2013 Goshen Kids Try-Athlon

back to results

Jul. 13, 2013

2013 Goshen Kids Try-Athlon
Goshen, MI
Provided by Michiana Timing


Goshen Kids Try-Athlon

Overall Finish List

July 13, 2013

Results by Michiana Timing
17/18 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Hunter Willey Milford 1 17 M 41:02.3




15/16 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Matthew Evans Mishawaka 2 15 M 27:24.4
2 Brock Miller Shipshewana 4 16 M 33:12.0




13/14 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Jansen Quarandillo Goshen 10 14 M 33:44.0
2 Harrison Roberts Ft. Wayne 11 14 M 34:40.1
3 Adam Evans Mishawaka 6 14 M 34:53.9
4 Trevor Sallee Middlebury 13 13 M 35:02.5
5 Benjamin Good-Elliot Goshen 7 13 M 36:43.2
6 Tim Cartmel Goshen 5 14 M 37:40.6
7 Sam Griner N. Webster 8 14 M 38:14.8
8 Brock Ireland Goshen 9 13 M 44:20.0
9 James Rupright Goshen 12 13 M 55:50.6
10 Stephen Wright Goshen 17 13 M 1:04:45.3




13/14 Girls

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Jenna Miller Goshen 16 13 F 32:29.8
2 Katherine Kallimani Elkhart 15 13 F 53:48.7
3 Emma Russell Goshen 14 14 F 54:31.8




11/12 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Luke Griner N. Webster 24 12 M 10:00.8
2 Ryan Harmelink Goshen 27 11 M 10:25.9
3 Isaac Zmuda Goshen 50 12 M 11:50.1
4 Jared Krugman Milford 33 12 M 11:58.4
5 Luke Shoemaker Elkhart 43 12 M 12:12.4
6 Tanner Sallee Middlebury 41 11 M 12:15.5
7 Simon Hertzler-Gascho Goshen 29 11 M 12:18.2
8 Jacob Krugman Milford 32 12 M 12:21.0
9 Evan Sailor Goshen 40 11 M 12:23.1
10 Gabriel Yoder Goshen 49 12 M 12:28.1
11 Garrett Bowers Goshen 19 11 M 12:33.1
12 Gabe Templeton Goshen 45 11 M 12:33.5
13 Eric Baker Granger 18 12 M 12:34.5
14 Tyree Wilson Goshen 47 12 M 12:41.4
15 Conrad Liechty Goshen 35 11 M 12:48.0
16 Mason McVicker White Pigeon, MI 37 11 M 12:53.5
17 Shawn Gulec Goshen 26 11 M 13:17.3
18 Seth Hays Elkhart 28 11 M 13:35.6
19 Dylan Prough Goshen 39 11 M 13:40.3
20 Cameron Groves Goshen 25 12 M 13:48.3
21 Dylan Steury Goshen 44 11 M 13:56.2
22 Zefram Fransen Goshen 23 12 M 14:03.4
23 Nathan Jr. LaVelle Mishawaka 34 11 M 14:04.4
24 Taylor Judd Goshen 31 11 M 14:06.5
25 Tyler Ellis Elkhart 22 11 M 14:15.1
26 Derek May Elkhart 36 11 M 14:55.3
27 Glen Tharp Goshen 46 11 M 16:00.9
28 Max Caffery Goshen 20 12 M 17:37.4
29 Aaron Jr. Hill Elkhart 30 11 M 19:22.2




