2013 Somerset Stampede

back to results

Aug. 17, 2013

2013 Somerset Stampede
Somerset, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Half Marathon
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marcy Sacks 43 7 1:36:03.6 7:20/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ann Jamieson 50 19 1:39:58.9 7:38/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christina Sawyer 14 47 1:53:16.9 8:39/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Flanagan 15 108 2:13:20.6 10:11/M

Female 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Mazurek 21 37 1:47:58.6 8:15/M
2 Emily McKay 24 39 1:49:08.3 8:20/M
3 Sierra Degroff 22 42 1:49:31.5 8:22/M
4 Johanna Fei 21 74 2:01:32.4 9:17/M
5 Kylee Raby 21 88 2:05:50.0 9:36/M
6 Abby Fougerousse 23 91 2:07:13.9 9:43/M
7 Sylvia Fisher 21 100 2:10:24.4 9:57/M
8 Samantha Dicks 18 107 2:13:20.5 10:11/M
9 Becca Smith 21 110 2:14:39.4 10:17/M
10 Kelsey Vandewege 22 113 2:16:51.5 10:27/M
11 Marissa Klinski 19 126 2:26:57.5 11:13/M
12 Stephanie Stroud 20 128 2:27:34.1 11:16/M
13 Kaylie Granger 22 137 3:10:14.6 14:31/M
14 Cassie Wendling 24 140 3:19:36.7 15:14/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Neary 29 9 1:36:50.7 7:24/M
2 Cadie Bergan 29 21 1:41:13.5 7:44/M
3 Tamara Lemons 25 36 1:47:21.9 8:12/M
4 Amy Bergan 25 46 1:51:35.3 8:31/M
5 Ilana Sprague 25 57 1:56:56.6 8:56/M
6 Megan McKown 29 60 1:57:24.7 8:58/M
7 Jessica Wyen 29 62 1:57:34.2 8:58/M
8 Amber Case 29 72 2:00:33.9 9:12/M
9 Renee Russell 27 83 2:03:05.8 9:24/M
10 Catherine Bowen 25 87 2:05:45.8 9:36/M
11 Laurel Moran 28 103 2:11:47.6 10:04/M
12 Li Chen 27 112 2:16:11.8 10:24/M
13 Rose Paddock 28 116 2:18:15.6 10:33/M
14 Rachel Barnard 26 117 2:18:42.8 10:35/M
15 Laura Burlew 27 133 2:39:37.5 12:11/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Kapanowski 34 16 1:39:00.9 7:33/M
2 Cynthia Ginsberg 33 27 1:43:48.2 7:55/M
3 Ann Smart 34 45 1:51:28.8 8:31/M
4 Amanda Casler 33 51 1:54:14.2 8:43/M
5 Ingrid Rothell 33 76 2:01:33.1 9:17/M
6 Helene Hill 31 77 2:01:36.2 9:17/M
7 Rebekah Maynard 33 84 2:03:56.5 9:28/M
8 Ann Russell 34 86 2:04:33.4 9:30/M
9 Jenna Kirkton 30 92 2:07:48.8 9:45/M
10 Nicole Khon 34 93 2:09:00.0 9:51/M
11 Christina Beutner 33 101 2:10:29.0 9:58/M
12 Ivy Wendt 33 114 2:17:27.6 10:30/M
13 Dawn Feldt 34 125 2:26:42.0 11:12/M
14 Sarah Poulin 32 129 2:35:34.0 11:53/M
15 Ambreen Shahabuddin 30 130 2:35:37.2 11:53/M
16 Rebecca Burkhead 31 138 3:19:36.4 15:14/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mindy Goetz 39 40 1:49:10.0 8:20/M
2 Rachel Palmer 35 44 1:50:17.3 8:25/M
3 Amy Thompson 38 67 1:58:55.1 9:05/M
4 Krista Wells 37 118 2:19:31.2 10:39/M
5 Karen Truscott 35 119 2:19:31.6 10:39/M
6 Sarah Bedal 37 136 3:04:44.8 14:06/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Lilly 43 33 1:45:34.4 8:04/M
2 Lonna Blair 44 34 1:45:35.7 8:04/M
3 Jennifer Nichols 42 59 1:57:06.5 8:56/M
4 Denise Dashner 43 81 2:02:43.1 9:22/M
5 Angela Lanius 44 82 2:03:03.6 9:24/M
6 Amy Kern 40 85 2:04:09.7 9:29/M
7 Julie Ignagni 41 109 2:14:33.5 10:16/M
8 Jennifer Frederick 42 115 2:17:54.2 10:32/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Gillespie 46 52 1:54:29.1 8:44/M
2 Charlotte Rozich 46 89 2:06:17.3 9:38/M
3 Jean Fisher 48 98 2:10:23.9 9:57/M
4 Holly Parker 46 105 2:12:14.3 10:06/M
5 Sonda Raby 48 106 2:12:17.9 10:06/M
6 Kathy Reed 49 124 2:25:44.3 11:07/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roxann Brown 53 61 1:57:33.0 8:58/M
2 Deborah Kline 50 131 2:35:49.2 11:54/M

