2013 Wolverine Wildcat

back to results

Jun. 29, 2013

2013 Wolverine Wildcat
Wolverine, MI
Provided by Indian River Striders


Wolverine Wildcat

Name Sex Age Time Overall PlacCity State
142 Skop, Kory M 17 18:16:00 1 Boyne Falls MI
138 Oakman, Connor M 15 18:20:00 2 Lafayette NY
124 Kilpatrick, Hunter M 18 19:43:00 3 Levering MI
134 Mills, Greg M 52 20:47:00 4 Bellaire MI
135 Burk, Mark M 44 20:52:00 5 Mancelona MI
139 Oakman, Nathan M 18 20:53:00 6 Lafayette NY
140 Florek, Zach M 17 20:55:00 7 Indian River MI
152 Westbrook, Erica F 17 21:01:00 8 Boyne City MI
154 Moore, Henry M 38 21:23:00 9 Columbia SC
149 Harbaugh, Tom M 64 21:25:00 10 Boyne City MI
133 Miller, Mike M 50 21:41:00 11 Boyne City MI
107 Bolinger, Matt M 34 22:00:00 12 Wolverine MI
125 Kinsella, Aaron M 13 22:42:00 13 Brimley MI
126 Eberhardt, Tommy M 69 22:45:00 14 Roswell GA
127 Hammond, Tom M 65 22:54:00 15 Petoskey MI
102 Ahrenberg, Bill M 60 23:31:00 16 Cheboygan MI
131 McCauley, Muffie F 52 23:32:00 17 Wolverine MI
101 Agria, Adriane F 46 23:43:00 18 Petoskey MI
103 Jozefiak, Joe M 57 23:48:00 19 Joburg MI
128 Lantis, Dan M 54 24:00:00 20 Fife Lake MI
150 Neumann, Angela F 26 24:15:00 21 Traverse City MI
121 Hawley, Rick M 49 24:21:00 22 East Jordan MI
120 Halford, Scott M 51 24:30:00 23 Petoskey MI
153 Robson, Bill M 67 24:42:00 24 Alanson MI
155 Ohlert, Tim M 51 25:30:00 25 Indian River MI
156 Williamson, Jon M 51 25:57:00 26 Frederic MI
140 Pope, Mary F 55 26:02:00 27 Pinckney MI
141 Eyster, Mark M 50 26:16:00 28 Williamston MI
112 Coon, Penny F 49 26:23:00 29 Elmira MI
129 Levely, Jack M 63 26:26:00 30 Atlanta MI
132 Miller, Kathi F 55 26:38:00 31 Boyne City MI
151 Fowler, Mark M 52 26:55:00 32 Interlochen MI
153 Kranzo, Nathan M 36 27:15:00 33 Flint MI
146 Thomas, Joanne F 55 27:18:00 34 East Jordan MI
147 Moore, Amy F 38 27:31:00 35 Columbia SC
135 Morgan, Sarah F 30 27:33:00 36 Wolverine MI
122 Hebel, Joe M 68 27:55:00 37 Harbor Springs MI
154 Titus, Tim M 53 28:13:00 38 Portage MI
148 Whitcomb, Scott M 45 28:34:00 39 Petoskey MI
110 Caretto, Toni F 50 28:50:00 40 Dearborn MI
157 Whitcomb, Laney F 12 28:53:00 41 Petoskey MI
171 Florenski, Eddie M 15 28:58:00 42 Wolverine MI
103 Anderson, Lori F 56 29:04:00 43 Venice FL
127 Knight, Christopher M 48 30:24:00 44 Topinabee MI
126 Kloenne, Mike M 50 30:25:00 45 Colorado Spring CO
129 Keefe, Joe M 57 31:33:00 46 Willis MI
113 Elzinga, Jim M 77 31:59:00 47 Conway MI
114 Meyer, Jim M 72 32:10:00 48 Onaway MI
116 Gaus, Josh M 39 32:23:00 49 Indian River MI
114 Franz, Jessica F 26 32:26:00 50 Dryden MI
118 Gust, Char F 63 33:11:00 51 Cheboygan MI
123 Honig, Richard M 49 33:14:00 52 Saginaw MI
141 Rice, Sheryl F 54 33:14:00 53 Petoskey MI
156 Ohlert, Hattie F 24 33:34:00 54 Kincheloe MI
145 Tharp, Jason M 39 35:14:00 55 Wolverine MI
111 Casto, Delma F 54 35:17:00 56 Petoskey MI
147 Trigger, Frank M 58 36:11:00 57 Gaylord MI
104 Bauer, Lou M 68 36:41:00 58 Conway MI
143 Smith, Karen F 47 38:03:00 59 Wolverine MI
119 Halford, Linda F 59 38:27:00 60 Conway MI
137 Nelson, Pete M 67 43:35:00 61 Wolverine MI
105 Baumgarten, Gail F 62 45:29:00 62 Plymouth MI
106 Baumgarten, Robert M 61 45:30:00 63 Plymouth MI
136 Nelson, Kathy F 48 47:32:00 64 Wolverine MI
138 Ennes, Lary M 65 48:03:00 65 Wolverine MI
117 Gearhart, Becky F 57 48:16:00 66 Wolverine MI
144 St. Ange-Sheldon, She F 47 48:18:00 67 Wolverine MI
115 Fraser, Nancy F 68 50:30:00 68 Onaway MI
108 Bourcier, Kasey F 38 52:05:00 69 Wolverine MI
109 Bourcier, Scott M 43 52:06:00 70 Wolverine MI
130 Maddix, Dave M 59 DNS 71 Gaylord MI




