2013 Wolverine Sprint Triathlon

back to results

Jul. 28, 2013

2013 Wolverine Sprint Triathlon
Provided by Epic Race Timing


2013 Wolverine Sprint Triathlon

Age Group

Age Group Results

July 28, 2013

Female Open Winners

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 JENNIFER TUSTIAN 1248 2 10:17.9 2.68 2:20.4 1 47:58.0 18.3 1:02.9 2 22:18.2 7:12 1:23:57.4
2 21 CARRIE JOHNSON 1214 1 9:01.2 3.06 1:36.6 2 49:48.9 17.6 0:32.9 3 24:14.6 7:49 1:25:14.2
3 22 LINDSAY WHITCHURCH 1233 3 10:49.5 2.55 1:17.2 3 50:03.7 17.5 0:57.6 1 22:09.1 7:09 1:25:17.1
Female 19 and under

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 45 SIERRA SCHATZ 1202 1 9:02.0 3.06 2:21.1 1 58:59.9 14.9 0:43.4 1 23:17.9 7:31 1:34:24.3
Female 20 to 24

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 CARRIE JOHNSON 1214 2 9:01.2 3.06 1:36.6 1 49:48.9 17.6 0:32.9 2 24:14.6 7:49 1:25:14.2
2 32 COLLEEN WEBB 1213 1 8:00.3 3.45 1:30.4 4 56:03.8 15.6 0:29.6 3 24:23.3 7:52 1:30:27.4
3 37 SAMANTHA STEPHENSON 1208 6 13:17.9 2.08 1:16.9 2 53:35.2 16.3 1:01.4 1 23:06.6 7:27 1:32:18.0
4 53 KATHERINE COZZI 1209 4 10:17.3 2.68 5:33.9 5 57:24.1 15.3 1:27.2 4 25:21.5 8:11 1:40:04.0
5 54 NADINE MOACDIEH 1217 7 13:19.9 2.07 1:12.2 3 55:23.1 15.8 1:22.0 6 28:53.2 9:19 1:40:10.4
6 59 STEPHANIE COSENTINO 1204 5 11:34.5 2.39 1:52.0 6 1:02:39.0 14.0 1:10.9 5 26:12.1 8:27 1:43:28.5
7 68 EMILY BELARSKI 1210 3 9:43.2 2.84 2:54.0 7 1:07:44.0 12.9 0:35.7 8 30:48.1 9:56 1:51:45.0
8 74 CAITLIN DAHMER 1215 8 14:40.3 1.88 2:16.9 8 1:19:57.6 11.0 0:45.5 7 29:08.7 9:24 2:06:49.0
Female 25 to 29

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 58 MALLORY MAYNARD 1219 2 13:56.3 1.98 1:50.3 2 1:04:25.5 13.6 0:31.6 1 22:21.3 7:13 1:43:05.0
2 64 CAROL GIRATA 1227 3 23:13.0 1.19 1:49.4 1 53:40.6 16.3 1:55.5 3 27:56.2 9:01 1:48:34.7
3 69 MARGARET HELLNER 1222 1 11:26.6 2.41 5:03.5 3 1:07:29.5 13.0 1:29.1 2 26:25.4 8:31 1:51:54.1
Female 30 to 34

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 22 LINDSAY WHITCHURCH 1233 2 10:49.5 2.55 1:17.2 1 50:03.7 17.5 0:57.6 1 22:09.1 7:09 1:25:17.1
2 34 MARY CAMPIONE 1234 1 9:55.2 2.78 2:17.1 2 50:27.1 17.4 1:18.1 2 26:35.4 8:35 1:30:32.9
Female 35 to 39

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 KATE BENNETT 1241 1 10:19.2 2.68 1:43.6 1 51:54.7 16.9 1:18.9 1 25:13.0 8:08 1:30:29.4
2 39 CHRISTI HENKE 1239 2 11:30.7 2.40 0:48.4 2 53:57.2 16.2 0:26.4 2 26:20.5 8:30 1:33:03.2
Female 40 to 44

