2013 Big Foot Challenge

back to results

May. 27, 2013

2013 Big Foot Challenge
Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation



Big Foot Challenge
Age Group Results
May 26, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Busch 439 14 7 24:15.2 7:49/M

Female Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Hinkle 424 45 23 27:29.3 8:52/M

Female 14 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor MacHette 447 14 17 25:55.1 8:22/M
2 Lauren Sinnaeve 420 12 28 28:32.2 9:12/M
3 Abbie Blough 331 11 59 41:29.3 13:23/M
4 Paris Losey 457 11 66 43:57.8 14:11/M

Female 15 to 19
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Leaha Sinnaeve 419 15 8 24:33.6 7:55/M
2 Hannah Douglas 390 16 30 29:29.5 9:31/M
3 Hannah Kadluboski 342 18 33 32:22.3 10:26/M
4 Mays Hailey 403 17 36 32:47.5 10:35/M
5 Ting-Chun Lai 421 16 68 44:18.0 14:17/M
6 Alison Shlicker 433 18 81 55:00.7 17:45/M

Female 20 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Fillmore 442 20 20 27:01.3 8:43/M

Female 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Minnis 411 27 50 37:41.8 12:09/M
2 Laura Doerr 437 29 53 39:13.6 12:39/M
3 Kathleen McGauley 349 27 64 43:31.7 14:02/M
4 Tiffany Hannewald 339 26 71 45:19.6 14:37/M
5 Kelli Farhat 405 25 72 45:20.4 14:37/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christi Henke 412 34 26 27:51.4 8:59/M
2 Jessica Whitehead 453 32 37 32:57.5 10:38/M
3 Julie Chapman 334 32 42 34:29.2 11:07/M
4 Erin Graf 449 32 54 39:19.5 12:41/M
5 Christina Minnis 350 30 61 42:53.9 13:50/M
6 Angie St Amant 436 32 63 43:10.4 13:55/M
7 Lisa McCann 347 31 70 44:37.6 14:24/M
8 Susan Cox 404 30 74 45:50.4 14:47/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Miya Warvel 452 36 24 27:38.5 8:55/M
2 Kathryn Wilton 364 35 44 35:12.6 11:21/M
3 Kris Wing 362 39 58 41:23.0 13:21/M
4 Angie Ryder 458 37 65 43:52.4 14:09/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim MacHette 448 43 29 28:56.1 9:20/M
2 Evelyn Minnis 425 41 34 32:33.2 10:30/M
3 Kris Schlicker 358 41 40 34:19.4 11:04/M
4 Margaret Rost 353 41 48 36:58.2 11:55/M
5 Kelly Ryder 355 43 51 37:49.6 12:12/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Launstein 408 45 39 34:07.4 11:00/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Carpenter 434 53 67 43:58.1 14:11/M
2 Jan Weirauch 361 54 69 44:33.6 14:22/M

Female 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Lininger 345 55 55 40:48.6 13:10/M

Female 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joann Depeel 337 63 47 35:46.7 11:32/M
2 Linda St Amant 438 61 62 43:07.6 13:55/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cain Leathers 455 18 1 19:28.9 6:17/M

Male Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Troy MacHette 446 47 3 22:20.6 7:12/M

Male 14 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gibbs Devin 392 13 4 22:45.5 7:20/M
2 Nicholas Kadluboski 343 12 10 25:16.6 8:09/M
3 Brendan Ryder 357 13 13 25:41.6 8:17/M
4 Myles Douglas 391 13 14 25:42.6 8:17/M
5 Jacob Chmiel 393 12 15 25:49.4 8:20/M
6 Daniel Hartman 428 13 21 27:10.4 8:46/M
7 Bennen Chapman 333 9 41 34:21.0 11:05/M
8 Noah Blough 332 12 78 53:13.6 17:10/M
9 David Hhenschel 340 11 79 53:14.3 17:10/M

Male 15 to 19
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Hedrick 399 16 2 21:51.2 7:03/M
2 Casey Murphy 352 15 5 22:47.8 7:21/M
3 Nick Ryder 356 16 16 25:52.6 8:21/M

Male 20 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Schlicker 359 20 35 32:34.0 10:30/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Tiffany 401 32 9 24:46.4 7:59/M
2 Ryan Wittenbach 423 34 12 25:39.6 8:16/M
3 Eric Thackery 360 32 18 26:28.6 8:32/M
4 Michael Whitehead 454 31 57 41:20.7 13:20/M
5 Ben McCann 348 31 75 48:04.9 15:30/M

