2013 Charlevoix Triathlon

back to results

Aug. 18, 2013

2013 Charlevoix Triathlon
Charlevoix, MI
Provided by Race Services


CHARLEVOIX TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2013
CHARLEVOIX, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
www.RaceServices.com
OLYMPIC TRIATHLON RESULTS

Olympic Male Overall Winner

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Jody Williford 110 Paw Paw 42 2 21:48 0:46 1 1:05:08 0:32 3 39:23 2:07:35
2 2 Samuel Wilkinson 50 Caledonia 42 7 23:01 1:10 3 1:05:40 0:32 4 40:25 2:10:46
3 3 Mark Wilcox 104 Bermuda 46 11 24:27 1:18 4 1:06:28 0:36 2 38:38 2:11:25
8/18/2013 11:57am


Olympic Female Overall Winner

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 Dawn Brady 35 Freeland 41 10 28:44 1:40 1 1:17:53 0:54 2 46:21 2:35:31
2 13 Lauren Groves 28 Huntington Woods 31 2 23:57 1:41 3 1:21:10 0:46 3 50:56 2:38:28
3 16 Tamara Schwarz 14 Saginaw 39 8 28:07 1:29 2 1:20:03 0:39 4 52:15 2:42:31
8/18/2013 11:57am

Olympic Male Age Group: 19 - 2

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Female Age Group: 19 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Male Age Group: 25 - 2

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Female Age Group: 25 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 Sarah Squires 47 Cass City 26 1 23:44 1:22

Olympic Male Age Group: 30 - 3

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 Josh Meerman 46 Coopersville 30 2 28:00 3:04 2 1:25:56 0:34 2 51:47 2:49:20
2 21 Thomas Meerman 40 Spring Lake 32 3 28:21 2:45 1 1:25:55 0:34 1 51:46 2:49:20
3 26 Matt Douponce 33 Chicago 30 1 26:58 2:40 3 1:30:53 1:24 3 53:00 2:54:53

Olympic Female Age Group: 30 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 Sarah Brown 11 Chicago 34 1 27:43 3:04 2 1:46:50 1:25 1 54:34 3:13:35
2 40 Danielle Polaskey 45 Bath 31 2 36:55 3:17 1 1:46:49 0:42 2 1:04:27 3:32:08

Olympic Male Age Group: 35 - 3

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Tom Mazurek 51 36 1 21:54 1:05 1 1:05:37 0:32 1 44:53 2:14:00
2 6 Ryan Hamilton 41 Gaylord 37 2 22:17 1:00 2 1:14:08 0:29 2 47:44 2:25:37
3 8 Ben Borsenik 97 38 3 22:43 1:12 3 1:14:28 0:23 3 48:47 2:27:31
4 27 Brett Miller 31 Alpena 37 5 29:34 1:06 4 1:22:33 1:14 4 1:01:03 2:55:27
5 29 Jayme Swanson 18 Midland 38 4 28:17 2:14 5 1:24:52 0:34 5 1:03:14 2:59:10

Olympic Female Age Group: 35 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 Megan Moran 108 Grosse Pointe 36 2 26:55 2:24 1 1:26:51 1:40 2 52:49 2:50:37
2 31 Nicole Johnson 22 Troy 37 6 40:38 2:35 3 1:33:04 0:52 1 45:35 3:02:42
3 33 Melissa Brown 20 Spring Lake 35 3 27:11 2:39 4 1:33:52 1:32 4 59:28 3:04:41
4 34 Erin Wascher 10 Frankenmuth 36 5 32:47 2:41 5 1:35:34 0:23 3 55:05 3:06:28
5 35 Cassidy Munger 21 Ada 36 4 28:12 1:34 2 1:28:13 1:06 5 1:07:24 3:06:28
6 41 Alyssa Schiffman 42 Chicago 35 1 26:03 3:21 6 2:12:39 1:06 6 1:11:05 3:54:12