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 JENNIFER TUSTIAN 1248 1 10:17.9 2.68 2:20.4 1 47:58.0 18.3 1:02.9 1 22:18.2 7:12 1:23:57.4
2 28 ANNETTE JONES 1249 2 10:20.1 2.67 1:14.3 2 51:13.4 17.1 0:40.3 2 24:41.3 7:58 1:28:09.4
Female 45 to 49

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 PAULA MEYER 1252 1 10:11.1 2.71 1:45.6 1 51:05.4 17.1 0:44.0 2 27:48.9 8:58 1:31:35.0
2 52 MONICA TECCHIO 1251 2 15:50.4 1.74 2:09.5 2 56:06.9 15.6 0:35.1 1 25:04.9 8:05 1:39:46.8
Female 50 to 54

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 PATTY SCHATZ 1253 2 16:27.2 1.68 2:38.3 1 54:48.1 16.0 2:16.4 1 29:03.6 9:22 1:45:13.6
2 71 SHARON ROBERTS 1254 1 11:27.8 2.41 2:35.0 2 1:07:12.7 13.0 0:49.2 2 34:27.311:07 1:56:32.0
Female 55 to 59

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 72 CATHARINE WRIGHT 1265 1 13:06.0 2.11 4:14.3 1 1:09:07.4 12.7 1:17.8 1 34:39.011:11 2:02:24.5
Female 60 to 64

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 41 DIANE EBERT-MAY 1267 1 10:47.6 2.56 1:17.1 1 50:41.3 17.3 1:32.3 1 29:14.6 9:26 1:33:32.9
Male Open Winners

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 RYAN RIVAMONTE 1276 1 5:06.9 5.41 0:29.9 1 36:24.5 24.1 0:31.2 1 17:30.5 5:39 1:00:03.0
2 2 SHAWN JYAWOOK 1244 3 7:42.2 3.58 0:58.6 2 38:51.0 22.5 0:27.3 3 19:02.6 6:08 1:07:01.7
3 3 NICK VASDEKIS 1275 2 5:08.4 5.38 0:26.6 3 42:18.4 20.7 0:22.0 2 18:46.6 6:03 1:07:02.0
Male 19 and under

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 20 ALEC PENLAND 1201 2 8:55.7 3.10 2:14.3 1 47:50.4 18.3 2:06.0 1 23:51.5 7:42 1:24:57.9
2 44 CALEB WESTFAL 1279 1 7:07.6 3.88 1:40.7 3 56:04.2 15.6 0:48.5 2 28:05.7 9:04 1:33:46.7
Male 20 to 24

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 RYAN RIVAMONTE 1276 1 5:06.9 5.41 0:29.9 1 36:24.5 24.1 0:31.2 1 17:30.5 5:39 1:00:03.0
2 3 NICK VASDEKIS 1275 2 5:08.4 5.38 0:26.6 2 42:18.4 20.7 0:22.0 2 18:46.6 6:03 1:07:02.0
3 7 CHARLIE SWANSON 1277 4 9:42.5 2.85 0:57.9 3 42:45.0 20.5 1:30.4 3 18:47.3 6:04 1:13:43.1
4 25 MARK KENNEDY 1206 5 10:05.8 2.74 2:17.0 4 50:53.2 17.2 0:30.5 6 22:50.4 7:22 1:26:36.9
5 29 BENJAMIN BRENNER 1203 3 9:29.4 2.91 1:32.5 6 54:40.3 16.0 0:23.1 7 22:56.2 7:24 1:29:01.5
6 42 JOHN KELLER 1212 8 13:33.3 2.04 2:41.6 5 54:02.4 16.2 0:59.7 4 22:19.7 7:12 1:33:36.7
7 50 STEVEN HEIDT 1207 6 10:21.2 2.67 1:51.7 8 59:32.3 14.7 0:41.5 8 23:47.4 7:40 1:36:14.1
8 60 JAKE BAKER 1211 10 19:03.9 1.45 2:45.2 7 59:29.9 14.7 0:44.1 5 22:37.8 7:18 1:44:40.9
9 63 NATHAN SHESKEY 1205 7 13:30.0 2.04 2:08.4 9 1:07:13.7 13.0 0:18.0 9 24:54.3 8:02 1:48:04.4
10 73 EVAN MALINOWSKI 1216 9 17:04.9 1.62 2:26.1 10 1:10:58.6 12.3 0:30.3 10 32:08.210:22 2:03:08.1
Male 25 to 29