11/12 Girls

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Carly Christner Goshen 57 12 F 11:24.3
2 Kaia Manning Milford 67 11 F 11:30.8
3 Maggie Gallagher Goshen 62 12 F 11:42.2
4 Fiona Yeakey Goshen 77 12 F 11:46.3
5 Madison Rittenhouse Goshen 74 12 F 12:13.3
6 Caroline Cartmel Goshen 56 11 F 12:22.4
7 Regan Mast Goshen 70 11 F 12:46.7
8 Haley Miller Goshen 71 12 F 12:53.0
9 Kallie Canfield Elkhart 54 11 F 13:23.9
10 Kennedy Glenn Warsaw 64 11 F 13:59.9
11 Caelyn Ayres Goshen 51 11 F 14:09.9
12 Maddie LaPierre Edwardsburg, MI 347 11 F 14:10.9
13 Sasha Dyck Elkhart 60 11 F 14:28.9
14 Haley Martinez Elkhart 68 12 F 14:31.4
15 Lauren Murphy Goshen 73 11 F 14:34.9
16 Emma Simpson Goshen 75 12 F 14:54.8
17 Anna Coffman Goshen 58 11 F 15:00.8
18 Julia Giddens Goshen 63 12 F 15:26.2
19 Hailey Mast Goshen 69 11 F 15:40.2
20 Alexa Evans Goshen 61 12 F 15:49.0
21 Hannah Dervin Goshen 59 11 F 16:17.1
22 Courtney Barr Elkhart 52 12 F 16:50.4
23 Catelin Weaver Goshen 76 12 F 17:19.3
24 Ellie Dumka Goshen 349 11 F 19:31.9




9/10 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Manith Kalamakanth Goshen 101 9 M 11:24.3
2 Noah Zmuda Goshen 131 9 M 11:57.7
3 Gabe Goertz Goshen 92 10 M 12:08.7
4 Lucas Evans Mishawaka 87 10 M 12:09.1
5 Brad Walker Elkhart 125 10 M 12:13.8
6 Michael Huang Elkhart 97 10 M 12:16.7
7 Aaron Yeakey Goshen 129 10 M 12:22.1
8 Aidan Bowers Goshen 80 9 M 12:44.2
9 Erik Wingard Elkhart 128 9 M 12:47.8
10 Parker Stahly Goshen 121 10 M 12:54.8
11 Evan Kaehr Elkhart 100 9 M 13:00.3
12 Rufus Keen Elkhart 104 10 M 13:05.6
13 Beau Kaler Goshen 102 10 M 13:06.1
14 Henri Cornell Granger 82 10 M 13:14.1
15 Nick Zehr Goshen 130 9 M 13:19.5
16 Ty Hershberger Elkhart 94 10 M 13:21.5
17 Christopher Peters Middlebury 115 10 M 13:23.2
18 Riley McEachern Goshen 109 10 M 13:32.6
19 Benjamin Fattorusso Nappanee 89 9 M 13:38.4
20 Tyler Matrov Middlebury 107 10 M 13:39.5
21 Charles Anderson Wakarusa 78 9 M 13:41.8
22 Nick Jones Goshen 99 10 M 13:44.8
23 Kent Bailey Goshen 79 10 M 13:44.9
24 Chandos Hickman Middlebury 95 10 M 13:45.4
25 Conner Steele Goshen 122 9 M 13:55.2
26 Carr Reinhard Milford 116 10 M 13:57.5
27 Drew Sweetser Goshen 123 10 M 14:06.5
28 Kalvin Russell Goshen 118 10 M 14:07.1
29 Austin Elliott Goshen 86 9 M 14:08.9
30 Payton Fish Elkhart 90 10 M 14:11.0
31 Cameron Weaver Goshen 126 9 M 14:16.2
32 Garrett Meyer Sturgis, MI 110 10 M 14:25.2
33 Austin Custer Syracuse 83 9 M 14:25.5
34 Nolan Shiveley Goshen 120 9 M 14:30.4
35 Tyler Kallimani Elkhart 103 9 M 14:38.3
36 Logan Miller Goshen 111 9 M 14:44.4
37 Liam Garty Goshen 91 9 M 14:53.6
38 Derek Hochstedler Wakarusa 96 10 M 14:56.4
39 Jacob Wellington Goshen 127 10 M 15:05.7
40 Ethan Davies Elkhart 84 9 M 15:24.3
41 Braden Marshall Goshen 106 10 M 16:04.4
42 Samuel Goertz Goshen 93 9 M 16:29.7
43 Ted Myers Elkhart 113 10 M 16:35.9
44 Riley Deane Elkhart 85 9 M 18:05.3
45 Ethan Ireland Goshen 98 9 M 18:32.7
46 Zack Evans Goshen 88 9 M 19:06.7
47 Hayden McDonald Goshen 108 9 M 19:23.8




