2013 MHSAA Regional 28-3 Shepherd

back to results

May. 18, 2013

2013 MHSAA Regional 28-3 Shepherd
Shepherd, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/18/13 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGION 28-3 AT SHEPHERD 05/17/13

Region 28-3 Mens

TEAM SCORING - Standish-Sterling 126; Saginaw Nouvel 76; Carrollton 73; Hemlock 62.50; Saginaw Valley Lutheran 56; Whittemore-Prescott 47; Shepherd 42; Sanford-Meridian 40; Gladwin 35.50; St. Louis 32.50; Pinconning 29; Tawas City 19.50; Beaverton 12; Oscoda 2.

3200 METER RELAY -- 1. Standish-Sterling, 8:33.56 (Duane Bean, Ben Lentz, Jordan Wells, Jeff Schlicker); 2. Hemlock, 8:40.57 (Mitchell Hoffman, Noah Oldenburg, Landon Honsinger, Sam Gro; 3. Shepherd, 8:47.04 (Tory Childs, Josh Hutchinson, Skyler Neyome, Kaleb Glowacki; 4. Saginaw Nouvel, 8:47.92 (Harrison Schaeffer, Donovan Gomez, Brad Krajkowski, Mitch J; 5. Whittemore-Prescott, 8:49.94 (ETHAN BAUM, CLAY LOOMIS, CODY CLOUGH, BRIAN GARRETT); 6. Tawas City, 8:53.45 (Cole CVanderveen, Michael Jordan, Austin Anthony, Noah NVan; 7. Pinconning, 8:57.86 (cody adcock, brandon reed, tanner wascher, ben hemstreet); 8. St. Louis, 9:17.78 (Parker Morris, Shawn Bell, Brett Humphrey, Matt Starry).

110M HURDLES -- 1. LANE MATTHEWS, Whittemore-Prescott, 15.57; 2. Ricky Butler, Saginaw Valley Lutheran, 15.75; 3. Kyle Ray, Saginaw Nouvel, 16.07; 4. Andrew Sura, Shepherd, 16.70; 5. Kalvin Lentz, Tawas City, 17.14; 6. cory kanyo, Pinconning, 17.64; 7. Mason Loucks, Tawas City, 17.96; 8. Zach Stedman, St. Louis, 18.03.

100 METER DASH -- 1. Tyler Hendricks, Saginaw Nouvel, 11.29; 2. Landon Lyons, Carrollton, 11.42; 3. TRAVIS MACDONALD, Whittemore-Prescott, 11.69; 4. Jacob Wenzlick, Sanford-Meridian, 11.71; 5. Tim Iltis, Saginaw Valley Lutheran, 11.85; 6. Demetri Trice, Gladwin, 11.99; 7. Matt Crawford, Standish-Sterling, 12.03; 8. Alec Gulvas, Standish-Sterling, 12.13.

800 METER RELAY -- 1. Sanford-Meridian, 1:34.45 (Jeremy Wenzlick, Charles Ellithorpe, Christian Petre, Jacob; 2. Standish-Sterling, 1:34.47 (Jimmy Cousins, Matt Crawford, Tyler Walker, Kyle Blakley); 3. Carrollton, 1:34.66 (Madison Gonzales, Roman Mathews, Glenn Washington, Landon L; 4. Saginaw Nouvel, 1:34.95 (Ryan Sullivan, Garrett Graham, Jason Russell, Tyler Hendric; 5. Whittemore-Prescott, 1:36.76 (CHAD LASZLO, BRIAN GARRETT, TRAVIS MACDONALD, DALTON ARNDT); 6. Gladwin, 1:36.89 (Jacob Zelt, Demetri Trice, Luke Schilling, Lucas Schwager); 7. St. Louis, 1:37.02 (Matt Hasler, Eddie Jackson, Chase Miller, Mack Crowley); 8. Saginaw Valley Lutheran, 1:37.42 (Justin Houthoofd, Robbie Trudell, Evan Howard, Tim Iltis).

