Black River 9 30:32 9:50
122 404 Zac Devries Grand Rapids South Christian 9 30:40 9:53
123 504 Andre Barkholz Portage Central 9 31:13 10:03
124 543 Chris Kulpa Portage Northern 9 31:35 10:10
125 347 Bryce Withers Battle Creek Harper Creek 10 31:45 10:14
126 391 Collin Miller Edwardsburg 10 32:50 10:35
127 669 Brendan Sprowls Sturgis 9 32:51 10:35
128 550 Sy Taylor Portage Northern 9 33:39 10:50
129 622 Anthony Patzer St. Joseph 9 39:32 12:44

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------

2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

TEAM RESULTS - MEN 9TH & 10TH GRADE


1. 4 ROCKFORD ( 17:48 35:35 0:21)
===========================================
1 1 Isaac Harding Rockford 10 17:37
2 3 Grayson Harding Rockford 10 17:58

2. 10 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 18:04 36:08 0:38)
===========================================
1 2 Tyler Laninga Grand Rapids South Christian 10 17:45
2 8 Jason Gilder Grand Rapids South Christian 10 18:23

3. 17 STURGIS ( 18:37 37:13 0:29)
===========================================
1 7 Shawn Bell Sturgis 10 18:22
2 10 Daniel Steele Sturgis 10 18:51

4. 17 PORTAGE CENTRAL ( 18:32 37:03 1:03)
===========================================
1 4 Gannon Foley Portage Central 9 18:00
2 13 Jon Koning Portage Central 9 19:03

5. 19 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 18:36 37:12 0:58)
===========================================
1 5 Brandon Van Oosten Battle Creek Lakeview 10 18:07
2 14 Nate Jones Battle Creek Lakeview 9 19:05

6. 22 HOLLAND BLACK RIVER ( 18:56 37:52 1:24)
===========================================
1 6 Brenden Jones Holland Black River 10 18:14
2 16 Brian Ellis Holland Black River 10 19:38

7. 26 PORTAGE NORTHERN ( 18:59 37:58 0:14)
===========================================
1 11 Will Kellam Portage Northern 9 18:52
2 15 Wayne Matunas Portage Northern 10 19:06

8. 32 MATTAWAN ( 19:46 39:32 2:42)
===========================================
1 9 Austin Langlanais Mattawan 9 18:25
2 23 Thomas Gearhart Mattawan 9 21:07

9. 33 OTSEGO ( 19:58 39:55 1:55)
===========================================
1 12 Jacob Starr Otsego 10 19:00
2 21 Cam Brylowski Otsego 10 20:55

10. 37 ST. JOSEPH ( 20:10 40:20 1:00)
===========================================
1 17 Kurt Egelhaaf St. Joseph 10 19:40
2 20 Foster Woodruff St. Joseph 10 20:40

11. 41 VICKSBURG ( 20:26 40:51 1:09)
===========================================
1 19 John Hughes Vicksburg 10 19:51
2 22 Spencer Cripps Vicksburg 10 21:00

12. 42 BATTLE CREEK HARPER CREEK ( 20:32 41:03 1:35)
===========================================
1 18 Logan Mays Battle Creek Harper Creek 9 19:44
2 24 David Hicks Battle Creek Harper Creek 10 21:19

13. 51 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 21:47 43:34 0:28)
===========================================
1 25 John Wendland Stevensville Lakeshore 10 21:33
2 26 Kyle Ogata Stevensville Lakeshore 10 22:01

14. 57 KALAMAZOO HACKETT ( 23:23 46:46 0:02)
===========================================
1 28 Adam Schwanzl Kalamazoo Hackett 9 23:22
2 29 Ethan Leonard Kalamazoo Hackett 9 23:24

15. 57 EDWARDSBURG ( 23:10 46:20 0:42)
===========================================
1 27 Jesse Seiler Edwardsburg 10 22:49
2 30 Andrew Markel Edwardsburg 9 23:31





Page 1
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
1 220 Morgan Benoit Rockford 10 20:52 6:44
2 153 Sophia Hirzel Otsego 9 20:56 6:45
3 214 Alexa Vanderhoff Portage Northern 10 21:11 6:50
4 148 Megan Aalberts Otsego 9 21:16 6:51
5 331 Layna Steele Vicksburg 9 21:20 6:52
6 219 Avri Beach Rockford 10 21:34 6:57
7 67 Amanda Montgomery Grand Rapids South Christian 10 21:59 7:05
8 97 Sydney Devalle Holland Black River 10 22:00 7:05
9 245 Larissa Medich Rockford 10 22:01 7:06
10 292 Vanessa Veersma St. Joseph 9 22:13 7:10
11 228 Tiana Colovos Rockford 10 22:23 7:13
12 333 Victoria Thamann Vicksburg 10 22:25 7:13
13 258 Molly Weir Rockford 9 22:30 7:15
14 180 Megan Kordupel Portage Central 10 22:44 7:19
15 289 Jain Sonal St. Joseph 9 22:48 7:21
16 146 Genny Soltesz Mattawan 10 22:48 7:21
17 102 Daniela Sanchez-Marti Holland Black River 10 22:50 7:21
18 207 Sophie Morin Portage Northern 10 22:50 7:21
19 93 Anna Warners Grand Rapids South Christian 10 22:51 7:22
20 171 Aubrey Hemstreet Portage Central 10 22:51 7:22
21 241 Jackie Jernigan Rockford 10 22:53 7:22
22 155 Jessica Powers Otsego 9 22:53 7:22
23 257 Lainie Switzer Rockford 10 23:00 7:25
24 151 Erica Drobny Otsego 9 23:03 7:26
25 79 Alyssa Schwartz Grand Rapids South Christian 10 23:03 7:26
26 159 Taryn Verhage Otsego 9 23:11 7:28
27 46 Candice Baker Grand Rapids South Christian 9 23:30 7:34
28 176 Anna Kahmark Portage Central 9 23:37 7:36
29 92 Katie Walstra Grand Rapids South Christian 9 23:44 7:39
30 42 Abbie Smith Edwardsburg 10 23:45 7:39
31 244 Miranda McWatters Rockford 10 23:52 7:41
32 268 Megan Buckingham St. Joseph 10 23:52 7:42
33 85 Kaitlin Vanderyacht Grand Rapids South Christian 10 23:57 7:43
34 156 Veronica Powers Otsego 9 24:05 7:45
35 181 Bringas Mariana Portage Central 9 24:07 7:46
36 8 Taylor Coyer Battle Creek Lakeview 9 24:10 7:47
37 213 Cameron Shafer Portage Northern 9 24:12 7:48
38 322 Ali Chioda Vicksburg 10 24:13 7:48
39 117 Allie Buday Kalamazoo Hackett 9 24:21 7:51
40 164 Amanda Boelman Portage Central 10 24:23 7:51
41 6 Marie Bridges Battle Creek Lakeview 10 24:26 7:52
42 48 Claire Boomstra Grand Rapids South Christian 10 24:32 7:54
43 26 Elsie Jorgensen Eau Claire 10 24:33 7:54
44 149 Delaney Bush Otsego 10 24:40 7:57
45 233 Jinny Fankhauser Rockford 9 24:42 7:58
46 274 Maya Fitzstephens St. Joseph 9 24:44 7:58
47 68 Bailey Montgomery Grand Rapids South Christian 10 24:45 7:58
48 123 Allison Moyer Kalamazoo Hackett 10 24:47 7:59
49 315 Andrea Hernandez Garc Sturgis 9 24:50 8:00
50 299 Jacquelyn Frazier Stevensville Lakeshore 10 24:54 8:01

