2013 Tri for Life

back to results

Jul. 14, 2013

2013 Tri for Life
Otter Lake, MI
Provided by 3disciplines.com


Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.

TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

********** SPRINT TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
**** 500M S / 20K B / 5K R ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 102 Jennifer Murray 43 Milford MI 18 12:26 2:30 1:32 1 38:24 19.4 0:39 2 20:59 6:46 1:13:59 CrossFit Justice
2 145 Lisa Veneziano 49 Fenton MI 78 17:49 3:34 1:38 2 38:24 19.4 0:26 1 19:16 6:12 1:17:31 Competition/good causes
3 21 Elizabeth Mar Brads 28 Saint Augustine FL 3 10:21 2:05 2:28 14 43:29 17.1 0:28 4 21:50 7:02 1:18:34 Team Bomber

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 23 Ronda Brinks 48 Oxford MI 1 10:28 2:06 1:24 1 43:40 17.0 0:56 1 28:08 9:04 1:24:35 my health
2 83 Janet Kehr 50 Oxford MI 2 12:41 2:33 2:19 2 49:00 15.2 1:34 2 36:22 11:43 1:41:54 Inch by Inch
3 47 Kathleen Erwin 38 Columbiaville MI 3 17:05 3:25 2:43 3 57:56 12.8 0:47 3 38:17 12:20 1:56:46 Lakeville TSD
4 52 Ellen Francis 64 Lapeer MI 4 17:06 3:26 6:18 4 1:40:10 7.4 1:40 4 1:08:38 22:06 3:13:51 Thomas Daley

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 140 Morgan Turk 12 Lapeer MI 1 13:28 2:42 2:29 1 50:04 14.9 1:46 2 24:47 7:59 1:32:31
2 29 Eva Chmielewski 14 Columbiaville MI 2 13:28 2:42 2:10 2 52:15 14.2 0:41 1 24:38 7:56 1:33:10 Becky Olszewski

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 74 Helen Jeffers 16 Clarkston MI 1 12:46 2:34 3:06 2 49:33 15.0 0:58 1 22:43 7:19 1:29:04
2 125 Rebecca Sherod 18 Sierra Vista AZ 2 12:58 2:36 3:00 3 53:14 14.0 0:54 2 28:01 9:01 1:38:05 Team Bomber
3 75 Molly Jeffers 18 Clarkston MI 3 13:00 2:36 2:51 4 54:07 13.7 1:11 3 28:43 9:15 1:39:49
4 27 Alexis Carter 16 Lapeer MI 7 17:06 3:26 2:20 1 48:13 15.4 0:31 5 35:45 11:31 1:43:51 Team TFL
5 124 Colleen Sherod 19 Sierra Vista AZ 5 16:12 3:15 4:08 5 55:14 13.5 1:13 4 32:55 10:36 1:49:41 Team Bomber
6 90 Alexandria Lavalley 18 Lapeer MI 6 16:51 3:23 4:05 6 37:04 11:56 2:03:01 Thomas Daley
7 111 Samantha Pontbriand 18 Metamora MI 4 14:57 3:00 3:36 6 1:05:15 11.4 1:26 7 37:49 12:11 2:03:01 Thomas Daley

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 1 Katlin Abbs 22 Kalamazoo MI 3 10:55 2:11 1:56 2 43:28 17.1 0:28 1 21:59 7:05 1:18:44 To enjoy life
2 146 Brittany Venglarcik 23 Ferndale MI 12 16:30 3:18 1:29 1 41:58 17.7 0:46 3 25:35 8:15 1:26:17 Level Multisport
3 3 Brittany Adams 22 Kalamazoo MI 9 13:47 2:46 1:55 4 46:31 16.0 0:30 2 24:23 7:51 1:27:03 A new challenge!
4 96 Lydia McRae 23 Oxford MI 4 11:19 2:16 2:04 3 46:26 16.0 0:54 6 29:18 9:26 1:30:00 God, family, me, IBI
5 97 Hannah Middleton 24 Lapeer MI 6 12:55 2:35 2:35 5 49:11 15.1 0:36 7 29:34 9:31 1:34:48 set a goal & reach it
6 7 Heather Allen 23 Burton MI 8 13:42 2:45 2:55 7 52:16 14.2 0:36 4 26:34 8:34 1:36:02 George Kelly
7 143 Renee Van Y 22 Allendale MI 5 12:27 2:30 3:13 8 54:20 13.7 0:47 5 29:07 9:23 1:39:53 Myself
8 72 Lauren Jankowski 23 Whitmore Lake MI 2 10:20 2:04 2:36 10 55:31 13.4 0:36 9 31:16 10:04 1:40:15 family
9 87 Sarah Konieczka 21 Davison MI 13 16:47 3:22 2:20 6 51:55 14.3 1:02 10 32:06 10:20 1:44:08 Dave Pasco
10 32 Amanda Colosky 22 Lapeer MI 7 13:14 2:39 2:27 11 56:04 13.3 0:38 12 32:52 10:35 1:45:13 Motivation
11 158 Rachel Ziegler 24 Troy MI 10 14:27 2:54 1:50 9 54:53 13.6 0:58 13 33:40 10:51 1:45:46 personal goal
12 81 Sam Keeling 24 North Branch MI 11 15:04 3:01 3:20 12 56:38 13.1 0:46 8 30:30 9:49 1:46:16
13 14 Katie Bigelow 23 Flushing MI 1 10:08 2:02 4:59 13 59:41 12.5 1:01 11 32:50 10:34 1:48:37 My grandma inspires me.

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 15 Stephanie Bland 27 Oxford MI 3 12:45 2:33 2:41 1 44:25 16.8 0:37 1 22:53 7:22 1:23:19 my family
2 56 Kimberly Gasieski 27 Lake Orion MI 2 12:21 2:29 3:35 2 51:02 14.6 0:33 2 23:57 7:43 1:31:27 Thomas Daley
3 28 Caroline Champine 25 Burton MI 5 15:12 3:03 3:32 3 1:01:19 12.1 1:25 4 28:35 9:12 1:50:01 me
4 439 McKayla Hanson 26 Davison MI 4 13:51 2:47 3:20 5 1:11:09 10.5 2:22 3 27:43 8:56 1:58:23 Obstacles I have overcome
5 58 Breanna Gould 27 Plymouth MI 1 11:07 2:14 2:34 4 1:03:06 11.8 0:47 5 44:16 14:15 2:01:47 My Dad,myself, and Chase

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 71 Hilary Jacobsen 34 Oxford MI 3 12:46 2:34 2:27 2 44:38 16.7 0:36 1 22:53 7:22 1:23:19 Eleonore Rocks Foundation
2 79 Carrie Juratich 33 Swartz Creek MI 2 12:31 2:31 2:12 3 45:38 16.3 0:31 3 25:11 8:07 1:26:01
3 127 Erin Shirey 30 Grand Blanc MI 4 13:26 2:42 1:28 1 42:44 17.4 0:49 6 28:20 9:08 1:26:45 For My Gram
4 91 Amy Margrif 33 Otisville MI 5 14:13 2:51 2:03 6 46:55 15.9 1:07 2 23:13 7:29 1:27:30
5 121 Meghan Roberts 32 Durand MI 1 12:02 2:25 1:33 4 45:45 16.3 0:55 5 28:08 9:04 1:28:21 Personal achievment
6 144 Michele Vanlaan 31 Utica MI 7 16:32 3:19 3:31 5 46:32 16.0 1:02 4 25:45 8:17 1:33:20 Mitchell Dinnan
7 11 Erin Banks 32 Keego Harbor MI 6 16:06 3:14 2:29 7 52:19 14.2 0:38 7 36:44 11:50 1:48:14 my health & my son

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 167 Melissa Doyle 36 Clarkston MI 10 19:52 3:59 1:42 1 39:28 18.9 0:23 1 21:37 6:58 1:23:00
2 67 Kristin Hope 35 Rochester MI 2 11:22 2:17 1:39 2 40:38 18.3 0:39 6 28:55 9:19 1:23:11 my passion
3 138 Michelle Trachsel 36 Warren MI 3 12:27 2:30 1:44 5 44:42 16.6 1:05 2 26:28 8:31 1:26:24 Organ Donation
4 104 Bridjet Nothstine 36 Davison Davison MI 4 12:54 2:35 1:23 4 43:18 17.2 0:42 4 28:44 9:15 1:26:57 Mom
5 160 Jennifer Clemens 39 Lapeer MI 5 13:39 2:44 1:30 3 43:13 17.2 0:50 3 28:33 9:12 1:27:42 Team Bomber & TFL
6 45 Barbara Engelhart 37 Bloomington IN 7 15:27 3:06 1:28 7 47:54 15.5 0:56 5 28:48 9:17 1:34:32
7 85 Rachel Kerr 39 Lapeer MI 1 10:55 2:11 2:10 9 50:33 14.7 1:17 7 31:39 10:12 1:36:33 God's nature inspires me!
8 139 Nicole Tucker 36 Holland MI 6 14:11 2:51 3:28 8 48:26 15.4 2:14 9 35:26 11:25 1:43:43 Team Ben
9 101 Shirley Murawski 37 Plymouth MI 9 18:22 3:41 5:00 6 47:53 15.5 1:30 10 35:45 11:31 1:48:28
10 159 Ana Bureau 35 Clawson MI 8 15:53 3:11 3:54 10 1:03:12 11.8 1:41 8 34:26 11:05 1:59:04 My Dad

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 64 Marla Hayden 43 Fenton MI 5 12:43 2:33 2:01 2 43:14 17.2 1:10 2 26:38 8:35 1:25:43
2 12 Juile Barber 43 Lapeer MI 2 12:10 2:26 1:50 4 45:39 16.3 1:00 1 25:42 8:17 1:26:19 Danielle Shipley
3 31 Melisa Clark 41 Fenton MI 10 16:22 3:17 1:40 1 42:25 17.5 0:51 3 26:47 8:38 1:28:04
4 120 Jennifer Roan 41 Midland MI 1 12:04 2:25 1:15 7 31:18 10:05 1:31:34
5 16 Donna Blankenburg 44 Troy MI 7 14:38 2:56 1:29 6 48:11 15.4 0:56 6 29:09 9:23 1:34:21 Fun
6 109 Michelle Osterhout 44 Goodrich MI 3 12:13 2:27 3:15 3 44:08 16.9 1:19 10 33:39 10:50 1:34:33 Race for cancer
7 25 Laura Burnett 41 Burton MI 4 12:16 2:28 1:55 5 46:43 15.9 1:22 9 33:16 10:43 1:35:30 Myself
8 100 Julie Mulcahy 44 Lake Orion MI 6 14:01 2:49 1:52 8 51:43 14.4 1:08 4 27:11 8:45 1:35:53 myself
9 114 April Przekora 40 Metamora MI 9 16:19 3:16 3:11 7 49:47 14.9 2:17 5 28:15 9:06 1:39:46 Myself, fitness, family
10 38 Keely Daley 40 Madison WI 8 16:11 3:15 4:10 9 55:13 13.5 1:13 8 32:55 10:36 1:49:41 Thomas Daley

