2013 Panther Spirit Race 5K Run/Walk

back to results

Aug. 17, 2013

2013 Panther Spirit Race 5K Run/Walk
Dewitt, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Rademacher 19 6 19:39 6:20/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ken Zimmerman 33 1 16:07 5:12/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Dick 47 8 20:15 6:32/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roland Hensley 53 3 19:07 6:10/M

Female 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katelyn Gyurich 9 121 30:43 9:55/M
2 Julie Ellsworth 8 139 33:20 10:45/M
3 Skylar Coss 10 144 34:02 10:59/M
4 Ashley Gyurich` 9 145 34:02 10:59/M
5 Avery Coss 10 192 44:18 14:17/M
6 Lauren Ely 10 198 49:22 15:55/M
7 Lillie Tschirhart 6 201 52:07 16:49/M

Male 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brendan Leffler 10 40 24:03 7:45/M
2 Ryder Thompson 8 48 25:06 8:06/M
3 Matthew Huhn 5 106 29:18 9:27/M
4 Bobby Wilson 7 137 33:20 10:45/M
5 Caleb Leffler 6 176 41:39 13:26/M
6 Philip Roragen 10 178 41:47 13:29/M
7 Joseph Clayton 8 204 54:32 17:35/M

Female 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalle Yabs 12 29 23:10 7:28/M
2 Hannah Adler 13 35 23:44 7:39/M
3 Katie Vitou 12 36 23:46 7:40/M
4 Sofia Perez 12 44 24:14 7:49/M
5 Alayna Rios 13 45 24:22 7:52/M
6 Olivia Roragen 13 69 26:24 8:31/M
7 Jess Ramos 14 75 26:46 8:38/M
8 Alexa Beyer 11 95 28:40 9:15/M
9 Nina Stauffer 14 105 29:15 9:26/M
10 Nadia Stauffer 11 114 30:15 9:45/M
11 Melissa Gyurich 12 115 30:18 9:46/M
12 Lillian Hill 13 136 33:12 10:43/M
13 Sara Sweeney 13 154 35:33 11:28/M
14 Allison Peless 13 161 36:22 11:44/M
15 Karoline Rothwell 11 182 42:55 13:51/M
16 Isabel Adcock 11 183 42:55 13:51/M
17 Kelly Cochrane 11 186 43:16 13:57/M
18 Olivia Schafer 11 187 43:21 13:59/M
19 Sophia Colarossi 11 191 44:17 14:17/M

