2013 St. Clair Riverfest 5K

back to results

Jul. 27, 2013

2013 St. Clair Riverfest 5K
St. Clair, MI
Provided by Elite Feet


St. Clair Riverfest 5K
Age Group Results
July 27, 2013
Results By Elite Feet Running

5K Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Durbin Memphis MI 158 18 9 20:03.4 20:16.3

Female 1 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jasmine Govaere St. Clair MI 164 8 87 44:17.6 44:40.0

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 NICOLE CONIGLIARO St.Clair Twp MI 225 16 21 23:06.0 23:20.2
2 Nicole Denny Columbus MI 155 17 35 26:39.3 26:53.7
3 Katelynn Chitwood 233 16 54 29:31.6 29:46.0
4 Adrien Garcia St.Clair Twp MI 231 16 62 30:25.9 30:39.7
5 Leah Brosky Columbus MI 146 18 70 32:11.1 32:25.8
6 Maycee Frey Marysville MI 160 17 71 32:11.2 32:25.7
7 Jennae Davis Richmond MI 151 18 83 38:12.1 38:35.6

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lindsay Brunner St.Clair Twp MI 234 22 47 28:42.9 29:02.9
2 Kelsey Smith East China MI 201 22 50 28:54.5 29:11.6
3 Tori Kern St. Clair MI 179 21 77 34:05.9 34:21.8

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Delcourt Capac MI 237 26 66 31:23.7 31:43.7
2 Katie Eisen Richmond MI 235 26 67 31:23.7 31:43.6

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura McDonell St. Clair MI 188 33 28 24:06.4 24:20.7

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Parr Casco MI 192 39 29 24:07.1 24:22.0
2 Christen Boyle-Osterbe 236 38 38 26:49.1 27:04.3
3 Courtney Foucher St. Clair MI 159 36 49 28:46.4 29:05.2
4 Melanie Mahn St Clair MI 184 38 65 30:58.8 31:18.1
5 Roberta Corlis St.Clair Twp MI 238 39 74 33:33.7 33:53.1
6 Stephanie Enbody Saint Clair MI 222 38 91 48:55.7 49:21.0

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gina Caperton Richmond MI 147 42 53 29:26.3 29:54.0
2 Tracee Blake Saint Clair MI 143 42 55 29:32.2 29:52.9
3 Robin Rozelle St.Clair Twp MI 242 42 78 34:40.4 34:57.1
4 Joyce Hill St. Clair MI 172 42 79 35:06.9 35:28.3
5 Charlene Govaere St. Clair MI 163 43 84 38:40.9 39:03.7
6 Marie St.James St.Clair MI 206 41 85 39:56.0 40:15.4

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Teets Ruby MI 208 46 34 26:04.2 26:22.3
2 Lindi Denny Columbus MI 153 49 61 30:20.8 30:38.9
3 Lisa Bondy St. Clair MI 145 48 75 33:51.5 34:10.6
4 Suzanne Katakis St.Clair MI 178 49 95 50:24.3 50:47.4

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrice Hawkins St. Clair MI 165 52 80 35:17.1 35:38.2
2 Patty Robinet Chesterfield MI 196 50 89 47:39.6 48:03.0
3 Diane Lees Ira MI 182 50 93 50:19.8 50:43.8
4 Anita Wesley Marine City MI 210 51 94 50:19.9 50:43.3

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MaryBeth Murz East China MI 191 57 48 28:46.2 29:04.4
2 Mary Brunner St.Clair Twp MI 230 56 52 29:16.8 29:36.7
3 Cathy Bammel Macomb MI 141 59 90 47:39.8 48:03.4

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathleen Sadler St. Clair MI 198 64 88 46:13.9 46:41.3

Female 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rose Zimer St. Clair MI 213 70 92 50:05.4 50:31.1

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Collin Higgins St. Clair MI 168 14 1 18:54.5 19:07.9

Male 1 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brendan Parr Casco MI 226 13 25 23:35.3 23:49.5
2 Austin Lyon Marysville MI 227 11 32 25:56.7 26:13.5
3 Raymond Hill St. Clair MI 174 11 39 27:30.2 27:45.7
4 Ben Govaere St. Clair MI 162 9 40 27:30.5 27:45.8
5 Chrisher Bertrand St. Clair MI 142 13 41 27:38.9 27:55.0
6 Porter Malcolm St clair MI 186 13 42 27:47.3 28:01.7
7 Hunter Hill St. Clair MI 170 13 56 29:41.2 29:58.0
8 Jared St.James St.Clair MI 203 13 58 29:46.8 30:02.9
9 Ben Bondy St. Clair MI 144 13 60 30:20.3 30:37.5
10 Jerry St.James St.Clair MI 205 10 86 43:19.5 43:38.3

