2013 Striders - Squire Invite

back to results

May. 20, 2013

2013 Striders - Squire Invite
Grandville, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/21/2013 06:45 AM
Striders - Squire Invite
Results: http://michianatiming.com/results
Hosted by Calvin Christian - 5/20/2013
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rockford 'A' 11:01.16 10
1) Vickery, Jordan 2) Switzer, Laine
3) Beach, Avri 4) Medich, Larissa
2 Zeeland West 'A' 11:45.61 8
1) DeVries, Jill 2) VandenBerg, Kiannah
3) Harwood, Emily 4) Henderson, Felicia
3 Holland Christian 'A' 12:01.38 6
1) Kuipers, Maria 2) Slenk, Emily
3) VanWolde, Anna 4) VanWylen, Margret
4 Grand Rapids Track 'A' 12:37.70 5
1) Haney, Libby 2) Heikoop, Elisabeth
3) Sweetman, Naomi 4) Timmer, Julia

Event 2 Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Byron Center 'A' 9:28.75 10
1) Newhall, Jacob 2) Nyamoga, Gracien
3) Tetreault, Matthew 4) Streelman, Brenden
2 Allegan 'A' 9:30.51 8
1) Knoll, Aiden 2) Kenny, Kyle
3) Wallace, Nathan 4) Muniz, Francisco
3 Zeeland West 'A' 9:37.44 6
1) Brower, Jarek 2) Houser, Jake
3) McGeehan, Graham 4) Foco, Hunter
4 Wyoming Kelloggsville 'A' 9:46.21 5
1) Sakshung, Cole 2) Smith, Donavan
3) Alford, Jay 4) Williams, Kyle
5 Allendale 'A' 9:54.10 4
1) Austin, Sam 2) Lambdin, Jackson
3) Vugteveen, Zack 4) Oswald, Zack
6 Holland Christian 'A' 10:00.39 3
1) Eppel, Sam 2) Wolters, Daniel
3) VanAppledorn, Ryan 4) Hilbelink, Garret
7 Western Michigan Christian 'A' 10:19.91 2
1) Brink, Luke 2) Bartee, DeMonta
3) Snuffer, Braxton 4) Foreman, Christian
8 Grand Haven 'A' 10:25.49 1
1) Ishikawa, Naruto 2) Hicks, Jason
3) Pearson, David 4) Laranja, Tiago

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stedman, Anna Allegan 19.06 3 10
2 McClendon, Erie Zeeland West 19.42 3 8
3 Achterhof, Kelsey Zeeland West 19.46 3 6
4 Braschler, Allie Saugatuck 20.17 1 5
5 Collins, Hannah Rockford 20.29 2 4
6 Knizacky, Theresa Ludington 20.42 2 2.50
6 Van Dine, Angie Rockford 20.42 3 2.50
8 Peplinski, Hannah Grand Haven 20.62 2 1
9 Ballard, Bailey Hopkins 20.81 3
10 Baker, Emily Zeeland West 20.86 2
11 Wackley, Mia Rockford 21.23 2
12 Keefe, Amber Grand Haven 21.34 1
13 Lemkuil, Lilly Holland Chri 21.52 2
14 Miller, Amy Hopkins 21.98 1
15 DeBoer, Jaycie Allendale 22.46 1

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bloomer, Tristan Zeeland East 17.15 1 10
2 Tran, Kevin Byron Center 17.19 4 8
3 Storey, Derek Allegan 18.16 4 6
4 Schoon, Zac Ludington 18.95 4 5
5 Campbell, Joshua Rockford 18.96 4 4
6 Moore, Brandon Montague 19.20 1 3
7 Devos, Kevin Allendale 19.31 3 2
8 Dickson, Kirk Rockford 19.57 4 1
9 Harrington, Jace Zeeland East 19.93 1
10 Cobb, Jarod Ludington 20.09 3
11 Madu, Sidney Byron Center 20.30 2
12 Veenstra, Ben Holland Chri 20.53 3
13 Francis, Michael Hopkins 20.57 2
14 Elliot, Jake GR Christian 20.68 3
15 Judge, Zach Zeeland East 20.69 1
16 VanAst, Steve Holland Chri 20.92 2
17 Schaendorf, Spencer Hopkins 21.61 1
18 Castillo, Israel Byron Center 22.84 2
19 Huizenga, Garrett Holland Chri 23.15 2
20 Evans, Cole Allegan 24.69 3

Event 5 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Patrick, Jamie Wyoming Kell 13.54 1 10
2 Nyamor, Doofan Rockford 13.57 1 8
3 VanHuevelen, Jessica Grandville C 13.86 1 6
4 Johnson, Elan Rockford 13.97 1 5
5 Shangle, Madison Rockford 14.13 1 4
6 Turnbull, Brandi Ludington 14.48 1 3
7 Hulst, Rachael Grandville C 14.93 4 2
8 Hill, Olivia Zeeland West 15.07 2 1
9 Speigelhauer, Ida Grand Haven 15.44 2
10 White, Emma Grand Haven 15.47 2
11 Denney, Rainnah Allegan 15.68 3
12 Kamphuis, Kelsey Zeeland West 15.79 3
13 Greydanus, Rachel Holland Chri 16.14 3
14 Mueller, Anne-Mette Allegan 16.16 3
15 Haveman, Kaylee Hopkins 16.21 3
16 Carter, Lexi Grand Haven 16.22 2
17 Taylor, Mariah Grand Haven 16.47 4
18 Russell, Brianna Zeeland West 16.58 3
19 Kettler, Anela Ludington 17.77 2
20 Henshaw, Shelby Hopkins 18.02 4

Event 6 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Smith, Jordan GR Christian 11.95 3 10
2 Logwood, Dallas GR Christian 12.07 4 7
2 Brown, David Hudsonville 12.07 1 7
4 Dalessandro, Nicholas Byron Center 12.10 2 5
5 Kirby, Rune Ludington 12.15 1 4
6 Chard, Nicholas Byron Center 12.16 2 3
7 Edstrom, Andy Holland Chri 12.19 3 2
8 Wright, Jamir Wyoming Kell 12.23 1 1
9 Sihavong, Kenny Zeeland West 12.24 1
10 Flowers, Geoffrey GR Christian 12.25 3
11 Bailey, Antonio Wyoming Kell 12.29 2
12 McCastle, Grant Grand Haven 12.31 4
13 Truong, Micheal Wyoming Kell 12.35 3
14 Walton, Tavon Wyoming Kell 12.39 8
15 Janowiak, Eric Ludington 12.45 4
16 Hernandez, Gabe Zeeland West 12.53 4
17 Vandenberg, Steve Grandville C 12.55 2
18 Rodgers, Jarod Byron Center 12.58 2
19 Osborn, Alec Grand Haven 12.61 4
20 Cleghorn, Noah Grand Haven 12.62 3
21 English, Chris Grand Haven 12.78 5
22 Thompson, Wesley Zeeland East 12.79 8
23 Williams, Christion Grandville C 12.82 5
24 Sniegowski, Austin Ludington 12.88 1
25 Serrano, Mingo Zeeland East 12.97 8
26 Landis, Kameron Allendale 12.98 3
26 Bartels, Ben Zeeland East 12.98 8
28 Kovar, Spencer Ludington 12.99 4
29 Johnson, Tyler A. Allegan 13.01 5
30 Roundtree, Willie Allendale 13.11 6
31 Bartee, DeMonta Western Mich 13.15 6
32 Ho, Eric Zeeland West 13.40 5
33 Armintrout, Will Allegan 13.50 5
34 Berg, Preston Grand Haven 13.58 7
35 Krug, Jared Allegan 13.79 6
36 Voetberg, Nick Holland Chri 13.87 6
37 Weick, Alec Hopkins 15.29 7
38 Gonzalez, Eric Allendale 15.45 7
39 Davis, Zach Hopkins 15.56 7
40 Plyler, Greg Western Mich 15.84 7

Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Zeeland West 'A' 55.72 10
1) VandenBerg, Brittany 2) McClendon, Erie
3) Abrigo, Mackenzie 4) Morey, Macee
2 Rockford 'A' 56.41 8
1) Basso, Mara 2) Olewinski, Kayla
3) Hjem, Linnea 4) Johnson, Elan
3 Grand Haven 'A' 58.17 6
1) Stenfors, Simone 2) White, Emma
3) Werner, Brittney 4) Hoffman, Maisy

Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zeeland West 'A' 1:39.33 2 10
1) Perieese, Darius 2) Raap, Nolan
3) Dushane, Corey 4) Vongprachanh, Cody
2 Allegan 'A' 1:40.59 2 8
1) Smith, Gary 2) Edington, Allen
3) Storey, Derek 4) Antal, Lukas
3 Byron Center 'A' 1:41.23 2 6
1) Babbs, Coby 2) Lenhart, Joshua
3) Dalessandro, Nicholas 4) Chard, Nicholas
4 Grand Haven 'A' 1:43.76 1 5
1) Osborn, Alec 2) Cleghorn, Noah
3) McCastle, Grant 4) Collier, Jarod
5 Allendale 'A' 1:45.80 1 4
1) Roundtree, Willie 2) Morris, Zack
3) Borgeld, Nate 4) Landis, Kameron
6 Hudsonville Freedom Christian 'A' 1:45.91 1 3
1) DeVries, Dustin 2) Davis, Micah
3) Brummels, Luke 4) Brown, David
7 Ludington 'A' 1:47.30 1 2
1) Kovar, Spencer 2) Sniegowski, Austin
3) Janowiak, Eric 4) Kirby, Rune
8 Holland Christian 'A' 1:48.01 2 1
1) Colvin, Jesse 2) Edstrom, Andy
3) Yonker, Josiah 4) Colvin, Peter
9 Zeeland East 'A' 1:49.48 1
1) Krommendyke, Mike 2) Sall, Austin
3) Serrano, Mingo 4) Nyberg, Brady
-- Wyoming Kelloggsville 'A' DQ 2
1) Bailey, Antonio 2) Brown, Tavon
3) Truong, Micheal 4) Wright, Jamir
-- Hopkins 'A' DQ 2
1) Schaendorf, Spencer 2) Cuevas, Francisco
3) Miller, Dakota 4) Steffens, Anthony

Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Medich, Larissa Rockford 5:52.40 10
2 Koetje, Michelle GR Christian 5:59.99 8
3 Pfau, Brooke Allendale 6:03.17 6
4 Pilarski, Addie Rockford 6:03.81 5
5 Bishop, Leah GR Christian 6:06.81 4
6 Ludlam, Sammy Hopkins 6:12.67 3
7 Bos, Jillian Grandville C 6:13.92 2
8 Timmer, Julia GR Track 6:14.66 1
9 Eikenberry, Rachel Grand Haven 6:20.07
10 VandenBerg, Kiannah Zeeland West 6:34.54
11 Stickel, Delaney Saugatuck 6:37.95
12 VanWylen, Margret Holland Chri 6:40.78
13 Dame, Gabbie Allegan 6:40.88
14 Sousley, Brooke Allegan 6:45.26
15 Myers, Samantha Hopkins 6:47.19
16 Dyke, Shelbi Allendale 6:51.01
17 Clark, Emily Rockford 6:54.59
18 Van Rees, Madeline Holland Chri 6:58.96
19 Collins, Breanna Ludington 7:02.17
20 Rozelle, Alyssa Grand Haven 7:02.90
21 Haight, Mishayla Wyoming Kell 7:06.85
22 Koss, Kelsey Ludington 7:08.18
23 Luurtsma, Lydia GR Track 7:13.03
24 Schuel, Ally Zeeland West 7:38.04
25 Kriger, Adrianna Grand Haven 8:18.39

