2013 Island Lake Triathlon - Summer

back to results

Aug. 18, 2013

2013 Island Lake Triathlon - Summer
Brighton, MI
Provided by Race Services


ISLAND LAKE TRIATHLON, SUMMER
AUGUST 18, 2013
BRIGHTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Olympic Male Overall Winner

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Randal Walker 471 55 1 21:57 1:05 3 40:34 2:10:50
8/18/2013 2:08pm


Olympic Female Overall Winner

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 Monica West 443 40 4 26:49 1:49 2 1:08:37 1:16 6 48:44 2:27:12
8/18/2013 2:08pm

Olympic Male Masters

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 Gary Greib 157 48 1 1:05:33 0:41 1 38:26 2:11:08

Olympic Female Masters

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 Suzanne Harshman 177 43 3 27:55 1:14 1 1:08:08 0:54 7 50:09 2:28:18

Olympic Male Age Group: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 27 Patrick Dahlin 99 17 1 29:39 2:43 1 1:15:57 1:06 1 42:02 2:31:25

Olympic Female Age Group: 1 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 48 Sophie Shinsky 477 19 1 1:19:56 1:25 1 51:10 2:39:19

Olympic Male Age Group: 20 - 2

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 17 Jonathan Clore 84 20 2 31:35 1:35 1 1:07:27 0:54 1 45:49 2:27:18
2 41 Kyle Myers 307 23 3 33:29 0:51 2 1:09:36 1:13 2 51:37 2:36:46
3 76 Tyler Wilkie 448 22 1 29:50 2:33 3 1:19:55 2:01 3 57:45 2:52:02
4 127 Alex Yee 456 21 6 42:29 1:50 4 1:43:23 0:54 4 1:01:56 3:30:30
5 128 Jonathan Schepper 370 21 5 39:45 3:23 5 1:44:35 0:53 5 1:01:57 3:30:30
6 129 Kevin Mason 275 23 4 37:59 1:42:27 6 1:08:27 3:30:32

Olympic Female Age Group: 20 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 29 Nathalie Iden 206 24 2 27:53 1:07 1 1:12:41 1:02 1 49:08 2:31:50
2 36 Meredith Bell 33 20 1 21:50 1:24 2 1:19:11 1:06 2 51:38 2:35:06
3 95 Elizabeth Ludwig 260 23 3 34:15 2:38 3 1:27:05 2:32 3 55:02 3:01:30

Olympic Male Age Group: 25 - 2

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Nicolas Lamorte 241 29 2 1:08:51 1:36 3 48:25 2:20:20
2 9 Austin Abair 1 25 1 26:22 0:59 1 1:05:22 0:44 4 48:29 2:21:54
3 12 Todd Connor 91 29 2 29:32 1:55 5 1:13:08 0:51 1 39:06 2:24:30
4 33 Samuel Olesky 324 28 5 36:13 1:27 3 1:10:37 1:19 2 44:11 2:33:45
5 34 Justin Hopkins 201 25 3 30:38 1:31 4 1:10:44 1:15 5 50:12 2:34:18
6 73 Brent Keaner 215 28 4 31:38 2:51 6 1:13:57 1:39 6 1:01:13 2:51:16
7 120 Matthew Barry 26 29 6 38:41 3:39 3:17:14

Olympic Female Age Group: 25 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 46 Laura Olesky 323 28 1 28:19 2:04 1 1:16:02 1:35 1 50:21 2:38:19
2 121 Sarah Vano 431 29 2 38:51 1:38 2 1:31:47 1:07 2 1:04:28 3:17:49

Olympic Male Age Group: 30 - 3

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Chris Brede 464 31 1 23:38 2:15 1 1:09:58 1:04 1 43:15 2:20:08
2 25 Ronald Chapman 77 30 2 27:52 1:16 3 1:15:00 1:09 2 45:35 2:30:49
3 31 Christoph Sohnchen 399 34 3 28:01 1:34 2 1:11:00 0:55 6 51:43 2:33:11
4 53 Derek Amolsch 15 33 4 29:37 2:39 6 1:18:40 1:10 4 49:59 2:42:02
5 68 Richard Kramp 228 32 5 29:40 2:01 4 1:15:20 1:22 10 1:01:17 2:49:38
6 77 Christopher Gawel 146 30 7 36:22 2:09 8 1:24:08 1:28 3 49:00 2:53:06
7 86 Brian Zwayer 461 31 10 40:57 2:58 7 1:22:27 0:56 5 50:34 2:57:50
8 90 Steve Coppens 94 32 6 33:53 4:25 10 1:27:00 1:37 7 53:03 2:59:57
9 98 Stephen Bumbaugh 59 33 8 38:02 3:04 5 1:18:21 2:33 9 1:01:07 3:03:05
10 104 Daniel Montingelli 295 32 9 38:41 1:47 9 1:24:40 1:21 8 59:24 3:05:50
11 139 Matthew Bezon 479 34 11 57:19 6:16 4:34:00

Olympic Female Age Group: 30 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 Erin Patton 465 30 1 28:31 1:35 1 1:20:51 0:49 1 43:22 2:35:07
2 74 Lindsay Whitchurch 444 32 4 35:15 2:08 2 1:20:57 1:31 2 51:48 2:51:37
3 89 Kristin Lukowski 263 34 3 34:03 3:01 3 1:28:49 1:25 3 52:03 2:59:19
4 105 Danielle Nettles 310 31 2 33:21 3:28 4 1:29:10 4:08 6 56:09 3:06:14
5 106 Casey Piercey 339 30 5 36:08 1:59 6 1:33:08 0:59 4 54:22 3:06:34
6 116 Rafina Khateeb 219 34 6 42:26 3:08 5 1:31:47 2:01 5 55:21 3:14:41

Olympic Male Age Group: 35 - 3

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 Xaver Tomaszewski 423 39 6 29:55 2:38 1 1:07:16 1:26 1 42:18 2:23:30
2 14 David Deguzman 106 39 5 29:40 2:11 2 1:09:02 1:37 2 43:15 2:25:42
3 24 Abel Keranen 218 39 5 1:13:47 1:17 4 48:29 2:30:45
4 28 Mike Scannell 368 37 2 27:12 1:17 4 1:12:12 0:49 5 50:08 2:31:36
5 30 Eugene Haas 163 37 8 31:11 2:01 3 1:10:54 1:15 3 46:53 2:32:11
6 42 Andrew Mensing 288 37 4 29:04 1:56 7 1:14:08 0:42 9 51:14 2:37:01
7 51 Alan Prescott 342 35 3 29:02 2:19 10 1:16:21 0:56 10 52:14 2:40:49
8 56 Alexander Alli 13 35 7 30:06 2:13 12 1:17:23 2:29 8 50:37 2:42:46
9 57 Andrew Skaltsounis 390 39 10 35:40 1:51 6 1:14:02 1:53 6 50:16 2:43:39
10 75 Sam Calma 66 36 15 42:39 1:43 8 1:14:54 2:24 7 50:21 2:51:59
11 79 James Sheldon 383 36 16 2:01:12 13 1:18:35 2:53:44
12 84 Michael Wallen 437 35 9 33:20 2:31 9 1:16:04 1:50 14 1:01:46 2:55:29
13 92 Brian Dean 102 36 12 39:17 2:46 14 1:20:32 2:28 11 55:35 3:00:36
14 93 Jason Johnson 209 37 13 39:25 2:31 11 1:16:36 1:19 13 1:00:57 3:00:45
15 100 Kirill Nikonov 316 38 11 36:31 1:50 15 1:21:22 1:59 15 1:02:30 3:04:09
16 107 Ryan Zengerle 460 35 1 26:05 3:53 18 1:36:44 1:06 12 59:07 3:06:53
17 114 Chris Fryer 136 37 14 40:13 4:08 16 1:21:59 2:11 16 1:03:28 3:11:58
18 124 Alexander Zachary 458 38 17 2:04:01 17 1:25:16 3:22:19

Olympic Female Age Group: 35 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 61 Kristi Jensen 208 37 1 30:17 1:35 1 1:19:04 1:18 2 53:46 2:45:58
2 66 Amy Yanz 454 39 2 34:33 1:37 2 1:21:12 1:27 1 49:51 2:48:37
3 122 Cara Adams 3 35 5 42:39 1:47 4 1:30:28 2:04 3 1:03:56 3:20:53
4 131 Lacy Debruyn 103 35 3 41:41 1:39:01 4 1:10:41 3:33:09
5 132 Amanda Rosales 493 38 4 41:44 4:17 3 1:29:19 3:25 5 1:15:31 3:34:14

Olympic Male Age Group: 40 - 4

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 Erik Golbiw 154 42 2 26:01 1:07 5 1:10:19 1:08 1 40:46 2:19:18
2 7 Adam Beltz 34 40 1 23:09 1:01 2 1:07:47 0:45 6 49:07 2:21:49
3 11 Craig Fitzpatrick 129 43 6 29:50 1:08 3 1:08:55 0:47 3 43:10 2:23:47
4 15 Emil Sims 389 42 12 33:17 1:30 1 1:06:57 0:51 4 43:29 2:26:03
5 18 Jason Loverich 257 44 3 26:44 2:27 8 1:14:10 1:49 2 42:13 2:27:22
6 43 Dan Sobiechowski 398 43 9 31:55 2:57 4 1:09:28 1:43 9 51:06 2:37:07
7 44 Kevin Terry 415 41 14 33:32 3:57 7 1:11:50 1:37 5 46:36 2:37:30
8 49 Michael Loszewski 255 41 7 30:59 2:12 9 1:15:03 2:07 7 49:40 2:39:58
9 50 Vincent Hittie 197 44 8 31:36 1:27 11 1:15:55 0:54 8 50:37 2:40:28
10 59 Brian Hagan 165 42 13 33:26 1:41 12 1:16:33 1:16 10 52:24 2:45:19
11 62 Mark Redman 350 44 6 1:10:45 1:11 18 1:04:12 2:46:02
12 65 Kevin Price 343 41 5 29:07 3:50 14 1:18:46 1:28 12 55:12 2:48:20
13 78 Rich Duffy 116 43 4 27:53 2:51 17 1:21:26 1:50 16 59:30 2:53:27
14 80 Christopher Affer 4 40 10 32:07 3:55 15 1:19:49 1:21 14 56:57 2:54:08
15 94 Will Browder 54 42 18 38:38 2:48 19 1:24:57 2:15 11 52:48 3:01:24
16 96 Jeffrey Rivera 356 40 20 42:30 2:51 13 1:17:25 2:17 13 56:32 3:01:32
17 99 Dale Osterkamp 328 44 15 35:22 2:02 16 1:21:11 1:11 19 1:04:22 3:04:06
18 102 Jason Heth 193 44 11 32:25 2:07 23 1:29:52 1:37 15 58:42 3:04:42
19 115 Tom Esper 121 42 16 36:59 5:27 18 1:24:30 2:06 20 1:04:52 3:13:53
20 118 Patrick Debruyn 104 42 17 38:01 2:58 20 1:24:58 1:49 22 1:08:10 3:15:54
21 123 Michael Cheff 80 40 21 46:42 3:02 22 1:26:56 1:13 17 1:03:45 3:21:36
22 125 Hao Nguyen 314 42 19 42:26 6:44 21 1:26:15 1:43 21 1:07:59 3:25:06
23 Jack Keller 217 42 22 1:50:56 10 1:15:07






ISLAND LAKE TRIATHLON, SUMMER
AUGUST 18, 2013
BRIGHTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Sprint Male Overall Winner

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Matt Smiarowski 392 26 15 13:44 0:40 8 33:00 0:33 2 18:34 1:06:30
8/18/2013 2:08pm


Sprint Female Overall Winner

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 Madison Tustian 428 21 1 12:48 1:12 1 36:08 0:56 2 23:06 1:14:08
8/18/2013 2:08pm

Sprint Male Masters

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 Markas Walls 438 41 1 11:53 0:59 2 31:05 0:48 9 22:34 1:07:18

Sprint Female Masters

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 27 Denise Duffy 115 43 1 13:01 1:55 1 36:14 1:25 1 24:31 1:17:04

Sprint Male Age Group: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 Jason Haw 179 15 1 10:46 1:07 1 34:23 1:10 2 19:47 1:07:10
2 19 Tom Oates 319 13 3 13:37 1:03 4 37:03 0:51 4 21:14 1:13:45
3 21 Jason Lerner 245 19 5 15:52 2:22 2 35:12 1:14 1 19:29 1:14:08
4 29 Ryan Klemptner 223 15 2 11:08 2:28 6 39:26 1:00 9 24:32 1:18:33
5 38 David Ovsjannikov 331 16 6 16:24 1:52 3 35:16 1:01 12 26:09 1:20:40
6 81 Merlin Loetzner 251 15 14 21:25 2:02 5 37:40 1:10 8 24:18 1:26:33
7 97 Jake Tholen 418 19 10 18:13 3:25 11 44:57 0:59 3 20:46 1:28:18
8 103 Peter Dahl 98 18 4 13:44 2:24 9 44:17 1:54 15 26:53 1:29:10
9 112 Michael Fiebig 126 15 11 18:18 2:31 10 44:44 1:11 7 23:15 1:29:56
10 133 Noah Garber 143 17 15 22:47 2:45 8 43:55 1:03 5 22:02 1:32:30
11 134 Andrew Munro 304 19 13 19:46 2:28 12 46:23 0:50 6 23:07 1:32:32
12 139 Garrett Dickhudt 108 13 7 16:52 2:15 13 47:28 0:43 11 25:47 1:33:04
13 185 Casey Rhodes 352 17 17 26:59 2:24 7 42:16 0:52 14 26:53 1:39:22
14 200 Marcus Romain 360 18 9 18:08 4:26 14 50:24 1:36 13 26:52 1:41:24
15 232 Adam Yee 455 19 16 24:41 3:00 15 52:55 1:00 10 25:03 1:46:37
16 257 J.P. Stapleton 406 15 8 17:07 3:21 16 57:26 2:25 16 33:23 1:53:41
17 275 Steven Alderson 12 19 12 19:14 2:36 17 1:01:48 0:58 17 36:40 2:01:14

Sprint Female Age Group: 1 - 1

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 64 Lauren Olk 325 15 1 13:27 1:02 2 41:49 1:07 5 27:37 1:25:00
2 84 Jessica Porter 341 18 2 13:35 2:39 3 42:12 0:59 4 27:17 1:26:41
3 94 Erin Hardin 174 18 5 17:05 1:31 1 40:44 1:55 3 26:42 1:27:56
4 102 Molly Olk 326 14 4 15:31 1:00 4 43:38 0:36 6 28:19 1:29:02
5 114 Kenzi Dickhudt 109 18 3 14:14 1:08 5 49:24 0:33 2 24:46 1:30:04
6 223 Katelyn Pekala 308 19 8 20:29 2:01 8 59:00 0:35 1 23:17 1:45:20
7 263 Katherine Lajoie 238 14 7 18:55 3:48 7 58:45 1:22 8 31:45 1:54:33
8 269 Sara Thurston 420 11 6 17:18 2:12 6 49:28 2:31 10 46:28 1:57:55
9 293 Shelby Metheny 290 19 9 24:16 2:32 10 1:10:28 1:35 7 31:37 2:10:27
10 301 Erica Buning 60 18 10 32:48 2:40 9 1:03:35 1:02 9 45:24 2:25:26