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 2
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
51 130 Hannah Bornamann Mattawan 10 24:54 8:01
52 218 Annika Barnard Rockford 10 24:57 8:02
53 279 Annie Klusendorf St. Joseph 9 25:14 8:08
54 135 Katelyn Luyendyk Mattawan 9 25:25 8:11
55 91 Maddy Vansolkema Grand Rapids South Christian 9 25:29 8:13
56 76 Jillian Postma Grand Rapids South Christian 9 25:29 8:13
57 101 Eden Rosin Holland Black River 9 25:32 8:14
58 35 Allison Lewis Edwardsburg 9 25:35 8:15
59 284 Emily Perrin St. Joseph 9 25:39 8:16
60 308 Nikki Shenker Stevensville Lakeshore 9 25:40 8:16
61 303 Morgan McClure Stevensville Lakeshore 10 25:45 8:18
62 41 Brynn Ritchey Edwardsburg 9 25:47 8:19
63 298 Merideth Ellis Stevensville Lakeshore 9 25:50 8:19
64 167 McKenzie Elliott Portage Central 9 25:54 8:21
65 5 Taylor Bishop Battle Creek Lakeview 9 25:56 8:21
66 124 Rachel Niesen Kalamazoo Hackett 10 25:58 8:22
67 132 Natalie Deperno Mattawan 10 26:04 8:24
68 316 Sarah Miller Sturgis 10 26:06 8:25
69 247 Carolyn Nauta Rockford 10 26:37 8:34
70 21 Megan Riegle Battle Creek Lakeview 10 26:44 8:37
71 182 Kristina Mills Portage Central 9 26:51 8:39
72 202 Maggie Graham Portage Northern 10 26:53 8:40
73 266 Sadie Brown St. Joseph 9 27:06 8:44
74 94 Mackenzie Wierenga Grand Rapids South Christian 10 27:07 8:44
75 317 Emma Robertson Sturgis 10 27:18 8:48
76 203 Emily Hamlin Portage Northern 9 27:25 8:50
77 58 Sarah George Grand Rapids South Christian 9 27:26 8:50
78 53 Delia Devries Grand Rapids South Christian 9 27:26 8:50
79 38 Amelia Montgomery Edwardsburg 10 27:28 8:51
80 64 Hannah Koning Grand Rapids South Christian 10 27:30 8:52
81 86 Amy Vandusen Grand Rapids South Christian 9 27:30 8:52
82 49 Olivia Boomstra Grand Rapids South Christian 10 27:40 8:55
83 297 Ashley Dine Stevensville Lakeshore 10 27:40 8:55
84 242 Ellie Johandes Rockford 9 27:45 8:56
85 89 Mikayla Vanlaan Grand Rapids South Christian 10 27:47 8:57
86 90 Annika Vanryn Grand Rapids South Christian 9 27:48 8:57
87 133 Allyson Gilbert Mattawan 9 28:04 9:02
88 287 Mariah Rifenberg St. Joseph 10 28:10 9:04
89 294 Julia Carpenter Stevensville Lakeshore 10 28:11 9:05
90 278 Kenzie Holden St. Joseph 10 28:36 9:13
91 134 Stephanie Haenecke Mattawan 9 28:39 9:14
92 142 Katherine Sanchez Mattawan 10 28:39 9:14
93 140 Briana Priest Mattawan 9 28:42 9:15
94 259 Hannah Wellman Rockford 10 28:48 9:17
95 193 Emily Stoner Portage Central 9 28:51 9:18
96 105 Brogan Westra Holland Black River 9 28:52 9:18
97 122 Robyn Kovacs Kalamazoo Hackett 9 28:58 9:20
98 329 Katie Reed Vicksburg 10 29:01 9:21
99 312 Alaina Cholometes Sturgis 10 29:19 9:27
100 112 Elena Vanloo Kalamazoo Christian 9 29:20 9:27