Event 10 Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wolters, Daniel Holland Chri 4:47.47 2 10
2 Jurgens, Logan Grandville C 4:50.27 2 8
3 Gabriel, Grant Rockford 4:53.38 2 6
4 Terborg, Taylor Grandville C 4:56.76 2 5
5 Visser, Abe Grandville C 4:57.70 2 4
6 Harding, Grayson Rockford 4:58.18 2 3
7 Burke, Paul Rockford 5:01.31 2 2
8 Yoder, Tys Grandville C 5:01.36 2 1
9 Hiekoop, Josaiah GR Track 5:07.51 2
10 Newhall, Jacob Byron Center 5:11.70 2
11 Robertson, Leland GR Christian 5:12.07 2
12 Marquardt, Ryan Hudsonville 5:12.57 2
13 Jensen, Ben Ludington 5:12.81 2
14 VanKlompenberg, Hunter Grandville C 5:13.81 2
15 Schwass, Lucas Ludington 5:13.82 2
16 Weeda, Neil Grandville C 5:21.15 2
17 Austin, Sam Allendale 5:22.86 2
18 Vugteveen, Zack Allendale 5:26.10 2
19 Diephouse, Zachary Grand Haven 5:26.51 1
20 Hicks, Jason Grand Haven 5:28.13 1
21 DeBruin, Mitchell Grandville C 5:28.25 2
22 Foco, Hunter Zeeland West 5:28.39 2
23 McGeehan, Graham Zeeland West 5:28.59 2
24 Lange, Harrison Grand Haven 5:31.60 2
25 Leisman, Hans GR Christian 5:31.91 2
26 VanAppledorn, Ryan Holland Chri 5:33.17 2
27 Dalm, Trenton Ludington 5:37.77 2
28 Lambdin, Jackson Allendale 5:38.85 1
29 Allan, Thomas Byron Center 5:39.91 1
30 Miller, Dakota Hopkins 5:39.93 1
31 Thomas, Logan Byron Center 5:42.51 1
32 Williams, Christion Grandville C 5:42.70 1
33 Lange, Connor Grand Haven 5:42.93 1
34 Huckstead, Isaiah GR Track 5:47.56 1
35 Brink, Luke Western Mich 5:51.23 1
36 Tran, Loc Wyoming Kell 5:53.10 1
37 Dewey, Jake Allendale 5:55.70 1
38 Feikema, Henry Holland Chri 5:56.10 1
39 VanderPloeg, Hunter Wyoming Kell 5:58.12 1
40 Muniz, Francisco Allegan 6:00.69 1
41 Lamer, Gabe Grandville C 6:01.40 1
42 Pagan, Andre Allegan 6:02.28 1
43 Knight, Caleb Grandville C 6:02.50 1
44 Lyon, Nick Zeeland West 6:04.20 1
45 Foreman, Christian Western Mich 6:12.76 1
46 Haney, Brian GR Track 6:17.78 1
47 Oswald, Zack Allendale 6:22.44 1
48 Conner, Clayton Hopkins 6:26.45 1
49 Bol, Jacob Holland Chri 6:28.83 1
50 Peterson, Jonas Zeeland West 6:29.32 1
51 Sakshung, Cole Wyoming Kell 6:34.75 1
52 Verburg, Josh Hopkins 6:48.36 1
53 Sturrus, Jon Western Mich 6:48.91 1
54 Weick, Alec Hopkins 7:53.68 1

Event 11 Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rockford 'A' 54.23 2 10
1) Basso, Mara 2) Shangle, Madison
3) Malstrom, Bri 4) Nyamor, Doofan
2 Grand Haven 'A' 56.83 2 8
1) Werner, Brittney 2) Hoffman, Maisy
3) Klaassen, Lauren 4) Krause, Bianca
3 Holland Christian 'A' 1:01.31 2 6
1) Serdahely, Susan 2) Barry, Avery
3) Brower, Alexa 4) Greydanus, Rachel
4 Grand Haven 'B' x1:01.78 1
-- Zeeland West 'A' DQ 2
1) Baker, Emily 2) Dankowski, Alexandra
3) Abrigo, Mackenzie 4) Hill, Olivia
-- Grandville Calvin Christian 'A' DQ 1
1) Hulst, Rachael 2) Kunst, Jacquelyn
3) Kunst, Kendra 4) VanHuevelen, Jessica

Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Byron Center 'A' 46.31 1 10
1) Dalessandro, Nicholas 2) Chard, Nicholas
3) Ambrose, Isaac 4) Rodgers, Jarod
2 Wyoming Kelloggsville 'A' 46.72 2 8
1) Brown, Tavon 2) Bailey, Antonio
3) Truong, Micheal 4) Wright, Jamir
3 Grand Haven 'A' 48.71 1 6
1) McCastle, Grant 2) Collier, Jarod
3) Cleghorn, Noah 4) Osborn, Alec
4 Grandville Calvin Christian 'A' 50.11 1 5
1) Bryant, Jake 2) Williams, Christion
3) Knight, Caleb 4) Gingrich, Skylar
5 Ludington 'A' 50.66 2 4
1) Stark, Nolan 2) Sniegowski, Austin
3) Kovar, Spencer 4) Schoon, Zac
6 Allendale 'A' 51.13 2 3
1) Landis, Kameron 2) Roundtree, Willie
3) Borgeld, Nate 4) Morris, Zack
7 Zeeland West 'A' 51.51 2 2
1) Sihavong, Kenny 2) Dushane, Corey
3) Doan, Vinh 4) Jasch, Nick
8 Zeeland East 'A' 52.14 1 1
1) Nyberg, Brady 2) Serrano, Mingo
3) Sall, Austin 4) Krommendyke, Mike
9 Allegan 'A' 52.58 2
1) Edington, Allen 2) Johnson, Tyler A.
3) Armintrout, Will 4) Cavanaugh, Chris
10 Hopkins 'A' 54.49 2
1) Davis, Zach 2) Frank, Clayton
3) Steffens, Anthony 4) Cuevas, Francisco