Olympic Male Age Group: 40 - 4

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Scott Hiipakka 53 Milford 43 3 27:39 1:35 1 1:16:19 1:14 1 38:02 2:24:46
2 10 Paul Scarcello 43 Huntington Woods 43 1 21:32 1:16 5 1:19:20 0:26 3 49:52 2:32:24
3 14 Tom McHugh 49 Brighton 41 7 28:50 1:46 3 1:18:30 1:02 2 48:31 2:38:38
4 15 John Kartz 38 Saginaw 43 6 28:44 2:07 4 1:19:14 0:49 4 51:00 2:41:54
5 17 Scott Kolka 36 42 4 28:12 1:05 6 1:20:43 0:32 6 56:24 2:46:55
6 19 David Plancon 39 Troy 44 2 24:15 1:48 2 1:17:14 1:35 7 1:02:23 2:47:11
7 24 Jason Keto 27 Waterford 41 8 29:25 2:43 8 1:26:19 1:10 5 54:29 2:54:04
8 30 Sean Hagerty 19 40 5 28:14 2:15 7 1:25:46 1:06 8 1:03:06 3:00:24

Olympic Female Age Group: 40 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 Tomoko Gnodtke 37 Okemos 40 1 27:38 1:13 1 1:24:45 1:06 1 52:16 2:46:56

Olympic Male Age Group: 45 - 4

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Steve Grant 59 Saginaw 45 1 22:43 0:46 1 1:09:03 0:38 2 53:16 2:26:24
2 9 John Hurbis 107 Ann Arbor 49 3 24:20 1:32 3 1:12:38 0:37 1 52:19 2:31:25
3 11 Mark Marshall 12 Ann Arbor 49 2 23:23 2:42 2 1:12:19 2:22 3 54:16 2:35:01
4 38 Brian French 17 Freeland 45 4 32:06 2:23 4 1:30:24 1:37 4 1:20:33 3:27:01

Olympic Female Age Group: 45 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 Joann Kennedy 13 Portage 47 1 30:32 1:49 1 1:23:06 1:14 1 57:44 2:54:24

Olympic Male Age Group: 50 - 5

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 32 Bill Sider 23 Huntington Woods 53 1 24:58 2:51 1 1:32:05 2:06 1 1:01:39 3:03:37

Olympic Female Age Group: 50 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Male Age Group: 55 - 5

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 23 Doug Kennedy 25 Portage 56 1 27:19 2:37 1 1:25:30 1:23 1 54:31 2:51:18
2 Ellsworth Bruley 34 Dearborn 55 2 29:57 0:58

Olympic Female Age Group: 55 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Male Age Group: 60 - 6

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Female Age Group: 60 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 36 Ruth Bareman 52 Holland 61 1 28:59 2:04 1 1:30:51 1:27 1 1:06:00 3:09:20

Olympic Male Age Group: 65 - 6

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 39 George Pravda 179 Holland 67 1 34:28 2:50 1 1:38:00 1:52 1 1:11:15 3:28:23

Olympic Female Age Group: 65 -

Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 Sandra Holben 98 Harbor Springs 65 1 31:11 1:05 1 1:24:23 0:56 1 57:57 2:55:30






CHARLEVOIX TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2013
CHARLEVOIX, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
www.RaceServices.com
SPRINT TRIATHLON RESULTS

Sprint Triathlon Results

Sprint Male Overall Winner
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Grant Fall 87 Grandville 28 2 13:22 0:34 1 31:02 0:33 1 21:22 1:06:50
2 2 Sam Dyste 83 Bellaire 31 1 13:07 0:57 3 33:12 0:38 4 26:38 1:14:30
3 3 David Cencer 86 Reed City 33 7 15:47 1:01 4 33:57 0:47 2 24:02 1:15:32
8/18/2013 10:32am


Sprint Female Overall Winner
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Alexandra Schwein 100 Ellsworth 16 1 13:12 0:30 8 38:10 0:34 5 30:43 1:23:06
2 8 Katie Ludlow 81 Petoskey 54 11 16:55 2:16 2 35:09 0:40 4 30:26 1:25:23
3 9 Kristin Lawson 69 Columbus 29 9 16:22 1:31 3 35:45 0:54 7 31:11 1:25:40
8/18/2013 10:32am