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 3
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 9TH & 10TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
101 314 Sarah Hackman Sturgis 9 29:28 9:29
102 163 Grace Beverage Portage Central 10 29:47 9:36
103 143 Serrana Scholten Mattawan 10 30:18 9:46
104 320 Jenni Blough Vicksburg 10 30:23 9:47
105 99 Rachel Merz Holland Black River 10 30:37 9:52
106 75 Sophie Postema Grand Rapids South Christian 10 30:44 9:54
107 36 Emily Lopez Edwardsburg 9 30:46 9:55
108 29 Savannah Dixon Edwardsburg 9 30:47 9:55
109 256 Taylor Sterk Rockford 9 30:56 9:58
110 4 Nichole Bentley Battle Creek Lakeview 9 31:07 10:01
111 227 Amara Colovos Rockford 9 31:10 10:02
112 108 Alison Dunlap Kalamazoo Christian 10 31:37 10:11
113 63 Mikayla Johnson Grand Rapids South Christian 9 31:38 10:11
114 249 Kayla Olewinski Rockford 10 31:39 10:12
115 7 Rose Bridges Battle Creek Lakeview 9 31:55 10:17
116 189 Aayushi Priya Portage Central 9 31:58 10:18
117 82 Rebecca Vanderlugt Grand Rapids South Christian 10 32:24 10:26
118 231 Meredith Dickson Rockford 10 32:26 10:27
119 183 Chelsie Morgan Portage Central 10 32:28 10:28
120 221 Taylor Benoit Rockford 9 32:30 10:28
121 3 Brianna Becerra Battle Creek Lakeview 9 32:46 10:33
122 103 Maiti Shook Holland Black River 10 33:16 10:43
123 326 Meredith Moore Vicksburg 9 33:42 10:51
124 110 Katie Patterson Kalamazoo Christian 9 33:47 10:53
125 74 Hannah Pohlad Grand Rapids South Christian 10 33:51 10:54
126 136 Maggie McKinney Mattawan 9 33:55 10:55
127 62 Alexis Jeltema Grand Rapids South Christian 10 33:58 10:57
128 141 Remington Ringlever Mattawan 9 34:28 11:06
129 306 Samantha Peters Stevensville Lakeshore 9 34:28 11:06
130 129 Juliet Anderson Mattawan 9 34:30 11:07
131 139 Katie Nemitz Mattawan 9 34:31 11:07
132 190 McKenzie Reilly Portage Central 10 34:35 11:09
133 185 Sarah Payne Portage Central 9 34:39 11:10
134 248 Ashley Snow Rockford 9 35:28 11:25
135 243 Sophia Leimgruber Rockford 9 35:28 11:26
136 96 Naomi Byrd Holland Black River 9 35:40 11:29
137 251 Emily Pilarski Rockford 9 35:41 11:30
138 253 Holly Robertson Rockford 9 35:42 11:30
139 234 Carolyn Forest Rockford 9 35:42 11:30
140 138 Savinna Mucci Mattawan 10 35:56 11:35
141 212 Melisa Schneider Portage Northern 10 36:06 11:38
142 22 Emily Robertson Battle Creek Lakeview 9 38:18 12:20
143 106 Natasha Wright Holland Black River 10 39:09 12:36
144 327 Hailey Moss Vicksburg 10 39:35 12:45
145 201 Anna Whitiker Portage Northern 9 39:49 12:49
146 54 Sarah Devries Grand Rapids South Christian 9 39:59 12:53
147 232 Erin Dood Rockford 9 40:06 12:55
148 160 Leah Alburtus Portage Central 10 40:28 13:02

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------


2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

TEAM RESULTS - WOMEN 9TH & 10TH GRADE


1. 6 OTSEGO ( 21:06 42:12 0:20)
===========================================
1 2 Sophia Hirzel Otsego 9 20:56
2 4 Megan Aalberts Otsego 9 21:16

2. 7 ROCKFORD ( 21:13 42:26 0:42)
===========================================
1 1 Morgan Benoit Rockford 10 20:52
2 6 Avri Beach Rockford 10 21:34

3. 15 VICKSBURG ( 21:53 43:45 1:05)
===========================================
1 5 Layna Steele Vicksburg 9 21:20
2 10 Victoria Thamann Vicksburg 10 22:25

4. 18 PORTAGE NORTHERN ( 22:01 44:01 1:39)
===========================================
1 3 Alexa Vanderhoff Portage Northern 10 21:11
2 15 Sophie Morin Portage Northern 10 22:50

5. 21 ST. JOSEPH ( 22:31 45:01 0:35)
===========================================
1 9 Vanessa Veersma St. Joseph 9 22:13
2 12 Jain Sonal St. Joseph 9 22:48

6. 22 HOLLAND BLACK RIVER ( 22:25 44:50 0:50)
===========================================
1 8 Sydney Devalle Holland Black River 10 22:00
2 14 Daniela Sanchez-Martinez Holland Black River 10 22:50

7. 23 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 22:25 44:50 0:52)
===========================================
1 7 Amanda Montgomery Grand Rapids South Christian 10 21:59
2 16 Anna Warners Grand Rapids South Christian 10 22:51

8. 28 PORTAGE CENTRAL ( 22:48 45:35 0:07)
===========================================
1 11 Megan Kordupel Portage Central 10 22:44
2 17 Aubrey Hemstreet Portage Central 10 22:51

9. 38 MATTAWAN ( 23:51 47:42 2:06)
===========================================
1 13 Genny Soltesz Mattawan 10 22:48
2 25 Hannah Bornamann Mattawan 10 24:54

10. 40 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 24:18 48:36 0:16)
===========================================
1 19 Taylor Coyer Battle Creek Lakeview 9 24:10
2 21 Marie Bridges Battle Creek Lakeview 10 24:26

11. 42 KALAMAZOO HACKETT ( 24:34 49:08 0:26)
===========================================
1 20 Allie Buday Kalamazoo Hackett 9 24:21
2 22 Allison Moyer Kalamazoo Hackett 10 24:47

12. 44 EDWARDSBURG ( 24:40 49:20 1:50)
===========================================
1 18 Abbie Smith Edwardsburg 10 23:45
2 26 Allison Lewis Edwardsburg 9 25:35

13. 51 STURGIS ( 25:28 50:56 1:16)
===========================================
1 23 Andrea Hernandez Garcia Sturgis 9 24:50
2 28 Sarah Miller Sturgis 10 26:06

14. 51 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 25:17 50:34 0:46)
===========================================
1 24 Jacquelyn Frazier Stevensville Lakeshore 10 24:54
2 27 Nikki Shenker Stevensville Lakeshore 9 25:40

15. 59 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 30:29 1:00:57 2:17)
===========================================
1 29 Elena Vanloo Kalamazoo Christian 9 29:20
2 30 Alison Dunlap Kalamazoo Christian 10 31:37




