2013 Morton Games

back to results

Jul. 17, 2013

2013 Morton Games
Morton Stadium, Santry
Dublin, Ireland
Provided by Morton Games


Men's 100 m
Wind : -1.0
Place Name Club Time
1 Rae Edwards USA 10.51
2 Steve Colvert IRL/Crusaders 10.52
3 David Hynes IRL/Menapians 10.62
4 Andre Wright GBR 10.75
5 Lee Mc Laughlin GBR 10.93
6 Adam Mc Mullan IRL/Crusaders 11.05
7 Eamon Fahy IRL/Donore 11.08
8 Michael Hynes IRL/Raheny Shamrock 11.26
1 Paul Whelan IRL/Clonliffe 11.36
2 Israel Abeanu IRL/Clonliffe 11.41
3 Joshus Abladey GBR 11.53
4 Dylan Archbold IRL/Raheny 11.61
5 Stuart Roche IRL/Clonliffe 11.66
Stephen Gaffney IRL/Rathfarnham DQ
Andrew Barnes RSA DNS

Men's 400 m
Place Name Club Time
1 Renny Quow Trinidad & Tobago 45.77
2 Manteo Mitchell USA 45.82
3 Steve Soloman Australia 46.18
4 Mark Ujakpor Spain 46.98
5 Brian Murphy IRL/Crusaders 47.13
6 Rory Evans GBR 47.56
7 Eoin Mulhall Crusaders A.C. 48.24
8 Rick Beardsell USA 48.68
1 Andrew Barnes RSA 48.25
2 Dara Kervick Carrick-on-Suir A.C. 48.54
3 Curtis Woods North Down 48.54
4 Ben Maze Lagan Valley A.C. 48.96
5 Kieran Kelly Raheny Shamrock A.C. 49.61
6 Eanna Madden Carrick-on-Shannon A.C. 50.22
7 Sean Bolger Tallaght A.C. 51.53
8 Jack Broderick IRL/Limerick 53.57

Men's 800 m
Place Name Club Time
1 Joe Warne Doheny A.C. 1.51.42
2 Eddie Vining Australia 1.51.50
3 Nathan Downs Australia 1.51.92
4 Mark Hoy Finn Valley A.C. 1.51.99
5 Conall Kirk Lagan Valley A.C. 1.52.36
6 Mark Mc Donald Clonliffe Harriers A.C. 1.52.97
7 Robert Tully Star of the Sea A.C. 1.53.73
8 Gideon Kirui Ballyfin A.C. 1.53.88
9 Pajo Hamilton City of Derry 1.54.00
10 Daire Bermingham Raheny Shamrock A.C. 1.54.09
11 William Maunsell Clonmel A.C. 1.54.88
Brian Kelly St. Abbans A.C. DNF
Danny Mooney Letterkenny A.C. DNF
1 Darragh Lynch Ennis Track A.C. 1.53.27
2 Michael Mc Killop St. Malachy's A.C. 1.54.63
3 Gareth Hill Ballymena & Antrim A.C. 1.54.88
4 Michael Quinn 1.55.23
5 Ryan Mc Dermott Annadale Striders A.C. 1.56.41
6 Conor Dooney Raheny Shamrock A.C. 1.56.65
7 Denis Coughlan St. Finbarrs A.C. 1.56.77
8 Liam Hennessy Togher A.C. 1.57.30
9 Cullen Lynch Togher A.C. 2.00.60
1 Kevin Chesser Ennis Track A.C. 1.55.85
2 William Hughes Thurles Crokes A.C. 1.56.07
3 Kevin Maunsell Clonmel A.C. 1.56.84
4 Garry Campbell Dunleer A.C. 1.57.69
5 Neil Mc Cartan East Down A.C. 1.55.85
6 Andrew Agnew Annadale Striders A.C. 1.58.19
7 Ray Hynes Crusaders A.C. 1.58.02
8 Tony Kelleher Togher A.C. 1.59.78
9 Ronan Duggan Bandon A.C. 2.00.10
10 James Maher Templemore A.C. 2.00.37
11 John Collins Skibbereen A.C. 2.01.11
Dermot McDermott Sligo A.C. DNF
1 Tim Grummell Sli Cualann A.C. 2.01.13
2 Conor Morrison Letterkenny A.C. 2.02.83
3 Jack Corbett Thurles Crokes A.C. 2.03.02
4 Alan Danagher Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 2.03.23
5 Garry O'Sullivan West Muskerry A.C. 2.03.57
6 Stephen Cotter Togher A.C. 2.04.06
7 Sean Murphy Crusaders A.C. 2.04.42
8 Ciaran Fitzpatrick Ballyfin A.C. 2.04.77
9 Dermot Brennan Finn Valley A.C. 2.05.19
10 Patrick Hughes Thurles Crokes A.C. 2.05.73
Paul O'Neill Lagan Valley A.C. DNF
Garrett Dunne DNS

