Sparta Invitational

back to results

Sep. 16, 2007

Sparta Invitational
Sparta, MI


09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Blue Varsity Boys AT SPARTA 09/15/07

Sparta Invitational Blue Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

SCORES
1. Hudsonville High School 47 6. Lowell High School 142
2. West Ottawa High School 67 7. GR Northview High School 152
3. Greenville High School 97 8. Forest Hills Central 191
4. Kenowa Hills High School 139 9. GR Union High School 231
5. Jenison High School 140 10. GR Creston High School 233

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Reed Kamyszek (10) Kenowa Hills High School 16:14.8 1
2. Jesse Luyk West Ottawa High School 16:56.1 2
3. Keith Heyboer (12) Hudsonville High School 17:04.0 3
4. Brian Schreur West Ottawa High School 17:08.2 4
5. Cory Fitzpatrick (12) Lowell High School 17:11.9 5
6. Fred Holwerda (11) Hudsonville High School 17:17.9 6
7. Jared Koopman (12) Hudsonville High School 17:20.9 7
8. Kellen McElrath West Ottawa High School 17:21.3 8
9. Joseph Hankins (11) Kenowa Hills High School 17:25.9 9
10. Adam Looman GR Northview High School 17:30.6 10
11. Kyle Esper Jenison High School 17:32.5 11
12. Kraig Koroleski Hudsonville High School 17:33.4 12
13. Blake Bitner (09) Greenville High School 17:34.6 13
14. Matt Ritsema (11) Forest Hills Central 17:36.8 14
15. Mike Kersjes (12) GR Union High School 17:37.3 15
16. Tarrick Mussa GR Creston High School 17:43.6 16
17. Zach Caverly (11) Greenville High School 17:44.5 17
18. Kody Donnelly (12) Greenville High School 17:47.3 18
19. Bryan Walenta Hudsonville High School 17:47.7 19
20. Taylor Smith (12) Hudsonville High School 17:49.6 P
21. Justin Boss (12) Lowell High School 17:50.1 21
22. Mike Moy (11) Greenville High School 17:51.4 22
23. Zach Robinson (10) Lowell High School 17:57.9 23
24. Monte Krukowski Jenison High School 17:58.4 24
25. Chris Deshaw West Ottawa High School 18:00.2 25
26. Rollin Cook (09) Forest Hills Central 18:00.4 26
27. Kellie Strandberg (12) Greenville High School 18:01.5 27
28. Stephen Rich West Ottawa High School 18:02.9 28
29. Andrew Webster West Ottawa High School 18:04.8 P
30. Mike Malvar Jenison High School 18:09.3 30
31. Tyler Tiffany (10) Greenville High School 18:09.6 P
32. Wes Arbogast GR Northview High School 18:14.2 32
33. Jake Meert (12) Greenville High School 18:16.8 P
34. Max Dekorne Jenison High School 18:19.8 34
35. Brendon Delger GR Northview High School 18:25.5 35
36. Brian Chambers GR Northview High School 18:30.2 36
37. Matt Hight GR Creston High School 18:33.6 37
38. Billy York (10) Kenowa Hills High School 18:34.5 38
39. Sean McGee GR Northview High School 18:36.1 39
40. Jon Woods (11) Lowell High School 18:36.5 40
41. Danny Cole Jenison High School 18:37.2 41
42. Nick Enzweiler (12) GR Union High School 18:40.6 42
43. Nathan Meeuwenberg (10) Hudsonville High School 18:41.0 P
44. Joshua Ambrose (10) Kenowa Hills High School 18:41.2 44
45. Wil Robbins (11) Forest Hills Central 18:46.7 45
46. Rashid Alfassa (09) GR Union High School 19:04.8 46
47. Daniel Collins (12) Kenowa Hills High School 19:06.1 47
48. Andrew Emaus Jenison High School 19:09.3 P
49. Joey Campbell Jenison High School 19:10.9 P
50. Brandon Noble West Ottawa High School 19:13.8 P
51. Matt Lomasney GR Northview High School 19:20.2 P
52. Daniel Hart (10) Forest Hills Central 19:23.1 52
53. Tim Gingerich (11) Lowell High School 19:33.2 53
54. Matt Wolschleger (10) Forest Hills Central 19:34.2 54
55. Brandon Quillan GR Creston High School 19:35.1 55
56. Brett Armstrong (09) Forest Hills Central 19:37.1 P
57. Chris Swaggerty (09) Kenowa Hills High School 19:43.6 P
58. Nolan Carlson (10) Kenowa Hills High School 19:59.4 P
59. Kevin Klynstra (11) Forest Hills Central 20:15.3 P
60. Josh Corteville (10) Lowell High School 20:23.6 P
61. James Shamel GR Creston High School 20:24.9 61
62. Tom Mark (10) Lowell High School 20:25.8 P
63. Joshua Burrows (10) GR Union High School 20:30.7 63
64. Niko Mitchell-Garcia GR Creston High School 20:36.7 64
65. Jacob Witte (11) GR Union High School 21:17.4 65
66. Kevin Bertschinger GR Creston High School 21:18.0 P
67. Kyle Hogendyk GR Northview High School 21:43.4 P
68. Sufiyan Mussa GR Creston High School 21:47.1 P
69. Chris Schipper GR Creston High School 23:06.7 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hudsonville High School Keith Heyboer (12) 3 17:04 3
Fred Holwerda (11) 6 17:17 6
Jared Koopman (12) 7 17:20 7
Kraig Koroleski 12 17:33 12
Bryan Walenta 19 17:47 19
Taylor Smith (12) 20 17:49
Nathan Meeuwenberg (10) 43 18:41

Hudsonville High School ** TEAM TOTAL ** 1:27:01 47

2. West Ottawa High School Jesse Luyk 2 16:56 2
Brian Schreur 4 17:08 4
Kellen McElrath 8 17:21 8
Chris Deshaw 25 18:00 25
Stephen Rich 28 18:02 28
Andrew Webster 29 18:04
Brandon Noble 50 19:13

West Ottawa High School ** TEAM TOTAL ** 1:27:27 67

3. Greenville High School Blake Bitner (09) 13 17:34 13
Zach Caverly (11) 17 17:44 17
Kody Donnelly (12) 18 17:47 18
Mike Moy (11) 22 17:51 22
Kellie Strandberg (12) 27 18:01 27
Tyler Tiffany (10) 31 18:09
Jake Meert (12) 33 18:16

Greenville High School ** TEAM TOTAL ** 1:28:57 97

4. Kenowa Hills High School Reed Kamyszek (10) 1 16:14 1
Joseph Hankins (11) 9 17:25 9
Billy York (10) 38 18:34 38
Joshua Ambrose (10) 44 18:41 44
Daniel Collins (12) 47 19:06 47
Chris Swaggerty (09) 57 19:43
Nolan Carlson (10) 58 19:59

Kenowa Hills High School ** TEAM TOTAL ** 1:30:00 139

5. Jenison High School Kyle Esper 11 17:32 11
Monte Krukowski 24 17:58 24
Mike Malvar 30 18:09 30
Max Dekorne 34 18:19 34
Danny Cole 41 18:37 41
Andrew Emaus 48 19:09
Joey Campbell 49 19:10

Jenison High School ** TEAM TOTAL ** 1:30:35 140

6. Lowell High School Cory Fitzpatrick (12) 5 17:11 5
Justin Boss (12) 21 17:50 21
Zach Robinson (10) 23 17:57 23
Jon Woods (11) 40 18:36 40
Tim Gingerich (11) 53 19:33 53
Josh Corteville (10) 60 20:23
Tom Mark (10) 62 20:25

Lowell High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:07 142

7. GR Northview High School Adam Looman 10 17:30 10
Wes Arbogast 32 18:14 32
Brendon Delger 35 18:25 35
Brian Chambers 36 18:30 36
Sean McGee 39 18:36 39
Matt Lomasney 51 19:20
Kyle Hogendyk 67 21:43

GR Northview High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:15 152

8. Forest Hills Central Matt Ritsema (11) 14 17:36 14
Rollin Cook (09) 26 18:00 26
Wil Robbins (11) 45 18:46 45
Daniel Hart (10) 52 19:23 52
Matt Wolschleger (10) 54 19:34 54
Brett Armstrong (09) 56 19:37
Kevin Klynstra (11) 59 20:15

Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:33:19 191

9. GR Union High School Mike Kersjes (12) 15 17:37 15
Nick Enzweiler (12) 42 18:40 42
Rashid Alfassa (09) 46 19:04 46
Joshua Burrows (10) 63 20:30 63
Jacob Witte (11) 65 21:17 65

GR Union High School ** TEAM TOTAL ** 1:37:08 231

10. GR Creston High School Tarrick Mussa 16 17:43 16
Matt Hight 37 18:33 37
Brandon Quillan 55 19:35 55
James Shamel 61 20:24 61
Niko Mitchell-Garcia 64 20:36 64
Kevin Bertschinger 66 21:18
Sufiyan Mussa 68 21:47

GR Creston High School ** TEAM TOTAL ** 1:36:51 233





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Blue Varsity Girls AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN

SCORES
1. West Ottawa High School 57 6. Kenowa Hills High School 114
2. Rockford High School 79 7. GR Northview High School 122
3. Greenville High School 95 8. Lowell High School 257
4. Forest Hills Central 97 9. GR Union High School 265
5. Hudsonville High School 101

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Carly Plank GR Northview High School 19:17.3 1
2. Chelsea Prahl (12) Greenville High School 19:24.6 2
3. Sheri McCormack (10) West Ottawa High School 19:59.8 3
4. Maddie Irwin (10) Forest Hills Central 20:02.5 4
5. Laura Santoski (12) Forest Hills Central 20:06.8 5
6. Emily Kwekel (09) Hudsonville High School 20:07.1 6
7. Micah Hamman (11) Greenville High School 20:28.7 7
8. Sarah Neideck Rockford High School 20:34.0 8
9. Arianna Pepper (11) Hudsonville High School 20:40.8 9
10. Shelby Wittum Rockford High School 20:52.7 10
11. Jameze McGrew West Ottawa High School 20:55.2 11
12. Rebecca Donker West Ottawa High School 20:56.2 12
13. Amy Stauffer (10) West Ottawa High School 20:57.1 13
14. Mackenzie Adams Rockford High School 20:57.6 14
15. Nicolette Looks (11) Kenowa Hills High School 20:59.5 15
16. Lynne Davis (11) Kenowa Hills High School 21:02.0 16
17. Jennifer Piccard (12) Kenowa Hills High School 21:05.4 17
18. Kylie McElrath West Ottawa High School 21:06.3 18
19. Katie Carlson Rockford High School 21:08.5 19
20. Katie Kramer GR Northview High School 21:13.4 20
21. Kristen Wolters (11) West Ottawa High School 21:15.9 P
22. Natalie Courtright (09) Hudsonville High School 21:22.5 22
23. Morgan Churchwell (12) Forest Hills Central 21:25.8 23
24. Shelby Harris (12) Greenville High School 21:30.1 24
25. Taylor Hansen West Ottawa High School 21:33.7 P
26. Elin Thorlund (09) Greenville High School 21:35.5 26
27. Lauren Wolf GR Northview High School 21:42.3 27
28. Ashley Kasul Rockford High School 21:44.7 28
29. Amanda Jackson GR Northview High School 21:48.0 29
30. Britta Eastburg (12) Forest Hills Central 21:51.3 30
31. Kaleigh Carlson (11) Hudsonville High School 21:52.9 31
32. Alexis Conkey (09) Kenowa Hills High School 21:58.5 32
33. Emily Scothorn (12) Hudsonville High School 22:04.3 33
34. Kara Brechting (11) Kenowa Hills High School 22:05.4 34
35. Nicole Gilbert (10) Forest Hills Central 22:05.7 35
36. Mindy Patten (12) Greenville High School 22:06.3 36
37. Ashley Ritsema (09) Forest Hills Central 22:09.3 P
38. Angela Racalla (11) Kenowa Hills High School 22:09.6 P
39. Sage Owens Rockford High School 22:09.9 P
40. Taylor Marchido (10) Lowell High School 22:20.8 40
41. Elizabeth Scothorn (10) Hudsonville High School 22:23.3 P
42. Tonya McKinley (10) Greenville High School 22:41.9 P
43. Katelyn Tooley (09) Forest Hills Central 22:42.2 P
44. Magan Knape Rockford High School 22:49.0 P
45. Corinn Knuth GR Northview High School 22:53.9 45
46. Robin Rozycki (09) Hudsonville High School 23:03.7 P
47. Dani Dawson (12) GR Union High School 23:10.0 47
48. Marcy VanDentienvel (09) Greenville High School 23:22.0 P
49. Abby Murphy GR Northview High School 23:24.9 P
50. Paige Senters (12) Lowell High School 23:29.7 50
51. Maria Lacy GR Northview High School 23:33.4 P
52. Elyssa Snow (10) GR Union High School 23:40.2 52
53. Maggie Brownell (12) GR Union High School 23:44.3 53
54. Kate Dykhuis GR Creston High School 23:50.7 -
55. Haley Timmers (10) Lowell High School 24:10.3 54
56. Kelly Andrus (09) GR Union High School 24:19.1 55
57. Morgan Marchido (11) Lowell High School 24:47.4 56
58. Emily Jelsma (09) Lowell High School 26:04.7 57
59. Chelsea Trzybinski (10) GR Union High School 26:11.3 58
60. Kiley Six (12) Lowell High School 27:04.4 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. West Ottawa High School Sheri McCormack (10) 3 19:59 3
Jameze McGrew 11 20:55 11
Rebecca Donker 12 20:56 12
Amy Stauffer (10) 13 20:57 13
Kylie McElrath 18 21:06 18
Kristen Wolters (11) 21 21:15
Taylor Hansen 25 21:33

West Ottawa High School ** TEAM TOTAL ** 1:43:53 57

2. Rockford High School Sarah Neideck 8 20:34 8
Shelby Wittum 10 20:52 10
Mackenzie Adams 14 20:57 14
Katie Carlson 19 21:08 19
Ashley Kasul 28 21:44 28
Sage Owens 39 22:09
Magan Knape 44 22:49

Rockford High School ** TEAM TOTAL ** 1:45:15 79

3. Greenville High School Chelsea Prahl (12) 2 19:24 2
Micah Hamman (11) 7 20:28 7
Shelby Harris (12) 24 21:30 24
Elin Thorlund (09) 26 21:35 26
Mindy Patten (12) 36 22:06 36
Tonya McKinley (10) 42 22:41
Marcy VanDentienvel (09) 48 23:22

Greenville High School ** TEAM TOTAL ** 1:45:03 95

4. Forest Hills Central Maddie Irwin (10) 4 20:02 4
Laura Santoski (12) 5 20:06 5
Morgan Churchwell (12) 23 21:25 23
Britta Eastburg (12) 30 21:51 30
Nicole Gilbert (10) 35 22:05 35
Ashley Ritsema (09) 37 22:09
Katelyn Tooley (09) 43 22:42

Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:45:29 97

5. Hudsonville High School Emily Kwekel (09) 6 20:07 6
Arianna Pepper (11) 9 20:40 9
Natalie Courtright (09) 22 21:22 22
Kaleigh Carlson (11) 31 21:52 31
Emily Scothorn (12) 33 22:04 33
Elizabeth Scothorn (10) 41 22:23
Robin Rozycki (09) 46 23:03

Hudsonville High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:05 101

6. Kenowa Hills High School Nicolette Looks (11) 15 20:59 15
Lynne Davis (11) 16 21:02 16
Jennifer Piccard (12) 17 21:05 17
Alexis Conkey (09) 32 21:58 32
Kara Brechting (11) 34 22:05 34
Angela Racalla (11) 38 22:09

Kenowa Hills High School ** TEAM TOTAL ** 1:47:09 114

7. GR Northview High School Carly Plank 1 19:17 1
Katie Kramer 20 21:13 20
Lauren Wolf 27 21:42 27
Amanda Jackson 29 21:48 29
Corinn Knuth 45 22:53 45
Abby Murphy 49 23:24
Maria Lacy 51 23:33

GR Northview High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:53 122

8. Lowell High School Taylor Marchido (10) 40 22:20 40
Paige Senters (12) 50 23:29 50
Haley Timmers (10) 55 24:10 54
Morgan Marchido (11) 57 24:47 56
Emily Jelsma (09) 58 26:04 57
Kiley Six (12) 60 27:04

Lowell High School ** TEAM TOTAL ** 2:00:50 257

9. GR Union High School Dani Dawson (12) 47 23:10 47
Elyssa Snow (10) 52 23:40 52
Maggie Brownell (12) 53 23:44 53
Kelly Andrus (09) 56 24:19 55
Chelsea Trzybinski (10) 59 26:11 58

GR Union High School ** TEAM TOTAL ** 2:01:04 265

10. GR Creston High School Kate Dykhuis 54 23:50

GR Creston High School ** TEAM TOTAL ** 23:50





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Gold Varsity Boys AT SPARTA 09/15/07

Sparta Invitational Gold Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

SCORES
1. Ionia High School 59 6. Byron Center High School 138
2. Sparta High School 79 7. Zeeland East 146
3. Fruitport High School 103 8. GR Christian High School 179
4. Cedar Springs High School 105 9. Unity Christian High School 211
5. Spring Lake High School 132 10. East Grand Rapids High School 267

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nathan Kober (12) Sparta High School 16:39.6 1
2. David VandeBunte (11) Byron Center High School 16:41.8 2
3. Nathan Dahlgren (11) Sparta High School 16:46.3 3
4. Kyle Slaughter (11) Ionia High School 16:51.0 4
5. Jacob Batch (11) Fruitport High School 17:01.4 5
6. Bruce Kraay (12) Zeeland East 17:12.7 6
7. Ben Fineout (12) Zeeland East 17:13.9 7
8. Zac Bigelow (11) Byron Center High School 17:15.7 8
9. Glenn Galle Cedar Springs High School 17:28.8 9
10. Bobby Chapman Spring Lake High School 17:31.5 10
11. Blake Rottschafer (11) Spring Lake High School 17:33.2 11
12. Tyler Ellis (09) Ionia High School 17:43.3 12
13. Ryan Reister (12) Ionia High School 17:46.9 13
14. Don Blight (09) Ionia High School 17:49.6 14
15. Achrim Tillbrooke Cedar Springs High School 17:51.3 15
16. Cody Stebbins (12) Ionia High School 17:54.9 16
17. Tyler Bell (11) Fruitport High School 17:56.5 17
18. Austin Alcalar Ionia High School 17:57.1 P
19. Timothy Blystone (12) Sparta High School 17:58.5 19
20. Will VanderWal Unity Christian High School 18:01.2 20
21. Jon Faber (09) GR Christian High School 18:03.0 21
22. Tyler Tidswell (12) Spring Lake High School 18:08.3 22
23. Josh Bair (10) Fruitport High School 18:09.7 23
24. Dustin Helsel Cedar Springs High School 18:10.5 24
25. Richard Shepherd (11) Fruitport High School 18:12.1 25
26. Andy DeLodder (12) Sparta High School 18:14.1 26
27. Jeff Sattler (09) Byron Center High School 18:15.2 27
28. James Dean Cedar Springs High School 18:16.9 28
29. Alexander Ferravich Cedar Springs High School 18:19.7 29
30. Dustin Reed (11) Sparta High School 18:20.5 30
31. Zack Koop (11) GR Christian High School 18:21.9 31
32. Tyler Helsel Cedar Springs High School 18:24.3 P
33. Jacob Boone (12) Fruitport High School 18:24.7 33
34. Mike Stokely Cedar Springs High School 18:25.4 P
35. Makoto Taketani Spring Lake High School 18:25.7 35
36. Joe Niemiec (10) Zeeland East 18:27.4 36
37. Joe Bauer (11) Ionia High School 18:30.0 P
38. Alex VanHaitsma Unity Christian High School 18:30.7 38
39. Robert Afton (11) Fruitport High School 18:35.0 P
40. Kal Koopman (11) GR Christian High School 18:38.8 40
41. AJ Christaffarson (09) Sparta High School 18:41.3 P
42. Alec Trierweiler (12) East Grand Rapids High School 18:50.3 42
43. Daniel Tiesman (12) GR Christian High School 18:54.5 43
44. Josh Buteyn (12) GR Christian High School 18:56.4 44
45. Daniel VandeBunte (09) Byron Center High School 18:57.1 45
46. Zach Vruwink Unity Christian High School 18:58.7 46
47. Quinton Williamson (11) GR Christian High School 19:07.2 P
48. Josiah Samy (11) Zeeland East 19:10.8 48
49. Drew Vugteveen (11) Zeeland East 19:15.3 49
50. Nathan Harkema Unity Christian High School 19:15.6 50
51. Alex Axtell (12) East Grand Rapids High School 19:19.5 51
52. Peter Horton (12) East Grand Rapids High School 19:19.8 52
53. Nathan Mathis (12) Zeeland East 19:23.7 P
54. Zach Morrison Spring Lake High School 19:25.7 54
55. John Congdon (10) East Grand Rapids High School 19:28.0 55
56. Brian Buist (10) Byron Center High School 19:29.5 56
57. Eric Yu Unity Christian High School 19:40.1 57
58. Aris Melton (11) Zeeland East 19:46.7 P
59. Jacob Schuurman (12) GR Christian High School 19:50.8 P
60. Kyle Dykema Unity Christian High School 19:56.7 P
61. Justin Massey (12) Fruitport High School 19:57.5 P
62. Andrew Wood Spring Lake High School 20:12.7 P
63. Cory Gould Spring Lake High School 20:13.0 P
64. Colin Ludema (09) Byron Center High School 20:29.4 P
65. Tim Sheldon (12) Byron Center High School 20:31.1 P
66. Rob Janke Unity Christian High School 20:33.3 P
67. Eric Samuelson (12) East Grand Rapids High School 20:38.1 67
68. Isaac Berkowitz (09) East Grand Rapids High School 20:39.8 P
69. Jacob Styburski (11) East Grand Rapids High School 20:45.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Ionia High School Kyle Slaughter (11) 4 16:51 4
Tyler Ellis (09) 12 17:43 12
Ryan Reister (12) 13 17:46 13
Don Blight (09) 14 17:49 14
Cody Stebbins (12) 16 17:54 16
Austin Alcalar 18 17:57
Joe Bauer (11) 37 18:30

Ionia High School ** TEAM TOTAL ** 1:28:03 59

2. Sparta High School Nathan Kober (12) 1 16:39 1
Nathan Dahlgren (11) 3 16:46 3
Timothy Blystone (12) 19 17:58 19
Andy DeLodder (12) 26 18:14 26
Dustin Reed (11) 30 18:20 30
AJ Christaffarson (09) 41 18:41

Sparta High School ** TEAM TOTAL ** 1:27:57 79

3. Fruitport High School Jacob Batch (11) 5 17:01 5
Tyler Bell (11) 17 17:56 17
Josh Bair (10) 23 18:09 23
Richard Shepherd (11) 25 18:12 25
Jacob Boone (12) 33 18:24 33
Robert Afton (11) 39 18:35
Justin Massey (12) 61 19:57

Fruitport High School ** TEAM TOTAL ** 1:29:42 103

4. Cedar Springs High School Glenn Galle 9 17:28 9
Achrim Tillbrooke 15 17:51 15
Dustin Helsel 24 18:10 24
James Dean 28 18:16 28
Alexander Ferravich 29 18:19 29
Tyler Helsel 32 18:24
Mike Stokely 34 18:25

Cedar Springs High School ** TEAM TOTAL ** 1:30:04 105

5. Spring Lake High School Bobby Chapman 10 17:31 10
Blake Rottschafer (11) 11 17:33 11
Tyler Tidswell (12) 22 18:08 22
Makoto Taketani 35 18:25 35
Zach Morrison 54 19:25 54
Andrew Wood 62 20:12
Cory Gould 63 20:13