Page 1
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
1 223 Lauren Brasure Rockford 12 18:21 5:55
2 254 Kerianne Schoff Rockford 11 19:09 6:10
3 237 Morgan Harney Rockford 12 19:43 6:21
4 66 Alexis Miller Grand Rapids South Christian 11 19:44 6:22
5 80 Megan Schwartz Grand Rapids South Christian 12 20:07 6:29
6 261 Jessie Armstrong St. Joseph 11 20:20 6:33
7 310 Peyton Boughton Sturgis 12 20:24 6:34
8 104 Allison Vroon Holland Black River 11 20:34 6:38
9 328 Gabrielle Perrin Vicksburg 11 20:44 6:41
10 239 Maja Hill Rockford 11 20:48 6:42
11 246 Natalie Napolillo Rockford 11 20:50 6:43
12 40 Aubrey Ritchey Edwardsburg 11 20:59 6:46
13 250 Paige Parker Rockford 11 21:10 6:49
14 109 Kate McLain Kalamazoo Christian 12 21:16 6:51
15 114 Lucy Ankenbauer Kalamazoo Hackett 11 21:21 6:53
16 217 Shelby Aman Rockford 11 21:21 6:53
17 210 Ally Rabe Portage Northern 12 21:38 6:58
18 178 Sylvia Knight Portage Central 11 21:46 7:01
19 154 Grace Nord Otsego 12 21:49 7:02
20 145 Alaina Smith Mattawan 11 21:51 7:03
21 126 Kristen Schnelker Kalamazoo Hackett 12 22:01 7:06
22 196 Lauren Wright Portage Central 11 22:01 7:06
23 120 Robin Declercq Kalamazoo Hackett 11 22:03 7:06
24 125 Elena Ochoa Kalamazoo Hackett 12 22:14 7:10
25 200 Kayla Gercak Portage Northern 11 22:23 7:13
26 56 Lydia Dykhouse Grand Rapids South Christian 12 22:39 7:18
27 323 Cara Hoover Vicksburg 12 22:46 7:20
28 161 Ellie Best Portage Central 11 22:55 7:23
29 277 Natalie Hepburn St. Joseph 12 22:58 7:24
30 131 Emily Davis Mattawan 11 23:02 7:25
31 186 Ally Peirce Portage Central 12 23:09 7:28
32 115 Sydney Breitenbach Kalamazoo Hackett 12 23:11 7:28
33 330 Anna Roodbergen Vicksburg 12 23:12 7:28
34 204 Kristina Maki Portage Northern 11 23:13 7:29
35 281 Summer Lennartz St. Joseph 12 23:31 7:35
36 157 Allie Thiel Otsego 11 23:32 7:35
37 52 Anna Clousing Grand Rapids South Christian 11 23:32 7:35
38 16 Stephanie Niemann Battle Creek Lakeview 12 23:35 7:36
39 276 Sarah Hartwell St. Joseph 12 23:58 7:43
40 98 Silver Driscoll Holland Black River 12 23:58 7:43
41 222 Taylor Bilardello Rockford 12 24:04 7:45
42 150 Carly Drobny Otsego 12 24:05 7:46
43 43 Hannah Sousley Edwardsburg 11 24:16 7:49
44 240 Savannah Hovingh Rockford 11 24:16 7:49
45 144 Raeanne Shelagowski Mattawan 11 24:18 7:50
46 206 Katelyn Moon Portage Northern 11 24:18 7:50
47 283 Leah McQuone St. Joseph 12 24:22 7:51
48 10 Emma Farrell Battle Creek Lakeview 11 24:26 7:52
49 51 Jessica Brouwer Grand Rapids South Christian 12 24:29 7:53
50 224 Kennedy Brown Rockford 11 24:33 7:54

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 2
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
51 319 Emily Barnum Vicksburg 12 24:37 7:56
52 111 Jodi Stoffer Kalamazoo Christian 11 24:38 7:56
53 32 Gianna Haller Edwardsburg 11 24:41 7:57
54 17 Kelly Peng Battle Creek Lakeview 12 24:52 8:01
55 81 Lorisa Sterk Grand Rapids South Christian 12 24:55 8:02
56 87 Hannah Vandusen Grand Rapids South Christian 12 24:59 8:03
57 59 Kelli Grimm Grand Rapids South Christian 12 25:01 8:04
58 73 Jenna Oetman Grand Rapids South Christian 11 25:07 8:05
59 273 Sarah Corbe St. Joseph 11 25:09 8:06
60 226 Emily Clark Rockford 11 25:12 8:07
61 169 Hattie Foley Portage Central 11 25:15 8:08
62 70 Emma Morren Grand Rapids South Christian 12 25:16 8:09
63 19 Allisyn Rainwater Battle Creek Lakeview 12 25:36 8:15
64 211 Rebekah Rainwater Portage Northern 11 25:38 8:16
65 61 Natalie Hulst Grand Rapids South Christian 12 25:38 8:16
66 119 Kelly Carr Kalamazoo Hackett 12 25:39 8:16
67 263 Katie Bergman St. Joseph 11 25:45 8:18
68 293 Natalie Whise St. Joseph 12 25:47 8:18
69 39 Isabelle Peak Edwardsburg 11 26:00 8:23
70 209 Ariana Pastrana Portage Northern 12 26:02 8:23
71 165 Kyra Braasch Portage Central 12 26:07 8:25
72 197 Maya Ablao Portage Northern 11 26:13 8:27
73 270 Abi Cihlar St. Joseph 11 26:14 8:27
74 12 Megan Keathley Battle Creek Lakeview 11 26:19 8:29
75 199 Laura Conley Portage Northern 12 26:27 8:31
76 18 Crystal Perez Battle Creek Lakeview 11 26:33 8:33
77 23 Lily Steinecke Battle Creek Lakeview 11 26:33 8:33
78 334 Kacey Vanderbos Vicksburg 11 26:33 8:33
79 260 Amanda Zeboor Rockford 11 26:34 8:34
80 107 Samantha Beebe Kalamazoo Christian 11 26:41 8:36
81 20 Katie Reimer Battle Creek Lakeview 12 26:46 8:38
82 72 Brie Oetman Grand Rapids South Christian 12 26:47 8:38
83 9 Leah Deboe Battle Creek Lakeview 12 26:47 8:38
84 116 Giuliana Bresnahan Kalamazoo Hackett 11 26:55 8:40
85 14 Cassidy Kerr Battle Creek Lakeview 11 26:59 8:41
86 262 Carley Beemer St. Joseph 11 27:02 8:42
87 69 Annie Morren Grand Rapids South Christian 12 27:03 8:43
88 311 Elle Bowman Sturgis 11 27:09 8:45
89 208 Yevette Mushimiyimana Portage Northern 12 27:11 8:46
90 285 Tara Randall St. Joseph 12 27:19 8:48
91 13 Haley Kerner Battle Creek Lakeview 10 27:20 8:48
92 225 Shannon Brummeler Rockford 11 27:26 8:50
93 60 Anna Hoekman Grand Rapids South Christian 12 27:27 8:51
94 83 Madeline Vanderploeg Grand Rapids South Christian 12 27:34 8:53
95 265 Ashley Booth St. Joseph 12 27:35 8:53
96 50 Cassie Brander Grand Rapids South Christian 11 27:35 8:53
97 269 Lauren Capua St. Joseph 12 27:39 8:55
98 57 Rachel George Grand Rapids South Christian 12 27:42 8:55
99 166 Mackenzie Cannon Portage Central 11 27:46 8:57
100 137 Briana Meeker Mattawan 11 27:50 8:58

