2013 Electric Bolt Run

back to results

Jul. 28, 2013

2013 Electric Bolt Run
Ann Arbor, MI
Provided by Race Timing Services



Electric Bolt 8K
Age Group Results
July 28, 2013
Results by Race Timing Services

Male Open Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Bord 19 1 25:42 5:11/M

Female Open Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Zuzana Tomas 36 11 33:31 6:45/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Mayer 46 5 30:38 6:10/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Damm 46 43 38:55 7:51/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wally Hayes 61 10 33:13 6:42/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Wiley 56 111 47:12 9:34/M

Male 11 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Zack Williston 12 72 43:44 8:49/M

Female 11 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marybeth Melcher 12 158 1:07:02 13:32/M

Female 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Snyder 13 157 1:07:02 13:31/M
2 Riley Earle 13 159 1:07:02 13:31/M
3 Lydia Betz 13 160 1:07:02 13:32/M
4 Ashley Zugay 13 161 1:07:02 13:32/M
5 Sophie Schoeni 13 162 1:07:03 13:32/M
6 Moira Dayton 13 163 1:07:04 13:32/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brett Navarre 16 7 31:04 6:15/M
2 Travan Gentles 15 64 42:41 8:38/M
3 Shaquelle Williams 17 65 42:42 8:39/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Liz Choi 17 76 44:14 8:56/M
2 Lizzy Fichera 17 77 44:14 8:56/M
3 Sarah Starman 17 78 44:14 8:56/M
4 Katie Matton 17 79 44:15 8:56/M
5 Jeannine Degnan 17 88 45:05 9:07/M

Male 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Corey Birchmeier 20 3 29:10 5:53/M
2 Michael Smith 24 8 32:06 6:28/M
3 Harry Barrmorris 18 24 36:49 7:25/M
4 Jj Widawsky 22 36 38:21 7:44/M

