2013 West Michigan Mudventure

back to results

Jul. 20, 2013

2013 West Michigan Mudventure
Provided by Epic Race Timing


2013 West Michigan Mudventure

5K Individual

Age Group Results

July 20, 2013

Female Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOAN STOIAN GRAND RAPIDS MICHI 268 24 9 29:45.4 9:36/M
Female no age

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 SARAH MORSINK JENISON MICHIGAN 225 77 41:05.0 13:15/M
2 ALIA LEGATZ GRAND RAPIDS MICHI 202 81 41:17.4 13:19/M
3 ELIZABETH KAMRADT JENISON MICHIGAN 193 237 59:46.5 19:17/M
Female 15 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 ELLA REAVA GRANDVILLE MICHIGA 244 13 46 37:18.8 12:02/M
2 SYDNEY HARMON WHITE PIGEON MICHI 175 15 128 45:39.4 14:44/M
3 Korinne Johnson 6875 11 150 48:22.3 15:36/M
4 Amalia Leyva-Nunez 6880 15 159 49:02.8 15:49/M
5 MERADITH VANNOORD BYRON CENTER MICHI 280 14 175 51:37.8 16:39/M
6 CAMERON LAMB 6847 13 177 51:40.5 16:40/M
7 ARI BRON CALEDONIA MICHIGAN 123 14 181 52:11.9 16:50/M
8 hannah vanvaulkenberg 6867 15 234 59:30.2 19:12/M
9 JESSIE NARDINI KENTWOOD MICHIGAN 231 15 236 59:38.5 19:14/M
10 ERINNE JORSTAD WYOMING MICHIGAN 6783 15 245 1:01:49.5 19:56/M
11 JAIDA BARNES KENTWOOD MICHIGAN 108 15 247 1:02:12.8 20:04/M
12 ASHLYN DEGROOT ROCKFORD MICHIGAN 6775 12 266 1:06:50.2 21:34/M
Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 CLAUDIA VREDEVELD ADA MICHIGAN 286 18 27 33:52.0 10:55/M
2 JACQUELYN MARTIN GRANDVILLE MICHIGA 211 18 28 34:10.3 11:01/M
3 ABIGAIL REAVA GRANDVILLE MICHIGA 243 16 47 37:29.0 12:05/M
4 RACHEL MERZ GRAND HAVEN MICHIG 220 19 57 38:10.2 12:19/M
5 LINDSAY MURIN GRAND HAVEN MICHIG 228 18 67 39:43.2 12:49/M
6 MIRANDA BUCKWALD GRAND HAVEN MICHIG 6769 17 71 40:04.9 12:55/M
7 TARREN LESZCZYN LESZCZYNSKI OXFORD MICHIGAN 203 16 87 41:26.8 13:22/M
8 JESSICA MURPHY OXFORD MICHIGAN 229 16 88 41:26.9 13:22/M
9 Sydney Chaney 6881 18 91 41:37.4 13:25/M
10 MACKENZIE SCHMIDT SPRING LAKE MICHIG 253 16 92 41:39.1 13:26/M
11 ANNA HUIZENGA SPRING LAKE MICHIG 187 17 93 41:39.3 13:26/M
12 EMMA MITCHELL FRUITPORT MICHIGAN 223 17 94 41:39.5 13:26/M
13 JENNA BOUMA HUDSONVILLE MICHIG 115 18 98 42:04.2 13:34/M
14 WHITNEY WYRICK ZEELAND MICHIGAN 6001 16 124 45:32.6 14:41/M
15 DANI CHANTRENNE WHITE PIGEON MICHI 132 16 130 45:40.7 14:44/M
16 KRISTEN DYKSTRA DORR MICHIGAN 157 18 146 47:52.3 15:26/M
17 AMANDA LOWERY DORR MICHIGAN 206 18 147 47:54.4 15:27/M
18 KATIE BUSSING KALAMAZOO MICHIGAN 129 17 157 48:50.5 15:45/M
19 JENNIFER DAVID HESPERIA MICHIGAN 142 19 185 52:17.9 16:52/M
20 MACKENZIE LYMAN 6849 19 188 52:56.5 17:05/M
21 Shelby Lockwood 6873 18 207 55:30.9 17:54/M
22 JESSICA WIERSMA GRANDVILLE MICHIGA 292 17 214 57:19.4 18:29/M
23 JILLIAN WIERSMA GRANDVILLE MICHIGA 291 19 216 57:20.3 18:30/M
24 ALEXANDRIA SHEETS WYOMING MICHIGAN 256 19 227 58:36.0 18:54/M
25 AUDREY BARTO HUDSONVILLE MICHIG 110 18 229 58:46.1 18:57/M
26 katy kasberger 6882 16 260 1:04:22.5 20:46/M
27 BRITTANY MERRITT HUDSONVILLE MICHIG 219 16 262 1:04:40.6 20:52/M
Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOAN STOIAN GRAND RAPIDS MICHI 268 24 9 29:45.4 9:36/M
2 KRISTEN HILDENBRAND DORR MICHIGAN 6781 23 31 34:22.0 11:05/M
3 MEGAN CZARNOWSKI WEST BLOOMFIELD MI 140 22 36 35:38.8 11:30/M
4 CHELSEA PIKE HOPKINS MICHIGAN 6743 22 37 35:44.0 11:32/M
5 Jessi Hartman 6860 20 55 38:06.9 12:17/M
6 JENNIFER GUILLAUME KENTWOOD MICHIGAN 172 24 72 40:07.4 12:56/M
7 JENNA URBAN COMSTOCK PARK MICH 278 24 96 42:00.3 13:33/M
8 TORRI BOUMA HUDSONVILLE MICHIG 116 20 99 42:05.1 13:35/M
9 ALISA DEROO ZEELAND MICHIGAN 6744 21 101 42:10.7 13:36/M
10 ALEX DYKSTRA HUDSONVILLE MICHIG 158 21 114 44:08.0 14:14/M
11 BRITNI BREDEWEG CALEDONIA MICHIGAN 118 20 115 44:09.9 14:15/M
12 RACHEL ANDERSON GRANDVILLE MICHIGA 6767 23 122 45:31.1 14:41/M
13 BREE STOWER 6842 20 131 45:55.9 14:49/M
14 JORDYN VANDERMOLEN JENISON MICHIGAN 279 20 136 46:54.1 15:08/M
15 PRINCESS BARTELL JENISON MICHIGAN 109 24 142 47:40.3 15:23/M
16 ALYSSA HEILMAN IONIA MICHIGAN 176 20 144 47:48.2 15:25/M
17 JESSICA MILLER IONIA MICHIGAN 221 20 145 47:48.3 15:25/M
18 TARA LANDEFELD HUDSONVILLE MICHIG 199 24 154 48:27.2 15:38/M
19 HALEY STEGEMAN WYOMING MICHIGAN 6800 22 183 52:16.4 16:52/M
20 KAYLEE GARGUS KALAMAZOO MICHIGAN 165 23 190 53:30.7 17:15/M
21 RACHEL GARGUS BANGOR MICHIGAN 166 24 192 53:35.6 17:17/M
22 KAT GILLESPIE JENISON MICHIGAN 167 24 193 53:36.2 17:17/M
23 CHELSEA DEHAAN GRAND RAPIDS MICHI 147 20 200 54:18.7 17:31/M
24 LAURA DEHAAN GRANDVILLE MICHIGA 144 22 202 54:19.4 17:31/M
25 JENNA WIERSMA GRANDVILLE MICHIGA 293 21 215 57:20.2 18:30/M
26 BRITTANY FRANKHOUSER GRANT MICHIGAN 6779 22 224 58:26.4 18:51/M
27 COTE WITT EAST LANSING MICHI 299 22 225 58:35.4 18:54/M
28 ELIZABETH MUELLER YPSILANTI MICHIGAN 227 22 228 58:36.2 18:54/M
29 ANNA KIEKOVER HOPKINS MICHIGAN 194 22 231 58:49.6 18:58/M
Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 STEPHANIE ALLEN JONES MICHIGAN 101 27 51 37:48.8 12:12/M
2 KELLY DEVISSER HOLLAND MICHIGAN 151 28 56 38:08.9 12:18/M
3 MACKENZIE FOSS GRANDVILLE MICHIGA 163 25 95 41:59.7 13:33/M
