2013 The Village

back to results

Jul. 28, 2013

2013 The Village
Clarkston, MI
Provided by 3disciplines.com


Page 1

Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
info@your-results.com. Thank you.


THE VILLAGE TRIATHLON * DUATHLON
CLARKSTON, MI
JULY 28, 2013 * 7:45AM

*** TRIATHLON ***
** 800M SWIM / 16MI BIKE / 4.4MI RUN **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== === ======== ==== ========================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/100 281 Matt Inch 25 M 2 39:24 24.4 0:36 2 26:54 6:07 1:20:44
2 2/100 333 Anthony Ponton 39 M 6 12:56 1:37 3:26 1 38:18 25.1 0:49 8 29:42 6:45 1:25:10
3 3/100 260 Gary Greib 48 M 9 13:31 1:42 3:23 5 40:13 23.9 0:40 3 27:47 6:19 1:25:33
4 4/100 322 William Navas III 26 M 3 12:15 1:32 4:06 7 41:43 23.0 0:53 7 29:20 6:40 1:28:15
5 5/100 356 Jon Ruud 31 M 11 13:46 1:44 3:59 4 39:51 24.1 1:07 13 31:23 7:08 1:30:04
6 6/100 298 Charlie Larnard 40 M 19 14:27 1:49 4:36 3 39:45 24.2 0:50 11 30:59 7:03 1:30:36
7 7/100 290 Bob Karalis 54 M 5 12:54 1:37 3:47 6 40:21 23.8 0:51 32 34:07 7:46 1:32:00
8 8/100 363 Brad Smith 28 M 20 14:30 1:49 4:18 11 43:14 22.2 1:23 9 29:57 6:49 1:33:19
9 9/100 381 Peter Thompson 43 M 40 15:50 1:59 4:42 8 42:30 22.6 0:55 10 30:41 6:59 1:34:36
10 10/100 250 Brandon Fisk 31 M 8 13:13 1:40 5:09 13 43:56 21.9 1:01 18 32:09 7:19 1:35:26
11 11/100 308 Steve Maciejewski 36 M 16 14:07 1:46 4:27 10 43:03 22.3 0:58 26 33:15 7:34 1:35:48
12 12/100 261 Brian Grew 37 M 15 13:56 1:45 4:34 27 45:12 21.2 1:12 16 31:28 7:10 1:36:20
13 13/100 306 Joe Lombardo 40 M 18 14:18 1:48 4:56 12 43:39 22.0 1:11 24 33:01 7:31 1:37:03
14 14/100 399 Matthew Yurenka 37 M 50 16:16 2:02 3:56 17 44:30 21.6 1:10 19 32:10 7:19 1:38:01
15 15/100 224 Ronald W Chapman Ii 30 M 45 16:11 2:02 3:49 32 45:43 21.0 0:56 14 31:26 7:09 1:38:02
16 16/100 42 Michael Garcia 34 M 59 16:29 2:04 3:24 22 44:51 21.4 0:59 21 32:21 7:22 1:38:02
17 17/100 244 Andrew Dunham 36 M 7 12:58 1:38 5:05 16 44:17 21.7 1:09 47 35:21 8:02 1:38:48
18 18/100 222 Will Cavender 20 M 1 11:47 1:29 5:18 40 46:31 20.6 1:10 39 34:41 7:53 1:39:25
19 19/100 291 Greg Karas 39 M 24 14:51 1:52 4:47 18 44:33 21.5 1:07 36 34:30 7:51 1:39:46
20 20/100 378 Brian Teeling 41 M 13 13:49 1:44 4:53 21 44:49 21.4 1:01 49 35:25 8:03 1:39:55
21 21/100 255 Bradley Gapczynski 51 M 39 15:48 1:59 4:20 46 47:20 20.3 1:21 15 31:26 7:09 1:40:13
22 1/75 389 Krista Walker 34 F 54 16:19 2:03 3:51 35 46:03 20.8 1:20 25 33:05 7:32 1:40:36
23 22/100 321 Vance Nall 42 M 32 15:26 1:56 5:41 9 43:02 22.3 1:45 41 34:55 7:56 1:40:46
24 23/100 318 Frank Murray 48 M 25 14:56 1:52 5:00 60 48:08 19.9 0:59 17 31:52 7:15 1:40:52
25 24/100 377 Mark Stuligross 45 M 27 15:13 1:55 4:12 38 46:14 20.8 0:59 35 34:26 7:50 1:41:02
26 25/100 324 Andrew Oleszkowicz 33 M 17 14:14 1:47 5:55 33 45:44 21.0 1:34 30 33:52 7:42 1:41:17
27 26/100 382 Sebastian Tochowicz 40 M 38 15:47 1:59 4:27 67 48:45 19.7 1:15 12 31:22 7:08 1:41:33
28 27/100 393 Dennis West 67 M 10 13:43 1:43 4:31 19 44:41 21.5 0:46 81 37:59 8:38 1:41:37
29 28/100 272 Eric Harris 41 M 22 14:40 1:50 5:18 34 46:00 20.9 0:53 43 35:00 7:58 1:41:48
30 29/100 342 Keith Richardson 57 M 33 15:27 1:56 5:19 20 44:47 21.4 1:18 51 35:27 8:04 1:42:16
31 30/100 220 Joseph Bucher 40 M 58 16:26 2:04 6:19 14 44:04 21.8 1:51 29 33:46 7:41 1:42:25
32 31/100 267 Michael Halsband 48 M 30 45:17 21.2 1:19 60 36:25 8:17 1:42:32
33 2/75 202 Jill Allardyce 36 F 46 16:13 2:02 3:50 49 47:42 20.1 1:05 33 34:21 7:49 1:43:10
34 32/100 208 Anthony Atrasz 36 M 4 12:36 1:35 4:33 61 48:11 19.9 1:02 70 37:02 8:25 1:43:21
35 33/100 358 Eric Schwalbe 27 M 66 16:57 2:08 5:12 28 45:13 21.2 1:17 46 35:15 8:01 1:43:53
36 34/100 282 Michael Jankowski 40 M 74 17:20 2:10 4:07 29 45:13 21.2 1:16 54 36:04 8:12 1:43:58
37 35/100 221 Matthew Buck 31 M 95 18:47 2:21 4:24 36 46:05 20.8 1:17 27 33:28 7:37 1:43:59
38 36/100 37 Matthew Leuchtmann 37 M 34 15:36 1:57 5:33 42 46:51 20.5 1:39 40 34:49 7:55 1:44:26
39 37/100 217 Calvin Bordine 44 M 36 15:43 1:58 4:49 24 44:55 21.4 1:06 80 37:58 8:38 1:44:28
40 38/100 205 Douglas Angel 48 M 82 17:43 2:13 6:18 37 46:11 20.8 2:20 23 32:44 7:27 1:45:13
41 3/75 307 Amy Macey 40 F 21 14:36 1:50 5:06 68 48:49 19.7 1:37 44 35:08 7:59 1:45:14
42 39/100 348 Thomas Rossman 47 M 72 17:18 2:10 5:01 23 44:55 21.4 1:27 72 37:05 8:26 1:45:43
43 40/100 391 Daniel Welch 32 M 67 17:01 2:08 5:29 31 45:33 21.1 1:37 56 36:08 8:13 1:45:46
44 4/75 380 Erika Thompson 45 F 61 16:38 2:05 4:49 54 47:58 20.0 1:32 45 35:10 8:00 1:46:05
45 5/75 36 Stephanie Bland 27 F 57 16:22 2:03 6:01 69 48:52 19.6 0:43 34 34:26 7:50 1:46:22
46 6/75 311 Mary Minutella 41 F 62 16:46 2:06 5:02 52 47:47 20.1 51:13 1:47:07
47 7/75 343 Kelly Richardson 52 F 53 16:19 2:03 5:01 59 48:06 20.0 1:15 62 36:30 8:18 1:47:09
48 41/100 240 Andrew Dever 17 M 73 17:19 2:10 4:22 57 48:01 20.0 1:04 63 36:35 8:19 1:47:19
49 42/100 304 Heath Little 40 M 94 18:46 2:21 4:51 78 49:55 19.2 1:20 22 32:33 7:24 1:47:22
50 43/100 234 Chris Cudnik 44 M 100 19:03 2:23 5:57 26 45:08 21.3 2:10 50 35:26 8:04 1:47:41
51 8/75 253 Amie Forte Kuznicki 37 F 101 19:03 2:23 5:22 51 47:43 20.1 1:35 37 34:31 7:51 1:48:12
52 9/75 361 Kristen Simpson 48 F 86 18:05 2:16 4:37 39 46:30 20.6 1:06 82 38:07 8:40 1:48:24
53 44/100 292 Tim Kennedy 44 M 88 18:10 2:17 6:07 45 47:13 20.3 1:27 52 35:34 8:05 1:48:29
54 10/75 201 Michelle Alamo 43 F 23 14:46 1:51 6:01 76 49:51 19.3 1:12 65 36:45 8:22 1:48:35
55 45/100 379 Amitabh Thakur 39 M 78 17:36 2:12 6:10 47 47:36 20.2 1:15 55 36:06 8:13 1:48:41
