2013 MHSAA Regional 16-2 Williamston

back to results

May. 18, 2013

2013 MHSAA Regional 16-2 Williamston
Williamston, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/18/13 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 16-2 AT WILLIAMSTON 05/18/13



TEAM SCORING - Williamston 141; Linden 79; Owosso 67; DeWitt 61; Haslett 53; St Johns 51; Lansing Waverly 49; Fowlerville 43.50; Lansing Sexton 42; Corunna 28; Goodrich 21.50; Lake Fenton 19; Mt Morris 4; Flint Northwestern 2; Flint Northern 2.

3200 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 8:11.11 (Hunter Grischke, Aaron Baumgarten, Connor Coscarelli, Benja; 2. Haslett (A), 8:14.92 (Kenna Gebissa, Alex Mccormick, Luke Corder, Scott Stanulis); 3. Linden (A), 8:16.74 (Graham Elliott, Dave Doyle, Roger Phillips, Zach Lemieux); 4. St Johns (A), 8:17.22 (Ryan Kramer, Kyler Vanwormer, Codey Cook, Collin Nurenberg); 5. DeWitt (A), 8:29.29 (Joe Wojciechowski, Derek Butcher, Nate Kimble, Mitch Kolito; 6. Lake Fenton (A), 9:02.48 (Jacob Fletcher, Caleb Fletcher, Chase Hanson, Sawyer Scott); 7. Owosso (A), 9:13.48 (Grear Algozin, Noah Giraud, Jacob Mohlman, Thomas Horak); 8. Goodrich (A), 10:59.08 (Mian Mi, Kevin Leonard, Ross Pernellio, Alex Richard).

110M HURDLES -- 1. Austin Loewen, Williamston, 14.52; 2. Galen Neuroth, Fowlerville, 14.74; 3. Kevin Kirkland, Lansing Waverly, 15.30; 4. Thomas Flint, Williamston, 15.38; 5. Emmanuel Kirkland, Lansing Waverly, 15.48; 6. Cody Grandy, Linden, 15.74; 7. Rod Lewis, Lansing Sexton, 15.88; 8. Marshall Walters, Corunna, 16.24.

100 METER DASH -- 1. Ted Parcher, Linden, 11.02; 2. Blake Smith, DeWitt, 11.17; 3. Javon Cooney, Lansing Sexton, 11.44; 4. Colin Brink, Haslett, 11.57; 5. Steven Linton, St Johns, 11.61; 6. Matt Hommer, Lake Fenton, 11.67; 7. Brad Wilson, Lake Fenton, 11.88; 8. Airiss Hargrow, Flint Northern, 11.97.

800 METER RELAY -- 1. Williamston (A), 1:31.79 (Connor Coscarelli, Austin Loewen, Tyler Lamar, Steve Austin; 2. Lansing Sexton (A), 1:32.41 (John Bardell, Avonte Bell, Jamone Brooks, Javon Cooney); 3. DeWitt (A), 1:32.91 (Oliver Yockey, Blake Smith, Brad Parsons, Jake Johnson); 4. Lansing Waverly (A), 1:33.26 (Dartanion Cook, Kevin Kirkland, Skylar Jackson, Alante Sims; 5. Corunna (A), 1:35.04 (Matt Janca, Frankie Ardelean, Stas Underwood, Brenden Welte; 6. Owosso (A), 1:35.39 (Mitch Hufnagel, Brody Edington, Chris Sapienza, Brandon Woo; 7. Linden (A), 1:36.64 (Jacob Cox, Garrett Beaudry, John Gossett, Kyle Susalla); 8. Haslett (A), 1:36.75 (Sam Wegenke, Jacob Taylor, Cody Bosma, Colin Brink).

1600 METER RUN -- 1. Caleb Hess, Owosso, 4:25.89; 2. Blake Watson, Corunna, 4:28.63; 3. Codey Cook, St Johns, 4:31.25; 4. Eric Herengrader, Goodrich, 4:41.74; 5. Graham Elliott, Linden, 4:42.35; 6. Kyle Evans, DeWitt, 4:50.26; 7. Jeremiah Gossett, Linden, 4:50.99; 8. Nathan Maurer, Williamston, 4:55.33.