4 SARAH SHERIDAN WYOMING MICHIGAN 257 27 112 43:35.9 14:04/M
5 JESSICA NYHOF HUDSONVILLE MICHIG 6793 27 135 46:45.4 15:05/M
6 ASHLEY LYMAN 6850 26 139 47:14.2 15:14/M
7 ERIN STRATING ZEELAND MICHIGAN 269 25 151 48:25.5 15:37/M
8 KRISTIN JOST HUDSONVILLE MICHIG 192 29 152 48:27.0 15:38/M
9 ALLISE WILKERSON GRAND RAPIDS MICHI 294 26 153 48:27.0 15:38/M
10 KIM THOMPSON GRAND RAPIDS MICHI 272 25 218 57:54.2 18:41/M
11 KATELYN BRINKS WYOMING MICHIGAN 119 25 219 57:54.8 18:41/M
12 JESSICA PAYNE HUDSONVILLE MICHIG 6796 26 226 58:35.8 18:54/M
13 ANITA MCMULLEN GRAND RAPIDS MICHI 216 28 242 1:01:14.7 19:45/M
14 JACLYN CARR CANTON MICHIGAN 6770 28 269 1:07:58.2 21:55/M
Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 NICOLE PRIEST DECATUR ILLINOIS 242 31 68 39:50.0 12:51/M
2 SARAH MCGOUGH SALT LAKE CITY UTA 215 30 84 41:24.7 13:21/M
3 SHEILA SKUPIEN WHITE CLOUD MICHIG 258 33 116 44:29.4 14:21/M
4 JENNI DUSTIN KALAMAZOO MICHIGAN 6778 33 120 45:20.2 14:37/M
5 LAURA MANRY WYOMING MICHIGAN 207 34 133 46:20.0 14:57/M
6 MEGHANN TUIT GRAND RAPIDS MICHI 277 30 161 50:13.1 16:12/M
7 ELIZABETH WILSON ROCKFORD MICHIGAN 296 32 184 52:17.0 16:52/M
8 ALEX TRUMAN GRANDVILLE MICHIGA 276 30 187 52:18.5 16:52/M
9 SARA SCHURMAN HOLLAND MICHIGAN 6799 32 196 53:41.0 17:19/M
10 KATIE COLLINS FORT BELVOIR VIRGI 6771 30 197 54:02.6 17:26/M
11 JESSICA ROEST KENTWOOD MICHIGAN 250 31 201 54:19.0 17:31/M
12 ANGELA ZEMLA HOLLAND MICHIGAN 6003 31 204 54:25.3 17:33/M
13 JESSICA TIMMONS KALAMAZOO MICHIGAN 275 33 209 55:33.8 17:55/M
14 EMILY JONES GRAND RAPIDS MICHI 190 30 212 55:59.8 18:04/M
15 NICOLE OVERBECK WYOMING MICHIGAN 6794 34 221 58:05.1 18:44/M
16 KRISTIN TIMMER HUDSONVILLE MICHIG 273 34 223 58:20.6 18:49/M
17 SARAH STREELMAN JENISON MICHIGAN 271 31 230 58:47.5 18:58/M
18 EMILY WELLMAN JENISON MICHIGAN 289 33 232 58:50.5 18:59/M
19 SHANNA POLSELLI GRAND RAPIDS MICHI 6798 31 240 1:01:12.9 19:45/M
20 TIEMTHONG ANOUNONH HOLLAND MICHIGAN 103 32 248 1:02:20.5 20:06/M
21 ASHLEY BARNES KENTWOOD MICHIGAN 107 31 251 1:02:56.5 20:18/M
22 HANNAH BRINTNALL JENISON MICHIGAN 121 34 254 1:03:12.5 20:23/M
23 LISA JORGENSEN WALKER MICHIGAN 191 33 256 1:03:41.0 20:33/M
24 LETICIA SOTO GRAND RAPIDS MICHI 262 33 257 1:03:43.5 20:33/M
25 REBECCA JANES YPSILANTI MICHIGAN 189 31 271 1:08:04.2 21:57/M
Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MONICA DEBOER GRAND RAPIDS MICHI 143 37 162 50:22.0 16:15/M
2 ROBIN MCCOLLUM WHITMORE LK MICHIG 214 38 168 51:01.7 16:27/M
3 DENISHA PIERMAN PORTAGE MICHIGAN 239 36 179 52:02.2 16:47/M
4 STEPHANIE LONGTIN KALAMAZOO MICHIGAN 204 36 210 55:33.9 17:55/M
5 LYNN GUNDERSON GRAND RAPIDS MICHI 173 38 222 58:08.4 18:45/M
6 Heather Keaveny 6888 39 249 1:02:33.3 20:11/M
7 AMALIA NUNEZ MARIN HUDSONVILLE MICHIG 6792 38 252 1:03:07.2 20:22/M
8 MANDY MERRITT HUDSONVILLE MICHIG 218 36 263 1:04:55.6 20:56/M
9 TAMMI FRANKE KENTWOOD MICHIGAN 164 38 272 1:11:32.9 23:05/M
Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LESA BICKLEY 6839 43 85 41:25.5 13:22/M
2 KERI BECKER 6838 40 86 41:26.5 13:22/M
3 KAMI CHASE OTSEGO MICHIGAN 134 44 110 43:20.6 13:59/M
4 TONI VANSINGEL CALEDONIA MICHIGAN 281 42 113 43:42.3 14:06/M
5 SANDRA WINGET LAKEVIEW MICHIGAN 6810 40 121 45:24.4 14:39/M
6 AMY WYRICK ZEELAND MICHIGAN 300 43 125 45:32.9 14:41/M
7 DIANNE MCCLATCHY WYOMING MICHIGAN 213 41 137 46:56.6 15:08/M
8 JENNIFER LANCE WHITMORE LAKE MICH 198 41 169 51:01.8 16:27/M
9 JEN NYBERG ZEELAND MICHIGAN 232 41 170 51:04.5 16:28/M
10 VICKI BRON CALEDONIA MICHIGAN 122 44 182 52:12.9 16:50/M
11 TAMMY WILLIS GRANDVILLE MICHIGA 6808 41 220 58:04.1 18:44/M
12 miriam vanvaulkenberg 6866 41 235 59:33.2 19:13/M
13 EMMA ANDERSON SPRING LAKE MICHIG 102 40 238 1:00:19.8 19:27/M
14 MOLLY CHUPP CHICAGO ILLINOIS 135 40 239 1:00:20.0 19:28/M
15 JENNIFER JORSTAD WYOMING MICHIGAN 6784 42 246 1:01:50.0 19:57/M
16 STEPHANIE BIRIOUK HUDSONVILLE MICHIG 114 43 253 1:03:09.5 20:22/M
17 LAURA ALVERSON GRANT MICHIGAN 6765 41 259 1:03:57.9 20:38/M
18 dee kasberger 6883 44 264 1:05:30.0 21:08/M
Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MARLENE KIES 6846 45 34 35:27.4 11:26/M
2 KARLA STEVENS WYOMING MICHIGAN 265 49 129 45:39.8 14:44/M
3 JOLINDA DIAZ WYOMING MICHIGAN 153 46 176 51:38.2 16:39/M
4 KENDA LAMB BYRON CENTER MICHI 197 47 178 51:41.2 16:40/M
5 CINDI THOMPSON GRANDVILLE MICHIGA 6802 46 186 52:18.2 16:52/M
Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 CHERI DEHAAN GRAND RAPIDS MICHI 146 52 203 54:20.1 17:32/M
2 ELLEN SMITH SAINT HELEN MICHIG 261 54 206 55:30.4 17:54/M
3 PAMALA BANNICK JENISON MICHIGAN 106 54 233 58:50.8 18:59/M
Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JEANIE VANDERKLOK 6845 58 75 40:21.0 13:01/M
2 MARY BETH SKUPIEN RICHLAND MICHIGAN 260 58 118 44:51.1 14:28/M
3 SHERRI LYMAN 6848 57 189 53:11.7 17:09/M
Female 60 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 IRENE BUIT GRANDVILLE MICHIGA 126 71 273 1:22:53.5 26:44/M
Male Overall Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AARON FEDEWA WYOMING MICHIGAN 162 30 1 26:26.8 8:32/M
Male no age

