2013 Ludington Lighthouse Triathlon

back to results

Aug. 18, 2013

2013 Ludington Lighthouse Triathlon
Ludington, MI
Provided by 3disciplines.com


Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

*** OLYMPIC TRIATHLON ***
** 1000M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== === ======== ==== ===================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/93 382 Matt West 38 M 1 14:09 1:25 0:57 1 1:03:36 23.4 0:43 1 37:01 5:58 1:56:23
2 2/93 418 Curt Cotner 43 M 25 18:56 1:54 1:57 6 1:05:59 22.6 0:40 2 37:23 6:01 2:04:52
3 3/93 522 Chris Swiecicki 36 M 11 17:30 1:45 1:46 5 1:05:54 22.6 0:54 7 39:53 6:26 2:05:55
4 4/93 295 Ross Geurink 31 M 2 15:25 1:33 1:12 9 1:06:16 22.5 0:37 13 42:52 6:54 2:06:20
5 5/93 348 Brad Pruim 42 M 40 19:50 1:59 1:52 11 1:07:20 22.1 0:57 3 37:56 6:07 2:07:52
6 6/93 256 Jason Andersen 41 M 29 19:14 1:56 1:35 12 1:07:25 22.1 1:09 4 38:35 6:13 2:07:56
7 7/93 255 Mark Alexander 46 M 10 17:29 1:45 1:43 7 1:06:00 22.5 0:50 9 42:01 6:46 2:08:01
8 8/93 287 Peter Evans 45 M 8 16:44 1:41 1:48 13 1:07:33 22.0 1:00 12 42:18 6:49 2:09:20
9 9/93 265 Michael Blair 42 M 3 15:40 1:34 1:39 15 1:08:07 21.8 1:04 15 43:33 7:01 2:10:02
10 1/36 271 Amy Bross 35 F 30 19:22 1:57 1:07 10 1:06:37 22.3 0:48 11 42:11 6:48 2:10:03
11 10/93 318 David Karel 47 M 3 1:05:15 22.8 0:56 16 43:34 7:01 2:10:06
12 11/93 353 Juan Rhoades 31 M 37 19:37 1:58 1:40 20 1:08:53 21.6 0:54 10 42:06 6:47 2:13:07
13 12/93 330 Frank Malott 35 M 14 17:54 1:48 1:12 14 1:07:56 21.9 0:52 38 46:13 7:27 2:14:05
14 13/93 370 Jeff Smith 39 M 22 18:22 1:51 1:50 8 1:06:02 22.5 0:57 48 48:01 7:44 2:15:10
15 14/93 319 Mike Koetsier 42 M 18 18:17 1:50 2:10 2 1:05:14 22.8 0:58 55 48:44 7:51 2:15:21
16 15/93 305 Lewis Hayden 39 M 77 22:33 2:16 2:39 26 1:10:00 21.3 1:26 6 39:14 6:19 2:15:50
17 16/93 272 Stephen Brown 22 M 5 16:41 1:40 1:26 35 1:12:29 20.5 0:43 26 44:52 7:14 2:16:07
18 17/93 257 Anthony Anzell 22 M 7 16:43 1:41 1:28 39 1:13:19 20.3 0:46 17 43:54 7:04 2:16:08
19 18/93 387 Hod Zank 39 M 48 20:26 2:03 1:26 17 1:08:32 21.7 0:56 33 45:54 7:24 2:17:11
20 19/93 313 Steve Inman 44 M 33 19:29 1:57 2:05 30 1:11:11 20.9 1:09 18 43:57 7:05 2:17:49
21 20/93 300 John Gronberg 30 M 26 18:57 1:54 2:20 18 1:08:42 21.7 1:17 42 46:49 7:32 2:18:02
22 21/93 372 Jon Smith 24 M 23 18:52 1:54 2:05 23 1:09:28 21.4 0:52 43 46:58 7:34 2:18:13
23 22/93 364 Matt Savoie 30 M 27 18:59 1:54 3:03 27 1:10:38 21.1 2:08 23 44:17 7:08 2:19:04
24 23/93 262 Kraig Bean 37 M 41 19:50 1:59 2:05 16 1:08:20 21.8 1:18 49 48:03 7:44 2:19:35
25 24/93 375 Timothy Toner 46 M 54 20:52 2:06 4:00 22 1:09:08 21.5 1:50 21 44:05 7:06 2:19:53
26 25/93 281 Brian Diaz 37 M 51 20:40 2:04 1:59 31 1:11:45 20.7 0:21 28 45:13 7:17 2:19:58
27 26/93 277 Brian Carter 47 M 85 22:49 2:17 2:42 21 1:09:06 21.5 1:17 25 44:47 7:13 2:20:38
28 27/93 254 Kevin Aardema 46 M 42 19:51 2:00 2:51 25 1:09:46 21.3 1:22 44 46:59 7:34 2:20:47
29 28/93 312 Anthony Iacovetti 17 M 34 19:31 1:58 4:18 68 1:17:53 19.1 0:43 5 39:04 6:18 2:21:26
30 29/93 359 Chad Roberts 45 M 28 19:04 1:55 1:40 34 1:12:28 20.5 1:08 46 47:25 7:38 2:21:43
31 30/93 337 Bobby Munro 20 M 9 17:26 1:45 1:30 29 1:10:55 21.0 1:19 69 51:23 8:16 2:22:31
32 31/93 513 Brad Spurlin 51 M 12 17:38 1:46 1:54 28 1:10:55 21.0 1:07 66 51:04 8:14 2:22:36
33 32/93 361 Greg Rotman 35 M 65 21:27 2:09 2:44 58 1:15:41 19.7 1:37 8 41:40 6:43 2:23:06
34 33/93 299 Jason Griffith 28 M 19 18:18 1:50 3:02 57 1:15:26 19.7 0:24 35 46:08 7:26 2:23:16
35 34/93 338 Benjamin Nicolette 31 M 49 20:35 2:04 3:34 4 1:05:28 22.7 2:22 74 51:52 8:21 2:23:49
36 35/93 416 William Marenick 33 M 93 23:48 2:23 2:24 40 1:13:21 20.3 1:30 14 42:55 6:55 2:23:57
37 2/36 219 Rebecca Venticinque 38 F 59 21:06 2:07 1:17 41 1:13:46 20.2 1:08 41 46:43 7:31 2:23:58
38 36/93 279 Jim Cunningham 39 M 32 19:26 1:57 3:04 39 46:32 7:30 2:24:15
39 37/93 357 Andrew Riemer 52 M 73 22:14 2:14 2:34 36 1:13:01 20.4 1:30 31 45:34 7:20 2:24:51
40 38/93 380 Jay Wardell 34 M 4 16:24 1:39 2:14 33 1:12:03 20.7 1:36 78 52:37 8:28 2:24:52
41 39/93 259 Ryan Balcom 30 M 52 20:42 2:05 1:59 45 1:14:10 20.1 1:58 34 46:07 7:26 2:24:54
42 40/93 350 Matt Reimink 31 M 31 19:24 1:57 2:06 52 48:29 7:49 2:25:08
43 3/36 371 Jennifer Smith 43 F 53 20:48 2:05 2:16 64 1:17:15 19.3 1:30 20 44:00 7:05 2:25:48
44 41/93 407 William Coe 55 M 55 20:58 2:06 3:07 56 1:15:14 19.8 1:37 27 44:56 7:14 2:25:50
45 42/93 377 Don Vander Hoff 58 M 83 22:42 2:17 3:36 37 1:13:08 20.3 1:16 30 45:28 7:19 2:26:07
46 43/93 374 Kyle Tabor 31 M 87 22:59 2:18 1:51 24 1:09:33 21.4 1:21 61 50:29 8:08 2:26:10
47 44/93 360 Bryan Romano 48 M 66 21:33 2:10 2:45 59 1:15:44 19.6 1:19 29 45:17 7:18 2:26:35
48 45/93 280 David Dehn 41 M 44 19:58 2:00 2:34 44 1:14:08 20.1 1:03 57 49:05 7:54 2:26:47
49 4/36 351 Maggie Rettelle 41 F 100 24:41 2:29 1:51 55 1:15:13 19.8 1:01 22 44:14 7:08 2:26:59
50 46/93 363 Marcel Russmann 38 M 89 23:05 2:19 3:00 42 1:13:52 20.1 2:17 36 46:08 7:26 2:28:20
51 47/93 356 Tim Rice 51 M 50 20:38 2:04 3:11 47 1:14:36 19.9 2:09 50 48:15 7:46 2:28:47
52 5/36 326 Amanda Lang 39 F 67 21:43 2:11 2:16 60 1:15:46 19.6 1:14 47 47:51 7:43 2:28:49
53 48/93 367 Blake Shultz 20 M 35 19:31 1:58 2:58 77 52:14 8:25 2:29:22
54 6/36 334 Kelly McWilliams 30 F 17 18:12 1:50 3:31 52 1:15:04 19.8 1:47 64 51:00 8:13 2:29:32
55 49/93 365 George Seay 53 M 16 18:06 1:49 3:43 54 1:15:12 19.8 1:35 67 51:15 8:15 2:29:49
56 7/36 323 Virginia Kuenker 53 F 60 21:07 2:07 2:32 76 1:19:11 18.8 1:20 32 45:49 7:23 2:29:57
57 50/93 307 Gary Holbrook 37 M 95 24:14 2:26 1:50 49 1:14:46 19.9 0:39 51 48:29 7:49 2:29:57
58 51/93 378 Doug Vanderjagt 43 M 21 18:21 1:51 3:22 72 1:18:36 18.9 1:44 54 48:42 7:51 2:30:42
59 8/36 383 Amy Williams 37 F 20 18:18 1:50 2:02 38 1:13:17 20.3 1:13 91 56:23 9:05 2:31:11
60 52/93 266 Robert Blake 36 M 84 22:42 2:17 2:00 53 1:15:09 19.8 1:36 60 49:59 8:03 2:31:24
61 53/93 294 Dave Gaughan 50 M 99 24:38 2:28 3:02 80 1:19:38 18.7 1:04 19 43:58 7:05 2:32:19
62 54/93 409 Eric Cook 43 M 75 22:26 2:15 2:35 19 1:08:43 21.7 1:40 100 57:22 9:14 2:32:44
63 9/36 381 Kelsey Weener 20 F 6 16:41 1:41 1:48 73 1:18:52 18.9 1:13 86 54:25 8:46 2:32:58
64 10/36 291 Mary Fournier 35 F 78 22:34 2:16 2:13 32 1:11:52 20.7 1:12 88 55:18 8:54 2:33:06
65 55/93 328 Shawn Lubahn 29 M 72 22:03 2:13 5:05 65 1:17:17 19.3 2:46 37 46:12 7:27 2:33:22
66 56/93 267 Paulie Blankenship 53 M 80 22:38 2:16 2:55 50 1:14:51 19.9 1:56 76 52:12 8:24 2:34:31
67 57/93 261 Wylie Barz 36 M 24 18:54 1:54 2:24 74 1:18:57 18.8 1:12 83 53:34 8:38 2:35:00
68 58/93 315 Jeff Jones 57 M 43 19:52 2:00 2:53 66 1:17:24 19.2 1:44 82 53:12 8:34 2:35:03
69 59/93 343 Nathan Parsekian 34 M 88 23:01 2:19 2:36 69 1:18:12 19.0 1:26 62 50:33 8:09 2:35:46
70 11/36 386 Kelsey Wroble 19 F 79 22:34 2:16 1:40 93 1:23:17 17.9 1:14 45 47:17 7:37 2:36:01
71 12/36 333 Olivia May 28 F 13 17:47 1:47 2:49 94 1:23:29 17.8 1:08 71 51:30 8:18 2:36:41
72 13/36 290 Annette Fiscelli 38 F 98 24:34 2:28 2:20 62 1:16:46 19.4 1:39 70 51:24 8:17 2:36:41
73 14/36 389 Sara Zeller 33 F 70 21:56 2:12 2:49 79 1:19:26 18.7 1:37 68 51:16 8:15 2:37:01
74 60/93 270 Steve Brandon 31 M 39 19:44 1:59 4:36 87 1:20:58 18.4 1:34 63 50:56 8:12 2:37:47
75 61/93 276 Kelly Carlson 29 M 113 26:08 2:37 2:48 75 1:19:02 18.8 1:29 53 48:40 7:50 2:38:05
76 15/36 354 Lyndsay Rhoades 30 F 58 21:05 2:07 2:24 86 1:20:48 18.4 1:15 80 53:01 8:32 2:38:31
77 16/36 347 Wendy Pozner 38 F 106 25:26 2:33 2:53 78 1:19:23 18.7 1:31 58 49:25 7:58 2:38:35
78 62/93 309 Craig Hradel 40 M 101 24:43 2:29 4:08 67 1:17:27 19.2 1:09 75 52:01 8:23 2:39:25
79 63/93 379 Matthew Veronie 32 M 103 25:05 2:31 3:02 89 1:21:30 18.3 0:58 56 48:58 7:53 2:39:32
80 17/36 331 Jennifer Marenich 33 F 64 21:24 2:09 3:43 63 1:17:03 19.3 1:23 92 56:24 9:05 2:39:55
81 18/36 289 Shirlee Finch 50 F 47 20:14 2:02 2:13 61 1:16:21 19.5 2:02 107 59:08 9:31 2:39:57
82 64/93 503 Phil Kunze 47 M 97 24:24 2:27 2:52 48 1:14:39 19.9 1:56 90 56:11 9:03 2:39:59
83 65/93 504 Bob Glover 56 M 63 21:21 2:09 4:01 43 1:14:04 20.1 2:19 105 58:38 9:27 2:40:22
84 66/93 369 James Slater 46 M 107 25:28 2:33 3:20 71 1:18:36 18.9 1:09 79 52:38 8:29 2:41:08
85 67/93 269 Evan Bradon 39 M 112 26:04 2:37 4:20 97 1:23:51 17.7 0:22 40 46:34 7:30 2:41:09
86 68/93 327 Nicholas Lillie 30 M 92 23:34 2:22 3:15 46 1:14:36 19.9 1:16 106 58:56 9:29 2:41:35
87 69/93 285 Jeff Downing 52 M 62 21:20 2:08 1:52 90 1:22:08 18.1 1:54 87 54:54 8:50 2:42:06
88 70/93 263 Jonathan Benson 19 M 46 20:09 2:01 4:01 84 1:20:17 18.5 1:19 94 56:35 9:07 2:42:18
89 19/36 421 Kelly Kramer 44 F 68 21:46 2:11 2:32 81 1:19:51 18.6 1:35 95 56:36 9:07 2:42:18
90 71/93 310 Barry Huffman 48 M 116 26:29 2:39 5:56 95 1:23:38 17.8 2:21 24 44:44 7:12 2:43:06
91 72/93 321 John Kowalczyk 38 M 110 25:45 2:35 3:30 83 1:20:05 18.6 2:16 73 51:52 8:21 2:43:26
92 73/93 332 John Massey 63 M 74 22:20 2:14 4:16 85 1:20:31 18.5 2:23 85 54:09 8:43 2:43:37
93 20/36 253 Heather Aardema 39 F 90 23:06 2:19 4:53 96 1:23:49 17.8 0:25 72 51:46 8:20 2:43:57
94 21/36 412 Rita Cusack-Mccann 49 F 82 22:40 2:16 2:30 104 1:26:13 17.3 1:43 65 51:02 8:13 2:44:07
95 74/93 301 Jose Guadarrama 32 M 114 26:29 2:39 4:54 92 1:22:50 18.0 0:23 59 49:38 8:00 2:44:11
96 22/36 286 Allison Eisen 24 F 94 24:11 2:26 2:11 88 1:21:03 18.4 0:47 96 56:42 9:08 2:44:53
97 75/93 408 Dale Sanders 57 M 111 25:53 2:36 4:13 51 1:14:51 19.9 2:29 104 58:19 9:24 2:45:44
98 76/93 264 Robert Benson 51 M 104 25:07 2:31 3:35 77 1:19:12 18.8 2:41 89 55:31 8:56 2:46:04
99 23/36 303 Cheryl Hannigan 53 F 76 22:32 2:16 2:36 100 1:24:33 17.6 1:53 101 57:31 9:16 2:49:03
100 77/93 260 Adam Barton 42 M 102 24:53 2:30 2:52 99 1:24:23 17.6 1:21 97 57:14 9:13 2:50:40
101 78/93 410 David Cooper 55 M 38 19:43 1:59 3:40 70 1:18:35 18.9 1:39 118 1:07:34 10:53 2:51:08
102 24/36 283 Linda Doran 48 F 56 20:58 2:06 3:02 112 1:30:08 16.5 0:48 102 57:47 9:18 2:52:41
103 79/93 344 Michael Pawlak 52 M 45 20:02 2:01 3:44 113 1:31:12 16.3 2:43 103 58:11 9:22 2:55:51
104 80/93 506 Mark O'Donnell 61 M 86 22:51 2:18 4:22 102 1:25:51 17.3 2:52 109 1:00:42 9:46 2:56:36
105 81/93 258 Michael Apostle 28 M 108 25:35 2:34 4:16 107 1:27:06 17.1 2:37 99 57:21 9:14 2:56:54
106 25/36 358 Jennifer Roan 41 F 69 21:50 2:11 2:35 101 1:25:50 17.3 1:50 114 1:04:55 10:27 2:56:58
107 82/93 282 John Donnelly 37 M 96 24:15 2:26 3:12 115 1:34:15 15.8 2:16 81 53:12 8:34 2:57:08
108 83/93 298 Steve Goodwin 50 M 117 27:06 2:43 3:33 98 1:24:17 17.7 0:59 111 1:03:03 10:09 2:58:55
109 84/93 340 Jeff Ohare 42 M 15 18:05 1:49 3:08 91 1:22:36 18.0 1:20 122 1:13:58 11:55 2:59:05
110 26/36 274 Mindy Calgie 41 F 109 25:41 2:35 4:12 103 1:26:05 17.3 2:48 110 1:01:17 9:52 2:59:59
111 27/36 308 Lynn Hoogerwerf 59 F 81 22:40 2:16 3:46 106 1:27:04 17.1 1:39 117 1:06:01 10:38 3:01:08
112 85/93 335 Dan Muir 44 M 122 32:47 3:17 4:04 105 1:26:27 17.2 1:00 98 57:17 9:14 3:01:34
113 86/93 322 Mark Kramer 49 M 57 21:03 2:07 2:41 82 1:19:59 18.6 4:12 124 1:15:54 12:13 3:03:46
114 87/93 362 Brad Roudebush 51 M 71 22:00 2:12 2:53 116 1:36:35 15.4 2:04 113 1:03:45 10:16 3:07:15
115 28/36 314 Sara Jacokes 35 F 36 19:32 1:58 2:29 110 1:29:17 16.7 1:36 123 1:14:54 12:04 3:07:45
116 29/36 317 Catherine Juon 43 F 121 30:51 3:06 4:20 109 1:28:37 16.8 2:11 115 1:05:24 10:32 3:11:20
117 88/93 352 Dan Reynolds 35 M 118 27:14 2:44 4:11 117 1:37:11 15.3 1:36 112 1:03:15 10:11 3:13:25
118 89/93 349 Jack Rakowski 50 M 119 27:55 2:48 3:17 122 1:45:02 14.2 1:06 93 56:31 9:06 3:13:49
119 30/36 355 Chris Rice 45 F 120 29:24 2:57 4:46 108 1:28:13 16.9 2:15 119 1:09:33 11:12 3:14:09
120 31/36 293 Evaline Gamage 45 F 105 25:16 2:32 4:50 121 1:43:12 14.4 2:59 108 59:28 9:35 3:15:44
121 32/36 306 Ashley Higuchi 23 F 125 38:34 3:52 4:04 120 1:41:28 14.7 0:53 84 53:51 8:40 3:18:47
122 33/36 336 Ann Mulrooney 36 F 91 23:13 2:20 4:05 118 1:39:17 15.0 2:50 121 1:12:47 11:43 3:22:09
123 90/93 292 Kirt Frain 47 M 123 32:49 3:17 5:19 114 1:32:14 16.1 2:54 120 1:10:36 11:22 3:23:50
124 91/93 385 William Wright 60 M 124 36:11 3:38 4:09 119 1:41:04 14.7 2:50 116 1:05:44 10:35 3:29:56
125 34/36 345 Amanda Platzer 34 F 115 26:29 2:39 4:24 123 1:48:21 13.7 2:19 125 1:23:07 13:23 3:44:38
126 35/36 311 Lisa Hutchinson 35 F 61 21:13 2:08 2:56 111 1:29:53 16.6 2:40





Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT TRIATHLON SPLITS ***
*** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ======== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 1/133 44 Aaron Denner 25 M Grand Rapids MI 1 7:18 1:28 1:29 5 31:22 23.7 0:44 1 17:23 5:36 58:15 Striders
2 2/133 217 Ross Vande Wege 31 M Holland MI 4 7:51 1:35 1:28 1 30:26 24.4 0:47 4 19:30 6:17 59:59
3 3/133 100 Justin Kahle 20 M Defiance OH 2 7:38 1:32 1:22 2 30:46 24.2 0:44 8 20:01 6:27 1:00:28
4 4/133 123 Mike Levan 50 M Grosse Pointe Park 10 8:31 1:43 1:13 4 31:21 23.7 0:51 16 21:10 6:49 1:03:05 To look THIS good!
5 5/133 31 James Calkins 17 M Grand Haven MI 14 8:53 1:47 1:18 7 32:23 23.0 1:03 5 19:49 6:23 1:03:25 Rock n Road - Grand Haven
6 6/133 170 Steve Rozic 34 M Windsor ON 5 8:09 1:38 1:25 8 32:40 22.8 0:42 19 21:35 6:57 1:04:29 Windsor Tri Club
7 7/133 142 Dale Mosher 61 M Anderson SC 17 9:05 1:49 1:37 3 30:49 24.1 0:58 32 22:59 7:24 1:05:27 .
8 8/133 35 Timothy Cathcart 32 M Grand Rapids MI 18 9:18 1:52 1:02 14 34:16 21.7 0:43 10 20:43 6:40 1:06:00 3Disciplines
9 9/133 92 David Huisman 39 M Holland MI 25 9:51 1:59 1:42 9 33:01 22.5 0:53 13 21:00 6:46 1:06:25 2BCONTINUED / CCC
10 10/133 55 Marc Elliott 39 M Hudsonville MI 9 8:29 1:42 1:54 13 33:52 22.0 0:51 18 21:32 6:56 1:06:37 Lucas and Ryley
11 11/133 211 Caleb Topp 14 M Hamilton MI 26 9:53 1:59 1:17 15 34:33 21.5 0:46 14 21:03 6:47 1:07:29
12 12/133 79 Eric Haynes 34 M Grand Rapids MI 21 9:30 1:54 1:15 11 33:22 22.3 0:45 48 23:40 7:37 1:08:30 Threshold MultiSport
13 13/133 206 Chad Terpstra 29 M Hudsonville MI 7 8:26 1:42 2:49 23 35:19 21.1 1:07 11 20:53 6:44 1:08:32 Velo City Tri Team
14 1/100 57 Jennifer Finn 30 F East Lansing MI 66 11:12 2:15 2:15 10 33:21 22.3 0:46 15 21:03 6:47 1:08:35
15 14/133 195 Brad Springer 42 M Grand Haven MI 23 9:34 1:55 2:28 50 37:02 20.1 0:56 2 19:03 6:08 1:09:01 fitness
16 15/133 10 Hassen Berry 39 M Dearborn Heights MI 34 10:09 2:02 2:13 18 34:52 21.3 0:57 12 20:54 6:44 1:09:02 Family
17 2/100 124 Sara Levan 43 F Grosse Pointe Park 54 10:54 2:11 1:37 1:10:05 Sweet Potato Fries
18 16/133 112 Karl Koehle 35 M Saint Paul MN 17 34:40 21.5 1:10 42 23:27 7:33 1:10:42
19 17/133 169 Eric Rosendall 50 M Grand Ledge MI 60 11:06 2:14 1:25 16 34:38 21.5 1:08 35 23:08 7:27 1:11:23
20 18/133 52 Steve Dufon 46 M Grand Haven MI 19 9:27 1:54 1:44 24 35:39 20.9 0:41 54 23:56 7:43 1:11:25
21 19/133 86 Adam Horos 29 M Grand Rapids MI 112 12:21 2:29 2:07 25 35:40 20.9 1:01 9 20:19 6:33 1:11:26 So my wife loves me
22 20/133 120 Brad Leedy 40 M Jenison MI 15 8:57 1:48 1:23 22 35:16 21.1 0:42 81 25:11 8:07 1:11:26
23 21/133 139 Michael Morgan 16 M Eaton Rapids MI 29 9:57 2:00 2:30 39 36:37 20.3 1:04 17 21:24 6:54 1:11:30 Oak Park YMCA Lansing MI
24 22/133 51 Nate Dufon 16 M Grand Haven MI 8 8:28 1:42 1:51 47 36:55 20.2 0:55 44 23:32 7:35 1:11:39
25 23/133 90 Mark Hughes 34 M Grand Rapids MI 95 11:52 2:23 1:23 12 33:23 22.3 1:07 55 24:00 7:44 1:11:43
26 24/133 114 Josh Korson 26 M Haslett MI 27 9:53 1:59 1:28 43 36:45 20.2 0:50 29 22:52 7:22 1:11:46
27 25/133 113 Joel Korson 22 M Haslett MI 20 9:28 1:54 1:49 46 36:52 20.2 0:50 43 23:28 7:33 1:12:24 The Cherry Industry
28 26/133 192 Scott Smith 41 M Ludington MI 78 11:39 2:20 1:27 31 36:26 20.4 0:57 22 22:07 7:08 1:12:35 Mom
29 27/133 320 Dominic Kootsillas- 22 M Chelsea MI 33 10:07 2:02 1:53 81 38:33 19.3 0:36 20 21:55 7:04 1:13:02
30 28/133 91 Matthew Hughes 32 M Ludington MI 196 15:50 3:10 1:27 6 32:18 23.0 1:16 26 22:26 7:14 1:13:15 Family
31 29/133 153 William Pirkola 28 M Grand Rapids MI 42 10:16 2:04 2:32 57 37:17 20.0 1:01 24 22:18 7:11 1:13:21
32 30/133 36 Nathan Chamberlin 27 M Saint Joseph MI 35 10:10 2:02 2:36 56 37:14 20.0 1:30 21 22:04 7:06 1:13:31 Fun
33 31/133 557 Joshua Tooker 17 M Grand Haven MI 3 7:51 1:35 2:15 104 40:01 18.6 0:44 27 22:49 7:21 1:13:39 GH Tri Team
34 32/133 62 John Freeby 49 M Portage MI 13 8:48 1:46 2:15 41 36:41 20.3 0:58 77 25:01 8:04 1:13:42
35 33/133 243 Patrick Cooper 23 M Ludington MI 12 8:40 1:44 2:16 21 35:13 21.1 0:55 115 26:48 8:38 1:13:49
36 34/133 240 Josh McCarthy 23 M Jenison MI 49 10:47 2:10 2:53 20 35:12 21.1 0:51 64 24:17 7:49 1:13:58
37 3/100 213 Britt Vallad 30 F Bay City MI 51 10:52 2:11 2:06 26 35:51 20.8 1:05 65 24:18 7:50 1:14:09 Family and DAD
38 4/100 237 Katherine McCarthy 25 F Marne MI 81 11:41 2:21 2:29 97 39:38 18.8 0:55 6 19:52 6:24 1:14:32
39 35/133 200 Andrew Strope 28 M Chicago IL 87 11:47 2:22 2:35 49 37:00 20.1 1:46 23 22:09 7:08 1:15:15 N/A
40 36/133 83 Hugo Hinojos-Kabata 35 M Holland MI 44 10:22 2:05 2:21 52 37:05 20.1 1:32 56 24:01 7:44 1:15:18 Be an example for family
41 37/133 22 John Britton 30 M Ludington MI 101 12:08 2:26 1:29 40 36:41 20.3 0:31 74 24:46 7:58 1:15:32 M.E.
42 38/133 214 Rick Van Beek 41 M Alto MI 20:25 162 44:18 16.8 2:15 116 26:52 8:39 1:15:52 Maddy
43 5/100 245 Julie Bockey 38 F Temperance MI 58 11:05 2:13 1:48 72 38:11 19.5 0:47 62 24:16 7:49 1:16:06
44 39/133 156 Jeffrey Porter 42 M Ada MI 166 14:16 2:51 2:48 85 39:02 19.1 0:40 3 19:27 6:16 1:16:11 Fitness
45 6/100 221 Gabriella Villanuev 16 F Grand Haven MI 62 11:10 2:14 1:51 66 37:56 19.6 1:39 50 23:41 7:38 1:16:15 Shoreline triathlon club
46 40/133 1 Dan Alderink 42 M Rockford MI 90 39:14 19.0 1:10 59 24:08 7:46 1:16:17
47 41/133 64 Dirk French 59 M Homewood IL 37 10:10 2:02 2:48 19 34:54 21.3 1:26 122 27:07 8:44 1:16:24 valuable awards
48 42/133 59 David Folkmier 51 M Fruitport MI 99 11:57 2:24 2:43 34 36:30 20.4 1:18 60 24:09 7:47 1:16:34 My daughters first tri
49 7/100 30 Kathy Calabretta 65 F Ludington MI 97 11:56 2:24 1:55 69 38:07 19.5 0:33 58 24:07 7:46 1:16:35 3 Disciplines
50 43/133 8 Greg Bekius 54 M Spring Lake MI 116 12:25 2:29 2:50 27 36:00 20.7 0:59 69 24:27 7:53 1:16:40
51 8/100 152 Hillary Pirkola 27 F Grand Rapids MI 50 10:51 2:11 2:39 29 36:23 20.4 1:05 90 25:46 8:18 1:16:41
52 44/133 205 Lee Sytsma 31 M Nunica MI 98 11:56 2:24 2:06 28 36:10 20.6 1:23 82 25:15 8:08 1:16:50
53 45/133 304 Todd Hart 50 M Ada MI 63 11:10 2:14 2:04 45 36:51 20.2 1:15 87 25:32 8:13 1:16:50
54 46/133 43 Robert Davidson 42 M Spring Lake MI 129 12:59 2:36 2:34 44 36:50 20.2 1:07 41 23:26 7:33 1:16:54
55 47/133 171 John Rush 44 M Caledonia MI 79 11:40 2:20 1:34 67 38:03 19.6 1:48 53 23:52 7:41 1:16:55 Threshold Multisport
56 48/133 502 Jonathan Van Stense 35 M Grand Rapids MI 77 11:36 2:20 2:31 64 37:41 19.7 1:07 61 24:10 7:47 1:17:03
57 49/133 184 Peter Shireman 55 M Muskegon MI 11 8:33 1:43 3:12 109 40:23 18.4 1:35 49 23:41 7:38 1:17:21
58 50/133 116 Greg Lankfer 46 M Grand Rapids MI 111 12:20 2:28 2:03 36 36:32 20.4 1:04 88 25:37 8:15 1:17:34 AssurancePlus
59 51/133 136 Matt Mileskiewicz 34 M Grand Rapids MI 85 11:45 2:21 1:56 32 36:27 20.4 1:14 106 26:19 8:29 1:17:38 ENJOYMENT
60 52/133 6 John Barkel 31 M Fremont MI 48 10:46 2:10 2:09 62 37:40 19.8 1:07 99 25:59 8:22 1:17:39
61 53/133 218 Luke Venechuk 26 M Grand Rapids MI 86 11:46 2:22 2:23 65 37:53 19.6 1:19 67 24:23 7:51 1:17:41
62 54/133 521 Richard Petrucelli 45 M Ada MI 137 13:12 2:39 2:46 35 36:31 20.4 0:57 66 24:20 7:50 1:17:45
63 55/133 69 Kyle Gildea 43 M Byron Center MI 174 14:41 2:57 1:53 53 37:09 20.0 1:01 36 23:09 7:27 1:17:50
64 9/100 27 Rebecca Buckner 34 F Montclair NJ 108 12:17 2:28 2:52 86 39:02 19.1 1:11 28 22:51 7:22 1:18:10 Myself
65 56/133 419 Jacob Morris 26 M Holland MI 38 10:11 2:03 3:31 70 38:11 19.5 1:33 76 24:52 8:01 1:18:17
66 57/133 81 Tim Hertzler 44 M Mears MI 121 12:33 2:31 2:25 83 38:49 19.2 1:44 33 23:01 7:25 1:18:31
67 10/100 122 Katie Levan 21 F Grosse Pointe Park 39 10:12 2:03 2:10 61 37:33 19.8 1:31 123 27:08 8:44 1:18:32 To catch my dad!
68 58/133 67 Darrin Garris 44 M Holland MI 40 10:13 2:03 3:00 58 37:19 19.9 1:31 117 26:52 8:39 1:18:54 love of the sport
69 11/100 37 Emilie Collins 39 F Grand Rapids MI 119 12:32 2:31 2:24 51 37:02 20.1 1:44 85 25:23 8:10 1:19:02
70 12/100 413 Jane MacLeod 56 F Windsor ON 89 11:50 2:22 3:08 68 38:06 19.5 0:59 80 25:08 8:06 1:19:09
71 59/133 4 Edwin Baes 55 M Holland MI 169 14:34 2:55 2:54 38 36:36 20.3 1:31 47 23:37 7:37 1:19:10
72 60/133 49 Rick Douglas 43 M Grand Rapids MI 104 12:13 2:27 2:43 59 37:25 19.9 0:54 100 25:59 8:22 1:19:11 My Sons
73 61/133 109 Chuck Klotz 54 M Jenison MI 67 11:12 2:15 2:09 79 38:27 19.3 1:13 102 26:14 8:27 1:19:13 Health
74 62/133 188 Brent Sluiter 40 M Zeeland MI 102 12:11 2:27 2:50 55 37:11 20.0 0:51 103 26:14 8:27 1:19:15
75 63/133 94 Matthew Jacobson 55 M East Lansing MI 22 9:32 1:55 4:48 113 40:31 18.4 1:34 30 22:54 7:23 1:19:17
76 64/133 531 Jake Britton 35 M Davison MI 135 13:11 2:38 2:13 75 38:20 19.4 1:00 73 24:38 7:56 1:19:20 Britton Bros Racing
77 13/100 61 Rachael Folkmier 19 F Fruitport MI 109 12:18 2:28 2:09 107 40:10 18.5 1:29 40 23:22 7:31 1:19:26 A new challenge.
78 65/133 204 Mike Swinger 31 M Grand Rapids MI 100 12:04 2:25 2:22 63 37:40 19.8 1:39 93 25:49 8:19 1:19:31
79 66/133 129 Alan Mayer 52 M Butte MT 75 11:34 2:19 2:52 111 40:29 18.4 0:42 57 24:01 7:44 1:19:36 Racing against a friend
80 67/133 231 Patrick Wroble 48 M Ludington MI 73 11:31 2:18 3:02 30 36:24 20.4 1:43 119 26:59 8:41 1:19:37
81 68/133 73 Fred Greal 50 M Holland MI 123 12:36 2:32 2:55 80 38:31 19.3 0:41 78 25:06 8:05 1:19:47
82 14/100 229 Nora Wixom 22 F Ann Arbor MI 45 10:26 2:06 2:18 105 40:05 18.6 1:13 94 25:49 8:19 1:19:49
83 69/133 141 Tom Morris 35 M East Lansing MI 61 11:09 2:14 3:02 99 39:47 18.7 1:38 71 24:31 7:54 1:20:05
84 70/133 54 Kevin Eding 41 M Zeeland MI 139 13:18 2:40 2:32 93 39:25 18.9 0:32 68 24:23 7:51 1:20:08
85 71/133 177 Benjy Schirm 29 M Grand Rapids MI 164 14:13 2:51 1:54 25 22:23 7:13 1:20:11 n/a
86 15/100 74 Carley Grove 18 F Grand Haven MI 55 10:55 2:11 0:52 108 26:20 8:29 1:20:13 Team USA
87 16/100 417 Annika Cotner 14 F Muskegon MI 16 9:05 1:49 2:40 124 41:22 18.0 1:00 101 26:10 8:26 1:20:15
88 72/133 414 Tim Smith 34 M Walker MI 31 10:03 2:01 2:14 78 38:26 19.4 1:13 144 28:21 9:08 1:20:16
89 17/100 174 Lisa Sandee 35 F Grand Rapids MI 90 11:50 2:22 2:17 137 42:07 17.7 0:49 39 23:16 7:30 1:20:18 Cheri Busenitz, my sister
90 18/100 45 Rachel Devries 18 F Comstock Park MI 47 10:36 2:08 2:09 132 41:44 17.8 0:37 84 25:22 8:10 1:20:26 To stay active
91 19/100 32 Susan Calkusic 50 F Valparaiso IN 126 12:43 2:33 2:41 116 40:55 18.2 1:09 37 23:14 7:29 1:20:41
92 73/133 48 Chip Douglas 45 M Oxford MI 53 10:53 2:11 2:09 94 39:26 18.9 0:58 128 27:23 8:49 1:20:46 IBI
93 20/100 143 Casey Murphy 17 F Grand Haven MI 28 9:56 2:00 1:53 115 40:45 18.3 0:50 130 27:31 8:52 1:20:53
94 21/100 228 Kylie Wilson 18 F Byron Center MI 30 9:59 2:00 2:27 160 44:07 16.9 0:36 52 23:50 7:41 1:20:57 myself
95 74/133 106 Chris Kent 30 M Almont MI 92 11:51 2:23 3:26 46 23:36 7:36 1:20:58
96 75/133 46 John Dolence 19 M Kalamazoo MI 68 11:13 2:15 2:48 37 36:32 20.4 1:36 151 28:57 9:19 1:21:04 Training for the Navy
97 76/133 144 Dave Newton 71 M Grand Rapids MI 74 11:34 2:19 2:20 33 36:29 20.4 1:43 156 29:04 9:22 1:21:08 Health and fitness
98 22/100 16 Julie Blount 43 F Plymouth IN 71 11:21 2:17 2:34 206 1:59:18 6.2 79 25:07 8:05 1:21:17
99 77/133 72 Richard Gordon 53 M Hudsonville MI 65 11:11 2:15 4:38 42 36:41 20.3 2:11 118 26:55 8:40 1:21:34 family
100 78/133 19 Adam Bossick 32 M Portage MI 158 14:01 2:49 1:49 54 37:10 20.0 0:34 142 28:13 9:05 1:21:46 Myself
101 23/100 87 Rachel Horos 26 F Grand Rapids MI 24 9:38 1:56 3:16 103 39:58 18.6 0:51 145 28:22 9:08 1:22:03 Team Horos
102 24/100 163 Jill Redder 28 F Holland MI 114 12:23 2:29 3:52 133 41:46 17.8 0:48 38 23:16 7:30 1:22:03 Fun
103 79/133 56 Christopher Everett 47 M Oxford MI 71 38:11 19.5 1:08 143 28:16 9:06 1:22:11
104 80/133 140 Mike Morgan 51 M Eaton Rapids MI 178 14:54 2:59 2:18 95 39:27 18.9 1:29 63 24:16 7:49 1:22:23 Oak Park YMCA Lansing MI
105 25/100 178 Danielle Schirm 29 F Grand Rapids MI 64 11:11 2:14 3:01 126 41:27 17.9 1:46 83 25:18 8:09 1:22:40 N/A
106 81/133 224 James Webster 49 M Muskegon MI 56 10:57 2:12 3:23 88 39:05 19.0 1:41 134 27:58 9:00 1:23:02
107 26/100 125 Heather Lobbezoo 41 F Hudsonville MI 148 13:28 2:42 2:56 91 39:19 18.9 2:02 86 25:31 8:13 1:23:13 TriZetto Cycling Club
108 82/133 23 Ron Bross 67 M Spring Lake MI 165 14:14 2:51 1:05 120 27:03 8:43 1:23:22 family
109 83/133 215 Randy Van Doeselaar 42 M Zeeland MI 84 11:44 2:21 1:48 82 38:41 19.2 1:15 170 29:57 9:39 1:23:23
110 84/133 17 Eric Bollman 46 M Allen Park MI 171 14:40 2:56 2:41 77 38:24 19.4 1:29 104 26:15 8:27 1:23:27 My girls!
111 27/100 138 Amie Moran 46 F Rockford MI 122 12:35 2:31 2:44 112 40:31 18.4 1:02 114 26:44 8:37 1:23:34 To get healthier
112 85/133 107 Austin Kimmel 23 M Saginaw MI 188 15:16 3:04 3:07 106 40:06 18.6 1:44 45 23:35 7:36 1:23:46
113 86/133 71 Lantson Gordon 23 M Grand Rapids MI 6 8:11 1:39 3:17 155 43:27 17.1 0:47 138 28:07 9:03 1:23:48
114 87/133 199 David Stone 44 M Davison MI 157 13:59 2:48 3:13 135 41:53 17.8 1:39 34 23:05 7:26 1:23:48 Stone Chiro. Patients
115 28/100 187 Amy Sluiter 40 F Zeeland MI 140 13:21 2:41 2:21 138 42:13 17.6 1:22 72 24:34 7:55 1:23:50
