2013 OOPS Ta Ta Trot

back to results

Jun. 29, 2013

2013 OOPS Ta Ta Trot
Provided by Michiana Timing


OOPS Ta Ta Trot
Age Group Results
June 29, 2013
Results By Michiana Timing

10K

Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Hutchings Argos 161 33 4 47:32.3 4:44/K

Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Workman Elkhart 128 10 16 1:00:49.7 6:05/K

Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katrina Cummins Elkhart 16 19 18 1:04:03.5 6:24/K

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacy Vervynckt Plymouth 116 23 14 58:55.9 5:54/K

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Suit Plymouth 163 27 12 56:40.3 5:39/K

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather King Plymouth 167 36 9 51:07.3 5:07/K
2 Diane Workman Elkhart 127 36 17 1:00:50.2 6:05/K
3 Jennifer Blanton Granger 151 38 19 1:11:32.2 7:09/K

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Drudge Plymouth 138 43 8 51:07.1 5:07/K
2 Jenny Metcalf Plymouth 69 41 13 58:20.9 5:50/K

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Misukanis South Bend 71 46 11 56:32.0 5:39/K

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Mize South Whitley 72 50 15 59:05.0 5:55/K

Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Kowalski South Bend 165 27 1 35:05.5 3:31/K

Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zaccheus Hutchings Plymouth 160 15 5 48:48.2 4:53/K

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Casper Plymouth 178 38 2 40:47.3 4:03/K

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Dorrel Culver 23 41 3 43:53.1 4:22/K
2 Zacc Hutchings Plymouth 159 40 7 49:58.9 5:00/K

Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Booker Plymouth 6 64 6 49:41.6 4:58/K

Male 70 to 98
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Wilson Valparaiso 152 72 10 54:34.6 5:27/K



OOPS Ta Ta Trot
Age Group Results
June 29, 2013
Results By Michiana Timing

5K Run

Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kennedy Thompson Plymouth 111 17 16 24:22.8 4:50/K

Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Batten Rochester 1 10 74 35:31.9 7:03/K

Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaclyn Youngs Granger 142 15 20 25:52.7 5:07/K
2 Kaitlyn Bottorff Plymouth 7 19 25 27:45.3 5:29/K
3 MARIAH NORWICK PLYMOUTH 74 16 64 33:09.4 6:35/K
4 Remi Wolff Walkerton 172 15 90 48:29.2 9:38/K

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Gear New Paris 35 24 30 28:13.2 5:34/K
2 Ana Rosas Plymouth 177 21 52 30:22.9 6:01/K
3 Chelsie Sharp Pittsboro 97 24 53 30:23.8 6:02/K
4 Olivia Houin Plymouth 50 20 70 34:34.5 6:50/K

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Ross Crown Point 176 29 23 26:44.9 5:17/K
2 Stefanie Martin Plymouth 139 28 24 27:37.8 5:27/K
3 Megan Schori Plymouth 95 25 35 29:17.3 5:47/K
4 Corine Humes Tippecanoe 52 27 37 29:24.6 5:49/K
5 Lindsay Rogers Plymouth 92 29 60 32:14.8 6:22/K
6 Allison Brubaker Plymouth 9 25 66 34:01.8 6:44/K
7 Katie Sarah Schmidt Plymouth 94 25 67 34:16.6 6:47/K
8 Teri Gubi South Bend 37 28 83 41:41.8 8:16/K
9 Jennifer Neidig Plymouth 132 28 88 46:43.3 9:16/K

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Quick Hong Kong 82 34 26 27:50.6 5:31/K
2 Lacy Buck Plymouth 153 31 44 29:54.7 5:54/K
3 Shea Lee Plymouth 62 30 50 30:16.5 6:00/K
4 Lesley Langfeldt Plymouth 58 30 59 32:14.5 6:22/K
5 Monica Rangel-Hacker Granger 86 32 68 34:19.0 6:48/K
6 Tabitha Pearson Walkerson 79 34 75 36:57.4 7:20/K
7 Trisha Crawford Plymouth 15 32 87 46:42.7 9:16/K

