2013 Alpenfest

back to results

Jul. 20, 2013

2013 Alpenfest
Gaylord, MI
Provided by Runners Edge Race Timing


Alpenfest Run
Age Group Results
July 20, 2013
Runner's Edge Race Timing

5K Run


Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alexander Krantz Williamston MI 266 17 1 17:01.1 17:01.1 5:29/M

Female Overall Winne

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Val Thomasma Byron Center MI 424 31 10 18:40.1 18:40.1 6:01/M

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Harringtom Petoskey MI 442 47 2 17:07.8 17:07.8 5:31/M

Female Master Winner

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brigid Deleo Gaylord MI 202 41 68 24:40.4 24:40.4 7:57/M

Male 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gavin Bebbe Gaylord MI 278 8 89 25:55.1 25:55.1 8:22/M
2 Austin Vandervear Gaylord MI 393 9 100 26:45.9 26:45.9 8:38/M
3 Donovan Blust Gaylord MI 396 8 145 29:29.2 29:29.2 9:31/M

Female 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katrina Wilson Midland MI 200 9 196 33:41.5 33:41.5 10:52/M

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Cherry Gaylord MI 165 12 17 19:38.4 19:38.4 6:20/M
2 Ethan Huey Gaylord MI 359 12 29 21:05.1 21:05.1 6:48/M
3 Jacob Cleaver Gaylord MI 225 11 45 22:31.9 22:31.9 7:16/M
4 Sam Desloover Gaylord MI 293 12 66 24:31.2 24:31.2 7:55/M
5 Joe Kowatch Gaylord MI 244 12 69 24:43.7 24:43.7 7:58/M
6 Andrew Quaal Gaylord MI 435 12 74 25:05.7 25:05.7 8:05/M
7 Keltin Dunbar Newberry MI 176 11 108 27:02.7 27:02.7 8:43/M
8 Corey Deer Gaylord MI 350 10 135 28:29.3 28:29.3 9:11/M
9 Demetrius Miller Gaylord MI 254 12 159 31:00.2 31:00.2 10:00/M
10 Caleb Pettis Gaylord MI 32 11 189 32:59.2 32:59.2 10:38/M

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emma Cherry Gaylord MI 164 12 70 24:44.2 24:44.2 7:59/M
2 Grace Laurence Gaylord MI 88 11 104 26:58.5 26:58.5 8:42/M
3 Autumn Zimmer Gaylord MI 237 12 109 27:04.1 27:04.1 8:44/M
4 Ashley Mouch Elmira MI 441 12 155 30:23.2 30:23.2 9:48/M
5 Elle Hacker Gaylord MI 239 10 175 31:56.7 31:56.7 10:18/M
6 Destynie Peak Gaylord MI 193 11 238 48:21.3 48:21.3 15:36/M

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brendan Sutten Mcbain MI 180 14 11 19:11.2 19:11.2 6:11/M
2 Zakery Goddard Gaylord MI 172 14 16 19:18.7 19:18.7 6:14/M
3 Mackenzie Pavi Flagstaff AZ 437 14 19 20:00.7 20:00.7 6:27/M
4 Justin Desloover Gaylord MI 297 14 21 20:17.2 20:17.2 6:33/M
5 Mitch Wilson Gaylord MI 204 13 23 20:22.4 20:22.4 6:34/M
6 Ethan Nida Gaylord MI 154 14 24 20:22.9 20:22.9 6:34/M
7 Luke Vankeersbilck Camarillo CA 119 13 26 20:47.7 20:47.7 6:42/M
8 Nathan Smith Gaylord MI 410 14 36 21:51.5 21:51.5 7:03/M
9 Matthew Mouch Elmira MI 432 14 57 23:48.2 23:48.2 7:41/M
10 Kenneth Smith Gaylord MI 372 13 60 24:01.7 24:01.7 7:45/M
11 Drew Johnston Gaylord MI 357 13 72 24:45.7 24:45.7 7:59/M

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Averi Bebbe Gaylord MI 279 13 33 21:31.9 21:31.9 6:56/M
2 Carlie Martella Gaylord MI 236 14 35 21:50.1 21:50.1 7:03/M
3 Adrienne Edwards Gaylord MI 195 14 41 22:29.2 22:29.2 7:15/M
4 Savannah Krone Gaylord MI 439 14 50 23:21.6 23:21.6 7:32/M
5 Skyler Wickert Gaylord MI 8 14 99 26:28.7 26:28.7 8:32/M
6 Maggie Somerville Gaylord MI 170 14 166 31:26.5 31:26.5 10:08/M
7 Bridget Somerville Gaylord MI 171 14 182 32:11.2 32:11.2 10:23/M
8 Alison Pettis Gaylord MI 31 14 212 35:28.5 35:28.5 11:26/M

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tellis Donajkowski Hubbard Lake MI 367 16 4 17:31.2 17:31.2 5:39/M
2 Nikolas VankeersbilckCamarillo CA 118 16 7 18:21.7 18:21.7 5:55/M
3 Darien Forward Manistee MI 373 16 27 20:51.2 20:51.2 6:44/M
4 Steven Szatkonski Shelby Township M 327 16 32 21:22.1 21:22.1 6:54/M
5 Ian Milan Gaylord MI 426 15 34 21:48.1 21:48.1 7:02/M
6 Isaac Desloover Gaylord MI 294 16 40 22:27.2 22:27.2 7:15/M
7 Andrew Bambach Livonia MI 187 15 42 22:29.9 22:29.9 7:15/M
8 Ross Lamerson Livonia MI 184 16 43 22:30.9 22:30.9 7:15/M
9 Adam Turbin Livonia MI 163 15 44 22:31.5 22:31.5 7:16/M
10 Philip Schaub Petoskey MI 347 15 61 24:06.9 24:06.9 7:46/M

