2013 MHSAA Regional 33-4 Lutheran HS Westland

back to results

May. 18, 2013

2013 MHSAA Regional 33-4 Lutheran HS Westland
Westland, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/18/13 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONALS AT BRECKENRIDGE 05/18/13

MHSAA Regional #38 - Breckenridge

TEAM SCORING - Breckenridge Huskies 114; Michigan Lutheran Seminary 106; Coleman 89; Saginaw Arts & Sciences 62; New Lothrop 51; MP Sacred Heart Academy 48; AuGres-Sims 39; Beal City High School 29; Lincoln- Alcona CommunitySchools 28; Vestaburg 27; Fulton 22; Montabella 20; Mio AuSable 18; Merrill High School 5; Bay City All Saints 2; Buena Vista High School 1.

3200 METER RELAY -- 1. Breckenridge Huskies, 8:20.60; 2. MP Sacred Heart Academy, 8:32.10; 3. Beal City High School, 8:48.80; 4. Michigan Lutheran Semin, 8:54.20; 5. Mio AuSable, 9:11.70; 6. AuGres-Sims, 9:14.00; 7. Montabella, 9:18.30; 8. Lincoln- Alcona Communi, 9:33.40.

110M HURDLES -- 1. Reno Fike, Coleman, 16.80; 2. Gavin Bennett, New Lothrop, 17.10; 3. Brett Maser, AuGres-Sims, 17.40; 4. Anthony Gonzales, Saginaw Arts & Sciences, 17.70; 5. Nathaniel Schroeder, Michigan Lutheran Seminary, 18.20; 6. Adam St. Clair, Michigan Lutheran Seminary, 18.21; 7. Cody Kahunek, Mio AuSable, 18.60.

100 METER DASH -- 1. Amari Coleman, New Lothrop, 11.30; 2. Childress Cannon, Saginaw Arts & Sciences, 11.50; 3. Dakota Fike, Coleman, 11.80; 4. Wyatt Towne, Michigan Lutheran Seminary, 11.81; 5. Austin Schneider, Michigan Lutheran Seminary, 12.10; 6. Randy Johnston, Fulton, 12.20; 7. Sean Beckom, Saginaw Arts & Sciences, 12.30; 8. Zach Parks, Buena Vista High School, 15.00.

800 METER RELAY -- 1. Coleman, 1:34.00; 2. Michigan Lutheran Semin, 1:36.10; 3. Breckenridge Huskies, 1:36.20; 4. Vestaburg, 1:38.00; 5. Lincoln- Alcona Communi, 1:38.01; 6. Beal City High School, 1:39.70; 7. AuGres-Sims, 1:46.80.

1600 METER RUN -- 1. Bohdan Hartman, Fulton, 4:37.60; 2. Kyle Gulick, Breckenridge Huskies, 4:42.20; 3. Cooper Terry, MP Sacred Heart Academy, 4:48.90; 4. Aaron Pretzer, Michigan Lutheran Seminary, 4:51.60; 5. Darian Schnose, Michigan Lutheran Seminary, 4:52.70; 6. Christian Watson, Montabella, 4:59.90; 7. Robert Thompson, Mio AuSable, 5:04.70; 8. Eddie Ip, MP Sacred Heart Academy, 5:07.30.

400 METER RELAY -- 1. New Lothrop, 45.70; 2. Lincoln- Alcona Communi, 45.90; 3. Saginaw Arts & Sciences, 46.00; 4. Michigan Lutheran Semin, 46.10; 5. Vestaburg, 46.80; 6. Coleman, 46.81; 7. Beal City High School, 47.90; 8. Montabella, 49.20.

400 METER DASH -- 1. Dakota Fike, Coleman, 51.50; 2. Kevin Pioszak, Breckenridge Huskies, 51.90; 3. Kyler Lehr, Michigan Lutheran Seminary, 53.80; 4. Travis Welch, Saginaw Arts & Sciences, 53.90; 5. Grant Schutte, AuGres-Sims, 54.40; 6. Ben Snyder, Michigan Lutheran Seminary, 55.20; 7. Bo Carrick, Beal City High School, 55.50; 8. Parker Eldred, Montabella, 56.00.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Reno Fike, Coleman, 41.20; 2. Jake Partee, Breckenridge Huskies, 42.80; 3. Brett Maser, AuGres-Sims, 43.10; 4. Gavin Bennett, New Lothrop, 44.90; 5. Adam St. Clair, Michigan Lutheran Seminary, 45.00; 6. Jacob Grover, Vestaburg, 45.80; 7. Gabe VanSumeren, Bay City All Saints, 45.90; 8. Nathaniel Schroeder, Michigan Lutheran Seminary, 46.70.

