2013 Streets of Fire 8K

back to results

Jul. 27, 2013

2013 Streets of Fire 8K
GR Running Club
Provided by Michiana Timing


Streets of Fire 8K - GR Running Club
Age Group Results
July 27, 2013
Results By Michiana Timing www.michianatiming.com

8K
Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Whitney OosterhousGrand Rapids 182 27 8 33:54.5 33:54.5

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gayle Kuipers 172 48 14 35:34.3 35:34.3

Female Grand Masters Winner

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Emerson Grand Rapids 153 58 39 42:33.2 42:33.2

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brooklyn Nobert Walker 198 4 64 47:35.5 47:35.5

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hannah Truskowski Grand Rapids 170 14 85 53:29.8 53:29.8

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel PokornowskiAllegan 148 15 37 42:18.8 42:18.8
2 Olivia Lajoye Freeport 161 18 56 46:27.2 46:27.2

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cassie Norton Wyoming 156 21 53 45:26.5 45:26.5
2 Patricia Lawrence Lowell MI 129 22 73 50:32.0 50:32.0

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michele Siegel Wyoming MI 137 25 41 42:35.0 42:35.0
2 Julie Baltmanis Grand Rapids 173 27 42 43:19.5 43:19.5
3 Noelle Rotttier Rockford MI 134 28 58 46:32.5 46:32.5
4 Jessica Brinks Zeeland 181 29 62 47:23.8 47:23.8
5 Heather Hart Kalamazoo MI 117 29 70 48:45.9 48:45.9
6 Stephanie Klumpp Kalamazoo MI 125 27 72 49:33.2 49:33.2
7 Jodi Swanger Greenville MI 142 28 81 52:07.2 52:07.2
8 Kate Lax Grand Rapids 151 28 87 57:26.6 57:26.6
9 Sarah Hamilton Grand Rapids MI 116 28 94 1:33:03.5 1:33:03.5

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristen Livermore Glendale ARIZONA 130 34 10 34:26.4 34:26.4
2 Rene Watson Grand Rapids 166 32 33 41:16.7 41:16.7
3 Zyna Schmidt Kalamazoo MI 136 30 35 42:03.5 42:03.5
4 Lindsey Chrystan Walker MI 107 33 46 43:47.8 43:47.8
5 Mary Templeton Hudsonville MI 143 30 50 44:10.7 44:10.7
6 Jessica Nobert Walker 197 34 65 47:35.6 47:35.6
7 Erin Chillag Kentwood MI 105 34 69 48:35.9 48:35.9
8 Meredith Lange Grand Rapids MI 128 34 74 50:38.1 50:38.1
9 Erin Beegle Caledonia 178 32 76 50:42.3 50:42.3
10 Tiffany Williams Greenville MI 147 30 80 52:06.9 52:06.9
11 Tanya Egor Kissimmee FL 112 33 92 1:09:03.7 1:09:03.7
12 Diana Knuppenburg Wyoming 149 31 93 1:33:01.6 1:33:01.6

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Narvaes Grand Rapids MI 133 35 29 38:21.0 38:21.0
2 Rachel Fedewa Kalamazoo MI 113 35 44 43:27.5 43:27.5
3 Jen Mosher Wyoming MI 132 35 61 47:12.2 47:12.2
4 Nicole Szcepanski Grand Rapids 158 35 71 49:32.4 49:32.4
5 Sarah Edwards Grand Rapids MI 111 35 77 50:52.7 50:52.7
6 Heather Klaver Grand Rapids MI 124 36 86 55:01.8 55:01.8
7 Shelley Stursma Jenison MI 141 36 88 57:41.2 57:41.2
8 Anna Stormer Grand Rapids MI 140 37 89 59:18.3 59:18.3

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Hubbard Ada MI 119 43 26 37:45.4 37:45.4
2 Shelly Cole Grant MICHIGAN 108 40 45 43:47.0 43:47.0
3 Brooke Breeding Grand Rapids 155 43 49 44:05.2 44:05.2
4 Jenn Neumann Grand Rapids 165 43 66 47:54.2 47:54.2
5 Bari Fitzpatrick Wyoming MI 114 42 67 47:54.3 47:54.3
6 Julie Calkins Grand Haven 186 40 83 52:55.4 52:55.4

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jill Evers-Bowers Kent City 193 46 19 37:03.2 37:03.2
2 Carrie DeGraaf Grand Rapids 157 48 34 41:29.2 41:29.2
3 Marcy Link Grand Rapids 190 49 38 42:22.7 42:22.7
4 Rhonda Toogood Wyoming MI 144 49 54 46:18.6 46:18.6
5 Whitney Smith Dorr MI 138 47 79 51:54.2 51:54.2

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Suzanne Kozloski Grand Rapids 159 63 68 48:01.8 48:01.8

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Sattler Byron Center 195 20 1 26:49.1 26:49.1

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kevin Burns Grand Rapids MI 104 48 4 31:59.0 31:59.0

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Fix Comstock Park 175 50 9 34:08.3 34:08.3

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brady Lajoye Freeport 162 13 48 44:01.3 44:01.3
2 Jason Truskowski Grand Rapids 169 12 63 47:34.6 47:34.6

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Calkins Grand Haven 187 16 11 34:37.7 34:37.7
2 Patric LaJoye Freeport MI 127 15 32 41:06.4 41:06.4
3 Andrew Jenkins Byron Center 196 15 91 1:05:51.2 1:05:51.2

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Evan Groendyk Grand Rapids 152 26 2 28:48.5 28:48.5
2 Dre Ballines Kalamazoo 189 27 16 36:34.3 36:34.3
3 Zach Bartel Cedar Springs MI 101 25 21 37:32.2 37:32.2
4 Jonathan Bruinsma Comstock Park MI 103 27 22 37:36.6 37:36.6

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Steinberg Grand Rapids 180 34 3 30:20.9 30:20.9
2 Rob Thompson Grand Rapids 184 33 5 32:56.4 32:56.4
3 Brad Schmidt Kalamazoo MI 135 30 6 33:13.9 33:13.9
4 Jason Knuppenburg Wyoming 150 30 36 42:04.7 42:04.7
5 Damian Millisor Caledonia 179 30 75 50:42.2 50:42.2
6 Dell Finney Grand Rapids 194 33 90 1:02:27.2 1:02:27.2

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Haynes Grand Rapids MI 118 36 7 33:46.9 33:46.9

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rob Strome Rockford 160 44 23 37:38.0 37:38.0
2 Kipp Chillag Kentwood MI 106 44 52 45:20.1 45:20.1
3 Jeff Calkins Grand Haven 188 43 84 52:56.4 52:56.4

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Todd Link Grand Rapids 191 46 13 34:41.8 34:41.8
2 Espiridion MoralesGrand Rapids 183 45 17 36:51.7 36:51.7
3 Tom Hubbard Ada MI 121 45 20 37:12.7 37:12.7
4 Brent Green Grand Rapids 174 48 40 42:33.8 42:33.8
5 Michael FitzpatricWyoming 177 46 55 46:25.0 46:25.0
6 Jeff LaJoye Freeport MI 126 46 57 46:27.5 46:27.5
7 John Gossett Lowell MI 115 45 60 46:53.9 46:53.9

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Imeson Wyoming MI 123 50 18 36:59.4 36:59.4
2 Scott Cronkright Grandville MI 109 54 27 37:49.2 37:49.2
3 Rick Vuyst Wyoming 171 53 28 37:49.5 37:49.5
4 Steve Crowe Grandville MICHIGAN 110 54 30 38:42.5 38:42.5
5 Tony LaCount Wyoming 176 53 31 40:04.9 40:04.9
6 Joel Hubbard Kalamazoo MI 120 50 43 43:27.3 43:27.3
7 Doug Wierenga Jenison MICHIGAN 146 53 51 45:04.8 45:04.8

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Curt Bonzheim Jenison MI 102 55 15 36:06.7 36:06.7

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Minier Wyoming 154 64 12 34:39.8 34:39.8
2 Tim Sneller Grand Rapids 192 60 24 37:43.6 37:43.6
3 Bob Shaffer East Grand Rapids 185 61 25 37:44.3 37:44.3
4 Gary Trap Wyoming MI. 145 61 78 51:22.3 51:22.3

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jim Patch Grand Rapids 167 66 47 43:50.1 43:50.1
2 Matt Britton 164 68 59 46:39.3 46:39.3

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rod Smith Grand Rapids 168 75 82 52:26.6 52:26.6

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Wally Yema Jenison 163 86 95 1:58:18.0 1:58:18.0