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOEY NELSON CALEDONIA MICHIGAN 6790 45 36:54.6 11:54/M
2 Unknown Partic. 6870 6870 63 39:28.5 12:44/M
3 SVEN MOELLER KENTWOOD MICHIGAN 224 73 40:10.3 12:57/M
4 JONATHON MORSINK JENISON MICHIGAN 226 78 41:05.2 13:15/M
5 JOE LEGATZ GRAND RAPIDS MICHI 201 79 41:15.8 13:18/M
6 NATHAN MCGEE GRAND RAPIDS MICHI 6789 0 241 1:01:13.5 19:45/M
Male 15 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 ALEX HOCKLEY GRESHAM OREGON 183 15 12 30:24.5 9:48/M
2 MICHAEL ZACKER DORR MICHIGAN 6812 13 15 31:36.1 10:12/M
3 AUSTIN OWENS ZEELAND MICHIGAN 238 15 19 32:58.8 10:38/M
4 JESSE MARTIN GRANDVILLE MICHIGA 212 13 53 37:53.4 12:13/M
5 MAX MARIENFELD JACKSON MICHIGAN 208 12 60 39:05.5 12:36/M
6 AUSTIN ROBB JACKSON MICHIGAN 248 12 64 39:32.3 12:45/M
7 BENJAMIN HESS WYOMING MICHIGAN 178 11 89 41:35.3 13:25/M
8 R.J. BATTS 6841 15 106 42:42.5 13:46/M
9 CODY O'ROURKE BYRON CENTER MICHI 235 15 109 43:00.7 13:52/M
10 Kevin Johnson 6874 15 141 47:40.0 15:23/M
11 COLLIN RICHMOND JACKSON MICHIGAN 247 12 160 50:03.7 16:09/M
12 Brady Nybers 6862 15 163 50:51.0 16:24/M
13 JOSEPH WESTERLUND NORTON SHORES MICH 6806 13 171 51:17.1 16:33/M
14 AIDAN DEGROOT ROCKFORD MICHIGAN 6774 15 243 1:01:36.1 19:52/M
15 Garrett Keaveny 6887 12 250 1:02:35.2 20:11/M
16 JAKE MARTIN GRANDVILLE MICHIGA 210 15 261 1:04:24.9 20:46/M
DQ COLE EMERY 6843 15 DQ 13:49.6 4:27/M
Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MITCHELL VREDEVELD ADA MICHIGAN 285 16 2 27:03.9 8:44/M
2 Andrew Lanning 6884 16 4 29:05.4 9:23/M
3 TYLER CHANTRENNE WHITE PIGEON MICHI 131 19 6 29:26.9 9:30/M
4 CHRISTOPHER WOLOSZYK RICHLAND MICHIGAN 6811 19 7 29:27.3 9:30/M
5 DEMITRIUS MALLOS RICHLAND MICHIGAN 6785 18 8 29:32.3 9:32/M
6 JOSEPH VOLPE CROSWELL MICHIGAN 283 16 10 30:07.2 9:43/M
7 JACOBO CONDE GRANDVILLE MICHIGA 136 16 24 33:04.1 10:40/M
8 RYAN BARTZ JENISON MICHIGAN 111 17 29 34:20.0 11:05/M
9 ALEX MANGALA WYOMING MICHIGAN 6786 16 74 40:11.0 12:58/M
10 RYLEY BRANDT HUDSONVILLE MICHIG 117 16 102 42:21.5 13:40/M
11 AARON MEINES GRANDVILLE MICHIGA 217 17 104 42:32.1 13:43/M
12 RYAN STEVENS WYOMING MICHIGAN 266 18 126 45:37.2 14:43/M
13 JOEY NARDINI KENTWOOD MICHIGAN 230 17 149 48:19.3 15:35/M
14 EVAN HOLZGEN KALAMAZOO MICHIGAN 184 18 156 48:49.6 15:45/M
15 SETH NYBERG ZEELAND MICHIGAN 233 17 164 50:51.3 16:24/M
16 KEEGAN DEMARAY GRAND RAPIDS MICHI 150 16 173 51:26.0 16:35/M
17 Daniel Keaveny 6886 18 244 1:01:42.1 19:54/M
DQ CORBIN EMERY 6844 16 DQ 13:50.1 4:28/M
Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 KEVIN SAHLIN ZEELAND MICHIGAN 6742 22 3 28:10.1 9:05/M
2 MATTHEW PICARDAT WYOMING MICHIGAN 6797 22 13 31:17.9 10:05/M
3 TED COTTON GRAND HAVEN MICHIG 139 22 17 31:59.7 10:19/M
4 JOE MARINO GRAND RAPIDS MICHI 209 24 18 32:23.8 10:27/M
5 CORY BUSH GRANDVILLE MICHIGA 128 21 20 32:59.9 10:38/M
6 DEREK DEHAAN GRANDVILLE MICHIGA 145 24 22 33:02.0 10:39/M
7 Kyle Kok 6868 20 23 33:03.2 10:40/M
8 EVAN LOWRY 6852 24 26 33:39.0 10:51/M
9 IAN DURHAM SPRING LAKE NORTH 156 23 33 34:55.1 11:16/M
10 Juan Carlos Garcia 6864 22 38 35:47.7 11:33/M
11 ERIC POLL GRAND RAPIDS MICHI 240 23 39 36:25.0 11:45/M
12 DAN HAPP GRAND RAPIDS MICHI 6780 21 44 36:50.4 11:53/M
13 ANDREW GROENEVELD WYOMING MICHIGAN 170 22 48 37:32.6 12:06/M
14 MCANN BEEL 6857 24 54 37:55.1 12:14/M
15 TAYLOR DICKEY HUDSONVILLE MICHIG 154 20 97 42:03.7 13:34/M
16 JORDAN BUFFUM HUDSONVILLE MICHIG 125 20 100 42:05.9 13:35/M
17 NATANIEL MOJICA 6840 20 103 42:27.0 13:42/M
18 ROBERT HOWARD ZEELAND MICHIGAN 186 23 105 42:41.9 13:46/M
19 KEVIN BALTUTAT BYRON CENTER MICHI 6768 21 111 43:30.1 14:02/M
20 TYLER SUTTER GRANDVILLE MICHIGA 6801 23 134 46:33.5 15:01/M
21 DIONTA GRAY GRANDVILLE MICHIGA 169 20 143 47:41.8 15:23/M
22 MICHAEL PALAZZOLO GRANDVILLE MICHIGA 6795 24 148 47:56.6 15:28/M
23 Tucker Arford 6877 20 205 55:27.2 17:53/M
24 ERIC ROELOFS KENTWOOD MICHIGAN 249 24 217 57:51.1 18:40/M
Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 DANE COVEY BATTLE CREEK MICHI 6772 28 25 33:18.0 10:45/M
2 DANIEL SCHUMAN ADA MICHIGAN 255 28 35 35:28.3 11:26/M
3 JOSHUA GOODWIN WYOMING MICHIGAN 168 29 42 36:31.3 11:47/M
4 JEROMY STEVENS HOLLAND MICHIGAN 264 27 43 36:46.3 11:52/M
5 BRANDEN O'MARA 6853 29 50 37:48.2 12:12/M
6 AARON STELLY DECATUR ILLINOIS 263 29 69 39:50.1 12:51/M
7 BRIAN SALOWITZ RANTOUL MICHIGAN 251 28 82 41:18.8 13:19/M
8 SAMUEL WENDLAND LANSING MICHIGAN 290 29 83 41:22.1 13:21/M
9 REX SKUPIEN WHITE CLOUD MICHIG 259 28 117 44:31.8 14:22/M
10 jake scott 6851 25 138 47:11.2 15:13/M
11 SAMUEL OBERST GRAND RAPIDS MICHI 234 27 140 47:19.5 15:16/M
12 PARKER ARMSTRONG KALAMAZOO MICHIGAN 105 26 191 53:30.8 17:15/M
13 SCOTT DREYER GRANDVILLE MICHIGA 155 27 194 53:36.3 17:17/M
14 EDMAR CARRILLO ANCHORAGE ALASKA 130 25 267 1:07:30.4 21:46/M
15 KHALIL HAKKANI 6858 25 268 1:07:30.4 21:46/M
16 SHAWN BERNARD ANCHORAGE ALASKA 112 29 270 1:08:02.0 21:57/M
Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AARON FEDEWA WYOMING MICHIGAN 162 30 1 26:26.8 8:32/M
2 JOHNATHAN BETTEN ROUND LAKE ILLINOI 113 30 14 31:33.7 10:11/M
3 JOSE RENE DELGADO KENTWOOD MICHIGAN 148 33 41 36:27.2 11:45/M
4 MARK EDWARDS WYOMING MICHIGAN 160 31 70 39:59.4 12:54/M
5 JAROD NENIS SPRING LAKE MICHIG 6791 30 76 40:50.8 13:10/M
6 JEFFREY EDINGER KALAMAZOO MICHIGAN 159 34 132 45:56.7 14:49/M
7 CHRISTOPHER VISSCHER HOLLAND MICHIGAN 6803 32 198 54:07.1 17:27/M
8 ANDREW TIMMONS KALAMAZOO MICHIGAN 274 32 208 55:33.0 17:55/M
Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh VAnderKlok 6861 35 16 31:38.3 10:12/M
2 CLAUDIO ESTRADA HOLLAND MICHIGAN 161 38 58 38:31.8 12:25/M
3 TRAVIS MAXWELL NORTH CANTON OHIO 6788 39 66 39:39.3 12:47/M
4 MICHAEL WESTERLUND NORTON SHORES MICH 6807 37 108 43:00.2 13:52/M
5 BILL WINGET LAKEVIEW MICHIGAN 6809 38 119 45:13.2 14:35/M
6 DENNIS JAGER 270 38 158 48:57.9 15:47/M
7 ERIC HOST GRAND RAPIDS MICHI 185 38 199 54:16.2 17:30/M
8 CHAD LONGTIN KALAMAZOO MICHIGAN 205 35 211 55:37.6 17:56/M
9 RYAN BRINTNALL JENISON MICHIGAN 120 35 255 1:03:14.1 20:24/M
Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Poehlman 6863 42 49 37:34.1 12:07/M
2 JEFF REAVA GRANDVILLE MICHIGA 245 44 52 37:53.1 12:13/M
3 JERRY WYRICK ZEELAND MICHIGAN 6002 43 123 45:31.5 14:41/M
4 Kevin Johnson 6876 43 155 48:44.8 15:43/M
5 ROBERT DEMARAY GRAND RAPIDS MICHI 149 41 172 51:25.4 16:35/M
6 CHUCK BRON CALEDONIA MICHIGAN 124 44 180 52:10.9 16:50/M
7 ANTHONY HILL GRAND RAPIDS MICHI 181 44 213 56:04.7 18:05/M
8 MICHAEL DEGROOT ROCKFORD MICHIGAN 6776 40 265 1:06:47.9 21:33/M
Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RON HOCKLEY GRESHAM OREGON 182 48 5 29:12.1 9:25/M
2 KEVIN VREDEVELD ADA MICHIGAN 284 47 21 33:00.8 10:39/M
3 JACK MANGALA WYOMING MICHIGAN 6787 47 61 39:10.7 12:38/M
4 JOHN DICANIO ELMHURST ILLINOIS 6777 47 65 39:38.6 12:47/M
5 KEVIN HESS WYOMING MICHIGAN 180 49 90 41:36.2 13:25/M
6 PAUL OWENS ZEELAND MICHIGAN 237 47 107 43:00.0 13:52/M
7 SHAWN ALVERSON GRANT MICHIGAN 6766 45 258 1:03:55.2 20:37/M
Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 BILL WALRAVEN HARRISON MICHIGAN 6805 50 11 30:14.0 9:45/M
2 LARRY HILDENBRAND DORR MICHIGAN 6782 50 30 34:20.5 11:05/M
3 ED LAFONTAINE DORR MICHIGAN 196 50 32 34:22.2 11:05/M
4 DON GROENEVELD GRAND RAPIDS MICHI 171 50 62 39:23.2 12:42/M
5 AL WINEBARGER GRAND HAVEN MICHIG 297 50 127 45:37.9 14:43/M
6 JIM KUBIAK ALLENDALE MICHIGAN 195 52 165 50:54.7 16:25/M
7 JEFF VANSINGEL CALEDONIA MICHIGAN 282 50 174 51:31.4 16:37/M
Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MARK DAVIS GRANDVILLE MICHIGA 6773 56 40 36:25.6 11:45/M
2 Ryan Cotton 6885 56 80 41:17.0 13:19/M
3 Paul Debrie 6869 59 166 50:55.2 16:25/M
4 RYAN COTTON HOLLAND MICHIGAN 138 56 167 50:59.8 16:27/M
5 DAVID HAAN BYRON CENTER MICHI 174 57 195 53:39.3 17:18/M
Male 60 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LESTER OTT GRANDVILLE MICHIGA 236 61 59 38:58.5 12:34/M