9/10 Girls

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Amanda Baker Granger 134 9 F 12:29.2
2 Megan Gallagher Goshen 149 10 F 12:42.8
3 Kacilyn Krebs Goshen 162 9 F 12:53.0
4 Kylee Yoder Goshen 182 9 F 13:13.7
5 Ellie Hague Granger 153 9 F 13:19.5
6 Brooke Roa Nappanee 171 10 F 13:21.1
7 Emily Anderson Elkhart 132 10 F 13:27.2
8 Sydney Perez-Miller Goshen 169 10 F 13:29.6
9 Kassidy Bestul Leesburg 139 10 F 13:38.8
10 Abigail Martinez Elkhart 165 10 F 13:43.6
11 Ali Knepp Nappanee 160 10 F 14:02.9
12 Morgan Hurt Elkhart 155 10 F 14:07.8
13 Olivia Kalil Elkhart 157 9 F 14:20.2
14 Nicole Beer Nappanee 138 9 F 14:32.0
15 Megan Murphy Goshen 168 9 F 14:32.7
16 Kairlin Preswood Elkhart 170 10 F 14:34.8
17 Kitteln Shepard Goshen 173 9 F 14:50.1
18 Elizabeth Kallimani Elkhart 158 9 F 14:57.4
19 Kylee Brown Goshen 141 9 F 15:00.7
20 Madeline Garber Goshen 150 9 F 15:09.3
21 Hannah Sprague Elkhart 176 9 F 15:09.4
22 Olivia Freeto Elkhart 148 10 F 15:18.6
23 Nadine Flores-Large Goshen 147 10 F 15:33.4
24 Ella Hoefer Middlebury 154 9 F 15:46.7
25 Avah DeVoe Goshen 146 9 F 15:49.1
26 Abby Wileman Goshen 180 9 F 15:58.0
27 Isabella Morgan Goshen 156 10 F 15:59.7
28 Reilly Schalliol Granger 172 9 F 16:05.1
29 Karlie George Goshen 151 9 F 16:07.0
30 Emma Yohn Elkhart 183 10 F 16:07.4
31 Samantha Barr Elkhart 136 9 F 16:10.5
32 Vanessa Lopez Goshen 164 10 F 16:18.0
33 Niya Aukland-Szobodi Goshen 133 10 F 16:19.5
34 Brianna Vance Goshen 179 9 F 16:20.0
35 Kara Stacy Goshen 177 9 F 16:21.2
36 Emma Ledger Goshen 163 9 F 16:25.1
37 Bo Morita Goshen 167 9 F 16:37.2
38 Emma Gingerich Elkhart 152 10 F 16:44.8
39 Samantha Kolberg Milford 161 10 F 16:53.7
40 Emma Deak Osceola 145 10 F 17:23.4
41 Myiah Chanley Elkhart 144 10 F 17:25.0
42 Malea Borsa Elkhart 140 9 F 18:02.1
43 Lydia Caffrey Goshen 142 9 F 18:19.9
44 Becca Smith Syracuse 175 9 F 19:24.3
45 Kailee Beachy Middlebury 137 9 F 19:51.8