Male 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Wilton 365 35 19 26:53.7 8:40/M
2 Jeff Minnis 351 36 56 41:03.8 13:15/M
3 Jason Wing 363 35 76 48:20.5 15:35/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Spalding 426 44 6 23:46.4 7:40/M
2 Scott Davies 335 43 45 35:24.5 11:25/M
3 Norm Schlicker 432 43 82 55:01.3 17:45/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Fillmore 443 49 11 25:24.6 8:12/M
2 Steve Cook 410 45 49 36:58.5 11:55/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Steimenoff 413 52 31 30:33.3 9:51/M
2 Michael Rathbun 415 54 32 30:35.7 9:52/M
3 Ray Kadlulboski 341 54 38 33:11.3 10:42/M
4 Chester Lavalley 344 51 43 34:57.3 11:16/M
5 Craig Brown 445 50 60 41:29.9 13:23/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Lipsey 346 57 46 35:36.1 11:29/M

Male 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Stierley 383 61 22 27:15.0 8:47/M
2 Craig Wittenbach 422 61 27 27:55.9 9:00/M
3 Steve Depeel 336 64 52 38:52.7 12:32/M

Male 65 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Blough 330 67 80 53:21.3 17:13/M

Male 70 and up
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Cosgrove 385 70 25 27:41.0 8:56/M
2 William Rude 354 79 73 45:22.7 14:38/M
3 Pat Risner 406 77 77 49:12.9 15:52/M



Big Foot Challenge
Age Group Results
May 26, 2013
Results by: Michigan Running Foundation

8K Run

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Becca Moore 416 31 7 35:54.2 7:11/M

Female Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Belinda Spalding 427 42 10 36:21.0 7:16/M

Female 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Latimer 371 29 12 36:44.9 7:21/M
2 Ckat Duke 414 29 30 43:47.0 8:45/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Inga Carlson 368 33 8 36:01.7 7:12/M
2 Carrie Thorburn 380 34 23 40:58.0 8:12/M
3 Stephanie Connolly 389 32 24 41:44.2 8:21/M
4 Amy Parsons 395 32 46 1:05:27.7 13:05/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janean De Vaul 450 39 38 49:09.2 9:50/M
2 Jessica Ulrey 431 38 42 51:00.9 10:12/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christa Lininger 456 43 37 48:56.3 9:47/M
2 Wendy May 430 40 41 50:43.0 10:09/M
3 Ann Seibert 379 41 45 53:40.4 10:44/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Willing 402 49 26 42:18.4 8:28/M
2 Fran Bergstrom 386 49 33 45:46.5 9:09/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Burnett 397 50 36 48:51.3 9:46/M
2 Veronica Jackson 372 54 43 51:12.4 10:14/M
3 Denise Townsend 381 54 44 51:23.6 10:17/M

Female 60 to 64
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Louise Holman 400 61 34 46:33.2 9:19/M
2 Laurie Ruiz 451 63 35 46:33.5 9:19/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Warren Witchell 418 21 1 27:53.6 5:35/M

Male Master Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Cook 382 51 4 33:25.5 6:41/M

Male 14 and under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Blough 367 14 6 35:38.9 7:08/M
2 Ethan Launstein 409 14 9 36:04.5 7:13/M
3 Ethan Ryder 377 10 14 38:08.2 7:38/M

Male 15 to 19
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Witchell 417 19 5 33:49.7 6:46/M
2 Jacob Kadluboski 373 15 27 43:03.6 8:37/M

Male 20 to 24
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Moon 384 20 2 28:32.9 5:42/M
2 Ethan Ghrecki 394 20 11 36:43.8 7:21/M

Male 25 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Painsky 444 28 3 28:52.7 5:46/M
2 Ben Magsig 441 29 29 43:23.5 8:41/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Joey Iding 388 32 19 38:55.9 7:47/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Darren Hartman 429 44 32 45:30.2 9:06/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Merrill 375 47 13 37:58.9 7:36/M
2 R.c. Ryder 378 45 15 38:09.0 7:38/M
3 Jeff Anderson 435 45 16 38:29.3 7:42/M
4 Chrisher Lentz 398 45 17 38:30.6 7:42/M
5 Mikey Getter 369 45 21 38:59.5 7:48/M
6 Dan Launstein 407 47 22 39:51.4 7:58/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Anderson 366 51 25 41:57.1 8:23/M
2 Phil Magsig 440 54 28 43:23.1 8:41/M
3 Dale Lininger 374 54 31 45:12.0 9:02/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Iding 387 57 20 38:56.7 7:47/M

Male 65 to 69
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Nelson 376 65 39 50:02.4 10:00/M

Male 70 and up
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James Hicks 370 71 18 38:37.7 7:43/M
2 Donald Hougs 396 75 40 50:37.7 10:07/M


Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation