2013 MHSAA Regional 10-1 Traverse City Central

back to results

May. 18, 2013

2013 MHSAA Regional 10-1 Traverse City Central
Traverse City, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/18/13 MEN'S TRACK AND FIELD



MHSAA REGIONAL 10-1 AT TRAVERSE CITY CENTRAL 05/13/13



Men's MHSAA Regional 10-1



TEAM SCORING - Traverse City Central 93.50; Traverse City West 90; Flint Carman-Ainsworth 83; Midland 70.50; Davison 65; Bay City Western 63.50; Swartz Creek 50.50; Flushing 50; Saginaw Heritage 41; Alpena 24; Flint Kearsley 14; Midland Dow 13; Bay City Central 3.



DISCUS -- 1. Kevin Weiler, Swartz Creek, 164-0; 2. Travis Campbell, Swartz Creek, 152-3; 3. Nick Whiting, Traverse City West, 141-3; 4. Charlie Nestle, Midland, 132-4; 5. Eric Collins, Saginaw Heritage, 131-7; 6. Kenneth Ferguson, Davison, 127-9; 7. Dacraeon Vines, Davison, 127-4; 8. Nathan Droptiny, Bay City Western, 127-0.



SHOT PUT -- 1. Kevin Weiler, Swartz Creek, 59-3.75; 2. Travis Campbell, Swartz Creek, 53-4.50; 3. Connor Hayes, Traverse City West, 50-5.50; 4. Taylor Benjamin, Swartz Creek, 49-4.50; 5. Johnny Piatek, Traverse City Central, 48-2; 6. Nick Whiting, Traverse City West, 46-11.50; 7. Dustin Swider, Alpena, 46-3; 8. Josh Johnson, Flint Carman-Ainsworth, 46-1.75.



HIGH JUMP -- 1. Aaron Taylor, Traverse City Central, 6-5; 2. Jaquin Jones, Flint Carman-Ainsworth, 6-1; 3. Matt Romano, Flint Kearsley, 5-11; 4. JD Niergarth, Alpena, 5-11; 5T. Bryant Hudson, Flint Carman-Ainsworth, 5-8; T. Brandon Walker, Flint Carman-Ainsworth, 5-8; T. Matthew Nicolai, Davison, 5-8; T. Jackson Maxwell, Swartz Creek, 5-8.



POLE VAULT -- 1. Evan Novak, Midland, 14-0; 2. Turner Endicott, Flushing, 13-8; 3. Dustin Tucker, Traverse City West, 13-4; 4T. Ryan Sugnet, Midland, 12-10; T. Joe Thwing, Davison, 12-10; 6. Jaylen Schoenfield, Swartz Creek, 12-10; 7. Bryce Kantak, Midland, 12-6; 8T. Quinton Krueger, Bay City Western, 12-0; T. Justin Cutler, Traverse City Central, 12-0.



LONG JUMP -- 1. Andrew Mudd, Bay City Western, 21-6; 2. Mike Bell, Bay City Western, 20-8.50; 3. Tyler Minor, Flint Carman-Ainsworth, 20-7.25; 4. Aaron Taylor, Traverse City Central, 20-6.25; 5. Logan Arnold, Midland, 20-2.25; 6. Jaquin Jones, Flint Carman-Ainsworth, 20-1.50; 7. Kiyon Bush, Flint Carman-Ainsworth, 19-10.50; 8. Brett Pero, Swartz Creek, 19-8.



3200 METER RELAY -- 1. Davison, 7:50.46 (Spencer Holland, Gabe Hodge, Joe Renner, Patrick Rooker); 2. Traverse City Central (, 7:52.87 (Chris Brower, Kyle Dotterrer, Johnny Ackley, Anthony Berry); 3. Saginaw Heritage, 7:57.59; 4. Flushing, 8:12.13; 5. Midland Dow, 8:18.87; 6. Flint Carman-Ainsworth , 8:19.49; 7. Bay City Western, 8:26.12; 8. Midland, 8:32.30.



110M HURDLES -- 1. Sam Binkowski, Flushing, 15.04; 2. Bryant Hudson, Flint Carman-Ainsworth, 15.05; 3. Aaron Taylor, Traverse City Central, 15.11; 4. Spencer Montcastle, Traverse City West, 15.17; 5. Alex Liggett, Traverse City Central, 15.23; 6. Cahlil Brownlee, Flint Carman-Ainsworth, 15.49; 7. Matt Weine, Flint Kearsley, 15.54.



