Kensington Challenge

back to results

Sep. 22, 2007

Kensington Challenge
Ann Arbor, MI
Provided by Gault Race Management


15K AGE-GROUP RESULTS
2007 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 99 Ryan Desgrange Howell 27 50:19 5:24

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 364 Marybeth Reader West Bloomfield 38 57:46 6:12

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 361 J.D. Pepper Leslie 44 55:11 5:56

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 65 Krys Brish Milford 44 1:01:23 6:36

******************** MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 142 Doug Goodhue Milford 65 59:30 6:24

******************** FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************

Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 410 Maggy Zidar Pontiac 57 1:11:06 7:38

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 342 Joshua Godwin Canton 18 1:02:20 6:42

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 330 Robert Cameron Brighton 21 57:38 6:12
2 409 Nathan Belill Flushing 24 59:10 6:21

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 127 Alison Fitzsimmons Northville 24 1:08:11 7:19

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 100 Hamshivraj Dhamrat Ypsilanti 29 57:29 6:11
2 331 Rick Smith Brighton 29 1:06:02 7:06
3 274 Erik Stanbridge Novi 28 1:42:19 10:59

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 373 Sarah Shipley Canton 28 1:06:20 7:08
2 210 Susanna Mettler Ann Arbor 28 1:10:23 7:34
3 220 Jessica Nangalia Ann Arbor 28 1:16:27 8:13
4 206 Ashlee McHugh University Height 26 1:16:48 8:15
5 397 Amy Proulx Milford 26 1:17:21 8:19
6 216 Mary Mullin Ann Arbor 29 1:17:39 8:20
7 246 Rachael Powell White Lake 26 1:17:56 8:22
8 301 Lena Weinman Jacksonville 28 1:18:33 8:26
9 252 Asia Renning Milan 26 1:19:26 8:32
10 141 Laura Good Ann Arbor 26 1:21:32 8:45
11 257 Elizabeth Rzendzian Howell 25 1:23:29 8:58
12 295 Dawn Tomczyk Brighton 26 1:25:38 9:12
13 168 Jill Johnson Grosse Pointe 28 1:30:37 9:44
14 415 Ericka Giordano New Hudson 29 1:35:34 10:16
15 267 Kate Short Ann Arbor 29 1:37:41 10:29
16 275 Lori Stanbridge Novi 27 1:42:19 10:59

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 408 Chris Machniak Hartland 32 56:17 6:03
2 396 Shane Lehnst Clinton Twp 30 1:00:47 6:32
3 130 Kristofer Forsyth Canton 31 1:02:51 6:45
4 367 Craig Dolecki Redford 33 1:03:08 6:47
5 38 Farookh Ahmed Royal Oak 34 1:07:39 7:16
6 107 Brian Dorsey Ann Arbor 31 1:10:24 7:34
7 95 David Deguzman Ann Arbor 33 1:12:41 7:49
8 356 Peter Osterhout Brighton 30 1:13:51 7:56
9 232 Sean Orzol Fenton 33 1:13:52 7:56
10 379 Andrew Beam South Lyon 34 1:16:06 8:10
11 202 Ryan Maxey Brighton 31 1:21:03 8:42
12 39 Prasada Alokam Ypsilanti 33 1:23:54 9:01

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 227 Cindy O'Reilly Windsor 32 1:07:42 7:16
2 251 Shawn Reiser Fenton 31 1:07:58 7:18
3 164 Heather Huggins Ann Arbor 33 1:10:23 7:34
4 156 Angela Heuer Grand Blanc 33 1:16:44 8:15
5 84 Sarah Cookinham Ann Arbor 32 1:19:20 8:31
6 325 Carolyn Lapan Brighton 33 1:23:28 8:58
7 183 Gayle Krueger St. Clair Shores 31 1:36:35 10:22
8 357 Danielle Roy Plymouth 33 1:43:22 11:06