Female 67 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Cunningham 67 134 2:47:47.1 12:48/M

Female no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stacy Griner 99 121 2:21:48.3 10:49/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Rook 27 1 1:19:11.7 6:03/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Ott 40 3 1:26:29.4 6:36/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chase Swope 14 49 1:53:47.1 8:41/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Fisher 17 99 2:10:24.1 9:57/M
2 Caleb Collison 17 123 2:23:07.3 10:55/M

Male 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Kerr 22 2 1:25:36.0 6:32/M
2 Gabe Ojeda 20 12 1:38:06.2 7:29/M
3 Luke Moffalt 21 15 1:38:33.1 7:31/M
4 Brett Schneider 21 23 1:41:58.9 7:47/M
5 Benjamin Deland 24 65 1:58:13.1 9:01/M
6 Randy Schneider 18 70 2:00:19.6 9:11/M
7 James Huang 20 75 2:01:32.6 9:17/M
8 Matthew Nicholas 21 79 2:02:21.1 9:20/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Gienapp 28 4 1:34:09.4 7:11/M
2 Logan Miller 29 35 1:47:15.7 8:11/M
3 Andrew Wyen 29 63 1:57:35.0 8:59/M
4 Eric Graber 27 104 2:11:51.1 10:04/M
5 David Burlew 27 132 2:39:37.4 12:11/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Aggen 31 5 1:35:07.9 7:16/M
2 Christopher Kapanowski 33 10 1:37:05.2 7:25/M
3 Patrick Foley 31 28 1:44:24.9 7:58/M
4 Jerome Loyd Woods 30 38 1:48:34.6 8:17/M
5 Robert Bow 32 71 2:00:23.6 9:11/M
6 Lucas Miller 34 96 2:09:41.5 9:54/M
7 David Volk 34 97 2:09:48.9 9:55/M
8 Michael McDonald 34 111 2:14:53.2 10:18/M
9 Judson Boisvert 34 139 3:19:36.6 15:14/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Khon 39 18 1:39:48.5 7:37/M
2 Paul Boslet 36 24 1:42:21.5 7:49/M
3 Jon Wynn 38 25 1:42:48.6 7:51/M
4 Matthew Palmer 35 26 1:43:23.5 7:54/M
5 Matt Carpenter 37 29 1:44:35.0 7:59/M
6 Michael Lee 38 30 1:44:36.0 7:59/M
7 Judd Videto 39 31 1:45:03.7 8:01/M
8 Pete Norman 38 54 1:55:56.0 8:51/M
9 Matt Lewis 35 56 1:56:21.0 8:53/M
10 Jarrod Collison 39 73 2:00:58.4 9:14/M
11 Don Engberg 38 78 2:01:51.0 9:18/M
12 Robert Harris 38 120 2:20:25.3 10:43/M
13 Terry Barber 38 127 2:26:58.2 11:13/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lonnie Peiffer 41 17 1:39:46.1 7:37/M
2 Tony Hills 41 20 1:40:44.7 7:41/M
3 Tim O'Neil 42 32 1:45:09.4 8:02/M
4 Lance Horwath 40 50 1:53:54.2 8:42/M
5 Gary Nichols 44 58 1:57:06.3 8:56/M
6 Erik Frazier 43 90 2:07:05.2 9:42/M
7 Patrick Colvia 40 122 2:23:02.5 10:55/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chad Goetz 45 41 1:49:10.5 8:20/M
2 John Dempsey 48 48 1:53:33.2 8:40/M
3 Mike Knapp 45 55 1:56:18.8 8:53/M
4 Randy Walch 47 66 1:58:34.5 9:03/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Russ Dempsey 51 6 1:35:46.4 7:19/M
2 Bob Bridges 51 8 1:36:38.8 7:23/M
3 Robert Grimes 53 11 1:37:25.7 7:26/M
4 Dave Mann 52 14 1:38:16.0 7:30/M
5 Doyle Rice 53 43 1:50:00.1 8:24/M
6 Jon Hollabaugh 50 53 1:54:44.7 8:45/M
7 Michael Klein 52 68 2:00:00.0 9:10/M
8 Craig Werner 54 69 2:00:06.5 9:10/M
9 Domingo Valadez 54 80 2:02:42.4 9:22/M
10 Jeff Clark 51 135 2:56:06.1 13:27/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Swope 56 22 1:41:20.8 7:44/M
2 Tim Beeman 59 94 2:09:02.2 9:51/M
3 Bud Vandewege 55 102 2:10:47.5 9:59/M

Male 60 to 66

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aurelio D'Arcangelis 61 64 1:58:04.7 9:01/M

Male 67 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Schroeder 69 95 2:09:33.0 9:53/M

Male no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Ziengenfuss 99 13 1:38:06.3 7:29/M




5k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christine Jarchow 29 3 20:16.1 6:32/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Fineske 51 18 24:23.6 7:52/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Haley Dack 14 11 22:12.3 7:10/M
2 Claire Smith 14 59 30:57.2 9:59/M
3 Kelsie Lilly 9 60 31:06.7 10:02/M
4 Johanna Nichols 11 64 31:25.9 10:08/M
5 Grace Carter 14 70 32:46.6 10:34/M
6 Emma Fracassi 13 76 33:55.5 10:56/M
7 Sara Smith 14 78 33:59.8 10:58/M
8 Emma Collison 7 87 36:25.0 11:45/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mckenzie Smoyer 15 15 23:33.8 7:36/M
2 Lauryn Hendrickson 17 20 24:59.2 8:04/M
3 Madison Dean 15 22 25:31.5 8:14/M
4 Melany Rochester 15 27 25:55.6 8:22/M
5 Kellen Smith 16 33 26:59.1 8:42/M
6 Maurgan Lee 15 40 28:42.3 9:15/M
7 Allison Chau 15 47 29:35.7 9:33/M
8 Kourtlynn Peiffer 16 65 31:47.9 10:15/M
9 Amber Collison 15 93 40:27.7 13:03/M

Female 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Rochester 18 26 25:55.5 8:22/M
2 Paige Stegeman 20 55 30:35.4 9:52/M
3 Anna Saewert 23 57 30:49.6 9:56/M
4 Lindsey Gifford 22 67 31:56.8 10:18/M
5 Kayla Thomas 18 81 35:57.0 11:36/M
6 Abigail Terwilliger 24 101 46:08.9 14:53/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Schaeffer Fry 26 54 30:33.5 9:51/M
2 Stephanie Sczykutowicz 27 62 31:15.8 10:05/M
3 Brietta Allen 25 63 31:20.7 10:06/M
4 Emily Mangas 26 82 35:57.5 11:36/M
5 Nandrae Reidenbach 28 97 41:44.4 13:28/M
6 Stacy Ansel 29 106 58:19.2 18:49/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katie Olex 33 25 25:54.4 8:21/M
2 Lisa Wynn 33 51 30:16.3 9:46/M
3 Desirae Dukate 31 56 30:43.5 9:55/M
4 Natalie Liss 34 72 32:53.3 10:36/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denise Heath 35 36 28:13.5 9:06/M
2 Nichole Wheaton 35 46 29:24.7 9:29/M
3 Kelli Clifton 35 48 29:42.6 9:35/M
4 Bobbe Videto 39 94 41:15.7 13:18/M
5 Julie Dawson 36 100 44:48.6 14:27/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tina Videto-Peiffer 42 88 37:18.7 12:02/M
2 Kimberly Thomas 41 96 41:43.0 13:27/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deanna Dicks 47 24 25:48.7 8:19/M
2 Becky Dalton 47 30 26:16.1 8:28/M
3 Carol Arseneault 48 43 29:03.5 9:22/M
4 Leslie Taylor-Oring 47 45 29:21.5 9:28/M
5 Shirley Smoyer 48 68 31:57.4 10:18/M
6 Robin Eckel 49 77 33:57.9 10:57/M
7 Carrie Mosurak 48 83 36:06.2 11:39/M
8 Amy Nicolaus 49 84 36:06.6 11:39/M
9 Katrina Beeman 49 102 47:48.4 15:25/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lori Stegeman 50 37 28:22.5 9:09/M
2 Patricia O'Connell 53 79 34:48.3 11:14/M
3 Kathy Arnold 54 89 37:29.0 12:05/M
4 Jeannine Everhart 53 91 38:36.2 12:27/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nicki Kennedy 56 50 30:03.8 9:42/M
2 Martha McHugh 57 52 30:18.0 9:46/M
3 Brenda Palmiter 56 98 42:06.4 13:35/M
4 Darla Cover 56 103 52:20.3 16:53/M