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Schneider saint clair MI 199 17 2 18:54.8 19:08.1
2 Austin Kromry Kimball MI 228 17 3 18:54.9 19:07.9
3 Paul Schneider saint clair MI 200 17 4 18:55.1 19:08.0
4 Adam Gazowski St.Clair Twp MI 239 17 5 18:55.2 19:08.0
5 Ryan Parslow St. Clair MI 194 17 6 19:03.7 19:16.3
6 Brian Stubelt Kalamazoo MI 207 15 7 19:19.4 19:32.6
7 Tucker McGinnis East China MI 189 16 8 19:42.1 19:55.4
8 Danny Williamson St. Clair MI 211 17 10 20:34.0 20:47.0
9 Walker Child St. Clair MI 148 15 11 20:40.1 20:53.4
10 Chrish Elis 229 18 13 21:18.5 21:31.6
11 Jonathan Talerico Marine City MI 218 19 15 22:10.2 22:23.8
12 Michael Denny Columbus MI 154 18 16 22:14.0 22:28.2
13 Richard Wiley Marine City MI 219 19 18 22:38.4 22:52.3
14 Garcia Keene St.Clair Twp MI 216 18 19 22:43.3 22:55.7
15 Marcus Hill St. Clair MI 173 17 23 23:34.9 23:48.9
16 Anthony Mule' Casco MI 220 15 26 23:43.7 23:57.2
17 Trevor Pickett China MI 217 16 30 25:02.3 25:16.3
18 Cameron Parslow St. Clair MI 193 15 31 25:33.5 25:47.1
19 Bobby Hawkins St.Clair Twp MI 241 15 33 26:02.1 26:16.9
20 Matthew Henry Marysville MI 167 19 36 26:45.0 26:59.8
21 BRAD JOHNSTON St.Clair MICHIGAN 175 17 43 27:53.8 28:09.2
22 Cynthia Downey East China MI 157 17 59 30:03.2 30:19.3
23 Dillon Gottschalk st clair MI 161 15 63 30:28.0 30:41.9
24 John Staiger St. Clair 214 15 69 31:53.0 32:08.1
25 David Henry Marysville MI 166 19 73 32:39.0 33:04.5
26 Colton Pfaendtner Columbus MI 215 17 76 34:03.1 34:16.7

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Davis Richmond MI 240 20 17 22:15.0 22:30.3
2 Sean Denny Columbus MI 156 20 22 23:18.2 23:34.1

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jared Rau St.Clair Twp MI 232 25 82 38:12.0 38:35.6

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kurt Welchner Algonac MI 221 34 14 22:07.4 22:23.9

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dean Malcolm St Clair MI 185 37 45 27:57.0 28:15.5
2 John Johnston Memphis MI 176 35 46 28:24.1 28:39.6
3 Peter Zimer Chicago IL 212 37 72 32:29.5 32:55.0

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremy Macker St. Clair MI 183 42 51 29:02.5 29:30.4

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ron Hiestand Mount Clemens MI 223 49 24 23:35.3 23:53.3

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Higgins St. Clair MI 169 52 12 20:44.8 20:44.8
2 Jeff Paul East China MI 195 50 20 22:58.3 23:11.5
3 Shawn Smith East China MI 202 54 27 23:45.8 24:01.6
4 David Denny Columbus MI 152 50 37 26:48.7 27:04.7
5 RENNO KEVIN Port Huron MI 180 52 44 27:55.1 28:13.6
6 Stu Irwin 224 50 57 29:44.8 30:02.2

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Tierney St. Clair MI 209 57 68 31:32.8 31:55.9
2 Steven Kivel East China MI 181 55 81 36:24.8 38:58.0

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike McCartan St. Clair MI 187 62 64 30:35.0 30:52.5







St. Clair Riverfest 5K
Age Group Results
July 27, 2013
Results By Elite Feet Running

