2013 Jordan Valley Triathlon

back to results

Jun. 29, 2013

2013 Jordan Valley Triathlon
East Jordan, MI
Provided by East Jordan Ambulance Association



EAST JORDAN TRIATHLON
EAST JORDAN, MI * JUNE 29, 2013

********** TRIATHLON AWARDS **********


********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
** 1/3MI SWIM / 19.9MI BIKE / 3MI RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 81 Cindy Duby 49 Traverse City MI 2 10:10 0:48 1 58:18 20.5 0:44 4 27:16 1:37:14

********** FEMALE MASTERS RESULTS ***********

Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 147 Julie Jenkins 51 Traverse City MI 1 11:10 1:22 2 1:03:31 18.8 0:47 1 26:50 1:43:38

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 131 Kayla Keane 16 East Jordan MI 1 12:13 2:30 1 1:09:54 17.1 0:15 1 25:44 1:50:34
2 138 Alexandra Hardin 15 2 15:18 4:14 2 1:20:47 14.8 1:18 2 37:16 2:18:51

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 200 Alena Anderson 20 Jenison MI 1 10:02 0:49 1 1:24:07 14.2 1:54 1 33:35 2:10:25

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 86 Erika Keiswetter 34 Petoskey MI 1 11:52 1:46 2 1:07:37 17.7 0:44 1 26:54 1:48:51
2 125 Erin Ferguson 34 Lake Ann MI 2 12:53 1:13 1 1:05:18 18.3 0:39 2 35:16 1:55:17

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 134 Jenny Glass 39 Charlevoix MI 1 14:45 2:31 1 1:08:07 17.5 1:02 1 29:12 1:55:35

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 141 Kristin Clark 42 East Lansing MI 1 13:54 1:14 1 1:14:28 16.0 0:45 1 34:29 2:04:47

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 83 Bethany Piziks 45 Cadillac MI 1 11:20 1:44 1 1:03:41 18.7 1:12 2 31:28 1:49:23
2 136 Lisabeth Kaeser 49 Terrace Park OH 2 11:57 3:29 2 1:07:09 17.8 0:58 1 30:52 1:54:23
3 139 Therese Smith 45 3 15:16 4:45 3 1:24:48 14.1 2:38 3 39:26 2:26:51

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 90 Kathy Patton 54 Central Lake MI 1 12:39 1:45 1 59:17 20.1 0:43 2 33:36 1:47:58
2 148 Susan Stewart 51 Harbor Springs MI 2 12:40 1:58 2 1:06:50 17.9 1:10 1 30:22 1:52:59

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 101 Julie Biddick 59 Petoskey MI 1 14:58 2:03 1 1:15:15 15.9 1:05 1 34:09 2:07:28

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 111 Linda McGiness 62 Lake City MI 1 17:05 5:06 1 1:24:41 14.1 1:09 1 47:45 2:35:43

FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

********** MALE OVERALL RESULTS ***********
** 1/3MI SWIM / 19.9MI BIKE / 3MI RUN **

Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 144 Craig Webb 53 Traverse City MI 11 10:14 1:10 1 46:35 25.6 0:49 7 23:08 1:21:54

********** MALE MASTERS RESULTS ***********

Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 80 Bill Crook 40 Charlevoix MI 7 10:15 1:03 2 52:25 22.8 0:39 3 19:27 1:23:47

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 116 Aaron Kostrzewa 17 Traverse City MI 1 12:26 1:58 1 1:01:50 19.3 0:48 1 23:44 1:40:45
2 158 Wyatt Crick 15 East Jordan MI 2 17:30 1:50 2 1:06:21 18.0 0:38 2 31:46 1:58:04

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 112 Zachary Nachazel 24 Lansing MI 1 9:45 0:58 1 57:50 20.6 0:22 1 25:08 1:34:03

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 150 Matt Anderson 25 Jenison MI 1 9:08 1:39 1 1:04:08 18.6 1:14 1 26:49 1:42:57
2 103 Ryan Peterson 26 East Jordan MI 3 12:56 2:07 3 1:13:40 16.2 0:46 2 28:56 1:58:23
3 137 Michael Anderson 27 Traverse City MI 2 10:05 2:00 2 1:07:04 17.8 1:35 4 38:57 1:59:39
4 93 Tony Dewildt 27 Bay City MI 4 13:43 1:39 4 1:17:23 15.4 0:21 3 36:08 2:09:13