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 400 Greg Thomas Clio 38 56:30 6:04
2 343 Dan Fitzgerald Rochester 39 1:04:26 6:55
3 355 Bob Chunn Ypsilanti 37 1:07:24 7:14
4 239 James Pfeiffer Dearborn 35 1:08:03 7:19
5 170 John Kachnowski Wixom 37 1:09:35 7:29
6 289 David Taylor Flint 36 1:11:14 7:39
7 236 Brian Payne Rochester Hills 39 1:12:31 7:47
8 73 Will Cagle Warren 35 1:28:00 9:27
9 416 Matt Kozar Livonia 35 1:35:34 10:16
10 291 Brian Temple Canton 35 1:42:23 11:00

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 362 Cindy Hamkins White Lake 37 1:08:30 7:21
2 105 Mary Dorazio Brighton 39 1:08:36 7:22
3 268 Clare Silbert Commerce Twp 36 1:12:38 7:48
4 132 Mary Gallagher Ann Arbor 38 1:14:12 7:58
5 299 Bridget Wackerly Oak Park 37 1:16:48 8:15
6 201 Michelle Maxey Brighton 35 1:21:03 8:42
7 395 Michelle Bird South Lyon 36 1:23:48 9:00
8 104 Deirdre Dolowy Milford 37 1:23:57 9:01
9 318 Tara Wisler Milford 37 1:34:19 10:08
10 186 Marilyn Lackey St. Clair Shores 36 1:43:58 11:10
11 85 Tara Covert Westland 36 1:46:14 11:24
12 233 Karen Ostad Grand Blanc 39 2:43:52 17:36

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 328 Shinichi Ozeki Novi 40 55:26 5:57
2 261 Kraig Schmottlach Warren 40 55:35 5:58
3 392 Vincent Jesudowich Northville 40 56:26 6:04
4 341 Victor Brown Canton 44 57:14 6:09
5 136 Robert Garrison Saline 43 58:57 6:20
6 345 Steven Harris Hazel Park 41 59:05 6:21
7 40 Bent Andersen Ypsilanti 44 59:38 6:24
8 382 Mario Bonk Ann Arbor 44 1:02:54 6:45
9 55 Dennis Berry South Lyon 43 1:03:41 6:50
10 413 Greg First Livonia 44 1:04:15 6:54
11 138 Tim Genyk Ann Arbor 40 1:09:56 7:31
12 380 Bruce Richardson Ann Arbor 44 1:11:27 7:41
13 369 Doug Klingensmith Milford 41 1:12:37 7:48
14 51 Scott Belanger Ann Arbor 44 1:17:15 8:18
15 372 Don Seyfried Plymouth 42 1:18:35 8:26
16 265 Steven Shanker Novi 44 1:18:43 8:27
17 121 Tony Farr Dearborn Heights 43 1:22:43 8:53
18 111 Curtis Dozier Canton 44 1:25:04 9:08
19 72 Jim Cade Canton 44 1:25:47 9:13
20 190 Jeff Lauth Rochester Hills 42 1:26:52 9:20
21 149 Jeff Hagloch Indianapolis 40 1:27:26 9:23
22 89 David Czarnecki Ann Arbor 41 1:29:40 9:38
23 70 Eric Buzenberg Plymouth 44 1:30:52 9:46

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 414 Lisa Veneziano Fenton 43 1:02:33 6:43
2 365 Laura Lynn-Yacuone Plymouth 40 1:08:33 7:22
3 140 Katherine Gillman Whitmore Lake 40 1:10:17 7:33
4 193 Julie Ledford Howell 44 1:10:44 7:36
5 405 Jenni Everal Taylor 43 1:10:44 7:36
6 163 Paulette Hoose Fenton 40 1:11:14 7:39
7 145 Michelle Groechel Novi 44 1:12:42 7:49
8 195 C.K. Lee Ann Arbor 44 1:15:38 8:07
9 71 Julia Buzzard Plymouth 43 1:16:09 8:11
10 119 Julie Evans Ann Arbor 40 1:16:37 8:14
11 412 Marie Campbell Dexter 44 1:17:28 8:19
12 181 Carrie Kolongowski Dearborn 42 1:18:49 8:28
13 90 Renee Dagleish Walled Lake 43 1:18:56 8:29
14 351 Shelly Demoss South Lyon 42 1:20:30 8:39
15 228 Renee Obert Brighton 42 1:21:53 8:48
16 124 Kelley Ferrell Lenox Twp 41 1:22:09 8:49
17 245 Cathy Powell Saline 44 1:23:20 8:57
18 110 Cheryl Dozier Canton 40 1:25:23 9:10
19 371 Jeanne Seyfried Plymouth 40 1:25:29 9:11
20 122 Cathy Fegan Brighton 41 1:37:02 10:25
21 390 Donna Smith Wixom 42 1:55:08 12:22

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 375 David Wulbrecht Clarkston 47 58:58 6:20
2 74 Alan Caldwell Ann Arbor 49 1:01:16 6:35
3 238 Roy Pearsall Highland 46 1:01:38 6:37
4 97 John Demarco Brighton 45 1:06:11 7:07
5 399 Joerg Klisch Northville 47 1:06:42 7:10
6 178 Fred Knight Ann Arbor 49 1:07:47 7:17
7 417 Kevin Leddy Livonia 48 1:09:14 7:26
8 248 David Prange Plymouth 49 1:09:29 7:28
9 411 Dino Lekas Ann Arbor 45 1:11:33 7:41
10 43 Steve Arnold Silverthorne 45 1:11:44 7:42
11 235 James Pauer Ann Arbor 45 1:11:57 7:44
12 77 Kenneth Castle Ypsilanti 49 1:18:01 8:23
13 219 Gene Myers Canton 47 1:24:06 9:02
14 340 Georg Schulte Whitmore Lake 47 1:25:29 9:11
15 211 Steve Miller Clarkston 47 1:25:50 9:13
16 393 James Izzi Highland 45 1:27:13 9:22
17 52 Joe Benson Livonia 48 1:28:28 9:30
18 91 Dave Daniels Northville 45 1:29:11 9:35

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 398 Anne Proulx Milford 46 1:13:36 7:54
2 305 Suzanne White Farmington 45 1:17:31 8:20
3 44 Liz Bailey Milford 46 1:19:11 8:30
4 284 Mimi Takami Ann Arbor 48 1:20:46 8:40
5 199 Diane Mattson Brighton 47 1:21:17 8:44
6 226 Joanne North South Lyon 47 1:22:45 8:53
7 312 Connie Winans Houghton Lake 45 1:26:15 9:16
8 388 Mei Chen Hu Clarkston 45 1:31:03 9:47
9 148 Susie Hadjinian Canton 45 1:31:46 9:51
10 352 Karol Otteman Franklin 46 1:35:50 10:17
11 240 Pam Pfeiffer Flint 47 2:43:52 17:36

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 350 Alan Vanmeter Walled Lake 50 58:24 6:17
2 287 John Tarkowski Northville 54 58:54 6:20
3 204 Jim McCabe Dearborn 52 1:04:39 6:57
4 384 Wally Barnowski Royal Oak 52 1:05:47 7:04
5 385 Mike Manz Ann Arbor 53 1:06:13 7:07
6 272 Ken Sova Canton 50 1:07:14 7:13
7 218 Daniel Myatt Farmington Hills 53 1:07:55 7:18
8 123 Chuck Ferrell Lenox Twp 51 1:09:08 7:26
9 152 Alan Hassoun Dearborn Hts. 54 1:09:20 7:27
10 209 Michael Mester Canton 51 1:10:12 7:32
11 146 Thomas Gross Livonia 50 1:10:39 7:35
12 57 Brian Bess Laingsburg 51 1:11:01 7:38
13 348 Mike Keck Howell 53 1:13:21 7:53
14 394 James Bearden Livonia 52 1:15:26 8:06
15 134 Kevin Galvin Plymouth 54 1:15:51 8:09
16 182 Robert Kozlowski Howell 51 1:15:55 8:09
17 50 Lorne Beatty Brighton 52 1:15:57 8:10
18 69 Bill Burger Howell 52 1:15:59 8:10
19 237 Robin Pearce New Hudson 54 1:17:16 8:18
20 167 James Johnson Trenton 52 1:17:18 8:18
21 282 Jim Sutika Houghton Lake 50 1:19:38 8:33
22 247 Tom Powell Pinckney 51 1:20:42 8:40
23 229 Gary Olsen Riverview 53 1:21:53 8:48
24 98 Robert Demember Plymouth 54 1:22:36 8:52
25 106 Doug Dormer Ann Arbor 52 1:24:18 9:03
26 402 Daniel Reinhart Clio 50 1:26:29 9:17
27 358 Len Constantine New Baltimore 54 1:28:15 9:29
28 320 Michael Wullaert Troy 52 1:37:22 10:27
29 117 Bob Ellis Taylor 52 1:38:18 10:33
30 153 Bill Healy Brighton 50 1:50:11 11:50
31 309 Steve Williams Clarkston 53 1:52:50 12:07