Event 13 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zeboor, Amanda Rockford 1:06.67 3 10
2 Morey, Macee Zeeland West 1:08.67 3 8
3 VandenBerg, Brittany Zeeland West 1:09.00 3 6
4 Bregg, Ellen Hopkins 1:10.03 2 5
5 VanWolde, Anna Holland Chri 1:10.06 3 4
6 Swanson, Shelby Zeeland West 1:10.43 3 3
7 Sweetman, Naomi GR Track 1:11.28 1 2
8 Stenfors, Simone Grand Haven 1:12.48 3 1
9 Oetjens, Annika Rockford 1:12.76 2
10 Sharidan, Shyaray Wyoming Kell 1:13.07 2
11 Skinner, Allison Wyoming Kell 1:13.14 1
12 Denney, Rainnah Allegan 1:13.78 1
13 Reyes, Miranda Grand Haven 1:14.42 2
14 Lamer, Betsi Grandville C 1:23.50 1
15 MacMaster, Ainslie Hudsonville 1:34.75 1

Event 14 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Baker, Travis Byron Center 54.55 5 10
2 Bloomer, Tristan Zeeland East 55.59 1 8
3 Smith, Gary Allegan 55.62 5 6
4 Lozano, Alex Zeeland West 55.70 5 5
5 Childress, Paul GR Christian 56.30 5 4
6 Edington, Allen Allegan 57.45 5 3
7 Williams, Kyle Wyoming Kell 58.77 2 2
8 Yonker, Josiah Holland Chri 58.94 4 1
9 Vandenberg, Steve Grandville C 59.30 2
10 Labadie, Carter Byron Center 1:00.18 5
11 Stern, Andrew Zeeland East 1:00.26 1
12 Bartee, DeMonta Western Mich 1:00.38 4
13 VanKlompenberg, Hunter Grandville C 1:01.24 2
14 Rittersdorf, Tre Zeeland West 1:01.72 3
15 Bartels, Ben Zeeland East 1:01.84 1
16 Choulramountry, Rickey Zeeland West 1:02.21 4
17 Sluyter, Brenden Allendale 1:04.04 3
18 Weeda, Neil Grandville C 1:06.35 4
19 DeVries, Noah Allendale 1:07.53 3
20 Perez, Miguel Allegan 1:08.33 3
21 Burns-Toliver, Trevono Wyoming Kell 1:10.96 2
22 Plyler, Greg Western Mich 1:12.98 3

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Achterhof, Kelsey Zeeland West 54.27 3 10
2 Knizacky, Theresa Ludington 55.33 2 8
3 Ballard, Bailey Hopkins 55.41 3 6
4 Collins, Hannah Rockford 56.43 2 5
5 Stedman, Anna Allegan 57.32 3 4
6 Wackley, Mia Rockford 57.49 2 3
7 Lemkuil, Lilly Holland Chri 57.56 2 2
8 Miller, Amy Hopkins 58.32 1 1
9 Baker, Emily Zeeland West 59.85 3
10 McClendon, Erie Zeeland West 59.90 3
11 Basso, Mara Rockford 1:00.12 3
12 Braschler, Allie Saugatuck 1:09.52 1

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Babbs, Coby Byron Center 43.67 4 10
2 Brown, Tavon Wyoming Kell 45.32 4 8
3 Schoon, Zac Ludington 46.49 4 6
4 Schaendorf, Spencer Hopkins 47.09 3 5
5 Storey, Derek Allegan 47.21 4 4
6 Devos, Kevin Allendale 47.75 3 3
7 Campbell, Joshua Rockford 47.88 3 2
8 Cobb, Jarod Ludington 47.97 4 1
9 Dickson, Kirk Rockford 48.50 4
10 Veenstra, Ben Holland Chri 48.75 2
11 Judge, Zach Zeeland East 49.06 1
12 Elliot, Jake GR Christian 49.35 2
13 Madu, Sidney Byron Center 50.88 2
14 VanAst, Steve Holland Chri 50.97 2
15 Huizenga, Garrett Holland Chri 52.83 1
16 Castillo, Israel Byron Center 54.37 1
17 Evans, Cole Allegan 55.24 2

Event 17 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Switzer, Laine Rockford 2:39.11 10
2 Lansky, Kyra Grand Haven 2:40.43 8
3 Ludlam, Sammy Hopkins 2:44.03 6
4 Bishop, Leah GR Christian 2:46.61 5
5 Droski, Aislinn Allendale 2:46.95 4
6 Pfau, Brooke Allendale 2:47.36 3
7 VandenBerg, Kiannah Zeeland West 2:48.16 2
8 Bos, Jillian Grandville C 2:49.08 1
9 Pilarski, Addie Rockford 2:50.62
10 Durant, Cassidy Grand Haven 2:51.25
11 Dame, Gabbie Allegan 2:59.92
12 Stroobosscher, Zoe GR Christian 3:01.47
13 DeVries, Jill Zeeland West 3:02.14
14 Henderson, Felicia Zeeland West 3:02.19
15 Haney, Anna GR Track 3:05.01
16 Slenk, Emily Holland Chri 3:10.12
17 MacMaster, Ainslie Hudsonville 3:13.95
18 Clark, Emily Rockford 3:14.40
19 VanWieren, Isabelle Saugatuck 3:15.22
20 Heikoop, Elisabeth GR Track 3:15.75
21 Koss, Kelsey Ludington 3:16.28
22 Van Rees, Madeline Holland Chri 3:18.47
23 DeWeese, Courtney Rockford 3:23.22