100 METER DASH -- 1. Dan Montgomery, Traverse City West, 11.22; 2. Demarion Allen, Flint Carman-Ainsworth, 11.31; 3. Keinyi Dixson, Flushing, 11.45; 4. Tyrice Jenkins, Flushing, 11.48; 5. Brandon Montgomery, Traverse City West, 11.58; 6. Adam Chapman, Saginaw Heritage, 11.60; 7. Jack Bishop, Traverse City West, 11.66.



800 METER RELAY -- 1. Bay City Western (A), 1:32.04 (Jake Moyer, Mike Bell, Bobby Moyer, Andrew Mudd); 2. Traverse City West (A) , 1:33.05 (Spencer Montcastle, Tyler Johnson, Dan Montgomery, Brandon; 3. Flushing (A), 1:33.75 (Shane Eichorn, Tyler. Adams, Keinyi Dixson, Tyrice Jenkins); 4. Alpena (A), 1:34.86 (Kaleb Smith, Bret LeTourneau, Brendan Cordes, Drew Shields); 5. Traverse City Central (, 1:35.07; 6. Swartz Creek (A), 1:35.30 (Nick Chargo, Brett Pero, Mitchell Smith, Jaylen Schoenfield; 7. Saginaw Heritage (A), 1:37.04 (Tom Yura, Steven Vantiflin, Quentin Mack, Ronnie Regalado); 8. Midland Dow (A), 1:37.19 (Mason Hayes, Chris Brenton, Jeff Theile, Gavin Groszek).



1600 METER RUN -- 1. Miles Kilbreath, Midland, 4:19.98; 2. Anthony Berry, Traverse City Central, 4:22.35; 3. Kyle Dotterrer, Traverse City Central, 4:23.18; 4. Nate Cruz, Saginaw Heritage, 4:24.55; 5. Keefer Edwards, Traverse City Central, 4:29.14; 6. Alec Ondrajka, Traverse City West, 4:30.64; 7. Jake Greer, Midland, 4:37.87; 8. Zach Wells, Midland Dow, 4:38.37.



400 METER RELAY -- 1. Flint Carman-Ainsworth , 43.47 (Jevonte Alexander, Tyler Minor, Kiyon Bush, Demarion Allen); 2. Traverse City West (A) , 44.33 (Dan Montgomery, Brandon Montgomery, Tyler Johnson, Octavian; 3. Traverse City Central (, 44.50; 4. Midland Dow (A), 44.58 (Brent Acton, Caleb Richard, Gavin Groszek, Chase McNamara); 5. Flushing (A), 44.62 (Shane Eichorn, Sam Binkowski, Keinyi Dixson, Tyrice Jenkins; 6. Bay City Central (A), 44.92; 7. Alpena (A), 45.33 (Elliot Zarins, Bret LeTourneau, Aaron Keyes, Ashton Dever); 8. Flint Kearsley (A), 45.87 (Jason Clark, Matt Parkinson, Sam Shannon, Tim Campbell).



400 METER DASH -- 1. Gabe Hodge, Davison, 48.80; 2. Aaron Chatman, Midland, 49.22; 3. Tyler Johnson, Traverse City West, 49.61; 4. Antwon Curtis, Flint Carman-Ainsworth, 49.99; 5. Drew Shields, Alpena, 50.69; 6. TJ Schwannecke, Traverse City Central, 50.72; 7. Jestin Tigue, Davison, 51.74; 8. Lavell Hamlin, Flint Carman-Ainsworth, 52.69.



300M INTERM. HURDLES -- 1. Andrew Mudd, Bay City Western, 38.96; 2. Bryant Hudson, Flint Carman-Ainsworth, 40.07; 3. Jake Moyer, Bay City Western, 41.08; 4. Matt Weine, Flint Kearsley, 41.11; 5. Spencer Montcastle, Traverse City West, 41.22; 6. Josh Bell, Alpena, 41.49; 7. Derrick Diver, Traverse City West, 41.80; 8. Cody Adkins, Flushing, 41.90.