2013 West Michigan Mudventure

July 20, 2013

Final Team Results

5K Team

Team - 140 Warriors Finish Position - 1

Team Score (times): 33:46.5

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6736 RUDY REYES GRAND RAPIDS MICHI M 1 1 14:38.0 14:38.0
2 6735 JOSEPH REYES BYRON CENTER MICHI M 33 34 39:28.6 27:03.3
3 6737 ROLANDO REYES BYRON CENTER MICHI M 34 68 40:02.6 31:23.1
4 6734 JOSIAH REYES BYRON CENTER MICHI M 39 107 40:57.0 33:46.5

Team - 112 Gingers and Suzi Finish Position - 2

Team Score (times): 34:00.2

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6067 JOEL DEHAAN WAYLAND MICHIGAN M 4 4 30:15.6 30:15.6
2 6069 BOB LUTKE WEST OLIVE MICHIGA M 9 13 33:45.7 32:00.7
3 6068 SUZI LUTKE WEST OLIVE MICHIGA F 12 25 35:05.3 33:02.2
4 6070 MOLLY HINTZ ZEELAND MICHIGAN F 18 43 36:54.2 34:00.2

Team - 128 The Regulators Finish Position - 3

Team Score (times): 36:39.6

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6830 TYLOR MUMBY BIG RAPIDS MICHIGA M 3 3 28:37.5 28:37.5
2 6831 PRESTON PEACOCK MORLEY MICHIGAN M 6 9 31:59.8 30:18.6
3 6832 MIKE HOFMANN BIG RAPIDS MICHIGA M 11 20 34:57.3 31:51.5
4 6833 ANDREW HOFMANN BIG RAPIDS MICHIGA M 21 41 37:24.4 33:14.7
5 6878 Tim Lautenslager M 109 150 50:19.2 36:39.6

Team - 124 Chubby Mudders Finish Position - 4

Team Score (times): 42:39.1

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6717 MOLLY SLEEMAN OTSEGO MICHIGAN F 13 13 36:43.4 36:43.4
2 6716 SAM GOLDSCHMEDING OTSEGO MICHIGAN M 16 29 36:44.2 36:43.8
3 152 brian zudweg M 101 130 48:30.3 40:39.3
4 6718 COURTNEY ZUDWEG WYOMING MICHIGAN F 103 233 48:38.7 42:39.1

Team - 150 JT Mudders Finish Position - 5

Team Score (times): 42:39.6

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6738 JOSH VANDERLUGT BYRON CENTER MICHI M 42 42 41:37.7 41:37.7
2 6739 TAYLOR PLUMMER BYRON CENTER MICHI M 44 86 42:40.0 42:08.8
3 6741 JERRY VANDERLUGT BYRON CENTER MICHI M 45 131 42:40.0 42:19.2
4 6740 TURNER STONEHOUSE WYOMING MICHIGAN M 50 181 43:40.9 42:39.6

Team - 120 Spartan Warriors Finish Position - 6

Team Score (times): 43:31.3

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6702 SOPHIA CAMAROTA SAUGATUCK MICHIGAN F 35 35 40:07.5 40:07.5
2 6704 MICHAEL CAMAROTA SAUGATUCK MICHIGAN M 52 87 44:13.5 42:10.5
3 6701 EMILY WELLS HOLLAND MICHIGAN F 57 144 44:51.9 43:04.3
4 6703 STEVE WELLS HOLLAND MICHIGAN M 58 202 44:52.3 43:31.3

Team - 118 Fuzzy Bumblers Finish Position - 7

Team Score (times): 43:35.4

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6097 TREY ELLING HUDSONVILLE MICHIG M 7 7 32:09.7 32:09.7
2 6096 AUSTIN ELLING HUDSONVILLE MICHIG M 10 17 33:49.1 32:59.4
3 6099 MARK DUIMSTRA HUDSONVILLE MICHIG M 47 64 42:53.3 36:17.3
4 6100 REECE ELLING HUDSONVILLE MICHIG M 48 112 43:04.8 37:59.2
5 6098 BREANNA DUIMSTRA HUDSONVILLE MICHIG F 102 214 48:37.8 40:06.9
6 6819 SAMANTHA WARNERS HUDSONVILLE MICHIG F 104 318 48:38.9 41:32.3
7 6820 STEPHANIE UMFLEET BYRON CENTER MICHI F 106 424 49:44.8 42:42.6
8 6818 CHRIS WARNER'S HUDSONVILLE MICHIG M 107 531 49:44.9 43:35.4

