2013 Whitmore Lake Races

back to results

Jun. 29, 2013

2013 Whitmore Lake Races
Whitmore Lake, MI
Provided by Everal Race Management


Whitmore Lake Races

5K Run/Walk

Age Group Results

June 29, 2013

--------------------------------------------------------------------------------
Results Provided by Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keenan Jones Livonia MI 121 16 1 17:04 5:30/M


Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sheryl Timpa Howell MI 153 40 7 22:31 7:16/M


Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 46 66 3 21:27 6:55/M


Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Damm Ann Arbor MI 129 46 13 23:25 7:33/M


No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel McCeel Whitmore Lake MI 131 0 38 30:52 9:57/M


Male 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Downey 135 14 9 23:15 7:30/M
2 Jack Benedict Fenton MI 109 9 42 31:56 10:18/M
3 Lee Stults Ann Arbor MI 105 12 50 33:54 10:56/M
4 Brock Litogot Fenton MI 36 7 76 48:19 15:35/M


Female 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooke Boxrud Ann Arbor MI 48 14 29 28:02 9:03/M


Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Vermilye Chelsea MI 95 16 2 17:32 5:39/M
2 Nicholas Hoffman Chelsea MI 39 16 18 25:17 8:09/M


Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Foster Canton MI 113 16 11 23:21 7:32/M
2 Emily Semones Hartland MI 84 16 24 26:59 8:42/M
3 Gabriela Rosales Saline MI 169 18 51 33:58 10:57/M
4 Megan Semones Hartland MI 83 17 68 43:14 13:57/M
5 Kayla Steller Howell MI 96 15 75 47:25 15:18/M


Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Mason Manchester MI 92 28 17 24:58 8:03/M
2 Nathaniel Schimberg Ann Arbor MI 82 28 28 27:58 9:01/M
3 Brad Riskey Whitmore Lake MI 175 20 69 44:05 14:13/M


Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leigh McRobbie Milford MI 98 20 16 24:48 8:00/M
2 Samantha Sugar Holland MI 97 29 30 28:06 9:04/M
3 Kathryn Wagner Ann Arbor MI 49 21 32 28:23 9:09/M
4 Megan Rasmussen Ypsilanti MI 38 29 34 29:06 9:23/M
5 Katie Gerster Brighton MI 42 20 36 29:47 9:36/M
6 Kesandra Karim Spring TX 158 25 40 31:51 10:16/M
7 Stacey French Howell MI 94 29 78 50:24 16:15/M
8 Elizabeth Kroner Howell MI 93 29 79 50:41 16:21/M


Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Maskill South Lyon MI 157 33 8 23:06 7:27/M
2 Jason Bissonette Novi MI 91 38 12 23:23 7:33/M
3 Jason Darm Clinton MI 127 39 22 26:32 8:34/M
4 Kenny Carlisle Whitmore Lake MI 145 30 27 27:47 8:58/M
5 James Partyka Fenton MI 110 32 33 28:30 9:12/M
6 Danny Rosales Saline MI 168 37 44 32:18 10:25/M
7 Brett Litogot Fenton MI 34 36 53 34:24 11:06/M


Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brie Hamilton New Hudson MI 102 33 20 25:26 8:12/M
2 Jamie Kennedy Ann Arbor MI 161 34 43 32:06 10:21/M
3 Tara Zolenski Whitmore Lake MI 101 39 47 33:17 10:44/M
4 Sarah Stults Ann Arbor MI 106 36 52 34:01 10:58/M
5 Robin McCollum Whitmore Lake MI 87 39 61 39:56 12:53/M
6 Jolene Litogot Fenton MI 35 32 77 48:27 15:38/M


Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Dail Whitmore Lake MI 181 45 4 21:43 7:00/M
2 Scott Landman South Lyon MI 104 44 5 21:57 7:05/M
3 Jim Timpa Howell MI 152 40 15 24:43 7:58/M
4 Brian Downey Westland MI 134 43 26 27:38 8:55/M
5 Harold Christian 176 42 59 36:29 11:46/M
6 Alex Koehler Livonia MI 85 46 64 40:53 13:11/M


Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Karmeisod Whitmore Lake MI 160 44 35 29:41 9:35/M
2 Rachel Augustine Commerce Twp MI 50 41 39 31:05 10:02/M
3 Julie Adams 142 44 41 31:53 10:17/M
4 Kristin Dail Traverse City MI 180 43 49 33:39 10:51/M
5 Michelle Sanderson South Lyon MI 125 46 54 34:48 11:14/M
6 Tamara Rice Wayne MI 112 41 55 35:23 11:25/M
7 Cheri Fore Wayne MI 111 49 62 40:15 12:59/M
8 Valerie Bihun Livonia MI 86 41 63 40:51 13:11/M
9 Debbie Hill Ypsilanti MI 132 45 65 42:31 13:43/M
10 Laura Lane Pinckney MI 100 48 73 46:35 15:02/M
11 Angie McRobbie Milford MI 99 49 74 46:59 15:09/M
12 Lori Ramey 178 48 81 1:00:38 19:34/M


Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Pacek Howell MI 45 50 10 23:19 7:31/M
2 Paul Benedict South Lyon MI 108 57 14 24:42 7:58/M
3 Roger Thayer Livonia MI 133 52 19 25:24 8:12/M
4 David Anderson Ypsilanti MI 107 52 25 27:15 8:47/M
5 Jonathan Taylor Whitmore MI 44 52 48 33:24 10:46/M
6 Bill Wagner Ann Arbor MI 47 50 56 35:25 11:25/M
7 Rick Sonntag Whitmore Lake MI 90 50 80 50:49 16:24/M


Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcia Smith Milford MI 143 51 31 28:22 9:09/M
2 Lori Moss Whitmore MI 37 53 45 32:41 10:33/M
3 Linda Carlisle Whitmore Lake MI 144 58 46 33:00 10:39/M
4 Sandy Furtney Brighton MI 174 52 58 36:17 11:42/M
5 Connie Curry Whitmore Lake MI 89 56 66 42:32 13:43/M
6 Connie Popp Whitmore Lake MI 119 52 71 44:28 14:21/M


Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ed King Whitmore MI 40 65 21 25:30 8:14/M
2 Gorden Ringkuist Clayton MI 128 64 23 26:50 8:39/M
3 Roderick MacDonald Ann Arbor MI 88 63 37 30:03 9:42/M


Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Matthews Grand Blanc MI 120 68 57 36:16 11:42/M
2 Laura Myers-Meske Whitmore MI 41 63 70 44:10 14:15/M
3 Margaret Appllin-Martin 177 67 82 1:00:39 19:34/M


Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 159 70 6 22:03 7:07/M
2 Harrison Hensley Pinckney MI 33 80 60 38:13 12:20/M
3 Reynolds Farley Ann Arbor MI 81 75 67 42:58 13:52/M


Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Popp Whitmore Lake MI 118 79 72 44:30 14:21/M





Whitmore Lake Races

10K Run

Age Group Results

June 29, 2013

--------------------------------------------------------------------------------
Results Provided by Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Milbouker Whitmore MI 19 18 1 35:42 5:45/M


Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zuzana Tomas Ann Arbor MI 162 36 14 42:17 6:49/M


Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Francis Huntersville NC 154 45 7 39:22 6:21/M


Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Aittama South Lyon MI 26 40 24 45:54 7:24/M


No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Timmy Kimball Flint MI 148 0 5 38:53 6:16/M
2 Dylan Richards Burton MI 151 0 9 39:44 6:25/M


Male 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Kritzman Whitmore MI 5 11 64 1:00:02 9:41/M


Female 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lanna Mitzel Whitmore MI 15 13 36 48:46 7:52/M
2 Hunter Peczynski Pinckney MI 51 14 75 1:09:50 11:16/M


Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Niska Whitmore Lake MI 58 16 2 37:51 6:06/M
2 Matthew Leduc Fenton MI 150 18 4 38:52 6:16/M
3 Aulius Ott 166 16 8 39:26 6:22/M
4 Brett Navarre Trenton MI 54 16 12 41:45 6:44/M
5 James Rolde 149 16 17 43:39 7:02/M
6 Seth Edwards Linden MI 171 15 44 51:41 8:20/M
7 Patrick McCaw Mattawan MI 66 17 48 52:48 8:31/M


Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renae Debrito Canton MI 163 16 38 49:29 7:59/M
2 Kellie Szewczyk Whitmore MI 3 18 39 49:54 8:03/M
3 Marianne Debrito Canton MI 164 15 40 50:18 8:07/M
4 Charlotte Clark Plymouth MI 165 15 41 50:43 8:11/M
5 Amanda Close Waterford MI 139 16 68 1:02:38 10:06/M


Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Jones Livonia MI 123 20 3 38:24 6:12/M
2 Scott Robbins Ann Arbor MI 71 22 6 39:15 6:20/M
3 Joshua Fagin South Lyon MI 22 26 45 51:55 8:22/M
4 Brian Delaney Rochester Hills MI 63 25 70 1:02:39 10:06/M


Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kara Stiles Chelsea MI 24 26 28 46:28 7:30/M
2 Brittany Colwell Canton MI 115 25 35 48:28 7:49/M
3 Mary Beth Taylor Lakeland MI 67 28 42 50:59 8:13/M
4 Ashley Neuhaus Lake Orion MI 68 27 43 51:35 8:19/M
5 Marjorie Mygrants Ann Arbor MI 72 23 51 54:37 8:49/M
6 Jess Glass Whitmore Lake MI 167 27 62 57:46 9:19/M
7 Amanda Tomasik Rochester Hills MI 64 26 69 1:02:39 10:06/M
8 Jennifer Colwell Canton MI 57 29 82 1:19:36 12:50/M


Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Kimball Flint MI 147 34 16 43:38 7:02/M
2 Ryan Sanchez Tacoma WA 116 31 26 46:06 7:26/M
3 Brad Bullard Brighton MI 60 36 76 1:10:44 11:25/M


Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jocelyn Anderson Whitmore Lake MI 59 33 22 45:32 7:21/M
2 Jen McPherson South Lyon MI 20 30 30 47:31 7:40/M
3 Angela Mitzel Ann Arbor MI 69 37 37 49:11 7:56/M
4 Rachel Nichols Ypsilanti MI 77 30 49 53:37 8:39/M
5 Midielle Monroe Dexter MI 179 39 73 1:06:24 10:43/M
6 Linda McMullen Plymouth MI 141 36 77 1:10:54 11:26/M


Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clark Bay Whitmore MI 10 41 11 41:14 6:39/M
2 Kurt Gerster Brighton MI 16 48 13 42:13 6:49/M
3 Mike Hearne ONT 170 47 19 44:44 7:13/M
4 Bob Degutis Ann Arbor MI 136 48 23 45:33 7:21/M
5 Michael Szewczyk South Lyon MI 2 47 25 45:57 7:25/M
6 Brian Phillips Aledo TX 18 44 29 46:29 7:30/M
7 Maurice Kavanagh Ann Arbor MI 70 48 33 47:56 7:44/M
8 Carmi Edwards Linden MI 173 45 52 54:54 8:51/M
9 Bob Buyers Whitmore Lake MI 156 45 53 55:11 8:54/M
10 Tom Boxrud Ann Arbor MI 28 45 56 56:19 9:05/M
11 Tom Close Waterford MI 140 45 72 1:02:43 10:07/M
12 Thomas Peck Chandler AZ 74 47 80 1:15:50 12:14/M


Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Bay Whitmore MI 11 43 27 46:18 7:28/M
2 Denise Dasher Temperance MI 13 43 54 55:47 9:00/M
3 Ana Hotaling Chelsea MI 14 47 57 56:21 9:05/M
4 Angela Wagner Ann Arbor MI 27 47 58 56:22 9:05/M
5 Michelle Kritzman Whitmore MI 4 41 65 1:00:05 9:41/M
6 Kathy Edwards Linden MI 172 44 71 1:02:41 10:07/M
7 Melissa Peck Chandler AZ 73 42 79 1:15:49 12:14/M
8 Christine Ketz Pinckney MI 52 42 81 1:19:31 12:50/M


Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Duhaimje Holly MI 138 59 15 43:09 6:58/M
2 David Mann Detroit MI 23 52 18 44:40 7:12/M
3 Barney Judge Ann Arbor MI 80 54 20 44:46 7:13/M
4 David Prange Plymouth MI 62 55 21 44:51 7:14/M
5 Terry Navarre Trenton MI 55 52 31 47:37 7:41/M
6 George Reynolds Pinckney MI 137 56 32 47:43 7:42/M
7 Richard McCarter Whitmore Lake MI 79 55 46 52:24 8:27/M
8 Domingo Valadez Temperance MI 12 54 47 52:34 8:29/M
9 Jim Zittel Waterford MI 146 50 50 54:34 8:48/M
10 Gary Fagin South Lyon MI 21 55 55 55:49 9:00/M
11 David Bauch South Lyon MI 25 53 61 57:14 9:14/M
12 Matthew Deagostino Whitmore Lake MI 65 58 63 58:09 9:23/M


Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne Wiltse Dexter MI 6 54 59 56:28 9:06/M
2 Beth Johns Haslett MI 75 52 78 1:12:32 11:42/M
3 Charlene Odom New Hudson MI 53 56 83 1:27:05 14:03/M


Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 130 60 10 40:21 6:30/M
2 Robert Gotro Plymouth MI 1 65 60 56:42 9:09/M
3 Allen Budd New Baltimore MI 124 68 66 1:00:14 9:43/M
4 Leonard Constantine New Baltimore MI 114 60 67 1:01:18 9:53/M
5 Richard Reame Plymouth MI 8 63 74 1:06:37 10:45/M


Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 7 63 34 48:05 7:45/M






Tin Man/Woman

Overall Results

June 29, 2013

--------------------------------------------------------------------------------
Results Provided by Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------


Splash -N- Dash


Female Finishers

Place Name/Race City/State Age Time Place*
1 Kara Stiles Chelsea MI 26 Series Total: 59:11 36
Whitmore Lake Races 46:28 28
Splash -N- Dash 12:43 8
2 Erica Aittama South Lyon MI 40 Series Total: 1:00:37 40
Whitmore Lake Races 45:54 24
Splash -N- Dash 14:42 16
3 Jen McPherson South Lyon MI 30 Series Total: 1:02:34 48
Whitmore Lake Races 47:31 30
Splash -N- Dash 15:02 18
4 Brittany Colwell Canton MI 25 Series Total: 1:05:24 61
Whitmore Lake Races 48:28 35
Splash -N- Dash 16:56 26
5 Renae Debrito Canton MI 16 Series Total: 1:09:17 69
Whitmore Lake Races 49:29 38
Splash -N- Dash 19:47 31
6 Marianne Debrito Canton MI 15 Series Total: 1:10:34 72
Whitmore Lake Races 50:18 40
Splash -N- Dash 20:16 32
7 Ana Hotaling Chelsea MI 47 Series Total: 1:12:29 78
Whitmore Lake Races 56:21 57
Splash -N- Dash 16:07 21
8 Angela Wagner Ann Arbor MI 47 Series Total: 1:14:14 86
Whitmore Lake Races 56:22 58
Splash -N- Dash 17:51 28
9 Amanda Close Waterford MI 16 Series Total: 1:17:02 82
Whitmore Lake Races 1:02:38 68
Splash -N- Dash 14:23 14