7/8 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Kade Sainz Goshen 226 8 M 12:18.3
2 Wesley Bell Nappanee 190 7 M 12:33.7
3 Tommy Claxton Goshen 194 8 M 12:37.4
4 Quinn Bechtel Goshen 189 8 M 12:51.8
5 William Cornell Granger 195 8 M 13:02.0
6 Drew Elliott Goshen 199 7 M 13:11.5
7 Drake Bowers Goshen 192 8 M 13:16.4
8 Gideon Castro Warsaw 193 7 M 13:16.5
9 Wesley Bachman Elkhart 188 8 M 13:21.8
10 Kaleb Ellis Elkhart 200 7 M 13:39.6
11 Mason Shoemaker Syracuse 227 7 M 13:44.7
12 Michael Kallimani Elkhart 214 8 M 13:49.2
13 Joah Kaehr Goshen 213 7 M 13:53.5
14 Isaiah Parson Goshen 225 8 M 13:57.3
15 Elliot Hertzler-Gascho Goshen 206 7 M 13:58.8
16 Blake Ellis Middlebury 201 8 M 14:05.5
17 Gavin Ernsberger Goshen 202 7 M 14:16.4
18 Ethan Stanley Goshen 228 8 M 14:29.9
19 Owen Lewis Elkhart 217 8 M 14:30.4
20 Jordan Harrell Middlebury 205 7 M 14:32.2
21 Karson Krebs Goshen 216 7 M 14:50.8
22 Emre Gulec Goshen 204 8 M 14:53.5
23 Micah Yoder Goshen 232 7 M 14:53.9
24 Nicholas Anderson Wakarusa 186 7 M 14:58.7
25 Blake Wyman Goshen 231 8 M 15:00.7
26 Skye Steury Goshen 229 7 M 15:16.5
27 Justin Hochstedler Goshen 209 7 M 15:17.6
28 Landon Dean Goshen 197 7 M 15:22.9
29 Chad Kennedy Goshen 215 8 M 15:27.5
30 Carson Hiler Elkhart 207 7 M 15:44.1
31 Luke Holsopple Millersburg 210 8 M 15:45.0
32 Jacob Murphy Goshen 222 7 M 15:50.1
33 Conrad O'Brien Goshen 223 8 M 15:52.4
34 Kaiden Miller Goshen 220 7 M 15:52.7
35 Blake Judd Goshen 212 8 M 16:19.0
36 Brady Abney Goshen 184 8 M 16:20.4
37 Zach Jones Goshen 211 7 M 16:27.5
38 Javin Besser Goshen 191 7 M 16:43.0
39 Joaquin Gutierrez Goshen 269 8 M 16:45.1
40 Derek Moles Millersburg 221 8 M 16:53.0
41 Trey Dervin Goshen 198 7 M 17:09.0
42 Deecon Hill Goshen 208 8 M 17:57.7
43 Alex Lopez Goshen 218 7 M 18:20.5
44 Blayke Wedge Cromwell 230 8 M 18:37.2
45 Cohen Custer Syracuse 196 8 M 19:47.2
46 Eddie Ahlersmeyer Goshen 185 8 M 19:55.5
47 Jason Orr Syracuse 224 7 M 20:35.4
48 Terrin Marshall Goshen 219 8 M 23:37.6




7/8 Girls

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Lilly Coffman Goshen 242 8 F 13:22.5
2 Katie Huang Elkhart 249 8 F 13:31.1
3 Eva Fisher Goshen 244 8 F 13:38.2
4 McKenna Fisher Millersburg 245 7 F 14:42.4
5 Kaellin Shepard Goshen 260 7 F 14:46.6
6 Emily Bugg Winona Lake 237 8 F 14:46.8
7 Magdalena Burkholder Denver, CO 238 7 F 15:00.4
8 Ainsley Duell Goshen 243 8 F 15:06.5
9 Marissa Prough Goshen 257 8 F 15:08.2
10 Kaydence Dumka Goshen 348 7 F 15:24.9
11 Lauren Wuthrich New Paris 265 8 F 15:29.2
12 Bailee Brown Goshen 350 8 F 15:33.2
13 Ella Branneman New Paris 234 8 F 15:39.0
14 Addison May Elkhart 253 7 F 15:39.4
15 Emily Carr Warsaw 240 8 F 15:40.6
16 Lillian Beer Syracuse 233 8 F 15:56.6
17 Lillian Roberts Ft. Wayne 259 7 F 15:58.7
18 Adley Keim Elkhart 252 8 F 16:04.3
19 Sarah Harmelink Goshen 246 8 F 16:21.1
20 Ava Brown Middlebury 235 8 F 16:29.3
21 Jessica Charp Goshen 236 8 F 16:29.8
22 Payton Quake Goshen 258 7 F 16:34.6
23 Mia McEarchern Goshen 254 8 F 16:39.7
24 Charlotte Myers Elkhart 256 8 F 16:44.0
25 Libby Chupp Goshen 241 8 F 16:47.2
26 Kyra Hill Goshen 248 7 F 16:51.7
27 Sienna Kallimani Elkhart 251 8 F 17:29.2
28 Elena Stutzman Goshen 281 8 F 18:12.1
29 Samantha Hunter Goshen 250 8 F 18:16.1
30 Chelsea Hickman Middlebury 247 8 F 18:30.1
31 Alice Morrison Goshen 255 7 F 18:49.8
32 Aleksis Hostetler Millersburg 279 7 F 19:49.1
33 Hannah Templeton Goshen 262 8 F 20:52.1