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 3
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
101 332 Kathryn Thamann Vicksburg 12 27:55 9:00
102 28 Rachel Borden Edwardsburg 11 27:56 9:00
103 147 Kaylie Vangalder Mattawan 12 28:15 9:06
104 304 Margaret Miller Stevensville Lakeshore 12 28:16 9:06
105 113 Kirsten Welborn Kalamazoo Christian 12 28:19 9:07
106 272 Bridget Cook St. Joseph 12 28:27 9:10
107 255 Amber Smigiel Rockford 11 28:35 9:12
108 121 Anne Heidelberg Kalamazoo Hackett 11 28:36 9:13
109 267 Lauren Buckingham St. Joseph 12 29:14 9:25
110 187 Kelsey Praeger Portage Central 12 29:20 9:27
111 47 Amber Ballast Grand Rapids South Christian 11 29:21 9:27
112 77 Elise Pothoven Grand Rapids South Christian 12 29:21 9:27
113 65 Olivia Langworthy Grand Rapids South Christian 11 29:28 9:30
114 88 Kendra Vanerwoude Grand Rapids South Christian 12 29:33 9:31
115 275 Shelby Hancock St. Joseph 12 30:00 9:40
116 45 Brittany Udell Edwardsburg 11 30:11 9:43
117 302 Hailey Malone Stevensville Lakeshore 11 30:23 9:47
118 84 Elena Vanderweele Grand Rapids South Christian 11 30:28 9:49
119 179 Emily Konkel Portage Central 12 31:28 10:08
120 252 Amy Plambeck Rockford 12 31:46 10:14
121 1 Kayla Aimesbury Battle Creek Lakeview 11 32:56 10:36
122 309 Jacquelynn Allan Sturgis 11 33:14 10:42
123 282 Serra Lutzen St. Joseph 11 33:50 10:54
124 55 Rachel Deyoung Grand Rapids South Christian 11 34:08 11:00
125 100 Emily Reimink Holland Black River 12 34:50 11:13
126 236 Lydia Garner Rockford 12 35:18 11:22
127 170 Collette Green Portage Central 11 36:24 11:43
128 194 Caroline Turek-Hruska Portage Central 12 36:38 11:48
129 305 Mallory Mishler Stevensville Lakeshore 11 36:38 11:48
130 280 Amie Kurtz St. Joseph 11 36:41 11:49
131 175 Meeghan Hoose Portage Central 11 36:53 11:53
132 318 Denver Stevens Sturgis 12 37:27 12:04
133 33 Heather Knox Edwardsburg 11 38:44 12:29

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------


2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

TEAM RESULTS - WOMEN 11TH & 12TH GRADE


1. 3 ROCKFORD ( 18:45 37:30 0:48)
===========================================
1 1 Lauren Brasure Rockford 12 18:21
2 2 Kerianne Schoff Rockford 11 19:09

2. 7 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 19:56 39:51 0:23)
===========================================
1 3 Alexis Miller Grand Rapids South Christian 11 19:44
2 4 Megan Schwartz Grand Rapids South Christian 12 20:07

3. 25 ST. JOSEPH ( 21:39 43:18 2:38)
===========================================
1 5 Jessie Armstrong St. Joseph 11 20:20
2 20 Natalie Hepburn St. Joseph 12 22:58

4. 27 VICKSBURG ( 21:45 43:30 2:02)
===========================================
1 8 Gabrielle Perrin Vicksburg 11 20:44
2 19 Cara Hoover Vicksburg 12 22:46

5. 27 KALAMAZOO HACKETT ( 21:41 43:22 0:40)
===========================================
1 11 Lucy Ankenbauer Kalamazoo Hackett 11 21:21
2 16 Kristen Schnelker Kalamazoo Hackett 12 22:01

6. 30 PORTAGE NORTHERN ( 22:01 44:01 0:45)
===========================================
1 12 Ally Rabe Portage Northern 12 21:38
2 18 Kayla Gercak Portage Northern 11 22:23

7. 30 PORTAGE CENTRAL ( 21:54 43:47 0:15)
===========================================
1 13 Sylvia Knight Portage Central 11 21:46
2 17 Lauren Wright Portage Central 11 22:01

8. 31 HOLLAND BLACK RIVER ( 22:16 44:32 3:24)
===========================================
1 7 Allison Vroon Holland Black River 11 20:34
2 24 Silver Driscoll Holland Black River 12 23:58

9. 34 EDWARDSBURG ( 22:38 45:15 3:17)
===========================================
1 9 Aubrey Ritchey Edwardsburg 11 20:59
2 25 Hannah Sousley Edwardsburg 11 24:16

10. 34 STURGIS ( 23:47 47:33 6:45)
===========================================
1 6 Peyton Boughton Sturgis 12 20:24
2 28 Elle Bowman Sturgis 11 27:09

11. 36 OTSEGO ( 22:41 45:21 1:43)
===========================================
1 14 Grace Nord Otsego 12 21:49
2 22 Allie Thiel Otsego 11 23:32