800 METER RUN -- 1. Nathan Vorwerck, Bay City Western, 1:55.86; 2. Spencer Holland, Davison, 1:57.02; 3. Miles Kilbreath, Midland, 1:58.80; 4. Chris Brower, Traverse City Central, 1:59.24; 5. Mitch Wright, Flushing, 1:59.97; 6. Joe Renner, Davison, 2:00.72; 7. Patrick Rooker, Davison, 2:00.76; 8. JAMES JOHNSON, Flint Carman-Ainsworth, 2:02.70.



200 METER DASH -- 1. Aaron Chatman, Midland, 22.60; 2. Tyler Johnson, Traverse City West, 23.07; 3. Kyle Telder, Saginaw Heritage, 23.10; 4. Logan Arnold, Midland, 23.18; 5. Spencer Montcastle, Traverse City West, 23.21; 6. Tyler Minor, Flint Carman-Ainsworth, 23.22; 7. Jason Crandall, Traverse City West, 23.69; 8. Brandon Montgomery, Traverse City West, 23.97.



3200 METER RUN -- 1. Brandon Scharich, Saginaw Heritage, 9:37.48; 2. Nick Schmidt, Davison, 9:48.65; 3. Kyle Dotterrer, Traverse City Central, 9:53.26; 4. Cam McAulliffe, Traverse City Central, 9:55.84; 5. Nicholas Tarsa, Traverse City Central, 9:55.97; 6. Ethan Crowell, Alpena, 9:56.49; 7. Jimmy Seekamp, Traverse City West, 10:02.58; 8. Parker Eisengruber, Saginaw Heritage, 10:02.69.



1600 METER RELAY -- 1. Davison (A), 3:23.47 (Spencer Holland, Patrick Rooker, Jestin Tigue, Gabe Hodge); 2. Flint Carman-Ainsworth , 3:25.17 (Antwon Curtis, Bryant Hudson, Willy Bradford, Jevonte Alexa; 3. Bay City Western (A), 3:25.54 (Mike Bell, Charles Proctor, Nathan Vorwerck, Andrew Mudd); 4. Traverse City Central (, 3:26.70; 5. Saginaw Heritage (A), 3:29.62 (Jordan Borchard, Nate Cruz, Chris Lopez, Kyle Telder); 6. Midland (A), 3:33.01 (Aaron Chatman, Logan Arnold, Quinten Greiner, Miles Kilbrea; 7. Midland Dow (A), 3:34.79 (Josh Horny, Chris Brenton, Jeff Theile, Chase McNamara); 8. Flushing (A), 3:35.11 (Cody Adkins, Alex Yue, Joe Najjar, Mitch Wright).

05/18/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD



MHSAA REGIONAL 10-1 AT TRAVERSE CITY CENTRAL 05/13/13



Women's MHSAA Regional 10-1



TEAM SCORING - Traverse City Central 138; Alpena 68; Midland Dow 65; Midland 62; Traverse City West 57; Flushing 50; Davison 48; Lapeer East 43; Flint Carman-Ainsworth 35; Saginaw Heritage 35; Bay City Western 31; Bay City Central 21.



DISCUS -- 1. Brandi Thomas, Bay City Central, 110-1; 2. Emily Ferguson, Alpena, 104-10; 3. Lex Blade, Flushing, 101-5; 4. Theresa Dray, Davison, 101-5; 5. Stephanie Pajot, Bay City Western, 100-8; 6. Paris Wagner, Traverse City West, 100-6; 7. Samantha Lukins, Bay City Western, 97-3; 8. McKenzie Sanders, Traverse City Central, 96-9.



SHOT PUT -- 1. Stephanie Pajot, Bay City Western, 38-5; 2. Brandi Thomas, Bay City Central, 35-6; 3. Samantha Lukins, Bay City Western, 35-4.75; 4. Kallie Schloemann, Midland, 35-4; 5. Theresa Dray, Davison, 34-7; 6. Olivia. Rosencrantz, Flushing, 34-0.50; 7. Megan Preisel, Davison, 31-7; 8. Ariana Jehl, Midland Dow, 30-1.75.



HIGH JUMP -- 1. Angie Ciaravino, Lapeer East, 5-1; 2T. Sarah Swider, Alpena, 4-11; T. Andrea. Bade, Flushing, 4-11; 4. Bailey Flint, Midland Dow, 4-9.