56 46/100 204 David Alsager 60 M 12 13:47 1:44 5:55 25 45:04 21.3 1:37 122 42:22 9:38 1:48:44
57 11/75 242 Melissa Doyle 36 F 63 48:28 19.8 0:57 38 34:36 7:52 1:49:01
58 12/75 345 Amy Rogghe 34 F 37 15:43 1:58 4:54 80 50:03 19.2 1:03 74 37:26 8:31 1:49:07
59 47/100 305 Merlin Loetzner 15 M 103 19:11 2:24 4:22 66 48:32 19.8 1:10 53 35:59 8:11 1:49:13
60 48/100 203 Andrew Allen 41 M 129 21:17 2:40 3:53 62 48:15 19.9 0:57 42 34:59 7:57 1:49:18
61 13/75 33 Katie Fries 42 F 52 16:17 2:03 5:26 58 48:02 20.0 1:28 85 38:36 8:47 1:49:48
62 14/75 331 Lisa Pollack 47 F 51 16:17 2:03 6:08 70 48:53 19.6 1:54 67 36:54 8:23 1:50:04
63 15/75 316 Antje Mueller 37 F 81 17:43 2:13 3:47 77 49:55 19.2 0:56 77 37:51 8:37 1:50:09
64 49/100 330 Jarrett Parker 29 M 152 24:21 3:03 4:25 56 48:00 20.0 1:17 20 32:17 7:21 1:50:18
65 50/100 257 Brendan George 43 M 89 18:17 2:18 6:19 50 47:43 20.1 1:52 57 36:11 8:14 1:50:19
66 51/100 354 Richard Rush 37 M 64 16:49 2:07 6:10 43 46:57 20.4 1:36 87 38:52 8:50 1:50:22
67 52/100 357 Jeff Schloff 43 M 44 15:59 2:00 5:50 41 46:43 20.5 1:40 105 40:36 9:14 1:50:47
68 53/100 323 Charles Northcott 35 M 28 15:15 1:55 6:37 75 49:50 19.3 1:34 75 37:35 8:33 1:50:50
69 16/75 35 Hilary Conklin 26 F 56 16:22 2:03 6:03 96 51:58 18.5 0:36 58 36:12 8:14 1:51:09
70 17/75 227 Emily Childers 25 F 30 15:22 1:56 5:30 107 52:50 18.2 2:12 48 35:25 8:03 1:51:16
71 18/75 370 Jenn Sommermann 49 F 69 17:04 2:08 5:24 74 49:38 19.3 1:02 84 38:30 8:45 1:51:36
72 19/75 262 Melinda Grubich 38 F 107 19:39 2:28 4:15 55 47:59 20.0 0:59 90 39:14 8:55 1:52:05
73 20/75 395 Melissa Williams 34 F 49 16:15 2:02 5:13 73 49:34 19.4 1:40 94 39:26 8:58 1:52:06
74 21/75 264 Heidi Gunderson 41 F 48 16:15 2:02 4:51 83 50:45 18.9 1:06 93 39:21 8:57 1:52:17
75 54/100 375 Matthew Stewart 36 M 87 18:06 2:16 4:59 48 47:41 20.1 1:03 107 40:42 9:15 1:52:30
76 22/75 397 Kathy Wojtalewicz 43 F 42 15:53 2:00 5:23 82 50:31 19.0 1:27 92 39:19 8:57 1:52:31
77 55/100 373 Dan Staniszewski 29 M 14 13:49 1:44 5:33 103 52:40 18.2 1:20 97 39:45 9:02 1:53:05
78 23/75 301 Iris Lessard 26 F 79 17:40 2:13 3:56 112 53:54 17.8 0:56 71 37:02 8:25 1:53:26
79 24/75 266 Heather Hall 44 F 60 16:29 2:04 5:06 113 54:01 17.8 1:05 66 36:49 8:22 1:53:28
80 25/75 364 Jacque Wise 43 F 91 18:27 2:19 5:04 64 48:31 19.8 1:08 103 40:27 9:12 1:53:36
81 56/100 384 Scott Tremaine 42 M 35 15:38 1:58 5:41 97 52:01 18.5 0:51 101 40:10 9:08 1:54:19
82 26/75 39 Janet Boltz 34 F 90 18:24 2:18 5:34 119 55:32 17.3 1:05 31 34:00 7:44 1:54:33
83 57/100 226 Chris Chekan 52 M 63 16:48 2:06 4:41 95 51:47 18.5 2:33 95 39:38 9:01 1:55:24
84 27/75 230 Christine Conroy 44 F 65 16:56 2:07 6:32 85 51:04 18.8 1:52 89 39:08 8:54 1:55:30
85 58/100 280 Dave Hrejsa 46 M 83 17:49 2:14 5:22 44 47:06 20.4 1:36 130 43:42 9:56 1:55:33
86 59/100 215 Jeff Bittner 34 M 29 15:19 1:55 5:53 129 57:10 16.8 0:44 69 36:56 8:24 1:56:00
87 60/100 314 Michael Morgan 40 M 68 17:01 2:08 5:27 81 50:27 19.0 1:16 114 41:58 9:33 1:56:07
88 28/75 319 Laura Murray 43 F 143 22:35 2:50 4:16 84 51:03 18.8 0:58 79 37:56 8:38 1:56:46
89 29/75 303 Julie Lezotte 45 F 98 18:57 2:23 6:32 105 52:44 18.2 1:35 76 37:42 8:34 1:57:27
90 61/100 41 Kiel Bucher 18 M 26 15:00 1:53 83 38:25 8:44 1:57:57
91 30/75 223 Amanda Chamberlain 18 F 120 20:30 2:34 4:23 137 58:54 16.3 0:37 28 33:41 7:40 1:58:02
92 62/100 390 Michael Wallen 35 M 85 17:55 2:15 5:54 71 49:09 19.5 2:19 125 42:50 9:45 1:58:06
93 63/100 45 George Donnini 40 M 31 15:24 1:56 5:52 141 59:48 16.1 0:48 61 36:26 8:17 1:58:16
94 31/75 293 Julia Kline 33 F 75 17:28 2:11 6:36 91 51:38 18.6 45:21 1:58:32
95 64/100 46 Corey Otis 28 M 137 21:55 2:45 5:03 115 54:15 17.7 0:44 64 36:38 8:20 1:58:33
96 65/100 326 Andrew Orso 21 M 153 24:41 3:06 4:45 86 51:04 18.8 1:31 68 36:54 8:24 1:58:54
97 32/75 236 Cyndi Davidson 52 F 144 22:39 2:50 5:12 72 49:28 19.4 1:57 96 39:41 9:01 1:58:54
98 66/100 233 John Crawford 40 M 70 17:12 2:09 6:15 111 53:29 17.9 1:03 123 42:24 9:39 2:00:21
99 33/75 367 Carol Snyder 45 F 104 19:26 2:26 6:19 87 51:05 18.8 1:30 120 42:15 9:36 2:00:32
100 34/75 284 Helen Jeffers 16 F 102 19:04 2:23 5:51 130 57:22 16.7 1:10 73 37:07 8:27 2:00:33
101 35/75 353 Stacey Runke 44 F 41 15:52 1:59 6:48 79 50:01 19.2 3:21 134 44:46 10:11 2:00:46
102 67/100 400 Michael Zwiernik 45 M 127 21:14 2:40 5:00 108 53:12 18.0 1:36 100 40:03 9:06 2:01:03
103 36/75 365 Donna Snider 40 F 114 20:05 2:31 4:54 127 56:49 16.9 0:45 86 38:43 8:48 2:01:14
104 68/100 210 Craig Barrett 53 M 109 53:15 18.0 1:44 88 38:58 8:52 2:01:15
105 37/75 274 Jill Hegarty 42 F 139 22:13 2:47 5:21 100 52:11 18.4 1:12 102 40:23 9:11 2:01:18
106 69/100 241 Nerav Doshi 35 M 125 21:01 2:38 5:23 126 56:36 17.0 0:45 78 37:55 8:37 2:01:37
107 38/75 251 Melissa Fleming 44 F 43 15:57 2:00 7:44 114 54:04 17.8 1:39 121 42:17 9:37 2:01:38
108 39/75 337 Rachel Pytel 20 F 92 18:34 2:20 5:55 121 55:53 17.2 1:10 104 40:27 9:12 2:01:58
109 40/75 368 Michele Snyder 47 F 47 16:14 2:02 5:38 88 51:16 18.7 1:56 144 47:09 10:43 2:02:12
110 70/100 252 Scott Foreman 53 M 148 23:03 2:53 6:09 65 48:32 19.8 2:26 119 42:14 9:36 2:02:22
111 41/75 300 Beth Leeb 28 F 55 16:21 2:03 4:52 136 58:50 16.3 1:10 108 41:17 9:23 2:02:27
112 42/75 344 Natalie Richardson 33 F 80 17:42 2:13 5:20 134 58:24 16.4 1:05 106 40:37 9:14 2:03:06
113 71/100 351 Steven Rummel 40 M 99 18:57 2:23 5:07 92 51:43 18.6 1:32 141 45:53 10:26 2:03:10
114 43/75 219 Elizabeth Browning 42 F 110 19:45 2:29 6:26 106 52:46 18.2 2:18 115 41:59 9:33 2:03:12
115 72/100 335 Gary Pringle 50 M 93 18:43 2:21 7:43 93 51:43 18.6 1:36 129 43:39 9:56 2:03:21
