2013 Beatles on the Bay Triathlon

back to results

Jul. 14, 2013

2013 Beatles on the Bay Triathlon
Caseville, MI
Provided by Race Services


BEATLES ON THE BAY TRIATHLON / DUATHLON
JULY 14, 2013
CASEVILLE, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Half Ironman
Triathlon Results

Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 376 Ryan Hackett Shepherd 27 2 33:41 1:12 4 2:24:52 0:56 2 1:30:504:31:30
2 2 193 Michael Vizachero Ann Arbor 29 20 43:42 3:50 5 2:28:27 2:29 1 1:25:364:44:03
3 3 364 Jimi Young Laingsburg 44 10 37:59 1:27 5 1:45:504:50:48
7/14/2013 4:52pm


Female Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 238 Julie Sparkes London 33 1 41:53 2:53 4 2:49:15 1:43 1 1:59:435:35:25
2 30 98 Heather Woolls Ypsilanti 29 2 2:48:13 1:59 2 2:06:145:50:17
3 36 123 Leah Duby Clio 33 10 49:26 2:19 8 2:57:06 1:06 3 2:08:305:58:25
7/14/2013 4:52pm

Male Age Group: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 19 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 19 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 72 103 Jaime Badhorn Birmingham 24 1 42:11 2:11 1 3:13:27 2:06 1 2:44:136:44:07

Male Age Group: 25 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 199 Chad Mahakian Farmington 28 1 34:59 1:10 2 2:36:33 0:52 1 1:51:255:04:56
2 16 112 Will Jurkowski Ann Arbor 27 2 35:40 1:22 1 2:21:56 1:19 3 2:30:255:30:40
3 46 18 Scott Meier Royal Oak 26 3 46:01 3:58 3 2:54:47 2:58 2 2:22:276:10:09
4 82 125 Matt Brancaleone New Baltimore 25 4 48:34 2:58 4 2:56:01 3:43 5 3:12:257:03:40
5 91 124 Steve Farver University Cent 28 5 1:01:48 3:09 5 3:16:23 2:57 4 3:08:197:32:33

Female Age Group: 25 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 44 66 Jacquelyn Mondani Royal Oak 27 1 53:05 2:00 1 2:57:05 2:01 1 2:13:476:07:56
2 44 Laura Perry Farmington 29 2 54:39 3:02 2 4:23:05

Male Age Group: 30 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 210 Matt Frazier Midland 34 1 36:19 3:33 3 2:44:09 1:48 2 1:49:515:15:38
2 19 361 Scott Snyder Adrian 33 2 41:32 3:06 7 3:07:50 2:03 1 1:40:065:34:34
3 22 360 Eyad Abu-Isa Northville 33 6 47:21 2:05 2 2:42:44 1:25 3 2:02:265:35:59
4 39 19 Dan Wilson Lake Orion 34 7 48:32 3:28 4 2:44:37 4:09 4 2:21:326:02:15
5 45 141 Rich Worth Grand Rapids 33 3 43:59 2:05 5 2:50:54 3:55 6 2:28:066:08:56
6 53 7 Andy Leonard Midland 32 8 49:05 2:15 6 2:58:53 1:46 5 2:26:256:18:21
7 67 144 Dustin Will Lake Orion 30 5 46:57 1:37 1 2:38:16 1:58 8 3:11:496:40:36
8 83 16 Steve Colarossi Rochester 34 9 53:02 1:52 8 3:11:15 2:27 7 2:56:197:04:53
9 94 14 Eric Garnham Sterling Height 31 4 45:03 4:07 9 3:29:26 7:39:09

Female Age Group: 30 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 76 40 Julia Kline Grosse Pointe 33 1 51:47 3:29 1 3:10:22 4:05 1 2:47:006:56:41
2 96 89 Erin Weiler Greensburg 32 2 54:50 2:16 3 3:24:53 3:09 2 3:31:037:56:09
3 97 29 Christy Hronkin Palmer 34 3 1:01:49 5:04 2 3:22:15 5:45 3 3:32:258:07:16

Male Age Group: 35 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 81 Greg Palmer Royal Oak 37 1 36:47 1:01 5 2:49:44 1:42 2 1:53:365:22:47
2 12 265 Edward McAndrew Cleveland 38 6 46:02 3:27 4 2:42:56 3:06 1 1:49:095:24:40
3 14 4 Paul Kozlowski Warren 35 4 44:49 1:58 1 2:31:12 2:15 3 2:06:325:26:44
4 15 232 Ben Borsenik Hemlock 38 2 37:46 1:38 2 2:40:39 1:44 4 2:08:215:30:06
5 29 282 Paul Schmude Lapeer 38 9 51:31 2:33 3 2:42:39 3:33 5 2:09:195:49:32
6 42 82 Adam Clifton Utica 38 8 51:08 1:35 7 2:56:50 1:41 6 2:14:056:05:17
7 58 36 Saulo Rozendo Midland 35 7 46:31 2:21 6 2:53:40 4:04 7 2:36:556:23:28
8 68 60 Brahm Windeler Rochester 38 3 44:45 3:21 8 3:05:10 3:46 9 2:44:116:41:11
9 79 159 Felipe Melhado West Bloomfield 37 10 56:23 4:25 9 3:16:06 2:54 8 2:41:427:01:28
10 45 Jason Lafave Sanford 39 5 44:49 1:53

Female Age Group: 35 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 331 Kelli Crawford Novi 39 2 53:59 1:53 3 2:59:44 1:54 1 2:22:076:19:35
2 55 227 Lori McColl Troy 35 1 47:35 2:24 1 2:57:12 2:49 2 2:31:486:21:45
3 69 280 Melinda Grubich Dewitt 38 5 1:00:43 1:17 2 2:58:54 2:05 4 2:39:096:42:06
4 85 68 Julie Nicke Rochester 39 4 56:54 2:52 6 3:37:39 3:42 3 2:33:237:14:28
5 92 30 Jennifer Shields Rochester 38 6 1:04:44 4:28 4 3:17:03 4:43 5 3:03:157:34:11
6 98 78 Jody Wolak Rochester 37 3 56:26 3:12 5 3:23:04 3:49 6 3:45:158:11:45
7 72 Carrie Malinczak Ypsilanti 38 7 1:18:54 2:48 7 3:54:09 5:40

Male Age Group: 40 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 69 Scott Hiipakka Milford 43 3 43:39 2:43 2 2:40:45 2:26 1 1:54:025:23:32
2 17 15 Paul Leonard Utica 42 2 42:55 2:46 1 2:31:24 1:55 3 2:12:255:31:22
3 31 219 Michael Loszewski Ann Arbor 41 4 43:48 3:16 7 2:51:38 2:45 4 2:12:535:54:18
4 33 108 Erich Smith Saginaw 42 1 41:56 4:06 11 3:10:36 1:06 2 1:58:225:56:04
5 35 140 Mike Weiss Oxford 41 7 47:50 3:12 3 2:42:07 3:14 6 2:20:495:57:10
6 40 5 Stephen Orsini Midland 41 5 44:07 3:20 4 2:44:37 2:09 8 2:29:596:04:10
7 43 11 Joe Lafeir Utica 44 14 58:14 3:19 6 2:47:34 1:29 5 2:16:186:06:52
8 49 211 Matt Smith Midland 40 8 48:00 2:22 5 2:46:01 2:10 10 2:35:446:14:15
9 52 77 Scott Beach Farmington 43 6 45:08 3:30 8 2:55:29 3:07 9 2:30:596:18:10
10 65 324 John Hubbard Ann Arbor 40 9 48:08 1:48 9 3:02:22 1:48 13 2:42:196:36:23
11 66 329 Adam Bolan Lake Orion 42 10 49:20 3:53 12 3:14:38 3:50 7 2:26:256:38:04
12 77 104 Prentice Cole Dewitt 43 12 51:46 4:17 14 3:22:08 2:16 11 2:38:366:59:00
13 86 12 Walter Shiflet Lansing 44 11 51:46 3:44 13 3:15:01 2:01 14 3:05:087:17:39
14 88 64 David Caldwell Grand Blanc 41 15 1:01:49 6:00 15 3:27:31 6:39 12 2:41:467:23:43
15 90 46 Steven Rummel Williamston 40 13 54:32 2:15 10 3:07:51 3:11 15 3:24:437:32:30

Female Age Group: 40 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 57 92 Brandy Woodall RitteUtica 43 2 45:06 2:15 1 2:48:31 1:19 5 2:45:236:22:31
2 60 203 Terra Bulloch Hartland 40 3 46:42 4:11 2 2:51:10 3:04 4 2:42:486:27:54
3 61 185 Kim Rattet West Bloomfield 42 4 46:43 3:40 7 3:08:09 2:06 3 2:27:186:27:54
4 62 351 Jenn Wood Bath 41 5 53:28 3:00 6 3:05:39 3:08 2 2:24:546:30:08
5 63 342 Julianne MacLennan Perrinton 44 6 53:35 2:55 5 3:05:35 3:11 1 2:24:546:30:08
6 64 271 Tara Dilaura Troy 41 1 43:51 2:54 3 2:56:42 2:38 6 2:48:536:34:57
7 89 37 Jennifer Hronkin Longmont 42 7 59:53 5:50 8 3:18:37 10:34 7 2:49:297:24:21
8 93 316 Tammy McFarlane Gladstone 43 8 1:03:54 3:47 4 3:02:48 6:58 8 3:17:377:35:04