Spring Lake High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:02 132

6. Byron Center High School David VandeBunte (11) 2 16:41 2
Zac Bigelow (11) 8 17:15 8
Jeff Sattler (09) 27 18:15 27
Daniel VandeBunte (09) 45 18:57 45
Brian Buist (10) 56 19:29 56
Colin Ludema (09) 64 20:29
Tim Sheldon (12) 65 20:31

Byron Center High School ** TEAM TOTAL ** 1:30:37 138

7. Zeeland East Bruce Kraay (12) 6 17:12 6
Ben Fineout (12) 7 17:13 7
Joe Niemiec (10) 36 18:27 36
Josiah Samy (11) 48 19:10 48
Drew Vugteveen (11) 49 19:15 49
Nathan Mathis (12) 53 19:23
Aris Melton (11) 58 19:46

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 1:31:17 146

8. GR Christian High School Jon Faber (09) 21 18:03 21
Zack Koop (11) 31 18:21 31
Kal Koopman (11) 40 18:38 40
Daniel Tiesman (12) 43 18:54 43
Josh Buteyn (12) 44 18:56 44
Quinton Williamson (11) 47 19:07
Jacob Schuurman (12) 59 19:50

GR Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:32:52 179

9. Unity Christian High School Will VanderWal 20 18:01 20
Alex VanHaitsma 38 18:30 38
Zach Vruwink 46 18:58 46
Nathan Harkema 50 19:15 50
Eric Yu 57 19:40 57
Kyle Dykema 60 19:56
Rob Janke 66 20:33

Unity Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:34:24 211

10. East Grand Rapids High School Alec Trierweiler (12) 42 18:50 42
Alex Axtell (12) 51 19:19 51
Peter Horton (12) 52 19:19 52
John Congdon (10) 55 19:28 55
Eric Samuelson (12) 67 20:38 67
Isaac Berkowitz (09) 68 20:39
Jacob Styburski (11) 69 20:45

East Grand Rapids High School ** TEAM TOTAL ** 1:37:34 267





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Gold Varsity Girls AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN

SCORES
1. East Grand Rapids High School 73 6. Fruitport High School 129
2. Ionia High School 109 7. Unity Christian High School 154
3. Sparta High School 114 8. Zeeland East 178
4. Spring Lake High School 116 9. Cedar Springs High School 187
5. GR Christian High School 126 10. Byron Center High School 207

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. India Peek Jensen (10) Spring Lake High School 18:50.5 1
2. Holly Anderson (12) Fruitport High School 19:31.1 2
3. Kelsey VerKaik Unity Christian High School 19:40.3 3
4. Amanda. Brewer Ionia High School 19:46.5 4
5. Katelyn Cnossen (10) Sparta High School 19:46.9 5
6. Jennifer Boven (12) Spring Lake High School 19:53.3 6
7. Breeane Ovokaitys (10) Cedar Springs High School 19:56.7 7
8. Devin VanDoornik (10) Zeeland East 20:00.2 8
9. Merrissa Harkema Unity Christian High School 20:07.0 9
10. Katie Samuelson East Grand Rapids High School 20:07.4 10
11. Maddie Vaughn East Grand Rapids High School 20:22.5 11
12. Brianna Clifford East Grand Rapids High School 20:40.1 12
13. Allison Scheidel (09) Sparta High School 20:40.4 13
14. Cassie Ellis (12) Ionia High School 20:43.7 14
15. Emma Gilbertson (10) Spring Lake High School 20:45.9 15
16. Jessi Hartman (09) Ionia High School 20:46.7 16
17. Taryn Borst (10) GR Christian High School 20:52.2 17
18. Haleigh Przybylek (10) Fruitport High School 21:02.1 18
19. Kathleen Stubbs East Grand Rapids High School 21:03.7 19
20. Sarah Fox (10) GR Christian High School 21:04.4 20
21. Jill McLain (09) East Grand Rapids High School 21:05.8 21
22. Jessica Titus (09) Cedar Springs High School 21:11.7 22
23. Tara Broersma (11) GR Christian High School 21:12.9 23
24. Jayna Stone (10) Fruitport High School 21:14.7 24
25. Alex Bigelow (10) Byron Center High School 21:15.1 25
26. Emily Slager (11) Zeeland East 21:18.2 26
27. Lauren Grunewald East Grand Rapids High School 21:23.5 P
28. Tessa Fast East Grand Rapids High School 21:25.0 P
29. Andrea Kober (10) Sparta High School 21:28.4 29
30. Julia Kessler Ionia High School 21:28.7 30
31. Jessica DeWeerd (10) GR Christian High School 21:35.8 31
32. Lindsay Bo (12) Fruitport High School 21:37.0 32
33. Emily Frederick (10) Sparta High School 21:38.0 33
34. Bailey Ravell (09) Sparta High School 21:44.5 34
35. Stephanie Shreve (09) GR Christian High School 21:45.0 35
36. Laura Kraay (10) Zeeland East 21:48.0 36
37. Angelle Kettlewell (10) GR Christian High School 21:51.6 P
38. Chelsea Andrews (10) Sparta High School 21:53.4 P
39. Kesey Eberlein Unity Christian High School 21:57.7 39
40. Cassie Peterson (09) Byron Center High School 21:58.2 40
41. Julie Osterhouse (09) Byron Center High School 21:58.9 41
42. Sarah Feenstra (12) GR Christian High School 22:04.3 P
43. Erika Bauer (11) Cedar Springs High School 22:05.5 43
44. Mary Nickels (09) Byron Center High School 22:06.6 44
45. Bethany Klein (11) Ionia High School 22:14.7 45
46. Kathryn Boven (10) Spring Lake High School 22:16.8 46
47. Natalie Klenk (09) Sparta High School 22:25.6 P
48. Hannah Nyboer (10) Spring Lake High School 22:27.3 48
49. Kelly Meengs Unity Christian High School 22:29.8 49
50. Madison Neal (10) Zeeland East 22:32.2 50
51. Mandy Mann (10) Cedar Springs High School 22:33.7 51
52. Kayla Harrell (10) Ionia High School 22:37.7 P
53. Amanda Vandenheuvel (12) Fruitport High School 22:41.2 53
54. Jordan Gabrielse Unity Christian High School 22:42.2 54
55. Carmean Cynthia (09) Fruitport High School 22:48.8 P
56. Alison Bauer (09) Ionia High School 22:49.1 P
57. Meghan Carey (09) Byron Center High School 22:53.0 57
58. Hannah Schwartz (11) Zeeland East 22:54.1 58
59. Lisa Johnson Spring Lake High School 22:55.7 P
60. Alecia VanderWal Unity Christian High School 22:57.1 P
61. Marissa Hintz (10) Spring Lake High School 23:03.2 P
62. Ann Duong (10) Zeeland East 23:05.9 P
63. Maggie McKinley (10) Byron Center High School 23:06.9 P
64. Julie Kieling (12) Cedar Springs High School 23:20.2 64
65. Courtney Diekema (11) Zeeland East 23:41.2 P
66. Andea Tilstra (10) Byron Center High School 24:01.7 P
67. Tia Robertson (11) Fruitport High School 24:27.4 P
68. Megan Rieman (11) Cedar Springs High School 24:33.0 P
69. Nicole Webster (09) Cedar Springs High School 25:15.6 P
70. Alyssa Hopkins Unity Christian High School 26:55.1 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. East Grand Rapids High School Katie Samuelson 10 20:07 10
Maddie Vaughn 11 20:22 11
Brianna Clifford 12 20:40 12
Kathleen Stubbs 19 21:03 19
Jill McLain (09) 21 21:05 21
Lauren Grunewald 27 21:23
Tessa Fast 28 21:25

East Grand Rapids High School ** TEAM TOTAL ** 1:43:17 73

2. Ionia High School Amanda. Brewer 4 19:46 4
Cassie Ellis (12) 14 20:43 14
Jessi Hartman (09) 16 20:46 16
Julia Kessler 30 21:28 30
Bethany Klein (11) 45 22:14 45
Kayla Harrell (10) 52 22:37
Alison Bauer (09) 56 22:49

Ionia High School ** TEAM TOTAL ** 1:44:57 109

3. Sparta High School Katelyn Cnossen (10) 5 19:46 5
Allison Scheidel (09) 13 20:40 13
Andrea Kober (10) 29 21:28 29
Emily Frederick (10) 33 21:38 33
Bailey Ravell (09) 34 21:44 34
Chelsea Andrews (10) 38 21:53
Natalie Klenk (09) 47 22:25

Sparta High School ** TEAM TOTAL ** 1:45:16 114

4. Spring Lake High School India Peek Jensen (10) 1 18:50 1
Jennifer Boven (12) 6 19:53 6
Emma Gilbertson (10) 15 20:45 15
Kathryn Boven (10) 46 22:16 46
Hannah Nyboer (10) 48 22:27 48
Lisa Johnson 59 22:55
Marissa Hintz (10) 61 23:03

Spring Lake High School ** TEAM TOTAL ** 1:44:11 116

5. GR Christian High School Taryn Borst (10) 17 20:52 17
Sarah Fox (10) 20 21:04 20
Tara Broersma (11) 23 21:12 23
Jessica DeWeerd (10) 31 21:35 31
Stephanie Shreve (09) 35 21:45 35
Angelle Kettlewell (10) 37 21:51
Sarah Feenstra (12) 42 22:04

GR Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:28 126

6. Fruitport High School Holly Anderson (12) 2 19:31 2
Haleigh Przybylek (10) 18 21:02 18
Jayna Stone (10) 24 21:14 24
Lindsay Bo (12) 32 21:37 32
Amanda Vandenheuvel (12) 53 22:41 53
Carmean Cynthia (09) 55 22:48
Tia Robertson (11) 67 24:27

Fruitport High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:05 129

7. Unity Christian High School Kelsey VerKaik 3 19:40 3
Merrissa Harkema 9 20:07 9
Kesey Eberlein 39 21:57 39
Kelly Meengs 49 22:29 49
Jordan Gabrielse 54 22:42 54
Alecia VanderWal 60 22:57
Alyssa Hopkins 70 26:55

Unity Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:55 154

8. Zeeland East Devin VanDoornik (10) 8 20:00 8
Emily Slager (11) 26 21:18 26
Laura Kraay (10) 36 21:48 36
Madison Neal (10) 50 22:32 50
Hannah Schwartz (11) 58 22:54 58
Ann Duong (10) 62 23:05
Courtney Diekema (11) 65 23:41

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 1:48:32 178

9. Cedar Springs High School Breeane Ovokaitys (10) 7 19:56 7
Jessica Titus (09) 22 21:11 22
Erika Bauer (11) 43 22:05 43
Mandy Mann (10) 51 22:33 51
Julie Kieling (12) 64 23:20 64
Megan Rieman (11) 68 24:33
Nicole Webster (09) 69 25:15

Cedar Springs High School ** TEAM TOTAL ** 1:49:05 187

10. Byron Center High School Alex Bigelow (10) 25 21:15 25
Cassie Peterson (09) 40 21:58 40
Julie Osterhouse (09) 41 21:58 41
Mary Nickels (09) 44 22:06 44
Meghan Carey (09) 57 22:53 57
Maggie McKinley (10) 63 23:06
Andea Tilstra (10) 66 24:01

Byron Center High School ** TEAM TOTAL ** 1:50:10 207







09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

White Varsity Boys AT 09/15/07

Sparta Invitational White Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. GR West Catholic High School 38 5. Grant High School 128 ³
³ 2. South Christian High School 52 6. Zeeland West 150 ³
³ 3. Otsego High School 90 7. Hamilton High School 167 ³
³ 4. South Haven High School 98 8. Wyoming Park High School 214 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Isaiah VanDoorne Grant High School 15:44.6 1
2. Mike Gravelyn (12) GR West Catholic High School 16:00.3 2
3. Antonio Schafer (11) GR West Catholic High School 16:17.5 3
4. Chris Schulist (10) Zeeland West 16:47.9 4
5. Michael DeMann (11) South Christian High School 17:10.5 5
6. Michael Petersen (11) South Haven High School 17:14.1 6
7. Matt Woronko (12) GR West Catholic High School 17:19.1 7
8. Robby Docter (11) South Christian High School 17:25.0 8
9. Robert Underwood (09) Otsego High School 17:25.9 9
10. Benjamin Lewis (12) South Haven High School 17:26.4 10
11. Brendan Baars (10) South Christian High School 17:26.6 11
12. Ian Quam (12) GR West Catholic High School 17:27.0 12
13. Ben Bosch (10) South Christian High School 17:29.9 13
14. Kevin Royce (11) GR West Catholic High School 17:30.4 14
15. Tyler Grimm South Christian High School 17:32.2 15
16. Max Taylor (11) South Haven High School 17:36.1 16
17. PJ Faber South Christian High School 17:40.1 P
18. Trevor Brinn (09) Otsego High School 17:53.7 18
19. Steve Johnson (11) South Christian High School 17:58.2 P
20. Nate Dendel (11) Otsego High School 17:59.6 20
21. CJ Blanchard (12) Tri-County High School 18:04.4 -
22. Matthew Darnell (10) Otsego High School 18:05.0 21
23. Steve Yankoviak (12) Otsego High School 18:07.2 22
24. Colin Valliere (12) GR West Catholic High School 18:10.9 P
25. Taylor Compton Hamilton High School 18:14.3 24
26. Joseph Gonzales (11) Zeeland West 18:14.5 25
27. Joe Sullivan (12) GR West Catholic High School 18:23.0 P
28. Jason Triplett Grant High School 18:37.6 27
29. Alex Majeske Grant High School 18:49.1 28
30. Justin Schwartz (09) Otsego High School 18:51.1 P
31. Tim Lewis (10) South Haven High School 18:58.1 30
32. Elliot Mulder Hamilton High School 19:08.3 31
33. Adam Campbell (12) Otsego High School 19:27.7 P
34. Jordan Rozema Hamilton High School 19:33.6 33
35. Dillon Lawyer Grant High School 19:46.4 34
36. Cody Braendle (11) Wyoming Park High School 19:51.8 35
37. Andy Harwood (11) Tri-County High School 20:23.1 -
38. Amere May South Haven High School 20:24.8 36
39. Josh Langworthy (11) Zeeland West 20:43.8 37
40. Matt Averill Grant High School 20:44.1 38
41. Peter Diep Hamilton High School 20:56.1 39
42. Anthony Reese Hamilton High School 21:03.1 40
43. Cameron DeWitt Tri-County High School 21:26.8 -
44. Shane Tiemeyer (10) Zeeland West 21:29.6 41
45. Trey Doehring Wyoming Park High School 21:37.0 42
46. John Preiser (12) Zeeland West 21:41.0 43
47. Jake Potyraj Wyoming Park High School 22:00.6 44
48. Luis, Marin UNATTACHED 22:33.6 -
49. Raymond Russell Wyoming Park High School 22:54.0 45
50. Clay Campbell Hamilton High School 23:05.8 P
51. Connor Austell (10) South Haven High School 23:13.8 P
52. Mark Shippy (12) Wyoming Park High School 24:57.8 48
53. Charles Jackson Wyoming Park High School 26:15.7 P
54. Justin Gray Tri-County High School 29:11.2 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. GR West Catholic High School Mike Gravelyn (12) 2 16:00 2
Antonio Schafer (11) 3 16:17 3
Matt Woronko (12) 7 17:19 7
Ian Quam (12) 12 17:27 12
Kevin Royce (11) 14 17:30 14
Colin Valliere (12) 24 18:10
Joe Sullivan (12) 27 18:23

GR West Catholic High School ** TEAM TOTAL ** 1:24:33 38

2. South Christian High School Michael DeMann (11) 5 17:10 5
Robby Docter (11) 8 17:25 8
Brendan Baars (10) 11 17:26 11
Ben Bosch (10) 13 17:29 13
Tyler Grimm 15 17:32 15
PJ Faber 17 17:40
Steve Johnson (11) 19 17:58

South Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:27:02 52

3. Otsego High School Robert Underwood (09) 9 17:25 9
Trevor Brinn (09) 18 17:53 18
Nate Dendel (11) 20 17:59 20
Matthew Darnell (10) 22 18:05 21
Steve Yankoviak (12) 23 18:07 22
Justin Schwartz (09) 30 18:51
Adam Campbell (12) 33 19:27

Otsego High School ** TEAM TOTAL ** 1:29:29 90

4. South Haven High School Michael Petersen (11) 6 17:14 6
Benjamin Lewis (12) 10 17:26 10
Max Taylor (11) 16 17:36 16
Tim Lewis (10) 31 18:58 30
Amere May 38 20:24 36
Connor Austell (10) 51 23:13

South Haven High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:38 98

5. Grant High School Isaiah VanDoorne 1 15:44 1
Jason Triplett 28 18:37 27
Alex Majeske 29 18:49 28
Dillon Lawyer 35 19:46 34
Matt Averill 40 20:44 38

Grant High School ** TEAM TOTAL ** 1:33:40 128

6. Zeeland West Chris Schulist (10) 4 16:47 4
Joseph Gonzales (11) 26 18:14 25
Josh Langworthy (11) 39 20:43 37
Shane Tiemeyer (10) 44 21:29 41
John Preiser (12) 46 21:41 43

Zeeland West ** TEAM TOTAL ** 1:38:54 150

7. Hamilton High School Taylor Compton 25 18:14 24
Elliot Mulder 32 19:08 31
Jordan Rozema 34 19:33 33
Peter Diep 41 20:56 39
Anthony Reese 42 21:03 40
Clay Campbell 50 23:05

Hamilton High School ** TEAM TOTAL ** 1:38:54 167

8. Wyoming Park High School Cody Braendle (11) 36 19:51 35
Trey Doehring 45 21:37 42
Jake Potyraj 47 22:00 44
Raymond Russell 49 22:54 45
Mark Shippy (12) 52 24:57 48
Charles Jackson 53 26:15

Wyoming Park High School ** TEAM TOTAL ** 1:51:19 214

9. Tri-County High School CJ Blanchard (12) 21 18:04
Andy Harwood (11) 37 20:23
Cameron DeWitt 43 21:26
Justin Gray 54 29:11

Tri-County High School ** TEAM TOTAL ** 1:29:04





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

White Varsity Girls AT SPARTA 09/15/07


Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN


SCORES
1. Fremont 58 6. Otsego High School 159
2. Hamilton High School 65 7. Grant High School 181
3. GR West Catholic High School 75 8. Zeeland West 202
4. South Christian High School 85 9. South Haven High School 202
5. Tri-County High School 134


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Kelsey Burgess (11) South Christian High School 19:40.3 1
2. Kiah Teunissen Tri-County High School 20:07.2 2
3. Danielle Lanciaux (11) Fremont 20:10.2 3
4. Olivia Sydow (11) GR West Catholic High School 20:14.8 4
5. Ylva Elhammer (11) Otsego High School 20:16.7 5
6. Laura Anderson (10) Fremont 20:18.0 6
7. Courtney Jones (12) Fremont 20:22.8 7
8. Meg Thompson Hamilton High School 20:25.0 8
9. Kayla Trevino (10) South Haven High School 20:37.0 9
10. Monica Kinney (12) GR West Catholic High School 20:39.2 10
11. Anna Sali Hamilton High School 20:41.4 11
12. Sarah Oren Hamilton High School 20:42.1 12
13. Jessy Reed (11) Tri-County High School 20:42.6 13
14. Darshelle Stevens (11) Tri-County High School 20:42.8 14
15. Lindsay Timmerman Hamilton High School 20:48.1 15
16. Melissa Morgan (09) Fremont 20:48.6 16
17. Kaitie Guikema (12) South Christian High School 20:59.7 17
18. Olivia Quam (10) GR West Catholic High School 21:05.2 18
19. Alyssa Slayton Hamilton High School 21:12.0 19
20. Britley McConnell (12) South Christian High School 21:22.6 20
21. Amy Russo (11) GR West Catholic High School 21:28.1 21
22. Kelsey Carpenter (10) GR West Catholic High School 21:31.4 22
23. Joann Jeplawy (10) South Christian High School 21:34.4 23
24. Molly Longstreet South Christian High School 21:35.6 24
25. Maria Hoffman (12) Otsego High School 21:39.6 25
26. Katie Brookhouse (11) Fremont 21:39.9 26
27. Jacquelynn Overbeek Hamilton High School 21:42.0 P
28. Katie Bildner (12) GR West Catholic High School 21:44.1 P
29. Courtney Jensen Grant High School 21:45.0 29
30. Joslyn Breuker Grant High School 21:48.8 30
31. Emily Reitsma (11) South Christian High School 21:49.5 P
32. Megan Debri (10) GR West Catholic High School 21:53.3 P
33. Madison Werley (10) Zeeland West 21:54.6 33
34. Tori Kuipers Hamilton High School 21:55.2 P
35. Devon Slominski Grant High School 21:56.1 35
36. Callie Kalinowski (10) Zeeland West 21:57.0 36
37. Jordan Curtice (11) Fremont 22:14.2 P
38. Shelby Hinz (09) South Haven High School 22:17.7 38
39. Kelley Tuinenga South Christian High School 22:18.2 P
40. Kaitlin Stevenson (12) Otsego High School 22:22.9 40
41. Grace Hirzel (11) Otsego High School 23:08.5 41
42. Jami Bray Grant High School 23:14.4 42
43. Leah Applebach (12) Zeeland West 23:15.4 43
44. Tiffany Bussies (12) Zeeland West 23:17.5 44
45. Lauren DeLange Grant High School 23:20.3 45
46. Shaina Faber (11) Zeeland West 23:27.5 46
47. Ellen Pearl (10) South Haven High School 23:33.1 47
48. Mina Hirzel (10) Otsego High School 23:35.6 48
49. Maia Rowles (10) South Haven High School 23:40.1 49
50. Alysia Bennett (11) Tri-County High School 23:43.8 50
51. Ally Rogers (11) Zeeland West 24:17.8 P
52. Brittany Bentley (12) Otsego High School 24:19.9 P
53. Anna Narvaez Grant High School 24:38.3 P
54. Chelsea Jensen Grant High School 24:42.5 P
55. Heather Evans (10) Tri-County High School 24:43.8 55
56. Jenny Hackbardt Tri-County High School 25:20.4 P
57. Jade Wells (11) Tri-County High School 25:39.6 P
58. Shasha Balcazar (10) Zeeland West 26:29.2 P
59. Cherie Ramos Wyoming Park High School 26:38.6 -
60. Citlali Alcaraz South Haven High School 27:04.1 59
61. Roxanna Alcarez (10) South Haven High School 27:08.4 P
62. Kelsie Underwood (09) South Haven High School 27:09.1 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Fremont Danielle Lanciaux (11) 3 20:10 3
Laura Anderson (10) 6 20:18 6
Courtney Jones (12) 7 20:22 7
Melissa Morgan (09) 16 20:48 16
Katie Brookhouse (11) 26 21:39 26
Jordan Curtice (11) 37 22:14

Fremont ** TEAM TOTAL ** 1:43:17 58

2. Hamilton High School Meg Thompson 8 20:25 8
Anna Sali 11 20:41 11
Sarah Oren 12 20:42 12
Lindsay Timmerman 15 20:48 15
Alyssa Slayton 19 21:12 19
Jacquelynn Overbeek 27 21:42
Tori Kuipers 34 21:55

Hamilton High School ** TEAM TOTAL ** 1:43:48 65

3. GR West Catholic High School Olivia Sydow (11) 4 20:14 4
Monica Kinney (12) 10 20:39 10
Olivia Quam (10) 18 21:05 18
Amy Russo (11) 21 21:28 21
Kelsey Carpenter (10) 22 21:31 22
Katie Bildner (12) 28 21:44
Megan Debri (10) 32 21:53