400 METER RELAY -- 1. Linden (A), 43.59 (Cody Grandy, Taylor Anderson, Connor O'connell, Ted Parcher; 2. DeWitt (A), 43.86 (Blake Smith, Brad Parsons, Jake Johnson, Ben Seeger); 3. Lansing Sexton (A), 43.92 (John Bardell, Avonte Bell, Rod Lewis, Javon Cooney); 4. Williamston (A), 44.08 (Austin Loewen, Steve Austin, Tyler Lamar, Brett Schaberg); 5. Lansing Waverly (A), 44.23 (Devyn Manson, Kevin Kirkland, Dartanion Cook, Emmanuel Kirk; 6. Lake Fenton (A), 44.68 (Mitchell Bollinger, Austin Frank, Matt Hommer, Brad Wilson); 7. St Johns (A), 45.48 (T.j. Havens, Devin Simon, Ben Thelen, Steven Linton); 8. Owosso (A), 45.58 (Andrew Ager, Brody Edington, Chris Sapienza, Brandon Wood).

400 METER DASH -- 1. Dartanion Cook, Lansing Waverly, 52.09; 2. Kyle Susalla, Linden, 52.31; 3. Alex Lantz, DeWitt, 53.00; 4. Hunter Grischke, Williamston, 53.23; 5. Dustyn Delong, Lansing Sexton, 53.27; 6. Andrew Sweet, Goodrich, 53.48; 7. Jake Eaton, St Johns, 53.78; 8. Qadir Muhammad, Lansing Waverly, 54.41.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Austin Loewen, Williamston, 39.28; 2. Galen Neuroth, Fowlerville, 39.73; 3. Sawyer Scott, Lake Fenton, 41.41; 4. Jacob Zimmerman, Haslett, 41.45; 5. Jordan Young, Corunna, 41.60; 6. John Lippert, DeWitt, 42.03; 7. Aaron Kersten, Linden, 42.20; 8. Rod Lewis, Lansing Sexton, 42.23.

800 METER RUN -- 1. Dakota Brasseur, Owosso, 1:57.08; 2. Benjamin Thoenes, Williamston, 1:58.74; 3. Derek Butcher, DeWitt, 2:02.52; 4. Nasredinne Younes, Lansing Sexton, 2:03.86; 5. Jake Phillips, Corunna, 2:04.01; 6. Trestin Mancillasfinner, Lansing Waverly, 2:04.04; 7. Jimmy Ruff, Goodrich, 2:07.25; 8. Kyler Vanwormer, St Johns, 2:08.79.

200 METER DASH -- 1. Brad Parsons, DeWitt, 22.31; 2. Steve Austin, Williamston, 22.42; 3. Steven Linton, St Johns, 22.81; 4. Brandon Wood, Owosso, 23.16; 5. Ishiah Collins, Mt Morris, 23.54; 6. Ted Parcher, Linden, 23.80; 7. Tommy Herring, Lansing Waverly, 23.96; 8. Airiss Hargrow, Flint Northern, 27.21.

3200 METER RUN -- 1. Aaron Baumgarten, Williamston, 9:36.70; 2. Alex Mccormick, Haslett, 9:52.00; 3. Spencer Shellberg, St Johns, 9:59.43; 4. Roger Phillips, Linden, 10:00.35; 5. Mitch Kolito, DeWitt, 10:01.91; 6. Drew Hyatt, St Johns, 10:12.44; 7. Eli Jenkinson, Owosso, 10:14.55; 8. Jacob Trowbridge, Corunna, 10:17.55.

1600 METER RELAY -- 1. Lansing Waverly (A), 3:29.61 (Dartanion Cook, Qadir Muhammad, Skylar Jackson, Devyn Manso; 2. Williamston (A), 3:30.09 (Tyler Lamar, Hunter Grischke, Phillip Erickson, Benjamin Th; 3. Lansing Sexton (A), 3:32.85 (John Bardell, Jamone Brooks, Javon Cooney, Dustyn Delong); 4. Fowlerville (A), 3:33.17 (Mason Litz, Galen Neuroth, Cameron Bronokowski, Tucker Gibb; 5. Linden (A), 3:33.42 (John Gossett, Kyle Susalla, Garrett Beaudry, Blake Bloomfie; 6. Owosso (A), 3:33.65 (Mitch Hufnagel, Brody Edington, Caleb Hess, Dakota Brasseur; 7. Lake Fenton (A), 3:36.48 (Sawyer Scott, Mitchell Bollinger, Chase Hanson, Matt Hommer; 8. St Johns (A), 3:40.33 (Jake Eaton, Tyler Howard, Collin Nurenberg, Spencer Shellbe.