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 349 Robin Sarris-Hallop Ann Arbor 51 1:09:55 7:31
2 175 Cathy Kamil Chelsea 53 1:20:05 8:36
3 263 Valarie Settle Milford 50 1:20:14 8:37
4 254 Joanie Rogucki Pinckney 54 1:23:21 8:57
5 377 Janine Gillow Livonia 50 1:24:29 9:04
6 230 Jackie Olsen Riverview 54 1:27:35 9:24
7 66 Shelley Bruder Dexter 53 1:28:59 9:33
8 86 Myrna Cox Novi 50 1:31:31 9:50
9 401 Cynthia Holman Brighton 53 1:41:09 10:52
10 308 Mary Williams Clarkston 52 1:52:50 12:07
11 319 Kris Wolfe Livonia 54 1:57:08 12:35

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 354 Doug Soliz Allen Park 57 1:02:50 6:45
2 234 Michael Patterson Grosse Pointe Woo 55 1:02:52 6:45
3 135 Mitchell Garner Ann Arbor 57 1:04:40 6:57
4 407 Wally Hayes Ann Arbor 55 1:07:46 7:17
5 403 Michael Hagerty Hamburg 55 1:09:51 7:30
6 363 Larry Wojcik Dearborn Heights 58 1:11:18 7:40
7 198 Daniel Martinez Allen Park 55 1:11:36 7:42
8 256 James Russell Clarkston 56 1:11:47 7:43
9 222 Andrew Neuwirth Clinton Twp. 56 1:12:20 7:46
10 273 D. Mark Squires Novi 56 1:19:08 8:30
11 137 Bill Garrity Ann Arbor 59 1:23:27 8:58
12 191 Randy Layton Dexter 55 1:23:42 8:59
13 150 William Hansen Brighton 56 1:26:12 9:15
14 214 Ray Montague Oregon 59 1:26:16 9:16
15 323 Arthur Walker Detroit 57 1:26:28 9:17
16 391 Marlin Short Wauseon 59 1:53:41 12:12

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 347 Donna Olson Canton 57 1:12:38 7:48
2 108 Elke Dozauer Ann Arbor 56 1:25:30 9:11
3 189 Sheila Larson Fowlerville 55 1:46:04 11:23

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 179 Greg Knoff Shelby Twp. 61 1:11:49 7:43
2 525 Rick Stevens Ann Arbor 61 1:12:25 7:47
3 359 William Spurgeon Royal Oak 60 1:15:39 8:08
4 381 Paul Garko Davisburg 60 1:18:45 8:27
5 196 Howard Lin Ann Arbor 63 1:18:48 8:28
6 177 Tim Klinkhamer Birmingham 61 1:21:32 8:45
7 96 Cary Deloye Livonia 60 1:22:59 8:55
8 366 Richard Jones Highland 64 1:23:49 9:00
9 158 Bill Hill Pinckney 64 1:25:03 9:08
10 159 Bill Hill Grosse Ile 61 1:30:28 9:43
11 404 Martin McElroy Davison 61 1:37:35 10:29
12 93 Vance Decamp Williamston 61 1:46:04 11:23

