2013 Columbia Community Fitness Center 5k Run/Walk

back to results

Apr. 27, 2013

2013 Columbia Community Fitness Center 5k Run/Walk
Brooklyn, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Maria Kaiser 129 23 7 22:33.4 7:16/M
Top

Female 10 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabel Spencer 161 9 36 29:34.3 9:32/M
2 Kate O'Neil 145 8 42 30:11.2 9:44/M
3 Madison Kay 180 8 76 37:00.6 11:56/M
Top

Female 11 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Delaney Hawkins 125 12 32 28:14.7 9:06/M
2 Maddie Kelly 130 12 79 38:21.5 12:22/M
3 Jaclyn Pulka 151 11 97 52:45.0 17:01/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Stevenson 236 28 10 23:38.4 7:37/M
2 Lindsey Fish 115 29 11 23:46.9 7:40/M
3 Kellie Gritzmaker 263 28 17 24:21.4 7:51/M
4 Tessa Newberg 213 29 19 24:35.0 7:56/M
5 Lauren Decker 239 23 44 30:25.5 9:49/M
6 Mary Cronley 192 27 46 31:10.2 10:03/M
7 Alicia Curtis 266 27 67 34:27.3 11:07/M
8 Cierra Howard 127 25 73 35:49.9 11:33/M
9 Kyli Kennedy 131 25 85 39:57.2 12:53/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Sitarz 247 37 24 25:54.8 8:21/M
2 Laura Williams 175 32 25 26:22.9 8:30/M
3 Becky Rogers 153 36 29 27:44.4 8:57/M
4 Kelly Kempher 182 38 33 28:33.0 9:13/M
5 Christi O'Neil 144 37 43 30:11.7 9:44/M
6 Rosa Creech 224 39 52 32:00.4 10:19/M
7 Emily Salenbien 173 30 54 32:05.2 10:21/M
8 Paula Dolson 190 38 59 32:29.9 10:29/M
9 Jennifer Cubberly 202 34 60 32:38.0 10:32/M
10 Lenae Vanwagnen 172 38 68 34:28.9 11:07/M
11 Sarah Ramsey 185 39 72 35:08.7 11:20/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Parker 255 46 35 29:30.3 9:31/M
2 Jennifer Gallagher 118 41 48 31:31.1 10:10/M
3 Debra Wisniewski 168 48 49 31:41.8 10:13/M
4 Shelly Stanley 162 49 55 32:12.5 10:23/M
5 Charity Boisseau 216 40 56 32:12.9 10:23/M
6 Trudy Wright 171 44 80 38:46.1 12:30/M
7 Diana Raab 152 42 81 39:04.3 12:36/M
8 Andrea Davis 261 40 86 39:57.7 12:53/M
9 Liz Apling 260 45 87 40:55.8 13:12/M
10 Laurie Apling 101 45 88 40:56.4 13:12/M
11 Jennifer Howard 181 42 89 42:05.6 13:35/M
12 Cindi Clark 226 41 95 49:41.3 16:02/M
13 Aimee Sanders 183 44 99 1:00:08.7 19:24/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Ashworth 245 56 31 27:49.7 8:58/M
2 Tina Merkel 265 51 38 29:43.8 9:35/M
3 Barbara Douglas 196 59 51 31:53.8 10:17/M
4 Kim Crowel 238 52 63 33:44.9 10:53/M
5 Sandy Wedemeyer 163 57 64 33:48.3 10:54/M
6 Laura Steenrod 237 50 66 34:19.6 11:04/M
7 Kelly Foster 259 52 71 34:59.9 11:17/M
8 Paula Dotson 199 56 90 42:06.9 13:35/M
9 Sue Williams 174 58 92 48:50.6 15:45/M
10 Daphne Thurgood 258 57 96 49:41.6 16:02/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Hendges 178 63 77 37:16.5 12:01/M
2 Deb Spencer 159 61 83 39:18.0 12:41/M
Top

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Spencer 160 33 1 18:48.9 6:04/M
Top

Male 10 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Pedersen 223 10 57 32:15.8 10:24/M
2 Branden Merkel 264 9 70 34:43.6 11:12/M
3 Dustin Ruiz 179 8 75 36:28.0 11:46/M
4 Ethan Clark 225 10 94 49:39.3 16:01/M
Top

Male 11 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor McClear 267 13 5 21:56.1 7:05/M
2 Zach Boller 240 14 12 23:58.7 7:44/M
3 Jack Gorny 198 14 20 25:14.9 8:08/M
4 Eric Ernvall 110 13 28 27:39.9 8:55/M
5 Robby Pulka 150 15 91 45:27.4 14:40/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ty Liogghio 135 16 13 23:59.4 7:44/M
2 Marty Wisniewski 170 18 39 29:45.8 9:36/M
3 Erik Gammon 119 17 58 32:26.7 10:28/M
4 Ben Pulka 149 16 98 57:14.6 18:28/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Boller 241 23 6 22:02.4 7:06/M
2 Jake Stressman 233 29 16 24:13.9 7:49/M
3 Casey Jager 204 29 41 29:54.0 9:39/M
4 Trevor Walters 191 28 47 31:10.7 10:03/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Andrews 243 34 3 19:30.3 6:17/M
2 John Phelps 200 31 4 21:27.1 6:55/M
3 Sean Fish 114 30 21 25:39.7 8:16/M
4 Tony Pruitt 146 33 22 25:40.6 8:17/M
5 Scott Williams 176 34 23 25:50.2 8:20/M
6 Ken Faulkiner 187 37 27 27:24.7 8:50/M
7 Dan Spencer 158 36 37 29:36.7 9:33/M
8 Jamie Edwards 109 39 40 29:52.2 9:38/M
9 Kenneth Harris 228 33 74 36:25.2 11:45/M
10 Eric Hall 123 38 82 39:05.5 12:36/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Collier 229 47 2 18:49.4 6:04/M
2 Tim O'Neil 143 42 8 22:58.3 7:25/M
3 Phil Gritzmaker 262 43 34 29:11.6 9:25/M
4 Tim Creech 222 47 53 32:01.1 10:20/M
5 Harry Liogghio 136 43 61 33:27.9 10:47/M
6 Dave Pulka 148 46 84 39:55.8 12:53/M
Top