Male 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carson Van Tighem 11 13 21:40 6:59/M
2 Edward Beyer 13 17 22:08 7:08/M
3 Matthew Brandell 12 46 24:34 7:55/M
4 Aidan Schafer 11 74 26:45 8:38/M
5 Nick Krause 13 78 26:57 8:42/M
6 Ryan Peless 11 111 29:32 9:32/M
7 Jonathan Gillam 13 197 49:14 15:53/M
8 Josh Leffler 12 203 53:16 17:11/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Kraft 17 9 20:19 6:33/M
2 Courtney Wood 17 18 22:19 7:12/M
3 Jenna Krause 17 19 22:19 7:12/M
4 Rachel Rick 18 47 25:03 8:05/M
5 Alyssa Vilella 19 147 34:16 11:03/M
6 Cassie Vilella 15 148 34:17 11:04/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Williams 16 89 28:07 9:04/M
2 Jl Purves 19 101 28:57 9:20/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dana Hensley 22 22 22:30 7:15/M
2 Kelsey Cooper 21 39 23:59 7:44/M
3 Amanda Arthur 24 65 26:21 8:30/M
4 Sheila Orr 23 94 28:32 9:12/M
5 Carly Wagonschutz 21 119 30:32 9:51/M
6 Dana McNitt 21 125 31:25 10:08/M
7 Ashley Carter 24 164 36:37 11:49/M
8 Crystal Thayer 24 185 43:07 13:55/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Perkins 22 2 18:31 5:58/M
2 Ryan Summerton 20 4 19:34 6:19/M
3 Steve Gaylord 23 37 23:56 7:43/M
4 Nick Packwood 24 140 33:21 10:45/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Latimer 29 11 20:42 6:41/M
2 Holli Crowley 25 23 22:30 7:15/M
3 Aikman Erica 26 73 26:45 8:38/M
4 Erin Boeve 29 83 27:36 8:54/M
5 Britt Tuinstra 26 98 28:44 9:16/M
6 Jennifer Davis 26 109 29:20 9:28/M
7 Rachel Fletcher 26 132 32:40 10:32/M
8 Bailey Hillard 27 135 33:10 10:42/M
9 Amber Phillips 26 155 35:44 11:32/M
10 Becci Brewster 26 157 35:56 11:35/M
11 Samantha Weber 26 184 43:07 13:55/M
12 Stephanie Brewster 26 195 44:50 14:28/M
13 Jennifer Guernsey 29 206 54:50 17:41/M
14 Nicole Carter 25 210 56:19 18:10/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tony Colavecchi 29 7 19:58 6:26/M
2 Michel Kueppers 25 15 21:55 7:04/M
3 Brandon Post 25 16 21:58 7:05/M
4 Scott Brewster 26 30 23:10 7:28/M
5 Justin Orr 25 32 23:14 7:30/M
6 Mark Aikman 26 72 26:44 8:37/M
7 Cory Sweet 25 175 40:36 13:06/M
8 David Brewster 28 194 44:49 14:27/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hilary Olson 33 54 25:45 8:18/M
2 Gwen Calewarts 34 71 26:33 8:34/M
3 Paula Thompson 33 80 27:11 8:46/M
4 Lindsey Pung 33 82 27:20 8:49/M
5 Nichole Martinson 33 87 28:04 9:03/M
6 Cari Cravotta 30 104 29:14 9:26/M
7 Lisa Anzicek 31 116 30:22 9:48/M
8 Elizabeth Karcher 33 129 32:06 10:21/M
9 Melissa Elischer 30 130 32:07 10:22/M
10 Lesley Harris 33 141 33:32 10:49/M
11 Angie Hufnagel 32 165 37:06 11:58/M
12 Jamie Young 34 167 38:20 12:22/M
13 Lindsey Malzahn 32 174 39:59 12:54/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike Tffany 32 10 20:27 6:36/M
2 Nathan Lenneman 34 28 23:08 7:28/M
3 Dane Guernsey 32 51 25:28 8:13/M
4 Daniel Davis 30 56 25:45 8:18/M
5 Chris Smith 34 68 26:23 8:31/M
6 Aaron Phillips 33 76 26:47 8:38/M
7 Keith Cravotta 33 77 26:49 8:39/M
8 Dan Hufnagel 33 79 26:58 8:42/M
9 Matthew Boeve 30 84 27:37 8:55/M
10 Brad Hillard 31 90 28:07 9:04/M
11 Clarence Wright 31 152 35:27 11:26/M
12 Jayson Young 33 162 36:26 11:45/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Ide 36 14 21:46 7:01/M
2 Kristy Boyd 39 58 25:54 8:21/M
3 Kristyn Ladd 38 59 25:55 8:22/M
4 Jacque Lett 38 63 26:18 8:29/M
5 Brooke Broughton 35 64 26:19 8:29/M
6 Lara Sisco 38 88 28:04 9:03/M
7 Jeni Dankert 38 97 28:43 9:16/M
8 Carol Huhn 39 107 29:19 9:27/M
9 Michelle Monroe 39 112 29:40 9:34/M
10 Therese Duffy 37 117 30:29 9:50/M
11 Jennifer Whinman 37 150 34:46 11:13/M
12 Sara Cochrane 38 151 35:00 11:17/M
13 Shelby Goddard 38 156 35:50 11:34/M
14 Angie Beck 38 173 39:59 12:54/M
15 Nicole Coss 38 193 44:19 14:18/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Noah Smith 39 24 22:40 7:19/M