Female 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mallory Marshall Gaylord MI 201 15 59 23:56.2 23:56.2 7:43/M
2 Nickenna Goodale Gaylord MI 382 16 73 24:55.2 24:55.2 8:02/M
3 Brianne Kennedy Johannesburg MI 206 15 83 25:43.7 25:43.7 8:18/M
4 Erin Johnson Gaylord MI 438 15 93 26:05.2 26:05.2 8:25/M
5 Shelby Curtiss Gaylord MI 145 15 98 26:26.2 26:26.2 8:32/M
6 Kelsey Handy Johannesburg MI 399 16 131 28:20.5 28:20.5 9:08/M
7 Shea Howe Gaylord MI 283 15 136 28:30.3 28:30.3 9:12/M

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kory Skop Boyne Falls MI 99 17 5 17:46.6 17:46.6 5:44/M
2 Andrew Stratton Livonia MI 191 17 6 18:08.9 18:08.9 5:51/M
3 Andrew Morehouse Gaylord MI 275 17 8 18:29.8 18:29.8 5:58/M
4 Nick Hamilton Gaylord MI 425 18 22 20:21.2 20:21.2 6:34/M
5 Gabe Wildeman Gaylord MI 269 18 46 22:48.7 22:48.7 7:21/M
6 Craig Rizzolo Livonia MI 179 18 79 25:33.2 25:33.2 8:15/M
7 Andy Schaub Petoskey MI 311 19 101 26:51.2 26:51.2 8:40/M
8 Julian Szatkowski Shelby Township M 310 18 110 27:05.6 27:05.6 8:44/M

