2013 Rose Run

back to results

Jul. 20, 2013

2013 Rose Run
Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Spencer Pageau 20 1 16:46.0 5:25/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Jordon 41 5 18:17.8 5:54/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hills 58 21 21:59.4 7:05/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Davis 14 13 20:07.3 6:29/M
2 Tyler Yoell 14 22 22:16.5 7:11/M
3 Josiah Dinverno 11 35 23:50.9 7:41/M
4 Gene Hendrickson 11 36 23:55.4 7:43/M
5 Matt Hoop 10 46 25:41.6 8:17/M
6 Noah Dinverno 9 66 28:43.5 9:16/M
7 Isaiah Dinverno 7 78 30:34.1 9:52/M
8 Jake Casler 12 82 30:55.7 9:58/M
9 Noah Blough 12 122 47:28.3 15:19/M
10 David Henschel 11 123 47:38.9 15:22/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roman Blackwell 16 3 17:41.0 5:42/M
2 Lucas Crisanti 16 4 18:09.8 5:51/M
3 Austin Shepherd 15 7 18:47.0 6:04/M
4 Alexander Hoop 16 11 19:16.5 6:13/M
5 Devon Walsh 15 14 20:09.1 6:30/M
6 Mitch Henschel 16 17 20:54.6 6:45/M
7 Kris Cavender 17 19 21:22.9 6:54/M
8 Matt Thomas 16 25 22:35.2 7:17/M
9 John Slough 15 30 23:18.0 7:31/M
10 Brendan Hunt 16 33 23:29.2 7:35/M
11 Connor Dean 15 34 23:43.8 7:39/M

Male 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark List 21 2 17:13.8 5:33/M
2 Tyler Fenton 23 28 22:57.1 7:24/M
3 Steven Rose 21 61 27:46.1 8:57/M
4 Cameron Rudolph 24 77 30:32.2 9:51/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Burns 28 12 19:23.5 6:15/M
2 Shane Sullivan 29 37 24:00.8 7:45/M
3 Josh Williams 25 50 26:21.8 8:30/M
4 Clyde Hathaway 29 65 28:42.9 9:15/M
5 Tim Kitson 26 80 30:44.8 9:55/M
6 Ben Sloan 28 115 37:19.0 12:02/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rob Schwartz 31 6 18:28.0 5:57/M
2 Randy Andrews 34 10 19:09.3 6:11/M
3 Jeffrey Trapp 32 41 24:40.0 7:57/M
4 Donald McCulla 30 62 27:53.2 9:00/M
5 Darrin Franklin 31 69 29:03.2 9:22/M
6 Eric Hill 31 74 30:07.4 9:43/M
7 Aaron Shepherd 34 97 32:49.7 10:35/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Skyes 38 16 20:32.0 6:37/M
2 Kelly Kendall 38 23 22:23.5 7:13/M
3 Kevin Anderson 38 38 24:05.4 7:46/M
4 Sabas Garcia 39 47 25:54.2 8:21/M
5 Matt Hill 36 64 28:29.9 9:11/M
6 Ben Lasky 36 75 30:29.8 9:50/M
7 Michael Ambs 36 88 31:41.6 10:13/M
8 Danny Wheaton 36 101 34:11.3 11:02/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joel Dinverno 43 8 18:48.1 6:04/M
2 Joshua Donnelly 42 20 21:27.5 6:55/M
3 Todd Hendrickson 43 42 24:42.1 7:58/M
4 Kevin Winchell 42 44 24:57.8 8:03/M
5 Mike Kelly 42 85 31:27.2 10:09/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Spring 49 29 23:09.3 7:28/M
2 Todd Rumler 45 31 23:21.3 7:32/M
3 Jim Anuszkiewicz 46 51 26:26.5 8:32/M
4 Christopher Rose 47 81 30:49.2 9:56/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Spring 52 40 24:38.8 7:57/M
2 Will Shushok 53 71 30:01.2 9:41/M
3 Chris Potts 51 111 36:07.6 11:39/M
4 John Bean 51 114 37:08.7 11:59/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Shepherd 56 49 26:14.6 8:28/M
2 Joseph Lerczak 56 60 27:28.3 8:52/M
3 Steve Wilcox 57 68 28:51.6 9:18/M
4 Glen Spencer 57 98 32:49.9 10:35/M
5 Martin Wood 59 125 48:13.2 15:33/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lowell Beaney 64 45 25:40.9 8:17/M
2 Bob Sonsara 61 53 26:43.7 8:37/M
3 Randy Fielder 62 63 28:00.7 9:02/M
4 John Swanson 60 83 31:12.0 10:04/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Andrews 65 32 23:23.2 7:33/M
2 David Blough 67 124 47:58.1 15:28/M



