2013 Drake Relays

back to results

Apr. 27, 2013

2013 Drake Relays
Drake University, Des Moines, Iowa
April 24-27, 2013


Results for Wednesday, April 24, 2013

Event 370 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Univ/Col Heptathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Paige Knodle SO Northern Iow 14.17 -1.9 3 954
2 Mary Nall JR Mississippi 14.27 -2.0 2 941
3 Lindsay Lettow Unattached 14.34 -3.9 5 931
4 Chantae McMillan Nike 14.42 -3.9 5 920
5 Fabia McDonald JR Mississippi 14.55 -1.9 3 902
6 Briana Isom Brummer SR Drake 14.58 -2.0 2 898
7 Jessica Flax Unattached 14.62 -3.9 5 892
8 Jasmine Ellis SR Central Arka 14.77 -2.0 1 872
9 Megan Stringer SR Illinois Col 15.18 -0.6 4 818
10 Megan Snow SR Central Arka 15.41 -0.6 4 788
11 Briana Vander Woude SR Dordt 15.46 -2.0 2 782
12 Taylor Twedt Unattached 15.55 -1.9 3 770
13 Lisa Egarter JR Southern Met 15.59 -2.0 2 765
14 Kelly Steffen JR Indiana St 15.61 -2.0 1 763
15 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 15.76 -2.0 1 744
16 Rachael Johnson JR Indiana St 15.94 -0.6 4 722
17 Jess Smith Unattached 16.25 -2.0 1 684

Event 370 Heptathlon: #2 Women High Jump Univ/Col Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lisa Egarter JR Southern Met 1.75m 5-08.75 916
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O O XO XXO XXX
2 Fabia McDonald JR Mississippi 1.72m 5-07.75 879
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXO XO XXO XXX
2 Lindsay Lettow Unattached 1.72m 5-07.75 879
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O XXX
4 Rachael Johnson JR Indiana St 1.66m 5-05.25 806
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
4 Briana Isom Brummer SR Drake 1.66m 5-05.25 806
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP O O PPP XO XO O XXX
6 Taylor Twedt Unattached 1.63m 5-04.25 771
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66
PPP PPP XO O O O XO XXO XXX
7 Mary Nall JR Mississippi 1.60m 5-03.00 736
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP XO XO O O XXO XXX
7 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 1.60m 5-03.00 736
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP PPP O O O O XO XXX
7 Briana Vander Woude SR Dordt 1.60m 5-03.00 736
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP O O PPP XO XXO XXX
7 Jessica Flax Unattached 1.60m 5-03.00 736
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP PPP O O O O XXX
11 Jasmine Ellis SR Central Arka 1.57m 5-01.75 701
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP PPP PPP O PPP XO PPP XXX
11 Chantae McMillan Nike 1.57m 5-01.75 701
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
11 Kelly Steffen JR Indiana St 1.57m 5-01.75 701
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
PPP PPP PPP XO O O XXO XXX
11 Megan Stringer SR Illinois Col 1.57m 5-01.75 701
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
PPP PPP PPP XO O XXO O XXX
15 Megan Snow SR Central Arka 1.54m 5-00.50 666
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
PPP PPP PPP PPP XO O XXX
16 Jess Smith Unattached 1.51m 4-11.50 632
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54
O O XO XO XXO XXX
16 Paige Knodle SO Northern Iow 1.51m 4-11.50 632
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54
O XO XO XXO XXX

Event 370 Heptathlon: #3 Women Shot Put Univ/Col Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jessica Flax Unattached 12.18m 39-11.50 673
11.93m 11.22m 12.18m
2 Jess Smith Unattached 11.62m 38-01.50 636
11.54m 11.62m 11.54m
3 Lindsay Lettow Unattached 11.38m 37-04.00 620
11.38m 10.81m 10.50m
4 Lisa Egarter JR Southern Met 11.32m 37-01.75 616
11.32m 10.81m FOUL
5 Briana Vander Woude SR Dordt 10.93m 35-10.50 591
9.38m 9.68m 10.93m
6 Megan Snow SR Central Arka 10.69m 35-01.00 575
10.69m 10.68m FOUL
7 Jasmine Ellis SR Central Arka 10.58m 34-08.50 567
10.40m 9.98m 10.58m
8 Fabia McDonald JR Mississippi 10.51m 34-05.75 563
8.74m 9.84m 10.51m
9 Mary Nall JR Mississippi 10.49m 34-05.00 562
10.49m 9.90m 9.66m
10 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 10.25m 33-07.50 546
10.25m 9.94m 9.83m
11 Taylor Twedt Unattached 9.97m 32-08.50 527
9.74m 9.97m 8.78m
11 Megan Stringer SR Illinois Col 9.97m 32-08.50 527
9.24m 9.97m 9.84m
13 Rachael Johnson JR Indiana St 9.92m 32-06.50 524
FOUL 9.67m 9.92m
14 Kelly Steffen JR Indiana St 9.26m 30-04.75 481
FOUL 9.26m 9.23m
15 Paige Knodle SO Northern Iow 9.17m 30-01.00 475
8.11m 9.17m 8.78m
16 Briana Isom Brummer SR Drake 8.88m 29-01.75 456
8.88m 8.87m 8.68m
-- Chantae McMillan Nike FOUL
FOUL PASS PASS

Event 370 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Univ/Col Heptathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Paige Knodle SO Northern Iow 24.81 0.6 2 904
2 Lindsay Lettow Unattached 24.91 0.6 2 895
3 Jasmine Ellis SR Central Arka 25.10 2.1 1 878
4 Mary Nall JR Mississippi 25.25 2.1 1 864
5 Briana Vander Woude SR Dordt 25.64 2.1 1 829
6 Briana Isom Brummer SR Drake 25.91 2.1 1 805
7 Jessica Flax Unattached 25.96 0.6 2 801
8 Fabia McDonald JR Mississippi 26.09 0.6 2 789
9 Megan Snow SR Central Arka 26.19 2.1 1 781
10 Jess Smith Unattached 26.23 1.1 3 777
11 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 26.29 1.1 3 772
12 Kelly Steffen JR Indiana St 26.58 1.1 3 747
13 Megan Stringer SR Illinois Col 26.80 1.1 3 729
14 Rachael Johnson JR Indiana St 26.84 1.1 3 725
15 Lisa Egarter JR Southern Met 27.20 2.1 1 695
16 Taylor Twedt Unattached 27.99 2.1 1 632
-- Chantae McMillan Nike DNF 0.6 2

Event 190 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Univ/Col Decathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Brandon Mortensen FR Northern Iow 11.01 +0.0 2 858
2 Devon Williams FR Georgia 11.16 0.2 1 825
3 Ethan Miller Unattached 11.22 0.2 1 812
4 Jake Arnold Asics 11.26 0.2 1 804
5 Eric Larson SO Central 11.33 +0.0 2 789
6 Robert Webb SR Indiana St 11.36 +0.0 2 782
7 Josh Petersen FR South Dakota 11.40 +0.0 2 774
8 Kurtis Brondyke Unattached 11.46 0.2 1 761
9 Ben Lindaman JR Northern Iow 11.49 +0.0 2 755
10 Andy Dougherty Morningside 11.58 0.2 1 736
11 Zach Anderson JR UW-Stout 11.59 0.2 1 734
12 Peter Wagner Unattached 11.64 +0.0 2 723
13 Daniel Gooris SR Northern Iow 11.67 0.2 1 717

Event 190 Decathlon: #2 Men Long Jump Univ/Col Decathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Ethan Miller Unattached 6.93m 1.9 22-09.00 797
6.80m(+0.0) 6.93m(1.9) 6.74m(3.2)
2 Devon Williams FR Georgia 6.80m 0.9 22-03.75 767
6.64m(1.6) 6.80m(0.9) 6.78m(2.4)
2 Eric Larson SO Central 6.80m 0.4 22-03.75 767
6.52m(0.4) 6.73m(3.4) 6.80m(0.4)
4 Robert Webb SR Indiana St 6.76m 2.7 22-02.25 757
6.62m(+0.0) 6.76m(2.7) 6.69m(1.8)
5 Peter Wagner Unattached 6.72m 3.1 22-00.75 748
6.58m(+0.0) FOUL 6.72m(3.1)
6 Brandon Mortensen FR Northern Iow 6.71m 1.7 22-00.25 746
6.51m(0.4) 6.71m(1.7) 6.62m(2.4)
7 Kurtis Brondyke Unattached 6.59m 2.4 21-07.50 718
FOUL 6.59m(2.4) FOUL
8 Jake Arnold Asics 6.54m 2.2 21-05.50 707
6.37m(+0.0) 6.39m(2.2) 6.54m(2.2)
9 Daniel Gooris SR Northern Iow 6.41m 0.9 21-00.50 677
6.33m(2.2) FOUL 6.41m(0.9)
10 Zach Anderson JR UW-Stout 6.38m 1.6 20-11.25 670
6.19m(3.4) 6.07m(2.3) 6.38m(1.6)
11 Josh Petersen FR South Dakota 6.33m -0.6 20-09.25 659
6.01m(1.7) 6.33m(-0.6) 6.01m(0.5)
12 Ben Lindaman JR Northern Iow 6.30m 2.9 20-08.00 652
6.30m(2.9) FOUL 6.23m(3.2)
13 Andy Dougherty Morningside 6.27m 0.3 20-07.00 646
6.17m(0.5) 6.27m(0.3) 6.09m(1.3)

Event 190 Decathlon: #3 Men Shot Put Univ/Col Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jake Arnold Asics 13.86m 45-05.75 720
13.85m 13.86m FOUL
2 Daniel Gooris SR Northern Iow 13.09m 42-11.50 673
13.09m FOUL 12.45m
3 Ben Lindaman JR Northern Iow 12.65m 41-06.00 646
12.05m 12.24m 12.65m
4 Andy Dougherty Morningside 12.49m 40-11.75 636
12.49m FOUL 11.23m
5 Kurtis Brondyke Unattached 12.39m 40-07.75 630
12.39m 12.21m FOUL
6 Ethan Miller Unattached 12.38m 40-07.50 629
12.38m FOUL FOUL
7 Devon Williams FR Georgia 12.02m 39-05.25 608
11.39m 12.02m 11.48m
8 Peter Wagner Unattached 11.73m 38-06.00 590
10.83m 11.37m 11.73m
9 Eric Larson SO Central 11.34m 37-02.50 566
11.29m 11.34m 11.00m
10 Robert Webb SR Indiana St 11.17m 36-07.75 556
11.17m 11.07m 10.59m
11 Zach Anderson JR UW-Stout 11.06m 36-03.50 549
11.06m 10.34m 11.02m
12 Josh Petersen FR South Dakota 10.31m 33-10.00 504
10.29m 10.31m 10.31m
13 Brandon Mortensen FR Northern Iow 9.54m 31-03.75 458
9.54m 9.43m 9.48m

Event 190 Decathlon: #4 Men High Jump Univ/Col Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Peter Wagner Unattached 1.99m 6-06.25 794
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO O XXO XXX
1 Robert Webb SR Indiana St 1.99m 6-06.25 794
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O XXO XXX
3 Eric Larson SO Central 1.96m 6-05.00 767
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO O XXO XXX
3 Daniel Gooris SR Northern Iow 1.96m 6-05.00 767
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XXO XXX
3 Jake Arnold Asics 1.96m 6-05.00 767
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O O XXX
3 Brandon Mortensen FR Northern Iow 1.96m 6-05.00 767
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP O PPP XXO O XO XXO XXX
7 Ethan Miller Unattached 1.90m 6-02.75 714
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP XXO O O XXX
8 Kurtis Brondyke Unattached 1.87m 6-01.50 687
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP XO XXO PPP XXX
9 Andy Dougherty Morningside 1.84m 6-00.50 661
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O O O O XXO O XXX
9 Zach Anderson JR UW-Stout 1.84m 6-00.50 661
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O XO O O O XO XXX
11 Devon Williams FR Georgia 1.81m 5-11.25 636
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP O XXO XXX
12 Josh Petersen FR South Dakota 1.78m 5-10.00 610
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O XXO XO XXX
-- Ben Lindaman JR Northern Iow NH
1.69 1.72
PPP XXX

Event 190 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Univ/Col Decathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zach Anderson JR UW-Stout 49.79 2 824
2 Devon Williams FR Georgia 49.86 2 821
3 Jake Arnold Asics 50.51 2 791
4 Andy Dougherty Morningside 50.75 2 780
5 Josh Petersen FR South Dakota 51.04 1 767
6 Kurtis Brondyke Unattached 51.10 2 765
7 Daniel Gooris SR Northern Iow 51.17 2 761
8 Peter Wagner Unattached 51.25 1 758
9 Eric Larson SO Central 51.55 1 745
10 Ethan Miller Unattached 51.76 2 735
11 Robert Webb SR Indiana St 51.83 1 732
12 Brandon Mortensen FR Northern Iow 51.90 1 729
13 Ben Lindaman JR Northern Iow 52.11 1 720

Event 998 Women 1 Mile Run Grand Blue Corporate
================================================================
Relays: D 5:13.79 4/29/2011 Ashley Tollakson, Hartung & Schroe
Stadium: S 5:13.79 4/29/2011 Ashley Tollakson, Hartung & Schroe
Name Year School Finals
================================================================
1 Kate Grace United States 4:43.02S
2 Sara Hall Asics 4:43.61S
3 Heather Kamph Asics 4:43.69S
4 Sarah Bowman New Balance 4:44.09S
5 Gabriele Anderson United States 4:44.80S
6 Shannon Rowbury Nike 4:45.39S
7 Alice Schmidt Nike 4:46.15S
8 Renee Tomlin United States 4:46.73S
9 Ashley Miller Asics 4:50.29S
10 Kellyn Johnson United States 4:50.74S
11 Geena Gall United States 4:51.48S
12 Meghan Peyton Unattached 4:54.10S
13 Dawn Grunnagle United States 4:57.59S

Event 999 Men 1 Mile Run Grand Blue Corporate
================================================================
Relays: D 4:20.43 4/27/2012 Jake Berns, Group One
Stadium: S 4:20.43 4/27/2012 Jake Berns, Group One
Name Year School Finals
================================================================
1 Garreth Heath Saucony 4:02.79S
1 Liam Boylan-Pett Unattached 4:02.79S
3 Jeff See United States 4:02.91S
4 Leo Manzano Nike 4:03.59S
5 Craig Miller United States 4:03.60S
6 Travis Mahoney United States 4:04.47S
7 Miles Batty Asics 4:04.53S
8 AJ Acosta United States 4:06.34S
9 Tony Filipek Unattached 4:08.52S
10 Brian Gagnon United States 4:09.58S




Results for Thursday, April 25, 2013


Event 370 Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Univ/Col Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Paige Knodle SO Northern Iow 2:12.44 2 929
2 Fabia McDonald JR Mississippi 2:16.44 2 873
3 Mary Nall JR Mississippi 2:16.51 2 872
4 Lindsay Lettow Unattached 2:17.39 2 859
5 Briana Isom Brummer SR Drake 2:18.42 2 845
6 Lisa Egarter JR Southern Met 2:22.62 2 788
7 Jessica Flax Unattached 2:22.83 2 785
8 Kelly Steffen JR Indiana St 2:25.13 1 755
9 Chantae McMillan Nike 2:25.32 1 753
10 Jess Smith Unattached 2:27.06 1 730
11 Rachael Johnson JR Indiana St 2:27.26 1 728
12 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 2:29.01 1 705
13 Megan Stringer SR Illinois Col 2:32.78 1 658
14 Jasmine Ellis SR Central Arka 2:39.40 2 580
15 Taylor Twedt Unattached 2:40.61 1 566
16 Briana Vander Woude SR Dordt 2:42.13 2 549
17 Megan Snow SR Central Arka 2:48.08 1 484

Event 370 Heptathlon: #5 Women Long Jump Univ/Col Heptathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Fabia McDonald JR Mississippi 5.66m 0.8 18-07.00 747
FOUL 5.50m(+0.0) 5.66m(0.8)
2 Lindsay Lettow Unattached 5.57m 1.7 18-03.25 720
5.57m(1.7) 5.50m(0.2) 5.50m(1.9)
3 Paige Knodle SO Northern Iow 5.46m 0.6 17-11.00 688
5.35m(0.6) FOUL 5.46m(0.6)
4 Briana Vander Woude SR Dordt 5.45m 1.4 17-10.75 686
5.23m(0.3) 5.04m(0.4) 5.45m(1.4)
5 Jess Smith Unattached 5.43m 0.1 17-09.75 680
5.43m(0.1) 5.20m(0.7) 5.40m(0.1)
6 Kelly Steffen JR Indiana St 5.41m 0.9 17-09.00 674
5.15m(1.0) 5.41m(0.9) 5.27m(0.6)
7 Mary Nall JR Mississippi 5.35m +0.0 17-06.75 657
FOUL 5.35m(+0.0) FOUL
8 Lisa Egarter JR Southern Met 5.31m 0.8 17-05.25 645
5.02m(1.2) 5.31m(0.8) 5.31m(0.8)
9 Jasmine Ellis SR Central Arka 5.30m 0.6 17-04.75 643
5.30m(0.6) FOUL 5.29m(1.9)
10 Megan Stringer SR Illinois Col 5.27m 2.2 17-03.50 634
5.03m(1.4) 5.27m(2.2) 5.06m(0.8)
11 Chantae McMillan Nike 5.18m 1.4 17-00.00 609
FOUL 5.18m(1.4) FOUL
11 Briana Isom Brummer SR Drake 5.18m 0.8 17-00.00 609
5.18m(0.8) 5.08m(-1.6) 5.11m(2.7)
13 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 5.16m 1.4 16-11.25 603
4.98m(1.2) 5.16m(1.4) 4.87m(-0.5)
14 Taylor Twedt Unattached 5.10m 0.2 16-08.75 587
4.86m(+0.0) 5.10m(0.2) 4.92m(0.7)
15 Jessica Flax Unattached 5.09m 1.2 16-08.50 584
5.09m(1.2) 5.08m(1.2) FOUL
16 Megan Snow SR Central Arka 5.02m 1.4 16-05.75 565
4.82m(+0.0) 5.02m(1.4) 4.92m(+0.0)
17 Rachael Johnson JR Indiana St 4.87m 1.4 15-11.75 524
4.87m(1.4) FOUL 4.75m(0.3)

Event 370 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Univ/Col Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Chantae McMillan Nike 44.40m 145-08 752
44.40m FOUL 43.42m
2 Jessica Flax Unattached 44.19m 145-00 748
40.13m FOUL 44.19m
3 Paige Knodle SO Northern Iow 43.25m 141-11 730
43.25m 41.00m 38.99m
4 Mary Nall JR Mississippi 41.28m 135-05 692
41.22m 41.28m 37.64m
5 Briana Isom Brummer SR Drake 40.03m 131-04 668
38.87m 40.03m 37.03m
6 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 39.30m 128-11 654
39.30m 37.75m 34.99m
7 Lisa Egarter JR Southern Met 38.52m 126-04 639
38.52m 37.19m 34.23m
8 Jess Smith Unattached 37.94m 124-06 628
FOUL 36.37m 37.94m
9 Taylor Twedt Unattached 36.13m 118-06 593
35.48m 36.13m 28.22m
10 Jasmine Ellis SR Central Arka 35.95m 117-11 590
31.05m 35.95m 30.18m
11 Megan Stringer SR Illinois Col 35.85m 117-07 588
30.82m 35.85m 35.29m
12 Lindsay Lettow Unattached 34.73m 113-11 566
32.34m 32.40m 34.73m
13 Fabia McDonald JR Mississippi 33.72m 110-07 547
FOUL 33.72m 31.87m
14 Megan Snow SR Central Arka 33.04m 108-05 534
30.63m 29.26m 33.04m
15 Briana Vander Woude SR Dordt 32.78m 107-06 529
28.28m 32.78m 28.25m
16 Rachael Johnson JR Indiana St 29.23m 95-11 462
27.88m FOUL 29.23m
17 Kelly Steffen JR Indiana St 28.73m 94-03 453
26.19m 28.23m 28.73m

Event 190 Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Univ/Col Decathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Devon Williams FR Georgia 14.38 0.4 3 926
2 Jake Arnold Asics 14.63 0.4 3 895
3 Robert Webb SR Indiana St 15.10 0.7 2 837
4 Brandon Mortensen FR Northern Iow 15.24 0.8 1 821
5 Kurtis Brondyke Unattached 15.25 0.7 2 820
6 Ethan Miller Unattached 15.33 0.4 3 810
7 Peter Wagner Unattached 15.36 0.7 2 807
8 Andy Dougherty Morningside 15.40 0.8 1 802
9 Ben Lindaman JR Northern Iow 15.40 0.8 1 802
10 Eric Larson SO Central 15.40 0.4 3 802
11 Daniel Gooris SR Northern Iow 15.48 0.7 2 792
12 Zach Anderson JR UW-Stout 15.69 0.8 1 768
-- Josh Petersen FR South Dakota DQ 0.8 1 Trail leg violation

Event 190 Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Univ/Col Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daniel Gooris SR Northern Iow 4:28.06 757
2 Zach Anderson JR UW-Stout 4:32.56 728
3 Kurtis Brondyke Unattached 4:40.77 675
4 Eric Larson SO Central 4:40.87 675
5 Andy Dougherty Morningside 4:42.62 664
6 Peter Wagner Unattached 4:42.69 663
7 Devon Williams FR Georgia 4:43.62 658
8 Robert Webb SR Indiana St 4:50.05 618
9 Ben Lindaman JR Northern Iow 4:50.72 614
10 Ethan Miller Unattached 4:51.93 607
11 Brandon Mortensen FR Northern Iow 4:52.15 606
12 Josh Petersen FR South Dakota 4:58.71 567
-- Jake Arnold Asics DNF

Event 190 Decathlon: #7 Men Discus Throw Univ/Col Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jake Arnold Asics 42.09m 138-01 707
FOUL 42.09m 42.09m
2 Daniel Gooris SR Northern Iow 41.19m 135-02 689
41.19m FOUL 39.41m
3 Andy Dougherty Morningside 38.64m 126-09 637
34.27m 38.64m 38.01m
4 Ben Lindaman JR Northern Iow 37.50m 123-00 614
35.07m 37.50m FOUL
5 Zach Anderson JR UW-Stout 36.20m 118-09 588
FOUL 35.73m 36.20m
6 Kurtis Brondyke Unattached 35.31m 115-10 570
35.31m 34.56m FOUL
7 Eric Larson SO Central 35.29m 115-09 569
35.29m 35.11m 30.71m
8 Peter Wagner Unattached 35.23m 115-07 568
35.23m FOUL 35.23m
9 Brandon Mortensen FR Northern Iow 33.62m 110-04 536
33.62m 30.10m 33.56m
10 Devon Williams FR Georgia 32.63m 107-01 516
FOUL FOUL 32.63m
11 Josh Petersen FR South Dakota 31.48m 103-03 494
27.52m 30.19m 31.48m
12 Robert Webb SR Indiana St 30.57m 100-03 476
FOUL 27.52m 30.57m
-- Ethan Miller Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 190 Decathlon: #8 Men Pole Vault Univ/Col Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Daniel Gooris SR Northern Iow 5.10m 16-08.75 941
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 5.10
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO
2 Jake Arnold Asics 4.70m 15-05.00 819
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70 4.80
P P P P P P P P P P P P P P XO XXX
3 Ethan Miller Unattached 4.60m 15-01.00 790
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70
P P P P P P P P P P XO O P XXO XXX
4 Zach Anderson JR UW-Stout 4.30m 14-01.25 702
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50
P P P P P P XO P O P XXO P XXX
5 Peter Wagner Unattached 4.20m 13-09.25 673
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40
P P P P P P P XO P O P XXX
5 Robert Webb SR Indiana St 4.20m 13-09.25 673
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30
P P P P P P O P O XO XXX
7 Ben Lindaman JR Northern Iow 4.10m 13-05.25 645
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
P P P P P P P XO XO XXX
8 Devon Williams FR Georgia 4.00m 13-01.50 617
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10
P P P P P P O O XXX
8 Kurtis Brondyke Unattached 4.00m 13-01.50 617
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
P P P P P P P XXO P XXX
8 Andy Dougherty Morningside 4.00m 13-01.50 617
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10
P XXO P O XXO O XXO XO XXX
11 Brandon Mortensen FR Northern Iow 3.90m 12-09.50 590
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00
P P P P P O XO XXX
12 Eric Larson SO Central 3.80m 12-05.50 562
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90
P P P P XXO O XXX
13 Josh Petersen FR South Dakota 3.60m 11-09.75 509
3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80
O O O XXO P XXX

Event 190 Decathlon: #9 Men Javelin Throw Univ/Col Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jake Arnold Asics 60.47m 198-05 745
60.47m 57.19m 53.92m
2 Ben Lindaman JR Northern Iow 56.87m 186-07 691
54.73m 56.87m 56.49m
3 Kurtis Brondyke Unattached 52.49m 172-02 626
45.41m 50.55m 52.49m
4 Daniel Gooris SR Northern Iow 52.16m 171-01 621
49.82m 49.06m 52.16m
5 Peter Wagner Unattached 49.06m 160-11 575
49.06m 45.69m 46.51m
6 Andy Dougherty Morningside 47.68m 156-05 554
47.68m 45.99m FOUL
7 Devon Williams FR Georgia 46.85m 153-08 542
44.73m 46.85m 46.84m
8 Robert Webb SR Indiana St 43.87m 143-11 498
41.95m 43.87m 43.45m
9 Eric Larson SO Central 42.24m 138-07 475
38.25m 33.71m 42.24m
10 Brandon Mortensen FR Northern Iow 40.32m 132-03 447
FOUL 37.52m 40.32m
11 Ethan Miller Unattached 40.19m 131-10 445
40.19m FOUL FOUL
12 Josh Petersen FR South Dakota 37.46m 122-11 405
28.66m 37.26m 37.46m
13 Zach Anderson JR UW-Stout 31.92m 104-09 326
31.92m PASS PASS

Event 222 Women 800 Meter Run Unseeded Univ/Col
================================================================
Relays: D 2:06.83 4/28/2011 Keelie Finnel, Coe
Stadium: S 2:07.44 4/26/2012 Christy Cazzola, UW-Oshkosh
Name Year School Finals
================================================================
1 Tara Clemens SR Illinois Wes 2:06.60D
2 Adrianne Alexia JR Iowa 2:08.61
3 Rebecca Stearns FR Loyola (Illi 2:08.68
4 Marissa Bongers SO Nebraska-Kea 2:09.37
5 Kaitlyn Nelson FR Iowa 2:09.96
6 Katherine Betts SO Ohio St 2:10.12
7 Twishana Williams SR Lincoln (MO) 2:11.26
8 Corey Honeycutt SR Nevada-Las V 2:11.65
9 Emily Beaver SR Missouri St 2:14.01
10 Taylor Scholl FR Drake 2:22.71

Event 12 Men 800 Meter Run Unseeded Univ/Col
================================================================
Relays: D 1:50.37 4/26/2012 Lucas Manring, Central Meth
Stadium: S 1:44.71 6/10/2011 Robby Andrews, Virginia
Name Year School Finals
================================================================
1 Kisean Smith FR Georgia 1:51.90
2 Paul Pape JR Nebraska-Kea 1:52.40
3 Tyler Rippel SO Illinois Sta 1:52.58
4 Tristan Perignon JR Limestone 1:52.66
5 Omet Kak JR Drake 1:52.75
6 Neal Omar FR Purdue 1:52.95
7 Brad Adams JR Indiana St 1:53.28
8 Daniel Bonthius SO Wartburg 1:53.45
9 James Saxton FR Drake 1:53.62
10 Henrik Hansson JR Augustana (S 1:54.02
11 Charles Lapham SR Drake 1:54.60
12 Michael Bolland FR Minnesota 2:09.32

Event 820 Girls 3000 Meter Run High School
================================================================
Relays: D 9:43.39 4/22/2010 Katie Flood, Dowling Catholic
Name Year School Finals
================================================================
1 Stephanie Jenks FR Linn-Mar 9:46.02
2 McKenzie Yanek FR Pleasant Val 9:50.87
3 Leah Seivert JR Sibley-Ochey 9:59.59
4 Anna Holdiman SR Waverly-SR 10:07.20
5 Karissa Schweizer JR Dowling C- W 10:07.21
6 Jordyn Kleve SO Johnston 10:10.77
7 Shannon Gorman JR CR Washingto 10:19.18
8 Anna Peer SR Bettendorf 10:20.75
9 Allison Gregg SR Cedar Falls 10:25.28
10 Kenzie Foldes JR Johnston 10:25.37
11 Grace Gibbons SO Dowling C- W 10:28.47
12 Ellen Carman JR IC- City Hig 10:30.29
13 Lauren Benzing SR Solon 10:32.12
14 Maddie Reynolds JR Pleasant Val 10:34.52
15 Ashlynn Yokom JR IC, West 10:34.73
16 Sam Larson JR Humboldt 10:36.57
17 Alyssa Averhoff JR CR Kennedy 10:38.14
18 Allison Culver JR CR Kennedy 10:46.85
19 Hannah Thomas SO Dowling C- W 11:06.71
20 Gwynne Wright FR Pekin 11:12.07

Event 710 Boys 3200 Meter Run High School
================================================================
Relays: D 9:05.58 4/28/2011 Kevin Lewis, Ottumwa
Name Year School Finals
================================================================
1 Thomas Pollard SO Gilbert 9:10.97
2 Josh Evans JR Linn-Mar 9:11.49
3 Caleb Drake SR Pleasant Val 9:17.91
4 Brook Price SR IC- City Hig 9:21.92
5 Chandler Austin JR Boone 9:23.79
6 Isaac Steffensmeier SR Fort Madison 9:24.05
7 Timothy Sevcik JR Cedar Falls 9:25.70
8 Will Norris SR Spirit Lake 9:30.07
9 Ben Anderson SR Valley- WDM 9:31.86
10 Sam McElhiney SR Pleasant Val 9:33.32
11 Michael Melchert JR Monticello 9:35.01
12 Patrick Larson SR Decorah 9:35.58
13 Jaime Zarate SR Cedar Falls 9:36.14
14 Tyson Wieland SR Johnston 9:38.43
15 Dan Soto SO Valley- WDM 9:38.66
16 Isaac Jensen SR IC, West 9:40.45
17 Isaiah Vlasek JR Prairie- CR 9:43.94
18 Jeff DeRocher SR Dowling C- W 9:48.20
19 Daniel Gardarsson JR IC, West 9:52.37
-- Albert Meier JR Boone DNF
-- Wick Cunningham SR Knoxville DNF

Event 300 Women 4x1600 Meter Relay Univ/Col
================================================================
Relays: D 18:58.82 4/24/2010 Minnesota, Minnesota
N Swenson, E Yetzer, M Duwell, G Anderson
Stadium: S 18:58.82 4/24/2010 Minnesota, Minnesota
N Swenson, E Yetzer, M Duwell, G Anderson
School Finals
================================================================
1 Iowa St 19:16.69
1) Maggie Gannon SO 2) Dani Stack SR
3) Crystal Nelson FR 4) Ejiroghene Okoro SR
2 Minnesota 19:23.25
1) Maggie Bollig JR 2) Becca Dyson FR
3) Ashlie Decker JR 4) Laura Docherty JR
3 Loyola (Illinois) 19:31.85
1) Sydney Stuenkel FR 2) Mary Whitmore JR
3) Alyvia Clark JR 4) Gina Valgoi SR
4 Iowa 19:41.15
1) Lauren Scott FR 2) Lisa Gordon FR
3) Mareike Schrulle SR 4) Brooke Gambrall SR
5 Illinois State 19:54.17
1) Kelly McShea SO 2) Elise Sigg SR
3) Kaley Ummel FR 4) Kristen Zillmer JR
6 Bradley 20:06.21
1) Rachel Sudbury FR 2) Taylor Johnson SO
3) Caitlin Busch FR 4) Kristen Busch FR
7 Southern Illinois 20:06.75
1) Sadie Darnell SO 2) Alyssa Allison JR
3) Mobola Rotibi SO 4) Kelley Gallagher SO
8 Iowa Central 20:07.47
1) Hannah Maina FR 2) Laura Condron SO
3) Ebeissa Nyandwi SO 4) Fiona McKenna SO
9 South Dakota 20:26.57
1) Katie Wetzstein FR 2) Amber Eichkorn FR
3) Britni Waller JR 4) Kristin Steffen JR
10 Drake 20:59.92
1) Melissa Parks SO 2) Cassie Aerts FR
3) Emma Huston FR 4) Krista Maguire SO
11 South Dakota St 21:20.47
1) Laura Lawton SO 2) Tera Potts SR
3) Samantha Anderson FR 4) Jessica Eibs FR

Event 90 Men 4x1600 Meter Relay Univ/Col
================================================================
Relays: D 16:09.45 1981 Iowa St
Stadium: S 16:09.45 1981 Iowa St
School Finals
================================================================
1 Notre Dame 16:42.89
1) DJ Thornton JR 2) Michael Clevenger FR
3) J.P. Malette SR 4) Jeremy Rae SR
2 Minnesota 16:45.51
1) Derek Storkel JR 2) Bobby Nicolls JR
3) Blayne Dulian SO 4) Alex Brend FR
3 Iowa St 16:56.29
1) Alec Baldwin FR 2) Rico Loy SR
3) Edwin Serem SO 4) Mohamed Hrezi JR
4 Iowa Central 17:04.74
1) Jamal Boma SO 2) Tahir Chakisso FR
3) Abbabiya Simbassa SO 4) Alex Deir SO
5 Bradley 17:11.32
1) Eric Delvo SO 2) Chase Coffey SO
3) Cole Dill FR 4) Daniel Allen JR
6 Central 17:17.17
1) Drew Jackson SO 2) Kyle Nuehring FR
3) Cole Decker FR 4) Eli Horton SO
7 Southern Illinois 17:23.07
1) Oscar Medina SO 2) Lucas Cherry SR
3) Juan Carrera SO 4) Cole Allison JR
8 Minnesota-Duluth 17:31.67
1) Tyler Stevens JR 2) Ryan Eason SR
3) Jason Coffin JR 4) Cole Toepfer JR
9 Luther 17:41.22
1) Logan Langley SR 2) Kurt Hellmann FR
3) Tyler Broadwell FR 4) Jackson Espeset FR
10 St. Ambrose 18:00.95
1) John Darmody SR 2) Jay Whitmore SR
3) Aubrey Barnes JR 4) Nate McNamara JR

Event 240 Women 10000 Meter Run Invitational Univ/Col
================================================================
Relays: D 32:57.38 1988 Patti Murray, Club Nike
Stadium: S 32:06.45 6/24/2010 Amy Begley, Nike
Name Year School Finals
================================================================
1 Anna Lamb SO Miami 34:35.39
2 Brittni Hutton SR Oakland Univ 34:56.38
3 Kayleigh Skinner JR Mississippi 34:59.20
4 Olivia Johnson Unattached 35:17.48
5 Kayli Hrdlicka KC Smoke 35:35.23
6 Josie Wilcox JR Tulsa 35:38.09
7 Emma Lee SR St. Olaf 35:39.11
8 Kimberly Christensen JR Illinois Sta 35:51.76
9 Katie Breathitt SR Mississippi 35:53.01
10 Kate Kanetzky SR Air Force 36:06.15
11 Janessa Dunn SO Tulsa 36:09.24
12 Becca Bevans SR St. Olaf 36:09.43
13 Linsey Daluga JR Purdue 36:10.07
14 Lavenna Kubatzky Hansons-Broo 36:11.57
15 Elise Anderson SR Illinois Wes 36:13.67
16 Meghan Frigo JR Illinois 36:15.85
17 Kristen Garwood FR Hannibal LaG 36:31.83
18 Alycia Thurston JR Western Illi 36:32.93
19 Sarah Kortze SR Concordia (N 36:33.47
20 Katie Rydeen SR UW-River Fal 36:44.32
21 Autumn Beachy JR Purdue 36:50.24
22 Sophie Pietrick SR St. Olaf 36:56.82
23 Amanda Hancock SO Miami 36:57.72
24 Megan Hilson SO South Dakota 37:11.10
25 Ali Gress JR South Dakota 37:11.95
26 Nicole Lucas SO Indiana St 37:17.62
27 Rebecca Rethwisch FR Minnesota 37:19.53
28 Abbie Robinson SR Georgia 37:33.35
29 Gabrielle Pepin FR St. Thomas ( 37:35.11
30 Stephanie Solfelt JR Minnesota 37:45.79
31 Aden Alemu FR Iowa Central 37:48.81
32 Mel McDermott SR Central 37:52.96
33 Carmin Beck JR Illinois Wes 38:22.87
34 Kaelyn Williams FR Minnesota-Du 38:55.89
-- Rachael Williams SR Illinois Wes DNF
-- Melissa Girgis SO Miami DNF

Event 30 Men 10000 Meter Run Invitational Univ/Col
================================================================
Relays: D 28:07.40 1980 Kipsubai Koskei, Albuquerq
Stadium: S 28:07.14 2012 Cameron Levins, Southern U
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 John Mascari FR Indiana St 29:19.74
2 Robert Scribner Hansons-Brooks 29:38.42
3 Ryan Rutherford SO Illinois State 29:51.66
4 Michael Brice JR Wisconsin 29:52.07
5 Dennis Hodapp JR Tulsa 29:55.18
6 Brant Haase SO South Dakota 29:55.69
7 Dan Kerley SR North Central 30:01.00
8 Bryant Blahnik FR Missouri 30:09.15
9 Anthony Bongard SR South Dakota St 30:11.73
10 Tahir Chakisso FR Iowa Central 30:11.84
11 Brendan Martin Hansons-Brooks 30:14.44
12 Jon Michael Brandt SO Iowa 30:16.62
13 Roger Klein JR North Central 30:18.75
14 Jacob Naylor JR Wisconsin 30:36.67
15 Mubarik Musa FR South Dakota 30:39.93
16 Neal Berman JR Wisconsin 30:46.51
17 Jonathan Smith SR Augustana (IL) 30:46.52
18 Matt Berens SO Bethel 30:50.76
19 Johnny Rutford SR Nebraska Wesleyan 30:58.23
20 Travis Morrison SO North Central 30:58.32
21 Silvester Harrison FR North Texas 30:59.71
22 Ethan Shaw Hansons-Brooks 31:04.10
23 Zachariah Elliott SR Morehead St 31:06.92
24 Michael Castel JR Western Illinois 31:06.98
25 Luka Thor Unattached 31:11.47
26 Nathan Troester SR Illinois 31:12.99
27 Blake DeLong JR McKendree 31:14.81
28 Kevin Mayer SR Tulsa 31:20.12
29 Jacob Ball SR Minnesota St 31:20.66
30 Ethan Marquardt SR South Dakota 31:21.56
31 Frank Canady SO Grinnell College 31:24.40
32 Paul Zeman FR Illinois 31:49.48
33 Jamal Boma SO Iowa Central 31:50.28
34 Kenneth Janosko SR Baldwin Wallace 31:53.92
35 Tristan Selby SO Indiana St 32:19.13
36 Long Tran JR Nova Southeastern 32:24.48
37 Benson Langat SR South Dakota 32:34.10
38 Chase Marlow JR Western Illinois 32:40.14
-- Luke Humphrey Hansons-Brooks DNF
-- Josh Dedering JR UW-La Crosse DNF

Event 235 Women 5000 Meter Run Univ/Col
================================================================
Relays: D 15:31.18 1985 Cathy Branta-Easker, Wisconsin
Stadium: S 15:15.08 2008 Sally Kipyego, Texas Tech
Name Year School Finals
================================================================
1 Risper Kimaiyo SR Texas-El Pas 16:18.00
2 Victoria Voronko SO Eastern Mich 16:22.05
3 Elizabeth Yetzer United States 16:24.20
4 Courtney Yaeger SO Illinois 16:26.24
5 Alyssa Schneider SO Illinois 16:27.43
6 Ashley Scott SR Tulsa 16:36.70
7 Michelle Thomas SO Ohio St 16:44.90
8 Jennifer Bremser SR Air Force 16:48.02
9 Brooke Cassar FR Central Arka 16:48.24
10 Liz Berkholtz FR Minnesota 16:51.84
11 Kelli Budd JR Minnesota 16:52.76
12 Missa Varpness JR Minnesota 16:59.24
13 Kelly McCurdy JR Purdue 17:02.61
14 Sarahbeth Jones SR Augustana (I 17:02.77
15 Sarah McMahon SO Bradley 17:14.01
16 Kaila Urick FR Minnesota 17:16.87
17 Rachel Drake JR Minnesota 17:22.32
18 Taylor Petersen JR Iowa St 17:27.56
19 Lacey Gibson SO Southern Ill 17:28.72
20 Natasha Cockram SO Tulsa 17:40.87

Event 25 Men 5000 Meter Run Univ/Col
================================================================
Relays: D 13:27.20 1977 Nick Rose, Mason-Dixon TC
Stadium: S 13:27.20 1977 Nick Rose, Mason-Dixon TC
Name Year School Finals
================================================================
1 Brogan Austin JR Drake 14:12.50
2 John Crain JR North Centra 14:12.80
3 Tanner Fruit SR Nebraska-Kea 14:14.58
4 Jannis Topfer JR Illinois 14:15.68
5 Cale Allen SR Purdue 14:16.18
6 Paulo Pinheiro SR Tulsa 14:17.35
7 Mike VanVoorhis SO Wisconsin 14:17.52
8 Trent Lusignan SO South Dakota 14:18.66
9 Kevin Lewis SO Iowa 14:21.66
10 Jake Erschen JR Wisconsin 14:23.33
11 Elphas Maiyo SO Texas-El Pas 14:25.76
12 Cordell Baker SR Oklahoma Bap 14:26.82
13 Laine Parish SR Black Hills 14:32.83
14 Dalton Moberly SR Central Miss 14:35.64
15 Michael Krsnak SR South Dakota 14:37.41
16 Taylor Head FR Indiana St 14:38.27
17 edward Taragon SR Wayland Bapt 14:39.12
18 Matt McKenna SO Wisconsin 14:39.31
19 Adam Zutz FR Minnesota 14:40.30
20 Caleb Kerr FR Purdue 14:44.40
21 Gil Walton FR Alabama 14:55.37
22 Kyle James SR Georgia 14:57.23
23 Besu Shannon-Tamrat SO Iowa St 15:10.66
24 Will Brewster FR Illinois 15:11.39
-- Andrew Larsen JR Minnesota DNF
-- Kevin Lachowitzer SR Minnesota DNF

Event 870 Girls Discus Throw High School
==========================================================================
Relays: D 151-01 4/26/2007 Taylor Freeman, Iowa City West
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kiana Phelps FR Kingsly-P/Wo 153-04D 46.73m
FOUL 115-09 128-01 FOUL FOUL 153-04
2 Erin Bramble JR Waukee 139-06 42.51m
124-11 139-06 129-09 120-04 117-10 134-08
3 Brook Jacobsma SR MOC-FV 139-05 42.49m
127-11 126-11 139-05 FOUL 115-03 FOUL
4 Sarah Pate SR Clarke- O 133-02 40.58m
FOUL 131-08 133-02 120-00 127-10 FOUL
5 Vicky Kapnisis SR N Fayette- W 133-00 40.53m
133-00 120-02 128-07 FOUL 120-08 123-01
6 Sarah Kalkhoff SO Newton 130-07 39.80m
108-01 130-07 129-02 FOUL 114-08 FOUL
7 Hope Koerprich JR DUB Hempstea 130-04 39.72m
130-04 114-08 122-07 83-04 116-00 116-06
8 Chloe Miller SR Pleasant Val 129-06 39.47m
FOUL 129-06 118-09 120-09 119-04 FOUL
9 Maddie Nilles SO Wahlert- Dub 129-05 39.44m
113-05 122-06 128-01 127-02 129-05 114-05
10 Kate Birchmier SO Davis County 129-00 39.31m
129-00 101-04 FOUL 122-01 85-06 FOUL
11 Kaylee Blake SR IKM-Manning 124-03 37.87m
124-03 FOUL FOUL
12 Kara Misel SR Solon 122-05 37.31m
121-06 122-05 116-01
13 Kristi Feldman SR West Liberty 122-04 37.28m
122-04 FOUL 117-04
14 Dakota Taylor SR SE Polk 119-09 36.49m
111-09 119-09 107-05
15 Aliyah Gustafson SR IC- City Hig 119-05 36.39m
99-09 100-02 119-05
16 Shannon Laing JR West Branch 119-00 36.27m
109-00 FOUL 119-00
17 Nicole Gilson SR Urbandale 117-01 35.68m
115-06 117-01 FOUL
18 Abby Brayton JR IC, West 115-09 35.28m
FOUL 109-11 115-09
19 Quinn Flack SR Jefferson-Sc 114-07 34.92m
84-07 112-07 114-07
20 Becky Goerdt SR Tipton 112-11 34.41m
111-11 FOUL 112-11
21 Samantha Holtz JR S Tama Cty- 112-02 34.18m
107-11 105-02 112-02
22 Naomi Dalton JR Madrid 107-05 32.74m
101-10 107-05 FOUL
23 Taylor Wells SR DSM- Rooseve 106-01 32.33m
101-04 FOUL 106-01
-- Jenny Boeding SR W Delaware FOUL
FOUL FOUL FOUL