116 29/100 29 Cheri Busenitz 32 F Elbing KS 83 11:43 2:21 2:04 141 42:28 17.5 0:45 121 27:03 8:43 1:24:01 i race to glorify Christ
117 88/133 132 Ben McInturff 35 M Homewood IL 103 12:12 2:27 1:37 100 39:49 18.7 1:07 164 29:33 9:31 1:24:16 Brady
118 89/133 176 Christopher Schepel 22 M Holland MI 72 11:21 2:17 1:14 95 25:51 8:20 1:24:21
119 30/100 63 Morgan Freeby 17 F Portage MI 32 10:03 2:01 2:44 140 42:17 17.6 1:59 129 27:23 8:49 1:24:23
120 31/100 78 Lynne Hart 52 F Onondaga MI 154 13:50 2:46 2:39 98 39:46 18.7 0:57 127 27:22 8:49 1:24:33 the love of the sport
121 90/133 222 John Wade 47 M Shelby MI 76 38:23 19.4 0:41 133 27:49 8:58 1:24:37
122 91/133 66 Mike Gallihugh 51 M Lansing MI 161 14:09 2:50 3:27 92 39:21 18.9 2:05 89 25:40 8:16 1:24:39 Family
123 32/100 12 Jennifer Billings 37 F Zeeland MI 107 12:16 2:28 1:51 108 40:13 18.5 0:49 165 29:38 9:32 1:24:45 accomplishment for myself
124 92/133 162 Curtis Redder 29 M Holland MI 120 12:33 2:31 2:35 132 27:36 8:53 1:24:45
125 93/133 167 Nick Roberts 15 M Shelby MI 144 13:25 2:41 2:20 166 44:56 16.6 0:40 51 23:45 7:39 1:25:04 Chunky Math Teachers
126 33/100 238 Amy Wyrick 43 F Zeeland MI 142 13:23 2:41 3:30 118 41:01 18.1 0:49 110 26:34 8:33 1:25:14
127 94/133 186 Jonathan Sloan 33 M Keego Harbor MI 194 15:34 3:07 2:16 87 39:02 19.1 1:20 125 27:19 8:48 1:25:28
128 34/100 128 Karen Mast 54 F Ludington MI 94 11:52 2:23 3:07 153 43:22 17.2 0:37 112 26:35 8:34 1:25:31
129 95/133 82 Timothy G. Hicks 61 M Montague MI 131 13:04 2:37 2:53 96 39:30 18.8 1:34 149 28:51 9:17 1:25:50 My family
130 35/100 50 Kristine Duby 36 F Sterling Heights MI 127 12:48 2:34 2:17 125 41:24 18.0 1:20 140 28:10 9:04 1:25:56 Myself
131 96/133 13 Steve Bishop 55 M Pierson MI 130 13:01 2:37 2:55 74 38:20 19.4 1:17 177 30:53 9:57 1:26:24 fitness
132 97/133 88 Tyler Hough 14 M Jenison MI 46 10:29 2:06 2:39 120 41:16 18.0 1:24 174 30:40 9:53 1:26:27 myself
133 36/100 41 Kathy Crepas 52 F Kalamazoo MI 69 11:15 2:15 2:15 142 42:28 17.5 1:29 154 29:02 9:21 1:26:27
134 98/133 236 Kevin Cook 52 M Oxford MI 113 12:22 2:29 4:23 147 42:50 17.4 1:12 91 25:46 8:18 1:26:32
135 99/133 201 Daniel Swiger 39 M Byron Center MI 191 15:24 3:05 2:37 84 38:53 19.1 1:48 141 28:12 9:05 1:26:51 Nikki
136 37/100 241 Kate Bonman-Rowan 31 F Ludington MI 93 11:51 2:23 1:59 114 40:44 18.3 1:24 180 31:04 10:00 1:27:00
137 38/100 159 Hunter Puma 20 F Lansing MI 162 14:09 2:50 2:42 119 41:09 18.1 1:40 126 27:22 8:49 1:27:01 to stay fit
138 39/100 93 Sara Jacobs 17 F Grand Haven MI 96 11:54 2:23 3:21 176 46:14 16.1 0:44 75 24:51 8:00 1:27:01
139 100/133 193 Eric Soneral 41 M Scottville MI 118 12:28 2:30 3:40 117 40:57 18.2 1:54 136 28:06 9:03 1:27:03
140 101/133 384 Mike Wixom 56 M Ann Arbor MI 156 13:53 2:47 4:42 73 38:19 19.4 2:01 146 28:24 9:09 1:27:17
141 40/100 197 Debby Stevenson 52 F Ludington MI 167 14:18 2:52 3:59 89 39:07 19.0 1:38 147 28:24 9:09 1:27:24
142 41/100 189 Sarah Smiddy 26 F Grand Rapids MI 155 13:51 2:47 2:47 146 42:38 17.5 1:00 124 27:17 8:47 1:27:32 Myself
143 42/100 102 Laura Kausch 51 F Deford MI 59 11:06 2:14 2:41 151 43:01 17.3 1:26 168 29:39 9:33 1:27:51
144 102/133 18 Bob Bonczyk 53 M Holland MI 153 13:37 2:44 3:50 60 37:31 19.8 1:58 183 31:18 10:05 1:28:13
145 43/100 210 Jennifer Tooman 34 F Ludington MI 185 15:04 3:01 2:48 164 44:30 16.7 1:26 70 24:30 7:53 1:28:16 Fitness, Stress Relief!
146 103/133 108 Aaron Klemm 24 M Ada MI 159 14:04 2:49 2:50 128 41:34 17.9 1:52 137 28:07 9:03 1:28:24 Challenge
147 104/133 510 Patrick Ball 56 M Oxford MI 76 11:36 2:19 3:47 101 39:50 18.7 1:29 185 31:50 10:15 1:28:29 Inch by Inch training
148 105/133 77 Jack Gumieny 14 M Grandville MI 143 13:23 2:41 3:11 168 45:04 16.5 1:14 92 25:47 8:18 1:28:38 Dad
149 106/133 14 Randy Blaylock 46 M Canton MI 187 15:07 3:02 2:54 48 36:59 20.1 1:04 192 32:41 10:32 1:28:43
150 44/100 415 Deborah St. Pierre 39 F Belmont MI 105 12:13 2:27 2:45 129 41:34 17.9 1:37 181 31:10 10:02 1:29:17
151 45/100 99 Samantha June 28 F Pittsburgh PA 36 10:10 2:02 4:29 156 43:31 17.1 1:15 171 30:00 9:40 1:29:23
152 107/133 146 David Nordstrom 26 M Detroit MI 141 13:22 2:41 3:08 171 45:45 16.3 1:17 98 25:57 8:21 1:29:26 Me, myself, and I
153 46/100 242 Kristen Wade 42 F Shelby MI 132 13:08 2:38 2:19 178 46:55 15.9 0:42 113 26:38 8:35 1:29:40
154 47/100 53 Dawn Duncan 40 F Zeeland MI 150 13:30 2:42 2:10 134 41:50 17.8 1:18 178 31:00 9:59 1:29:46 My Brother Grant Jr.
155 108/133 7 Cody Bayn 25 M Parma MI 124 12:38 2:32 3:38 193 49:39 15.0 1:02 31 22:57 7:23 1:29:52 God
156 109/133 501 Tomas Lopez 24 M Ludington MI 220 25:16 5:04 3:37 110 40:27 18.4 0:42 7 20:01 6:27 1:30:01
157 48/100 95 Tina Jacobson 45 F East Lansing MI 106 12:16 2:28 4:42 139 42:13 17.6 1:17 169 29:48 9:36 1:30:14
158 110/133 164 Kyle Redder 31 M Zeeland MI 52 10:53 2:11 4:16 170 45:23 16.4 0:55 150 28:54 9:18 1:30:18 personal achievement
159 111/133 232 Jerry Wyrick 43 M Zeeland MI 134 13:10 2:38 2:42 130 41:37 17.9 0:55 186 32:02 10:19 1:30:24
160 49/100 60 Erin Folkmier 21 F Fruitport MI 213 17:46 3:34 2:37 148 42:53 17.3 1:12 107 26:20 8:29 1:30:46 Newest athletic challenge
161 50/100 212 Shela Troxel 43 F Jackson MI 205 16:35 3:19 2:42 123 41:20 18.0 1:19 152 29:00 9:20 1:30:54
162 112/133 175 Cal Schepel 50 M Holland MI 70 11:16 2:16 3:36 136 41:54 17.8 1:39 191 32:39 10:31 1:31:03 personal goals
163 51/100 157 Grace Posey 25 F Grand Rapids MI 186 15:05 3:01 3:15 152 43:05 17.3 1:13 148 28:45 9:16 1:31:22 My niece Eleanor
164 52/100 194 Cheri Soulliere 57 F Lapeer MI 117 12:27 2:30 3:05 144 42:35 17.5 1:24 187 32:02 10:19 1:31:31 God
165 53/100 244 Sarah Cooper 53 F Ludington MI 180 14:58 3:00 3:28 150 42:56 17.3 0:46 161 29:28 9:29 1:31:33
166 54/100 166 Hannah Roberts 15 F Shelby MI 173 14:41 2:57 2:23 180 47:11 15.8 0:47 111 26:35 8:34 1:31:35 Chunky Math Teachers
167 55/100 155 Jessica Popma 31 F Grand Rapids MI 163 14:10 2:50 4:41 127 41:30 17.9 1:46 163 29:32 9:31 1:31:37 Health
168 56/100 33 Sandi Campbell 70 F Palatine IL 145 13:26 2:42 4:23 121 41:17 18.0 1:42 179 31:02 10:00 1:31:47 my family
169 113/133 75 Craig Gruner 52 M Byron Center MI 172 14:41 2:57 2:57 160 29:15 9:25 1:32:04
170 57/100 516 Margaret Gallihugh 52 F Lansing MI 91 11:50 2:22 3:11 158 43:40 17.0 0:58 194 32:49 10:34 1:32:26 Health and Fitness
171 58/100 3 Rachel Bach 29 F Rockford MI 152 13:35 2:43 3:09 183 47:19 15.7 0:55 131 27:34 8:53 1:32:30
172 59/100 118 Amy Larson 29 F Grand Rapids MI 41 10:15 2:03 3:25 169 45:14 16.4 0:45 196 32:58 10:37 1:32:35 My Family
173 60/100 179 Nichole Schroeder 25 F Davison MI 80 11:41 2:21 3:42 175 46:07 16.1 1:38 162 29:31 9:30 1:32:37 My family
174 61/100 149 Claire Pabst 18 F Dewitt MI 184 15:04 3:01 3:20 182 47:16 15.7 0:58 109 26:21 8:29 1:32:57 personal fitness
175 62/100 130 Jane McDonagh 55 F Richland MI 146 13:27 2:42 3:12 167 44:59 16.5 1:20 172 30:15 9:44 1:33:11 My health & well being!
176 63/100 28 Laura Burnett 41 F Burton MI 110 12:18 2:28 2:49 161 44:10 16.8 1:48 188 32:18 10:24 1:33:22
177 64/100 137 Cara Miller 32 F Midland MI 149 13:29 2:42 2:43 143 42:33 17.5 1:19 201 33:46 10:52 1:33:48 Bryan Bechtel
178 114/133 76 Andy Gumieny 54 M Grandville MI 170 14:36 2:56 7:01 122 41:19 18.0 4:59 97 25:56 8:21 1:33:50 Jack
179 65/100 97 Christi Jenkins 34 F Saline MI 206 16:36 3:20 5:49 96 25:55 8:21 1:34:01 Sense of Accomplishment
180 66/100 208 Nicole Thelen 38 F Laingsburg MI 133 13:09 2:38 3:45 149 42:55 17.3 1:38 193 32:46 10:33 1:34:10 For fun and health
181 67/100 225 Kristi Weener 46 F Holland MI 57 10:58 2:12 2:55 157 43:36 17.1 1:44 204 35:06 11:18 1:34:17
182 68/100 202 Nikki Swiger 37 F Byron Center MI 208 17:08 3:26 4:19 145 42:37 17.5 1:14 153 29:01 9:21 1:34:18 health
183 115/133 161 Lon Reader 56 M Custer MI 210 17:39 3:32 4:47 102 39:53 18.7 2:31 166 29:38 9:33 1:34:25 Lon Reader
184 116/133 85 Karl Hoppe 54 M Whitefish Bay WI 168 14:21 2:53 4:00 195 32:52 10:35 1:34:53
185 69/100 246 Lisa Shoskey 34 F Lake Orion MI 190 15:18 3:04 0:53 105 26:18 8:28 1:35:07
186 70/100 115 Julie Kramb 30 F Ann Arbor MI 43 10:17 2:04 4:41 173 45:58 16.2 1:16 198 33:07 10:40 1:35:17
187 117/133 172 Derek Sall 28 M Holland MI 138 13:17 2:40 3:07 189 49:13 15.1 0:57 157 29:11 9:24 1:35:44
188 71/100 39 Lauren Crabb 26 F Jackson MI 151 13:32 2:43 3:13 139 28:08 9:04 1:36:04 Fun and Oak Park Y
189 72/100 316 Anna Joseph 32 F Utica MI 203 16:30 3:18 2:46 163 44:26 16.7 1:37 175 30:48 9:55 1:36:04 fun
190 118/133 134 Doug Messerlie 68 M Atlanta GA 147 13:27 2:42 5:30 1:36:06 Fitness
191 119/133 9 Dale Berndt 47 M Free Soil MI 202 16:30 3:18 3:08 179 47:10 15.8 1:00 158 29:13 9:24 1:36:59 Me
192 73/100 191 Diane Smith 49 F Ludington MI 82 11:42 2:21 4:00 185 47:36 15.6 1:22 197 32:59 10:37 1:37:36
193 120/133 133 Steven McVicker 60 M Fountain MI 207 17:06 3:26 2:44 177 46:35 16.0 0:54 173 30:23 9:47 1:37:41 Brandon
194 74/100 302 Jessie Halladay 40 F Louisville KY 175 14:45 2:57 3:24 205 1:58:14 6.3 189 32:31 10:28 1:37:58 Louisville Landsharks
195 75/100 58 Corinne Fisher 49 F Ithaca MI 181 15:02 3:01 1:36 202 34:27 11:06 1:38:32
196 76/100 131 Cheryl McGrath 57 F Fremontfremont MI 198 16:09 3:14 4:24 131 41:37 17.9 1:02 206 35:27 11:25 1:38:37 Staying fit and healthy!
197 121/133 154 Dan Poliski 47 M Byron Center MI 177 14:50 2:58 3:34 165 44:36 16.7 1:23 203 34:28 11:06 1:38:49 Parents Bride Alyssa Baby
198 77/100 226 Elizabeth Wehner 27 F Colorado Springs CO 193 15:33 3:07 3:26 172 45:53 16.2 1:42 190 32:32 10:29 1:39:05
199 78/100 24 Cynthia Brown 24 F Swartz Creek MI 176 14:47 2:58 4:09 191 49:29 15.0 1:27 167 29:38 9:33 1:39:27 Myself
200 79/100 89 Julie Hughes 35 F Grand Rapids MI 215 18:50 3:46 2:59 184 47:25 15.7 0:54 184 31:44 10:13 1:41:49
201 80/100 198 Titania Stewart 21 F Grand Rapids MI 182 15:02 3:01 4:16 192 49:31 15.0 1:54 182 31:16 10:04 1:41:58 me
202 81/100 185 Yvette Sibley 47 F Zeeland MI 219 23:09 4:38 3:12 135 28:00 9:01 1:42:13 Challenge myself
203 82/100 104 Janet Kehr 50 F Oxford MI 128 12:49 2:34 3:17 159 43:59 16.9 1:45 215 40:33 13:03 1:42:21
204 122/133 68 Chad Geiger 41 M Cadillac MI 195 15:36 3:08 3:44 217 41:12 13:16 1:44:06
205 83/100 84 Catherine Hollopete 36 F Grand Blanc MI 216 20:12 4:03 3:11 194 50:55 14.6 1:09 159 29:15 9:25 1:44:39 My Daughters
206 123/133 160 Matt Quinn 40 M Holland MI 200 16:16 3:16 3:16 196 53:16 14.0 1:08 176 30:49 9:55 1:44:43
207 84/100 150 Julie Pabst 49 F Dewitt MI 125 12:38 2:32 2:54 186 48:04 15.5 1:55 213 40:06 12:55 1:45:35 personal fitness
208 85/100 2 Barbara Appleton 61 F Metamora MI 183 15:03 3:01 4:45 154 43:27 17.1 1:19 216 41:05 13:14 1:45:37
209 86/100 26 Mary Brown 45 F Hart MI 192 15:31 3:07 3:31 187 48:07 15.5 0:51 211 37:48 12:10 1:45:46 God's glory!
210 124/133 98 Robert Jenkins 49 M Saline MI 218 21:32 4:19 3:33 174 46:04 16.2 1:52 205 35:16 11:21 1:48:15 The health of it
211 87/100 126 Aleschia Loughridge 47 F Twin Lake MI 160 14:08 2:50 5:01 209 36:10 11:39 1:49:58
212 88/100 121 Christine Leigeb 62 F Midland MI 209 17:20 3:28 2:51 181 47:12 15.8 0:49 220 43:04 13:52 1:51:15 Health
213 89/100 103 Lisa Keefauver 42 F Ann Arbor MI 197 16:03 3:13 5:47 195 52:57 14.1 2:43 207 35:44 11:30 1:53:11 Fitness
214 90/100 147 Margaret Nordstrom 29 F Chicago IL 1:49 200 33:30 10:47 1:53:51 for good health
215 91/100 101 Rebecca Kaufman 50 F Grand Haven MI 211 17:44 3:33 4:07 190 49:15 15.1 1:07 218 42:40 13:44 1:54:52 ACCOMPLISH MY GOAL
216 92/100 34 Cynthia Carter 39 F Lansing MI 201 16:23 3:17 4:08 221 43:42 14:04 1:57:20
217 93/100 234 Dorothy Yousef 31 F Wyoming MI 136 13:11 2:39 4:39 197 55:32 13.4 1:37 219 43:01 13:51 1:57:57 Bucket list
218 125/133 165 Dan Roberts 48 M Shelby MI 199 16:14 3:15 4:03 198 56:30 13.2 1:13 214 40:11 12:56 1:58:09 Shelby High School
219 94/100 127 Sue Marshall 44 F Hart MI 204 16:31 3:19 4:21 188 48:17 15.4 2:41 222 47:55 15:26 1:59:43
220 126/133 111 Tim Kniveton 54 M Lake Orion MI 214 18:11 3:39 6:09 199 57:48 12.9 2:13 210 36:16 11:41 2:00:35 Fun
221 95/100 148 Nicole Oakes 25 F Lake Orion MI 189 15:16 3:04 5:54 200 59:13 12.6 2:52 212 39:37 12:45 2:02:49 My friend Trish Kachin
222 127/133 203 Drew Swinger 25 M Grandville MI 179 14:57 3:00 3:30 202 1:12:43 10.2 1:16 199 33:24 10:45 2:05:48
223 96/100 70 Samantha Gniewek 25 F Lincoln Park MI 115 12:25 2:29 4:47 203 1:20:11 9.3 2:10 208 35:46 11:31 2:15:17 Aldina Redd
224 97/100 158 Jenna Powers 25 F Lincoln Park MI 212 17:46 3:34 3:26 204 1:26:12 8.6 1:26 155 29:02 9:21 2:17:50
225 98/100 517 Jennifer Smielewski 43 F Lake Orion MI 221 27:36 5:32 7:18 201 1:05:35 11.3 1:32 223 51:54 16:43 2:33:52 My Health
226 128/133 40 Tobby Crawford 34 M Manistee MI 217 21:27 4:18 3:02 family
227 129/133 15 Bobby Blount 47 M Plymouth IN 88 11:48 2:22 3:30
228 130/133 233 Daniel Yousef 30 M Wyoming MI 222 28:21 5:41 Bucket List
229 99/100 42 Donna Crowl 49 F Belmont MI RUNGR
230 100/100 105 Meghann Keit 24 F East Lansing MI Personal goal
231 131/133 223 Steven Weber 49 M Mount Clemens MI Health
232 132/133 145 Brian Ninness 42 M Midland MI Family
233 133/133 181 Jordan Shepherd 23 M Grand Rapids MI




LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT TRIATHLON RELAY SPLITS ***
** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN **

Place No. Relay Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Name 2name 3name
===== ==== ========================= ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =================== ==================== ====================
1 460 1 6:24 1:17 2:35 3 40:24 18.4 0:40 5 26:34 8:33 1:16:34 Troy Marshall Todd Metzler
2 455 Almost, Over the Hill, an 10 14:11 2:51 1:23 1 37:33 19.8 0:34 7 27:13 8:46 1:20:52 Tammi Gordon Mike Gordon Ashlee Moran
3 251 AWESOME 7 12:42 2:33 1:22 8 45:00 16.5 0:37 1 23:22 7:32 1:23:01 Theresa Benito CLAIRE ERIKA ETCHINSON
4 462 The Tri Hards 2 10:08 2:02 2:27 2 40:23 18.4 0:38 11 30:53 9:57 1:24:26 Sam McLean Anna Terzano Erik Egner
5 458 leex2 11 14:50 2:58 1:22 7 44:00 16.9 1:07 2 23:33 7:35 1:24:50 Bill Lee Mike Lee Bill Lee
6 464 Y knot tri Gals 3 10:33 2:07 1:26 4 40:47 18.2 0:39 13 31:59 10:18 1:25:21 Leila Smiley Laura Purol Marcia baar
7 453 Birthday Girl and Grandma 12 15:56 3:12 1:28 5 43:06 17.3 1:12 4 26:16 8:28 1:27:56 Patricia Durham Ruth Barkel Ruth Barkel
8 465 Tri'n it out 6 11:41 2:21 1:17 12 31:37 10:11 1:28:17 Lori Spoula Melissa Spoula Angela Martin
9 466 Team Tissue 8 12:49 2:34 1:16 9 45:15 16.4 0:38 9 29:15 9:25 1:29:10 Troy Tissue Kale Tissue Keith Huntoon
10 463 9 13:44 2:45 1:06 6 43:33 17.1 0:39 10 30:11 9:43 1:29:11 Paula Moul Tammy Carey Jen Beggs
11 457 Can't Touch This 5 11:22 2:17 0:59 3 25:52 8:20 1:29:18 Cindy Jensen cassidy jensen danny jensen
12 450 Hot Pants McBritton 14 18:32 3:43 0:55 10 50:34 14.7 0:28 6 27:02 8:43 1:37:29 Danielle Britton Shannon Britton Britney Latala
13 467 tri & tribulation 4 10:43 2:09 1:18 11 56:30 13.2 1:01 8 28:31 9:11 1:38:02 Samantha Vandebunte Lonn VandeBunte Alexandra VandeBunte
14 411 TEAM JENSEN 13 18:26 3:42 1:52 12 57:42 12.9 1:05 14 44:02 14:11 2:03:04 Dan Jensen Sophie Jensen Eugene Westhuis




*** TRIATHLON RELAY SPLITS ***
** 1000M SWIM / 40k BIKE / 10K RUN **

Place No. Relay Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Name 2name 3name
===== ==== ========================= ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =================== ==================== ====================
1 11 Race for Lauren 2 19:01 1:55 1:12 1 1:16:07 19.5 0:26 1 33:16 5:22 2:08:48 Lauren Biggs
2 459 1 17:26 1:45 0:48 2 1:16:19 19.5 0:29 3 53:52 8:41 2:28:04 William Mackay Kyle Zimmerman Doug Keller
3 461 The 3 Amigos 4 21:28 2:09 1:34 3 1:24:58 17.5 0:36 2 48:35 7:50 2:35:36 Tim McGrath John Durham Bryan Hoogerwerf
4 456 Beast Mode 6 31:17 3:08 1:58 4 1:25:00 17.5 0:44 4 55:25 8:55 2:52:24 Jessica Hein Amy Benson Megan Payment
5 452 Mishpocha Clan!!! 3 20:52 2:06 1:21 5 1:36:35 15.4 0:33 5 57:41 9:17 2:55:39 Krista Dunn Erica Dunn Nick Del Zoppo
6 454 FRAIN/KNAPP 5 26:53 2:42 1:19 6 1:42:36 14.5 0:37 6 1:04:38 10:25 3:14:43 Sally Frain MARISSA FRAIN ALANNA KNAPP




Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT AQUABIKE ***
** 500 M SWIM / 20K BIKE **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate
===== === ======== ==== ========================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ====
1 1/2 393 Ashley Stuart 27 F 1 10:38 2:08 4:29 1 40:30 18.4
2 1/2 394 Tom Sturr 52 M 4 17:01 3:25 3:11 2 42:08 17.7
3 2/2 392 Cathy Savoie 55 F 2 14:04 2:49 6:17 3 54:17 13.7
4 2/2 390 Donald Demeuse 60 M 3 14:58 3:00



*** OLYMPIC AQUABIKE ***
** 1000M SWIM / 40K BIKE **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate
===== === ======== ==== ========================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ====
1 1/1 391 Charlie Nordstrom 34 M 1 25:45 2:35 4:08 1 1:30:02 16.5
2 1/1 395 Janet Weiler 77 F 2 32:12 3:14 11:55




Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT KAYA-TRI SPLITS ***
*** KAYAK / 20K BIKE / 5K RUN ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Rank Kayak T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== =================== == === =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/7 396 David Buckner 42 M Montclair NJ 6 24:17 1:25 1 38:44 19.2 1:55 1 21:22 6:53 1:27:41
2 2/7 400 Scott Jones 44 M Rochester Hills MI 2 20:26 2:15 4 41:13 18.1 0:41 4 24:43 7:58 1:29:16
3 3/7 406 Mike Weingate 58 M Wayland MI 4 23:35 1:55 2 40:28 18.4 1:25 2 22:22 7:12 1:29:43
4 4/7 398 Jerry Gillissen 64 M Lansing MI 1 18:43 1:27 5 42:06 17.7 1:35 5 26:42 8:36 1:30:30
5 5/7 399 Robert Goldman 52 M Euclid OH 5 24:16 2:28 3 40:56 18.2 1:40 6 29:10 9:24 1:38:28
6 6/7 405 Ron Schutt 51 M Alto MI 3 22:51 2:57 9 54:14 13.7 1:20 3 24:14 7:48 1:45:34
7 1/5 403 Michelle Murphy 54 F Whitehall MI 7 24:30 2:49 6 46:17 16.1 2:41 7 29:33 9:31 1:45:47
8 2/5 397 Alexandra Fairfield 23 F Ravenna MI 10 29:10 2:24 7 50:37 14.7 1:15 8 32:49 10:34 1:56:13
9 3/5 402 Lori McCarthy 50 F Jenison MI 8 28:54 2:58 8 52:11 14.3 1:16 9 35:43 11:30 2:01:00
10 4/5 401 Brittany McCarthy 20 F Jenison MI 9 29:02 2:32 10 57:47 12.9 1:14 10 35:59 11:35 2:06:32
11 5/5 183 Janice Shireman 57 F Muskegon MI 11 30:05 2:02 11 39:41 12:47 2:10:19






Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.

LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

********** OLYMPIC TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
** 1000M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 271 Amy Bross 35 Grand Rapids MI 5 19:22 1:57 1:07 1 1:06:37 22.3 0:48 1 42:11 6:53 2:10:03 Striders Tri Club
2 219 Rebecca Venticinque 38 Traverse City MI 11 21:06 2:07 1:17 4 1:13:46 20.2 1:08 5 46:43 7:37 2:23:58 EC
3 371 Jennifer Smith 43 Baltimore MD 8 20:48 2:05 2:16 11 1:17:15 19.3 1:30 2 44:00 7:11 2:25:48

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 291 Mary Fournier 35 Grand Rapids MI 2 22:34 2:16 2:13 1 1:11:52 20.7 1:12 1 55:18 8:54 2:33:06
2 286 Allison Eisen 24 Zeeland MI 3 24:11 2:26 2:11 2 1:21:03 18.4 0:47 2 56:42 9:08 2:44:53 I race for me
3 314 Sara Jacokes 35 Potterville MI 1 19:32 1:58 2:29 3 1:29:17 16.7 1:36 3 1:14:54 12:04 3:07:45 Team Revolution
4 345 Amanda Platzer 34 Saline MI 4 26:29 2:39 4:24 4 1:48:21 13.7 2:19 4 1:23:07 13:23 3:44:38 Fitness/challenge

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 386 Kelsey Wroble 19 Ludington MI 1 22:34 2:16 1:40 1 1:23:17 17.9 1:14 1 47:17 7:43 2:36:01

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 381 Kelsey Weener 20 Holland MI 1 16:41 1:41 1:48 1 1:18:52 18.9 1:13 2 54:25 8:52 2:32:58 ONU
2 306 Ashley Higuchi 23 Batavia IL 2 38:34 3:52 4:04 2 1:41:28 14.7 0:53 1 53:51 8:47 3:18:47 ROSS

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 333 Olivia May 28 Chicago IL 1 17:47 1:47 2:49 1 1:23:29 17.8 1:08 1 51:30 8:24 2:36:41 On Your Mark Coaching

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 334 Kelly McWilliams 30 Cedar Lake MI 1 18:12 1:50 3:31 1 1:15:04 19.8 1:47 1 51:00 8:19 2:29:32 Team Revolution
2 389 Sara Zeller 33 Onekama MI 4 21:56 2:12 2:49 3 1:19:26 18.7 1:37 2 51:16 8:21 2:37:01 Addy and Bennett
3 354 Lyndsay Rhoades 30 Rochester MI 2 21:05 2:07 2:24 4 1:20:48 18.4 1:15 3 53:01 8:39 2:38:31 My daughter, Quinn
4 331 Jennifer Marenich 33 Auburn MI 3 21:24 2:09 3:43 2 1:17:03 19.3 1:23 4 56:24 9:12 2:39:55
5 324 Kyla Kuhnlein 34 Chicago IL fun

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 326 Amanda Lang 39 Scottville MI 3 21:43 2:11 2:16 2 1:15:46 19.6 1:14 1 47:51 7:48 2:28:49
2 383 Amy Williams 37 Saginaw MI 1 18:18 1:50 2:02 1 1:13:17 20.3 1:13 5 56:23 9:12 2:31:11 Team ATP
3 290 Annette Fiscelli 38 Chicago IL 6 24:34 2:28 2:20 3 1:16:46 19.4 1:39 3 51:24 8:23 2:36:41 on your mark
4 347 Wendy Pozner 38 Fort Myers FL 7 25:26 2:33 2:53 4 1:19:23 18.7 1:31 2 49:25 8:03 2:38:35 SPEEDSTERS
5 253 Heather Aardema 39 Wheat Ridge CO 4 23:06 2:19 4:53 5 1:23:49 17.8 0:25 4 51:46 8:26 2:43:57 myself!
6 336 Ann Mulrooney 36 Greensboro NC 5 23:13 2:20 4:05 7 1:39:17 15.0 2:50 6 1:12:47 11:52 3:22:09 fun
7 311 Lisa Hutchinson 35 Windsor ON 2 21:13 2:08 2:56 6 1:29:53 16.6 2:40

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 351 Maggie Rettelle 41 Midland MI 3 24:41 2:29 1:51 1 1:15:13 19.8 1:01 1 44:14 7:13 2:26:59 M3RC
2 421 Kelly Kramer 44 Grand Haven MI 1 21:46 2:11 2:32 2 1:19:51 18.6 1:35 2 56:36 9:14 2:42:18
3 358 Jennifer Roan 41 Midland MI 2 21:50 2:11 2:35 3 1:25:50 17.3 1:50 4 1:04:55 10:35 2:56:58
4 274 Mindy Calgie 41 Maumee OH 4 25:41 2:35 4:12 4 1:26:05 17.3 2:48 3 1:01:17 9:59 2:59:59 Team Toledo
5 317 Catherine Juon 43 Saline MI 5 30:51 3:06 4:20 5 1:28:37 16.8 2:11 5 1:05:24 10:40 3:11:20 For Health!

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 412 Rita Cusack-Mccann 49 Manistee MI 2 22:40 2:16 2:30 1 1:26:13 17.3 1:43 1 51:02 8:19 2:44:07
2 283 Linda Doran 48 Midland MI 1 20:58 2:06 3:02 3 1:30:08 16.5 0:48 2 57:47 9:25 2:52:41
3 355 Chris Rice 45 Columbia City IN 4 29:24 2:57 4:46 2 1:28:13 16.9 2:15 4 1:09:33 11:20 3:14:09
4 293 Evaline Gamage 45 Chicago IL 3 25:16 2:32 4:50 4 1:43:12 14.4 2:59 3 59:28 9:42 3:15:44

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 323 Virginia Kuenker 53 Hope MI 2 21:07 2:07 2:32 2 1:19:11 18.8 1:20 1 45:49 7:28 2:29:57
2 289 Shirlee Finch 50 Alma MI 1 20:14 2:02 2:13 1 1:16:21 19.5 2:02 3 59:08 9:39 2:39:57
3 303 Cheryl Hannigan 53 Petersburg MI 3 22:32 2:16 2:36 3 1:24:33 17.6 1:53 2 57:31 9:23 2:49:03 team toledo tri club

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 308 Lynn Hoogerwerf 59 Grand Haven MI 1 22:40 2:16 3:46 1 1:27:04 17.1 1:39 1 1:06:01 10:46 3:01:08

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
** 1000M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 382 Matt West 38 Ypsilanti MI 1 14:09 1:25 0:57 1 1:03:36 23.4 0:43 1 37:01 6:02 1:56:23 Team West
2 418 Curt Cotner 43 Muskegon MI 21 18:56 1:54 1:57 6 1:05:59 22.6 0:40 2 37:23 6:06 2:04:52
3 522 Chris Swiecicki 36 Midland MI 10 17:30 1:45 1:46 5 1:05:54 22.6 0:54 7 39:53 6:30 2:05:55 M3RC/3 Disciplines

CLYDESDALE AGE GROUP 39 AND UNDER
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 259 Ryan Balcom 30 Allendale MI 2 20:42 2:05 1:59 2 1:14:10 20.1 1:58 1 46:07 7:26 2:24:54 God
2 343 Nathan Parsekian 34 New Era MI 5 23:01 2:19 2:36 3 1:18:12 19.0 1:26 2 50:33 8:09 2:35:46
3 321 John Kowalczyk 38 Bay City MI 8 25:45 2:35 3:30 6 1:20:05 18.6 2:16 3 51:52 8:21 2:43:26 BalancedLivngChiropractic
4 282 John Donnelly 37 Holland MI 6 24:15 2:26 3:12 8 1:34:15 15.8 2:16 5 53:12 8:34 2:57:08

CLYDESDALE AGE GROUP 40 PLUS
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 409 Eric Cook 43 Battle Creek MI 4 22:26 2:15 2:35 1 1:08:43 21.7 1:40 6 57:22 9:14 2:32:44
2 369 James Slater 46 Grand Haven MI 7 25:28 2:33 3:20 4 1:18:36 18.9 1:09 4 52:38 8:29 2:41:08
3 340 Jeff Ohare 42 Saginaw MI 1 18:05 1:49 3:08 7 1:22:36 18.0 1:20 7 1:13:58 11:55 2:59:05 Myself
4 322 Mark Kramer 49 Grand Haven MI 3 21:03 2:07 2:41 5 1:19:59 18.6 4:12 8 1:15:54 12:13 3:03:46

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 312 Anthony Iacovetti 17 Downers Grove IL 1 19:31 1:58 4:18 1 1:17:53 19.1 0:43 1 39:04 6:22 2:21:26 Fun
2 263 Jonathan Benson 19 Edmore MI 2 20:09 2:01 4:01 2 1:20:17 18.5 1:19 2 56:35 9:13 2:42:18 For my dad, for health

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 272 Stephen Brown 22 Utica MI 1 16:41 1:40 1:26 3 1:12:29 20.5 0:43 2 44:52 7:19 2:16:07 Grand Valley
2 257 Anthony Anzell 22 Sterling Heights MI 2 16:43 1:41 1:28 4 1:13:19 20.3 0:46 1 43:54 7:10 2:16:08
3 372 Jon Smith 24 Salt Lake City UT 4 18:52 1:54 2:05 1 1:09:28 21.4 0:52 3 46:58 7:39 2:18:13 The Green Bay Packers
4 337 Bobby Munro 20 Muskegon MI 3 17:26 1:45 1:30 2 1:10:55 21.0 1:19 4 51:23 8:23 2:22:31 MSU Triathlon
5 367 Blake Shultz 20 Grand Haven MI 5 19:31 1:58 2:58 5 52:14 8:31 2:29:22 Sara Jacobs

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 299 Jason Griffith 28 Chicago MI 1 18:18 1:50 3:02 1 1:15:26 19.7 0:24 1 46:08 7:31 2:23:16
2 328 Shawn Lubahn 29 Berkley MI 2 22:03 2:13 5:05 2 1:17:17 19.3 2:46 2 46:12 7:32 2:33:22 Myself
3 276 Kelly Carlson 29 Sparta MI 4 26:08 2:37 2:48 3 1:19:02 18.8 1:29 3 48:40 7:56 2:38:05 Because I Can
4 258 Michael Apostle 28 Norton Shores MI 3 25:35 2:34 4:16 4 1:27:06 17.1 2:37 4 57:21 9:21 2:56:54 My Health

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 295 Ross Geurink 31 Hudsonville MI 1 15:25 1:33 1:12 2 1:06:16 22.5 0:37 2 42:52 6:59 2:06:20 Striders
2 353 Juan Rhoades 31 Rochester MI 6 19:37 1:58 1:40 4 1:08:53 21.6 0:54 1 42:06 6:52 2:13:07 My daughter, Quinn
3 300 John Gronberg 30 San Francisco CA 3 18:57 1:54 2:20 3 1:08:42 21.7 1:17 5 46:49 7:38 2:18:02 Tuck School of Business
4 364 Matt Savoie 30 New Bremen OH 4 18:59 1:54 3:03 6 1:10:38 21.1 2:08 4 44:17 7:13 2:19:04 NA
5 338 Benjamin Nicolette 31 Grand Rapids MI 8 20:35 2:04 3:34 1 1:05:28 22.7 2:22 11 51:52 8:27 2:23:49 My son, L.B.
6 416 William Marenick 33 Auburn MI 11 23:48 2:23 2:24 8 1:13:21 20.3 1:30 3 42:55 7:00 2:23:57
7 380 Jay Wardell 34 Kalamazoo MI 2 16:24 1:39 2:14 7 1:12:03 20.7 1:36 12 52:37 8:35 2:24:52 3Disciplines Racing
8 350 Matt Reimink 31 Allegan MI 5 19:24 1:57 2:06 6 48:29 7:54 2:25:08 Bethany
9 374 Kyle Tabor 31 Whitehall MI 9 22:59 2:18 1:51 5 1:09:33 21.4 1:21 9 50:29 8:14 2:26:10
10 270 Steve Brandon 31 Novi MI 7 19:44 1:59 4:36 10 1:20:58 18.4 1:34 10 50:56 8:18 2:37:47 Heather
11 379 Matthew Veronie 32 Gurnee IL 12 25:05 2:31 3:02 11 1:21:30 18.3 0:58 7 48:58 7:59 2:39:32
12 327 Nicholas Lillie 30 Allendale MI 10 23:34 2:22 3:15 9 1:14:36 19.9 1:16 13 58:56 9:36 2:41:35 My Dad
13 301 Jose Guadarrama 32 Chicago IL 13 26:29 2:39 4:54 12 1:22:50 18.0 0:23 8 49:38 8:06 2:44:11 none
14 346 Lucas Porinsky 32 South Lyon MI L C M