12. 36 MATTAWAN ( 22:27 44:53 1:11)
===========================================
1 15 Alaina Smith Mattawan 11 21:51
2 21 Emily Davis Mattawan 11 23:02

13. 37 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 22:57 45:54 3:22)
===========================================
1 10 Kate McLain Kalamazoo Christian 12 21:16
2 27 Jodi Stoffer Kalamazoo Christian 11 24:38

14. 49 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 24:01 48:01 0:51)
===========================================
1 23 Stephanie Niemann Battle Creek Lakeview 12 23:35
2 26 Emma Farrell Battle Creek Lakeview 11 24:26

15. 59 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 29:20 58:39 2:07)
===========================================
1 29 Margaret Miller Stevensville Lakeshore 12 28:16
2 30 Hailey Malone Stevensville Lakeshore 11 30:23



Page 1
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
1 532 Connor Wuori Portage Central 11 16:31 5:19
2 613 Charlie Felton St. Joseph 12 16:40 5:22
3 624 Stephen Pfahler St. Joseph 12 16:41 5:23
4 609 Skyler Arthur St. Joseph 11 16:59 5:28
5 499 Justin Starr Otsego 12 17:05 5:30
6 625 Tanner Rydleski St. Joseph 11 17:22 5:36
7 500 Tyler Starr Otsego 12 17:26 5:37
8 611 Erik Edwards St. Joseph 11 17:32 5:39
9 542 Alex Kulpa Portage Northern 12 17:37 5:41
10 554 Paul Burke Rockford 11 17:38 5:41
11 597 Colin Reichenbach Rockford 11 17:39 5:41
12 617 Nick Jewell St. Joseph 11 17:41 5:42
13 446 Doug Hollett Kalamazoo Christian 11 17:41 5:42
14 660 Grant Brown Sturgis 12 17:47 5:44
15 496 Ludvig Killingberg Otsego 12 17:50 5:45
16 362 Colin Read Battle Creek Lakeview 12 17:50 5:45
17 471 Jacob Ford Mattawan 12 17:51 5:45
18 344 Chris Newburn Battle Creek Harper Creek 12 17:58 5:47
19 552 Evan Williams Portage Northern 12 17:58 5:47
20 476 Joe Houle Mattawan 12 18:14 5:53
21 394 Andrew Van Kirk Edwardsburg 12 18:14 5:53
22 618 Miles Kelleher St. Joseph 12 18:14 5:53
23 449 Hunter Perrin Kalamazoo Christian 11 18:15 5:53
24 483 Benny Richardson Mattawan 12 18:15 5:53
25 572 Connor Johnson Rockford 11 18:17 5:54
26 575 Spencer Keating Rockford 12 18:23 5:56
27 670 Trever Sprowls Sturgis 11 18:34 5:59
28 691 Hayden Waterhouse Vicksburg 12 18:43 6:02
29 439 Ruben Rodriguez Holland Black River 12 18:59 6:07
30 438 Taylor Mitchell Holland Black River 12 19:05 6:09
31 376 Rolando Hernandez Eau Claire 11 19:08 6:10
32 525 Harrison Pluta Portage Central 12 19:10 6:11
33 356 Jon Haadsma Battle Creek Lakeview 11 19:11 6:11
34 531 Brad Worthington Portage Central 12 19:13 6:11
35 427 Joseph Britt Holland Black River 11 19:17 6:13
36 447 Geoffrey Mallet Kalamazoo Christian 12 19:18 6:13
37 411 Jonathan Krul Grand Rapids South Christian 12 19:20 6:14
38 537 Mack Evans Portage Northern 12 19:23 6:15
39 402 Luis Dekryger Grand Rapids South Christian 11 19:24 6:15
40 616 David Hartwell St. Joseph 12 19:25 6:15
41 602 Kenan Swihart Rockford 12 19:28 6:16
42 650 Joe Puzycki Stevensville Lakeshore 11 19:29 6:17
43 603 Mitch Switzer Rockford 11 19:31 6:17
44 492 John Finch Otsego 11 19:32 6:18
45 582 Sam Lewis Rockford 11 19:33 6:18
46 528 Brian Stubelt Portage Central 11 19:34 6:18
47 442 Corey Zeinstra Holland Black River 12 19:38 6:20
48 655 Jared Wendland Stevensville Lakeshore 12 19:39 6:20
49 533 Dane Wuori Portage Central 11 19:42 6:21
50 547 Ian Otto Portage Northern 11 19:45 6:22