2 Josh Takagishi 37 27 23:03 7:26/M
3 Jason Rodgers 37 38 23:57 7:44/M
4 Mark Thompson 37 49 25:07 8:06/M
5 Michael Boyd 38 55 25:45 8:18/M
6 Jay Calewarts 35 81 27:14 8:47/M
7 Carl Pawluk 36 85 27:37 8:55/M
8 Ryan Duffy 38 86 27:42 8:56/M
9 Bill Beck 37 102 28:57 9:20/M
10 Richard Garza 38 103 29:03 9:22/M
11 Jonathon Lupa 39 170 38:50 12:32/M
12 Ian Broughton 35 207 54:51 17:42/M
13 Tony Vilella 38 214 56:34 18:15/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Holly Plaga 44 33 23:30 7:35/M
2 Laura Hillaker 40 52 25:32 8:14/M
3 Sarah Spencley 40 92 28:12 9:06/M
4 Holly Schafer 42 108 29:19 9:27/M
5 Janice Siegford 40 110 29:20 9:28/M
6 Stephanie Lint-Perez 43 113 29:51 9:38/M
7 Amy Lusty 43 122 30:59 10:00/M
8 Dawn Kico 42 124 31:20 10:06/M
9 Angie Ellsworth 44 138 33:20 10:45/M
10 Autumn Pepper 40 143 33:47 10:54/M
11 Michelle Miller 43 159 36:02 11:37/M
12 Theresa Dubiel 42 160 36:08 11:39/M
13 Leslie Yabs 42 169 38:50 12:32/M
14 Tina Gillam 42 196 49:13 15:53/M
15 Angie Gaukel 44 213 56:34 18:15/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chris Wurm 42 25 22:53 7:23/M
2 Walter Shiflet 44 26 23:02 7:26/M
3 Dale Leffler 43 43 24:08 7:47/M
4 Dave Ladd 43 57 25:48 8:19/M
5 Jeff Spedoske 43 62 26:06 8:25/M
6 Bruce Umpstead 44 70 26:32 8:34/M
7 Shon Sisco 43 91 28:07 9:04/M
8 Andy Torrence 42 126 31:39 10:13/M
9 Bill Gillam 43 200 50:26 16:16/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Hemenway 46 42 24:07 7:47/M
2 Amy Stygles 45 50 25:20 8:10/M
3 Kristy Stahl 48 53 25:38 8:16/M
4 Sandy Stauffer 45 67 26:22 8:30/M
5 Laura Medina 45 128 31:42 10:14/M
6 Amy Ramos 45 142 33:39 10:51/M
7 Cathy Wilson 45 149 34:40 11:11/M
8 Kris Ely 49 171 38:55 12:33/M
9 Ann Tschirhart 45 180 42:08 13:35/M
10 Jill Stauffer Fletcher 47 188 43:41 14:05/M
11 Debbie Pavlak 49 189 44:09 14:15/M
12 Jacqueline Clayton 48 205 54:33 17:36/M
13 Michelle Carter 47 211 56:19 18:10/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Schafer 45 21 22:26 7:14/M
2 Doug Vaughn 49 41 24:05 7:46/M
3 David Haggerty 45 60 25:56 8:22/M
4 Greg Deaton 46 100 28:55 9:20/M
5 Marc Arthur 48 118 30:31 9:51/M
6 Todd Kloeb 47 123 31:00 10:00/M
7 Walter Williams 46 127 31:40 10:13/M
8 Darrin Gyurich 45 146 34:03 10:59/M
9 Paul Brandell 46 158 36:01 11:37/M
10 Kevin Roragen 46 179 41:48 13:29/M
11 Brian Tschirhart 45 202 52:07 16:49/M
12 George Gaukel 49 212 56:28 18:13/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leigh Heskitt 51 66 26:22 8:30/M
2 Geri Frederixon 53 99 28:53 9:19/M
3 Kim Sweet 54 133 32:55 10:37/M
4 Jill Powell 54 134 33:09 10:42/M
5 Karla Ely 54 172 39:13 12:39/M
6 Michelle Rick 50 177 41:39 13:26/M
7 Kristi Pena 50 181 42:12 13:37/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Soltow 51 5 19:35 6:19/M
2 Mark Kennedy 50 20 22:22 7:13/M
3 Jay Miller 54 34 23:33 7:36/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maryann Baxter 56 131 32:13 10:24/M
2 Audrey Barr 57 168 38:50 12:32/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kirk Heskitt 55 12 21:17 6:52/M
2 Dan Sweet 55 61 26:06 8:25/M
3 John Perkins 55 93 28:26 9:10/M
4 Tim Gaylord 58 120 30:38 9:53/M
5 Ralph Ely 55 199 50:06 16:10/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Graham 62 163 36:30 11:46/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Stumpfig 62 31 23:12 7:29/M
2 Larry Vedder 62 96 28:41 9:15/M
3 Ernie Block 63 153 35:32 11:28/M
4 Wally Drogt 64 166 38:12 12:19/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kay Newberry 66 190 44:09 14:15/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gladys Stauffer 72 208 55:51 18:01/M
2 Carolyn Rigotti 72 215 56:52 18:21/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lee Stauffer 76 209 55:53 18:02/M
2 Gene Ferguson 72 216 57:16 18:28/M

Dewitt, MI
Provided by Michigan Running Foundation