POLE VAULT -- 1. Graceanne Tarsa, Traverse City Central, 10-0; 2. Emily Bischoff, Midland Dow, 9-0; 3. Madison Ostergren, Traverse City Central, 9-0; 4. Casey Shafer, Davison, 9-0; 5T. bernadett (kati toth, Saginaw Heritage, 8-6; T. Brenna Leahy, Bay City Central, 8-6; T. Tori Siesky, Lapeer East, 8-6; 8. Kayla Patnode, Midland, 8-0.



LONG JUMP -- 1. Olivia Bishop, Traverse City West, 16-10; 2. Makenna Beers, Traverse City Central, 16-8.25; 3. Tori Siesky, Lapeer East, 16-8; 4. Emily Bischoff, Midland Dow, 16-7.25; 5. Jessie Kushner, Traverse City Central, 16-1.50; 6. Emily Duncan, Alpena, 16-1.25; 7. Taylor Genschaw, Alpena, 16-1.25; 8. Kyra Harrison, Flushing, 15-9.25.



3200 METER RELAY -- 1. Traverse City Central (, 9:23.31 (Lauren Marsh, Lila Dreves, Joy Reist, Katie Moses); 2. Midland Dow (A), 9:31.38 (Jordan Storer, Ashley Burr, Kali Dent, Erin McDonald); 3. Davison (A), 9:32.61 (Jordann McDermitt, Amanda George, Shelby Roesner, Kristina; 4. Alpena (A), 9:38.61 (Amanda Dort, Emily Duncan, Elaine Lowe, Kelsey Lewis); 5. Traverse City West (A) , 10:19.52 (Amanda Fouchey, Kate Melvin, Jessica Gockley, Corinne Schro; 6. Midland, 10:26.71; 7. Saginaw Heritage (A), 10:35.65 (justine adamo, , , ); 8. Lapeer East (A), 10:39.90 (Elena Perez, Jenni Putz, Dominique Burke, Angelica Lutjens).



100M HURDLES -- 1. Christina Kollien, Alpena, 15.30; 2. olivia llewelyn, Saginaw Heritage, 15.78; 3. Angie Ciaravino, Lapeer East, 16.19; 4. Harmany Williams, Flint Carman-Ainsworth, 16.21; 5. Maddy Weatherholt, Traverse City Central, 16.58; 6. Fredrika Russell, Flushing, 16.79; 7. Rebekah Walter, Midland, 17.10; 8. Courtney Gifford, Davison, 17.40.



100 METER DASH -- 1. Courtney Cadotte, Traverse City Central, 12.80; 2. Katelyn Perry, Midland, 12.85; 3. Kailey Warner, Midland, 12.86; 4. Allida Smith, Traverse City West, 13.09; 5. Morgan Scollard, Traverse City Central, 13.47; 6. Keyvonna Taylor, Saginaw Heritage, 13.51; 7. Alexis Willoughby, Lapeer East, 13.56; 8. Lauren Riley, Flint Carman-Ainsworth, 13.82.



800 METER RELAY -- 1. Flint Carman-Ainsworth , 1:48.43 (Alyssa Garcia, Randi Richardson, Harmany Williams, Italia D; 2. Traverse City Central (, 1:48.47 (Makenna Beers, Morgan Scollard, Madison Ostergren, Courtney; 3. Traverse City West (A) , 1:48.69 (Kimmy Bilinski, Patricia Davis, Hannah Carlson, Allida Smit; 4. Midland (A), 1:50.39 (Katelyn Perry, Jessica Walter, Mariah Sherman, Kailey Warne; 5. Saginaw Heritage (A), 1:50.98 (Keyvonna Taylor, , , ); 6. Bay City Western (A), 1:51.99; 7. Davison (A), 1:52.65 (Kayla Connell, Rachel Meinburg, Nicole Martinbianco, Josie; 8. Midland Dow (A), 1:55.81 (Mary Claire Bassett, Jenna Roden, Alana Bergeron, Gina Tolf.



1600 METER RUN -- 1. Katie Moses, Traverse City Central, 5:04.81; 2. Kali Dent, Midland Dow, 5:06.30; 3. Jordann McDermitt, Davison, 5:07.17; 4. Ashley Ko, Traverse City Central, 5:15.20; 5. Kailey Mattarella, Traverse City Central, 5:23.56; 6. Joy Reist, Traverse City Central, 5:23.88; 7. Jordan Mattarella, Traverse City Central, 5:25.76; 8. Madyson Basch, Traverse City Central, 5:28.47.