Male Age Group: 45 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 261 Jaret Johnson Westland 46 2 38:48 1:08 1 2:23:18 1:37 2 1:49:444:54:33
2 5 374 Louis Probst Ann Arbor 48 1 35:22 1:35 2 2:34:33 2:41 1 1:44:224:58:31
3 18 255 Kevin Liberacki Huntersville 47 6 45:10 1:30 3 2:34:50 1:17 5 2:10:395:33:24
4 20 237 William Davis Ann Arbor 48 4 44:09 3:17 6 2:42:47 2:48 4 2:01:595:34:57
5 26 150 Kirk Kaufman Lake Orion 46 5 44:14 2:34 10 2:50:44 2:11 3 2:01:135:40:54
6 32 88 Dennis Ward Ypsilanti 49 14 49:01 1:29 5 2:41:22 2:18 8 2:20:585:55:06
7 34 84 Moghlis Shankool Essexville 45 13 48:36 2:22 8 2:49:26 2:05 6 2:14:115:56:39
8 37 201 Billy Downs Novi 48 3 40:19 2:14 4 2:41:06 1:51 12 2:33:115:58:37
9 38 91 Brian Purchase Bay City 45 11 46:05 1:43 7 2:45:10 2:47 10 2:25:096:00:52
10 48 216 Peter Deininger Ann Arbor 48 8 45:27 1:42 9 2:49:37 2:25 11 2:32:456:11:54
11 50 23 Steven Apostal Canton 47 7 45:22 3:02 12 3:02:54 1:41 9 2:24:046:17:01
12 56 226 Ken Kowalski White Lake 49 10 46:01 3:22 11 2:54:03 2:25 13 2:36:056:21:54
13 71 315 David Beaudo Daggett 47 15 58:12 12:18 13 3:05:01 6:57 7 2:20:526:43:18
14 74 366 Kevin Hegg Milford 48 9 45:35 4:52 15 3:13:23 4:46 14 2:44:306:53:04
15 81 283 Todd Lajiness Detroit 45 12 46:47 4:10 14 3:08:53 4:13 15 2:59:187:03:19

Female Age Group: 45 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 59 49 Erica Ehrlichman Grosse Pointe 47 1 51:38 2:29 1 3:11:41 3:11 1 2:18:286:27:25
2 70 264 Ann Gasta Bay City 49 3 54:13 5:14 3 3:20:33 2:55 2 2:20:026:42:56
3 78 363 Tina Jacobson East Lansing 45 2 51:39 4:08 2 3:19:45 2:54 4 2:42:127:00:36
4 87 39 Pamela Conklin Wixom 46 4 58:09 2:00 4 3:37:41 1:39 3 2:40:477:20:14

Male Age Group: 50 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 256 Todd Briggs Grosse Pointe 50 1 32:15 1:08 1 2:22:17 1:14 4 2:07:045:03:57
2 13 310 Peter Loetzner Clarkston 53 2 43:40 1:28 3 2:37:15 2:40 2 2:00:305:25:31
3 23 138 William Pritchett Midland 51 7 49:37 2:27 7 2:55:09 1:21 1 1:49:065:37:38
4 25 300 Bruce Smoler West Bloomfield 52 5 45:57 2:53 2 2:32:28 4:06 6 2:14:335:39:55
5 27 43 Donald Zimmer MacOmb 50 6 48:35 1:44 4 2:42:52 1:28 5 2:09:245:44:01
6 28 330 Glibert Blanks Jackson 53 3 44:57 3:16 6 2:52:05 2:26 3 2:06:425:49:23
7 51 32 Joseph Hysong Angola 52 4 45:56 1:27 5 2:47:18 3:46 7 2:39:056:17:30
8 95 215 Henry Kaye Lapeer 50 9 1:10:31 3:04 8 3:20:26 7:00 8 3:02:597:43:59
9 135 Tim Tompkins Rhodes 54 8 1:00:00 8:31 9 3:59:25

Female Age Group: 50 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 41 51 Shirlee Finch Alma 50 1 46:41 1:33 1 2:42:26 1:42 1 2:32:366:04:55
2 84 343 Sharie Kellner Alma 53 2 48:32 3:10 2 3:35:15 4:08 2 2:33:567:04:59

Male Age Group: 55 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 169 Kenneth Gutowski Northville 55 1 36:27 1:39 1 2:35:07 1:15 1 1:47:035:01:28
2 47 362 Matthew Jacobson East Lansing 55 2 38:57 3:32 5 3:07:04 8:15 2 2:13:126:10:58
3 73 344 Timothy Kellner Alma 59 5 51:43 4:37 2 2:54:52 4:43 3 2:56:516:52:44
4 75 63 Harold Burns Capac 59 4 46:08 3:28 3 3:03:00 4:12 4 2:57:196:54:06
5 80 218 Michael Byrnes MacOmb 55 3 44:57 7:58 4 3:06:59 4:10 5 2:59:187:03:19

Female Age Group: 55 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 99 50 Sue Cova Novi 55 1 1:00:21 4:34 1 3:30:13 4:30 1 3:55:368:35:11

Male Age Group: 60 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 62 Ed Baas Ann Arbor 60 1 39:17 2:11 1 2:44:59 3:11 1 2:09:285:39:04