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Lebo Plymouth 61 38 29 27:59.7 5:33/K
2 Leah Oden Plymouth 76 36 45 29:57.6 5:55/K
3 Stephanie Shidler Plymouth 101 37 51 30:16.7 6:00/K
4 Melissa Grcich Knox 36 36 55 30:58.6 6:07/K
5 Letecia Timmel Plymouth 112 36 71 34:44.4 6:54/K
6 Shannon Hillers North Judson 47 38 72 34:59.3 6:55/K
7 Amy Ubaldo Goshen 113 37 77 37:15.1 7:23/K
8 Cassandra Bowling Goshen 8 35 79 37:35.0 7:27/K
9 Kathy Wolff Walkerton 173 37 89 48:29.1 9:38/K

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Schoonreld Demotte 179 40 22 26:40.2 5:16/K
2 Staci Lyon 148 42 39 29:39.2 5:51/K
3 Jennifer Payne Plymouth 78 42 47 30:01.5 5:56/K
4 Kristi Martindale Plymouth 67 41 48 30:13.7 5:58/K
5 Shelly Hall Plymouth 40 42 61 32:24.0 6:25/K
6 KATHY WADE PLYMOUTH 118 41 65 33:17.8 6:36/K

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Walton Hamlet 119 47 32 28:25.0 5:37/K
2 Allison Keiser Plymouth 54 46 34 29:12.5 5:46/K
3 Donna Hartz Culver 43 48 56 31:13.7 6:11/K
4 Irene Davies South Bend 18 47 69 34:19.1 6:48/K
5 Jane Chupp Plymouth 10 46 78 37:24.8 7:25/K

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claudia Surguy Plymouth 107 52 31 28:14.4 5:34/K
2 Marilyn King Plymouth 57 50 41 29:51.5 5:53/K
3 Cindy Danielson Plymouth 17 50 43 29:54.4 5:54/K
4 Linda Tribbey Plymouth 186 54 46 30:01.4 5:56/K
5 Sue Wendel Plymouth 121 51 49 30:14.1 5:58/K
6 Curtis Skinner Mishawaka 102 51 63 33:04.9 6:33/K
7 Laura Vervynckt Plymouth 115 53 76 37:07.8 7:22/K
8 Heidi Deja Bridgman 20 53 80 38:06.0 7:32/K
9 Shelli Treely Mishawaka 180 51 91 1:01:55.3 12:23/K

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Miller Lafayette 175 56 73 35:20.7 7:04/K
2 Sue Harshbarger Plymouth 42 58 86 44:36.8 8:51/K

Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Gough Plymouth 166 61 33 28:28.0 5:42/K

Female 99 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Raderstoff 187 99 81 38:06.2 7:37/K

Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kennedy Schniders Walkerton 146 16 1 18:05.8 3:33/K

Male 10 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Quick Hong Kong 83 10 15 24:20.5 4:49/K

Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Ballard Plymouth 183 16 6 20:54.2 4:07/K
2 Brady Hissma Plymouth 130 12 13 23:37.6 4:41/K
3 Harold Niones Plymouth 133 11 21 26:34.6 5:16/K

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed Smilde South Bend 168 23 3 18:53.2 3:44/K

Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Fonseca South Bend 30 28 2 18:36.8 3:41/K
2 Ryan Holston Mishawaka 49 27 17 24:40.5 4:52/K
3 Tim Sharp Pittsboro 98 27 54 30:23.9 6:02/K

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nate Quick Hong Kong 84 34 19 25:42.7 5:05/K
2 James Stone Plymouth 105 34 57 31:29.2 6:14/K
3 Nate Crawford Plymouth 14 32 85 42:43.2 8:24/K

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Oden Plymouth 75 39 8 21:16.1 4:12/K
2 Stephen Hissong Plymouth 162 39 10 22:20.7 4:25/K
3 Scott Yoder Plymouth 185 39 58 31:29.8 6:14/K

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Graber Plymouth 143 40 4 19:45.8 3:54/K
2 Chrisher DeLaPaz Plymouth 21 40 28 27:55.5 5:30/K
3 Bob Lyon 149 42 36 29:22.5 5:48/K
4 Larry Hatcher Plymouth 44 40 40 29:39.8 5:53/K

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Beck Wakarusa 155 47 12 23:29.6 4:38/K
2 W.Mark Keiser Plymouth 55 45 14 23:48.9 4:42/K
3 Bob Garrison Plymouth 34 49 42 29:51.7 5:53/K