116 44/75 206 Catherine Armbruster 48 F 97 18:55 2:22 6:23 89 51:29 18.6 1:46 140 45:25 10:20 2:03:57
117 73/100 38 Niko Levigne 17 M 76 17:32 2:12 4:51 133 58:22 16.4 1:55 110 41:29 9:26 2:04:07
118 74/100 371 Martin Spencer 42 M 131 21:30 2:42 6:05 102 52:31 18.3 1:41 126 43:06 9:48 2:04:52
119 75/100 276 Glen Hendershott 48 M 142 22:28 2:49 6:01 123 56:19 17.0 1:00 98 39:47 9:03 2:05:33
120 76/100 295 Matthew Knill 13 M 2 12:06 1:31 12:10 160 1:09:30 13.8 4:04 6 27:58 6:22 2:05:46
121 77/100 360 Thomas Shimmel 51 M 77 17:34 2:12 8:28 15 44:14 21.7 3:01 159 52:34 11:57 2:05:49
122 78/100 235 Bryan Dankert 36 M 116 20:13 2:32 5:28 153 1:03:14 15.2 0:48 59 36:20 8:16 2:06:01
123 79/100 214 Roberto Bihar 37 M 71 17:15 2:10 6:39 143 1:00:10 16.0 0:42 109 41:18 9:24 2:06:01
124 45/75 362 Cheryl Singer-Reaume 46 F 108 19:40 2:28 5:57 117 55:13 17.4 1:51 131 44:12 10:03 2:06:51
125 80/100 387 Scott Vanderveen 56 M 154 25:07 3:09 6:49 94 51:45 18.6 1:36 111 41:45 9:30 2:07:00
126 46/75 286 Kimberly Johnson 44 F 156 25:39 3:13 6:58 53 47:51 20.1 2:05 132 44:30 10:07 2:07:01
127 47/75 207 Elizabeth Ashley 40 F 105 19:36 2:27 7:09 90 51:35 18.6 1:55 146 47:22 10:46 2:07:35
128 48/75 212 Debra Benjamin 54 F 140 22:20 2:48 6:12 118 55:32 17.3 0:52 124 42:43 9:43 2:07:37
129 49/75 394 Elaine Widzinski 63 F 115 20:12 2:32 6:47 99 52:08 18.4 1:11 148 47:55 10:54 2:08:11
130 81/100 346 David Rohman 60 M 96 18:51 2:22 6:56 101 52:12 18.4 2:06 150 48:09 10:57 2:08:11
131 50/75 258 Angela Gerke 30 F 111 19:49 2:29 6:47 148 1:01:18 15.7 1:05 91 39:16 8:56 2:08:14
132 51/75 299 Karen Laszlo 53 F 84 17:53 2:15 5:29 98 52:05 18.4 1:37 160 52:45 12:00 2:09:47
133 52/75 285 Molly Jeffers 18 F 119 20:28 2:34 5:47 149 1:01:47 15.5 1:19 112 41:48 9:30 2:11:07
134 82/100 278 John Houser 66 M 151 23:21 2:56 8:40 104 52:41 18.2 3:16 127 43:14 9:50 2:11:10
135 53/75 32 Alexandra Harding 19 F 112 19:57 2:30 5:56 135 58:36 16.4 1:19 142 45:54 10:26 2:11:41
136 83/100 51 Jonn McCurry 51 M 130 21:26 2:41 7:33 138 59:02 16.3 1:52 117 42:06 9:35 2:11:57
137 54/75 325 Angela Olrich 34 F 118 20:26 2:34 5:45 125 56:35 17.0 2:06 145 47:21 10:46 2:12:11
138 84/100 265 Jake Gunn 15 M 138 22:05 2:46 5:32 142 59:49 16.0 1:49 133 44:35 10:08 2:13:47
139 55/75 31 Therese Smith 47 F 113 20:05 2:31 7:24 131 57:28 16.7 1:24 149 48:05 10:56 2:14:25
140 56/75 388 Meghan Veiga 24 F 121 20:33 2:35 5:55 120 55:34 17.3 1:01 156 51:31 11:43 2:14:32
141 85/100 359 Paul Shaya 44 M 109 19:40 2:28 7:56 146 1:00:30 15.9 2:04 136 45:01 10:14 2:15:09
142 86/100 238 Carmen Defranco 36 M 135 21:52 2:44 6:48 147 1:01:10 15.7 1:14 137 45:10 10:16 2:16:13
143 87/100 341 Jay Richardson 35 M 162 27:23 3:26 5:57 139 59:09 16.2 1:57 116 41:59 9:33 2:16:24
144 88/100 211 Justin Barylski 20 M 132 21:39 2:43 7:14 157 1:06:55 14.3 1:20 99 39:49 9:03 2:16:55
145 57/75 277 Erin Holdren Otis 28 F 146 22:42 2:51 6:10 152 1:03:01 15.2 1:50 128 43:33 9:54 2:17:13
146 58/75 296 Sadie Knill 15 F 160 27:20 3:25 9:01 165 1:12:13 13.3 1:25 5 27:56 6:21 2:17:52
147 59/75 294 Annie Knill 45 F 163 1:12:11 13.3 1:28 4 27:55 6:21 2:17:53
148 89/100 283 Andy Jeffers 50 M 147 22:55 2:52 7:45 122 56:09 17.1 1:45 154 50:04 11:23 2:18:37
149 90/100 49 Stephen Rohr 41 M 155 25:16 3:10 6:44 116 54:34 17.6 3:08 151 49:14 11:12 2:18:54
150 91/100 247 Rob Ehrenberger 44 M 157 26:16 3:17 7:00 110 53:20 18.0 2:19 153 50:02 11:23 2:18:55
151 60/75 213 Karina Bihar 19 F 106 19:38 2:28 7:04 156 1:05:48 14.6 1:28 139 45:17 10:18 2:19:13
152 61/75 334 Anne Marie Potter 46 F 140 59:33 16.1 3:27 135 44:56 10:13 2:21:03
153 92/100 366 Thomas Snider 40 M 167 31:39 3:58 6:01 124 56:32 17.0 1:07 143 46:13 10:31 2:21:29
154 62/75 228 Melissa Christy-Lloyd 43 F 149 23:09 2:54 7:33 150 1:02:13 15.4 4:24 138 45:15 10:17 2:22:32
155 63/75 239 Angela Dekock 39 F 126 21:14 2:40 6:32 164 1:12:13 13.3 1:16 113 41:51 9:31 2:23:03
156 64/75 256 Jessica Gaul 38 F 128 21:16 2:40 6:31 162 1:12:07 13.3 1:04 118 42:07 9:35 2:23:03
157 65/75 338 Michelle Ramsay 43 F 158 26:23 3:18 5:51 1 24:52 5:39 2:23:59
158 66/75 225 Kyndra Charlton 27 F 134 21:42 2:43 6:20 154 1:04:05 15.0 1:16 155 50:39 11:31 2:24:01
159 67/75 249 Jill Fife 43 F 124 21:00 2:38 9:08 145 1:00:17 15.9 3:09 158 52:27 11:56 2:25:59
160 93/100 349 John Roth III 44 M 133 21:40 2:43 7:21 151 1:02:27 15.4 3:14 157 52:18 11:54 2:26:58
161 68/75 336 Lydia Purol 42 F 136 21:53 2:45 7:23 159 1:09:15 13.9 2:19 147 47:34 10:49 2:28:21
162 94/100 317 Lawrence Murphy 71 M 150 23:15 2:55 8:10 132 57:51 16.6 2:39 165 56:46 12:55 2:28:39
163 69/75 287 Marianne Johnson 50 F 122 20:48 2:36 7:20 128 56:53 16.9 2:37 168 1:03:38 14:28 2:31:13
164 95/100 320 Ben Myers 39 M 123 20:57 2:38 7:35 152 49:45 11:19 2:31:34
165 70/75 369 Carol Socks-Parker 59 F 145 22:39 2:50 7:25 144 1:00:11 16.0 2:08 166 1:00:02 13:39 2:32:23
166 96/100 329 Douglas Parker 55 M 141 22:20 2:48 9:09 155 1:04:42 14.8 2:41 164 56:27 12:50 2:35:17
167 97/100 48 Tomas Diaz 39 M 163 28:06 3:31 6:56 161 55:15 12:34 2:39:35
168 71/75 275 Lisa Heineman 42 F 159 27:01 3:23 8:32 161 1:10:13 13.7 1:48 162 55:26 12:36 2:42:59
169 72/75 273 Abby Haus 34 F 161 27:22 3:26 9:36 158 1:08:53 13.9 1:24 167 1:00:24 13:44 2:47:37
170 73/75 229 Ericka Cloutier 36 F 164 30:47 3:51 8:09 163 55:49 12:41 2:55:37
171 74/75 352 Janice Rumph 37 F 165 31:14 3:55 9:53 169 1:13:03 16:36 3:12:34
172 98/100 254 Bryon Fugitt 53 M 117 20:19 2:33 6:29 3:21:27
173 75/75 312 Cassie Moore 25 F 166 31:33 3:57 11:46 170 1:18:14 17:47 3:43:00





Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
info@your-results.com. Thank you.

THE VILLAGE TRIATHLON * DUATHLON
CLARKSTON, MI
JULY 28, 2013 * 7:45AM

********** SPRINT TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
**** 800M SWIM / 16MI BIKE / 4.4MI RUN ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 389 Krista Walker 34 Davisburg MI 15 16:19 2:03 3:51 1 46:03 20.8 1:20 4 33:05 7:32 1:40:36
2 202 Jill Allardyce 36 Saginaw MI 8 16:13 2:02 3:50 3 47:42 20.1 1:05 7 34:21 7:49 1:43:10 Team ATP
3 307 Amy Macey 40 Grosse Pointe MI 1 14:36 1:50 5:06 13 48:49 19.7 1:37 11 35:08 7:59 1:45:14

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 212 Debra Benjamin 54 Saginaw MI 1 22:20 2:48 6:12 1 55:32 17.3 0:52 2 42:43 9:43 2:07:37 Team ATP
2 338 Michelle Ramsay 43 Essex ON 2 26:23 3:18 5:51 1 24:52 5:39 2:23:59 Windsor Triathlon Club
3 352 Janice Rumph 37 Mattawan MI 3 31:14 3:55 9:53 3 1:13:03 16:36 3:12:34
4 312 Cassie Moore 25 Wixom MI 4 31:33 3:57 11:46 4 1:18:14 17:47 3:43:00 To challenge myself.

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 296 Sadie Knill 15 Clarkston MI 1 27:20 3:25 9:01 1 1:12:13 13.3 1:25 1 27:56 6:21 2:17:52 Self

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 223 Amanda Chamberlain 18 Clarkston MI 5 20:30 2:34 4:23 3 58:54 16.3 0:37 1 33:41 7:40 1:58:02
2 284 Helen Jeffers 16 Clarkston MI 1 19:04 2:23 5:51 1 57:22 16.7 1:10 2 37:07 8:27 2:00:33
3 285 Molly Jeffers 18 Clarkston MI 4 20:28 2:34 5:47 4 1:01:47 15.5 1:19 3 41:48 9:30 2:11:07
4 32 Alexandra Harding 19 Boyne City MI 3 19:57 2:30 5:56 2 58:36 16.4 1:19 5 45:54 10:26 2:11:41
5 213 Karina Bihar 19 Davisburg MI 2 19:38 2:28 7:04 5 1:05:48 14.6 1:28 4 45:17 10:18 2:19:13

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 337 Rachel Pytel 20 Clarkston MI 1 18:34 2:20 5:55 2 55:53 17.2 1:10 1 40:27 9:12 2:01:58 The Village
2 388 Meghan Veiga 24 Saginaw MI 2 20:33 2:35 5:55 1 55:34 17.3 1:01 2 51:31 11:43 2:14:32 Team ATP

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 36 Stephanie Bland 27 Oxford MI 4 16:22 2:03 6:01 1 48:52 19.6 0:43 1 34:26 7:50 1:46:22
2 35 Hilary Conklin 26 Clarkston MI 3 16:22 2:03 6:03 2 51:58 18.5 0:36 3 36:12 8:14 1:51:09
3 227 Emily Childers 25 Chicago IL 1 15:22 1:56 5:30 3 52:50 18.2 2:12 2 35:25 8:03 1:51:16 Myself
4 301 Iris Lessard 26 The Colony TX 5 17:40 2:13 3:56 4 53:54 17.8 0:56 4 37:02 8:25 1:53:26
5 300 Beth Leeb 28 Livonia MI 2 16:21 2:03 4:52 5 58:50 16.3 1:10 5 41:17 9:23 2:02:27 Colby Jack (Puppy)
6 277 Erin Holdren Otis 28 Grand Blanc MI 7 22:42 2:51 6:10 6 1:03:01 15.2 1:50 6 43:33 9:54 2:17:13 Team Emmett
7 225 Kyndra Charlton 27 Royal Oak MI 6 21:42 2:43 6:20 7 1:04:05 15.0 1:16 7 50:39 11:31 2:24:01 Goals

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 345 Amy Rogghe 34 Clawson MI 1 15:43 1:58 4:54 2 50:03 19.2 1:03 2 37:26 8:31 1:49:07 Aunt Marlene
2 395 Melissa Williams 34 Troy MI 2 16:15 2:02 5:13 1 49:34 19.4 1:40 4 39:26 8:58 1:52:06 health and happiness
3 39 Janet Boltz 34 Rochester Hills MI 5 18:24 2:18 5:34 4 55:32 17.3 1:05 1 34:00 7:44 1:54:33
4 293 Julia Kline 33 Grosse Pointe MI 3 17:28 2:11 6:36 3 51:38 18.6 45:21 1:58:32
5 344 Natalie Richardson 33 Clarkston MI 4 17:42 2:13 5:20 6 58:24 16.4 1:05 5 40:37 9:14 2:03:06 My family
6 258 Angela Gerke 30 Grand Rapids MI 6 19:49 2:29 6:47 7 1:01:18 15.7 1:05 3 39:16 8:56 2:08:14 My Husband
7 325 Angela Olrich 34 Ortonville MI 7 20:26 2:34 5:45 5 56:35 17.0 2:06 6 47:21 10:46 2:12:11 health
8 273 Abby Haus 34 Royal Oak MI 8 27:22 3:26 9:36 8 1:08:53 13.9 1:24 7 1:00:24 13:44 2:47:37 Myself

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 253 Amie Forte Kuznicki 37 Davisburg MI 2 19:03 2:23 5:22 1 47:43 20.1 1:35 1 34:31 7:51 1:48:12 My health
2 242 Melissa Doyle 36 Clarkston MI 3 48:28 19.8 0:57 2 34:36 7:52 1:49:01 Fitness
3 316 Antje Mueller 37 Plymouth MI 1 17:43 2:13 3:47 4 49:55 19.2 0:56 3 37:51 8:37 1:50:09
4 262 Melinda Grubich 38 Dewitt MI 3 19:39 2:28 4:15 2 47:59 20.0 0:59 4 39:14 8:55 1:52:05
5 239 Angela Dekock 39 Clarkston MI 4 21:14 2:40 6:32 6 1:12:13 13.3 1:16 5 41:51 9:31 2:23:03 It simply makes me happy!
6 256 Jessica Gaul 38 Troy MI 5 21:16 2:40 6:31 5 1:12:07 13.3 1:04 6 42:07 9:35 2:23:03 Fitness
7 229 Ericka Cloutier 36 Clarkston MI 6 30:47 3:51 8:09 7 55:49 12:41 2:55:37 My beautiful family!