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shelbie Pallas Gaylord MI 220 18 15 19:18.1 19:18.1 6:14/M
2 Dawn Pagels Gaylord MI 392 19 52 23:32.5 23:32.5 7:35/M
3 Courtney Fitzgerald Gaylord MI 84 19 120 27:43.4 27:43.4 8:56/M
4 Jacqueline Wilson Gaylord MI 194 17 237 48:16.8 48:16.8 15:34/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Podhovez Ann Arbor MI 270 21 28 20:59.2 20:59.2 6:46/M
2 Caleb Matheny Gaylord MI 404 20 39 22:24.6 22:24.6 7:14/M
3 Cody Rendon Gaylord MI 101 20 47 23:04.8 23:04.8 7:26/M
4 Steve Szumanski Trenton MI 91 23 231 41:03.9 41:03.9 13:15/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrea Krantz Williamston MI 265 20 48 23:07.1 23:07.1 7:27/M
2 Samantha Hunt Gaylord MI 385 21 51 23:22.2 23:22.2 7:32/M
3 Taylor Ollanketo Gaylord MI 106 23 128 28:09.3 28:09.3 9:05/M
4 Erica Krantz Williamston MI 264 22 148 29:40.2 29:40.2 9:34/M
5 Brandy Ollanketo Gaylord MI 102 24 198 33:46.8 33:46.8 10:54/M
6 Rebecca Saldona Gaylord MI 380 21 202 34:07.9 34:07.9 11:00/M
7 Julia Saldana Gaylord MI 381 23 203 34:09.8 34:09.8 11:01/M
8 Ashton Ewing Gaylord MI 155 21 218 36:36.6 36:36.6 11:48/M
9 Rachel Womack Gaylord MI 339 23 219 36:37.2 36:37.2 11:49/M
10 Kayla Zimba Gaylord MI 123 21 226 40:06.3 40:06.3 12:56/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cody Cross Gaylord MI 413 27 3 17:10.6 17:10.6 5:32/M
2 Josh Ritda Interlochen MI 370 25 77 25:19.7 25:19.7 8:10/M
3 Corey Mulka Gaylord MI 353 28 94 26:13.1 26:13.1 8:27/M
4 Aaron Beach Gaylord MI 287 29 106 26:59.3 26:59.3 8:42/M
5 Rob Phillips Madison AL 152 25 122 27:47.8 27:47.8 8:58/M
6 Willliam Javis MarshaGaylord MI 368 26 123 27:48.4 27:48.4 8:58/M
7 Jeremy Ollanketo Grant MI 103 25 169 31:36.9 31:36.9 10:12/M
8 Mike Martin Gaylord MI 351 28 214 35:43.2 35:43.2 11:31/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anna Ash Johannesburg MI 371 29 76 25:06.2 25:06.2 8:06/M
2 Bethany Cross Gaylord MI 412 26 111 27:12.7 27:12.7 8:46/M
3 Jordan Boyce Saginaw MI 304 26 129 28:15.3 28:15.3 9:07/M
4 Kate Gulliford Brunswick OH 375 27 160 31:07.6 31:07.6 10:02/M
5 Gloria Denholm Gaylord MI 340 27 172 31:52.1 31:52.1 10:17/M
6 Maranda Holtsclaw Okemos MI 54 26 191 33:24.9 33:24.9 10:46/M
7 Ashley Maleport Gaylord MI 5 26 230 40:25.9 40:25.9 13:02/M
8 Amber Gall Rockford MI 388 28 236 46:25.2 46:25.2 14:58/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Derek Thomasma Byron Center MI 423 32 9 18:39.9 18:39.9 6:01/M
2 Ben Hicks Gaylord MI 223 33 30 21:16.4 21:16.4 6:52/M
3 Nick Sujmmerland Gaylord MI 422 34 54 23:37.5 23:37.5 7:37/M
4 James Vanderveer Gaylord MI 395 34 81 25:33.8 25:33.8 8:15/M
5 Travis Hewitt Gaylord MI 253 34 151 29:51.9 29:51.9 9:38/M
6 Ben Sklarczyk Johannesburg MI 267 32 174 31:56.6 31:56.6 10:18/M
7 Andy Denoyer Gaylord MI 256 33 179 32:04.2 32:04.2 10:21/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Labarge Johannesburg MI 387 31 75 25:05.7 25:05.7 8:05/M
2 Angelina Buskirk Traverse City MI 136 32 95 26:19.7 26:19.7 8:29/M
3 Kelly Harrison Medina OH 128 32 105 26:58.9 26:58.9 8:42/M
4 Amber Lafferty Fort Worth TX 389 30 113 27:13.5 27:13.5 8:47/M
5 Rachel Faber Inkster MI 23 30 116 27:19.3 27:19.3 8:49/M
6 Manda Breuker Gaylord MI 27 34 130 28:16.7 28:16.7 9:07/M
7 Alison Sklarczyk Johannesburg MI 268 30 173 31:55.9 31:55.9 10:18/M
8 Jennifer Thamarus Wixom MI 130 32 193 33:34.2 33:34.2 10:50/M
9 Anna Tomaski Gaylord MI 190 34 195 33:37.7 33:37.7 10:51/M
10 Beckie Wertman Gaylord MI 248 32 200 33:54.9 33:54.9 10:56/M
11 Kristy Kent Gaylord MI 178 30 201 34:01.4 34:01.4 10:58/M
12 Courtney Ferry Gaylord MI 338 31 204 34:48.5 34:48.5 11:14/M
13 Jennifer Benaway Gaylord MI 336 33 205 34:48.7 34:48.7 11:14/M
14 Lori Taylor Johannesburg MI 337 32 206 34:50.2 34:50.2 11:14/M
15 Kelly Martin Gaylord MI 352 33 215 35:43.7 35:43.7 11:31/M
16 Dixie Pettis Gaylord MI 30 34 216 35:52.7 35:52.7 11:34/M
17 Peggy Montei Caro MI 230 32 217 35:54.2 35:54.2 11:35/M
18 Mandy Jordan Vanderbilt MI 6 33 229 40:23.9 40:23.9 13:02/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Lochinski Grand Haven MI 43 35 14 19:17.9 19:17.9 6:13/M
2 Jason Porta Howell MI 148 38 31 21:19.1 21:19.1 6:53/M
3 Elijah Hogle Gaylord MI 75 35 55 23:43.5 23:43.5 7:39/M
4 Timothy Locker Gaylord MI 9 35 56 23:45.7 23:45.7 7:40/M
5 Scott Breuker Whitehall MI 93 36 147 29:39.5 29:39.5 9:34/M
6 Richard Letourneau Gaylord MI 197 35 228 40:08.9 40:08.9 12:57/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kim Byram Gaylord MI 415 35 63 24:16.7 24:16.7 7:50/M
2 Lisa Black Bay City MI 96 38 64 24:17.2 24:17.2 7:50/M
3 Chasity Endus Gaylord MI 414 35 67 24:37.6 24:37.6 7:56/M
4 Paula Schmanski Howell MI 271 39 80 25:33.6 25:33.6 8:15/M
5 Jeremy Curtiss Gaylord MI 144 36 97 26:24.4 26:24.4 8:31/M
6 Molly Hoggard Harbor Springs MI 77 35 117 27:22.2 27:22.2 8:50/M
7 Angela Caveney The Woodlands TX 68 39 132 28:25.3 28:25.3 9:10/M
8 Karli Deer Gaylord MI 349 39 134 28:28.5 28:28.5 9:11/M
9 Abby Hamilton Gaylord MI 291 36 143 29:08.5 29:08.5 9:24/M
10 Heather Warmbier Gaylord MI 65 38 152 29:53.9 29:53.9 9:38/M
11 Sarah Prusakiewicz Gaylord MI 252 37 153 29:54.5 29:54.5 9:39/M
12 Tabitha Beach Gaylord MI 282 39 163 31:19.8 31:19.8 10:06/M
13 Christa Townsend Gaylord MI 245 38 171 31:48.6 31:48.6 10:15/M
14 Jennifer Breuker Whitehall MI 92 37 221 37:43.2 37:43.2 12:10/M
15 Patricia Archanbault Gaylord MI 233 39 223 39:04.4 39:04.4 12:36/M
16 Gloria Olson Gaylord MI 213 39 239 50:02.4 50:02.4 16:08/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Collin Monusko Gaylord MI 198 43 12 19:13.2 19:13.2 6:12/M
2 Rod Swanson Sterling Heights 416 44 13 19:14.9 19:14.9 6:12/M
3 Mark Burk Mancelona MI 383 44 18 19:48.3 19:48.3 6:23/M
4 Chris Hayes Gaylord MI 400 44 53 23:33.2 23:33.2 7:36/M
5 David Minier Johannesburg MI 298 44 58 23:55.1 23:55.1 7:43/M
6 Thomas Warner Johannesburg MI 140 41 65 24:18.9 24:18.9 7:50/M
7 Eric Porta Elmira MI 343 42 87 25:51.2 25:51.2 8:20/M
8 Todd Zilinclk Livonia MI 440 42 90 25:55.5 25:55.5 8:22/M
9 Gerard Lafleche Elmira MI 141 42 91 26:04.2 26:04.2 8:25/M
10 Mark Dewing 285 43 112 27:13.4 27:13.4 8:47/M
11 Steven Berg Shelby Twp MI 168 41 140 28:52.4 28:52.4 9:19/M
12 Robert Ford Clinton MI 182 40 142 29:05.1 29:05.1 9:23/M
13 Bob Zimba Gaylord MI 121 44 162 31:17.5 31:17.5 10:05/M
14 Kenneth Floro Belleville MI 188 43 168 31:33.3 31:33.3 10:11/M
15 Joe Somerville Gaylord MI 169 43 181 32:10.4 32:10.4 10:23/M
16 Larry Leveron Vanderbilt MI 238 41 194 33:37.2 33:37.2 10:51/M
17 Chad Geiger Cadillac MI 113 40 220 37:15.6 37:15.6 12:01/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Berg Shelby Twp MI 167 41 78 25:23.9 25:23.9 8:11/M
2 Cyndi Keeler Gaylord MI 208 43 118 27:23.3 27:23.3 8:50/M
3 Andrea Schoenherr Trenton MI 24 42 138 28:40.1 28:40.1 9:15/M
4 Julie Williams E Grand Rapids MI 262 41 141 28:57.5 28:57.5 9:20/M
5 Julie Hodson Indian River MI 69 44 146 29:38.3 29:38.3 9:34/M
6 Lynn Fabbo Gaylord MI 16 40 157 30:31.3 30:31.3 9:51/M
7 Sheri Irish Gaylord MI 391 40 158 30:53.4 30:53.4 9:58/M
8 Amy Burk 384 43 165 31:25.5 31:25.5 10:08/M
9 Kelli Harwood Gaylord MI 177 43 170 31:46.4 31:46.4 10:15/M
10 Karen Zimba Gaylord MI 120 44 180 32:07.6 32:07.6 10:22/M
11 Traci Menne-Howe Gaylord MI 284 44 187 32:40.5 32:40.5 10:32/M
12 Debra Wilson Midland MI 199 44 197 33:41.8 33:41.8 10:52/M
13 Tonya Faber Inkster MI 149 40 213 35:36.3 35:36.3 11:29/M
14 Theresa Pallas Gaylord MI 222 43 222 38:15.7 38:15.7 12:20/M
15 Eileen Tussey Gaylord MI 362 44 233 44:16.3 44:16.3 14:17/M
16 Glenna Ford Clinton MI 181 40 234 44:16.3 44:16.3 14:17/M
17 Kristine Speerstra Gaylord MI 162 40 235 46:02.7 46:02.7 14:51/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Kalember Gaylord MI 378 47 20 20:15.5 20:15.5 6:32/M
2 Dan Smith Gaylord MI 365 48 25 20:26.9 20:26.9 6:35/M
3 James Eastman Gaylord MI 421 45 82 25:38.3 25:38.3 8:16/M
4 Brian Oliver Gaylord MI 214 46 88 25:52.5 25:52.5 8:21/M
5 William Cleaver Gaylord MI 224 46 114 27:17.2 27:17.2 8:48/M
6 Jeff Tussey Gaylord MI 361 46 115 27:18.2 27:18.2 8:48/M
7 Richard Bysko Flushing MI 132 48 188 32:51.4 32:51.4 10:36/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jane Scott Midland MI 272 49 102 26:52.7 26:52.7 8:40/M
2 Catherine Laurence Gaylord MI 87 48 107 27:01.7 27:01.7 8:43/M
3 Vicki Olds Elmira MI 379 47 121 27:44.8 27:44.8 8:57/M
4 Della Lambert Frederic MI 419 48 126 27:59.3 27:59.3 9:02/M
5 Wanda Zaleski Gaylord MI 166 45 149 29:48.8 29:48.8 9:37/M
6 Nancy Bysko Flushing MI 131 47 150 29:50.2 29:50.2 9:37/M
7 Beth Marshall Gaylord MI 127 46 167 31:29.5 31:29.5 10:09/M
8 Meri Jo Makarewicz Elmira MI 374 48 178 32:02.5 32:02.5 10:20/M
9 Jill Ahlswede LaurencGaylord MI 290 47 184 32:24.3 32:24.3 10:27/M
10 Mandi Bergman Gladwin MI 85 46 185 32:25.8 32:25.8 10:27/M
11 Cathy Hunt Gaylord MI 138 49 209 35:13.7 35:13.7 11:22/M
12 Tammy Klein Fraser MI 109 49 210 35:19.2 35:19.2 11:24/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Reed Swensen Ypsilanti MI 401 53 37 21:52.1 21:52.1 7:03/M
2 Luc Feilla Bloomfield Hills 344 50 38 22:01.9 22:01.9 7:06/M
3 Steve Haske Gaylord MI 151 50 124 27:49.4 27:49.4 8:58/M
4 Andrew Fabbo Gaylord MI 17 53 156 30:30.7 30:30.7 9:50/M
5 Jack Samkowiak Gaylord MI 229 50 190 33:14.4 33:14.4 10:43/M
6 Jacob Vanhouten Midland MI 153 54 199 33:51.7 33:51.7 10:55/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sandra Quaal Gaylord MI 434 51 71 24:45.1 24:45.1 7:59/M
2 Mary O'Neil Alpena MI 45 54 84 25:47.2 25:47.2 8:19/M
3 Bonnie Pilaczynski Quincy MI 117 52 133 28:25.7 28:25.7 9:10/M
4 Suzanne Hardy Johannesburg MI 398 50 137 28:32.7 28:32.7 9:12/M
5 Dedra Lake Gaylord MI 263 52 139 28:48.5 28:48.5 9:17/M
6 Susan Marshall Gaylord MI 173 51 144 29:14.2 29:14.2 9:26/M
7 Janet Borowiak Gaylord MI 276 52 161 31:13.1 31:13.1 10:04/M
8 Mary Ann Adamson Gaylord MI 280 53 176 32:00.7 32:00.7 10:19/M
9 Ann Rowan Roscommon MI 185 53 177 32:01.7 32:01.7 10:20/M
10 Marsha Clark Okemos MI 53 53 192 33:25.2 33:25.2 10:47/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Mulka Gaylord MI 348 55 49 23:08.4 23:08.4 7:28/M
2 Randy Reszka Gaylord MI 330 55 62 24:12.4 24:12.4 7:48/M
3 John Coyle Royal Oak MI 257 58 92 26:04.4 26:04.4 8:25/M
4 Mike Keeler Gaylord MI 207 57 119 27:23.9 27:23.9 8:50/M
5 Dave Taylor Gaylord MI 146 58 125 27:51.2 27:51.2 8:59/M
6 Bob Jones Mio MI 94 59 127 28:00.7 28:00.7 9:02/M
7 Bill Gust Gaylord MI 89 57 183 32:15.7 32:15.7 10:24/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peggy Gerou Plymouth MI 83 56 85 25:49.5 25:49.5 8:20/M
2 Cynthia Fickle Quincy MI 97 55 164 31:22.7 31:22.7 10:07/M
3 Annette Horino-HolbroGaylord MI 232 59 186 32:37.2 32:37.2 10:31/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jonathen Porta Mt. Pleasant MI 281 62 86 25:50.2 25:50.2 8:20/M
2 Darcy Lewis Gaylord MI 258 62 207 34:51.8 34:51.8 11:15/M
3 Fango Kennedy Howell MI 407 62 225 39:08.2 39:08.2 12:37/M

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lori Burgess Kentwood MI 124 60 154 30:01.7 30:01.7 9:41/M
2 Vallorie Battin South Lyon MI 39 60 208 34:56.4 34:56.4 11:16/M
3 Elaine Harris Gaylord MI 212 62 211 35:27.3 35:27.3 11:26/M
4 Gail Wetmore Gaylord MI 277 62 227 40:07.3 40:07.3 12:56/M

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ed Harris Gaylord MI 211 66 96 26:23.7 26:23.7 8:31/M
2 Richard Schiemann Hemlock MI 66 65 103 26:54.7 26:54.7 8:41/M

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackie Neumann Gaylord MI 40 66 224 39:05.8 39:05.8 12:36/M

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dave Leonardson Gaylord MI 259 71 232 43:14.1 43:14.1 13:57/M





Alpenfest Run
Age Group Results
July 20, 2013
Runner's Edge Race Timing

10K Run


Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Kiel Alden MI 430 32 1 34:58.3 34:58.3 5:38/M

Female Overall Winne

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Howery Verona WI 64 27 12 42:36.7 42:36.7 6:52/M

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Berndt Bath MI 324 41 6 39:35.6 39:35.6 6:23/M

Female Master Winner

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sue Ballard Gaylord MI 309 48 26 46:33.2 46:33.2 7:30/M

Male 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Smith Gaylord MI 366 8 81 56:52.2 56:52.2 9:10/M

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Seth Patterson Grayling MI 2 14 72 55:13.8 55:13.8 8:54/M

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jordyn Houle Rochester Hills M 56 13 75 55:37.7 55:37.7 8:58/M
2 Allison Kowatch Gaylord MI 242 14 76 55:42.5 55:42.5 8:59/M

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charlend Howard Gaylord MI 42 18 2 35:10.5 35:10.5 5:40/M
2 Sterling McPherson Gaylord MI 377 17 3 35:55.3 35:55.3 5:48/M
3 Joshua Koci Grayling MI 26 18 5 39:30.9 39:30.9 6:22/M
4 Mark Klingel Trenton MI 29 16 11 42:34.1 42:34.1 6:52/M
5 Garrett Richardson Gaylord MI 157 16 16 44:19.5 44:19.5 7:09/M
6 Tristan Starks Gaylord MI 160 16 18 44:51.5 44:51.5 7:14/M