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 92 Tommy Dewildt 31 Hudsonville MI 3 11:03 1:06 1 56:54 21.0 0:57 1 26:04 1:36:01
2 91 Sam Dyste 30 Bellaire MI 2 10:19 1:05 2 57:25 20.8 0:42 2 27:23 1:36:53
3 133 Saulo Rozendo 34 East Jordan MI 1 5:46 2:00 3 1:03:24 18.8 1:12 3 29:51 1:42:11

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 95 Kevin Vance 38 Grand Rapids MI 1 11:27 2:35 2 1:11:01 16.8 0:36 1 27:05 1:52:41
2 87 Jason Keiswetter 39 Petoskey MI 2 11:35 3:00 1 1:07:45 17.6 1:23 2 32:14 1:55:54

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 142 Todd Anthes 43 Grand Haven MI 2 9:58 1:00 2 53:49 22.2 0:36 1 18:58 1:24:18
2 140 Jack Deegan 43 Harbor Springs MI 6 11:00 1:03 3 54:12 22.0 0:28 2 20:09 1:26:50
3 179 Mark Walls 41 Tucson AZ 1 8:56 1:26 1 52:59 22.5 0:52 3 25:53 1:30:05
4 104 Danial Mann 42 Charlevoix MI 4 10:20 1:01 4 56:27 21.2 0:35 9 29:05 1:37:27
5 107 Joe Decker 44 East Jordan MI 7 11:05 1:14 5 1:01:29 19.4 1:10 5 27:20 1:42:16
6 124 Paul Nachazel 41 East Jordan MI 3 9:59 1:46 8 1:04:20 18.6 1:02 4 26:35 1:43:40
7 102 Brian Sladicks 42 Charlevoix MI 5 10:46 2:01 6 1:03:15 18.9 1:22 12 34:05 1:51:27
8 122 Chris Bzdok 41 Traverse City MI 10 12:50 2:10 7 1:04:14 18.6 1:22 11 31:51 1:52:25
9 135 Josh Glass 42 Charlevoix MI 12 15:09 2:10 9 1:06:18 18.0 0:49 8 29:05 1:53:29
10 88 Simon Vance 40 Grand Rapids MI 8 11:28 2:33 11 1:11:01 16.8 0:58 7 28:49 1:54:48
11 106 Patrick O'Neill 41 East Jordan MI 9 12:35 2:29 10 1:09:39 17.1 0:22 10 31:12 1:56:15
12 105 David Kubiak 44 Troy MI 11 13:52 1:56 13 1:14:34 16.0 1:02 6 28:04 1:59:26
13 Martin Kubiak 41 Huntertown IN 12 1:12:35 16.5 2:22 14 37:24 2:10:25
14 97 Patrick Sullivan 43 Traverse City MI 13 15:48 4:04 14 1:20:15 14.9 1:07 13 37:12 2:18:25

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 126 Glenn Goodman 47 Bellaire MI 1 9:12 0:36 1 19:19 1:23:49
2 161 Pete Bolen 49 Dexter MI 2 9:53 0:54 1 53:00 22.5 0:31 2 19:38 1:23:55
3 156 Kent Cartwright 45 Petoskey MI 3 11:13 1:48 2 59:07 20.2 0:32 3 26:57 1:39:37

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 160 Thomas Hardin 51 Dearborn MI 1 8:57 1:24 3 57:32 20.8 0:45 1 24:38 1:33:14
2 98 Jim Wagner 51 Traverse City MI 2 11:10 1:39 2 57:22 20.8 1:01 3 29:18 1:40:28
3 152 Steve Harick 52 White Lake MI 7 12:50 1:52 5 1:02:18 19.2 0:48 2 25:55 1:43:41
4 123 John Scholten 53 Petoskey MI 4 11:28 3:18 1 57:16 20.8 0:47 4 31:00 1:43:47
5 129 Jeff Wellman 53 Boyne City MI 5 11:47 1:55 6 1:05:11 18.3 0:52 7 32:28 1:52:12
6 99 Mark Hoefing 54 Rochester Hills MI 6 11:48 1:46 7 1:07:10 17.8 0:55 6 31:35 1:53:14
7 155 Lindsey Osgood 54 Bloomfield Hills MI 8 15:28 1:39 4 1:01:39 19.4 1:19 8 36:26 1:56:30
8 79 Bill Gareiss 52 Mt. Pleasant MI 9 17:18 2:03 9 1:09:45 17.1 1:27 5 31:13 2:01:45
9 114 Robert Gilbert 50 Grayling MI 3 11:28 2:57 8 1:09:08 17.3 0:27 9 47:46 2:11:44
10 130 Kevin Keane 54 East Jordan MI 10 18:23 1:55