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Dodd New Carlisle 157 51 5 19:58.2 3:57/K
2 Rory Hurley South Bend 169 50 7 20:59.5 4:09/K
3 Craig Miller Elkhart 70 50 9 22:13.1 4:24/K
4 JOHN WADE PLYMOUTH 117 50 11 23:11.1 4:35/K
5 Ken Ray Plymouth 164 52 18 25:16.7 4:59/K
6 Curt Palmer Plymouth 144 54 38 29:29.0 5:49/K
7 Alfonso Rosas 188 51 62 32:36.0 4:17/K

Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Bigler Hamlet 158 67 27 27:53.9 5:31/K
2 Rick Huff Plymouth 140 68 84 41:53.8 8:23/K

Unknown Age
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Guyse Plymouth 174 99 82 40:07.7 7:58/K





OOPS Ta Ta Trot
Age Group Results
June 29, 2013
Results By Michiana Timing

5K Walk

Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dancey King Plymouth 129 55 1 28:55.8 5:47/K

Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Hissong Plymouth 131 10 3 41:49.9 8:18/K
2 Mila Cramer Plymouth 13 8 4 41:52.3 8:19/K

Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maura Faulstich Plymouth 26 17 34 53:21.2 10:35/K
2 Vladlena Dementjew Plymouth 22 17 35 53:21.7 10:35/K
3 Mary Blake Plymouth 3 12 37 53:30.1 10:37/K
4 Kaitlyn Lenne Plymouth 63 18 38 53:30.9 10:37/K
5 Daysha Feliciano Granger 28 12 41 54:28.1 10:49/K

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Blake Plymouth 4 22 36 53:29.2 10:37/K
2 Lindsay Renz Plymouth 89 20 42 56:08.7 11:06/K
3 Jenna Robinson Oseola 184 22 47 57:09.6 11:19/K

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Wilcox Warsaw 124 29 27 49:47.6 9:52/K
2 Jessica Umbaugh Plymouth 114 28 49 58:44.8 11:41/K
3 Tara Beasley Bremen 136 29 55 1:00:51.7 12:10/K
4 Lynne Zeiger Bremen 134 29 56 1:00:51.9 12:10/K

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Stone Plymouth 106 33 5 44:25.0 8:49/K
2 Danell Webster Argos 120 31 20 47:52.9 9:28/K
3 Michelle Arnoe Clarksville 147 34 25 49:26.4 9:47/K
4 Fransisca Rangel Granger 85 34 40 54:27.8 10:49/K

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Witmer Plymouth 126 37 6 44:25.1 8:49/K
2 Stephanie Laug Clarksville 60 36 26 49:26.5 9:47/K
3 Hollie Wentzel Bremen 135 35 52 1:00:50.3 12:10/K

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mimi Shelton Hamlet 100 41 28 50:06.1 9:55/K
2 Kandi Matthews Plymouth 170 44 30 50:09.0 9:55/K
3 Kelly Redinger Plymouth 87 41 31 52:05.0 10:20/K
4 Misti Prater Walkerton 81 42 50 58:47.5 11:37/K
5 Angela Ort Bremen 137 42 53 1:00:50.6 12:10/K

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tricia Cramer Plymouth 145 46 7 44:25.1 8:49/K
2 Veda Faulstich Plymouth 27 48 9 45:33.9 9:01/K
3 Julie Hellinga Plymouth 45 48 32 52:05.1 10:20/K
4 Paula Nate Bremen 150 47 54 1:00:51.0 12:10/K

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Faulstich Osceola 25 51 10 45:34.2 9:02/K
2 Cathy Keister Plymouth 56 52 12 47:18.1 9:22/K
3 Mary Ann Huels Chicago 51 52 23 48:51.8 9:41/K
4 Marie Mahon Chicago 66 53 24 48:52.3 9:42/K
5 Mary Youngs Granger 141 54 33 52:27.1 10:23/K
6 Pat Lenne Plymouth 64 54 39 53:31.4 10:37/K
7 Julie Cowen Plymouth 154 53 44 56:49.2 11:16/K
8 Kelli Robinson Osceola 91 52 46 57:02.6 11:18/K

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlotte Thomas Plymouth 171 57 8 45:29.1 9:00/K
2 Tammie Boardman Bourbon 5 57 11 45:37.3 9:07/K
3 Rose Wilcox Warsaw 123 58 13 47:20.6 9:23/K
4 Melissa Scott Terre Haute 96 55 17 47:51.3 9:30/K
5 Nancy Galloway Plymouth 33 58 18 47:51.4 9:30/K
6 Jane Galloway Terre Haute 31 55 19 47:52.2 9:30/K
7 Cindy Risster Plymouth 156 58 45 56:50.9 11:16/K

Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaine Small Plymouth 103 60 14 47:27.9 9:24/K
2 Elaine Ferguson Argos 29 60 16 47:45.8 9:29/K
3 Rosemary Robinson Bremen 90 62 51 58:47.6 11:37/K

Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne White Plymouth 122 66 2 40:18.4 8:00/K

Female 99 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie McCabee 181 99 15 47:41.9 9:23/K
2 Katie Harness Woodlawn 41 99 22 47:53.2 9:28/K
3 Bonnie Shoaf Lafayette 182 99 48 57:10.7 11:19/K

Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Galloway Terre Haute 32 59 21 47:52.9 9:30/K

Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joey Shelton Hamlet 99 18 29 50:06.7 9:56/K

Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Renz Plymouth 88 22 43 56:08.7 11:06/K



OOPS Ta Ta Trot

Overall Finish List

June 29, 2013

Results By Michiana Timing
10K

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Justin Kowalski South Bend 165 27 M 1 Top Fin 35:05.5 3:31/K
2 Josh Casper Plymouth 178 38 M 1 35-39 40:47.3 4:03/K
3 Andrew Dorrel Culver 23 41 M 1 40-44 43:53.1 4:22/K
4 Crystal Hutchings Argos 161 33 F 1 Top Fin 47:32.3 4:44/K
5 Zaccheus Hutchings Plymouth 160 15 M 1 11-19 48:48.2 4:53/K
6 Ralph Booker Plymouth 6 64 M 1 60-64 49:41.6 4:58/K
7 Zacc Hutchings Plymouth 159 40 M 2 40-44 49:58.9 5:00/K
8 Stephanie Drudge Plymouth 138 43 F 1 40-44 51:07.1 5:07/K
9 Heather King Plymouth 167 36 F 1 35-39 51:07.3 5:07/K
10 Mike Wilson Valparaiso 152 72 M 1 70-98 54:34.6 5:27/K
11 Kathy Misukanis South Bend 71 46 F 1 45-49 56:32.0 5:39/K
12 Ashley Suit Plymouth 163 27 F 1 25-29 56:40.3 5:39/K
13 Jenny Metcalf Plymouth 69 41 F 2 40-44 58:20.9 5:50/K
14 Stacy Vervynckt Plymouth 116 23 F 1 20-24 58:55.9 5:54/K
15 Kelly Mize South Whitley 72 50 F 1 50-54 59:05.0 5:55/K
16 Morgan Workman Elkhart 128 10 F 1 0-10 1:00:49.7 6:05/K
17 Diane Workman Elkhart 127 36 F 2 35-39 1:00:50.2 6:05/K
18 Katrina Cummins Elkhart 16 19 F 1 11-19 1:04:03.5 6:24/K
19 Jennifer Blanton Granger 151 38 F 3 35-39 1:11:32.2 7:09/K