Female no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Germaine 99 49 29:58.7 9:40/M
2 Jerilynn Rhodes 99 69 32:08.5 10:22/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joel Dinverno 43 1 19:21.8 6:15/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Donnelly 42 8 21:22.8 6:54/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Doyle 14 9 21:52.3 7:03/M
2 Caleb Lilly 12 10 22:11.9 7:09/M
3 Mark Harting 14 14 23:14.6 7:30/M
4 Josiah Dinverno 11 16 23:39.5 7:38/M
5 Zach Morse 12 17 23:45.5 7:40/M
6 Noah Dinverno 9 23 25:39.5 8:16/M
7 Hanson Lilly 11 61 31:07.3 10:02/M
8 Isaac Rothell 4 74 33:50.2 10:55/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jon Behr 16 4 20:26.8 6:35/M
2 Joseph Allen 16 5 20:57.0 6:45/M
3 Elijah Nichols 15 90 38:11.4 12:19/M

Male 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emilio Ojeda 18 21 24:59.4 8:04/M
2 Daniel Wright 23 58 30:49.8 9:56/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Todd Crouch 28 2 19:46.0 6:23/M
2 Jason Frasle 29 6 21:12.8 6:50/M
3 Dillon Foley 26 13 22:54.6 7:23/M
4 Brian Reidenbach 27 95 41:42.5 13:27/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Dukate 34 7 21:16.8 6:52/M
2 Seth Longton 31 12 22:22.1 7:13/M
3 Josh Smith 31 19 24:48.1 8:00/M
4 Joel Dawson 33 35 27:57.9 9:01/M
5 Brock Ansel 31 42 28:59.2 9:21/M
6 Justin Kieffer 31 92 39:33.9 12:45/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jason Henning 36 34 27:55.3 9:00/M
2 Stew Cowboy 37 39 28:35.5 9:13/M
3 Joe Liss 35 71 32:52.8 10:36/M
4 Clint Rothell 35 75 33:50.4 10:55/M
5 Eric Stolberg 37 86 36:23.8 11:44/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ross Dandurand 44 29 26:13.0 8:27/M
2 Andy Ambs 42 31 26:16.4 8:28/M
3 Kerry Dack 40 38 28:23.7 9:09/M
4 Tim Golding 44 41 28:46.4 9:17/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rob Clifton 45 28 26:05.0 8:25/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Keith Tremmel 50 32 26:38.1 8:35/M
2 Tom Stegeman 51 44 29:13.3 9:25/M
3 John Bean 51 80 35:19.5 11:24/M
4 Richard Doyle 50 85 36:16.1 11:42/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Danks 59 53 30:24.5 9:48/M
2 Jim Matthews 58 99 44:32.4 14:22/M

Male 60 to 66

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Bujak 63 66 31:53.9 10:17/M
2 Anthony Oleynik 65 73 32:57.3 10:38/M
3 Dan Clark 65 104 53:39.3 17:18/M
4 Steve Hanway 66 105 53:39.6 17:18/M



5k Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Scott 49 1 34:51.3 11:15/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Brigham 57 2 36:15.5 11:42/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Graci Dack 12 17 52:15.8 16:51/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Serena Ojeda 15 28 1:00:26.2 19:30/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Longton 29 23 58:17.7 18:48/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristi Kieffer 31 32 1:08:27.7 22:05/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenifer Dack 36 19 53:11.5 17:09/M
2 Vanessa Collison 38 20 55:32.0 17:55/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Anne Papiersky 49 13 44:36.8 14:23/M
2 Jill Golding 46 14 44:49.3 14:27/M
3 Kellie Teal-Guess 46 26 59:37.3 19:14/M
4 Pamela Beck 49 29 1:02:41.5 20:13/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynda Wooden 52 5 36:27.2 11:45/M
2 Terri Dandurand 51 9 42:59.0 13:52/M
3 Beverly Schaeffer 54 18 52:20.7 16:53/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Beth Stokka 55 11 43:14.2 13:57/M
2 Karen Hartman 58 16 51:57.0 16:45/M

Female 60 to 66

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Rowley 62 6 38:14.0 12:20/M
2 Cami Manilla 61 22 56:59.2 18:23/M
3 Cheryl Borock 63 31 1:08:26.0 22:05/M

Female no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Jarrett 99 30 1:07:32.5 21:47/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Isaac Collison 13 3 36:16.9 11:42/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Guarino 63 8 41:16.9 13:19/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Collison 11 7 40:29.3 13:04/M

Male 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aubrey Collison 22 4 36:17.5 11:42/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Schlosser 31 24 58:19.5 18:49/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Guess 45 27 59:39.3 19:15/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Fineske 51 12 43:56.9 14:10/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Brown 55 10 43:05.2 13:54/M

Male 60 to 66

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Borck 66 33 1:08:27.8 22:05/M

Male 67 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Martin 68 15 50:49.5 16:24/M
2 James Manilla 89 21 56:59.0 18:23/M

Male no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Jarrett 99 25 59:19.2 19:08/M