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 143 Don Fedrigon Jr 55 Williamburg MI 4 11:20 1:38 1 49:23 24.2 0:44 1 22:13 1:25:15
2 154 Ken Ames 56 Gaylord MI 3 11:15 0:44 2 54:13 22.0 0:32 2 27:53 1:34:35
3 108 William Morrow 56 Ada MI 2 11:02 1:23 5 1:01:28 19.4 0:25 3 30:44 1:45:01
4 115 Alan Kostrzewa 55 Traverse City MI 7 12:21 1:45:31
5 128 Bill Hart 56 West Branch MI 8 12:39 2:27 4 1:01:26 19.4 1:03 4 30:50 1:48:22
6 132 David Tripp 57 Rochester MI 5 11:22 1:20 7 1:04:53 18.4 1:12 5 32:38 1:51:23
7 113 Dan Zolkowski 55 East Lansing MI 10 15:49 2:23 3 1:01:11 19.5 1:18 6 33:00 1:53:39
8 119 Lou Wojtowicz 55 Eastport MI 1 11:01 2:13 6 1:03:08 18.9 1:16 7 36:30 1:54:07
9 145 Dave Anderson 59 Traverse City MI 6 12:12 3:17 8 1:08:29 17.4 1:45 9 38:09 2:03:50
10 78 David Rohman 59 Mt. Pleasant MI 9 14:20 2:30 9 1:12:35 16.5 1:17 8 37:39 2:08:19

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 120 Ed Bottrell 60 Central Lake MI 2 11:56 0:59 1 57:37 20.7 0:46 2 32:06 1:43:23
2 100 Chuck Grzanka 61 Harbor Springs MI 1 11:53 1:04 2 1:03:03 18.9 0:41 1 32:06 1:48:45
3 82 Bob Downes 60 Traverse City MI 4 14:23 2:44 3 1:06:08 18.1 1:15 3 33:42 1:58:09
4 146 Bill Saltarelli 62 Mt Pleasant MI 3 12:54 3:48 5 1:21:36 14.6 1:11 4 34:17 2:13:44
5 118 James Shirilla 64 Petoskey MI 5 15:05 2:33 4 1:19:42 15.0 1:19 5 44:50 2:23:28

MALE AGE GROUP: 65 - 99
Place No. Name Ag City/state Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ==== =================== == =================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 109 James Birch 71 Traverse City MI 1 11:54 1:30 1 1:01:40 19.4 1:16 1 34:22 1:50:40
2 89 Gary Lee 75 Traverse City MI 2 16:37 2:45 2 1:13:51 16.2 1:01 3 42:48 2:17:00
3 149 David Irish 76 Harbor Springs MI 3 16:59 3:02 3 1:16:28 15.6 1:54 2 41:14 2:19:35
4 177 Peter Vance 68 Fenton MI 6 19:53 5:39 4 1:27:28 13.7 3:53 4 59:25 2:56:18
5 85 Douglas Vance 66 Grand Rapids MI 4 17:30 5:09 5 1:31:51 13.0 2:02 5 59:48 2:56:20
6 121 Dick Graves 84 Grand Rapids MI 5 18:20 3:18 6 2:22:17 8.4



Page 1

Results are compiled by Your Results and
will be online at www.your-results.com.
Please direct any questions or corrections to
info@your-results.com. Thank you.