Event 18 Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Day, Jacob Rockford 2:08.39 3 10
2 DeWeerd, Connor Zeeland West 2:09.45 3 8
3 Newhall, Jacob Byron Center 2:13.13 3 6
4 Ude, Franz GR Track 2:13.29 3 5
5 Alford, Jay Wyoming Kell 2:14.01 3 4
6 Schwass, Lucas Ludington 2:17.42 3 3
7 Marquardt, Ryan Hudsonville 2:17.97 3 2
8 Jensen, Ben Ludington 2:20.89 1 1
9 Tetreault, Matthew Byron Center 2:23.71 2
10 Disselkoen, Brad Grandville C 2:24.58 3
11 Kenny, Kyle Allegan 2:25.33 3
12 Vugteveen, Zack Allendale 2:25.34 3
13 Davis, Micah Hudsonville 2:25.39 2
14 Hicks, Jason Grand Haven 2:26.04 3
15 Diephouse, Zachary Grand Haven 2:26.80 2
16 Ishikawa, Naruto Grand Haven 2:27.52 2
17 Hilbelink, Garret Holland Chri 2:27.77 2
18 Dalm, Trenton Ludington 2:31.50 3
19 Hasselbring, Joel Byron Center 2:32.10 2
20 Brink, Luke Western Mich 2:33.38 2
21 Moore, Brandon Grand Haven 2:37.18 2
22 Rieger, Nate Allendale 2:39.19 2
23 Gunnoe, Jake GR Christian 2:41.04 1
24 Pearson, David Grand Haven 2:48.78 1
25 Allan, Thomas Byron Center 2:48.89 2
26 Haney, Brian GR Track 2:48.90 1
27 Bol, Jacob Holland Chri 2:50.24 1
28 Shaw, Nickolai Allendale 2:51.62 1
29 Verburg, Josh Hopkins 2:56.06 1
30 Conner, Clayton Hopkins 2:57.29 1
31 Datema, David Holland Chri 3:05.31 1
32 Sturrus, Jon Western Mich 3:07.43 1
33 Weick, Alec Hopkins 3:38.20 1

Event 19 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Turnbull, Brandi Ludington 29.00 3 10
2 Patrick, Jamie Wyoming Kell 29.63 3 8
3 Johnson, Elan Rockford 29.95 3 6
4 Klaassen, Lauren Grand Haven 30.97 3 5
5 Stedman, Anna Allegan 30.98 3 4
6 Olewinski, Kayla Rockford 31.32 2 3
7 Serdahely, Susan Holland Chri 31.76 2 2
8 Swanson, Shelby Zeeland West 31.92 2 1
9 Hjem, Linnea Rockford 32.04 3
10 Shannon, Kayla Wyoming Kell 32.42 1
11 Speigelhauer, Ida Grand Haven 32.82 2
12 Dankowski, Alexandra Zeeland West 32.96 2
13 Garnsey, Madison Zeeland West 33.39 1
14 Greydanus, Rachel Holland Chri 33.91 1
15 DeBoer, Jaycie Allendale 34.43 2
16 Carter, Lexi Grand Haven 34.55 1

Event 20 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Steffens, Anthony Hopkins 24.09 6 10
2 DeVries, Dustin Hudsonville 24.37 7 8
3 Kirby, Rune Ludington 24.60 7 6
4 Brown, David Hudsonville 24.70 7 5
5 Bailey, Antonio Wyoming Kell 24.91 6 4
6 Chard, Nicholas Byron Center 24.93 6 3
7 Antal, Lukas Allegan 25.12 5 2
8 Edstrom, Andy Holland Chri 25.21 2 1
9 Raap, Nolan Zeeland West 25.25 7
10 Walton, Tavon Wyoming Kell 25.29 1
11 Collier, Jarod Grand Haven 25.32 5
12 Doan, Vinh Zeeland West 25.56 7
13 Janowiak, Eric Ludington 25.67 6
14 Lenhart, Joshua Byron Center 25.73 5
15 English, Chris Grand Haven 25.77 6
16 Wright, Jamir Wyoming Kell 26.08 1
17 Thompson, Wesley Zeeland East 26.10 1
18 White, Dylan Grand Haven 26.39 5
19 Cavanaugh, Chris Allegan 26.40 5
20 Yonker, Josiah Holland Chri 26.67 4
21 Cuevas, Francisco Hopkins 27.77 4
22 Clerico, Francesco Allegan 27.93 3
23 Roundtree, Willie Allendale 28.27 4
24 VanAst, Steve Holland Chri 28.40 1
25 Cook, Jared Zeeland West 28.55 3
26 Morris, Zack Allendale 28.62 3
27 Schneider, Jan-Hendrik Hopkins 28.93 3
28 Berg, Preston Grand Haven 28.96 3
29 Krommendyke, Mike Zeeland East 29.87 1
30 Davis, Micah Hudsonville 30.13 3
31 Bartee, DeMonta Western Mich 30.76 4
32 Burns-Toliver, Trevono Wyoming Kell 31.40 2
33 Seeley, Colt Allendale 31.58 2
34 Plyler, Greg Western Mich 33.03 2
35 Marvin, Zack Hopkins 33.20 2