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 62 Nina Bovio Ann Arbor 61 1:20:59 8:42
2 298 Renee Vettorello Saline 61 1:25:52 9:13
3 215 Kathleen Morse Linden 61 1:32:05 9:53
4 160 Karen Hill Grosse Ile 61 1:38:50 10:37
5 290 Nancy Teel Flint 64 1:50:41 11:53

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 244 Peter Polidori Bingham Farms 69 1:07:41 7:16
2 310 Franklin Willis Oklahoma City 65 1:21:30 8:45
3 63 David Boyd Highland 67 1:57:18 12:36

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 339 Karen Lee Scanlon Brighton 65 1:56:54 12:33
2 115 Sharon Dunn Westland 65 2:06:12 13:33

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 346 Brian Harris Royal Oak 72 1:17:53 8:22
2 207 Darrell McKee Harrison Twp 73 1:36:05 10:19
3 109 Wolfgang Dozauer Ann Arbor 74 1:44:25 11:13
4 344 Jim Matherley Burton 71 1:53:00 12:08

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 321 Joseph Yurich Wayne 79 1:59:44 12:51

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 360 James Rolktoff Farmington Hills 45 1:14:59 8:03
2 7 Ken Schuldt Wixom 45 1:16:52 8:15
3 378 Gary Gillow Livonia 53 1:20:03 8:36
4 3 Kevin Marinkovich Westland 32 1:21:07 8:43
5 376 Joe Kingsbury Grand Blanc 55 1:47:05 11:30

MALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 389 Gary Morgan Clarkston 47 1:08:43 7:23
2 353 Manuel Pumarada Farmington Hills 46 1:13:20 7:53
3 9 Nicholas Howson Ann Arbor 45 1:14:12 7:58
4 11 Declan O'Donohue Livonia 33 1:17:42 8:21
5 6 James Paschal Ypsilanti 44 1:18:51 8:28
6 1 Edward Barshaw South Lyon 38 1:36:16 10:20
7 13 Steven Schuster Farmington 40 1:37:03 10:25

MALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 322 Ben Baldwin Walled Lake 32 1:11:26 7:40
2 406 Gregory Everal Taylor 48 1:15:35 8:07
3 386 Jim Jackel Monroe 54 1:16:23 8:12
4 10 Allen Mozak Wixom 46 1:20:54 8:41
5 324 Eric Tulley Southfield 37 1:21:03 8:42
6 370 Tomasz Zylinski Hamtramck 26 1:21:54 8:48
7 14 Dale Chiara Novi 53 1:26:05 9:15
8 383 James Rice Northville 45 1:35:48 10:17

MALE CLYDESDALES - DIVISION 4
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Brian McCallum Clarkston 51 1:17:37 8:20
2 368 Jon Austin Madison Heights 49 1:17:45 8:21
3 22 Robert Pranke Howell 41 1:23:10 8:56
4 37 Jeff Reneaud Ortonville 51 1:23:20 8:57
5 20 Andrew Dodd Commerce 46 1:28:23 9:30
6 15 Aldo Dekovich Livonia 57 1:34:01 10:06
7 16 Robert Dlaton Bloomfield Hills 55 1:34:27 10:09
8 387 Czeslaw Kuprianowicz Hamtramck 60 1:46:41 11:27

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Susan McConnell Southgate 51 1:41:54 10:57

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 28 K.T. Parker Southgate 44 1:33:25 10:02
2 5 Catherine Naimola Wyandotte 50 1:39:32 10:41
3 19 Marcella Sally Wyandotte 51 1:53:29 12:11
4 2 Therese Langan Ann Arbor 43 1:54:44 12:19

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 18 Heather Molitoris Holly 29 1:23:56 9:01
2 8 Judy Carmein Ann Arbor 47 1:34:50 10:11
3 12 Cheryl Savage Flat Rock 52 1:40:12 10:46
4 17 Karen Lakkides Milford 37 1:40:50 10:50





5K RUN AGE-GROUP RESULTS
2007 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 208 Matthew McMaster Ypsilanti 25 16:34 5:20

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 188 Suzanne Larsen Fenton 30 17:04 5:30

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 203 Paul Mayer Ann Arbor 40 17:22 5:36