Wolverine Wildcat


5K Overall Winners Bib # Name Age Time City

Overall Male 142 Kory Skop 17 18:16:00 Boyne Falls
Junior Male 138 Connor Oakman 15 18:20:00 Lafayette, N
Masters Male 134 Greg Mills 52 20:47:00 Bellaire
Senior Masters Male 149 Tom Harbaugh 64 21:25:00 Boyne City
Overall Female 152 Erica Westbrook 17 21:01:00 Boyne City
Junior Female 157 Laney Whitcomb 12 28:33:00 Petoskey
Masters Female 131 Muffie McCauley 52 23:32:00 Wolverine
Senior Masters Female 118 Char Gust 63 33:11:00 Cheboygan
One Mile Overall Winner - Ma 69 Hunter Kilpatrick 18 5:39:00 Levering
One Mile Overall Winner - Fe 76 Erica Westbrook 17 6:28:00 Boyne City

Female 10-14 Bib # Name Age Time Rank Age Group
Junior Overall Winner 157 Whitcomb, Laney 12 28:33:00 1
Female 15-19
Overall Women's Winner 152 Westbrook, Erica 17 21:01:00 1
Female 20-24
156 Ohlert, Hattie 24 33:34:00 1
Female 25-29
150 Neumann, Angela 26 24:15:00 1
114 Franz, Jessica 26 32:26:00 2
Female 30-34
135 Morgan, Sarah 30 27:33:00 1
Female 35-39
163 Moore, Amy 38 27:31:00 1
109 Bourcier, Kasey 38 52:05:00 2
Female 45-49
101 Agria, Adriane 46 23:43:00 1
112 Coon, Penny 49 26:23:00 2
143 Smith, Karen 47 38:03:00 3
136 Nelson, Kathy 48 47:32:00 4
144 St. Ange-Sheldon, She 47 48:18:00 5

Female 50-54 Bib # Name Age Time Rank Age Group
Master's winner 131 McCauley, Muffie 52 23:32:00 -0
110 Caretto, Toni 50 28:50:00 1
141 Rice, Sheryl 54 33:14:00 2
111 Casto, Delma 54 35:17:00 3
Female 55-59
140 Pope, Mary 55 26:02:00 1
132 Miller, Kathi 55 26:38:00 2
146 Thomas, Joanne 55 27:18:00 3
103 Anderson, Lori 56 29:04:00 4
119 Halford, Linda 59 38:27:00 5
117 Gearhart, Becky 57 48:16:00 6
Female 60-64
Senior Masters Female 118 Gust, Char 63 33:11:00 -0
105 Baumgarten, Gail 62 45:29:00 1
Female 65-69
115 Fraser, Nancy 68 50:30:00 1

Male 10-14 Bib # Name Age Time Rank Age Group
125 Kinsella, Aaron 13 22:42:00 1
Male 15-19
Overall Winner 142 Skop, Kory 17 18:16:00 -0
Junior Winner 138 Oakman, Connor 15 18:20:00 -0
124 Kilpatrick, Hunter 18 19:43:00 1
139 Oakman, Nathan 18 20:53:00 2
167 Florek, Zach 17 20:55:00 3
171 Florenski, Eddie 15 28:58:00 4
Male 30-34
107 Bolinger, Matt 34 22:00:00 1
Male 35-39
162 Moore, Henry 38 21:23:00 1
161 Kranzo, Nathan 36 27:15:00 2
116 Gaus, Josh 39 32:23:00 3
145 Tharp, Jason 39 35:14:00 4
Male 40-44
168 Burk, Mark 44 20:52:00 1
109 Bourcier, Scott 43 52:06:00 2
Male 45-49 Bib # Name Age Time Rank Age Group
Arrived at race over 2 minut 121 Hawley, Rick 49 24:21:00 1
148 Whitcomb, Scott 45 28:34:00 2
127 Knight, Christopher 48 30:24:00 3
123 Honig, Richard 49 33:14:00 4
Male 50-54
Senior Masters Winner 134 Mills, Greg 52 20:47:00 -0
133 Miller, Mike 50 21:41:00 1
128 Lantis, Dan 53 24:00:00 2
120 Halford, Scott 51 24:30:00 3
155 Ohlert, Tim 51 25:30:00 4
159 Williamson, Jon 51 25:57:00 5
160 Eyster, Mark 50 26:16:00 6
151 Fowler, Mark 52 26:55:00 7
154 Titus, Tim 53 28:13:00 8
126 Kloenne, Mike 50 30:25:00 9
Male 55-59
164 Jozefiak, Joe 57 23:48:00 1
169 Keefe, Joe 57 31:33:00 2
147 Trigger, Frank 58 36:11:00 3
130 Maddix, Dave 59 DNS
Male 60-64 Bib # Name Age Time Rank Age Group
Senior Masters Winner 149 Harbaugh, Tom 64 21:25:00 -0
102 Ahrenberg, Bill 60 23:31:00 1
106 Levely, Jack 63 26:26:00 2
129 Baumgarten, Robert 61 45:30:00 3
Male 65-69 Bib # Name Age Time Rank Age Group
166 Eberhardt, Tommy 69 22:45:00 1
165 Hammond, Tom 65 22:54:00 2
153 Robson, Bill 67 24:42:00 3
122 Hebel, Joe 68 27:55:00 4
104 Bauer, Lou 68 36:41:00 5
137 Nelson, Pete 67 43:35:00 6
158 Ennes, Lary 65 48:03:00 7
Male 70-74
170 Meyer, Jim 72 32:10:00 1
Male 75-79
113 Elzinga, Jim 77 31:59:00 1