Event 21 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Medich, Larissa Rockford 12:47.84 10
2 Beach, Avri Rockford 13:01.19 8
3 Koetje, Michelle GR Christian 13:05.03 6
4 Hovingh, Savannah Rockford 13:08.30 5
5 Vickery, Jordan Rockford 13:16.46 4
6 Aman, Shelby Rockford 13:22.02 3
7 Eikenberry, Rachel Grand Haven 13:45.22 2
8 Harwood, Emily Zeeland West 14:40.92 1
9 Kelly, Jennifer Saugatuck 14:49.42
10 Harvey, Lauren Grand Haven 15:13.99
11 Dexter, Anna Grand Haven 15:14.67
12 Luurtsma, Lydia GR Track 16:00.27
13 Kriger, Adrianna Grand Haven 19:24.52

Event 22 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 VanDyke, Jim GR Christian 10:56.58 10
2 Houser, Jake Zeeland West 11:10.38 8
3 Nyamoga, Gracien Byron Center 11:11.70 6
4 Ude, Franz GR Track 11:14.84 5
5 Brower, Jarek Zeeland West 11:15.50 4
6 Pilarski, Jacob Rockford 11:19.22 3
7 Hiekoop, Josaiah GR Track 11:22.45 2
8 Reichenbach, Colin Rockford 11:29.58 1
9 Meekhof, Nathan Hudsonville 11:30.65
10 Timmer, Nathan Allendale 11:47.35
11 Leisman, Hans GR Christian 11:47.74
12 VanAppledorn, Ryan Holland Chri 11:58.53
13 Nelson, Grant Zeeland West 12:24.14
14 Muniz, Francisco Allegan 12:29.87
15 Huckstead, Isaiah GR Track 12:53.29
16 Foreman, Christian Western Mich 13:00.62
17 Dewey, Jake Allendale 13:00.76
18 Pearson, David Grand Haven 13:42.86

Event 23 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Rockford 'A' 4:35.58 10
1) Basso, Mara 2) Oetjens, Annika
3) Zeboor, Amanda 4) Malstrom, Bri
2 Grand Haven 'A' 4:43.69 8
1) Krause, Bianca 2) Yeager, Shelby
3) Keefe, Amber 4) Peplinski, Hannah
3 Zeeland West 'A' 4:47.84 6
1) Achterhof, Kelsey 2) Swanson, Shelby
3) VandenBerg, Brittany 4) Morey, Macee
4 Allegan 'A' 5:04.35 5
1) Stedman, Anna 2) Dame, Gabbie
3) Denney, Rainnah 4) Mueller, Anne-Mette
5 Allendale 'A' 5:05.45 4
1) DeBoer, Jaycie 2) Dyke, Shelbi
3) Droski, Aislinn 4) Pfau, Brooke
6 Holland Christian 'A' 5:10.24 3
1) Kuipers, Madisyn 2) Serdahely, Susan
3) VanWolde, Anna 4) Slenk, Emily
7 Grand Rapids Track 'A' 5:10.57 2
1) Haney, Libby 2) Sweetman, Naomi
3) Heikoop, Elisabeth 4) Timmer, Julia

Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zeeland West 'A' 3:44.31 2 10
1) Lozano, Alex 2) Perieese, Darius
3) DeWeerd, Connor 4) Vongprachanh, Cody
2 Allegan 'A' 3:48.10 2 8
1) Smith, Gary 2) Degneur, Thore
3) Edington, Allen 4) Woodard, Calvin
3 Byron Center 'A' 3:48.44 1 6
1) Baker, Travis 2) Hasselbring, Joel
3) Labadie, Carter 4) Lein, Nathan
4 Wyoming Kelloggsville 'A' 3:50.08 1 5
1) Alford, Jay 2) Pribble, Alex
3) Williams, Kyle 4) Warfeild, Roderic
5 Holland Christian 'A' 4:01.66 1 4
1) Edmunds, Aidan 2) VanDyke, Braden
3) Hilbelink, Garret 4) Huizenga, Garrett
6 Grandville Calvin Christian 'A' 4:03.34 2 3
1) Weeda, Neil 2) Terborg, Taylor
3) DeBruin, Mitchell 4) Yoder, Tys
7 Zeeland East 'A' 4:04.76 1 2
1) Barton, Kylan 2) Hunderman, Jadin
3) Sall, Austin 4) Nyberg, Brady
8 Allendale 'A' 4:09.53 2 1
1) Sluyter, Brenden 2) Devos, Kevin
3) DeVries, Noah 4) McIntyre, Edward
9 Grand Rapids Track 'A' 4:09.68 2
1) Ude, Franz 2) Huckstead, Isaiah
3) Hiekoop, Josaiah 4) Dick, Nathanial
10 Grand Haven 'A' 4:15.62 2
1) Lange, Harrison 2) Holmberg, Caleb
3) English, Chris 4) Lange, Connor
11 Holland Christian 'B' x4:32.30 1

Event 25 Boys High Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Garza, Rolando Zeeland West 5-08.00 10
2 Cobb, Jarod Ludington 5-06.00 8
3 Baker, Travis Byron Center J5-06.00 6
4 Hunderman, Jadin Zeeland East J5-06.00 4.50
4 Reinstein, Benjamin Byron Center J5-06.00 4.50
5 Abel, Chris Zeeland East J5-06.00 3
6 Barton, Kylan Zeeland East J5-04.00 2
7 Boetsma, Ross Grandville C 5-04.00 1
8 Simpson, Jamarie Wyoming Kell J5-02.00
9 VanDyke, Braden Holland Chri 5-02.00
11 Elliot, Jake GR Christian 5-00.00
-- Nguyen, Danny Wyoming Kell NH
-- Landis, Kameron Allendale NH
-- Lahr, Andrew Byron Center NH
-- Vugteveen, Zack Allendale NH
-- Hirdes, Avery Grand Haven NH