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9001 Ruth Lara Grand Blanc 46 22:15 7:10

******************** MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 717 Gerard Malaczynski Bloomfield Hills 65 18:34 5:59

******************** FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 278 Lia Stevens Ann Arbor 61 27:24 8:50
MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 719 William Burke Milford 9 25:22 8:10
2 192 Brooks Ledford Howell 10 37:06 11:57
FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 45 Cassidy Basydlo Highland 10 27:52 8:59
2 67 Jacqueline Burant Brighton 7 39:54 12:51
MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 746 Aksmay Jetli Ann Arbor 14 18:30 5:58
2 329 Brendan Helmer Wixom 13 25:51 8:20
3 730 Jack Floyd Ann Arbor 11 37:16 12:00
FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 307 Naomi Wilkin Ann Arbor 11 22:42 7:19
2 194 Paige Haynes Howell 13 31:08 10:02
3 101 Kimberly Dietrich Bloomfield Hills 14 35:25 11:25
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 243 Courtney Plummer Garden City 17 20:16 6:32
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 271 Anthony Smykla South Lyon 24 25:13 8:08
2 144 Michael Grech Canton 22 32:38 10:31
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 151 Sherstin Harrison Ann Arbor 23 25:52 8:20
2 288 Sarah Tayebi Ann Arbor 23 28:15 9:06
3 78 Holli Chambers Commerce 23 33:30 10:48
4 217 Kelly Murawski Canton 21 35:05 11:18
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 283 Thomas Szocinski Howell 28 19:37 6:19
2 726 Tim Jacobs Indianapolis 27 19:48 6:23
3 327 Andy Stover Royal Oak 26 21:02 6:47
4 758 Damon Garcia Ann Arbor 25 24:07 7:46
5 103 Kevin Doak Brighton 26 26:58 8:41
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 113 Jolene Duckworth Ann Arbor 25 25:55 8:21
2 147 Tiffany Grubaugh Canton 25 26:54 8:40
3 250 Tye Reeder Ann Arbor 26 28:15 9:06
4 118 Katie Eschenburg Ann Arbor 26 28:56 9:19
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 174 Scott Kalchik Northville 34 24:30 7:54
2 315 Steve Wisinski Brighton 34 25:15 8:08
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 262 Monique Schmottlach Wixom 34 22:22 7:13
2 292 Tendai Thomas Farmington Hills 33 24:21 7:51
3 293 Michelle Thompson Commerce Twp. 30 27:01 8:42
4 64 Michelle Breault Novi 33 27:46 8:57
5 54 Leslie Bermudez Dearborn Heights 31 31:04 10:00
6 197 Dawn MacLeod South Lyon 34 31:31 10:09
7 756 Taylor Rue Pinckney 32 33:43 10:52
8 316 Karen Wisinski Brighton 32 33:59 10:57
9 751 Cynthia Colley Howell 34 35:51 11:33
10 143 Melanie Gray Brighton 30 37:05 11:57
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 249 Thomas Preiss South Lyon 38 16:41 5:23
2 187 Eric Larsen Fenton 36 17:07 5:31
3 162 Joel Hoose Fenton 39 18:06 5:50
4 744 Paul Taylor Clio 36 18:47 6:03
5 224 Tony Noriega Shelby 36 20:23 6:34
6 718 Jeff Goodfellow Howell 36 21:23 6:54
7 734 Joel Abramson Ann Arbor 38 25:35 8:15
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 260 Karin Schmottlach Warren 35 23:16 7:30
2 745 Tracy Scott Houston 37 25:08 8:06
3 46 Jill Basydlo Highland 39 25:21 8:10
4 303 Mary Welch Lansing 35 26:28 8:31
5 173 Kathleen Kalchick Northville 36 26:41 8:36
6 302 Mary Kay Weiss West Bloomfield 35 27:35 8:53
7 161 Renee Hoornaert Northville 35 27:50 8:58
8 157 Susan Hiipakka Milford 36 32:40 10:31
9 114 Margaret Duma Farmington Hills 35 33:06 10:40
10 314 Jennifer Wisinski Northville 36 33:10 10:41
11 82 Tracy Conley Fenton 37 36:33 11:47
12 169 Amy Jonas Novi 35 38:06 12:16
13 68 Missy Burchart New Hudson 38 38:26 12:23
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 47 Rob Basydlo Highland 40 18:22 5:55
2 185 Tim Kuhnlein Ann Arbor 43 20:55 6:44
3 87 Fred Critch Chicago 44 23:13 7:29
4 53 David Bermudez Dearborn Heights 42 24:58 8:03