Female 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaci Navarre 24 40 38:41 7:48/M
2 Laura Hieber 24 56 41:20 8:21/M
3 Tracy Rymph 21 69 42:58 8:42/M
4 Rebecca Gorski 24 87 45:04 9:07/M
5 Kaitlyn Norman 23 104 46:32 9:23/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Rogawski 26 2 28:44 5:47/M
2 Cole Johnson 28 4 29:56 6:02/M
3 Eric Morley 28 6 30:46 6:12/M
4 David Hawkins 26 19 35:43 7:13/M
5 Kevin Hargrow 29 68 42:47 8:41/M
6 Daniel Borener 27 75 43:57 8:51/M
7 Colin Zarzycki 26 105 46:43 9:28/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marie-Eve Charbonneau 29 47 39:15 7:56/M
2 Taylor Patti 25 53 40:53 8:15/M
3 Emma Steppe 25 57 41:20 8:21/M
4 Amanda Fisher-Hubbard 29 102 46:23 9:23/M
5 Rebecca Canary-King 25 103 46:24 9:23/M
6 Jennifer Stall 29 127 49:55 10:05/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike McCoy 30 9 33:12 6:42/M
2 Colin Lewis-Beck 31 17 35:15 7:08/M
3 Sam Bechthold 32 48 39:30 7:57/M
4 Joseph Patson 31 58 41:38 8:24/M
5 Dan Brein 34 90 45:09 9:08/M
6 Timothy Griffin 32 139 56:40 11:27/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jocelyn Anderson 33 25 37:08 7:29/M
2 Asia Renning 32 34 38:17 7:43/M
3 Julie Bechthold 30 44 39:00 7:52/M
4 Mandy Mathus 31 46 39:12 7:54/M
5 Rebecca Sidders 32 91 45:16 9:12/M
6 Ya-Ting Liang 31 94 45:24 9:13/M
7 Cassie Van Gelder 33 114 47:49 9:42/M
8 Nicole Harden 30 130 50:35 10:11/M
9 Jennifer Thamarus 32 142 57:54 11:43/M
10 Keleigh Lee 34 149 1:00:48 12:18/M
11 Hoodo Mohamed 33 153 1:02:30 12:36/M
12 Kelly Little 32 154 1:02:55 12:44/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Stema 36 23 36:43 7:25/M
2 Mikhail Zolikoff 38 66 42:43 8:38/M
3 Michael Stoppa 38 113 47:47 9:41/M
4 Joe Kellams 39 151 1:02:24 12:37/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gina Warnke 39 39 38:33 7:46/M
2 Valerie Vanhaaften 37 59 41:51 8:26/M
3 Haidee Kerr 37 80 44:20 8:58/M
4 Deanne Neiburger 37 86 44:59 9:05/M
5 Amy Lawson 39 92 45:22 9:10/M
6 Sharon Gauthier 36 99 46:17 9:22/M
7 Christine Gerdes 39 131 51:25 10:25/M
8 Christine Beesley 35 137 56:07 11:22/M
9 Michelle McAllister 39 165 1:15:23 15:14/M
10 Fay Poissant 37 166 1:15:23 15:14/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Bojman 43 14 34:37 6:59/M
2 Donald Murphy 42 22 36:25 7:20/M
3 Jon Dix 42 26 37:18 7:31/M
4 Martin McLean 44 32 38:05 7:40/M
5 Don Jennings 41 35 38:19 7:44/M
6 Mark Kuenzel 44 54 41:17 8:19/M
7 David Hochrein 43 60 41:52 8:28/M
8 Andy Dueweke 42 62 42:01 8:28/M
9 Lukeland Gentles 44 74 43:49 8:52/M
10 Frank Pastor 43 83 44:39 9:02/M
11 Kevin Martinez 41 96 45:31 9:15/M
12 Martin Sage 41 107 46:53 9:29/M
13 Joshua Bonilla 41 108 47:00 9:31/M
14 Rich Heide 41 112 47:22 9:35/M
15 Marty Riesberg 42 145 59:04 11:56/M
16 Mark Cerulla 40 152 1:02:25 12:36/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andi Lobdell 40 51 40:14 8:07/M
2 Cynthia Sheng 43 55 41:17 8:20/M
3 Bethany Williston 42 67 42:46 8:38/M
4 Amy Hoffman 43 70 43:32 8:47/M
5 Amy Janowicz 41 85 44:47 9:03/M
6 Sharon Ortisi 43 98 46:16 9:23/M
7 Dana Zugay 43 100 46:21 9:22/M
8 Becky Grace 41 124 49:07 9:57/M
9 Denise Southern 41 136 55:23 11:12/M
10 Ciara Comerford 42 138 56:21 11:24/M
11 Patricia Birchmeier 43 140 57:11 11:33/M
12 Chelsea Dulin 40 146 59:05 11:57/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Fox 47 16 35:12 7:06/M
2 Eric Straka 47 18 35:34 7:11/M
3 John Kerr 45 20 36:15 7:19/M
4 Rick Kangas 48 28 37:53 7:40/M
5 John McInnis 49 29 37:58 7:40/M
6 Dave Baker 46 30 38:00 7:39/M
7 Dan Miller 49 33 38:12 7:42/M
8 Daniel Petrozelli 48 41 38:41 7:48/M
9 Stanley Bies 45 45 39:03 7:54/M
10 Jason Bryce 46 63 42:37 8:35/M
11 Mike Blommer 46 73 43:44 8:49/M
12 Duane Newton 46 84 44:40 9:02/M
13 Gilbert Vaknin 47 121 48:42 9:50/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Barb MacKey 46 89 45:05 9:07/M
2 Nancy Herlocher 45 93 45:24 9:11/M
3 Michele Trumpey 47 110 47:08 9:33/M
4 Kristi Gilbert 45 115 47:54 9:40/M
5 Christy Perros 45 116 47:54 9:40/M
6 Angelin Gentles 45 117 47:56 9:42/M
7 Michelle Bies 46 156 1:03:48 12:55/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Morris Applebey 54 12 34:03 6:52/M
2 Mike Hennessey 50 13 34:21 6:55/M
3 Ron Buchanan 54 15 35:12 7:05/M
4 Terry Navarre 52 31 38:04 7:40/M
5 Palmer Hickman 54 37 38:22 7:43/M
6 Chris Collins 51 42 38:47 7:50/M
7 Bernard Degnan 52 61 42:00 8:30/M
8 Jim Zittel 50 82 44:34 9:00/M
9 Michael Lay 53 95 45:25 9:12/M
10 Jeff Clark 51 148 59:50 12:08/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Matton 50 101 46:22 9:22/M
2 Nancy King 50 106 46:46 9:29/M
3 Cheryl Strange-Laetsch 54 122 48:45 9:51/M
4 Carolyn Walborn 54 125 49:09 9:57/M
5 Rocio Becerro-Canas 54 129 50:17 10:10/M
6 Kathleen Lodge 53 133 51:49 10:30/M
7 Rose Fricke 52 135 53:19 10:47/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Purcell 55 21 36:16 7:19/M
2 Mike Manz 59 27 37:37 7:35/M
3 Tom McCarthy 55 38 38:22 7:45/M
4 Michael McGuire 59 50 39:41 8:01/M
5 Steve Hernandez 58 109 47:01 9:31/M
6 Antonio Arribas 55 132 51:28 10:24/M
7 Michael Callanan 56 147 59:05 11:56/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristi Rymph 59 119 48:14 9:46/M
2 Phyllis Tiderington 55 123 49:07 9:57/M
3 Ann Little 59 134 53:05 10:44/M
4 Cyndi Hernandez 56 141 57:14 11:35/M
5 Cheryl Dixon 59 155 1:03:02 12:44/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Garner 63 49 39:31 7:58/M
2 Timothy Williams 61 52 40:27 8:10/M
3 Fritz Yunck 60 81 44:28 8:59/M
4 William Crawforth 60 97 45:33 9:11/M
5 Ken Monash 63 118 48:01 9:42/M
6 Jonathan Gosse 60 144 59:04 11:56/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vallorie Battin 60 150 1:01:02 12:21/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Shubin 65 120 48:41 9:50/M
2 Owen Jansson 69 126 49:24 9:57/M
3 H.a. Batty Jr 65 143 59:03 11:56/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Cohen 70 71 43:33 8:48/M
2 Mike Cherry 70 128 49:58 10:05/M