Team - 106 Benzie plus Barney Finish Position - 8

Team Score (times): 43:38.9

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6036 PRESTON GEE BYRON CENTER MICHI M 5 5 30:51.9 30:51.9
2 6815 BRIAN NELSON SPRING LAKE MICHIG M 26 31 37:53.2 34:22.5
3 6038 SHAWN VEENSTRA HUDSONVILLE MICHIG M 30 61 38:52.6 35:52.6
4 6035 KYLE RHODES GRAND RAPIDS MICHI M 77 138 46:34.6 38:33.1
5 6039 CHRIS VEENSTRA HUDSONVILLE MICHIG F 100 238 48:30.1 40:32.5
6 6040 JODI GEE BYRON CENTER MICHI F 112 350 51:24.8 42:21.2
7 6037 STEPHANIE JACOBI BYRON CENTER MICHI F 113 463 51:25.1 43:38.9

Team - 110 Team Hammond Finish Position - 9

Team Score (times): 45:20.5

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6064 NICOLE HAZEKAMP MUSKEGON MICHIGAN F 14 14 36:43.7 36:43.7
2 6065 JERMEMY OLSON MUSKEGON MICHIGAN M 29 43 38:31.7 37:37.7
3 6816 EMIR ROMERO MUSKEGON MICHIGAN M 59 102 45:19.4 40:11.6
4 6066 LEE HAMMOND MUSKEGON MICHIGAN M 60 162 45:21.9 41:29.1
5 6063 MARKY RAAP MUSKEGON MICHIGAN M 79 241 46:37.6 42:30.8
6 6062 MORGAN WILDROM GRAND HAVEN MICHIG F 115 356 52:07.2 44:06.9
7 6061 CHANTEL WEHNES TWIN LAKE MICHIGAN F 118 474 52:41.8 45:20.5

Team - 107 8 Ball Finish Position - 10

Team Score (times): 45:49.5

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6041 JEREMY OSBUN GRANDVILLE MICHIGA M 67 67 45:47.6 45:47.6
2 6043 BRADLEY BENNETT GRAND RAPIDS MICHI M 68 135 45:48.2 45:47.9
3 6042 KATIE TERPSTRA ALLENDALE MICHIGAN F 69 204 45:50.7 45:48.9
4 6044 KRISTIE OSBUN GRANDVILLE MICHIGA F 70 274 45:51.3 45:49.5

Team - 213 Uganski Fam Finish Position - 11

Team Score (times): 46:08.8

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6762 KAYLA UGANSKI NORTH MUSKEGON MIC F 27 27 38:03.0 38:03.0
2 6761 ISABELLE UGANSKI MUSKGEON MICHIGAN F 62 89 45:30.0 41:46.5
3 6764 RACHEL UGANSKI NORTH MUSKEGON MIC F 65 154 45:33.1 43:02.0
4 6763 ALYSSA UGANSKI MUSKGEON MICHIGAN F 134 288 55:29.0 46:08.8

Team - 105 muddy buddies 3 Finish Position - 12

Team Score (times): 46:25.8

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6028 KIBEET CHELILIM WYOMING MICHIGAN M 55 55 44:34.9 44:34.9
2 6031 KIPCHUMBA CHELILIM GRAND RAPIDS MICHI M 66 121 45:36.9 45:05.9
3 6027 BOBBY PRATER CHARLOTTE MICHIGAN M 76 197 46:32.7 45:34.8
4 6030 ZACHARY PRATER CHARLOTTE MICHIGAN M 78 275 46:35.2 45:49.9
5 6032 ZACHARY MILLER WINDWOOD MICHIGAN M 80 355 47:00.4 46:04.0
6 6033 CHRISTOPHER SALAS EAST LANSING MICHI M 81 436 47:01.2 46:13.6
7 6029 JESSICA WINKER ROCKFORD MICHIGAN F 82 518 47:02.1 46:20.5
8 6034 TOLEMAN MILLER ROCKFORD MICHIGAN M 83 601 47:03.0 46:25.8

Team - 108 Sloth Pack Finish Position - 13

Team Score (times): 46:58.0

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6048 TROY HARVEY GRAND RAPIDS MICHI M 40 40 41:16.8 41:16.8
2 6045 RYAN GARVELINK WYOMING MICHIGAN M 43 83 41:54.2 41:35.5
3 6047 BRIAN MCLUNE WYOMING MICHIGAN M 116 199 52:07.4 45:06.1
4 6046 DAN MUSK BYRON CENTER MICHI M 117 316 52:33.5 46:58.0

Team - 122 Word to your Mudder Finish Position - 14

Team Score (times): 47:09.5

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6711 ROBERT MATTEY WAVERLY OHIO M 8 8 33:22.9 33:22.9
2 6712 LEAH OLSEN HUDSONVILLE MICHIG F 41 49 41:20.7 37:21.8
3 6825 JOSHUA WALTERS WAYLAND MICHIGAN M 114 163 51:49.6 42:11.1
4 6824 SARA WALTERS WAYLAND MICHIGAN F 119 282 52:47.7 44:50.2
5 6710 CLAY OLSEN HUDSONVILLE MICHIG M 135 417 56:26.7 47:09.5

Team - 103 Burnips's Finest Finish Position - 15

Team Score (times): 47:47.6

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6020 DAN HEASLEY HAMILTON MICHIGAN M 85 85 47:34.2 47:34.2
2 6017 WENDI HEASLEY HAMILTON MICHIGAN F 86 171 47:36.0 47:35.1
3 6019 CHANCE SMITH DORR MICHIGAN M 91 262 48:00.0 47:43.4
4 6018 WHITNEY HEASLEY BYRON CENTER MICHI F 92 354 48:00.2 47:47.6

Team - 116 U.S. Cray Crew Finish Position - 16

Team Score (times): 48:02.9

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6087 TAYLOR DYKE JENISON MICHIGAN F 46 46 42:40.5 42:40.5
2 6090 RACHEL NUEST BELDING MICHIGAN F 72 118 46:18.2 44:29.3
3 6093 ANDREW BLAUWKAMP GRANDVILLE MICHIGA M 84 202 47:03.6 45:20.8
4 6092 MAX HEIDTKE GRANDVILLE MICHIGA M 87 289 47:41.2 45:55.9
5 6091 MAKIAH HEIDTKE GRANDVILLE MICHIGA F 88 377 47:41.6 46:17.0
6 6089 SHANNON NAWROT KENTWOOD MICHIGAN F 89 466 47:43.8 46:31.5
7 6088 CATHERINE HUIZINGA SPARTA MICHIGAN F 136 602 57:11.4 48:02.9