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 JOEL SATTGAST 1221 7 12:57.4 2.13 1:04.8 1 42:13.0 20.8 0:53.7 2 19:29.5 6:17 1:16:38.4
2 9 FRED FENG 1278 3 10:51.8 2.54 0:33.8 2 44:15.3 19.8 0:38.2 3 21:13.6 6:51 1:17:32.7
3 10 SANDRO NUESCH 1218 6 11:59.6 2.30 1:33.3 3 44:32.0 19.7 0:21.4 1 19:25.0 6:16 1:17:51.3
4 13 JOHN WILLARD 1224 1 10:24.1 2.65 1:37.3 4 45:49.1 19.1 0:52.3 4 21:39.2 6:59 1:20:22.0
5 18 RICHARD LOVE 1226 4 11:19.4 2.44 2:09.5 5 48:02.4 18.2 0:26.2 5 21:43.5 7:00 1:23:41.0
6 30 FRANCISCO MIGUEL MONTE 1229 2 10:43.3 2.58 2:01.9 6 52:52.0 16.6 0:46.4 6 23:03.0 7:26 1:29:26.6
7 51 PRASAD SHINGNE 1225 5 11:47.2 2.34 1:35.8 8 59:37.5 14.7 0:35.2 7 25:35.6 8:15 1:39:11.3
8 56 TAI-CHUAN OU 1220 8 13:28.4 2.05 4:20.5 7 53:53.0 16.3 1:00.3 8 29:56.8 9:39 1:42:39.0
9 70 KIRILL PAVLOV 1228 9 15:14.2 1.81 1:48.1 9 1:01:56.3 14.1 0:34.7 9 33:52.810:55 1:53:26.1
Male 30 to 34

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 JUSTIN DIMMEL 1235 1 8:40.2 3.18 2:49.5 2 51:16.6 17.1 1:00.6 1 22:33.5 7:16 1:26:20.4
2 49 DANIEL CRITES 1236 3 13:04.1 2.11 3:22.6 1 49:53.3 17.6 1:51.6 4 28:01.7 9:02 1:36:13.3
3 55 GEOFFREY WOODMAN 1237 2 9:39.8 2.86 1:42.8 5 1:00:50.0 14.4 1:04.6 3 27:51.1 8:59 1:41:08.3
4 62 HSUN CHIH KUO 1230 5 24:34.5 1.12 2:44.9 3 52:30.9 16.7 0:34.7 2 26:16.9 8:28 1:46:41.9
5 65 TIMOTHY WHITTEMORE 1232 4 23:14.2 1.19 2:17.3 4 53:09.3 16.5 1:56.8 5 28:24.0 9:10 1:49:01.6
Male 35 to 39

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 SHAWN JYAWOOK 1244 1 7:42.2 3.58 0:58.6 1 38:51.0 22.5 0:27.3 1 19:02.6 6:08 1:07:01.7
2 17 DAVE MCKERNAN 1240 3 11:16.7 2.45 2:00.9 2 45:00.7 19.5 0:41.9 2 23:20.2 7:32 1:22:20.4
3 27 LUKE PINKERTON 1243 2 9:06.8 3.03 1:45.1 4 50:12.3 17.5 0:47.5 3 25:48.7 8:19 1:27:40.4
4 48 JOSHUA CRITES 1238 4 14:11.6 1.95 2:19.6 3 49:47.4 17.6 1:52.5 5 28:02.2 9:03 1:36:13.3
5 57 PATRICK GOERING 1242 5 20:05.6 1.37 2:57.0 5 50:32.5 17.3 1:28.4 4 27:50.8 8:59 1:42:54.3
Male 40 to 44