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 155 Cathy Wylie 47 Linden MI 4 15:51 3:11 2:14 2 44:44 16.6 0:44 1 26:28 8:31 1:29:59
2 147 Heather Wark 46 Davison MI 2 14:35 2:55 2:00 1 43:20 17.2 1:13 2 29:36 9:32 1:30:42
3 129 Jill Sloan 47 Columbiaville MI 3 15:02 3:01 1:37 4 48:43 15.3 0:56 3 31:57 10:17 1:38:12 friend
4 2 Marie Abell 48 Oxford MI 1 14:31 2:55 3:06 6 49:30 15.0 1:39 4 33:38 10:50 1:42:23 IBI Training and JESUS!
5 86 Lori Konieczka 49 Davison MI 5 17:04 3:25 2:03 5 49:26 15.1 1:23 5 34:00 10:57 1:43:55 Anytime Fitness
6 142 Toni Van Dongen 49 Columbiaville MI 6 18:10 3:38 2:27 3 48:03 15.5 1:20 6 37:55 12:13 1:47:53
7 70 Tina Immink 47 Lapeer MI 7 23:27 4:42 0:47 7 50:50 14.6 0:43 7 38:55 12:32 1:54:40 Anytime Fitness

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 122 Tracey Russell 50 Lapeer MI 1 10:25 2:05 1:56 1 41:38 17.9 0:38 1 25:41 8:16 1:20:17 Tri for Life Team
2 36 Renee Curtis 51 Metamora MI 2 12:00 2:24 2:08 4 47:28 15.7 0:55 3 29:27 9:29 1:31:56 IBI Training
3 37 Debbie Daley 54 Attica MI 3 13:57 2:48 2:18 2 45:01 16.5 0:35 4 31:29 10:08 1:33:18 TEAM BOMBER
4 5 Sarah Adams 53 Noblesville IN 7 15:40 3:08 3:11 3 45:42 16.3 0:52 2 29:12 9:24 1:34:35 Adopt grandkids Ethiopia
5 422 Carmen Collins 51 Hartland MI 4 14:08 2:50 2:34 6 51:02 14.6 0:34 7 36:21 11:42 1:44:37 inspiration
6 148 Devona Wassil 52 Oxford MI 6 14:58 3:00 3:20 5 50:58 14.6 1:44 6 35:27 11:25 1:46:25
7 88 Carole Kveen 50 Carleton MI 5 14:15 2:51 2:44 7 54:58 13.5 2:33 9 45:52 14:46 2:00:20 Jenni Gerber Organ Donor
8 105 Alice Oakes 51 Lake Orion MI 8 15:44 3:09 3:25 8 57:23 13.0 1:35 8 44:51 14:27 2:02:56 Anytime Fitness
9 9 Connie Andreasson 52 Lapeer MI 9 19:54 3:59 5:49 9 1:01:40 12.1 1:23 5 34:27 11:06 2:03:11 Anytime Fitness

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 113 Carol Prinzo 58 Midland MI 1 13:24 2:41 2:04 2 48:04 15.5 0:56 2 28:38 9:13 1:33:03
2 34 Melissa Crower 57 Midland MI 3 14:15 2:51 3:03 1 47:28 15.7 1:57 1 28:35 9:12 1:35:15
3 130 Cheri Soulliere 57 Lapeer MI 2 13:28 2:42 1:56 3 52:27 14.2 1:25 3 31:43 10:13 1:40:57 God for healing me of MS
4 43 Tina Dinnan 56 Lapeer MI 4 16:41 3:21 3:27 4 1:00:34 12.3 1:20 4 36:44 11:50 1:58:44 Mitchell Dinnan

FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 94 Cathy McKibbon 60 Tecumseh ON 1 13:56 2:48 1:50 1 44:16 16.8 1:02 1 29:18 9:26 1:30:19 Windsor triathlon Club
2 93 Anne McClain 65 Troy MI 2 15:41 3:09 1:48 2 54:39 13.6 0:36 2 37:56 12:13 1:50:38

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
**** 500M S / 20K B / 5K R ****

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 65 Jason Henry 44 Midland MI 4 9:44 1:57 1:00 1 34:43 21.4 0:27 6 20:03 6:28 1:05:55 ATP Saginaw
2 164 Derrick Fries 60 Clarkston MI 1 8:58 1:48 0:56 3 35:11 21.1 0:30 11 21:18 6:52 1:06:51
3 19 Andrew Bowman 19 Marlette MI 5 9:45 1:57 2:04 12 38:47 19.2 0:23 1 16:25 5:17 1:07:23

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 126 Ty Shesky 36 Clio MI 2 11:27 2:18 1:17 1 35:03 21.2 0:39 1 19:09 6:10 1:07:33 Fitness
2 168 Jeff Schloff 43 Waterford MI 1 11:17 2:16 1:54 2 39:37 18.8 0:54 2 26:18 8:28 1:19:59 3 Disciplines
3 162 Steve Gardner 45 Clio MI 6 16:02 3:13 2:38 4 46:29 16.0 0:57 3 27:21 8:48 1:33:24
4 78 Mike Joslyn 38 Caro MI 4 12:59 2:36 3:50 5 46:47 15.9 1:48 4 28:26 9:10 1:33:48
5 131 Doug Stanley 52 Swartz Creek MI 3 11:36 2:20 1:56 3 43:23 17.1 1:29 6 36:09 11:38 1:34:30 Tema Ben Racing
6 153 Troy Williams 40 Zimmerman MN 5 15:25 3:05 3:28 6 47:31 15.7 56:26 1:39:46 Bradford Tri Club
7 106 Adam Oakwood 40 Millington MI 7 17:48 3:34 4:29 7 47:54 15.5 1:59 5 31:35 10:10 1:43:42

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 8 Nathan Amman 13 Goodrich MI 1 21:35 4:19 3:50 1 56:18 13.2 0:31 1 32:24 10:26 1:54:36 Memory of Bette Schneider

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 98 Michael Morgan 16 Eaton Rapids MI 1 9:23 1:53 1:55 1 40:00 18.6 30:19 1:14:24 OAK PARK YMCA TRI TEAM
2 17 Caleb Bock 16 Vassar MI 4 12:47 2:34 2:25 2 41:45 17.8 0:31 1 20:30 6:36 1:17:55
3 166 Matt Chappel 19 Marlett MI 3 12:34 2:31 1:53 3 42:36 17.5 0:30 2 22:22 7:12 1:19:53
4 55 Steven Gardner Jr. 16 Clio MI 2 12:15 2:27 2:37 4 47:50 15.6 0:44 3 28:27 9:10 1:31:52

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 187 Travis Toye 21 Davison MI 1 11:41 2:21 2:52 1 42:06 17.7 0:22 1 18:13 5:52 1:15:14 summer training svsu
2 170 Joey Lusty 24 Burton MI 4 12:30 2:30 3:11 2 45:56 16.2 0:29 3 25:06 8:05 1:27:10 Momma
3 60 Tyler Grob 22 Saginaw MI 2 11:59 2:24 3:22 3 50:16 14.8 0:40 2 25:00 8:03 1:31:14 Unattached
4 84 George Kelly 23 Saline MI 3 12:19 2:28 2:26 4 54:37 13.6 0:37 4 27:12 8:46 1:37:10
5 13 Marc Baron 23 Saline MI 5 17:55 3:35 3:53 5 1:02:16 11.9 0:36 5 32:04 10:19 1:56:43 My grandma

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 22 Stephen Bradshaw 29 Saint Augustine FL 1 12:28 2:30 1:37 2 38:22 19.4 0:55 1 19:09 6:10 1:12:29 Team Bomber
2 51 Lee Fowler 29 Auburn Hills MI 3 14:42 2:57 2:37 1 37:12 20.0 1:06 2 20:12 6:30 1:15:47 tri for life
3 89 Adam Lavalley 26 Attica MI 2 13:17 2:40 4:08 3 54:30 13.7 1:43 3 29:30 9:30 1:43:07 Dynamic Fitness

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 61 Christopher Haas 33 Portage MI 1 10:24 2:05 0:56 4 39:09 19.0 0:31 3 22:25 7:13 1:13:23 My Family & Team Jeffrey
2 134 Nicholas Thodoroff 30 Flushing MI 10 15:12 3:03 1:22 1 35:55 20.7 1:06 1 21:21 6:53 1:14:54 To achieve
3 149 Daniel Welch 32 Macomb MI 2 11:26 2:18 1:44 2 38:25 19.4 1:21 6 23:40 7:37 1:16:34 Infinite Multisport
4 40 Mike Daley 31 Lake Orion MI 3 12:05 2:25 2:05 5 40:26 18.4 0:33 2 21:54 7:03 1:17:01 Team Bomber
5 107 Timothy O'Brien 32 Burton MI 8 12:47 2:34 1:53 3 38:37 19.3 1:16 5 22:57 7:23 1:17:28 Health
6 156 Matt Yonkey 30 Sanford MI 5 12:31 2:31 2:32 6 41:05 18.1 0:57 4 22:36 7:17 1:19:39
7 42 Dan Dimich 34 Fenton MI 6 12:36 2:32 2:31 7 41:52 17.8 1:22 7 24:32 7:54 1:22:51 Fun
8 154 William Winters 33 Darien IL 9 14:08 2:50 2:43 8 45:08 16.5 0:55 8 29:55 9:38 1:32:46 to do my personal best.
9 76 John Jeske 30 Clio MI 4 12:20 2:28 1:43 9 45:19 16.4 0:56 10 33:01 10:38 1:33:17
10 118 Paul Rhodes 31 Fenton MI 7 12:44 2:33 1:45 10 46:44 15.9 0:46 9 31:35 10:10 1:33:32 Myself