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 2
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
51 502 Brandon Watson Otsego 11 19:46 6:22
52 365 Brandon Rose Battle Creek Lakeview 11 19:49 6:23
53 551 Marius Vanderhoff Portage Northern 11 19:54 6:25
54 399 Josiah Brouwer Grand Rapids South Christian 11 19:56 6:25
55 583 Nick Ludwig Rockford 11 19:58 6:26
56 553 Matt Albano Rockford 12 20:02 6:27
57 422 Jake Wolffis Grand Rapids South Christian 12 20:02 6:27
58 591 Jacob Pilarski Rockford 11 20:03 6:28
59 425 Alexander Bascom Holland Black River 11 20:04 6:28
60 590 Ben Parsell Rockford 11 20:08 6:29
61 450 Justin Richardson Kalamazoo Christian 12 20:08 6:29
62 626 Gregory Smith St. Joseph 11 20:09 6:30
63 421 Randall Warners Grand Rapids South Christian 12 20:10 6:30
64 401 Kevin Debruin Grand Rapids South Christian 11 20:12 6:31
65 350 George Beckerrust Battle Creek Lakeview 11 20:14 6:31
66 359 Ethan Parr Battle Creek Lakeview 11 20:19 6:33
67 477 Ryan Hulbert Mattawan 12 20:22 6:34
68 514 Ian Epkey Portage Central 11 20:24 6:34
69 671 Terry Stahl Sturgis 11 20:34 6:38
70 489 Douglas Weathers Mattawan 12 20:35 6:38
71 453 Josh Carpenter Kalamazoo Hackett 11 20:41 6:40
72 607 Jack Wyatt Rockford 12 20:45 6:41
73 636 Colby Clark Stevensville Lakeshore 12 20:46 6:41
74 530 Travis Wilkinson Portage Central 11 20:50 6:43
75 662 Nicholas Franks Sturgis 11 20:51 6:43
76 456 Dan Demory Kalamazoo Hackett 12 20:52 6:43
77 518 Alex Knue Portage Central 11 20:52 6:43
78 644 Richard Harris Stevensville Lakeshore 12 20:54 6:44
79 395 Zach Williams Edwardsburg 12 20:56 6:45
80 687 Jadan Norman Vicksburg 12 21:00 6:46
81 595 Garrett Prost Rockford 12 21:03 6:47
82 443 Daniel Baljeu Kalamazoo Christian 12 21:04 6:47
83 680 Mitchell Fevig Vicksburg 12 21:17 6:51
84 503 Ben Alburtus Portage Central 12 21:19 6:52
85 665 Luca Kroner Sturgis 12 21:22 6:53
86 375 Michael Eichberg Eau Claire 11 21:28 6:55
87 413 Andrew Lanning Grand Rapids South Christian 11 21:30 6:56
88 637 Micah Colthorp Stevensville Lakeshore 12 21:34 6:57
89 343 Vincent Morse Battle Creek Harper Creek 12 21:42 6:59
90 467 Hunter Barnes Mattawan 11 21:42 6:59
91 534 Noah Aleman Portage Northern 11 21:43 7:00
92 377 Jordan Jones Eau Claire 11 21:45 7:01
93 545 Kyle Milka Portage Northern 12 21:48 7:02
94 538 Josh Hlavachek Portage Northern 12 21:49 7:02
95 458 Michael Elluru Kalamazoo Hackett 12 21:54 7:04
96 559 Harrison Dicocco Rockford 11 21:59 7:05
97 549 Mitchell Symes Portage Northern 12 21:59 7:05
98 419 Chris Walstra Grand Rapids South Christian 11 22:00 7:05
99 569 Ian Harman Rockford 12 22:01 7:06
100 445 Samuel Brouwer Kalamazoo Christian 11 22:16 7:10

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 3
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
101 506 Quinton Broach Portage Central 11 22:18 7:11
102 345 Scott Scherer Battle Creek Harper Creek 11 22:18 7:11
103 466 Collin Widger Kalamazoo Hackett 11 22:26 7:14
104 608 Will Zimmerman Rockford 12 22:36 7:17
105 570 Jeffrey Harmon Rockford 11 22:37 7:17
106 379 Ross Weber Eau Claire 12 22:44 7:19
107 556 Nick Clark Rockford 12 22:55 7:23
108 646 Adam Lucker Stevensville Lakeshore 11 23:00 7:25
109 430 Rohan Dandavati Holland Black River 11 23:02 7:25
110 382 Dj Bosse Edwardsburg 11 23:05 7:26
111 416 Aaron Santucci Grand Rapids South Christian 11 23:10 7:28
112 507 Andrew Burch Portage Central 11 23:13 7:29
113 339 Ben Hatch Battle Creek Harper Creek 11 23:19 7:31
114 440 Zachary Spencley Holland Black River 11 23:25 7:33
115 610 Tyler Darr St. Joseph 11 23:33 7:35
116 444 Joseph Brouwer Kalamazoo Christian 11 23:35 7:36
117 539 Ryan Hoover Portage Northern 12 23:37 7:37
118 493 Dustin Goodrich Otsego 11 23:41 7:38
119 652 David Shane Stevensville Lakeshore 11 23:41 7:38
120 661 Dylan Deyoung Sturgis 11 23:49 7:40
121 666 Nathaniel Miller Sturgis 11 23:49 7:40
122 632 Drew Brown Stevensville Lakeshore 11 23:50 7:41
123 378 Travis Klitchman Eau Claire 11 23:55 7:42
124 600 Chris Selasky Rockford 11 23:59 7:44
125 441 Tyler Swanson Holland Black River 11 24:06 7:46
126 495 Skylar Harrington Otsego 11 24:09 7:47
127 470 John Bradtke Mattawan 12 24:10 7:47
128 484 Cody Schroeder Mattawan 11 24:13 7:48
129 349 Alex Babineau Battle Creek Lakeview 12 24:16 7:49
130 381 Jacob Baylor Edwardsburg 11 24:31 7:54
131 678 Ashur Ellsworth Vicksburg 11 24:32 7:54
132 479 Scott Lenkart Mattawan 11 24:48 7:59
133 475 Justin Hodges Mattawan 11 24:48 7:59
134 667 David Polzin Sturgis 11 25:01 8:04
135 374 Christopher Eichberg Eau Claire 11 25:02 8:04
136 406 Kyle Ezinga Grand Rapids South Christian 12 25:07 8:05
137 605 Chris Varga Rockford 11 25:09 8:06
138 363 Eli Reasons Battle Creek Lakeview 12 25:25 8:11
139 628 Andrew Wells St. Joseph 11 25:53 8:20
140 486 Jared Smith Mattawan 11 26:04 8:24
141 407 Matt Genzink Grand Rapids South Christian 12 26:04 8:24
142 685 Trent Kilgore Vicksburg 12 26:14 8:27
143 485 Ben Simon Mattawan 11 26:22 8:30
144 448 Brendan Patterson Kalamazoo Christian 11 27:02 8:43
145 396 Noah Abbott Grand Rapids South Christian 11 27:11 8:45
146 631 Owen Beshears Stevensville Lakeshore 11 27:28 8:51
147 635 Abraham Chavez-Avila Stevensville Lakeshore 11 27:38 8:54
148 520 Caleb Koss Portage Central 12 27:53 8:59
149 615 Zack Freye St. Joseph 11 29:19 9:27
150 633 Connor Caple Stevensville Lakeshore 12 29:34 9:32

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Page 4
2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

INDIVIDUAL RESULTS - MEN 11TH & 12TH GRADE

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ============================ ===== ===== =====
151 641 Michael Gorton Stevensville Lakeshore 12 30:14 9:45
152 586 Alex Medvedenko Rockford 11 31:43 10:13
153 403 Sam Devries Grand Rapids South Christian 12 31:58 10:18
154 355 Vincent Garberick Battle Creek Lakeview 11 37:39 12:08