Male 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Reynolds Farley 75 164 1:13:33 14:53/M




Electric Bolt
5K Age Group Results
July 28, 2013
Results by Race Timing Services

Male Open Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Newman 27 1 17:25 5:37/M

Female Open Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sally Feller 29 15 26:29 8:36/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rich Neuhaus 47 4 21:21 6:55/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Manning 48 32 28:08 9:06/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman 67 6 22:41 7:19/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Loos 61 40 28:59 9:22/M

Male 8 & Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vibhav Alokam 6 34 28:20 9:12/M
2 Marcelo Barnes 7 79 36:59 12:02/M

Female 8 & Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Weber 6 23 27:30 8:52/M

Male 9 to 10

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vimal Alokam 10 17 26:35 8:38/M
2 Aiden Wright 9 58 32:51 10:36/M

Female 9 to 10

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Grove 9 82 38:30 12:27/M

Male 11 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Max Showalter 12 42 29:02 9:25/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nic Schaub 16 35 28:24 9:10/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maddie Schoeni 15 43 29:03 9:24/M
2 Katy Ross 15 60 32:54 10:39/M

Male 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dylan Miller 20 5 21:27 6:56/M
2 Dovi Widawsky 19 19 27:08 8:48/M

Female 18 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Hansen 19 45 29:05 9:25/M
2 Kristen Fitzsimons 21 91 46:31 15:02/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Larry Kowalski 28 28 28:03 9:06/M
2 Daniel Bogosian 25 29 28:04 9:07/M
3 Alex Ancevski 25 30 28:06 9:07/M
4 Rajiv Mohan 27 31 28:07 9:07/M
5 Jeremy Golubcow-Teglasi 29 37 28:45 9:19/M
6 Justin Loos 28 41 28:59 9:23/M
7 Michael Zuehlke 29 57 32:31 10:38/M
8 Dinesh Cyanam 27 76 36:16 11:44/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Isabella Weber 29 20 27:12 8:47/M
2 Julie Burdick 25 49 29:35 9:33/M
3 Alainna Pardon 27 52 29:59 9:41/M
4 Kristy Zuehlke 28 56 32:31 10:38/M
5 Abigail Hinchcliff 27 66 34:04 11:02/M
6 Suzie Cantin 27 75 36:06 11:41/M
7 Katherine Petti 25 80 37:03 12:00/M
8 Lindsay Warunek 27 88 42:07 13:37/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Weber 33 2 18:39 6:01/M
2 John Walsh 30 3 20:35 6:39/M
3 Kevin Olson 34 13 25:40 8:19/M
4 Zach Lanier 30 14 25:55 8:25/M
5 Matthew Weber 33 22 27:23 8:52/M
6 Kevin Foye 34 51 29:45 9:36/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Linnenbringer 34 27 27:52 9:02/M
2 Debra Foye 34 47 29:32 9:35/M
3 Gail Weber 33 64 33:41 10:55/M
4 Kerene Moore 33 65 33:55 11:01/M
5 Kristin Weber 33 72 35:54 11:37/M
6 Jessica Roshek 31 87 42:06 13:37/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nate Deeley 35 11 24:13 7:49/M
2 Peter Jansson 39 48 29:34 9:34/M
3 Dilhan Weeraratne 37 68 34:54 11:17/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bridget Quinn 38 21 27:20 8:49/M
2 Ana Dora 35 55 32:25 10:34/M
3 Tammy Bauer 36 63 33:41 10:55/M
4 Mandy Cantin 39 74 36:06 11:41/M
5 Holly Ventura 36 83 38:32 12:28/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Baller 44 39 28:56 9:20/M
2 Eric Wright 42 59 32:52 10:37/M
3 Matt Barnes 44 78 36:57 12:03/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Moore 44 33 28:12 9:08/M
2 Elizabeth Rohr 42 61 32:55 10:41/M
3 Carol Chase 41 73 35:59 11:40/M
4 Jennifer Keeney 44 84 40:54 13:12/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Schaub 47 36 28:28 9:12/M
2 Tim Parker 49 50 29:37 9:35/M
3 Terry Beste 49 81 37:46 12:14/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karen Crow 49 62 32:59 10:40/M
2 Kathy Shaw 47 70 35:47 11:36/M
3 Kimberly Schmitt 48 85 40:57 13:13/M
4 Debbie Hill 45 90 44:57 14:34/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Glenn Arvin 51 7 22:57 7:24/M
2 Mark Boyer 50 8 23:02 7:26/M
3 Jim Miller 54 16 26:34 8:35/M
4 Frank Connolly 52 18 26:55 8:42/M
5 Dave Hansen 52 24 27:40 8:58/M
6 David Anderson 52 26 27:52 9:00/M
7 Leonard Ciuffredo 50 69 34:55 11:19/M
8 Brian Morrid 52 86 41:15 13:20/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Works 50 53 31:27 10:12/M
2 Akosua Dow 50 77 36:20 11:47/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Rosbrook 58 10 24:13 7:49/M
2 David Jacobi 55 12 25:20 8:11/M
3 Timothy Happ 57 44 29:03 9:22/M
4 David Myers 56 54 31:41 10:15/M
5 Tom Dunne 56 92 48:09 15:32/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Sullivan 61 9 24:07 7:47/M
2 Jeremy Salinger 63 25 27:42 8:59/M
3 Michael Galea 64 38 28:50 9:20/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sue Stickel 63 46 29:28 9:31/M
2 Carole Galea 61 71 35:52 11:35/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carolann Boos 68 89 42:12 13:37/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Mosher 73 67 34:53 11:17/M

Ann Arbor, MI
Provided by Race Timing Services