5K Walk

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Dancey King Plymouth 129 55 F 1 Top Fin 28:55.8 5:47/K
2 Jeanne White Plymouth 122 66 F 1 65-69 40:18.4 8:00/K
3 Ella Hissong Plymouth 131 10 F 1 0-10 41:49.9 8:18/K
4 Mila Cramer Plymouth 13 8 F 2 0-10 41:52.3 8:19/K
5 Sarah Stone Plymouth 106 33 F 1 30-34 44:25.0 8:49/K
6 Tricia Witmer Plymouth 126 37 F 1 35-39 44:25.1 8:49/K
7 Tricia Cramer Plymouth 145 46 F 1 45-49 44:25.1 8:49/K
8 Charlotte Thomas Plymouth 171 57 F 1 55-59 45:29.1 9:00/K
9 Veda Faulstich Plymouth 27 48 F 2 45-49 45:33.9 9:01/K
10 Mary Faulstich Osceola 25 51 F 1 50-54 45:34.2 9:02/K
11 Tammie Boardman Bourbon 5 57 F 2 55-59 45:37.3 9:07/K
12 Cathy Keister Plymouth 56 52 F 2 50-54 47:18.1 9:22/K
13 Rose Wilcox Warsaw 123 58 F 3 55-59 47:20.6 9:23/K
14 Elaine Small Plymouth 103 60 F 1 60-64 47:27.9 9:24/K
15 Katie McCabee 181 99 F 1 99-99 47:41.9 9:23/K
16 Elaine Ferguson Argos 29 60 F 2 60-64 47:45.8 9:29/K
17 Melissa Scott Terre Haute 96 55 F 4 55-59 47:51.3 9:30/K
18 Nancy Galloway Plymouth 33 58 F 5 55-59 47:51.4 9:30/K
19 Jane Galloway Terre Haute 31 55 F 6 55-59 47:52.2 9:30/K
20 Danell Webster Argos 120 31 F 2 30-34 47:52.9 9:28/K
21 Mike Galloway Terre Haute 32 59 M 1 Top Fin 47:52.9 9:30/K
22 Katie Harness Woodlawn 41 99 F 2 99-99 47:53.2 9:28/K
23 Mary Ann Huels Chicago 51 52 F 3 50-54 48:51.8 9:41/K
24 Marie Mahon Chicago 66 53 F 4 50-54 48:52.3 9:42/K
25 Michelle Arnoe Clarksville 147 34 F 3 30-34 49:26.4 9:47/K
26 Stephanie Laug Clarksville 60 36 F 2 35-39 49:26.5 9:47/K
27 Stephanie Wilcox Warsaw 124 29 F 1 25-29 49:47.6 9:52/K
28 Mimi Shelton Hamlet 100 41 F 1 40-44 50:06.1 9:55/K
29 Joey Shelton Hamlet 99 18 M 1 11-19 50:06.7 9:56/K
30 Kandi Matthews Plymouth 170 44 F 2 40-44 50:09.0 9:55/K
31 Kelly Redinger Plymouth 87 41 F 3 40-44 52:05.0 10:20/K
32 Julie Hellinga Plymouth 45 48 F 3 45-49 52:05.1 10:20/K
33 Mary Youngs Granger 141 54 F 5 50-54 52:27.1 10:23/K
34 Maura Faulstich Plymouth 26 17 F 1 11-19 53:21.2 10:35/K
35 Vladlena Dementjew Plymouth 22 17 F 2 11-19 53:21.7 10:35/K
36 Sarah Blake Plymouth 4 22 F 1 20-24 53:29.2 10:37/K
37 Mary Blake Plymouth 3 12 F 3 11-19 53:30.1 10:37/K
38 Kaitlyn Lenne Plymouth 63 18 F 4 11-19 53:30.9 10:37/K
39 Pat Lenne Plymouth 64 54 F 6 50-54 53:31.4 10:37/K
40 Fransisca Rangel Granger 85 34 F 4 30-34 54:27.8 10:49/K
41 Daysha Feliciano Granger 28 12 F 5 11-19 54:28.1 10:49/K
42 Lindsay Renz Plymouth 89 20 F 2 20-24 56:08.7 11:06/K
43 Jeremy Renz Plymouth 88 22 M 1 20-24 56:08.7 11:06/K
44 Julie Cowen Plymouth 154 53 F 7 50-54 56:49.2 11:16/K
45 Cindy Risster Plymouth 156 58 F 7 55-59 56:50.9 11:16/K
46 Kelli Robinson Osceola 91 52 F 8 50-54 57:02.6 11:18/K
47 Jenna Robinson Oseola 184 22 F 3 20-24 57:09.6 11:19/K
48 Bonnie Shoaf Lafayette 182 99 F 3 99-99 57:10.7 11:19/K
49 Jessica Umbaugh Plymouth 114 28 F 2 25-29 58:44.8 11:41/K
50 Misti Prater Walkerton 81 42 F 4 40-44 58:47.5 11:37/K
51 Rosemary Robinson Bremen 90 62 F 3 60-64 58:47.6 11:37/K
52 Hollie Wentzel Bremen 135 35 F 3 35-39 1:00:50.3 12:10/K
53 Angela Ort Bremen 137 42 F 5 40-44 1:00:50.6 12:10/K
54 Paula Nate Bremen 150 47 F 4 45-49 1:00:51.0 12:10/K
55 Tara Beasley Bremen 136 29 F 3 25-29 1:00:51.7 12:10/K
56 Lynne Zeiger Bremen 134 29 F 4 25-29 1:00:51.9 12:10/K