5k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Burdette 19 9 18:58.6 6:07/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christine Vincent 49 18 21:07.0 6:49/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sheri Bush 53 43 24:46.6 7:59/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alaysia Gutierrez 11 55 27:11.9 8:46/M
2 Sydney Hendrickson 12 108 35:41.9 11:31/M
3 Libby Vanwagnen 11 113 36:47.7 11:52/M
4 Ellie Hunt 10 117 39:07.9 12:37/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alicia Roney 15 26 22:36.4 7:17/M
2 Madison Dean 15 58 27:24.2 8:50/M
3 Mckenize Spencer 16 95 32:37.0 10:31/M
4 Cecily Brown 15 100 34:08.0 11:01/M

Female 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tiffany Trapp 20 27 22:46.3 7:21/M

Female 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelsie White 22 67 28:49.3 9:18/M
2 Alyssa Huynh 21 89 31:42.1 10:14/M
3 Sarah Babcock 22 105 35:07.7 11:20/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christine Jarchow 29 15 20:13.9 6:31/M
2 Courtney Toteff 29 24 22:34.8 7:17/M
3 Colette Buckberry 26 90 31:48.7 10:15/M
4 Heather Andersen 26 93 32:30.4 10:29/M
5 Megan Rasmussen 29 94 32:34.6 10:30/M
6 Abigail Kamke 28 102 34:14.1 11:03/M
7 Ashley Porzsolt 29 103 34:34.5 11:09/M
8 Ashley Swetland 25 107 35:38.3 11:30/M
9 Laura Hargis 27 109 35:57.6 11:36/M
10 Jessica Manzer 27 110 36:00.1 11:37/M
11 Shadell Wilcox 25 116 38:47.9 12:31/M
12 Holly Wilcox 25 119 42:37.4 13:45/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leanne Trapp 31 48 25:54.5 8:21/M
2 Kelsey Gilbert 31 56 27:14.3 8:47/M
3 Angela Shepherd 32 96 32:49.5 10:35/M
4 Morgan Porzsolt-Graves 30 99 33:49.5 10:55/M
5 Joanne Dumont 31 106 35:08.7 11:20/M
6 Tara Beebe 30 112 36:25.1 11:45/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kellee Stewart 38 54 26:44.0 8:37/M
2 Becky Hill 36 76 30:30.3 9:50/M
3 Linda Kelly 37 86 31:39.4 10:13/M
4 Jeanne Lasky 35 87 31:40.0 10:13/M
5 Kay Richardson 37 120 43:31.8 14:02/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Gingras 42 39 24:30.8 7:54/M
2 Ann Schonhard 43 52 26:27.0 8:32/M
3 Beverly Winchell 42 57 27:15.0 8:47/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sherrie Clark 49 72 30:01.2 9:41/M
2 Julie Maskell 47 79 30:43.7 9:55/M
3 Laura Hazen 47 84 31:12.4 10:04/M
4 Laurie Brown 46 104 35:07.4 11:20/M
5 Stacey Schweda 45 118 39:56.7 12:53/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Potts 52 70 29:50.7 9:37/M
2 Jeannie Lerczak 51 91 31:56.4 10:18/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Huscio 57 73 30:05.9 9:42/M
2 Sharon Fielder 55 92 32:07.1 10:22/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Wellein 61 121 45:46.2 14:46/M

Female no age

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Cushard 99 59 27:24.9 8:50/M

Men





10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Clark 28 5 41:58.2 6:46/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Bloomfield 44 12 44:57.3 7:15/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Spring 50 18 47:27.7 7:39/M

Female 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Winchell 19 62 1:04:44.7 10:26/M

Female 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Thompson 24 67 1:08:55.3 11:07/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Meyers 27 7 42:30.0 6:51/M
2 Allison Wheeler 29 47 56:07.1 9:03/M
3 Whitney Pelton 26 53 59:30.0 9:36/M
4 Heidi Weir 27 59 1:03:15.9 10:12/M
5 Alison Fowler 29 66 1:07:35.7 10:54/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Casler 33 32 52:04.5 8:24/M
2 Jamie L. Rippee 32 46 56:07.1 9:03/M
3 Stephanie Moser 32 57 1:01:36.5 9:56/M
4 Jamie Hensley 34 65 1:06:44.1 10:46/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Crissy Dochoda 39 36 52:49.6 8:31/M
2 Darshan Hammontree 37 44 55:53.2 9:01/M
3 Lisa Hendricks 37 49 57:49.5 9:20/M
4 Noy Smith 39 61 1:04:24.6 10:23/M
5 Nichole Wheaton 35 63 1:05:16.5 10:32/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Brubaker 44 30 51:26.9 8:18/M
2 Cynthia Chadek-Walker 42 64 1:05:31.4 10:34/M
3 Susan Myers 42 69 1:14:52.1 12:05/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Hibbs 46 28 51:05.2 8:14/M
2 Cheryl Trapp 48 33 52:08.6 8:25/M
3 Ellen Gillespie 45 41 54:04.4 8:43/M
4 Kathy Reed 48 58 1:02:40.5 10:06/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Fineske 50 34 52:11.4 8:25/M
2 Roxann Brown 53 42 55:20.3 8:55/M
3 Amy Benda 53 54 1:00:34.6 9:46/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson 63 20 47:43.9 7:42/M
2 Donna Swanson 61 50 58:03.1 9:22/M
3 Ruth Ann Hershberger 60 52 59:01.0 9:31/M



Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Heath 15 1 39:28.8 6:22/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Bapst 57 3 41:02.3 6:37/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeffery Heath 52 11 44:39.0 7:12/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chase Swope 14 23 49:51.3 8:02/M
2 Tom McCarthy 10 25 50:26.0 8:08/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wade Ballman 17 2 40:26.4 6:31/M
2 Daniel Bryant 16 38 53:50.9 8:41/M

Male 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Davis 18 8 44:06.0 7:07/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adam Amble 29 6 42:16.5 6:49/M
2 Neil Mori 27 13 45:34.2 7:21/M
3 Josh Kirchmeier 28 15 46:06.3 7:26/M
4 Philip Hoffman 29 24 50:19.0 8:07/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Morgan 33 9 44:12.2 7:08/M
2 Tom Huscio 33 16 46:26.8 7:29/M
3 Josh Larsen 33 19 47:34.7 7:40/M
4 Bryan Curfman 34 27 51:00.5 8:14/M
5 Matt Badtke 32 39 53:57.0 8:42/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Gilpin 35 10 44:30.7 7:11/M
2 Robert Harris 38 55 1:01:35.0 9:56/M
3 Archie Wickham III 36 60 1:03:56.8 10:19/M
4 Randy Brooks 35 68 1:10:10.3 11:19/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lonnie Peiffer 41 17 46:49.8 7:33/M
2 Jason Coudlle 40 26 50:36.9 8:10/M
3 Shane Reiniche 43 29 51:14.2 8:16/M
4 Andrew Reigle 44 31 51:52.1 8:22/M
5 Arthur Metcalf 43 35 52:12.0 8:25/M
6 Gary Bishop 41 51 58:48.0 9:29/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Collier 48 4 41:36.8 6:43/M
2 Daniel Pierce 45 22 49:00.4 7:54/M
3 Kelly Moffatt 49 40 54:02.2 8:43/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Richard White 52 14 45:49.4 7:23/M
2 Jim Buck 54 37 53:31.1 8:38/M
3 Craig Werner 53 43 55:50.3 9:00/M
4 Herb Maskell 52 48 56:55.7 9:11/M
5 Eric White 51 56 1:01:35.6 9:56/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Swope 56 21 48:16.9 7:47/M
2 Doug Benda 58 45 55:59.0 9:02/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wally Drogt 64 70 1:22:04.4 13:14/M



5k Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Brigham 57 2 36:06.0 11:39/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynda Wooden 52 4 36:41.9 11:50/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Fater 51 5 37:32.0 12:06/M

Female 19 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Hoop 10 28 50:24.1 16:15/M
2 Megan Hoop 18 29 50:24.6 16:15/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Losee 26 13 40:52.0 13:11/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lonsbery 34 7 38:36.2 12:27/M
2 Aimee Girard 38 8 39:15.1 12:40/M
3 Carla Davis 36 31 50:34.7 16:19/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Smith 46 14 41:10.0 13:17/M
2 Edenaida Quinto 44 15 41:19.2 13:20/M
3 Carol Wierenga 43 16 41:35.0 13:25/M
4 Tina Peiffer 42 17 42:35.1 13:44/M
5 Lola White 41 24 45:43.6 14:45/M
6 Lori Hoop 45 30 50:27.4 16:16/M
7 Amanda Hemgesberg 49 35 52:02.4 16:47/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Sleight 51 12 40:51.4 13:11/M
2 Beth Stokka 55 19 42:54.6 13:50/M
3 Yong Horrigan 52 21 43:49.9 14:08/M
4 Deborah Whitaker 56 23 44:37.9 14:24/M
5 Barbara Shepherd 56 33 51:35.8 16:38/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Cossel 61 32 50:34.8 16:19/M
2 Sharon Bliss 64 34 52:02.1 16:47/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna King 75 36 52:50.7 17:03/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Swarts 48 1 24:04.0 7:46/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Dawson 61 3 36:37.0 11:49/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Curtis Fater 57 6 37:32.9 12:06/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Baumgartner 49 20 43:48.0 14:08/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doran Winchell 54 11 40:23.3 13:02/M
2 Steve Brown 54 18 42:39.0 13:45/M
3 Patrick Horrigan 54 22 43:50.0 14:08/M
4 Jeffrey Fineske 52 25 46:07.3 14:53/M
5 Reynaldo Quinto 55 26 46:08.2 14:53/M
6 Jim Matthews 57 27 46:08.4 14:53/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Sleight 60 9 39:18.3 12:41/M
2 David Delaet 68 10 39:59.5 12:54/M

Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation