2013 Ludington Triathlon

back to results

Jun. 23, 2013

2013 Ludington Triathlon
Ludington, MI
Provided by Race Services


LUDINGTON TRIATHLON / DUATHLON
JUNE 23, 2013
LUDINGTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
WWW.RaceServices.com
OLYMPIC TRIATHLON RESULTS

Olympic
Male Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 58 Dave Furey Ann Arbor 55 6 22:15 1:20 4 58:53 0:41 2 37:00 2:00:08
2 2 81 Jason Demeter Elkhart 39 9 22:41 1:09 1 57:08 0:41 4 38:58 2:00:35
3 3 157 Scott Sanders Brighton 37 2 20:02 2:17 9 1:01:51 1:30 3 37:32 2:03:09
6/23/2013 11:31am


Female Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 113 Angie O'Brien Grandville 42 3 23:43 1:23 1 1:01:24 1:30 5 44:01 2:11:59
2 14 35 Sarah Squires Cass City 26 10 28:11 1:27 5 1:07:55 1:06 1 38:44 2:17:20
3 22 141 Rebecca Forfar Lapeer 34 1 21:49 1:09 6 1:09:29 0:49 8 46:54 2:20:09
6/23/2013 11:31am

Male Age Group: 1 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 19 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 19 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 108 Kelly Henris Saginaw 24 2 29:02 2:20 1 1:07:52 0:47 1 42:04 2:22:03
2 29 67 Emylee Dicicco Homewood 23 1 22:00 3:49 2 1:10:37 0:40 2 45:51 2:22:54
3 39 164 Kelsey Wroble Ludington 19 3 29:51 2:02 3 1:14:52 1:26 3 47:37 2:35:46

Male Age Group: 25 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 137 Jason Raehl Littleton 29 1 26:10 1:08 2 1:06:04 0:43 1 36:17 2:10:20
2 13 97 Yvan Boucher Ann Arbor 27 2 27:02 2:07 1 1:03:40 1:04 3 43:29 2:17:20
3 33 86 Greg Vosters Kalamazoo 26 4 29:52 2:02 3 1:12:38 1:21 2 42:45 2:28:37
4 59 22 Jake Smith Gaines 26 3 27:39 9:33 4 1:30:04 0:58 4 57:40 3:05:52

Female Age Group: 25 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 151 Olivia May Chicago 28 1 24:44 2:29 2 1:12:37 1:10 4 55:25 2:36:22
2 41 134 Heather Woolls Ypsilanti 29 3 36:45 1:57 1 1:10:51 1:06 2 47:51 2:38:28
3 49 155 Laura Biggins Allendale 25 2 33:11 3:49 4 1:20:15 0:33 1 47:36 2:45:23
4 53 98 Jennifer El Aile Troy 26 4 37:30 2:56 3 1:18:21 1:50 3 51:31 2:52:07
5 63 26 Rachel Diperna Madison Height 26 5 48:51 4:14 5 1:31:38 2:16 5 1:04:303:31:27

Male Age Group: 30 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 143 David Molnar Big Rapids 31 1 18:53 1:27 1 1:00:55 0:43 1 42:15 2:04:10
2 11 30 Jon Vos Wyoming 31 2 21:51 1:20 2 1:02:33 0:57 4 45:59 2:12:38
3 12 146 Robert Poulin Jackson 34 4 24:59 1:20 3 1:06:01 0:50 2 44:11 2:17:19
4 27 42 Dan Olaughlin Midland 33 3 22:25 3:16 4 1:08:02 1:37 5 46:25 2:21:43
5 37 65 Kurt Raffler Royal Oak 34 5 32:12 4:06 6 1:12:08 1:53 3 44:31 2:34:49
6 45 201 Jody Lawson Mount Morris 33 7 36:04 1:52 5 1:09:54 1:43 7 51:21 2:40:52
7 52 23 Ben Lang Swartz Creek 32 6 32:51 4:19 7 1:20:09 0:32 6 50:27 2:48:15
8 62 84 Michael Dankovic Holland 33 8 46:34 5:04 8 1:26:02 1:34 8 1:01:013:20:13

Female Age Group: 30 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 169 Megan Doerr Stanwood 30 1 26:55 1:48 1 1:10:34 0:50 1 40:26 2:20:30
2 44 39 Ashley Jaksa Chicago 30 2 33:40 2:16 2 1:10:49 1:50 2 51:11 2:39:44

Male Age Group: 35 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 130 Ben Borsenik Hemlock 38 1 22:11 1:41 1 59:58 1:09 1 43:35 2:08:31
2 16 87 Andrew Berdasono Royal Oak 35 3 25:07 1:42 2 1:02:08 0:47 5 48:36 2:18:17
3 18 69 Steve Martinsky Fort Wayne 39 4 27:04 1:26 3 1:03:39 1:06 2 45:48 2:19:00
4 19 75 David Dyck Middlebury 38 2 23:32 1:46 4 1:04:50 0:59 4 47:59 2:19:05
5 43 82 Felipe Melhado West Bloomfiel 37 5 31:15 3:20 5 1:16:45 1:02 3 47:19 2:39:40

Female Age Group: 35 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 93 J Courtney Canton 36 2 27:00 2:04 1 1:06:43 0:57 1 44:05 2:20:47
2 34 44 Michelle Kamman Richland 36 1 26:59 1:41 2 1:12:26 1:06 3 48:32 2:30:42
3 48 140 Lorraine Lecloux Midland 39 3 30:10 4:14 4 1:20:51 1:47 2 48:11 2:45:11
4 54 57 Sue Gunnink Hudsonville 37 4 34:51 2:51 5 1:21:04 1:41 4 51:45 2:52:09
5 57 43 Mandy Damico Richland 35 5 35:37 3:09 6 1:25:16 1:57 5 55:38 3:01:35
6 58 170 Melinda Grubitt Dewitt 38 6 41:58 1:05 3 1:14:49 1:16 6 1:03:143:02:20

Male Age Group: 40 - 4

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 156 Brian Schroth Goshen 42 1 21:47 1:16 1 58:03 0:45 1 42:52 2:04:41
2 15 52 Ken Genova Orlando 44 2 22:19 1:53 4 1:07:24 1:23 2 44:46 2:17:43
3 20 116 Matt Smith Midland 40 5 27:54 2:15 3 1:02:22 1:27 3 45:44 2:19:41
4 21 4 Stevin Wiederhold Saginaw 44 4 27:45 1:29 2 1:00:42 1:36 5 48:27 2:19:57
5 31 55 Jay Henrikson Northbrook 42 3 27:09 2:48 5 1:09:35 1:56 4 46:39 2:28:06
6 42 25 Steven Rummel Williamston 40 6 29:38 2:05 6 1:10:59 1:43 8 54:17 2:38:40
7 51 3 Walter Shiflet Lansing 44 7 33:56 2:34 8 1:18:08 0:42 7 51:54 2:47:11
8 61 16 Bill Pinches Mason 43 8 53:31 7:58 7 1:18:05 1:20 6 50:13 3:11:04

Female Age Group: 40 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 17 Dawn Brady Freeland 41 3 29:58 1:58 1 1:05:10 0:55 1 42:49 2:20:47
2 35 27 Jenn Wood Bath 41 2 27:17 1:37 2 1:11:16 1:49 2 48:48 2:30:45
3 46 28 Julianne MacLennanPerrinton 44 4 32:02 2:52 3 1:13:58 1:23 3 54:17 2:44:30
4 47 29 Wendy Walker Ithaca 42 1 23:49 3:32 4 1:15:59 2:31 4 58:42 2:44:31

Male Age Group: 45 - 4

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 96 Mark Alexander Ludington 46 2 23:16 1:15 1 59:05 0:38 1 40:51 2:05:03
2 17 150 Jerald Schrock Goshen 45 5 29:47 3:18 3 1:03:26 0:56 2 41:01 2:18:26
3 23 149 John Hurbis Ann Arbor 49 4 27:27 2:35 2 1:02:13 1:40 3 46:37 2:20:30
4 32 79 Jeffrey Miller Saline 45 1 22:52 2:29 5 1:11:50 1:48 4 49:21 2:28:19
5 36 73 Tony Kirgis Midland 49 3 26:35 2:14 4 1:05:38 1:55 5 54:57 2:31:16

Female Age Group: 45 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 50 68 Pamela Conklin Wixom 46 2 33:58 1:54 2 1:18:59 1:07 1 50:48 2:46:44
2 55 129 Suzanne Vedder Big Rapids 49 1 32:03 3:48 1 1:15:11 3:21 2 1:00:312:54:51