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 30 Joe Christopher 39 Fenton MI 1 11:30 2:18 2:34 1 45:37 16.3 0:49 1 24:55 8:02 1:25:23

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 161 Chip Hutchins 43 North Branch MI 1 10:18 2:04 1:50 1 35:45 20.8 0:51 1 21:21 6:52 1:10:02
2 117 Steven Rhode 44 Otisville MI 6 13:04 2:37 2:11 2 36:18 20.5 43:43 1:16:33 For my Health
3 33 Tracey Crane 41 Rochester Hills MI 8 13:59 2:48 1:42 4 39:04 19.0 0:54 3 22:25 7:13 1:18:02 Competition
4 163 Art Nellett 44 Davison MI 17 17:47 3:34 1:18 3 37:39 19.8 0:41 4 22:35 7:16 1:19:58 Level Multi
5 35 Christopher Cudnik 44 Metamora MI 4 12:14 2:27 3:17 5 40:47 18.2 1:30 5 22:53 7:22 1:20:40
6 63 Jeff Hayden 41 Fenton MI 3 12:09 2:26 2:22 6 42:47 17.4 0:34 6 22:57 7:24 1:20:47
7 132 David Stone 44 Davison MI 5 12:16 2:28 2:13 9 44:09 16.9 0:53 2 22:14 7:10 1:21:43 Stone Chiro. Patients
8 18 Matthew Bock 41 Vassar MI 9 14:13 2:51 2:45 8 44:01 16.9 1:28 7 23:12 7:28 1:25:37
9 66 Mike Hodges 43 Columbiaville MI 7 13:53 2:47 3:07 11 44:29 16.7 0:59 8 23:52 7:41 1:26:19
10 54 Scott Freitag 43 Lansing MI 13 15:12 3:03 2:41 10 44:27 16.7 0:42 13 29:00 9:20 1:32:00 to be healthy
11 92 Brett McCall 41 Davison MI 10 14:27 2:54 2:12 15 50:40 14.7 0:46 9 26:28 8:31 1:34:31
12 39 Martin Daley 40 Madison WI 2 11:16 2:16 3:00 12 45:54 16.2 2:14 16 34:23 11:04 1:36:46 Thomas Daley
13 49 Michael Evoy 40 Lapeer MI 15 16:03 3:13 2:08 7 43:36 17.1 1:21 15 33:49 10:53 1:36:54
14 46 Chad Engelhart 41 Bloomington IN 16 17:11 3:27 2:43 13 48:51 15.2 1:34 12 26:58 8:41 1:37:14
15 119 Brian Rice 41 Davison MI 14 15:33 3:07 2:58 17 52:20 14.2 0:38 10 26:28 8:32 1:37:56 God
16 141 Rick Van Beek 41 Alto MI 12 14:39 2:56 4:04 14 50:36 14.7 2:27 11 26:37 8:34 1:38:21 Maddy
17 6 Greg Allen 43 Waterford MI 11 14:30 2:54 2:25 16 51:26 14.5 0:51 14 30:08 9:42 1:39:19

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 133 Mark Stuligross 45 Lake Orion MI 2 10:23 2:05 1:09 1 39:27 18.9 0:36 1 21:27 6:55 1:13:00 team stuligross
2 10 Steven Aula 45 Royal Oak MI 1 9:35 1:55 2:08 6 44:15 16.8 1:01 2 22:43 7:19 1:19:40 Jane Aula
3 44 Chip Douglas 45 Oxford MI 4 14:02 2:49 1:44 3 42:48 17.4 0:36 4 26:47 8:38 1:25:55 Me
4 77 Kent Jones Jr 45 Davison MI 6 15:26 3:06 1:56 4 42:53 17.3 0:58 3 24:59 8:03 1:26:10
5 48 Christopher Everett 47 Oxford MI 3 14:00 2:48 1:56 2 41:10 18.1 1:01 7 28:59 9:20 1:27:04 Kari
6 80 Carl Keeling 45 North Branch MI 5 14:20 2:52 3:51 5 43:02 17.3 2:13 6 28:27 9:10 1:31:50
7 26 Tom Carr 49 Lapeer MI 7 16:14 3:15 3:41 7 47:51 15.5 0:55 5 27:07 8:44 1:35:46
8 24 Ted Bristol 48 Flint MI My own Drive

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 452 Ed Nicholson 50 Milford MI 1 10:37 2:08 1:55 1 39:18 18.9 0:50 3 20:54 6:44 1:13:33 Jamie
2 165 Bradley Garczynshi 51 Clarkston MI 3 10:51 2:11 1:52 5 41:01 18.1 1:07 2 20:26 6:35 1:15:16
3 110 Jay Owens 51 Fenton MI 8 14:48 2:58 2:40 3 40:23 18.4 0:35 1 18:44 6:02 1:17:07 Competing with my wife
4 57 Lee Gearig 54 Troy MI 7 14:42 2:57 2:28 2 39:58 18.6 0:59 4 23:16 7:30 1:21:21 Stay in shape.
5 135 Charles Thomas 53 Swartz Creek MI 4 12:29 2:30 1:48 7 42:03 17.7 1:00 6 25:47 8:18 1:23:05 Team Ben
6 152 Tom Wilcox 51 Mount Morris MI 2 10:38 2:08 2:11 6 41:58 17.7 1:02 7 27:22 8:49 1:23:09
7 112 Gary Pringle 50 Frankenmuth MI 5 13:15 2:39 3:23 4 40:33 18.3 1:16 8 27:25 8:50 1:25:51
8 99 Mike Morgan 51 Eaton Rapids MI 6 14:21 2:53 1:38 8 44:06 16.9 1:10 5 24:51 8:00 1:26:03 OAK PARK YMCA TRI TEAM
9 68 Ralph Hunt 54 North Branch MI 9 15:18 3:04 1:28 9 30:13 9:44 1:34:23 myself
10 73 Andy Jeffers 50 Clarkston MI 10 15:44 3:09 3:24 9 48:14 15.4 1:34 10 31:13 10:03 1:40:07

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 82 Patrick Keeney 55 Howell MI 1 12:16 2:28 3:05 3 46:41 15.9 1:34 1 22:56 7:23 1:26:30 self
2 41 James Deren 59 White Lake MI 4 14:38 2:56 3:12 2 46:31 16.0 0:48 2 23:29 7:34 1:28:36 fitness and fun
3 4 John Adams 55 Noblesville IN 2 14:24 2:53 3:25 1 44:22 16.8 0:42 4 29:33 9:31 1:32:24 Adopt grandkids Ethiopia
4 62 Tony Handlin 57 Flushing MI 6 18:37 3:44 1:57 4 49:32 15.0 0:29 3 24:00 7:44 1:34:33
5 461 Rick Rider 57 Flint MI 3 14:35 2:55 4:26 6 51:46 14.4 1:25 5 33:56 10:56 1:46:06 YMCA
6 59 Sam Grass 59 Suwanee GA 5 17:16 3:28 3:05 5 51:17 14.5 1:26 6 35:05 11:18 1:48:07

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 20 Craig Bowman 61 Rochester MI 1 10:06 2:02 3:23 1 40:24 18.4 2:32 1 29:43 9:34 1:26:06 Transplant Survivor

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 108 Ron Olson 65 Ann Arbor MI 1 14:46 2:58 2:39 2 42:12 17.6 2:01 1 29:18 9:26 1:30:54 aavc Transition Rack
2 95 John McKibbon 69 Tecumseh ON 2 14:50 2:58 3:14 1 41:19 18.0 1:59 2 35:12 11:20 1:36:31 WTC
3 150 Norman Werth 66 Columbiaville MI 3 17:25 3:29 4:55 3 55:07 13.5 1:25 3 36:50 11:52 1:55:39 Good Health

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================


                                                                    Page 1

Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT TRIATHLON SPLITS ***
*** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN ***