5 270 Michael Sinclair White Lake 41 26:31 8:33
6 172 Ross Kaferle Saline 42 29:38 9:33
7 757 Everett Centerwall Flint 40 33:51 10:54
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 255 Debra Rojewski Fowlerville 42 24:39 7:56
2 269 Kim Sinclair White Lake 40 26:31 8:33
3 59 Sheri Bloomfield Linden 42 27:23 8:49
4 58 Jill Blair Highland 43 28:47 9:16
5 176 Amy Kennedy Ann Arbor 42 29:18 9:26
6 722 Michelle Hutter South Lyon 41 29:56 9:38
7 313 Patricia Winebrenner Dexter 42 30:41 9:53
8 171 Joyce Kaferle Saline 42 31:58 10:18
9 42 Maureen Arbour Brighton 42 33:44 10:52
10 83 Carol Cook Brighton 41 33:47 10:53
11 736 Terri Salas Howell 40 34:08 11:00
12 297 Lori Verbrugge Milford 42 34:58 11:16
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 754 Roger Lara Grand Blanc 49 17:51 5:45
2 296 Dave Verbrugge Milford 46 19:41 6:21
3 714 Dean Johnson Plymouth 45 21:27 6:55
4 741 Ron Torrezia Ypsilanti 45 23:48 7:40
5 286 Grant Tally Flat Rock 45 25:22 8:10
6 277 Steven Stanley Midland 45 25:48 8:19
7 41 Donald Anderson Ann Arbor 49 26:52 8:39
8 735 Martin Ritchie Howell 48 27:29 8:51
9 304 Stephen Whitaker Northville 47 27:51 8:58
10 133 Michael Gallagher Overland Park 47 32:32 10:29
11 713 David Cross Holly 47 36:12 11:40
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 721 Teresa Burke Milford 46 25:39 8:16
2 120 Catherine Falvey White Lake 46 26:23 8:30
3 285 Brenda Tally Flat Rock 45 27:56 9:00
4 79 Paula Christensen Ann Arbor 45 31:48 10:15
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 720 Matthew Burke Milford 50 18:26 5:56
2 131 Phil French Howell 50 19:51 6:24
3 60 John Bodley Northville 52 22:00 7:05
4 266 Robert Shockey East Lansing 51 22:06 7:07
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 258 Janet Sawyer Fenton 53 24:53 8:01
2 762 Anne Garcia Ann Arbor 53 28:01 9:01
3 126 Terese Fitzpatrick Howell 53 28:22 9:08
4 763 Shelley Gennara Northville 53 29:30 9:30
5 180 Deanna Kohler Milford 53 30:00 9:40
6 61 Mira Bossowski Royal Oak 53 33:48 10:53
7 102 Mary Dietrich Bloomfield Hills 50 36:26 11:44
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 205 Craig McDougall South Lyon 57 24:56 8:02
2 306 William White Farmington 58 26:10 8:26
3 92 Myles Davis Milford 57 28:20 9:08
4 253 Mick Rhine Fowlerville 59 29:52 9:37
5 231 Jerry Onufer Royal Oak 57 33:48 10:53
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 755 Shelly Dunlop Royal Oak 57 29:08 9:23
2 742 Suzanne Eyer Plymouth 59 29:38 9:33
3 337 Yvonne Moore Brighton 59 31:57 10:18
4 764 Lyn Fry Fenton 57 35:47 11:32
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 88 Mark Cryderman Howell 61 20:58 6:45
2 280 Jeri Stiles Fenton 62 24:34 7:55
3 80 Edwin Clarke Ann Arbor 60 25:19 8:10
4 740 David Kull Brighton 64 25:47 8:19
5 739 Frank Firek Northville 64 28:46 9:16
6 761 Robert Kegerreis Northville 64 38:26 12:23
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 332 Rose Matuszak Ann Arbor 63 30:09 9:43
2 738 Charlene Kull Brighton 63 30:25 9:48
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 728 Art Kitze Ann Arbor 68 27:19 8:48
2 200 Jerry Matuszak Ann Arbor 67 27:50 8:58
3 747 Paul Huyck Farmington Hills 68 36:04 11:37
4 223 Jim Nevison Royal Oak 67 36:40 11:49
5 760 Ren Farley Ann Arbor 69 41:11 13:16
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 112 Stanford Ducker Novi 70 41:10 13:16
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 155 Harrison Hensley Pinckney 75 29:55 9:38
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 128 Jim Forshee Ann Arbor 81 29:55 9:38
FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 729 Stan Schafer Brighton 50 25:07 8:05
2 732 Daniel McKay Brighton 40 26:16 8:28
3 326 Sean Lowry Novi 25 27:21 8:49
4 24 John Wills Farmington Hills 34 33:05 10:39

MALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 29 Preston Thomas Farmington Hills 33 22:20 7:12
2 25 Stewart Wood Ann Arbor 52 25:04 8:05
3 26 Martin Kohler Milford 53 25:36 8:15
4 374 Terry Eawel Dansville 57 25:50 8:19
5 737 David Lang Redford 36 30:47 9:55
6 27 Eldon Leaphart Southfield 43 32:29 10:28

MALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 750 Aiden McLearon Howell 32 32:18 10:24

MALE CLYDESDALES - DIVISION 4
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 33 Scott Hable Howell 29 24:15 7:49
2 32 Mike Eisele Howell 36 27:39 8:54
3 748 John Amos Howell 32 28:30 9:11
4 749 Tj Lekander Howell 30 28:50 9:17
5 34 Mike Obert Brighton 42 31:33 10:10

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 1
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 23 Patricia Nemeth Howell 45 29:31 9:31

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 2
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE CLYDESDALES - DIVISION 3
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 30 Amy Gray Eastpointe 32 26:21 8:29
2 759 Elaine Wisniewski Hartland 31 28:21 9:08
3 31 Jeanne Manigold Highland 43 33:20 10:44





5K WALK AGE-GROUP RESULTS
2007 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007


MALE AGE GROUP: 1 - 99
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 241 Lynn Phillips Livonia 57 30:59 9:59
2 300 Rick Warner Sterling Heights 60 34:03 10:58
3 281 Tae Won Suh Milford 69 38:40 12:27
4 166 Doo-Yearn Jo Rochester Hills 56 38:40 12:27
5 723 Donald Winfield Fraser 49 39:19 12:40
FEMALE AGE GROUP: 1 - 99
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 752 Wanda Handlin Flint 50 32:37 10:30
2 242 Sharon Phillips Livonia 57 36:13 11:40
3 727 Marilyn Pobanz Ann Arbor 64 39:07 12:36
4 724 Mary Winfield Fraser 49 39:22 12:41





Page 1
HALF MILE KIDS RUN RESULTS
2007 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
SATURDAY, SEPTEMBER 22, 2007

Place Name Town Ag S Time
===== ========================== ============== == = =======
1 Calvin Floyd Ann Arbor 7 M 3:45

2 Marisa Weller MacOmb 8 F 3:48
3 Hayley Plummer Garden City 10 F 4:01
4 Courtney Weller MacOmb 6 F 4:07
5 Katie Lakkides Milford 7 F 4:31
6 Drew Deyo Howell 4 M 5:18
7 Megan Lakkides White Lake 10 F 5:42
8 Fuzail Ahmed Royal Oak 4 M 5:59
9 Erika Lakkides Milford 3 F 6:37
10 Charlotte Huggard Belleville 2 F 8:57
9/22/2007 11:53AM


Ann Arbor, MI
Provided by Gault Race Management