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 311 Mary Minutella 41 Windsor ON 8 16:46 2:06 5:02 1 47:47 20.1 51:13 1:47:07
2 201 Michelle Alamo 43 Rochester MI 1 14:46 1:51 6:01 5 49:51 19.3 1:12 1 36:45 8:22 1:48:35 Club Fraser
3 33 Katie Fries 42 Clarskton MI 6 16:17 2:03 5:26 3 48:02 20.0 1:28 4 38:36 8:47 1:49:48
4 264 Heidi Gunderson 41 Grosse Pointe Park 5 16:15 2:02 4:51 8 50:45 18.9 1:06 8 39:21 8:57 1:52:17
5 397 Kathy Wojtalewicz 43 Clarkston MI 3 15:53 2:00 5:23 7 50:31 19.0 1:27 7 39:19 8:57 1:52:31 Clarkston Multisport Club
6 266 Heather Hall 44 Washington MI 7 16:29 2:04 5:06 14 54:01 17.8 1:05 2 36:49 8:22 1:53:28
7 364 Jacque Wise 43 Birmingham MI 10 18:27 2:19 5:04 4 48:31 19.8 1:08 10 40:27 9:12 1:53:36
8 230 Christine Conroy 44 Fenton MI 9 16:56 2:07 6:32 10 51:04 18.8 1:52 6 39:08 8:54 1:55:30
9 319 Laura Murray 43 Clarkston MI 17 22:35 2:50 4:16 9 51:03 18.8 0:58 3 37:56 8:38 1:56:46 Team Murray
10 353 Stacey Runke 44 Troy MI 2 15:52 1:59 6:48 6 50:01 19.2 3:21 14 44:46 10:11 2:00:46 Family/Fun
11 365 Donna Snider 40 Birmingham MI 13 20:05 2:31 4:54 16 56:49 16.9 0:45 5 38:43 8:48 2:01:14 BHC Tri Team
12 274 Jill Hegarty 42 Clarkston MI 16 22:13 2:47 5:21 12 52:11 18.4 1:12 9 40:23 9:11 2:01:18
13 251 Melissa Fleming 44 Windsor ON 4 15:57 2:00 7:44 15 54:04 17.8 1:39 12 42:17 9:37 2:01:38 Windsor Tri Club
14 219 Elizabeth Browning 42 Bloomfield Hills/b 12 19:45 2:29 6:26 13 52:46 18.2 2:18 11 41:59 9:33 2:03:12
15 286 Kimberly Johnson 44 Charlotte MI 19 25:39 3:13 6:58 2 47:51 20.1 2:05 13 44:30 10:07 2:07:01 Team T3S
16 207 Elizabeth Ashley 40 Royal Oak MI 11 19:36 2:27 7:09 11 51:35 18.6 1:55 16 47:22 10:46 2:07:35 My kids
17 228 Melissa Christy-Llo 43 West Bloomfield MI 18 23:09 2:54 7:33 18 1:02:13 15.4 4:24 15 45:15 10:17 2:22:32
18 249 Jill Fife 43 White Lake MI 14 21:00 2:38 9:08 17 1:00:17 15.9 3:09 18 52:27 11:56 2:25:59 For my Dad!
19 336 Lydia Purol 42 Ortonville MI 15 21:53 2:45 7:23 19 1:09:15 13.9 2:19 17 47:34 10:49 2:28:21 for myself to keep fit
20 275 Lisa Heineman 42 Westland MI 20 27:01 3:23 8:32 20 1:10:13 13.7 1:48 19 55:26 12:36 2:42:59

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 380 Erika Thompson 45 Northville MI 3 16:38 2:05 4:49 2 47:58 20.0 1:32 2 35:10 8:00 1:46:05
2 361 Kristen Simpson 48 Greenwood IN 5 18:05 2:16 4:37 1 46:30 20.6 1:06 5 38:07 8:40 1:48:24 the challenge
3 331 Lisa Pollack 47 Northville MI 2 16:17 2:03 6:08 3 48:53 19.6 1:54 3 36:54 8:23 1:50:04 MAC
4 370 Jenn Sommermann 49 Freeport NY 4 17:04 2:08 5:24 4 49:38 19.3 1:02 6 38:30 8:45 1:51:36 Triathlete for a Cure
5 303 Julie Lezotte 45 Rochester MI 7 18:57 2:23 6:32 8 52:44 18.2 1:35 4 37:42 8:34 1:57:27 just me:)
6 367 Carol Snyder 45 Elmhurst IL 8 19:26 2:26 6:19 5 51:05 18.8 1:30 7 42:15 9:36 2:00:32 for me, for my kids
7 368 Michele Snyder 47 Livonia MI 1 16:14 2:02 5:38 6 51:16 18.7 1:56 11 47:09 10:43 2:02:12
8 206 Catherine Armbruste 48 Waterford MI 6 18:55 2:22 6:23 7 51:29 18.6 1:46 10 45:25 10:20 2:03:57
9 362 Cheryl Singer-Reaum 46 Belle River ON 9 19:40 2:28 5:57 9 55:13 17.4 1:51 8 44:12 10:03 2:06:51 TEAM MITO CANADA
10 31 Therese Smith 47 Boyne City MI 10 20:05 2:31 7:24 10 57:28 16.7 1:24 12 48:05 10:56 2:14:25
11 294 Annie Knill 45 Clarkston MI 12 1:12:11 13.3 1:28 1 27:55 6:21 2:17:53 Self achievement
12 334 Anne Marie Potter 46 Highland MI 11 59:33 16.1 3:27 9 44:56 10:13 2:21:03 peace of mind

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 343 Kelly Richardson 52 Auburn MI 1 16:19 2:03 5:01 1 48:06 20.0 1:15 1 36:30 8:18 1:47:09
2 236 Cyndi Davidson 52 Mulliken MI 4 22:39 2:50 5:12 2 49:28 19.4 1:57 2 39:41 9:01 1:58:54 Team T3S
3 299 Karen Laszlo 53 Waterford MI 2 17:53 2:15 5:29 3 52:05 18.4 1:37 3 52:45 12:00 2:09:47 Me
4 287 Marianne Johnson 50 Lathrup Village MI 3 20:48 2:36 7:20 4 56:53 16.9 2:37 4 1:03:38 14:28 2:31:13 BHC

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 369 Carol Socks-Parker 59 Rochester Hills MI 1 22:39 2:50 7:25 1 1:00:11 16.0 2:08 1 1:00:02 13:39 2:32:23 IMTC

FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 394 Elaine Widzinski 63 Sterling Heights MI 1 20:12 2:32 6:47 1 52:08 18.4 1:11 1 47:55 10:54 2:08:11 Infinite Multisports

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
**** 800M SWIM / 16MI BIKE / 4.4MI RUN ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 281 Matt Inch 25 Dallas TX 2 39:24 24.4 0:36 1 26:54 6:07 1:20:44
2 333 Anthony Ponton 39 Macomb MI 6 12:56 1:37 3:26 1 38:18 25.1 0:49 5 29:42 6:45 1:25:10 ATCK
3 260 Gary Greib 48 Lake Orion MI 9 13:31 1:42 3:23 5 40:13 23.9 0:40 2 27:47 6:19 1:25:33 Clarkston Multisport

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 357 Jeff Schloff 43 Clarkston MI 2 15:59 2:00 5:50 1 46:43 20.5 1:40 3 40:36 9:14 1:50:47 CMU - EOE
2 373 Dan Staniszewski 29 Clawson MI 1 13:49 1:44 5:33 4 52:40 18.2 1:20 1 39:45 9:02 1:53:05 Never Forget
3 280 Dave Hrejsa 46 Clarkston MI 3 17:49 2:14 5:22 2 47:06 20.4 1:36 5 43:42 9:56 1:55:33 To challenge myself!
4 252 Scott Foreman 53 Lansing MI 5 23:03 2:53 6:09 3 48:32 19.8 2:26 4 42:14 9:36 2:02:22 Timex Factory Team
5 276 Glen Hendershott 48 Clarkston MI 4 22:28 2:49 6:01 5 56:19 17.0 1:00 2 39:47 9:03 2:05:33 To stay fit!