GR West Catholic High School ** TEAM TOTAL ** 1:44:57 75

4. South Christian High School Kelsey Burgess (11) 1 19:40 1
Kaitie Guikema (12) 17 20:59 17
Britley McConnell (12) 20 21:22 20
Joann Jeplawy (10) 23 21:34 23
Molly Longstreet 24 21:35 24
Emily Reitsma (11) 31 21:49
Kelley Tuinenga 39 22:18

South Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:45:10 85

5. Tri-County High School Kiah Teunissen 2 20:07 2
Jessy Reed (11) 13 20:42 13
Darshelle Stevens (11) 14 20:42 14
Alysia Bennett (11) 50 23:43 50
Heather Evans (10) 55 24:43 55
Jenny Hackbardt 56 25:20
Jade Wells (11) 57 25:39

Tri-County High School ** TEAM TOTAL ** 1:49:57 134

6. Otsego High School Ylva Elhammer (11) 5 20:16 5
Maria Hoffman (12) 25 21:39 25
Kaitlin Stevenson (12) 40 22:22 40
Grace Hirzel (11) 41 23:08 41
Mina Hirzel (10) 48 23:35 48
Brittany Bentley (12) 52 24:19

Otsego High School ** TEAM TOTAL ** 1:51:00 159

7. Grant High School Courtney Jensen 29 21:45 29
Joslyn Breuker 30 21:48 30
Devon Slominski 35 21:56 35
Jami Bray 42 23:14 42
Lauren DeLange 45 23:20 45
Anna Narvaez 53 24:38
Chelsea Jensen 54 24:42

Grant High School ** TEAM TOTAL ** 1:52:03 181

8. Zeeland West Madison Werley (10) 33 21:54 33
Callie Kalinowski (10) 36 21:57 36
Leah Applebach (12) 43 23:15 43
Tiffany Bussies (12) 44 23:17 44
Shaina Faber (11) 46 23:27 46
Ally Rogers (11) 51 24:17
Shasha Balcazar (10) 58 26:29

Zeeland West ** TEAM TOTAL ** 1:53:50 202

9. South Haven High School Kayla Trevino (10) 9 20:37 9
Shelby Hinz (09) 38 22:17 38
Ellen Pearl (10) 47 23:33 47
Maia Rowles (10) 49 23:40 49
Citlali Alcaraz 60 27:04 59
Roxanna Alcarez (10) 61 27:08
Kelsie Underwood (09) 62 27:09

South Haven High School ** TEAM TOTAL ** 1:57:11 202

10. Wyoming Park High School Cherie Ramos 59 26:38

Wyoming Park High School ** TEAM TOTAL ** 26:38





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Silver Varsity Boys AT 09/15/07

Sparta Invitational Silver Varsity Boys

MEN'S 5K RUN

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Kent City High School 48 5. Pine River High School 141 ³
³ 2. Allendale High School 61 6. Morley Stanwood High School 156 ³
³ 3. Saranac High School 65 7. Hopkins High School 156 ³
³ 4. Carson City High School 87 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Garrett Lacy Carson City High School 15:52.8 1
2. Alex Vanias (12) Pine River High School 16:05.5 2
3. Alex Wilson (10) Kent City High School 16:29.0 3
4. Kent Jones (12) Saranac High School 16:58.2 4
5. Mike Holovka (12) Kent City High School 17:02.4 5
6. Lance Beaudry (12) Saranac High School 17:11.0 6
7. Devin Vandermolen (12) Allendale High School 17:13.2 7
8. Brand Koster (12) Kent City High School 17:22.9 8
9. Raymond Enbody Carson City High School 17:29.6 9
10. Alex Shepherd (11) Allendale High School 17:30.2 10
11. Zach Berridge (12) Allendale High School 17:40.0 11
12. James Vance (10) Saranac High School 17:42.9 12
13. Darryl Sluka (11) Kent City High School 17:49.7 13
14. Mitchell McCarty Carson City High School 17:50.5 14
15. Josh Moskalewski (11) Allendale High School 17:57.6 15
16. Aaron Vance (10) Saranac High School 18:05.3 16
17. Joshua Hewitt (12) Hopkins High School 18:08.6 17
18. Brett Somero (12) Allendale High School 18:22.2 18
19. Jacob DeVoogd (11) Kent City High School 18:26.9 19
20. Isaac Austin (09) Kent City High School 18:33.7 P
21. Brandon Schooley (12) Pine River High School 18:34.2 21
22. Zack VanSickle (12) Morley Stanwood High School 18:38.9 22
23. Dakota Pressler (11) Kent City High School 18:42.8 P
24. Kenny Steele (12) Allendale High School 18:44.9 P
25. Logan Decker (10) Allendale High School 18:49.5 P
26. Alex Holshoe Hopkins High School 18:55.3 26
27. Nick Wigfield (12) Saranac High School 19:00.4 27
28. William Napier (10) Hopkins High School 19:12.0 28
29. Jeremiah Morofsky Carson City High School 19:12.2 29
30. Brian Albaugh (11) Morley Stanwood High School 19:13.2 30
31. Justin Caraballo-Moran (11) Morley Stanwood High School 19:17.1 31
32. Nick Smith (12) Saranac High School 19:18.9 P
33. Jared Keough (11) Saranac High School 19:25.8 P
34. Will Lacy Carson City High School 19:27.6 34
35. Josh Thorpe Morley Stanwood High School 19:37.1 35
36. AJ Park (10) Pine River High School 19:37.3 36
37. Jacob Leys Carson City High School 19:51.2 P
38. Chris Fitzgerald (12) Morley Stanwood High School 20:07.2 38
39. Wyatt Withers (09) Morley Stanwood High School 20:08.3 P
40. Jarron Stack (12) Pine River High School 20:17.4 40
41. Michael Dykstra (10) Hopkins High School 20:28.6 41
42. Matt Raven (10) Pine River High School 21:07.5 42
43. Kyler Ruppert (10) Pine River High School 21:22.1 P
44. Garrett. Johnson (10) Hopkins High School 21:22.9 44
45. Josh VanderPloeg Hopkins High School 22:40.0 P
46. Russel Agar (10) Pine River High School 22:52.4 P
47. Todd Krieger Black River High School 23:14.4 -
48. Alexander Nawrocki Black River High School 23:23.7 -
49. Emerson Schreiner Black River High School 25:28.2 -
50. Quinton Adkins Black River High School 28:24.1 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Kent City High School Alex Wilson (10) 3 16:29 3
Mike Holovka (12) 5 17:02 5
Brand Koster (12) 8 17:22 8
Darryl Sluka (11) 13 17:49 13
Jacob DeVoogd (11) 19 18:26 19
Isaac Austin (09) 20 18:33
Dakota Pressler (11) 23 18:42

Kent City High School ** TEAM TOTAL ** 1:27:08 48

2. Allendale High School Devin Vandermolen (12) 7 17:13 7
Alex Shepherd (11) 10 17:30 10
Zach Berridge (12) 11 17:40 11
Josh Moskalewski (11) 15 17:57 15
Brett Somero (12) 18 18:22 18
Kenny Steele (12) 24 18:44
Logan Decker (10) 25 18:49

Allendale High School ** TEAM TOTAL ** 1:28:42 61

3. Saranac High School Kent Jones (12) 4 16:58 4
Lance Beaudry (12) 6 17:11 6
James Vance (10) 12 17:42 12
Aaron Vance (10) 16 18:05 16
Nick Wigfield (12) 27 19:00 27
Nick Smith (12) 32 19:18
Jared Keough (11) 33 19:25

Saranac High School ** TEAM TOTAL ** 1:28:56 65

4. Carson City High School Garrett Lacy 1 15:52 1
Raymond Enbody 9 17:29 9
Mitchell McCarty 14 17:50 14
Jeremiah Morofsky 29 19:12 29
Will Lacy 34 19:27 34
Jacob Leys 37 19:51

Carson City High School ** TEAM TOTAL ** 1:29:50 87

5. Pine River High School Alex Vanias (12) 2 16:05 2
Brandon Schooley (12) 21 18:34 21
AJ Park (10) 36 19:37 36
Jarron Stack (12) 40 20:17 40
Matt Raven (10) 42 21:07 42
Kyler Ruppert (10) 43 21:22
Russel Agar (10) 46 22:52

Pine River High School ** TEAM TOTAL ** 1:35:40 141

6. Morley Stanwood High School Zack VanSickle (12) 22 18:38 22
Brian Albaugh (11) 30 19:13 30
Justin Caraballo-Moran ( 31 19:17 31
Josh Thorpe 35 19:37 35
Chris Fitzgerald (12) 38 20:07 38
Wyatt Withers (09) 39 20:08

Morley Stanwood High School ** TEAM TOTAL ** 1:36:52 156

7. Hopkins High School Joshua Hewitt (12) 17 18:08 17
Alex Holshoe 26 18:55 26
William Napier (10) 28 19:12 28
Michael Dykstra (10) 41 20:28 41
Garrett. Johnson (10) 44 21:22 44
Josh VanderPloeg 45 22:40

Hopkins High School ** TEAM TOTAL ** 1:38:05 156

Black River High School Todd Krieger 47 23:14
Alexander Nawrocki 48 23:23
Emerson Schreiner 49 25:28
Quinton Adkins 50 28:24

Black River High School ** TEAM TOTAL ** 1:40:29





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Silver Varsity Girls AT 09/15/07

Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN

SCORES
1. Pine River High School 42 5. Kent City High School 130
2. Allendale High School 45 6. Morley Stanwood High School 155
3. Montague High School 90 7. Saranac High School 161
4. Hopkins High School 108 8. Carson City High School 168

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Melinda Palinkas (10) Saranac High School 18:42.8 1
2. Rachel Whitley (11) Pine River High School 19:34.9 2
3. Becca Holmquist (11) Pine River High School 19:57.9 3
4. Devan John (10) Allendale High School 20:00.2 4
5. Brittany Anderson (10) Pine River High School 20:00.4 5
6. Camille Borst (10) Allendale High School 20:15.5 6
7. Deanna. Pineda (12) Montague High School 20:39.5 7
8. Katie Gigowaki (11) Hopkins High School 20:40.9 8
9. Kaylee Jeurink (10) Allendale High School 20:49.8 9
10. Jessica Saunders (12) Hopkins High School 20:51.0 10
11. Amanda Nicholson (10) Pine River High School 20:59.1 11
12. Taylor Mattson (10) Allendale High School 21:04.8 12
13. Judi Jaekel (12) Montague High School 21:08.5 13
14. Brittany Andres (10) Allendale High School 21:09.7 14
15. Kaylee Carew (09) Kent City High School 21:23.9 15
16. Hollie Sly (11) Morley Stanwood High School 21:39.8 16
17. Leah Busse (09) Kent City High School 21:45.8 17
18. Niclole Nowak (09) Allendale High School 21:50.3 P
19. Rebecca Symons (10) Montague High School 21:53.6 19
20. Nikki Wegrzyn (09) Kent City High School 22:09.8 20
21. Andi Bogart (10) Pine River High School 22:12.3 21
22. Kelsey Williams (12) Hopkins High School 22:13.9 22
23. Chelsea Dukes Morley Stanwood High School 22:14.2 23
24. Audrey Anderson (10) Montague High School 22:15.9 24
25. Kaye Gray (12) Pine River High School 22:18.1 P
26. Jacklyn Fisher Carson City High School 22:41.6 26
27. Morgan Cullen (10) Montague High School 22:43.4 27
28. Amber Craig Carson City High School 23:07.1 28
29. Heidi McCarty Carson City High School 23:08.8 29
30. Lauren Venturini (12) Allendale High School 23:14.0 P
31. Andrea Day (10) Saranac High School 23:16.0 31
32. Meah Krcatovich Hopkins High School 23:18.8 32
33. Elise Erickson (10) Pine River High School 23:40.4 P
34. Hillary Mullin (09) Morley Stanwood High School 23:48.3 34
35. Emily Cunningham Carson City High School 23:49.8 35
36. Hannah Scheibe (12) Hopkins High School 23:50.7 36
37. Kayli DeVoogd (09) Kent City High School 23:57.9 37
38. Katelyn Theisen (09) Saranac High School 24:07.8 38
39. Darlene VerBurg Morley Stanwood High School 24:19.3 39
40. Leah Trattles Black River High School 24:21.5 -
41. Alisha Kloska (12) Hopkins High School 24:40.5 P
42. Chelsey Janose (10) Kent City High School 25:03.1 41
43. Chelsea Ringer (11) Kent City High School 25:05.3 P
44. Kristinan Stilson Morley Stanwood High School 25:21.8 43
45. Raschelle Holmes Hopkins High School 25:48.6 P
46. Michelle Hausserman (11) Saranac High School 25:56.5 45
47. Ashley Manion (11) Saranac High School 26:17.5 46
48. Hope Reed (12) Kent City High School 26:17.9 P
49. Katie LaRue (09) Montague High School 26:50.5 P
50. Morgan Temple Black River High School 27:04.4 -
51. Kristina Hoople (11) Saranac High School 27:07.5 P
52. Victoria Malus Black River High School 27:38.1 -
53. Vianca Negron Carson City High School 27:47.6 50
54. Pam Lance Carson City High School 28:28.6 P
55. Natalie Troub Carson City High School 29:26.4 P
56. Nicole Gheler (10) Montague High School 29:47.2 P
57. Lindsay Chandler Black River High School 31:48.6 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Pine River High School Rachel Whitley (11) 2 19:34 2
Becca Holmquist (11) 3 19:57 3
Brittany Anderson (10) 5 20:00 5
Amanda Nicholson (10) 11 20:59 11
Andi Bogart (10) 21 22:12 21
Kaye Gray (12) 25 22:18
Elise Erickson (10) 33 23:40

Pine River High School ** TEAM TOTAL ** 1:42:42 42

2. Allendale High School Devan John (10) 4 20:00 4
Camille Borst (10) 6 20:15 6
Kaylee Jeurink (10) 9 20:49 9
Taylor Mattson (10) 12 21:04 12
Brittany Andres (10) 14 21:09 14
Niclole Nowak (09) 18 21:50
Lauren Venturini (12) 30 23:14

Allendale High School ** TEAM TOTAL ** 1:43:17 45

3. Montague High School Deanna. Pineda (12) 7 20:39 7
Judi Jaekel (12) 13 21:08 13
Rebecca Symons (10) 19 21:53 19
Audrey Anderson (10) 24 22:15 24
Morgan Cullen (10) 27 22:43 27
Katie LaRue (09) 49 26:50
Nicole Gheler (10) 56 29:47

Montague High School ** TEAM TOTAL ** 1:48:38 90

4. Hopkins High School Katie Gigowaki (11) 8 20:40 8
Jessica Saunders (12) 10 20:51 10
Kelsey Williams (12) 22 22:13 22
Meah Krcatovich 32 23:18 32
Hannah Scheibe (12) 36 23:50 36
Alisha Kloska (12) 41 24:40
Raschelle Holmes 45 25:48

Hopkins High School ** TEAM TOTAL ** 1:50:52 108

5. Kent City High School Kaylee Carew (09) 15 21:23 15
Leah Busse (09) 17 21:45 17
Nikki Wegrzyn (09) 20 22:09 20
Kayli DeVoogd (09) 37 23:57 37
Chelsey Janose (10) 42 25:03 41
Chelsea Ringer (11) 43 25:05
Hope Reed (12) 48 26:17

Kent City High School ** TEAM TOTAL ** 1:54:17 130

6. Morley Stanwood High School Hollie Sly (11) 16 21:39 16
Chelsea Dukes 23 22:14 23
Hillary Mullin (09) 34 23:48 34
Darlene VerBurg 39 24:19 39
Kristinan Stilson 44 25:21 43

Morley Stanwood High School ** TEAM TOTAL ** 1:57:21 155

7. Saranac High School Melinda Palinkas (10) 1 18:42 1
Andrea Day (10) 31 23:16 31
Katelyn Theisen (09) 38 24:07 38
Michelle Hausserman (11) 46 25:56 45
Ashley Manion (11) 47 26:17 46
Kristina Hoople (11) 51 27:07

Saranac High School ** TEAM TOTAL ** 1:58:18 161

8. Carson City High School Jacklyn Fisher 26 22:41 26
Amber Craig 28 23:07 28
Heidi McCarty 29 23:08 29
Emily Cunningham 35 23:49 35
Vianca Negron 53 27:47 50
Pam Lance 54 28:28
Natalie Troub 55 29:26

Carson City High School ** TEAM TOTAL ** 2:00:32 168

9. Black River High School Leah Trattles 40 24:21
Morgan Temple 50 27:04
Victoria Malus 52 27:38
Lindsay Chandler 57 31:48

Black River High School ** TEAM TOTAL ** 1:50:51





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Blue Reserve Boys AT SPARTA 09/15/07

Sparta Invitational Blue Reserve Boys

MEN'S 5K RUN

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Rockford High School 26 4. West Ottawa High School 108 ³
³ 2. Greenville High School 42 5. Forest Hills Central 156 ³
³ 3. Hudsonville High School 60 6. GR Northview High School 185 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Elliot Grandia Rockford High School 17:56.0 1
2. Derek Rydahl (10) Greenville High School 17:59.0 2
3. Jacob Sherman (11) Greenville High School 18:01.0 3
4. Kevin Raley Rockford High School 18:01.8 4
5. Cameron Fasel (09) Rockford High School 18:10.4 5
6. Brett Johnson Rockford High School 18:11.1 6
7. Eli Meert (12) Greenville High School 18:15.2 7
8. Zach Jenkins (12) Hudsonville High School 18:19.7 8
9. Zach Jager Hudsonville High School 18:21.1 9
10. Lars Bergstrom Rockford High School 18:21.6 10
11. Evan McDowell Hudsonville High School 18:22.4 11
12. Philip Kaule Rockford High School 18:23.2 P
13. Taylor Noakes (09) Rockford High School 18:25.3 P
14. Matt Pierson (12) Greenville High School 18:34.4 14
15. Tim Jackson Hudsonville High School 18:37.7 15
16. Spencer Callahan (11) Greenville High School 18:42.4 16
17. Paul Graf Rockford High School 18:43.3 -
18. Justin Walburg Rockford High School 18:44.0 -
19. Nick Hensch Hudsonville High School 18:48.5 17
20. Tyler Babinec West Ottawa High School 18:54.5 18
21. Tim Newberger (09) Rockford High School 18:55.7 -
22. Taylor Swihart Rockford High School 18:57.0 -
23. Josh Harrington Hudsonville High School 18:57.9 P
24. Brett Bordewyk (12) Hudsonville High School 19:06.5 P
25. Spencer Mika West Ottawa High School 19:08.2 21
26. Matt Cumberland West Ottawa High School 19:09.7 22
27. Justin Zimmerman (11) Hudsonville High School 19:10.2 -
28. Matt Kuehl Rockford High School 19:11.4 -
29. Nick Gezon West Ottawa High School 19:12.5 23
30. Tony Franco West Ottawa High School 19:14.9 24
31. Nick Miller (12) Hudsonville High School 19:19.9 -
32. John Davis (11) Greenville High School 19:28.5 P
33. Jake Sampson (11) Hudsonville High School 19:29.3 -
34. Philip Brown Hudsonville High School 19:29.8 -
35. Alex Brock West Ottawa High School 19:34.4 P
36. Matt Bigelow Jenison High School 19:36.5 -
37. Gordy Smith Hudsonville High School 19:37.3 -
38. Nate Haisma (11) Kenowa Hills High School 19:37.9 -
39. Jared Zimmerman Hudsonville High School 19:41.4 -
40. Jordan Ridge Hudsonville High School 19:42.2 -
41. Luke Salik Rockford High School 19:44.4 -
42. Sevastian Krause Rockford High School 19:46.4 -
43. Travis Scheidel Rockford High School 19:48.5 -
44. Jake Dean Hudsonville High School 19:53.9 -
45. LJ McCauley (09) Rockford High School 19:56.4 -
46. Will Smith Jenison High School 20:03.4 -
47. Logan Comer (10) Greenville High School 20:06.7 P
48. Mitch Spelde West Ottawa High School 20:07.6 P
49. Evan Bruin (09) Rockford High School 20:12.1 -
50. Jordan Martin (10) Forest Hills Central 20:13.8 29
51. Tyler Roelfsema (10) Greenville High School 20:20.5 -
52. Tyler Tissue (10) Greenville High School 20:24.6 -
53. Max Gustin (11) Greenville High School 20:26.3 -
54. Ryan Graf (11) Forest Hills Central 20:29.9 30
55. Trevor Armstrong West Ottawa High School 20:38.0 -
56. Devon Liu (09) Rockford High School 20:39.2 -
57. Eric Biesbrock Hudsonville High School 20:44.1 -
58. Simran Deol (10) Forest Hills Central 20:45.4 31
59. Kaz Knight Rockford High School 20:46.1 -
60. Kurt VanEhr (11) Forest Hills Central 20:47.2 32
61. Jacob Knoth Hudsonville High School 20:55.5 -
62. Joseph Tanner (12) Hudsonville High School 20:56.1 -
63. Jake Barton Hudsonville High School 20:58.6 -
64. David Katt Rockford High School 20:59.2 -
65. Michael Greko Rockford High School 21:00.8 -
66. Adam Kogelshatz (09) Rockford High School 21:03.3 -
67. Alex Carlberg GR Northview High School 21:04.6 33
68. Joshua Sund (11) Hudsonville High School 21:05.3 -
69. Jack Maher West Ottawa High School 21:07.7 -
70. Aaron Ripley Hudsonville High School 21:10.0 -
71. Taylor Rummel Rockford High School 21:13.3 -
72. Seth Batey Hudsonville High School 21:19.2 -
73. Garrett Phipps (10) Forest Hills Central 21:20.1 34
74. Cameron Doyle GR Northview High School 21:22.4 35
75. Duncan Young (10) Forest Hills Central 21:24.2 P
76. Morgan Parker West Ottawa High School 21:26.5 -
77. Dylan VanderWarf (11) Lowell High School 21:29.5 -
78. John Steffens (10) Greenville High School 21:30.5 -
79. Justin Zachow (12) Greenville High School 21:33.8 -
80. Matt DeLapp (11) Forest Hills Central 21:34.3 P
81. Nathan Traxler Rockford High School 21:36.8 -
82. Spencer Westhuis West Ottawa High School 21:37.6 -
83. Alex Choi (09) Forest Hills Central 21:38.4 -
84. Chris Barton Hudsonville High School 21:48.1 -
85. Eric Madden Jenison High School 21:51.2 -
86. Joe Renkema West Ottawa High School 21:51.9 -
87. Connor Wojtowicz (12) Kenowa Hills High School 21:54.5 -
88. Zach Widmayer West Ottawa High School 21:55.1 -
89. Craig Stevenson Rockford High School 21:56.6 -
90. Ben Schulke Rockford High School 22:05.5 -
91. Jacob Green Hudsonville High School 22:08.3 -
92. Tim Haadsma GR Northview High School 22:12.9 38
93. Ethan Stevens GR Northview High School 22:20.7 39
94. Doug Eck (11) Forest Hills Central 22:21.6 -
95. Scott Dater Rockford High School 22:24.5 -
96. Taylor Dekker (09) Forest Hills Central 22:26.6 -
97. Kyle Brubaker Lowell High School 22:53.4 -
98. Andrew Smith West Ottawa High School 22:57.5 -
99. Kurtis Perry (11) Greenville High School 23:00.8 -
100. Sebastian Sieracki Rockford High School 23:03.5 -
101. Alex Quinn (09) Rockford High School 23:14.6 -
102. Tyler Andrew West Ottawa High School 23:14.9 -
103. Ben Baker GR Northview High School 23:19.1 40
104. Ian Ouellette (09) Forest Hills Central 23:30.5 -
105. Jeremy Updyke GR Northview High School 23:39.9 P
106. Steven Desarmo West Ottawa High School 23:49.5 -
107. Dakota Molner (09) Kenowa Hills High School 23:55.0 -
108. David Santoski (10) Forest Hills Central 23:55.6 -
109. Sage Heiss (09) Forest Hills Central 23:57.9 -
110. Kevin DenHoff GR Northview High School 24:13.4 P
111. Ben Polzin GR Northview High School 24:13.8 -
112. Dan Beckham Hudsonville High School 24:29.4 -
113. Bill Baer (09) Forest Hills Central 24:32.5 -
114. Eric Rathbun GR Northview High School 24:53.9 -
115. Brent Patelski West Ottawa High School 24:54.1 -
116. Justin Wilson (09) Greenville High School 24:59.5 -
117. Chris Barber Jenison High School 25:13.4 -
118. Jeff Johnson (11) Lowell High School 25:40.3 -
119. Rakan Al-Salman (10) Forest Hills Central 25:49.6 -
120. Jacob Allers Rockford High School 25:49.9 -
121. Indigo Mendi Lowell High School 26:15.4 -
122. Patrick Grawney (11) Forest Hills Central 26:25.7 -
123. Henry Becerra West Ottawa High School 26:45.1 -
124. Nick Warners Hudsonville High School 28:24.9 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Rockford High School Elliot Grandia 1 17:56 1
Kevin Raley 4 18:01 4
Cameron Fasel (09) 5 18:10 5
Brett Johnson 6 18:11 6
Lars Bergstrom 10 18:21 10
Philip Kaule 12 18:23
Taylor Noakes (09) 13 18:25

Rockford High School ** TEAM TOTAL ** 1:30:39 26

2. Greenville High School Derek Rydahl (10) 2 17:59 2
Jacob Sherman (11) 3 18:01 3
Eli Meert (12) 7 18:15 7
Matt Pierson (12) 14 18:34 14
Spencer Callahan (11) 16 18:42 16
John Davis (11) 32 19:28
Logan Comer (10) 47 20:06

Greenville High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:31 42

3. Hudsonville High School Zach Jenkins (12) 8 18:19 8
Zach Jager 9 18:21 9
Evan McDowell 11 18:22 11
Tim Jackson 15 18:37 15
Nick Hensch 19 18:48 17
Josh Harrington 23 18:57
Brett Bordewyk (12) 24 19:06

Hudsonville High School ** TEAM TOTAL ** 1:32:27 60

4. West Ottawa High School Tyler Babinec 20 18:54 18
Spencer Mika 25 19:08 21
Matt Cumberland 26 19:09 22
Nick Gezon 29 19:12 23
Tony Franco 30 19:14 24
Alex Brock 35 19:34
Mitch Spelde 48 20:07

West Ottawa High School ** TEAM TOTAL ** 1:35:37 108

5. Forest Hills Central Jordan Martin (10) 50 20:13 29
Ryan Graf (11) 54 20:29 30
Simran Deol (10) 58 20:45 31
Kurt VanEhr (11) 60 20:47 32
Garrett Phipps (10) 73 21:20 34
Duncan Young (10) 75 21:24
Matt DeLapp (11) 80 21:34

Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:43:34 156

6. GR Northview High School Alex Carlberg 67 21:04 33
Cameron Doyle 74 21:22 35
Tim Haadsma 92 22:12 38
Ethan Stevens 93 22:20 39
Ben Baker 103 23:19 40
Jeremy Updyke 105 23:39
Kevin DenHoff 110 24:13

GR Northview High School ** TEAM TOTAL ** 1:50:17 185

7. Lowell High School Dylan VanderWarf (11) 77 21:29
Kyle Brubaker 97 22:53
Jeff Johnson (11) 118 25:40
Indigo Mendi 121 26:15

Lowell High School ** TEAM TOTAL ** 1:36:17

Jenison High School Matt Bigelow 36 19:36
Will Smith 46 20:03
Eric Madden 85 21:51
Chris Barber 117 25:13

Jenison High School ** TEAM TOTAL ** 1:26:43

Kenowa Hills High School Nate Haisma (11) 38 19:37
Connor Wojtowicz (12) 87 21:54
Dakota Molner (09) 107 23:55

Kenowa Hills High School ** TEAM TOTAL ** 1:05:26





REVISED RESULTS AS OF 9/17/07

09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

Blue Reserve Girls AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN

SCORES
1. Rockford High School 19 4. Jenison High School 116
2. West Ottawa High School 60 5. Hudsonville High School 141
3. Forest Hills Central 70 6. Kenowa Hills High School 152

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Tricia Bertucci Rockford High School 21:49.0* 1
*estimated time
2. Michelle Long (12) Forest Hills Central 21:51.9 2
3. Kristen Baker Rockford High School 21:57.3 3
4. Molly Brasure Rockford High School 21:57.9 4
5. Lisa Markham Rockford High School 22:03.7 5
6. Jackie Katt Rockford High School 22:10.0 6
7. Ashley Czehowski Rockford High School 22:10.5 P
8. Rachel Kasul Rockford High School 22:11.0 P
9. Liz Brasure Rockford High School 22:28.6 -
10. Tyler Jansma West Ottawa High School 22:33.2 9
11. Kristi Wu West Ottawa High School 22:57.6 10
12. Jennifer Danike Rockford High School 22:59.6 -
13. Mallory Squibb (11) Forest Hills Central 23:02.3 11
14. Katina Goad Rockford High School 23:09.0 -
15. Elyse Sholtis Rockford High School 23:22.1 -
16. Andrea Jurries (11) West Ottawa High School 23:27.8 12
17. Nicole Parente Jenison High School 23:47.5 13
18. Danielle Vickers West Ottawa High School 23:51.3 14
19. Kayli Trusty (11) West Ottawa High School 23:52.3 15
20. Amanda Schaner Jenison High School 23:56.5 16
21. Margie Brunette (11) Forest Hills Central 23:59.1 17
22. Nicole Avery (12) Hudsonville High School 23:59.6 18
23. Lexi Dolbee Rockford High School 24:01.0 -
24. Rachael Hawks Rockford High School 24:08.6 -
25. Samantha DeStefano (12) Forest Hills Central 24:09.6 19
26. Ashley Kerschen (11) Greenville High School 24:13.3 -
27. Charity Brown (12) Hudsonville High School 24:13.6 20
28. Megan Vos (09) Forest Hills Central 24:14.5 21
29. Amanda Mikrut Rockford High School 24:18.0 -
30. Taylor Slagh West Ottawa High School 24:23.6 P
31. Marianna Yamamoto West Ottawa High School 24:27.7 P
32. Ellen Borgeld Rockford High School 24:28.0 -
33. Casey Tissue (12) Greenville High School 24:34.3 -
34. Marissa Vargo (11) Kenowa Hills High School 24:40.5 24
35. Liu Jenn (12) Forest Hills Central 24:43.4 P
36. Ellee Osborne (10) West Ottawa High School 24:48.3 -
37. Katie Zalewski (11) Kenowa Hills High School 24:50.6 26
38. Jiang Angela (10) Forest Hills Central 25:02.8 P
39. Margaret Malvar Jenison High School 25:10.9 28
40. Emma Kapla Jenison High School 25:14.1 29
41. Sarah Price (10) West Ottawa High School 25:19.1 -
42. Tia Beach Jenison High School 25:25.8 30
43. Jennifer Pearson Rockford High School 25:29.9 -
44. Abbie Dryfout West Ottawa High School 25:32.4 -
45. Kailie Heim Rockford High School 25:34.8 -
46. Alicia Bordner (10) West Ottawa High School 25:35.5 -
47. Richelle Mitchell (10) Kenowa Hills High School 25:38.0 31
48. Bethany Fox (12) Forest Hills Central 25:39.6 -
49. Taylor Morgan (10) Hudsonville High School 25:41.9 32
50. Morgan Stone GR Northview High School 25:47.3 -
51. Danielle Zink Jenison High School 25:51.7 P
52. Kara Trausch (09) Kenowa Hills High School 25:53.5 34
53. Abbey Debniak (11) Hudsonville High School 25:54.2 35
54. Emma LaCount (09) Hudsonville High School 26:08.5 36
55. Jordan Horton (11) Greenville High School 26:09.1 -
56. Tori VanDragt GR Northview High School 26:18.4 -
57. Ashley Lenar (11) Kenowa Hills High School 26:46.3 37
58. Allison Wimpee (09) Hudsonville High School 26:48.0 P
59. Emma Sassamoto West Ottawa High School 26:55.7 -
60. Shaleese Jackson (10) Kenowa Hills High School 27:00.0 P
61. Alissa Raschid (11) Forest Hills Central 27:20.6 -
62. Lindsey Pruitt (12) Hudsonville High School 27:22.0 P
63. Darcy Dayton (10) Hudsonville High School 27:41.1 -
64. Kaylee DeHoek West Ottawa High School 27:52.5 -
65. Merry Buelken Rockford High School 28:08.5 -
66. Alex Lenar (09) Kenowa Hills High School 28:18.1 P
67. Caitlin Stefan (11) Forest Hills Central 28:20.6 -
68. Whitney Bunch Jenison High School 28:25.5 P
69. Sara Jesse GR Northview High School 28:35.4 -
70. Michelle Karas (11) Kenowa Hills High School 28:46.0 -
71. Chelsea Davenport (12) Hudsonville High School 28:53.9 -
72. Richelle Ortega (10) Kenowa Hills High School 29:21.1 -
73. Danielle Elenbaas (12) Hudsonville High School 29:36.5 -
74. Kim Garthe Jenison High School 30:50.5 -
75. Stephanie Murphy West Ottawa High School 32:27.9 -
76. Amy Garrison (09) Hudsonville High School 33:19.6 -
77. Angie Becerra West Ottawa High School 33:46.7 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Rockford High School Tricia Bertucci 1 18:39 1
Kristen Baker 3 21:57 3
Molly Brasure 4 21:57 4
Lisa Markham 5 22:03 5
Jackie Katt 6 22:10 6
Ashley Czehowski 7 22:10
Rachel Kasul 8 22:11

Rockford High School ** TEAM TOTAL ** 1:46:46 19

2. West Ottawa High School Tyler Jansma 10 22:33 9
Kristi Wu 11 22:57 10
Andrea Jurries (11) 16 23:27 12
Danielle Vickers 18 23:51 14
Kayli Trusty (11) 19 23:52 15
Taylor Slagh 30 24:23
Marianna Yamamoto 31 24:27

West Ottawa High School ** TEAM TOTAL ** 1:56:40 60

3. Forest Hills Central Michelle Long (12) 2 21:51 2
Mallory Squibb (11) 13 23:02 11
Margie Brunette (11) 21 23:59 17
Samantha DeStefano (12) 25 24:09 19
Megan Vos (09) 28 24:14 21
Liu Jenn (12) 35 24:43
Jiang Angela (10) 38 25:02

Forest Hills Central ** TEAM TOTAL ** 1:57:15 70

4. Jenison High School Nicole Parente 17 23:47 13
Amanda Schaner 20 23:56 16
Margaret Malvar 39 25:10 28
Emma Kapla 40 25:14 29
Tia Beach 42 25:25 30
Danielle Zink 51 25:51
Whitney Bunch 68 28:25

Jenison High School ** TEAM TOTAL ** 2:03:32 116

5. Hudsonville High School Nicole Avery (12) 22 23:59 18
Charity Brown (12) 27 24:13 20
Taylor Morgan (10) 49 25:41 32
Abbey Debniak (11) 53 25:54 35
Emma LaCount (09) 54 26:08 36
Allison Wimpee (09) 58 26:48
Lindsey Pruitt (12) 62 27:22

Hudsonville High School ** TEAM TOTAL ** 2:05:55 141

6. Kenowa Hills High School Marissa Vargo (11) 34 24:40 24
Katie Zalewski (11) 37 24:50 26
Richelle Mitchell (10) 47 25:38 31
Kara Trausch (09) 52 25:53 34
Ashley Lenar (11) 57 26:46 37
Shaleese Jackson (10) 60 27:00
Alex Lenar (09) 66 28:18

Kenowa Hills High School ** TEAM TOTAL ** 2:07:47 152

GR Northview High School Morgan Stone 50 25:47
Tori VanDragt 56 26:18
Sara Jesse 69 28:35

GR Northview High School ** TEAM TOTAL ** 1:20:40

Greenville High School Ashley Kerschen (11) 26 24:13
Casey Tissue (12) 33 24:34
Jordan Horton (11) 55 26:09

Greenville High School ** TEAM TOTAL ** 1:14:56





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

White-Gold-Silver Res Boy AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv White-Gold-Silver Res Boys

MEN'S 5K RUN

SCORES
1. GR West Catholic High School 33 8. Allendale High School 214
2. Ionia High School 44 9. Spring Lake High School 239
3. South Christian High School 76 10. Saranac High School 241
4. GR Christian High School 116 11. Fruitport High School 280
5. Cedar Springs High School 129 12. Unity Christian High School 377
6. Otsego High School 163 13. East Grand Rapids High School 393
7. Sparta High School 203

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Zeke Timmer (09) GR West Catholic High School 17:43.1 1
2. Ian Rhealt (11) GR West Catholic High School 17:59.6 2
3. Alex Roetman (11) Ionia High School 18:06.0 3
4. Brendon Miller (11) GR West Catholic High School 18:13.0 4
5. Kevin O'Connor Ionia High School 18:22.4 5
6. David Huizingh (11) South Christian High School 18:26.1 6
7. Peter Vereecke (12) GR West Catholic High School 18:27.9 7
8. Bryon Spence (10) Ionia High School 18:30.7 8
9. Ryan Chaney Cedar Springs High School 18:31.8 9
10. Jake Holovka (09) Kent City High School 18:35.7 -
11. John Schwab (11) Ionia High School 18:38.7 10
12. Nick Gesink (11) South Christian High School 18:43.2 11
13. Ken Vandenburg Cedar Springs High School 18:49.6 12
14. Daniel McElheny (11) GR Christian High School 18:50.3 13
15. Andy Twietmeyer (12) South Christian High School 18:52.3 14
16. Chad Harvey (11) Otsego High School 18:53.2 15
17. Seth Koetje (09) GR Christian High School 18:54.3 16
18. Cameron Greinke (11) Allendale High School 18:55.4 17
19. Nate Haney (11) Ionia High School 18:56.4 18
20. Brian Nawrocki (11) GR West Catholic High School 18:56.6 19
21. Ed Smilde (12) South Christian High School 18:57.1 20
22. Grant Ludema (09) GR Christian High School 18:58.5 21
23. Brock Potter (11) Otsego High School 19:04.8 22
24. Colin Ortez (11) Ionia High School 19:08.0 P
25. Cody Carew (12) Kent City High School 19:10.1 -
26. Josh Crane (12) Kent City High School 19:10.9 -
27. Luke Vincent (12) Sparta High School 19:13.0 24
28. Alan Koop (12) South Christian High School 19:13.2 25
29. Keith VanDusen (12) South Christian High School 19:14.8 P
30. Dominic Bergquizst (12) GR West Catholic High School 19:15.5 P
31. Devon Fairman (11) Sparta High School 19:18.4 28
32. Jon Thebo (10) Kent City High School 19:18.9 -
33. Jacob Kuyvenhoven (09) GR Christian High School 19:25.5 29
34. Nick Prentice (10) Allendale High School 19:27.6 30
35. Andrew Burley (10) Otsego High School 19:28.0 31
36. Rob Abid (12) GR West Catholic High School 19:28.7 P
37. Andrew Phelps Cedar Springs High School 19:29.1 33
38. Caleb Teachout (09) GR West Catholic High School 19:30.3 -
39. Mitchell MacLeod (12) Spring Lake High School 19:30.9 34
40. Zachary Scott Cedar Springs High School 19:31.2 35
41. Somers Keegan (09) Fruitport High School 19:35.6 36
42. James Sinke (12) GR Christian High School 19:36.5 37
43. Tyler Rose (10) Saranac High School 19:38.3 38
44. Joe Pieri (09) GR West Catholic High School 19:42.8 -
45. Zack Vollink (11) GR Christian High School 19:43.6 P
46. Tim Klementowski Cedar Springs High School 19:46.1 40
47. Ryan Vink (11) Spring Lake High School 19:47.0 41
48. Andy Szumski (09) GR West Catholic High School 19:48.8 -
49. Brandon Lambert (10) Zeeland East 19:51.0 -
50. Steve Sterkenberg (11) GR West Catholic High School 19:52.8 -
51. Nate Buteyn (09) GR Christian High School 19:54.1 P
52. Kenneth Johnson (11) Sparta High School 19:54.9 43
53. Jon Blankemier (09) GR West Catholic High School 19:58.7 -
54. Joe Cox (12) Saranac High School 19:59.2 44
55. Matt VanWyk (10) GR Christian High School 20:02.2 -
56. Grant Webber (09) Otsego High School 20:03.8 45
57. Tom Versluis (11) GR Christian High School 20:08.6 -
58. Phillip Recker (09) GR Christian High School 20:10.2 -
59. Ethan Bell (10) Fruitport High School 20:10.9 46
60. Matt Johnson (11) Sparta High School 20:12.4 47
61. Evan Hill (11) Saranac High School 20:14.8 48
62. Michael Harmon (09) GR West Catholic High School 20:16.1 -
63. Gabe Hoekstra (10) GR Christian High School 20:17.6 -
64. Timo Kohler (12) GR Christian High School 20:19.3 -
65. Brett Henderson (09) GR Christian High School 20:20.1 -
66. Levi Middlemiss (11) Byron Center High School 20:20.9 -
67. Josh VandeGutche (11) GR Christian High School 20:21.4 -
68. Joey Kessell (10) South Christian High School 20:22.1 P
69. Spencer Devries (11) Zeeland East 20:23.5 -
70. Brian Wales (12) Otsego High School 20:24.3 50
71. Conner Brown (10) Spring Lake High School 20:34.6 51
72. John Kinney (10) GR West Catholic High School 20:37.2 -
73. Chris Bush (12) Allendale High School 20:41.9 52
74. Trent Breen (12) Allendale High School 20:43.5 53
75. Alex Talcott (10) Saranac High School 20:44.8 54
76. Casey Hannink (11) GR Christian High School 20:46.0 -
77. Ricky Voetberg (10) Zeeland East 20:46.7 -
78. Stephen Hintz Spring Lake High School 20:48.1 55
79. Jared Beckwith (11) Fruitport High School 20:49.3 56
80. Curtis Westbrook (11) Saranac High School 20:50.8 57
81. Nick Putz (10) GR West Catholic High School 20:51.3 -
82. John Blom South Christian High School 20:52.2 -
83. Jonathan Rottman South Christian High School 20:52.5 -
84. Troy Roersma (12) South Christian High School 20:53.2 -
85. Glenn Bulthuis (12) GR Christian High School 20:53.7 -
86. Kevin Wilkins (09) Spring Lake High School 20:55.7 58
87. Mickel Tompkins (09) Ionia High School 20:59.8 P
88. John Faski (10) GR West Catholic High School 21:00.7 -
89. Joel Koning South Christian High School 21:00.9 -
90. Nick Theisen (12) Saranac High School 21:07.7 P
91. Ken Nawracki (09) GR West Catholic High School 21:08.6 -
92. Andrew Jo (09) GR Christian High School 21:09.3 -
93. Jake Versluis (09) Sparta High School 21:09.6 61
94. Paul Shepherd (09) Allendale High School 21:10.5 62
95. Brian Bishop Unity Christian High School 21:10.8 63
96. David Tjalsma (10) Ionia High School 21:11.6 -
97. Tim Jen South Christian High School 21:12.2 -
98. Ryan Halverson (12) Sparta High School 21:14.2 P
99. Justin Bruno Spring Lake High School 21:14.4 P
100. Aaron Meyering South Christian High School 21:17.5 -
101. Nick Tilma (10) GR Christian High School 21:20.0 -
102. Payton Villescas Spring Lake High School 21:20.7 P
103. Marshall Jones Spring Lake High School 21:20.9 -
104. Jake Roorda (10) GR Christian High School 21:32.4 -
105. Ben Brewer (11) GR Christian High School 21:37.4 -
106. Justin Lubben Cedar Springs High School 21:38.7 P
107. Wesley VanOss (10) Sparta High School 21:43.8 P
108. Ken Hager (09) GR West Catholic High School 21:44.5 -
109. Brandon Dahlman (09) Fruitport High School 21:45.7 69
110. Zach Abbott (11) South Christian High School 21:46.0 -
111. Kyle Peterson (11) GR Christian High School 21:51.1 -
112. Josh Verkak Unity Christian High School 21:51.4 70
113. Mitchell Rennie (10) Spring Lake High School 21:52.9 -
114. Brandon Raterink (11) GR Christian High School 21:53.2 -
115. Sam DeHaan (10) South Christian High School 21:53.4 -
116. Tim Geerlings (12) South Christian High School 21:57.9 -
117. Cody Wilson (10) Sparta High School 22:06.2 -
118. Mike Poolman Unity Christian High School 22:06.6 71
119. Grant Page (09) East Grand Rapids High School 22:09.4 72
120. Zac Baker (10) South Christian High School 22:11.9 -
121. Snyder D.J. (11) Fruitport High School 22:14.8 73
122. Tyler Treman (10) GR Christian High School 22:17.1 -
123. Andis Weeldreyer (12) Otsego High School 22:17.4 P
124. Matt Block (10) GR Christian High School 22:24.5 -
125. Ranu Sinniah (09) GR Christian High School 22:25.4 -
126. William VanderPols (09) GR Christian High School 22:25.6 -
127. Josh Wilson (12) Allendale High School 22:28.4 P
128. Zachary Venlet (09) Sparta High School 22:36.4 -
129. Derrick Burgman Spring Lake High School 22:37.4 -
130. Brandon Selberg (10) East Grand Rapids High School 22:43.2 76
131. Ethan Bascom (11) GR Christian High School 22:49.8 -
132. Chris Howe (09) Otsego High School 22:52.8 P
133. Spencer VanSickle (09) Morley Stanwood High School 22:54.4 -
134. Eric Beck (09) Allendale High School 22:56.6 P
135. John Veneklasen (11) GR Christian High School 22:59.6 -
136. Sam Lautzenheiser (09) Saranac High School 23:02.8 P
137. Ethan Tanis (11) GR West Catholic High School 23:12.2 -
138. Samuel Westhoff (09) Spring Lake High School 23:13.8 -
139. Matt Bates (11) East Grand Rapids High School 23:14.8 80
140. Jordan Gebhardt Cedar Springs High School 23:15.3 P
141. Marshall Wilkos (10) Zeeland East 23:30.3 -
142. Ross Damon (11) GR Christian High School 23:36.1 -
143. Jacob Schneider (10) East Grand Rapids High School 23:40.4 82
144. Xavier Porraz (09) East Grand Rapids High School 23:43.5 83
145. Henry Scheider (09) East Grand Rapids High School 23:45.2 P
146. Nathan Samuelson (11) East Grand Rapids High School 24:02.9 P
147. Alex Gebhardt (11) East Grand Rapids High School 24:07.4 -
148. Andrew Humm Morley Stanwood High School 24:09.6 -
149. Nolan Shepherd (12) Allendale High School 24:16.6 -
150. Caleb Johnson (10) Sparta High School 24:26.5 -
151. Ben Carr (09) Morley Stanwood High School 24:37.2 -
152. Nick Gebben (11) South Christian High School 25:09.9 -
153. Nathan Strikwerda Unity Christian High School 25:45.5 86
154. Paul Harju (11) East Grand Rapids High School 25:49.6 -
155. Kyle Draving (11) GR Christian High School 26:16.2 -
156. Alex Yared (12) East Grand Rapids High School 26:49.5 -
157. Josh Colville (09) Spring Lake High School 26:56.0 -
158. Evan Clark (09) GR Christian High School 27:22.4 -
159. Nathan Snippe Unity Christian High School 27:37.9 87
160. Jesse Austhoff Unity Christian High School 27:46.1 P
161. Joel DeJong (09) GR Christian High School 29:26.0 -
162. Jeremy Vedders Unity Christian High School 34:53.6 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. GR West Catholic High School Zeke Timmer (09) 1 17:43 1
Ian Rhealt (11) 2 17:59 2
Brendon Miller (11) 4 18:13 4
Peter Vereecke (12) 7 18:27 7
Brian Nawrocki (11) 20 18:56 19
Dominic Bergquizst (12) 30 19:15
Rob Abid (12) 36 19:28