Sprint Male Age Group: 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Mark Yurich 457 21 1 11:23 0:55 1 36:27 0:34 1 19:27 1:08:45
2 32 Jacob Lucero 259 21 3 14:19 2:22 6 43:09 0:34 2 19:51 1:20:13
3 69 Steven Hoshal 202 23 7 18:18 40:39 6 25:44 1:25:25
4 74 Daniel Lahnala 237 21 6 17:15 1:51 2 40:03 1:30 5 25:22 1:25:58
5 113 Zachary Campo 67 21 4 16:52 2:37 5 42:15 1:30 7 26:46 1:29:58
6 115 Drew Krumm 230 21 2 14:04 2:53 4 41:31 1:37 10 30:11 1:30:13
7 143 Andrew Haponek 171 22 10 20:57 1:44 8 44:33 1:34 3 24:38 1:33:24
8 146 Christian Aown 16 22 5 17:14 2:22 7 44:28 1:09 9 28:28 1:33:40
9 151 Kevin Wei 442 20 8 19:01 2:48 3 40:25 1:33 11 30:47 1:34:32
10 170 Nicholas Tomasi 422 21 9 20:33 2:58 9 47:34 1:01 4 25:16 1:37:19
11 207 James Ahearn 8 20 11 21:07 2:30 10 51:08 1:00 8 27:19 1:43:01
12 268 Matthew Schoeppe 373 24 12 25:03 3:03 11 55:34 0:58 12 32:35 1:57:10

Sprint Female Age Group: 20 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 56 Sydney Behrmann 32 22 3 16:11 1:30 2 40:35 1:12 1 24:12 1:23:37
2 68 Becca Myers 306 22 1 14:07 2:44 4 41:58 0:56 3 25:39 1:25:22
3 123 Marissa Masi 274 22 9 20:16 1:44 1 40:30 1:51 4 27:00 1:31:19
4 128 Dana Ovsjannikovova 333 21 7 18:03 2:31 3 40:42 1:26 8 29:34 1:32:15
5 149 Nicole Sarvis 366 21 5 16:53 2:11 5 42:43 1:22 9 31:18 1:34:25
6 167 Sarah Morris 299 21 2 15:47 2:08 6 46:21 0:56 10 31:25 1:36:35
7 177 Amanda Vallance 429 22 4 16:33 1:33 7 47:09 0:59 11 32:22 1:38:34
8 184 Jenna Garber 142 22 11 22:07 3:18 8 47:24 1:16 2 25:14 1:39:17
9 188 Kayla Gorton 155 24 8 20:07 2:08 9 48:38 0:44 6 28:08 1:39:42
10 196 Elizabeth Ventura 433 20 6 18:02 2:14 12 51:51 0:55 5 27:48 1:40:49
11 211 Julia Mclean 284 22 10 20:22 3:48 10 48:44 1:13 7 29:17 1:43:22
12 241 Katherine Dayton 101 20 12 22:57 2:39 11 48:56 1:03 12 33:43 1:49:17
13 306 Bethany Hale 166 20 13 49:47 2:47 13 1:04:03 1:39 13 39:50 2:38:05

Sprint Male Age Group: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 Daniel Carty 71 27 2 15:49 1:26 1 34:37 1:37 1 19:44 1:13:11
2 62 Andrew Norander 317 29 3 17:12 2:12 6 41:37 0:56 2 22:58 1:24:54
3 92 Justin Thomas 419 26 5 23:01 2:11 2 36:52 1:15 3 24:30 1:27:47
4 110 Kyle Richardson 354 27 4 18:58 2:32 4 40:45 0:41 5 26:44 1:29:37
5 155 Ryan Fulkerson 137 26 1 14:36 2:23 8 52:52 0:55 4 24:37 1:35:21
6 189 David Hellen 186 28 7 24:50 2:44 5 41:04 1:11 6 29:57 1:39:44
7 210 Kevin Lankford 242 25 6 24:23 2:43 3 39:42 2:17 8 34:12 1:43:14
8 252 Alan Surprenant 466 29 8 26:47 4:37 7 44:49 3:39 7 32:59 1:52:50