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 522 Chris Swiecicki 36 Midland MI 1 17:30 1:45 1:46 1 1:05:54 22.6 0:54 2 39:53 6:30 2:05:55 M3RC/3 Disciplines
2 330 Frank Malott 35 Allendale MI 2 17:54 1:48 1:12 3 1:07:56 21.9 0:52 7 46:13 7:32 2:14:05 threshold multi- sport
3 370 Jeff Smith 39 Grand Rapids MI 3 18:22 1:51 1:50 2 1:06:02 22.5 0:57 10 48:01 7:50 2:15:10 T3
4 305 Lewis Hayden 39 Zeeland MI 10 22:33 2:16 2:39 6 1:10:00 21.3 1:26 1 39:14 6:24 2:15:50 WNRG
5 387 Hod Zank 39 Hudsonville MI 7 20:26 2:03 1:26 5 1:08:32 21.7 0:56 5 45:54 7:29 2:17:11 Theshold Multisport
6 262 Kraig Bean 37 North Muskegon MI 6 19:50 1:59 2:05 4 1:08:20 21.8 1:18 11 48:03 7:50 2:19:35 Team Awesome
7 281 Brian Diaz 37 Chapel Hill NC 8 20:40 2:04 1:59 7 1:11:45 20.7 0:21 4 45:13 7:22 2:19:58 ActivEdge
8 361 Greg Rotman 35 Hudsonville MI 9 21:27 2:09 2:44 11 1:15:41 19.7 1:37 3 41:40 6:48 2:23:06 New Challenges
9 279 Jim Cunningham 39 Novi MI 5 19:26 1:57 3:04 8 46:32 7:35 2:24:15 Fitness
10 363 Marcel Russmann 38 Elk Grove Village I 12 23:05 2:19 3:00 8 1:13:52 20.1 2:17 6 46:08 7:31 2:28:20 70,3 ironman
11 307 Gary Holbrook 37 Eaton Rapids MI 13 24:14 2:26 1:50 9 1:14:46 19.9 0:39 12 48:29 7:54 2:29:57
12 266 Robert Blake 36 Ada MI 11 22:42 2:17 2:00 10 1:15:09 19.8 1:36 13 49:59 8:09 2:31:24 fun
13 261 Wylie Barz 36 Fenton MI 4 18:54 1:54 2:24 12 1:18:57 18.8 1:12 14 53:34 8:44 2:35:00
14 269 Evan Bradon 39 East Lansing MI 14 26:04 2:37 4:20 13 1:23:51 17.7 0:22 9 46:34 7:36 2:41:09
15 352 Dan Reynolds 35 Commerce Township M 15 27:14 2:44 4:11 14 1:37:11 15.3 1:36 15 1:03:15 10:19 3:13:25 World Vision
16 341 Aben Orellana 38 East Grand Rapids M individual fitness

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 348 Brad Pruim 42 Dorr MI 6 19:50 1:59 1:52 2 1:07:20 22.1 0:57 1 37:56 6:11 2:07:52 Team Troll
2 256 Jason Andersen 41 Wyoming MI 4 19:14 1:56 1:35 3 1:07:25 22.1 1:09 2 38:35 6:18 2:07:56
3 265 Michael Blair 42 Grand Rapids MI 1 15:40 1:34 1:39 4 1:08:07 21.8 1:04 3 43:33 7:06 2:10:02
4 319 Mike Koetsier 42 Ada MI 2 18:17 1:50 2:10 1 1:05:14 22.8 0:58 6 48:44 7:57 2:15:21 Team Apex Multisport
5 313 Steve Inman 44 Grand Rapids MI 5 19:29 1:57 2:05 5 1:11:11 20.9 1:09 4 43:57 7:10 2:17:49
6 280 David Dehn 41 Farmington MI 7 19:58 2:00 2:34 6 1:14:08 20.1 1:03 7 49:05 8:00 2:26:47
7 378 Doug Vanderjagt 43 Jenison MI 3 18:21 1:51 3:22 8 1:18:36 18.9 1:44 5 48:42 7:56 2:30:42 Stay in Shape
8 309 Craig Hradel 40 Free Soil MI 8 24:43 2:29 4:08 7 1:17:27 19.2 1:09 8 52:01 8:29 2:39:25
9 260 Adam Barton 42 Zeeland MI 9 24:53 2:30 2:52 9 1:24:23 17.6 1:21 9 57:14 9:20 2:50:40 a better me
10 335 Dan Muir 44 Williamston MI 10 32:47 3:17 4:04 10 1:26:27 17.2 1:00 10 57:17 9:20 3:01:34

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 255 Mark Alexander 46 Ludington MI 2 17:29 1:45 1:43 2 1:06:00 22.5 0:50 1 42:01 6:51 2:08:01 fun
2 287 Peter Evans 45 Windsor ON 1 16:44 1:41 1:48 3 1:07:33 22.0 1:00 2 42:18 6:54 2:09:20 Windsor Tri Club, (WTC)
3 318 David Karel 47 Hudsonville MI 1 1:05:15 22.8 0:56 3 43:34 7:06 2:10:06 For the fun of it
4 375 Timothy Toner 46 Washington MI 5 20:52 2:06 4:00 5 1:09:08 21.5 1:50 4 44:05 7:11 2:19:53 fraser bikes
5 277 Brian Carter 47 Niles MI 7 22:49 2:17 2:42 4 1:09:06 21.5 1:17 6 44:47 7:18 2:20:38 Triple Threat Triathlon
6 254 Kevin Aardema 46 Grand Haven MI 4 19:51 2:00 2:51 6 1:09:46 21.3 1:22 8 46:59 7:40 2:20:47 Little Lenny
7 359 Chad Roberts 45 Grand Rapids MI 3 19:04 1:55 1:40 7 1:12:28 20.5 1:08 9 47:25 7:44 2:21:43
8 360 Bryan Romano 48 Plymouth IN 6 21:33 2:10 2:45 9 1:15:44 19.6 1:19 7 45:17 7:23 2:26:35
9 503 Phil Kunze 47 Valparaiso IN 8 24:24 2:27 2:52 8 1:14:39 19.9 1:56 10 56:11 9:10 2:39:59
10 310 Barry Huffman 48 Holland MI 9 26:29 2:39 5:56 10 1:23:38 17.8 2:21 5 44:44 7:18 2:43:06 My buddy Don.
11 292 Kirt Frain 47 Grand Rapids MI 10 32:49 3:17 5:19 11 1:32:14 16.1 2:54 11 1:10:36 11:31 3:23:50 Health

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 513 Brad Spurlin 51 Grand Rapids MI 1 17:38 1:46 1:54 1 1:10:55 21.0 1:07 4 51:04 8:20 2:22:36 Blink
2 357 Andrew Riemer 52 Ludington MI 7 22:14 2:14 2:34 2 1:13:01 20.4 1:30 2 45:34 7:26 2:24:51 my health-myfamily
3 356 Tim Rice 51 Columbia City IN 4 20:38 2:04 3:11 3 1:14:36 19.9 2:09 3 48:15 7:52 2:28:47
4 365 George Seay 53 Grandville MI 2 18:06 1:49 3:43 5 1:15:12 19.8 1:35 5 51:15 8:21 2:29:49
5 294 Dave Gaughan 50 Lake Station IN 9 24:38 2:28 3:02 7 1:19:38 18.7 1:04 1 43:58 7:10 2:32:19 the women, all the women
6 267 Paulie Blankenship 53 Battle Creek MI 8 22:38 2:16 2:55 4 1:14:51 19.9 1:56 6 52:12 8:31 2:34:31
7 285 Jeff Downing 52 Fort Gratiot MI 5 21:20 2:08 1:52 8 1:22:08 18.1 1:54 7 54:54 8:57 2:42:06 Team Sandbag
8 264 Robert Benson 51 Edmore MI 10 25:07 2:31 3:35 6 1:19:12 18.8 2:41 8 55:31 9:03 2:46:04 for my son, for my health
9 344 Michael Pawlak 52 Carol Stream IL 3 20:02 2:01 3:44 10 1:31:12 16.3 2:43 10 58:11 9:29 2:55:51 crush multisport
10 298 Steve Goodwin 50 Orlando FL 11 27:06 2:43 3:33 9 1:24:17 17.7 0:59 11 1:03:03 10:17 2:58:55 God
11 362 Brad Roudebush 51 Shorewood WI 6 22:00 2:12 2:53 11 1:36:35 15.4 2:04 12 1:03:45 10:24 3:07:15
12 349 Jack Rakowski 50 Fox Point WI 12 27:55 2:48 3:17 12 1:45:02 14.2 1:06 9 56:31 9:13 3:13:49

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 407 William Coe 55 Grand Haven MI 3 20:58 2:06 3:07 4 1:15:14 19.8 1:37 1 44:56 7:20 2:25:50
2 377 Don Vander Hoff 58 Grand Rapids MI 5 22:42 2:17 3:36 1 1:13:08 20.3 1:16 2 45:28 7:25 2:26:07
3 315 Jeff Jones 57 Coldwater MI 2 19:52 2:00 2:53 5 1:17:24 19.2 1:44 3 53:12 8:41 2:35:03
4 504 Bob Glover 56 Whitehall MI 4 21:21 2:09 4:01 2 1:14:04 20.1 2:19 5 58:38 9:34 2:40:22
5 408 Dale Sanders 57 Ludington MI 6 25:53 2:36 4:13 3 1:14:51 19.9 2:29 4 58:19 9:31 2:45:44
6 410 David Cooper 55 Ludington MI 1 19:43 1:59 3:40 6 1:18:35 18.9 1:39 6 1:07:34 11:01 2:51:08

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 332 John Massey 63 Richland MI 1 22:20 2:14 4:16 1 1:20:31 18.5 2:23 1 54:09 8:50 2:43:37 praise God!
2 506 Mark O'Donnell 61 Holland MI 2 22:51 2:18 4:22 2 1:25:51 17.3 2:52 2 1:00:42 9:54 2:56:36
3 385 William Wright 60 Royal Oak MI 3 36:11 3:38 4:09 3 1:41:04 14.7 2:50 3 1:05:44 10:43 3:29:56 leukemia&lymphoma society

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================




Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.

LUDINGTON LIGHTHOUSE
OLYMPIC * SPRINT TRIATHLON
AQUABIKE * KAYA-TRI
LUDINGTON, MI
AUGUST 18, 2013 * 8:00AM

********** SPRINT TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
**** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 57 Jennifer Finn 30 East Lansing MI 21 11:12 2:15 2:15 1 33:21 22.3 0:46 2 21:03 6:47 1:08:35
2 124 Sara Levan 43 Grosse Pointe Park 14 10:54 2:11 1:37 1:10:05 Sweet Potato Fries
3 213 Britt Vallad 30 Bay City MI 13 10:52 2:11 2:06 2 35:51 20.8 1:05 12 24:18 7:50 1:14:09 Family and DAD

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 415 Deborah St. Pierre 39 Belmont MI 1 12:13 2:27 2:45 1 41:34 17.9 1:37 1 31:10 10:02 1:29:17
2 104 Janet Kehr 50 Oxford MI 2 12:49 2:34 3:17 2 43:59 16.9 1:45 3 40:33 13:03 1:42:21
3 126 Aleschia Loughridge 47 Twin Lake MI 3 14:08 2:50 5:01 2 36:10 11:39 1:49:58
4 101 Rebecca Kaufman 50 Grand Haven MI 6 17:44 3:33 4:07 4 49:15 15.1 1:07 4 42:40 13:44 1:54:52 ACCOMPLISH MY GOAL
5 34 Cynthia Carter 39 Lansing MI 4 16:23 3:17 4:08 5 43:42 14:04 1:57:20
6 127 Sue Marshall 44 Hart MI 5 16:31 3:19 4:21 3 48:17 15.4 2:41 6 47:55 15:26 1:59:43
7 517 Jennifer Smielewski 43 Lake Orion MI 7 27:36 5:32 7:18 5 1:05:35 11.3 1:32 7 51:54 16:43 2:33:52 My Health

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 417 Annika Cotner 14 Muskegon MI 1 9:05 1:49 2:40 1 41:22 18.0 1:00 1 26:10 8:26 1:20:15
2 166 Hannah Roberts 15 Shelby MI 2 14:41 2:57 2:23 2 47:11 15.8 0:47 2 26:35 8:34 1:31:35 Chunky Math Teachers

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 221 Gabriella Villanuev 16 Grand Haven MI 6 11:10 2:14 1:51 1 37:56 19.6 1:39 2 23:41 7:38 1:16:15 Shoreline triathlon club
2 61 Rachael Folkmier 19 Fruitport MI 8 12:18 2:28 2:09 2 40:10 18.5 1:29 1 23:22 7:31 1:19:26 A new challenge.
3 74 Carley Grove 18 Grand Haven MI 5 10:55 2:11 0:52 6 26:20 8:29 1:20:13 Team USA
4 45 Rachel Devries 18 Comstock Park MI 4 10:36 2:08 2:09 4 41:44 17.8 0:37 5 25:22 8:10 1:20:26 To stay active
5 143 Casey Murphy 17 Grand Haven MI 1 9:56 2:00 1:53 3 40:45 18.3 0:50 9 27:31 8:52 1:20:53
6 228 Kylie Wilson 18 Byron Center MI 2 9:59 2:00 2:27 6 44:07 16.9 0:36 3 23:50 7:41 1:20:57 myself
7 63 Morgan Freeby 17 Portage MI 3 10:03 2:01 2:44 5 42:17 17.6 1:59 8 27:23 8:49 1:24:23
8 93 Sara Jacobs 17 Grand Haven MI 7 11:54 2:23 3:21 7 46:14 16.1 0:44 4 24:51 8:00 1:27:01
9 149 Claire Pabst 18 Dewitt MI 9 15:04 3:01 3:20 8 47:16 15.7 0:58 7 26:21 8:29 1:32:57 personal fitness

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 122 Katie Levan 21 Grosse Pointe Park 1 10:12 2:03 2:10 1 37:33 19.8 1:31 3 27:08 8:44 1:18:32 To catch my dad!
2 229 Nora Wixom 22 Ann Arbor MI 2 10:26 2:06 2:18 2 40:05 18.6 1:13 1 25:49 8:19 1:19:49
3 159 Hunter Puma 20 Lansing MI 3 14:09 2:50 2:42 3 41:09 18.1 1:40 4 27:22 8:49 1:27:01 to stay fit
4 60 Erin Folkmier 21 Fruitport MI 6 17:46 3:34 2:37 4 42:53 17.3 1:12 2 26:20 8:29 1:30:46 Newest athletic challenge
5 24 Cynthia Brown 24 Swartz Creek MI 4 14:47 2:58 4:09 5 49:29 15.0 1:27 5 29:38 9:33 1:39:27 Myself
6 198 Titania Stewart 21 Grand Rapids MI 5 15:02 3:01 4:16 6 49:31 15.0 1:54 6 31:16 10:04 1:41:58 me


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 237 Katherine McCarthy 25 Marne MI 7 11:41 2:21 2:29 2 39:38 18.8 0:55 1 19:52 6:24 1:14:32
2 152 Hillary Pirkola 27 Grand Rapids MI 4 10:51 2:11 2:39 1 36:23 20.4 1:05 4 25:46 8:18 1:16:41
3 87 Rachel Horos 26 Grand Rapids MI 1 9:38 1:56 3:16 3 39:58 18.6 0:51 8 28:22 9:08 1:22:03 Team Horos
4 163 Jill Redder 28 Holland MI 8 12:23 2:29 3:52 5 41:46 17.8 0:48 2 23:16 7:30 1:22:03 Fun
5 178 Danielle Schirm 29 Grand Rapids MI 5 11:11 2:14 3:01 4 41:27 17.9 1:46 3 25:18 8:09 1:22:40 N/A
6 189 Sarah Smiddy 26 Grand Rapids MI 12 13:51 2:47 2:47 6 42:38 17.5 1:00 5 27:17 8:47 1:27:32 Myself
7 99 Samantha June 28 Pittsburgh PA 2 10:10 2:02 4:29 8 43:31 17.1 1:15 12 30:00 9:40 1:29:23
8 157 Grace Posey 25 Grand Rapids MI 13 15:05 3:01 3:15 7 43:05 17.3 1:13 9 28:45 9:16 1:31:22 My niece Eleanor
9 3 Rachel Bach 29 Rockford MI 11 13:35 2:43 3:09 12 47:19 15.7 0:55 6 27:34 8:53 1:32:30
10 118 Amy Larson 29 Grand Rapids MI 3 10:15 2:03 3:25 9 45:14 16.4 0:45 14 32:58 10:37 1:32:35 My Family
11 179 Nichole Schroeder 25 Davison MI 6 11:41 2:21 3:42 11 46:07 16.1 1:38 11 29:31 9:30 1:32:37 My family
12 39 Lauren Crabb 26 Jackson MI 10 13:32 2:43 3:13 7 28:08 9:04 1:36:04 Fun and Oak Park Y
13 226 Elizabeth Wehner 27 Colorado Springs CO 15 15:33 3:07 3:26 10 45:53 16.2 1:42 13 32:32 10:29 1:39:05
14 147 Margaret Nordstrom 29 Chicago IL 1:49 15 33:30 10:47 1:53:51 for good health
15 148 Nicole Oakes 25 Lake Orion MI 14 15:16 3:04 5:54 13 59:13 12.6 2:52 17 39:37 12:45 2:02:49 My friend Trish Kachin
16 70 Samantha Gniewek 25 Lincoln Park MI 9 12:25 2:29 4:47 14 1:20:11 9.3 2:10 16 35:46 11:31 2:15:17 Aldina Redd
17 158 Jenna Powers 25 Lincoln Park MI 16 17:46 3:34 3:26 15 1:26:12 8.6 1:26 10 29:02 9:21 2:17:50

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 27 Rebecca Buckner 34 Montclair NJ 4 12:17 2:28 2:52 1 39:02 19.1 1:11 1 22:51 7:22 1:18:10 Myself
2 29 Cheri Busenitz 32 Elbing KS 2 11:43 2:21 2:04 4 42:28 17.5 0:45 5 27:03 8:43 1:24:01 i race to glorify Christ
3 241 Kate Bonman-Rowan 31 Ludington MI 3 11:51 2:23 1:59 2 40:44 18.3 1:24 8 31:04 10:00 1:27:00
4 210 Jennifer Tooman 34 Ludington MI 8 15:04 3:01 2:48 7 44:30 16.7 1:26 2 24:30 7:53 1:28:16 Fitness, Stress Relief!
5 155 Jessica Popma 31 Grand Rapids MI 7 14:10 2:50 4:41 3 41:30 17.9 1:46 6 29:32 9:31 1:31:37 Health
6 137 Cara Miller 32 Midland MI 6 13:29 2:42 2:43 5 42:33 17.5 1:19 10 33:46 10:52 1:33:48 Bryan Bechtel
7 97 Christi Jenkins 34 Saline MI 11 16:36 3:20 5:49 3 25:55 8:21 1:34:01 Sense of Accomplishment
8 246 Lisa Shoskey 34 Lake Orion MI 9 15:18 3:04 0:53 4 26:18 8:28 1:35:07
9 115 Julie Kramb 30 Ann Arbor MI 1 10:17 2:04 4:41 8 45:58 16.2 1:16 9 33:07 10:40 1:35:17
10 316 Anna Joseph 32 Utica MI 10 16:30 3:18 2:46 6 44:26 16.7 1:37 7 30:48 9:55 1:36:04 fun
11 234 Dorothy Yousef 31 Wyoming MI 5 13:11 2:39 4:39 9 55:32 13.4 1:37 11 43:01 13:51 1:57:57 Bucket list

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 245 Julie Bockey 38 Temperance MI 1 11:05 2:13 1:48 2 38:11 19.5 0:47 2 24:16 7:49 1:16:06
2 37 Emilie Collins 39 Grand Rapids MI 4 12:32 2:31 2:24 1 37:02 20.1 1:44 3 25:23 8:10 1:19:02
3 174 Lisa Sandee 35 Grand Rapids MI 2 11:50 2:22 2:17 5 42:07 17.7 0:49 1 23:16 7:30 1:20:18 Cheri Busenitz, my sister
4 12 Jennifer Billings 37 Zeeland MI 3 12:16 2:28 1:51 3 40:13 18.5 0:49 7 29:38 9:32 1:24:45 accomplishment for myself
5 50 Kristine Duby 36 Sterling Heights MI 5 12:48 2:34 2:17 4 41:24 18.0 1:20 4 28:10 9:04 1:25:56 Myself
6 208 Nicole Thelen 38 Laingsburg MI 6 13:09 2:38 3:45 7 42:55 17.3 1:38 9 32:46 10:33 1:34:10 For fun and health
7 202 Nikki Swiger 37 Byron Center MI 7 17:08 3:26 4:19 6 42:37 17.5 1:14 5 29:01 9:21 1:34:18 health
8 89 Julie Hughes 35 Grand Rapids MI 8 18:50 3:46 2:59 8 47:25 15.7 0:54 8 31:44 10:13 1:41:49
9 84 Catherine Hollopete 36 Grand Blanc MI 9 20:12 4:03 3:11 9 50:55 14.6 1:09 6 29:15 9:25 1:44:39 My Daughters

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 16 Julie Blount 43 Plymouth IN 1 11:21 2:17 2:34 10 1:59:18 6.2 2 25:07 8:05 1:21:17
2 125 Heather Lobbezoo 41 Hudsonville MI 6 13:28 2:42 2:56 1 39:19 18.9 2:02 3 25:31 8:13 1:23:13 TriZetto Cycling Club
3 187 Amy Sluiter 40 Zeeland MI 4 13:21 2:41 2:21 5 42:13 17.6 1:22 1 24:34 7:55 1:23:50
4 238 Amy Wyrick 43 Zeeland MI 5 13:23 2:41 3:30 2 41:01 18.1 0:49 4 26:34 8:33 1:25:14
5 242 Kristen Wade 42 Shelby MI 3 13:08 2:38 2:19 7 46:55 15.9 0:42 5 26:38 8:35 1:29:40
6 53 Dawn Duncan 40 Zeeland MI 7 13:30 2:42 2:10 4 41:50 17.8 1:18 7 31:00 9:59 1:29:46 My Brother Grant Jr.
7 212 Shela Troxel 43 Jackson MI 10 16:35 3:19 2:42 3 41:20 18.0 1:19 6 29:00 9:20 1:30:54
8 28 Laura Burnett 41 Burton MI 2 12:18 2:28 2:49 6 44:10 16.8 1:48 8 32:18 10:24 1:33:22
9 302 Jessie Halladay 40 Louisville KY 8 14:45 2:57 3:24 9 1:58:14 6.3 9 32:31 10:28 1:37:58 Louisville Landsharks
10 103 Lisa Keefauver 42 Ann Arbor MI 9 16:03 3:13 5:47 8 52:57 14.1 2:43 10 35:44 11:30 1:53:11 Fitness

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 138 Amie Moran 46 Rockford MI 4 12:35 2:31 2:44 1 40:31 18.4 1:02 1 26:44 8:37 1:23:34 To get healthier
2 95 Tina Jacobson 45 East Lansing MI 3 12:16 2:28 4:42 2 42:13 17.6 1:17 3 29:48 9:36 1:30:14
3 225 Kristi Weener 46 Holland MI 1 10:58 2:12 2:55 3 43:36 17.1 1:44 6 35:06 11:18 1:34:17
4 191 Diane Smith 49 Ludington MI 2 11:42 2:21 4:00 4 47:36 15.6 1:22 4 32:59 10:37 1:37:36
5 58 Corinne Fisher 49 Ithaca MI 6 15:02 3:01 1:36 5 34:27 11:06 1:38:32
6 185 Yvette Sibley 47 Zeeland MI 8 23:09 4:38 3:12 2 28:00 9:01 1:42:13 Challenge myself
7 150 Julie Pabst 49 Dewitt MI 5 12:38 2:32 2:54 5 48:04 15.5 1:55 8 40:06 12:55 1:45:35 personal fitness
8 26 Mary Brown 45 Hart MI 7 15:31 3:07 3:31 6 48:07 15.5 0:51 7 37:48 12:10 1:45:46 God's glory!

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 32 Susan Calkusic 50 Valparaiso IN 5 12:43 2:33 2:41 3 40:55 18.2 1:09 1 23:14 7:29 1:20:41
2 78 Lynne Hart 52 Onondaga MI 6 13:50 2:46 2:39 2 39:46 18.7 0:57 3 27:22 8:49 1:24:33 the love of the sport
3 128 Karen Mast 54 Ludington MI 4 11:52 2:23 3:07 7 43:22 17.2 0:37 2 26:35 8:34 1:25:31
4 41 Kathy Crepas 52 Kalamazoo MI 2 11:15 2:15 2:15 4 42:28 17.5 1:29 5 29:02 9:21 1:26:27
5 197 Debby Stevenson 52 Ludington MI 7 14:18 2:52 3:59 1 39:07 19.0 1:38 4 28:24 9:09 1:27:24
6 102 Laura Kausch 51 Deford MI 1 11:06 2:14 2:41 6 43:01 17.3 1:26 7 29:39 9:33 1:27:51
7 244 Sarah Cooper 53 Ludington MI 8 14:58 3:00 3:28 5 42:56 17.3 0:46 6 29:28 9:29 1:31:33
8 516 Margaret Gallihugh 52 Lansing MI 3 11:50 2:22 3:11 8 43:40 17.0 0:58 8 32:49 10:34 1:32:26 Health and Fitness

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 413 Jane MacLeod 56 Windsor ON 1 11:50 2:22 3:08 1 38:06 19.5 0:59 1 25:08 8:06 1:19:09
2 194 Cheri Soulliere 57 Lapeer MI 2 12:27 2:30 3:05 3 42:35 17.5 1:24 3 32:02 10:19 1:31:31 God
3 130 Jane McDonagh 55 Richland MI 3 13:27 2:42 3:12 4 44:59 16.5 1:20 2 30:15 9:44 1:33:11 My health & well being!
4 131 Cheryl McGrath 57 Fremontfremont MI 4 16:09 3:14 4:24 2 41:37 17.9 1:02 4 35:27 11:25 1:38:37 Staying fit and healthy!

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 2 Barbara Appleton 61 Metamora MI 1 15:03 3:01 4:45 1 43:27 17.1 1:19 1 41:05 13:14 1:45:37
2 121 Christine Leigeb 62 Midland MI 2 17:20 3:28 2:51 2 47:12 15.8 0:49 2 43:04 13:52 1:51:15 Health

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 30 Kathy Calabretta 65 Ludington MI 1 11:56 2:24 1:55 1 38:07 19.5 0:33 1 24:07 7:46 1:16:35 3 Disciplines

FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 33 Sandi Campbell 70 Palatine IL 1 13:26 2:42 4:23 1 41:17 18.0 1:42 1 31:02 10:00 1:31:47 my family

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
**** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 44 Aaron Denner 25 Grand Rapids MI 1 7:18 1:28 1:29 5 31:22 23.7 0:44 1 17:23 5:36 58:15 Striders
2 217 Ross Vande Wege 31 Holland MI 4 7:51 1:35 1:28 1 30:26 24.4 0:47 4 19:30 6:17 59:59
3 100 Justin Kahle 20 Defiance OH 2 7:38 1:32 1:22 2 30:46 24.2 0:44 7 20:01 6:27 1:00:28

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 112 Karl Koehle 35 Saint Paul MN 2 34:40 21.5 1:10 2 23:27 7:33 1:10:42
2 91 Matthew Hughes 32 Ludington MI 9 15:50 3:10 1:27 1 32:18 23.0 1:16 1 22:26 7:14 1:13:15 Family
3 22 John Britton 30 Ludington MI 3 12:08 2:26 1:29 3 36:41 20.3 0:31 4 24:46 7:58 1:15:32 M.E.
4 49 Rick Douglas 43 Grand Rapids MI 5 12:13 2:27 2:43 5 37:25 19.9 0:54 5 25:59 8:22 1:19:11 My Sons
5 141 Tom Morris 35 East Lansing MI 1 11:09 2:14 3:02 7 39:47 18.7 1:38 3 24:31 7:54 1:20:05
6 132 Ben McInturff 35 Homewood IL 4 12:12 2:27 1:37 8 39:49 18.7 1:07 9 29:33 9:31 1:24:16 Brady
7 222 John Wade 47 Shelby MI 6 38:23 19.4 0:41 6 27:49 8:58 1:24:37
8 193 Eric Soneral 41 Scottville MI 6 12:28 2:30 3:40 11 40:57 18.2 1:54 7 28:06 9:03 1:27:03
9 510 Patrick Ball 56 Oxford MI 2 11:36 2:19 3:47 9 39:50 18.7 1:29 11 31:50 10:15 1:28:29 Inch by Inch training
10 14 Randy Blaylock 46 Canton MI 7 15:07 3:02 2:54 4 36:59 20.1 1:04 12 32:41 10:32 1:28:43
11 161 Lon Reader 56 Custer MI 12 17:39 3:32 4:47 10 39:53 18.7 2:31 10 29:38 9:33 1:34:25 Lon Reader
12 9 Dale Berndt 47 Free Soil MI 11 16:30 3:18 3:08 12 47:10 15.8 1:00 8 29:13 9:24 1:36:59 Me
13 68 Chad Geiger 41 Cadillac MI 8 15:36 3:08 3:44 14 41:12 13:16 1:44:06
14 165 Dan Roberts 48 Shelby MI 10 16:14 3:15 4:03 13 56:30 13.2 1:13 13 40:11 12:56 1:58:09 Shelby High School

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 211 Caleb Topp 14 Hamilton MI 1 9:53 1:59 1:17 1 34:33 21.5 0:46 1 21:03 6:47 1:07:29
2 167 Nick Roberts 15 Shelby MI 4 13:25 2:41 2:20 3 44:56 16.6 0:40 2 23:45 7:39 1:25:04 Chunky Math Teachers
3 88 Tyler Hough 14 Jenison MI 2 10:29 2:06 2:39 2 41:16 18.0 1:24 4 30:40 9:53 1:26:27 myself
4 77 Jack Gumieny 14 Grandville MI 3 13:23 2:41 3:11 4 45:04 16.5 1:14 3 25:47 8:18 1:28:38 Dad

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 31 James Calkins 17 Grand Haven MI 3 8:53 1:47 1:18 1 32:23 23.0 1:03 1 19:49 6:23 1:03:25 Rock n Road - Grand Haven
2 139 Michael Morgan 16 Eaton Rapids MI 4 9:57 2:00 2:30 3 36:37 20.3 1:04 2 21:24 6:54 1:11:30 Oak Park YMCA Lansing MI
3 51 Nate Dufon 16 Grand Haven MI 2 8:28 1:42 1:51 4 36:55 20.2 0:55 4 23:32 7:35 1:11:39
4 557 Joshua Tooker 17 Grand Haven MI 1 7:51 1:35 2:15 5 40:01 18.6 0:44 3 22:49 7:21 1:13:39 GH Tri Team
5 46 John Dolence 19 Kalamazoo MI 5 11:13 2:15 2:48 2 36:32 20.4 1:36 5 28:57 9:19 1:21:04 Training for the Navy

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 113 Joel Korson 22 Haslett MI 3 9:28 1:54 1:49 3 36:52 20.2 0:50 3 23:28 7:33 1:12:24 The Cherry Industry
2 320 Dominic Kootsillas- 22 Chelsea MI 4 10:07 2:02 1:53 4 38:33 19.3 0:36 2 21:55 7:04 1:13:02
3 243 Patrick Cooper 23 Ludington MI 2 8:40 1:44 2:16 2 35:13 21.1 0:55 7 26:48 8:38 1:13:49
4 240 Josh McCarthy 23 Jenison MI 5 10:47 2:10 2:53 1 35:12 21.1 0:51 5 24:17 7:49 1:13:58
5 107 Austin Kimmel 23 Saginaw MI 8 15:16 3:04 3:07 5 40:06 18.6 1:44 4 23:35 7:36 1:23:46
6 71 Lantson Gordon 23 Grand Rapids MI 1 8:11 1:39 3:17 8 43:27 17.1 0:47 9 28:07 9:03 1:23:48
7 176 Christopher Schepel 22 Holland MI 6 11:21 2:17 1:14 6 25:51 8:20 1:24:21
8 108 Aaron Klemm 24 Ada MI 7 14:04 2:49 2:50 7 41:34 17.9 1:52 8 28:07 9:03 1:28:24 Challenge
9 501 Tomas Lopez 24 Ludington MI 9 25:16 5:04 3:37 6 40:27 18.4 0:42 1 20:01 6:27 1:30:01
10 181 Jordan Shepherd 23 Grand Rapids MI