5K Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Collin Higgins St. Clair MI 168 14 M 1 Open 18:54.5 19:07.9
2 Andrew Schneider saint clair MI 199 17 M 1 14-19 18:54.8 19:08.1
3 Austin Kromry Kimball MI 228 17 M 2 14-19 18:54.9 19:07.9
4 Paul Schneider saint clair MI 200 17 M 3 14-19 18:55.1 19:08.0
5 Adam Gazowski St.Clair Twp MI 239 17 M 4 14-19 18:55.2 19:08.0
6 Ryan Parslow St. Clair MI 194 17 M 5 14-19 19:03.7 19:16.3
7 Brian Stubelt Kalamazoo MI 207 15 M 6 14-19 19:19.4 19:32.6
8 Tucker McGinnis East China MI 189 16 M 7 14-19 19:42.1 19:55.4
9 Rachel Durbin Memphis MI 158 18 F 1 Open 20:03.4 20:16.3
10 Danny Williamson St. Clair MI 211 17 M 8 14-19 20:34.0 20:47.0
11 Walker Child St. Clair MI 148 15 M 9 14-19 20:40.1 20:53.4
12 Paul Higgins St. Clair MI 169 52 M 1 50-54 20:44.8 20:44.8
13 Chrish Elis 229 18 M 10 14-19 21:18.5 21:31.6
14 Kurt Welchner Algonac MI 221 34 M 1 30-34 22:07.4 22:23.9
15 Jonathan Talerico Marine City MI 218 19 M 11 14-19 22:10.2 22:23.8
16 Michael Denny Columbus MI 154 18 M 12 14-19 22:14.0 22:28.2
17 Michael Davis Richmond MI 240 20 M 1 20-24 22:15.0 22:30.3
18 Richard Wiley Marine City MI 219 19 M 13 14-19 22:38.4 22:52.3
19 Garcia Keene St.Clair Twp MI 216 18 M 14 14-19 22:43.3 22:55.7
20 Jeff Paul East China MI 195 50 M 2 50-54 22:58.3 23:11.5
21 NICOLE CONIGLIARO St.Clair Twp MI 225 16 F 1 14-19 23:06.0 23:20.2
22 Sean Denny Columbus MI 156 20 M 2 20-24 23:18.2 23:34.1
23 Marcus Hill St. Clair MI 173 17 M 15 14-19 23:34.9 23:48.9
24 Ron Hiestand Mount Clemens MI 223 49 M 1 45-49 23:35.3 23:53.3
25 Brendan Parr Casco MI 226 13 M 1 1-13 23:35.3 23:49.5
26 Anthony Mule' Casco MI 220 15 M 16 14-19 23:43.7 23:57.2
27 Shawn Smith East China MI 202 54 M 3 50-54 23:45.8 24:01.6
28 Laura McDonell St. Clair MI 188 33 F 1 30-34 24:06.4 24:20.7
29 Heather Parr Casco MI 192 39 F 1 35-39 24:07.1 24:22.0
30 Trevor Pickett China MI 217 16 M 17 14-19 25:02.3 25:16.3
31 Cameron Parslow St. Clair MI 193 15 M 18 14-19 25:33.5 25:47.1
32 Austin Lyon Marysville MI 227 11 M 2 1-13 25:56.7 26:13.5
33 Bobby Hawkins St.Clair Twp MI 241 15 M 19 14-19 26:02.1 26:16.9
34 Sarah Teets Ruby MI 208 46 F 1 45-49 26:04.2 26:22.3
35 Nicole Denny Columbus MI 155 17 F 2 14-19 26:39.3 26:53.7
36 Matthew Henry Marysville MI 167 19 M 20 14-19 26:45.0 26:59.8
37 David Denny Columbus MI 152 50 M 4 50-54 26:48.7 27:04.7
38 Christen Boyle-Osterbe 236 38 F 2 35-39 26:49.1 27:04.3
39 Raymond Hill St. Clair MI 174 11 M 3 1-13 27:30.2 27:45.7
40 Ben Govaere St. Clair MI 162 9 M 4 1-13 27:30.5 27:45.8
41 Chrisher Bertrand St. Clair MI 142 13 M 5 1-13 27:38.9 27:55.0
42 Porter Malcolm St clair MI 186 13 M 6 1-13 27:47.3 28:01.7
43 BRAD JOHNSTON St.Clair MICHIGAN 175 17 M 21 14-19 27:53.8 28:09.2
44 RENNO KEVIN Port Huron MI 180 52 M 5 50-54 27:55.1 28:13.6
45 Dean Malcolm St Clair MI 185 37 M 1 35-39 27:57.0 28:15.5
46 John Johnston Memphis MI 176 35 M 2 35-39 28:24.1 28:39.6
47 Lindsay Brunner St.Clair Twp MI 234 22 F 1 20-24 28:42.9 29:02.9