EAST JORDAN TRIATHLON
EAST JORDAN, MI * JUNE 29, 2013

*** TRIATHLON SPLITS ***
** 1/3MI SWIM / 19.9MI BIKE / 3MI RUN **

Place Sex/Tot No. Name City/state Ag Sex Dq Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish
===== ======== ==== ========================== =================== == === === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======
1 1/62 144 Craig Webb Traverse City MI 53 M 13 10:14 1:10 1 46:35 25.6 0:49 7 23:08 1:21:54
2 2/62 80 Bill Crook Charlevoix MI 40 M 14 10:15 1:03 3 52:25 22.8 0:39 3 19:27 1:23:47
3 3/62 126 Glenn Goodman Bellaire MI 47 M 5 9:12 0:36 2 19:19 1:23:49
4 4/62 161 Pete Bolen Dexter MI 49 M 7 9:53 0:54 5 53:00 22.5 0:31 4 19:38 1:23:55
5 5/62 142 Todd Anthes Grand Haven MI 43 M 8 9:58 1:00 6 53:49 22.2 0:36 1 18:58 1:24:18
6 6/62 143 Don Fedrigon Jr Williamburg MI 55 M 27 11:20 1:38 2 49:23 24.2 0:44 6 22:13 1:25:15
7 7/62 140 Jack Deegan Harbor Springs MI 43 M 18 11:00 1:03 7 54:12 22.0 0:28 5 20:09 1:26:50
8 8/62 179 Mark Walls Tucson AZ 41 M 2 8:56 1:26 4 52:59 22.5 0:52 12 25:53 1:30:05
9 9/62 160 Thomas Hardin Dearborn MI 51 M 3 8:57 1:24 14 57:32 20.8 0:45 9 24:38 1:33:14
10 10/62 112 Zachary Nachazel Lansing MI 24 M 6 9:45 0:58 16 57:50 20.6 0:22 10 25:08 1:34:03
11 11/62 154 Ken Ames Gaylord MI 56 M 26 11:15 0:44 8 54:13 22.0 0:32 24 27:53 1:34:35
12 12/62 92 Tommy Dewildt Hudsonville MI 31 M 21 11:03 1:06 10 56:54 21.0 0:57 14 26:04 1:36:01
13 13/62 91 Sam Dyste Bellaire MI 30 M 15 10:19 1:05 13 57:25 20.8 0:42 23 27:23 1:36:53
14 1/16 81 Cindy Duby Traverse City MI 49 F 12 10:10 0:48 17 58:18 20.5 0:44 21 27:16 1:37:14
15 14/62 104 Danial Mann Charlevoix MI 42 M 16 10:20 1:01 9 56:27 21.2 0:35 29 29:05 1:37:27
16 15/62 156 Kent Cartwright Petoskey MI 45 M 25 11:13 1:48 18 59:07 20.2 0:32 19 26:57 1:39:37
17 16/62 98 Jim Wagner Traverse City MI 51 M 24 11:10 1:39 12 57:22 20.8 1:01 31 29:18 1:40:28
18 17/62 116 Aaron Kostrzewa Traverse City MI 17 M 45 12:26 1:58 26 1:01:50 19.3 0:48 8 23:44 1:40:45
19 18/62 133 Saulo Rozendo East Jordan MI 34 M 1 5:46 2:00 31 1:03:24 18.8 1:12 32 29:51 1:42:11
20 19/62 107 Joe Decker East Jordan MI 44 M 22 11:05 1:14 23 1:01:29 19.4 1:10 22 27:20 1:42:16
21 20/62 150 Matt Anderson Jenison MI 25 M 4 9:08 1:39 34 1:04:08 18.6 1:14 16 26:49 1:42:57
22 21/62 120 Ed Bottrell Central Lake MI 60 M 40 11:56 0:59 15 57:37 20.7 0:46 45 32:06 1:43:23
23 2/16 147 Julie Jenkins Traverse City MI 51 F 23 11:10 1:22 32 1:03:31 18.8 0:47 17 26:50 1:43:38
24 22/62 124 Paul Nachazel East Jordan MI 41 M 9 9:59 1:46 36 1:04:20 18.6 1:02 15 26:35 1:43:40
25 23/62 152 Steve Harick White Lake MI 52 M 50 12:50 1:52 27 1:02:18 19.2 0:48 13 25:55 1:43:41
26 24/62 123 John Scholten Petoskey MI 53 M 32 11:28 3:18 11 57:16 20.8 0:47 37 31:00 1:43:47