1600 METER RUN -- 1. ben hemstreet, Pinconning, 4:34.09; 2. Collin Shaw, St. Louis, 4:37.13; 3. Noah Keller, Carrollton, 4:47.00; 4. Mitchell Hoffman, Hemlock, 4:47.64; 5. Paul Pack, Carrollton, 4:47.78; 6. Ben Lentz, Standish-Sterling, 4:49.19; 7. Matt Hoffman, Sanford-Meridian, 4:50.01; 8. Noah Oldenburg, Hemlock, 4:55.38.

400 METER RELAY -- 1. Sanford-Meridian, 45.27 (Jeremy Wenzlick, Charles Ellithorpe, Christian Petre, Jacob; 2. Carrollton, 45.39 (Madison Gonzales, Roman Mathews, Glenn Washington, Landon L; 3. Saginaw Valley Lutheran, 45.92 (Robbie Trudell, Ricky Butler, Evan Howard, Tim Iltis); 4. Standish-Sterling, 46.17 (Alec Gulvas, Kyle Blakley, Tyler Walker, Travis Greif); 5. Gladwin, 47.12 (Terrance Trice, Demetri Trice, Luke Schilling, Lucas Schwag; 6. St. Louis, 47.41 (Matt Hasler, Jase Anderson, Chase Miller, Mack Crowley); 7. Whittemore-Prescott, 47.42 (LANE MATTHEWS, DALTON ARNDT, JEFF PATAKY, CHAD LASZLO); 8. Hemlock, 47.65 (Tony Speckhard, Logan Mulvaney, Mick Bauer, Ryan Hagarty).

400 METER DASH -- 1. Malik Vasquez, Carrollton, 50.57; 2. Jimmy Cousins, Standish-Sterling, 51.73; 3. TRAVIS MACDONALD, Whittemore-Prescott, 52.77; 4. Skyler Neyome, Shepherd, 54.36; 5. Mick Bauer, Hemlock, 54.47; 6. Jacob Zelt, Gladwin, 55.03; 7. Donyea Freeman, Saginaw Nouvel, 55.08; 8. Jeremy Wenzlick, Sanford-Meridian, 55.47.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Ricky Butler, Saginaw Valley Lutheran, 41.31; 2. Matt Crawford, Standish-Sterling, 41.90; 3. Kyle Ray, Saginaw Nouvel, 42.41; 4. Ethan Apsey, Hemlock, 43.23; 5. Andrew Sura, Shepherd, 43.97; 6. LANE MATTHEWS, Whittemore-Prescott, 44.20; 7. CODY CLOUGH, Whittemore-Prescott, 45.13; 8. Zach Stedman, St. Louis, 45.47.

800 METER RUN -- 1. Ben Lentz, Standish-Sterling, 2:01.26; 2. Mitchell Hoffman, Hemlock, 2:04.99; 3. Duane Bean, Standish-Sterling, 2:06.98; 4. Parker Morris, St. Louis, 2:07.34; 5. Paul Pack, Carrollton, 2:08.10; 6. Collin Shaw, St. Louis, 2:09.12; 7. BRIAN GARRETT, Whittemore-Prescott, 2:09.42; 8. Donovan Gomez, Saginaw Nouvel, 2:09.85.

200 METER DASH -- 1. Tyler Hendricks, Saginaw Nouvel, 22.89; 2. Glenn Washington, Carrollton, 23.45; 3. Jimmy Cousins, Standish-Sterling, 23.46; 4. Christian Petre, Sanford-Meridian, 24.08; 5. Lucas Schwager, Gladwin, 24.15; 6. Tyler Walker, Standish-Sterling, 24.30; 7. Tyrell TYAustin, Tawas City, 24.57; 8. Joe Mitrzyk, Standish-Sterling, 24.61.