Male Finishers

Place Name/Race City/State Age Time Place*
1 Randy Francis Huntersville NC 45 Series Total: 49:43 8
Whitmore Lake Races 39:22 7
Splash -N- Dash 10:21 1
2 Aulius Ott 16 Series Total: 50:07 10
Whitmore Lake Races 39:26 8
Splash -N- Dash 10:40 2
3 Matthew Leduc Fenton MI 18 Series Total: 51:44 13
Whitmore Lake Races 38:52 4
Splash -N- Dash 12:51 9
4 Timmy Kimball Flint MI 0 Series Total: 53:28 20
Whitmore Lake Races 38:53 5
Splash -N- Dash 14:34 15
5 Kurt Gerster Brighton MI 48 Series Total: 55:08 23
Whitmore Lake Races 42:13 13
Splash -N- Dash 12:55 10
6 Bob Degutis Ann Arbor MI 48 Series Total: 58:08 29
Whitmore Lake Races 45:33 23
Splash -N- Dash 12:34 6
7 Ryan Sanchez Tacoma WA 31 Series Total: 58:23 31
Whitmore Lake Races 46:06 26
Splash -N- Dash 12:17 5
8 Brian Phillips Aledo TX 44 Series Total: 59:56 41
Whitmore Lake Races 46:29 29
Splash -N- Dash 13:27 12
9 George Reynolds Pinckney MI 56 Series Total: 1:01:09 43
Whitmore Lake Races 47:43 32
Splash -N- Dash 13:25 11
10 Seth Edwards Linden MI 15 Series Total: 1:08:35 69
Whitmore Lake Races 51:41 44
Splash -N- Dash 16:54 25
11 Carmi Edwards Linden MI 45 Series Total: 1:10:02 71
Whitmore Lake Races 54:54 52
Splash -N- Dash 15:07 19
12 Bob Buyers Whitmore Lake MI 45 Series Total: 1:10:02 70
Whitmore Lake Races 55:11 53
Splash -N- Dash 14:51 17
13 Leonard Constantine New Baltimore MI 60 Series Total: 1:19:18 96
Whitmore Lake Races 1:01:18 67
Splash -N- Dash 17:59 29
14 Tom Close Waterford MI 45 Series Total: 1:21:48 102
Whitmore Lake Races 1:02:43 72
Splash -N- Dash 19:05 30
15 Richard Reame Plymouth MI 63 Series Total: 1:27:13 108
Whitmore Lake Races 1:06:37 74
Splash -N- Dash 20:36 34
*Overall Place




Splash -N- Dash

Age Group Results

June 29, 2013

--------------------------------------------------------------------------------
Results Provided by Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Douglas Livonia MI 122 0 4 11:47 10:31/M
2 Kara Stiles Chelsea MI 24 26 8 12:43 11:21/M
3 Amanda Close Waterford MI 139 16 14 14:23 12:51/M


Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Francis Huntersville NC 154 45 1 10:21 9:14/M
2 Julius Ott 166 16 2 10:40 9:31/M
3 Jeremy Kayden Whitmore MI 29 16 3 10:57 9:47/M


Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Aittama South Lyon MI 26 40 16 14:42 13:08/M
2 Jen McPherson South Lyon MI 20 30 18 15:02 13:25/M
3 Jet Francis Huntersville NC 155 0 20 16:04 14:21/M
4 Ana Hotaling Chelsea MI 14 47 21 16:07 14:23/M
5 Jane Schutte Chelsea MI 32 56 22 16:16 14:31/M
6 Hailey Foster Canton MI 113 16 24 16:51 15:03/M
7 Brittany Colwell Canton MI 115 25 26 16:56 15:07/M
8 Katie Gerster Brighton MI 42 20 27 17:28 15:36/M
9 Angela Wagner Ann Arbor MI 27 47 28 17:51 15:56/M
10 Renae Debrito Canton MI 163 16 31 19:47 17:40/M
11 Marianne Debrito Canton MI 164 15 32 20:16 18:06/M
12 Charlotte Clark Plymouth MI 165 15 33 20:18 18:08/M


Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Sanchez Tacoma WA 116 31 5 12:17 10:58/M
2 Bob Degutis Ann Arbor MI 136 48 6 12:34 11:13/M
3 Kai Gerster Brighton MI 30 18 7 12:41 11:19/M
4 Matthew Leduc Fenton MI 150 18 9 12:51 11:28/M
5 Kurt Gerster Brighton MI 16 48 10 12:55 11:32/M
6 George Reynolds Pinckney MI 137 56 11 13:25 11:59/M
7 Brian Phillips Aledo TX 18 44 12 13:27 12:01/M
8 Zachary Taylor Whitmore MI 31 16 13 14:21 12:49/M
9 Timmy Kimball Flint MI 148 0 15 14:34 13:00/M
10 Bob Buyers Whitmore Lake MI 156 45 17 14:51 13:16/M
11 Carmi Edwards Linden MI 173 45 19 15:07 13:30/M
12 Tim Gerster/wintrich Brighton MI 17 18 23 16:42 14:55/M
13 Seth Edwards Linden MI 171 15 25 16:54 15:05/M
14 Leonard Constantine New Baltimore MI 114 60 29 17:59 16:03/M
15 Tom Close Waterford MI 140 45 30 19:05 17:02/M
16 Richard Reame Plymouth MI 8 63 34 20:36 18:24/M

Whitmore Lake, MI
Provided by Everal Race Management