27 25/62 108 William Morrow Ada MI 56 M 20 11:02 1:23 22 1:01:28 19.4 0:25 34 30:44 1:45:01
28 26/62 115 Alan Kostrzewa Traverse City MI 55 M 44 12:21 1:45:31
29 3/16 90 Kathy Patton Central Lake MI 54 F 48 12:39 1:45 19 59:17 20.1 0:43 51 33:36 1:47:58
30 27/62 128 Bill Hart West Branch MI 56 M 47 12:39 2:27 21 1:01:26 19.4 1:03 35 30:50 1:48:22
31 28/62 100 Chuck Grzanka Harbor Springs MI 61 M 38 11:53 1:04 28 1:03:03 18.9 0:41 44 32:06 1:48:45
32 4/16 86 Erika Keiswetter Petoskey MI 34 F 37 11:52 1:46 47 1:07:37 17.7 0:44 18 26:54 1:48:51
33 5/16 83 Bethany Piziks Cadillac MI 45 F 28 11:20 1:44 33 1:03:41 18.7 1:12 40 31:28 1:49:23
34 6/16 131 Kayla Keane East Jordan MI 16 F 43 12:13 2:30 54 1:09:54 17.1 0:15 11 25:44 1:50:34
35 29/62 109 James Birch Traverse City MI 71 M 39 11:54 1:30 25 1:01:40 19.4 1:16 56 34:22 1:50:40
36 30/62 132 David Tripp Rochester MI 57 M 29 11:22 1:20 37 1:04:53 18.4 1:12 48 32:38 1:51:23
37 31/62 102 Brian Sladicks Charlevoix MI 42 M 17 10:46 2:01 30 1:03:15 18.9 1:22 53 34:05 1:51:27
38 32/62 129 Jeff Wellman Boyne City MI 53 M 35 11:47 1:55 38 1:05:11 18.3 0:52 47 32:28 1:52:12
39 33/62 122 Chris Bzdok Traverse City MI 41 M 51 12:50 2:10 35 1:04:14 18.6 1:22 43 31:51 1:52:25
40 34/62 95 Kevin Vance Grand Rapids MI 38 M 30 11:27 2:35 55 1:11:01 16.8 0:36 20 27:05 1:52:41
41 7/16 148 Susan Stewart Harbor Springs MI 51 F 49 12:40 1:58 43 1:06:50 17.9 1:10 33 30:22 1:52:59
42 35/62 99 Mark Hoefing Rochester Hills MI 54 M 36 11:48 1:46 46 1:07:10 17.8 0:55 41 31:35 1:53:14
43 36/62 135 Josh Glass Charlevoix MI 42 M 63 15:09 2:10 41 1:06:18 18.0 0:49 28 29:05 1:53:29
44 37/62 113 Dan Zolkowski East Lansing MI 55 M 68 15:49 2:23 20 1:01:11 19.5 1:18 49 33:00 1:53:39
45 38/62 119 Lou Wojtowicz Eastport MI 55 M 19 11:01 2:13 29 1:03:08 18.9 1:16 61 36:30 1:54:07
46 8/16 136 Lisabeth Kaeser Terrace Park OH 49 F 41 11:57 3:29 45 1:07:09 17.8 0:58 36 30:52 1:54:23
47 39/62 88 Simon Vance Grand Rapids MI 40 M 33 11:28 2:33 56 1:11:01 16.8 0:58 26 28:49 1:54:48
48 9/16 125 Erin Ferguson Lake Ann MI 34 F 52 12:53 1:13 39 1:05:18 18.3 0:39 58 35:16 1:55:17
49 10/16 134 Jenny Glass Charlevoix MI 39 F 60 14:45 2:31 49 1:08:07 17.5 1:02 30 29:12 1:55:35
50 40/62 87 Jason Keiswetter Petoskey MI 39 M 34 11:35 3:00 48 1:07:45 17.6 1:23 46 32:14 1:55:54
51 41/62 106 Patrick O'Neill East Jordan MI 41 M 46 12:35 2:29 52 1:09:39 17.1 0:22 38 31:12 1:56:15
52 42/62 155 Lindsey Osgood Bloomfield Hills MI 54 M 66 15:28 1:39 24 1:01:39 19.4 1:19 60 36:26 1:56:30
53 43/62 158 Wyatt Crick East Jordan MI 15 M 74 17:30 1:50 42 1:06:21 18.0 0:38 42 31:46 1:58:04
54 44/62 82 Bob Downes Traverse City MI 60 M 59 14:23 2:44 40 1:06:08 18.1 1:15 52 33:42 1:58:09
55 45/62 103 Ryan Peterson East Jordan MI 26 M 54 12:56 2:07 59 1:13:40 16.2 0:46 27 28:56 1:58:23