Sprint Male Age Group: 1 - 18
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 Nathan Allen 89 Dearborn 15 1 21:32 4:22 1 43:52 8:16 1 36:09 1:54:08

Sprint Female Age Group: 1 - 1
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Sprint Male Age Group: 19 - 24
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 Christopher McGraw 78 Clinton Township 24 1 14:50 1:07 1 42:24 1:08 1 41:22 1:40:49

Sprint Female Age Group: 19 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 Taylor George 60 Bath 23 2 20:47 1:46 1 40:55 0:22 1 22:56 1:26:43
2 19 Karlee Braniff 82 Fenton 24 1 15:44 1:12 2 46:39 0:21 2 29:13 1:33:07

Sprint Male Age Group: 25 - 29
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 Christopher Denherder 73 Holland 27 1 14:05 1:11 1 37:01 1:02 1 38:16 1:31:32

Sprint Female Age Group: 25 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 Alli Solis 74 Holland 25 1 14:46 2:41 2 43:16 1:23 2 34:20 1:36:23
2 23 Anne Ziegler 61 Columbus 29 2 20:22 1:38 1 41:55 0:49 1 32:03 1:36:44

Sprint Male Age Group: 30 - 34
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 Jeff Seifert 67 Midland 34 1 15:18 1:37 1 36:17 1:15 1 30:14 1:24:39

Sprint Female Age Group: 30 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 Tammy Carlson-Gregory 66 Grand Blanc 34 1 15:37 1:51 1 43:44 0:29 1 29:13 1:30:52

Sprint Male Age Group: 35 - 39
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Sprint Female Age Group: 35 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 Tatiana Anthony 62 Ann Arbor 35 2 16:39 2:17 1 37:03 1:22 3 40:26 1:37:44
2 29 Rachel Kerr 71 Lapeer 39 1 15:09 1:20 2 40:30 1:18 2 40:15 1:38:30
3 32 Emily Tait 24 Birmingham 35 3 20:32 4:47 3 45:38 2:11 1 30:45 1:43:50

Sprint Male Age Group: 40 - 44
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 13 David Kolka 68 Charlevoix 44 1 15:54 1:31 3 40:07 1:00 1 30:42 1:29:12
2 20 Brian Sladics 64 Charlevoix 42 3 18:25 1:43 1 34:40 1:42 2 36:51 1:33:19
3 21 Steven Rummel 91 Williamston 40 2 16:10 1:24 2 38:07 1:05 3 37:28 1:34:12
4 36 Jason Lawson 99 Clio 40 4 19:31 1:39 4 42:05 0:51 4 47:06 1:51:11

Sprint Female Age Group: 40 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 Krissa Corkins 84 Milford 41 1 15:45 1:15 1 37:53 0:44 1 35:15 1:30:49
2 39 Jennifer Allen 109 Dearborn 40 2 21:32 4:20 2 51:01 1:09 2 43:23 2:01:23

Sprint Male Age Group: 45 - 49
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Sprint Female Age Group: 45 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 Pamela Conklin 56 Wixom 46 1 18:38 1:35 1 43:34 0:34 1 33:39 1:37:57

Sprint Male Age Group: 50 - 54
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Douglas Hampton 72 Ann Arbor 51 2 16:27 2:21 3 38:10 1:27 1 24:05 1:22:28
2 7 John Scholten 76 Petoskey 53 1 15:34 2:22 1 32:40 1:15 3 33:21 1:25:09
3 17 Tim Baessler 63 Bloomfield Hills 50 3 17:20 2:55 4 39:28 0:49 2 31:32 1:32:02
4 18 Clifton King 101 54 4 17:23 1:12 2 38:08 0:52 4 35:28 1:33:01
5 33 Jon Meerman 102 Caledonia 53 5 20:39 3:19 5 45:04 0:58 5 35:48 1:45:45

Sprint Female Age Group: 50 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 Cathy Kolpacki 85 Brighton 51 1 16:02 2:14 1 37:20 1:49 2 40:48 1:38:11
2 30 Lisa Hartwell 88 Brighton 50 2 20:05 2:38 2 37:42 2:04 1 36:04 1:38:31