400 METER RELAY -- 1. Flint Carman-Ainsworth , 51.00 (Alyssa Garcia, Randi Richardson, Harmany Williams, Italia D; 2. Midland, 51.01 (Madison Tarnowski, Jessica Walter, Mariah Sherman, Kailey W; 3. Traverse City Central, 51.89; 4. Traverse City West, 52.69; 5. Davison, 53.83; 6. Midland Dow, 54.67; 7. Lapeer East, 54.97; 8. Alpena, 55.86.



400 METER DASH -- 1. Sydney Hawkins, Flushing, 58.40; 2. Emily Duncan, Alpena, 1:00.38; 3. Mariah Sherman, Midland, 1:01.04; 4. Randi Richardson, Flint Carman-Ainsworth, 1:01.34; 5. Makenna Beers, Traverse City Central, 1:01.81; 6. Jessica Hacker, Bay City Western, 1:01.99; 7. Erin McDonald, Midland Dow, 1:02.36; 8. Erin Lipp, Traverse City Central, 1:03.83.



300M LOW HURD -- 1. Angie Ciaravino, Lapeer East, 46.32; 2. Christina Kollien, Alpena, 47.15; 3. olivia llewelyn, Saginaw Heritage, 48.79; 4. Fredrika Russell, Flushing, 49.47; 5. Quinn Hall, Traverse City West, 49.74; 6. Rebekah Walter, Midland, 49.86; 7. Maddy Weatherholt, Traverse City Central, 50.24; 8. Jenna Talbot, Alpena, 50.37.



800 METER RUN -- 1. Katie Moses, Traverse City Central, 2:19.38; 2. Kelsey Lewis, Alpena, 2:21.51; 3. Jordann McDermitt, Davison, 2:21.84; 4. Amy Smith, Midland, 2:24.67; 5. Kailey Mattarella, Traverse City Central, 2:25.22; 6. Beth Hoffman, Midland Dow, 2:25.64; 7. justine adamo, Saginaw Heritage, 2:25.77; 8. Ashley Burr, Midland Dow, 2:27.62.



200 METER DASH -- 1. Sydney Hawkins, Flushing, 25.99; 2. Courtney Cadotte, Traverse City Central, 26.98; 3. Nicole Martinbianco, Davison, 27.12; 4. Allida Smith, Traverse City West, 27.26; 5. audrey weber, Saginaw Heritage, 27.31; 6. Kimmy Bilinski, Traverse City West, 27.79; 7. Morgan Scollard, Traverse City Central, 27.81; 8. Kristy Behmlander, Bay City Western, 28.39.



3200 METER RUN -- 1. Kali Dent, Midland Dow, 10:59.99; 2. Jordan Storer, Midland Dow, 11:09.87; 3. Ashley Ko, Traverse City Central, 11:15.66; 4. Addie May, Flushing, 11:17.11; 5. Jessica Gockley, Traverse City West, 11:17.90; 6. nicole clement, Saginaw Heritage, 11:20.37; 7. Madison. Marciniak, Bay City Western, 11:21.30; 8. Elaine Lowe, Alpena, 11:24.11.



1600 METER RELAY -- 1. Midland (A), 4:07.85 (Kailey Warner, Amy Smith, Stephanie Mendyk, Mariah Sherman); 2. Traverse City West (A) , 4:10.10 (Kimmy Bilinski, Quinn Hall, Kate Melvin, Allida Smith); 3. Alpena (A), 4:12.58 (Kelsey Lewis, Racheal McDonald, Christina Kollien, Emily Du; 4. Traverse City Central (, 4:16.49 (Jessie Kushner, Taylor Cobb, Madison Ostergren, Erin Lipp); 5. Flint Carman-Ainsworth , 4:20.24 (Randi Richardson, Maeonna Polacek, Ravyn McCloud, Ricshay W; 6. Lapeer East (A), 4:21.77 (Taylor Olko, Dominique Burke, Julia Felton, Angie Ciaravino; 7. Midland Dow (A), 4:22.62 (Lizzy Burr, Ashley Burr, Beth Hoffman, Erin McDonald); 8. Davison (A), 4:25.07 (Jordann McDermitt, Kayla Connell, Shelby Roesner, Kristina.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page