Male Age Group: 50 - 5

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 153 Peter Loetzner Clarkston 53 1 24:10 1:14 1 58:20 0:49 1 40:46 2:05:17
2 30 37 David Athans Posen 54 3 30:38 2:54 2 1:03:17 1:09 2 45:28 2:23:24
3 38 31 Larry Huston West Bloomfiel 52 2 29:46 3:09 3 1:09:01 3:17 3 50:16 2:35:27

Female Age Group: 50 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 64 71 Becca Anderson Clarendon Hill 52 1 38:28 5:45 1 1:27:53 2:22 1 1:21:053:35:31

Male Age Group: 55 - 5

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 55 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 56 7 Lynn Hoogerwerf Grand Haven 59 1 33:53 3:27 2 1:17:58 1:12 1 1:00:372:57:04
2 60 21 Sue Cova Novi 55 2 35:17 4:06 1 1:14:08 2:17 2 1:10:583:06:44

Male Age Group: 60 - 6

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 60 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 65 - 6

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 65 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 70 - 7

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 70 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 75 - 7

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 75 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 80 - 9

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 80 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 49 Mixed Nuts 1 29:44 0:43 1 1:08:56 0:44 1 46:24 2:26:30
2 61 CBS 2 37:33 0:38 2 1:11:57 0:24 2 55:11 2:45:40




LUDINGTON TRIATHLON / DUATHLON
JUNE 23, 2013
LUDINGTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
WWW.RaceServices.com
SPRINT TRIATHLON RESULTS

Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 147 Eric Abbott Grand Rapids 24 2 10:36 0:52 1 31:20 0:36 7 18:551:02:17
2 2 133 Aaron Denner Grand Rapids 25 1 10:10 0:56 6 36:23 0:35 1 16:541:04:56
3 3 110 Todd Buckingham Big Rapids 24 3 11:39 1:18 5 35:09 0:34 2 17:041:05:41
6/23/2013 10:59am


Female Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 80 Lauren Boggs Ludington 14 1 12:14 0:40 1 37:58 0:36 2 20:221:11:48
2 16 12 Kathy Calabretta Ludington 65 7 17:30 1:53 4 39:18 0:26 5 23:151:22:20
3 17 138 Katherine McCarthyGrand Rapids 25 9 17:33 3:29 8 41:09 0:49 1 19:351:22:32
6/23/2013 10:59am

Male Age Group: 1 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 154 Merlin Loetzner Clarkston 15 1 18:02 3:05 1 40:01 1:11 1 22:521:25:10

Female Age Group: 1 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 34 112 Kayla Contardi Midland 18 1 19:37 2:51 1 45:28 1:31 1 21:421:31:08

Male Age Group: 19 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 152 Joseph Southgate Unionville 20 1 17:01 2:45 1 36:57 1:08 1 17:141:15:02
2 38 166 Tyler Harris Sebewaing 20 2 20:31 3:33 2 50:22 0:39 2 18:111:33:13

Female Age Group: 19 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 127 Katherine Carr Branch 24 1 17:59 1:41 1 48:35 1:07 1 32:591:42:19

Male Age Group: 25 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 47 Aaron Smith Pinckney 29 1 15:38 2:05 1 39:24 1:31 2 23:301:22:05
2 41 165 Kyle Wroble Kalamazoo 25 2 17:16 4:09 2 45:37 0:52 3 26:041:33:55
3 48 145 Kevin Proctor Chelsea 28 3 22:23 3:53 3 46:40 1:39 1 21:281:35:59

Female Age Group: 25 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 49 168 Molly Kauffman Goshen 29 1 21:11 3:40 1 43:01 1:42 1 28:411:38:13

Male Age Group: 30 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 76 David Cencer Reed City 33 4 17:45 1:31 1 36:33 1:00 1 19:101:15:57
2 10 158 Zachary Ellis Ann Arbor 33 2 17:03 1:35 2 36:45 0:47 2 21:431:17:51
3 28 139 Tim Smith Grand Rapids 34 1 16:07 2:01 3 41:39 0:57 5 26:551:27:37
4 29 33 Evan Hammontree Chicago 31 3 17:11 2:52 4 44:48 0:38 3 22:421:28:07
5 57 148 Catalin Bugan Belmont 30 5 26:41 2:41 5 49:57 2:08 4 25:531:47:19

Female Age Group: 30 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 2 Amber Brueck Belmont 32 2 16:26 1:37 1 40:19 0:44 1 23:431:22:46
2 44 126 Cara Miller Midland 32 3 17:51 1:59 2 42:12 1:14 4 31:161:34:29
3 53 85 Alexandria Lawson Mount Morris 31 1 16:10 1:15 3 45:23 0:32 5 38:551:42:13
4 61 34 Alicia Flach Chicago 31 5 25:34 3:32 4 52:42 1:22 3 31:101:54:18
5 63 105 Trish Dunlap Scottsdale 34 4 23:22 4:52 5 55:29 1:53 2 30:171:55:52

Male Age Group: 35 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 161 Jason Johnson Traverse City 39 1 12:42 1:43 1 34:47 0:49 2 18:391:08:39
2 5 24 Jason Lafave Sanford 39 4 15:54 2:11 2 35:07 0:41 1 17:051:10:57
3 23 104 Courtney Dunlap Scottsdale 35 2 12:58 2:48 5 41:15 1:32 3 25:591:24:30
4 30 11 Mark Cooper Muskegon 39 5 16:40 2:45 3 40:32 1:41 4 27:451:29:20
5 36 54 John McCain Bay Port 38 6 18:46 2:15 4 40:53 1:36 5 28:351:32:04
6 52 32 Cory McClure Pleasant Ridg 37 3 15:34 2:49 6 48:35 0:55 6 32:131:40:03

Female Age Group: 35 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 39 124 Adrienne Salogar Midland 38 1 17:34 3:03 2 46:47 0:56 1 24:571:33:16
2 50 53 Lisa McCain Bay Port 38 2 23:11 2:41 1 44:50 1:08 2 27:051:38:53

Male Age Group: 40 - 4

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 142 David Pasco Davison 43 2 15:41 1:14 1 37:11 0:42 3 22:241:17:10
2 11 40 Ronald Yurenka Romeo 40 5 17:08 1:22 5 38:48 0:49 1 20:441:18:47
3 14 203 Scott Smith Ludington 41 6 18:00 1:15 4 38:29 0:39 2 21:531:20:14
4 20 99 Greg White Ann Arbor 41 4 17:06 2:53 2 37:47 1:10 4 24:251:23:19
5 27 123 Thomas VanderslootRockford 44 1 13:27 2:00 3 38:14 1:30 6 32:171:27:27
6 46 106 Robert Dittmar Ann Arbor 43 3 15:51 3:21 6 43:49 1:51 5 30:151:35:05

Female Age Group: 40 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 42 41 Danielle Penfold Caseville 41 2 19:01 2:48 1 44:20 1:34 1 26:441:34:26
2 55 77 Mary Reilly Ludington 44 1 17:26 3:54 4 50:22 2:34 2 30:341:44:48
3 60 36 Jennifer Paltzer Manitowoc 40 3 21:54 3:39 2 48:47 2:49 3 34:191:51:26
4 62 100 Kimberly Emery Bath 40 4 26:28 3:03 3 48:57 0:52 4 35:421:55:00

Male Age Group: 45 - 4

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 159 Keith Conway Traverse City 45 3 17:50 2:16 1 33:40 1:15 2 24:151:19:15
2 33 78 Doug Hollingshead Midland 45 1 16:01 3:27 3 43:59 0:51 3 26:161:30:33
3 35 144 Jeff Contardi Midland 47 4 19:40 2:49 4 45:59 1:10 1 21:321:31:08
4 43 163 Patrick Wroble Ludington 48 2 16:48 4:44 2 43:58 1:30 4 27:321:34:29
5 58 114 Steve Rawlings Kingsley 46 5 27:34 3:42 5 47:30 0:59 5 28:171:47:59

Female Age Group: 45 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 19 115 Mindi Tiraboschi Bath 46 1 16:02 0:58 3 41:34 0:59 2 23:421:23:13
2 21 120 Lonna Blair Grand Rapids 45 2 19:26 2:39 1 38:08 1:05 1 22:161:23:32
3 40 38 Amie Moran Rockford 46 3 19:49 2:13 5 43:48 0:57 3 26:431:33:29
4 45 66 Laura Wingate Crystal River 49 4 22:19 3:06 2 41:06 1:09 5 27:121:34:50
5 47 107 Donna Borgman Holland 47 5 23:00 2:27 4 42:02 1:16 4 27:101:35:52
6 59 117 Tamara Potter Grand Haven 46 6 23:00 2:42 6 46:26 1:51 6 36:221:50:19

Male Age Group: 50 - 5

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 13 88 David Soltow Dewitt 52 4 19:35 1:48 1 36:36 1:10 1 20:311:19:38
2 22 119 Bob Campbell Ada 53 3 18:23 2:12 2 38:25 2:13 2 22:471:23:59
3 26 18 Charles Thomas Swartz Creek 53 2 17:44 1:54 3 40:39 1:16 4 25:421:27:13
4 31 59 Don Zinz Bay City 50 5 19:46 2:48 4 41:38 1:47 3 23:321:29:29
5 51 15 Doug Stanley Swartz Creek 52 1 16:31 2:37 5 42:40 2:13 5 35:471:39:45

Female Age Group: 50 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 90 Marianne Maxim Grand Rapids 50 1 13:49 1:56 1 40:38 0:53 1 27:481:25:01
2 56 92 Debra Pharo Rapid City 54 2 19:21 2:32 2 49:34 0:56 2 32:581:45:18

Male Age Group: 55 - 5

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 55 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 32 109 Laurie Walsworth Muskegon 57 1 17:31 1:31 1 38:43 1:34 1 30:541:30:11

Male Age Group: 60 - 6

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 95 Robert Blower New Era 61 1 18:53 1:36 1 43:06 0:43 1 28:021:32:18

Female Age Group: 60 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 65 - 6

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 65 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 70 - 7

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 70 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 75 - 7

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 75 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 80 - 9

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 80 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 103 Denjen 1 24:55 1:08 1 42:34 1:38:35




LUDINGTON TRIATHLON / DUATHLON
JUNE 23, 2013
LUDINGTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
WWW.RaceServices.com
DUATHLON RESULTS

Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 171 Tomas Lopez Ludington 1 17:55 5:46 0:41 4 43:00 0:26 1 18:531:20:52
2 2 128 Greg Erny Holland 2 21:11 6:49 0:52 2 38:50 0:44 2 22:271:24:02
3 3 132 Josh Bartell Mount Pleasant 3 21:46 7:01 1:17 1 36:51 0:54 4 23:271:24:13
6/23/2013 10:59am


Female Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 135 Megan Fecteau Utica 1 21:22 6:53 1:07 1 39:36 0:47 1 22:131:25:03
2 5 121 Julie Smith Midland 2 22:13 7:09 1:17 2 41:05 1:07 3 23:291:29:09
3 7 160 Kim Rummler Saginaw 3 23:09 7:27 0:53 4 44:46 0:51 2 23:111:32:47
6/23/2013 10:59am

Male Age Group: 1 - 18

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 19 - 2

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 19 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 25 - 2

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 9 111 Mark Smith Peotone 1 24:00 7:44 0:35 1 44:11 0:30 1 25:061:34:19

Female Age Group: 25 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 30 - 3

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 30 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 35 - 3

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 14 46 Mario VandermeulenMontrose 1 26:23 8:30 1:57 1 48:45 1:37 1 32:361:51:17

Female Age Group: 35 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 15 83 Kary Ann Waukazoo Traverse City 1 25:35 8:15 0:42 1 50:24 0:48 1 38:431:56:10

Male Age Group: 40 - 4

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 6 167 Andrew Brady Freeland 1 23:08 7:27 1:11 1 42:37 0:41 1 23:401:31:15

Female Age Group: 40 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 10 202 Ericka Buchan Grosse Ile 1 25:00 8:03 1:11 1 42:51 0:59 1 26:091:36:07

Male Age Group: 45 - 4

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 8 63 Todd McWilliams Ann Arbor 1 23:06 7:26 1:12 2 45:06 1:20 1 23:031:33:44
2 11 136 Tom McGill Utica 2 26:10 8:26 1:15 1 44:07 1:09 2 28:181:40:57

Female Age Group: 45 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 12 101 Cheryl Graham Petoskey 2 26:17 8:28 1:31 1 45:51 0:50 2 28:551:43:22
2 13 64 Mary Hubl Ann Arbor 3 27:00 8:42 1:53 3 49:25 1:26 1 27:311:47:13
3 16 125 Krissa Gunther Hemlock 4 36:37 11:47 1:09 2 47:51 0:48 3 38:122:04:34
4 89 Rhonda Dick Dewitt 1 25:42 8:17 0:42 4 49:31 1:37

Male Age Group: 50 - 5

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 50 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 55 - 5

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 55 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 60 - 6

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 60 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 65 - 6

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 65 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 70 - 7

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 70 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 75 - 7

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 75 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 80 - 9

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 80 -

Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Dualthon Team Results

Place No. Teamname Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final