GR West Catholic High School ** TEAM TOTAL ** 1:31:18 33

2. Ionia High School Alex Roetman (11) 3 18:06 3
Kevin O'Connor 5 18:22 5
Bryon Spence (10) 8 18:30 8
John Schwab (11) 11 18:38 10
Nate Haney (11) 19 18:56 18
Colin Ortez (11) 24 19:08
Mickel Tompkins (09) 87 20:59

Ionia High School ** TEAM TOTAL ** 1:32:32 44

3. South Christian High School David Huizingh (11) 6 18:26 6
Nick Gesink (11) 12 18:43 11
Andy Twietmeyer (12) 15 18:52 14
Ed Smilde (12) 21 18:57 20
Alan Koop (12) 28 19:13 25
Keith VanDusen (12) 29 19:14
Joey Kessell (10) 68 20:22

South Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:34:11 76

4. GR Christian High School Daniel McElheny (11) 14 18:50 13
Seth Koetje (09) 17 18:54 16
Grant Ludema (09) 22 18:58 21
Jacob Kuyvenhoven (09) 33 19:25 29
James Sinke (12) 42 19:36 37
Zack Vollink (11) 45 19:43
Nate Buteyn (09) 51 19:54

GR Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:35:43 116

5. Cedar Springs High School Ryan Chaney 9 18:31 9
Ken Vandenburg 13 18:49 12
Andrew Phelps 37 19:29 33
Zachary Scott 40 19:31 35
Tim Klementowski 46 19:46 40
Justin Lubben 106 21:38
Jordan Gebhardt 140 23:15

Cedar Springs High School ** TEAM TOTAL ** 1:36:06 129

6. Otsego High School Chad Harvey (11) 16 18:53 15
Brock Potter (11) 23 19:04 22
Andrew Burley (10) 35 19:28 31
Grant Webber (09) 56 20:03 45
Brian Wales (12) 70 20:24 50
Andis Weeldreyer (12) 123 22:17
Chris Howe (09) 132 22:52

Otsego High School ** TEAM TOTAL ** 1:37:52 163

7. Sparta High School Luke Vincent (12) 27 19:13 24
Devon Fairman (11) 31 19:18 28
Kenneth Johnson (11) 52 19:54 43
Matt Johnson (11) 60 20:12 47
Jake Versluis (09) 93 21:09 61
Ryan Halverson (12) 98 21:14
Wesley VanOss (10) 107 21:43

Sparta High School ** TEAM TOTAL ** 1:39:46 203

8. Allendale High School Cameron Greinke (11) 18 18:55 17
Nick Prentice (10) 34 19:27 30
Chris Bush (12) 73 20:41 52
Trent Breen (12) 74 20:43 53
Paul Shepherd (09) 94 21:10 62
Josh Wilson (12) 127 22:28
Eric Beck (09) 134 22:56

Allendale High School ** TEAM TOTAL ** 1:40:56 214

9. Spring Lake High School Mitchell MacLeod (12) 39 19:30 34
Ryan Vink (11) 47 19:47 41
Conner Brown (10) 71 20:34 51
Stephen Hintz 78 20:48 55
Kevin Wilkins (09) 86 20:55 58
Justin Bruno 99 21:14
Payton Villescas 102 21:20

Spring Lake High School ** TEAM TOTAL ** 1:41:34 239

10. Saranac High School Tyler Rose (10) 43 19:38 38
Joe Cox (12) 54 19:59 44
Evan Hill (11) 61 20:14 48
Alex Talcott (10) 75 20:44 54
Curtis Westbrook (11) 80 20:50 57
Nick Theisen (12) 90 21:07
Sam Lautzenheiser (09) 136 23:02

Saranac High School ** TEAM TOTAL ** 1:41:25 241

11. Fruitport High School Somers Keegan (09) 41 19:35 36
Ethan Bell (10) 59 20:10 46
Jared Beckwith (11) 79 20:49 56
Brandon Dahlman (09) 109 21:45 69
Snyder D.J. (11) 121 22:14 73

Fruitport High School ** TEAM TOTAL ** 1:44:33 280

12. Unity Christian High School Brian Bishop 95 21:10 63
Josh Verkak 112 21:51 70
Mike Poolman 118 22:06 71
Nathan Strikwerda 153 25:45 86
Nathan Snippe 159 27:37 87
Jesse Austhoff 160 27:46
Jeremy Vedders 162 34:53

Unity Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:58:29 377

13. East Grand Rapids High School Grant Page (09) 119 22:09 72
Brandon Selberg (10) 130 22:43 76
Matt Bates (11) 139 23:14 80
Jacob Schneider (10) 143 23:40 82
Xavier Porraz (09) 144 23:43 83
Henry Scheider (09) 145 23:45
Nathan Samuelson (11) 146 24:02

East Grand Rapids High School ** TEAM TOTAL ** 1:55:29 393

14. Kent City High School Jake Holovka (09) 10 18:35
Cody Carew (12) 25 19:10
Josh Crane (12) 26 19:10
Jon Thebo (10) 32 19:18

Kent City High School ** TEAM TOTAL ** 1:16:13

Morley Stanwood High School Spencer VanSickle (09) 133 22:54
Andrew Humm 148 24:09
Ben Carr (09) 151 24:37

Morley Stanwood High School ** TEAM TOTAL ** 1:11:40

Byron Center High School Levi Middlemiss (11) 66 20:20

Byron Center High School ** TEAM TOTAL ** 20:20

Zeeland East Brandon Lambert (10) 49 19:51
Spencer Devries (11) 69 20:23
Ricky Voetberg (10) 77 20:46
Marshall Wilkos (10) 141 23:30

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 1:24:30







09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

White-Gold-Silvr Res Girl AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv

WOMEN'S 5K RUN

SCORES
1. East Grand Rapids High School 28 7. Byron Center High School 201
2. GR Christian High School 47 8. Zeeland East 221
3. GR West Catholic High School 116 9. Ionia High School 225
4. South Christian High School 141 10. Pine River High School 231
5. Unity Christian High School 153 11. Spring Lake High School 327
6. Sparta High School 154

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Nicole Dear East Grand Rapids High School 21:04.5 1
2. Hannah Anderson East Grand Rapids High School 21:48.3 2
3. Megan DeFouw (10) GR Christian High School 21:55.5 3
4. Willemijn Veldhuijzen South Christian High School 22:04.7 4
5. Morgan Kimball East Grand Rapids High School 22:10.5 5
6. Erika Overbeck (09) GR Christian High School 22:13.5 6
7. Jessica Slagh Hamilton High School 22:14.1 -
8. Allison Spencer (11) Byron Center High School 22:14.8 7
9. Brittany George (09) Sparta High School 22:18.9 8
10. Lauren Cvengros East Grand Rapids High School 22:19.3 9
11. Autumn Oostindle (09) GR Christian High School 22:20.3 10
12. Taylor Gruner (09) East Grand Rapids High School 22:20.7 11
13. Andrea Bower East Grand Rapids High School 22:22.1 P
14. Dana Veen (09) GR Christian High School 22:22.5 13
15. Julie Busscher Unity Christian High School 22:27.7 14
16. Liz Kladder (12) GR Christian High School 22:28.8 15
17. Erika Buczkowski (09) GR West Catholic High School 22:30.0 16
18. Tawny Lott (12) Ionia High School 22:31.1 17
19. Anna Plantinga (11) GR Christian High School 22:32.5 P
20. Amanda Haagsma (12) South Christian High School 22:46.5 19
21. Olivia Holwerda (12) GR Christian High School 22:52.3 P
22. Bri Sieting (10) Pine River High School 22:55.2 21
23. Alison Schultema (11) GR Christian High School 22:56.0 -
24. Nicole Teitsma (10) GR Christian High School 23:06.3 -
25. Korrey Eding Hamilton High School 23:15.6 -
26. Sarah Thimmesch (10) GR West Catholic High School 23:18.3 22
27. Hannah Tasker (11) GR Christian High School 23:18.9 -
28. Rachel Eygenraam (10) GR Christian High School 23:19.2 -
29. Megan VanderKamp (12) GR Christian High School 23:23.6 -
30. Laura VanDyken (10) GR Christian High School 23:24.4 -
31. Erin Folkmier (10) Fruitport High School 23:25.2 -
32. Tori Schreur Unity Christian High School 23:30.4 23
33. Jill Pindar (10) GR West Catholic High School 23:30.8 24
34. Alyssa Heemstra (11) GR West Catholic High School 23:31.2 25
35. Kate Heinzmann East Grand Rapids High School 23:32.2 P
36. Arianne Slaughter (09) Ionia High School 23:32.5 27
37. Brooke Henderson (11) GR Christian High School 23:32.9 -
38. Ellyn Hoeksema (10) GR Christian High School 23:33.1 -
39. Ashleigh Bell (11) Fremont 23:34.5 -
40. Cassandra Hill (12) Sparta High School 23:37.6 28
41. Annie Mulder (12) GR Christian High School 23:39.0 -
42. Emmaly Smith (11) GR West Catholic High School 23:46.4 29
43. Maddi Smith (09) Zeeland East 23:47.2 30
44. Erica Konkle (12) Sparta High School 23:49.1 31
45. Amanda Cave (10) Zeeland East 23:50.9 32
46. Tabitha Tolsma South Christian High School 23:52.8 33
47. Heather Koll (10) GR Christian High School 23:53.1 -
48. Ellen Frazee (09) GR Christian High School 23:53.7 -
49. Alayna Bosma Unity Christian High School 23:54.6 34
50. Makenzie Deering (10) GR West Catholic High School 23:58.1 P
51. Katelynn Werra (12) GR West Catholic High School 23:58.7 P
52. Erica VanDyken Unity Christian High School 23:59.1 37
53. Casey Trimble (10) Sparta High School 24:05.1 38
54. Anna June Leikert (10) GR West Catholic High School 24:05.8 -
55. Norma Ramirez (10) Zeeland East 24:07.0 39
56. Ashley Borchers (12) Byron Center High School 24:08.3 40
57. Kristina Foster (12) Byron Center High School 24:09.7 41
58. Samantha Steffens (11) GR West Catholic High School 24:10.8 -
59. Laura Guikema (11) South Christian High School 24:12.4 42
60. Denae Veldhouse South Christian High School 24:13.6 43
61. Hannah OBrien East Grand Rapids High School 24:21.6 -
62. Chelsea Meyers (12) GR West Catholic High School 24:23.0 -
63. Steph Tuinenga (12) South Christian High School 24:24.3 P
64. Katie Townsend (10) GR West Catholic High School 24:27.1 -
65. Melissa Harmon (11) GR West Catholic High School 24:28.5 -
66. Lauren Johansen (09) GR Christian High School 24:30.8 -
67. Norah Karnazes East Grand Rapids High School 24:31.0 -
68. Sara Oosterbaan Unity Christian High School 24:35.9 45
69. Cynthia Webb (09) Pine River High School 24:37.9 46
70. Keighly Stewart (10) Pine River High School 24:40.0 47
71. Marielle Heule (12) GR Christian High School 24:44.7 -
72. Erin Leegwater Unity Christian High School 24:47.5 P
73. Jenna Plew (11) Sparta High School 24:48.6 49
74. Sarah Dekoster Unity Christian High School 24:49.4 P
75. Michelle Kuzma (11) GR West Catholic High School 24:53.7 -
76. Molli Walstra (09) East Grand Rapids High School 24:54.0 -
77. Margaret Kromminga (09) GR Christian High School 24:55.5 -
78. Lauren Swano (10) Spring Lake High School 24:56.7 51
79. Carly Boddy East Grand Rapids High School 25:18.8 -
80. Paulina Heule (09) GR Christian High School 25:19.1 -
81. Courtney Gaskell South Christian High School 25:20.4 P
82. Kristen Brown (11) GR West Catholic High School 25:21.3 -
83. Carleigh Meyers (09) GR West Catholic High School 25:21.7 -
84. Jordaen McIntire (11) Sparta High School 25:21.9 P
85. Katrina Hamel (10) Ionia High School 25:24.1 54
86. Emily Lyons (10) Byron Center High School 25:25.3 55
87. Brenda VanderJagt Unity Christian High School 25:27.0 -
88. Aiko Turmo (12) Pine River High School 25:27.9 56
89. Libby Huizenga (10) GR Christian High School 25:28.3 -
90. Tessa Carson (09) Zeeland East 25:29.0 57
91. Katie VanZanen (10) GR Christian High School 25:32.3 -
92. Sarah Nickels (10) Byron Center High School 25:33.3 58
93. Kailyn Baum Unity Christian High School 25:34.6 -
94. Taylor Davidson (09) Byron Center High School 25:34.9 P
95. Courtney Sheldon (09) Byron Center High School 25:35.1 P
96. Katrina Wert (10) Pine River High School 25:35.5 61
97. Aubrey Rogers (11) Zeeland West 25:37.4 -
98. Angela Zeqollari East Grand Rapids High School 25:41.1 -
99. Katie Russo (10) GR West Catholic High School 25:42.0 -
100. Ana Meekhof (11) GR Christian High School 25:42.4 -
101. Andrea Smith (10) Zeeland West 25:44.0 -
102. Kaelen Connolly (10) GR West Catholic High School 25:47.9 -
103. Caroline Schuitema (09) GR Christian High School 25:49.3 -
104. Chelsea DeHaan South Christian High School 25:52.3 -
105. Ali Smith Ionia High School 25:53.1 62
106. Gabriella Willard (09) Zeeland East 25:54.2 63
107. Amy Anema South Christian High School 25:54.7 -
108. Kristen Nelson (12) GR West Catholic High School 25:55.9 -
109. Josephine Tucker (09) GR Christian High School 25:57.2 -
110. Alyssa Oetman (11) South Christian High School 25:57.4 -
111. Hannah Brinks South Christian High School 26:05.0 -
112. Emily Spencer (09) Byron Center High School 26:06.6 -
113. Whitney DeHaan South Christian High School 26:07.8 -
114. Lauren Meza Hopkins High School 26:09.7 -
115. Lacy Nelson Hamilton High School 26:10.2 -
116. Isabelle Jensen (09) East Grand Rapids High School 26:13.3 -
117. Sylvia Venema East Grand Rapids High School 26:13.6 -
118. Carrie Veldman (12) Zeeland East 26:17.9 P
119. Brianna Wiles (09) Ionia High School 26:18.3 65
120. Kaitlyn Beukema (09) GR Christian High School 26:18.5 -
121. Haley Berdyck (09) Allendale High School 26:30.8 -
122. Megan Kiel (11) Zeeland East 26:31.7 P
123. Hannah Sumroo Spring Lake High School 26:37.9 67
124. Sarah Jasperse Unity Christian High School 26:42.8 -
125. Megan Taylor Unity Christian High School 26:43.7 -
126. Kendra Pryczynski (11) Montague High School 26:48.7 -
127. Grace VanScoyk (09) GR Christian High School 26:52.6 -
128. Victoria Shook (09) East Grand Rapids High School 26:55.4 -
129. Jordan Gabites (09) GR Christian High School 26:58.1 -
130. Betsy Bilder (09) GR West Catholic High School 27:02.1 -
131. Rilee Catalano East Grand Rapids High School 27:09.0 -
132. Whitney Stratton (12) Fruitport High School 27:30.1 -
133. Taine Stoll Spring Lake High School 27:38.5 68
134. Abby Blackrick (09) Pine River High School 27:41.6 P
135. Time Li (12) Kent City High School 27:53.4 -
136. Alexandra Perrier (10) Spring Lake High School 28:00.3 70
137. Leah Wubben South Christian High School 28:05.3 -
138. Norma Martinez (11) Montague High School 28:10.2 -
139. Ashley Horton (10) Fruitport High School 28:15.1 -
140. Kylie Galligan (09) Spring Lake High School 28:19.4 71
141. Molly Feldman (12) GR West Catholic High School 28:28.3 -
142. Kelsi Dyke (09) Allendale High School 28:33.5 -
143. Stefanie Schwitalla (12) Zeeland East 28:35.1 -
144. Delaney Callahan (09) GR Christian High School 28:36.7 -
145. Mayra Villareal (11) Allendale High School 28:41.1 -
146. Hannah Smallegan (11) Zeeland East 28:41.9 -
147. Ellen Meeuwsen (12) Zeeland East 28:57.7 -
148. Emmy Anderson (09) Fremont 29:01.1 -
149. Kaitlin Reilly (12) Zeeland East 29:11.4 -
150. Skye Stefaniak (10) Fruitport High School 29:20.5 -
151. Emily Cooper (11) Sparta High School 29:34.4 P
152. Alex Nelson Hopkins High School 29:38.7 -
153. Shannon Duckworth (09) Zeeland East 29:47.6 -
154. Stephanie Preston (10) GR West Catholic High School 30:29.4 -
155. Phylicia Smith Tri-County High School 30:51.8 -
156. Keli Riemersma (11) Zeeland East 31:26.7 -
157. Elise Meyer (09) GR West Catholic High School 31:57.8 -
158. Katelynn Edema Hopkins High School 32:26.8 -
159. Alison Redick (09) Spring Lake High School 32:44.6 P
160. Shelby Rotman Unity Christian High School 33:25.2 -
161. Amanda Dekker (10) GR Christian High School 33:30.4 -
162. Stori Ficelli (11) GR West Catholic High School 33:54.8 -
163. Abby Mroz (09) GR West Catholic High School 34:01.8 -
164. Julia Carr Morley Stanwood High School 37:02.4 -
165. Christina Veltema (12) South Christian High School 38:38.5 -
166. Aurelia Pettit Morley Stanwood High School 39:32.5 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. East Grand Rapids High School Nicole Dear 1 21:04 1
Hannah Anderson 2 21:48 2
Morgan Kimball 5 22:10 5
Lauren Cvengros 10 22:19 9
Taylor Gruner (09) 12 22:20 11
Andrea Bower 13 22:22
Kate Heinzmann 35 23:32

East Grand Rapids High School ** TEAM TOTAL ** 1:49:41 28

2. GR Christian High School Megan DeFouw (10) 3 21:55 3
Erika Overbeck (09) 6 22:13 6
Autumn Oostindle (09) 11 22:20 10
Dana Veen (09) 14 22:22 13
Liz Kladder (12) 16 22:28 15
Anna Plantinga (11) 19 22:32
Olivia Holwerda (12) 21 22:52

GR Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:51:18 47

3. GR West Catholic High School Erika Buczkowski (09) 17 22:30 16
Sarah Thimmesch (10) 26 23:18 22
Jill Pindar (10) 33 23:30 24
Alyssa Heemstra (11) 34 23:31 25
Emmaly Smith (11) 42 23:46 29
Makenzie Deering (10) 50 23:58
Katelynn Werra (12) 51 23:58

GR West Catholic High School ** TEAM TOTAL ** 1:56:35 116

4. South Christian High School Willemijn Veldhuijzen 4 22:04 4
Amanda Haagsma (12) 20 22:46 19
Tabitha Tolsma 46 23:52 33
Laura Guikema (11) 59 24:12 42
Denae Veldhouse 60 24:13 43
Steph Tuinenga (12) 63 24:24
Courtney Gaskell 81 25:20

South Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:57:07 141

5. Unity Christian High School Julie Busscher 15 22:27 14
Tori Schreur 32 23:30 23
Alayna Bosma 49 23:54 34
Erica VanDyken 52 23:59 37
Sara Oosterbaan 68 24:35 45
Erin Leegwater 72 24:47
Sarah Dekoster 74 24:49

Unity Christian High School ** TEAM TOTAL ** 1:58:25 153

6. Sparta High School Brittany George (09) 9 22:18 8
Cassandra Hill (12) 40 23:37 28
Erica Konkle (12) 44 23:49 31
Casey Trimble (10) 53 24:05 38
Jenna Plew (11) 73 24:48 49
Jordaen McIntire (11) 84 25:21
Emily Cooper (11) 151 29:34

Sparta High School ** TEAM TOTAL ** 1:58:37 154

7. Byron Center High School Allison Spencer (11) 8 22:14 7
Ashley Borchers (12) 56 24:08 40
Kristina Foster (12) 57 24:09 41
Emily Lyons (10) 86 25:25 55
Sarah Nickels (10) 92 25:33 58
Taylor Davidson (09) 94 25:34
Courtney Sheldon (09) 95 25:35

Byron Center High School ** TEAM TOTAL ** 2:01:29 201

8. Zeeland East Maddi Smith (09) 43 23:47 30
Amanda Cave (10) 45 23:50 32
Norma Ramirez (10) 55 24:07 39
Tessa Carson (09) 90 25:29 57
Gabriella Willard (09) 106 25:54 63
Carrie Veldman (12) 118 26:17
Megan Kiel (11) 122 26:31

Zeeland East ** TEAM TOTAL ** 2:03:07 221

9. Ionia High School Tawny Lott (12) 18 22:31 17
Arianne Slaughter (09) 36 23:32 27
Katrina Hamel (10) 85 25:24 54
Ali Smith 105 25:53 62
Brianna Wiles (09) 119 26:18 65

Ionia High School ** TEAM TOTAL ** 2:03:38 225

10. Pine River High School Bri Sieting (10) 22 22:55 21
Cynthia Webb (09) 69 24:37 46
Keighly Stewart (10) 70 24:40 47
Aiko Turmo (12) 88 25:27 56
Katrina Wert (10) 96 25:35 61
Abby Blackrick (09) 134 27:41

Pine River High School ** TEAM TOTAL ** 2:03:14 231

11. Spring Lake High School Lauren Swano (10) 78 24:56 51
Hannah Sumroo 123 26:37 67
Taine Stoll 133 27:38 68
Alexandra Perrier (10) 136 28:00 70
Kylie Galligan (09) 140 28:19 71
Alison Redick (09) 159 32:44

Spring Lake High School ** TEAM TOTAL ** 2:15:30 327

12. Hopkins High School Lauren Meza 114 26:09
Alex Nelson 152 29:38
Katelynn Edema 158 32:26

Hopkins High School ** TEAM TOTAL ** 1:28:13

13. Fremont Ashleigh Bell (11) 39 23:34
Emmy Anderson (09) 148 29:01

Fremont ** TEAM TOTAL ** 52:35

14. Kent City High School Time Li (12) 135 27:53

Kent City High School ** TEAM TOTAL ** 27:53

15. Montague High School Kendra Pryczynski (11) 126 26:48
Norma Martinez (11) 138 28:10

Montague High School ** TEAM TOTAL ** 54:58

16. Morley Stanwood High School Julia Carr 164 37:02
Aurelia Pettit 166 39:32

Morley Stanwood High School ** TEAM TOTAL ** 1:16:34

Allendale High School Haley Berdyck (09) 121 26:30
Kelsi Dyke (09) 142 28:33
Mayra Villareal (11) 145 28:41

Allendale High School ** TEAM TOTAL ** 1:23:44

Fruitport High School Erin Folkmier (10) 31 23:25
Whitney Stratton (12) 132 27:30
Ashley Horton (10) 139 28:15
Skye Stefaniak (10) 150 29:20

Fruitport High School ** TEAM TOTAL ** 1:48:30

Tri-County High School Phylicia Smith 155 30:51

Tri-County High School ** TEAM TOTAL ** 30:51

Hamilton High School Jessica Slagh 7 22:14
Korrey Eding 25 23:15
Lacy Nelson 115 26:10

Hamilton High School ** TEAM TOTAL ** 1:11:39

Zeeland West Aubrey Rogers (11) 97 25:37
Andrea Smith (10) 101 25:44

Zeeland West ** TEAM TOTAL ** 51:21





@

09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div I Boys AT 09/15/07

Sparta Invitational MS Div I Boys

1.6 Miles

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. GR Christian Middle School 53 5. Greenville Middle School 114 ³
³ 2. North Rockford Middle School 66 6. Hudsonville Middle School 138 ³
³ 3. Grandville Middle School 72 7. East Rockford Middle School 195 ³
³ 4. FH Central Middle School 93 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Stephen Crompton (08) FH Central Middle School 9:51.0 1
2. Zachary Toth (08) Hudsonville Middle School 9:55.5 2
3. Anderson Vaneck (07) Grandville Middle School 9:58.5 3
4. Hunter Elburn (08) Grandville Middle School 10:02.5 4
5. Kyle Reamer (07) Greenville Middle School 10:04.0 5
6. Zach VanderGuchte GR Christian Middle School 10:06.4 6
7. Joel Zwiers GR Christian Middle School 10:11.8 7
8. Andrew Pruim GR Christian Middle School 10:13.1 8
9. Noah Markle (07) North Rockford Middle School 10:14.1 9
10. Lukas Gilmore (08) Greenville Middle School 10:18.2 10
11. Luke Farley (07) North Rockford Middle School 10:20.0 11
12. Chad Carlson (07) North Rockford Middle School 10:20.9 12
13. Evan Harrison (07) FH Central Middle School 10:21.6 13
14. Caleb Cuneo (07) North Rockford Middle School 10:23.2 14
15. Silas Baker GR Christian Middle School 10:26.5 15
16. Andy Snoap (08) Grandville Middle School 10:29.5 16
17. Micah Warners GR Christian Middle School 10:31.3 17
18. Alex Leverett (08) East Rockford Middle School 10:32.0 18
19. Trent Hoeksema GR Christian Middle School 10:33.9 P
20. Daniel Raley (08) North Rockford Middle School 10:36.6 20
21. Matt Weller (08) Grandville Middle School 10:38.8 21
22. Matthew VanderPog (08) FH Central Middle School 10:43.5 22
23. Brendan Raven (08) Greenville Middle School 10:43.8 23
24. Andrew Pitcher (08) North Rockford Middle School 10:47.4 P
25. George Watkins (08) North Rockford Middle School 10:48.4 P
26. Jerome Navarro GR Christian Middle School 10:49.4 P
27. Andrew Benet (08) FH Central Middle School 10:50.7 27
28. John Schramm (07) Lowell Middle School 10:58.5 -
29. Jon Mudde GR Christian Middle School 11:00.0 -
30. Matt VanHarn GR Christian Middle School 11:00.6 -
31. Alex Schmidt (07) Grandville Middle School 11:01.1 28
32. Justin Crow GR Christian Middle School 11:05.2 -
33. Ryan Kalsbeek (08) Grandville Middle School 11:05.6 P
34. Zach Hughes (07) FH Central Middle School 11:06.0 30
35. Keaton Safar GR Christian Middle School 11:06.4 -
36. Jake Penning GR Christian Middle School 11:08.0 -
37. Cade Cronheim (08) Hudsonville Middle School 11:09.0 31
38. Caiden Pietrowski (07) Grandville Middle School 11:09.3 P
39. Nathaniel Knoth (07) Hudsonville Middle School 11:10.1 33
40. Tyler Hage (07) Hudsonville Middle School 11:13.0 34
41. Bryce Hrusovsky (07) Lowell Middle School 11:16.3 -
42. Danny Hansen (08) Greenville Middle School 11:18.1 35
43. Nathan Rojas (08) North Rockford Middle School 11:23.4 -
44. Forest Mcree (08) Lowell Middle School 11:24.5 -
45. Sean Schmeier (08) Grandville Middle School 11:25.2 -
46. Clay McNamara (07) Grandville Middle School 11:27.8 -
47. John Emaus (07) FH Central Middle School 11:29.4 P
48. Colin Martin (08) FH Central Middle School 11:30.2 P
49. Conner Luymes GR Christian Middle School 11:33.1 -
50. Tom Parsons (08) Grandville Middle School 11:39.9 -
51. Ian Hall (07) North Rockford Middle School 11:44.3 -
52. Nathaniel Veldhoff (08) Hudsonville Middle School 11:45.0 38
53. Luke Perrin (08) Hudsonville Middle School 11:45.7 P
54. Zachary Marco (07) Hudsonville Middle School 11:46.6 P
55. Sam Timmer (07) Grandville Middle School 11:47.1 -
56. Mitchell Haveman (08) Grandville Middle School 11:50.9 -
57. Jason Pluger (08) Hudsonville Middle School 11:52.2 -
58. David Pluymert GR Christian Middle School 11:52.7 -
59. Joshua DeYoung (08) Grandville Middle School 11:54.0 -
60. Matthew Dykstra (08) Hudsonville Middle School 11:59.2 -
61. Chad Martin (07) Lowell Middle School 11:59.7 -
62. Hudson Liverance GR Christian Middle School 12:00.2 -
63. Mitchell Wybenga (07) Hudsonville Middle School 12:01.4 -
64. Austin Wrase (07) FH Central Middle School 12:01.9 -
65. Brett Hostetler (08) Greenville Middle School 12:03.3 41
66. Austin Mcbride (08) East Rockford Middle School 12:10.8 42
67. Jeff Peterson GR Christian Middle School 12:12.9 -
68. Joe Helle (08) North Rockford Middle School 12:17.0 -
69. Tyler VanZanten GR Christian Middle School 12:18.1 -
70. Dylan Wylie (08) Grandville Middle School 12:20.4 -
71. James Rabideau (07) FH Central Middle School 12:21.9 -
72. Logan Stulp (07) North Rockford Middle School 12:24.1 -
73. Arn Bergstrom (08) North Rockford Middle School 12:25.7 -
74. Nathan Duprey (07) FH Central Middle School 12:28.5 -
75. Justin Belding (07) Greenville Middle School 12:30.9 P
76. Jakob Lee (08) Hudsonville Middle School 12:32.1 -
77. Jacob Nemeth (07) East Rockford Middle School 12:43.9 44
78. Tyler Dykstra (07) East Rockford Middle School 12:47.3 45
79. Nathan Koster (07) Grandville Middle School 12:51.0 -
80. Matt Wuopio (08) East Rockford Middle School 12:52.0 46
81. Erik Kleven (07) FH Central Middle School 12:53.3 -
82. Kyle Anderson (08) FH Central Middle School 12:57.5 -
83. Peter Lindeman (08) Greenville Middle School 12:58.5 P
84. Mattew Lopez (07) Hudsonville Middle School 12:59.1 -
85. Aman Bal (08) FH Central Middle School 13:00.1 -
86. Mitch Apol GR Christian Middle School 13:39.3 -
87. Sam Boerman GR Christian Middle School 13:40.4 -
88. Michael Ronan (07) FH Central Middle School 13:46.3 -
89. Behen Hurst (07) FH Central Middle School 13:59.1 -
90. Sean Spliedt (07) FH Central Middle School 14:05.0 -
91. Tristan Tanner (08) Greenville Middle School 14:18.5 -
92. Stuart Kowalczyk (08) Grandville Middle School 14:24.6 -
93. Matthew Stark (07) Hudsonville Middle School 14:29.0 -
94. Patrick McDowell (07) Grandville Middle School 14:49.4 -
95. Matthew Wilhelm (08) Greenville Middle School 16:48.1 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. GR Christian Middle School Zach VanderGuchte 6 10:06 6
Joel Zwiers 7 10:11 7
Andrew Pruim 8 10:13 8
Silas Baker 15 10:26 15
Micah Warners 17 10:31 17
Trent Hoeksema 19 10:33
Jerome Navarro 26 10:49

GR Christian Middle School ** TEAM TOTAL ** 51:27 53

2. North Rockford Middle School Noah Markle (07) 9 10:14 9
Luke Farley (07) 11 10:20 11
Chad Carlson (07) 12 10:20 12
Caleb Cuneo (07) 14 10:23 14
Daniel Raley (08) 20 10:36 20
Andrew Pitcher (08) 24 10:47
George Watkins (08) 25 10:48

North Rockford Middle School ** TEAM TOTAL ** 51:53 66

3. Grandville Middle School Anderson Vaneck (07) 3 09:58 3
Hunter Elburn (08) 4 10:02 4
Andy Snoap (08) 16 10:29 16
Matt Weller (08) 21 10:38 21
Alex Schmidt (07) 31 11:01 28
Ryan Kalsbeek (08) 33 11:05
Caiden Pietrowski (07) 38 11:09

Grandville Middle School ** TEAM TOTAL ** 52:08 72

4. FH Central Middle School Stephen Crompton (08) 1 09:51 1
Evan Harrison (07) 13 10:21 13
Matthew VanderPog (08) 22 10:43 22
Andrew Benet (08) 27 10:50 27
Zach Hughes (07) 34 11:06 30
John Emaus (07) 47 11:29
Colin Martin (08) 48 11:30

FH Central Middle School ** TEAM TOTAL ** 52:51 93

5. Greenville Middle School Kyle Reamer (07) 5 10:04 5
Lukas Gilmore (08) 10 10:18 10
Brendan Raven (08) 23 10:43 23
Danny Hansen (08) 42 11:18 35
Brett Hostetler (08) 65 12:03 41
Justin Belding (07) 75 12:30
Peter Lindeman (08) 83 12:58

Greenville Middle School ** TEAM TOTAL ** 54:26 114

6. Hudsonville Middle School Zachary Toth (08) 2 09:55 2
Cade Cronheim (08) 37 11:09 31
Nathaniel Knoth (07) 39 11:10 33
Tyler Hage (07) 40 11:13 34
Nathaniel Veldhoff (08) 52 11:45 38
Luke Perrin (08) 53 11:45
Zachary Marco (07) 54 11:46

Hudsonville Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:12 138

7. East Rockford Middle School Alex Leverett (08) 18 10:32 18
Austin Mcbride (08) 66 12:10 42
Jacob Nemeth (07) 77 12:43 44
Tyler Dykstra (07) 78 12:47 45
Matt Wuopio (08) 80 12:52 46

East Rockford Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:01:04 195

8. Lowell Middle School John Schramm (07) 28 10:58
Bryce Hrusovsky (07) 41 11:16
Forest Mcree (08) 44 11:24
Chad Martin (07) 61 11:59

Lowell Middle School ** TEAM TOTAL ** 45:37





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div I Girls AT SPARTA 09/15/07

Sparta Inv

1.6 Miles

SCORES
1. GR Christian Middle School 50 5. Greenville Middle School 141
2. Hudsonville Middle School 52 6. East Rockford Middle School 147
3. Grandville Middle School 69 7. FH Central Middle School 173
4. North Rockford Middle School 84

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Samantha Mondry (07) Grandville Middle School 9:57.2 1
2. Julia Bos GR Christian Middle School 10:11.4 2
3. Jane Hawks (08) North Rockford Middle School 10:32.6 3
4. Emma Bykerk South Christian Middle School 10:57.4 -
5. Kristin Bielema GR Christian Middle School 10:59.6 4
6. Delanie Bosworth (07) Grandville Middle School 11:06.5 5
7. Brooke Graham (08) Greenville Middle School 11:11.1 6
8. Trinity Hulst (08) Hudsonville Middle School 11:15.2 7
9. Kelli Raymond (07) East Rockford Middle School 11:28.9 8
10. Morgan Pulaski (08) Hudsonville Middle School 11:30.7 9
11. Andrea Debniak (08) Hudsonville Middle School 11:32.4 10
12. Megan Sanchez (07) Hudsonville Middle School 11:34.0 11
13. Taylor Biby (07) Grandville Middle School 11:35.1 12
14. Nicki Jager GR Christian Middle School 11:35.6 13
15. Makailah Murilthi GR Christian Middle School 11:35.9 14
16. Meghan McDonald (07) Hudsonville Middle School 11:39.4 15
17. Esha Howe (08) Greenville Middle School 11:41.9 16
18. Carlie Penning GR Christian Middle School 11:43.3 17
19. Murphy Heyer (08) North Rockford Middle School 11:46.3 18
20. Carlie Snoap (07) Grandville Middle School 11:53.8 19
21. Scarlett Waite (08) North Rockford Middle School 11:55.5 20
22. Sydney Rodrigues (08) North Rockford Middle School 11:56.5 21
23. Katie McIntosh (08) North Rockford Middle School 11:57.0 22
24. Elizabeth Zuldema (07) Hudsonville Middle School 11:57.5 P
25. Alli Shear (08) North Rockford Middle School 11:59.7 P
26. Alyssa Davenport (08) Hudsonville Middle School 12:02.6 P
27. Miya Hendricks South Christian Middle School 12:03.6 -
28. Stacy Sweet South Christian Middle School 12:04.8 -
29. Emily Young (07) Greenville Middle School 12:05.2 26
30. Caitlyn Sampson (08) Hudsonville Middle School 12:08.4 -
31. Kelly Doles GR Christian Middle School 12:08.7 P
32. Clare Carlson FH Central Middle School 12:10.1 28
33. Linse Klingenmeyer (07) FH Central Middle School 12:14.1 29
34. Emily Schuitema GR Christian Middle School 12:14.7 P
35. Carolyn Muyskens GR Christian Middle School 12:15.1 -
36. Gabby Leclair (07) East Rockford Middle School 12:15.6 31
37. Emily Cole GR Christian Middle School 12:15.9 -
38. Jessica Gortsema (08) Grandville Middle School 12:20.6 32
39. Emily Ruhf (08) East Rockford Middle School 12:21.2 33
40. Emily Sedlock (07) North Rockford Middle School 12:23.8 P
41. Jenna Severson (07) East Rockford Middle School 12:24.7 35
42. Brook Pierce (07) North Rockford Middle School 12:25.1 -
43. Mariah VanderKool (07) Hudsonville Middle School 12:25.5 -
44. Hannah Watters (08) North Rockford Middle School 12:25.9 -
45. Melanie Fox GR Christian Middle School 12:26.1 -
46. Anna Sommerfeld (07) Hudsonville Middle School 12:26.5 -
47. Jane Clinger (08) FH Central Middle School 12:26.9 36
48. Christa Grieve (07) Grandville Middle School 12:27.2 P
49. Brianna Vanderburg (07) North Rockford Middle School 12:27.6 -
50. Kelsey. Peterson (07) Grandville Middle School 12:27.8 P
51. Jenna White (07) Hudsonville Middle School 12:33.5 -
52. Kaitlin Hamacher (07) Hudsonville Middle School 12:34.2 -
53. Hannah Reardon (07) Grandville Middle School 12:35.3 -
54. Marissa Heule GR Christian Middle School 12:35.8 -
55. Madison Killeen (07) FH Central Middle School 12:36.4 39
56. Lizzy Wuopio (07) East Rockford Middle School 12:37.1 40
57. Rachael Laage (07) FH Central Middle School 12:37.7 41
58. Samantha Tinsley (08) Grandville Middle School 12:39.0 -
59. Melissa Orzechowski (08) Grandville Middle School 12:44.0 -
60. Abigall LaBarge (08) Hudsonville Middle School 12:46.0 -
61. Julia Berends (08) Hudsonville Middle School 12:46.4 -
62. Abby Wiersma GR Christian Middle School 12:46.7 -
63. Dorthea Leisman (08) GR Christian Middle School 12:47.5 -
64. Sarah Coffey South Christian Middle School 12:50.2 -
65. Erica Schuch FH Central Middle School 12:55.8 P
66. Megan Harris (07) North Rockford Middle School 12:58.8 -
67. Anna Seles GR Christian Middle School 12:59.2 -
68. Hayley Dykstra (07) Hudsonville Middle School 13:00.3 -
69. Jenna Smallwood (08) East Rockford Middle School 13:03.6 P
70. Jenna Stearns (07) Hudsonville Middle School 13:06.5 -
71. McKenzie Taft (07) Hudsonville Middle School 13:07.4 -
72. Taylor* Russell (07) Grandville Middle School 13:08.6 -
73. Maaike Mudde GR Christian Middle School 13:09.3 -
74. Madison Fisher (07) Grandville Middle School 13:16.8 -
75. Jenna Malone (07) Grandville Middle School 13:17.4 -
76. Alex Vansplunter (07) North Rockford Middle School 13:18.5 -
77. Katelyn Smith (08) Hudsonville Middle School 13:19.0 -
78. Quelyn Bekkering (07) Hudsonville Middle School 13:20.5 -
79. Katelyn Schmidt (08) Grandville Middle School 13:22.4 -
80. Emily Prus (08) East Rockford Middle School 13:24.3 P
81. Jenna Williams (07) FH Central Middle School 13:25.0 P
82. Taylor Pifer GR Christian Middle School 13:27.9 -
83. Chloe Nykamp (08) Hudsonville Middle School 13:30.3 -
84. Alexis Perez (07) Hudsonville Middle School 13:33.8 -
85. Rachel Fohlbrook (07) Hudsonville Middle School 13:38.7 -
86. Molly DeKraker (08) Hudsonville Middle School 13:42.1 -
87. Alexandra Hosack GR Christian Middle School 13:46.9 -
88. Morgan DenHartigh (07) Grandville Middle School 13:47.6 -
89. Hannah Burrows GR Christian Middle School 13:49.4 -
90. Ellie Maczinski (07) Grandville Middle School 13:53.8 -
91. Kaleigh Cammenga (08) Hudsonville Middle School 13:57.1 -
92. Elise Conklin (07) FH Central Middle School 14:04.8 -
93. Bethany White (07) FH Central Middle School 14:05.3 -
94. Robin Hutchings (08) East Rockford Middle School 14:08.9 -
95. Ruth Jansen GR Christian Middle School 14:13.2 -
96. Kayla Mcfadden (07) East Rockford Middle School 14:14.0 -
97. Ana Bohr (08) Lowell Middle School 14:15.2 -
98. Toni Hill GR Christian Middle School 14:25.1 -
99. Kendra Antonini (07) Grandville Middle School 14:27.9 -
100. Brooke Widner (08) Hudsonville Middle School 14:29.5 -
101. Kylie Antcliff (07) Lowell Middle School 14:30.3 -
102. Ashli Stanford (08) Hudsonville Middle School 14:31.1 -
103. Josie Hunter (07) Grandville Middle School 14:33.9 -
104. Julia VanDyke GR Christian Middle School 14:36.8 -
105. Maegen Oldham (07) Hudsonville Middle School 14:37.8 -
106. Sonia Salgado (08) Greenville Middle School 14:40.1 46
107. Emilee Dubois (08) Grandville Middle School 14:41.3 -
108. Sabrinia Antcliff (07) Lowell Middle School 14:42.0 -
109. Kathleen DeGrate (08) Greenville Middle School 14:58.7 47
110. Mary Aaron (07) FH Central Middle School 15:22.2 -
111. Mackenzie Woody (07) Hudsonville Middle School 15:49.8 -
112. Melody Spaulding Grandville Middle School 16:10.1 -
113. Rose Tapia (07) Grandville Middle School 16:39.4 -
114. Khadijah Garrett (08) Grandville Middle School 16:46.6 -
115. Amanda Valentine (07) Grandville Middle School 16:47.0 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. GR Christian Middle School Julia Bos 2 10:11 2
Kristin Bielema 5 10:59 4
Nicki Jager 14 11:35 13
Makailah Murilthi 15 11:35 14
Carlie Penning 18 11:43 17
Kelly Doles 31 12:08
Emily Schuitema 34 12:14

GR Christian Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:03 50

2. Hudsonville Middle School Trinity Hulst (08) 8 11:15 7
Morgan Pulaski (08) 10 11:30 9
Andrea Debniak (08) 11 11:32 10
Megan Sanchez (07) 12 11:34 11
Meghan McDonald (07) 16 11:39 15
Elizabeth Zuldema (07) 24 11:57
Alyssa Davenport (08) 26 12:02

Hudsonville Middle School ** TEAM TOTAL ** 57:30 52

3. Grandville Middle School Samantha Mondry (07) 1 09:57 1
Delanie Bosworth (07) 6 11:06 5
Taylor Biby (07) 13 11:35 12
Carlie Snoap (07) 20 11:53 19
Jessica Gortsema (08) 38 12:20 32
Christa Grieve (07) 48 12:27
Kelsey. Peterson (07) 50 12:27

Grandville Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:51 69

4. North Rockford Middle School Jane Hawks (08) 3 10:32 3
Murphy Heyer (08) 19 11:46 18
Scarlett Waite (08) 21 11:55 20
Sydney Rodrigues (08) 22 11:56 21
Katie McIntosh (08) 23 11:57 22
Alli Shear (08) 25 11:59
Emily Sedlock (07) 40 12:23

North Rockford Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:06 84

5. Greenville Middle School Brooke Graham (08) 7 11:11 6
Esha Howe (08) 17 11:41 16
Emily Young (07) 29 12:05 26
Sonia Salgado (08) 106 14:40 46
Kathleen DeGrate (08) 109 14:58 47

Greenville Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:04:35 141

6. East Rockford Middle School Kelli Raymond (07) 9 11:28 8
Gabby Leclair (07) 36 12:15 31
Emily Ruhf (08) 39 12:21 33
Jenna Severson (07) 41 12:24 35
Lizzy Wuopio (07) 56 12:37 40
Jenna Smallwood (08) 69 13:03
Emily Prus (08) 80 13:24

East Rockford Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:01:05 147

7. FH Central Middle School Clare Carlson 32 12:10 28
Linse Klingenmeyer (07) 33 12:14 29
Jane Clinger (08) 47 12:26 36
Madison Killeen (07) 55 12:36 39
Rachael Laage (07) 57 12:37 41
Erica Schuch 65 12:55
Jenna Williams (07) 81 13:25

FH Central Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:02:03 173

8. Lowell Middle School Ana Bohr (08) 97 14:15
Kylie Antcliff (07) 101 14:30
Sabrinia Antcliff (07) 108 14:42

Lowell Middle School ** TEAM TOTAL ** 43:27

9. South Christian Middle School Emma Bykerk 4 10:57
Miya Hendricks 27 12:03
Stacy Sweet 28 12:04
Sarah Coffey 64 12:50

South Christian Middle School ** TEAM TOTAL ** 47:54





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div II Boys AT 09/15/07

Sparta Invitational MS Div II Boys

1.6 Miles

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. FH Northern Middle School 48 7. Coopersville Middle School 187 ³
³ 2. GR Catholic Middle School 73 8. Fruitport Middle School 200 ³
³ 3. Cedar Springs Middle School 128 9. Byron Center Middle School 209 ³
³ 4. FH Eastern Middle School 129 10. Kenowa Hills Middle School 229 ³
³ 5. Sparta Middle School 133 11. Spring Lake Middle School 264 ³
³ 6. Hastings Middle School 146 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Bryan Harvey (08) UNATTACHED 8:46.0 -
2. Jeff Bajema Kenowa Hills Middle School 9:23.6 1
3. Ben LaFave (08) FH Northern Middle School 9:25.6 2
4. Connor Mora (07) Cedar Springs Middle School 9:28.1 3
5. Grant Cook FH Northern Middle School 9:34.6 4
6. Brad VanValkenburg (08) Coopersville Middle School 9:54.4 5
7. Ben Partridge (08) GR Catholic Middle School 10:00.1 6
8. Jacob Towne (08) FH Northern Middle School 10:03.5 7
9. Luke Ellison (08) Byron Center Middle School 10:04.5 8
10. Brendan McCoy (07) FH Eastern Middle School 10:05.8 9
11. Trent Bronkema (08) Sparta Middle School 10:06.7 10
12. Mowgli Crosby (07) FH Eastern Middle School 10:10.2 11
13. Ethan Carigon (07) FH Eastern Middle School 10:11.1 12
14. Ryker Huizenga GR Catholic Middle School 10:16.3 13
15. Josh Worsham (08) FH Northern Middle School 10:18.7 14
16. Chris Guikema South Christian Middle School 10:21.1 -
17. Alex Drew (08) Coopersville Middle School 10:22.2 15
18. Alex Bray (07) Cedar Springs Middle School 10:23.1 16
19. David VanderZee (08) GR Catholic Middle School 10:24.5 17
20. Mark Cruickshank (07) GR Catholic Middle School 10:25.9 18
21. Austin Benoit (07) GR Catholic Middle School 10:28.9 19
22. Ian Beck (07) Hastings Middle School 10:30.9 20
23. William Trice FH Northern Middle School 10:38.6 21
24. David Pierce (07) Hastings Middle School 10:39.1 22
25. Addison Conley (08) Sparta Middle School 10:39.7 23
26. Gabe Stepanovich (08) FH Northern Middle School 10:42.8 P
27. Andreas Perales (07) GR Catholic Middle School 10:43.6 P
28. Jerrod Edsall Fruitport Middle School 10:46.3 26
29. Jonathan DeLodder (07) Sparta Middle School 10:47.3 27
30. Adam Birkeland (08) GR Catholic Middle School 10:59.6 P
31. Alex Parante FH Northern Middle School 11:00.6 P
32. Aaron Brooks (08) Cedar Springs Middle School 11:01.4 30
33. Sam Helderop (08) FH Northern Middle School 11:02.6 -
34. Alex Smith-Jones FH Northern Middle School 11:03.4 -
35. Kyle Lammers FH Northern Middle School 11:08.6 -
36. Tyler Heath (08) Hastings Middle School 11:10.4 31
37. John Mark (07) GR Catholic Middle School 11:11.3 -
38. Mitchell Rose (08) Byron Center Middle School 11:12.0 32
39. Austin Garcia Fruitport Middle School 11:13.4 33
40. Alex Wooning (07) Coopersville Middle School 11:14.3 34
41. Josh Schillum (08) Sparta Middle School 11:24.2 35
42. Simion Guenther (08) Hastings Middle School 11:24.7 36
43. Brian Graybill (08) Hastings Middle School 11:27.8 37
44. Nick Hosmer (08) Sparta Middle School 11:29.2 38
45. Jeff Plank (08) Cedar Springs Middle School 11:30.1 39
46. Ethan Menefee (07) Cedar Springs Middle School 11:31.5 40
47. Joel Venema Fruitport Middle School 11:33.2 41
48. Quinn White Fruitport Middle School 11:34.0 42
49. Adam Ronning (08) Sparta Middle School 11:34.5 P
50. Jacob Phillips (07) Sparta Middle School 11:34.9 P
51. Alex Sias (07) Cedar Springs Middle School 11:36.3 P
52. Ryan Townshend (07) FH Eastern Middle School 11:36.8 46
53. Sean Dusterwinkle Spring Lake Middle School 11:38.3 47
54. Kirt Morse Kenowa Hills Middle School 11:40.1 48
55. Keith Allison Spring Lake Middle School 11:40.7 49
56. Matt Wudkewych (07) Sparta Middle School 11:41.1 -
57. Nick Zacek Spring Lake Middle School 11:41.4 50
58. Chad Malinowski (08) FH Eastern Middle School 11:41.7 51
59. Brandon Secord (07) Hastings Middle School 11:42.3 P
60. Aaron Hirdas (07) Byron Center Middle School 11:42.8 53
61. Mark Washburn (08) FH Northern Middle School 11:43.4 -
62. Bryce Duimstra (08) Byron Center Middle School 11:45.8 54
63. Joe Twa Spring Lake Middle School 11:47.1 55
64. Lucas Kelly Kenowa Hills Middle School 11:48.5 56
65. Joe Consolla FH Northern Middle School 11:49.4 -
66. Josh DeWys (08) Kenowa Hills Middle School 11:50.7 57
67. Nick Masters FH Northern Middle School 11:51.4 -
68. Jacob Paquin Fruitport Middle School 11:51.8 58
69. Justin Harthorn (07) Cedar Springs Middle School 11:52.3 P
70. John Gibson FH Northern Middle School 11:52.9 -
71. Brooks Berrodin FH Northern Middle School 11:53.6 -
72. Tony Pryzbylek Fruitport Middle School 11:54.0 P
73. Tyler Carpenter FH Northern Middle School 11:54.4 -
74. Jeremy Foster (07) Coopersville Middle School 11:54.8 61
75. Jake Friske (08) Byron Center Middle School 11:55.3 62
76. Christopher Velarde (08) Spring Lake Middle School 11:55.7 63
77. Spencer Endres (08) FH Eastern Middle School 11:56.2 P
78. Harrison Brown (07) Cedar Springs Middle School 12:00.4 -
79. Zach Young Spring Lake Middle School 12:05.1 P
80. Chase Orford Fruitport Middle School 12:07.8 P
81. Tom Kaminski Kenowa Hills Middle School 12:08.3 67
82. Cody Nicks (08) Kenowa Hills Middle School 12:10.6 P
83. Addison Millard (07) Hastings Middle School 12:12.1 P
84. Connor Galligan Spring Lake Middle School 12:12.9 P
85. Ian Olive FH Northern Middle School 12:16.5 -
86. Cody Scott Kenowa Hills Middle School 12:16.9 P
87. Mitchell Kraus Kenowa Hills Middle School 12:17.4 -
88. Seth Kriger Spring Lake Middle School 12:17.7 -
89. Ryan Galligan Spring Lake Middle School 12:18.2 -
90. Jack Weykamp FH Northern Middle School 12:19.9 -
91. Mike Hipp FH Northern Middle School 12:20.4 -
92. Ben Hall FH Northern Middle School 12:23.5 -
93. Alex Hunter (07) Coopersville Middle School 12:25.1 72
94. Brett Benham (07) Sparta Middle School 12:26.2 -
95. Nick Dantzer GR Catholic Middle School 12:27.7 -
96. Alex Johnson GR Catholic Middle School 12:34.0 -
97. Andrew Bonter (08) Coopersville Middle School 12:34.7 P
98. Joey Longstreet (08) Hastings Middle School 12:36.0 -
99. Will Steinhagen (08) Sparta Middle School 12:36.6 -
100. Matt Kloosterman (07) Hastings Middle School 12:40.5 -
101. Shane Lonergan (07) GR Catholic Middle School 12:41.1 -
102. Branden Douglas (08) GR Catholic Middle School 12:41.7 -
103. Steven Bradford (08) Sparta Middle School 12:43.6 -
104. Jonathan Beckman (08) Coopersville Middle School 12:49.9 P
105. Steve Springer (08) GR Catholic Middle School 12:50.9 -
106. Andrew Hintz Spring Lake Middle School 12:53.9 -
107. Chris Smoes Kenowa Hills Middle School 12:55.0 -
108. Chad Singleterry (08) Hastings Middle School 13:12.2 -
109. Ryan Pelak (08) GR Catholic Middle School 13:36.3 -
110. Hunter Stutzman (07) Hastings Middle School 13:39.9 -
111. Christian Wheeler Fruitport Middle School 13:59.4 -
112. Luke Gammon (08) Byron Center Middle School 14:00.8 P
113. Andrew Groenleer GR Catholic Middle School 14:01.6 -
114. Jared Marod (07) Spring Lake Middle School 14:04.7 -
115. Jacob Webster (07) Cedar Springs Middle School 14:12.5 -
116. Nick VanderArk (08) Coopersville Middle School 14:41.1 -
117. Jason Herrmann (08) Sparta Middle School 14:52.7 -
118. Nathan Anderle (07) Coopersville Middle School 15:22.8 -
119. Jacob Churchill Fruitport Middle School 15:26.1 -
120. Marcus Lumbert (07) Sparta Middle School 15:29.3 -
121. Luke Muessen Fruitport Middle School 15:55.9 -
122. Bryon Leatherman (07) Sparta Middle School 15:56.4 -
123. Jason Spears Fruitport Middle School 16:04.3 -
124. Shawn Bowser (07) Cedar Springs Middle School 16:09.3 -
125. Logan Tomaszewski Kenowa Hills Middle School 16:48.7 -
126. Zach Hill Fruitport Middle School 17:14.3 -
127. Gregory Huizenga (08) Spring Lake Middle School 17:31.0 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. FH Northern Middle School Ben LaFave (08) 3 09:25 2
Grant Cook 5 09:34 4
Jacob Towne (08) 8 10:03 7
Josh Worsham (08) 15 10:18 14
William Trice 23 10:38 21
Gabe Stepanovich (08) 26 10:42
Alex Parante 31 11:00

FH Northern Middle School ** TEAM TOTAL ** 49:58 48

2. GR Catholic Middle School Ben Partridge (08) 7 10:00 6
Ryker Huizenga 14 10:16 13
David VanderZee (08) 19 10:24 17
Mark Cruickshank (07) 20 10:25 18
Austin Benoit (07) 21 10:28 19
Andreas Perales (07) 27 10:43
Adam Birkeland (08) 30 10:59

GR Catholic Middle School ** TEAM TOTAL ** 51:33 73

3. Cedar Springs Middle School Connor Mora (07) 4 09:28 3
Alex Bray (07) 18 10:23 16
Aaron Brooks (08) 32 11:01 30
Jeff Plank (08) 45 11:30 39
Ethan Menefee (07) 46 11:31 40
Alex Sias (07) 51 11:36
Justin Harthorn (07) 69 11:52

Cedar Springs Middle School ** TEAM TOTAL ** 53:53 128

4. FH Eastern Middle School Brendan McCoy (07) 10 10:05 9
Mowgli Crosby (07) 12 10:10 11
Ethan Carigon (07) 13 10:11 12
Ryan Townshend (07) 52 11:36 46
Chad Malinowski (08) 58 11:41 51
Spencer Endres (08) 77 11:56

FH Eastern Middle School ** TEAM TOTAL ** 53:43 129

5. Sparta Middle School Trent Bronkema (08) 11 10:06 10
Addison Conley (08) 25 10:39 23
Jonathan DeLodder (07) 29 10:47 27
Josh Schillum (08) 41 11:24 35
Nick Hosmer (08) 44 11:29 38
Adam Ronning (08) 49 11:34
Jacob Phillips (07) 50 11:34

Sparta Middle School ** TEAM TOTAL ** 54:25 133

6. Hastings Middle School Ian Beck (07) 22 10:30 20
David Pierce (07) 24 10:39 22
Tyler Heath (08) 36 11:10 31
Simion Guenther (08) 42 11:24 36
Brian Graybill (08) 43 11:27 37
Brandon Secord (07) 59 11:42
Addison Millard (07) 83 12:12

Hastings Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:10 146

7. Coopersville Middle School Brad VanValkenburg (08) 6 09:54 5
Alex Drew (08) 17 10:22 15
Alex Wooning (07) 40 11:14 34
Jeremy Foster (07) 74 11:54 61
Alex Hunter (07) 93 12:25 72
Andrew Bonter (08) 97 12:34
Jonathan Beckman (08) 104 12:49

Coopersville Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:49 187

8. Fruitport Middle School Jerrod Edsall 28 10:46 26
Austin Garcia 39 11:13 33
Joel Venema 47 11:33 41
Quinn White 48 11:34 42
Jacob Paquin 68 11:51 58
Tony Pryzbylek 72 11:54
Chase Orford 80 12:07

Fruitport Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:57 200

9. Byron Center Middle School Luke Ellison (08) 9 10:04 8
Mitchell Rose (08) 38 11:12 32
Aaron Hirdas (07) 60 11:42 53
Bryce Duimstra (08) 62 11:45 54
Jake Friske (08) 75 11:55 62
Luke Gammon (08) 112 14:00

Byron Center Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:38 209

10. Kenowa Hills Middle School Jeff Bajema 2 09:23 1
Kirt Morse 54 11:40 48
Lucas Kelly 64 11:48 56
Josh DeWys (08) 66 11:50 57
Tom Kaminski 81 12:08 67
Cody Nicks (08) 82 12:10
Cody Scott 86 12:16

Kenowa Hills Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:49 229

11. Spring Lake Middle School Sean Dusterwinkle 53 11:38 47
Keith Allison 55 11:40 49
Nick Zacek 57 11:41 50
Joe Twa 63 11:47 55
Christopher Velarde (08) 76 11:55 63
Zach Young 79 12:05
Connor Galligan 84 12:12

Spring Lake Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:41 264

12. South Christian Middle School Chris Guikema 16 10:21

South Christian Middle School ** TEAM TOTAL ** 10:21





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div II Girls AT 09/15/07

Sparta Inv

1.6 Miles

SCORES
1. Sparta Middle School 51 6. Byron Center Middle School 157
2. Hastings Middle School 76 7. FH Northern Middle School 180
3. Cedar Springs Middle School 76 8. FH Eastern Middle School 190
4. GR Catholic Middle School 119 9. Coopersville Middle School 232
5. Fruitport Middle School 122 10. Kenowa Hills Middle School 249

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Rachael Schulist (08) GR Catholic Middle School 9:33.8 1
2. Katie Weiler (07) Cedar Springs Middle School 10:33.3 2
3. Jaylen Adkins Spring Lake Middle School 10:44.5 -
4. Madison Phelps (07) Cedar Springs Middle School 10:51.5 3
5. Sherry Gaiser (08) GR Catholic Middle School 10:58.7 4
6. Kaitlin Matthews (08) Sparta Middle School 11:11.8 5
7. Alesha Reed (07) Sparta Middle School 11:14.9 6
8. Lauren Bush (08) Hastings Middle School 11:15.7 7
9. Reily Hondalus (08) Cedar Springs Middle School 11:25.5 8
10. Monica Kober (08) Sparta Middle School 11:30.0 9
11. Megan Lee (08) Byron Center Middle School 11:37.2 10
12. Charlotte Cassidy (07) FH Eastern Middle School 11:37.5 11
13. Alyssa Kamyszek (08) Kenowa Hills Middle School 11:37.8 12
14. Dylan Johns (08) Hastings Middle School 11:46.4 13
15. Cherie Kosbar (08) Hastings Middle School 11:47.5 14
16. Anna Grace Kitson (08) Sparta Middle School 11:48.3 15
17. Paige Urlaub (08) Sparta Middle School 11:49.3 16
18. Halie Billinghurst (08) Spring Lake Middle School 11:50.3 -
19. Madeline Leech (07) Spring Lake Middle School 11:50.9 -
20. Tory Venema Fruitport Middle School 12:02.4 17
21. Erika Lang (08) Sparta Middle School 12:03.4 P
22. Maceala Elderkin (07) Sparta Middle School 12:03.7 P
23. Meg Travis (08) Hastings Middle School 12:04.0 20
24. Caitlyn Alviar Fruitport Middle School 12:08.7 21
25. Taylor Carter (07) Hastings Middle School 12:09.8 22
26. Allison Trudgeon (08) GR Catholic Middle School 12:10.5 23
27. Beverly Mutchler Fruitport Middle School 12:11.9 24
28. Amanda Gordon (08) Sparta Middle School 12:13.5 -
29. Megan Bauer Fruitport Middle School 12:14.6 25
30. Sierra Smith (07) Byron Center Middle School 12:23.2 26
31. Katie Donovan (07) Byron Center Middle School 12:30.2 27
32. Heather Baeche FH Northern Middle School 12:30.5 28
33. Danielle Patterson (07) Sparta Middle School 12:31.7 -
34. Hannah Vela (08) FH Northern Middle School 12:33.1 29
35. Serena Johnson (07) Cedar Springs Middle School 12:34.8 30
36. Makenzie Haley (07) FH Eastern Middle School 12:35.1 31
37. Megan Kidder (07) Hastings Middle School 12:40.5 P
38. Kayla Ovokaitys (08) Cedar Springs Middle School 12:42.0 33
39. Autumn Rush (08) Coopersville Middle School 12:42.3 34
40. Dominique Jenkins Fruitport Middle School 12:43.6 35
41. Megan Versen Kenowa Hills Middle School 12:46.3 36
42. Courtney Bussing Fruitport Middle School 12:49.1 P
43. Lindsay Rich FH Northern Middle School 12:49.8 38
44. Amy McDonald Fruitport Middle School 12:50.5 P
45. Anna Hilton (08) Coopersville Middle School 12:52.5 40
46. Dara Kammeraad (07) FH Eastern Middle School 12:53.1 41
47. Gabrielle McIntire (07) Sparta Middle School 12:53.5 -
48. Kara Smith FH Northern Middle School 12:55.2 42
49. Danielle Coty (08) FH Northern Middle School 12:56.2 43
50. Julie Buurstra (08) Byron Center Middle School 12:58.4 44
51. Claire Gill (08) Sparta Middle School 13:00.4 -
52. Kristina Pacelli (08) GR Catholic Middle School 13:04.9 45
53. Megan Jewell (07) GR Catholic Middle School 13:05.8 46
54. Erika Welch (07) Coopersville Middle School 13:08.0 47
55. Mercedes Ridgeway (08) Sparta Middle School 13:08.4 -
56. Susie Miles (07) Cedar Springs Middle School 13:09.2 P
57. Megan Kriger Fruitport Middle School 13:11.4 -
58. Kersten Neuman (08) Sparta Middle School 13:14.2 -
59. Clare Lambert GR Catholic Middle School 13:17.7 P
60. Alexis Hartford (08) Byron Center Middle School 13:19.1 50
61. Jennifer Lee (07) FH Eastern Middle School 13:19.6 51
62. Devin White (08) Cedar Springs Middle School 13:20.1 P
63. Jessica Vandenbrink (08) Coopersville Middle School 13:21.0 53
64. Katie Friske (07) Byron Center Middle School 13:21.4 P
65. Brandi Morris (08) Sparta Middle School 13:21.7 -
66. Emily Lambert GR Catholic Middle School 13:22.2 P
67. Christina Dean (07) Cedar Springs Middle School 13:24.7 -
68. Alexandria Richter (07) FH Eastern Middle School 13:27.4 56
69. Danica Wietfeldt (08) Sparta Middle School 13:28.8 -
70. Tori Cybulski (08) Hastings Middle School 13:29.7 P
71. Emily Hill (07) Coopersville Middle School 13:40.4 58
72. Tessa Johnson (08) Hastings Middle School 13:41.9 -
73. Emily White (07) Cedar Springs Middle School 13:44.4 -
74. Maddy Teliczan (08) Sparta Middle School 13:47.7 -
75. McKenna Shier (08) Spring Lake Middle School 13:49.0 -
76. Justine ODonnell (08) Hastings Middle School 13:49.5 -
77. Alexa Delassandro (08) Byron Center Middle School 13:53.1 P
78. Sarah Allen (08) Coopersville Middle School 13:53.9 P
79. Jayanoa Thomas (07) Sparta Middle School 13:56.2 -
80. Katie Garber (07) Hastings Middle School 13:59.7 -
81. Erika Thornton (08) Hastings Middle School 14:00.4 -
82. Ellen Hackett (07) GR Catholic Middle School 14:02.1 -
83. Stephanie Howard (08) Coopersville Middle School 14:05.7 P
84. McKenzie Johnson Fruitport Middle School 14:09.1 -
85. Heather Williams (08) FH Eastern Middle School 14:13.6 P
86. Julia Griffiths FH Northern Middle School 14:15.5 P
87. Camila Trefftz FH Northern Middle School 14:19.3 P
88. Rachel Frucci Fruitport Middle School 14:23.3 -
89. Morgan Kernosky (07) GR Catholic Middle School 14:27.5 -
90. Cobe, Miller Byron Center Middle School 14:30.5 -
91. Kailey Sawyer (08) Sparta Middle School 14:31.2 -
92. Allie Wygman (07) Coopersville Middle School 14:36.1 -
93. Brook Pratt (07) Sparta Middle School 14:38.6 -
94. Katie Bell Fruitport Middle School 14:41.8 -
95. Chelsea Cochran Fruitport Middle School 14:42.6 -
96. Paige Pelton (08) FH Eastern Middle School 14:46.5 P
97. Kara Argue (08) FH Northern Middle School 14:52.1 -
98. Lauren VandeWege (08) Byron Center Middle School 14:53.1 -
99. Laurin Kirwin (08) Hastings Middle School 15:04.0 -
100. Ashleigh White (08) Kenowa Hills Middle School 15:04.5 66
101. Corey Willette (08) Cedar Springs Middle School 15:19.8 -
102. Ashley Evink (07) Sparta Middle School 15:20.6 -
103. Courtney Miller (07) Sparta Middle School 15:30.8 -
104. Juliana Rezende (07) FH Eastern Middle School 15:37.1 -
105. Casidy Martin (08) Hastings Middle School 15:39.2 -
106. Bridget Stenger (08) GR Catholic Middle School 15:40.1 -
107. Madie Maskell (07) GR Catholic Middle School 15:40.3 -
108. Emily Luther (08) Hastings Middle School 16:30.0 -
109. Kayla Denson (07) Coopersville Middle School 16:30.1 -
110. Courtney Dunham (08) Byron Center Middle School 17:02.2 -
111. McKenzie Szczepanski Kenowa Hills Middle School 17:07.7 67
112. Kelsey Jackson (08) Byron Center Middle School 17:07.9 -
113. Trang Huynh Byron Center Middle School 17:11.2 -
114. Brooke Hossink Kenowa Hills Middle School 17:25.7 68
115. Brittney Schlatter (07) Coopersville Middle School 17:40.0 -
116. Julie Angel (08) Byron Center Middle School 17:41.1 -
117. Morgan Tuitel (08) Byron Center Middle School 17:48.3 -
118. Jasmin Martinez (08) Byron Center Middle School 18:05.3 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Sparta Middle School Kaitlin Matthews (08) 6 11:11 5
Alesha Reed (07) 7 11:14 6
Monica Kober (08) 10 11:30 9
Anna Grace Kitson (08) 16 11:48 15
Paige Urlaub (08) 17 11:49 16
Erika Lang (08) 21 12:03
Maceala Elderkin (07) 22 12:03

Sparta Middle School ** TEAM TOTAL ** 57:32 51

2. Hastings Middle School Lauren Bush (08) 8 11:15 7
Dylan Johns (08) 14 11:46 13
Cherie Kosbar (08) 15 11:47 14
Meg Travis (08) 23 12:04 20
Taylor Carter (07) 25 12:09 22
Megan Kidder (07) 37 12:40
Tori Cybulski (08) 70 13:29

Hastings Middle School ** TEAM TOTAL ** 59:01 76

3. Cedar Springs Middle School Katie Weiler (07) 2 10:33 2
Madison Phelps (07) 4 10:51 3
Reily Hondalus (08) 9 11:25 8
Serena Johnson (07) 35 12:34 30
Kayla Ovokaitys (08) 38 12:42 33
Susie Miles (07) 56 13:09
Devin White (08) 62 13:20

Cedar Springs Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:05 76

4. GR Catholic Middle School Rachael Schulist (08) 1 09:33 1
Sherry Gaiser (08) 5 10:58 4
Allison Trudgeon (08) 26 12:10 23
Kristina Pacelli (08) 52 13:04 45
Megan Jewell (07) 53 13:05 46
Clare Lambert 59 13:17
Emily Lambert 66 13:22

GR Catholic Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:50 119

5. Fruitport Middle School Tory Venema 20 12:02 17
Caitlyn Alviar 24 12:08 21
Beverly Mutchler 27 12:11 24
Megan Bauer 29 12:14 25
Dominique Jenkins 40 12:43 35
Courtney Bussing 42 12:49
Amy McDonald 44 12:50

Fruitport Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:01:18 122

6. Byron Center Middle School Megan Lee (08) 11 11:37 10
Sierra Smith (07) 30 12:23 26
Katie Donovan (07) 31 12:30 27
Julie Buurstra (08) 50 12:58 44
Alexis Hartford (08) 60 13:19 50
Katie Friske (07) 64 13:21
Alexa Delassandro (08) 77 13:53

Byron Center Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:02:47 157

7. FH Northern Middle School Heather Baeche 32 12:30 28
Hannah Vela (08) 34 12:33 29
Lindsay Rich 43 12:49 38
Kara Smith 48 12:55 42
Danielle Coty (08) 49 12:56 43
Julia Griffiths 86 14:15
Camila Trefftz 87 14:19

FH Northern Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:03:43 180

8. FH Eastern Middle School Charlotte Cassidy (07) 12 11:37 11
Makenzie Haley (07) 36 12:35 31
Dara Kammeraad (07) 46 12:53 41
Jennifer Lee (07) 61 13:19 51
Alexandria Richter (07) 68 13:27 56
Heather Williams (08) 85 14:13
Paige Pelton (08) 96 14:46

FH Eastern Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:03:51 190

9. Coopersville Middle School Autumn Rush (08) 39 12:42 34
Anna Hilton (08) 45 12:52 40
Erika Welch (07) 54 13:08 47
Jessica Vandenbrink (08) 63 13:21 53
Emily Hill (07) 71 13:40 58
Sarah Allen (08) 78 13:53
Stephanie Howard (08) 83 14:05

Coopersville Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:05:43 232

10. Kenowa Hills Middle School Alyssa Kamyszek (08) 13 11:37 12
Megan Versen 41 12:46 36
Ashleigh White (08) 100 15:04 66
McKenzie Szczepanski 111 17:07 67
Brooke Hossink 114 17:25 68

Kenowa Hills Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:13:59 249

Spring Lake Middle School Jaylen Adkins 3 10:44
Halie Billinghurst (08) 18 11:50
Madeline Leech (07) 19 11:50
McKenna Shier (08) 75 13:49

Spring Lake Middle School ** TEAM TOTAL ** 48:13





09/15/07 Men's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div III Boys AT SPARTA 09/15/07

Sparta Invitational MS Div III Boys

1.6 Miles

SCORES
1. South Haven Middle School 67 6. Belding Middle School 129
2. Central Montcalm Middle School 77 7. Chippewa Hills Middle School 142
3. Kent City Middle School 106 8. Jackson Park Middle School 152
4. Allendale Middle School 114 9. Hopkins Middle School 185
5. Grant Middle School 119

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Brandon Oswald (08) Allendale Middle School 9:13.1 1
2. Mark Cornett (08) South Haven Middle School 9:31.3 2
3. Todd Cornett (07) South Haven Middle School 9:42.7 3
4. Andrew Lewis (08) South Haven Middle School 9:45.3 4
5. Nathan Miller (08) Hopkins Middle School 9:49.2 5
6. Nick Ross (08) Mill Creek Middle School 9:54.1 -
7. Colton Klapko (08) Belding Middle School 10:10.2 6
8. Jared Content (07) Grant Middle School 10:11.2 7
9. Forrest Bartz (08) Central Montcalm Middle School 10:27.2 8
10. Brad Erbes (08) Kent City Middle School 10:28.4 9
11. Caleb Zysk (08) Allendale Middle School 10:29.8 10
12. Dakota Verbeck (08) Belding Middle School 10:37.0 11
13. Christian Seaver Montague Middle School 10:38.5 -
14. Chase Sutherland (08) Central Montcalm Middle School 10:38.9 12
15. Jrdan Tyler (08) Carson City Middle School 10:39.6 -
16. Tim Young (07) Saranac Middle School 10:42.2 -
17. Tyler Sleet (07) Central Montcalm Middle School 10:43.2 13
18. Ryan Busse (07) Kent City Middle School 10:43.6 14
19. Tyler Ledy (08) Jackson Park Middle School 10:45.5 15
20. Richard Six (08) Jackson Park Middle School 10:48.1 16
21. Matthew Dangremond (08) Allegan Middle School 10:50.6 -
22. Ken Dettenbur Carson City Middle School 10:56.7 -
23. Tyler Demski (08) Saranac Middle School 10:57.5 -
24. Jacob Stamp (08) Chippewa Hills Middle School 10:58.2 17
25. Brett Witte (08) Kent City Middle School 11:00.2 18
26. Marcus Sleet (08) Central Montcalm Middle School 11:02.8 19
27. Tyler Lemmer (08) Chippewa Hills Middle School 11:05.0 20
28. Shay Ostyn (08) Grant Middle School 11:07.7 21
29. Alec Pearl (07) South Haven Middle School 11:09.5 22
30. Nicholas Ellison (07) Grant Middle School 11:09.9 23
31. Nicholas Dejong (08) Allendale Middle School 11:10.8 24
32. Quinten Sackett (07) Central Montcalm Middle School 11:15.0 25
33. Zach Gaule Montague Middle School 11:17.6 -
34. Tyler Barnes (07) Central Montcalm Middle School 11:22.4 P
35. Dean Bouma (08) Jackson Park Middle School 11:24.5 27
36. Charles Piatt (07) Chippewa Hills Middle School 11:25.7 28
37. Jack Johnson (07) Chippewa Hills Middle School 11:29.6 29
38. Zach Cebelak (08) Kent City Middle School 11:30.7 30
39. Brandon Neider (07) Mill Creek Middle School 11:32.5 -
40. Shane Sously (08) Allegan Middle School 11:33.6 -
41. Jared Huested (08) Grant Middle School 11:35.7 31
42. Nick. Smith (07) Allendale Middle School 11:37.0 32
43. Nathan Huyck (08) Belding Middle School 11:39.5 33
44. Austen Giles (08) Belding Middle School 11:42.4 34
45. Blake Rohrbough Montague Middle School 11:45.4 -
46. Travis Lynch (07) Allegan Middle School 11:47.0 -
47. Dylan Burnell (07) Saranac Middle School 11:49.7 -
48. Garrett Race (07) Saranac Middle School 11:50.3 -
49. Josh Totten (08) Kent City Middle School 11:50.7 35
50. Max Gleiss (08) South Haven Middle School 11:51.1 36
51. Zak Kirchner (08) Grant Middle School 11:52.3 37
52. Colin Jensen (07) Grant Middle School 11:52.6 P
53. Jeremy Craft (08) Kent City Middle School 11:52.9 P
54. Michael Ryan (07) Hopkins Middle School 11:57.3 40
55. Josh Kooistra (08) Grant Middle School 11:59.0 P
56. Blake Kroft (07) Hopkins Middle School 12:01.3 42
57. T.J. Wolschlager (07) Morley Stanwood Middle School 12:03.7 -
58. Kevi Graham (07) Jackson Park Middle School 12:05.1 43
59. Adam Warren Montague Middle School 12:06.8 -
60. Blain Merren (07) Hopkins Middle School 12:16.3 44
61. Marty Trann (07) Belding Middle School 12:30.3 45
62. Mitchell Trann (07) Belding Middle School 12:32.8 P
63. Gordon Korpal (07) Morley Stanwood Middle School 12:35.0 -
64. Matt Wagenmaker (08) Allendale Middle School 12:37.5 47
65. Aaron Young (07) Chippewa Hills Middle School 12:52.4 48
66. Cody Swanson (07) Grant Middle School 12:53.5 -
67. Ryker Diekema (07) South Haven Middle School 12:55.4 P
68. Brian Mitchell (08) Belding Middle School 13:13.6 P
69. Patrick Stahlin (07) Belding Middle School 13:20.0 -
70. Briar Babcook (08) Jackson Park Middle School 13:21.5 51
71. John Betts (08) Allendale Middle School 13:23.6 P
72. Andrew Stout (08) Morley Stanwood Middle School 13:33.6 -
73. Rylan Myers (08) Central Montcalm Middle School 13:47.1 P
74. Cory Fein (07) Hopkins Middle School 13:51.5 54
75. Tanner Havens (07) Morley Stanwood Middle School 14:06.4 -
76. Adam Broomfield (07) Chippewa Hills Middle School 14:14.9 P
77. Ryan Underwood (07) South Haven Middle School 14:24.4 P
78. Chris Swanson (07) Central Montcalm Middle School 14:38.4 -
79. Devin Lane (08) Hopkins Middle School 16:30.2 P
80. Jeff Sherman (08) Chippewa Hills Middle School 16:52.4 P
81. Chandler Morris (07) Grant Middle School 18:29.2 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. South Haven Middle School Mark Cornett (08) 2 09:31 2
Todd Cornett (07) 3 09:42 3
Andrew Lewis (08) 4 09:45 4
Alec Pearl (07) 29 11:09 22
Max Gleiss (08) 50 11:51 36
Ryker Diekema (07) 67 12:55
Ryan Underwood (07) 77 14:24

South Haven Middle School ** TEAM TOTAL ** 51:58 67

2. Central Montcalm Middle School Forrest Bartz (08) 9 10:27 8
Chase Sutherland (08) 14 10:38 12
Tyler Sleet (07) 17 10:43 13
Marcus Sleet (08) 26 11:02 19
Quinten Sackett (07) 32 11:15 25
Tyler Barnes (07) 34 11:22
Rylan Myers (08) 73 13:47

Central Montcalm Middle School ** TEAM TOTAL ** 54:05 77

3. Kent City Middle School Brad Erbes (08) 10 10:28 9
Ryan Busse (07) 18 10:43 14
Brett Witte (08) 25 11:00 18
Zach Cebelak (08) 38 11:30 30
Josh Totten (08) 49 11:50 35
Jeremy Craft (08) 53 11:52

Kent City Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:31 106

4. Allendale Middle School Brandon Oswald (08) 1 09:13 1
Caleb Zysk (08) 11 10:29 10
Nicholas Dejong (08) 31 11:10 24
Nick. Smith (07) 42 11:37 32
Matt Wagenmaker (08) 64 12:37 47
John Betts (08) 71 13:23

Allendale Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:06 114

5. Grant Middle School Jared Content (07) 8 10:11 7
Shay Ostyn (08) 28 11:07 21
Nicholas Ellison (07) 30 11:09 23
Jared Huested (08) 41 11:35 31
Zak Kirchner (08) 51 11:52 37
Colin Jensen (07) 52 11:52
Josh Kooistra (08) 55 11:59

Grant Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:54 119

6. Belding Middle School Colton Klapko (08) 7 10:10 6
Dakota Verbeck (08) 12 10:37 11
Nathan Huyck (08) 43 11:39 33
Austen Giles (08) 44 11:42 34
Marty Trann (07) 61 12:30 45
Mitchell Trann (07) 62 12:32
Brian Mitchell (08) 68 13:13

Belding Middle School ** TEAM TOTAL ** 56:38 129

7. Chippewa Hills Middle School Jacob Stamp (08) 24 10:58 17
Tyler Lemmer (08) 27 11:05 20
Charles Piatt (07) 36 11:25 28
Jack Johnson (07) 37 11:29 29
Aaron Young (07) 65 12:52 48
Adam Broomfield (07) 76 14:14
Jeff Sherman (08) 80 16:52

Chippewa Hills Middle School ** TEAM TOTAL ** 57:49 142

8. Jackson Park Middle School Tyler Ledy (08) 19 10:45 15
Richard Six (08) 20 10:48 16
Dean Bouma (08) 35 11:24 27
Kevi Graham (07) 58 12:05 43
Briar Babcook (08) 70 13:21 51

Jackson Park Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:23 152

9. Hopkins Middle School Nathan Miller (08) 5 09:49 5
Michael Ryan (07) 54 11:57 40
Blake Kroft (07) 56 12:01 42
Blain Merren (07) 60 12:16 44
Cory Fein (07) 74 13:51 54
Devin Lane (08) 79 16:30

Hopkins Middle School ** TEAM TOTAL ** 59:54 185

10. Carson City Middle School Jrdan Tyler (08) 15 10:39
Ken Dettenbur 22 10:56

Carson City Middle School ** TEAM TOTAL ** 21:35

11. Mill Creek Middle School Nick Ross (08) 6 09:54
Brandon Neider (07) 39 11:32

Mill Creek Middle School ** TEAM TOTAL ** 21:26

12. Montague Middle School Christian Seaver 13 10:38
Zach Gaule 33 11:17
Blake Rohrbough 45 11:45
Adam Warren 59 12:06

Montague Middle School ** TEAM TOTAL ** 45:46

13. Morley Stanwood Middle School T.J. Wolschlager (07) 57 12:03
Gordon Korpal (07) 63 12:35
Andrew Stout (08) 72 13:33
Tanner Havens (07) 75 14:06

Morley Stanwood Middle School ** TEAM TOTAL ** 52:17

14. Saranac Middle School Tim Young (07) 16 10:42
Tyler Demski (08) 23 10:57
Dylan Burnell (07) 47 11:49
Garrett Race (07) 48 11:50

Saranac Middle School ** TEAM TOTAL ** 45:18

15. Allegan Middle School Matthew Dangremond (08) 21 10:50
Shane Sously (08) 40 11:33
Travis Lynch (07) 46 11:47

Allegan Middle School ** TEAM TOTAL ** 34:10





09/15/07 Women's XCountry Meet Results PAGE 1
MEET RESULTS

MS Div III Girls AT 09/15/07


Sparta Inv

1.6 Miles


SCORES
1. Allegan Middle School 48 6. Saranac Middle School 157
2. Kent City Middle School 59 7. Carson City Middle School 161
3. South Haven Middle School 99 8. Central Montcalm Middle School 165
4. Chippewa Hills Middle School 133 9. Mill Creek Middle School 185
5. Allendale Middle School 153 10. Jackson Park Middle School 204


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Jessica Pegg (08) Allegan Middle School 10:10.1 1
2. Ali Wiersma (08) Allendale Middle School 10:13.3 2
3. Emilee Brackenbury (07) South Haven Middle School 10:24.0 3
4. Sara Schnieder Carson City Middle School 10:46.0 4
5. Carson Canonie (08) South Haven Middle School 10:47.4 5
6. Jessica Shaw (07) Allegan Middle School 10:49.4 6
7. Willow Smith Montague Middle School 10:51.8 -
8. Jeanne Wilson (08) Kent City Middle School 10:54.1 7
9. Sadie Ringer (08) Kent City Middle School 10:56.0 8
10. Austin Kaylee (07) Kent City Middle School 11:03.0 9
11. Zoe Norr (08) Allegan Middle School 11:03.5 10
12. Alaina Wier (07) Mill Creek Middle School 11:16.7 11
13. Brittnie Duflo Carson City Middle School 11:18.1 12
14. Elyse Starck (08) Chippewa Hills Middle School 11:18.3 13
15. Lauren Wirt (07) Mill Creek Middle School 11:20.6 14
16. Racheal Bartz (07) Allegan Middle School 11:25.3 15
17. Ashley Gazley (08) Allegan Middle School 11:26.8 16
18. Kaytlynne Kerwin (08) Kent City Middle School 11:28.1 17
19. Taylor Nowicki (07) Kent City Middle School 11:29.5 18
20. Emily Beyer (08) Central Montcalm Middle School 11:33.7 19
21. Maria Bosker (07) Grant Middle School 11:40.6 -
22. Larissa Umbleby (07) Chippewa Hills Middle School 11:41.0 20
23. Alyssa Ruggles (07) Central Montcalm Middle School 11:55.1 21
24. Tarah Beaudry (07) Saranac Middle School 12:00.8 22
25. Coley Hankis-Betser (06) Allendale Middle School 12:03.6 23
26. Jackie Holland (07) Jackson Park Middle School 12:04.6 24
27. Meagan Spears (07) South Haven Middle School 12:05.8 25
28. Emily Murtland (08) Morley Stanwood Middle School 12:19.6 -
29. Hannah Mattson (08) Kent City Middle School 12:22.3 P
30. Sabrina Mackey (08) Saranac Middle School 12:22.6 27
31. Erika Partlo (08) Central Montcalm Middle School 12:24.0 28
32. Jennifer Wixson (08) Chippewa Hills Middle School 12:24.9 29
33. Kenzie Hixson (08) Chippewa Hills Middle School 12:26.1 30
34. Maria Gesselman Carson City Middle School 12:28.7 31
35. Danielle Maly (08) South Haven Middle School 12:29.5 32
36. Rebecca Bisson (07) Grant Middle School 12:31.8 -
37. Ashley Antles (07) Saranac Middle School 12:36.2 33
38. Mandi Peterson (08) South Haven Middle School 12:36.7 34
39. Amanda Sizemore (08) Kent City Middle School 12:37.2 P
40. Aubrey Antles (07) Saranac Middle School 12:38.2 36
41. Kaley Moskalewski (08) Allendale Middle School 12:38.9 37
42. Stephanie Bostwick (08) Jackson Park Middle School 12:43.2 38
43. Meghan Smith (08) Saranac Middle School 12:44.2 39
44. Linda Bui (08) Jackson Park Middle School 12:48.0 40
45. Kelcie Snider (08) Chippewa Hills Middle School 12:58.3 41
46. Holly DeVries (07) Allendale Middle School 13:04.2 42
47. Susan Gould (07) Hopkins Middle School 13:09.4 -
48. Emily Wolters (07) Saranac Middle School 13:11.9 P
49. Miranda Miller (08) Chippewa Hills Middle School 13:14.8 P
50. Malynda Alt (08) Chippewa Hills Middle School 13:21.2 P
51. Summer Eipper Central Montcalm Middle School 13:23.5 46
52. Alexis Datema (07) Mill Creek Middle School 13:26.6 47
53. Stockhill Haley (08) Kent City Middle School 13:28.5 -
54. Sami Norton (07) Jackson Park Middle School 13:30.6 48
55. Erin Reister (08) Allendale Middle School 13:31.9 49
56. Cassey Suwal (08) Saranac Middle School 13:34.3 P
57. Elizabeth Thornburg (08) Central Montcalm Middle School 13:34.6 51
58. Jessica Jensen (08) Saranac Middle School 13:35.0 -
59. Dawn Earl Morley Stanwood Middle School 13:39.7 -
60. Kristin Chambers (07) Hopkins Middle School 13:40.4 -
61. Cierra Sutherland (08) Central Montcalm Middle School 13:42.0 P
62. Christina Lind (07) Mill Creek Middle School 13:42.7 53
63. Tabatha Batdorff (07) Morley Stanwood Middle School 13:45.6 -
64. Marissa Murtland (08) Morley Stanwood Middle School 13:49.0 -
65. Crystal Baena (07) Jackson Park Middle School 13:50.5 54
66. Stephanie Marlin (07) Central Montcalm Middle School 13:50.9 P
67. Sydney Allen Carson City Middle School 14:03.7 56
68. Allison Church (08) Chippewa Hills Middle School 14:15.0 -
69. Mercedes Settlemeyer (08) Belding Middle School 14:16.5 -
70. Alyssa Burkhert (08) South Haven Middle School 14:23.2 P
71. Alexandra Schneider Carson City Middle School 14:26.1 58
72. Olivia Carte (08) Chippewa Hills Middle School 14:32.4 -
73. Ashley Peters (08) Jackson Park Middle School 14:51.6 P
74. Sarah Hartuniewicz (08) Belding Middle School 15:06.7 -
75. Alyssa Pamer (08) Kent City Middle School 15:14.4 -
76. Angela Kellar (08) Mill Creek Middle School 15:36.9 60
77. Melanie Hamblin (08) Belding Middle School 15:51.6 -
78. Amanda Avella Jackson Park Middle School 16:30.1 P
79. Kelly Nguyen (08) Jackson Park Middle School 17:08.2 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Allegan Middle School Jessica Pegg (08) 1 10:10 1
Jessica Shaw (07) 6 10:49 6
Zoe Norr (08) 11 11:03 10
Racheal Bartz (07) 16 11:25 15
Ashley Gazley (08) 17 11:26 16

Allegan Middle School ** TEAM TOTAL ** 54:53 48

2. Kent City Middle School Jeanne Wilson (08) 8 10:54 7
Sadie Ringer (08) 9 10:56 8
Austin Kaylee (07) 10 11:03 9
Kaytlynne Kerwin (08) 18 11:28 17
Taylor Nowicki (07) 19 11:29 18
Hannah Mattson (08) 29 12:22
Amanda Sizemore (08) 39 12:37

Kent City Middle School ** TEAM TOTAL ** 55:50 59

3. South Haven Middle School Emilee Brackenbury (07) 3 10:24 3
Carson Canonie (08) 5 10:47 5
Meagan Spears (07) 27 12:05 25
Danielle Maly (08) 35 12:29 32
Mandi Peterson (08) 38 12:36 34
Alyssa Burkhert (08) 70 14:23

South Haven Middle School ** TEAM TOTAL ** 58:21 99

4. Chippewa Hills Middle School Elyse Starck (08) 14 11:18 13
Larissa Umbleby (07) 22 11:41 20
Jennifer Wixson (08) 32 12:24 29
Kenzie Hixson (08) 33 12:26 30
Kelcie Snider (08) 45 12:58 41
Miranda Miller (08) 49 13:14
Malynda Alt (08) 50 13:21

Chippewa Hills Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:00:47 133

5. Allendale Middle School Ali Wiersma (08) 2 10:13 2
Coley Hankis-Betser (06) 25 12:03 23
Kaley Moskalewski (08) 41 12:38 37
Holly DeVries (07) 46 13:04 42
Erin Reister (08) 55 13:31 49

Allendale Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:01:29 153

6. Saranac Middle School Tarah Beaudry (07) 24 12:00 22
Sabrina Mackey (08) 30 12:22 27
Ashley Antles (07) 37 12:36 33
Aubrey Antles (07) 40 12:38 36
Meghan Smith (08) 43 12:44 39
Emily Wolters (07) 48 13:11
Cassey Suwal (08) 56 13:34

Saranac Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:02:20 157

7. Carson City Middle School Sara Schnieder 4 10:46 4
Brittnie Duflo 13 11:18 12
Maria Gesselman 34 12:28 31
Sydney Allen 67 14:03 56
Alexandra Schneider 71 14:26 58

Carson City Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:03:01 161

8. Central Montcalm Middle School Emily Beyer (08) 20 11:33 19
Alyssa Ruggles (07) 23 11:55 21
Erika Partlo (08) 31 12:24 28
Summer Eipper 51 13:23 46
Elizabeth Thornburg (08) 57 13:34 51
Cierra Sutherland (08) 61 13:42
Stephanie Marlin (07) 66 13:50

Central Montcalm Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:02:49 165

9. Mill Creek Middle School Alaina Wier (07) 12 11:16 11
Lauren Wirt (07) 15 11:20 14
Alexis Datema (07) 52 13:26 47
Christina Lind (07) 62 13:42 53
Angela Kellar (08) 76 15:36 60

Mill Creek Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:05:20 185

10. Jackson Park Middle School Jackie Holland (07) 26 12:04 24
Stephanie Bostwick (08) 42 12:43 38
Linda Bui (08) 44 12:48 40
Sami Norton (07) 54 13:30 48
Crystal Baena (07) 65 13:50 54
Ashley Peters (08) 73 14:51
Amanda Avella 78 16:30

Jackson Park Middle School ** TEAM TOTAL ** 1:04:55 204

11. Hopkins Middle School Susan Gould (07) 47 13:09
Kristin Chambers (07) 60 13:40

Hopkins Middle School ** TEAM TOTAL ** 26:49

12. Montague Middle School Willow Smith 7 10:51

Montague Middle School ** TEAM TOTAL ** 10:51

13. Morley Stanwood Middle School Emily Murtland (08) 28 12:19
Dawn Earl 59 13:39
Tabatha Batdorff (07) 63 13:45
Marissa Murtland (08) 64 13:49

Morley Stanwood Middle School ** TEAM TOTAL ** 53:32

14. Belding Middle School Mercedes Settlemeyer (08 69 14:16
Sarah Hartuniewicz (08) 74 15:06
Melanie Hamblin (08) 77 15:51

Belding Middle School ** TEAM TOTAL ** 45:13

15. Grant Middle School Maria Bosker (07) 21 11:40
Rebecca Bisson (07) 36 12:31

Grant Middle School ** TEAM TOTAL ** 24:11