800 METER RUN -- 1. Bryce DeGrammont, Mio AuSable, 2:05.20; 2. Kyle Gulick, Breckenridge Huskies, 2:07.10; 3. Dan Mahan, Saginaw Arts & Sciences, 2:07.80; 4. Shaun Collin, MP Sacred Heart Academy, 2:09.70; 5. Daniel Gensmer, Michigan Lutheran Seminary, 2:10.20; 6. Logan Moyle, MP Sacred Heart Academy, 2:10.70; 7. Nate Partee, Breckenridge Huskies, 2:15.90; 8. Judd Pendred, AuGres-Sims, 2:16.80.

200 METER DASH -- 1. Childress Cannon, Saginaw Arts & Sciences, 23.10; 2. Wyatt Towne, Michigan Lutheran Seminary, 23.60; 3. Christian Benavidez, Vestaburg, 24.30; 4. Aaron Ritchie, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 24.40; 5. Alex Matthews, Beal City High School, 24.50; 6. Kevin Pioszak, Breckenridge Huskies, 24.80; 7. Brett Maser, AuGres-Sims, 25.30; 8. Sean Beckom, Saginaw Arts & Sciences, 25.31.

3200 METER RUN -- 1. Kurt Gulick, Breckenridge Huskies, 10:20.80; 2. Jesse Corbat, Breckenridge Huskies, 10:22.40; 3. Cooper Terry, MP Sacred Heart Academy, 10:28.60; 4. Darian Schnose, Michigan Lutheran Seminary, 10:31.00; 5. Charlie Clark, Beal City High School, 10:37.10; 6. Ethan. Schafer, Beal City High School, 10:40.30; 7. Austin Brittain, Breckenridge Huskies, 10:44.40; 8. Bohdan Hartman, Fulton, 10:58.20.

1600 METER RELAY -- 1. Coleman, 3:37.50; 2. Lincoln- Alcona Communi, 3:40.90; 3. Breckenridge Huskies, 3:43.20; 4. Beal City High School, 3:46.50; 5. Montabella, 3:55.00; 6. AuGres-Sims, 3:55.10; 7. MP Sacred Heart Academy, 3:57.60; 8. Saginaw Arts & Sciences, 3:58.20.

POLE VAULT -- 1. Curtis Bell, Coleman, 13-10; 2. Gavin Bennett, New Lothrop, 11-4; 3. Baylee Stoneman, Breckenridge Huskies, 10-10; 4. Jacob Kulhanek, Merrill High School, 10-10; 5. Zach Taubitz, Montabella, 10-10; 6. Elliot Murray, Coleman, 9-4; 7. Gabe Bennett, New Lothrop, 9-4; 8. Garrette Norling, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 9-4.

LONG JUMP -- 1. Childress Cannon, Saginaw Arts & Sciences, 20-9.75; 2. Amari Coleman, New Lothrop, 19-9.75; 3. Ben Snyder, Michigan Lutheran Seminary, 18-8.50; 4. Zach Taubitz, Montabella, 18-6.50; 5. Dylan Schutte, AuGres-Sims, 18-6.25; 6. Jacob Kipp, Coleman, 18-5.50; 7. Kyler Lehr, Michigan Lutheran Seminary, 18-4.50; 8. Eric Hampton, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 17-11.50.

SHOT PUT -- 1. Kyle Smith, Breckenridge Huskies, 47-7; 2. Travis Welch, Saginaw Arts & Sciences, 44-4.50; 3. Cole Younger, MP Sacred Heart Academy, 43-6; 4. Dan Keller, Michigan Lutheran Seminary, 42-4; 5. Brendan Hulbert, Fulton, 41-8.50; 6. Rob Schmidt, Breckenridge Huskies, 41-0.50; 7. Mitch Mills, Fulton, 39-8; 8. Mitchell Morford, Vestaburg, 38-3.50.

DISCUS -- 1. Kyle Smith, Breckenridge Huskies, 134-9; 2. Cole Younger, MP Sacred Heart Academy, 124-5; 3. Rob Schmidt, Breckenridge Huskies, 118-7; 4. Travis Williams, Michigan Lutheran Seminary, 116-8; 5. Jacob Kipp, Coleman, 114-5; 6. Brent Schwiderson, AuGres-Sims, 112-1; 7. Zach Thum, Fulton, 109-9; 8. Dan Keller, Michigan Lutheran Seminary, 105-0.

HIGH JUMP -- 1. Jacob Kipp, Coleman, 6-3; 2. Jason Spaude, Michigan Lutheran Seminary, 6-1; 3. Jacob Grover, Vestaburg, 5-9; 4. Nathan Ecker, AuGres-Sims, 5-9; 5. Evan Lehr, Michigan Lutheran Seminary, 5-9; 6. Brooks Hyble, MP Sacred Heart Academy, 5-9; 7. Dewayne McKinney, Vestaburg, 5-7; 8. Ben Snyder, Michigan Lutheran Seminary, 5-4.
05/18/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONALS AT BRECKENRIDGE 05/18/13

MHSAA Regional #38 - Breckenridge

TEAM SCORING - Beal City High School 176; Michigan Lutheran Seminary 92; New Lothrop 69; MP Sacred Heart Academy 58; Breckenridge Huskies 52; Lincoln- Alcona CommunitySchools 47; Merrill High School 33; Montabella 33; Coleman 29; Fulton 22.50; AuGres-Sims 15; Saginaw Arts & Sciences 11; Mio AuSable 10; Buena Vista High School 7; Vestaburg 5; Hale 2.50.

3200 METER RELAY -- 1. Beal City High School, 10:10.50; 2. Lincoln- Alcona Communi, 10:13.40; 3. Breckenridge Huskies, 10:16.70; 4. MP Sacred Heart Academy, 10:17.20; 5. Montabella, 10:29.60; 6. Michigan Lutheran Semin, 10:40.60; 7. Merrill High School, 11:34.00; 8. New Lothrop, 11:49.10.

100M HURDLES -- 1. Brittany Severn, New Lothrop, 16.20; 2. Kaitlynn Frayre, Beal City High School, 16.70; 3. Hannah Seibert, New Lothrop, 17.20; 4. Monica David, Beal City High School, 17.90; 5. Charlsey Sayles, Michigan Lutheran Seminary, 18.00; 6. Alexis Maike, Merrill High School, 18.01; 7. Lauren Thomas, Saginaw Arts & Sciences, 18.10; 8. Caitlyn Colby, Michigan Lutheran Seminary, 18.70.

100 METER DASH -- 1. Erica. Sheahan, Beal City High School, 13.30; 2. Chassidy Donaldson, Saginaw Arts & Sciences, 13.50; 3. Amanda. MacDonald, Coleman, 13.70; 4. Katelyn Naujock, Michigan Lutheran Seminary, 13.90; 5. Chloe Berka, Michigan Lutheran Seminary, 14.00; 6. Brianna Tedrow, Merrill High School, 14.01; 7. Shiane Hallock, Vestaburg, 14.30; 8. ALEXANDRIA Carter, Buena Vista High School, 14.60.

800 METER RELAY -- 1. Michigan Lutheran Semin, 1:54.10; 2. Lincoln- Alcona Communi, 1:58.00; 3. New Lothrop, 1:58.60; 4. Montabella, 2:04.70; 5. Merrill High School, 2:04.71; 6. Mio AuSable, 2:12.80; 7. Vestaburg, 2:20.30.

1600 METER RUN -- 1. Kirsten Olling, Breckenridge Huskies, 5:17.90; 2. Dominique Adams, Breckenridge Huskies, 5:29.50; 3. Hannah. Steffke, Beal City High School, 5:29.51; 4. Emily Steffke, Beal City High School, 5:33.00; 5. Meredith Predum, MP Sacred Heart Academy, 5:37.00; 6. Renae Latoski, Merrill High School, 5:54.90; 7. Rachel Reiber, Breckenridge Huskies, 5:58.60; 8. Katelyn Perry, Michigan Lutheran Seminary, 6:00.50.

400 METER RELAY -- 1. Michigan Lutheran Semin, 54.60; 2. Beal City High School, 55.50; 3. Coleman, 56.10; 4. New Lothrop, 56.50; 5. Merrill High School, 57.40; 6. Montabella, 57.70; 7. Mio AuSable, 1:02.00; 8. Fulton, 1:02.90.

400 METER DASH -- 1. Megan Quick, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 59.00; 2. Amanda Madden, Fulton, 1:00.30; 3. Nicole Gross, Beal City High School, 1:01.80; 4. Grace Schafer, Beal City High School, 1:05.20; 5. Kaylee Fermoyle, MP Sacred Heart Academy, 1:05.40; 6. Emily. Havens, Coleman, 1:06.50; 7. Tabitha Parkin, AuGres-Sims, 1:07.80; 8. Kaitlyn Bunde, Michigan Lutheran Seminary, 1:08.50.

300M LOW HURD -- 1. Brittany Severn, New Lothrop, 47.60; 2. Kaitlynn Frayre, Beal City High School, 48.90; 3. Hannah Seibert, New Lothrop, 50.20; 4. Erika Wendling, Breckenridge Huskies, 50.70; 5. Skylar Nelson, MP Sacred Heart Academy, 51.50; 6. Jessica Riggs, Michigan Lutheran Seminary, 51.70; 7. Monica David, Beal City High School, 52.20; 8. Faith Schroeder, Michigan Lutheran Seminary, 57.50.

800 METER RUN -- 1. Megan Quick, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 2:25.90; 2. Kensington Garvey, Montabella, 2:27.40; 3. Maggie Oblinger, MP Sacred Heart Academy, 2:28.30; 4. Katharine Janes, MP Sacred Heart Academy, 2:39.00; 5. Kim Buskirk, Montabella, 2:39.70; 6. Anna Reihl, Beal City High School, 2:40.10; 7. Charlsey Sayles, Michigan Lutheran Seminary, 2:40.90; 8. Emma Sheffert, MP Sacred Heart Academy, 2:41.20.

200 METER DASH -- 1. Erica. Sheahan, Beal City High School, 27.10; 2. Amanda Madden, Fulton, 27.20; 3. ALEXANDRIA Carter, Buena Vista High School, 29.30; 4. Modupe Obiri, MP Sacred Heart Academy, 30.00; 5. Brianna Tedrow, Merrill High School, 30.50; 6. Miranda Schalk, Lincoln- Alcona CommunitySchools, 30.51; 7. Jessica Starr, Beal City High School, 30.60; 8. Tabitha Parkin, AuGres-Sims, 31.90.

3200 METER RUN -- 1. Kirsten Olling, Breckenridge Huskies, 11:19.40; 2. Dominique Adams, Breckenridge Huskies, 11:59.50; 3. Taylor Smith, Montabella, 12:00.00; 4. Hannah. Steffke, Beal City High School, 12:10.50; 5. Emily Steffke, Beal City High School, 12:25.40; 6. Lindsay Hoard, Breckenridge Huskies, 13:05.60; 7. Maggie Kolb, Beal City High School, 13:12.70; 8. Sharah Defoe, Saginaw Arts & Sciences, 13:44.50.

1600 METER RELAY -- 1. Beal City High School, 4:17.00; 2. Lincoln- Alcona Communi, 4:20.70; 3. New Lothrop, 4:21.60; 4. MP Sacred Heart Academy, 4:24.50; 5. Michigan Lutheran Semin, 4:26.80; 6. Fulton, 4:32.50; 7. Montabella, 4:36.30; 8. Coleman, 4:52.60.

POLE VAULT -- 1. Amanda. MacDonald, Coleman, 10-0; 2. Melanie Schafer, Beal City High School, 9-6; 3. Bonnie Wietfeldt, Merrill High School, 8-0; 4. Sydney Lorenz, Beal City High School, 7-6; 5. Morgan Wolfgram, Merrill High School, 7-0; 6T. Elizabeth Farrand, Hale, 7-0; T. Courtney Baker, Fulton, 7-0; 8. Kylie Jacobs, New Lothrop, 6-6.

LONG JUMP -- 1. Nicole Gross, Beal City High School, 16-0; 2. Kaitlynn Frayre, Beal City High School, 15-11; 3. Monica David, Beal City High School, 15-8; 4. Jessica Riggs, Michigan Lutheran Seminary, 14-6.75; 5. Maelin Wheeler, New Lothrop, 14-5.75; 6. Brittany Severn, New Lothrop, 14-3; 7. Emily Wright, AuGres-Sims, 13-9.75; 8. Maddi Karcher, Montabella, 12-10.25.

SHOT PUT -- 1. Addie Schumacher, Beal City High School, 34-5; 2. Bainy Scully, MP Sacred Heart Academy, 32-6.75; 3. Haley Hanan, Michigan Lutheran Seminary, 30-6.75; 4. Amy Krupp, New Lothrop, 30-3; 5. Brooke Maser, AuGres-Sims, 29-3.50; 6. Reed Anderson, Michigan Lutheran Seminary, 29-0.50; 7. Michelle Kujat, MP Sacred Heart Academy, 28-7.25; 8. Rebeca Morrow, Vestaburg, 27-9.50.

DISCUS -- 1. Reed Anderson, Michigan Lutheran Seminary, 101-4; 2. Haley Hanan, Michigan Lutheran Seminary, 94-5; 3. Addie Schumacher, Beal City High School, 92-1; 4. Bainy Scully, MP Sacred Heart Academy, 90-7; 5. Amy Krupp, New Lothrop, 89-11; 6. Michelle Kujat, MP Sacred Heart Academy, 85-6; 7. Maelin Wheeler, New Lothrop, 82-8; 8. Jaclyn Woodbury, Beal City High School, 79-11.

HIGH JUMP -- 1. Addie Schumacher, Beal City High School, 5-3; 2. Sophia Klingbeil, Michigan Lutheran Seminary, 4-11; 3. Cassidy Boensch, AuGres-Sims, 4-11; 4. Paige Young, Mio AuSable, 4-9; 5T. Faith Schroeder, Michigan Lutheran Seminary, 4-7; T. Hannah. Steffke, Beal City High School, 4-7; T. Aieren Anderson, Coleman, 4-7; 8. Skylar Nelson, MP Sacred Heart Academy, 4-7.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page