3200 METER RUN -- 1. ben hemstreet, Pinconning, 9:57.93; 2. Landon Honsinger, Hemlock, 10:01.23; 3. Sam Grossmeyer, Hemlock, 10:05.70; 4. Walker Priest, Shepherd, 10:31.09; 5. Noah Keller, Carrollton, 10:39.68; 6. Zeke Dassay, Beaverton, 10:47.40; 7. Brad Krajkowski, Saginaw Nouvel, 11:03.34; 8. Mike Hillman, Shepherd, 11:04.61.

1600 METER RELAY -- 1. Standish-Sterling, 3:32.70 (Jimmy Cousins, Ben Lentz, Matt Crawford, Duane Bean); 2. Whittemore-Prescott, 3:33.02 (BRIAN GARRETT, TRAVIS MACDONALD, DALTON ARNDT, CODY CLOUGH); 3. Shepherd, 3:39.85 (Tory Childs, Mason Dunham, Skyler Neyome, Kaleb Glowacki); 4. Hemlock, 3:40.10 (Noah Oldenburg, Mick Bauer, Ryan Hagarty, Ethan Apsey); 5. Gladwin, 3:40.42 (Jacob Zelt, Jacob Garafalo, Demetri Trice, Lucas Schwager); 6. Saginaw Nouvel, 3:47.79 (Kyle Ray, Donyea Freeman, Donovan Gomez, Mitch Jurek); 7. Saginaw Valley Lutheran, 3:49.51 (Trent Daenzer, Nathan Warren, Isaiah Hough, Justin Houthoof; 8. Sanford-Meridian, 3:49.56 (Jonas Leal, Travis Webb, Brad Atkinson, Josh Gillette).

SHOT PUT -- 1. Clayton Walderzak, Standish-Sterling, 55-4.50; 2. Anthony Prohaska, Standish-Sterling, 51-9; 3. Chris Deneen, Saginaw Valley Lutheran, 48-7.50; 4. Josh Schipper, Saginaw Nouvel, 48-7; 5. Chris Rybinski, Saginaw Nouvel, 45-5; 6. Dakota Latoski, St. Louis, 44-6.50; 7. Mick Fenton, Shepherd, 44-4; 8. Casey Blades, Beaverton, 43-10.50.

DISCUS -- 1. Clayton Walderzak, Standish-Sterling, 163-10; 2. Casey Blades, Beaverton, 145-0; 3. Isaiah Doremus, Standish-Sterling, 135-11; 4. Chris Harris, Carrollton, 129-1; 5. Kaine Sturgeon, Sanford-Meridian, 126-9; 6. Zach Boench, Tawas City, 122-11; 7. Brandon Webber, Sanford-Meridian, 120-6; 8. Anthony Prohaska, Standish-Sterling, 119-9.

LONG JUMP -- 1. Dion Sutton, Carrollton, 20-7; 2. Tyler Hendricks, Saginaw Nouvel, 19-11.50; 3. Ricky Butler, Saginaw Valley Lutheran, 19-8; 4. Robbie Trudell, Saginaw Valley Lutheran, 19-0.75; 5. Ryan Sullivan, Saginaw Nouvel, 19-0; 6. Braxtin Muma, Gladwin, 18-7.25; 7. Jake Rayes, Oscoda, 18-4.25; 8. Donyea Freeman, Saginaw Nouvel, 18-3.50.

HIGH JUMP -- 1. Ryan Hagarty, Hemlock, 5-11; 2. Robbie Trudell, Saginaw Valley Lutheran, 5-9; 3T. Noah NVanderveen, Tawas City, 5-7; T. Eddie Jackson, St. Louis, 5-7.

POLE VAULT -- 1. Braxtin Muma, Gladwin, 12-3; 2. Josh Hutchinson, Shepherd, 11-6; 3. Matt Bingham, Standish-Sterling, 11-0.10; 4T. Mitch Jurek, Saginaw Nouvel, 11-0; T. tanner wascher, Pinconning, 11-0; T. andrew Izzo, Standish-Sterling, 11-0; 7T. Jon Follebout, Hemlock, 10-3; T. Roger Willford, Gladwin, 10-3.
05/18/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGION 28-3 AT SHEPHERD 05/17/13

Region 28-3 Womens

TEAM SCORING - Shepherd 133; St. Louis 111.33; Gladwin 104; Saginaw Valley Lutheran 79; Hemlock 42; Bridgeport 38; Sanford-Meridian 35; Carrollton 27; Pinconning 20.33; Standish-Sterling 18; Saginaw Nouvel 17.33; Whittemore-Prescott 14; Oscoda 10; Tawas City 9; Beaverton 4.