7/8 Boys Non-Swimmer

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Eliott Borden Goshen 267 7 M 14:05.7
2 Titus Taylor Syracuse 274 8 M 14:38.3
3 Sharan Suthaharan Goshen 273 8 M 15:22.9
4 Luis Abad Goshen 266 8 M 15:31.3
5 Nick Hague Granger 270 7 M 15:35.1
6 Cristian Guadarrama Goshen 268 8 M 15:49.6
7 Connor Stacy Goshen 272 7 M 17:48.2
8 Terran Kingsley Goshen 271 8 M 18:53.6




7/8 Girls Non-Swimmer

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Morgan Cross Goshen 277 7 F 15:51.9




5/6 Boys

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Lucas Prough Goshen 290 6 M 14:03.4
2 Aiden Carr Warsaw 284 6 M 15:28.1
3 Brodric Kaler Elkhart 287 6 M 15:31.1
4 Ryker Quake Goshen 291 6 M 15:35.4
5 Owen Kaehr Goshen 286 6 M 16:16.8
6 Dalton Orr Syracuse 288 6 M 16:37.3
7 Brooks Custer Syracuse 285 6 M 17:35.6
8 Brady Steele Goshen 292 6 M 17:46.1
9 Zane Parson Goshen 315 5 M 17:48.5
10 Crosby Poling-Braun Goshen 289 6 M 18:42.4
11 Joseph Ahlersmeyer Goshen 283 5 M 18:43.0




5/6 Girls

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Annabelle Ahlersmeyer Goshen 293 6 F 16:22.3
2 Katelynn Shoemaker Syracuse 299 5 F 16:55.8
3 Dominique Stilley Goshen 303 6 F 17:21.7
4 Sophia Brown Middlebury 295 6 F 17:22.2
5 Nora Post Goshen 298 6 F 17:33.8
6 Samantha Snodgrass Goshen 301 6 F 18:08.8
7 Sophia Garber Goshen 296 6 F 18:19.9
8 Lily McEachern Goshen 297 6 F 21:37.1
9 Mollie Snodgrass Goshen 302 5 F 30:16.1
10 Raegan Slevatz Goshen 300 5 F 35:50.6
11 Morgan Weatherholt Osceola 304 6 F 37:10.6




5/6 Boys Non-Swimmer

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Isaac Bell Nappanee 306 5 M 14:31.5
2 Jaden Fisher Goshen 311 6 M 15:33.3
3 Marc Anthony Hernandez Goshen 312 6 M 15:52.8
4 Jaxon Engle Shipshewana 309 6 M 16:01.0
5 Joshua Rassi Goshen 316 6 M 17:01.8
6 Davis Sprague Elkhart 318 5 M 17:17.3
7 Max Engle Shipshewana 310 6 M 17:29.8
8 Ian Saner Goshen 317 6 M 17:45.4
9 Korbin Hershberger Elkhart 313 6 M 18:21.5
10 Matthew Holsopple Millersburg 314 5 M 19:46.4
11 Josiah Eisenhour Goshen 308 5 M 19:53.0
12 Trey Brennaman New Paris 307 5 M 23:20.3
13 Keaton Williamson Bourbonnais, IL 320 5 M 29:49.0




Girl Non-Swimmer

Total
Place Name City Bib No Age Gend Time
1 Allison Kalil Elkhart 326 6 F 16:41.3
2 Silvia Venturi Wawaka, IN 335 6 F 17:06.3
3 Alexa Barkby Middlebury 322 6 F 17:47.6
4 Elaina Kallimani Elkhart 327 6 F 17:51.9
5 Ryleigh Riegsecker Millersburg 332 5 F 18:24.9
6 Ana Zmuda Goshen 336 5 F 19:29.6
7 Natalie Metz Goshen 330 6 F 19:36.1
8 Danielle Klain Goshen 329 6 F 21:41.0
9 Mia Hiler Elkhart 325 5 F 23:00.6
10 Kiara Trovatore Goshen 334 5 F 23:14.5
11 Alyssa Bachman Elkhart 321 6 F 25:52.6
12 Rosie Gutierrez Goshen 324 5 F 33:56.6