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 SEAN NEILL 1247 1 8:25.5 3.28 2:02.5 1 43:07.7 20.3 0:51.8 1 18:17.8 5:54 1:12:45.3
2 16 GREG WHITE 1245 3 11:21.0 2.43 0:55.4 2 45:18.7 19.3 0:46.8 2 23:21.6 7:32 1:21:43.5
3 66 MATTHEW COLVIG 1246 2 9:12.8 3.00 2:04.6 3 59:04.0 14.8 1:13.6 3 39:16.512:40 1:50:51.5
Male 45 to 49

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 ADRIANO ROSA 1273 1 7:57.7 3.47 0:26.0 1 39:24.2 22.2 0:26.9 1 20:56.0 6:45 1:09:10.8
2 67 PETE HABER 1250 2 19:14.4 1.44 3:07.2 2 1:02:28.9 14.0 0:51.4 2 25:34.4 8:15 1:51:16.3
Male 50 to 54

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 TIM BELL 1256 2 10:33.4 2.62 2:15.5 2 43:49.8 20.0 1:46.6 1 19:57.4 6:26 1:18:22.7
2 12 CURT PENLAND 1257 1 9:06.8 3.03 0:59.1 3 44:43.7 19.6 1:43.9 3 22:53.3 7:23 1:19:26.8
3 15 DAVE SCHATZ 1255 3 11:43.7 2.36 2:05.8 1 43:14.1 20.3 1:30.1 2 22:07.1 7:08 1:20:40.8
Male 55 to 59

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 DAVE FUREY 1259 1 8:14.9 3.35 0:57.9 1 40:06.1 21.8 0:46.1 1 18:26.9 5:57 1:08:31.9
2 24 DONALD ELDER 1264 2 9:58.4 2.77 1:37.2 3 50:19.1 17.4 1:14.8 3 23:20.4 7:32 1:26:29.9
3 26 MICHAEL WRIGHT 1263 5 11:15.3 2.45 1:34.6 2 46:17.0 18.9 1:36.9 5 26:21.1 8:30 1:27:04.9
4 31 PATRICK KEENEY 1260 4 11:11.9 2.47 1:39.7 4 53:22.9 16.4 1:09.3 2 22:48.3 7:21 1:30:12.1
5 46 JOHN FEDOR 1262 3 10:52.4 2.54 2:18.0 5 54:09.9 16.2 1:10.8 4 26:01.4 8:24 1:34:32.5
Male 60 to 64

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 KIRK KLEMME 1266 1 13:20.3 2.07 1:57.5 1 49:52.2 17.6 0:50.2 1 27:41.5 8:56 1:33:41.7
Male 65 to 69

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 WALLY HERRALA 1270 1 10:04.5 2.74 1:07.1 1 44:36.3 19.6 1:03.7 1 23:33.2 7:36 1:20:24.8
2 38 RON OLSON 1268 2 11:09.6 2.48 1:58.4 2 48:32.3 18.0 1:34.9 2 29:10.8 9:25 1:32:26.0
3 47 BRUCE ALLEN 1269 3 1:34:46.030:34 1:34:46.0
Male 70 and over

Overall ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 -------- Run -------- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rate Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 36 DAVID SCHUPBACH 1272 1 10:01.5 2.76 1:16.1 2 51:24.2 17.0 1:07.5 2 27:52.4 8:59 1:31:41.7
2 40 JOHN KIELY 1271 2 10:50.7 2.55 3:27.1 1 50:33.3 17.3 1:46.2 1 26:37.6 8:35 1:33:14.9