Team - 114 We got the runs Finish Position - 17

Team Score (times): 48:18.7

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6075 KELLI PFLUG ALTO MICHIGAN F 93 93 48:17.9 48:17.9
2 6076 LINDSEY STARWALT GRAND RAPIDS MICHI F 94 187 48:18.2 48:18.1
3 6079 TARA GREHAN GRAND RAPIDS MICHI F 95 282 48:19.3 48:18.5
4 6077 KELSEY OBIDEN GRAND RAPIDS MICHI F 96 378 48:19.3 48:18.7

Team - 170 Dutch Dynasty Finish Position - 18

Team Score (times): 48:33.7

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6748 DAVID DIEKEMA ATLANTA GEORGIA M 23 23 37:49.2 37:49.2
2 6750 SARAH DIEKEMA LAKEWOOD COLORADO F 24 47 37:49.4 37:49.3
3 6749 KEN DIEKEMA LAKEWOOD COLORADO M 25 72 37:50.5 37:49.7
4 6746 JORDAN NOLANDER ALBERT LEA MINNESO M 110 182 50:57.0 41:06.5
5 6745 MICHELLE PETERS ALBERT LEA MINNESO F 111 293 50:58.0 43:04.8
6 6747 TIMOTHY DIEKEMA HOLLAND MICHIGAN M 160 453 1:02:01.0 46:14.2
7 6751 PATRICIA DIEKEMA HOLLAND MICHIGAN F 161 614 1:02:30.7 48:33.7

Team - 132 Coolbreeze runners Finish Position - 19

Team Score (times): 51:14.8

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6733 JAMES VANDERMEER COOPERSVILLE MICHI M 37 37 40:28.7 40:28.7
2 6730 ALISHA VANDERMEER COOPERSVILLE MICHI F 108 145 49:59.8 45:14.2
3 6732 PETE BRADY JENISON MICHIGAN M 137 282 57:14.5 49:14.3
4 6731 KRYSTAL BRADY JENISON MICHIGAN F 138 420 57:16.3 51:14.8

Team - 101 Muddy Buddies 1 Finish Position - 20

Team Score (times): 51:55.1

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6814 TRAVIS VEINE PENTWATER MICHIGAN M 28 28 38:03.4 38:03.4
2 6014 SHERRY PASCOE GRANT MICHIGAN F 63 91 45:31.3 41:47.3
3 241 JAMIE PRESLER GRANT MICHIGAN F 64 155 45:31.7 43:02.1
4 6013 ALESHA FELT PENTWATER MICHIGAN F 73 228 46:23.6 43:52.5
5 6009 LISA BAUMGARDNER WYOMING MICHIGAN F 98 326 48:27.9 44:47.6
6 6010 ANDREA FIALEK TWIN LAKE MICHIGAN F 99 425 48:28.4 45:24.4
7 6011 AIMEE JOHNSON FREMONT MICHIGAN F 166 591 1:03:16.9 47:57.6
8 6012 JAMIE MOLINE MORLEY MICHIGAN F 167 758 1:03:17.4 49:52.6
9 6008 SARA DOHM RAVENNA MICHIGAN F 184 942 1:08:15.5 51:55.1

Team - 210 Team 2 Finish Position - 21

Team Score (times): 52:10.0

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6756 DAN TROMP WYOMING MICHIGAN M 31 31 39:00.0 39:00.0
2 6757 JENNIFER HILBRANDS GRAND RAPIDS MICHI F 49 80 43:09.6 41:04.8
3 6759 KEVIN LYONS KENTWOOD MICHIGAN M 97 177 48:26.1 43:31.9
4 6760 CASSIE TROMP WYOMING MICHIGAN F 159 336 59:44.5 47:35.1
5 6758 AMANDA LYONS KENTWOOD MICHIGAN F 185 521 1:10:29.7 52:10.0

Team - 115 Perpetual Motion Squad Finish Position - 22

Team Score (times): 54:02.9

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6854 MATTHEW JOZSA M 120 120 53:40.5 53:40.5
2 6083 MATT BAKER ROCHESTER HILLS MI M 121 241 53:41.5 53:41.0
3 6859 RHINE MOSHER M 122 363 53:57.2 53:46.4
4 6084 LUC CALLOW FARMINGTON HILLS M M 123 486 53:57.3 53:49.1
5 6080 KRISTIN MATSON WYOMING MICHIGAN F 125 611 54:09.8 53:53.2
6 6081 MATT CONNOR WYOMING MICHIGAN M 126 737 54:12.3 53:56.4
7 6082 ALAINA BARNHART WYOMING MICHIGAN F 127 864 54:21.4 54:00.0
8 6817 KATIE MOSHER COOPERSVILLE MICHI F 128 992 54:23.3 54:02.9

Team - 125 muddy smiles Finish Position - 23

Team Score (times): 54:47.7

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6827 JOSHUA BOVERHOF ADA MICHIGAN M 19 19 36:56.5 36:56.5
2 6724 DEANNE BOVERHOF ADA MICHIGAN F 54 73 44:33.9 40:45.2
3 6826 BRIAN MULDER GRAND RAPIDS MICHI M 56 129 44:35.8 42:02.1
4 6721 MONIKA MILES GRAND RAPIDS MICHI F 90 219 47:59.6 43:31.5
5 6723 MARIA BURNS GRAND RAPIDSI MICH F 105 324 48:53.6 44:35.9
6 6829 CHRISTINE HAIGHT HUDSONVILLE MICHIG F 132 456 54:28.5 46:14.7
7 6828 KARIN HARMON GRAND RAPIDS MICHI F 180 636 1:07:35.6 49:17.6
8 6719 TERI COOLEY CALEDONIA MICHIGAN F 181 817 1:07:36.1 51:35.0
9 6720 CONNIE VANDERLOON BYRON CENTER MICHI F 182 999 1:07:38.1 53:22.0
10 6722 BETH SCHILTHROAT MIDDLEVILLE MICHIG F 183 1182 1:07:39.0 54:47.7

Team - 121 Got Mud? Finish Position - 24

Team Score (times): 54:54.9

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6856 BEN DEWITT M 36 36 40:22.2 40:22.2
2 6705 KELSEY KOCHER DEWITT MICHIGAN F 129 165 54:25.9 47:24.1
3 6708 THERESA SICKLES ALTO MICHIGAN F 130 295 54:26.2 49:44.8
4 6706 TERESA KOCHER DEWITT MICHIGAN F 131 426 54:26.7 50:55.3
5 6709 KELLY KOMEJAN GRANVILLE MICHIGAN F 133 559 54:28.8 51:38.0
6 6707 ZACHARY KOMEJAN GRANVILLE MICHIGAN M 164 723 1:03:06.0 53:32.6
7 6855 SAM DEWITT M 165 888 1:03:08.3 54:54.9