HIGH JUMP -- 1. James Kodet, Williamston, 6-6.01; 2. Jacob Taylor, Haslett, 6-6; 3. Devin Simon, St Johns, 6-2; 4. Walker Bradley, Williamston, 6-0.01; 5. Ladon Nixon, Lansing Sexton, 6-0; 6T. Tyler Spano, Linden, 5-7.01; T. Ryan Gill, DeWitt, 5-7.01; T. Dylan Brooks, Owosso, 5-7.01.

LONG JUMP -- 1. Jacob Taylor, Haslett, 21-2.25; 2. Charlie Rumsey, Haslett, 20-10.50; 3. Tyler Lamar, Williamston, 20-9.50; 4. Kyle Shashaguay, Williamston, 20-4; 5. Kevin Kirkland, Lansing Waverly, 19-11.25; 6. Devin Simon, St Johns, 19-8.50; 7. Zandre Branch, Flint Northwestern, 19-4.50; 8. J.d. Gilroy, St Johns, 19-2.

DISCUS -- 1. Adam Coon, Fowlerville, 167-11; 2. Patrick Loewen, Williamston, 147-1; 3. Ian Johnson, Owosso, 145-0; 4. Devin Smith, St Johns, 140-7; 5. Matt Guyski, Owosso, 137-0; 6. Blake Vanstrate, Owosso, 135-2; 7. Phillip Erickson, Williamston, 122-0; 8. Riley Speers, Corunna, 120-9.

SHOT PUT -- 1. Adam Coon, Fowlerville, 54-9.50; 2. Ian Johnson, Owosso, 50-8.50; 3. Phillip Erickson, Williamston, 48-10.50; 4. Riley Speers, Corunna, 47-10.50; 5. Logan Degarmo, Williamston, 46-10.50; 6. Blake Vanstrate, Owosso, 45-0.50; 7. Andy Roberts, Linden, 43-9; 8. Jadante Brown, DeWitt, 43-3.50.

POLE VAULT -- 1. Justin Mckenzie, Linden, 14-2; 2. Trevor Barthel, Goodrich, 13-4; 3. Connor O'connell, Linden, 13-1; 4. Cole Robinson, Williamston, 12-4.01; 5. Alex Gauthier, Owosso, 12-4; 6T. Tyler Baker, Goodrich, 11-4.01; T. Brett Smith, Fowlerville, 11-4.01; 8. Shaun Lepain, Owosso, 11-4.
05/18/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 16-2 AT WILLIAMSTON 05/18/13



TEAM SCORING - DeWitt 130; Williamston 121; Haslett 63; Linden 62; Owosso 57.50; Corunna 48; Lansing Waverly 39.50; Lansing Sexton 28; Fowlerville 27; St Johns 26; Flint Northwestern 19; Lake Fenton 18; Flint Northern 9; Goodrich 8; Mt Morris 7.

3200 METER RELAY -- 1. DeWitt (A), 10:00.07 (Jordan Lee, Kaila Black, Emily Murdoch, Madison Slater); 2. Corunna (A), 10:05.34 (Elizabeth Watling, Maddie Turner, Kelsey Quinn, Brooke Brem; 3. Williamston (A), 10:09.00 (Angela Maurer, Erin Rubeck, Raelynn Rasegan, Danielle Heber; 4. Linden (A), 10:47.54 (Aleighsha Engisch, Courtney Davis, Maya Gossett, Sydney Elm; 5. Mt Morris (A), 11:14.83 (Amber Skinner, Courtney Burt, Ashley Skinner, Tiara Mcphail; 6. Owosso (A), 11:24.91 (Aubrey Minarik, Carly Blanchett, Catie Gilbert, Lilly Ebarr; 7. Goodrich (A), 11:39.84 (Emily Dbzanski, Morgan Cinader, Molli Gillen, Rachael Kosic; 8. Lansing Waverly (A), 11:40.37 (Ryaria Hester, Samantha Long, Kelly Patterson, Kelly Mosher.

100M HURDLES -- 1. Alexsis Studer, DeWitt, 15.39; 2. Megan Blaylock, Williamston, 15.79; 3. Alison Rich, Haslett, 16.15; 4. Rebecca Mcdonald, Linden, 16.25; 5. Haley Yaremych, Fowlerville, 16.82; 6. Chenelle Harkless, Flint Northwestern, 17.28; 7. Emily Blaylock, Williamston, 17.66; 8. Ally Beilfuss, Owosso, 17.82.

100 METER DASH -- 1. Josie Yesmunt, DeWitt, 12.46; 2. Mackenzie Jones, Owosso, 12.79; 3. De'anna Majors, DeWitt, 12.80; 4. Chenelle Harkless, Flint Northwestern, 12.97; 5. Megan Christoson, Fowlerville, 13.03; 6. Kikel Sekoni, Haslett, 13.17; 7. Bailey Gardner, Mt Morris, 13.19; 8. Miasha Blair, Flint Northern, 13.29.

