2013 Petoskey Festival on the Bay 5K Run/Walk

back to results

Aug. 17, 2013

2013 Petoskey Festival on the Bay 5K Run/Walk
Petoskey, MI
Provided by Gault Race Mgt.


5K RUN AGE-GROUP RESULTS


MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Roclee Schneider 275 Appleton 32 16:42 5:23

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 12 Sue Parks 292 Ypsilanti 57 21:27 6:55

MALE MASTERS WINNER
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Norbert Scharenbroch 224 Charlevoix 53 18:25 5:56

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 24 Michelle Brunet 204 Commerce Township 40 23:24 7:32

MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 55 Morgan Green 210 Kingston 10 29:19 9:27

FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 35 Gina Payne 297 Portage 5 25:31 8:13
2 72 Ella Van Stedum 279 Hudsonville 10 36:49 11:52

MALE AGE GROUP: 11 - 15
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Brennan Panzil 246 Petoskey 14 19:38 6:19
2 16 Zach Brunet 205 Commerce Township 12 22:14 7:10

FEMALE AGE GROUP: 11 - 15
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 51 Laney Whitcomb 247 Petoskey 12 28:16 9:06
2 63 Anna Sumpter 225 Petoskey 13 32:44 10:33

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Flynn Darby 244 Alto 16 18:24 5:56
2 5 Thomas Van Slembrouck 229 Petoskey 16 18:40 6:01
3 30 Jonathan Whitcomb 235 Petoskey 18 24:57 8:02

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 77 Mikayla Whitcomb 248 Petoskey 16 43:30 14:01

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 15 Jb McCallum 261 Northfield 21 22:01 7:06

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 18 Sarah McCallum 262 Northfield 23 22:26 7:14

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Greg Hoese 258 Boyne City 28 21:27 6:55
2 33 Dan McCallum 259 Northfield 25 25:10 8:06

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 32 Jennie Cope 206 Harbor Springs 28 25:02 8:04
2 58 Meagan Baty 264 Petoskey 26 30:13 9:44
3 68 Nichele Gardner 265 Petoskey 26 33:48 10:53

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Ben Doornbos 291 Petoskey 32 18:14 5:53
2 20 Saulo Rozendo 295 East Jordan 34 22:54 7:23
3 46 Thomas Earl 207 Petoskey 34 27:18 8:48

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 28 Jessica Barnadyn 294 Boyne Falls 32 23:52 7:41
2 31 Lacy Hallman 271 Boyne Falls 30 25:00 8:03
3 64 Kelly Bolton 239 Petoskey 32 32:46 10:33
4 69 Samantha Fosmore 266 Cadillac 31 33:51 10:54
5 70 Amanda Van Stedum 216 Hudsonville 33 34:58 11:16

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 40 Herb Pines 245 Petoskey 39 25:53 8:20
2 66 Greg Lotoczky 254 Allen Park 38 33:10 10:41

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 26 Julie Degroot 233 Harbor Springs 36 23:34 7:35
2 37 Angela Bunch 241 Warren 35 25:35 8:15
3 49 Carrie Saunders 290 Boyne Falls 35 27:58 9:01
4 76 Shana Kingma 274 Petoskey 37 42:36 13:43

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Bill Bath 289 Petoskey 41 20:23 6:34
2 19 Jim Green 209 Kingston 41 22:44 7:19
3 27 Daniel Brunet 203 Commerce Township 44 23:39 7:37
4 34 E.J. Longuski 256 Shepherd 41 25:13 8:07
5 53 Ken Schultz 223 Petoskey 42 29:11 9:24
6 65 Ulises Rabeiro 240 Petoskey 42 32:55 10:36

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 29 Sarah Green 285 Kingston 44 24:13 7:48
2 73 Sherrie Boak 286 Fowlerville 44 38:20 12:21
3 75 Nancy McFadden 270 Petoskey 40 42:30 13:41

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Mark Falkins 268 Sault St. Marie 45 20:08 6:29
2 9 Jeff Copagner 267 West Olive 47 20:34 6:38
3 14 Scott Whitcomb 242 Petoskey 45 21:36 6:57
4 25 Dave Green 293 45 23:28 7:34
5 57 Dan Gardner 284 Petoskey 46 29:55 9:38

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 36 Elaine Lotoczky 255 Allen Park 47 25:35 8:15
2 39 Lisabeth Kaeser 272 Terrace Park 49 25:45 8:18
3 42 Laura Lomonoco 269 Grand Rapids 45 26:20 8:29
4 54 Jill Schultze 282 Boyne City 47 29:15 9:25
5 74 Lisa McComb 287 Petoskey 46 38:42 12:28

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 41 Steve Brummeler 202 Petoskey 51 26:08 8:25
2 47 Dave Schneider 212 Petoskey 52 27:42 8:55
3 52 Scott McCallum 260 Northfield 53 28:22 9:08