Sprint Female Age Group: 25 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 93 Monica Glowski 152 29 2 14:41 2:10 1 38:59 1:21 7 30:42 1:27:51
2 109 Ckat Duke 117 29 6 18:24 1:08 2 40:19 1:09 4 28:28 1:29:25
3 158 Kylie Fouts 133 25 5 18:11 2:06 11 50:45 0:40 2 24:25 1:36:06
4 160 Amanda Vivian 434 26 10 21:54 2:17 3 41:21 1:40 5 29:00 1:36:10
5 181 Andrea Hellen 185 26 8 19:46 2:47 4 43:20 2:09 8 30:59 1:39:00
6 215 Lisa Urnartis 468 28 13 25:14 2:26 12 51:13 0:53 1 23:59 1:43:43
7 222 Aimee Abrazaldo 2 27 7 19:35 2:07 8 48:13 1:50 11 33:20 1:45:03
8 233 Anna Heinl 183 29 12 24:44 4:05 6 47:46 1:45 3 28:22 1:46:39
9 238 Lauren Dillon 111 27 16 1:18:32 10 50:38 1:48:09
10 243 Bethany Sharp 381 28 4 17:25 3:56 9 49:32 1:30 14 38:06 1:50:27
11 244 Christine Cabrera 65 28 14 25:58 2:30 7 48:08 0:52 10 33:07 1:50:32
12 245 Maria Kozelkova 226 29 15 29:04 2:35 5 46:37 1:10 9 31:30 1:50:54
13 259 Brittney Benedict 35 25 3 16:27 3:32 15 1:02:53 1:19 6 29:40 1:53:49
14 273 Stephanie Vandenbossche 430 29 1 14:03 2:53 16 1:05:13 1:01 13 36:13 1:59:21
15 285 Jennifer Hite 196 25 9 20:49 2:39 13 53:25 2:12 15 45:15 2:04:18
16 290 Stephanie Sorenson 401 28 11 24:27 6:04 14 58:04 2:05 12 34:51 2:05:29

Sprint Male Age Group: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 Scott Carty 73 33 4 14:43 1:13 1 36:10 1:24 1 18:29 1:11:57
2 20 Chanoch Hadar 164 34 3 14:33 2:21 2 36:42 1:24 2 19:07 1:14:06
3 25 David Carty 72 31 6 15:52 1:11 3 37:09 1:31 3 21:07 1:16:48
4 33 Jeff Bittner 39 34 5 15:00 41:24 5 23:26 1:20:21
5 36 Dan Owczarek 334 32 11 18:22 1:37 4 37:16 1:20:31
6 47 John Suda 411 32 9 16:52 1:11 10 39:40 1:26 4 23:19 1:22:27
7 54 Justin Barringer 25 33 2 13:12 1:45 7 38:59 1:17 12 28:06 1:23:18
8 63 Alexander Katz 214 30 14 18:52 3:10 6 38:25 1:01 6 23:31 1:24:58
9 66 Brian Clayson 83 30 1 13:06 2:33 14 42:46 0:55 10 25:59 1:25:18
10 86 Adam Hannigan 168 34 7 16:31 2:21 11 40:45 0:46 11 26:48 1:27:09
11 96 Nathan Walker 335 33 12 18:38 1:58 13 42:12 0:49 7 24:37 1:28:12
12 107 Pierre Obomsawin 320 34 13 18:40 1:43 15 43:27 0:56 8 24:41 1:29:25
13 120 Josh Newbury 311 30 17 20:10 1:35 12 41:12 2:06 9 25:44 1:30:45
14 131 Jason Barton 27 34 16 19:42 2:34 8 39:00 1:09 14 30:02 1:32:25
15 150 Justin Hanson 170 31 18 20:14 2:14 9 39:12 2:27 15 30:22 1:34:27
16 163 Justin Hiller 194 32 20 24:28 2:45 5 38:17 2:30 13 28:20 1:36:19
17 199 Jeremy Cobb 86 30 15 19:12 2:19 16 43:36 2:14 17 34:01 1:41:19
18 226 Matthew Totten 424 34 10 17:38 2:13 17 46:36 1:13 18 37:57 1:45:35
19 240 Christopher Sorenson 400 30 8 16:51 3:14 18 48:22 1:18 19 39:18 1:49:01
20 255 John Travis 425 33 19 23:40 3:15 19 51:18 2:20 16 32:31 1:53:03