Place Sex/Tot Dq No. Name Ag Sex City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ======== === ==== =================== == === =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 1/79 65 Jason Henry 44 M Midland MI 4 9:44 1:57 1:00 1 34:43 21.4 0:27 7 20:03 6:28 1:05:55 ATP Saginaw
2 2/79 164 Derrick Fries 60 M Clarkston MI 1 8:58 1:48 0:56 3 35:11 21.1 0:30 13 21:18 6:52 1:06:51
3 3/79 19 Andrew Bowman 19 M Marlette MI 5 9:45 1:57 2:04 14 38:47 19.2 0:23 1 16:25 5:17 1:07:23
4 4/79 126 Ty Shesky 36 M Clio MI 26 11:27 2:18 1:17 2 35:03 21.2 0:39 4 19:09 6:10 1:07:33 Fitness
5 5/79 161 Chip Hutchins 43 M North Branch MI 8 10:18 2:04 1:50 4 35:45 20.8 0:51 14 21:21 6:52 1:10:02
6 6/79 22 Stephen Bradshaw 29 M Saint Augustine FL 49 12:28 2:30 1:37 9 38:22 19.4 0:55 5 19:09 6:10 1:12:29 Team Bomber
7 7/79 133 Mark Stuligross 45 M Lake Orion MI 11 10:23 2:05 1:09 18 39:27 18.9 0:36 16 21:27 6:55 1:13:00 team stuligross
8 8/79 61 Christopher Haas 33 M Portage MI 12 10:24 2:05 0:56 16 39:09 19.0 0:31 23 22:25 7:13 1:13:23 My Family & Team Jeffrey
9 9/79 452 Ed Nicholson 50 M Milford MI 15 10:37 2:08 1:55 17 39:18 18.9 0:50 11 20:54 6:44 1:13:33 Jamie
10 1/83 102 Jennifer Murray 43 F Milford MI 46 12:26 2:30 1:32 10 38:24 19.4 0:39 12 20:59 6:46 1:13:59 CrossFit Justice
11 10/79 98 Michael Morgan 16 M Eaton Rapids MI 2 9:23 1:53 1:55 22 40:00 18.6 30:19 1:14:24 OAK PARK YMCA TRI TEAM
12 11/79 134 Nicholas Thodoroff 30 M Flushing MI 117 15:12 3:03 1:22 5 35:55 20.7 1:06 15 21:21 6:53 1:14:54 To achieve
13 12/79 187 Travis Toye 21 M Davison MI 29 11:41 2:21 2:52 39 42:06 17.7 0:22 2 18:13 5:52 1:15:14 summer training svsu
14 13/79 165 Bradley Garczynshi 51 M Clarkston MI 17 10:51 2:11 1:52 29 41:01 18.1 1:07 9 20:26 6:35 1:15:16
15 14/79 51 Lee Fowler 29 M Auburn Hills MI 108 14:42 2:57 2:37 7 37:12 20.0 1:06 8 20:12 6:30 1:15:47 tri for life
16 15/79 117 Steven Rhode 44 M Otisville MI 69 13:04 2:37 2:11 6 36:18 20.5 43:43 1:16:33 For my Health
17 16/79 149 Daniel Welch 32 M Macomb MI 25 11:26 2:18 1:44 12 38:25 19.4 1:21 39 23:40 7:37 1:16:34 Infinite Multisport
18 17/79 40 Mike Daley 31 M Lake Orion MI 34 12:05 2:25 2:05 25 40:26 18.4 0:33 19 21:54 7:03 1:17:01 Team Bomber
19 18/79 110 Jay Owens 51 M Fenton MI 111 14:48 2:58 2:40 23 40:23 18.4 0:35 3 18:44 6:02 1:17:07 Competing with my wife
20 19/79 107 Timothy O'Brien 32 M Burton MI 62 12:47 2:34 1:53 13 38:37 19.3 1:16 33 22:57 7:23 1:17:28 Health
21 2/83 145 Lisa Veneziano 49 F Fenton MI 153 17:49 3:34 1:38 11 38:24 19.4 0:26 6 19:16 6:12 1:17:31 Competition/good causes
22 20/79 17 Caleb Bock 16 M Vassar MI 63 12:47 2:34 2:25 34 41:45 17.8 0:31 10 20:30 6:36 1:17:55
23 21/79 33 Tracey Crane 41 M Rochester Hills MI 85 13:59 2:48 1:42 15 39:04 19.0 0:54 24 22:25 7:13 1:18:02 Competition
24 3/83 21 Elizabeth Mar Brads 28 F Saint Augustine FL 10 10:21 2:05 2:28 54 43:29 17.1 0:28 18 21:50 7:02 1:18:34 Team Bomber
25 4/83 1 Katlin Abbs 22 F Kalamazoo MI 19 10:55 2:11 1:56 53 43:28 17.1 0:28 20 21:59 7:05 1:18:44 To enjoy life
26 22/79 156 Matt Yonkey 30 M Sanford MI 52 12:31 2:31 2:32 30 41:05 18.1 0:57 26 22:36 7:17 1:19:39
27 23/79 10 Steven Aula 45 M Royal Oak MI 3 9:35 1:55 2:08 61 44:15 16.8 1:01 27 22:43 7:19 1:19:40 Jane Aula
28 24/79 166 Matt Chappel 19 M Marlett MI 54 12:34 2:31 1:53 42 42:36 17.5 0:30 22 22:22 7:12 1:19:53
29 25/79 163 Art Nellett 44 M Davison MI 151 17:47 3:34 1:18 8 37:39 19.8 0:41 25 22:35 7:16 1:19:58 Level Multi
30 26/79 168 Jeff Schloff 43 M Waterford MI 22 11:17 2:16 1:54 20 39:37 18.8 0:54 58 26:18 8:28 1:19:59 3 Disciplines
31 5/83 122 Tracey Russell 50 F Lapeer MI 13 10:25 2:05 1:56 33 41:38 17.9 0:38 54 25:41 8:16 1:20:17 Tri for Life Team
32 27/79 35 Christopher Cudnik 44 M Metamora MI 38 12:14 2:27 3:17 28 40:47 18.2 1:30 31 22:53 7:22 1:20:40
33 28/79 63 Jeff Hayden 41 M Fenton MI 35 12:09 2:26 2:22 44 42:47 17.4 0:34 34 22:57 7:24 1:20:47
34 29/79 57 Lee Gearig 54 M Troy MI 109 14:42 2:57 2:28 21 39:58 18.6 0:59 37 23:16 7:30 1:21:21 Stay in shape.
35 30/79 132 David Stone 44 M Davison MI 41 12:16 2:28 2:13 60 44:09 16.9 0:53 21 22:14 7:10 1:21:43 Stone Chiro. Patients
36 31/79 42 Dan Dimich 34 M Fenton MI 55 12:36 2:32 2:31 35 41:52 17.8 1:22 44 24:32 7:54 1:22:51 Fun
37 6/83 167 Melissa Doyle 36 F Clarkston MI 158 19:52 3:59 1:42 19 39:28 18.9 0:23 17 21:37 6:58 1:23:00
38 32/79 135 Charles Thomas 53 M Swartz Creek MI 50 12:29 2:30 1:48 38 42:03 17.7 1:00 57 25:47 8:18 1:23:05 Team Ben
39 33/79 152 Tom Wilcox 51 M Mount Morris MI 16 10:38 2:08 2:11 37 41:58 17.7 1:02 73 27:22 8:49 1:23:09
40 7/83 67 Kristin Hope 35 F Rochester MI 24 11:22 2:17 1:39 27 40:38 18.3 0:39 91 28:55 9:19 1:23:11 my passion
41 8/83 71 Hilary Jacobsen 34 F Oxford MI 61 12:46 2:34 2:27 67 44:38 16.7 0:36 29 22:53 7:22 1:23:19 Eleonore Rocks Foundation
42 9/83 15 Stephanie Bland 27 F Oxford MI 59 12:45 2:33 2:41 64 44:25 16.8 0:37 30 22:53 7:22 1:23:19 my family
43 10/83 23 Ronda Brinks 48 F Oxford MI 14 10:28 2:06 1:24 56 43:40 17.0 0:56 78 28:08 9:04 1:24:35 my health
44 34/79 30 Joe Christopher 39 M Fenton MI 27 11:30 2:18 2:34 73 45:37 16.3 0:49 48 24:55 8:02 1:25:23
45 35/79 18 Matthew Bock 41 M Vassar MI 93 14:13 2:51 2:45 57 44:01 16.9 1:28 35 23:12 7:28 1:25:37
46 11/83 64 Marla Hayden 43 F Fenton MI 57 12:43 2:33 2:01 49 43:14 17.2 1:10 65 26:38 8:35 1:25:43
47 36/79 112 Gary Pringle 50 M Frankenmuth MI 71 13:15 2:39 3:23 26 40:33 18.3 1:16 74 27:25 8:50 1:25:51
48 37/79 44 Chip Douglas 45 M Oxford MI 88 14:02 2:49 1:44 45 42:48 17.4 0:36 66 26:47 8:38 1:25:55 Me
49 12/83 79 Carrie Juratich 33 F Swartz Creek MI 53 12:31 2:31 2:12 74 45:38 16.3 0:31 52 25:11 8:07 1:26:01
50 38/79 99 Mike Morgan 51 M Eaton Rapids MI 97 14:21 2:53 1:38 58 44:06 16.9 1:10 47 24:51 8:00 1:26:03 OAK PARK YMCA TRI TEAM
51 39/79 20 Craig Bowman 61 M Rochester MI 6 10:06 2:02 3:23 24 40:24 18.4 2:32 105 29:43 9:34 1:26:06 Transplant Survivor
52 40/79 77 Kent Jones Jr 45 M Davison MI 122 15:26 3:06 1:56 46 42:53 17.3 0:58 49 24:59 8:03 1:26:10
53 13/83 146 Brittany Venglarcik 23 F Ferndale MI 139 16:30 3:18 1:29 36 41:58 17.7 0:46 53 25:35 8:15 1:26:17 Level Multisport
54 41/79 66 Mike Hodges 43 M Columbiaville MI 82 13:53 2:47 3:07 66 44:29 16.7 0:59 40 23:52 7:41 1:26:19
55 14/83 12 Juile Barber 43 F Lapeer MI 36 12:10 2:26 1:50 75 45:39 16.3 1:00 55 25:42 8:17 1:26:19 Danielle Shipley
56 15/83 138 Michelle Trachsel 36 F Warren MI 48 12:27 2:30 1:44 68 44:42 16.6 1:05 60 26:28 8:31 1:26:24 Organ Donation
57 42/79 82 Patrick Keeney 55 M Howell MI 42 12:16 2:28 3:05 85 46:41 15.9 1:34 32 22:56 7:23 1:26:30 self
58 16/83 127 Erin Shirey 30 F Grand Blanc MI 74 13:26 2:42 1:28 43 42:44 17.4 0:49 80 28:20 9:08 1:26:45 For My Gram
59 17/83 104 Bridjet Nothstine 36 F Davison Davison MI 64 12:54 2:35 1:23 50 43:18 17.2 0:42 89 28:44 9:15 1:26:57 Mom
60 18/83 3 Brittany Adams 22 F Kalamazoo MI 80 13:47 2:46 1:55 82 46:31 16.0 0:30 43 24:23 7:51 1:27:03 A new challenge!
61 43/79 48 Christopher Everett 47 M Oxford MI 86 14:00 2:48 1:56 31 41:10 18.1 1:01 92 28:59 9:20 1:27:04 Kari
62 44/79 170 Joey Lusty 24 M Burton MI 51 12:30 2:30 3:11 79 45:56 16.2 0:29 51 25:06 8:05 1:27:10 Momma
63 19/83 91 Amy Margrif 33 F Otisville MI 92 14:13 2:51 2:03 89 46:55 15.9 1:07 36 23:13 7:29 1:27:30
64 20/83 160 Jennifer Clemens 39 F Lapeer MI 78 13:39 2:44 1:30 48 43:13 17.2 0:50 84 28:33 9:12 1:27:42 Team Bomber & TFL
65 21/83 31 Melisa Clark 41 F Fenton MI 138 16:22 3:17 1:40 41 42:25 17.5 0:51 67 26:47 8:38 1:28:04
66 22/83 121 Meghan Roberts 32 F Durand MI 32 12:02 2:25 1:33 77 45:45 16.3 0:55 77 28:08 9:04 1:28:21 Personal achievment
67 45/79 41 James Deren 59 M White Lake MI 106 14:38 2:56 3:12 83 46:31 16.0 0:48 38 23:29 7:34 1:28:36 fitness and fun
68 23/83 74 Helen Jeffers 16 F Clarkston MI 60 12:46 2:34 3:06 111 49:33 15.0 0:58 28 22:43 7:19 1:29:04
69 24/83 155 Cathy Wylie 47 F Linden MI 129 15:51 3:11 2:14 69 44:44 16.6 0:44 59 26:28 8:31 1:29:59
70 25/83 96 Lydia McRae 23 F Oxford MI 23 11:19 2:16 2:04 80 46:26 16.0 0:54 98 29:18 9:26 1:30:00 God, family, me, IBI
71 26/83 94 Cathy McKibbon 60 F Tecumseh ON 83 13:56 2:48 1:50 62 44:16 16.8 1:02 99 29:18 9:26 1:30:19 Windsor triathlon Club
72 27/83 147 Heather Wark 46 F Davison MI 103 14:35 2:55 2:00 51 43:20 17.2 1:13 104 29:36 9:32 1:30:42
73 46/79 108 Ron Olson 65 M Ann Arbor MI 110 14:46 2:58 2:39 40 42:12 17.6 2:01 97 29:18 9:26 1:30:54 aavc Transition Rack
74 47/79 60 Tyler Grob 22 M Saginaw MI 30 11:59 2:24 3:22 114 50:16 14.8 0:40 50 25:00 8:03 1:31:14 Unattached
75 28/83 56 Kimberly Gasieski 27 F Lake Orion MI 45 12:21 2:29 3:35 121 51:02 14.6 0:33 41 23:57 7:43 1:31:27 Thomas Daley
76 29/83 120 Jennifer Roan 41 F Midland MI 33 12:04 2:25 1:15 112 31:18 10:05 1:31:34
77 48/79 80 Carl Keeling 45 M North Branch MI 96 14:20 2:52 3:51 47 43:02 17.3 2:13 82 28:27 9:10 1:31:50
78 49/79 55 Steven Gardner Jr. 16 M Clio MI 39 12:15 2:27 2:37 93 47:50 15.6 0:44 83 28:27 9:10 1:31:52
79 30/83 36 Renee Curtis 51 F Metamora MI 31 12:00 2:24 2:08 91 47:28 15.7 0:55 100 29:27 9:29 1:31:56 IBI Training
80 50/79 54 Scott Freitag 43 M Lansing MI 119 15:12 3:03 2:41 65 44:27 16.7 0:42 93 29:00 9:20 1:32:00 to be healthy
81 51/79 4 John Adams 55 M Noblesville IN 98 14:24 2:53 3:25 63 44:22 16.8 0:42 102 29:33 9:31 1:32:24 Adopt grandkids Ethiopia
82 31/83 140 Morgan Turk 12 F Lapeer MI 76 13:28 2:42 2:29 113 50:04 14.9 1:46 46 24:47 7:59 1:32:31
83 52/79 154 William Winters 33 M Darien IL 90 14:08 2:50 2:43 71 45:08 16.5 0:55 106 29:55 9:38 1:32:46 to do my personal best.
84 32/83 113 Carol Prinzo 58 F Midland MI 73 13:24 2:41 2:04 99 48:04 15.5 0:56 87 28:38 9:13 1:33:03
85 33/83 29 Eva Chmielewski 14 F Columbiaville MI 77 13:28 2:42 2:10 127 52:15 14.2 0:41 45 24:38 7:56 1:33:10 Becky Olszewski
86 53/79 76 John Jeske 30 M Clio MI 44 12:20 2:28 1:43 72 45:19 16.4 0:56 126 33:01 10:38 1:33:17
87 34/83 37 Debbie Daley 54 F Attica MI 84 13:57 2:48 2:18 70 45:01 16.5 0:35 113 31:29 10:08 1:33:18 TEAM BOMBER
88 35/83 144 Michele Vanlaan 31 F Utica MI 140 16:32 3:19 3:31 84 46:32 16.0 1:02 56 25:45 8:17 1:33:20 Mitchell Dinnan
89 54/79 162 Steve Gardner 45 M Clio MI 131 16:02 3:13 2:38 81 46:29 16.0 0:57 72 27:21 8:48 1:33:24
90 55/79 118 Paul Rhodes 31 M Fenton MI 58 12:44 2:33 1:45 87 46:44 15.9 0:46 115 31:35 10:10 1:33:32 Myself
91 56/79 78 Mike Joslyn 38 M Caro MI 67 12:59 2:36 3:50 88 46:47 15.9 1:48 81 28:26 9:10 1:33:48
92 36/83 16 Donna Blankenburg 44 F Troy MI 105 14:38 2:56 1:29 100 48:11 15.4 0:56 95 29:09 9:23 1:34:21 Fun
93 57/79 68 Ralph Hunt 54 M North Branch MI 120 15:18 3:04 1:28 108 30:13 9:44 1:34:23 myself
94 58/79 131 Doug Stanley 52 M Swartz Creek MI 28 11:36 2:20 1:56 52 43:23 17.1 1:29 143 36:09 11:38 1:34:30 Tema Ben Racing
95 59/79 92 Brett McCall 41 M Davison MI 99 14:27 2:54 2:12 117 50:40 14.7 0:46 61 26:28 8:31 1:34:31
96 37/83 45 Barbara Engelhart 37 F Bloomington IN 123 15:27 3:06 1:28 97 47:54 15.5 0:56 90 28:48 9:17 1:34:32
97 60/79 62 Tony Handlin 57 M Flushing MI 157 18:37 3:44 1:57 110 49:32 15.0 0:29 42 24:00 7:44 1:34:33
98 38/83 109 Michelle Osterhout 44 F Goodrich MI 37 12:13 2:27 3:15 59 44:08 16.9 1:19 129 33:39 10:50 1:34:33 Race for cancer
99 39/83 5 Sarah Adams 53 F Noblesville IN 125 15:40 3:08 3:11 76 45:42 16.3 0:52 96 29:12 9:24 1:34:35 Adopt grandkids Ethiopia
100 40/83 97 Hannah Middleton 24 F Lapeer MI 65 12:55 2:35 2:35 107 49:11 15.1 0:36 103 29:34 9:31 1:34:48 set a goal & reach it
101 41/83 34 Melissa Crower 57 F Midland MI 94 14:15 2:51 3:03 90 47:28 15.7 1:57 86 28:35 9:12 1:35:15
102 42/83 25 Laura Burnett 41 F Burton MI 40 12:16 2:28 1:55 86 46:43 15.9 1:22 127 33:16 10:43 1:35:30 Myself
103 61/79 26 Tom Carr 49 M Lapeer MI 136 16:14 3:15 3:41 94 47:51 15.5 0:55 69 27:07 8:44 1:35:46
104 43/83 100 Julie Mulcahy 44 F Lake Orion MI 87 14:01 2:49 1:52 124 51:43 14.4 1:08 70 27:11 8:45 1:35:53 myself
105 44/83 7 Heather Allen 23 F Burton MI 79 13:42 2:45 2:55 128 52:16 14.2 0:36 63 26:34 8:34 1:36:02 George Kelly
106 62/79 95 John McKibbon 69 M Tecumseh ON 112 14:50 2:58 3:14 32 41:19 18.0 1:59 138 35:12 11:20 1:36:31 WTC
107 45/83 85 Rachel Kerr 39 F Lapeer MI 18 10:55 2:11 2:10 115 50:33 14.7 1:17 116 31:39 10:12 1:36:33 God's nature inspires me!
108 63/79 39 Martin Daley 40 M Madison WI 21 11:16 2:16 3:00 78 45:54 16.2 2:14 134 34:23 11:04 1:36:46 Thomas Daley
109 64/79 49 Michael Evoy 40 M Lapeer MI 132 16:03 3:13 2:08 55 43:36 17.1 1:21 131 33:49 10:53 1:36:54
110 65/79 84 George Kelly 23 M Saline MI 43 12:19 2:28 2:26 136 54:37 13.6 0:37 71 27:12 8:46 1:37:10
111 66/79 46 Chad Engelhart 41 M Bloomington IN 148 17:11 3:27 2:43 105 48:51 15.2 1:34 68 26:58 8:41 1:37:14
112 67/79 119 Brian Rice 41 M Davison MI 124 15:33 3:07 2:58 130 52:20 14.2 0:38 62 26:28 8:32 1:37:56 God
113 46/83 125 Rebecca Sherod 18 F Sierra Vista AZ 66 12:58 2:36 3:00 132 53:14 14.0 0:54 76 28:01 9:01 1:38:05 Team Bomber
114 47/83 129 Jill Sloan 47 F Columbiaville MI 115 15:02 3:01 1:37 104 48:43 15.3 0:56 118 31:57 10:17 1:38:12 friend
115 68/79 141 Rick Van Beek 41 M Alto MI 107 14:39 2:56 4:04 116 50:36 14.7 2:27 64 26:37 8:34 1:38:21 Maddy
116 69/79 6 Greg Allen 43 M Waterford MI 101 14:30 2:54 2:25 123 51:26 14.5 0:51 107 30:08 9:42 1:39:19
117 70/79 153 Troy Williams 40 M Zimmerman MN 121 15:25 3:05 3:28 92 47:31 15.7 56:26 1:39:46 Bradford Tri Club
118 48/83 114 April Przekora 40 F Metamora MI 137 16:19 3:16 3:11 112 49:47 14.9 2:17 79 28:15 9:06 1:39:46 Myself, fitness, family
119 49/83 75 Molly Jeffers 18 F Clarkston MI 68 13:00 2:36 2:51 133 54:07 13.7 1:11 88 28:43 9:15 1:39:49
120 50/83 143 Renee Van Y 22 F Allendale MI 47 12:27 2:30 3:13 134 54:20 13.7 0:47 94 29:07 9:23 1:39:53 Myself
121 71/79 73 Andy Jeffers 50 M Clarkston MI 127 15:44 3:09 3:24 102 48:14 15.4 1:34 110 31:13 10:03 1:40:07
122 51/83 72 Lauren Jankowski 23 F Whitmore Lake MI 9 10:20 2:04 2:36 143 55:31 13.4 0:36 111 31:16 10:04 1:40:15 family
123 52/83 130 Cheri Soulliere 57 F Lapeer MI 75 13:28 2:42 1:56 131 52:27 14.2 1:25 117 31:43 10:13 1:40:57 God for healing me of MS
124 53/83 83 Janet Kehr 50 F Oxford MI 56 12:41 2:33 2:19 106 49:00 15.2 1:34 145 36:22 11:43 1:41:54 Inch by Inch
125 54/83 2 Marie Abell 48 F Oxford MI 102 14:31 2:55 3:06 109 49:30 15.0 1:39 128 33:38 10:50 1:42:23 IBI Training and JESUS!
126 72/79 89 Adam Lavalley 26 M Attica MI 72 13:17 2:40 4:08 135 54:30 13.7 1:43 101 29:30 9:30 1:43:07 Dynamic Fitness
127 73/79 106 Adam Oakwood 40 M Millington MI 152 17:48 3:34 4:29 96 47:54 15.5 1:59 114 31:35 10:10 1:43:42
128 55/83 139 Nicole Tucker 36 F Holland MI 91 14:11 2:51 3:28 103 48:26 15.4 2:14 139 35:26 11:25 1:43:43 Team Ben
129 56/83 27 Alexis Carter 16 F Lapeer MI 146 17:06 3:26 2:20 101 48:13 15.4 0:31 141 35:45 11:31 1:43:51 Team TFL
130 57/83 86 Lori Konieczka 49 F Davison MI 144 17:04 3:25 2:03 108 49:26 15.1 1:23 133 34:00 10:57 1:43:55 Anytime Fitness
131 58/83 87 Sarah Konieczka 21 F Davison MI 142 16:47 3:22 2:20 126 51:55 14.3 1:02 120 32:06 10:20 1:44:08 Dave Pasco
132 59/83 422 Carmen Collins 51 F Hartland MI 89 14:08 2:50 2:34 120 51:02 14.6 0:34 144 36:21 11:42 1:44:37 inspiration
133 60/83 32 Amanda Colosky 22 F Lapeer MI 70 13:14 2:39 2:27 144 56:04 13.3 0:38 123 32:52 10:35 1:45:13 Motivation
134 61/83 158 Rachel Ziegler 24 F Troy MI 100 14:27 2:54 1:50 138 54:53 13.6 0:58 130 33:40 10:51 1:45:46 personal goal
135 74/79 461 Rick Rider 57 M Flint MI 104 14:35 2:55 4:26 125 51:46 14.4 1:25 132 33:56 10:56 1:46:06 YMCA
136 62/83 81 Sam Keeling 24 F North Branch MI 116 15:04 3:01 3:20 146 56:38 13.1 0:46 109 30:30 9:49 1:46:16
137 63/83 148 Devona Wassil 52 F Oxford MI 114 14:58 3:00 3:20 119 50:58 14.6 1:44 140 35:27 11:25 1:46:25
138 64/83 142 Toni Van Dongen 49 F Columbiaville MI 155 18:10 3:38 2:27 98 48:03 15.5 1:20 151 37:55 12:13 1:47:53
139 75/79 59 Sam Grass 59 M Suwanee GA 149 17:16 3:28 3:05 122 51:17 14.5 1:26 137 35:05 11:18 1:48:07
140 65/83 11 Erin Banks 32 F Keego Harbor MI 133 16:06 3:14 2:29 129 52:19 14.2 0:38 146 36:44 11:50 1:48:14 my health & my son
141 66/83 101 Shirley Murawski 37 F Plymouth MI 156 18:22 3:41 5:00 95 47:53 15.5 1:30 142 35:45 11:31 1:48:28
142 67/83 14 Katie Bigelow 23 F Flushing MI 7 10:08 2:02 4:59 149 59:41 12.5 1:01 122 32:50 10:34 1:48:37 My grandma inspires me.
143 68/83 38 Keely Daley 40 F Madison WI 134 16:11 3:15 4:10 141 55:13 13.5 1:13 124 32:55 10:36 1:49:41 Thomas Daley
144 69/83 124 Colleen Sherod 19 F Sierra Vista AZ 135 16:12 3:15 4:08 142 55:14 13.5 1:13 125 32:55 10:36 1:49:41 Team Bomber
145 70/83 28 Caroline Champine 25 F Burton MI 118 15:12 3:03 3:32 151 1:01:19 12.1 1:25 85 28:35 9:12 1:50:01 me
146 71/83 93 Anne McClain 65 F Troy MI 126 15:41 3:09 1:48 137 54:39 13.6 0:36 152 37:56 12:13 1:50:38
147 76/79 8 Nathan Amman 13 M Goodrich MI 160 21:35 4:19 3:50 145 56:18 13.2 0:31 121 32:24 10:26 1:54:36 Memory of Bette Schneider
148 72/83 70 Tina Immink 47 F Lapeer MI 161 23:27 4:42 0:47 118 50:50 14.6 0:43 154 38:55 12:32 1:54:40 Anytime Fitness
149 77/79 150 Norman Werth 66 M Columbiaville MI 150 17:25 3:29 4:55 140 55:07 13.5 1:25 148 36:50 11:52 1:55:39 Good Health
150 78/79 13 Marc Baron 23 M Saline MI 154 17:55 3:35 3:53 153 1:02:16 11.9 0:36 119 32:04 10:19 1:56:43 My grandma
151 73/83 47 Kathleen Erwin 38 F Columbiaville MI 145 17:05 3:25 2:43 148 57:56 12.8 0:47 153 38:17 12:20 1:56:46 Lakeville TSD
152 74/83 439 McKayla Hanson 26 F Davison MI 81 13:51 2:47 3:20 157 1:11:09 10.5 2:22 75 27:43 8:56 1:58:23 Obstacles I have overcome
153 75/83 43 Tina Dinnan 56 F Lapeer MI 141 16:41 3:21 3:27 150 1:00:34 12.3 1:20 147 36:44 11:50 1:58:44 Mitchell Dinnan
154 76/83 159 Ana Bureau 35 F Clawson MI 130 15:53 3:11 3:54 155 1:03:12 11.8 1:41 135 34:26 11:05 1:59:04 My Dad
155 77/83 88 Carole Kveen 50 F Carleton MI 95 14:15 2:51 2:44 139 54:58 13.5 2:33 157 45:52 14:46 2:00:20 Jenni Gerber Organ Donor
156 78/83 58 Breanna Gould 27 F Plymouth MI 20 11:07 2:14 2:34 154 1:03:06 11.8 0:47 155 44:16 14:15 2:01:47 My Dad,myself, and Chase
157 79/83 105 Alice Oakes 51 F Lake Orion MI 128 15:44 3:09 3:25 147 57:23 13.0 1:35 156 44:51 14:27 2:02:56 Anytime Fitness
158 80/83 90 Alexandria Lavalley 18 F Lapeer MI 143 16:51 3:23 4:05 149 37:04 11:56 2:03:01 Thomas Daley
159 81/83 111 Samantha Pontbriand 18 F Metamora MI 113 14:57 3:00 3:36 156 1:05:15 11.4 1:26 150 37:49 12:11 2:03:01 Thomas Daley
160 82/83 9 Connie Andreasson 52 F Lapeer MI 159 19:54 3:59 5:49 152 1:01:40 12.1 1:23 136 34:27 11:06 2:03:11 Anytime Fitness
161 83/83 52 Ellen Francis 64 F Lapeer MI 147 17:06 3:26 6:18 158 1:40:10 7.4 1:40 158 1:08:38 22:06 3:13:51 Thomas Daley