48 MaryBeth Murz East China MI 191 57 F 1 55-59 28:46.2 29:04.4
49 Courtney Foucher St. Clair MI 159 36 F 3 35-39 28:46.4 29:05.2
50 Kelsey Smith East China MI 201 22 F 2 20-24 28:54.5 29:11.6
51 Jeremy Macker St. Clair MI 183 42 M 1 40-44 29:02.5 29:30.4
52 Mary Brunner St.Clair Twp MI 230 56 F 2 55-59 29:16.8 29:36.7
53 Gina Caperton Richmond MI 147 42 F 1 40-44 29:26.3 29:54.0
54 Katelynn Chitwood 233 16 F 3 14-19 29:31.6 29:46.0
55 Tracee Blake Saint Clair MI 143 42 F 2 40-44 29:32.2 29:52.9
56 Hunter Hill St. Clair MI 170 13 M 7 1-13 29:41.2 29:58.0
57 Stu Irwin 224 50 M 6 50-54 29:44.8 30:02.2
58 Jared St.James St.Clair MI 203 13 M 8 1-13 29:46.8 30:02.9
59 Cynthia Downey East China MI 157 17 M 22 14-19 30:03.2 30:19.3
60 Ben Bondy St. Clair MI 144 13 M 9 1-13 30:20.3 30:37.5
61 Lindi Denny Columbus MI 153 49 F 2 45-49 30:20.8 30:38.9
62 Adrien Garcia St.Clair Twp MI 231 16 F 4 14-19 30:25.9 30:39.7
63 Dillon Gottschalk st clair MI 161 15 M 23 14-19 30:28.0 30:41.9
64 Mike McCartan St. Clair MI 187 62 M 1 60-64 30:35.0 30:52.5
65 Melanie Mahn St Clair MI 184 38 F 4 35-39 30:58.8 31:18.1
66 Kim Delcourt Capac MI 237 26 F 1 25-29 31:23.7 31:43.7
67 Katie Eisen Richmond MI 235 26 F 2 25-29 31:23.7 31:43.6
68 Patrick Tierney St. Clair MI 209 57 M 1 55-59 31:32.8 31:55.9
69 John Staiger St. Clair 214 15 M 24 14-19 31:53.0 32:08.1
70 Leah Brosky Columbus MI 146 18 F 5 14-19 32:11.1 32:25.8
71 Maycee Frey Marysville MI 160 17 F 6 14-19 32:11.2 32:25.7
72 Peter Zimer Chicago IL 212 37 M 3 35-39 32:29.5 32:55.0
73 David Henry Marysville MI 166 19 M 25 14-19 32:39.0 33:04.5
74 Roberta Corlis St.Clair Twp MI 238 39 F 5 35-39 33:33.7 33:53.1
75 Lisa Bondy St. Clair MI 145 48 F 3 45-49 33:51.5 34:10.6
76 Colton Pfaendtner Columbus MI 215 17 M 26 14-19 34:03.1 34:16.7
77 Tori Kern St. Clair MI 179 21 F 3 20-24 34:05.9 34:21.8
78 Robin Rozelle St.Clair Twp MI 242 42 F 3 40-44 34:40.4 34:57.1
79 Joyce Hill St. Clair MI 172 42 F 4 40-44 35:06.9 35:28.3
80 Patrice Hawkins St. Clair MI 165 52 F 1 50-54 35:17.1 35:38.2
81 Steven Kivel East China MI 181 55 M 2 55-59 36:24.8 38:58.0
82 Jared Rau St.Clair Twp MI 232 25 M 1 25-29 38:12.0 38:35.6
83 Jennae Davis Richmond MI 151 18 F 7 14-19 38:12.1 38:35.6
84 Charlene Govaere St. Clair MI 163 43 F 5 40-44 38:40.9 39:03.7
85 Marie St.James St.Clair MI 206 41 F 6 40-44 39:56.0 40:15.4
86 Jerry St.James St.Clair MI 205 10 M 10 1-13 43:19.5 43:38.3
87 Jasmine Govaere St. Clair MI 164 8 F 1 1-13 44:17.6 44:40.0
88 Kathleen Sadler St. Clair MI 198 64 F 1 60-64 46:13.9 46:41.3
89 Patty Robinet Chesterfield MI 196 50 F 2 50-54 47:39.6 48:03.0
90 Cathy Bammel Macomb MI 141 59 F 3 55-59 47:39.8 48:03.4
91 Stephanie Enbody Saint Clair MI 222 38 F 6 35-39 48:55.7 49:21.0
92 Rose Zimer St. Clair MI 213 70 F 1 65-99 50:05.4 50:31.1
93 Diane Lees Ira MI 182 50 F 3 50-54 50:19.8 50:43.8
94 Anita Wesley Marine City MI 210 51 F 4 50-54 50:19.9 50:43.3
95 Suzanne Katakis St.Clair MI 178 49 F 4 45-49 50:24.3 50:47.4

St. Clair, MI
Provided by Elite Feet