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 305 Merlin Loetzner 15 Clarkston MI 2 19:11 2:24 4:22 1 48:32 19.8 1:10 2 35:59 8:11 1:49:13 Clarkston High School
2 295 Matthew Knill 13 Clarkston MI 1 12:06 1:31 12:10 3 1:09:30 13.8 4:04 1 27:58 6:22 2:05:46 Self
3 265 Jake Gunn 15 Troy MI 3 22:05 2:46 5:32 2 59:49 16.0 1:49 3 44:35 10:08 2:13:47 Just Love it

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 240 Andrew Dever 17 Clarkston MI 2 17:19 2:10 4:22 1 48:01 20.0 1:04 1 36:35 8:19 1:47:19 Cycletherapy Racing Team
2 41 Kiel Bucher 18 Ferndale MI 1 15:00 1:53 2 38:25 8:44 1:57:57
3 38 Niko Levigne 17 Clarkston MI 3 17:32 2:12 4:51 2 58:22 16.4 1:55 3 41:29 9:26 2:04:07

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 222 Will Cavender 20 Lake Orion MI 1 11:47 1:29 5:18 1 46:31 20.6 1:10 1 34:41 7:53 1:39:25 family member
2 326 Andrew Orso 21 Ann Arbor MI 3 24:41 3:06 4:45 2 51:04 18.8 1:31 2 36:54 8:24 1:58:54
3 211 Justin Barylski 20 Washington MI 2 21:39 2:43 7:14 3 1:06:55 14.3 1:20 3 39:49 9:03 2:16:55 waynesburg soccer

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 322 William Navas III 26 Livonia MI 1 12:15 1:32 4:06 1 41:43 23.0 0:53 1 29:20 6:40 1:28:15 Teresa Navas
2 363 Brad Smith 28 Grand Rapids MI 2 14:30 1:49 4:18 2 43:14 22.2 1:23 2 29:57 6:49 1:33:19
3 358 Eric Schwalbe 27 Imlay City MI 3 16:57 2:08 5:12 3 45:13 21.2 1:17 4 35:15 8:01 1:43:53
4 330 Jarrett Parker 29 Detroit MI 5 24:21 3:03 4:25 4 48:00 20.0 1:17 3 32:17 7:21 1:50:18 3d
5 46 Corey Otis 28 Grand Blanc MI 4 21:55 2:45 5:03 5 54:15 17.7 0:44 5 36:38 8:20 1:58:33 Team Emmett

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 356 Jon Ruud 31 Birmingham MI 2 13:46 1:44 3:59 1 39:51 24.1 1:07 1 31:23 7:08 1:30:04 RACING GREYHOUNDS
2 250 Brandon Fisk 31 Clarkston MI 1 13:13 1:40 5:09 2 43:56 21.9 1:01 3 32:09 7:19 1:35:26
3 224 Ronald W Chapman Ii 30 Royal Oak MI 5 16:11 2:02 3:49 5 45:43 21.0 0:56 2 31:26 7:09 1:38:02 Beverly Hills Club
4 42 Michael Garcia 34 Birmingham MI 6 16:29 2:04 3:24 3 44:51 21.4 0:59 4 32:21 7:22 1:38:02
5 324 Andrew Oleszkowicz 33 Rochester MI 3 14:14 1:47 5:55 6 45:44 21.0 1:34 6 33:52 7:42 1:41:17
6 221 Matthew Buck 31 Ferndale MI 8 18:47 2:21 4:24 7 46:05 20.8 1:17 5 33:28 7:37 1:43:59
7 391 Daniel Welch 32 Macomb MI 7 17:01 2:08 5:29 4 45:33 21.1 1:37 7 36:08 8:13 1:45:46 Infinite Multisport
8 215 Jeff Bittner 34 Rochester MI 4 15:19 1:55 5:53 8 57:10 16.8 0:44 8 36:56 8:24 1:56:00

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 308 Steve Maciejewski 36 Northville MI 4 14:07 1:46 4:27 1 43:03 22.3 0:58 3 33:15 7:34 1:35:48 Amy, Brady, & Sydney
2 261 Brian Grew 37 Holt MI 3 13:56 1:45 4:34 5 45:12 21.2 1:12 1 31:28 7:10 1:36:20
3 399 Matthew Yurenka 37 Chesterfield MI 8 16:16 2:02 3:56 3 44:30 21.6 1:10 2 32:10 7:19 1:38:01
4 244 Andrew Dunham 36 Wheaton IL 2 12:58 1:38 5:05 2 44:17 21.7 1:09 6 35:21 8:02 1:38:48
5 291 Greg Karas 39 Clawson MI 5 14:51 1:52 4:47 4 44:33 21.5 1:07 4 34:30 7:51 1:39:46 to eat cake
6 208 Anthony Atrasz 36 Troy MI 1 12:36 1:35 4:33 10 48:11 19.9 1:02 9 37:02 8:25 1:43:21
7 37 Matthew Leuchtmann 37 Lake Orion MI 7 15:36 1:57 5:33 6 46:51 20.5 1:39 5 34:49 7:55 1:44:26
8 379 Amitabh Thakur 39 Bloomfield Hills MI 11 17:36 2:12 6:10 8 47:36 20.2 1:15 7 36:06 8:13 1:48:41
9 354 Richard Rush 37 Rochester Hills MI 9 16:49 2:07 6:10 7 46:57 20.4 1:36 12 38:52 8:50 1:50:22
10 323 Charles Northcott 35 New Baltimore MI 6 15:15 1:55 6:37 12 49:50 19.3 1:34 10 37:35 8:33 1:50:50
11 375 Matthew Stewart 36 Milford MI 13 18:06 2:16 4:59 9 47:41 20.1 1:03 13 40:42 9:15 1:52:30 Healthy lifestyle
12 390 Michael Wallen 35 Commerce Township M 12 17:55 2:15 5:54 11 49:09 19.5 2:19 16 42:50 9:45 1:58:06
13 241 Nerav Doshi 35 16 21:01 2:38 5:23 13 56:36 17.0 0:45 11 37:55 8:37 2:01:37 Cancer Awareness
14 235 Bryan Dankert 36 Clarkston MI 14 20:13 2:32 5:28 17 1:03:14 15.2 0:48 8 36:20 8:16 2:06:01 Health
15 214 Roberto Bihar 37 Waterford MI 10 17:15 2:10 6:39 15 1:00:10 16.0 0:42 14 41:18 9:24 2:06:01 My kids
16 238 Carmen Defranco 36 Clarkston MI 17 21:52 2:44 6:48 16 1:01:10 15.7 1:14 17 45:10 10:16 2:16:13 Me
17 341 Jay Richardson 35 Clarkston MI 18 27:23 3:26 5:57 14 59:09 16.2 1:57 15 41:59 9:33 2:16:24 My kids told me to do it.
18 320 Ben Myers 39 Clarkston MI 15 20:57 2:38 7:35 18 49:45 11:19 2:31:34 Milana & Beck
19 48 Tomas Diaz 39 Sterling Heights MI 19 28:06 3:31 6:56 19 55:15 12:34 2:39:35
20 232 Bradley Crawford 36 Severna Park MD Heath

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 298 Charlie Larnard 40 Lake Orion MI 3 14:27 1:49 4:36 1 39:45 24.2 0:50 2 30:59 7:03 1:30:36 my son Hunter
2 381 Peter Thompson 43 Ortonville MI 10 15:50 1:59 4:42 2 42:30 22.6 0:55 1 30:41 6:59 1:34:36 Cycletherapy-Specialized
3 306 Joe Lombardo 40 Rochester MI 2 14:18 1:48 4:56 4 43:39 22.0 1:11 5 33:01 7:31 1:37:03 Ella Bean & Down Syndrome
4 378 Brian Teeling 41 Clawson MI 1 13:49 1:44 4:53 6 44:49 21.4 1:01 10 35:25 8:03 1:39:55 ATCK
5 321 Vance Nall 42 Utica MI 6 15:26 1:56 5:41 3 43:02 22.3 1:45 7 34:55 7:56 1:40:46 Infinite Multisports
6 382 Sebastian Tochowicz 40 Fair Haven MI 9 15:47 1:59 4:27 14 48:45 19.7 1:15 3 31:22 7:08 1:41:33
7 272 Eric Harris 41 Shelby Township MI 4 14:40 1:50 5:18 10 46:00 20.9 0:53 9 35:00 7:58 1:41:48 Beer
8 220 Joseph Bucher 40 Ferndale MI 11 16:26 2:04 6:19 5 44:04 21.8 1:51 6 33:46 7:41 1:42:25 MY DEANNA
9 282 Michael Jankowski 40 Birmingham MI 14 17:20 2:10 4:07 9 45:13 21.2 1:16 13 36:04 8:12 1:43:58 Infinite Multisport
10 217 Calvin Bordine 44 Clarkston MI 8 15:43 1:58 4:49 7 44:55 21.4 1:06 16 37:58 8:38 1:44:28 4my6kids
11 304 Heath Little 40 Waterford MI 17 18:46 2:21 4:51 15 49:55 19.2 1:20 4 32:33 7:24 1:47:22 Good Health
12 234 Chris Cudnik 44 Metamora MI 19 19:03 2:23 5:57 8 45:08 21.3 2:10 11 35:26 8:04 1:47:41
13 292 Tim Kennedy 44 Oxford MI 15 18:10 2:17 6:07 11 47:13 20.3 1:27 12 35:34 8:05 1:48:29 Family/Healthy lifestyle
14 203 Andrew Allen 41 Waterford MI 21 21:17 2:40 3:53 13 48:15 19.9 0:57 8 34:59 7:57 1:49:18 My kids
15 257 Brendan George 43 Bloomfield Hills/b 16 18:17 2:18 6:19 12 47:43 20.1 1:52 14 36:11 8:14 1:50:19
16 384 Scott Tremaine 42 Sterling Heights MI 7 15:38 1:58 5:41 18 52:01 18.5 0:51 17 40:10 9:08 1:54:19
17 314 Michael Morgan 40 Waterford MI 12 17:01 2:08 5:27 16 50:27 19.0 1:16 18 41:58 9:33 1:56:07 Stay in Shape
18 45 George Donnini 40 Birmingham MI 5 15:24 1:56 5:52 24 59:48 16.1 0:48 15 36:26 8:17 1:58:16
19 233 John Crawford 40 MacOmb MI 13 17:12 2:09 6:15 21 53:29 17.9 1:03 19 42:24 9:39 2:00:21
20 351 Steven Rummel 40 Williamston MI 18 18:57 2:23 5:07 17 51:43 18.6 1:32 22 45:53 10:26 2:03:10 I Race to Stop MS
21 371 Martin Spencer 42 Milford MI 22 21:30 2:42 6:05 19 52:31 18.3 1:41 20 43:06 9:48 2:04:52 N/A
22 359 Paul Shaya 44 West Bloomfield MI 20 19:40 2:28 7:56 25 1:00:30 15.9 2:04 21 45:01 10:14 2:15:09
23 49 Stephen Rohr 41 Clarkston MI 24 25:16 3:10 6:44 22 54:34 17.6 3:08 24 49:14 11:12 2:18:54 Family
24 247 Rob Ehrenberger 44 Clarkston MI 25 26:16 3:17 7:00 20 53:20 18.0 2:19 25 50:02 11:23 2:18:55 Pancake!
25 366 Thomas Snider 40 Birmingham MI 26 31:39 3:58 6:01 23 56:32 17.0 1:07 23 46:13 10:31 2:21:29
26 349 John Roth III 44 Ann Arbor MI 23 21:40 2:43 7:21 26 1:02:27 15.4 3:14 26 52:18 11:54 2:26:58 Team ATP - Saginaw