800 METER RELAY -- 1. DeWitt (A), 1:46.11 (Josie Yesmunt, Bailey Slater, Madison Slater, De'anna Major; 2. Williamston (A), 1:47.05 (Paige Dutcher, Taylor Condit, Emily Nemeth, Sarah Schultz); 3. Lansing Sexton (A), 1:47.09 (Andrea Koenigsknecht, Tianna Suttles, Alexis Washington, Lo; 4. Haslett (A), 1:49.57 (Danielle Mcclure, Mariah Otlewski, Alison Rich, Kikel Sekon; 5. Corunna (A), 1:51.21 (Jessica Cameron, Brooke Judd, Miranda Talcott, Skylar Napie; 6. Fowlerville (A), 1:52.58 (Emma Roedel, Haley Yaremych, Angie Williams, Megan Christos; 7. Lansing Waverly (A), 1:52.73 (Lanea Mays, Erin Pete, Alexis Smith, Chante' Roberts); 8. Mt Morris (A), 1:53.35 (Amber Kelly, Courtney Burt, Danielle Alexander, Bailey Gard.

1600 METER RUN -- 1. Karrigan Smith, St Johns, 5:02.47; 2. Claire Gilbert, Owosso, 5:20.03; 3. Kaila Black, DeWitt, 5:40.64; 4. Danielle Hebert, Williamston, 5:51.66; 5. Raelynn Rasegan, Williamston, 5:52.37; 6. Taylor Radel, DeWitt, 5:55.09; 7. Elizabeth Watling, Corunna, 5:55.44; 8. Aubrey Minarik, Owosso, 5:58.62.

400 METER RELAY -- 1. DeWitt (A), 51.05 (Josie Yesmunt, De'anna Majors, Bailey Slater, Amber Koenigs; 2. Williamston (A), 51.50 (Helen Rueckert, Jessica Lycos, Julia Henderson, Megan Blayl; 3. Lansing Sexton (A), 51.95 (Tianna Suttles, Alexis Washington, Andrea Koenigsknecht, La; 4. Haslett (A), 52.45 (Danielle Mcclure, Mariah Otlewski, Marinna Eddy, Kikel Seko; 5. Lansing Waverly (A), 53.06 (Lanea Mays, Rachel South, Koryanna Peterson, Briana Owens); 6. Linden (A), 53.47 (Rebecca Mcdonald, Alexis Brandt, Samantha Greene, Miranda G; 7. Owosso (A), 53.524 (Ashtyn Birchmeier, Amanda Vanhuylenbrouck, Erin Konopacke,; 8. Corunna (A), 53.528 (Hannah Caswell, Brooke Judd, Miranda Talcott, Jessica Camer.

400 METER DASH -- 1. Paige Dutcher, Williamston, 1:00.87; 2. Madison Slater, DeWitt, 1:01.61; 3. Sarah Schultz, Williamston, 1:02.48; 4. Skylar Napier, Corunna, 1:02.80; 5. Megan Christoson, Fowlerville, 1:02.94; 6. Rebecah Whiting, Goodrich, 1:03.02; 7. Erin Pete, Lansing Waverly, 1:03.14; 8. Lyndsay Pung, St Johns, 1:03.19.

300M LOW HURD -- 1. Alexsis Studer, DeWitt, 47.74; 2. Alison Rich, Haslett, 48.36; 3. Chenelle Harkless, Flint Northwestern, 49.36; 4. Haley Yaremych, Fowlerville, 49.61; 5. Sidney Scott, Lake Fenton, 49.77; 6. Amber Koenigsknecht, DeWitt, 50.63; 7. Julia Henderson, Williamston, 51.30; 8. Ally Beilfuss, Owosso, 52.10.

800 METER RUN -- 1. Karrigan Smith, St Johns, 2:19.32; 2. Dillon Mcclintock, Owosso, 2:21.47; 3. Jordan Lee, DeWitt, 2:25.98; 4. Andrea Koenigsknecht, Lansing Sexton, 2:28.73; 5. Angela Maurer, Williamston, 2:32.42; 6. Aleighsha Engisch, Linden, 2:33.61; 7. Lizzy Kippe, Goodrich, 2:33.84; 8. Kelsey Quinn, Corunna, 2:35.35.