Sprint Female Age Group: 30 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 Helen Fuller 138 31 2 15:12 3:03 3 38:17 0:54 1 21:33 1:18:59
2 58 Kate Hanser 169 33 10 19:00 1:52 1 36:59 1:51 2 24:27 1:24:07
3 70 Brandi H 162 32 1 14:20 2:09 6 41:29 0:40 5 26:50 1:25:27
4 85 Susie Roble 489 32 3 15:37 2:44 7 41:37 1:04 3 25:48 1:26:48
5 116 Lauren Helms 187 34 7 17:59 2:32 5 41:11 1:38 6 26:57 1:30:16
6 119 Allison Nguyen 313 30 14 21:13 4:01 2 37:10 2:24 4 25:54 1:30:40
7 144 Holly Muir 302 32 9 18:09 2:04 4 39:34 1:48 13 31:51 1:33:25
8 161 Laurie Deyoung 474 31 11 19:08 2:06 8 43:55 1:30 8 29:34 1:36:12
9 165 Katherine Duncan 486 30 8 18:02 1:38 9 44:06 0:54 12 31:44 1:36:22
10 176 Marybeth Dryer 114 32 5 17:22 3:08 11 45:32 0:58 11 31:31 1:38:29
11 201 Sarah Jazwiecki 207 32 22 1:09:26 12 45:59 1:42:20
12 202 Sarah Rickard 355 30 16 23:22 2:31 13 47:00 1:18 7 28:17 1:42:26
13 206 Kate Cicchino 82 32 6 17:43 1:54 10 44:25 1:25 17 37:31 1:42:57
14 229 Jacqueline Kaschyk 212 32 13 21:10 2:28 15 50:21 1:03 10 30:42 1:45:42
15 258 Alicia Gardner-Aben 145 33 20 31:18 1:32 14 47:17 1:30 14 32:09 1:53:43
16 266 Heidi Brendel 50 32 17 26:46 2:07 16 52:17 1:09 15 33:55 1:56:12
17 277 Kimberly Kruse 231 32 4 17:18 2:29 21 1:00:17 1:09 19 41:05 2:02:17
18 279 Laura Henrickson 190 32 12 20:38 3:27 20 58:34 1:11 18 38:48 2:02:37
19 282 Emily Walker 436 33 19 30:30 4:14 19 56:50 2:02 9 30:15 2:03:49
20 283 Kira Harris 176 31 18 29:52 2:41 17 54:18 1:16 16 35:50 2:03:56
21 298 Rebecca Shaw 382 31 15 21:24 7:29 22 1:06:25 2:14 20 43:31 2:21:01
22 307 Marisa Brodhagen 51 33 21 32:30 20:02 18 56:37 2:38:05

Sprint Male Age Group: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Shawn Jyawook 211 39 1 12:37 1:19 1 32:49 0:33 1 20:25 1:07:41
2 9 Sean Blomquist 40 38 2 13:51 0:57 3 33:51 0:43 2 20:40 1:09:59
3 13 Brad Brown 55 35 5 14:20 1:14 2 33:14 0:38 5 22:35 1:11:58
4 17 Steve Maciejewski 266 36 3 14:15 1:18 4 35:01 0:48 3 22:02 1:13:22
5 28 Jesse Roe 359 36 6 15:11 1:40 8 36:49 0:51 8 23:55 1:18:24
6 35 Andrew Davis 100 36 11 19:18 0:42 5 35:49 0:40 9 24:03 1:20:29
7 43 Anthony Bedogne 31 37 9 17:25 2:38 6 36:19 1:15 6 23:38 1:21:13
8 48 Luke Pinkerton 484 39 4 14:17 1:45 12 39:44 1:07 12 25:40 1:22:31
9 51 David Gay 147 36 12 20:26 1:32 9 37:32 0:54 4 22:24 1:22:45
10 52 Joe Serdenkovski 380 37 7 15:27 1:29 13 40:50 1:45 7 23:41 1:23:11
11 79 Andrew Kulpa 234 35 8 15:59 1:20 11 38:28 1:23 16 29:15 1:26:24
12 82 David Woodmancy 452 37 13 21:03 2:09 10 37:38 1:07 10 24:42 1:26:36
13 106 John Lukasik 261 38 16 22:44 1:47 7 36:48 1:19 15 26:46 1:29:22
14 171 Peter Mcnally 285 37 17 24:59 2:41 15 42:20 0:57 13 26:28 1:37:23
15 174 Masakazu Matsumoto 277 38 19 28:58 2:01 14 41:03 1:07 11 25:06 1:38:12
16 179 Madhu Mahadevan 269 38 14 21:57 2:35 17 45:47 1:44 14 26:46 1:38:47
17 180 Eric Hannah 167 38 10 19:11 3:52 16 43:25 2:13 17 30:11 1:38:50
18 248 Larry Markle 272 39 18 27:32 2:04 18 46:42 1:27 18 33:55 1:51:36
19 287 Jason Dinkelmann 112 38 20 31:35 4:53 19 49:10 3:13 19 35:55 2:04:44
20 304 Joseph Akouri 10 35 15 22:16 21:20 20 57:01 2:20 20 49:28 2:32:23