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 260 Gary Greib 48 Lake Orion MI 1 13:31 1:42 3:23 1 40:13 23.9 0:40 1 27:47 6:19 1:25:33 Clarkston Multisport
2 318 Frank Murray 48 Clarkston MI 2 14:56 1:52 5:00 6 48:08 19.9 0:59 2 31:52 7:15 1:40:52 Team Murray
3 377 Mark Stuligross 45 Lake Orion MI 3 15:13 1:55 4:12 5 46:14 20.8 0:59 4 34:26 7:50 1:41:02 team stuligross
4 267 Michael Halsband 48 Bloomfield Hills/b 3 45:17 21.2 1:19 5 36:25 8:17 1:42:32
5 205 Douglas Angel 48 Washington MI 5 17:43 2:13 6:18 4 46:11 20.8 2:20 3 32:44 7:27 1:45:13
6 348 Thomas Rossman 47 Oxford MI 4 17:18 2:10 5:01 2 44:55 21.4 1:27 6 37:05 8:26 1:45:43
7 400 Michael Zwiernik 45 Clarkston MI 6 21:14 2:40 5:00 7 53:12 18.0 1:36 7 40:03 9:06 2:01:03

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 290 Bob Karalis 54 Davisburg MI 1 12:54 1:37 3:47 1 40:21 23.8 0:51 2 34:07 7:46 1:32:00
2 255 Bradley Gapczynski 51 Clarkston MI 2 15:48 1:59 4:20 3 47:20 20.3 1:21 1 31:26 7:09 1:40:13
3 226 Chris Chekan 52 Bloomfield Hills/b 3 16:48 2:06 4:41 5 51:47 18.5 2:33 4 39:38 9:01 1:55:24 myself
4 210 Craig Barrett 53 Washingtonwashingt 6 53:15 18.0 1:44 3 38:58 8:52 2:01:15 None
5 335 Gary Pringle 50 Frankenmuth MI 5 18:43 2:21 7:43 4 51:43 18.6 1:36 6 43:39 9:56 2:03:21
6 360 Thomas Shimmel 51 Grosse Pointe MI 4 17:34 2:12 8:28 2 44:14 21.7 3:01 8 52:34 11:57 2:05:49 staying fit
7 51 Jonn McCurry 51 Lake Orion MI 7 21:26 2:41 7:33 8 59:02 16.3 1:52 5 42:06 9:35 2:11:57 Hope Water Project
8 283 Andy Jeffers 50 Clarkston MI 8 22:55 2:52 7:45 7 56:09 17.1 1:45 7 50:04 11:23 2:18:37
9 254 Bryon Fugitt 53 Clarkston MI 6 20:19 2:33 6:29 3:21:27

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 342 Keith Richardson 57 Auburn MI 1 15:27 1:56 5:19 1 44:47 21.4 1:18 1 35:27 8:04 1:42:16 for fun and health
2 387 Scott Vanderveen 56 Clarkston MI 3 25:07 3:09 6:49 2 51:45 18.6 1:36 2 41:45 9:30 2:07:00
3 329 Douglas Parker 55 Rochester NY 2 22:20 2:48 9:09 3 1:04:42 14.8 2:41 3 56:27 12:50 2:35:17
4 248 Gunars Ejups 56 Clarkston MI My future grand children

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 204 David Alsager 60 Mount Pleasant MI 1 13:47 1:44 5:55 1 45:04 21.3 1:37 1 42:22 9:38 1:48:44
2 346 David Rohman 60 Mount Pleasant MI 2 18:51 2:22 6:56 2 52:12 18.4 2:06 2 48:09 10:57 2:08:11 Fun

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 393 Dennis West 67 Bloomfield Hills/b 1 13:43 1:43 4:31 1 44:41 21.5 0:46 1 37:59 8:38 1:41:37 Mike and Kevin west
2 278 John Houser 66 Rochester MI 2 23:21 2:56 8:40 2 52:41 18.2 3:16 2 43:14 9:50 2:11:10

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 317 Lawrence Murphy 71 Orchard Lake MI 1 23:15 2:55 8:10 1 57:51 16.6 2:39 1 56:46 12:55 2:28:39

MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================



Page 1

Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
info@3disciplines.com. Thank you.