*********************************
Mac's Sports Timing
www.macssportstiming.com

Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------



2013 ST. JOSEPH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
ST. JOSEPH, MICHIGAN TUESDAY, AUGUST 27, 2013

TEAM RESULTS - MEN 11TH & 12TH GRADE


1. 5 ST. JOSEPH ( 16:41 33:21 0:01)
===========================================
1 2 Charlie Felton St. Joseph 12 16:40
2 3 Stephen Pfahler St. Joseph 12 16:41

2. 9 OTSEGO ( 17:16 34:31 0:21)
===========================================
1 4 Justin Starr Otsego 12 17:05
2 5 Tyler Starr Otsego 12 17:26

3. 15 ROCKFORD ( 17:39 35:17 0:01)
===========================================
1 7 Paul Burke Rockford 11 17:38
2 8 Colin Reichenbach Rockford 11 17:39

4. 20 PORTAGE NORTHERN ( 17:48 35:35 0:21)
===========================================
1 6 Alex Kulpa Portage Northern 12 17:37
2 14 Evan Williams Portage Northern 12 17:58

5. 24 PORTAGE CENTRAL ( 17:51 35:41 2:39)
===========================================
1 1 Connor Wuori Portage Central 11 16:31
2 23 Harrison Pluta Portage Central 12 19:10

6. 26 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 17:58 35:56 0:34)
===========================================
1 9 Doug Hollett Kalamazoo Christian 11 17:41
2 17 Hunter Perrin Kalamazoo Christian 11 18:15

7. 27 MATTAWAN ( 18:03 36:05 0:23)
===========================================
1 12 Jacob Ford Mattawan 12 17:51
2 15 Joe Houle Mattawan 12 18:14

8. 28 STURGIS ( 18:11 36:21 0:47)
===========================================
1 10 Grant Brown Sturgis 12 17:47
2 18 Trever Sprowls Sturgis 11 18:34

9. 35 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 18:31 37:01 1:21)
===========================================
1 11 Colin Read Battle Creek Lakeview 12 17:50
2 24 Jon Haadsma Battle Creek Lakeview 11 19:11

10. 41 HOLLAND BLACK RIVER ( 19:02 38:04 0:06)
===========================================
1 20 Ruben Rodriguez Holland Black River 12 18:59
2 21 Taylor Mitchell Holland Black River 12 19:05

11. 47 EDWARDSBURG ( 19:35 39:10 2:42)
===========================================
1 16 Andrew Van Kirk Edwardsburg 12 18:14
2 31 Zach Williams Edwardsburg 12 20:56

12. 47 BATTLE CREEK HARPER CREEK ( 19:50 39:40 3:44)
===========================================
1 13 Chris Newburn Battle Creek Harper Creek 12 17:58
2 34 Vincent Morse Battle Creek Harper Creek 12 21:42

13. 51 VICKSBURG ( 19:52 39:43 2:17)
===========================================
1 19 Hayden Waterhouse Vicksburg 12 18:43
2 32 Jadan Norman Vicksburg 12 21:00

14. 51 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 19:22 38:44 0:04)
===========================================
1 25 Jonathan Krul Grand Rapids South Christian 12 19:20
2 26 Luis Dekryger Grand Rapids South Christian 11 19:24

15. 55 EAU CLAIRE ( 20:18 40:36 2:20)
===========================================
1 22 Rolando Hernandez Eau Claire 11 19:08
2 33 Michael Eichberg Eau Claire 11 21:28

16. 55 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 19:34 39:08 0:10)
===========================================
1 27 Joe Puzycki Stevensville Lakeshore 11 19:29
2 28 Jared Wendland Stevensville Lakeshore 12 19:39

17. 59 KALAMAZOO HACKETT ( 20:47 41:33 0:11)
===========================================
1 29 Josh Carpenter Kalamazoo Hackett 11 20:41
2 30 Dan Demory Kalamazoo Hackett 12 20:52



St. Joseph Cross Country Invitational / Team Overall Scoring
08/27/2013 | St. Joseph, MI


MEN 9/10 Race 11/12 Race Total Points
1 Rockford 4 15 19
2 Portage Central 17 24 41
3 Otsego 33 9 42
4 St Joseph 37 5 42
5 Sturgis 17 28 45
6 Portage Northern 26 20 46
7 Battle Creek Lakeview 19 35 54
8 Mattawan 32 27 59
9 Grand Rapids South Christian 10 51 61
10 Holland Black River 22 41 63
11 Battle Creek Harper Creek 42 47 89
12 Vicksburg 41 51 92
13 Edwardsburg 57 47 104
14 Stevensville Lakeshore 51 55 106
15 Hackett Catholic Central 57 59 116
16 Kalamazoo Christian 100 26 126
17 Eau Claire 100 55 155
18 0 0 0
WOMEN 9/10 Race 11/12 Race Total Points
1 Rockford 7 3 10
2 Grand Rapids South Christian 23 7 30
3 Otsego 6 36 42
4 Vicksburg 15 27 42
5 St Joseph 21 25 46
6 Portage Northern 18 30 48
7 Holland Black River 22 31 53
8 Portage Central 28 30 58
9 Mattawan 38 36 74
10 Edwardsburg 44 34 78
11 Sturgis 51 34 85
12 Battle Creek Lakeview 40 49 89
13 Hackett Catholic Central 42 47 89
14 Kalamazoo Christian 59 37 96
15 Stevensville Lakeshore 51 59 110
16 Battle Creek Harper Creek 100 100 200
17 Eau Claire 100 100 200
18 0 0 0
Combined Women Men Total
1 Rockford 10 19 29
2 Otsego 42 42 84
3 St Joseph 46 42 88
4 Grand Rapids South Christian 30 61 91
5 Portage Northern 48 46 94
6 Portage Central 58 41 99
7 Holland Black River 53 63 116
8 Sturgis 85 45 130
9 Mattawan 74 59 133
10 Vicksburg 42 92 134
11 Battle Creek Lakeview 89 54 143
12 Edwardsburg 78 104 182
13 Hackett Catholic Central 89 116 205
14 Stevensville Lakeshore 110 106 216
15 Kalamazoo Christian 96 126 222
16 Battle Creek Harper Creek 200 89 289
17 Eau Claire 200 155 355
18 0 0 0