Event 26 Girls High Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Morey, Macee Zeeland West 4-06.00 10
2 Hoffman, Maisy Grand Haven J4-06.00 8
3 Kunst, Kendra Grandville C J4-06.00 6
4 Miller, Amy Hopkins J4-06.00 5
5 Achterhof, Kelsey Zeeland West 4-04.00 4
6 Kettler, Anela Ludington J4-04.00 3
7 Reyes, Miranda Grand Haven J4-04.00 2
-- Pfau, Brooke Allendale NH
-- Vruggink, Kacy Allendale NH

Event 27 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Stark, Nolan Ludington 11-06.00 10
2 McIntyre, Edward Allendale 11-00.00 8
3 Streelman, Brenden Byron Center 10-06.00 6
4 Isley, Nathan Rockford 10-00.00 4.50
4 Groh, Chase Rockford 10-00.00 4.50
6 Gingrich, Skylar Grandville C 9-06.00 3
7 Edmunds, Aidan Holland Chri 9-00.00 0.42
7 Janowiak, Eric Ludington 9-00.00 0.42
7 Veele, Austin Zeeland West 9-00.00 0.42
7 Macomber, Noah Zeeland East 9-00.00 0.42
7 DeVrou, Lucas Allendale 9-00.00 0.42
7 Timmerman, Brad Holland Chri 9-00.00 0.42
7 Kaufman, Evan Grand Haven 9-00.00 0.42
14 Ryan, Josh Grand Haven 8-06.00
14 Rylaarsdam, Andrew Grandville C 8-06.00
14 Leitner, Jack Grand Haven 8-06.00
14 Perieese, Darius Zeeland West 8-06.00
18 DeHaan, Jonny Rockford 8-00.00
18 Wahl, Jacob Grand Haven 8-00.00
18 Rieger, Nate Allendale 8-00.00
18 Francis, Michael Hopkins 8-00.00
18 Seeley, Colt Allendale 8-00.00
-- Kovar, Spencer Ludington NH
-- Dodde, Spencer Allendale NH

Event 28 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Wiers, Jessie Grandville C 7-00.00 10
2 Blouw, Rachel Wyoming Kell J6.50 8
3 Dankowski, Alexandra Zeeland West J6-00.00 5.50
3 Hill, Olivia Zeeland West J6-00.00 5.50
5 Kunst, Kendra Grandville C J6-00.00 4
6 Baker, Emily Zeeland West J6-00.00 3
-- Byxbe, Jessa Grandville C NH
-- Oetjens, Annika Rockford NH
-- Smith, Kyana GR Christian NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 VandenBerg, Brittany Zeeland West 14-10.00 10
2 Johnson, Elan Rockford 14-08.50 8
3 Hoffman, Maisy Grand Haven 14-00.50 6
4 Bregg, Ellen Hopkins 12-07.75 5
5 Blouw, Rachel Wyoming Kell 12-04.25 4
6 Denney, Rainnah Allegan 11-04.50 3

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Sihavong, Kenny Zeeland West 17-11.25 10
2 Sniegowski, Austin Ludington 17-08.50 8
3 Elliot, Jake GR Christian 17-07.75 6
4 Garza, Rolando Zeeland West 17-07.00 5
5 Boetsma, Ross Grandville C 17-06.75 4
6 Devos, Kevin Allendale 17-03.25 3
7 Brown, Tavon Wyoming Kell 17-02.75 2
8 Cobb, Jarod Ludington 16-11.50 1
9 Baker, Travis Byron Center 16-07.50
9 Sluyter, Brenden Allendale 16-07.50
11 Stern, Andrew Zeeland East 16-05.50
11 Babbs, Coby Byron Center 16-05.50
13 White, Dylan Grand Haven 16-04.25
14 Barton, Kylan Zeeland East 16-01.25
15 Karnes, Ethan Byron Center 16-00.00
16 Hunderman, Jadin Zeeland East 15-11.50
17 Collier, Jarod Grand Haven 15-11.25
18 Andree, Michael GR Christian 15-06.75
19 Colvin, Jesse Holland Chri 15-05.75
20 Timmerman, Brad Holland Chri 15-03.00
21 Dewey, Jake Allendale 15-01.75
22 Francis, Michael Hopkins 14-10.75
23 Schneider, Jan-Hendrik Hopkins 14-08.00
24 Voetberg, Nick Holland Chri 14-07.75
25 DeJong, Trevor Zeeland West 14-07.25
26 DeBruin, Mitchell Grandville C 14-05.25
27 Hirdes, Avery Grand Haven 12-08.25
28 Davis, Zach Hopkins 11-06.00

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Geels, Kaylee Grandville C 91-08 10
2 Geerlings, Amanda Zeeland East 87-10 8
3 Tiemeyer, Kiri Zeeland West 86-10 6
4 Ballard, Bailey Hopkins 79-10 4.50
4 Umlor, Alexis Allendale 79-10 4.50
6 Bird, Kaitlin Rockford 79-00 3
7 Holst, Emily Holland Chri 78-04 2
8 Beelen, Tricee Zeeland East 78-01 1
9 Lee, Ally Holland Chri 77-05
10 Henshaw, Shelby Hopkins 77-01
11 Suggitt, Shae Rockford 72-05
12 Barry, Avery Holland Chri 69-07
13 Salmon, Kassi Allendale 68-08
14 Butts, Allie Ludington 68-02
15 Hulst, Rachael Grandville C 60-07
16 VandePolder, Brooke Zeeland East 59-02
17 Barnette, Bridgette Ludington 54-07
18 Kremic, Nevena Allegan 52-04
19 Fowler, Cheyanne Allegan 52-03
20 Gomber, Shayna Allegan 50-08
21 Gould, Samantha Ludington 49-07
22 Myers, Samantha Hopkins 49-04
23 France, Julia Wyoming Kell 45-10
24 DeWitt, Melissa Allendale 38-11
25 Ramsey, Callie Rockford 5-05