Team - 104 Muddy Buddies 2 Finish Position - 25

Team Score (times): 56:07.0

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6024 STACY GOLDTHORPE ST. IGNACE MICHIGA F 51 51 44:11.5 44:11.5
2 6021 DONNA GOLDTHORPE ST. IGNACE MICHIGA F 53 104 44:17.3 44:14.4
3 6022 NIKI HENRY MT PLEASANT MICHIG F 171 275 1:03:59.8 50:49.6
4 6023 GWEN KELLIHER MT. PLEASANT MICHI F 172 447 1:04:02.1 54:07.7
5 6026 TERESSA COWEN MOUNT PLEASANT MIC F 173 620 1:04:04.0 56:07.0

Team - 100 Hamilton Finish Position - 26

Team Score (times): 57:29.1

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6004 BRET SIMONTON RICHLAND MICHIGAN M 139 139 57:27.6 57:27.6
2 6007 LORI LITTLE PARCHMENT MICHIGAN F 140 279 57:28.0 57:27.8
3 6005 LYNN HANSON CALEDONIA MICHIGAN F 141 420 57:28.7 57:28.1
4 6813 AMANDA BERGMAN MIDLAND MICHIGAN F 142 562 57:30.5 57:28.7
5 6006 ERIC HANSON CALEDONIA MICHIGAN M 143 705 57:30.6 57:29.1

Team - 109 Harbor Life Church Finish Position - 27

Team Score (times): 58:22.3

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6059 MOLLY CARMER WALKER MICHIGAN F 146 146 58:07.6 58:07.6
2 6056 SEAN ARMSTRONG GRANDVILLE MICHIGA M 148 294 58:08.9 58:08.3
3 6058 LISA STONEHOUSE GRANDVILLE MICHIGA F 149 443 58:09.2 58:08.6
4 6050 GLORIA RUGGLES HAMILTON MICHIGAN F 150 593 58:12.7 58:09.6
5 6057 RUTH ARMSTRONG GRANDVILLE MICHIGA F 151 744 58:14.1 58:10.5
6 6054 OLIVIA BUSH GRANDVILLE MICHIGA F 152 896 58:22.5 58:12.5
7 6051 KARA BRUXVOORT WYOMING MICHIGAN F 153 1049 58:25.0 58:14.3
8 6052 REBECCA MCNEIL HUDSONVILLE MICHIG F 154 1203 58:25.8 58:15.7
9 6049 KARA KROLL GRANDVILLE MICHIGA F 155 1358 58:30.6 58:17.4
10 6053 LAUREL NORMAN JENISON MICHIGAN F 156 1514 58:35.5 58:19.2
11 6060 ANGIE KARSTEN GRANDVILLE MICHIGA F 157 1671 58:37.7 58:20.9
12 6055 HEATHER NESBIT SHELBYVILLE MICHIG F 158 1829 58:38.2 58:22.3

Team - 113 Mudketeers Finish Position - 28

Team Score (times): 1:04:09.0

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6071 BRAD CONRAD JENISON MICHIGAN M 162 162 1:03:03.0 1:03:03.0
2 6073 ASHLEY WARDEN JENISON MICHIGAN F 170 332 1:03:25.0 1:03:14.0
3 6074 ADONIA CONRAD JENISON MICHIGAN F 174 506 1:05:02.9 1:03:50.3
4 6072 KELLI ZWIERS GRAND RAPIDS MICHI F 175 681 1:05:05.1 1:04:09.0

Team - 126 The Dork Dynasty Finish Position - 29

Team Score (times): 1:06:20.9

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6728 CHAD WRIGHT SPRING LAKE MICHIG M 176 176 1:06:07.7 1:06:07.7
2 6727 LEAH WICKSTROM SPRING LAKE MICHIG F 177 353 1:06:14.2 1:06:10.9
3 6729 KYLIE MAKINEN SPRING LAKE MICHIG F 178 531 1:06:21.5 1:06:14.5
4 6725 MOLLY HEMMELSBACH SPRING LAKE MICHIG F 179 710 1:06:40.3 1:06:20.9

Team - 102 Lady Mean Mudders Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6015 CARLA VONK GRAND HAVEN MICHIG F 147 147 58:08.8 58:08.8
2 6016 TONI GORDON HOLLAND MICHIGAN F 168 315 1:03:19.1 1:00:43.9

Team - 117 Noah's Ark Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6094 ZACHARY WAGNER JENISON MICHIGAN M 32 32 39:17.5 39:17.5
2 6095 KELLY HODGINS JENISON MICHIGAN F 163 195 1:03:05.4 51:11.4

Team - 199 Mud Butt Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6752 HANNAH VANDENBERG GRANDVILLE MICHIGA F 144 144 57:59.6 57:59.6
2 6753 JUNE MOONEY GRANDVILLE MICHIGA F 145 289 57:59.9 57:59.8

Team - 200 dirt and water Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6754 MICHAEL HELER HUDSONVILLE MICHIG M 2 2 17:28.1 17:28.1
2 6755 ELIZABETH FETKENHOUR HUDSONVILLE MICHIG F 71 73 45:59.1 31:43.6

Team - 119 B-Radiant Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6821 JEFF OSTERHOUSE ALTO MICHIGAN M 22 22 37:24.7 37:24.7
2 6822 EMILY WHITNEY ALLENDALE MICHIGAN F 74 96 46:23.8 41:54.3
3 295 BARBARA WILLIAMS GRANDVLLLE MICHIGA F 75 171 46:25.2 43:24.6

Team - 123 Quick and Dirty Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6715 PETER BOMBARA HOLLAND MICHIGAN M 15 15 36:43.7 36:43.7
2 6714 JONATHAN SALZMAN KENTWOOD MICHIGAN M 17 32 36:47.1 36:45.4
3 6713 LIZ MCMAINS HOLLAND MICHIGAN F 20 52 37:00.3 36:50.3

Team - 177 Army Ants Finish Position - Inc.

Team Score (times):

O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Ave. Time
1 6834 CHET KEMP JR GRAND RAPIDS MICHI M 38 38 40:48.2 40:48.2
2 6837 ALEXANDER MILLER HOLLAND MICHIGAN M 61 99 45:29.8 43:09.0
3 6836 JASON BOCHENEK GRAND HAVEN MICHIG M 124 223 54:02.6 46:46.9

Provided by Epic Race Timing