3200 METER RELAY -- 1. St. Louis, 9:52.05 (Raquel Serna, Amanda Bajena, Hannah Davis, Mallory Munderlo; 2. Shepherd, 10:24.52 (Kaylie Rhynard, Abbie Moeggenberg, Rachel Buckley, Meah Gal; 3. Hemlock (A), 10:27.30 (Anna Beck, Carolyn Ling, Karli Herrington, Katelyn Tessin); 4. Pinconning, 10:42.08 (Ally Marter, Hannah Boettcher, Brianna Herner, Shelby Marte; 5. Saginaw Nouvel, 11:14.79 (Hannah Castillo, Meghan Matekel, Emily Mann, Alicia Szilagy; 6. Gladwin, 11:15.50 (Carlee Balzer, Brooke Pickard, Madison Howard, Shania Paisl; 7. Saginaw Valley Lutheran, 11:25.78 (Kenzie Allen, Sarah Cabala, Hannah Kern, Liz Schrank); 8. Sanford-Meridian, 11:30.27 (Maelyn Borowy, Jillian Brady, Linsday Carmoney, Breanna Koo.

100M HURDLES -- 1. Sam Shafer, Saginaw Valley Lutheran, 16.73; 2. Julia Moeggenborg, Shepherd, 16.92; 3. Katelyn Cameron, Gladwin, 17.00; 4. MOLLY OREILLY, Oscoda, 17.53; 5. Taylor Cole, Shepherd, 17.73; 6. Ashtyn Capen, St. Louis, 17.78; 7. Katie Johnson, Standish-Sterling, 17.91; 8. Heather Beecher, Gladwin, 18.65.

100 METER DASH -- 1. Brogan Holmes, St. Louis, 12.90; 2. Rashell Vorachek, Gladwin, 13.26; 3. Octavia Myles, Bridgeport, 13.29; 4. Andriana Smith, Bridgeport, 13.30; 5. Alex Joynt, Saginaw Nouvel, 13.60; 6. Kylie Hosner, Standish-Sterling, 13.93; 7. Alesha Hall, Shepherd, 14.06; 8. tess schmidt, Tawas City, 14.08.

800 METER RELAY -- 1. Gladwin, 1:50.44 (Katelyn Cameron, Lauren Mose, Dani Balzer, Rashell Vorachek; 2. St. Louis, 1:51.36 (Ryan Fagins, Ashtyn Capen, Megan Brown, Brogan Holmes); 3. Shepherd, 1:52.08 (Kendle Zalesak, Hannah Yesmunt, Ashtyn Snyder, Mariah MacGr; 4. Saginaw Valley Lutheran, 1:53.44 (Addie Pickelman, Madison Diehl, Haley Wehner, Kendall Schau; 5. Sanford-Meridian, 1:54.24 (Cayla Brawt, Maelyn Borowy, Brianna Yaroch, Amanda Decker); 6. Pinconning, 1:55.27; 7. Whittemore-Prescott, 1:56.28 (Brandi Hopkins, Cortney Allen, Chelsey Cottrill, Isabella M; 8. Standish-Sterling, 1:57.92 (Hailey Nalewyko, Brooke Chmura, Alexa McFarland, Kylie Hosn.

1600 METER RUN -- 1. Raquel Serna, St. Louis, 4:58.92; 2. Kaylie Rhynard, Shepherd, 5:01.45; 3. Taylor Thrush, Shepherd, 5:08.44; 4. Mallory Munderloh, St. Louis, 5:27.61; 5. Taylor Priest, Shepherd, 5:43.61; 6. Josie Short, Tawas City, 5:45.81; 7. Breanna Koon, Sanford-Meridian, 5:55.70; 8. Meghan Matekel, Saginaw Nouvel, 5:59.60.

400 METER RELAY -- 1. Shepherd, 52.86 (Kendle Zalesak, Hannah Yesmunt, Mariah MacGregor, Ashtyn Sn; 2. Gladwin, 53.17 (Rashell Vorachek, Heather Beecher, Chelsea Day, Lauren Mose; 3. Saginaw Valley Lutheran, 53.21 (Morgan Garcia, Madison Diehl, Haley Wehner, Liz Schrank); 4. Bridgeport, 53.21 (Andriana Smith, Breonna Mosley, Daisa Frazier, Octavia Myle; 5. Whittemore-Prescott, 54.85 (Brandi Hopkins, Cortney Allen, Isabella Manyen, Chelsey Cot; 6. St. Louis, 55.68 (Ashtyn Capen, Megan Brown, Breezy Allen, Sarah Stehouwer); 7. Standish-Sterling, 55.78 (Alexa McFarland, Brooke Chmura, Katie Johnson, Kylie Hosner; 8. Carrollton, 56.38 (Nia Tomlinson, Cynthia Jones, Jeanee Daniel, Nikita Montgom.

400 METER DASH -- 1. Ce'Aira Richardson, Bridgeport, 58.92; 2. Amanda Decker, Sanford-Meridian, 1:02.34; 3. Ryan Fagins, St. Louis, 1:03.17; 4. Kendall Schauss, Saginaw Valley Lutheran, 1:03.28; 5. Sierra Grodinsky, Hemlock, 1:03.90; 6. Amanda Bajena, St. Louis, 1:04.60; 7. Meah Gall, Shepherd, 1:04.67; 8. Brianna Yaroch, Sanford-Meridian, 1:04.75.

300M LOW HURD -- 1. Layne Slominski, Hemlock, 48.39; 2. Taylor Cole, Shepherd, 49.30; 3. Sam Shafer, Saginaw Valley Lutheran, 49.91; 4. MOLLY OREILLY, Oscoda, 50.81; 5. Katelyn Cameron, Gladwin, 51.20; 6. Julia Moeggenborg, Shepherd, 53.21; 7. Maiah Horton, Carrollton, 53.27; 8. Abbie Moeggenberg, Shepherd, 53.39.

800 METER RUN -- 1. Kaylie Rhynard, Shepherd, 2:21.73; 2. Taylor Thrush, Shepherd, 2:22.73; 3. Raquel Serna, St. Louis, 2:24.58; 4. Shelby Marter, Pinconning, 2:25.71; 5. Mallory Munderloh, St. Louis, 2:32.75; 6. Carolyn Ling, Hemlock, 2:35.51; 7. Katelyn Tessin, Hemlock, 2:39.59; 8. Kenzie Allen, Saginaw Valley Lutheran, 2:40.63.

200 METER DASH -- 1. Ce'Aira Richardson, Bridgeport, 25.77; 2. Brogan Holmes, St. Louis, 26.52; 3. Hannah Yesmunt, Shepherd, 27.45; 4. Amanda Decker, Sanford-Meridian, 27.57; 5. Sierra Grodinsky, Hemlock, 28.19; 6. Chelsea Day, Gladwin, 28.72; 7. Octavia Myles, Bridgeport, 29.27; 8. Ryan Fagins, St. Louis, 29.32.

3200 METER RUN -- 1. Raquel Serna, St. Louis, 10:53.95; 2. Kaylie Rhynard, Shepherd, 11:38.27; 3. Taylor Thrush, Shepherd, 11:40.09; 4. Hannah Davis, St. Louis, 11:45.22; 5. Mallory Munderloh, St. Louis, 12:13.03; 6. Taylor Priest, Shepherd, 12:14.50; 7. Sophia Bradley, St. Louis, 12:15.61; 8. Michaela Smtih, St. Louis, 12:33.69.

1600 METER RELAY -- 1. Shepherd, 4:15.57 (Taylor Thrush, Abbie Moeggenberg, Taylor Cole, Julia Moegge; 2. Hemlock, 4:17.00 (Carolyn Ling, Sierra Grodinsky, Abbie Phillipson, Layne Slo; 3. St. Louis, 4:17.99 (Brogan Holmes, Ryan Fagins, Riley Smith, Amanda Bajena); 4. Pinconning, 4:19.25 (Ally Marter, McKayla Nadolney, Breanna Bush, Shelby Marter); 5. Sanford-Meridian, 4:20.63 (Breanna Koon, Brianna Yaroch, Cayla Brawt, Amanda Decker); 6. Gladwin, 4:37.72 (Katelyn Cameron, Lauren Mose, Chelsea Day, Dani Balzer); 7. Saginaw Nouvel, 4:39.23 (Hannah Castillo, Mara Gosen, Halie Champney, Alex Joynt); 8. Saginaw Valley Lutheran, 4:48.77 (Kenzie Allen, Sarah Cabala, Madison Diehl, Liz Schrank).

SHOT PUT -- 1. Jacquelyn Willford, Gladwin, 35-5; 2. Taylor Smith, Carrollton, 34-10; 3. Shelby Sawyer, Saginaw Nouvel, 34-6.50; 4. Beverly Wallace, Carrollton, 33-6.50; 5. Kayla Baxter, St. Louis, 33-3; 6. Michaela Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 32-7; 7. Bri Alspaugh, St. Louis, 31-8; 8. Ashley Bunton, Gladwin, 30-6.

DISCUS -- 1. Cassidy Linton, Standish-Sterling, 110-8; 2. Michaela Meckes, Saginaw Valley Lutheran, 108-3; 3. Jacquelyn Willford, Gladwin, 105-10; 4. Brittany Gronda, Tawas City, 99-7; 5. Kennedi McKellar, Sanford-Meridian, 95-5; 6. Madison Diehl, Saginaw Valley Lutheran, 95-2; 7. Beverly Wallace, Carrollton, 92-0.50; 8. Mallory O'Dell, Shepherd, 88-4.50.

LONG JUMP -- 1. Rashell Vorachek, Gladwin, 16-3; 2. Haley Wehner, Saginaw Valley Lutheran, 16-2; 3. Sam Shafer, Saginaw Valley Lutheran, 15-6.50; 4. Brandi Hopkins, Whittemore-Prescott, 15-3; 5. Addie Pickelman, Saginaw Valley Lutheran, 15-2; 6. Ashtyn Snyder, Shepherd, 15-1.50; 7. Devyn Drouse, Pinconning, 14-8.75; 8. Mariah MacGregor, Shepherd, 14-7.50.

HIGH JUMP -- 1. Dani Balzer, Gladwin, 5-2.02; 2. Sam Shafer, Saginaw Valley Lutheran, 5-2.01; 3. Maiah Horton, Carrollton, 4-10; 4. Karli Herrington, Hemlock, 4-8; 5T. Haley Wehner, Saginaw Valley Lutheran, 4-6.02; T. Brandi Hopkins, Whittemore-Prescott, 4-6.02; T. Ana Vaiz, Carrollton, 4-6.02; 8T. Breghan Klein, Saginaw Nouvel, 4-6; T. Marissa Nadolney, Pinconning, 4-6; T. Ali Serna, St. Louis, 4-6.

POLE VAULT -- 1. Jacquelyn Willford, Gladwin, 9-0.04; 2. Heather Beecher, Gladwin, 9-0.03; 3. Taylor Brooks, Sanford-Meridian, 9-0.02; 4. Veronica Carey, Shepherd, 9-0.01; 5. Valarie Steele, Beaverton, 8-0.03; 6. Alison Taylor, Gladwin, 8-0.02; 7. Sarah Bellinger, Shepherd, 8-0.01.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page