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erica Westbrook Boyne City MI 376 18 13 43:09.3 43:09.3 6:58/M
2 Grace Porta Elmira MI 341 16 34 48:49.1 48:49.1 7:52/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Gelow Grand Haven MI 79 24 22 46:18.2 46:18.2 7:28/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madeline Coyle Royal Oak MI 35 20 55 52:42.2 52:42.2 8:30/M
2 Nicole Blanzy Gaylord MI 47 21 65 54:46.5 54:46.5 8:50/M
3 Susan Grilliot Gaylord MI 48 21 66 54:46.5 54:46.5 8:50/M
4 Kayla Petersen Grand Haven MI 161 24 71 55:05.5 55:05.5 8:53/M
5 Heather Delong Gaylord MI 112 23 92 59:57.7 59:57.7 9:40/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Faris Hanhaz Anchorage AK 100 27 9 41:34.1 41:34.1 6:42/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angela Neumann Traverse City MI 95 26 37 50:12.2 50:12.2 8:06/M
2 Mallory Mulka Gaylord MI 312 26 78 56:06.5 56:06.5 9:03/M
3 Rachel Morris Gaylord MI 38 28 86 57:35.5 57:35.5 9:17/M
4 Nicole Bracey Berkley MI 335 26 98 1:01:25.81:01:25.8 9:54/M
5 Katherine Pipper Gaylord MI 15 29 103 1:04:29.61:04:29.6 10:24/M
6 Monica Graham Gaylord MI 216 26 108 1:06:09.21:06:09.2 10:40/M
7 Alaina O'Brien Rochester Hills M 14 25 116 1:09:58.81:09:58.8 11:17/M
8 Hilary Powsner E Grand Rapids MI 46 25 117 1:09:59.81:09:59.8 11:17/M
9 Kristina Harry Grand Rapids MI 34 28 120 1:13:10.81:13:10.8 11:48/M
10 Sarah Chambers Marion IN 274 29 122 1:19:35.81:19:35.8 12:50/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Schiemann Madison WI 63 30 4 36:04.2 36:04.2 5:49/M
2 Jeremy Keiser Gaylord MI 317 30 7 39:51.4 39:51.4 6:26/M
3 Jonathan Schiemann Indianapolis IN 129 34 8 40:13.3 40:13.3 6:29/M
4 Bryan Vergin Macomb MI 175 30 21 45:51.4 45:51.4 7:24/M
5 Mike Sowders Gaylord MI 364 32 62 53:46.9 53:46.9 8:40/M
6 Michael Clark Hillsdale MI 428 31 95 1:00:44.81:00:44.8 9:48/M
7 Scott Savage Sarnia ON 13 34 112 1:08:50.41:08:50.4 11:06/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Marben Gaylord MI 189 32 39 50:24.5 50:24.5 8:08/M
2 Rachel Keiser Gaylord MI 316 32 46 51:29.7 51:29.7 8:18/M
3 Melissa Noa Gaylord MI 10 31 47 51:31.4 51:31.4 8:19/M
4 Dawn King Chicago IL 418 30 48 51:34.7 51:34.7 8:19/M
5 Amy Hogle Gaylord MI 74 31 52 52:24.9 52:24.9 8:27/M
6 Sarah Blanchet Gaylord MI 360 31 74 55:29.5 55:29.5 8:57/M
7 Heather Guss Gaylord MI 205 32 84 57:07.3 57:07.3 9:13/M
8 Stacie Brown Chicago IL 150 33 90 58:50.8 58:50.8 9:29/M
9 Erin Clark Hillsdale MI 429 30 94 1:00:44.21:00:44.2 9:48/M
10 Sarah Savage Sarnia ON 12 30 111 1:08:50.31:08:50.3 11:06/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dustin Keller Traverse City MI 318 38 14 43:10.8 43:10.8 6:58/M
2 Ryan Hamilton Gaylord MI 292 37 17 44:39.9 44:39.9 7:12/M
3 Darek Purgiel Traverse City MI 86 35 23 46:23.7 46:23.7 7:29/M
4 Bret Davis Clinton Twp MI 355 39 45 51:04.5 51:04.5 8:14/M
5 Martin Longen Gaylord MI 315 38 54 52:41.4 52:41.4 8:30/M
6 Jason Tisdale Royal Oak MI 82 36 63 54:29.9 54:29.9 8:47/M
7 Scott Souter Edwards IL 37 38 70 55:03.6 55:03.6 8:53/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristen McManus Traverse City MI 323 38 30 48:17.6 48:17.6 7:47/M
2 Melissa Jorgenson Gaylord MI 227 36 38 50:16.2 50:16.2 8:06/M
3 Trish Jones Eagle ID 135 38 40 50:25.5 50:25.5 8:08/M
4 Brittany Beyers Gaylord MI 134 35 44 50:53.1 50:53.1 8:12/M
5 Lisha Ramsdell Elmira MI 186 37 68 54:56.5 54:56.5 8:52/M
6 Gena Johnson Terrell TX 240 36 77 55:47.9 55:47.9 9:00/M
7 Heidi Chandler Plano TX 1 37 91 59:26.3 59:26.3 9:35/M
8 Brandie Meisner Gaylord MI 3 38 101 1:04:09.81:04:09.8 10:21/M
9 Jessica Mason Gaylord MI 58 38 105 1:04:58.51:04:58.5 10:29/M
10 Jennifer Leine Gaylord MI 301 39 106 1:05:08.11:05:08.1 10:30/M
11 Piper Thomas-Pendell Gaylord MI 70 37 109 1:06:34.21:06:34.2 10:44/M
12 Pamela Souter Edwards IL 36 38 119 1:11:20.81:11:20.8 11:30/M
13 Lori Panter Rockwood MI 125 38 126 1:28:01.51:28:01.5 14:12/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeffery Williams Shelby Township M 73 44 19 45:23.2 45:23.2 7:19/M
2 Tom Williams E Grand Rapids MI 261 44 28 47:30.5 47:30.5 7:40/M
3 Kevin Farina Gaylord MI 183 44 41 50:30.7 50:30.7 8:09/M
4 Daryl Desloover Gaylord MI 295 42 49 51:44.5 51:44.5 8:21/M
5 Jason Klingensmith Oxford MI 111 43 69 54:56.7 54:56.7 8:52/M
6 Terry Bonar Charlevoix MI 98 44 73 55:17.8 55:17.8 8:55/M
7 Kevin Roberts Gaylord MI 288 44 89 58:33.9 58:33.9 9:27/M
8 Paul Panter Rockwood MI 126 40 125 1:28:01.11:28:01.1 14:12/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mel Porta Elmira MI 342 41 36 50:04.2 50:04.2 8:05/M
2 Paula Desloover Gaylord MI 296 44 59 53:29.4 53:29.4 8:38/M
3 Kellie House Gaylord MI 67 43 83 57:00.6 57:00.6 9:12/M
4 Trina Yohe Washington MI 192 43 96 1:01:22.81:01:22.8 9:54/M
5 Carolyn Houle Rochester Hills M 55 44 100 1:02:22.71:02:22.7 10:04/M
6 Jeanette Hoeksema Marion IN 22 40 113 1:08:50.81:08:50.8 11:06/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ted Richardson Gaylord MI 156 48 20 45:40.3 45:40.3 7:22/M
2 Chris Hempel Hawks MI 386 47 24 46:27.1 46:27.1 7:30/M
3 Phil Schafer Gaylord MI 403 46 27 47:14.4 47:14.4 7:37/M
4 Regan Quaal Gaylord MI 436 48 29 48:03.6 48:03.6 7:45/M
5 Christian Wilson Gaylord MI 203 46 35 49:06.4 49:06.4 7:55/M
6 Lance Crawford Argyle TX 50 46 87 58:03.5 58:03.5 9:22/M
7 Bill O'Neil Gaylord MI 247 47 88 58:17.5 58:17.5 9:24/M
8 Shawn Smalley Saline MI 60 47 97 1:01:25.21:01:25.2 9:54/M
9 Mike Klein Gaylord MI 110 49 115 1:09:53.31:09:53.3 11:16/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gayle Harbaugh Boyne City MI 394 48 50 51:59.8 51:59.8 8:23/M
2 Claudia Giampa-Coyle Royal Oak MI 18 47 56 52:42.4 52:42.4 8:30/M
3 Penny Coon Elmira MI 4 49 79 56:15.9 56:15.9 9:04/M
4 Niki Diehm Midland MI 51 46 85 57:34.9 57:34.9 9:17/M
5 Cathy Smalley Saline MI 59 48 99 1:01:26.41:01:26.4 9:55/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Greg Mills Bellaire MI 20 52 10 42:10.5 42:10.5 6:48/M
2 Ed Hunt Gaylord MI 137 51 33 48:44.4 48:44.4 7:52/M
3 Mike Wurtsmith Alpena MI 33 54 43 50:45.9 50:45.9 8:11/M
4 Jon Williamson Frederic MI 174 51 58 53:22.7 53:22.7 8:36/M
5 Ken Wade Johannesburg MI 143 53 61 53:37.6 53:37.6 8:39/M
6 Mark Fowler Interlochen MI 57 52 64 54:37.5 54:37.5 8:49/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Debbie Rochester Warren MI 72 50 51 52:07.7 52:07.7 8:24/M
2 Rita Courier Gaylord MI 28 51 93 1:00:31.81:00:31.8 9:46/M
3 Dana Hall Gaylord MI 402 50 102 1:04:10.61:04:10.6 10:21/M
4 Darcy Wilcox Howard City MI 61 50 121 1:16:34.81:16:34.8 12:21/M
5 Julia Grant Sarnia ON 11 53 123 1:21:02.31:21:02.3 13:04/M
6 Sandra Turnbull Gaylord MI 122 53 124 1:21:02.51:21:02.5 13:04/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dave O'Neil Alpena MI 133 57 25 46:33.2 46:33.2 7:30/M
2 Craig Denholm Kalkaska MI 346 59 32 48:27.5 48:27.5 7:49/M
3 Joe Jozefiak Johannesburg MI 408 57 42 50:37.7 50:37.7 8:10/M
4 Gary Huston W Bloomfield MI 196 58 67 54:56.5 54:56.5 8:52/M
5 Steven Johnson Gaylord MI 250 57 80 56:46.4 56:46.4 9:09/M
6 Mike Breznau Gaylord MI 108 55 82 56:56.5 56:56.5 9:11/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diane Duff Gaylord MI 300 56 104 1:04:46.61:04:46.6 10:27/M
2 Alison Reed Lewiston MI 369 55 107 1:05:40.51:05:40.5 10:35/M
3 Colleen Gelow Gaylord MI 78 56 110 1:06:34.61:06:34.6 10:44/M
4 Colleen Cerak Gaylord MI 273 55 114 1:09:44.61:09:44.6 11:15/M
5 Nj Wards Troy MI 409 57 118 1:11:15.31:11:15.3 11:30/M