Page 1

Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT AQUABIKE ***
** 500M SWIM / 20K BIKE **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate
===== === ======== ==== ========================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ====
1 1/1 476 Derrick Smith 55 M 1 12:10 2:26 3:06 1 45:51 16.2




Page 1
TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

*** SPRINT TRIATHLON RELAY SPLITS ***
** 500M SWIM / 20K BIKE / 5K RUN **

Place No. Relay Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Name 2name 3name
===== ==== ============================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =================== ==================== ====================
1 406 Elite Feet 2 9:24 1:53 0:57 2 38:44 19.2 24:08 1:05:47 Ty Dickinson Tyler Delange Graham Prout
2 407 nacho business 3 10:08 2:02 1:05 1 36:06 20.6 0:23 6 24:58 8:02 1:12:38 Rob Fairfield rob fairfield jackj fairfield
3 402 The A Team 8 12:38 2:32 1:10 4 44:35 16.7 0:23 1 21:35 6:57 1:20:19 Patrick Ball Katherine Coran Nicole LaCasse
4 404 Team DayGlo 6 12:24 2:29 1:43 3 42:18 17.6 0:24 7 27:39 8:54 1:24:25 David Brandau Rose Murphy David Brandau
5 401 Team Appleton 7 12:37 2:32 1:14 5 46:30 16.0 0:30 5 24:43 7:57 1:25:32 Barbara Appleton Jeff Appleton Ashley Appleton
6 408 Emotions in Motion 1 7:33 1:31 1:48 7 47:05 15.8 37:00 1:26:39 Lisa Hamilton Don Amman Amber Price
7 410 The Sosbe Dual 11 15:11 3:03 0:53 6 47:02 15.8 0:25 4 24:10 7:47 1:27:39 James Sosbe Jr. Dakota Sosbe James Sosbe
8 169 Smith Family 5 11:11 2:15 2:28 8 47:48 15.6 0:32 8 28:54 9:19 1:30:52 Grant Smith
9 412 Elle Hammer 9 13:31 2:43 0:56 11 59:35 12.5 0:23 2 22:41 7:18 1:37:04 Robert Szymanski Margret Szymanski Robert Szymanski
10 403 Lopers 12 22:38 4:32 2:20 10 56:52 13.1 0:25 3 23:12 7:28 1:45:25 Tad Blankenburg Tim McClain Tim McClain
11 405 TEAM BOMBER 4 10:52 2:11 1:14 9 55:11 13.5 0:54 10 47:46 15:23 1:55:56 Kevin Daley Alex Barandiaran Kevin Daley
12 411 Tri for America 10 14:20 2:52 1:20 12 1:06:31 11.2 0:40 9 33:23 10:45 1:56:13 Val Sulier Andrew Szymanski Sam Szymanski



*** TRIATHLON RELAY SPLITS ***
** 1500M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place No. Relay Name Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Name 2name 3name
===== ==== ================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =================== ==================== ====================
1 409 69 Disciplines 1 24:04 1:37 1:00 1 1:17:31 19.2 0:20 1 30:30 4:55 2:12:24 Jon Rock Andrew Nelson Ben Winn



Page 1

Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.


TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

*** OLYMPIC TRIATHLON ***
** 1500M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place Dq Sex/Tot No. Name Age Sex Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== === ======== ==== ========================== === === ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 1/40 477 Chris Lutz 30 M 1 19:44 1:19 0:50 1 1:03:26 23.5 0:23 2 34:26 5:33 1:58:47
2 2/40 450 Aaron Bachman 26 M 2 20:54 1:24 1:06 2 1:06:21 22.4 0:30 1 33:28 5:24 2:02:18 TEAM IE
3 3/40 443 Charlie Larnard 40 M 6 27:11 1:49 1:35 4 1:09:09 21.5 0:49 5 42:48 6:54 2:21:31 my son Hunter
4 4/40 445 Scott Malloy 33 M 3 23:10 1:33 1:07 3 1:08:47 21.6 0:39 17 48:33 7:49 2:22:15
5 5/40 467 Daniel Shill 21 M 5 27:03 1:49 1:38 8 1:13:57 20.1 0:28 4 42:47 6:53 2:25:51 James Madison University
6 6/40 428 Jon Ely 46 M 14 29:23 1:58 1:19 6 1:12:09 20.6 0:39 6 42:51 6:54 2:26:19 Team Fraser
7 7/40 427 Phil Edwards 26 M 23 31:27 2:06 2:04 22 1:20:58 18.4 0:28 3 37:56 6:07 2:32:50 P.E.A.K. Fitness
8 8/40 471 Trevor Terry 38 M 16 29:44 1:59 2:49 10 1:15:10 19.8 0:43 8 45:44 7:22 2:34:09 Ann Arbor Tri Club
9 9/40 441 Christian Jacobsen 40 M 5 1:11:04 20.9 0:51 10 46:17 7:27 2:34:16 Eleonore Rocks Foundation
10 10/40 465 Keith Scott 54 M 18 30:17 2:02 1:44 9 1:14:47 19.9 0:59 11 46:46 7:32 2:34:32
11 1/18 478 Alaina Sharp 31 F 21 31:11 2:05 1:25 15 1:18:32 18.9 1:07 7 44:37 7:11 2:36:51 3 Disciplines CREW
12 2/18 440 Nathalie Iden 24 F 8 28:24 1:54 1:26 18 1:19:04 18.8 0:51 16 48:29 7:48 2:38:12
13 11/40 433 Bret Forfar 44 M 9 28:35 1:55 1:51 11 1:15:17 19.8 1:13 26 53:28 8:37 2:40:22
14 12/40 432 Chris Fahner 30 M 29 35:29 2:22 1:26 12 1:16:06 19.6 0:38 12 46:57 7:34 2:40:35 TheTriShop.com
15 13/40 424 Adam Coughlin 38 M 11 28:47 1:56 2:02 14 1:18:23 19.0 1:28 20 50:17 8:06 2:40:54 Family
16 3/18 434 Allison Gill 47 F 4 26:18 1:46 1:47 27 1:23:04 17.9 1:16 22 51:38 8:19 2:44:01
17 14/40 417 Steven Becroft 59 M 10 28:35 1:55 2:04 19 1:19:18 18.8 1:32 24 53:03 8:33 2:44:30 Tom Penn Racing Team
18 15/40 454 Andrew Oleszkowicz 33 M 7 27:31 1:51 3:12 26 1:22:18 18.1 1:50 23 51:41 8:19 2:46:29
19 4/18 459 Joanna Podlewska-Ely 44 F 33 36:31 2:27 1:23 16 1:18:46 18.9 0:48 19 49:55 8:02 2:47:20 Team Fraser
20 16/40 423 Jeff Contardi 47 M 31 36:09 2:25 2:43 21 1:20:42 18.4 1:12 14 47:36 7:40 2:48:20
21 5/18 137 Lauren Groves 31 F 15 29:38 1:59 1:32 30 1:25:00 17.5 0:56 21 51:31 8:18 2:48:35 FUN
22 17/40 421 Dave Cischke 37 M 35 37:26 2:30 1:36 7 1:13:50 20.2 1:27 27 54:35 8:47 2:48:52 Amazon lifesavers
23 18/40 472 Mark Warman 42 M 48 46:40 3:07 2:11 13 1:17:52 19.1 0:48 15 47:37 7:40 2:55:06 Enjoyment
24 6/18 470 Jody Sturgeon 38 F 30 35:54 2:24 2:54 36 1:28:11 16.9 1:29 13 47:11 7:36 2:55:38 good health!
25 19/40 451 Greg Momotiuk 41 M 17 29:46 2:00 4:12 31 1:25:00 17.5 1:19 29 55:43 8:58 2:55:59 none
26 20/40 413 David Alsager 60 M 19 30:35 2:03 2:18 17 1:18:49 18.9 1:57 44 1:03:33 10:14 2:57:10
27 21/40 425 Ryan Dobbs 35 M 20 30:38 2:03 2:08 29 1:23:47 17.8 1:44 34 59:10 9:32 2:57:24
28 22/40 474 Robert Zendler, Ii 57 M 45 45:52 3:04 3:03 20 1:20:31 18.5 2:04 9 46:15 7:27 2:57:43 none
29 23/40 457 David Plancon 44 M 26 32:57 2:12 2:01 23 1:21:00 18.4 1:08 39 1:00:49 9:48 2:57:54
30 7/18 458 Terese Plumb 55 F 22 31:12 2:05 1:27 38 1:28:41 16.8 1:24 31 58:00 9:21 3:00:42
31 24/40 480 Jeff Michaelson 44 M 25 32:06 2:09 2:59 33 1:25:26 17.4 1:37 36 59:36 9:36 3:01:42 Trident root.com
32 25/40 418 Mike Biolchini 48 M 32 36:19 2:26 2:07 32 1:25:17 17.4 1:25 37 1:00:04 9:40 3:05:10 NAVY SEALS
33 26/40 468 Brian Stark 28 M 36 37:32 2:31 2:03 34 1:27:04 17.1 1:05 33 58:52 9:29 3:06:35 Team RWB
34 27/40 482 Steve Klein 36 M 27 34:20 2:18 4:05 40 1:30:40 16.4 1:16 35 59:23 9:34 3:09:42
35 28/40 462 Andrew Rieder 36 M 37 37:35 2:31 2:19 46 1:33:42 15.9 2:09 28 54:35 8:47 3:10:17 Delta College
36 29/40 430 Benjamin Erwin 40 M 40 39:35 2:39 2:33 47 1:34:59 15.7 0:56 25 53:05 8:33 3:11:06 Lakeville TSD
37 8/18 486 Martha Peters 49 F 28 34:36 2:19 2:03 45 1:33:01 16.0 1:27 38 1:00:17 9:42 3:11:21 fitness
38 9/18 464 Michelle Saigh 41 F 50 49:16 3:18 2:29 37 1:28:37 16.8 1:38 18 49:29 7:58 3:11:27
39 30/40 453 Eric Nietling 46 M 34 36:53 2:28 3:21 42 1:31:43 16.2 0:38 41 1:01:30 9:54 3:14:04 FITNESS
40 10/18 460 Barb Pruetz 49 F 44 43:12 2:53 2:11 24 1:21:06 18.3 1:18 47 1:08:00 10:57 3:15:45 Team jenna
41 31/40 463 Nicholas Rock 27 M 38 37:57 2:32 4:08 41 1:31:08 16.3 2:35 40 1:00:54 9:48 3:16:41
42 32/40 475 Jeff McMahon 40 M 13 29:08 1:57 1:41 51 1:39:51 14.9 0:44 46 1:05:41 10:35 3:17:03 Friends
43 33/40 446 Eric Mancini 29 M 46 46:10 3:05 3:56 39 1:29:55 16.5 2:14 32 58:30 9:25 3:20:43 My wedding
44 34/40 419 William Burgess 54 M 42 42:00 2:48 3:08 28 1:23:11 17.9 2:12 49 1:10:21 11:20 3:20:49
45 11/18 431 Linda Fabrizio-Corn 50 F 41 40:30 2:42 2:08 48 1:36:50 15.4 1:29 42 1:02:33 10:04 3:23:29 stress relief
46 12/18 449 Jessica Meyer 27 F 39 38:33 2:35 3:43 53 1:40:33 14.8 1:10 43 1:03:13 10:11 3:27:09 My Happiness
47 35/40 426 Troy Driskill 39 M 24 31:50 2:08 2:35 25 1:22:09 18.1 1:43 55 1:29:32 14:25 3:27:46 Family
48 13/18 429 Margaret Endres 47 F 12 29:04 1:57 4:32 55 1:47:33 13.8 2:59 45 1:04:53 10:27 3:28:58 Weight Loss
49 36/40 416 Douglas Bajor 54 M 55 53:03 3:33 5:02 44 1:32:14 16.1 3:14 30 56:13 9:03 3:29:44 My Dad
50 14/18 466 Rita Seabrook 26 F 43 42:56 2:52 4:21 52 1:40:03 14.9 0:49 48 1:09:01 11:07 3:37:08 For good health!
51 15/18 455 Kristen Pearless 43 F 52 49:46 3:20 3:09 43 1:32:02 16.2 1:39 50 1:14:37 12:01 3:41:12 medals4mettle.org
52 37/40 436 Michael Gondek 64 M 47 46:35 3:07 6:38 35 1:27:20 17.0 3:28 53 1:25:47 13:49 3:49:45
53 38/40 420 Jon Carlson 35 M 53 50:47 3:24 6:48 49 1:37:36 15.2 1:59 51 1:15:03 12:05 3:52:11 DMC Orthopaedic Surgery
54 39/40 444 Robert Lixey 50 M 51 49:20 3:18 2:42 50 1:38:44 15.1 1:16 52 1:21:28 13:07 3:53:29 Susie
55 16/18 473 Melissa Zendler 58 F 54 51:47 3:28 5:21 54 1:44:17 14.3 3:55 54 1:27:09 14:02 4:12:27
56 17/18 438 Christina Hammitt 44 F 49 49:12 3:17 2:31 56 2:01:30 12.2 1:33 56 1:43:40 16:41 4:38:24 fittness Journal
57 18/18 435 Diane Glomski 48 F
58 40/40 414 Jim Averill 54 M Fast





Results are compiled by Your Results.
Please direct any questions or corrections to
[email protected] Thank you.