Sprint Male Age Group: 55 - 59
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 41 Steven Powell 65 Okemos 58 1 24:00 4:34 1 51:14 1:28 1 48:38 2:09:51

Sprint Female Age Group: 55 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 Kathy Patton 90 Central Lake 55 1 15:41 1:24 1 34:24 0:49 2 35:47 1:28:04
2 27 Sue Cova 30 Novi 55 2 17:57 2:34 2 42:46 1:32 1 33:18 1:38:06
3 35 Pam O'Hara 70 Traverse City 56 3 19:36 3:33 3 43:01 2:04 3 40:09 1:48:20

Sprint Male Age Group: 60 - 64
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Sprint Female Age Group: 60 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 Dali Giese 111 Williamston 62 1 20:20 5:19 1 46:21 2:36 1 48:29 2:03:04

Sprint Male Age Group: 65 - 69
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Sprint Female Age Group: 65 -
Place OallplaceName No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 38 Laura Schultz 77 East Lansing 66 1 22:19 4:02 1 57:29 2:26 1 33:32 1:59:46

Sprint Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 95 Solis Family minus 1 1 9:22 0:33 1 42:10 0:31 2 34:37 1:27:11
2 94 Torch Lake Terrific 2 15:24 0:52 3 50:36 0:41 1 29:44 1:37:14
3 96 3 Dogs Tonite 3 17:51 0:35 2 50:28 0:21 3 38:09 1:47:22




CHARLEVOIX TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2013
CHARLEVOIX, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
www.RaceServices.com
DUATHLON

Duathlon Male Overall Winner
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 Jeremy Johnson 6 Bay City 38 1 28:18 0:51 1 36:21 0:33 1 28:08 1:34:10
2 2 Clifton Maginity 103 Boyne City 12 2 29:23 0:53 4 41:19 0:50 3 31:14 1:43:37
3 3 Kevin Gilhool 105 Wyandotte 47 4 32:27 1:19 3 40:48 1:05 2 30:38 1:46:15
8/18/2013 10:33am


Duathlon Female Overall Winner
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 5 Pina Finazzo 106 Wyandotte 47 1 30:17 0:54 4 45:42 0:41 1 31:41 1:49:14
2 6 Debbie Tirico 112 Ann Arbor 46 2 31:08 0:34 5 47:03 0:46 2 32:46 1:52:14
3 7 Lyndall Bruley 7 Dearborn 62 3 35:12 1:21 2 41:36 1:52 3 36:28 1:56:27
8/18/2013 10:33am

Duathlon Male Age Group: 1 - 18
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 1 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 19 - 2
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 19 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 25 - 2
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 10 Joe Mambourg 1 Traverse Cit 28 1 37:57 1:02 1 44:12 0:38 1 37:32 2:01:19

Duathlon Female Age Group: 25 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 11 Leslie Kingsley 2 Traverse Cit 27 1 37:57 1:01 1 44:12 0:36 1 37:35 2:01:19

Duathlon Male Age Group: 30 - 3
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 30 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 35 - 3
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 35 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 9 Jeni Quigley 5 Caledonia 38 1 36:49 1:17 1 41:03 1:09 1 40:01 2:00:17

Duathlon Male Age Group: 40 - 4
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 40 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 45 - 4
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 45 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 50 - 5
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 John Oltean 3 Spring Lake 52 1 32:11 1:49 1 38:19 2:00 1 33:34 1:47:50

Duathlon Female Age Group: 50 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 55 - 5
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Female Age Group: 55 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Male Age Group: 60 - 6
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 8 Myron Sedman 8 Franklin 63 1 36:40 1:35 1 41:30 2:12 1 36:45 1:58:39

Duathlon Female Age Group: 60 -
Place Oallplace Name No. Town Age Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Duathlon Team Results
Place No. Teamname Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 93 This is all we ca 2 34:26 0:33 2 45:45 0:24 1 34:55 1:56:00
2 92 Dandi Run Run 1 30:22 0:37 1 41:21 0:20 2 44:55 1:57:33