Event 755 Boys High Jump High School
==========================================================================
Relays: D 7-03 1981 Brian Tietjens, N. Central of Manley
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jeff Giannettino SO W Burlington 6-08.00 2.03m
2 Jared Seay SO Johnston 6-07.00 2.00m
3 Braydee Poore SR Mount Ayr J6-07.00 2.00m
4 Daniel Schwarz SR Fairfield 6-05.00 1.95m
4 Justin Randall SR Burlington 6-05.00 1.95m
6 Luke Arrowood SR Algona J6-05.00 1.95m
7 Dalton Syverson SR Okoboji- Mil J6-05.00 1.95m
8 Chris Kelly SR Boone 6-03.00 1.90m
9 Kalund Brown SR Cedar Falls J6-03.00 1.90m
10 Hank Lentsch St. Edmond- J6-03.00 1.90m
11 Justin Van Kalsbeek SR MOC-FV J6-03.00 1.90m
12 Willie Rhoads SO CR Kennedy J6-03.00 1.90m
13 Brett McCalla SR Waverly-SR 6-01.00 1.85m
13 Jeremy Morgan SR IC, West 6-01.00 1.85m
15 Sydne Davis JR DSM- Rooseve J6-01.00 1.85m
15 Logan Mulford SR Mt Pleasant J6-01.00 1.85m
15 Bret Kinne SR Boone J6-01.00 1.85m
15 Cody Jamison JR Monticello J6-01.00 1.85m
15 Isaac Frazier SR Marion J6-01.00 1.85m
20 Michael Raab SR SE Polk J6-01.00 1.85m
20 Jordan Folkerts JR Western Chri J6-01.00 1.85m
-- Cal Zahn SO Webster City NH
-- Tony Dawson SR Harlan NH
-- Reese Iversen JR DC-Grimes NH
-- Zach Cassens JR Lawton-Brons NH

Event 770 Boys Shot Put High School
==========================================================================
Relays: D 67-02.25 1968 Doug Lane, C.R. Jefferson
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shaquille Wells SR Urbandale 59-07.50 18.17m
54-01.75 42-11.75 52-10 59-07.50 54-11.50 56-08.75
2 Derrick Hurt SR Newton 56-03.75 17.16m
53-04 55-04.50 55-08 55-04 55-09 56-03.75
3 Jacob Campos SR Valley- WDM 56-01.50 17.10m
50-03.25 53-10 54-06 FOUL FOUL 56-01.50
4 Zach Samson JR CMB- Baxter 55-05.25 16.89m
54-06 54-08.75 53-10 55-05.25 52-11.25 53-02.75
5 Justin Dunn SR Mt Pleasant 54-06.00 16.61m
FOUL FOUL 51-06.25 53-00.25 54-06 51-00.75
6 Emmett Wester SR Mt Pleasant 53-10.75 16.42m
47-11 51-07.25 53-10.75 FOUL FOUL 52-10.75
7 Dalton Ferguson JR Solon 53-10.50 16.42m
53-10.50 51-05.75 FOUL FOUL 50-09.75 51-07.25
8 Ross Pierschbacher JR Cedar Falls 53-03.50 16.24m
FOUL FOUL 53-03.50 FOUL 51-00.50 52-02.50
9 Zach Borens FR Marion 52-00.75 15.86m
52-00.75 FOUL 50-06.25 FOUL 51-03.75 FOUL
10 Josey Jewell SR Decorah 51-05.00 15.67m
50-02 51-05 50-10.25
11 Jared Lerdal SR West Fork- S 51-03.50 15.63m
49-08 48-00 51-03.50
12 Keegan Render JR Indianola 51-03.00 15.62m
50-08 50-06.25 51-03
13 Dane Salow SR Center Point 51-01.50 15.58m
48-08.25 51-01.50 50-02.75
13 Seth Snitker JR Waukon 51-01.50 15.58m
48-11.75 50-11.50 51-01.50
15 Jacob Hayes SR Bettendorf 50-01.50 15.27m
47-04.25 50-01.50 48-07.25
16 Keegan Tritle SO Lisbon 49-09.50 15.17m
49-09.50 48-00 49-01.75
17 Larenz Abston SR DSM- Rooseve 49-04.25 15.04m
49-04 49-04.25 42-02.75
18 Andrew Overton SR Denison-Schl 48-09.50 14.87m
48-09.50 46-03 46-06.25
19 Joseph Weiner SR DUB Hempstea 48-07.50 14.82m
FOUL 48-07.50 FOUL
20 Nathan Myrice SR Ridge View 47-11.50 14.61m
FOUL 47-11.50 46-10
21 Jacob Barents JR Lewis Centra 47-04.75 14.44m
47-03 46-04 47-04.75
22 Wade Webster JR Bettendorf 46-10.50 14.28m
46-10.50 FOUL 46-01.50
23 Taylor Mitchell SR DSM- East 46-04.75 14.14m
42-11.50 FOUL 46-04.75
24 Rick Williams Riverside- O 45-09.75 13.96m
45-06.75 45-09.75 45-09.50
25 Collin Frazier SR DUB Senior 43-05.50 13.24m
41-02 43-05.50 FOUL

Event 865 Girls Long Jump High School
===============================================================================
Relays: D 19-03.75 2004 LaNeisha Waller, CR Washington
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Jalynn Roberts-Lewis JR DSM- Rooseve 18-10.25 NWI 5.74m
18-04.25(-0.0) FOUL 18-10.25(-0.0) FOUL FOUL FOUL
2 McKennan Cronbaugh SR IC, West 18-07.25 NWI 5.67m
17-06.50(-0.0) 17-02.50(-0.0) 16-06.50(-0.0) 18-00.25(-0.0) 17-05.50(-0.0) 18-07.25(-0.0)
3 Lexus Lovan SO Urbandale 18-06.25 NWI 5.64m
FOUL 18-01.25(-0.0) 17-05(-0.0) 18-01(-0.0) 18-06.25(-0.0) FOUL
4 Leslie Taylor JR Mt Pleasant 17-07.50 NWI 5.37m
16-09.75(-0.0) 17-02(-0.0) 17-02.75(-0.0) 17-03.25(-0.0) 17-07.50(-0.0) 17-05.75(-0.0)
5 Bailey Schminke SO Boone 17-05.75 NWI 5.32m
16-11(-0.0) 17-05.75(-0.0) 16-09.50(-0.0) FOUL 17-02(-0.0) 16-09.50(-0.0)
6 Chelsea Berry SR Starmont 17-04.50 NWI 5.29m
16-01.75(-0.0) 15-06.50(-0.0) 17-04.50(-0.0) 16-02.25(-0.0) 16-09(-0.0) 17-01.50(-0.0)
7 Elizabeth Bohlmann JR SC- East 17-01.50 NWI 5.21m
16-02.75(-0.0) 16-06.75(-0.0) 17-00.25(-0.0) 16-03.50(-0.0) FOUL 17-01.50(-0.0)
8 Ali Meister SR Spencer 17-01.00 NWI 5.20m
15-10.25(-0.0) 17-01(-0.0) 16-10.75(-0.0) 16-11.50(-0.0) 16-06(-0.0) 16-08.75(-0.0)
9 Breyana Cooper SR CR Kennedy 16-10.25 NWI 5.13m
16-09.25(-0.0) 16-10.25(-0.0) 16-07.75(-0.0) 16-06.75(-0.0) 16-07.50(-0.0) 16-07.50(-0.0)
10 Jessica Holterhaus SO Pella 16-09.75 NWI 5.12m
15-10.25(-0.0) 16-09.75(-0.0) 16-05(-0.0)
11 Kelsi Conner SR Burlington 16-06.00 NWI 5.02m
FOUL 16-06(-0.0) FOUL
12 Mallory Cates SR OA-BCIG 16-05.50 NWI 5.01m
16-03.75(-0.0) 16-05.50(-0.0) 15-11.25(-0.0)
13 Katelyn Probst JR MOC-FV 16-04.00 NWI 4.97m
14-05.25(-0.0) 15-04.75(-0.0) 16-04(-0.0)
14 Jasmine Staebler SO Clayton Ridg 16-03.00 NWI 4.95m
16-03(-0.0) 14-00.75(-0.0) 15-03.50(-0.0)
15 Kasey Reuter JR Hinton 16-02.50 NWI 4.94m
14-04(-0.0) 16-02.50(-0.0) 15-06(-0.0)
15 Jenny Roberts SR Ankeny 16-02.50 NWI 4.94m
FOUL 16-02.50(-0.0) 15-03(-0.0)
17 Sarah Schoel JR Central Clin 16-02.25 NWI 4.93m
FOUL FOUL 16-02.25(-0.0)
18 Taylor Richardson SO Oskaloosa 16-02.00 NWI 4.92m
15-10.75(-0.0) 16-02(-0.0) FOUL
19 Brooke Walding SR Dowling C- W 16-01.75 NWI 4.92m
15-08.25(-0.0) FOUL 16-01.75(-0.0)
20 Brooke Lorenz FR Linn-Mar 16-00.25 NWI 4.88m
15-11.75(-0.0) 16-00.25(-0.0) FOUL
20 Nicole Sanborn SR Anamosa 16-00.25 NWI 4.88m
15-03.25(-0.0) FOUL 16-00.25(-0.0)
22 Kiera Washpun JR IC- City Hig 15-09.25 NWI 4.80m
15-09.25(-0.0) 13-08.75(-0.0) 13-05(-0.0)
23 Jordan Smith SO Solon 15-08.25 NWI 4.78m
15-01.75(-0.0) 15-08.25(-0.0) 15-06.75(-0.0)
24 Lindsey Koch SO Hudson 15-07.50 NWI 4.76m
FOUL 15-07.50(-0.0) FOUL
25 Chloe Miller SR Pleasant Val 14-10.00 NWI 4.52m
14-10(-0.0) 14-08.75(-0.0) 14-08(-0.0)




Results for Friday Morning, April 26, 2013


Event 35 Men 110 Meter Hurdles Univ/Col
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Greggmar Swift JR Indiana St 14.18Q -2.0 2 14.171
2 Vanier Joseph JR Illinois 14.18Q -2.9 4 14.176
3 Ethan Holmes SR Iowa 14.53Q -4.9 3
4 Durell Busby JR UW-Milwaukee 14.57Q -5.7 1
5 Jordan Mullen SR Iowa 14.32q -2.9 4
6 Tibor Koroknai JR Nebraska 14.46q -2.0 2 14.451
7 Luke Hauert SR Northern St 14.46q -2.0 2 14.455
8 Matt Tetzlaff SR North Dakota 14.62q -2.9 4
9 Kyle Smith FR Missouri 14.72 -2.0 2
10 Maurice Lyke JR Indiana St 14.73 -5.7 1
11 Derik Douglas JR Oklahoma Bap 14.77 -4.9 3
12 Gannon Mack SR Emporia St 14.78 -2.9 4
13 Sebastian Barth SO Northern Iow 14.80 -4.9 3
14 Brandon Winters SR Purdue 14.81 -4.9 3
15 Duane Brown JR Indiana St 14.84 -2.9 4
16 Gary Ford SO Illinois 14.86 -5.7 1
17 Dominique Hall SR Eastern Illi 14.95 -2.9 4 14.943
18 Matt Benes JR Southern Ill 14.95 -2.9 4 14.947
19 Ryan Sander JR Iowa St 14.97 -5.7 1
20 Andrew Etheridge JR Emporia St 14.98 -2.0 2
21 Adarius Washington FR Indiana St 15.03 -5.7 1
22 Chris Caldwell FR Iowa Central 15.05 -4.9 3
23 Keith Brown SO Iowa 15.08 -4.9 3
24 Pierre Banks JR Wayland Bapt 15.12 -2.0 2
25 Tyler Shaw SR NW Missouri 15.20 -5.7 1
26 Tyler Swalley SR Emporia St 15.35 -4.9 3
-- Robert Semien SO Mississippi FS -5.7 1

Event 50 Men 4x100 Meter Relay College
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Lincoln (MO) 40.72q 1
1) Devin Hill SR 2) Romel Lewis JR
3) Wesley Best FR 4) Michael Ashley JR
2 Minnesota St-Mankato 40.98q 4
1) Nick Nelson SR 2) Jerrell Hancock JR
3) Carmono Lane JR 4) Anthony Gustafson SO
3 Iowa Western 41.01q 3
1) Sharod Self FR 2) Corneil Lionel FR
3) Gemechu Godi FR 4) Rodrigo Rocha SO
4 McKendree 41.18q 1
1) Donovan Friscia FR 2) Jordon Henderson JR
3) Cameron James FR 4) Jordan Stark JR
5 UW-Platteville 41.43q 4 41.422
1) Aaron Hrubes SR 2) Jordan Olp SR
3) Casey Goffinet SR 4) Caleb Mertens FR
6 Augustana (IL) 41.43q 3 41.428
1) David Devore SO 2) Greg Patton SR
3) Keith Cline SO 4) Alex Rindone SR
7 Emporia St 41.53q 2
1) Derwin Hall SR 2) Vincent Howze SR
3) Andrew Etheridge JR 4) Shjuan Richardson SR
8 Oklahoma Baptist 41.56q 1
1) Caleb Neal SO 2) Kenneth Combs FR
3) Justin Frye SR 4) Cole Swayze FR
9 Iowa Central 41.66 1
1) Chris Caldwell FR 2) Wala Gime SO
3) Roy Ravana FR 4) Deon Sanders SO
10 UW-Eau Claire 41.69 4
1) Cory White SO 2) Cody Prince SO
3) Marty Richardson SR 4) Thurgood Dennis SO
11 Dakota St 41.73 4
1) D'Artist Williams FR 2) Stacey Berg SR
3) Mark Moeller FR 4) Seth Boomsma FR
12 Central Methodist 41.77 4
1) Marcus Lavergne FR 2) Derek Freeman JR
3) Jordan Coaxum FR 4) DJ Jackson FR
13 UW-Oshkosh 41.94 3
1) Ryan Sprenger JR 2) Naji Allan FR
3) Kyle Schueller FR 4) Quentin Badger JR
14 Lewis 41.95 1
1) Matt Simmons FR 2) Mark Bonds SO
3) Lamarr Blandon JR 4) Lonzo Harris SR
15 Minnesota St-Moorhead 42.27 2 42.263
1) Laquone Robinson SR 2) Derek Bredy SR
3) Jonathon Demus JR 4) Keith Turner JR
15 Northwestern (IA) 42.27 2 42.263
1) Jeriah Dunk JR 2) Jordan Micalef SO
3) Alex Van Roekel FR 4) Jesse Selgeby JR
17 Dordt 42.50 2 42.494
1) Daniel Fennig SO 2) Jake Floen FR
3) Aaron Floen SR 4) Nic Pfeifle SR
18 Grand View Univ. 42.50 1 42.499
1) Keonte White SO 2) Toi Jones JR
3) Tyler Patten JR 4) Chase Carlson SO
19 Carthage 42.52 1
1) Robert Liss FR 2) Mike Brown SO
3) Aryan Avant JR 4) Kendric Cornelius FR
20 Loras 42.60 3
1) Nick Ball FR 2) Zac Gassman SO
3) Josh Goerdt JR 4) Stedman Foster FR
21 St. Cloud St 42.64 3
1) Tendeh Brownell JR 2) Brady Wilkerson FR
3) Jackson Walters FR 4) George Kawalawu JR
22 Central 42.75 4
1) Mitch Wagoner JR 2) Logan Danko SR
3) Dan Roemerman FR 4) Mason Zimmerman SO
23 Concordia (NE) 42.79 4
1) Garrett Golke JR 2) John Cartier JR
3) Garrett Blomstedt SO 4) Noah Smith JR
24 St. Thomas (MN) 42.86 2
1) Cole Boughner SO 2) Abajemo Omot SR
3) Jeff Rada JR 4) Cody Jerabek SR
25 Millikin 42.92 4
1) Darrell Hunt FR 2) Dimitri Dunner SO
3) Richard Long FR 4) Alex Kemp FR
26 North Central 43.02 3 43.014
1) Matt Souvannsaing SO 2) Robert Lott JR
3) Dayton Henriksen JR 4) Abraham Oshipitan FR
27 UW-River Falls 43.02 2 43.015
1) Tucker Malecha FR 2) Jordan Crockett SO
3) James Butler SR 4) David Paynotta FR
28 Wartburg 43.19 2
1) Ty Troutman SO 2) Larry Johnson SR
3) Matthew McGrew JR 4) Luke Toyosi SO
29 Augustana (SD) 43.69 2
1) Jason Greenway FR 2) Justin Greenway FR
3) Nick Goeman FR 4) Brett Anderson SO
30 Minnesota-Duluth 43.80 3
1) Mark Emlaw FR 2) Jacob Heifort JR
3) Jake Nelson SO 4) TJ Struss SR
-- Wayland Baptist DQ 3 out of lane
1) Gregory Turner SR 2) Lorenzo Dolphus JR
3) Jeffery Joseph's JR 4) Jerrell Sheppard SO

Event 55 Men 4x100 Meter Relay University
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Illinois 40.16Q 2
1) Julian Smith JR 2) Brandon Stryganek SO
3) Stephon Pamilton JR 4) DJ Zahn SO
2 Mississippi 40.28Q 3
1) Quintavius Burdette FR 2) Anthony Branch FR
3) Creighton Serrette JR 4) Isiah Young SR
3 Alabama 40.34Q 1
1) Alex Sanders JR 2) Diondre Batson SO
3) Akeem Haynes JR 4) Dushane Farrier SR
4 Georgia 40.49q 3
1) Jamario Calhoun FR 2) Johnathan Smith JR
3) Pierce Vincent FR 4) Justin Scott-Wesley SO
5 Iowa 40.55q 2
1) Jordan Mullen SR 2) Justin Austin SR
3) Tevin-Cee Mincy JR 4) Josh Larney SR
6 Nebraska 41.02q 2
1) John Welk SO 2) Jodi-Rae Blackwood JR
3) Ricco Hall FR 4) Tim Thompson JR
7 Missouri 41.18q 3
1) Malcom Pennix SR 2) Markesh Woodson FR
3) Tony Carodine FR 4) Kenneth Chambers SO
8 Air Force 41.20q 1
1) Uzor Udensi SR 2) Anthony Delgado SR
3) Jake Spuller SO 4) David Ptacek JR
9 Indiana St 41.28 2
1) Keith Housley JR 2) Kevin Piraino JR
3) Justin Baxtron SR 4) Shaun Smith SR
10 South Dakota 41.41 2 41.405
1) Erik Hill SO 2) Christian Nielsen FR
3) Michael Burrus SR 4) Brandon Kovash JR
11 Texas Southern 41.41 1 41.407
1) Justin Anderson SR 2) Jeffry Lacroix JR
3) Curtis Woodard FR 4) Arte Collins SR
12 North Texas 41.46 1
1) James Fowler SR 2) Clinton Collins JR
3) Steven White SR 4) Terrance Williams SO
13 North Dakota St 41.62 3
1) Matt Tetzlaff SR 2) Andre Martin SR
3) Nathan Mattson JR 4) Lee Dhein SR
14 Minnesota 41.77 3
1) Kevin Bradley SR 2) Jacob Capek JR
3) Cameron Boy SR 4) Oladipo Fagbemi SR
15 DePaul 41.92 2
1) Jordon Vaughn SO 2) Joe Turner JR
3) Mac Melto FR 4) Brandon Threats FR
16 Southern Illinois 42.21 1
1) Eric Reeves SR 2) Nikolai Gall FR
3) Douglas Palacious JR 4) Matt Benes JR
17 Western Illinois 42.55 2
1) Tyler Younkin FR 2) Davin Dollison JR
3) Cedric Cheeks 4) Justin Kilpatrick SO
18 Chicago St 42.98 3
1) Isaac Provitt 2) Jershawn Dubose
3) Denzel Tucker 4) Emmanuel Jegede
19 South Dakota St 43.10 3
1) Luke Leischner SR 2) Dominique Wright FR
3) Jared Foote SR 4) LeAndre Kennedy FR
-- Purdue DQ 2 on the line
1) Shawn Nickleson SR 2) Eric Harris SR
3) Andrew Kendrick SR 4) Mario Cosey JR

Event 80 Men 4x800 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Oklahoma Baptist 7:31.48
1) Travis Bish SR 2) Travis Hinton SO
3) Jywayne Allen FR 4) Clay Sheperson FR
2 UW-La Crosse 7:32.21
1) Eric Smits SR 2) Garrett Kerska SO
3) Jerry Kerska SR 4) Sean Royer JR
3 Morningside 7:38.64
1) Jay Welp 2) Taylor Chapman
3) John Harris 4) Monte Larsen
4 Central Missouri 7:39.36
1) Brent Vogel SR 2) Cole Davis FR
3) Brady Jacobs SR 4) Kellin Loch FR
5 UW-Stevens Pt 7:44.61
1) Scott Berry JR 2) Dennis Haak SO
3) Ryan Wierzba SO 4) Dan Sullivan JR
6 Northwestern (IA) 7:46.67
1) Taylor Bodin JR 2) Kyle Anderson FR
3) Logan Hovland SO 4) Skyler Giddings SO
7 North Central 7:49.75
1) Marlen Hamilton JR 2) Richie Ruske SO
3) Patrick Foley JR 4) Ryan Bartell SO
8 Wayland Baptist 7:50.21
1) Shevaun Marsh JR 2) Hildon Boen SR
3) Lucius Lopez SR 4) edward Taragon SR
9 Buena Vista 7:54.15
1) Seth Woodson SO 2) Ben Berberich SO
3) Andrew Smith SR 4) Garrett Woodson JR
10 Augustana (IL) 8:00.05
1) Vincenzo Dal Pazzo SO 2) Chris Madison JR
3) Cale McCormick FR 4) Edgar Valle JR
11 Iowa Central 8:01.84
1) Kuaniyal Chol SO 2) Kevin White SO
3) Charles Carrington SO 4) Zach Gearman SO
12 Augustana (SD) 8:02.43
1) Justin Cook SO 2) John Klecker FR
3) Moses Tut FR 4) Clint Freiheit JR
13 Minnesota-Duluth 8:08.78
1) Scott Urban SO 2) Chris Wilson SO
3) Robbie Jenson SR 4) Jason Coffin JR
14 Concordia (NE) 8:12.13
1) Jared Hoffman SR 2) Adam Prahlow JR
3) Andrew Malan JR 4) Ben Sievert SO

Event 125 Men Distance Medley Jim Wheelock University
================================================================
School Finals
================================================================
1 Texas-El Paso 9:44.73
1) Elkana Rotich JR 2) Abiola Onakoya JR
3) Daniel Tarango FR 4) Anthony Rotich SO
2 Air Force 9:47.19
1) Jake Hawkins JR 2) Anthony Delgado SR
3) Alexander Lindsay JR 4) Zach Perkins SO
3 Illinois 9:50.98
1) Liam Markham FR 2) Juan Green FR
3) Zebo Zebe JR 4) Ian Barnett FR
4 Iowa St 9:52.28
1) Jacob Aune FR 2) Mohamed Hrezi JR
3) Nick Efkamp SO 4) Alec Baldwin FR
5 Iowa 9:53.83
1) Nathan Prom JR 2) Brennan Davey SO
3) Ryan Weir SR 4) Ben Witt SO
6 Purdue 9:55.80
1) Tyler Wynn SO 2) Chris Arvia JR
3) Neal Omar FR 4) Cale Allen SR
7 Nebraska 9:58.31
1) Alney Tobias SO 2) Jake Bender FR
3) London Hawk SO 4) Trevor Vidlak JR
8 Minnesota 10:03.47
1) Christian Skaret FR 2) John Holton SR
3) Jeffrey Cottrell SO 4) Bobby Nicolls JR
9 Northern Iowa 10:06.34
1) Aaron Vosberg SR 2) Antoine Parrish FR
3) Ryan Krogmann JR 4) Calvin Kibby JR
10 Georgia 10:07.35
1) Zane Coburn FR 2) Charles Grethen SO
3) Kisean Smith FR 4) Zack Sims FR
11 Loyola (Illinois) 10:08.20
1) Ryan Van Portfliet SO 2) Jake Mazanke FR
3) Peter Archibald FR 4) Jacob Autio JR
12 Saint Louis 10:09.90
1) Sean Canavin SO 2) Tommy Whittaker SO
3) Stewart Van Horne SO 4) Henry Arndt SO
13 UW-Milwaukee 10:11.87
1) Reed Schmidt FR 2) Marquis Johnson FR
3) Jeffery Pigg SO 4) Jake Reilly SR
14 Indiana St 10:18.15
1) Corey Hahn SR 2) Arqeil Shaw SO
3) Brad Adams JR 4) Gabe Ocasio SO
15 Detroit Mercy 10:21.16
1) Ryan Hofsess SO 2) Vince Lefler SR
3) Chris Smalley SR 4) Bob Radlich SR

Event 180 Men Javelin Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tim Glover SR Illinois Sta 72.94m 239-04
2 Matt Byers SR Iowa 69.95m 229-06
3 Ben Lapane JR Mississippi 66.78m 219-01
4 Richard Olsson JR Texas-El Pas 66.11m 216-11
5 MaCauley Garton SO Missouri 65.25m 214-01
6 Scott DiCrescenzo SR Limestone 63.28m 207-07
7 Kevin Harp SR Drake 62.85m 206-02
8 Tim Urista JR Air Force 60.49m 198-05
9 David Johansson SO Eastern Illi 59.03m 193-08
10 Quinn Bauamman FR North Dakota 58.23m 191-00
11 Mark Niemann SR UW-Plattevil 57.04m 187-02
12 Tyler Parker FR North Dakota 56.12m 184-01
13 Steve Monte SR Illinois 56.01m 183-09
14 Adam Coykendall SO North Dakota 55.67m 182-08
15 David Silkman FR Drake 55.57m 182-04
16 Ben Dodds FR Illinois J55.57m 182-04
17 Jordan Colanese JR Indiana St 55.33m 181-06
18 Tyler Maxwell Tyler Maxwel 55.30m 181-05
19 Daniel Poh SO UW-Plattevil 55.06m 180-08
20 Adam Kovacs SO DePaul 54.36m 178-04
21 Adam McDonnell JR Northern Iow 54.31m 178-02
22 Jordan Boekhout SR Northwestern 53.63m 175-11
23 Connor Johnson SO Concordia-Mo 51.55m 169-01
24 R.J. Soderman Unattached 51.21m 168-00
25 Jack Eckert SO Iowa 50.88m 166-11
-- Riley Dolezal Unattached X74.22m 243-06

Event 245 Women 100 Meter Hurdles Univ/Col
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Cindy Ofili FR Michigan 14.01Q -3.3 2
2 Janice Jackson JR Texas-El Pas 14.13Q -4.6 1
3 Brianna McGhee FR Texas-El Pas 14.14Q +0.0 3
4 Layne Baggett SR Miami 14.26Q -5.7 4
5 Julian Purvis SR Academy Art 14.07q -3.3 2
6 Taryn Hartfield SO Mississippi 14.15q -4.6 1
7 Breeana Coleman JR Illinois 14.24q +0.0 3
8 Anna-Kay James SO Lincoln (MO) 14.28q -3.3 2
9 Jalisa Paramore JR Eastern Illi 14.40 -3.3 2
10 Ciana Tabb JR Purdue 14.41 -4.6 1
11 Sarah Yeager SR Drake 14.44 -4.6 1
12 Marissa Smith SR Drake 14.47 +0.0 3
13 Jesica Ejesieme JR Illinois 14.48 -4.6 1
14 Chastity Stewart SO North Texas 14.53 -5.7 4 14.523
15 Deborah John JR North Dakota 14.53 -5.7 4 14.524
16 Juneille Barker JR Lincoln (MO) 14.55 -3.3 2
17 Erin Busbee JR Michigan 14.61 -5.7 4
18 Remy Abrought FR Southern Ill 14.71 -4.6 1
19 Alexandria Johnson SO Ohio St 14.74 -5.7 4
20 Amber Smith JR Michigan 14.77 -5.7 4
21 Sharda Bettis JR Murray St 14.81 -3.3 2
22 Vanessa Clerveaux FR Eastern Mich 14.84 -4.6 1
23 Melissa Norville SR Illinois Col 14.86 +0.0 3
24 Samantha Sharper SR Texas-El Pas 14.94 +0.0 3
25 Alexa Duling SR South Dakota 15.18 +0.0 3
26 Destani Welch FR Drake 15.21 -4.6 1
27 Kristin Morrison SR Illinois 15.31 -3.3 2
28 Lacey Dent FR Alabama 15.85 -5.7 4
29 Racquel Moses FR Mississippi 16.56 -5.7 4

Event 260 Women 4x100 Meter Relay College
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Lincoln (MO) 45.21q 1
1) Jenea Johnson SO 2) Latoya King SR
3) Yanique Ellington SO 4) Cardine Copeland SO
2 Academy Art 46.12q 2
1) Julian Purvis SR 2) Briana Stewart SR
3) Vashti Thomas SR 4) Dinesha Bean JR
3 Iowa Central 46.75q 4
1) Sharon Kwarula SO 2) Dominique Kimpel SO
3) Kededra Middelton FR 4) Rashidah Williams FR
4 UW-La Crosse 47.20q 2
1) Jaime Ludwigson SO 2) Meg Heafy FR
3) Claire Elliott SO 4) Maya Vazquez SO
5 Nova Southeastern 47.66q 3
1) Jessica Osteen SR 2) Johniqua Stafford SR
3) Nicole Poole FR 4) Ciona Williams FR
6 Sioux Falls Univ 47.83q 1
1) Dani Moyer SR 2) Jazzelena Black FR
3) DeAndra Richardson SO 4) Brigitte Gross JR
7 Lewis 47.85q 4
1) Kayla King SO 2) Kamille Ferguson SR
3) Samantha McGaha JR 4) Megan Marchildon SO
8 Wartburg 47.91q 1
1) Camesha Goods JR 2) Kendra Kregel SR
3) Sarah Boraas JR 4) Libbey Schubert JR
9 Oklahoma Baptist 47.94 4
1) Stacy Warrior JR 2) Uniqua Cooper JR
3) Evan Shimanek SR 4) Chelsea Abinah SO
10 UW-Eau Claire 48.07 3
1) Brooke Patterson SO 2) Carly Fehler SO
3) Jess Rupnow FR 4) Megan Mulligan SO
11 Emporia St 48.15 1
1) Marqueita Marisette SR 2) Jackie Jacobs SR
3) Peyton Weiss SO 4) Carmen King SO
12 Lindenwood 48.83 1
1) Maya Mason FR 2) Jerrelle Jones FR
3) China Moore SR 4) Fiona Brooks JR
13 Winona St 48.95 3
1) Sarah Finley SR 2) Tina Finley SR
3) Abby Albers JR 4) Allison Schultz SR
14 Dordt 48.96 2
1) Jasmin Schelhaas FR 2) Robyn Blount SO
3) Marisa Broersma SO 4) Briana Vander Woude SR
15 Buena Vista 49.01 3
1) Casey James SO 2) Laura Eberly SO
3) Katie Larsen SO 4) Maggie Marker SO
16 UW-Oshkosh 49.05 2
1) Samantha Blue SO 2) Amanda Shober SO
3) Cassandra Hemmen SO 4) Alesha Malueg SO
17 St. Thomas (MN) 49.14 4
1) Mallory Burnham JR 2) Emily Van Heel JR
3) Christina Rozeske JR 4) Erika Tipp SO
18 Northern St 49.15 2
1) Nicolia Edwards SR 2) Lindsey Fluharty SR
3) Jill Schaefer SR 4) Maria Franker SR
19 Central 49.23 2
1) Monica Ruiz FR 2) Katie Sunderman FR
3) Felicia Coleman SR 4) Taylor Beckman SO
20 Minnesota St-Mankato 49.30 4
1) Rachel Lindquist FR 2) Danielle Jones SR
3) Zevin Carter JR 4) Annie Dahl SR
21 Bethel 49.39 3
1) Krista McCright SR 2) Courtney Fregeau JR
3) Ashley Quick JR 4) Rachel Kalk JR
22 UW-River Falls 49.61 3
1) Emily Philips SO 2) Alyssa Rasmussen SR
3) Sophie Lasko SR 4) Brooke Riches JR
23 St. Cloud St 49.63 4
1) Ellen Wikstrom FR 2) Becky Schmidt JR
3) Salimah Muhammad FR 4) Alicia Evans FR
24 Augustana (SD) 49.70 3
1) Kirsten Nyberg SO 2) Karmen Nyberg JR
3) Laura Popanz SO 4) Carina Hofmeister FR
25 Simpson 49.90 4
1) Bayley Fleshner SO 2) Lauren Martin SO
3) Sarah Ney SO 4) Jordan Maher SR
26 Minnesota-Duluth 50.16 2
1) Kirsten Bjork SR 2) Erin Pangerl FR
3) Kelsi Ring JR 4) Erin Hickey SO
27 Millikin 50.86 1
1) Jamie Michl FR 2) Alyssa Staib JR
3) Uriah Walker FR 4) Ariel Robinson SR
-- Dubuque DQ 4 out of zone
1) Randi Bodish FR 2) Tieisha Starks JR
3) Nikki McKenzie SO 4) Jamyia Catchings SO
-- Mount Mercy DQ 2 out of zone
1) Maryann Dike FR 2) Jenna Higgins SR
3) Larissa Wilden SR 4) Mwale Kapande SR
-- Iowa Western DQ 1 out of zone
1) Tyesa Carey-Walker FR 2) Shayla Luckett SO
3) Cierra Jones FR 4) SidReshia Floyd SO
-- Wayland Baptist DQ 3 out of zone
1) Brittany White FR 2) Gortia Ferguson JR
3) Angie Quiah SO 4) Natasha Gay SR

Event 265 Women 4x100 Meter Relay University
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Georgia 44.88Q 2
1) Briana Vaughn FR 2) Tynia Gaither FR
3) Shaunae Miller FR 4) Myasia Jacobs FR
2 Nevada 45.60Q 1
1) Samantha Calhoun SR 2) Angelica Earls SR
3) Tanisha Hawkins JR 4) Kashae Knox SO
3 Illinois 45.81Q 3 45.808
1) Breeana Coleman JR 2) Jesica Ejesieme JR
3) Morolake Akinosun FR 4) Lauren Hollingsworth SR
4 Ohio St 45.81q 2 45.807
1) Ashlee Abraham JR 2) Aisha Cavin SO
3) Christienne Linton SR 4) Adenike Pedro JR
5 Mississippi 45.86q 1
1) Kiannah Alexander FR 2) Shari Russell SO
3) Monica Williams SO 4) Asia Cooper FR
6 Minnesota 46.02q 2 46.016
1) Jessica Waldvogel SO 2) Todea-Kay Willis SR
3) Megan Geyen JR 4) Kylie Peterson SR
7 Indiana St 46.02q 1 46.020
1) Kaisha Martin SO 2) Macey Black SR
3) Demetra Camble FR 4) Katie Wise FR
8 Texas-El Paso 46.11q 1
1) Brianna McGhee FR 2) Yolanda Suggs SR
3) Janice Jackson JR 4) Magen Del Pino SR
9 Missouri St 46.16 2
1) Pernell Joseph JR 2) Shavonne Husbands FR
3) Kimsue Grant SR 4) Althia Maximilien SO
10 North Dakota St 46.24 2
1) Deborah John JR 2) Brittany Page SR
3) Ashley Tingelstad JR 4) Antoinette Goodman JR
11 Iowa 46.38 3
1) Lake Kwaza FR 2) Raven Moore JR
3) Montayla Holder FR 4) Zinnia Miller JR
12 North Texas 46.51 3
1) Kayla Savoie SO 2) Mona Landry FR
3) Nadiyah El-Amin 4) Ashley Harrison SR
13 DePaul 46.53 1
1) Tayler Whittler FR 2) Loreal Curtis SO
3) Kayla Schwarz SO 4) Ayesha Ewing SO
14 Missouri 46.59 2
1) Chelsie Stevens FR 2) Cara Forte JR
3) Lauren Flaker JR 4) Sha Rone Greenlaw SO
15 Eastern Michigan 46.62 3
1) Vanessa Clerveaux FR 2) Aaliyah McKinney FR
3) Danielle Clark SO 4) Morgan Yeadon FR
16 Nebraska 46.73 1
1) Kari Heck FR 2) Mara Weekes JR
3) Lexie Oak FR 4) Breunna McCarty SO
17 Michigan 46.86 2
1) Amber Smith JR 2) Cindy Ofili FR
3) Erin Busbee JR 4) Charlotte Cahill SR
18 Southern Illinois 47.32 3
1) Lauren Cheadle SO 2) Tess Shubert SR
3) Desiree White SO 4) Amiris Warren SO
19 Loyola (Illinois) 47.37 1
1) Anietra Butler FR 2) Krista Kuss FR
3) Jade Kinney SO 4) Breanna Walker FR
20 Drake 47.44 3
1) Danyelle Cole JR 2) Tiara Winston JR
3) Ariel Kinlow FR 4) Whitney Westrum JR
21 Purdue 47.87 3
1) Twyla Winfrey FR 2) Ciana Tabb JR
3) Cierra Brown SO 4) Taylor Morrison SR
22 South Dakota 48.61 2
1) Tansha Clarke JR 2) Analisa Huschle SO
3) Molly Ervin FR 4) Gabriel Williams SR
-- Murray St DNF 1
1) LaShea Shaw SO 2) Hannah McAllister FR
3) Sharda Bettis JR 4) Alexis Love SR

Event 320 Women Distance Medley College
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Wartburg 11:54.43
1) Haddie Vawter JR 2) Tashina McAllister JR
3) Kaly Adkins JR 4) Sammi Bruett JR
2 St. Thomas (MN) 11:55.58
1) Kayla Goeman SO 2) Emily Van Heel JR
3) Megan Terukina FR 4) Taylor Berg SR
3 Luther 11:56.55
1) Maggie Pierson JR 2) Kelsey Strand SO
3) Annie Klepper SR 4) Tricia Serres FR
4 Augustana (SD) 11:58.76
1) Kristin Brondbo JR 2) Colleen Everson JR
3) Kayla Mescher SO 4) Runa Falch SR
5 Iowa Central 12:03.44
1) Hannah Maina FR 2) Kianna Carter FR
3) Laura Condron SO 4) Fiona McKenna SO
6 Morningside 12:13.27
1) Hailee Heitkamp 2) Neeia Cooperwood
3) Jennifer Petsche 4) Breanna Mathes
7 UW-Stevens Pt 12:15.07
1) Kelsey Laska SO 2) Nicole Hanson SO
3) Kristin Mathes SO 4) Ana Breit SO
8 Oklahoma Baptist 12:15.69
1) Whitney Warfield SO 2) Taylor Moore JR
3) Hannah Helker SO 4) Kati Grandstaff FR
9 UW-La Crosse 12:19.55
1) Macy Olson SR 2) Claire Gordee FR
3) Alyssa Luker JR 4) Corissa Conard SO
10 Augustana (IL) 12:21.27
1) Jessica Bacon SO 2) Kierra Smith JR
3) Kate Benge JR 4) Lorraine Stamberger SO
11 Olivet Nazarene 12:27.73
1) Christy Trank SO 2) Kalla Gold FR
3) Hannah Endrizzi JR 4) Kortney Ellingboe JR
12 Minnesota-Duluth 12:30.92
1) Alexandra Rudin SO 2) Kirsten Bjork SR
3) Kaitlin Hassing JR 4) Hannah Olson FR
13 Central 12:37.39
1) Molly Bramble FR 2) Taylor Beckman SO
3) Sarah Mueller SO 4) Elin Phipps FR
14 Dordt 12:38.72
1) Abby De Vries SO 2) Tara Postma SR
3) Renee Buikema SO 4) Merissa Harkema SR
15 Lewis 12:46.89
1) Ciersten Deardorf SO 2) Amy Polhemus SO
3) Paige Gatter FR 4) Kayla Patterson SO
16 Minnesota St-Mankato 12:47.26
1) Halee Peterson SO 2) Bonnie Pickford SO
3) Kate Sanft SR 4) Jessie DeJong JR
17 Concordia-Moorhead 12:49.04
1) Paige Rygg JR 2) Katie Rosenfeldt FR
3) Callie Christianson JR 4) Elisabeth Hanson SR
18 St. Ambrose 13:10.27
1) Rebecca Wilder SO 2) Tara Goehrke SO
3) Megan Byrne FR 4) Nicole Wager FR
19 McKendree 13:18.45
1) Megan Doty JR 2) Brittany Willis SO
3) Ciera Landolt SR 4) Hannah Inyart JR

Event 335 Women Pole Vault Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mackenzie Fields SR Cincinnati 4.20m 13-09.25
2 Jade Riebold JR Eastern Illi 4.05m 13-03.50
2 Alysha Newman FR Eastern Mich 4.05m 13-03.50
4 Katrine Haarklau SO Missouri J4.05m 13-03.50
5 Leslie Brost SR North Dakota J4.05m 13-03.50
6 Jenna Wexter SR Northern Iow 3.90m 12-09.50
6 Emily Grove SO South Dakota 3.90m 12-09.50
6 Kristin Majerus SR Sioux Falls 3.90m 12-09.50
6 Brigitte Gross JR Sioux Falls 3.90m 12-09.50
10 Nicole Hope SR Indiana St J3.90m 12-09.50
10 Kimyanna Rudolph FR Indiana St J3.90m 12-09.50
10 Alyssa McBride FR Cincinnati J3.90m 12-09.50
10 Libby Torresani SO Northern Iow J3.90m 12-09.50
-- Ann Polcari SR Notre Dame NH
-- Hunter Wilkes FR South Dakota NH
-- Madison Mills FR South Dakota NH
-- Abigail Schmitz SR Eastern Illi NH
-- Ellie Braidic FR Eastern Mich NH
-- Kayla Coffee SR Sioux Falls NH
-- Bizzy Mellado SR Air Force NH
-- Stephanie Richartz JR Illinois NH
-- Richelle Kimble SR Indiana St NH
-- Elizabeth Eitzen SR Illinois NH

Event 365 Women Shot Put Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tia Brooks SR Oklahoma 18.57m 60-11.25
2 Felisha Johnson SR Indiana St 18.16m 59-07.00
3 Kearsten Peoples SO Missouri 17.33m 56-10.25
4 Kim Fortney SR Southern Ill 16.71m 54-10.00
5 Dani Bunch SR Purdue 16.33m 53-07.00
6 Jill Rushin SO Missouri 15.93m 52-03.25
7 Ashley Gaston SO Southern Ill 15.71m 51-06.50
8 Cortni Ervin SR Missouri 14.90m 48-10.75
9 Kelsey Sukovaty SR Northern Iow 14.80m 48-06.75
10 Kerri Simmons JR Nevada 14.64m 48-00.50
11 Dana LaRue SR Western Illi 14.62m 47-11.75
12 Kathryn Johnson SR North Dakota 14.38m 47-02.25
13 Taylor Freeman SR Arizona 14.34m 47-00.75
14 Katie Evans JR Missouri 14.26m 46-09.50
15 DeAnna Price SO Southern Ill 13.88m 45-06.50
16 Rachel Curry JR Iowa 13.84m 45-05.00
17 Laura Greenfield SR Missouri 13.74m 45-01.00
18 Alissa Rausch JR Winona St 13.58m 44-06.75
19 Kendra Averesch SO Findlay 13.56m 44-06.00
20 Tara Cockerill SR Briar Cliff 13.51m 44-04.00
21 Tina DeLakis SO Minnesota 13.48m 44-02.75
22 Emily Lesser JR North Dakota 13.38m 43-10.75
23 Jessica Rowland SR Findlay 12.98m 42-07.00
-- Brittany Smith SR Illinois Sta FOUL