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 56 Rhonda Finle 277 Petoskey 54 29:21 9:27
2 62 Mary Seger 213 Gaylord 53 32:40 10:31
3 71 Margaret McCallum 263 Northfield 52 35:36 11:28

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 17 Keith Kaiser 232 Oden 56 22:18 7:11
2 22 Dan Schultze 283 Boyne City 59 23:17 7:30
3 23 Joe Jozefiak 253 Johannesburg 57 23:17 7:30
4 38 Fred Koehler 276 Harbor Springs 59 25:38 8:16
5 60 Chris Joachin 228 Indianapolis 55 30:33 9:50

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 50 Lori Anderson 201 Venice 56 28:10 9:05

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 10 Paul Gaderblom 226 Charlevoix 60 20:46 6:42
2 11 Tom Harbaugh 273 Boyne City 64 20:53 6:44
3 21 Robert Oles 243 East Jordan 60 23:16 7:30
4 45 Pat Dewey 231 Galesburg 60 26:48 8:38

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 59 Barbara Perreault 238 Boyne City 63 30:18 9:46
2 79 Phyllis Adams 296 Petoskey 64 48:57 15:46
3 80 Sherry Gillett 208 Petoskey 64 52:04 16:46

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 43 Russ Kittleson 211 Petoskey 65 26:22 8:30
2 44 Terry Wilson 252 Central Lake 66 26:39 8:35
3 48 Richard Brown 278 Petoskey 69 27:48 8:57

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 78 Bernie Whitcomb 234 68 43:36 14:02

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 67 Bill Swift 298 Traverse City 70 33:31 10:48

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 61 Tom Stanley 280 Whitewater 75 31:45 10:14

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 84
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 84
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 85 - 89
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 85 - 89
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 90 - 94
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 90 - 94
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 95 - 99
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 95 - 99
Place Oall Name Bib # City Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====



5K RUN OVERALL RESULTS

Place Name No. City Ag S Time Pace
===== ========================== ===== ================= == = ======= =====
1 Schneider Roclee 275 Appleton 32 M 16:42 5:23

2 Doornbos Ben 291 Petoskey 32 M 18:14 5:53
3 Darby Flynn 244 Alto 16 M 18:24 5:56
4 Scharenbroch Norbert 224 Charlevoix 53 M 18:25 5:56
5 Van Slembrouck Thomas 229 Petoskey 16 M 18:40 6:01
6 Panzil Brennan 246 Petoskey 14 M 19:38 6:19
7 Falkins Mark 268 Sault St. Marie 45 M 20:08 6:29
8 Bath Bill 289 Petoskey 41 M 20:23 6:34
9 Copagner Jeff 267 West Olive 47 M 20:34 6:38
10 Gaderblom Paul 226 Charlevoix 60 M 20:46 6:42
11 Harbaugh Tom 273 Boyne City 64 M 20:53 6:44
12 Parks Sue 292 Ypsilanti 57 F 21:27 6:55
13 Hoese Greg 258 Boyne City 28 M 21:27 6:55
14 Whitcomb Scott 242 Petoskey 45 M 21:36 6:57
15 McCallum Jb 261 Northfield 21 M 22:01 7:06
16 Brunet Zach 205 Commerce Township 12 M 22:14 7:10
17 Kaiser Keith 232 Oden 56 M 22:18 7:11
18 McCallum Sarah 262 Northfield 23 F 22:26 7:14
19 Green Jim 209 Kingston 41 M 22:44 7:19
20 Rozendo Saulo 295 East Jordan 34 M 22:54 7:23
21 Oles Robert 243 East Jordan 60 M 23:16 7:30
22 Schultze Dan 283 Boyne City 59 M 23:17 7:30
23 Jozefiak Joe 253 Johannesburg 57 M 23:17 7:30
24 Brunet Michelle 204 Commerce Township 40 F 23:24 7:32
25 Green Dave 293 45 M 23:28 7:34
26 Degroot Julie 233 Harbor Springs 36 F 23:34 7:35
27 Brunet Daniel 203 Commerce Township 44 M 23:39 7:37
28 Barnadyn Jessica 294 Boyne Falls 32 F 23:52 7:41
29 Green Sarah 285 Kingston 44 F 24:13 7:48
30 Whitcomb Jonathan 235 Petoskey 18 M 24:57 8:02
31 Hallman Lacy 271 Boyne Falls 30 F 25:00 8:03
32 Cope Jennie 206 Harbor Springs 28 F 25:02 8:04
33 McCallum Dan 259 Northfield 25 M 25:10 8:06
34 Longuski E.J. 256 Shepherd 41 M 25:13 8:07
35 Payne Gina 297 Portage 5 F 25:31 8:13
36 Lotoczky Elaine 255 Allen Park 47 F 25:35 8:15
37 Bunch Angela 241 Warren 35 F 25:35 8:15
38 Koehler Fred 276 Harbor Springs 59 M 25:38 8:16
39 Kaeser Lisabeth 272 Terrace Park 49 F 25:45 8:18
40 Pines Herb 245 Petoskey 39 M 25:53 8:20
41 Brummeler Steve 202 Petoskey 51 M 26:08 8:25
42 Lomonoco Laura 269 Grand Rapids 45 F 26:20 8:29
43 Kittleson Russ 211 Petoskey 65 M 26:22 8:30
44 Wilson Terry 252 Central Lake 66 M 26:39 8:35
45 Dewey Pat 231 Galesburg 60 M 26:48 8:38
46 Earl Thomas 207 Petoskey 34 M 27:18 8:48
47 Schneider Dave 212 Petoskey 52 M 27:42 8:55
48 Brown Richard 278 Petoskey 69 M 27:48 8:57
49 Saunders Carrie 290 Boyne Falls 35 F 27:58 9:01
50 Anderson Lori 201 Venice 56 F 28:10 9:05
51 Whitcomb Laney 247 Petoskey 12 F 28:16 9:06
52 McCallum Scott 260 Northfield 53 M 28:22 9:08
53 Schultz Ken 223 Petoskey 42 M 29:11 9:24
54 Schultze Jill 282 Boyne City 47 F 29:15 9:25
55 Green Morgan 210 Kingston 10 M 29:19 9:27
56 Finle Rhonda 277 Petoskey 54 F 29:21 9:27
57 Gardner Dan 284 Petoskey 46 M 29:55 9:38
58 Baty Meagan 264 Petoskey 26 F 30:13 9:44
59 Perreault Barbara 238 Boyne City 63 F 30:18 9:46
60 Joachin Chris 228 Indianapolis 55 M 30:33 9:50
61 Stanley Tom 280 Whitewater 75 M 31:45 10:14
62 Seger Mary 213 Gaylord 53 F 32:40 10:31
63 Sumpter Anna 225 Petoskey 13 F 32:44 10:33
64 Bolton Kelly 239 Petoskey 32 F 32:46 10:33
65 Rabeiro Ulises 240 Petoskey 42 M 32:55 10:36
66 Lotoczky Greg 254 Allen Park 38 M 33:10 10:41
67 Swift Bill 298 Traverse City 70 M 33:31 10:48
68 Gardner Nichele 265 Petoskey 26 F 33:48 10:53
69 Fosmore Samantha 266 Cadillac 31 F 33:51 10:54
70 Van Stedum Amanda 216 Hudsonville 33 F 34:58 11:16
71 McCallum Margaret 263 Northfield 52 F 35:36 11:28
72 Van Stedum Ella 279 Hudsonville 10 F 36:49 11:52
73 Boak Sherrie 286 Fowlerville 44 F 38:20 12:21
74 McComb Lisa 287 Petoskey 46 F 38:42 12:28
75 McFadden Nancy 270 Petoskey 40 F 42:30 13:41
76 Kingma Shana 274 Petoskey 37 F 42:36 13:43
77 Whitcomb Mikayla 248 Petoskey 16 F 43:30 14:01
78 Whitcomb Bernie 234 68 F 43:36 14:02
79 Adams Phyllis 296 Petoskey 64 F 48:57 15:46
80 Gillett Sherry 208 Petoskey 64 F 52:04 16:46



5K WALK OVERALL RESULTS

Place Name No. City Ag S Time Pace
===== ========================== ===== ================= == = ======= =====
1 Ron Morley 237 Gladwin 63 M 38:51 12:31

2 Pat Morley 236 Gladwin 62 F 38:52 12:31
3 Kathy Stevens 222 Livonia 66 F 43:15 13:56
4 Lisa Haller 217 Farmington 36 F 43:15 13:56
5 John Burgett 227 Manchester 61 M 45:18 14:36
6 Roger Spencer 249 Petoskey 65 M 46:54 15:06
7 Barb Spencer 250 Petoskey 64 F 47:02 15:09
8 Pat Dewey 230 Galesburg 58 F 48:40 15:40
9 Nancy Bank 257 Petoskey 57 F 48:49 15:43
10 Simone Kozminski 219 Boyne City 8 F 51:31 16:35
11 Lesley Kozminski 218 Boyne City 42 F 52:03 16:46
12 Terese Henly 281 Gaylord 45 F 53:39 17:17
13 Karen Safko 220 Boyne City 61 F 54:56 17:42
14 Cydney Steeb 221 Boyne City 64 F 55:05 17:44
15 Sara Woodruff 288 St. Johns 35 F 55:51 17:59


Petoskey, MI
Provided by Gault Race Mgt.

Check out our 2013 Petoskey Festival on the Bay Wellness 5K Coverage Page