Female Age Group: 60 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 65 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 65 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Olympic Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 87 Team Jackie 2 44:39 0:45 1 2:27:32 0:45 3 2:21:435:35:22
2 290 Will Tri For Beer 1 44:20 1:01 2 3:10:57 0:42 1 1:55:015:51:58
3 188 Asymmetry 3 54:10 0:48 3 3:31:39 0:47 2 2:14:126:41:33




BEATLES ON THE BAY TRIATHLON / DUATHLON
JULY 14, 2013
CASEVILLE, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY


Olympic


Male Overall Winner
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 224R.J. Ross Port Elgin 35 1 24:14 0:49 1 58:56 0:55 10 56:10 2:21:02
2 2 38 Eric Abbott Grand Rapids 24 2 25:08 1:03 2 1:02:28 0:58 9 56:00 2:25:36
3 3 230Todd Buckingham Big Rapids 24 5 29:29 2:00 6 1:06:38 0:59 5 46:33 2:25:37
7/14/2013 1:58pm


Female Overall Winner
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 228Sarah Squires Cass City 26 4 33:24 1:43 3 1:14:07 1:18 1 40:32 2:31:02
2 11 105Madeline Collins Saginaw 20 2 29:12 1:42 8 1:17:26 1:25 2 51:04 2:40:48
3 14 119Caitlin Noble Pinckney 29 3 30:25 1:36 10 1:19:12 1:13 3 1:00:182:52:42
7/14/2013 1:58pm

Male Age Group: 1 - 18
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 19 - 2
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 171Ryan Birko Clinton Townshi 19 2 29:06 3:42 4 1:28:54 0:54 1 1:15:453:18:19
2 30 156Matt Piper New Baltimore 22 3 42:53 2:18 2 1:21:05 1:33 3 1:40:593:48:47
3 36 131Kyle Auernhamer Vassar 20 4 49:06 3:02 3 1:25:27 0:56 2 1:37:483:56:17
4 377Zachary Church Dearborn 23 1 26:06 0:54 1 1:05:59 1:07

Female Age Group: 19 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 25 - 2
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 272Josh Korson Haslett 26 1 35:44 1:10 1 1:20:34 1:01 1 1:33:093:31:35

Female Age Group: 25 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 30 - 3
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 212Juan Rhoades Rochester 31 1 35:13 1:11 2 1:10:45 1:11 1 41:16 2:29:35
2 12 235Brad Williams Canton 34 3 40:07 3:34 1 1:07:49 1:58 2 51:20 2:44:46
3 28 158Andrey Gorelik Farmington 32 2 37:53 4:45 3 1:13:41 3:47 3 1:47:203:47:24

Female Age Group: 30 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 251Stephanie Morris Waterford 30 1 38:20 2:30 1 1:23:08 3:22 1 1:55:314:02:49
2 54 2 Anna Reese Unionville 32 2 48:37 2:39 2 1:31:56 2:20 2 2:08:104:33:39

Male Age Group: 35 - 3
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 127Christopher SwieciMidland 36 1 31:43 2:25 3 1:18:43 1:10 1 41:12 2:35:11
2 10 9 Mike Scannell New Boston 37 2 34:49 0:57 1 1:13:26 0:58 2 48:17 2:38:24
3 23 17 Joon Beom Chu Detroit 39 3 41:04 3:24 2 1:14:59 2:02 3 1:23:503:25:16
4 52 308Trevor GildersleevHudsonville 39 4 52:03 6:02 4 1:30:31 3:51 4 1:54:104:26:35

Female Age Group: 35 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 148Jill Allardyce Saginaw 36 2 37:46 1:11 1 1:14:43 1:13 1 1:08:043:02:55
2 22 325Tamara Schwarz Saginaw 39 3 37:48 2:02 2 1:16:15 1:24 2 1:22:193:19:46
3 31 61 Carrie Hill Rockford 35 7 49:42 2:08 4 1:20:38 1:20 3 1:36:093:49:55
4 32 160Victoria ChristianClinton Townshi 35 4 45:26 2:46 3 1:19:28 2:32 4 1:40:273:50:36
5 42 231Donna Orsini Midland 35 5 45:38 2:53 7 1:33:20 1:27 5 1:41:594:05:16
6 45 359Hayley Sparkes Utica 36 8 49:42 2:31 5 1:29:49 1:52 6 1:43:374:07:29
7 55 317Tara Crower Auburn 36 1 37:26 3:18 6 1:32:48 2:02 8 2:18:204:33:51
8 57 31 Deanna Payne Sebewaing 36 6 46:05 2:24 8 1:34:44 2:19 7 2:12:534:38:23