5K Run

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Kennedy Schniders Walkerton 146 16 M 1 Top Fin 18:05.8 3:33/K
2 Nicholas Fonseca South Bend 30 28 M 1 25-29 18:36.8 3:41/K
3 Ed Smilde South Bend 168 23 M 1 20-24 18:53.2 3:44/K
4 Brian Graber Plymouth 143 40 M 1 40-44 19:45.8 3:54/K
5 David Dodd New Carlisle 157 51 M 1 50-54 19:58.2 3:57/K
6 Zachary Ballard Plymouth 183 16 M 1 11-19 20:54.2 4:07/K
7 Rory Hurley South Bend 169 50 M 2 50-54 20:59.5 4:09/K
8 Keith Oden Plymouth 75 39 M 1 35-39 21:16.1 4:12/K
9 Craig Miller Elkhart 70 50 M 3 50-54 22:13.1 4:24/K
10 Stephen Hissong Plymouth 162 39 M 2 35-39 22:20.7 4:25/K
11 JOHN WADE PLYMOUTH 117 50 M 4 50-54 23:11.1 4:35/K
12 John Beck Wakarusa 155 47 M 1 45-49 23:29.6 4:38/K
13 Brady Hissma Plymouth 130 12 M 2 11-19 23:37.6 4:41/K
14 W.Mark Keiser Plymouth 55 45 M 2 45-49 23:48.9 4:42/K
15 Benjamin Quick Hong Kong 83 10 M 1 0-10 24:20.5 4:49/K
16 Kennedy Thompson Plymouth 111 17 F 1 Top Fin 24:22.8 4:50/K
17 Ryan Holston Mishawaka 49 27 M 2 25-29 24:40.5 4:52/K
18 Ken Ray Plymouth 164 52 M 5 50-54 25:16.7 4:59/K
19 Nate Quick Hong Kong 84 34 M 1 30-34 25:42.7 5:05/K
20 Jaclyn Youngs Granger 142 15 F 1 11-19 25:52.7 5:07/K
21 Harold Niones Plymouth 133 11 M 3 11-19 26:34.6 5:16/K
22 Jennifer Schoonreld Demotte 179 40 F 1 40-44 26:40.2 5:16/K
23 Katie Ross Crown Point 176 29 F 1 25-29 26:44.9 5:17/K
24 Stefanie Martin Plymouth 139 28 F 2 25-29 27:37.8 5:27/K
25 Kaitlyn Bottorff Plymouth 7 19 F 2 11-19 27:45.3 5:29/K
26 Amber Quick Hong Kong 82 34 F 1 30-34 27:50.6 5:31/K
27 Larry Bigler Hamlet 158 67 M 1 65-69 27:53.9 5:31/K
28 Christopher DeLaPaz Plymouth 21 40 M 2 40-44 27:55.5 5:30/K
29 Megan Lebo Plymouth 61 38 F 1 35-39 27:59.7 5:33/K
30 Katie Gear New Paris 35 24 F 1 20-24 28:13.2 5:34/K
31 Claudia Surguy Plymouth 107 52 F 1 50-54 28:14.4 5:34/K
32 Michele Walton Hamlet 119 47 F 1 45-49 28:25.0 5:37/K
33 Laura Gough Plymouth 166 61 F 1 60-64 28:28.0 5:42/K
34 Allison Keiser Plymouth 54 46 F 2 45-49 29:12.5 5:46/K
35 Megan Schori Plymouth 95 25 F 3 25-29 29:17.3 5:47/K
36 Bob Lyon 149 42 M 3 40-44 29:22.5 5:48/K
37 Corine Humes Tippecanoe 52 27 F 4 25-29 29:24.6 5:49/K
38 Curt Palmer Plymouth 144 54 M 6 50-54 29:29.0 5:49/K
39 Staci Lyon 148 42 F 2 40-44 29:39.2 5:51/K
40 Larry Hatcher Plymouth 44 40 M 4 40-44 29:39.8 5:53/K
41 Marilyn King Plymouth 57 50 F 2 50-54 29:51.5 5:53/K
42 Bob Garrison Plymouth 34 49 M 3 45-49 29:51.7 5:53/K
43 Cindy Danielson Plymouth 17 50 F 3 50-54 29:54.4 5:54/K
44 Lacy Buck Plymouth 153 31 F 2 30-34 29:54.7 5:54/K
45 Leah Oden Plymouth 76 36 F 2 35-39 29:57.6 5:55/K