THE VILLAGE TRIATHLON * DUATHLON
CLARKSTON, MI
JULY 28, 2013 * 7:45AM

*** DUATHLON SPLITS ***
*** 1.8MI RUN / 16MI BIKE / 4.4MI RUN ***

Place Sex/Tot No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1/16 29 Lisa Veneziano 49 F Fenton MI 3 11:59 6:40 0:42 2 44:25 21.6 0:36 1 29:31 6:43 1:27:12
2 1/15 18 David Ladouceur 49 M London ON 4 12:10 6:46 1:08 1 41:47 23.0 1:19 4 31:58 7:16 1:28:20
3 2/15 25 Gregory Schmidt 49 M Royal Oak MI 2 11:49 6:34 0:50 3 45:03 21.3 0:43 3 31:21 7:08 1:29:44
4 3/15 22 Jay Owens 51 M Fenton MI 1 11:42 6:30 0:45 10 47:58 20.0 0:41 2 29:32 6:43 1:30:36
5 4/15 270 Eric Harden 43 M Farmington Hills MI 9 14:07 7:51 1:13 5 45:28 21.1 0:51 6 33:12 7:33 1:34:50
6 2/16 271 Janet Harden 41 F Lake Orion MI 10 14:07 7:51 1:18 6 45:48 21.0 1:20 5 32:38 7:25 1:35:09
7 5/15 24 Joel Ruschman 26 M Birmingham MI 5 13:15 7:22 1:09 8 46:06 20.8 1:07 7 34:53 7:56 1:36:27
8 3/16 8 Sandie Domagalski 54 F Clarkston MI 8 13:58 7:46 1:09 7 46:03 20.8 1:00 9 36:52 8:23 1:39:00
9 4/16 10 Jennifer Hampton 34 F Brighton MI 6 13:42 7:37 1:07 13 50:05 19.2 42:25 1:40:01
10 6/15 23 Michael Pangori 51 M Grosse Pointe MI 15 15:36 8:40 1:19 4 45:07 21.3 1:18 11 37:55 8:37 1:41:13
11 5/16 50 Edward Chenhalls 52 F Waterford MI 7 13:58 7:46 1:44 11 49:12 19.5 1:47 8 35:42 8:07 1:42:21
12 7/15 1 David Babbitt 65 M Wyoming MI 12 14:23 8:00 0:58 9 47:11 20.3 1:06 12 39:10 8:54 1:42:45
13 8/15 28 Jason Spina 36 M Grosse Pointe Wood 11 14:10 7:52 1:51 12 49:15 19.5 1:57 10 37:11 8:27 1:44:22
14 6/16 5 Tami Clark 43 F London ON 17 16:08 8:58 1:35 15 54:01 17.8 1:35 14 41:20 9:24 1:54:36
15 9/15 27 Jeffrey Spencer 48 M Waterford MI 14 15:33 8:39 0:41 22 57:19 16.7 0:46 15 41:52 9:31 1:56:09
16 10/15 9 Jeremy Goodman 32 M Swartz Creek MI 16 15:41 8:43 1:23 16 54:12 17.7 1:02 18 44:08 10:02 1:56:24
17 7/16 3 Donna Chenhalls 52 F Waterford MI 19 17:01 9:28 1:31 17 54:46 17.5 1:55 16 42:29 9:40 1:57:40
18 11/15 2 Andrew Behnke 37 M Linden MI 13 14:55 8:18 1:09 23 1:01:24 15.6 1:21 13 40:04 9:07 1:58:52
19 12/15 21 Steve Neff 51 M Canton MI 18 16:12 9:00 1:18 18 55:32 17.3 1:14 22 45:22 10:19 1:59:37
20 8/16 269 Cynthia Harden 36 F Algonac MI 24 18:29 10:16 1:42 19 55:40 17.2 2:15 21 44:39 10:09 2:02:42
21 9/16 34 Lisa Madion 43 F Utica MI 20 17:08 9:31 2:22 20 56:31 17.0 2:24 19 44:37 10:09 2:03:00
22 10/16 19 Lisa Lowery 41 F Pleasant Ridge MI 21 17:09 9:32 2:23 21 56:32 17.0 2:22 20 44:37 10:09 2:03:00
23 13/15 30 Joe Wear 35 M Wyandotte MI 22 17:58 9:59 1:36 25 1:03:28 15.1 1:33 17 43:55 9:59 2:08:28
24 11/16 17 Monique Keefer 47 F Birmingham MI 26 19:05 10:37 1:26 24 1:02:37 15.3 2:08 26 51:36 11:44 2:16:51
25 14/15 14 Mark Hopkins 42 M Flint MI 25 19:01 10:34 2:23 14 53:33 17.9 3:04 28 1:01:28 13:59 2:19:27
26 12/16 26 Caroline Spencer 41 F Milford MI 28 20:07 11:11 0:58 27 1:08:45 14.0 1:35 25 49:43 11:18 2:21:07
27 13/16 7 Leslie Cruikshank 61 F Clarkston MI 23 18:16 10:09 2:24 29 1:10:06 13.7 3:38 24 49:07 11:10 2:23:30
28 14/16 12 Sarah Hendrick 34 F Fraser MI 27 19:34 10:53 6:11 26 1:06:05 14.5 5:40 23 48:25 11:01 2:25:53
29 15/16 15 Mary Ann Jeffers 49 F Clarkston MI 30 22:06 12:17 1:41 28 1:10:02 13.7 1:54 29 1:04:56 14:46 2:40:39
30 16/16 11 Tamara Hendel 33 F Saint Clair Shores 29 21:35 12:00 4:04 27 53:55 12:16 2:56:42



********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
*** 1.8MI RUN / 16MI BIKE / 4.4MI RUN ***

Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 29 Lisa Veneziano 49 F Fenton MI 1 11:59 6:40 0:42 1 44:25 21.6 0:36 1 29:31 6:43 1:27:12
2 271 Janet Harden 41 F Lake Orion MI 5 14:07 7:51 1:18 2 45:48 21.0 1:20 2 32:38 7:25 1:35:09
3 8 Sandie Domagalski 54 F Clarkston MI 4 13:58 7:46 1:09 3 46:03 20.8 1:00 4 36:52 8:23 1:39:00

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 10 Jennifer Hampton 34 F Brighton MI 1 13:42 7:37 1:07 1 50:05 19.2 42:25 1:40:01
2 12 Sarah Hendrick 34 F Fraser MI 2 19:34 10:53 6:11 2 1:06:05 14.5 5:40 1 48:25 11:01 2:25:53
3 11 Tamara Hendel 33 F Saint Clair Shores 3 21:35 12:00 4:04 3 1:35:04 10.1 2:06 2 53:55 12:16 2:56:42

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 269 Cynthia Harden 36 F Algonac MI 1 18:29 10:16 1:42 1 55:40 17.2 2:15 1 44:39 10:09 2:02:42

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 5 Tami Clark 43 F London ON 1 16:08 8:58 1:35 1 54:01 17.8 1:35 1 41:20 9:24 1:54:36
2 34 Lisa Madion 43 F Utica MI 2 17:08 9:31 2:22 2 56:31 17.0 2:24 2 44:37 10:09 2:03:00
3 19 Lisa Lowery 41 F Pleasant Ridge MI 3 17:09 9:32 2:23 3 56:32 17.0 2:22 3 44:37 10:09 2:03:00
4 26 Caroline Spencer 41 F Milford MI 4 20:07 11:11 0:58 4 1:08:45 14.0 1:35 4 49:43 11:18 2:21:07

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 17 Monique Keefer 47 F Birmingham MI 1 19:05 10:37 1:26 1 1:02:37 15.3 2:08 1 51:36 11:44 2:16:51
2 15 Mary Ann Jeffers 49 F Clarkston MI 2 22:06 12:17 1:41 2 1:10:02 13.7 1:54 2 1:04:56 14:46 2:40:39

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 50 Edward Chenhalls 52 F Waterford MI 1 13:58 7:46 1:44 1 49:12 19.5 1:47 1 35:42 8:07 1:42:21
2 3 Donna Chenhalls 52 F Waterford MI 2 17:01 9:28 1:31 2 54:46 17.5 1:55 2 42:29 9:40 1:57:40

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 7 Leslie Cruikshank 61 F Clarkston MI 1 18:16 10:09 2:24 1 1:10:06 13.7 3:38 1 49:07 11:10 2:23:30



********** MALE OVERALL RESULTS ***********
*** 1.8MI RUN / 16MI BIKE / 4.4MI RUN ***

Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 18 David Ladouceur 49 M London ON 3 12:10 6:46 1:08 1 41:47 23.0 1:19 3 31:58 7:16 1:28:20
2 25 Gregory Schmidt 49 M Royal Oak MI 2 11:49 6:34 0:50 2 45:03 21.3 0:43 2 31:21 7:08 1:29:44
3 22 Jay Owens 51 M Fenton MI 1 11:42 6:30 0:45 7 47:58 20.0 0:41 1 29:32 6:43 1:30:36

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 24 Joel Ruschman 26 M Birmingham MI 1 13:15 7:22 1:09 1 46:06 20.8 1:07 1 34:53 7:56 1:36:27

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 9 Jeremy Goodman 32 M Swartz Creek MI 1 15:41 8:43 1:23 1 54:12 17.7 1:02 1 44:08 10:02 1:56:24

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 28 Jason Spina 36 M Grosse Pointe Wood 1 14:10 7:52 1:51 1 49:15 19.5 1:57 1 37:11 8:27 1:44:22
2 2 Andrew Behnke 37 M Linden MI 2 14:55 8:18 1:09 2 1:01:24 15.6 1:21 2 40:04 9:07 1:58:52
3 30 Joe Wear 35 M Wyandotte MI 3 17:58 9:59 1:36 3 1:03:28 15.1 1:33 3 43:55 9:59 2:08:28

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 270 Eric Harden 43 M Farmington Hills MI 1 14:07 7:51 1:13 1 45:28 21.1 0:51 1 33:12 7:33 1:34:50
2 6 Allen Comfort 40 M Rochester MI 1:48:51
3 14 Mark Hopkins 42 M Flint MI 2 19:01 10:34 2:23 2 53:33 17.9 3:04 2 1:01:28 13:59 2:19:27

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 27 Jeffrey Spencer 48 M Waterford MI 1 15:33 8:39 0:41 1 57:19 16.7 0:46 1 41:52 9:31 1:56:09

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 23 Michael Pangori 51 M Grosse Pointe MI 1 15:36 8:40 1:19 1 45:07 21.3 1:18 1 37:55 8:37 1:41:13
2 21 Steve Neff 51 M Canton MI 2 16:12 9:00 1:18 2 55:32 17.3 1:14 2 45:22 10:19 1:59:37

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Ag Sex City/state Rank Run1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 1 David Babbitt 65 M Wyoming MI 1 14:23 8:00 0:58 1 47:11 20.3 1:06 1 39:10 8:54 1:42:45