Sprint Female Age Group: 35 -

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 30 Susan Ogilvie 321 36 1 13:40 1:04 1 37:50 1:02 3 25:05 1:18:38
2 88 Kelley Kozloff 227 36 8 18:56 1:54 9 41:13 1:13 2 24:13 1:27:27
3 99 Kathryn Bennett 482 38 2 17:02 1:42 8 40:34 1:13 6 27:52 1:28:22
4 104 Lisa Smith 393 36 3 17:04 2:21 6 40:27 1:25 7 27:56 1:29:11
5 108 Christi Henke 188 35 6 18:26 1:23 4 40:05 1:06 9 28:28 1:29:25
6 117 Kazuko Hirano 195 35 10 19:16 1:44 11 41:23 1:05 5 27:05 1:30:29
7 132 Misty White 446 37 9 19:13 1:39 10 41:21 0:33 11 29:42 1:32:25
8 137 Emily Henricks 189 37 17 23:45 3:06 2 38:34 1:45 4 25:48 1:32:56
9 148 Amy Kaufman 476 35 14 21:12 1:56 3 40:00 1:02 13 30:03 1:34:10
10 157 Sarah Huey 205 37 4 17:12 1:55 15 46:29 1:24 10 29:07 1:36:06
11 159 Erin Harbar 173 35 5 18:21 3:16 7 40:27 2:29 18 31:36 1:36:06
12 166 Heather Mattice 278 38 19 25:06 3:29 12 41:37 2:22 1 23:55 1:36:25
13 175 Bethany Pellerito 336 35 20 25:29 2:49 5 40:18 1:42 8 28:02 1:38:19
14 194 Nicole Meintz 287 39 7 18:39 2:51 13 42:51 2:56 19 33:26 1:40:40
15 216 Stacy Skaltsounis 391 36 18 24:30 3:07 14 44:44 1:36 12 29:51 1:43:45
16 219 Kerry Wilbur 481 39 12 20:10 3:53 17 48:37 1:20 15 30:43 1:44:40
17 228 Amanda Kitchen 222 35 11 19:57 3:43 18 50:20 1:03 14 30:40 1:45:42
18 231 Rose Shuryan 385 35 15 21:53 4:53 16 47:16 1:05 17 31:15 1:46:20
19 270 Cassandra Gustafson 161 35 23 30:25 2:17 21 53:42 1:21 16 30:45 1:58:28
20 274 Laura Barko 23 36 22 28:41 3:09 19 51:22 1:34 20 34:37 1:59:21
21 280 Sandra Hayes 180 39 16 21:59 4:23 22 54:58 2:05 23 39:32 2:02:55
22 284 Trish Decator 105 39 21 27:46 3:04 20 52:57 0:55 22 39:28 2:04:09
23 286 Michelle Lynch 265 36 13 20:34 4:46 23 57:36 3:17 21 38:09 2:04:20