46 Linda Tribbey Plymouth 186 54 F 4 50-54 30:01.4 5:56/K
47 Jennifer Payne Plymouth 78 42 F 3 40-44 30:01.5 5:56/K
48 Kristi Martindale Plymouth 67 41 F 4 40-44 30:13.7 5:58/K
49 Sue Wendel Plymouth 121 51 F 5 50-54 30:14.1 5:58/K
50 Shea Lee Plymouth 62 30 F 3 30-34 30:16.5 6:00/K
51 Stephanie Shidler Plymouth 101 37 F 3 35-39 30:16.7 6:00/K
52 Ana Rosas Plymouth 177 21 F 2 20-24 30:22.9 6:01/K
53 Chelsie Sharp Pittsboro 97 24 F 3 20-24 30:23.8 6:02/K
54 Tim Sharp Pittsboro 98 27 M 3 25-29 30:23.9 6:02/K
55 Melissa Grcich Knox 36 36 F 4 35-39 30:58.6 6:07/K
56 Donna Hartz Culver 43 48 F 3 45-49 31:13.7 6:11/K
57 James Stone Plymouth 105 34 M 2 30-34 31:29.2 6:14/K
58 Scott Yoder Plymouth 185 39 M 3 35-39 31:29.8 6:14/K
59 Lesley Langfeldt Plymouth 58 30 F 4 30-34 32:14.5 6:22/K
60 Lindsay Rogers Plymouth 92 29 F 5 25-29 32:14.8 6:22/K
61 Shelly Hall Plymouth 40 42 F 5 40-44 32:24.0 6:25/K
62 Alfonso Rosas 188 51 M 7 50-54 32:36.0 4:17/K
63 Curtis Skinner Mishawaka 102 51 F 6 50-54 33:04.9 6:33/K
64 MARIAH NORWICK PLYMOUTH 74 16 F 3 11-19 33:09.4 6:35/K
65 KATHY WADE PLYMOUTH 118 41 F 6 40-44 33:17.8 6:36/K
66 Allison Brubaker Plymouth 9 25 F 6 25-29 34:01.8 6:44/K
67 Katie Sarah Schmidt Plymouth 94 25 F 7 25-29 34:16.6 6:47/K
68 Monica Rangel-Hacker Granger 86 32 F 5 30-34 34:19.0 6:48/K
69 Irene Davies South Bend 18 47 F 4 45-49 34:19.1 6:48/K
70 Olivia Houin Plymouth 50 20 F 4 20-24 34:34.5 6:50/K
71 Letecia Timmel Plymouth 112 36 F 5 35-39 34:44.4 6:54/K
72 Shannon Hillers North Judson 47 38 F 6 35-39 34:59.3 6:55/K
73 Wanda Miller Lafayette 175 56 F 1 55-59 35:20.7 7:04/K
74 Kimberly Batten Rochester 1 10 F 1 0-10 35:31.9 7:03/K
75 Tabitha Pearson Walkerson 79 34 F 6 30-34 36:57.4 7:20/K
76 Laura Vervynckt Plymouth 115 53 F 7 50-54 37:07.8 7:22/K
77 Amy Ubaldo Goshen 113 37 F 7 35-39 37:15.1 7:23/K
78 Jane Chupp Plymouth 10 46 F 5 45-49 37:24.8 7:25/K
79 Cassandra Bowling Goshen 8 35 F 8 35-39 37:35.0 7:27/K
80 Heidi Deja Bridgman 20 53 F 8 50-54 38:06.0 7:32/K
81 Tammy Raderstoff 187 99 F 1 99-99 38:06.2 7:37/K
82 John Guyse Plymouth 174 99 M 1 99-99 40:07.7 7:58/K
83 Teri Gubi South Bend 37 28 F 8 25-29 41:41.8 8:16/K
84 Rick Huff Plymouth 140 68 M 2 65-69 41:53.8 8:23/K
85 Nate Crawford Plymouth 14 32 M 3 30-34 42:43.2 8:24/K
86 Sue Harshbarger Plymouth 42 58 F 2 55-59 44:36.8 8:51/K
87 Trisha Crawford Plymouth 15 32 F 7 30-34 46:42.7 9:16/K
88 Jennifer Neidig Plymouth 132 28 F 9 25-29 46:43.3 9:16/K
89 Kathy Wolff Walkerton 173 37 F 9 35-39 48:29.1 9:38/K
90 Remi Wolff Walkerton 172 15 F 4 11-19 48:29.2 9:38/K
91 Shelli Treely Mishawaka 180 51 F 9 50-54 1:01:55.3 12:23/K


Provided by Michiana Timing