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 206 Chad Terpstra 29 Hudsonville MI 1 8:26 1:42 2:49 1 35:19 21.1 1:07 2 20:53 6:44 1:08:32 Velo City Tri Team
2 86 Adam Horos 29 Grand Rapids MI 8 12:21 2:29 2:07 2 35:40 20.9 1:01 1 20:19 6:33 1:11:26 So my wife loves me
3 114 Josh Korson 26 Haslett MI 2 9:53 1:59 1:28 3 36:45 20.2 0:50 7 22:52 7:22 1:11:46
4 153 William Pirkola 28 Grand Rapids MI 5 10:16 2:04 2:32 6 37:17 20.0 1:01 5 22:18 7:11 1:13:21
5 36 Nathan Chamberlin 27 Saint Joseph MI 3 10:10 2:02 2:36 5 37:14 20.0 1:30 3 22:04 7:06 1:13:31 Fun
6 200 Andrew Strope 28 Chicago IL 7 11:47 2:22 2:35 4 37:00 20.1 1:46 4 22:09 7:08 1:15:15 N/A
7 218 Luke Venechuk 26 Grand Rapids MI 6 11:46 2:22 2:23 7 37:53 19.6 1:19 9 24:23 7:51 1:17:41
8 419 Jacob Morris 26 Holland MI 4 10:11 2:03 3:31 8 38:11 19.5 1:33 10 24:52 8:01 1:18:17
9 177 Benjy Schirm 29 Grand Rapids MI 13 14:13 2:51 1:54 6 22:23 7:13 1:20:11 n/a
10 162 Curtis Redder 29 Holland MI 9 12:33 2:31 2:35 12 27:36 8:53 1:24:45
11 146 David Nordstrom 26 Detroit MI 12 13:22 2:41 3:08 9 45:45 16.3 1:17 11 25:57 8:21 1:29:26 Me, myself, and I
12 7 Cody Bayn 25 Parma MI 10 12:38 2:32 3:38 11 49:39 15.0 1:02 8 22:57 7:23 1:29:52 God
13 172 Derek Sall 28 Holland MI 11 13:17 2:40 3:07 10 49:13 15.1 0:57 13 29:11 9:24 1:35:44
14 203 Drew Swinger 25 Grandville MI 14 14:57 3:00 3:30 12 1:12:43 10.2 1:16 14 33:24 10:45 2:05:48

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 170 Steve Rozic 34 Windsor ON 1 8:09 1:38 1:25 1 32:40 22.8 0:42 2 21:35 6:57 1:04:29 Windsor Tri Club
2 35 Timothy Cathcart 32 Grand Rapids MI 2 9:18 1:52 1:02 4 34:16 21.7 0:43 1 20:43 6:40 1:06:00 3Disciplines
3 79 Eric Haynes 34 Grand Rapids MI 3 9:30 1:54 1:15 2 33:22 22.3 0:45 4 23:40 7:37 1:08:30 Threshold MultiSport
4 90 Mark Hughes 34 Grand Rapids MI 9 11:52 2:23 1:23 3 33:23 22.3 1:07 5 24:00 7:44 1:11:43
5 205 Lee Sytsma 31 Nunica MI 10 11:56 2:24 2:06 5 36:10 20.6 1:23 6 25:15 8:08 1:16:50
6 136 Matt Mileskiewicz 34 Grand Rapids MI 7 11:45 2:21 1:56 6 36:27 20.4 1:14 9 26:19 8:29 1:17:38 ENJOYMENT
7 6 John Barkel 31 Fremont MI 5 10:46 2:10 2:09 8 37:40 19.8 1:07 8 25:59 8:22 1:17:39
8 204 Mike Swinger 31 Grand Rapids MI 11 12:04 2:25 2:22 9 37:40 19.8 1:39 7 25:49 8:19 1:19:31
9 414 Tim Smith 34 Walker MI 4 10:03 2:01 2:14 10 38:26 19.4 1:13 12 28:21 9:08 1:20:16
10 106 Chris Kent 30 Almont MI 8 11:51 2:23 3:26 3 23:36 7:36 1:20:58
11 19 Adam Bossick 32 Portage MI 12 14:01 2:49 1:49 7 37:10 20.0 0:34 11 28:13 9:05 1:21:46 Myself
12 186 Jonathan Sloan 33 Keego Harbor MI 13 15:34 3:07 2:16 11 39:02 19.1 1:20 10 27:19 8:48 1:25:28
13 164 Kyle Redder 31 Zeeland MI 6 10:53 2:11 4:16 12 45:23 16.4 0:55 13 28:54 9:18 1:30:18 personal achievement
14 40 Tobby Crawford 34 Manistee MI 14 21:27 4:18 3:02 family
15 233 Daniel Yousef 30 Wyoming MI 15 28:21 5:41 Bucket List

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 92 David Huisman 39 Holland MI 2 9:51 1:59 1:42 1 33:01 22.5 0:53 2 21:00 6:46 1:06:25 2BCONTINUED / CCC
2 55 Marc Elliott 39 Hudsonville MI 1 8:29 1:42 1:54 2 33:52 22.0 0:51 3 21:32 6:56 1:06:37 Lucas and Ryley
3 10 Hassen Berry 39 Dearborn Heights MI 3 10:09 2:02 2:13 3 34:52 21.3 0:57 1 20:54 6:44 1:09:02 Family
4 83 Hugo Hinojos-Kabata 35 Holland MI 4 10:22 2:05 2:21 4 37:05 20.1 1:32 4 24:01 7:44 1:15:18 Be an example for family
5 502 Jonathan Van Stense 35 Grand Rapids MI 5 11:36 2:20 2:31 5 37:41 19.7 1:07 5 24:10 7:47 1:17:03
6 531 Jake Britton 35 Davison MI 6 13:11 2:38 2:13 6 38:20 19.4 1:00 6 24:38 7:56 1:19:20 Britton Bros Racing
7 201 Daniel Swiger 39 Byron Center MI 7 15:24 3:05 2:37 7 38:53 19.1 1:48 7 28:12 9:05 1:26:51 Nikki

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 195 Brad Springer 42 Grand Haven MI 2 9:34 1:55 2:28 4 37:02 20.1 0:56 1 19:03 6:08 1:09:01 fitness
2 120 Brad Leedy 40 Jenison MI 1 8:57 1:48 1:23 1 35:16 21.1 0:42 11 25:11 8:07 1:11:26
3 192 Scott Smith 41 Ludington MI 4 11:39 2:20 1:27 2 36:26 20.4 0:57 3 22:07 7:08 1:12:35 Mom
4 214 Rick Van Beek 41 Alto MI 20:25 16 44:18 16.8 2:15 13 26:52 8:39 1:15:52 Maddy
5 156 Jeffrey Porter 42 Ada MI 13 14:16 2:51 2:48 11 39:02 19.1 0:40 2 19:27 6:16 1:16:11 Fitness
6 1 Dan Alderink 42 Rockford MI 12 39:14 19.0 1:10 9 24:08 7:46 1:16:17
7 43 Robert Davidson 42 Spring Lake MI 9 12:59 2:36 2:34 3 36:50 20.2 1:07 7 23:26 7:33 1:16:54
8 171 John Rush 44 Caledonia MI 5 11:40 2:20 1:34 8 38:03 19.6 1:48 8 23:52 7:41 1:16:55 Threshold Multisport
9 69 Kyle Gildea 43 Byron Center MI 14 14:41 2:57 1:53 5 37:09 20.0 1:01 6 23:09 7:27 1:17:50
10 81 Tim Hertzler 44 Mears MI 8 12:33 2:31 2:25 10 38:49 19.2 1:44 4 23:01 7:25 1:18:31
11 67 Darrin Garris 44 Holland MI 3 10:13 2:03 3:00 7 37:19 19.9 1:31 14 26:52 8:39 1:18:54 love of the sport
12 188 Brent Sluiter 40 Zeeland MI 7 12:11 2:27 2:50 6 37:11 20.0 0:51 12 26:14 8:27 1:19:15
13 54 Kevin Eding 41 Zeeland MI 11 13:18 2:40 2:32 13 39:25 18.9 0:32 10 24:23 7:51 1:20:08
14 215 Randy Van Doeselaar 42 Zeeland MI 6 11:44 2:21 1:48 9 38:41 19.2 1:15 15 29:57 9:39 1:23:23
15 199 David Stone 44 Davison MI 12 13:59 2:48 3:13 15 41:53 17.8 1:39 5 23:05 7:26 1:23:48 Stone Chiro. Patients
16 232 Jerry Wyrick 43 Zeeland MI 10 13:10 2:38 2:42 14 41:37 17.9 0:55 17 32:02 10:19 1:30:24
17 68 Chad Geiger 41 Cadillac MI 15 15:36 3:08 3:44 18 41:12 13:16 1:44:06
18 160 Matt Quinn 40 Holland MI 16 16:16 3:16 3:16 17 53:16 14.0 1:08 16 30:49 9:55 1:44:43
19 145 Brian Ninness 42 Midland MI Family

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 52 Steve Dufon 46 Grand Haven MI 2 9:27 1:54 1:44 1 35:39 20.9 0:41 1 23:56 7:43 1:11:25
2 62 John Freeby 49 Portage MI 1 8:48 1:46 2:15 5 36:41 20.3 0:58 3 25:01 8:04 1:13:42
3 116 Greg Lankfer 46 Grand Rapids MI 7 12:20 2:28 2:03 4 36:32 20.4 1:04 4 25:37 8:15 1:17:34 AssurancePlus
4 521 Richard Petrucelli 45 Ada MI 8 13:12 2:39 2:46 3 36:31 20.4 0:57 2 24:20 7:50 1:17:45
5 231 Patrick Wroble 48 Ludington MI 5 11:31 2:18 3:02 2 36:24 20.4 1:43 6 26:59 8:41 1:19:37
6 48 Chip Douglas 45 Oxford MI 3 10:53 2:11 2:09 9 39:26 18.9 0:58 7 27:23 8:49 1:20:46 IBI
7 56 Christopher Everett 47 Oxford MI 6 38:11 19.5 1:08 9 28:16 9:06 1:22:11
8 224 James Webster 49 Muskegon MI 4 10:57 2:12 3:23 8 39:05 19.0 1:41 8 27:58 9:00 1:23:02
9 17 Eric Bollman 46 Allen Park MI 9 14:40 2:56 2:41 7 38:24 19.4 1:29 5 26:15 8:27 1:23:27 My girls!
10 9 Dale Berndt 47 Free Soil MI 12 16:30 3:18 3:08 12 47:10 15.8 1:00 10 29:13 9:24 1:36:59 Me
11 154 Dan Poliski 47 Byron Center MI 10 14:50 2:58 3:34 10 44:36 16.7 1:23 11 34:28 11:06 1:38:49 Parents Bride Alyssa Baby
12 98 Robert Jenkins 49 Saline MI 13 21:32 4:19 3:33 11 46:04 16.2 1:52 12 35:16 11:21 1:48:15 The health of it
13 165 Dan Roberts 48 Shelby MI 11 16:14 3:15 4:03 13 56:30 13.2 1:13 13 40:11 12:56 1:58:09 Shelby High School
14 15 Bobby Blount 47 Plymouth IN 6 11:48 2:22 3:30
15 223 Steven Weber 49 Mount Clemens MI Health

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 123 Mike Levan 50 Grosse Pointe Park 1 8:31 1:43 1:13 1 31:21 23.7 0:51 1 21:10 6:49 1:03:05 To look THIS good!
2 169 Eric Rosendall 50 Grand Ledge MI 2 11:06 2:14 1:25 2 34:38 21.5 1:08 2 23:08 7:27 1:11:23
3 59 David Folkmier 51 Fruitport MI 8 11:57 2:24 2:43 4 36:30 20.4 1:18 4 24:09 7:47 1:16:34 My daughters first tri
4 8 Greg Bekius 54 Spring Lake MI 10 12:25 2:29 2:50 3 36:00 20.7 0:59 6 24:27 7:53 1:16:40
5 304 Todd Hart 50 Ada MI 3 11:10 2:14 2:04 6 36:51 20.2 1:15 8 25:32 8:13 1:16:50
6 109 Chuck Klotz 54 Jenison MI 5 11:12 2:15 2:09 8 38:27 19.3 1:13 12 26:14 8:27 1:19:13 Health
7 129 Alan Mayer 52 Butte MT 7 11:34 2:19 2:52 12 40:29 18.4 0:42 3 24:01 7:44 1:19:36 Racing against a friend
8 73 Fred Greal 50 Holland MI 11 12:36 2:32 2:55 9 38:31 19.3 0:41 7 25:06 8:05 1:19:47
9 72 Richard Gordon 53 Hudsonville MI 4 11:11 2:15 4:38 5 36:41 20.3 2:11 13 26:55 8:40 1:21:34 family
10 140 Mike Morgan 51 Eaton Rapids MI 17 14:54 2:59 2:18 11 39:27 18.9 1:29 5 24:16 7:49 1:22:23 Oak Park YMCA Lansing MI
11 66 Mike Gallihugh 51 Lansing MI 13 14:09 2:50 3:27 10 39:21 18.9 2:05 9 25:40 8:16 1:24:39 Family
12 236 Kevin Cook 52 Oxford MI 9 12:22 2:29 4:23 15 42:50 17.4 1:12 10 25:46 8:18 1:26:32
13 18 Bob Bonczyk 53 Holland MI 12 13:37 2:44 3:50 7 37:31 19.8 1:58 15 31:18 10:05 1:28:13
14 175 Cal Schepel 50 Holland MI 6 11:16 2:16 3:36 14 41:54 17.8 1:39 16 32:39 10:31 1:31:03 personal goals
15 75 Craig Gruner 52 Byron Center MI 16 14:41 2:57 2:57 14 29:15 9:25 1:32:04
16 76 Andy Gumieny 54 Grandville MI 15 14:36 2:56 7:01 13 41:19 18.0 4:59 11 25:56 8:21 1:33:50 Jack
17 85 Karl Hoppe 54 Whitefish Bay WI 14 14:21 2:53 4:00 17 32:52 10:35 1:34:53
18 111 Tim Kniveton 54 Lake Orion MI 18 18:11 3:39 6:09 16 57:48 12.9 2:13 18 36:16 11:41 2:00:35 Fun

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 64 Dirk French 59 Homewood IL 3 10:10 2:02 2:48 1 34:54 21.3 1:26 4 27:07 8:44 1:16:24 valuable awards
2 184 Peter Shireman 55 Muskegon MI 1 8:33 1:43 3:12 6 40:23 18.4 1:35 3 23:41 7:38 1:17:21
3 4 Edwin Baes 55 Holland MI 6 14:34 2:55 2:54 2 36:36 20.3 1:31 2 23:37 7:37 1:19:10
4 94 Matthew Jacobson 55 East Lansing MI 2 9:32 1:55 4:48 7 40:31 18.4 1:34 1 22:54 7:23 1:19:17
5 13 Steve Bishop 55 Pierson MI 4 13:01 2:37 2:55 4 38:20 19.4 1:17 7 30:53 9:57 1:26:24 fitness
6 384 Mike Wixom 56 Ann Arbor MI 5 13:53 2:47 4:42 3 38:19 19.4 2:01 5 28:24 9:09 1:27:17
7 161 Lon Reader 56 Custer MI 7 17:39 3:32 4:47 5 39:53 18.7 2:31 6 29:38 9:33 1:34:25 Lon Reader

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 142 Dale Mosher 61 Anderson SC 1 9:05 1:49 1:37 1 30:49 24.1 0:58 1 22:59 7:24 1:05:27 .
2 82 Timothy G. Hicks 61 Montague MI 2 13:04 2:37 2:53 2 39:30 18.8 1:34 2 28:51 9:17 1:25:50 My family
3 133 Steven McVicker 60 Fountain MI 3 17:06 3:26 2:44 3 46:35 16.0 0:54 3 30:23 9:47 1:37:41 Brandon

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 23 Ron Bross 67 Spring Lake MI 2 14:14 2:51 1:05 1 27:03 8:43 1:23:22 family
2 134 Doug Messerlie 68 Atlanta GA 1 13:27 2:42 5:30 1:36:06 Fitness

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 144 Dave Newton 71 Grand Rapids MI 1 11:34 2:19 2:20 1 36:29 20.4 1:43 1 29:04 9:22 1:21:08 Health and fitness

MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================