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Harbaugh Boyne City MI 397 64 15 43:29.9 43:29.9 7:01/M
2 Bill Ahrenberg Cheboygan MI 417 60 31 48:17.7 48:17.7 7:47/M
3 Scott Szumanski Trenton MI 90 60 53 52:31.6 52:31.6 8:28/M
4 Jim Core Alma MI 354 60 57 52:50.2 52:50.2 8:31/M

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rita Havel Fountain Hills AZ 420 60 60 53:32.9 53:32.9 8:38/M






Alpenfest Run
Overall Finish List
July 20, 2013
Runner's Edge Race Timing

5K Walk

Place Name City Bib No Age Gender Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Klein Fraser MI 107 61 M 36:03.3 36:03.3 11:38/M
2 Austin Starks Wolverine MI 405 13 M 38:59.4 38:59.4 12:35/M
3 Shirley Alexander Gaylord MI 246 61 F 40:49.4 40:49.4 13:10/M
4
5 Darrell Archanbault Gaylord MI 234 50 M 42:17.3 42:17.3 13:38/M
6 Emerson Steffes Gaylord MI 332 57 M 42:18.2 42:18.2 13:39/M
7 Norma Patrick Gaylord MI 286 62 F 44:42.2 44:42.2 14:25/M
8 Debbie Johnson Gaylord MI 249 55 F 44:45.2 44:45.2 14:26/M
9 Linda Kowatch Gaylord MI 243 58 F 44:47.5 44:47.5 14:27/M
10 Janet Sanders Gaylord MI 411 67 F 44:53.4 44:53.4 14:29/M
11 Cindy Null Elmira MI 299 56 F 44:59.9 44:59.9 14:31/M
12 Sue Denholm Kalkaska MI 345 60 F 45:06.6 45:06.6 14:33/M
13 Ryan Kulinec Fenton MI 114 35 M 45:50.7 45:50.7 14:47/M
14 Jacob Kulinec Fenton MI 116 5 M 46:18.5 46:18.5 14:56/M
15 Melissa Kulinec Fenton MI 115 34 F 46:19.2 46:19.2 14:56/M
16 Mary Pitchford Midland MI 52 53 F 46:19.4 46:19.4 14:56/M
17 Jessica Szymoniak Gaylord MI 390 33 F 46:45.1 46:45.1 15:05/M
18 Kelly Crawford Argyle TX 210 15 F 46:56.1 46:56.1 15:08/M
19 Kimberly Crawford 209 54 F 46:56.6 46:56.6 15:08/M
20 Peggy Stasko Gaylord MI 76 61 F 47:02.3 47:02.3 15:10/M
21 Missi Samkowiak Gaylord MI 228 47 F 48:51.7 48:51.7 15:45/M
22 Lori Johnston Gaylord MI 358 43 F 48:52.2 48:52.2 15:46/M
23 Sharon Kulinec Gaylord MI 80 69 F 48:56.4 48:56.4 15:47/M
24 Yvonne Olds Elmira MI 41 75 F 50:02.5 50:02.5 16:08/M
25 James Casey Bay City MI 406 61 M 50:19.4 50:19.4 16:14/M
26 Bets Steffes Gaylord MI 333 55 F 50:32.8 50:32.8 16:18/M
27 Ruth Phillips Gaylord MI 363 69 F 50:33.7 50:33.7 16:18/M
28 Kelly Haehn Waterford MI 313 48 F 50:38.5 50:38.5 16:20/M
29 Christine Vanhouten Midland MI 219 48 F 50:38.9 50:38.9 16:20/M
30 Christina Westvee Rockford MI 334 25 F 50:39.1 50:39.1 16:20/M
31 Mary Billnon Kentwood MI 303 54 F 50:39.2 50:39.2 16:20/M
32 Kia Avery Gaylord MI 289 38 F 51:17.7 51:17.7 16:33/M
33 Heidi Serven Gaylord MI 226 42 F 51:21.1 51:21.1 16:34/M
34 Janelle Crawford Gaylord MI 306 43 F 51:21.2 51:21.2 16:34/M
35 Sally Carl Royal Oak MI 308 68 F 53:07.4 53:07.4 17:08/M
36 Kelly Szatkowski Shelby Township M 326 42 F 53:08.2 53:08.2 17:08/M
37 Karen Hervela Gaylord MI 215 72 F 54:04.9 54:04.9 17:26/M
38 Ellen Campbell 218 70 F 54:05.5 54:05.5 17:27/M
39 Karen Campbell 217 40 F 54:06.5 54:06.5 17:27/M
40 Roselyn Wallberg Davison MI 104 38 F 56:53.2 56:53.2 18:21/M
41 Jodi Cox Clinton Twp MI 105 38 F 57:00.5 57:00.5 18:23/M
42 Autumn Zimmer Gaylord MI 237 12 F 57:04.1 57:04.1 18:25/M
43 Jasmine Kwapis Gaylord MI 319 12 F 57:23.9 57:23.9 18:31/M
44 Tom Kwapis Gaylord MI 320 65 M 57:39.7 57:39.7 18:36/M
45 Joan Huston Commerce MI 158 73 F 1:01:47.91:01:47.9 19:56/M
46 Heather Montei Caro MI 231 36 F 1:02:09.41:02:09.4 20:03/M
47 Rose Love Dewitt MI 322 0 F 1:07:09.91:07:09.9 21:40/M
48 Kraig Love Dewitt MI 321 0 M 1:07:21.11:07:21.1 21:44/M
49 Jack Huston Commerce MI 159 85 M 1:10:34.91:10:34.9 22:46/M
50 Cheryl Korpela Bloomfield Hills 433 57 F 1:20:50.31:20:50.3 26:05/M




Alpenfest Run
Overall Finish List
July 20, 2013
Runner's Edge Race Timing

10K Walk

Place Name City Bib No Age Gender Chip Time Gun Time Pace
1 Darcy Bluhm Traverse City MI 139 45 F 1:11:13.51:11:13.5 11:40/M
2 Lisa Baker Saint Joseph MI 147 50 F 1:20:16.21:20:16.2 13:10/M
3 Brenda Holmb Gaylord MI 314 53 F 1:20:16.31:20:16.3 13:10/M
4 Lori Reichard Gaylord MI 329 54 F 1:20:16.31:20:16.3 13:10/M
5 Renee Pray Gaylord MI 328 55 F 1:20:16.41:20:16.4 13:10/M
6 Terry Avenall Gaylord MI 302 61 M 1:22:31.31:22:31.3 13:32/M
7 Nicole Davis Clinton Twp MI 356 39 F 1:27:20.51:27:20.5 14:19/M
8 James Wilcox Howard City MI 62 49 M 1:31:00.51:31:00.5 14:55/M


Gaylord, MI
Provided by Runners Edge Race Timing