Men's Morton Mile
Place Name Club Time
1 Cory Leslie USA 3.55.85
2 Duncan Philips USA 3.56.27
3 Juan Luis Barrios Mexico 3.57.34
4 Craig Miller USA 3.57.35
5 Loan Zaizan Romania 3.57.73
6 Liam Boylan-Pett USA 3.57.75
7 David McCarthy IRL/West Waterford 3.57.93
8 Alberto Sanchez Spain 3.57.97
9 Eoin Everard IRL/Kilkenny 3.58.93
10 Riley Masters USA 4.00.05
11 Jeff See USA 4.00.37
12 Alastair Hay Scotland 4.01.67
13 Conor Bradley IRL/City of Derry 4.01.83
14 James Kaan Australia 4.03.87
15 John Coghlan IRL/Metro St. Brigids 4.07.30
Conor Healy Clonliffe Harriers A.C. DNF
Colin Costello Star of the Sea A.C. DNF

Men's 3000 m
Place Name Club Time
1 Juan Luis Barrios Mexico 7.45.12
2 Andy Vernon England 7.45.75
3 Hassan Mead USA 7.46.18
4 Nick Mc Cormick England 7.54.61
5 Bobby Curtis USA 7.56.98
6 John Travers IRL/Donore 7.58.51
7 Jake Riley USA 8.01.23
8 Mark Christie IRL/Mullingar 8.02.86
9 Michael Mulhare IRL/North Laois 8.03.54
10 Mark Kenneally IRL/Clonliffe 8.10.01
11 Carl Smith England 8.18.03
12 Joe Townsend England 8.20.63
13 Peter Lanziner Italy 8.25.18
14 Eoin Pierce IRL/Clonliffe 8.26.47
15 Brian Maher IRL/Kilkenny 8.27.46
16 Dave Fitzmaurice IRL/Clonliffe 8.31.99
17 Nick Hooker England 8.32.49
Ryan Brockerville Canada DNF
Richard Owens IRL/Sli Cualainn DNF

Men's 400 m Hurdles
Place Name Club Time
1 Thomas Barr IRL/Ferrybank 50.04
2 Jason Harvey IRL/Crusaders 52.00
3 Matt Summer GBR 52.32
4 Paul Byrne IRL/St. Abbans 52.85
5 Martin Lipton GBR 52.94
6 Barry Upton IRL/Menapians 53.35
7 Michael Mitchel Swit USA 53.45
8 Tom Grantham GBR 54.94

Men's International 800 m
Place Name Club Time
1 Mark English IRL/UCD 1.45.32
2 Casimir Loxsom USA 1.45.75
3 Mark Wieczorek USA 1.45.86
4 Paul Robinson IRL/St. Cocas 1.45.86
5 Anthony Romaniew Canada 1.46.08
6 Alejandro Rodriguez Spain 1.46.63
7 James Eicherberg Mexico 1.46.93
8 Declan Murray USA 1.47.27
9 Niall Tuohy IRL/Ferrybank 1.49.01
10 Kristaps Valters Latvia/Clonliffe 1.49.64
11 Darragh Greene IRL/Dunleer 1.56.09
David Mc Carthy IRL/Le Cheile DNF

Men's Pole Vault
Place Name Club Hgt(m)
1 Igor Bychkov Spain 5.56
1 Luke Cutts GBR 5.56
3 Jeff Coover USA 5.36
4 Rhys Searle GBR 4.76
5 Peter O'Brien IRL/Raheny 4.36
5 Stuart Greene IRL/Raheny 4.36
5 Ian Rogers Clonliffe Harriers A.C. 4.36