200 METER DASH -- 1. Chante' Roberts, Lansing Waverly, 25.42; 2. De'anna Majors, DeWitt, 26.67; 3. Danielle Mcclure, Haslett, 26.97; 4. Emily Nemeth, Williamston, 27.04; 5. Bailey Slater, DeWitt, 27.39; 6. Lori Lewis, Lansing Sexton, 27.40; 7. Aliyah Tipton, Flint Northwestern, 27.55; 8. Samantha Greene, Linden, 27.57.

3200 METER RUN -- 1. Sydney Elmer, Linden, 11:52.82; 2. Kaila Black, DeWitt, 12:08.84; 3. Emily Murdoch, DeWitt, 12:34.35; 4. Megan Ivey, Williamston, 12:52.51; 5. Courtney Davis, Linden, 13:04.66; 6. Laura Carlson, Lake Fenton, 13:23.65; 7. Bridget Parker, Fowlerville, 13:30.26; 8. Marissa Bradley, Haslett, 13:39.56.

1600 METER RELAY -- 1. DeWitt (A), 4:04.98 (Alexsis Studer, Jordan Lee, Josie Yesmunt, Madison Slater); 2. Williamston (A), 4:08.89 (Sarah Schultz, Emily Nemeth, Taylor Kotecki, Paige Dutcher); 3. Owosso (A), 4:11.90 (Claire Gilbert, Ally Beilfuss, Megan Konopacke, Dillon Mccl; 4. St Johns (A), 4:14.76 (Lyndsay Pung, Milah Montle, Karrigan Smith, Emily Wohlfert); 5. Corunna (A), 4:16.46 (Skylar Napier, Jessica Cameron, Brooke Judd, Lauren Ruess); 6. Lansing Sexton (A), 4:17.25 (Andrea Koenigsknecht, Alexis Washington, Tianna Suttles, Lo; 7. Lansing Waverly (A), 4:21.80 (Alexis Smith, Erin Pete, Ryaria Hester, Chante' Roberts); 8. Lake Fenton (A), 4:34.27 (Madison Allor, Reagan Goupil, Sophia Sahouri, Sidney Scott).

HIGH JUMP -- 1. Sidney Scott, Lake Fenton, 5-4; 2. Janae Janca, Corunna, 5-2.02; 3. Taryn King, Haslett, 5-2.01; 4. Jessica Lycos, Williamston, 5-2; 5. Sarah Schultz, Williamston, 5-0; 6. Alexis Smith, Lansing Waverly, 4-10; 7T. Colleen Chernowski, Goodrich, 4-7.01; T. Sarah Stine, DeWitt, 4-7.01; T. Taylor Ovington, Linden, 4-7.01.

LONG JUMP -- 1. Megan Blaylock, Williamston, 16-10.01; 2. Miasha Blair, Flint Northern, 16-10; 3. Alison Rich, Haslett, 16-1.52; 4. Haley Yaremych, Fowlerville, 16-1.51; 5. Rebecca Mcdonald, Linden, 16-1.50; 6. Chenelle Harkless, Flint Northwestern, 15-10.25; 7. Paige Dutcher, Williamston, 15-9; 8. Marinna Eddy, Haslett, 15-6.75.

DISCUS -- 1. Katie Lynch, Owosso, 104-9; 2. Victoria Milton, Lansing Waverly, 104-6; 3. Niki Sargent, Linden, 97-6; 4. Kayla Briscoe, Linden, 94-10; 5. Hannah Dean, Corunna, 93-6; 6. Megan Ritter, Haslett, 92-11; 7. Margaret Payton, Williamston, 92-9; 8. Diana Zvonek, Corunna, 84-10.

SHOT PUT -- 1. Niki Sargent, Linden, 39-3.25; 2. Hayley Hastings, Haslett, 36-10.50; 3. Victoria Milton, Lansing Waverly, 36-8.26; 4. Erin Howard, Lansing Sexton, 36-8.25; 5. Katie Lynch, Owosso, 32-7.50; 6. Anna Farrell, Williamston, 32-6; 7. Sydney Lannon, Haslett, 32-5.50; 8. Taylor Milnes, DeWitt, 30-6.50.

POLE VAULT -- 1. Rylie Martin, Corunna, 9-8.02; 2. Ashley Strange, Williamston, 9-8.01; 3. Addaleigh Dahl, Williamston, 9-8; 4. Alexis Brandt, Linden, 8-8; 5. Mary Basso, Owosso, 8-2.01; 6. Katie Rehberger, Haslett, 8-2; 7T. Aubrey Minarik, Owosso, 7-8; T. Kelly Patterson, Lansing Waverly, 7-8.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page