Male Age Group: 40 - 4
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 294Joel Eurich Aurora 41 2 32:08 1:26 1 1:04:38 1:04 2 46:32 2:25:45
2 9 113Dean Corrion Grosse Pointe 43 5 38:25 1:49 2 1:09:10 1:04 1 45:09 2:35:35
3 13 233Vance Nall Utica 42 4 37:48 2:42 3 1:09:38 2:06 3 56:29 2:48:42
4 21 120Dave Reed Rochester 41 3 37:40 1:53 4 1:15:30 2:04 4 1:22:003:19:04
5 29 157Gregory Adams Adrian 40 1 30:29 4:39 6 1:23:25 2:30 5 1:47:033:48:04
6 38 186Charles Morden West Bloomfield 42 6 48:08 3:48 5 1:20:27 1:27 6 1:47:184:01:06

Female Age Group: 40 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 355Dawn Brady Freeland 41 4 41:35 2:14 1 1:13:10 1:28 1 1:02:343:01:00
2 17 179Jill Gushow Midland 43 1 37:47 2:32 2 1:13:31 1:18 2 1:11:053:06:12
3 19 249Lynn Grant Saginaw 43 2 37:49 1:58 3 1:17:58 1:13 3 1:17:293:16:26
4 39 76 Mary Durbin Bay City 43 3 40:56 3:33 4 1:22:03 2:13 4 1:52:444:01:27
5 49 309Holly Visser Hudsonville 40 5 50:29 3:39 5 1:30:38 3:45 5 1:54:114:22:40

Male Age Group: 45 - 4
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 248Steve Grant Saginaw 45 1 31:02 1:23 1 1:06:01 1:35 1 50:52 2:30:51
2 33 187Mark Skelcy Rochester 49 7 49:44 3:55 2 1:15:24 2:22 2 1:40:253:51:48
3 37 122Tony Kirgis Midland 49 2 37:44 2:34 3 1:16:46 2:39 5 1:57:043:56:45
4 43 222Leo Brancheau Highland 49 3 38:58 2:29 4 1:19:32 3:09 6 2:01:484:05:55
5 44 85 Michael Ambroziak Bay City 46 5 41:19 6:09 7 1:33:15 4:57 3 1:41:474:07:26
6 46 204Patrick Beaudoin Canton 48 4 40:43 6:12 6 1:31:47 1:58 4 1:48:034:08:42
7 56 365Matthew Figurski Waterford 49 6 45:06 4:22 5 1:21:12 3:50 7 2:22:544:37:23

Female Age Group: 45 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 115Jennifer Hildreth Utica 48 2 33:32 2:52 1 1:16:26 2:15 1 1:42:283:37:31
2 293Kristen Johnston Lake Orion 47 1 26:46

Male Age Group: 50 - 5
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 27 176Gregory Dardas Midland 50 2 39:40 4:05 1 1:16:52 2:49 1 1:39:373:43:00
2 34 168Jeff Downing Fort Gratiot 52 1 39:19 1:36 2 1:23:13 2:30 2 1:46:153:52:52

Female Age Group: 50 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 75 Donna Heska Kawkawlin 51 2 42:40 1:35 1 1:16:43 1:18 1 1:29:493:32:04
2 35 191Susan Gutowski Northville 53 1 41:08 5:42 3 1:24:54 2:53 2 1:39:253:54:00
3 41 26 Kelly Bonnell Saginaw 51 3 45:52 2:16 2 1:24:07 3:16 3 1:47:304:03:00
4 48 367Vicki Rondeau Dearborn 51 4 48:28 1:53 4 1:26:01 1:40 4 1:57:084:15:07
5 51 25 Debra Benjamin Saginaw 54 5 54:00 3:53 5 1:26:57 1:16 5 1:59:014:25:05

Male Age Group: 55 - 5
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 334Gary Duke Linden 56 1 44:05 1:34 1 1:13:43 1:24 1 1:09:353:10:18
2 368Dennis Atkins Caseville 58 2 50:42 7:48 2 4:18:20

Female Age Group: 55 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 53 142Nancy Mauch Saginaw 56 1 45:19 4:49 1 1:37:16 3:28 1 2:02:044:32:53

Male Age Group: 60 - 6
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 50 266Kenneth Distler Saginaw 64 1 42:14 3:38 1 1:21:50 2:48 1 2:13:284:23:56

Female Age Group: 60 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 47 67 Alex Sprowitz Utica 62 1 42:01 2:40 1 1:29:54 2:18 1 1:53:484:10:39

Male Age Group: 65 - 6
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 65 -
Place OallplaceNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 284The Rookies 1 29:06 0:43 1 1:21:53 0:44 1 58:13 2:50:37
2 275Team Haslett 2 34:18 0:52 3 1:27:22 0:37 3 1:34:163:37:23
3 102Krakers 4 48:07 0:57 2 1:23:06 0:44 2 1:33:573:46:49
4 375purple cobras 3 34:37 0:58 4 2:10:38 0:35 4 1:44:274:31:14




BEATLES ON THE BAY TRIATHLON / DUATHLON
JULY 14, 2013
CASEVILLE, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Sprint Triathlon Resul


Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 339 Jacob Bremer Munger 22 4 20:32 0:52 1 33:09 0:48 1 26:24 1:21:44
2 3 33 Stephen Moelter Freeland 58 3 20:19 1:16 3 35:13 1:10 7 30:49 1:28:44
3 6 130 Matthew Yurenka New Baltimore 37 11 21:32 1:29 4 35:34 1:09 8 30:52 1:30:35
7/14/2013 12:17pm


Female Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 42 Cadia Humpula Saint Charles 30 9 21:07 1:06 1 33:18 0:54 2 30:25 1:26:48
2 4 320 Jessica Reeves Midland 21 19 23:58 1:45 2 34:48 1:17 1 27:51 1:29:37
3 5 356 Maggie Rettelle Midland 41 10 22:08 1:23 3 35:17 0:57 3 30:32 1:30:14
7/14/2013 12:17pm

Male Age Group: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 327 Adam Grifka Ubly 16 4 29:51 2:44 1 36:46 1:16 1 27:31 1:38:06
2 30 311 Merlin Loetzner Clarkston 15 2 25:08 2:24 2 38:23 1:18 4 37:41 1:44:53
3 43 336 Robert Laberbera Saint Clair Shore 17 3 25:54 3:54 3 46:34 0:53 2 32:16 1:49:28
4 47 347 Tanner Schember Auburn 16 1 23:30 2:40 4 47:59 1:12 3 35:08 1:50:27

Female Age Group: 1 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 54 Amanda Close Waterford 16 2 16:56 2:31 2 46:01 0:48 1 36:54 1:43:08
2 37 369 Ava Barnthouse West Bloomfield 13 1 16:42 1:48 3 46:59 0:45 2 40:52 1:47:05
3 44 244 Katelyn Killewald Waterford 16 3 17:35 2:44 1 45:12 0:53 3 43:24 1:49:47

Male Age Group: 19 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 323 Bradley Schalk Sterling Heights 20 2 24:49 2:09 3 43:14 0:51 1 32:20 1:43:21
2 38 206 Brian Oberly MacOmb 19 1 21:19 2:35 1 40:19 1:21 2 41:43 1:47:15
3 94 242 Chris Kokotilo Marysville 24 3 25:42 24:49 2 42:53 1:45 3 49:57 2:25:04

Female Age Group: 19 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 74 277 Katherine Anderson Garden City 21 1 28:43 2:11 1 42:24 0:45 4 54:30 2:08:31
2 90 241 Kathaleen Kokotilo Marysville 23 3 37:46 4:10 2 48:05 2:08 2 48:22 2:20:29
3 93 296 Alyssa Wirth Washington Townsh 24 2 32:05 3:23 3 52:25 0:56 3 54:15 2:23:02
4 102 306 Kayla Carson Harbor Beach 24 5 1:02:27 3:31 4 57:03 1:27 1 36:19 2:40:45
5 103 178 Chelsea Maraldo MacOmb 23 4 44:57 4:09 5 1:01:55 1:28 5 1:03:362:56:03

Male Age Group: 25 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 373 Daniel Sedelmaier Lansing 28 1 24:31 2:39 1 44:33 0:45 1 31:54 1:44:21
2 82 184 Jeff Bombard Lexington 27 2 31:08 5:44 2 54:09 1:24 2 42:23 2:14:46

Female Age Group: 25 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 41 287 Jesslene Ames Dayton 26 2 22:55 3:23 2 45:58 0:54 1 36:01 1:49:09
2 55 225 Ashley Bint Mount Pleasant 25 1 22:53 4:28 1 40:19 3:38 2 46:43 1:57:59
3 92 183 Amy Bombard Lexington 27 4 32:55 4:03 3 52:47 2:08 3 51:10 2:23:02
4 98 301 Kristin Ramsey Harbor Beach 29 5 35:58 3:30 5 57:14 1:15 4 54:00 2:31:55
5 99 180 Maria Verhaar Akron 25 3 27:53 5:51 4 55:42 2:34 5 1:01:092:33:07

Male Age Group: 30 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 154 David Cencer Reed City 33 3 23:25 1:33 2 36:04 1:12 1 28:42 1:30:53
2 17 262 Jeff Seifert Midland 34 2 22:05 2:07 3 36:59 1:48 5 35:02 1:37:59
3 19 147 Kenneth Kearns Midland 32 6 26:50 2:37 1 35:06 1:32 3 32:16 1:38:20
4 20 132 Nick Rochefort Bad Axe 30 4 24:26 2:08 5 38:31 1:43 2 32:05 1:38:50
5 22 302 Chad Miller Washington 34 1 21:23 1:49 7 42:05 1:25 4 34:34 1:41:13
6 31 314 Mark Maurin Westland 33 5 24:45 3:16 4 38:17 2:09 6 36:45 1:45:10
7 59 239 Jonathan Sloan Keego Harbor 33 7 30:08 2:15 6 39:39 1:11 7 45:33 1:58:44