Event 700 Boys 100 Meter Dash High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ronald Nash JR SC- East 11.37q -3.3 1
2 Tavian Smith SR IC, West 11.38q NWI 2
3 Zack Skibinski SR Bishop Heela 11.39q NWI 2
4 Lance Dunn JR WAT West 11.40q NWI 2
5 Trever Ryen SR OA-BCIG 11.42q -3.3 1
6 Nick Steingreaber SR Xavier- CR 11.49q -3.5 4
7 Anthony Dreeszen SR SC- East 11.50q -3.5 4
8 Brandon Norman SR IA Falls- Al 11.51q -3.5 4 11.501
9 Meliek Meyer JR Lynnville-Su 11.51 -3.5 4 11.505
10 Ty Williams SR West Liberty 11.53 -3.3 1 11.530
10 Aaron Taylor SR WAT East 11.53 -5.5 3 11.530
12 Devin LeBeau SR Marion 11.58 -3.3 1
13 Jordan Weddington SO Johnston 11.60 NWI 2
14 Randy Schmidt SR North Scott 11.62 -3.3 1
15 Dequayvious Martin SR WAT West 11.64 NWI 2
16 Bryson Runge SO IC- City Hig 11.67 NWI 2
17 Deshond Robinson JR Clinton 11.68 -3.5 4
18 Moussa Kuyetah SO SE Polk 11.69 -3.5 4
19 Tanner Dunkin SO Knoxville 11.71 NWI 2
20 Gerald Heiskell SR SC- West 11.75 -3.3 1
21 Grant Hammann JR Beckman, D 11.78 -3.3 1
22 Cray Washington SO Fort Dodge 11.81 -5.5 3 11.806
23 Darrion Sanders SR Keokuk 11.81 -3.5 4 11.808
24 Jason Millett SR WAT West 11.82 -3.5 4
25 Jake Feldpausch JR Central Clin 11.86 NWI 2
26 Zach Minch SR DVPT- Centra 11.93 -5.5 3 11.925
27 Chris Brogden SR Pella 11.93 -5.5 3 11.929
28 Jordan Cheatem SR DSM Lincoln 11.95 -5.5 3
29 Jared Fronk SR Saydel 11.97 -5.5 3
30 Hunter Gerken SR Nwood-Kenset 12.27 -5.5 3
31 Taylor Briles SR Griswold 12.82 -3.3 1

Event 715 Boys 110 Meter Hurdles High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Jon Rus SR North Scott 14.95q -2.4 1
2 Connor Ham SO Solon 15.02q -2.5 4
3 Sydne Davis JR DSM- Rooseve 15.19q NWI 2
4 Austin Hess SR Harlan 15.22q -2.5 4
5 Tyler Donovan SR Epworth- WD 15.23q NWI 3
6 Elijah Young JR DSM Lincoln 15.41q -2.5 4
7 Spencer Halloran JR West Fork- S 15.42q -2.4 1
8 Davonn Phothiboupha JR SE Polk 15.45q NWI 3
9 Noah Larrison JR Waukee 15.51 NWI 3 15.504
10 Deonne Harris SO Newton 15.51 NWI 2 15.509
11 Tommy Thorne SR Mt Pleasant 15.52 -2.5 4
12 Hunter Pollpeter JR Fort Madison 15.54 NWI 3
13 Mike Keiser SR Linn-Mar 15.63 NWI 3 15.624
14 Logan Weers SR Clarke- O 15.63 NWI 2 15.672
15 Bryce Kemp SO CMB- Baxter 15.64 NWI 3
16 Hank Lentsch St. Edmond- 15.66 -2.4 1
17 Lucas Tang SR Valley- WDM 15.67 NWI 2
18 Haris Takes JR Cascade, WD 15.68 -2.5 4
19 Connor Nosbisch JR Clear Lake 15.76 NWI 3
20 Jonny Swanson SR Fairfield 15.81 NWI 2
21 Adam Lynn JR Ankeny 15.84 NWI 3
22 Haakon Wilz SR Prairie- CR 15.86 -2.4 1
23 Jared Thompson JR CB, A Lincol 15.87 NWI 2
24 Mitch Bowden SR Glenwood 15.99 -2.4 1
25 Quinn Cannoy JR Marion 16.08 -2.5 4
26 Zack Rice SR Earlham 16.10 -2.4 1
27 Andrew Cowles Davis County 16.30 -2.4 1
28 Isaac Schroder SO Muscatine 16.34 -2.5 4
29 Andrew Gilbaugh JR IC, West 16.55 -2.5 4
30 Cole Phillips SO Mt Pleasant 17.01 NWI 2
-- Matt Goedken JR Wahlert- Dub FS NWI 2
-- Cody Henderson SR Emmetsburg DQ -2.4 1 Trail Leg Violation

Event 715 Boys 110 Meter Hurdles High School
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jon Rus SR North Scott 14.86 -4.6
2 Connor Ham SO Solon 15.11 -4.6
3 Davonn Phothiboupha JR SE Polk 15.22 -4.6 15.217
4 Austin Hess SR Harlan 15.22 -4.6 15.218
5 Tyler Donovan SR Epworth- WD 15.38 -4.6
6 Sydne Davis JR DSM- Rooseve 15.56 -4.6
7 Elijah Young JR DSM Lincoln 16.12 -4.6
8 Spencer Halloran JR West Fork- S 18.02 -4.6

Event 750 Boys 1600 Sprint Medley High School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Linn-Mar 3:31.31 3
1) Perrion Scott SO 2) Tim Wolfe JR
3) Chase Grabau SR 4) Josh Evans JR
2 IC- City High 3:31.70 3
1) Bryson Runge SO 2) Michael Gloer SR
3) Ryan Dorman JR 4) Brook Price SR
3 CR Jefferson 3:32.28 3
1) Dan Larson SO 2) Jordan Selby SR
3) Dylan Chittick JR 4) Timauntay Jones SR
4 IC, West 3:32.32 3
1) Andrew Gilbaugh JR 2) Ahmed Noureldaim SR
3) Tavian Smith SR 4) Kaleb Greiner JR
5 Waukee 3:33.05 3
1) Nihad Ejubovic JR 2) AJ Allen JR
3) Corbin Lowe JR 4) Austin Krohnke JR
6 Ames 3:33.91 2
1) Clifford Kwaw-Mensah JR 2) Thomas Hansen JR
3) Zach Weiss SR 4) Daniel Lee JR
7 Glenwood 3:34.32 1
1) Grant May SR 2) Sam Jameson SR
3) Derek Jones SR 4) Jared Cook JR
8 Knoxville 3:35.24 3
1) Tanner Dunkin SO 2) Colton Spaur SR
3) Ryan Douglas SR 4) Wick Cunningham SR
9 CR Washington 3:35.31 1
1) Mitch Bredeson SR 2) Jason Oney SR
3) Nicolas Corbett SR 4) Trevor Luebe SR
10 SC- East 3:35.54 3
1) Anthony Dreeszen SR 2) Ronald Nash JR
3) Greg Kirwan JR 4) Carter Lilly JR
11 Bishop Heelan 3:35.71 2
1) Zack Skibinski SR 2) Philip Jacobson JR
3) Tony Tobin SO 4) Alec DeVries SR
12 Beckman, D 3:36.21 2
1) Ian Ross SR 2) Nolan Kennedy SO
3) Grant Hammann JR 4) Mitch Steger JR
13 Ankeny 3:36.27 1
1) Isaiah Kramme SO 2) Drew Carlson SR
3) Zach Matter SR 4) Nick Paulson JR
14 Monticello 3:36.28 1
1) Brian Turnis SR 2) Tanner Felton JR
3) Dallas Lumpa SR 4) Ben Ahlrichs JR
15 WAT West 3:37.74 2
1) Rashon Burrell SR 2) Blake Thomas JR
3) Zach Newell SR 4) Alex Hottle SR
16 Pleasant Valley 3:38.13 1
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Dallas Carter SR 4) Andrew Dixon SO
17 Cedar Falls 3:38.21 2
1) Nick deBuhr SR 2) Sam Jamison SR
3) Zach Shippy JR 4) Cesar Marquez SR
18 Indianola 3:38.81 1
1) Cameron Lowe SO 2) Joe Kotz SR
3) Andy Arndt SR 4) Jordan Schulze SR
19 Waverly-SR 3:39.24 3
1) Nathan Steggall SR 2) Austin Durscher JR
3) Brett McCalla SR 4) Ethan Wise JR
20 Decorah 3:40.24 2
1) Jacob Drost SR 2) Cole Svestka JR
3) Gavin Nimrod SR 4) Kyle Hosting SR
21 Mason City 3:40.28 1
1) Brad Petersen JR 2) Matt Danielson JR
3) John Enright JR 4) Andrew Sloan SR
22 Clear Crk-Amana 3:40.86 1
1) John Nzombo JR 2) Kam Kahler SR
3) Jared Ganschow SR 4) Jack Murray JR
23 Johnston 3:45.95 2
1) Ben Garlock SR 2) Cullen Maahs SR
3) Jeremy Caracci JR 4) Tyson Wieland SR
-- DVPT- West DQ 2 on line
1) Billy Mildren SO 2) Tirael Malone SO
3) Casmire Wright SR 4) Adrian Ortega SR

Event 760 Boys Long Jump High School
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Josh Markert SR Manson NW We 22-08.25 NWI 6.91m
2 Chandler Diercks SO Clear Lake J22-08.25 NWI 6.91m
3 Dequayvious Martin SR WAT West 22-04.25 NWI 6.81m
4 Derek Jacobus JR CR Kennedy 22-02.50 NWI 6.76m
5 Famiek Cook JR CR Kennedy 22-02.00 NWI 6.75m
6 Will Whiton SO Perry 22-01.00 NWI 6.73m
7 Jason Millett SR WAT West 22-00.25 NWI 6.71m
8 Connor Hainer SR Colfax-Mingo 21-11.75 NWI 6.69m
9 Grant May SR Glenwood 21-05.75 NWI 6.54m
10 Justin Alden SR C-Wheatland 21-04.50 NWI 6.51m
11 Luke Neitzel SR Creston 21-01.00 NWI 6.42m
12 Craig Taylor SR DSM- East 21-00.00 NWI 6.40m
13 Jon Rus SR North Scott 20-08.00 NWI 6.29m
14 Cameron Williams SO DSM- Rooseve 20-06.50 NWI 6.26m
15 Tyler Hunke JR Waukee 20-03.75 NWI 6.19m
16 Elias Nissen JR Springville 20-03.25 NWI 6.17m
17 Nick Pittmon East Mills 20-02.75 NWI 6.16m
18 Josh Kirk SR Maquoketa 20-01.75 NWI 6.14m
19 Tyson McQuerry SR Valley- WDM 20-01.25 NWI 6.12m
20 Cameron Pugh JR DVPT- Centra 20-00.75 NWI 6.11m
21 Michael Whitehead SR Gehlen Cath- 17-11.75 NWI 5.48m
-- Kray Lukehart SR Atlantic FOUL
-- Ben Daniels JR Perry FOUL
-- Darrion Sanders SR Keokuk FOUL

Event 765 Boys Discus Throw High School
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Robbie Peters JR Mt Vernon 174-00 53.03m
2 Ethan Fenchel JR Western Chri 170-05 51.94m
3 Justin Dunn SR Mt Pleasant 169-05 51.63m
4 Ethan Kenkel SR Storm Lake 167-04 51.00m
5 Isaac Holtz JR Monticello 166-05 50.72m
6 Dane Salow SR Center Point 166-03 50.67m
7 Joseph Weiner SR DUB Hempstea 163-05 49.80m
8 Jacob Barents JR Lewis Centra 159-08 48.66m
9 Randolph Bryan SR Cedar Falls 159-04 48.56m
10 Craig Murtha SR Xavier- CR 153-08 46.83m
11 Devonte Merrill JR Monticello 153-07 46.81m
12 Garret Jansen SO Pella 149-11 45.69m
13 Colton Phelps JR Kingsly-P/Wo 149-06 45.56m
14 Andrew Overton SR Denison-Schl 149-03 45.49m
15 Tyler Newsom SR West Liberty 148-10 45.36m
16 Calvin Kragenbrink SR Mt Vernon 148-09 45.33m
17 Alex Balke SR Regina- Iowa 145-09 44.42m
18 Josey Jewell SR Decorah 145-06 44.34m
19 Jacob Hayes SR Bettendorf 143-11 43.86m
20 Zach Samson JR CMB- Baxter 141-06 43.12m
21 Ross Reynolds JR Waukee 140-03 42.74m
22 Derrick Hurt SR Newton 134-07 41.02m
-- Justin Dolley SR Marion FOUL

Event 800 Girls 100 Meter Dash High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jessica Campbell SR Dowling C- W 12.62q -3.0 4
2 Jalynn Roberts-Lewis JR DSM- Rooseve 12.63q -2.5 1
3 Agnes Sayeh SR DSM- Rooseve 12.71q -3.0 3
4 McKennan Cronbaugh SR IC, West 12.79q -2.4 2
5 Becca Cherry SR Waverly-SR 12.90q -3.0 4
6 Katie Shoultz Muscatine 12.92q -3.0 4
7 Kari Dufoe SO A-D-M, Adel 12.94q -2.4 2
8 Talia Buss FR Waukee 13.05q -2.4 2
9 Kaylee Jones SR Monticello 13.06 -2.5 1
10 Brooke Wolterstorff SR Western Chri 13.09 -3.0 3
11 Emily Toennies SR Belle Plaine 13.10 -3.0 3
12 Gabi Gaines SO Waukee 13.13 -2.4 2 13.126
13 Maddie Bell SO Hudson 13.13 -2.4 2 13.129
14 Olivia Loy JR Anamosa 13.14 -3.0 3
15 Kadejah Sanders JR CR Washingto 13.15 -3.0 4 13.144
16 Ellie Herzberg JR Manson NW We 13.15 -2.5 1 13.148
17 Briyana Carter FR DSM- Rooseve 13.17 -3.0 3
18 Katie Iles SO Valley- WDM 13.19 -3.0 4
19 Alicia Harrington FR Cedar Falls 13.23 -2.5 1
20 Kate Patton JR Murray 13.24 -2.4 2
21 Megan Hall SO Clear Crk-Am 13.35 -3.0 4
22 Lexus Lovan SO Urbandale 13.38 -3.0 4
23 Tamika Tucker JR DVPT, North 13.49 -2.5 1
24 Shantell Cortez SR DSM North 13.50 -2.4 2
25 Mikayla Evers SO Harlan 13.57 -2.4 2
26 Dajanique Jackson JR DVPT- West 13.64 -2.5 1
27 Monaijah Jones SO DSM Lincoln 13.67 -3.0 3 13.661
28 Whitney Wolf SR Durant 13.67 -3.0 4 13.664
29 Kaitlyn Hess SO Danville 13.67 -2.5 1 13.668
30 Kenzie Grimm SR WB-Mallard/T 13.75 -3.0 3
31 Madelyn Flemr JR Lone Tree 13.76 -2.5 1
32 Caitlyn Saxton JR Cent Decatur 13.79 -3.0 3

Event 825 Girls 100 Meter Hurdles High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Mary Young JR Urbandale 15.20q -3.0 4
2 Mallory Smith JR Waukee 15.45q -2.4 2
3 Jessica Gardner SR SE Polk 15.46q -2.4 1
4 Maddie Rouw SR Waukee 15.47q -2.2 3
5 Ali Meister SR Spencer 15.48q -2.2 3
6 Kellie Wong JR Ankeny 15.49q -2.4 2
7 Kelsi Phipps SO Mt Pleasant 15.79q -2.2 3
8 Madison Ranschau JR CR Jefferson 15.84q -2.4 1
9 Sammie Osterberger SR DUB Senior 15.86 -3.0 4
10 Chloe Matthews SR Valley- WDM 15.88 -2.2 3
11 Taylor Jacobson SR CR Jefferson 16.01 -2.2 3 16.001
12 Leslie Taylor JR Mt Pleasant 16.01 -2.4 1 16.004
13 Marisa Estelle SR CR Kennedy 16.03 -3.0 4
14 Anne Leners SR Pleasant Val 16.05 -2.4 2
15 Grace Young FR IC, West 16.06 -2.4 2
16 Allie Osterberger SR DUB Senior 16.20 -3.0 4
17 Cassie Kingery SR Winfield-Mt. 16.37 -2.2 3
18 Hannah Becker SO Mt Pleasant 16.42 -3.0 4
19 Mia Smith SO Clear Crk-Am 16.45 -2.4 2
20 LaJaida Even SR Waverly-SR 16.61 -2.2 3
21 Dani Rice SR Earlham 16.69 -3.0 4
22 Hailee Montgomery JR Prairie- CR 16.73 -2.2 3 16.727
23 Emma Drees SR Waukee 16.73 -2.4 2 16.729
24 Kristen Musser SR Dowling C- W 16.74 -3.0 4
25 Katey Trecker JR Carroll 16.81 -2.4 1
26 Rylee Smith JR Solon 16.82 -2.4 1
27 Aubree Taylor JR Maquoketa 16.83 -3.0 4
28 Courtney Young SR Valley- WDM 16.99 -2.4 1
29 Michaela Duvall SR DVPT- Centra 17.11 -2.4 1
30 Tadaisha Thornton JR DVPT- Centra 17.23 -2.4 2
31 Mallary Erbes SO Urbandale 17.40 -2.4 2
32 Kaylee Hahn SR Ames 17.75 -2.4 1

Event 825 Girls 100 Meter Hurdles High School
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mary Young JR Urbandale 14.96 -2.8
2 Ali Meister SR Spencer 15.13 -2.8
3 Jessica Gardner SR SE Polk 15.32 -2.8
4 Maddie Rouw SR Waukee 15.47 -2.8
5 Kellie Wong JR Ankeny 15.56 -2.8
6 Kelsi Phipps SO Mt Pleasant 15.61 -2.8
7 Mallory Smith JR Waukee 15.69 -2.8
8 Madison Ranschau JR CR Jefferson 15.71 -2.8

Event 855 Girls 800 Sprint Medley High School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 DSM- Roosevelt 1:47.98 3
1) Tyanna Whitaker FR 2) Briyana Carter FR
3) Teanna Lewis SO 4) Agnes Sayeh SR
2 Urbandale 1:48.70 3
1) Lexus Lovan SO 2) Jessie Hovey SO
3) Mary Young JR 4) Ashley Norem JR
3 IC- City High 1:48.92 3
1) Mickey Hansche SR 2) Kiera Washpun JR
3) Claire Crew SR 4) Sarah Plock SO
4 Assumption 1:49.31 3
1) Emma Bassier JR 2) Christine Rohlf SO
3) Rose Ripslinger JR 4) Maddie Irmen JR
5 Bettendorf 1:50.14 2
1) Olivia Drexler JR 2) Juj Trizzino JR
3) Katie Moore SR 4) Mahnee Watts SR
6 Dowling C- WDM 1:50.21 3
1) Gabby White SO 2) Kaila Konz JR
3) Jessica Campbell SR 4) Emma Kasap JR
7 Ankeny 1:50.52 1
1) Kellie Wong JR 2) Megan Marshall SO
3) Claire Netten SO 4) Jenny Roberts SR
8 Linn-Mar 1:50.81 2
1) Lauren Dalecky SR 2) Brooke Lorenz FR
3) Halley Morgan JR 4) Amber Decker FR
9 Anamosa 1:50.84 2
1) Kamry McLaughlin SR 2) Nicole Sanborn SR
3) Mikayla Whitman FR 4) Olivia Loy JR
10 Pleasant Valley 1:51.06 1
1) Kathryn Leidahl SR 2) Emily Paul FR
3) Claire Schwarz SO 4) Carly Donahue FR
11 Harlan 1:51.23 1
1) Courtney Scheffler SO 2) Asia Kloewer SO
3) Mikayla Evers SO 4) Jessica Feldman SR
12 Cascade, WD 1:51.24 2
1) Sydney Rickels SO 2) Holly Hunt JR
3) Tessa Helmle SR 4) Abbey Meyer JR
13 CR Jefferson 1:51.28 3
1) Maliya Rattliffe SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Jasmine Blue FR 4) Rachel Broghammer SR
14 Belle Plaine 1:51.60 2
1) Larissa Fowler JR 2) Shayla Hinschberger JR
3) Julie Long SR 4) Emily Toennies SR
15 Wahlert- Dub 1:51.79 1
1) Brittany Allendorf SO 2) Elizabeth Welu JR
3) Laura Sherman FR 4) Betsy Duehr JR
16 Marshalltown 1:52.51 1
1) Chione Brooks JR 2) Karli McClure SO
3) Jasmine Scott SO 4) Eisha Oden SR
17 Waukee 1:52.77 3
1) Abigail Krantz SR 2) Tori Giudici SR
3) Talia Buss FR 4) Gabi Gaines SO
18 Cedar Falls 1:53.07 2
1) Daianera Whitaker SR 2) Katelyn Haan SR
3) Alicia Harrington FR 4) Brianna King SR
19 Pella 1:53.18 1
1) Jessica Holterhaus SO 2) Lauren Manecke SR
3) Nadine VanZomeren SR 4) Mackenzie Gustafson SO
20 CR Kennedy 1:54.41 1
1) Breyana Cooper SR 2) Tianna Drahn FR
3) Marisa Estelle SR 4) Kathia Wampole SR
21 IC, West 1:55.07 1
1) Katherine Mukumbilwa FR 2) Kristina Bauer JR
3) Cali Kinney JR 4) Annie Schaeckenbach SR
-- DVPT, North DQ 3 passed out of zone
1) Pauline Wyatt SR 2) Krystal Pollard JR
3) Tamika Tucker JR 4) Alisha Jones SR
-- Valley- WDM DQ 2 out of zone
1) Chloe Matthews SR 2) Briana Andrew FR
3) Katie Iles SO 4) Emily Seibel SO
-- N Linn- TM DQ 2 out of zone
1) Taylor Burke SO 2) Madison Adams SR
3) Maddie Boer SO 4) Nicole Miller SO

Event 860 Girls High Jump High School
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alexis Conaway JR MOC-FV 5-08.00 1.72m
2 Kasey Reuter JR Hinton 5-05.00 1.65m
3 Leslie Hoffmann SR W Delaware 5-04.00 1.62m
4 Hannah Lentsch SR St. Edmond- 5-03.00 1.60m
5 Sammy Ellingson SR Washington J5-03.00 1.60m
6 Kelli DeGeorge FR Pleasant Val J5-03.00 1.60m
7 Maddie Rouw SR Waukee 5-02.00 1.57m
8 Madison Fopma SR Pella Christ J5-02.00 1.57m
8 Anna Kiel FR Unity Chrst- J5-02.00 1.57m
8 Sam Dutton SO Highland- R J5-02.00 1.57m
8 Margaret Bruce JR Center Point J5-02.00 1.57m
12 Maria Wrage Union Laport J5-02.00 1.57m
12 Caitlin Appelgate JR GMG- Garwin J5-02.00 1.57m
14 Sarah Boomgarden SO South Hardin 5-00.00 1.52m
14 Chaley Rath SR Treynor 5-00.00 1.52m
14 Mackenzie Geary SR Bishop Heela 5-00.00 1.52m
14 Kelsey Arneson SR Ankeny 5-00.00 1.52m
14 Leslie Harder SR Prairie- CR 5-00.00 1.52m
19 Sara Strauel SR Linn-Mar J5-00.00 1.52m
19 Morgan Cullen JR Carroll J5-00.00 1.52m
19 Stephanie McMillan JR Independence J5-00.00 1.52m
22 Dena Baughman SR Harlan J5-00.00 1.52m
-- Brooke Runneberg SO Laurens-Mara NH
-- Ali Meister SR Spencer NH

Event 875 Girls Shot Put High School
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Dasiana Larson JR Garner-Hayfi 42-00.50 12.81m
2 Alexa Hunt SR DSM- Rooseve 41-10.25 12.75m
3 Kate Birchmier SO Davis County 41-00.25 12.50m
4 Sarah Pate SR Clarke- O 40-10.00 12.44m
5 Kara Misel SR Solon J40-10.00 12.44m
6 Vicky Kapnisis SR N Fayette- W 39-08.50 12.10m
7 Aliyah Gustafson SR IC- City Hig 39-03.25 11.96m
8 Blaire Thomas JR WAT West 39-02.00 11.93m
9 Natalie Rumer JR Prairie- CR 38-02.50 11.64m
10 Maddie Nilles SO Wahlert- Dub 37-09.75 11.52m
11 Caitlyn Clayton SO Estherville- 37-07.25 11.46m
12 Naomi Dalton JR Madrid 37-05.00 11.40m
13 Brianna Kintzle SR Edgewd-Coles 36-10.25 11.23m
14 Taylor Wells SR DSM- Rooseve J36-10.25 11.23m
15 Shannon Laing JR West Branch J36-10.25 11.23m
16 Kaylee Blake SR IKM-Manning 36-08.00 11.17m
17 Mary Wester SO Mt Pleasant 36-06.50 11.13m
18 Amara Lehman JR IC- City Hig 36-05.50 11.11m
19 Brooke Willson JR Center Point 36-05.00 11.09m
20 Jennifer Davis JR W Marshall 36-02.25 11.02m
21 Kassie Hoyme SO Decorah 35-10.25 10.92m
22 Kiana Phelps FR Kingsly-P/Wo 35-05.25 10.80m
23 Alexandra Niemier SO Madrid 35-04.00 10.76m
24 Cristyn Eischeid JR IKM-Manning 33-09.00 10.28m




Results for Friday Afternoon, April 26, 2013


Event 5 Men 100 Meter Dash Univ/Col
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Isiah Young SR Mississippi 10.43Q -2.1 3
2 Romel Lewis JR Lincoln (MO) 10.76Q -3.2 4
3 Ian Warner SR Iowa St 10.83Q -3.2 1
4 Markesh Woodson FR Missouri 10.93Q -7.1 2
5 Justin Scott-Wesley SO Georgia 10.76q -2.1 3
6 Justin Austin SR Iowa 10.79q -3.2 4
7 Seth Boomsma FR Dakota St 10.84q -3.2 4
8 Justin Anderson SR Texas Southern 10.86q -3.2 1
9 Shjuan Richardson SR Emporia St 10.94 -3.2 1
10 James Fowler SR North Texas 10.95 -2.1 3 10.948
11 Tim Thompson JR Nebraska 10.95 -2.1 3 10.949
12 John Lundy JR Notre Dame C 10.95 -3.2 1 10.950
13 Rodrigo Rocha SO Iowa Western 10.97 -3.2 4
14 Dexter McKenzie SO Nebraska 11.06 -3.2 4
15 Jake Spuller SO Air Force 11.08 -2.1 3
16 Derek Kramer SR Northern Iow 11.11 -2.1 3
17 Corneil Lionel FR Iowa Western 11.15 -7.1 2 11.141
18 Uzor Udensi SR Air Force 11.15 -3.2 4 11.147
19 Michael Burrus SR South Dakota 11.15 -2.1 3 11.148
20 Josh Larney SR Iowa 11.16 -7.1 2
21 Chris Strup FR Loyola (Illi 11.22 -3.2 1
22 Devin Hill SR Lincoln (MO) 11.25 -2.1 3
23 Cameron Boy SR Minnesota 11.28 -7.1 2
24 Isaac Provitt Chicago St 11.34 -7.1 2

Event 60 Men 4x200 Meter Relay College
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Minnesota St-Mankato 1:25.04 3
1) Nick Nelson SR 2) Carmono Lane JR
3) Anthony Gustafson SO 4) Jerrell Hancock JR
2 Lincoln (MO) 1:25.29 3
1) Michael Ashley JR 2) Romel Lewis JR
3) Devin Hill SR 4) Wesley Best FR
3 Wayland Baptist 1:25.65 3
1) U'monta Hall SO 2) Lorenzo Dolphus JR
3) Jeffery Joseph's JR 4) Gregory Turner SR
4 Augustana (IL) 1:27.11 3
1) David Devore SO 2) Nowlan Savage SO
3) Jay Graffagna JR 4) Keith Cline SO
5 Oklahoma Baptist 1:27.16 3
1) Jywayne Allen FR 2) Cole Swayze FR
3) Henry Caster JR 4) Kenneth Combs FR
6 North Central 1:27.73 3
1) Matt Souvannsaing SO 2) Randal Ellison SR
3) Dayton Henriksen JR 4) Abraham Oshipitan FR
7 UW-Platteville 1:27.99 2
1) Aaron Hrubes SR 2) Casey Goffinet SR
3) Jordan Olp SR 4) Matthew Ziegler SR
8 St. Ambrose 1:28.29 1
1) Raimon Clay SO 2) Evan Frazier SO
3) Ryan Giesemann SO 4) Joseph Torres SO
9 Bethel 1:29.30 2
1) Nathan Sayler SR 2) Gavin Woodland SR
3) Rob LeMay SR 4) Matt Davis JR
10 Buena Vista 1:29.33 1
1) Colin Mann SR 2) Seth Woodson SO
3) Ryan Eberly JR 4) Brock Loseke SO
11 Central 1:29.60 2
1) Mitch Wagoner JR 2) Logan Danko SR
3) Philip Heisterkamp SR 4) Mason Zimmerman SO
12 Minnesota-Duluth 1:29.88 1
1) Mark Emlaw FR 2) Jake Nelson SO
3) Justin Adams SO 4) Jacob Heifort JR
13 Wartburg 1:30.30 3
1) Brandon Steggall JR 2) Rennick Thompson SO
3) Luke Toyosi SO 4) Ty Troutman SO
14 Grand View Univ. 1:30.39 1
1) Chase Carlson SO 2) Toi Jones JR
3) Tyler Patten JR 4) Spencer Gardner FR
15 Concordia-Moorhead 1:30.81 1
1) Alex Benzegala JR 2) Ben Vickstrom SO
3) Logan Carlson SR 4) John Bye SR
16 Luther 1:31.04 2
1) Henry Jungbauer SO 2) Jonathon Williams SO
3) Erik Ohlrogge FR 4) Nick Clark SR
17 St. Scholastica 1:31.55 2
1) Samora Johnson SR 2) Justin Hanson SR
3) Ryan Guentzel JR 4) Alex Horoshak SO
18 Augustana (SD) 1:32.61 2
1) Nick Goeman FR 2) Brett Anderson SO
3) Zach Jones FR 4) Moses Tut FR
19 Lewis 1:32.74 3 1:32.734
1) Peter Lengsfeld SO 2) Jesse Steward SO
3) Alex Bomer SO 4) Brock Massie JR
19 Millikin 1:32.74 2 1:32.734
1) Ibn Powell SR 2) Dimitri Dunner SO
3) Richard Long FR 4) Alex Kemp FR
-- Dubuque DQ 1 out of lane
1) Phillip Jones SR 2) Kyle Williams SO
3) Andy Sierra FR 4) Tyrone Galvin FR
-- Cornell College DQ 1 beyond the zone
1) Brennan Stine SO 2) Preston Ritchie SO
3) Marnel Desir SR 4) Ra'Shad Green FR

Event 70 Men 4x400 Meter Relay College
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lincoln (MO) 3:09.95Q 1
1) Tyrone Hawkins SR 2) Jermaine Blake JR
3) Sabiel Anderson SR 4) Michael Ashley JR
2 UW-Eau Claire 3:11.67Q 4
1) Jake Dennis-Oehling JR 2) Cody Prince SO
3) Marty Richardson SR 4) Thurgood Dennis SO
3 Central Missouri 3:13.08Q 2
1) Daniel McCarty FR 2) Khaldon Evans SR
3) Brent Vogel SR 4) Kellin Loch FR
4 Oklahoma Baptist 3:13.34Q 3
1) Derik Douglas JR 2) Travis Bish SR
3) Travis Hinton SO 4) Clay Sheperson FR
5 Augustana (IL) 3:10.03q 1
1) Greg Patton SR 2) Antonio Owens SO
3) David Voland SO 4) Alex Rindone SR
6 Iowa Central 3:13.37q 4
1) Namer Ray SO 2) Deon Sanders SO
3) Wala Gime SO 4) Dan-Neil Telesford SO
7 Iowa Western 3:13.50q 1
1) Gemechu Godi FR 2) Anthony Powell SO
3) Rodrigo Rocha SO 4) Denzel Washington SO
8 Wayland Baptist 3:13.86q 2
1) U'monta Hall SO 2) Denard Steele JR
3) Lorenzo Dolphus JR 4) Gregory Turner SR
9 UW-Oshkosh 3:14.52 1
1) Mike Servais SO 2) Brian Beaudo SO
3) Corey Wilch JR 4) Reid Zanoya SO
10 North Central 3:14.57 3
1) Dionte Hackler JR 2) Dayton Henriksen JR
3) Marlen Hamilton JR 4) Derek Nelson SO
11 Concordia (NE) 3:15.05 1
1) Taiheem Pleasant SO 2) Alex Heiden JR
3) Benjamin Hinckfoot JR 4) John Cartier JR
12 Emporia St 3:15.17 2
1) Gannon Mack SR 2) Ashton Proctor FR
3) John Thurston JR 4) Vincent Howze SR
13 Minnesota St-Moorhead 3:15.33 3
1) Keith Turner JR 2) Derek Bredy SR
3) Matthew Loehr SO 4) Kyle Kastello SO
14 Nova Southeastern 3:15.52 4
1) Talyn Washington SO 2) Robert Moise SR
3) Cameron Hemenez SO 4) Patrico Morency SO
15 St. Thomas (MN) 3:15.67 3
1) Doug Thoreson JR 2) Cody Jerabek SR
3) Cole Boughner SO 4) Brian Jarvey SO
16 UW-La Crosse 3:15.85 4
1) Tyson Young SR 2) Nick Tehan SO
3) Jamie Bottcher SR 4) Aric Hoeschen SR
17 Bethel 3:16.02 1
1) Gavin Woodland SR 2) Mark Rice JR
3) Matt Davis JR 4) Rob LeMay SR
18 Morningside 3:16.32 4
1) Mike Huseman 2) John Harris
3) Jay Welp 4) Monte Larsen
19 Carthage 3:16.60 4
1) Kendric Cornelius FR 2) Cale Brown JR
3) Mike Gulik FR 4) Aryan Avant JR
20 Truman St 3:16.98 4
1) Zachary Thomas SO 2) Dominic Kacich FR
3) Ryan Peterson SR 4) Matthew Schaefer JR
21 Wartburg 3:17.93 1
1) Nicholas Green SO 2) Larry Johnson SR
3) Daniel Bonthius SO 4) Dominique Fagan JR
22 UW-Stevens Pt 3:18.87 2
1) Daniel Ostrowski SO 2) Andrew Jacobs SR
3) Nick Melotte FR 4) Alec Oestreich FR
23 UW-River Falls 3:19.34 3
1) Matt Shutey JR 2) Jordan Crockett SO
3) Anthony Sumnicht JR 4) Matt Griffin FR
24 Dordt 3:19.39 2
1) Aaron Floen SR 2) Jake Floen FR
3) Kyle Lindbergh JR 4) Nic Pfeifle SR
25 Central 3:19.41 2
1) Tyler Westphal SR 2) Mason Zimmerman SO
3) Austin Roberts FR 4) Spencer Hammack FR
26 Lewis 3:20.17 4
1) Mike Gallahger JR 2) Lamarr Blandon JR
3) Kevin Dorenkamper SO 4) John Kolanko SR
27 Augustana (SD) 3:20.90 3
1) Jason Greenway FR 2) Skyler Kuil SO
3) Justin Greenway FR 4) Khor Kong SO
28 Loras 3:21.07 2
1) Josh Goerdt JR 2) Nick Ball FR
3) Zac Gassman SO 4) Zach Frey FR
29 St. Cloud St 3:21.25 1
1) Rashad Cohen FR 2) Leon Cheneyon JR
3) JoVonte Suber FR 4) Darryl Howard FR
30 N Iowa Area CC 3:25.55 2
1) Alex Lugo FR 2) Nako Omot SO
3) OJ Ojullu SO 4) Brock Schultz SO
31 Grand View Univ. 3:29.09 3
1) Tariq White SR 2) Tre Porter FR
3) Nic Murrow SO 4) Zach Vos JR

Event 75 Men 4x400 Meter Relay University
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Illinois 3:07.25Q 3
1) DJ Zahn SO 2) Cam Viney FR
3) Juan Green FR 4) Stephon Pamilton JR
2 Nebraska 3:08.16Q 2
1) Levi Gipson FR 2) Christian Sandefer FR
3) Ricco Hall FR 4) Cody Rush FR
3 Minnesota 3:08.25Q 1
1) Kevin Bradley SR 2) Harun Abda SR
3) Jacob Capek JR 4) Cameron Boy SR
4 Alabama 3:08.46q 2
1) Joel Lynch SR 2) Dwight Davis FR
3) Ken Taylor JR 4) Quincy Smith FR
5 Notre Dame 3:09.14q 1
1) Brendan Dougherty SR 2) Christopher Giesting SO
3) Jarrod Buchanon JR 4) Patrick Feeney JR
6 Texas Southern 3:09.38q 3
1) Jeffry Lacroix JR 2) Michael Holmes JR
3) Jeff Lacroix JR 4) Arte Collins SR
7 Loyola (Illinois) 3:09.39q 1
1) Bay Abbott JR 2) Kevin Glastetter SO
3) Mike Wetzel JR 4) Declan Murray SR
8 Mississippi 3:10.40q 3
1) Dante' Oliver JR 2) Montez Griffin JR
3) Creighton Serrette JR 4) Anthony Branch FR
9 Texas-El Paso 3:11.26 3
1) Carnell Horn FR 2) A-Shawni Mitchell SO
3) Daniel Tarango FR 4) Abiola Onakoya JR
10 Georgia 3:11.56 2
1) Maurice Freeman FR 2) Drew Branch SO
3) Corey Ashbourne FR 4) Daniel Grass SR
11 Iowa 3:12.17 2
1) Kaleb Van Cleave SO 2) Brennan Davey SO
3) Keaton Rickels SR 4) Ryan Weir SR
12 Indiana St 3:12.63 2
1) Kevin Piraino JR 2) Arqeil Shaw SO
3) Max Tuttle JR 4) Jonathan Jackson SO
13 Northern Iowa 3:14.73 1
1) Jesse Davenport SO 2) Sheldon Magee SO
3) Marshall Hill SO 4) Jordan Guske SO
14 Southern Illinois 3:14.96 3
1) Nikolai Gall FR 2) Ryan Sidwell SR
3) Blake Green SO 4) Christopher Nightengale JR
15 South Dakota 3:18.10 3
1) Erik Hill SO 2) Brandon Kovash JR
3) Jeff O'Connell SO 4) Lukas Bernard SO
16 Chicago St 3:25.26 3
1) Isaac Provitt 2) Emmanuel Jegede
3) Tyler Odom 4) Corey Scharf
-- North Dakota St DNF 1
1) Jerome Begin SO 2) Alex Neumiller FR
3) Alec Espeland JR 4) Andy Lillejord JR
-- Purdue DQ 1 out of lane
1) Mario Cosey JR 2) Andrew Kendrick SR
3) Andre' Peart SR 4) Robert McNair SR

Event 155 Men Pole Vault Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Michael Viken JR Eastern Illi 5.30m 17-04.50
2 Matthew Bane SO Illinois J5.30m 17-04.50
3 Joey Uhle SO Air Force J5.30m 17-04.50
4 Daniel Gooris SR Northern Iow 5.15m 16-10.75
5 Cody Klein JR Illinois J5.15m 16-10.75
6 Mitch Mammoser FR Illinois 5.00m 16-04.75
7 Garrett Vetesnik SR UW-Milwaukee J5.00m 16-04.75
8 Andy Lillejord JR North Dakota J5.00m 16-04.75
8 Josh Hodur SR Illinois J5.00m 16-04.75
-- Corey Szamlewski SO Northern Iow NH
-- Kyle Campbell FR Purdue NH
-- Jesse Morrow SR North Dakota NH
-- Peter Chapman FR South Dakota NH
-- Ryan Sidwell SR Southern Ill NH
-- Zack Saunders SR Purdue NH
-- Kyle Reid JR Iowa NH
-- Logan Markuson SO Minnesota NH
-- Josh Winder SR North Centra NH
-- Josh Dangel JR Cincinnati NH
-- Zach Siegmeier JR Minnesota NH
-- Kyle Wessel JR Missouri NH
-- Jack Szmanda SR Minnesota NH

Event 160 Men Long Jump Univ/Col
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Fabrice LaPierre Asics 7.96m 2.0 26-01.50
2 Janis Leitis SR Nebraska 7.86m 3.0 25-09.50
3 Malcom Pennix SR Missouri 7.76m 2.8 25-05.50
4 Kamal Fuller JR Alabama 7.65m 2.0 25-01.25
5 Patrick Raedler JR Nebraska 7.58m 4.1 24-10.50
6 Oladipo Fagbemi SR Minnesota 7.46m 4.4 24-05.75
7 Malcolm Davis JR Mississippi 7.44m 2.6 24-05.00
8 Maurice Lyke JR Indiana St 7.43m 0.8 24-04.50
9 Isaac Vazquez SR UW-La Crosse 7.39m 3.0 24-03.00
10 Donald Wilcox JR Emporia St 7.35m 3.2 24-01.50
11 Nikita Pankins FR Nebraska 7.31m 3.9 23-11.75
12 Meelis Siimson FR Central Miss 7.28m 2.7 23-10.75
13 Seth Wiedel SO Nebraska 7.26m 4.7 23-10.00
14 Keith Mesidor SO Notre Dame 7.22m 4.7 23-08.25
15 Terrance Williams SO North Texas 7.19m 4.7 23-07.25
16 Tyler Carter SR Eastern Illi 7.18m 2.6 23-06.75
17 Eric Reeves SR Southern Ill 7.17m 3.3 23-06.25
18 Jonas Elusme JR Wartburg 7.14m 0.9 23-05.25
19 Jeff O'Connell SO South Dakota 7.00m 3.8 22-11.75
20 Jamario Calhoun FR Georgia J7.00m 2.3 22-11.75
21 Bryce Hogan SR Eastern Illi 6.94m 2.6 22-09.25
22 Sam Kettenhofen SR Minnesota 6.92m 2.7 22-08.50
23 Douglas Palacious JR Southern Ill 6.86m 2.5 22-06.25
24 Nathan Vardaman FR Alabama 6.69m 2.7 21-11.50
25 Josh Larney SR Iowa 6.04m 2.7 19-09.75

Event 185 Men Shot Put Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nick Vena SO Georgia 18.91m 62-00.50
2 Ashinia Miller FR Georgia 18.85m 61-10.25
3 Caleb Whitener JR Georgia 18.53m 60-09.50
4 Derrick Vicars SR Findlay 18.10m 59-04.75
5 Chris Reed JR Minnesota St 17.74m 58-02.50
6 Josh Freeman FR Southern Ill 17.72m 58-01.75
7 Pete Delzer SR UW-Oshkosh 17.66m 57-11.25
8 Chukwuebuka Enekwechi SO Purdue 17.63m 57-10.25
9 Coy Blair SO Purdue 17.53m 57-06.25
10 Jakob Engel SR Purdue 17.21m 56-05.75
11 Taylor Miller JR Findlay 17.19m 56-04.75
12 Marcus Vicars JR Findlay 17.12m 56-02.00
13 Derek Bunch FR Indiana St 17.00m 55-09.25
14 Justin Baker SO Northern Iow 16.94m 55-07.00
15 Kyle McKelvey SO South Dakota 16.91m 55-05.75
16 Corey Thalheimer SR Clemson 16.71m 54-10.00
17 Darren Bass SR Findlay 16.58m 54-04.75
18 Gabe Hull SO Iowa 16.49m 54-01.25
19 Cody Snyder JR South Dakota 16.43m 53-11.00
20 Petr Novotny SR Georgia 16.27m 53-04.50
21 Zack Lindsley SR Doane 16.23m 53-03.00
22 Nick Baatz SR UW-Oshkosh 16.11m 52-10.25
23 Aaron Jung SR Augustana (S 16.07m 52-08.75
24 Taylor Shapland JR Nebraska 15.97m 52-04.75
25 Jordan Roos SO Purdue 15.93m 52-03.25
26 Andrew Carman SO Iowa 15.73m 51-07.25
27 Afoaku Onyinyechukwu FR Mississippi 15.68m 51-05.50
28 Brian Cooper JR Southern Ill 14.71m 48-03.25

Event 200 Men 800 Meter Run Masters
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nicholas Berra Unattached 2:02.70
2 Lance Elliott Unattached 2:02.87
3 Garry Roseman Unattached 2:04.80
4 Dave Nash Unattached 2:05.52
5 Kyle Lanier Unattached 2:07.21
6 Marc Peterson Unattached 2:07.35
7 Brad Dittmar Unattached 2:07.51
8 Jeff Burris Unattached 2:07.91
9 Eric Goers Unattached 2:11.20
10 Jason Meyer Unattached 2:11.93
11 Guy Greigg Unattached 2:12.25
12 Troy Wolf Unattached 2:14.94
13 Dan Bonthius Unattached 2:15.19
14 Robert Smith Unattached 2:16.05
15 Jeff Dyer Unattached 2:16.17
16 Jorge Marquez Unattached 2:16.44
17 John Armon Unattached 2:17.12
18 David Bakker Unattached 2:17.82
19 James Watry Unattached 2:18.38
20 John Holcomb Unattached 2:22.18
21 Mike Furrow Unattached 2:25.00
22 Jim Schoffman Unattached 2:25.15
23 Steven Staebler Unattached 2:25.18
24 Tim Ashley Unattached 2:28.05
25 Tom Loch Unattached 2:43.39
-- Jason Rhodes Unattached DNF
-- Chris Sturdevant Unattached DNF

Event 210 Women 100 Meter Dash Univ/Col
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Dominique Kimpel SO Iowa Central 12.05Q -5.0 1 12.041
2 Ashlee Abraham JR Ohio St 12.05Q -4.7 3 12.044
3 Alexis Love SR Murray St 12.08Q -2.3 2
4 Lake Kwaza FR Iowa 12.10Q -3.9 4
5 Aijah Urssery JR Notre Dame 12.12q -2.3 2
6 Todea-Kay Willis SR Minnesota 12.17q -3.9 4 12.162
7 Yanique Ellington SO Lincoln (MO) 12.17q -5.0 1 12.166
8 Shari Russell SO Mississippi 12.21q -2.3 2 12.203
9 Yolanda Suggs SR Texas-El Pas 12.21 -5.0 1 12.204
10 Antoinette Goodman JR North Dakota 12.22 -2.3 2
11 Adenike Pedro JR Ohio St 12.25 -3.9 4
12 Diona Graves SR Miami 12.28 -4.7 3
13 Jasmine Williams SR Mississippi 12.36 -2.3 2
14 Maxwell Tanisha JR Central Arka 12.37 -2.3 2
15 Angelica Earls SR Nevada 12.38 -3.9 4
16 Magen Del Pino SR Texas-El Pas 12.41 -3.9 4
17 Mona Landry FR North Texas 12.42 -4.7 3 12.417
17 Samantha Calhoun SR Nevada 12.42 -5.0 1 12.417
19 Pernell Joseph JR Missouri St 12.46 -5.0 1 12.451
20 Katie Wise FR Indiana St 12.46 -5.0 1 12.455
21 Tayler Whittler FR DePaul 12.47 -4.7 3
22 Tanisha Hawkins JR Nevada 12.51 -3.9 4
23 Asia Cooper FR Mississippi 12.52 -4.7 3
24 Amiris Warren SO Southern Ill 12.53 -4.7 3
25 Breanna Walker FR Loyola (Illi 12.54 -2.3 2
26 Shavonne Husbands FR Missouri St 12.55 -3.9 4
27 Kashae Knox SO Nevada 12.56 -5.0 1
28 Anietra Butler FR Loyola (Illi 12.69 -5.0 1
29 Analisa Huschle SO South Dakota 12.72 -2.3 2

Event 220 Women 800 Meter Run Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Megan Malasarte JR Georgia 2:06.49
2 Vanessa McLeod SO Purdue 2:06.77
3 Amanda Mergaert SR Utah 2:06.82
4 Amber Davis FR Loyola (Illi 2:07.50
5 Josephine Adams JR North Texas 2:07.55
6 Katie Borchers SO Ohio St 2:07.58
7 Janel olberding SO Ohio St 2:08.01
8 Leeann Michl SR Indiana St 2:08.39
9 Chantelle Grey SR Austin Peay 2:08.44
10 Shawnice Williams JR Nebraska 2:08.63
11 Auszane Crowe-Carter FR Nevada-Las V 2:08.93
12 Kelsey Williamson SR Nevada-Las V 2:13.60

Event 270 Women 4x200 Meter Relay College
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Lincoln (MO) 1:35.67 3
1) Jenea Johnson SO 2) Latoya King SR
3) Donna-Lee Hylton JR 4) Yanique Ellington SO
2 Wayland Baptist 1:39.07 3
1) Brittany White FR 2) Natasha Gay SR
3) Angie Quiah SO 4) Gortia Ferguson JR
3 Oklahoma Baptist 1:41.87 3
1) Uniqua Cooper JR 2) Mykia Jones FR
3) Aspen Marical SO 4) Chelsea Abinah SO
4 Buena Vista 1:42.04 2
1) Casey James SO 2) Maggie Marker SO
3) Rachel Burnette SR 4) Laura Eberly SO
5 UW-Eau Claire 1:42.55 2
1) Carly Fehler SO 2) Jess Rupnow FR
3) Megan Mulligan SO 4) Lindsey Laufenberg SO
6 St. Thomas (MN) 1:42.93 3
1) Angela Tipp SO 2) Erika Tipp SO
3) Christina Rozeske JR 4) Emily Van Heel JR
7 Winona St 1:43.09 3
1) Sarah Finley SR 2) Tina Finley SR
3) Abby Albers JR 4) Allison Schultz SR
8 Wartburg 1:43.67 3
1) Libbey Schubert JR 2) Monique Davisson SR
3) Laura Stenzel SO 4) Ashlee Downs SO
9 Lindenwood 1:44.19 2
1) Jerrelle Jones FR 2) Maya Mason FR
3) Terah Fullman JR 4) Fiona Brooks JR
10 St. Cloud St 1:44.46 1
1) Ellen Wikstrom FR 2) Becky Schmidt JR
3) Salimah Muhammad FR 4) Alicia Evans FR
11 Loras 1:44.75 1
1) Abigail Davis FR 2) Briauna Richardson SO
3) Brittnee Powers FR 4) Laura Wondra JR
12 Minnesota-Duluth 1:45.32 1
1) Erin Hickey SO 2) Erin Pangerl FR
3) Molly George SO 4) Brietta Clementson SR
13 Northern St 1:45.33 2
1) Nicolia Edwards SR 2) Lindsey Fluharty SR
3) Jill Schaefer SR 4) Maria Franker SR
14 Augustana (SD) 1:45.68 2
1) Carina Hofmeister FR 2) Kirsten Nyberg SO
3) Anne Parsley FR 4) Charissa Etrheim FR
15 Dubuque 1:46.12 1
1) Randi Bodish FR 2) Tieisha Starks JR
3) Rachael Busjahn SO 4) Jamyia Catchings SO
16 Lewis 1:46.95 3
1) Amber Wentzloff JR 2) Samantha McGaha JR
3) Amber Cook FR 4) Alexis Atkins SR
17 Mount Mercy 1:47.83 3
1) Jenna Higgins SR 2) Liz Mosbach FR
3) Justine Jensen FR 4) Taylor Zumbach FR
18 Luther 1:47.88 1
1) Erin Kammer FR 2) Sarah Sindelar JR
3) Hannah Theisen FR 4) Jordyn Dudek JR
19 St. Ambrose 1:47.92 1
1) Trineisha Gray FR 2) Autumn Vergeyle FR
3) Ali Cowell FR 4) April Devore FR
20 Augsburg 1:49.88 1
1) Adrienne Young SR 2) Mary Klecker FR
3) Molly Allen SO 4) Ashley Carney SR
21 Concordia-Moorhead 1:50.22 1
1) Madeline Phillips FR 2) Alyssa Schmidt SO
3) Chelsea Klemetson SO 4) Rochelle Hickerson SO
-- UW-La Crosse DQ 2
1) Jaime Ludwigson SO 2) Meg Heafy FR
3) Claire Gordee FR 4) Maya Vazquez SO

Event 280 Women 4x400 Meter Relay College
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lincoln (MO) 3:39.31Q 2
1) Lovan Palmer SO 2) Yanique Haye SR
3) Nicketa Coombs SR 4) Michelle Cumberbatch SR
2 Iowa Central 3:42.11Q 4
1) Kianna Carter FR 2) Dominique Kimpel SO
3) Jessica James FR 4) Chantal Duncan SO
3 Academy Art 3:45.01Q 3
1) Briana Stewart SR 2) Dominique Berry SR
3) Chantel King SR 4) Keanna Moody FR
4 Oklahoma Baptist 3:45.98Q 1
1) Stacy Warrior JR 2) Taylor Moore JR
3) Aspen Marical SO 4) Evan Shimanek SR
5 Emporia St 3:47.20q 4
1) Marqueita Marisette SR 2) Peyton Weiss SO
3) Lindsay Kunkel JR 4) Jackie Jacobs SR
6 UW-La Crosse 3:48.91q 3
1) Jenna Halvorson JR 2) Rebecca Scheuermann SR
3) Shannon Klein SO 4) Claire Elliott SO
7 Winona St 3:49.88q 2
1) Kelsey Bethke SO 2) Katie Bagley FR
3) Brittney Rynda SR 4) Catherine Whitcomb SO
8 Nova Southeastern 3:50.07q 1
1) Monica Sapp FR 2) Jessica Osteen SR
3) Ciona Williams FR 4) Quannisha Allen FR
9 Wartburg 3:50.36 1
1) Karly Cochrane JR 2) Taylor Moore JR
3) Kayla Kregel SO 4) Kendra Kregel SR
10 Iowa Western 3:51.79 4
1) Tyesa Carey-Walker FR 2) Petrene Plummer FR
3) Cierra Jones FR 4) Shayla Luckett SO
11 UW-River Falls 3:53.81 3
1) Sophie Lasko SR 2) Brittany Nordland SR
3) Alyssa Rasmussen SR 4) Amanda Rothbauer JR
12 Augustana (SD) 3:53.83 3
1) Karmen Nyberg JR 2) Colleen Everson JR
3) Jessika Wager FR 4) Kayla Mescher SO
13 UW-Eau Claire 3:53.84 2
1) Erin Schoenfelder SR 2) Brooke Patterson SO
3) Calla Karl SO 4) Steph Rouse SO
14 Olivet Nazarene 3:54.11 1
1) Kamaria Goedhart FR 2) Peyton Kirkland FR
3) Kalla Gold FR 4) Alexandra Ortiz FR
15 Carthage 3:55.96 4
1) Kristin LeClair JR 2) Patti Laufenberg JR
3) Makenzi Morris SO 4) Marissa Weiler JR
16 Lewis 3:56.03 2
1) Amy Polhemus SO 2) Kamille Ferguson SR
3) Megan Marchildon SO 4) Molly Szilard SR
17 Dordt 3:56.85 4
1) Siera Wilgenburg FR 2) Robyn Blount SO
3) Marisa Broersma SO 4) Katie Bonnema JR
18 Morningside 3:57.22 1
1) Neeia Cooperwood 2) Breanna Mathes
3) Jennifer Petsche 4) Shelby Hall
19 Central 3:57.64 4
1) Camie Kibbee SO 2) Taylor Beckman SO
3) Katie Sunderman FR 4) Felicia Coleman SR
20 Minnesota St-Mankato 3:57.83 4
1) Annie Dahl SR 2) Danielle Jones SR
3) Bonnie Pickford SO 4) Alexis Dickens SO
21 Millikin 4:01.99 4
1) Jamie Michl FR 2) Alyssa Staib JR
3) Kindra Emberton SO 4) Ariel Robinson SR
22 St. Scholastica 4:02.00 2
1) Emily Lundgren FR 2) Laurel Ohaju SO
3) Brianna Buske SO 4) Maggie Kurtovich FR
23 Luther 4:02.63 1
1) Marea Holkesvik FR 2) Anna Hennessy SR
3) Jordyn Dudek JR 4) Kelsey Strand SO
24 Mount Mercy 4:03.06 1
1) Maryann Dike FR 2) Liz Mosbach FR
3) Allison Scott FR 4) Regan Enfield FR
25 Grinnell College 4:03.95 1
1) Isabelle Miller SR 2) Eloise Miller SO
3) Sarah Jensen SO 4) Christine Ajinjuru SR
26 Grand View Univ. 4:05.44 3
1) Jasmine Nielsen SO 2) Dede Ayers FR
3) Ragan Duax FR 4) Brooke Hammond FR
27 Simpson 4:07.35 2
1) April Sigmund SR 2) Lauren Martin SO
3) Bayley Fleshner SO 4) Sammy Nelson SR
28 Coe 4:07.97 3
1) Sara Heizer SR 2) Amy Hurd SO
3) Kirstin Franklin JR 4) Kate Worthington SO
29 Concordia-Moorhead 4:11.04 2
1) Callie Christianson JR 2) Katie Rosenfeldt FR
3) Madeline Phillips FR 4) Paige Rygg JR

Event 285 Women 4x400 Meter Relay University
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Notre Dame 3:36.77Q 1
1) Megan Yanik JR 2) Amber Lalla SO
3) Margaret Bamgbose FR 4) Michelle Brown JR
2 Illinois 3:38.90Q 2
1) Lauren Hollingsworth SR 2) Asia Thomas SO
3) Ahlivia Spencer JR 4) Samantha Murphy JR
3 Loyola (Illinois) 3:41.79Q 3
1) Candice Carajohn SR 2) Jade Kinney SO
3) Rebecca Stearns FR 4) Amber Davis FR
4 North Dakota St 3:42.39Q 4
1) Brittany Page SR 2) Paige Stratioti SO
3) Melissa Kitching SO 4) Ashley Tingelstad JR
5 Ohio St 3:38.64q 1
1) Alexis Franklin FR 2) Aisha Cavin SO
3) Janel olberding SO 4) Sonikqua Walker FR
6 Illinois State 3:39.96q 2
1) Printassia Johnson SO 2) Shandel Ellis JR
3) Kristen Zillmer JR 4) Sade Sealy SR
7 Nebraska 3:40.30q 2
1) Mara Weekes JR 2) Ellie Grooters JR
3) Mila Andric JR 4) Shawnice Williams JR
8 North Texas 3:42.34q 2
1) Jamila Cartwright SO 2) Chastity Stewart SO
3) Nadiyah El-Amin 4) Ashley Harrison SR
9 Utah 3:42.40 3
1) Alyssa Johnson SR 2) Ali Eisenbeiss SO
3) Lauryn McKay SR 4) Rosalie Waller JR
10 Alabama 3:42.59 1
1) Shani Chandler JR 2) Yanique Malcolm JR
3) Joy Maneice-Marbury FR 4) Dacia Mays JR
11 Indiana St 3:43.01 4
1) Shelby Higginbottom JR 2) Stacia Weatherford SR
3) Leeann Michl SR 4) Macey Black SR
12 Purdue 3:43.16 1
1) Taylor Morrison SR 2) Aarin Jones SO
3) Ciana Tabb JR 4) Bre'Anna Smith JR
13 Mississippi 3:43.26 3
1) Sofia Hellberg-Jonsen SR 2) Monica Williams SO
3) Mariah Buford 4) Kiannah Alexander FR
14 Northern Iowa 3:44.26 1
1) Maddie Beeler FR 2) Darian Thompson SO
3) Emily Roberts JR 4) Sam Cameron SR
15 Iowa 3:44.70 4
1) Lake Kwaza FR 2) Montayla Holder FR
3) Raven Moore JR 4) Kaitlyn Nelson FR
16 Eastern Michigan 3:45.91 2
1) Aaliyah McKinney FR 2) Asia Rawls SR
3) Danielle Clark SO 4) Latipha Cross FR
17 Saint Louis 3:47.12 3
1) Kita Alvares JR 2) Allison Walter JR
3) Ashley Roche SR 4) Brooklynn Bastain SO
18 South Dakota 3:47.34 4
1) Amber Ewers SO 2) Tess Johnson SO
3) Ashley Sveum SR 4) Alexa Duling SR
19 Missouri 3:47.95 4
1) Sha Rone Greenlaw SO 2) Jasmine Webb SO
3) Cara Forte JR 4) Lauren Flaker JR
20 Michigan 3:49.30 2
1) Charlotte Cahill SR 2) Alex Williams SR
3) Chinyere Onimo SO 4) Amber Smith JR
21 Southern Illinois 3:54.38 1
1) Tess Shubert SR 2) Remy Abrought FR
3) Mobola Rotibi SO 4) Amiris Warren SO

Event 330 Women High Jump Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Saniel Atkinson JR Georgia 1.79m 5-10.50
2 Shahaf Bareni JR North Texas J1.79m 5-10.50
3 Megan Glisar JR South Dakota 1.76m 5-09.25
4 Kenya Culmer JR Southern Ill J1.76m 5-09.25
5 Khanishah Williams SO Iowa J1.76m 5-09.25
6 Sheri Kaye Campbell SR Lincoln (MO) J1.76m 5-09.25
7 Tatijana Jacobson SR Eastern Mich 1.72m 5-07.75
8 Jillanna Scanlan JR Nebraska J1.72m 5-07.75
8 Marissa Golliday SR Illinois J1.72m 5-07.75
10 La Tijera Avery SR Nevada J1.72m 5-07.75
11 Larissa Wilden SR Mount Mercy 1.67m 5-05.75
11 Maura Cummins SO Eastern Illi 1.67m 5-05.75
13 Morgan Whitson SO Missouri J1.67m 5-05.75
13 Sara Nitz JR Michigan J1.67m 5-05.75
13 Marusa Cernjul SO Nebraska J1.67m 5-05.75
-- Betsy Borgsmiller FR Missouri St NH
-- Jaclyn Aremka FR Drake NH
-- Naya Owusu JR Saint Louis NH
-- Jasmine Glover FR Ohio St NH
-- Kalyn Davis FR Indiana St NH

Event 350 Women Discus Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Majesty Tutson SR Iowa 55.19m 181-01
2 Taylor Freeman SR Arizona 53.33m 175-00
3 Kearsten Peoples SO Missouri 53.05m 174-00
4 Taylor Gunn SO Texas-El Pas 52.48m 172-02
5 Erin Pendleton SR Michigan 52.03m 170-08
6 Brooke Garner SR South Dakota 51.91m 170-04
7 Brittany Smith SR Illinois Sta 50.10m 164-04
8 Shanai Guider SR Winona St 49.74m 163-02
9 Katie Evans JR Missouri 48.99m 160-09
10 Devin Stanford SO Minnesota 48.74m 159-11
11 Sarah Chappell FR DePaul 48.27m 158-04
12 Kari Prena JR Michigan 48.16m 158-00
13 Ashley Gaston SO Southern Ill 47.41m 155-06
14 Felisha Johnson SR Indiana St 47.20m 154-10
15 Tonia Pratt SO Murray St 46.93m 154-00
16 Jessica Ecker JR Lindenwood 46.71m 153-03
17 Jessica Rowland SR Findlay 46.21m 151-07
18 DeAnna Price SO Southern Ill 45.84m 150-05
19 Jill Rushin SO Missouri 45.49m 149-03
20 Morgan Whitson SO Missouri 44.12m 144-09
21 Elisa Moenkedick JR Winona St 44.00m 144-04
22 Yvonne Freese SR Northern St 41.33m 135-07
23 Mariah Smith SO Illinois 40.80m 133-10
-- Alissa Rausch JR Winona St FOUL
-- Erin Wykoff Unattached X50.41m 165-05

Event 360 Women Javelin Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jenna Higgins SR Mount Mercy 54.39m 178-05
2 Freya Jones FR Georgia 52.95m 173-09
3 Katrine Haarklau SO Missouri 49.56m 162-07
4 Victoria Paterra JR Miami 48.84m 160-03
5 Hailey Twietmeyer JR Missouri 46.59m 152-10
6 Bethany Pfeiffer JR Missouri 46.58m 152-10
7 Meghan Dennis FR South Dakota 45.36m 148-10
8 Maggie Malone FR Nebraska 44.92m 147-04
9 Mary Riley JR Central Miss 44.48m 145-11
10 Sierra Rosenau FR North Dakota 43.19m 141-08
11 Sandra Hampton JR Missouri 42.07m 138-00
12 Jessica Ecker JR Lindenwood 41.72m 136-10
13 Amanda Stahle SO Iowa 41.32m 135-07
14 Paige Knodle SO Northern Iow 41.02m 134-07
15 Sara Dunkin SO Emporia St 40.96m 134-04
16 Emily Betz SR Minnesota 40.94m 134-04
17 Allison Gattone FR Iowa 39.80m 130-07
18 Shelby Schaal SR UW-Milwaukee 39.56m 129-09
19 Kristin Morrison SR Illinois 38.92m 127-08
20 Amber Riopelle FR North Dakota 38.90m 127-07
21 Amy Paulzine JR South Dakota 38.48m 126-03
22 Devon Jensen SR Grand View U 37.78m 123-11
23 Kaari Jensen SR Concordia-Mo 36.97m 121-03
24 Olivia Johnson FR Concordia-Mo 34.43m 112-11

Event 700 Boys 100 Meter Dash High School
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Zack Skibinski SR Bishop Heela 11.41 -5.6
2 Anthony Dreeszen SR SC- East 11.43 -5.6
3 Ronald Nash JR SC- East 11.51 -5.6
4 Nick Steingreaber SR Xavier- CR 11.52 -5.6
5 Brandon Norman SR IA Falls- Al 11.55 -5.6 11.542
6 Trever Ryen SR OA-BCIG 11.55 -5.6 11.549
7 Lance Dunn JR WAT West 11.56 -5.6
8 Tavian Smith SR IC, West 11.59 -5.6

Event 707 Boys 800 Meter Run High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jason Thomas SR Dowling C- W 1:55.18
2 Timauntay Jones SR CR Jefferson 1:56.01
3 Payton Busch SR Centerville 1:57.42
4 Caleb Drake SR Pleasant Val 1:58.19
5 Daniel Lee JR Ames 1:58.79
6 Jaden Van Dyke SR Colfax-Mingo 1:58.95
7 Carter Lilly JR SC- East 1:59.06
8 Andy Arndt SR Indianola 1:59.21
9 Austin Krohnke JR Waukee 1:59.91
10 Wade Pingel SR Pella 1:59.95
11 Trent Verwers SR Martndsl-StM 2:00.04
12 Mitch Steger JR Beckman, D 2:00.38
13 Jordan Schulze SR Indianola 2:01.74
14 Trevor Luebe SR CR Washingto 2:01.86
-- Mohamed Traore SR IC- City Hig DNF

Event 730 Boys 4x200 Meter Relay High School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Linn-Mar 1:28.81 3
1) Austin Flieder SO 2) Tristan Freese SO
3) Tim Wolfe JR 4) Perrion Scott SO
2 CR Kennedy 1:29.19 2
1) John Koelling SR 2) Famiek Cook JR
3) Jacob Shannon JR 4) Derek Jacobus JR
3 Waukee 1:29.20 3
1) Nihad Ejubovic JR 2) Trevor Allen SO
3) AJ Allen JR 4) Corbin Lowe JR
4 DVPT- Central 1:29.51 3
1) Devon Brown JR 2) Cameron Pugh JR
3) Leonard Smith SR 4) Zach Minch SR
5 OA-BCIG 1:29.87 3
1) Quinn Westphal SR 2) Dalton Leinbaugh SR
3) Kaleb Young SR 4) Trever Ryen SR
6 Johnston 1:29.90 3
1) Ben Garlock SR 2) Jordan Weddington SO
3) Jared Seay SO 4) Nick Stizel JR
7 DSM Lincoln 1:30.41 3
1) Jordan Cheatem SR 2) Andrew Caulker SR
3) Jordan Bryson JR 4) Vybert Greene SR
8 DSM- East 1:30.62 1
1) Terrence Karla SR 2) Skyler Knutzen JR
3) Malique Ziegler JR 4) Craig Taylor SR
9 Bettendorf 1:30.81 1
1) Jordan Bonner SR 2) Dalton McLaughlin FR
3) Malique Hudson SR 4) Devon Clarke SR
10 CR Jefferson 1:30.96 1
1) Shaquille Harbor SO 2) Jordan Selby SR
3) Dylan Chittick JR 4) Dan Larson SO
11 Manson NW Web 1:30.97 1
1) Lucas Dolder JR 2) Holden Fiedler JR
3) Josh Markert SR 4) Brody Eischeid SR
12 South Tama 1:31.05 2
1) Kaleb Davenport FR 2) Dylan M. Kalinay JR
3) Daryl Bidwell JR 4) Kyle Stephenson JR
13 Fort Dodge 1:31.15 1
1) Keegan Myers FR 2) Austin Anderson SR
3) Keegan Jones SR 4) Cray Washington SO
14 Pleasant Valley 1:31.38 1
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Chandler Reed JR 4) Dallas Carter SR
15 Clinton 1:31.50 2
1) Marquis Robinson FR 2) Eric Maddasion JR
3) Jason Banker SR 4) Deshond Robinson JR
16 Bishop Heelan 1:32.02 2
1) Joseph Fox SO 2) Philip Jacobson JR
3) Connor Niles JR 4) Tony Tobin SO
17 CR Washington 1:32.07 2
1) Mitch Bredeson SR 2) Jason Oney SR
3) Alex Herzog FR 4) Nicolas Corbett SR
18 Clear Crk-Amana 1:32.23 3
1) Josh Martinac SR 2) Tanner Bandy SO
3) Kam Kahler SR 4) Jared Ganschow SR
19 Solon 1:32.81 2
1) Jacob Black JR 2) Jordan Wymer JR
3) Riley Takes SR 4) Jonah Kuntz SR
20 IC, West 1:33.91 3
1) Ahmed Noureldaim SR 2) Royce Peterson SR
3) Tavian Smith SR 4) Andrew Gilbaugh JR
21 Pella 1:35.89 1
1) Chris Brogden SR 2) Brandon Konfrst SR
3) Landon Van Dyke SR 4) Ryan Shull SR
-- DSM- Roosevelt DNF 1
1) Jaquan Patton SR 2) Kellen Zanders SR
3) Trey Little SR 4) Tris Reed JR
-- SE Polk DNF 2
1) Emmanuel Philpot JR 2) Tyler Rager SO
3) Rico Fortier SR 4) Deion Mikesell SO
-- WAT West DQ 2 on the line
1) Lance Dunn JR 2) Rashon Burrell SR
3) Jamie Medina SR 4) Dequayvious Martin SR

Event 800 Girls 100 Meter Dash High School
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Agnes Sayeh SR DSM- Rooseve 12.56 -5.0
2 Jalynn Roberts-Lewis JR DSM- Rooseve 12.61 -5.0
3 Jessica Campbell SR Dowling C- W 12.84 -5.0
4 McKennan Cronbaugh SR IC, West 12.90 -5.0
5 Katie Shoultz Muscatine 13.07 -5.0
6 Kari Dufoe SO A-D-M, Adel 13.08 -5.0
7 Talia Buss FR Waukee 13.09 -5.0
8 Becca Cherry SR Waverly-SR 13.30 -5.0

Event 810 Girls 800 Meter Run High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lydia Saggau SR Valley- WDM 2:11.20
2 Jasmine Staebler SO Clayton Ridg 2:11.21
3 Mahnee Watts SR Bettendorf 2:13.27
4 Rebekah Topham SO Griswold 2:13.29
5 Stephanie Jenks FR Linn-Mar 2:13.35
6 Megan Nickles SR Bettendorf 2:13.82
7 Kaley Ciluffo SO Pleasant Val 2:15.32
8 Amber Decker FR Linn-Mar 2:15.58
9 Karissa Schweizer JR Dowling C- W 2:15.65
10 Haley Manning SR Woodward-Gra 2:17.17
11 Caroline Marnin SO Ames 2:17.24
12 Grace Coen FR Newton 2:17.25
13 Nicole Miller SO N Linn- TM 2:18.13
14 Kate Bishop JR Indianola 2:18.44
15 Brianna King SR Cedar Falls 2:21.50

Event 837 Girls 4x200 Meter Relay High School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 DSM- Roosevelt 1:42.24 3
1) Agnes Sayeh SR 2) Jaelyn Johnson FR
3) Teanna Lewis SO 4) Jalynn Roberts-Lewis JR
2 CR Jefferson 1:42.39 3
1) Maliya Rattliffe SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Taylor Jacobson SR 4) Rachel Broghammer SR
3 Assumption 1:42.95 3
1) Emma Bassier JR 2) Rose Ripslinger JR
3) Clare Carroll SO 4) Maddie Irmen JR
4 Dowling C- WDM 1:44.42 2
1) Gabby White SO 2) Emma Kasap JR
3) Kaila Konz JR 4) Jessica Campbell SR
5 IC, West 1:44.92 3
1) Alicia Hardin JR 2) Kiana Wilson SO
3) Tia Saunders FR 4) McKennan Cronbaugh SR
6 CR Washington 1:44.99 3
1) Jasmine Raue JR 2) Jasmyne Jones JR
3) Megan Muller JR 4) Kadejah Sanders JR
7 Cedar Falls 1:45.22 2
1) Daianera Whitaker SR 2) Madison Hersom SR
3) Katelyn Haan SR 4) Alicia Harrington FR
8 Cascade, WD 1:45.36 2
1) Abbey Meyer JR 2) Sydney Rickels SO
3) Holly Hunt JR 4) Tessa Helmle SR
9 DVPT, North 1:45.38 3
1) Alisha Jones SR 2) Takora Cuevas JR
3) Krystal Pollard JR 4) Tamika Tucker JR
10 DUB Senior 1:45.68 2
1) Nakiah Kimble JR 2) Allie Osterberger SR
3) Carolyn Davis SO 4) Sammie Osterberger SR
11 Western Christian 1:45.97 2
1) Kenzie VandeVegte SR 2) Alissa Pollema JR
3) Kim Kroeze SR 4) Brooke Wolterstorff SR
12 MOC-FV 1:46.29 2
1) Rebekah Muilenburg SO 2) Sam Wielenga SR
3) Katie Landhuis JR 4) Alexis Conaway JR
13 Harlan 1:47.25 1
1) Asia Kloewer SO 2) Mikayla Evers SO
3) Lauren Larsen SR 4) Jessica Feldman SR
14 Williamsburg 1:47.30 2
1) Paige Greiner JR 2) Brianna Dellamuth FR
3) Olivia Doehrmann SO 4) Kali Slaymaker SR
15 DC-Grimes 1:47.53 1
1) Rachel McCarthy SR 2) Maci Masching FR
3) Kaitlin Wenell JR 4) Kennedy Jennings SR
16 A-D-M, Adel 1:47.57 1
1) Torrie Hook JR 2) Brianna Mueller FR
3) Regan Engelman JR 4) Kari Dufoe SO
17 SE Polk 1:47.58 2
1) Jessica Gardner SR 2) Jordan Donels JR
3) Jacey Huinker JR 4) Shelby Uhl JR
18 IC- City High 1:47.76 3
1) Claire Crew SR 2) Sara Blowers SO
3) Hazel Crew SO 4) Kiera Washpun JR
19 Clear Crk-Amana 1:48.32 1
1) Amy Brant JR 2) Kate Hergert SR
3) Bailey Mooney SO 4) Megan Hall SO
20 Gilbert 1:48.63 1
1) Madison Spear SR 2) Taylor Gibbons SO
3) Chi-Chi Adeleke JR 4) Mallory Spear SR
21 Solon 1:49.23 1
1) Jessica Brimeyer SR 2) Karly Kramer SR
3) Mallory Carr SR 4) Jordan Smith SO
22 Wahlert- Dub 1:49.90 1
1) Elizabeth Welu JR 2) Laura Sherman FR
3) Abby Denlinger SO 4) Betsy Duehr JR
23 Bettendorf 1:49.99 1
1) Julia Lampe SO 2) Olivia Drexler JR
3) Juj Trizzino JR 4) Katie Moore SR
-- Waukee DQ 3 on the line
1) Abigail Krantz SR 2) Tori Giudici SR
3) Talia Buss FR 4) Gabi Gaines SO




Results for Friday Evening, April 26, 2013


Event 65 Men 4x200 Meter Relay University
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Purdue 1:23.85 3
1) Eric Harris SR 2) Mario Cosey JR
3) Andrew Kendrick SR 4) Andre' Peart SR
2 Nebraska 1:25.49 3
1) Tim Thompson JR 2) Patrick Raedler JR
3) Nikita Pankins FR 4) Janis Leitis SR
3 Indiana St 1:26.30 3
1) Shaun Smith SR 2) Justin Baxtron SR
3) Devin Price JR 4) Keith Housley JR
4 Northern Iowa 1:26.79 2
1) Charles Brown FR 2) Sheldon Magee SO
3) Jesse Davenport SO 4) Jordan Guske SO
5 North Dakota St 1:26.87 2
1) Lee Dhein SR 2) Andre Martin SR
3) Nathan Mattson JR 4) Jerome Begin SO
6 DePaul 1:26.94 2
1) Jordon Vaughn SO 2) Joe Turner JR
3) Mac Melto FR 4) Brandon Threats FR
7 South Dakota 1:27.08 1
1) Michael Burrus SR 2) Christian Nielsen FR
3) Jeff O'Connell SO 4) Brandon Kovash JR
8 South Dakota St 1:27.19 2
1) Dominique Wright FR 2) Jared Foote SR
3) Justin Carson JR 4) Luke Leischner SR
9 Drake 1:27.21 2
1) Travis Marsh JR 2) Kai Asberry FR
3) Scott Goad FR 4) Steven Jordan SO
10 Southern Illinois 1:27.55 3
1) Matt Benes JR 2) Blake Green SO
3) Spencer Jackson SO 4) Christopher Nightengale JR
11 Western Illinois 1:29.56 1
1) Davin Dollison JR 2) Patrick Thomas JR
3) Matt Leal JR 4) Justin Kilpatrick SO
12 Chicago St 1:30.50 1
1) Isaac Provitt 2) Garrett Gardner
3) Jershawn Dubose 4) Emmanuel Jegede
-- Alabama DNF 3
1) James Harrington FR 2) Dwight Davis FR
3) Diondre Batson SO 4) Dushane Farrier SR
-- North Texas DQ 3 1-2 beyond zone
1) Steven White SR 2) Clinton Collins JR
3) Cameron Newson 4) James Fowler SR

Event 85 Men 4x800 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
1 Minnesota 7:26.49
1) Goaner Deng FR 2) Alex Brend FR
3) Travis Burkstrand SR 4) Harun Abda SR
2 Illinois 7:28.19
1) Zebo Zebe JR 2) Luke Carroll FR
3) Josh Jones SO 4) Ryan Lynn SR
3 Loyola (Illinois) 7:30.45
1) Sam Penzenstadler SO 2) Ryan Van Portfliet SO
3) Ned Brady SR 4) Declan Murray SR
4 Notre Dame 7:30.90
1) Jack Favorite JR 2) J.P. Malette SR
3) Eddy Gibbons JR 4) Jeremy Rae SR
5 Eastern Illinois 7:31.13
1) Bryce Basting SO 2) Ephraim Dorsey SO
3) Ryan Ballard SO 4) Sean Wiggan SR
6 Alabama 7:33.83
1) Alex LoPresti FR 2) Robbie Farnham-Rose FR
3) Andrew Harris FR 4) Alex Jenkins FR
7 Nebraska 7:34.73
1) London Hawk SO 2) Alney Tobias SO
3) Nolan Border FR 4) Trevor Vidlak JR
8 Air Force 7:35.07
1) Patrick Corona FR 2) Zach Perkins SO
3) Jake Hawkins JR 4) Alexander Lindsay JR
9 DePaul 7:40.27
1) Eddie McDaniel JR 2) Maxwell Clink SR
3) Ian Sanchez JR 4) Chris Miedema JR

Event 275 Women 4x200 Meter Relay University
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Georgia 1:34.01 1
1) Briana Vaughn FR 2) Shaunae Miller FR
3) Rashan Brown FR 4) Quintunya Chapman SO
2 Nevada 1:37.21 3
1) Angelica Earls SR 2) Tanisha Hawkins JR
3) Kashae Knox SO 4) Samantha Calhoun SR
3 Eastern Michigan 1:37.67 3
1) Danielle Clark SO 2) Aaliyah McKinney FR
3) Vanessa Clerveaux FR 4) Morgan Yeadon FR
4 North Dakota St 1:37.75 2
1) Deborah John JR 2) Brittany Page SR
3) Ashley Tingelstad JR 4) Antoinette Goodman JR
5 Drake 1:38.25 2
1) Danyelle Cole JR 2) Tiara Winston JR
3) Ariel Kinlow FR 4) Whitney Westrum JR
6 Ohio St 1:38.26 3
1) Ashlee Abraham JR 2) Alexandria Johnson SO
3) Brianna Netzel FR 4) Alexis Franklin FR
7 Indiana St 1:38.28 2
1) Katie Wise FR 2) Demetra Camble FR
3) Kaisha Martin SO 4) Macey Black SR
8 Missouri St 1:39.13 3
1) Shavonne Husbands FR 2) Althia Maximilien SO
3) Pernell Joseph JR 4) Gemma Smith SO
9 Mississippi 1:39.29 3
1) Jasmine Williams SR 2) Destiny Lundy SO
3) Mariah Buford 4) Racquel Moses FR
10 Northern Iowa 1:39.36 1
1) Christine MacNeill FR 2) Maddie Beeler FR
3) Darian Thompson SO 4) Sam Cameron SR
11 Loyola (Illinois) 1:39.47 2
1) Anietra Butler FR 2) Krista Kuss FR
3) Breanna Walker FR 4) Jade Kinney SO
12 South Dakota St 1:40.42 2
1) Megan Bren SR 2) Gina Fritz SO
3) Ashley Odegaard JR 4) Carly Carper FR
13 Southern Illinois 1:40.69 3
1) Nirupama Sunderraj SO 2) Remy Abrought FR
3) Laquitsha Bejoile JR 4) Desiree White SO
14 Chicago St 1:42.24 1
1) Sharifah Robertson 2) Alisha Wren
3) Pearl Chitava 4) Joshlynn Scott
15 Saint Louis 1:43.75 1
1) Blair Turner SO 2) Brooklynn Bastain SO
3) Britta Engstrom FR 4) Kelsey Gentry FR

Event 295 Women 4x800 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
1 Notre Dame 8:33.65
1) Kelly Curran JR 2) Alexa Aragon JR
3) Danielle Aragon FR 4) Rebecca Tracy SR
2 Illinois 8:37.02
1) Amanda Duvendack JR 2) Chloe Schmidt SO
3) Ahlivia Spencer JR 4) Samantha Murphy JR
3 Utah 8:38.56
1) Ali Eisenbeiss SO 2) Rosalie Waller JR
3) Andrea Chavez SO 4) Amanda Mergaert SR
4 Minnesota 8:38.78
1) Katie Hill JR 2) Te'Shon Adderly JR
3) Maggie Bollig JR 4) Alena Brooks SR
5 Ohio St 8:39.80
1) Sonikqua Walker FR 2) Katherine Betts SO
3) Janel olberding SO 4) Katie Borchers SO
6 Alabama 8:45.97
1) Aubrielle Wright JR 2) Yanique Malcolm JR
3) Meropi Panagiotou FR 4) Kimberley Ficenec FR
7 Eastern Illinois 8:46.72
1) Erika Ramos SR 2) Dhiaa Dean FR
3) Paige Biehler SR 4) Britney Whitehead SR
8 Northern Iowa 8:48.28
1) Emily McCarthy JR 2) Amber Clock SO
3) Scotti Schon SR 4) Alex Wilson SO
9 Purdue 8:52.46
1) Bre'Anna Smith JR 2) Vanessa McLeod SO
3) Megan Plenus SR 4) Katie Hoevet FR
10 Nevada-Las Vegas 8:57.06
1) Corey Honeycutt SR 2) Courtney Allen SR
3) Kelsey Williamson SR 4) Auszane Crowe-Carter FR
11 Loyola (Illinois) 9:01.16
1) Rebecca Stearns FR 2) Catherine Crisler SR
3) Sydney Stuenkel FR 4) Mary Whitmore JR
12 South Dakota St 9:17.87
1) Krista Creager SR 2) Tera Potts SR
3) Bobbie McLaury SO 4) Laura Lawton SO

Event 340 Women Long Jump Univ/Col
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Mara Griva SR Nebraska 6.25m 3.0 20-06.25
2 Allegra Wells JR Mississippi 6.22m 1.3 20-05.00
3 Melissa Norville SR Illinois Col 6.20m 3.8 20-04.25
4 Erin Busbee JR Michigan 6.08m 1.1 19-11.50
5 Kari Heck FR Nebraska 6.05m 1.9 19-10.25
6 Nikki Nunn JR Purdue 6.01m 3.8 19-08.75
7 Adenike Pedro JR Ohio St 5.97m 3.1 19-07.00
8 Jazzelena Black FR Sioux Falls 5.96m 1.9 19-06.75
9 Kimsue Grant SR Missouri St 5.89m 3.5 19-04.00
10 Kara Mostoller SO Nebraska 5.88m 1.8 19-03.50
11 Abie Ehimwenman SO Ohio St 5.87m 4.7 19-03.25
12 Shari Russell SO Mississippi 5.77m 3.9 18-11.25
13 Marci Morman SR Mississippi 5.73m 1.8 18-09.75
13 Ashley Stacey JR Michigan St 5.73m 2.7 18-09.75
15 Callie Ives FR Alabama 5.72m 2.2 18-09.25
16 Jalisa Paramore JR Eastern Illi 5.69m 3.3 18-08.00
17 Lauren Cheadle SO Southern Ill 5.67m 1.9 18-07.25
18 Todea-Kay Willis SR Minnesota 5.54m 1.7 18-02.25
19 Mwale Kapande SR Mount Mercy 5.47m 4.8 17-11.50
20 Marissa Golliday SR Illinois 5.31m 2.0 17-05.25
-- Brittney Reese Nike X6.94m 2.5 22-09.25
-- Janay DeLoach Nike X6.92m 3.5 22-08.50
-- Whitney Gipson Nike X6.39m 2.4 20-11.75

Event 390 Men 400 Meter Dash London Games Rematch
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Luguelin Santos Puma 44.74
2 Jeremy Wariner Adidas 45.35
3 Marcus Boyd Unattached 45.69
4 Jarrin Solomon Trinidad & Tobag 45.76
5 Lee-Marvin Bonevacia Curacao 46.34
6 Jamil Hubbard United States 46.37
7 Luke Lennon-Ford Mizuno 46.90

Event 400 Men 110 Meter Hurdles London Games Rematch
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Andrew Riley Puma 13.43 -3.2
2 Aries Merritt Nike 13.48 -3.2
3 Ryan Brathwaite Adidas 13.55 -3.2
4 Ryan Wilson Saucony 13.58 -3.2
5 David Oliver Nike 13.59 -3.2
6 Jeff Porter Nike 13.60 -3.2
7 Hansle Parchment Puma 14.33 -3.2
-- Jason Richardson Nike FS -3.2

Event 405 Men 400 Meter Hurdles London Games Rematch
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Michael Tinsley Adidas 48.55
2 Johnny Dutch United States 48.73
3 Javier Culson Puerto Rico 49.33
4 Justin Gaymon United States 49.97
5 Eric Alejandro Puerto Rico 50.07
6 LaRon Bennett United States 51.47
7 Jamele Mason Puerto Rico 51.74
8 Jon DeGrave Unattached 53.69

Event 415 Men High Jump London Games Rematch
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Dusty Jonas United States 2.31m 7-07.00
2 Donald Thomas Bahamas 2.25m 7-04.50
3 Trevor Barry Bahamas J2.25m 7-04.50
4 Keith Moffatt Nike 2.21m 7-03.00
5 Ed Wright United States 2.16m 7-01.00
6 Jefferey Herron United States 2.11m 6-11.00
7 Garrett Huyler United States J2.11m 6-11.00
8 Henderson Dottin Barbados J2.11m 6-11.00

Event 465 Women 1500 Meter Run London Games Rematch
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jenny Simpson New Balance 4:03.35
2 Sheila Reid Nike 4:07.92
3 Kate Grace Oiselle 4:08.24
4 Shannon Rowbury Nike 4:09.05
5 Gabriele Anderson United States 4:10.32
6 Mary Cain United States 4:10.77
7 Sarah Bowman New Balance 4:11.31
8 Emma Coburn Colorado 4:11.36
9 Morgan Uceny Adidas 4:17.71
10 Ashley Miller Asics 4:19.86
11 Heather Kamph Asics 4:20.80
-- Renee Tomlin United States DNF

Event 480 Women Pole Vault London Games Rematch
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Yarisley Silva Cuba 4.85m 15-11.00
2 Jenn Suhr United States 4.63m 15-02.25
3 Kylie Hutson United States 4.53m 14-10.25
4 Mary Saxer United States J4.53m 14-10.25
5 Lacy Janson Nike J4.53m 14-10.25
6 Becky Holliday Asics 4.43m 14-06.25
6 Melissa Gergel Unattached 4.43m 14-06.25
8 Janice Keppler United States J4.43m 14-06.25
9 Tori Pena Ireland 4.23m 13-10.50
10 Dallis Caballero Cuba J4.23m 13-10.50
10 Morgann Leleux SO Georgia J4.23m 13-10.50
-- Keterina Stefanidi Greece NH
-- April Steiner Bennett Asics NH
-- Kelsie Hendry Canada NH

Event 725 Boys 4x100 Meter Relay High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 DSM Lincoln 43.25q 1
1) Vybert Greene SR 2) Mason Downing SO
3) Jordan Bryson JR 4) Jordan Cheatem SR
2 Bettendorf 43.28q 2
1) Jordan Bonner SR 2) John McLaughlin JR
3) Malique Hudson SR 4) Devon Clarke SR
3 Linn-Mar 43.30q 2
1) Perrion Scott SO 2) Tristan Freese SO
3) Brandon Jeffries SR 4) Tim Wolfe JR
4 Waukee 43.31q 2
1) Corbin Lowe JR 2) AJ Allen JR
3) Trevor Allen SO 4) Nihad Ejubovic JR
5 Johnston 43.43q 3
1) Ben Garlock SR 2) Jordan Weddington SO
3) Cullen Maahs SR 4) Kyle Timmerman JR
6 IC, West 43.54q 3
1) Jacob Sanderson SO 2) Ahmed Noureldaim SR
3) Andrew Gilbaugh JR 4) Tavian Smith SR
7 SE Polk 43.59q 3
1) Moussa Kuyetah SO 2) Emmanuel Philpot JR
3) Jordan Beem SR 4) Deion Mikesell SO
8 Xavier- CR 43.62q 2
1) Miles Sullivan JR 2) Nick Stark FR
3) Trey Sampson SR 4) Nick Steingreaber SR
9 South Tama 43.64 3
1) Kaleb Davenport FR 2) Dylan M. Kalinay JR
3) Daryl Bidwell JR 4) Kyle Stephenson JR
10 IC- City High 43.69 1
1) Amos Lavela SR 2) Kole Butler JR
3) De'Airius Salibi SR 4) Bryson Runge SO
11 Valley- WDM 43.84 5
1) Yash Manektala JR 2) Lucas Tang SR
3) Scott Andrew JR 4) Trevor Bell SO
12 OA-BCIG 43.87 2
1) Quinn Westphal SR 2) Dalton Leinbaugh SR
3) Kaleb Young SR 4) Trever Ryen SR
13 DSM- East 43.91 2
1) Terrence Karla SR 2) Skyler Knutzen JR
3) Malique Ziegler JR 4) Craig Taylor SR
14 WAT East 43.96 5
1) Aaron Taylor SR 2) Paris Lewis SR
3) Javon Middleton FR 4) Raheem Christoff SR
15 North Scott 43.97 8
1) Michael Jevyak JR 2) Randy Schmidt SR
3) Kaedin Holst SR 4) Jon Rus SR
16 WAT West 44.00 1
1) Blake Thomas JR 2) Dequayvious Martin SR
3) Jason Millett SR 4) Jared Randall SR
17 Central Clinton 44.01 7
1) Jake Thumann SR 2) Mitch Kirby SR
3) James Grell SO 4) Jake Feldpausch JR
18 SC- West 44.04 3 44.032
1) Taron Flemister SR 2) Gerald Heiskell SR
3) Skyler Bauer JR 4) Anthony Pearson SR
19 Ankeny 44.04 1 44.033
1) Isaiah Kramme SO 2) Drew Carlson SR
3) Cole Heagle JR 4) Luke Gibbs SR
20 Manson NW Web 44.10 4
1) Braden Moser JR 2) Lucas Dolder JR
3) Josh Markert SR 4) Brody Eischeid SR
21 Cedar Falls 44.11 5
1) Conner Riehm JR 2) Nick deBuhr SR
3) Sam Jamison SR 4) Denison Harrington FR
22 CR Kennedy 44.12 1
1) John Koelling SR 2) Derek Jacobus JR
3) Jacob Shannon JR 4) Famiek Cook JR
23 DVPT- Central 44.16 1
1) Devon Brown JR 2) Joe Oliver SR
3) Leonard Smith SR 4) Zach Minch SR
24 Bishop Heelan 44.18 4
1) Zack Skibinski SR 2) Joseph Fox SO
3) Philip Jacobson JR 4) Connor Niles JR
25 Ames 44.21 8
1) Clifford Kwaw-Mensah JR 2) Christian Sorentino SO
3) Zach Weiss SR 4) Darrius Martin FR
26 Fort Dodge 44.27 4
1) Keegan Myers FR 2) Austin Anderson SR
3) Keegan Jones SR 4) Cray Washington SO
27 Camanche 44.30 4 44.295
1) Easton McDaniel JR 2) Zach Nissen SR
3) Mike Osaro SR 4) Derek Harksen JR
28 Dowling C- WDM 44.30 3 44.298
1) Joey Barsetti SR 2) Jason Brown SO
3) Anthony Denkinger SR 4) Thomas Bell JR
29 Marion 44.31 2
1) Khaleal Walker SR 2) Devin LeBeau SR
3) Cedrick Williams SR 4) Isaac Smith SR
30 Lynnville-Sully 44.35 7
1) Malin Meyer SR 2) Jacob Walker JR
3) Bailee Samson JR 4) Meliek Meyer JR
31 CR Washington 44.39 4 44.383
1) Alex Herzog FR 2) Nicolas Corbett SR
3) Jason Oney SR 4) Mitch Bredeson SR
32 Prairie- CR 44.39 5 44.386
1) Mitch Dellamuth JR 2) Jalen Rima FR
3) Dylan Kuchemann JR 4) Demetrius Harper SR
33 Pella 44.40 8 44.394
1) Chris Brogden SR 2) Nathan Henry FR
3) Josh De Waard SR 4) Ryan Shull SR
34 CR Jefferson 44.40 2 44.400
1) Shaquille Harbor SO 2) Jordan Selby SR
3) Dylan Chittick JR 4) Dan Larson SO
35 Oskaloosa 44.41 3
1) Jared Pace SO 2) KiJana DeJong SO
3) Tyce Sarver SR 4) Drew Richmond SR
36 Solon 44.49 4
1) Jacob Black JR 2) Jordan Wymer JR
3) Connor Ham SO 4) Jonah Kuntz SR
37 DSM- Roosevelt 44.57 1
1) Cameron Williams SO 2) Jaquan Patton SR
3) Clyde McGregor JR 4) Trey Little SR
38 Harlan 44.59 4
1) Matt Evers SR 2) Joey Foss SR
3) Conner Clayton JR 4) Austin Hess SR
39 CB, A Lincoln 44.60 9
1) Brandon Colpitts JR 2) Kyle Ziemba FR
3) Josh Ryan SR 4) Dylan Garner JR
40 Muscatine 44.66 5
1) Dustin Reichert JR 2) Matt Weiskamp SO
3) Drake Kulick JR 4) Jake Shoultz SR
41 Wapsie Val- F 44.66 4 44.654
1) Tyler Odneal SR 2) Adam Bachman SR
3) Caleb Knipp SO 4) Kenny Saulsberry SR
42 Epworth- WD 44.66 6 44.659
1) Cody Reimer SR 2) Riley Pfeiler JR
3) Daniel Beard SR 4) Tyler Donovan SR
43 Boone 44.68 7
1) Chris Kelly SR 2) Joey Peterson SR
3) Ryan Sunstrom JR 4) Dylan McDowell SR
44 Albia 44.71 9
1) Alex Schultz JR 2) Brett Leshen JR
3) Luke Sarver SO 4) Ryan Sarver SO
45 Spirit Lake Park 44.73 6
1) Tyler Petersen SR 2) Austin Folsom SO
3) Cody Poock SR 4) Bryson McCabe SR
46 Newton 44.75 5
1) Deonne Harris SO 2) Jarom Williams SO
3) Dakota Hills SR 4) Andrew Clements SR
47 IA Falls- Alden 44.80 9
1) Brandon Norman SR 2) Carlos Alarcon SO
3) Andrew Sauerbrei SR 4) Nick Jensen SR
48 Lewis Central 44.82 8
1) Alex Reed SR 2) Jacob Rodgers JR
3) Mike Plunkett SR 4) Lincole Rodenburg JR
49 A-D-M, Adel 44.83 9
1) Grant Goeden JR 2) Beck Goplerud SR
3) Tate Jensen JR 4) Jordan Grove SR
50 Tri-Center- N 44.88 7
1) Doug Hoke SR 2) CJ Peters SR
3) Ben Wellman JR 4) Britton Barrier SR
51 Pleasant Valley 44.90 6
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Tyler Flanders FR 4) Dallas Carter SR
52 Mount Ayr 44.93 7 44.925
1) Grant Staats SO 2) Jacob Sobotka JR
3) Erik Freed JR 4) Cody Stackhouse JR
53 Nevada 44.93 10 44.926
1) Peyton Sharp FR 2) Erik Fevold FR
3) Alex Avalos SO 4) Chase Dobson SO
54 Assumption 44.93 9 44.928
1) Jake Hirst SR 2) Ben Bassier SR
3) Patrick Schwartzhoff FR 4) Rick Gonzalez SR
55 West Liberty 44.97 5
1) Troy Heick JR 2) Riley Anderson JR
3) Daniel Jacques SR 4) Ty Williams SR
56 St. Albert- CB 45.00 7
1) Eric Johnson JR 2) Tucker Culjat JR
3) Ryan Wettengel SR 4) Cole Herr JR
57 DVPT- West 45.06 7
1) Tirael Malone SO 2) Tiquan Malone JR
3) Billy Mildren SO 4) Anthony Lotspeich JR
58 New Hampton 45.07 6
1) Tucker Tenge SO 2) Connor Frerichs SO
3) Sawyer Anderson SR 4) Brandon Tenge SR
59 Glenwood 45.17 6 45.163
1) Dane Kruse SO 2) Gage Shatava JR
3) Sam Jameson SR 4) Grant May SR
60 SC- East 45.17 3 45.165
1) Anthony Dreeszen SR 2) Ronald Carter JR
3) Ross Godfrey FR 4) Ronald Nash JR
61 Clinton 45.19 5
1) Cody Collender SR 2) Eric Maddasion JR
3) Tyler Thacker SR 4) Austin Houzenga SR
62 Beckman, D 45.20 6
1) Ian Ross SR 2) Grant Hammann JR
3) Liam O'Connor SO 4) Nolan Kennedy SO
63 Bond-Farrar 45.21 10
1) Harrison Vermie FR 2) Grant Petersen SO
3) Patrick Rooney SR 4) Sam Duffy JR
64 Norwalk 45.25 10
1) Kolby Greenslade SR 2) Blake Smith JR
3) Chase Onken SR 4) Lucas Greenslade SO
65 Urbandale 45.30 7 45.294
1) Markell Colemon SR 2) Ben Moss SO
3) Abdul Mansaray SO 4) Titus Kinyea SO
66 West Branch 45.30 9 45.296
1) Austin Black SO 2) Bo Bower SR
3) Mike Gould JR 4) Cade Jones SR
67 DUB Senior 45.30 10 45.298
1) Andy Reed SR 2) Mitch McElmeel SR
3) Nick Hoftender JR 4) Alex Duster SR
68 E Buchanan- W 45.31 9
1) Vinny Mossman 2) Brad Kerkove
3) Jacob Schmitt 4) Mason McGraw
69 Columbus, CJ 45.33 8
1) Mauricio Ramirez FR 2) Rickey Rivers JR
3) Ricardo Roman SO 4) Esteban Gutierrez SR
70 Mediapolis 45.55 9
1) Seth Bietz JR 2) Ben Vorwerk SR
3) Drew Buster JR 4) Chase Miller SR
71 Shenandoah 45.59 10
1) Kyle Hiser 2) Sam Kroepel
3) Deven Inman 4) Joe Racine
72 Regina- Iowa 45.60 10
1) Jacob Brinkman SO 2) Brian Amelon JR
3) Killian Beck SO 4) Alex Balke SR
73 DUB Hempstead 46.29 6
1) Baily Paulsen 2) Chris Francis JR
3) Cal Tauber JR 4) Matt Zenner SO
74 Washington 46.31 10
1) carl sivels JR 2) gage redlinger SO
3) Kyle Roder SR 4) austin witt JR
75 Griswold 46.41 8
1) Derek Kirchoff SO 2) Kenneth Clary JR
3) Grant Haynes JR 4) Taylor Briles SR
76 CB, T Jefferson 46.48 6
1) Bryant Barta SR 2) Jakahi Gregory JR
3) Corry Valeika SR 4) Dylan Nightser SO
77 Marshalltown 46.91 1
1) Brandon Pettigrew SR 2) Paul Landherr SR
3) Dacoda Ewalt SR 4) Tad Steffensen SR
78 Keokuk 47.19 10
1) Tanner Horner FR 2) Gage Fenton JR
3) Casey Romo JR 4) Darrion Sanders SR
-- Maquoketa DQ 8 ran inside lane
1) Josh Kirk SR 2) Jordan Rapp SO
3) Trent Bollman JR 4) Will Tubbs JR
-- W Burlington/ND DQ 8 lined up outside zon
1) Timmy Williams SO 2) Brant Wrede SO
3) Keven Chng JR 4) Daryl Van Rycke SR

Event 735 Boys 4x400 Meter Relay High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Johnston 3:23.66q 1
1) Jordan Weddington SO 2) Kyle Timmerman JR
3) Nick Stizel JR 4) Jack Bergstrom SO
2 Prairie- CR 3:24.07q 3
1) Tristan Beyer JR 2) Lucas Howes JR
3) Jarred Edmonds SR 4) Demetrius Harper SR
3 Glenwood 3:24.18q 3
1) Brogan Weddum SO 2) Jared Cook JR
3) Brady Wheeler JR 4) Derek Jones SR
4 Waukee 3:24.67q 2
1) Corbin Lowe JR 2) AJ Allen JR
3) Ross Vogel SO 4) Noah Larrison JR
5 Clinton 3:24.95q 1
1) Cody Collender SR 2) Marquis Robinson FR
3) Deshond Robinson JR 4) Jason Banker SR
6 Linn-Mar 3:25.04q 3
1) Austin Flieder SO 2) Tristan Freese SO
3) Ryan Wirth SR 4) Chase Grabau SR
7 Marion 3:25.31q 2
1) Isaac Smith SR 2) Peter Rethwisch SR
3) Jordan Garthwaite SO 4) Trevor Hardman SR
8 Cedar Falls 3:25.60q 1
1) Nick deBuhr SR 2) Zach Shippy JR
3) Sam Ahrenholz JR 4) Sam Jamison SR
9 Monticello 3:26.27 2
1) Dallas Lumpa SR 2) Ben Ahlrichs JR
3) Michael Melchert JR 4) Brian Turnis SR
10 Central Clinton 3:26.29 3
1) Remington Meggers SR 2) Jake Feldpausch JR
3) Mitch Kirby SR 4) Jake kagemann JR
11 Knoxville 3:26.37 3
1) Ryan Douglas SR 2) Colton Spaur SR
3) Wick Cunningham SR 4) Tanner Dunkin SO
12 Indianola 3:26.49 3
1) Tyler Nicholson SR 2) Joe Kotz SR
3) Andy Arndt SR 4) Jordan Schulze SR
13 Harlan 3:27.61 3
1) Will Lansman FR 2) Isaac Bruck SR
3) Conner Clayton JR 4) Matt Evers SR
14 IC, West 3:28.44 1
1) Matt Feeley SR 2) Ahmed Noureldaim SR
3) Andrew Gilbaugh JR 4) Royce Peterson SR
15 OA-BCIG 3:29.51 2
1) Dalton Leinbaugh SR 2) Eliot Clough SO
3) Kaleb Young SR 4) Trever Ryen SR
16 DSM- Roosevelt 3:29.78 2
1) Sydne Davis JR 2) Cameron Williams SO
3) Jaquan Patton SR 4) Colton Marcellus SR
17 Epworth- WD 3:30.59 3
1) Dylan James SR 2) Derick Ludwig SR
3) Cody Reimer SR 4) Tyler Donovan SR
18 CB, A Lincoln 3:31.33 2
1) Brandon Colpitts JR 2) Josh Cross SR
3) Billy Coats SR 4) Jared Thompson JR
19 Newton 3:32.36 1
1) Cody Maxwell SR 2) Dakota Hills SR
3) Andrew Clements SR 4) Jarom Williams SO
20 Pella 3:32.64 2
1) Kollin Schaudt SR 2) Ryan Shull SR
3) Jordon Pingel JR 4) Wade Pingel SR
21 Pleasant Valley 3:33.75 1
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Chandler Reed JR 4) Dallas Carter SR
22 Albia 3:34.01 1
1) Ryan Sarver SO 2) Alex Schultz JR
3) Brett Leshen JR 4) Luke Sarver SO
-- DUB Senior DQ 1 5 steps inside line
1) Andy Reed SR 2) Tim Wittman SR
3) Jase Grant JR 4) Nick Hoftender JR
-- Dowling C- WDM DQ 2 2nd runner inside li
1) Neal Conn JR 2) Nick Hernandez SO
3) Joe Gorsche SO 4) Jason Thomas SR

Event 835 Girls 4x100 Meter Relay High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 DSM- Roosevelt 48.01q 1
1) Teanna Lewis SO 2) Briyana Carter FR
3) Jalynn Roberts-Lewis JR 4) Agnes Sayeh SR
2 Assumption 48.72q 2
1) Emma Bassier JR 2) Rose Ripslinger JR
3) Christine Rohlf SO 4) Maddie Irmen JR
3 CR Jefferson 49.18q 3
1) Maliya Rattliffe SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Morgan Meese SO 4) Rachel Broghammer SR
4 Cedar Falls 49.32q 3 49.315
1) Daianera Whitaker SR 2) Symone Robinson JR
3) Katelyn Haan SR 4) Alicia Harrington FR
5 Dowling C- WDM 49.32q 2 49.318
1) Gabby White SO 2) Emma Kasap JR
3) Kaila Konz JR 4) Jessica Campbell SR
6 IC, West 49.66q 1
1) Katherine Mukumbilwa FR 2) Kiana Wilson SO
3) Kristina Bauer JR 4) McKennan Cronbaugh SR
7 IC- City High 49.81q 3
1) Deleany Johnson FR 2) Sarah Plock SO
3) Claire Crew SR 4) Kiera Washpun JR
8 CR Washington 50.03q 2
1) Jasmine Raue JR 2) Jasmyne Jones JR
3) Megan Muller JR 4) Kadejah Sanders JR
9 Waukee 50.06 3
1) Abigail Krantz SR 2) Gabi Gaines SO
3) Tori Giudici SR 4) Talia Buss FR
10 Urbandale 50.39 1
1) Sarah Siegel SR 2) Lexus Lovan SO
3) Jessie Hovey SO 4) Sydney Lafrentz SO
11 SE Polk 50.58 3
1) Destiny McGinnis JR 2) Jordan Krafka JR
3) Shelby Uhl JR 4) Jessica Gardner SR
12 Mid-Prairie- W 50.63 1
1) Lexi Duwa SO 2) Meghan Redlinger SR
3) Kattie Redlinger SR 4) Faithe Garza SO
13 Cascade, WD 50.65 3
1) Sydney Rickels SO 2) Abbey Meyer JR
3) Bailey Holmes SO 4) Tessa Helmle SR
14 DVPT- West 50.77 7
1) Dajanique Jackson JR 2) Hannah LaBrecque JR
3) Diamond Combs SO 4) Mary Perez JR
15 Beckman, D 50.82 2
1) Claire Willenbring SR 2) Brooke Klostermann SO
3) Blair Klostermann SO 4) Danielle Kennedy SR
16 Ankeny 50.83 1
1) Serena Moss SO 2) Megan Marshall SO
3) Kellie Wong JR 4) Sydney Reysack FR
17 SC- East 50.93 3
1) Katrina Diaz SO 2) Rylie Zyzda FR
3) Elizabeth Bohlmann JR 4) Brittney Calvillo FR
18 Fort Dodge 50.99 9 50.988
1) Fatima Newsome SR 2) Alexis Lessmeier FR
3) Lexi Astor JR 4) Tiana Mericle JR
19 Prairie- CR 50.99 1 50.990
1) Amanda Pipolo FR 2) Hannah Kousheh SO
3) Kiana Jackson SR 4) Aminah Baloch SR
20 CR Kennedy 51.11 2
1) Breyana Cooper SR 2) Tianna Drahn FR
3) Marisa Estelle SR 4) Amari Waller FR
21 Glenwood 51.14 4
1) Reiny Ostrander JR 2) Kecia Caudill JR
3) Sarah Salerno JR 4) Courtney Magnussen SO
22 Wahlert- Dub 51.16 4
1) Elizabeth Welu JR 2) Laura Sherman FR
3) Alli Osterberger FR 4) Mary McAllister JR
23 Xavier- CR 51.18 3
1) Audrey Richards SR 2) Allison Schwach JR
3) Sydney Oakley FR 4) Molly Breitbach JR
24 A-D-M, Adel 51.19 2 51.185
1) Madison Bertman JR 2) Haley Scheppers JR
3) Torrie Hook JR 4) Kari Dufoe SO
24 Pleasant Valley 51.19 4 51.185
1) Alyssa Simon JR 2) Jennifer Kruse JR
3) Jordan Simon SO 4) Emily Paul FR
26 Epworth- WD 51.26 7
1) Keyonna Parnell SO 2) Maddy Clark SO
3) Michelle Fagerlind SR 4) Sara Davis SR
27 DVPT- Central 51.33 6
1) Michaela Duvall SR 2) Tadaisha Thornton JR
3) Gabi George SO 4) JaQuoia Lindsey SR
28 Woodward-Grangr 51.36 5
1) Miranda Kuehl SR 2) Maddie Bardole SR
3) Abby Musser SO 4) Haley Manning SR
29 DSM- East 51.39 2
1) Dimetrea Hamilton FR 2) Shareece Burrell JR
3) Desirae Dupree SR 4) Ajae Anderson FR
30 Carroll 51.41 5
1) Lauren Janning JR 2) Katey Trecker JR
3) Kristin Honold FR 4) Ali Meiners SR
31 Linn-Mar 51.41 6 51.406
1) Maleta Montague SR 2) Courtney Major SR
3) Brittany Sefton JR 4) Halley Morgan JR
32 Western Christian 51.41 4 51.410
1) Kenzie VandeVegte SR 2) Alissa Pollema JR
3) Kim Kroeze SR 4) Brooke Wolterstorff SR
33 Williamsburg 51.49 6 51.485
1) Paige Greiner JR 2) Brianna Dellamuth FR
3) Olivia Doehrmann SO 4) Kali Slaymaker SR
34 North Scott 51.49 4 51.489
1) McKenna Belk SO 2) Maile Satterly SO
3) Kaite Swoboda SR 4) Dajae Hanson FR
35 Charles City 51.54 9
1) Sam Davies SR 2) Gabby Weber SR
3) Miranda Shrader SR 4) Hali Hillegas SO
36 Northeast/E Cent 51.56 5
1) Rylee Dickey FR 2) Aleenah Marcucci FR
3) Tierra Hildebrandt SO 4) Danae Diedrich SR
37 Anamosa 51.60 7
1) Olivia Loy JR 2) Nicole Sanborn SR
3) Mikayla Whitman FR 4) Kamry McLaughlin SR
38 Marshalltown 51.61 5
1) Chione Brooks JR 2) Cassidy Blackford SO
3) Tabby Steffenson FR 4) Eisha Oden SR
39 Fairfield 51.62 10
1) McKenzie McClure SO 2) Cierra Bielinski SR
3) Alexis Ring SO 4) Sydney Howard SR
40 Bishop Heelan 51.71 2
1) Kylee Hickman JR 2) Yasmeen Rose SO
3) Taylor Ferguson FR 4) Mackenzie Geary SR
41 Gilbert 51.72 6
1) Madison Spear SR 2) Taylor Gibbons SO
3) Mallory Spear SR 4) Chi-Chi Adeleke JR
42 Pella 51.76 8
1) Klaire Wisniewski JR 2) Lauren Manecke SR
3) Jessica Holterhaus SO 4) Nadine VanZomeren SR
43 Columbus, CJ 51.80 7
1) Kelsey Pretz SO 2) Rebecca Davisson JR
3) Heaven Chandler SR 4) Megan Pretz SR
44 Monticello 51.82 1
1) Kaylee Jones SR 2) Taylor Guyer SR
3) Sonya McCormick FR 4) Rachel Gadient FR
45 DSM Christian 51.88 8
1) Kylee Thiner SR 2) Maddie Hilsabeck SR
3) Emily Moore JR 4) Oksana Covey FR
46 Ames 51.90 10
1) Ella Bartlett SO 2) Fatima Haron FR
3) Katharine Woodruff JR 4) Kaylee Hahn SR
47 DUB Senior 51.91 4
1) Cristina Young SR 2) Arlena Cheatham JR
3) Affrica Kimble SO 4) Nakiah Kimble JR
48 Belle Plaine 51.95 10 51.943
1) Larissa Fowler JR 2) Julie Long SR
3) Emily Toennies SR 4) Shayla Hinschberger JR
49 Valley- WDM 51.95 5 51.944
1) Deon Chanthabouasy SO 2) Briana Andrew FR
3) Micala Johnson SO 4) Mrinalini Manektala SO
50 Spencer 52.02 7
1) Kim Shabino JR 2) Sydney Van Wettering SR
3) Karis Rhode SO 4) Taylor Glover SR
51 Waverly-SR 52.03 6
1) LaJaida Even SR 2) Courtney Gilley JR
3) Mady Walvatne JR 4) Becca Cherry SR
52 Indianola 52.14 7
1) Alexa Brown SR 2) Madeline Green SO
3) Darien Wadle JR 4) Emma Chittenden JR
53 Bettendorf 52.15 5
1) Julia Lampe SO 2) Olivia Drexler JR
3) Juj Trizzino JR 4) Tasia Comer FR
54 Washington 52.17 9
1) Macy Marek SO 2) Natalee Enfield SR
3) Amber Salow FR 4) Dema Giardino JR
55 WAT East 52.19 9
1) Keunna Moore SO 2) Shania Campbell FR
3) Haley Beckner SO 4) Brinesha McKinney SR
56 DC-Grimes 52.22 6
1) Rachel McCarthy SR 2) Maci Masching FR
3) Bailey Norland JR 4) Kaitlin Wenell JR
57 Algona 52.24 8
1) Amber Lenz SR 2) Ali Grein JR
3) Courtney Groen JR 4) Chyan Metzger SR
58 Solon 52.25 1
1) Rylee Smith JR 2) Emily Ira SO
3) Jessica Brimeyer SR 4) Karly Kramer SR
59 SC- North 52.31 8
1) Michaela Daniel SO 2) Shauna Folchert SO
3) Audrey Lovan JR 4) Kaisha Billings JR
60 Mt Pleasant 52.36 5
1) Tasha Vancil SR 2) Hannah Becker SO
3) Kelsi Phipps SO 4) Leslie Taylor JR
61 Burlington 52.38 8
1) Olivia Porter SR 2) Kelsi Conner SR
3) Autumn Golly JR 4) Olivia Perry SR
62 Interstate 35 52.49 5
1) Jenna Sandquist JR 2) Maddie Albers SO
3) Natalie Johnson JR 4) Ellen Lupkes SR
63 Denison-Schlswg 52.72 9
1) Megan Ellerbeck SO 2) Chelsey Van Ness SR
3) Abby Bailey SO 4) Alyssa Rihner SR
64 Norwalk 52.89 4
1) Dana Billingsley SR 2) Tayler Rogers SR
3) Rachel Johnson JR 4) Hannah Hoover SO
65 PCM- Monroe 52.95 9
1) Mackenzie Clarke SO 2) Kelsey Townsend SR
3) Emily Hugen FR 4) Alexis Kain JR
66 Marion 53.01 9
1) Jamie Draeger SO 2) Johanna Steggall SO
3) Micaela Combs SR 4) Morgan Kolarik SR
67 N Linn- TM 53.15 10
1) Abbey Ingwersen FR 2) Kayla Newbauer FR
3) Abby Klendworth FR 4) Brooke Dobney SO
68 Harlan 53.16 8
1) Courtney Scheffler SO 2) Asia Kloewer SO
3) Hannah Havick JR 4) Dena Baughman SR
69 CB, T Jefferson 53.29 10
1) Alissia Tallant SO 2) Chelsey Hogan SR
3) Lakendra Black SO 4) Emily Dickerson SO
70 Okoboji- Milford 53.40 10
1) Jordan Duncan SR 2) Darby Jones JR
3) Hannah Grovener SO 4) Kim Knaajts SO
71 Boone 53.55 6
1) Payton Lyons FR 2) Breann Aspengren SO
3) Linsey Schminke SO 4) Bailey Schminke SO
72 Starmont 53.74 6
1) Jenny Adams SO 2) Brooke Kronebush SO
3) Sarah Baumgartner SO 4) Chelsea Berry SR
73 Hudson 54.16 10
1) Lexi Kolterman SO 2) Amanda Cartney SO
3) Chelsea Miller JR 4) Maddie Bell SO
74 Springville 54.95 4
1) Chrissy Hoogland FR 2) Megan Wagaman FR
3) Kerrigan Riley JR 4) Daisha Hall JR
75 DVPT, North 55.07 7
1) Pauline Wyatt SR 2) Selena Cuevas FR
3) Antionette Christian JR 4) Brittany Middleton SR
76 Johnston 56.67 8
1) Maddie MacGregor SO 2) Abby Puk SO
3) Maddy Bradley FR 4) Ronnoja Ayers JR
-- Decorah DNF 7
1) Molly Wettach SR 2) Tess Olinger SO
3) Alexis Hove JR 4) Dailen Folkedahl JR
-- W Delaware DQ 10 beyond the zone
1) Gina Callan SR 2) Hannah Gaffney SO
3) Jessie Dudak SO 4) Emily Thole SO
-- Muscatine DQ 8 pass before zone
1) Taylar Helsley 2) Lissa Romagnoli
3) Mercy Zarkpah 4) Katie Shoultz
-- CB, A Lincoln DQ 9 pass beyond zone 2-3
1) Mercedes Hart FR 2) Kendra Jankiewicz JR
3) Sam Bohnet SO 4) Peyton Holman SR

Event 840 Girls 4x400 Meter Relay High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Pleasant Valley 3:58.40q 2
1) Kaley Ciluffo SO 2) Carly Donahue FR
3) Kathryn Leidahl SR 4) Claire Schwarz SO
2 CR Jefferson 4:00.03q 1
1) Taylor Jacobson SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Meredith Koenigsfeld FR 4) Rachel Broghammer SR
3 DSM Christian 4:00.71q 1
1) Oksana Covey FR 2) Ashley Stevens SO
3) Linnea Stephens SR 4) Maddie Hilsabeck SR
4 Valley- WDM 4:00.89q 2
1) Katie Iles SO 2) Chloe Matthews SR
3) Melissa Shepherd SR 4) Lydia Saggau SR
5 Assumption 4:01.49q 2
1) Clare Carroll SO 2) Rose Ripslinger JR
3) Mallory King FR 4) Maddie Irmen JR
6 Urbandale 4:01.77q 3
1) Nicki Bruett JR 2) Julia Noah FR
3) Mary Young JR 4) Ashley Norem JR
7 Waukee 4:02.13q 1
1) Taylor Gates FR 2) Taylor Officer SR
3) Keely Smith JR 4) Kayla Sabotin JR
8 Bettendorf 4:03.17q 2
1) Mahnee Watts SR 2) Abby Sears SO
3) Katie Moore SR 4) Megan Nickles SR
9 A-D-M, Adel 4:04.01 1
1) Torrie Hook JR 2) Brianna Mueller FR
3) Regan Engelman JR 4) Kari Dufoe SO
10 N Linn- TM 4:04.49 1
1) Taylor Burke SO 2) Maddie Boer SO
3) Madison Adams SR 4) Nicole Miller SO
11 Harlan 4:05.14 3
1) Mikayla Evers SO 2) Lauren Larsen SR
3) Elle Kloewer SO 4) Jessica Feldman SR
12 Pella 4:05.17 1
1) Lydia VanEe SO 2) Makenna Bogaard FR
3) Larissa Downs JR 4) Mackenzie Gustafson SO
13 IC- City High 4:05.84 2
1) Claire Crew SR 2) Soumba Traore JR
3) Erin Danielson SR 4) Sarah Plock SO
14 Epworth- WD 4:07.32 1
1) Molly Lembezeder JR 2) Rachel M. Demmer JR
3) Abigail Mahoney JR 4) Brette Correy SR
15 DVPT, North 4:07.62 3
1) Takora Cuevas JR 2) Tamika Tucker JR
3) Krystal Pollard JR 4) Alisha Jones SR
16 Wahlert- Dub 4:08.02 2
1) Betsy Duehr JR 2) Abby Denlinger SO
3) Kelly Boge FR 4) Emily Moes JR
17 IC, West 4:09.01 3
1) Akimi Oya SR 2) Molly Leveille FR
3) Ashley Knudson SR 4) Tia Saunders FR
18 Cascade, WD 4:09.36 3
1) Tessa Helmle SR 2) Abbey Meyer JR
3) Lynsey Dolphin FR 4) Holly Hunt JR
19 Indianola 4:10.05 3
1) Kasey Wiedmaier SR 2) Kayla Quijano SO
3) Allie Elliott SR 4) Kate Bishop JR
20 Mason City 4:10.62 1
1) Makenzie Meyer FR 2) Cortni Rush SR
3) Morgan Vorba SR 4) Samantha Papouchis FR
21 Cedar Falls 4:12.61 3
1) Katelyn Haan SR 2) Daianera Whitaker SR
3) Madison Hall FR 4) Lupe Galvez-Rodriguez FR
22 Linn-Mar 4:12.77 2
1) Madeline Saville SO 2) Kennedy Japenga JR
3) Rachel Perry JR 4) Courtney Major SR
23 Griswold 4:18.33 3
1) Larissa Backhaus SR 2) Justine Freund JR
3) Trisha Huerta JR 4) Jordyn Sindt SR
24 DSM- Roosevelt 4:20.03 2
1) Tyanna Whitaker FR 2) Zoe Herndon SO
3) Jay Kallo SR 4) Ashley Brown SO

Event 905 Boys 4x100 Meter Relay Middle School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Stilwell Jr. High 47.93 1
1) Austin Hinkle 2) John Mahoney
3) Cole Kernon 4) Bedale Naba
2 Merrill Middle School 48.00 1
1) Tavien Gardner 2) Ross Thompson
3) Brandon Foster 4) Parker Morse
3 Goodrell Middle School 48.95 1
1) Chase Mongar 2) Nathan Groom
3) Roberto Sentillian 4) Gerald Sama
4 Johnston Middle School 49.02 1
1) Karson Gifford 2) Grant Gossling
3) Sam Rains 4) Gannon Svestka
5 Roland-Story Middle School 49.58 3
1) Caleb Schlatter 2) Paul Moats
3) Jacob Ford 4) Matt Moore
6 Holy Trinity Catholic School 49.65 2
1) Aaron Krah 2) Jake Hummel
3) Cole Billings 4) Spencer Hobbs
7 Waukee South 49.71 3
1) Drew Johnson 2) Noah Spence
3) Kaijuan Carter 4) Patrick Diemer
8 Indian Hill Jr. High 50.42 1
1) Grant Peterson 2) Jamison Gibson
3) Noah Barr 4) Parker Jensen
9 Meredith Middle School 50.80 2
1) Douglas Wilson 2) Johnny Conway
3) Tryice Walker Williams 4) Jamelle Slaughter
10 Perry 51.08 2
1) Daniel Akok 2) Adan Medina
3) Kyle Nevitt 4) Jesus Rodriguez
11 Independence 52.79 2
1) Ryan Adams 2) Jake Crawford
3) Noah Studebaker 4) Mason Wood
12 Clayton Ridge 52.82 3
1) Jace Moore 2) Jack Shannon
3) Jake Jensen 4) Joey Bebber
13 Christ the King 54.19 2
1) Matt Miller 2) Lucas Sanders
3) Devin Blish 4) Jacob Zachary
14 Waverly-Shell Rock 54.26 3
1) Jackson Little 2) Joey McNally
3) Justin Wise 4) Jacob Norton
15 Sacred Heart School 55.19 1
1) Thomas Bejarno 2) John Clingan
3) Jack O'Halloran 4) Peter Hansen
16 St. Augustin School 55.43 2
1) Geoff Meek 2) Andrew Cernicky
3) Cooper Schwartz 4) Max Beh
17 Wood Intermediate 55.44 3
1) Ryan Healy 2) Collin Glazek
3) Joshua Ried 4) Demonte Harper
18 Assumption 56.16 3
1) Ian Merry 2) Thomas Derry
3) Connor Erps 4) Jack Bertram
19 Colfax-Mingo 56.43 1
1) Jarod Nichols 2) Cameron Warner
3) Ethan Opfer 4) Alex Lewis
20 St. Theresa Catholic School 57.82 2
1) Ethan Jorgensen 2) Austin Knoblauch
3) Trevor Schwager 4) Dallas McCarthy
21 Bergman Academy 60.96 3
1) Ben Nelson 2) Eddie Bening
3) Ben Safris 4) Nolan Larson
22 Cowles Montessori School 63.51 1
1) Aiden Stover-Wright 2) Jake Kruse
3) Noah Hanry 4) Andrew Van Nice
-- Waukee North Middle School DNF 2
1) Mates Rounds 2) Deshaun Wright
3) Chaise Russell 4) Dan Blocker

Event 910 Girls 4x100 Meter Relay Middle School
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Pleasant Valley Jr. High 53.21 3
1) Claire Park 2) Ellie Kurth
3) Anna Vershaw 4) Addie Swanson
2 Waukee South 53.93 1
1) Mary Kate Gray 2) Amy Wieland
3) Carlie Littlefield 4) Emily McKibben
3 Urbandale Middle School 54.33 2
1) Bailey Mottet 2) Billie Mottet
3) Sarah Feldotto 4) Lauren Smetzer
4 Johnston Middle School 54.59 3
1) Sydney Agnew 2) Kali Tuon
3) Ellie Roquet 4) Elle Brown
5 Merrill Middle School 54.62 1
1) Tiffany Koger 2) Shaniya Matthews
3) Tyciera Wells 4) Destiny Jackson
6 Ankeny 54.81 1
1) Chloe Creekmur 2) Kylee Blad
3) Alyssa Ballenger 4) Kara Roghair
7 Stilwell Jr. High 54.84 2
1) Mara Akers 2) Jamie Feldt
3) Hallie Lawyer 4) Brooke Granzow
8 Meredith Middle School 55.05 3
1) Madisen Blackford 2) Kassandra Claytor
3) Fatina Green 4) Taylan Olson
9 Collins-Maxwell-Baxter 55.92 1
1) Megan Ritter 2) Mikayla Eslinger
3) Brianda Bane 4) Bekah Pearson
10 Waukee North Middle School 55.95 3
1) Caroline Siberz 2) Leah Smith
3) Riley Sailer 4) Molly Konopik
11 Indian Hill Jr. High 56.35 2
1) Hannah Fuller 2) Grace Worlie
3) Abby Kigin 4) Tamyka Hawthorne
12 St. Augustin School 56.67 2
1) Lauren Riggs 2) Anne Teeling
3) Ellen Strittmatter 4) Anna Mattern
13 Waverly-Shell Rock 56.80 3
14 Holy Trinity Catholic School 56.93 3
1) Alexa Seifer 2) Adaroa Nwizu
3) Megan Fritz 4) Roz Heuckendorf
15 Clayton Ridge 57.67 1
1) Molly Andersen 2) Savannah Domeyer
3) Calista Harbaugh 4) Jaderial Staebler
16 Sacred Heart School 57.95 2
1) Kate Brosnahan 2) Natalie Lopez
3) Leah Lentsch 4) Caoline Brosnahan
17 Colfax-Mingo 58.20 1
1) Brianna Cooper 2) Amy Russell
3) Alivia Haley 4) Aranda Woods
18 Goodrell Middle School 58.85 2
1) Aleach Sandidge 2) Alyssa Ayersman
3) Abby Youngwirth 4) Lexy Bergen
19 Cowles Montessori School 59.46 1
1) Natalie Galluzzo 2) Kylee Yakel
3) Cheyanne Chesley 4) Hanna Walker
20 St. Theresa Catholic School 60.47 2
1) Avery Jorgensen 2) Emily Kouri
3) Aubreyann Kowalczyk 4) Kiana Rogers
21 Perry 63.40 3
1) Emma Oleninczak 2) Chelsea Krueger
3) Haley Vaughan 4) Mariah McNamara
22 Christ the King 64.60 3
1) Peyton Riewer 2) Andi Miller
3) Chloe Copley 4) Julie Dunlap
23 Assumption 65.28 1
1) Anna Moellenbeck 2) Lilly Creighton
3) Megan Burkhart 4) Annemarie Darr
24 Bergman Academy 65.47 2
1) Olya Safris 2) Elizabeth Melde
3) Rebecca Melde 4) Megan Nelson




Results for Saturday Morning, April 27, 2013


Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Valley- WDM 9:24.84
1) Emily Seibel SO 2) Melissa Shepherd SR
3) Torey Brown JR 4) Lydia Saggau SR
2 Ankeny 9:27.26
1) Kate Smith SO 2) Katie Bosch JR
3) Alyssa Schinkel SR 4) Katie Roberts SR
3 Ames 9:27.44
1) Elisa Sargent SO 2) Claire Dupuis FR
3) Zoe Pritchard SO 4) Caroline Marnin SO
4 Linn-Mar 9:28.76
1) Stephanie Jenks FR 2) Madeline Saville SO
3) Morgan Garcia FR 4) Amber Decker FR
5 Waukee 9:28.95
1) Kayla Sabotin JR 2) Taylor Officer SR
3) Keely Smith JR 4) Erika Lewis SO
6 Pleasant Valley 9:31.15
1) Claire Schwarz SO 2) Ali Oppel SR
3) Maddie Reynolds JR 4) Kaley Ciluffo SO
7 IC, West 9:32.22
1) Ashlynn Yokom JR 2) Pombie Silverman SR
3) Ashley Knudson SR 4) Molly Leveille FR
8 Bettendorf 9:36.81
1) Abby Sears SO 2) Megan Nickles SR
3) Anna Peer SR 4) Mahnee Watts SR
9 Indianola 9:38.01
1) Allie Elliott SR 2) Paige Nicholson FR
3) Kasey Wiedmaier SR 4) Kate Bishop JR
10 Urbandale 9:40.50
1) Ashley Norem JR 2) Elyse Prescott FR
3) Trina Moreno FR 4) Julia Noah FR
11 Assumption 9:42.32
1) Molly Gilchrist JR 2) Elizabeth Mallon JR
3) Kennedy King JR 4) Mallory King FR
12 Dowling C- WDM 9:44.61
1) Vanessa Miller SR 2) Jennifer Luksan JR
3) Hannah Thomas SO 4) Karissa Schweizer JR
13 CR Kennedy 9:45.62
1) Kathia Wampole SR 2) Carolyn Stone JR
3) Lauren Meyer SO 4) Kristen Siebenga FR
14 Solon 9:49.28
1) Mallory Carr SR 2) Alyssa Rickels SR
3) Lauren Benzing SR 4) Molly Walkner SO
15 Harlan 9:49.33
1) Bailey Kuhl JR 2) Elle Kloewer SO
3) Lauren Larsen SR 4) Jessica Feldman SR
16 Cedar Falls 9:57.83
1) Allison Gregg SR 2) Holly Schmitz SO
3) Amanda Fishel JR 4) Maddie Kemp JR

Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Waukee 63.79q 1
1) Emma Drees SR 2) Mallory Smith JR
3) Emily Kamm SR 4) Maddie Rouw SR
2 Valley- WDM 64.96q 4
1) Chloe Matthews SR 2) Courtney Young SR
3) Emma Young SR 4) Micala Johnson SO
3 CR Jefferson 65.34q 4
1) Taylor Jacobson SR 2) Sam Kitterman FR
3) Abbie Ranschau FR 4) Madison Ranschau JR
4 Dowling C- WDM 65.39q 4
1) Kristen Musser SR 2) Brooke Walding SR
3) Savannah Ingham JR 4) Rene Flanders SR
5 Mt Pleasant 65.48 2
1) Leslie Taylor JR 2) Sidney Taylor FR
3) Hannah Becker SO 4) Kelsi Phipps SO
6 Spencer 67.05 1
1) Ali Meister SR 2) Kelli Kramer SO
3) Karis Rhode SO 4) Taylor Glover SR
7 Urbandale 67.09 3
1) Jessie Hovey SO 2) MacKenzie Brees SO
3) Mallary Erbes SO 4) Mary Young JR
8 Ankeny 67.17 3
1) Kellie Wong JR 2) Kelsey Arneson SR
3) Claire Netten SO 4) Jenny Roberts SR
9 Pleasant Valley 67.45 3
1) Kelli DeGeorge FR 2) Tessa James SR
3) Carly Donahue FR 4) Anne Leners SR
10 Clear Crk-Amana 67.46 1
1) Mia Smith SO 2) Celine Fender JR
3) Ashley Prusha FR 4) Natalie Brimeyer SO
11 DUB Senior 67.80 2
1) Allie Osterberger SR 2) Jessica Bradley JR
3) Carolyn Davis SO 4) Sammie Osterberger SR
12 IC, West 68.32 2
1) Lauren Bobst SR 2) Bailey Bowman JR
3) Alicia Hardin JR 4) Grace Young FR
13 CR Kennedy 68.47 4
1) Emma Moss SO 2) Alexus Rogers SR
3) Kelsie Coates JR 4) Marisa Estelle SR
14 N Linn- TM 68.68 3
1) Abby Klendworth FR 2) Brooke Dobney SO
3) Taylor Burke SO 4) Maddie Boer SO
15 Norwalk 68.86 2
1) Hannah Hoover SO 2) Ashley Williams SO
3) Jordyn Marvelli JR 4) Rachel Johnson JR
16 Winfield-Mt. U 68.90 1
1) Anna Crawford SR 2) Karlie Wade SO
3) Emily Mathews JR 4) Cassie Kingery SR

Women 1600 Sprint Medley University
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Illinois 3:45.75 3
1) Morolake Akinosun FR 2) Ashley Spencer SO
3) Ahlivia Spencer JR 4) Samantha Murphy JR
2 Georgia 3:46.02 3
1) Quintunya Chapman SO 2) Rashan Brown FR
3) Shaunae Miller FR 4) Megan Malasarte JR
3 Purdue 3:50.30 3
1) Ciana Tabb JR 2) Taylor Morrison SR
3) Aarin Jones SO 4) Vanessa McLeod SO
4 North Dakota St 3:52.21 2
1) Brittany Page SR 2) Antoinette Goodman JR
3) Ashley Tingelstad JR 4) Paige Stratioti SO
5 DePaul 3:52.81 2
1) Tayler Whittler FR 2) Ayesha Ewing SO
3) Loreal Curtis SO 4) Jacqueline Kasal SO
6 Indiana St 3:53.34 2
1) Katie Wise FR 2) Demetra Camble FR
3) Shelby Higginbottom JR 4) Leeann Michl SR
7 Ohio St 3:54.43 3
1) Aisha Cavin SO 2) Adenike Pedro JR
3) Sonikqua Walker FR 4) Katie Borchers SO
8 Iowa 3:54.51 3 3:54.501
1) Lake Kwaza FR 2) Raven Moore JR
3) Montayla Holder FR 4) Adrianne Alexia JR
9 Missouri St 3:54.51 2 3:54.505
1) Pernell Joseph JR 2) Shavonne Husbands FR
3) Althia Maximilien SO 4) Emily Beaver SR
10 Illinois State 3:54.79 3
1) Printassia Johnson SO 2) Shandel Ellis JR
3) Sade Sealy SR 4) Kaley Ummel FR
11 Northern Iowa 3:56.40 1
1) Christine MacNeill FR 2) Maddie Beeler FR
3) Darian Thompson SO 4) Amber Clock SO
12 Missouri 3:58.66 1
1) Cara Forte JR 2) Lauren Flaker JR
3) Jasmine Webb SO 4) Chelsea Chrisman JR
13 South Dakota 4:00.91 1
1) Amber Ewers SO 2) Analisa Huschle SO
3) Ashley Sveum SR 4) Rachel Weinandt SO
14 Drake 4:01.25 1
1) Whitney Westrum JR 2) Danyelle Cole JR
3) Virginia Hill FR 4) Taylor Scholl FR
15 South Dakota St 4:01.43 1
1) Gina Fritz SO 2) Carly Carper FR
3) Megan Bren SR 4) Krista Creager SR
16 Loyola (Illinois) 4:01.49 3
1) Breanna Walker FR 2) Anietra Butler FR
3) Amber Davis FR 4) Catherine Crisler SR
17 Saint Louis 4:05.65 1
1) Blair Turner SO 2) Ashley Roche SR
3) Allison Walter JR 4) Laura Schlueter FR
18 Utah 4:12.10 2
1) Alyssa Johnson SR 2) Lauryn McKay SR
3) Ali Eisenbeiss SO 4) Kendahl Melvin SO
19 Chicago St 4:23.92 3
1) Sharifah Robertson 2) Alisha Wren
3) Joshlynn Scott 4) Jusilya Scott
-- Minnesota DNF 2
1) Kylie Peterson SR 2) Jessica Waldvogel SO
3) Megan Geyen JR 4) Madison Smith SO

Women 4x800 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
1 Lincoln (MO) 8:55.55
1) Monique Thompson SO 2) Lovan Palmer SO
3) Yanique Haye SR 4) Twishana Williams SR
2 Wartburg 9:00.70
1) Haddie Vawter JR 2) Kaly Adkins JR
3) Kayla Kregel SO 4) Taylor Moore JR
3 Morningside 9:03.86
1) Mckenzie Reece 2) Jennifer Petsche
3) Hailee Heitkamp 4) Breanna Mathes
4 Iowa Central 9:06.88
1) Hannah Maina FR 2) Cidni Lataimer FR
3) Fiona McKenna SO 4) Jessica James FR
5 St. Thomas (MN) 9:09.57
1) Megan Terukina FR 2) Kayla Goeman SO
3) Emily Gapinski FR 4) Taylor Berg SR
6 Luther 9:10.55
1) Maggie Pierson JR 2) Annie Klepper SR
3) Kayla Uphoff JR 4) Tricia Serres FR
7 Oklahoma Baptist 9:13.48
1) Kati Grandstaff FR 2) Whitney Warfield SO
3) Taylor Moore JR 4) Hannah Helker SO
8 Augustana (SD) 9:15.11
1) Kristin Brondbo JR 2) Molly Kokesh SR
3) Jessika Wager FR 4) Runa Falch SR
9 UW-Stevens Pt 9:17.95
1) Nicole Hanson SO 2) Kristin Mathes SO
3) Kelsey Laska SO 4) Ana Breit SO
10 UW-La Crosse 9:20.14
1) Kayla Anderson FR 2) Corissa Conard SO
3) Kristin Lillie SR 4) Alyssa Luker JR
11 Augustana (IL) 9:22.24
1) Jessica Bacon SO 2) Kate Benge JR
3) Lorraine Stamberger SO 4) Jennifer Prazak SR
12 Dordt 9:22.60
1) Kayla Byl SO 2) Lillie Koerner SO
3) Renee Buikema SO 4) Merissa Harkema SR
13 Olivet Nazarene 9:24.40
1) Hannah Endrizzi JR 2) Kylie Lippencott FR
3) Kortney Ellingboe JR 4) Christy Trank SO
14 Minnesota-Duluth 9:27.17
1) Victoria Lutz JR 2) Kaitlin Hassing JR
3) Kayla Johnson JR 4) Tatum Garrity JR
15 Dakota St 9:35.51
1) Stephanie Warnke SR 2) Kayla Sveen FR
3) Victoria Sopko FR 4) Stephanie Uher SR
16 Concordia-Moorhead 9:42.49
1) Callie Christianson JR 2) Katie Rosenfeldt FR
3) Paige Rygg JR 4) Elisabeth Hanson SR
17 Grand View Univ. 9:50.84
1) Allison McFayden SR 2) Jasmine Nielsen SO
3) Brooke Hammond FR 4) Dede Ayers FR
18 Mount Mercy 9:51.13
1) Liz Mosbach FR 2) Allison Scott FR
3) Regan Enfield FR 4) Dana Ewan FR
19 Lewis 9:58.27
1) Emily Gallup SR 2) Amy Clawson JR
3) Monica Hahn FR 4) Elizabeth Roush SO

Women 1600 Sprint Medley College
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Lincoln (MO) 3:53.91 3
1) Jenea Johnson SO 2) Latoya King SR
3) Donna-Lee Hylton JR 4) Twishana Williams SR
2 Wartburg 4:01.83 3
1) Libbey Schubert JR 2) Monique Davisson SR
3) Kendra Kregel SR 4) Karly Cochrane JR
3 Iowa Western 4:01.84 3
1) Tyesa Carey-Walker FR 2) SidReshia Floyd SO
3) Shayla Luckett SO 4) Petrene Plummer FR
4 Dordt 4:02.01 2
1) Briana Vander Woude SR 2) Robyn Blount SO
3) Jasmin Schelhaas FR 4) Katie Bonnema JR
5 UW-La Crosse 4:03.51 3
1) Jenna Halvorson JR 2) Claire Elliott SO
3) Shannon Klein SO 4) Rebecca Scheuermann SR
6 Lewis 4:03.78 2
1) Amber Wentzloff JR 2) Kamille Ferguson SR
3) Megan Marchildon SO 4) Krysten Sebby JR
7 Central 4:04.17 2
1) Monica Ruiz FR 2) Katie Sunderman FR
3) Felicia Coleman SR 4) Elin Phipps FR
8 Minnesota St-Mankato 4:04.41 2
1) Annie Dahl SR 2) Jenny Peterson SO
3) Danielle Jones SR 4) Kate Sanft SR
9 UW-River Falls 4:04.56 2
1) Emily Philips SO 2) Brooke Riches JR
3) Alyssa Rasmussen SR 4) Amanda Rothbauer JR
10 Augustana (SD) 4:06.40 3
1) Kirsten Nyberg SO 2) Karmen Nyberg JR
3) Colleen Everson JR 4) Kayla Mescher SO
11 Sioux Falls Univ 4:06.56 2
1) Dani Moyer SR 2) Leah Wensmann SR
3) Kendra Knight JR 4) Shelbie Pettie SR
12 Lindenwood 4:08.50 3
1) Jerrelle Jones FR 2) Fiona Brooks JR
3) Terah Fullman JR 4) Tanyaradzwa Chibanda JR
13 Bethel 4:13.06 1
1) Krista McCright SR 2) Ashley Quick JR
3) Courtney Fregeau JR 4) Rebecca Wesley SO
14 Minnesota-Duluth 4:16.15 1
1) Lauren Bruha FR 2) Madeline Schaeffer FR
3) Kirsten Bjork SR 4) Jacque Thaemert JR
15 Northern St 4:17.51 2
1) Nicolia Edwards SR 2) Lindsey Fluharty SR
3) Jill Schaefer SR 4) Mikayla Barondeau SR
16 Augsburg 4:22.93 2
1) Adrienne Young SR 2) Molly Allen SO
3) Ashley Carney SR 4) Mary Klecker FR
17 Concordia-Moorhead 4:27.96 1
1) Alyssa Schmidt SO 2) Rochelle Hickerson SO
3) Madeline Phillips FR 4) Callie Christianson JR
18 Mount Mercy 4:34.15 1
1) Maryann Dike FR 2) Justine Jensen FR
3) Kayley Keller FR 4) Shelby Daisy SR
-- Oklahoma Baptist DNF 3
1) Uniqua Cooper JR 2) Chelsea Abinah SO
3) Mykia Jones FR 4) Taylor Moore JR
-- Iowa Central DQ 3 pass baton prior to
1) Rashidah Williams FR 2) Dominique Kimpel SO
3) Kianna Carter FR 4) Chantal Duncan SO

Women 3000 Meter Steeplechase Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Elise Sigg SR Illinois Sta 10:12.64
2 Katie Moraczewski JR Minnesota 10:15.37
3 Victoria Voronko SO Eastern Mich 10:15.74
4 Haley Cutright SO Mississippi 10:25.26
5 Britney Whitehead SR Eastern Illi 10:25.27
6 Maddie McClellan JR North Dakota 10:27.08
7 Madeline Aufmann SR Illinois 10:35.70
8 Blair Doney JR Purdue 10:39.25
9 Tori Brink SR Ohio St 10:42.85
10 Erika Setzler JR Central Arka 10:44.21
11 Sammi Bruett JR Wartburg 10:44.29
12 Paige Orcutt SR Minnesota 10:49.69
13 Rebecca Stover FR Alabama 10:51.60
14 Kalli Dalton SR Indiana St 10:51.77
15 Anne Threlkeld SR Mississippi 10:52.33
16 Elisa Frazier SO Miami 10:52.63
17 Ashlie Decker JR Minnesota 10:55.64
18 Nicole Hilton SO Ohio St 10:56.34
19 Erica Howes JR Miami 10:57.32
20 Amanda Vorthmann SR Nebraska-Oma 10:57.41
21 Kate Bucknam FR Minnesota 10:57.91
-- Bret McDaniel SO Georgia DNF
-- Kelsey Breathitt SR Mississippi DNF
-- Kathryn Hague Unattached X10:28.81
-- Kyle Blakeslee Unattached X10:33.29
-- Lisa Cary Unattached X11:05.95

Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle Univ/Col
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Academy Art 54.45q 1
1) Vashti Thomas SR 2) Briana Stewart SR
3) Dinesha Bean JR 4) Julian Purvis SR
2 Drake 56.99q 4
1) Sarah Yeager SR 2) Destani Welch FR
3) Briana Isom Brummer SR 4) Marissa Smith SR
3 Lincoln (MO) 57.67q 3
1) Toni-Ann Moore SO 2) Anna-Kay James SO
3) Sanchia Lee SR 4) Juneille Barker JR
4 Indiana St 57.94q 4
1) Carmelia Stewart SO 2) Stacia Weatherford SR
3) Jaleesa Holmes FR 4) Jalencia Lemons FR
5 Nebraska 58.34 2
1) Jordan Stiens SO 2) Anne Martin JR
3) Greta Kerekes SO 4) Jourdan Doffeny FR
6 Wartburg 59.46 4
1) Camesha Goods JR 2) Tashina McAllister JR
3) Sarah Boraas JR 4) Courtney Egts JR
7 UW-Milwaukee 59.76 1
1) Shelby Schaal SR 2) Chelsea Maxey SO
3) Michelle Garner FR 4) Chiamaka Okonkwo SR
8 Iowa St 60.04 1
1) Bree Woelber FR 2) Kelly McCoy SO
3) Kaci Storm FR 4) Jordon Andreassen SR
9 Minnesota-Duluth 61.81 2
1) Rebecca Lee SR 2) Madeline Schaeffer FR
3) Lauren Bruha FR 4) Kelsi Ring JR
10 Mount Mercy 64.47 1
1) Larissa Wilden SR 2) Jenna Higgins SR
3) Taylor Zumbach FR 4) Suzanne Flexsenhar FR
11 St. Thomas (MN) 65.44 3
1) Mallory Burnham JR 2) Katie Ryan SR
3) Meredith Rothstein SR 4) Abby Baier JR
-- Missouri DNF 2
1) Morgan Whitson SO 2) Kelcy Vanarsdall SR
3) Sha Rone Greenlaw SO 4) Katrine Haarklau SO
-- Texas-El Paso DQ 4 2nd runner left earl
1) Brianna McGhee FR 2) Samantha Sharper SR
3) Jallycia Pearson SO 4) Aeisha McDavid SO

Women Triple Jump Univ/Col
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Mara Griva SR Nebraska 13.50m 1.7 44-03.50
2 Tori Franklin SO Michigan St 13.41m 2.5 44-00.00
3 Candice Carajohn SR Loyola (Illi 12.71m 2.6 41-08.50
4 Kenya Culmer JR Southern Ill 12.59m 1.9 41-03.75
5 Melissa Norville SR Illinois Col 12.39m 1.2 40-07.75
6 Sami Spenner JR Nebraska-Oma 12.37m 2.7 40-07.00
7 Carmelia Stewart SO Indiana St 12.29m 1.9 40-04.00
8 Cierra Brown SO Purdue 12.28m 2.7 40-03.50
9 Ellie Ewere SO Nebraska 12.13m 2.7 39-09.75
10 Daniele Newman SO Lincoln (MO) 12.12m 0.6 39-09.25
11 Robiann Broomfield FR Missouri St J12.12m 0.3 39-09.25
12 Shalesa Smith SR Indiana St 12.11m 1.3 39-08.75
13 Ada Unachukwu SR Michigan 12.09m 0.7 39-08.00
14 Ashley Stacey JR Michigan St J12.09m 2.5 39-08.00
15 Gemma Smith SO Missouri St 12.06m 2.4 39-07.00
16 Kassie Gurnell JR Air Force 11.99m 1.8 39-04.00
17 Jazzelena Black FR Sioux Falls 11.98m 2.3 39-03.75
18 Makeda DeBardelaben FR Eastern Mich 11.92m 2.1 39-01.25
19 Kimsue Grant SR Missouri St 11.89m 1.9 39-00.25
20 Sheri Kaye Campbell SR Lincoln (MO) 11.87m 2.6 38-11.50
21 Shari Russell SO Mississippi 11.72m 0.3 38-05.50
22 Jallycia Pearson SO Texas-El Pas 11.62m 1.4 38-01.50
23 Carisa Leacock JR Iowa 11.41m 2.2 37-05.25
-- Marci Morman SR Mississippi FOUL
-- Mary Esther Gourdin SO Notre Dame FOUL
-- Amanda Smock Asics X14.06m 3.7 46-01.50

Women Hammer Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Brittany Smith SR Illinois Sta 63.66m 208-10
2 DeAnna Price SO Southern Ill 63.08m 206-11
3 Jessica Rowland SR Findlay 62.23m 204-02
4 Carly Fehringer JR Wayne State 61.82m 202-10
5 Kim Fortney SR Southern Ill 60.61m 198-10
6 Elizabeth Tepe JR Georgia 59.90m 196-06
7 Lachel Milander SR Wayne State 59.58m 195-06
8 Emily Lesser JR North Dakota 58.03m 190-05
9 Brooke Garner SR South Dakota 56.11m 184-01
10 Annemie Smith SO Iowa 55.86m 183-03
11 Felisha Johnson SR Indiana St 55.65m 182-07
12 Lydia Gomez-Diaz SO Eastern Mich 55.29m 181-05
13 Kearsten Peoples SO Missouri 54.77m 179-08
14 Cortni Ervin SR Missouri 54.46m 178-08
15 Jamie Crouse JR Concordia (N 53.88m 176-09
16 Devin Stanford SO Minnesota 53.77m 176-05
17 Bethany Pfeiffer JR Missouri 53.49m 175-06
18 Emily Wells JR Wayne State 53.33m 175-00
19 Jasmine Simpson JR Iowa 52.22m 171-04
20 Jeri Johnson-Chambers SR Minnesota 52.15m 171-01
21 Samantha Loew SR UW-Oshkosh 50.78m 166-07
22 Samantha Gable SR Miami 50.65m 166-02
23 Ashlyn Gulvas JR Iowa 49.21m 161-05
-- Taylor Freeman SR Arizona FOUL

Women 800 Meter Run Masters
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alisa Harvy RIADA 2:17.78
2 Jennifer Burke Mountain West TC 2:21.39
3 Lisa Valle New Mexico TC 2:23.15
4 Tania Fischer Janes Elite Raci 2:31.52
5 Jill Vollweller Unattached 2:39.84

Boys 4x800 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
1 IC, West 7:48.99
1) Bailey Wetherell SR 2) Cole Hatzky JR
3) Daniel Gardarsson JR 4) Kaleb Greiner JR
2 Monticello 7:49.41
1) Ben Ahlrichs JR 2) JJ Frawley SR
3) Michael Melchert JR 4) Dallas Lumpa SR
3 IC- City High 7:51.02
1) Mohamed Traore SR 2) Ryan Dorman JR
3) Rasheem Shivers JR 4) Brook Price SR
4 Pleasant Valley 7:57.03
1) Sam McElhiney SR 2) Andrew Dixon SO
3) Jack Moss SO 4) Caleb Drake SR
5 Linn-Mar 8:00.41
1) Chase Grabau SR 2) Tanner Rathje JR
3) Duggan Trenary JR 4) Daniel Murphy SO
6 DUB Senior 8:01.77
1) Tim Wittman SR 2) Taylor Donner JR
3) Mark Fairley JR 4) Dylan Eigenberger SR
7 Waukee 8:02.18
1) Ross Vogel SO 2) Jordan Roszhart SR
3) Irvin Stumberg SR 4) Austin Krohnke JR
8 Ames 8:04.15
1) Ben Forney SR 2) Aaron Thompson SR
3) Lee Grim FR 4) Daniel Lee JR
9 Okoboji- Milford 8:04.37
1) Joe Hilsabeck SR 2) Jordan Hanna JR
3) Taylor Cody SR 4) Chris Albright SR
10 Dowling C- WDM 8:08.98
1) Ian McKenzie JR 2) Ryan Schweizer FR
3) Joe Gorsche SO 4) Spencer Clark JR
11 Ankeny 8:09.03
1) Jorvik Harris JR 2) Logan Dengler SR
3) Nick Paulson JR 4) Steven Erredge SO
12 Pella 8:09.84
1) Jordon Pingel JR 2) Evan Jones SR
3) Keegan Fitzsimmons SR 4) Wade Pingel SR
13 Spirit Lake Park 8:11.98
1) Will Norris SR 2) Mark Norland SR
3) Paul Woizeschke JR 4) Tanner Goetsch JR
14 Johnston 8:12.23
1) Jeremy Caracci JR 2) Adam Johanson JR
3) Ben Renner SO 4) Ryan Tigges JR
15 Mason City 8:14.07
1) Andrew Sloan SR 2) John Enright JR
3) Brad Petersen JR 4) Alex Lang SR
16 Indianola 8:16.34
1) Andy Arndt SR 2) Tyler Nicholson SR
3) Bryce Bickham JR 4) Blake Dowson SR

Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Waukee 58.00q 1
1) Noah Larrison JR 2) Josh Brdicko JR
3) Riley Gray SR 4) Jared Brdicko JR
2 Linn-Mar 58.43q 2
1) Perrion Scott SO 2) Mike Keiser SR
3) Tristan Freese SO 4) Rhys Davis SR
3 CR Kennedy 58.48q 1
1) Tom Kaiser SR 2) Derek Jacobus JR
3) Marcus Perkins JR 4) Famiek Cook JR
4 Norwalk 58.69q 4
1) Caleb Klocko JR 2) Chase Onken SR
3) Brandon Pevestorf SR 4) Collin Schlitz JR
5 North Scott 58.94 1
1) Cory Hughes SO 2) Randy Schmidt SR
3) Adam Albers JR 4) Jon Rus SR
6 Ankeny 59.01 4
1) Adam Lynn JR 2) Drew Carlson SR
3) Stephen Goforth SR 4) Drew Deiter SR
7 Fort Madison 59.03 2
1) Hunter Pollpeter JR 2) Logan Huffman JR
3) Collin Segoviano FR 4) Raheem Black SR
8 Prairie- CR 59.25 2
1) Mitch Dellamuth JR 2) Jarred Edmonds SR
3) Keagan Pinter SO 4) Haakon Wilz SR
9 DSM Lincoln 59.35 2
1) Elijah Young JR 2) Nick Motsinger SO
3) Roy Patterson SR 4) Sajen Vogel SR
10 Harlan 59.40 3
1) Tony Dawson SR 2) Conner Clayton JR
3) Will Lansman FR 4) Austin Hess SR
11 Mt Pleasant 59.45 4
1) Cole Phillips SO 2) Zach Mulford JR
3) Spencer White SO 4) Tommy Thorne SR
12 Marion 59.50 4
1) Isaac Frazier SR 2) Cedrick Williams SR
3) Devin Quinn FR 4) Quinn Cannoy JR
13 Cedar Falls 59.88 3
1) Conner Riehm JR 2) Kalund Brown SR
3) Matt Fedro SR 4) Kalehl Brown SR
14 Glenwood 60.19 3
1) Sam Jameson SR 2) Dane Kruse SO
3) Kyle Bowden SR 4) Mitch Bowden SR
15 Beckman, D 61.62 3
1) Johnny Hogan SR 2) Ian Ross SR
3) Ben Wessels SR 4) Kyle Mensen SR
-- North Polk- A FS 1
1) Clay Cory SR 2) Jordan Nathan SR
3) Austin Williams JR 4) Russell Greene JR

Men 1600 Sprint Medley University
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Georgia 3:17.72 3
1) Pierce Vincent FR 2) Daniel Grass SR
3) Drew Branch SO 4) Charles Grethen SO
2 Loyola (Illinois) 3:18.30 3
1) Chris Strup FR 2) Bay Abbott JR
3) Mike Wetzel JR 4) Declan Murray SR
3 Illinois 3:18.57 3
1) Julian Smith JR 2) Brandon Stryganek SO
3) Juan Green FR 4) Ryan Lynn SR
4 Purdue 3:19.08 3
1) Eric Harris SR 2) Mario Cosey JR
3) Andrew Kendrick SR 4) Kevin Griffith SR
5 Alabama 3:19.70 3
1) James Harrington FR 2) Joel Lynch SR
3) Quincy Smith FR 4) Ken Taylor JR
6 Minnesota 3:23.35 2
1) Cameron Boy SR 2) Jacob Capek JR
3) John Holton SR 4) Michael Bolland FR
7 Northern Iowa 3:24.17 1
1) Sheldon Magee SO 2) Jesse Davenport SO
3) Jordan Guske SO 4) Ryan Krogmann JR
8 Iowa 3:24.76 3
1) Keith Brown SO 2) Kaleb Van Cleave SO
3) Neil Flattery FR 4) Will Teubel FR
9 Iowa St 3:25.19 2
1) Ivan Tamba FR 2) Russell Acton SO
3) Greg Kufahl JR 4) Brandon Barnes SO
10 Indiana St 3:26.71 2
1) Shaun Smith SR 2) Justin Baxtron SR
3) Arqeil Shaw SO 4) Corey Hahn SR
11 North Dakota St 3:27.18 2
1) Lee Dhein SR 2) Nathan Mattson JR
3) Alex Neumiller FR 4) Kole Seiler SR
12 Missouri 3:27.48 2
1) Markesh Woodson FR 2) Kenneth Chambers SO
3) Andy Schuckenbrock JR 4) Jon Hughes JR
13 Drake 3:28.82 1
1) Kai Asberry FR 2) Steven Jordan SO
3) Brett Wright JR 4) James Saxton FR
14 Chicago St 3:43.79 1
1) Isaac Provitt 2) Tyler Odom
3) Emmanuel Jegede 4) Samuel McKinney
-- DePaul DQ 1 1-2 pass beyond the
1) Brandon Threats FR 2) Joe Turner JR
3) Mac Melto FR 4) Maxwell Clink SR

Men 1600 Sprint Medley College
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Oklahoma Baptist 3:22.44 3
1) Kenneth Combs FR 2) Cole Swayze FR
3) Travis Hinton SO 4) Clay Sheperson FR
2 Morningside 3:23.11 3
1) Mike Huseman 2) Jacob Willey
3) John Harris 4) Monte Larsen
3 Lincoln (MO) 3:24.50 3
1) Devin Hill SR 2) Michael Ashley JR
3) Tyrone Hawkins SR 4) Jermaine Blake JR
4 St. Ambrose 3:25.09 2
1) Raimon Clay SO 2) Evan Frazier SO
3) Jim Warren FR 4) John Darmody SR
5 Wayland Baptist 3:25.58 3
1) Jeffery Joseph's JR 2) Gregory Turner SR
3) Lorenzo Dolphus JR 4) Shevaun Marsh JR
6 Iowa Central 3:26.38 1
1) Deon Sanders SO 2) Dan-Neil Telesford SO
3) Namer Ray SO 4) Kevin White SO
7 Truman St 3:26.90 2
1) Zachary Thomas SO 2) Dominic Kacich FR
3) Ryan Peterson SR 4) Matthew Schaefer JR
8 UW-Platteville 3:28.80 2
1) Aaron Hrubes SR 2) TJ Valley JR
3) Matthew Ziegler SR 4) Jason Henkins SO
9 Northern St 3:28.97 1
1) Andrew Johnson SO 2) Eric Peterson SR
3) Luke Hauert SR 4) Mark Gilkerson SO
10 Northwestern (IA) 3:29.08 1
1) Jeriah Dunk JR 2) Jesse Selgeby JR
3) Taylor Bodin JR 4) Kyle Anderson FR
11 William Penn 3:29.17 3
1) Kederick Givens FR 2) Stephon Williams SO
3) Gabriel Green SR 4) Alex Edwards SO
12 Minnesota St-Mankato 3:30.23 1
1) Jerrell Hancock JR 2) Carmono Lane JR
3) Dan Guelle JR 4) Eddie Van Pelt SR
13 Iowa Western 3:30.45 2
1) Corneil Lionel FR 2) Rodrigo Rocha SO
3) Denzel Washington SO 4) Andre Hosey FR
14 Bethel 3:31.28 3
1) Nathan Sayler SR 2) Gavin Woodland SR
3) Rob LeMay SR 4) Zach Haskins JR
15 St. Scholastica 3:31.71 1
1) Samora Johnson SR 2) Ryan Guentzel JR
3) Justin Hanson SR 4) Luke McKenzie FR
16 Buena Vista 3:32.04 2
1) Christian Cottingham JR 2) Ryan Eberly JR
3) Brock Loseke SO 4) Seth Woodson SO
17 Augustana (IL) 3:33.00 3
1) Nowlan Savage SO 2) Jay Graffagna JR
3) Steve Zahrobsky JR 4) Edgar Valle JR
18 UW-Stevens Pt 3:33.56 2
1) Nick Melotte FR 2) Alec Oestreich FR
3) Andrew Jacobs SR 4) Landon Luzar FR
19 Mount Mercy 3:33.59 1
1) Blake Campbell SR 2) Sid Beck JR
3) Andre Moodie SR 4) Tyler Hartley SO
20 Central 3:33.93 2
1) Mason Zimmerman SO 2) Logan Danko SR
3) Tyler Westphal SR 4) Riley Wattier FR
21 Dordt 3:34.64 3
1) Aaron Floen SR 2) Jake Floen FR
3) Kyle Lindbergh JR 4) Ryan Tholen SR
22 North Central 3:34.68 1
1) Abraham Oshipitan FR 2) Dayton Henriksen JR
3) Tony Kennedy JR 4) Mustapha Olaoye SO

Men Distance Medley College
================================================================
School Finals
================================================================
1 UW-La Crosse 9:53.60
1) Tyler Heinz JR 2) Travis Gallick SO
3) Bruce Schmitz SR 4) David Stilin SR
2 Central 9:55.87
1) Drew Jackson SO 2) Philip Heisterkamp SR
3) Ben Schornack SR 4) Eli Horton SO
3 Iowa Central 9:56.92
1) Kuaniyal Chol SO 2) Deon Sanders SO
3) Charles Carrington SO 4) Abbabiya Simbassa SO
4 Augustana (SD) 10:01.21
1) Henrik Hansson JR 2) Skyler Kuil SO
3) Khor Kong SO 4) Travis Beniak SR
5 North Central 10:02.96
1) Aron Sebhat FR 2) Dionte Hackler JR
3) Marlen Hamilton JR 4) Matt Muth SO
6 Minnesota-Duluth 10:04.15
1) Tyler Stevens JR 2) Phil d'Entremont SO
3) Scott Urban SO 4) Cole Toepfer JR
7 Wartburg 10:06.09
1) Parker Comentino SR 2) Larry Johnson SR
3) Daniel Bonthius SO 4) Chase Moser SO
8 Wayland Baptist 10:07.57
1) edward Taragon SR 2) Denard Steele JR
3) Hildon Boen SR 4) Lucius Lopez SR
9 Saint John's Univ 10:08.35
1) Thomas Feichtinger FR 2) Kevin Horton SR
3) Kyle Rossow SO 4) Ruairi Moynihan SR
10 Augustana (IL) 10:08.44
1) Vincenzo Dal Pazzo SO 2) Edgar Valle JR
3) Chris Madison JR 4) Justin Smith SR
11 Colorado (Col Springs) 10:09.09
1) Carson Aberle SO 2) Anthony Davis SR
3) Kyle McCloskey SO 4) Mike English SR
12 Morningside 10:13.31
1) Jay Welp 2) Jacob Willey
3) John Harris 4) Taylor Chapman
13 UW-Stevens Pt 10:14.20
1) Scott Berry JR 2) Daniel Ostrowski SO
3) Ryan Wierzba SO 4) Dennis Haak SO
14 Sioux Falls Univ 10:14.62
1) Robert Brockmueller SO 2) Kaleb Stevens JR
3) Blake Stevensen JR 4) William Brockmueller SO
15 McKendree 10:14.86
1) Ryan Todd SO 2) Nick Thompson SR
3) Joshua Wilhelm SR 4) Blake DeLong JR
16 Luther 10:23.26
1) Kurt Hellmann FR 2) Nick Clark SR
3) John Donovan FR 4) Logan Langley SR
17 Dakota St 10:24.59
1) Steve Selchert FR 2) Mark Moeller FR
3) Andy Quenzer SR 4) Andy Coy SR
18 Carthage 10:27.47
1) Jake Mahaffey SR 2) Cale Brown JR
3) Shane Reilly FR 4) Mike Von Borstel FR
19 Northwestern (IA) 10:33.93
1) Zach Wittenberg JR 2) Elliott Johnson FR
3) Skyler Giddings SO 4) Logan Hovland SO
20 Mount Mercy 11:00.06
1) Tyler Hartley SO 2) Sid Beck JR
3) Blake Campbell SR 4) Mitch Johnson JR
-- Oklahoma Baptist DNF
1) Zack Cates SO 2) Ryan Brooks SR
3) Travis Bish SR 4) Adam Godwin JR

Men 3000 Meter Steeplechase Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jeffrey Mettler JR South Dakota 8:51.99
2 Alex Deir SO Iowa Central 8:54.99
3 Dustin Betz SR Indiana St 8:56.49
4 Jarren Heng JR Nebraska 9:04.98
5 Harald Karbo FR Augustana (S 9:05.59
6 Robert McCann FR Drake 9:05.80
7 Chase Coffey SO Bradley 9:08.49
8 Garret Ehlers Morningside 9:11.15
9 Chris Spudic JR Missouri 9:12.56
10 Adam Braun SO Augustana (S 9:16.08
11 Jordan Kremer SR North Centra 9:18.95
12 Matt Fideler Dakota St 9:21.70
13 Brett Kelly SO North Dakota 9:23.33
14 Nick Knudson SO Nebraska-Kea 9:23.36
15 Brendan Hoban SO Georgia 9:24.62
16 Sam Telfer FR Illinois 9:26.94
17 Marcus Huderle JR Carleton 9:29.91
18 Nate Dotterweich SR Bellarmine 9:40.09
19 David Janet JR North Centra 9:54.50
-- Matthew Pohren Matt Pohren DNF
-- Travis Mahoney United States X8:45.22
-- Graham Morris Unattached X8:51.66
-- Kyle Engnell Unattached X9:10.25

Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle Univ/Col
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Indiana St 57.61q 4
1) Duane Brown JR 2) Maurice Lyke JR
3) Adarius Washington FR 4) Greggmar Swift JR
2 Eastern Illinois 58.03q 2
1) Lamarr Pottinger SR 2) Daniel Trevor SO
3) Tyler Carter SR 4) Dominique Hall SR
3 UW-Milwaukee 58.10q 1
1) Durell Busby JR 2) Alex Delveaux JR
3) Jordan Schmidt SO 4) Dexter Schleis JR
4 Iowa St 58.63q 1
1) Ethan Wilkins SR 2) Troy Walls JR
3) Taylor Sanderson FR 4) Ryan Sander JR
5 North Dakota St 58.74 4
1) Parker McKittrick SO 2) Jerome Begin SO
3) Colin Paarmann FR 4) Matt Tetzlaff SR
6 Emporia St 59.43 2
1) Andrew Etheridge JR 2) Gannon Mack SR
3) Tyler Swalley SR 4) Payson Maydew FR
7 Northern Iowa 59.99 3
1) Brandon Mortensen FR 2) Ryan Newtoff JR
3) Ben Lindaman JR 4) Sebastian Barth SO
8 Oklahoma Baptist 60.23 3
1) Derik Douglas JR 2) Henry Caster JR
3) Caleb Neal SO 4) Airick Johnson JR
9 Iowa Central 60.37 2
1) Chris Caldwell FR 2) Wala Gime SO
3) Namer Ray SO 4) Darrius Brown FR
10 Detroit Mercy 60.75 4
1) Steven Ivanics JR 2) Taylor Hennrick SR
3) Vince Lefler SR 4) Aviram Campbell SR
11 Central 62.67 1
1) Eric Larson SO 2) Dan Roemerman FR
3) Jake Forgie SO 4) Drake Hickok FR
12 North Central 63.16 2
1) Michael Varela JR 2) Nicholas Baumgartner JR
3) Kyle Pembrook JR 4) Joseph Michals SR

Men High Jump Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Geoff Davis SR Purdue 2.19m 7-02.25
2 Briar Ploude JR Emporia St J2.19m 7-02.25
3 Keyvan Rudd JR Minnesota St 2.12m 6-11.50
3 Justin Fondren FR Alabama 2.12m 6-11.50
5 Wally Ellenson FR Minnesota J2.12m 6-11.50
5 Trevor James JR Carthage J2.12m 6-11.50
7 Jordan Manning JR Limestone 2.08m 6-09.75
8 Jonas Elusme JR Wartburg J2.08m 6-09.75
9 Jamario Taylor JR Western Illi J2.08m 6-09.75
10 Durrell McDonald FR DePaul J2.08m 6-09.75
11 Matt Huseman JR Northwestern 2.03m 6-08.00
11 Zach Heerspink SR North Centra 2.03m 6-08.00
13 Danny Schiller SO Minnesota J2.03m 6-08.00
13 Troy Walls JR Iowa St J2.03m 6-08.00
13 Carlos Hernandez SO Nebraska J2.03m 6-08.00
16 Khalil Henry SR Limestone J2.03m 6-08.00
16 Kobi Rex SO Air Force J2.03m 6-08.00
-- Malcolm Davis JR Mississippi NH
-- Ryan Cook FR Drake NH
-- Scott Goad FR Drake NH
-- Lukey Klitz SR UW-Oshkosh NH
-- Brandon Oest SR Iowa NH
-- Kevin Spejcher FR Iowa NH
-- Maurice Freeman FR Georgia NH

Men Discus Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jordan Williams SR Northern Iow 58.07m 190-06
2 Gabe Hull SO Iowa 58.05m 190-05
3 Derrick Vicars SR Findlay 54.94m 180-03
4 Brandon Noe SO Illinois 54.20m 177-10
5 Zack Lindsley SR Doane 53.90m 176-10
6 Grant Havard SO UW-La Crosse 51.38m 168-07
7 Nick Baatz SR UW-Oshkosh 51.12m 167-08
8 Andrew Ellison FR McKendree 50.62m 166-01
9 John Petroff JR NW Missouri 50.20m 164-08
10 Brian Ford SR Air Force 50.09m 164-04
11 Ashinia Miller FR Georgia 49.80m 163-05
12 Brandon Pounds SR Indiana St 48.91m 160-05
13 Burke McCarty JR Georgia 48.78m 160-00
14 Alex McDonald JR Missouri 48.19m 158-01
15 Andrew Carman SO Iowa 48.05m 157-08
16 Caleb Fricke SO Purdue 48.02m 157-06
17 Afoaku Onyinyechukwu FR Mississippi 47.63m 156-03
18 Aaron Sirles SR North Texas 47.12m 154-07
19 Petr Novotny SR Georgia 46.46m 152-05
20 Brad Wright SR Wayne State 46.30m 151-11
21 Brett Einbecker SR Illinois 45.92m 150-08
22 Isaac Twombly SR Drake 45.26m 148-06
23 Andrew Curtis JR Drake 45.07m 147-10
-- Cody Snyder JR South Dakota FOUL
-- Chase Madison Unattached FOUL
-- Nick Vena SO Georgia FOUL
-- Jordan Roos SO Purdue FOUL
-- Russ Winger United States X58.76m 192-09




Results for Saturday Afternoon, April 27, 2013


Girls 1500 Meter Run High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Stephanie Jenks FR Linn-Mar 4:35.22
2 Karissa Schweizer JR Dowling C- W 4:37.39
3 Anna Holdiman SR Waverly-SR 4:40.02
4 Grace Coen FR Newton 4:40.45
5 Allison Gregg SR Cedar Falls 4:41.22
6 Rebekah Topham SO Griswold 4:42.27
7 Abby Caldwell JR Waverly-SR 4:44.09
8 Lauren Benzing SR Solon 4:45.71
9 McKenzie Yanek FR Pleasant Val 4:46.06
10 Grace Gibbons SO Dowling C- W 4:46.88
11 Jordyn Kleve SO Johnston 4:47.23
12 Lydia Saggau SR Valley- WDM 4:48.03
13 Ellen Carman JR IC- City Hig 4:48.25
14 Kathia Wampole SR CR Kennedy 4:48.27
15 Megan Nickles SR Bettendorf 4:48.87
16 Anna Peer SR Bettendorf 4:48.95
17 Ashlynn Yokom JR IC, West 4:50.80
18 Cassie Stuflick SR Danville 4:59.60
19 Hannah Thomas SO Dowling C- W 5:02.16
20 Erika Lewis SO Waukee 5:03.46

Girls 400 Meter Hurdles High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sarah Plock SO IC- City Hig 61.56
2 Anne Leners SR Pleasant Val 62.75
3 Jenny Roberts SR Ankeny 62.95
4 Sammie Osterberger SR DUB Senior 64.11
5 Taylor Glover SR Spencer 64.36
6 Rebekah Topham SO Griswold 65.56
7 Kim Kroeze SR Western Chri 66.22
8 Carly Donahue FR Pleasant Val 66.26

Girls 4x100 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
1 DSM- Roosevelt 47.67
1) Teanna Lewis SO 2) Briyana Carter FR
3) Jalynn Roberts-Lewis JR 4) Agnes Sayeh SR
2 Assumption 48.29
1) Emma Bassier JR 2) Rose Ripslinger JR
3) Christine Rohlf SO 4) Maddie Irmen JR
3 CR Jefferson 48.46
1) Maliya Rattliffe SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Morgan Meese SO 4) Rachel Broghammer SR
4 Dowling C- WDM 48.97
1) Gabby White SO 2) Emma Kasap JR
3) Kaila Konz JR 4) Jessica Campbell SR
5 Cedar Falls 49.47
1) Daianera Whitaker SR 2) Symone Robinson JR
3) Katelyn Haan SR 4) Alicia Harrington FR
6 CR Washington 49.66
1) Jasmine Raue JR 2) Jasmyne Jones JR
3) Megan Muller JR 4) Kadejah Sanders JR
7 IC- City High 49.84
1) Deleany Johnson FR 2) Sarah Plock SO
3) Claire Crew SR 4) Kiera Washpun JR
8 IC, West 51.23
1) Alicia Hardin JR 2) Kristina Bauer JR
3) Kiana Wilson SO 4) McKennan Cronbaugh SR
Preliminaries
9 Waukee
1) Abigail Krantz SR 2) Gabi Gaines SO
3) Tori Giudici SR 4) Talia Buss FR
10 Urbandale
1) Sarah Siegel SR 2) Lexus Lovan SO
3) Jessie Hovey SO 4) Mega Gaffney SR
11 SE Polk
1) Destiny McGinnis JR 2) Jordan Krafka JR
3) Shelby Uhl JR 4) Jessica Gardner SR
12 Mid-Prairie- W
1) Lexi Duwa SO 2) Faithe Garza SO
3) Kattie Redlinger SR 4) Meghan Redlinger SR
13 Cascade, WD
1) Sydney Rickels SO 2) Abbey Meyer JR
3) Bailey Holmes SO 4) Tessa Helmle SR
14 DVPT- West
1) Iquan Mosley SR 2) Hannah LaBrecque JR
3) Diamond Combs SO 4) Mary Perez JR
15 Beckman, D
1) Claire Willenbring SR 2) Brooke Klostermann SO
3) Blair Klostermann SO 4) Danielle Kennedy SR
16 Ankeny
1) Serena Moss SO 2) Kellie Wong JR
3) Megan Marshall SO 4) Sydney Reysack FR
17 SC- East
1) Katrina Diaz SO 2) Rylie Zyzda FR
3) Elizabeth Bohlmann JR 4) Brittney Calvillo FR
18 Fort Dodge
1) Fatima Newsome SR 2) Alexis Lessmeier FR
3) Lexi Astor JR 4) Tiana Mericle JR
19 Prairie- CR
1) Amanda Pipolo FR 2) Hannah Kousheh SO
3) Kiana Jackson SR 4) Aminah Baloch SR
20 CR Kennedy
1) Breyana Cooper SR 2) Tianna Drahn FR
3) Marisa Estelle SR 4) Amari Waller FR
21 Glenwood
1) Reiny Ostrander JR 2) Kecia Caudill JR
3) Sarah Salerno JR 4) Courtney Magnussen SO
22 Wahlert- Dub
1) Brittany Allendorf SO 2) Laura Sherman FR
3) Alli Osterberger FR 4) Elizabeth Welu JR
23 Xavier- CR
1) Audrey Richards SR 2) Allison Schwach JR
3) Sydney Oakley FR 4) Molly Breitbach JR
24 Pleasant Valley
1) Kathryn Leidahl SR 2) Jennifer Kruse JR
3) Jordan Simon SO 4) Emily Paul FR
24 A-D-M, Adel
1) Madison Bertman JR 2) Haley Scheppers JR
3) Torrie Hook JR 4) Kari Dufoe SO
26 Epworth- WD
1) Keyonna Parnell SO 2) Maddy Clark SO
3) Michelle Fagerlind SR 4) Sara Davis SR
27 DVPT- Central
1) Cheryl Heald FR 2) Michaela Duvall SR
3) Gabi George SO 4) JaQuoia Lindsey SR
28 Woodward-Grangr
1) Miranda Kuehl SR 2) Maddie Bardole SR
3) Abby Musser SO 4) Haley Manning SR
29 DSM- East
1) Dimetrea Hamilton FR 2) Shareece Burrell JR
3) Desirae Dupree SR 4) Ajae Anderson FR
30 Carroll
1) Lauren Janning JR 2) Katey Trecker JR
3) Kristin Honold FR 4) Ali Meiners SR
31 Linn-Mar
1) Maleta Montague SR 2) Courtney Major SR
3) Brittany Sefton JR 4) Halley Morgan JR
32 Western Christian
1) Kenzie VandeVegte SR 2) Alissa Pollema JR
3) Kim Kroeze SR 4) Brooke Wolterstorff SR
33 Williamsburg
1) Paige Greiner JR 2) Brooke Beasley JR
3) Olivia Doehrmann SO 4) Brianna Dellamuth FR
34 North Scott
1) McKenna Belk SO 2) Maile Satterly SO
3) Kaite Swoboda SR 4) Dajae Hanson FR
35 Charles City
1) Sam Davies SR 2) Gabby Weber SR
3) Miranda Shrader SR 4) Hali Hillegas SO
36 Northeast/E Cent
1) Rylee Dickey FR 2) Aleenah Marcucci FR
3) Tierra Hildebrandt SO 4) Danae Diedrich SR
37 Anamosa
1) Olivia Loy JR 2) Nicole Sanborn SR
3) Mikayla Whitman FR 4) Kamry McLaughlin SR
38 Marshalltown
1) Chione Brooks JR 2) Cassidy Blackford SO
3) Tabby Steffenson FR 4) Eisha Oden SR
39 Fairfield
1) McKenzie McClure SO 2) Cierra Bielinski SR
3) Alexis Ring SO 4) Sydney Howard SR
40 Bishop Heelan
1) Kylee Hickman JR 2) Yasmeen Rose SO
3) Taylor Ferguson FR 4) Mackenzie Geary SR
41 Gilbert
1) Madison Spear SR 2) Taylor Gibbons SO
3) Mallory Spear SR 4) Chi-Chi Adeleke JR
42 Pella
1) Klaire Wisniewski JR 2) Lauren Manecke SR
3) Jessica Holterhaus SO 4) Nadine VanZomeren SR
43 Columbus, CJ
1) Kelsey Pretz SO 2) Rebecca Davisson JR
3) Heaven Chandler SR 4) Megan Pretz SR
44 Monticello
1) Kaylee Jones SR 2) Taylor Guyer SR
3) Sonya McCormick FR 4) Rachel Gadient FR
45 DSM Christian
1) Kylee Thiner SR 2) Maddie Hilsabeck SR
3) Emily Moore JR 4) Oksana Covey FR
46 Ames
1) Ella Bartlett SO 2) Fatima Haron FR
3) Katharine Woodruff JR 4) Kaylee Hahn SR
47 DUB Senior
1) Cristina Young SR 2) Arlena Cheatham JR
3) Affrica Kimble SO 4) Nakiah Kimble JR
48 Belle Plaine
1) Larissa Fowler JR 2) Shayla Hinschberger JR
3) Julie Long SR 4) Emily Toennies SR
49 Valley- WDM
1) Deon Chanthabouasy SO 2) Briana Andrew FR
3) Micala Johnson SO 4) Mrinalini Manektala SO
50 Spencer
1) Kim Shabino JR 2) Karis Rhode SO
3) Sydney Van Wettering SR 4) Taylor Glover SR
51 Waverly-SR
1) LaJaida Even SR 2) Courtney Gilley JR
3) Mady Walvatne JR 4) Becca Cherry SR
52 Indianola
1) Alexa Brown SR 2) Madeline Green SO
3) Darien Wadle JR 4) Emma Chittenden JR
53 Bettendorf
1) Julia Lampe SO 2) Olivia Drexler JR
3) Juj Trizzino JR 4) Tasia Comer FR
54 Washington
1) Macy Marek SO 2) Natalee Enfield SR
3) Amber Salow FR 4) Dema Giardino JR
55 WAT East
1) Keunna Moore SO 2) Shania Campbell FR
3) Haley Beckner SO 4) Brinesha McKinney SR
56 DC-Grimes
1) Rachel McCarthy SR 2) Maci Masching FR
3) Bailey Norland JR 4) Kaitlin Wenell JR
57 Algona
1) Amber Lenz SR 2) Ali Grein JR
3) Courtney Groen JR 4) Chyan Metzger SR
58 Solon
1) Rylee Smith JR 2) Emily Ira SO
3) Jessica Brimeyer SR 4) Karly Kramer SR
59 SC- North
1) Michaela Daniel SO 2) Shauna Folchert SO
3) Audrey Lovan JR 4) Kaisha Billings JR
60 Mt Pleasant
1) Tasha Vancil SR 2) Hannah Becker SO
3) Kelsi Phipps SO 4) Leslie Taylor JR
61 Burlington
1) Olivia Porter SR 2) Kelsi Conner SR
3) Autumn Golly JR 4) Olivia Perry SR
62 Interstate 35
1) Jenna Sandquist JR 2) Maddie Albers SO
3) Natalie Johnson JR 4) Ellen Lupkes SR
63 Denison-Schlswg
1) Megan Ellerbeck SO 2) Chelsey Van Ness SR
3) Abby Bailey SO 4) Alyssa Rihner SR
64 Norwalk
1) Jordyn Marvelli JR 2) Tayler Rogers SR
3) Rachel Johnson JR 4) Hannah Hoover SO
65 PCM- Monroe
1) Mackenzie Clarke SO 2) Kelsey Townsend SR
3) Emily Hugen FR 4) Alexis Kain JR
66 Marion
1) Jamie Draeger SO 2) Abby Kolarik SO
3) Micaela Combs SR 4) Morgan Kolarik SR
67 N Linn- TM
1) Abbey Ingwersen FR 2) Kayla Newbauer FR
3) Abby Klendworth FR 4) Brooke Dobney SO
68 Harlan
1) Courtney Scheffler SO 2) Dena Baughman SR
3) Hannah Havick JR 4) Asia Kloewer SO
69 CB, T Jefferson
1) Alissia Tallant SO 2) Emily Dickerson SO
3) Chelsey Hogan SR 4) Lakendra Black SO
70 Okoboji- Milford
1) Jordan Duncan SR 2) Darby Jones JR
3) Hannah Grovener SO 4) Kim Knaajts SO
71 Boone
1) Payton Lyons FR 2) Breann Aspengren SO
3) Linsey Schminke SO 4) Bailey Schminke SO
72 Starmont
1) Jenny Adams SO 2) Brooke Kronebush SO
3) Sarah Baumgartner SO 4) Chelsea Berry SR
73 Hudson
1) Lindsey Koch SO 2) Chelsea Miller JR
3) Lexi Kolterman SO 4) Maddie Bell SO
74 Springville
1) Chrissy Hoogland FR 2) Megan Wagaman FR
3) Kerrigan Riley JR 4) Daisha Hall JR
75 DVPT, North
1) Pauline Wyatt SR 2) Selena Cuevas FR
3) Brittany Middleton SR 4) Krystal Pollard JR
76 Johnston
1) Maddie MacGregor SO 2) Abby Puk SO
3) Maddy Bradley FR 4) Ronnoja Ayers JR
-- Decorah
1) Molly Wettach SR 2) Tess Olinger SO
3) Alexis Hove JR 4) Dailen Folkedahl JR
-- W Delaware
1) Jessie Dudak SO 2) Hannah Gaffney SO
3) Gina Callan SR 4) Emily Thole SO
-- CB, A Lincoln
1) Mercedes Hart FR 2) Kendra Jankiewicz JR
3) Sam Bohnet SO 4) Peyton Holman SR
-- Muscatine
1) Lissa Romagnoli 2) Mercy Zarkpah
3) Taylar Helsley 4) Katie Shoultz

Girls 4x400 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Pleasant Valley 3:52.97
1) Kaley Ciluffo SO 2) Carly Donahue FR
3) Kathryn Leidahl SR 4) Claire Schwarz SO
2 Assumption 3:56.45
1) Rose Ripslinger JR 2) Maddie Irmen JR
3) Emma Bassier JR 4) Mallory King FR
3 DSM Christian 3:57.03
1) Oksana Covey FR 2) Ashley Stevens SO
3) Linnea Stephens SR 4) Maddie Hilsabeck SR
4 CR Jefferson 3:59.53
1) Taylor Jacobson SR 2) Lucy Schneekloth SO
3) Meredith Koenigsfeld FR 4) Rachel Broghammer SR
5 Valley- WDM 3:59.54
1) Katie Iles SO 2) Chloe Matthews SR
3) Melissa Shepherd SR 4) Lydia Saggau SR
6 Waukee 4:01.76
1) Taylor Gates FR 2) Taylor Officer SR
3) Keely Smith JR 4) Kayla Sabotin JR
7 Urbandale 4:02.73
1) Nicki Bruett JR 2) Mary Young JR
3) Julia Noah FR 4) Ashley Norem JR
8 Bettendorf 4:07.89
1) Katie Moore SR 2) Megan Nickles SR
3) Abby Sears SO 4) Mahnee Watts SR
Preliminaries
9 A-D-M, Adel
1) Torrie Hook JR 2) Brianna Mueller FR
3) Regan Engelman JR 4) Kari Dufoe SO
10 N Linn- TM
1) Taylor Burke SO 2) Maddie Boer SO
3) Madison Adams SR 4) Nicole Miller SO
11 Harlan
1) Mikayla Evers SO 2) Lauren Larsen SR
3) Elle Kloewer SO 4) Jessica Feldman SR
12 Pella
1) Lydia VanEe SO 2) Makenna Bogaard FR
3) Larissa Downs JR 4) Mackenzie Gustafson SO
13 IC- City High
1) Claire Crew SR 2) Soumba Traore JR
3) Erin Danielson SR 4) Sarah Plock SO
14 Epworth- WD
1) Molly Lembezeder JR 2) Rachel M. Demmer JR
3) Abigail Mahoney JR 4) Brette Correy SR
15 DVPT, North
1) Takora Cuevas JR 2) Tamika Tucker JR
3) Krystal Pollard JR 4) Alisha Jones SR
16 Wahlert- Dub
1) Betsy Duehr JR 2) Abby Denlinger SO
3) Kelly Boge FR 4) Emily Moes JR
17 IC, West
1) Akimi Oya SR 2) Molly Leveille FR
3) Ashley Knudson SR 4) Tia Saunders FR
18 Cascade, WD
1) Tessa Helmle SR 2) Abbey Meyer JR
3) Lynsey Dolphin FR 4) Holly Hunt JR
19 Indianola
1) Kasey Wiedmaier SR 2) Kayla Quijano SO
3) Allie Elliott SR 4) Kate Bishop JR
20 Mason City
1) Makenzie Meyer FR 2) Cortni Rush SR
3) Morgan Vorba SR 4) Samantha Papouchis FR
21 Cedar Falls
1) Katelyn Haan SR 2) Daianera Whitaker SR
3) Madison Hall FR 4) Lupe Galvez-Rodriguez FR
22 Linn-Mar
1) Madeline Saville SO 2) Kennedy Japenga JR
3) Rachel Perry JR 4) Courtney Major SR
23 Griswold
1) Larissa Backhaus SR 2) Justine Freund JR
3) Trisha Huerta JR 4) Jordyn Sindt SR
24 DSM- Roosevelt
1) Tyanna Whitaker FR 2) Zoe Herndon SO
3) Jay Kallo SR 4) Ashley Brown SO

Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle High School
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Waukee 62.84
1) Emma Drees SR 2) Emily Kamm SR
3) Mallory Smith JR 4) Maddie Rouw SR
2 Valley- WDM 64.17
1) Chloe Matthews SR 2) Courtney Young SR
3) Emma Young SR 4) Micala Johnson SO
3 Dowling C- WDM 64.64
1) Kristen Musser SR 2) Brooke Walding SR
3) Savannah Ingham JR 4) Rene Flanders SR
-- CR Jefferson DQ 1st runner hands on
1) Taylor Jacobson SR 2) Sam Kitterman FR
3) Abbie Ranschau FR 4) Madison Ranschau JR
Preliminaries
5 Mt Pleasant
1) Leslie Taylor JR 2) Sidney Taylor FR
3) Hannah Becker SO 4) Kelsi Phipps SO
6 Spencer
1) Ali Meister SR 2) Kelli Kramer SO
3) Karis Rhode SO 4) Taylor Glover SR
7 Urbandale
1) Mallary Erbes SO 2) MacKenzie Brees SO
3) Jessie Hovey SO 4) Mary Young JR
8 Ankeny
1) Kellie Wong JR 2) Kelsey Arneson SR
3) Claire Netten SO 4) Jenny Roberts SR
9 Pleasant Valley
1) Kelli DeGeorge FR 2) Tessa James SR
3) Carly Donahue FR 4) Anne Leners SR
10 Clear Crk-Amana
1) Mia Smith SO 2) Celine Fender JR
3) Ashley Prusha FR 4) Natalie Brimeyer SO
11 DUB Senior
1) Jessica Bradley JR 2) Allie Osterberger SR
3) Carolyn Davis SO 4) Sammie Osterberger SR
12 IC, West
1) Lauren Bobst SR 2) Kristina Bauer JR
3) Alicia Hardin JR 4) Grace Young FR
13 CR Kennedy
1) Alexus Rogers SR 2) Emma Moss SO
3) Kelsie Coates JR 4) Marisa Estelle SR
14 N Linn- TM
1) Abby Klendworth FR 2) Brooke Dobney SO
3) Taylor Burke SO 4) Maddie Boer SO
15 Norwalk
1) Hannah Hoover SO 2) Ashley Williams SO
3) Jordyn Marvelli JR 4) Rachel Johnson JR
16 Winfield-Mt. U
1) Anna Crawford SR 2) Karlie Wade SO
3) Emily Mathews JR 4) Cassie Kingery SR

Women 4x100 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Illinois 44.28
1) Breeana Coleman JR 2) Lauren Hollingsworth SR
3) Morolake Akinosun FR 4) Ashley Spencer SO
2 Ohio St 44.63
1) Ashlee Abraham JR 2) Aisha Cavin SO
3) Christienne Linton SR 4) Adenike Pedro JR
3 Georgia 44.64
1) Briana Vaughn FR 2) Rashan Brown FR
3) Shaunae Miller FR 4) Quintunya Chapman SO
4 Nevada 44.92
1) Samantha Calhoun SR 2) Angelica Earls SR
3) Tanisha Hawkins JR 4) Kashae Knox SO
5 Texas-El Paso 45.01
1) Brianna McGhee FR 2) Yolanda Suggs SR
3) Janice Jackson JR 4) Magen Del Pino SR
6 Mississippi 45.38
1) Kiannah Alexander FR 2) Shari Russell SO
3) Monica Williams SO 4) Asia Cooper FR
7 Indiana St 45.59
1) Kaisha Martin SO 2) Macey Black SR
3) Demetra Camble FR 4) Katie Wise FR
8 Minnesota 45.72
1) Jessica Waldvogel SO 2) Todea-Kay Willis SR
3) Megan Geyen JR 4) Kylie Peterson SR
Preliminaries
9 Missouri St
1) Pernell Joseph JR 2) Shavonne Husbands FR
3) Kimsue Grant SR 4) Althia Maximilien SO
10 North Dakota St
1) Deborah John JR 2) Brittany Page SR
3) Ashley Tingelstad JR 4) Antoinette Goodman JR
11 Iowa
1) Lake Kwaza FR 2) Raven Moore JR
3) Montayla Holder FR 4) Zinnia Miller JR
12 North Texas
1) Kayla Savoie SO 2) Mona Landry FR
3) Nadiyah El-Amin 4) Ashley Harrison SR
13 DePaul
1) Tayler Whittler FR 2) Loreal Curtis SO
3) Kayla Schwarz SO 4) Ayesha Ewing SO
14 Missouri
1) Chelsie Stevens FR 2) Cara Forte JR
3) Lauren Flaker JR 4) Sha Rone Greenlaw SO
15 Eastern Michigan
1) Vanessa Clerveaux FR 2) Aaliyah McKinney FR
3) Danielle Clark SO 4) Morgan Yeadon FR
16 Nebraska
1) Kari Heck FR 2) Mara Weekes JR
3) Lexie Oak FR 4) Breunna McCarty SO
17 Michigan
1) Amber Smith JR 2) Cindy Ofili FR
3) Erin Busbee JR 4) Charlotte Cahill SR
18 Southern Illinois
1) Lauren Cheadle SO 2) Tess Shubert SR
3) Amiris Warren SO 4) Desiree White SO
19 Loyola (Illinois)
1) Anietra Butler FR 2) Krista Kuss FR
3) Jade Kinney SO 4) Breanna Walker FR
20 Drake
1) Danyelle Cole JR 2) Tiara Winston JR
3) Ariel Kinlow FR 4) Whitney Westrum JR
21 Purdue
1) Twyla Winfrey FR 2) Ciana Tabb JR
3) Cierra Brown SO 4) Nikki Nunn JR
22 South Dakota
1) Gabriel Williams SR 2) Analisa Huschle SO
3) Alexa Duling SR 4) Ashley Sveum SR
-- Murray St
1) LaShea Shaw SO 2) Hannah McAllister FR
3) Sharda Bettis JR 4) Alexis Love SR

Women 4x400 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Illinois 3:32.40
1) Marissa Golliday SR 2) Morolake Akinosun FR
3) Ahlivia Spencer JR 4) Ashley Spencer SO
2 Notre Dame 3:34.39
1) Megan Yanik JR 2) Amber Lalla SO
3) Margaret Bamgbose FR 4) Michelle Brown JR
3 Nebraska 3:37.45
1) Mara Weekes JR 2) Ellie Grooters JR
3) Mila Andric JR 4) Shawnice Williams JR
4 Illinois State 3:38.64
1) Printassia Johnson SO 2) Shandel Ellis JR
3) Kristen Zillmer JR 4) Sade Sealy SR
5 North Dakota St 3:38.90
1) Ashley Tingelstad JR 2) Paige Stratioti SO
3) Brittany Page SR 4) Melissa Kitching SO
6 Ohio St 3:39.13
1) Alexis Franklin FR 2) Aisha Cavin SO
3) Alexandria Johnson SO 4) Sonikqua Walker FR
7 Loyola (Illinois) 3:41.17
1) Candice Carajohn SR 2) Jade Kinney SO
3) Rebecca Stearns FR 4) Amber Davis FR
8 North Texas 3:42.90
1) Ashley Harrison SR 2) Nadiyah El-Amin
3) Jamila Cartwright SO 4) Josephine Adams JR
Preliminaries
9 Utah
1) Alyssa Johnson SR 2) Ali Eisenbeiss SO
3) Lauryn McKay SR 4) Rosalie Waller JR
10 Alabama
1) Shani Chandler JR 2) Yanique Malcolm JR
3) Joy Maneice-Marbury FR 4) Dacia Mays JR
11 Indiana St
1) Macey Black SR 2) Leeann Michl SR
3) Stacia Weatherford SR 4) Shelby Higginbottom JR
12 Purdue
1) Taylor Morrison SR 2) Ciana Tabb JR
3) Bre'Anna Smith JR 4) Aarin Jones SO
13 Mississippi
1) Kiannah Alexander FR 2) Sofia Hellberg-Jonsen SR
3) Asia Cooper FR 4) Monica Williams SO
14 Northern Iowa
1) Maddie Beeler FR 2) Darian Thompson SO
3) Paige Knodle SO 4) Emily McCarthy JR
15 Iowa
1) Lake Kwaza FR 2) Montayla Holder FR
3) Raven Moore JR 4) Kaitlyn Nelson FR
16 Eastern Michigan
1) Aaliyah McKinney FR 2) Asia Rawls SR
3) Danielle Clark SO 4) Latipha Cross FR
17 Saint Louis
1) Kita Alvares JR 2) Allison Walter JR
3) Ashley Roche SR 4) Brooklynn Bastain SO
18 South Dakota
1) Amber Ewers SO 2) Ashley Sveum SR
3) Tess Johnson SO 4) Alexa Duling SR
19 Missouri
1) Sha Rone Greenlaw SO 2) Jasmine Webb SO
3) Lauren Flaker JR 4) Cara Forte JR
20 Michigan
1) Amber Smith JR 2) Maya Long FR
3) Alex Williams SR 4) Charlotte Cahill SR
21 Southern Illinois
1) Tess Shubert SR 2) Remy Abrought FR
3) Mobola Rotibi SO 4) Amiris Warren SO

Women Distance Medley University
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Minnesota 11:06.47
1) Katie Hill JR 2) Alena Brooks SR
3) Te'Shon Adderly JR 4) Laura Docherty JR
2 Alabama 11:09.50
1) Meropi Panagiotou FR 2) Dacia Mays JR
3) Yanique Malcolm JR 4) Kimberley Ficenec FR
3 Iowa St 11:12.92
1) Maggie Gannon SO 2) Kendra White SO
3) Ejiroghene Okoro SR 4) Dani Stack SR
4 Air Force 11:15.76
1) Morgan Mosby SR 2) Bethany Gross SR
3) Annette Eichenberger JR 4) Melissa Fuerst JR
5 Illinois 11:17.56
1) Chloe Schmidt SO 2) Asia Thomas SO
3) Amanda Duvendack JR 4) Katie Porada JR
6 Illinois State 11:30.77
1) Kelly McShea SO 2) Shandel Ellis JR
3) Sade Sealy SR 4) Kristen Zillmer JR
7 Ohio St 11:34.28
1) Tammy Berger FR 2) Janel olberding SO
3) Katherine Betts SO 4) Michelle Thomas SO
8 Georgia 11:34.61
1) Nicole DiMercurio JR 2) Taylor Hollingsworth SO
3) Erika Ramsey SO 4) Leslie Boozer SR
9 Northern Iowa 11:35.45
1) Alex Wilson SO 2) Sam Cameron SR
3) Emily McCarthy JR 4) Scotti Schon SR
10 Utah 11:47.44
1) Giselle Slotboom SO 2) Lauryn McKay SR
3) Andrea Chavez SO 4) Susannah Hurst SO
11 Eastern Illinois 11:50.03
1) Stephanie Peisker 2) Dhiaa Dean FR
3) Paige Biehler SR 4) Erika Ramos SR
12 Illinois-Chicago 11:58.27
1) Jaime Johnson SR 2) Rebecca Zaiter SO
3) Emma Preston FR 4) Tess Ehrhardt SO
13 South Dakota St 12:04.46
1) Tera Potts SR 2) Megan Bren SR
3) Laura Lawton SO 4) Erin Hargens JR

Women 4x100 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
1 Academy Art 44.19
1) Julian Purvis SR 2) Briana Stewart SR
3) Vashti Thomas SR 4) Jesseka Raymond SR
2 Lincoln (MO) 44.41
1) Jenea Johnson SO 2) Latoya King SR
3) Yanique Ellington SO 4) Cardine Copeland SO
3 Iowa Central 46.04
1) Sharon Kwarula SO 2) Dominique Kimpel SO
3) Kededra Middelton FR 4) Rashidah Williams FR
4 UW-La Crosse 46.38
1) Jaime Ludwigson SO 2) Meg Heafy FR
3) Claire Elliott SO 4) Maya Vazquez SO
5 Nova Southeastern 47.17
1) Jessica Osteen SR 2) Johniqua Stafford SR
3) Nicole Poole FR 4) Ciona Williams FR
6 Wartburg 47.90
1) Camesha Goods JR 2) Tashina McAllister JR
3) Sarah Boraas JR 4) Libbey Schubert JR
7 Sioux Falls Univ 47.99
1) Dani Moyer SR 2) Jazzelena Black FR
3) DeAndra Richardson SO 4) Brigitte Gross JR
-- Lewis DQ out of zone turn 4
1) Kayla King SO 2) Kamille Ferguson SR
3) Samantha McGaha JR 4) Megan Marchildon SO
Preliminaries
9 Oklahoma Baptist
1) Stacy Warrior JR 2) Akela Jones FR
3) Evan Shimanek SR 4) Chelsea Abinah SO
10 UW-Eau Claire
1) Brooke Patterson SO 2) Carly Fehler SO
3) Jess Rupnow FR 4) Megan Mulligan SO
11 Emporia St
1) Marqueita Marisette SR 2) Jackie Jacobs SR
3) Peyton Weiss SO 4) Carmen King SO
12 Lindenwood
1) Fiona Brooks JR 2) Jerrelle Jones FR
3) China Moore SR 4) Maya Mason FR
13 Winona St
1) Sarah Finley SR 2) Tina Finley SR
3) Abby Albers JR 4) Allison Schultz SR
14 Dordt
1) Jasmin Schelhaas FR 2) Robyn Blount SO
3) Marisa Broersma SO 4) Briana Vander Woude SR
15 Buena Vista
1) Casey James SO 2) Maggie Marker SO
3) Katie Larsen SO 4) Laura Eberly SO
16 UW-Oshkosh
1) Samantha Blue SO 2) Amanda Shober SO
3) Cassandra Hemmen SO 4) Alesha Malueg SO
17 St. Thomas (MN)
1) Mallory Burnham JR 2) Emily Van Heel JR
3) Christina Rozeske JR 4) Erika Tipp SO
18 Northern St
1) Nicolia Edwards SR 2) Lindsey Fluharty SR
3) Jill Schaefer SR 4) Maria Franker SR
19 Central
1) Monica Ruiz FR 2) Katie Sunderman FR
3) Felicia Coleman SR 4) Taylor Beckman SO
20 Minnesota St-Mankato
1) Annie Dahl SR 2) Danielle Jones SR
3) Rachel Lindquist FR 4) Zevin Carter JR
21 Bethel
1) Krista McCright SR 2) Courtney Fregeau JR
3) Ashley Quick JR 4) Rachel Kalk JR
22 UW-River Falls
1) Emily Philips SO 2) Alyssa Rasmussen SR
3) Sophie Lasko SR 4) Brooke Riches JR
23 St. Cloud St
1) Ellen Wikstrom FR 2) Becky Schmidt JR
3) Salimah Muhammad FR 4) Alicia Evans FR
24 Augustana (SD)
1) Kirsten Nyberg SO 2) Karmen Nyberg JR
3) Laura Popanz SO 4) Carina Hofmeister FR
25 Simpson
1) Bayley Fleshner SO 2) Lauren Martin SO
3) Sarah Ney SO 4) Jordan Maher SR
26 Minnesota-Duluth
1) Kirsten Bjork SR 2) Erin Pangerl FR
3) Kelsi Ring JR 4) Erin Hickey SO
27 Millikin
1) Jamie Michl FR 2) Alyssa Staib JR
3) Uriah Walker FR 4) Ariel Robinson SR
-- Dubuque
1) Randi Bodish FR 2) Tieisha Starks JR
3) Nikki McKenzie SO 4) Jamyia Catchings SO
-- Mount Mercy
1) Maryann Dike FR 2) Jenna Higgins SR
3) Larissa Wilden SR 4) Mwale Kapande SR
-- Iowa Western
1) Tyesa Carey-Walker FR 2) Shayla Luckett SO
3) Cierra Jones FR 4) SidReshia Floyd SO
-- Wayland Baptist
1) Brittany White FR 2) Gortia Ferguson JR
3) Angie Quiah SO 4) Natasha Gay SR

Women 4x400 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Lincoln (MO) 3:34.52
1) Lovan Palmer SO 2) Michelle Cumberbatch SR
3) Yanique Haye SR 4) Donna-Lee Hylton JR
2 Iowa Central 3:40.48
1) Kianna Carter FR 2) Dominique Kimpel SO
3) Jessica James FR 4) Chantal Duncan SO
3 Academy Art 3:40.94
1) Briana Stewart SR 2) Vashti Thomas SR
3) Dominique Berry SR 4) Keanna Moody FR
4 Oklahoma Baptist 3:41.69
1) Stacy Warrior JR 2) Taylor Moore JR
3) Aspen Marical SO 4) Evan Shimanek SR
5 Emporia St 3:44.65
1) Marqueita Marisette SR 2) Peyton Weiss SO
3) Lindsay Kunkel JR 4) Jackie Jacobs SR
6 Winona St 3:47.88
1) Kelsey Bethke SO 2) Katie Bagley FR
3) Brittney Rynda SR 4) Catherine Whitcomb SO
7 Nova Southeastern 3:48.74
1) Monica Sapp FR 2) Jessica Osteen SR
3) Ciona Williams FR 4) Quannisha Allen FR
8 UW-La Crosse 3:49.26
1) Jenna Halvorson JR 2) Rebecca Scheuermann SR
3) Shannon Klein SO 4) Claire Elliott SO
Preliminaries
9 Wartburg
1) Karly Cochrane JR 2) Taylor Moore JR
3) Kayla Kregel SO 4) Kendra Kregel SR
10 Iowa Western
1) Tyesa Carey-Walker FR 2) Petrene Plummer FR
3) Cierra Jones FR 4) Shayla Luckett SO
11 UW-River Falls
1) Sophie Lasko SR 2) Brittany Nordland SR
3) Alyssa Rasmussen SR 4) Amanda Rothbauer JR
12 Augustana (SD)
1) Karmen Nyberg JR 2) Colleen Everson JR
3) Jessika Wager FR 4) Kayla Mescher SO
13 UW-Eau Claire
1) Erin Schoenfelder SR 2) Brooke Patterson SO
3) Calla Karl SO 4) Steph Rouse SO
14 Olivet Nazarene
1) Kamaria Goedhart FR 2) Peyton Kirkland FR
3) Kalla Gold FR 4) Alexandra Ortiz FR
15 Carthage
1) Kristin LeClair JR 2) Patti Laufenberg JR
3) Makenzi Morris SO 4) Marissa Weiler JR
16 Lewis
1) Megan Marchildon SO 2) Amy Polhemus SO
3) Kamille Ferguson SR 4) Krysten Sebby JR
17 Dordt
1) Siera Wilgenburg FR 2) Marisa Broersma SO
3) Robyn Blount SO 4) Katie Bonnema JR
18 Morningside
1) Jennifer Petsche 2) Neeia Cooperwood
3) Shelby Hall 4) Breanna Mathes
19 Central
1) Camie Kibbee SO 2) Taylor Beckman SO
3) Katie Sunderman FR 4) Felicia Coleman SR
20 Minnesota St-Mankato
1) Annie Dahl SR 2) Bonnie Pickford SO
3) Alexis Dickens SO 4) Danielle Jones SR
21 Millikin
1) Jamie Michl FR 2) Alyssa Staib JR
3) Kindra Emberton SO 4) Ariel Robinson SR
22 St. Scholastica
1) Emily Lundgren FR 2) Laurel Ohaju SO
3) Brianna Buske SO 4) Maggie Kurtovich FR
23 Luther
1) Marea Holkesvik FR 2) Anna Hennessy SR
3) Jordyn Dudek JR 4) Kelsey Strand SO
24 Mount Mercy
1) Maryann Dike FR 2) Liz Mosbach FR
3) Allison Scott FR 4) Regan Enfield FR
25 Grinnell College
1) Isabelle Miller SR 2) Eloise Miller SO
3) Sarah Jensen SO 4) Christine Ajinjuru SR
26 Grand View Univ.
1) Jasmine Nielsen SO 2) Dede Ayers FR
3) Ragan Duax FR 4) Brooke Hammond FR
27 Simpson
1) April Sigmund SR 2) Lauren Martin SO
3) Bayley Fleshner SO 4) Sammy Nelson SR
28 Coe
1) Sara Heizer SR 2) Amy Hurd SO
3) Kirstin Franklin JR 4) Stefani Wright SR
29 Concordia-Moorhead
1) Madeline Phillips FR 2) Paige Rygg JR
3) Callie Christianson JR 4) Kaari Jensen SR

Women 100 Meter Dash Univ/Col
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Dominique Kimpel SO Iowa Central 11.55 -0.3
2 Lake Kwaza FR Iowa 11.60 -0.3
3 Ashlee Abraham JR Ohio St 11.62 -0.3
4 Aijah Urssery JR Notre Dame 11.74 -0.3
5 Yanique Ellington SO Lincoln (MO) 11.76 -0.3
6 Todea-Kay Willis SR Minnesota 11.83 -0.3 11.824
7 Alexis Love SR Murray St 11.83 -0.3 11.829
8 Shari Russell SO Mississippi 11.99 -0.3
Preliminaries
9 Yolanda Suggs SR Texas-El Pas
10 Antoinette Goodman JR North Dakota
11 Adenike Pedro JR Ohio St
12 Diona Graves SR Miami
13 Jasmine Williams SR Mississippi
14 Maxwell Tanisha JR Central Arka
15 Angelica Earls SR Nevada
16 Magen Del Pino SR Texas-El Pas
17 Mona Landry FR North Texas
17 Samantha Calhoun SR Nevada
19 Pernell Joseph JR Missouri St
20 Katie Wise FR Indiana St
21 Tayler Whittler FR DePaul
22 Tanisha Hawkins JR Nevada
23 Asia Cooper FR Mississippi
24 Amiris Warren SO Southern Ill
25 Breanna Walker FR Loyola (Illi
26 Shavonne Husbands FR Missouri St
27 Kashae Knox SO Nevada
28 Anietra Butler FR Loyola (Illi
29 Analisa Huschle SO South Dakota

Women 1500 Meter Run Seeded Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Carly Hamilton SO Georgia 4:12.15
2 Laura Roxberg SR Missouri 4:13.53
3 Jessica Furlan SR Nebraska 4:15.17
4 Danielle Aragon FR Notre Dame 4:18.79
5 Gina Valgoi SR Loyola (Illi 4:19.00
6 Alexa Aragon JR Notre Dame 4:19.56
7 Katie Porada JR Illinois 4:20.44
8 Kristen Findley SR Vanderbilt 4:21.09
9 Alyvia Clark JR Loyola (Illi 4:25.05
10 Katie Hoevet FR Purdue 4:25.77
11 Becca Dyson FR Minnesota 4:27.96
12 Stella Christoforou JR Georgia 4:31.53

Women 100 Meter Hurdles Univ/Col
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Janice Jackson JR Texas-El Pas 13.26 -1.6
2 Layne Baggett SR Miami 13.47 -1.6
3 Taryn Hartfield SO Mississippi 13.53 -1.6
4 Cindy Ofili FR Michigan 13.56 -1.6
5 Brianna McGhee FR Texas-El Pas 13.69 -1.6
6 Julian Purvis SR Academy Art 13.76 -1.6
7 Breeana Coleman JR Illinois 13.78 -1.6
8 Anna-Kay James SO Lincoln (MO) 13.83 -1.6
Preliminaries
9 Jalisa Paramore JR Eastern Illi
10 Ciana Tabb JR Purdue
11 Sarah Yeager SR Drake
12 Marissa Smith SR Drake
13 Jesica Ejesieme JR Illinois
14 Chastity Stewart SO North Texas
15 Deborah John JR North Dakota
16 Juneille Barker JR Lincoln (MO)
17 Erin Busbee JR Michigan
18 Remy Abrought FR Southern Ill
19 Alexandria Johnson SO Ohio St
20 Amber Smith JR Michigan
21 Sharda Bettis JR Murray St
22 Vanessa Clerveaux FR Eastern Mich
23 Melissa Norville SR Illinois Col
24 Samantha Sharper SR Texas-El Pas
25 Alexa Duling SR South Dakota
26 Destani Welch FR Drake
27 Kristin Morrison SR Illinois
28 Lacey Dent FR Alabama
29 Racquel Moses FR Mississippi

Women 400 Meter Hurdles Univ/Col
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Eseroghene Okoro SR Iowa St 57.43 3
2 Alexis Franklin FR Ohio St 57.86 2
3 Michelle Cumberbatch SR Lincoln (MO) 58.08 3
4 Alexa Duling SR South Dakota 58.38 3
5 Jesica Ejesieme JR Illinois 58.49 3
6 Stacia Weatherford SR Indiana St 58.57 3
7 Briana Stewart SR Academy Art 58.60 2
8 Jaelynn Pryor JR Michigan St 59.13 3
9 Tess Shubert SR Southern Ill 59.26 1
10 Donnise Powell SR Iowa St 59.41 1
11 Sofia Hellberg-Jonsen SR Mississippi 60.06 2
12 Shani Chandler JR Alabama 60.07 2
13 Kita Alvares JR Saint Louis 60.14 1
14 Paige Knodle SO Northern Iow 60.19 1
15 Alex Williams SR Michigan 60.68 1
16 Oarabile Babolayi FR Missouri St 60.74 3
17 Sarah Yeager SR Drake 61.32 1
18 Briana Isom Brummer SR Drake 62.11 1
19 Virginia Hill FR Drake 62.74 1
20 Kiannah Alexander FR Mississippi 62.88 2
21 Amber Smith JR Michigan 63.63 2

Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle Univ/Col
================================================================
School Finals
================================================================
1 Academy Art 52.50
1) Jesseka Raymond SR 2) Briana Stewart SR
3) Dinesha Bean JR 4) Julian Purvis SR
2 Drake 55.07
1) Briana Isom Brummer SR 2) Marissa Smith SR
3) Destani Welch FR 4) Sarah Yeager SR
3 Lincoln (MO) 55.09
1) Toni-Ann Moore SO 2) Juneille Barker JR
3) Anna-Kay James SO 4) Sheri Kaye Campbell SR
-- Indiana St DQ 4th runner left earl
1) Carmelia Stewart SO 2) Jalencia Lemons FR
3) Stacia Weatherford SR 4) Jaleesa Holmes FR
Preliminaries
5 Nebraska
1) Jordan Stiens SO 2) Anne Martin JR
3) Greta Kerekes SO 4) Jourdan Doffeny FR
6 Wartburg
1) Camesha Goods JR 2) Tashina McAllister JR
3) Courtney Egts JR 4) Sarah Boraas JR
7 UW-Milwaukee
1) Sherice Hewett SO 2) Chelsea Maxey SO
3) Chiamaka Okonkwo SR 4) Shelby Schaal SR
8 Iowa St
1) Bree Woelber FR 2) Kelly McCoy SO
3) Kaci Storm FR 4) Jordon Andreassen SR
9 Minnesota-Duluth
1) Rebecca Lee SR 2) Madeline Schaeffer FR
3) Lauren Bruha FR 4) Kelsi Ring JR
10 Mount Mercy
1) Larissa Wilden SR 2) Jenna Higgins SR
3) Suzanne Flexsenhar FR 4) Regan Enfield FR
11 St. Thomas (MN)
1) Mallory Burnham JR 2) Katie Ryan SR
3) Meredith Rothstein SR 4) Abby Baier JR
-- Missouri
1) Kelcy Vanarsdall SR 2) Sha Rone Greenlaw SO
3) Morgan Whitson SO 4) Katrine Haarklau SO
-- Texas-El Paso
1) Brianna McGhee FR 2) Samantha Sharper SR
3) Jallycia Pearson SO 4) Aeisha McDavid SO

Women 100 Meter Hurdles London Games Rematch
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Queen Harrison Saucony 12.71 -1.6
2 Dawn Harper Nike 12.74 -1.6
3 Kellie Wells Nike 12.78 -1.6
4 Lolo Jones Asics 12.79 -1.6
5 Yvette Lewis Nike 12.90 -1.6
6 Tiffany Porter United States 12.94 -1.6 12.931
7 Virginia Crawford United States 12.94 -1.6 12.940
8 Nia Ali Unattached 13.09 -1.6

Women 400 Meter Hurdles London Games Rematch
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Zusana Hejnova Czech Republic 54.41
2 T'Erea Brown Adidas 55.27
3 Ellen Wortham United States 55.78
4 Tiffany Williams Adidas 55.99
5 Cassandra Tate United States 56.29
6 Jasmine Cheney United States 56.92
7 Latosha Wallace World Express 57.47
8 Jennifer Grossarth United States 58.57

Women High Jump London Games Rematch
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ruth Beitia Spain 1.95m 6-04.75
2 Lavern Spencer St Lucia 1.92m 6-03.50
3 Veneva Mateeva Bulgaria 1.89m 6-02.25
4 Sharon Day Asics 1.86m 6-01.25
5 Doreen Amata Nike 1.83m 6-00.00
6 Inika McPherson United States J1.83m 6-00.00
7 Elizabeth Patterson Asics 1.79m 5-10.50
8 Sheree Francis Jamaica 1.70m 5-07.00

Boys 1600 Meter Run High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Josh Evans JR Linn-Mar 4:10.86
2 Jason Thomas SR Dowling C- W 4:14.33
3 Chandler Austin JR Boone 4:18.74
4 Caleb Drake SR Pleasant Val 4:19.24
5 Wick Cunningham SR Knoxville 4:19.49
6 Bailey Wetherell SR IC, West 4:20.53
7 Tanner Rathje JR Linn-Mar 4:22.79
8 Will Norris SR Spirit Lake 4:23.04
9 Isaac Jensen SR IC, West 4:23.24
10 Nick Paulson JR Ankeny 4:23.31
11 Jordan Schulze SR Indianola 4:23.43
12 Connor Simmons SR Waukee 4:24.60
13 JJ Frawley SR Monticello 4:24.73
14 Sam McElhiney SR Pleasant Val 4:25.03
15 Ben Anderson SR Valley- WDM 4:25.29
16 Alex Hottle SR WAT West 4:25.41
17 Tyson Wieland SR Johnston 4:25.79
18 Daniel Gardarsson JR IC, West 4:27.41
19 Jeff DeRocher SR Dowling C- W 4:30.57

Boys 400 Meter Hurdles High School
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jack Bergstrom SO Johnston 52.96
2 Derek Jones SR Glenwood 53.11
3 Raheem Black SR Fort Madison 53.36
4 Noah Larrison JR Waukee 53.74
5 Jason Banker SR Clinton 53.80
6 Sydne Davis JR DSM- Rooseve 54.54
7 Tommy Thorne SR Mt Pleasant 54.64
8 Zach Weiss SR Ames 55.07

Boys 4x100 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
1 DSM Lincoln 42.78 42.776
1) Vybert Greene SR 2) Mason Downing SO
3) Jordan Bryson JR 4) Jordan Cheatem SR
2 Linn-Mar 42.78 42.779
1) Perrion Scott SO 2) Tristan Freese SO
3) Brandon Jeffries SR 4) Tim Wolfe JR
3 IC, West 43.15
1) Jacob Sanderson SO 2) Mohamadou Bouare SR
3) Andrew Gilbaugh JR 4) Tavian Smith SR
4 Johnston 43.19
1) Ben Garlock SR 2) Jordan Weddington SO
3) Cullen Maahs SR 4) Kyle Timmerman JR
5 Waukee 43.45
1) Corbin Lowe JR 2) AJ Allen JR
3) Trevor Allen SO 4) Nihad Ejubovic JR
6 Xavier- CR 43.56
1) Miles Sullivan JR 2) Nick Stark FR
3) Trey Sampson SR 4) Nick Steingreaber SR
7 Bettendorf 44.12
1) Jordan Bonner SR 2) John McLaughlin JR
3) Malique Hudson SR 4) Devon Clarke SR
-- SE Polk DNF
1) Moussa Kuyetah SO 2) Emmanuel Philpot JR
3) Jordan Beem SR 4) Deion Mikesell SO
Preliminaries
9 South Tama
1) Kaleb Davenport FR 2) Dylan M. Kalinay JR
3) Daryl Bidwell JR 4) Kyle Stephenson JR
10 IC- City High
1) Amos Lavela SR 2) Bryson Runge SO
3) De'Airius Salibi SR 4) Kole Butler JR
11 Valley- WDM
1) Yash Manektala JR 2) Lucas Tang SR
3) Scott Andrew JR 4) Trevor Bell SO
12 OA-BCIG
1) Quinn Westphal SR 2) Dalton Leinbaugh SR
3) Kaleb Young SR 4) Trever Ryen SR
13 DSM- East
1) Terrence Karla SR 2) Skyler Knutzen JR
3) Malique Ziegler JR 4) Craig Taylor SR
14 WAT East
1) Javon Middleton FR 2) Paris Lewis SR
3) Raheem Christoff SR 4) Aaron Taylor SR
15 North Scott
1) Michael Jevyak JR 2) Randy Schmidt SR
3) Kaedin Holst SR 4) Jon Rus SR
16 WAT West
1) Lance Dunn JR 2) Dequayvious Martin SR
3) Jason Millett SR 4) Jared Randall SR
17 Central Clinton
1) Jake Thumann SR 2) Mitch Kirby SR
3) James Grell SO 4) Jake Feldpausch JR
18 SC- West
1) Skyler Bauer JR 2) Anthony Pearson SR
3) Odessa Clark FR 4) Gerald Heiskell SR
19 Ankeny
1) Isaiah Kramme SO 2) Drew Carlson SR
3) Cole Heagle JR 4) Luke Gibbs SR
20 Manson NW Web
1) Braden Moser JR 2) Lucas Dolder JR
3) Josh Markert SR 4) Brody Eischeid SR
21 Cedar Falls
1) Conner Riehm JR 2) Denison Harrington FR
3) Sam Jamison SR 4) Nick deBuhr SR
22 CR Kennedy
1) John Koelling SR 2) Derek Jacobus JR
3) Jacob Shannon JR 4) Famiek Cook JR
23 DVPT- Central
1) Devon Brown JR 2) Joe Oliver SR
3) Leonard Smith SR 4) Zach Minch SR
24 Bishop Heelan
1) Zack Skibinski SR 2) Joseph Fox SO
3) Philip Jacobson JR 4) Connor Niles JR
25 Ames
1) Clifford Kwaw-Mensah JR 2) Christian Sorentino SO
3) DeVaughn Stringfellow FR 4) Darrius Martin FR
26 Fort Dodge
1) Keegan Myers FR 2) Austin Anderson SR
3) Keegan Jones SR 4) Cray Washington SO
27 Camanche
1) Easton McDaniel JR 2) Zach Nissen SR
3) Mike Osaro SR 4) Derek Harksen JR
28 Dowling C- WDM
1) Joey Barsetti SR 2) Alex Hudson SR
3) Anthony Denkinger SR 4) Thomas Bell JR
29 Marion
1) Khaleal Walker SR 2) Devin LeBeau SR
3) Cedrick Williams SR 4) Isaac Smith SR
30 Lynnville-Sully
1) Malin Meyer SR 2) Jacob Walker JR
3) Bailee Samson JR 4) Meliek Meyer JR
31 CR Washington
1) Alex Herzog FR 2) Nicolas Corbett SR
3) Jason Oney SR 4) Mitch Bredeson SR
32 Prairie- CR
1) Mitch Dellamuth JR 2) Jalen Rima FR
3) Dylan Kuchemann JR 4) Demetrius Harper SR
33 Pella
1) Chris Brogden SR 2) Nathan Henry FR
3) Josh De Waard SR 4) Ryan Shull SR
34 CR Jefferson
1) Shaquille Harbor SO 2) Jordan Selby SR
3) Dylan Chittick JR 4) Dan Larson SO
35 Oskaloosa
1) Jared Pace SO 2) KiJana DeJong SO
3) Tyce Sarver SR 4) Drew Richmond SR
36 Solon
1) Jacob Black JR 2) Jordan Wymer JR
3) Connor Ham SO 4) Jonah Kuntz SR
37 DSM- Roosevelt
1) Cameron Williams SO 2) Jaquan Patton SR
3) Trey Little SR 4) Clyde McGregor JR
38 Harlan
1) Tony Dawson SR 2) Joey Foss SR
3) Conner Clayton JR 4) Austin Hess SR
39 CB, A Lincoln
1) Brandon Colpitts JR 2) Kyle Ziemba FR
3) Josh Ryan SR 4) Dylan Garner JR
40 Muscatine
1) Dustin Reichert JR 2) Matt Weiskamp SO
3) Drake Kulick JR 4) Jake Shoultz SR
41 Wapsie Val- F
1) Tyler Odneal SR 2) Adam Bachman SR
3) Caleb Knipp SO 4) Kenny Saulsberry SR
42 Epworth- WD
1) Cody Reimer SR 2) Riley Pfeiler JR
3) Daniel Beard SR 4) Tyler Donovan SR
43 Boone
1) Chris Kelly SR 2) Joey Peterson SR
3) Ryan Sunstrom JR 4) Dylan McDowell SR
44 Albia
1) Alex Schultz JR 2) Brett Leshen JR
3) Luke Sarver SO 4) Ryan Sarver SO
45 Spirit Lake Park
1) Tyler Petersen SR 2) Austin Folsom SO
3) Cody Poock SR 4) Bryson McCabe SR
46 Newton
1) Deonne Harris SO 2) Jarom Williams SO
3) Dakota Hills SR 4) Andrew Clements SR
47 IA Falls- Alden
1) Brandon Norman SR 2) Carlos Alarcon SO
3) Andrew Sauerbrei SR 4) Nick Jensen SR
48 Lewis Central
1) Alex Reed SR 2) Jacob Rodgers JR
3) Mike Plunkett SR 4) Lincole Rodenburg JR
49 A-D-M, Adel
1) Grant Goeden JR 2) Beck Goplerud SR
3) Tate Jensen JR 4) Jordan Grove SR
50 Tri-Center- N
1) Doug Hoke SR 2) CJ Peters SR
3) Ben Wellman JR 4) Britton Barrier SR
51 Pleasant Valley
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Tyler Flanders FR 4) Dallas Carter SR
52 Mount Ayr
1) Grant Staats SO 2) Jacob Sobotka JR
3) Erik Freed JR 4) Cody Stackhouse JR
53 Nevada
1) Peyton Sharp FR 2) Erik Fevold FR
3) Alex Avalos SO 4) Chase Dobson SO
54 Assumption
1) Jake Hirst SR 2) Ben Bassier SR
3) Patrick Schwartzhoff FR 4) Rick Gonzalez SR
55 West Liberty
1) Troy Heick JR 2) Riley Anderson JR
3) Daniel Jacques SR 4) Ty Williams SR
56 St. Albert- CB
1) Eric Johnson JR 2) Tucker Culjat JR
3) Ryan Wettengel SR 4) Cole Herr JR
57 DVPT- West
1) Tirael Malone SO 2) Tiquan Malone JR
3) Billy Mildren SO 4) Anthony Lotspeich JR
58 New Hampton
1) Tucker Tenge SO 2) Connor Frerichs SO
3) Sawyer Anderson SR 4) Brandon Tenge SR
59 Glenwood
1) Dane Kruse SO 2) Brogan Weddum SO
3) Grant May SR 4) Sam Jameson SR
60 SC- East
1) Anthony Dreeszen SR 2) Ronald Carter JR
3) Ross Godfrey FR 4) Ronald Nash JR
61 Clinton
1) Cody Collender SR 2) Eric Maddasion JR
3) Tyler Thacker SR 4) Austin Houzenga SR
62 Beckman, D
1) Ian Ross SR 2) Grant Hammann JR
3) Liam O'Connor SO 4) Nolan Kennedy SO
63 Bond-Farrar
1) Harrison Vermie FR 2) Jarrid Clark FR
3) Grant Petersen SO 4) Sam Duffy JR
64 Norwalk
1) Kolby Greenslade SR 2) Caleb Klocko JR
3) Sam George SR 4) Lucas Greenslade SO
65 Urbandale
1) Markell Colemon SR 2) Ben Moss SO
3) Abdul Mansaray SO 4) Titus Kinyea SO
66 West Branch
1) Austin Black SO 2) Bo Bower SR
3) Mike Gould JR 4) Cade Jones SR
67 DUB Senior
1) Andy Reed SR 2) Mitch McElmeel SR
3) Nick Hoftender JR 4) Alex Duster SR
68 E Buchanan- W
1) Vinny Mossman 2) Brad Kerkove
3) Jacob Schmitt 4) Mason McGraw
69 Columbus, CJ
1) Mauricio Ramirez FR 2) Rickey Rivers JR
3) Ricardo Roman SO 4) Esteban Gutierrez SR
70 Mediapolis
1) Seth Bietz JR 2) Ben Vorwerk SR
3) Drew Buster JR 4) Chase Miller SR
71 Shenandoah
1) Evan Lindburg 2) Sam Kroepel
3) Deven Inman 4) Joe Racine
72 Regina- Iowa
1) Jacob Brinkman SO 2) Brian Amelon JR
3) Killian Beck SO 4) Alex Balke SR
73 DUB Hempstead
1) Baily Paulsen 2) Chris Francis JR
3) Cal Tauber JR 4) Matt Zenner SO
74 Washington
1) carl sivels JR 2) gage redlinger SO
3) Kyle Roder SR 4) austin witt JR
75 Griswold
1) Derek Kirchoff SO 2) Kenneth Clary JR
3) Grant Haynes JR 4) Taylor Briles SR
76 CB, T Jefferson
1) Bryant Barta SR 2) Mike White SR
3) Dylan Nightser SO 4) Jakahi Gregory JR
77 Marshalltown
1) Brandon Pettigrew SR 2) Paul Landherr SR
3) Dacoda Ewalt SR 4) Tad Steffensen SR
78 Keokuk
1) Tanner Horner FR 2) Gage Fenton JR
3) Casey Romo JR 4) Darrion Sanders SR
-- Maquoketa
1) Josh Kirk SR 2) Jordan Rapp SO
3) Trent Bollman JR 4) Will Tubbs JR
-- W Burlington/ND
1) Timmy Williams SO 2) Brant Wrede SO
3) Keven Chng JR 4) Daryl Van Rycke SR

Boys 4x400 Meter Relay High School
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Prairie- CR 3:21.52
1) Tristan Beyer JR 2) Lucas Howes JR
3) Jarred Edmonds SR 4) Demetrius Harper SR
2 Glenwood 3:21.92 3:21.912
1) Brogan Weddum SO 2) Jared Cook JR
3) Brady Wheeler JR 4) Derek Jones SR
3 Cedar Falls 3:21.92 3:21.917
1) Nick deBuhr SR 2) Sam Jamison SR
3) Sam Ahrenholz JR 4) Zach Shippy JR
4 Marion 3:22.47
1) Isaac Smith SR 2) Peter Rethwisch SR
3) Jordan Garthwaite SO 4) Trevor Hardman SR
5 Clinton 3:22.69
1) Cody Collender SR 2) Jason Banker SR
3) Marquis Robinson FR 4) Deshond Robinson JR
6 Albia 3:22.84
1) Ryan Sarver SO 2) Alex Schultz JR
3) Brett Leshen JR 4) Luke Sarver SO
7 Waukee 3:22.90
1) Corbin Lowe JR 2) AJ Allen JR
3) Austin Krohnke JR 4) Noah Larrison JR
8 Linn-Mar 3:26.83
1) Austin Flieder SO 2) Tristan Freese SO
3) Ryan Wirth SR 4) Chase Grabau SR
Preliminaries
9 Monticello J
1) Dallas Lumpa SR 2) Ben Ahlrichs JR
3) Michael Melchert JR 4) Brian Turnis SR
10 Central Clinton J
1) Remington Meggers SR 2) Jake Feldpausch JR
3) Mitch Kirby SR 4) Jake kagemann JR
11 Knoxville J
1) Ryan Douglas SR 2) Colton Spaur SR
3) Wick Cunningham SR 4) Tanner Dunkin SO
12 Indianola J
1) Tyler Nicholson SR 2) Joe Kotz SR
3) Andy Arndt SR 4) Jordan Schulze SR
13 Harlan J
1) Will Lansman FR 2) Isaac Bruck SR
3) Conner Clayton JR 4) Matt Evers SR
14 IC, West J
1) Matt Feeley SR 2) Ahmed Noureldaim SR
3) Andrew Gilbaugh JR 4) Royce Peterson SR
15 OA-BCIG J
1) Dalton Leinbaugh SR 2) Eliot Clough SO
3) Kaleb Young SR 4) Trever Ryen SR
16 DSM- Roosevelt J
1) Sydne Davis JR 2) Cameron Williams SO
3) Jaquan Patton SR 4) Colton Marcellus SR
17 Epworth- WD J
1) Dylan James SR 2) Derick Ludwig SR
3) Cody Reimer SR 4) Tyler Donovan SR
18 CB, A Lincoln J
1) Brandon Colpitts JR 2) Josh Cross SR
3) Billy Coats SR 4) Jared Thompson JR
19 Newton J
1) Cody Maxwell SR 2) Dakota Hills SR
3) Andrew Clements SR 4) Jarom Williams SO
20 Pella J
1) Kollin Schaudt SR 2) Ryan Shull SR
3) Jordon Pingel JR 4) Wade Pingel SR
21 Pleasant Valley J
1) Logan Grothus SR 2) Nick Reed JR
3) Chandler Reed JR 4) Dallas Carter SR
-- DUB Senior
1) Andy Reed SR 2) Tim Wittman SR
3) Jase Grant JR 4) Nick Hoftender JR
-- Johnston
1) Jordan Weddington SO 2) Kyle Timmerman JR
3) Nick Stizel JR 4) Jack Bergstrom SO
-- Dowling C- WDM
1) Neal Conn JR 2) Nick Hernandez SO
3) Joe Gorsche SO 4) Jason Thomas SR

Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle High School
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Waukee 57.35
1) Noah Larrison JR 2) Josh Brdicko JR
3) Riley Gray SR 4) Jared Brdicko JR
2 CR Kennedy 57.36
1) Tom Kaiser SR 2) Derek Jacobus JR
3) Marcus Perkins JR 4) Famiek Cook JR
3 Linn-Mar 57.54
1) Perrion Scott SO 2) Tristan Freese SO
3) Ian Frana JR 4) Mike Keiser SR
4 Norwalk 58.64
1) Caleb Klocko JR 2) Chase Onken SR
3) Brandon Pevestorf SR 4) Collin Schlitz JR
Preliminaries
5 North Scott
1) Cory Hughes SO 2) Randy Schmidt SR
3) Adam Albers JR 4) Jon Rus SR
6 Ankeny
1) Adam Lynn JR 2) Drew Carlson SR
3) Stephen Goforth SR 4) Drew Deiter SR
7 Fort Madison
1) Hunter Pollpeter JR 2) Logan Huffman JR
3) Collin Segoviano FR 4) Raheem Black SR
8 Prairie- CR
1) Mitch Dellamuth JR 2) Jarred Edmonds SR
3) Keagan Pinter SO 4) Haakon Wilz SR
9 DSM Lincoln
1) Elijah Young JR 2) Nick Motsinger SO
3) Roy Patterson SR 4) Sajen Vogel SR
10 Harlan
1) Tony Dawson SR 2) Conner Clayton JR
3) Will Lansman FR 4) Austin Hess SR
11 Mt Pleasant
1) Cole Phillips SO 2) Zach Mulford JR
3) Spencer White SO 4) Tommy Thorne SR
12 Marion
1) Quinn Cannoy JR 2) Devin Quinn FR
3) Cedrick Williams SR 4) Isaac Frazier SR
13 Cedar Falls
1) Conner Riehm JR 2) Kalund Brown SR
3) Matt Fedro SR 4) Kalehl Brown SR
14 Glenwood
1) Sam Jameson SR 2) Dane Kruse SO
3) Kyle Bowden SR 4) Mitch Bowden SR
15 Beckman, D
1) Johnny Hogan SR 2) Ian Ross SR
3) Ben Wessels SR 4) Kyle Mensen SR
-- North Polk- A
1) Clay Cory SR 2) Jordan Nathan SR
3) Austin Williams JR 4) Russell Greene JR

Men 4x100 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Alabama 38.97
1) Alex Sanders JR 2) Diondre Batson SO
3) Akeem Haynes JR 4) Dushane Farrier SR
2 Illinois 39.33
1) Julian Smith JR 2) Brandon Stryganek SO
3) Stephon Pamilton JR 4) DJ Zahn SO
3 Iowa 39.66
1) Jordan Mullen SR 2) Justin Austin SR
3) Ethan Holmes SR 4) Josh Larney SR
4 Mississippi 39.69
1) Quintavius Burdette FR 2) Anthony Branch FR
3) Creighton Serrette JR 4) Isiah Young SR
5 Georgia 40.23
1) Jamario Calhoun FR 2) Johnathan Smith JR
3) Pierce Vincent FR 4) Justin Scott-Wesley SO
6 Nebraska 40.51
1) John Welk SO 2) Dexter McKenzie SO
3) Nikita Pankins FR 4) Tim Thompson JR
7 Air Force 40.61
1) Uzor Udensi SR 2) Anthony Delgado SR
3) Jake Spuller SO 4) David Ptacek JR
Preliminaries
7 Missouri
1) Malcom Pennix SR 2) Markesh Woodson FR
3) Tony Carodine FR 4) Kenneth Chambers SO
9 Indiana St
1) Keith Housley JR 2) Kevin Piraino JR
3) Justin Baxtron SR 4) Shaun Smith SR
10 South Dakota
1) Erik Hill SO 2) Christian Nielsen FR
3) Michael Burrus SR 4) Brandon Kovash JR
11 Texas Southern
1) Justin Anderson SR 2) Gray Quiller FR
3) Jeffry Lacroix JR 4) Arte Collins SR
12 North Texas
1) James Fowler SR 2) Clinton Collins JR
3) Steven White SR 4) Terrance Williams SO
13 North Dakota St
1) Matt Tetzlaff SR 2) Andre Martin SR
3) Nathan Mattson JR 4) Lee Dhein SR
14 Minnesota
1) Kevin Bradley SR 2) Jacob Capek JR
3) Cameron Boy SR 4) Oladipo Fagbemi SR
15 DePaul
1) Jordon Vaughn SO 2) Joe Turner JR
3) Mac Melto FR 4) Brandon Threats FR
16 Southern Illinois
1) Eric Reeves SR 2) Nikolai Gall FR
3) Douglas Palacious JR 4) Matt Benes JR
17 Western Illinois
1) Tyler Younkin FR 2) Davin Dollison JR
3) Cedric Cheeks 4) Justin Kilpatrick SO
18 Chicago St
1) Isaac Provitt 2) Jershawn Dubose
3) Denzel Tucker 4) Emmanuel Jegede
19 South Dakota St
1) Dominique Wright FR 2) Jared Foote SR
3) Luke Leischner SR 4) LeAndre Kennedy FR
-- Purdue
1) Shawn Nickleson SR 2) Andrew Kendrick SR
3) Mario Cosey JR 4) Eric Harris SR

Men 4x400 Meter Relay University
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Nebraska 3:03.79
1) Levi Gipson FR 2) Christian Sandefer FR
3) Cody Rush FR 4) Janis Leitis SR
2 Illinois 3:04.46
1) DJ Zahn SO 2) Cam Viney FR
3) Juan Green FR 4) Stephon Pamilton JR
3 Notre Dame 3:05.87
1) Brendan Dougherty SR 2) Christopher Giesting SO
3) Jarrod Buchanon JR 4) Patrick Feeney JR
4 Alabama 3:06.04
1) Joel Lynch SR 2) Dwight Davis FR
3) Ken Taylor JR 4) Quincy Smith FR
5 Mississippi 3:08.25
1) Dante' Oliver JR 2) Creighton Serrette JR
3) Montez Griffin JR 4) Isiah Young SR
6 Minnesota 3:09.93
1) Kevin Bradley SR 2) Harun Abda SR
3) Jacob Capek JR 4) Cameron Boy SR
-- Texas Southern DQ
1) Jeffry Lacroix JR 2) Michael Holmes JR
3) Jeff Lacroix JR 4) Arte Collins SR
Preliminaries
7 Loyola (Illinois)
1) Bay Abbott JR 2) Kevin Glastetter SO
3) Mike Wetzel JR 4) Declan Murray SR
9 Texas-El Paso
1) Carnell Horn FR 2) A-Shawni Mitchell SO
3) Daniel Tarango FR 4) Abiola Onakoya JR
10 Georgia
1) Maurice Freeman FR 2) Drew Branch SO
3) Corey Ashbourne FR 4) Daniel Grass SR
11 Iowa
1) Kaleb Van Cleave SO 2) Brennan Davey SO
3) Keaton Rickels SR 4) Ryan Weir SR
12 Indiana St
1) Kevin Piraino JR 2) Arqeil Shaw SO
3) Max Tuttle JR 4) Jonathan Jackson SO
13 Northern Iowa
1) Jesse Davenport SO 2) Sheldon Magee SO
3) Marshall Hill SO 4) Jordan Guske SO
14 Southern Illinois
1) Nikolai Gall FR 2) Ryan Sidwell SR
3) Blake Green SO 4) Christopher Nightengale JR
15 South Dakota
1) Erik Hill SO 2) Brandon Kovash JR
3) Jeff O'Connell SO 4) Lukas Bernard SO
16 Chicago St
1) Isaac Provitt 2) Emmanuel Jegede
3) Tyler Odom 4) Corey Scharf
-- North Dakota St
1) Jerome Begin SO 2) Alex Neumiller FR
3) Alec Espeland JR 4) Andy Lillejord JR
-- Purdue
1) Mario Cosey JR 2) Andrew Kendrick SR
3) Andre' Peart SR 4) Robert McNair SR

Men 4x100 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Minnesota St-Mankato 40.16
1) Nick Nelson SR 2) Jerrell Hancock JR
3) Carmono Lane JR 4) Anthony Gustafson SO
2 Lincoln (MO) 40.16
1) Devin Hill SR 2) Romel Lewis JR
3) Michael Ashley JR 4) Sabiel Anderson SR
3 Iowa Western 40.54
1) Sharod Self FR 2) Corneil Lionel FR
3) Gemechu Godi FR 4) Rodrigo Rocha SO
4 Emporia St 40.76
1) Derwin Hall SR 2) Vincent Howze SR
3) Andrew Etheridge JR 4) Shjuan Richardson SR
5 McKendree 41.02
1) Donovan Friscia FR 2) Jordon Henderson JR
3) Cameron James FR 4) Jordan Stark JR
6 Augustana (IL) 41.30
1) David Devore SO 2) Greg Patton SR
3) Keith Cline SO 4) Alex Rindone SR
7 Oklahoma Baptist 41.31
1) Caleb Neal SO 2) Kenneth Combs FR
3) Derik Douglas JR 4) Cole Swayze FR
8 UW-Platteville 41.47
1) Aaron Hrubes SR 2) Jordan Olp SR
3) Casey Goffinet SR 4) Caleb Mertens FR
Preliminaries
9 Iowa Central
1) Chris Caldwell FR 2) Wala Gime SO
3) Roy Ravana FR 4) Deon Sanders SO
10 UW-Eau Claire
1) Cory White SO 2) Cody Prince SO
3) Marty Richardson SR 4) Thurgood Dennis SO
11 Dakota St
1) D'Artist Williams FR 2) Stacey Berg SR
3) Mark Moeller FR 4) Seth Boomsma FR
12 Central Methodist
1) Marcus Lavergne FR 2) Derek Freeman JR
3) Cameron Blanton FR 4) DJ Jackson FR
13 UW-Oshkosh
1) Ryan Sprenger JR 2) Naji Allan FR
3) Kyle Schueller FR 4) Quentin Badger JR
14 Lewis
1) Matt Simmons FR 2) Mark Bonds SO
3) Lamarr Blandon JR 4) Lonzo Harris SR
15 Minnesota St-Moorhead
1) Laquone Robinson SR 2) Derek Bredy SR
3) Jonathon Demus JR 4) Keith Turner JR
15 Northwestern (IA)
1) Jeriah Dunk JR 2) Jordan Micalef SO
3) Alex Van Roekel FR 4) Jesse Selgeby JR
17 Dordt
1) Daniel Fennig SO 2) Jake Floen FR
3) Aaron Floen SR 4) Nic Pfeifle SR
18 Grand View Univ.
1) Keonte White SO 2) Toi Jones JR
3) Tyler Patten JR 4) Chase Carlson SO
19 Carthage
1) Robert Liss FR 2) Mike Brown SO
3) Aryan Avant JR 4) Kendric Cornelius FR
20 Loras
1) Nick Ball FR 2) Zac Gassman SO
3) Josh Goerdt JR 4) Stedman Foster FR
21 St. Cloud St
1) Tendeh Brownell JR 2) Brady Wilkerson FR
3) Jackson Walters FR 4) George Kawalawu JR
22 Central
1) Mitch Wagoner JR 2) Logan Danko SR
3) Dan Roemerman FR 4) Mason Zimmerman SO
23 Concordia (NE)
1) Garrett Golke JR 2) John Cartier JR
3) Garrett Blomstedt SO 4) Noah Smith JR
24 St. Thomas (MN)
1) Doug Thoreson JR 2) Cole Boughner SO
3) Brian Jarvey SO 4) Cody Jerabek SR
25 Millikin
1) Darrell Hunt FR 2) Dimitri Dunner SO
3) Richard Long FR 4) Alex Kemp FR
26 North Central
1) Matt Souvannsaing SO 2) Randal Ellison SR
3) Dayton Henriksen JR 4) Abraham Oshipitan FR
27 UW-River Falls
1) Tucker Malecha FR 2) Jordan Crockett SO
3) James Butler SR 4) David Paynotta FR
28 Wartburg
1) Ty Troutman SO 2) Larry Johnson SR
3) Matthew McGrew JR 4) Luke Toyosi SO
29 Augustana (SD)
1) Jason Greenway FR 2) Justin Greenway FR
3) Nick Goeman FR 4) Brett Anderson SO
30 Minnesota-Duluth
1) Mark Emlaw FR 2) Jacob Heifort JR
3) Jake Nelson SO 4) TJ Struss SR
-- Wayland Baptist
1) Gregory Turner SR 2) Lorenzo Dolphus JR
3) Jeffery Joseph's JR 4) Jerrell Sheppard SO

Men 4x400 Meter Relay College
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 UW-Eau Claire 3:08.31
1) Jake Dennis-Oehling JR 2) Cody Prince SO
3) Marty Richardson SR 4) Thurgood Dennis SO
2 Lincoln (MO) 3:08.60
1) Tyrone Hawkins SR 2) Jermaine Blake JR
3) Sabiel Anderson SR 4) Michael Ashley JR
3 Augustana (IL) 3:09.48
1) Greg Patton SR 2) Antonio Owens SO
3) David Voland SO 4) Alex Rindone SR
4 Wayland Baptist 3:09.85
1) U'monta Hall SO 2) Gregory Turner SR
3) Shevaun Marsh JR 4) Lorenzo Dolphus JR
5 Iowa Central 3:09.94
1) Namer Ray SO 2) Deon Sanders SO
3) Wala Gime SO 4) Dan-Neil Telesford SO
6 Central Missouri 3:10.39
1) Daniel McCarty FR 2) Khaldon Evans SR
3) Brent Vogel SR 4) Kellin Loch FR
7 Oklahoma Baptist 3:11.03
1) Derik Douglas JR 2) Travis Bish SR
3) Travis Hinton SO 4) Jywayne Allen FR
8 Iowa Western 3:12.33
1) Gemechu Godi FR 2) Anthony Powell SO
3) Rodrigo Rocha SO 4) Corneil Lionel FR
Preliminaries
9 UW-Oshkosh
1) Mike Servais SO 2) Brian Beaudo SO
3) Corey Wilch JR 4) Reid Zanoya SO
10 North Central
1) Dionte Hackler JR 2) Dayton Henriksen JR
3) Marlen Hamilton JR 4) Derek Nelson SO
11 Concordia (NE)
1) Taiheem Pleasant SO 2) Alex Heiden JR
3) Benjamin Hinckfoot JR 4) John Cartier JR
12 Emporia St
1) Gannon Mack SR 2) Ashton Proctor FR
3) John Thurston JR 4) Vincent Howze SR
13 Minnesota St-Moorhead
1) Keith Turner JR 2) Derek Bredy SR
3) Matthew Loehr SO 4) Kyle Kastello SO
14 Nova Southeastern
1) Talyn Washington SO 2) Robert Moise SR
3) Cameron Hemenez SO 4) Patrico Morency SO
15 St. Thomas (MN)
1) Doug Thoreson JR 2) Cody Jerabek SR
3) Cole Boughner SO 4) Brian Jarvey SO
16 UW-La Crosse
1) Tyson Young SR 2) Nick Tehan SO
3) Jamie Bottcher SR 4) Aric Hoeschen SR
17 Bethel
1) Gavin Woodland SR 2) Mark Rice JR
3) Matt Davis JR 4) Rob LeMay SR
18 Morningside
1) Mike Huseman 2) John Harris
3) Jay Welp 4) Monte Larsen
19 Carthage
1) Kendric Cornelius FR 2) Cale Brown JR
3) Mike Gulik FR 4) Aryan Avant JR
20 Truman St
1) Zachary Thomas SO 2) Dominic Kacich FR
3) Ryan Peterson SR 4) Matthew Schaefer JR
21 Wartburg
1) Nicholas Green SO 2) Larry Johnson SR
3) Daniel Bonthius SO 4) Dominique Fagan JR
22 UW-Stevens Pt
1) Daniel Ostrowski SO 2) Andrew Jacobs SR
3) Nick Melotte FR 4) Alec Oestreich FR
23 UW-River Falls
1) Matt Shutey JR 2) Jordan Crockett SO
3) Anthony Sumnicht JR 4) Matt Griffin FR
24 Dordt
1) Aaron Floen SR 2) Jake Floen FR
3) Kyle Lindbergh JR 4) Nic Pfeifle SR
25 Central
1) Tyler Westphal SR 2) Mason Zimmerman SO
3) Austin Roberts FR 4) Spencer Hammack FR
26 Lewis
1) Mike Gallahger JR 2) Lamarr Blandon JR
3) Kevin Dorenkamper SO 4) John Kolanko SR
27 Augustana (SD)
1) Jason Greenway FR 2) Skyler Kuil SO
3) Justin Greenway FR 4) Khor Kong SO
28 Loras
1) Josh Goerdt JR 2) Nick Ball FR
3) Zac Gassman SO 4) Zach Frey FR
29 St. Cloud St
1) Rashad Cohen FR 2) Leon Cheneyon JR
3) JoVonte Suber FR 4) Darryl Howard FR
30 N Iowa Area CC
1) Alex Lugo FR 2) Nako Omot SO
3) OJ Ojullu SO 4) Brock Schultz SO
31 Grand View Univ.
1) Tariq White SR 2) Tre Porter FR
3) Nic Murrow SO 4) Zach Vos JR

Men 100 Meter Dash Univ/Col
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Isiah Young SR Mississippi 10.07 2.1
2 Justin Austin SR Iowa 10.22 2.1
3 Markesh Woodson FR Missouri 10.28 2.1
4 Romel Lewis JR Lincoln (MO) 10.32 2.1
5 Justin Anderson SR Texas Southern 10.35 2.1
6 Ian Warner SR Iowa St 10.46 2.1
7 Seth Boomsma FR Dakota St 10.48 2.1
8 Justin Scott-Wesley SO Georgia 10.61 2.1
Preliminaries
9 Shjuan Richardson SR Emporia St
10 James Fowler SR North Texas
11 Tim Thompson JR Nebraska
12 John Lundy JR Notre Dame C
13 Rodrigo Rocha SO Iowa Western
14 Dexter McKenzie SO Nebraska
15 Jake Spuller SO Air Force
16 Derek Kramer SR Northern Iow
17 Corneil Lionel FR Iowa Western
18 Uzor Udensi SR Air Force
19 Michael Burrus SR South Dakota
20 Josh Larney SR Iowa
21 Chris Strup FR Loyola (Illi
22 Devin Hill SR Lincoln (MO)
23 Cameron Boy SR Minnesota
24 Isaac Provitt Chicago St

Men 800 Meter Run Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Travis Burkstrand SR Minnesota 1:49.32
2 Harun Abda SR Minnesota 1:49.67
3 Ryan Weir SR Iowa 1:50.01
4 Bryce Basting SO Eastern Illi 1:50.55
5 Kevin Griffith SR Purdue 1:50.57
6 Sean Royer JR UW-La Crosse 1:50.74
7 Daniel Grass SR Georgia 1:50.81
8 Nathan Prom JR Iowa 1:50.85
9 Monte Larsen Morningside 1:51.34
10 Alec Espeland JR North Dakota 1:51.64

Men 1500 Meter Run Seeded Univ/Col
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sam Penzenstadler SO Loyola (Illi 3:46.37
2 Dan Sullivan JR UW-Stevens P 3:46.66
3 Adam Godwin JR Oklahoma Bap 3:47.17
4 Travis Fitzke SR North Dakota 3:47.64
5 Dan Porter SR Purdue 3:48.01
6 Elkana Rotich JR Texas-El Pas 3:49.04
7 Blayne Dulian SO Minnesota 3:49.74
8 Marcus Paulson SO Minnesota 3:50.58
9 Dan Quigley SR Missouri 3:50.97
10 Charles Lapham SR Drake 3:51.29
11 Merid Seleshi SO Missouri 3:51.68
12 Omet Kak JR Drake 3:54.28
13 Riley Young SR Mississippi 3:55.28
14 Tyler Wynn SO Purdue 3:55.69

Men 110 Meter Hurdles Univ/Col
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Vanier Joseph JR Illinois 13.59 -1.3
2 Greggmar Swift JR Indiana St 13.76 -1.3
3 Durell Busby JR UW-Milwaukee 13.84 -1.3
4 Jordan Mullen SR Iowa 13.86 -1.3
5 Ethan Holmes SR Iowa 13.97 -1.3
6 Matt Tetzlaff SR North Dakota 14.38 -1.3 14.373
7 Tibor Koroknai JR Nebraska 14.38 -1.3 14.378
8 Luke Hauert SR Northern St 14.47 -1.3
Preliminaries
9 Kyle Smith FR Missouri
10 Maurice Lyke JR Indiana St
11 Derik Douglas JR Oklahoma Bap
12 Gannon Mack SR Emporia St
13 Sebastian Barth SO Northern Iow
14 Brandon Winters SR Purdue
15 Duane Brown JR Indiana St
16 Gary Ford SO Illinois
17 Dominique Hall SR Eastern Illi
18 Matt Benes JR Southern Ill
19 Ryan Sander JR Iowa St
20 Andrew Etheridge JR Emporia St
21 Adarius Washington FR Indiana St
22 Chris Caldwell FR Iowa Central
23 Keith Brown SO Iowa
24 Pierre Banks JR Wayland Bapt
25 Tyler Shaw SR NW Missouri
26 Tyler Swalley SR Emporia St
-- Robert Semien SO Mississippi

Men 400 Meter Hurdles Univ/Col
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Steven White SR North Texas 50.11 3
2 Sabiel Anderson SR Lincoln (MO) 50.33 3
3 Miles Ukaoma JR Nebraska 50.73 3
4 Tibor Koroknai JR Nebraska 51.53 3
5 Keenan Michael SR Michigan St 51.62 3
6 Andre' Peart SR Purdue 51.72 1
7 Cam Viney FR Illinois 51.89 2
8 Jonathan Jackson SO Indiana St 52.14 1
9 David Voland SO Augustana (I 52.15 2
10 Drew Branch SO Georgia 52.24 3
11 Keaton Rickels SR Iowa 52.28 2
12 Max Tuttle JR Indiana St 52.92 2
13 Daniel Trevor SO Eastern Illi 52.98 1
14 Travis Marsh JR Drake 53.21 2
15 Kai Asberry FR Drake 53.51 1
16 Jerome Begin SO North Dakota 53.91 3
17 Dante' Oliver JR Mississippi 54.62 3
18 Ryan Newtoff JR Northern Iow 54.64 1
19 Corey Wilch JR UW-Oshkosh 54.81 2
20 Julian Todd-Borden FR Drake 55.21 1
21 Erik Hill SO South Dakota 65.91 1
-- Jodi-Rae Blackwood JR Nebraska DNF 2

Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle Univ/Col
================================================================
School Finals
================================================================
1 UW-Milwaukee 56.56
1) Durell Busby JR 2) Alex Delveaux JR
3) Jordan Schmidt SO 4) Dexter Schleis JR
2 Indiana St 56.63
1) Duane Brown JR 2) Adarius Washington FR
3) Robert Webb SR 4) Greggmar Swift JR
3 Eastern Illinois 57.37
1) Lamarr Pottinger SR 2) Daniel Trevor SO
3) Tyler Carter SR 4) Dominique Hall SR
-- Iowa St FS
1) Troy Walls JR 2) Ryan Sander JR
3) Taylor Sanderson FR 4) Ethan Wilkins SR
Preliminaries
5 North Dakota St
1) Parker McKittrick SO 2) Jerome Begin SO
3) Colin Paarmann FR 4) Matt Tetzlaff SR
6 Emporia St
1) Andrew Etheridge JR 2) Gannon Mack SR
3) Tyler Swalley SR 4) Payson Maydew FR
7 Northern Iowa
1) Brandon Mortensen FR 2) Ryan Newtoff JR
3) Ben Lindaman JR 4) Sebastian Barth SO
8 Oklahoma Baptist
1) Derik Douglas JR 2) Henry Caster JR
3) Caleb Neal SO 4) Airick Johnson JR
9 Iowa Central
1) Chris Caldwell FR 2) Wala Gime SO
3) Namer Ray SO 4) Darrius Brown FR
10 Detroit Mercy
1) Steven Ivanics JR 2) Taylor Hennrick SR
3) Vince Lefler SR 4) Aviram Campbell SR
11 Central
1) Eric Larson SO 2) Dan Roemerman FR
3) Jake Forgie SO 4) Drake Hickok FR
12 North Central
1) Michael Varela JR 2) Nicholas Baumgartner JR
3) Kyle Pembrook JR 4) Joseph Michals SR

Men Triple Jump Univ/Col
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Mark Jackson JR Texas-El Pas 16.19m 0.8 53-01.50
2 Latario Collie-Minns FR Iowa Western 16.12m 2.0 52-10.75
3 Oladipo Fagbemi SR Minnesota 15.59m 1.8 51-01.75
4 Tony Carodine FR Missouri 15.53m 2.2 50-11.50
5 Augustus Cowan SO Briar Cliff 15.50m 2.0 50-10.25
6 Jonathan Reid JR Alabama 15.36m 0.8 50-04.75
7 Jarred Gambrell SO Michigan St 15.32m 0.8 50-03.25
8 Babatunde Amosu SO Iowa J15.32m +0.0 50-03.25
9 Imani Brown FR Alabama 15.31m 2.7 50-02.75
10 Morris Kersh SR Mississippi 15.26m 1.0 50-00.75
11 Klyvens Delaunay FR Iowa 15.22m 1.7 49-11.25
12 Logan Renwick JR Notre Dame 15.10m 0.3 49-06.50
13 Lukey Klitz SR UW-Oshkosh 14.98m +0.0 49-01.75
14 Jonathon Ilori SO Missouri 14.96m 0.5 49-01.00
15 Isaac Vazquez SR UW-La Crosse 14.88m +0.0 48-10.00
16 Eyo Ekpo SR St. Thomas ( 14.67m +0.0 48-01.75
17 Douglas Palacious JR Southern Ill 14.45m 0.9 47-05.00
18 Porter Groves SR NW Missouri 14.43m +0.0 47-04.25
19 Devandrew Johnson SO Nebraska 14.06m 0.1 46-01.50
-- Christian Taylor Li-Ning X17.12m -0.3 56-02.00
-- Yoann Rapinier Nike X16.93m 2.2 55-06.50
-- Samyr Laine Mizuno X16.35m -2.0 53-07.75

Men Hammer Throw Univ/Col
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 James Lambert SR Southern Ill 66.92m 219-07
2 Casey Orgon SR North Dakota 64.97m 213-02
3 Chukwuebuka Enekwechi SO Purdue 64.19m 210-07
4 Akil Mills JR Illinois Sta 61.16m 200-08
5 Brian Duncan SO Missouri 60.87m 199-08
6 Mitch Supan SR Baldwin Wall 60.38m 198-01
7 Nathaniel Marshall JR Western Illi 60.02m 196-11
8 Jordan Williams SR Northern Iow 59.96m 196-09
9 Jacob Bullinger SR Missouri 59.50m 195-02
10 Isaac Twombly SR Drake 59.36m 194-09
11 Curtis Wideman SO Southern Ill 59.19m 194-02
12 Brett Ramirez SR Illinois 58.60m 192-03
13 Derrick Vicars SR Findlay 58.19m 190-11
14 Andrew Curtis JR Drake 57.80m 189-07
15 Bradley Sauer SO Southern Ill 57.61m 189-00
16 Pete Delzer SR UW-Oshkosh 57.49m 188-07
17 Ben Stancombe SR Iowa 57.43m 188-05
18 Chris Fields JR Indiana St 56.66m 185-11
19 Justin Applegate JR Indiana St 56.35m 184-10
20 Brian Cooper JR Southern Ill 55.91m 183-05
21 Adam McDonnell JR Northern Iow 55.67m 182-08
22 Brandt Berghuis FR North Dakota 55.19m 181-01
23 Brandon Pounds SR Indiana St 54.51m 178-10
24 Demetris Elia SO Texas-El Pas 53.25m 174-08
25 Denton Stephens JR South Dakota 52.85m 173-05
26 John Garrish SR North Texas 51.91m 170-04
-- Brian Ford SR Air Force FOUL
-- Kevin Phipps Unattached X62.69m 205-08

Men 1 Mile Run Special
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nick Willis New Zealand 3:55.70
2 Miles Batty Asics 3:58.96
3 Peter van der Westhuizen South Africa 3:59.06
4 Girma Bekele Gebre Ethiopia 3:59.41
5 Boaz Lalang Kenya 3:59.64
6 Brian Gagnon United States 3:59.99
7 AJ Acosta United States 4:05.41
8 Ryan Martin United States 4:11.31
-- Silas Kisorio Kenya DNF
-- Emmanuel Bor Kenya DNF
-- Liam Boylan United States DNF

Men Shot Put Special
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Reese Hoffa Nike 21.71m 71-02.75
2 Ryan Whiting Nike 21.37m 70-01.50
3 Justin Rodhe Canada 21.29m 69-10.25
4 Cory Martin Nike 20.24m 66-05.00
5 Kurt Roberts Nike 19.90m 65-03.50
6 Zach Lloyd United States 19.49m 63-11.50
7 Nedzad Mulabegovic Nike 19.18m 62-11.25
-- Christian Cantwell Nike FOUL

Men Pole Vault London Games Rematch
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bjorn Otto Germany 5.70m 18-08.25
2 Brad Walker Nike 5.60m 18-04.50
3 Steve Lewis Great Britain 5.50m 18-00.50
3 Renaud Lavillenie Nike 5.50m 18-00.50
5 Sam Kendricks SO Mississippi J5.50m 18-00.50
6 Jordan Scott United States J5.50m 18-00.50
7 Jake Winder United States 5.35m 17-06.50
7 Shawn Francis United States 5.35m 17-06.50
-- Jeff Coover United States NH
-- Mark Hollis United States NH