Men's Discus
Place Name Club Dist(m)
1 Tomas Rauktys Clonliffe Harriers A.C. 53.39
2 Chris Reynolds City of Lisburn 47.53
3 Jamie Williamson GBR 44.88
4 Marco Pons D.M.P. A.C. 44.72
5 Barry Healy Youghal A.C. 43.46
6 Paul Collins North Westmeath A.C. 41.76

Junior Men's Mile
Place Name Club Time
1 Danny Lawlor St. L.O'Toole A.C. 4.16.23
2 Aaron Hanlon Clonliffe Harriers A.C. 4.16.69
3 Cillian Kirwin Raheny Shamrock A.C. 4.19.31
4 Kevin Kelly St. Coca's A.C. 4.19.46
5 David Mulhare North Laois A.C. 4.19.91
6 Mitchell Byrne Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 4.23.06
7 Kyle Larkin Emerald A.C. 4.23.80
8 James Mc Geough Sligo A.C. 4.28.36
9 Uchenna Uwechne Tallaght A.C. 4.33.36
10 Conor Gallagher St. Malachy's A.C. 4.33.54
11 Karl Fitzmaurice Shannon A.C. 4.34.83
12 Cathal Doyle Clonliffe Harriers A.C. 4.35.01
13 Adam Foley Raheny Shamrock A.C. 4.36.59
14 Paddy Rob St. Malachy's A.C. 4.40.43
15 Ronan O'Friel St. Malachy's A.C. 4.45.15
16 Sean Mc Cabe Tallaght A.C. 4.58.62

Women's 100 m
Wind : -0.2
Place Name Club Time
1 Kelly Proper Ferrybank A.C. 11.75
2 Carina Horn RSA 11.86
3 Ailis Mc Sweeney Leevale A.C. 11.92
4 Catherine Mc Manus Celtic DCH A.C. 12.01
5 Leah Moore Clonliffe Harriers A.C. 12.11
6 Niamh Whelan Ferrybank A.C. 12.14
7 Louise Kiernan Fingallians A.C. 12.21
8 Marilyn Nwawlor GBR 12.28
9 Sarah Murray Fingallians A.C. 12.35

Women's 400 m
Place Name Club Time
1 Jen Carey IRL/DSD 52.98
2 Gemma Nicol GBR 53.29
3 Alina Andreea Panian Romania 54.18
4 Sinead Denny Dundrum South Dublin A.C. 54.50
5 Abbie Fitzpatrick GBR 54.80
6 Ciara Mc Callion Clonliffe Harriers A.C. 55.75
7 Sophia Ellis Clonliffe Harriers A.C. 58.84

Women's 800 m
Place Name Club Time
1 Kate Mackey USA 2.02.21
2 Laura Crowe IRL/Riocht 2.02.63
3 Diane Cummins Canada 2.02.80
4 Elian Periz Spain 2.02.87
5 Ciara Everard IRL/UCD 2.02.96
6 Carolyn Plateau England 2.03.04
7 Emily Dudgeon Scotland 2.03.09
8 Khadija Rahmouni Spain 2.03.47
9 Chanelle Price USA 2.03.63
10 Selma Kajan Australia 2.05.73
11 Stephanie Herrick USA 2.06.07
Kehoe Fiona IRL/Kilmore DNF
Katie Kirk N.I/Lagan Valley DNF

Women's Mile
Place Name Club Time
1 Brie Felnagle USA 4.30.44
2 Hilary Stellingwerff Canada 4.30.95
3 Ioana Doaga Romania 4.32.89
4 Ashley Higginson USA 4.34.47
5 Aisha Praught USA 4.35.70
6 Deborah Maier USA 4.35.87
7 Pilar McShine Trinidad & Tobago 4.36.79
8 Lennie Wait GBR 4.37.53
9 Rachael Bamford GBR 4.38.50
10 Ciara Durkan IRL/Skerries 4.44.05
Claire Mc Sweeney IRL/Leevale DNF