56 46/62 105 David Kubiak Troy MI 44 M 56 13:52 1:56 62 1:14:34 16.0 1:02 25 28:04 1:59:26
57 47/62 137 Michael Anderson Traverse City MI 27 M 11 10:05 2:00 44 1:07:04 17.8 1:35 67 38:57 1:59:39
58 48/62 79 Bill Gareiss Mt. Pleasant MI 52 M 72 17:18 2:03 53 1:09:45 17.1 1:27 39 31:13 2:01:45
59 49/62 145 Dave Anderson Traverse City MI 59 M 42 12:12 3:17 50 1:08:29 17.4 1:45 66 38:09 2:03:50
60 11/16 141 Kristin Clark East Lansing MI 42 F 57 13:54 1:14 61 1:14:28 16.0 0:45 57 34:29 2:04:47
61 12/16 101 Julie Biddick Petoskey MI 59 F 61 14:58 2:03 63 1:15:15 15.9 1:05 54 34:09 2:07:28
62 50/62 78 David Rohman Mt. Pleasant MI 59 M 58 14:20 2:30 58 1:12:35 16.5 1:17 65 37:39 2:08:19
63 51/62 93 Tony Dewildt Bay City MI 27 M 55 13:43 1:39 65 1:17:23 15.4 0:21 59 36:08 2:09:13
64 52/62 Martin Kubiak Huntertown IN 41 M 57 1:12:35 16.5 2:22 64 37:24 2:10:25
65 13/16 200 Alena Anderson Jenison MI 20 F 10 10:02 0:49 70 1:24:07 14.2 1:54 50 33:35 2:10:25
66 53/62 114 Robert Gilbert Grayling MI 50 M 31 11:28 2:57 51 1:09:08 17.3 0:27 73 47:46 2:11:44
67 54/62 146 Bill Saltarelli Mt Pleasant MI 62 M 53 12:54 3:48 69 1:21:36 14.6 1:11 55 34:17 2:13:44
68 55/62 89 Gary Lee Traverse City MI 75 M 69 16:37 2:45 60 1:13:51 16.2 1:01 70 42:48 2:17:00
69 56/62 97 Patrick Sullivan Traverse City MI 43 M 67 15:48 4:04 67 1:20:15 14.9 1:07 62 37:12 2:18:25
70 14/16 138 Alexandra Hardin 15 F 65 15:18 4:14 68 1:20:47 14.8 1:18 63 37:16 2:18:51
71 57/62 149 David Irish Harbor Springs MI 76 M 70 16:59 3:02 64 1:16:28 15.6 1:54 69 41:14 2:19:35
72 58/62 118 James Shirilla Petoskey MI 64 M 62 15:05 2:33 66 1:19:42 15.0 1:19 71 44:50 2:23:28
73 15/16 139 Therese Smith 45 F 64 15:16 4:45 72 1:24:48 14.1 2:38 68 39:26 2:26:51
74 16/16 111 Linda McGiness Lake City MI 62 F 71 17:05 5:06 71 1:24:41 14.1 1:09 72 47:45 2:35:43
75 59/62 177 Peter Vance Fenton MI 68 M 77 19:53 5:39 73 1:27:28 13.7 3:53 74 59:25 2:56:18
76 60/62 85 Douglas Vance Grand Rapids MI 66 M 73 17:30 5:09 74 1:31:51 13.0 2:02 75 59:48 2:56:20
77 61/62 121 Dick Graves Grand Rapids MI 84 M 75 18:20 3:18 75 2:22:17 8.4
78 62/62 130 Kevin Keane East Jordan MI 54 M DNF 76 18:23 1:55




Page 1
EAST JORDAN TRIATHLON
EAST JORDAN, MI * JUNE 29, 2013

*** TRIATHLON RELAY SPLITS ***
** 1/3MI SWIM / 19.9MI BIKE / 3MI RUN **

Place No. Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Finish Name 2name 3name
===== ==== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= =================== ==================== ====================
1 96 1 11:32 0:36 1 53:02 22.5 0:27 2 29:08 1:34:43 Bryan Griffin Leila Griffin Cab Harvey
2 117 2 15:39 0:24 2 1:05:17 18.3 0:26 1 25:23 1:47:06 Patti Howes Jodell Danbert Cindy Nutt
3 153 3 18:49 0:40 3 1:14:03 16.1 0:26 3 36:35 2:10:31 Rich Brandell Elizabeth Nachazel Irene Ferguson