Female Age Group: 30 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 149 Lyndsay Rhoades Rochester 30 1 20:47 2:05 2 38:29 1:31 1 38:03 1:40:52
2 29 338 K Yorks Saginaw 30 3 24:23 2:05 1 38:05 1:29 2 38:34 1:44:34
3 57 198 Katherine Stepulla Grosse Pointe 33 4 30:12 3:42 3 42:00 1:53 3 40:39 1:58:23
4 66 259 Rita Sears Eaton Rapids 34 6 31:48 2:46 5 46:26 0:59 4 41:37 2:03:34
5 72 166 Alexandria Lawson Mount Morris 31 2 23:28 2:21 4 43:42 1:04 9 57:14 2:07:47
6 84 96 Jennifer Schultz Beaverton 34 5 31:29 4:19 7 52:37 1:18 5 46:35 2:16:16
7 91 372 Anna Joseph Utica 32 8 32:59 3:32 6 50:26 1:49 8 52:39 2:21:23
8 96 118 Lori Sweetman Akron 33 9 40:22 2:21 8 52:57 1:35 7 51:22 2:28:33
9 101 164 Angela Powers Davison 33 7 32:04 5:19 9 1:10:59 1:15 6 48:54 2:38:30

Male Age Group: 35 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 254 Joseph Stepulla Grosse Pointe 39 1 18:54 1:03 1 37:34 0:51 2 33:18 1:31:37
2 11 353 Louis Williams Sandusky 35 3 21:58 1:47 3 38:00 1:04 1 29:20 1:32:07
3 23 213 Brett Miller Alpena 37 2 20:52 1:35 2 37:50 1:29 4 39:58 1:41:41
4 32 205 Marcus Hehl Lake Orion 38 4 22:26 2:14 5 43:29 2:06 3 35:56 1:46:09
5 58 348 John McCain Bay Port 38 5 25:18 1:56 4 40:02 2:04 5 49:18 1:58:36

Female Age Group: 35 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 39 145 Adrienne Salogar Midland 38 3 23:05 2:05 4 44:24 1:10 1 37:10 1:47:53
2 50 73 Lisa Smith Northville 36 4 23:09 3:27 1 41:20 2:17 4 41:15 1:51:25
3 54 136 Lisa McCain Bay Port 38 8 31:12 2:07 3 43:31 1:12 2 39:57 1:57:57
4 56 292 Becky Lang Bay City 38 5 24:25 2:49 6 46:05 2:10 6 42:34 1:58:01
5 60 305 Tracy Flak Howell 35 6 26:26 2:29 5 45:36 1:09 7 44:31 2:00:10
6 62 116 Ashley Elzerman Midland 35 2 22:50 3:31 10 51:33 1:36 5 41:55 2:01:23
7 69 146 Lauren Huffman Midland 36 10 32:04 2:56 2 42:18 1:55 10 46:50 2:06:00
8 76 352 Angela Creguer Fenton 35 11 33:31 2:05 8 48:51 0:50 9 44:58 2:10:12
9 80 197 Kimberly Molosky Columbiaville 36 9 31:39 3:05 9 51:04 1:14 8 44:40 2:11:40
10 81 357 Sabrina Buchalski Midland 36 1 19:33 2:08 11 1:07:19 2:25 3 40:39 2:12:02
11 86 195 Brandy Wambold Lapeer 35 7 29:36 4:15 7 48:38 1:43 11 52:29 2:16:39

Male Age Group: 40 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 71 Ronald Yurenka Romeo 40 4 22:52 1:15 2 36:22 0:55 1 29:39 1:31:01
2 13 250 Mickey Kimsel Bay City 40 1 19:42 2:15 6 38:57 0:47 3 32:27 1:34:06
3 15 70 Shannon Flippin Essexville 42 2 21:10 1:48 1 35:36 1:14 5 36:11 1:35:57
4 16 97 Wolfgang Schauss Ypsilanti 40 3 22:00 2:55 4 38:37 1:08 2 32:01 1:36:40
5 34 346 Todd Schember Auburn 43 8 30:01 1:27 3 37:47 1:51 4 35:20 1:46:23
6 51 207 Michael Schultz Freeland 41 6 27:00 3:11 5 38:51 2:35 6 40:32 1:52:08
7 71 312 Scott Klipa Swartz Creek 42 5 24:58 2:58 8 46:28 1:57 8 50:53 2:07:11
8 78 196 John Roth Ann Arbor 44 7 28:36 4:11 7 45:29 3:13 7 49:25 2:10:52

Female Age Group: 40 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 337 Jacque Wise Birmingham 43 5 25:54 1:52 1 36:57 1:04 2 43:07 1:48:52
2 45 257 Krissa Corkins Milford 41 1 23:08 1:48 3 39:48 1:17 5 43:52 1:49:51
3 48 128 Christine Lauer Rockford 43 3 24:29 1:50 2 39:42 1:29 4 43:30 1:50:57
4 49 303 Michele Packard Howell 41 4 24:58 2:12 4 41:53 1:38 1 40:46 1:51:25
5 53 278 Danielle Penfold Caseville 41 6 26:03 2:14 5 42:32 1:34 3 43:23 1:55:43
6 73 335 Stacey Smith Birmingham 44 2 23:22 2:19 7 45:04 1:38 8 55:57 2:08:19
7 79 341 Bradi Boyce Caseville 41 7 30:22 3:35 6 44:50 1:24 6 50:53 2:11:02
8 95 20 Shelly Foley Unionville 44 8 35:44 3:49 8 54:17 1:37 7 51:32 2:26:57

Male Age Group: 45 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 27 133 Gene Jacobs Bay City 46 4 29:50 2:18 2 38:03 0:46 1 32:59 1:43:54
2 33 267 Mark Prescott Bad Axe 45 2 25:19 1:50 1 36:21 1:09 4 41:43 1:46:19
3 36 200 Doug Hollingshead Midland 45 1 21:25 2:52 5 41:34 1:37 3 39:38 1:47:03
4 52 55 Thomas Close Waterford 46 5 31:50 3:10 4 41:10 0:50 2 36:30 1:53:29
5 68 170 Ilhyung Cho Saginaw 49 3 29:18 2:31 3 40:09 2:32 6 51:28 2:05:56
6 83 209 Paul Scaddan Sebewaing 46 6 37:52 2:34 6 43:48 0:53 5 49:55 2:14:59

Female Age Group: 45 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 350 Lonna Blair Grand Rapids 45 2 20:23 2:40 1 35:21 1:21 1 32:04 1:31:47
2 12 304 Charles Packard Howell 48 1 17:05 2:26 2 37:01 1:10 2 36:14 1:33:53
3 65 121 Nancy Kirgis Midland 47 4 30:41 2:31 4 45:32 1:52 3 42:53 2:03:28
4 75 371 Jill Matthews Waterford 48 3 27:18 3:05 3 43:45 2:49 5 52:37 2:09:32
5 85 83 Christina WagenschutWalloon Lake 45 5 32:58 4:45 5 47:42 1:10 4 49:43 2:16:17

Male Age Group: 50 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 173 Greg Martino Sandusky 51 1 21:17 2:46 4 40:20 0:56 1 30:19 1:35:35
2 35 79 Kent Matney Goshen 52 5 28:52 2:34 1 36:36 1:44 2 36:53 1:46:37
3 46 161 James Barnthouse West Bloomfield 54 2 22:51 2:53 3 40:04 1:12 3 43:00 1:49:58
4 61 276 Eric Anderson Garden City 52 6 29:56 3:22 2 39:48 1:13 4 46:50 2:01:07
5 63 167 Michael Buggy Marysville 52 4 27:49 2:45 5 41:57 1:25 5 48:07 2:02:01
6 64 109 Jeffrey Canejo Flat Rock 52 3 24:35 2:46 7 45:10 1:17 6 48:59 2:02:45
7 89 319 Marvin Johnson Emmett 50 7 33:16 3:54 6 44:30 3:02 7 54:55 2:19:35

Female Age Group: 50 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 42 340 Marianne Maxim Grand Rapids 50 1 20:10 2:22 1 40:03 1:48 1 44:54 1:49:15
2 67 236 Barbara Warren Bothell 52 2 24:00 2:14 2 42:06 2:45 3 52:46 2:03:48
3 77 126 Nancy Smith Bay City 50 3 32:02 3:30 3 46:37 1:10 2 46:59 2:10:16

Male Age Group: 55 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 111 Pat Ward Saint Clair Shore 55 2 24:39 1:21 1 36:08 1:08 1 38:59 1:42:13
2 87 370 Douglas Matthews Waterford 56 1 24:10 4:20 2 43:22 2:19 2 1:02:562:17:05

Female Age Group: 55 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 97 214 Julie Coates Lapeer 57 2 35:06 3:16 1 47:47 2:15 2 1:01:152:29:38
2 100 328 Heidi Franck Springfield 57 1 27:42 5:48 2 54:58 3:31 1 1:01:102:33:07

Male Age Group: 60 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 60 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 88 182 Linda Desjardins Lapeer 63 1 29:26 2:11 1 44:24 1:58 1 1:01:292:19:26

Male Age Group: 65 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 70 332 John Roth Hemlock 68 1 25:32 1:58 1 48:46 1:53 1 48:51 2:06:59
2 104 208 Robert Schultz Freeland 68 2 33:25 5:56 2 50:29 4:24 2 1:22:212:56:34

Female Age Group: 65 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 299 Team Spitzley 3 28:58 1:04 1 46:00 1:06 2 38:32 1:55:39
2 247 DontPassMeBy 2 28:45 1:04 3 57:35 0:49 1 35:22 2:03:33
3 269 A Hard Day's Tri 1 28:38 1:06 2 56:41 0:55 3 45:24 2:12:41