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Bachman, Jacob Zeeland East 130-06 10
2 VanValkenburg, Zach Zeeland West 116-04 8
3 Bolthouse, Alex Zeeland West 112-05 6
4 Mesman, Caleb Allendale 111-05 5
5 Taylor, Lucas Zeeland East 100-11 4
6 Bean, Julian Wyoming Kell 100-04 3
7 Keffer, Allen Ludington 96-06 2
8 Frank, Clayton Hopkins 94-08 1
9 Schroetenboer, Brandon Zeeland East 90-03
10 Bellis, Mike Zeeland East 87-05
10 Jorritsma, Jordan Holland Chri 87-05
12 Stein, Collin Byron Center 86-11
13 Hofman, Trevor Byron Center 86-05
14 Knight, Cody Grandville C 85-02
15 Brinks, Riley Zeeland West 85-00
16 Schneider, Jan-Hendrik Hopkins 84-11
17 Simmons, Raymond Wyoming Kell 83-00
18 Breitweiser, Josef Byron Center 82-06
19 Gort, Max Zeeland East 82-03
20 Carlson, Sam Allegan 81-05
21 Brinks, Marcus Holland Chri 80-02
22 Soto, Juan Wyoming Kell 78-02
23 Pohl, Alex Ludington 76-11
24 Briggs, Brendon Zeeland East 74-06
25 Rielveld, Andy Saugatuck 73-10
26 Yeck, Abe Ludington 73-00
27 Koetje, Curtis Holland Chri 71-10
28 Romero, Jesus Allendale 69-01
29 Wilson, Hunter Allegan 54-06
30 Marvin, Zack Hopkins 52-04
31 Tyler, Zack Allegan 34-10
32 Mason, Caleb Zeeland East 1

Event 33 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Bachman, Jacob Zeeland East 41-03.50 10
2 janisse, Dylan Zeeland East 40-05.00 8
3 Keffer, Allen Ludington 39-08.00 6
4 Kirby, Rune Ludington 39-07.50 5
5 Sanchez, Brandon Rockford 39-06.50 4
6 VanValkenburg, Zach Zeeland West 39-00.50 3
7 Stein, Collin Byron Center 37-10.00 2
8 Hofman, Trevor Byron Center 37-08.50 1
9 Brinks, Riley Zeeland West 37-08.00
10 Carlson, Sam Allegan 36-09.00
11 Mason, Caleb Zeeland East 36-07.00
11 Mulero, Jon Wyoming Kell 36-07.00
13 Brinks, Marcus Holland Chri 36-06.50
14 Mesman, Caleb Allendale 36-05.00
15 Saenbouttarath, Smith Zeeland West 35-07.00
16 Frank, Clayton Hopkins 35-04.00
17 Schroetenboer, Brandon Zeeland East 34-07.00
18 Briggs, Brendon Zeeland East 34-02.00
19 Taylor, Lucas Zeeland East 33-09.50
20 Soto, Juan Wyoming Kell 32-09.00
21 Bellis, Mike Zeeland East 32-05.50
22 Jorritsma, Jordan Holland Chri 31-09.00
23 Breitweiser, Josef Byron Center 31-00.00
24 Knight, Cody Grandville C 30-10.50
25 Hodge, Kane Wyoming Kell 30-05.50
26 Gort, Max Zeeland East 30-00.00
27 Yeck, Abe Ludington 28-06.50
28 Pohl, Alex Ludington 28-03.50
29 Romero, Jesus Allendale 27-01.00
30 Rielveld, Andy Saugatuck 26-09.50
31 Koetje, Curtis Holland Chri 25-07.50
32 Wilson, Hunter Allegan 20-11.00
33 Tyler, Zack Allegan 17-11.00

Event 34 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Russcher, Emily Zeeland East 32-09.00 10
2 Overbey, Olivia Zeeland West 31-02.00 8
3 Emily, Baker Zeeland East 30-07.50 6
4 Gaiser, Emilee Zeeland West 29-01.50 5
5 Henshaw, Shelby Hopkins 25-07.50 4
6 Umlor, Alexis Allendale 25-05.00 3
7 VandePolder, Brooke Zeeland East 25-04.00 2
8 Gomber, Shayna Allegan 24-11.00 1
9 Bird, Kaitlin Rockford 24-10.00
10 Suggitt, Shae Rockford 24-04.50
11 Holst, Emily Holland Chri 23-11.50
12 Hulst, Rachael Grandville C 23-02.50
13 Salmon, Kassi Allendale 22-03.00
14 Butts, Allie Ludington 22-00.00
15 Barry, Avery Holland Chri 21-09.00
16 Kremic, Nevena Allegan 21-07.00
17 Ramsey, Callie Rockford 21-03.50
18 Fowler, Cheyanne Allegan 21-00.50
19 France, Julia Wyoming Kell 20-02.50
20 Gould, Samantha Ludington 19-07.50
21 Barnette, Bridgette Ludington 19-05.00

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Rockford 154.50 2) Zeeland West 127
3) Grand Haven 55 4) Grandville Calvin Christi 41
5) Hopkins 39.50 6) Wyoming Kelloggsville 30
7) Allegan 27 7) Zeeland East 27
9) Ludington 26.50 10) Holland Christian 25
11) Allendale 24.50 12) Grand Rapids Christian 23
13) Grand Rapids Track 10 14) Saugatuck 5

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Byron Center 102.50 2) Zeeland West 95.42
3) Ludington 72.42 4) Zeeland East 62.92
5) Allegan 45 5) Rockford 45
7) Wyoming Kelloggsville 42 8) Grand Rapids Christian 37
9) Grandville Calvin Christia 34 10) Allendale 33.42
11) Hudsonville Freedom Christ 25 12) Holland Christian 22.85
13) Hopkins 16 14) Grand Haven 12.42
15) Grand Rapids Track 12 16) Montague 3
17) Western Michigan Christian 2