Male 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Beagle 242 52 9 23:15.5 7:30/M
2 Coley Johnson 235 59 14 24:04.4 7:46/M
3 Timothy Payne 221 50 18 24:23.9 7:52/M
4 Bob Ashworth 244 56 45 30:39.7 9:53/M
5 Ralph Damato 108 55 62 33:40.7 10:52/M
6 Max Russell 214 57 65 34:13.3 11:02/M
7 Dave Ernvall 111 54 69 34:39.3 11:11/M
8 Phil Simon 246 50 78 37:17.4 12:02/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Blackburn 106 60 15 24:10.9 7:48/M
2 Paul Douglas 195 60 26 27:24.0 8:50/M
3 Randy Fielder 113 61 30 27:45.1 8:57/M
4 Jerry Baldwin 103 68 50 31:44.1 10:14/M
Top

Male 70 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Luty 140 70 93 49:08.8 15:51/M




Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorraine Spencer 210 57 3 37:48.9 12:12/M
Top

Female 10 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Makenna King 134 8 34 52:45.9 17:01/M
2 Rylee Fitzpatrick 117 7 48 1:00:15.9 19:26/M
Top

Female 11 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis King 133 11 40 55:39.4 17:57/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Williams 167 26 9 43:45.3 14:07/M
2 Ashley Aldrich 186 28 32 51:01.4 16:27/M
3 Kathleen Rowe 211 21 44 58:41.5 18:56/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tahny Lowry 218 35 10 44:23.5 14:19/M
2 Staci Swihart 219 33 11 44:24.4 14:19/M
3 Jessica Huhn 231 36 16 46:19.0 14:56/M
4 Carla Steele 197 37 18 46:47.1 15:05/M
5 Pam Marcenkiewicz 230 30 26 49:20.3 15:55/M
6 Allison Pruitt 147 30 33 51:03.7 16:28/M
7 Michelle Fitzpatrick 116 39 49 1:00:17.0 19:27/M
Top

Female 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robyn Halsey 227 41 15 46:16.2 14:55/M
2 Susan Beck 232 44 25 49:18.0 15:54/M
3 Catherine Whalen 165 40 27 49:35.8 16:00/M
4 Robin Shepherd 155 49 30 49:49.6 16:04/M
5 Jane Barnes 193 47 35 53:22.7 17:13/M
6 Jill Liogghio 138 42 41 55:44.9 17:59/M
7 Jodi Smaga 217 42 42 55:45.6 17:59/M
8 Kelly Gautz 212 48 43 58:40.5 18:55/M
9 Lynette Uebrick 205 44 47 1:00:09.9 19:24/M
10 Teresa Panzer 254 48 52 1:00:36.4 19:33/M
Top

Female 50 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nadine Zinn 189 59 13 44:37.3 14:24/M
2 Sandy Damato 107 55 14 45:00.4 14:31/M
3 Jan Sommer 157 57 17 46:21.1 14:57/M
4 Tina Currie 234 55 19 48:23.4 15:36/M
5 Judy Blackburn 105 58 21 48:59.5 15:48/M
6 Diane Scholl 154 51 22 48:59.7 15:48/M
7 Nancy Jager 203 58 28 49:36.0 16:00/M
8 Tamra Pickering 257 51 29 49:41.8 16:02/M
9 Debbie Melville 141 59 31 49:50.8 16:05/M
10 Robin Hense 126 50 38 55:33.3 17:55/M
11 Tina Rose 251 50 45 1:00:04.8 19:23/M
12 Donna Brennan 201 54 46 1:00:09.2 19:24/M
13 Kathy Connolly 252 56 51 1:00:18.2 19:27/M
Top

Female 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Tebbie Coons 256 62 5 42:08.8 13:35/M
2 Pat Antcliff 215 68 6 42:09.0 13:36/M
3 S Kim Hynes 128 60 7 42:46.5 13:48/M
4 Kathy Baldwin 102 67 20 48:55.7 15:47/M
5 Kathy Whalen 164 65 23 49:01.5 15:49/M
6 Kathleen Luty 139 62 24 49:08.6 15:51/M
7 Betty Nelson 142 65 37 55:32.3 17:55/M
8 Sandy Birchmeier 104 65 50 1:00:17.0 19:27/M
Top

Female 70 and over

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lourdes Smith 156 76 4 42:03.4 13:34/M
2 Judy Whitney 166 72 36 53:57.9 17:24/M
3 Judy Gammon 120 70 56 1:02:54.4 20:17/M
Top

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Spencer 209 59 1 33:03.7 10:40/M
Top

Male 11 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Barnes 194 13 2 35:27.3 11:26/M
2 Cal Liogghio 137 12 12 44:30.2 14:21/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicholas Wisniewski 169 17 55 1:02:54.0 20:17/M
Top

Male 30 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hejl 248 39 53 1:00:37.2 19:33/M
Top

Male 40 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris King 132 43 39 55:39.0 17:57/M
Top

Male 60 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Vern Jeppesel 220 63 8 43:19.1 13:58/M
2 John Rose 250 68 54 1:00:37.9 19:33/M

Brooklyn, MI
Provided by Michigan Running Foundation