TRI FOR LIFE
TRIATHLON * SPRINT TRIATHLON
OTTER LAKE, MI
JULY 14, 2013 * 8:00AM

********** OLYMPIC TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
** 1500M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 478 Alaina Sharp 31 Albion MI 5 31:11 2:05 1:25 1 1:18:32 18.9 1:07 1 44:37 7:11 2:36:51 3 Disciplines CREW
2 440 Nathalie Iden 24 Goodrich MI 2 28:24 1:54 1:26 3 1:19:04 18.8 0:51 3 48:29 7:48 2:38:12
3 434 Allison Gill 47 Downers Grove IL 1 26:18 1:46 1:47 5 1:23:04 17.9 1:16 7 51:38 8:19 2:44:01

ATHENA AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 438 Christina Hammitt 44 Keego Harbor MI 1 49:12 3:17 2:31 1 2:01:30 12.2 1:33 1 1:43:40 16:41 4:38:24 fittness Journal

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 449 Jessica Meyer 27 Boalsburg PA 1 38:33 2:35 3:43 2 1:40:33 14.8 1:10 1 1:03:13 10:11 3:27:09 My Happiness
2 466 Rita Seabrook 26 Ann Arbor MI 2 42:56 2:52 4:21 1 1:40:03 14.9 0:49 2 1:09:01 11:07 3:37:08 For good health!

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 137 Lauren Groves 31 Huntington Woods MI 1 29:38 1:59 1:32 1 1:25:00 17.5 0:56 1 51:31 8:18 2:48:35 FUN

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 470 Jody Sturgeon 38 Newark OH 1 35:54 2:24 2:54 1 1:28:11 16.9 1:29 1 47:11 7:36 2:55:38 good health!

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 459 Joanna Podlewska-El 44 Port Huron MI 1 36:31 2:27 1:23 1 1:18:46 18.9 0:48 2 49:55 8:02 2:47:20 Team Fraser
2 464 Michelle Saigh 41 Granville OH 2 49:16 3:18 2:29 2 1:28:37 16.8 1:38 1 49:29 7:58 3:11:27
3 455 Kristen Pearless 43 Clio MI 3 49:46 3:20 3:09 3 1:32:02 16.2 1:39 3 1:14:37 12:01 3:41:12 medals4mettle.org

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 486 Martha Peters 49 Bloomfield Hills MI 2 34:36 2:19 2:03 2 1:33:01 16.0 1:27 1 1:00:17 9:42 3:11:21 fitness
2 460 Barb Pruetz 49 Oxford MI 3 43:12 2:53 2:11 1 1:21:06 18.3 1:18 3 1:08:00 10:57 3:15:45 Team jenna
3 429 Margaret Endres 47 Macomb MI 1 29:04 1:57 4:32 3 1:47:33 13.8 2:59 2 1:04:53 10:27 3:28:58 Weight Loss
4 435 Diane Glomski 48 Warren MI

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 431 Linda Fabrizio-Corn 50 Madison Heights MI 1 40:30 2:42 2:08 1 1:36:50 15.4 1:29 1 1:02:33 10:04 3:23:29 stress relief

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 458 Terese Plumb 55 Troy MI 1 31:12 2:05 1:27 1 1:28:41 16.8 1:24 1 58:00 9:21 3:00:42
2 473 Melissa Zendler 58 Flint MI 2 51:47 3:28 5:21 2 1:44:17 14.3 3:55 2 1:27:09 14:02 4:12:27



********** MALE OVERALL RESULTS ***********
** 1500M SWIM / 40K BIKE / 10K RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 477 Chris Lutz 30 Auburn Hills MI 1 19:44 1:19 0:50 1 1:03:26 23.5 0:23 2 34:26 5:33 1:58:47
2 450 Aaron Bachman 26 Grosse Pointe MI 2 20:54 1:24 1:06 2 1:06:21 22.4 0:30 1 33:28 5:24 2:02:18 TEAM IE
3 443 Charlie Larnard 40 Lake Orion MI 5 27:11 1:49 1:35 4 1:09:09 21.5 0:49 5 42:48 6:54 2:21:31 my son Hunter

CLYDESDALE AGE GROUP
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 441 Christian Jacobsen 40 Oxford MI 1 1:11:04 20.9 0:51 1 46:17 7:27 2:34:16 Eleonore Rocks Foundation
2 451 Greg Momotiuk 41 Belleriver ON 1 29:46 2:00 4:12 3 1:25:00 17.5 1:19 2 55:43 8:58 2:55:59 none
3 426 Troy Driskill 39 Grand Blanc MI 2 31:50 2:08 2:35 2 1:22:09 18.1 1:43 3 1:29:32 14:25 3:27:46 Family

MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 467 Daniel Shill 21 Reston VA 1 27:03 1:49 1:38 1 1:13:57 20.1 0:28 1 42:47 6:53 2:25:51 James Madison University

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 427 Phil Edwards 26 Flint MI 1 31:27 2:06 2:04 1 1:20:58 18.4 0:28 1 37:56 6:07 2:32:50 P.E.A.K. Fitness
2 468 Brian Stark 28 Ann Arbor MI 2 37:32 2:31 2:03 2 1:27:04 17.1 1:05 3 58:52 9:29 3:06:35 Team RWB
3 463 Nicholas Rock 27 Oxford MI 3 37:57 2:32 4:08 4 1:31:08 16.3 2:35 4 1:00:54 9:48 3:16:41
4 446 Eric Mancini 29 Royal Oak MI 4 46:10 3:05 3:56 3 1:29:55 16.5 2:14 2 58:30 9:25 3:20:43 My wedding

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 445 Scott Malloy 33 Stanwood MI 1 23:10 1:33 1:07 1 1:08:47 21.6 0:39 2 48:33 7:49 2:22:15
2 432 Chris Fahner 30 Brighton MI 3 35:29 2:22 1:26 2 1:16:06 19.6 0:38 1 46:57 7:34 2:40:35 TheTriShop.com
3 454 Andrew Oleszkowicz 33 Rochester MI 2 27:31 1:51 3:12 3 1:22:18 18.1 1:50 3 51:41 8:19 2:46:29

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 471 Trevor Terry 38 Ypsilanti MI 2 29:44 1:59 2:49 2 1:15:10 19.8 0:43 1 45:44 7:22 2:34:09 Ann Arbor Tri Club
2 424 Adam Coughlin 38 Adrian MI 1 28:47 1:56 2:02 3 1:18:23 19.0 1:28 2 50:17 8:06 2:40:54 Family
3 421 Dave Cischke 37 Milford MI 5 37:26 2:30 1:36 1 1:13:50 20.2 1:27 3 54:35 8:47 2:48:52 Amazon lifesavers
4 425 Ryan Dobbs 35 Burton MI 3 30:38 2:03 2:08 4 1:23:47 17.8 1:44 5 59:10 9:32 2:57:24
5 482 Steve Klein 36 Mount Pleasant MI 4 34:20 2:18 4:05 5 1:30:40 16.4 1:16 6 59:23 9:34 3:09:42
6 462 Andrew Rieder 36 Saginaw MI 6 37:35 2:31 2:19 6 1:33:42 15.9 2:09 4 54:35 8:47 3:10:17 Delta College
7 420 Jon Carlson 35 Royal Oak MI 7 50:47 3:24 6:48 7 1:37:36 15.2 1:59 7 1:15:03 12:05 3:52:11 DMC Orthopaedic Surgery

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 433 Bret Forfar 44 North Branch MI 1 28:35 1:55 1:51 1 1:15:17 19.8 1:13 3 53:28 8:37 2:40:22
2 472 Mark Warman 42 Oxford MI 6 46:40 3:07 2:11 2 1:17:52 19.1 0:48 1 47:37 7:40 2:55:06 Enjoyment
3 457 David Plancon 44 Troy MI 4 32:57 2:12 2:01 3 1:21:00 18.4 1:08 5 1:00:49 9:48 2:57:54
4 480 Jeff Michaelson 44 Huntington Woods MI 3 32:06 2:09 2:59 4 1:25:26 17.4 1:37 4 59:36 9:36 3:01:42 Trident root.com
5 430 Benjamin Erwin 40 Columbiaville MI 5 39:35 2:39 2:33 5 1:34:59 15.7 0:56 2 53:05 8:33 3:11:06 Lakeville TSD
6 475 Jeff McMahon 40 Pontiac MI 2 29:08 1:57 1:41 6 1:39:51 14.9 0:44 6 1:05:41 10:35 3:17:03 Friends

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 428 Jon Ely 46 Port Huron MI 1 29:23 1:58 1:19 1 1:12:09 20.6 0:39 1 42:51 6:54 2:26:19 Team Fraser
2 423 Jeff Contardi 47 Midland MI 2 36:09 2:25 2:43 2 1:20:42 18.4 1:12 2 47:36 7:40 2:48:20
3 418 Mike Biolchini 48 Oxford MI 3 36:19 2:26 2:07 3 1:25:17 17.4 1:25 3 1:00:04 9:40 3:05:10 NAVY SEALS
4 453 Eric Nietling 46 Caledonia MI 4 36:53 2:28 3:21 4 1:31:43 16.2 0:38 4 1:01:30 9:54 3:14:04 FITNESS

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 465 Keith Scott 54 Livonia MI 1 30:17 2:02 1:44 1 1:14:47 19.9 0:59 1 46:46 7:32 2:34:32
2 419 William Burgess 54 Detroit MI 2 42:00 2:48 3:08 2 1:23:11 17.9 2:12 3 1:10:21 11:20 3:20:49
3 416 Douglas Bajor 54 Royal Oak MI 4 53:03 3:33 5:02 3 1:32:14 16.1 3:14 2 56:13 9:03 3:29:44 My Dad
4 444 Robert Lixey 50 Oxford MI 3 49:20 3:18 2:42 4 1:38:44 15.1 1:16 4 1:21:28 13:07 3:53:29 Susie
5 414 Jim Averill 54 Lake Orion MI Fast

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 417 Steven Becroft 59 Metamora MI 1 28:35 1:55 2:04 1 1:19:18 18.8 1:32 2 53:03 8:33 2:44:30 Tom Penn Racing Team
2 474 Robert Zendler, Ii 57 Flint MI 2 45:52 3:04 3:03 2 1:20:31 18.5 2:04 1 46:15 7:27 2:57:43 none

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Finish Race For
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ==============================
1 413 David Alsager 60 Mount Pleasant MI 1 30:35 2:03 2:18 1 1:18:49 18.9 1:57 1 1:03:33 10:14 2:57:10
2 436 Michael Gondek 64 Satellite Beach FL 2 46:35 3:07 6:38 2 1:27:20 17.0 3:28 2 1:25:47 13:49 3:49:45